Shpjegimi i endrres suaj - 2

Faqja 4 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 21.02.11 13:48

gerta gerta shkruajti:pershendetje
cfare jane arrat e bardha ne enderr

Arrat pėrfaqsojnė konfuzion dhe njė person tė fortė. Poashtu ato paraqesin edhe njė situatė, e cila mund tė shkojė gabim dhe duhet tė shikohet nga njė perspektivė tjetėr. Nėse hani arra tregon pėrpjekjet tuaja pėr prosperitet dhe plotėsimin e dėshirave tuaja.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 21.02.11 14:03

armiri shkruajti:Cfare do thote te shohesh ne enderr mish?Dhe nje njeri te vdekur te cilin e kam dashur i cili me buzeqeshi dhe filloi te largohej?

Mishi i papėrgatitur paraqet pengesat dhe dekurajimet, ndėrsa ngrėnia dhe pėrgatitja e tij paraqet arritje, njohje dhe shfrytėzim tė energjisė suaj. Buzėqeshja e tė vdekurve paraqet jetėn e gjatė, mirarim tė vendimeve si dhe ėshtė tregues se arritjet tuaja do te jenė tė kėnaqshme .

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 21.02.11 14:38

Kanita shkruajti:kjo enderr esht e motres
vjerra saj kishte par nje enderr kinse burri motres sime kishte len motren time dhe kishte gjet nje tjeter

Lėnia e saj nga burri paraqet njė situatė tė vėshtirė dhe zemrim, por edhe pajtim tė shpejtė dhe njė nivel tė ri tė marrėdhėnies.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 21.02.11 14:48

klementina shkruajti:pershendetje po te shkruaj nje enderr qe kam par mbrem enderroja:sikur isha ne shtepin time nuk u duke si shtepija ime por ne enderr ishte isha ne katin e par ne dhomem e pritjes ku pa pritur filloj te binte shi shum i madhe sa qe hyri edhe ne nje pjes te shtepis sa filloj te te bjer edhe pse shtepija ishte e izoluar faliminderit

Endrra paraqet njė sprovė tė madhe ose ndonjė fatkeqėsi apo sėmindje.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 21.02.11 14:56

ludovigtarot shkruajti:Faleminderit per gjithcka keni bere per mua me pare...desha tju tregoja endrren e radhes dhe doja te dija se cdo te thote...
ne enderr pashe gjyshen time nga ana e mamase qe aktualisht esht e madhe ne moshe veshur me te zeza ashtu sic esht edhe ne jeten e vertete...qe bente punet e shtepise time nderkohe qe ajo nuk jeton me ne ne jeten reale...
nga orari drekes kur prinderit e mi kthehen nga puna dhe e para eshte mamaja ime,,,gjyshja vishet dhe thote qe do iki se erdhi ora per te ikur dhe te shkoje ne shtepine ku banon (te daja im)...mamaja vjen shum e revoltuar aq sa nuk i flet me goje gjyshes (mamase se saj) dhe mua nuk me le ta coj ne shtepine e vet mgjth gjyshja eshte e thyer ne moshe dhe me pamundesi per te bere ne kembe ate rruge te gjate...gjyshja iken dhe un pyes mamane se perse nuk donte qe une ta shoqeroja,,,ajo me thote qe nuk donte sepse gjyshja i kishte prere/marre "arrat me te cilat do gatuante mishin" nuk e kuptoj cdo te thote kjo dhe e mbaj mend qe keshtu me tha"arrat qe do gatuante mishin"...kalon pak kohe ne enderr dhe na vjen ne shtepi nje ish komshie e nenes qe eshte sa un ne moshe, qe me troket ne dere dhe pas saj qendron nena dhe kjo komshia thote:"po ju si e late vetem gjyshen te ikte ne shtepi???" dhe rrinin te 2ja(gjyshja dhe komshia e saj) ne hyrjen e pallatit jashte shtepise sone...endrra mbaron por gjate gjithe kohes kisha nje ndienje turpi per ate qe nuk e shoqerova..
ju lutem me sqaroni!!!

Gjyshja e vdekur simbolizon fundin e mėrzisė, tė vėshtirėsisė si edhe njė fillim tė ri. Ajo zakonisht paraqet lehtėsi, mbrojtje, dashuri pa kushte dhe respekt, paralajmėron fat dhe begati ose edhe jetėgjatėsi.
Kjo ka tė bėjė edhe me trajtimin tuaj tė sukseseve dhe dėshtimeve. Ju mund tė ndjeheni qė nuk meritoni arritjet tuaja. Nga ana tjetėr, ėndrra ėshtė simbolike e ndjenjave tė shtypura dhe negative qė ju mund tė keni nė veten tuaj.
Turpi nėnkupton zgjimin e ndjenjave tė fajit, pasigurisė apo nderimit tė ulėt tė vetes. Ndoshta ju mendoni se keni dėshtuar me veten apo tė tjerėt. Marrja e arrave me tė cilat do tė gatuante mishin... arrat paraqesin fortėsinė, kurse gatimi i mishit arritjet, njohjen dhe shfrytėzimin e energjisė jetike.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

bleriiss

Mesazh  bleryssweet prej 23.02.11 8:25

prsh*............do doja te komunikoja me ju ne menyr private sa eshte e mundur kjo gje??pres nje pergjigje...faleminderit shumm

bleryssweet

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

a esht e vertet??

Mesazh  bbb1 prej 23.02.11 15:01

a esht e vertet qe nese sheh nje enderr`psh sheh diqkaa te bukur qe te ka ndodhur..dhe anasjelltas````a esht e wertet qe ndodhe kunderta e asaj qe ke par..``press pergjigje............Flm``

bbb1

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 23.02.11 16:24

kemi tre lloje endrrash:
1) nė ėndėrr shohim ate qe zakonisht pelqejme me shume dhe per te cilen mendojme vazhdimisht gjate dites, pra per ate qe kemi fiksim, per deshirat qe duam te realizojme dhe duket sikur i realizojme ne enderr.
2) endrra e dyte qe mund te shohim eshte ajo gje qe kemi me shume frike gjate dites, nese kemi frike apo ankth se do te ndodhe dicka apo ka ndodhur kjo e keqe dikur, na duket sikur ndodh ne enderr.
3) endrra e trete eshte endrra paralajmeruese, qe kerkon te na tregoje se do te ndodhe dicka, duket sikur na thote: pergadituni!

Endrrat e kunderta kane te bejne me shenjat e horoskopit, per shembull shenjat pozitive jane Dashi, Binjaket. Luani, Peshorja, Shigjetari, Ujori, ketyre nuk u dalin endrrat e kunderta, ndersa shenjave te tjera u ndodh e kunderta: nese shohin lumturi ne enderr, u del merzi, dhe anasjelltas.

Nikolaos

542


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 23.02.11 18:42

bleryssweet shkruajti:prsh*............do doja te komunikoja me ju ne menyr private sa eshte e mundur kjo gje??pres nje pergjigje...faleminderit shumm

Nėse mė je drejtuar mua: Mė shkruaj atėherė!

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  bleryssweet prej 23.02.11 18:48

gjirthsesii do i bije shkurt dhe nuk do e zhgjas fare...
kam par enderr sikur u ndava nga i dashurii permes internetit..
qa do thot..?
avatar
bleryssweet

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 23.02.11 19:04

bleryssweet shkruajti:gjirthsesii do i bije shkurt dhe nuk do e zhgjas fare...
kam par enderr sikur u ndava nga i dashurii permes internetit..
qa do thot..?

Ndarja nga i dashuri tregon se marrėdhėnia juaj po lėviz nė njė nivel tė ri. Nė njė farė mėnyre ėshtė edhe pėrfundimi i diēkaje dhe shkėputje nga njė pjesė e tė kaluarės. Eshtė me rėndėsi tė kuptohet se ėndrra juaj nuk ėshtė njė shenjė se marrėdhėnia juaj po pėrfundon, ajo thjesht po zhvillohet e rritet dhe po pėson ndryshime.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

cdo te thote?

Mesazh  wolf27 prej 23.02.11 19:35

kam pare ne enderr sikur isha ne nje varreze dhe po kerceja fort per te hipur ne majen e nje shtylle por ne nje nga keto kercime arrij qe te kapem dhe me rreshqasin duart.kur bie mbrapsht konstatoj qe ndodhe siper nje varri dhe ne ate varr ishte fotoja ime.
avatar
wolf27

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  666666 prej 23.02.11 22:35

pershendetje ka 4 muj qem ka hup ni ni unaz edhe ajo ka qen e vleshme per mua prom e kom pa anderr qee kom fjet noborr timin edhe jom gzu shum qka do te thot kjo ok qaoo
avatar
666666

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  genci prej 24.02.11 0:08

qka dmth me pa ender nje antar te familjes qe e ka shkel vetura edhe pastaj i kan dal organet jasht?
avatar
genci

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Arlin_milan prej 24.02.11 0:15

Kam Par Nje Enderr Sikur kisha te dashur nje goc te cilen e njof si fytyr po jo si karakter dmth skam shoqeri..Po diten tjeter e pash prap fytyren e saj.. Mund te ma thoni cdo te thot ??? ..Ju lutemm..Me respekt ARLIN !
avatar
Arlin_milan

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  VangjushCerepi prej 24.02.11 10:59

pershendetje!te lutem me shpjego kete enderr...ndodhesha ne nje ambient,, ndjeja qe ishte shtepia ime....ne cdo dhome gjeja vec lope ,,,,ishin jo paqesore ,i kisha frike ,,ndjeja ankth pyesja veten se si do te pastroja gjithe kete rrembuje,,si do ta kem perseri shtepine te rregullt....faleminderit
avatar
VangjushCerepi

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 25.02.11 16:08

wolf27 shkruajti:kam pare ne enderr sikur isha ne nje varreze dhe po kerceja fort per te hipur ne majen e nje shtylle por ne nje nga keto kercime arrij qe te kapem dhe me rreshqasin duart.kur bie mbrapsht konstatoj qe ndodhe siper nje varri dhe ne ate varr ishte fotoja ime.

Varrezat nė parim paraqesin burgun. Mund tė jetė njė ngatrresė, njė humbje ose rrezik nga i cili pėrpiqeni tė shpėtoni. Kjo paraqet edhe njė situatė tė pakthyeshme, pėrfundimin e njė sjellje apo zakoni si dhe pikėllimin, brengat e pazgjidhura apo frikėn tuaj rreth vdekjes. Fotoja juaj mbi varr paraqet njė 'deklaratė' tė jetės dhe tė gjendjes suaj. Ajo paraqet veprimet e pakthyeshme, tė cilat kanė mbetur nė kujtesėn tuaj. Ju duhet tė mėsoni t'i pranoni situatatat, nė vend se tė bėni pėrpjekje pėr t'iu ikur.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 25.02.11 16:15

666666 shkruajti:pershendetje ka 4 muj qem ka hup ni ni unaz edhe ajo ka qen e vleshme per mua prom e kom pa anderr qee kom fjet noborr timin edhe jom gzu shum qka do te thot kjo ok qaoo

Nėse kohės sė fundit s'e ke pasur nė mendje unazėn, atėherė shiko nė vendin ku e gjen nė ėndėrr.
Pėrndryshe gjetja e diēkaje paraqet siguri dhe ardhje nė kontakt me pjesė tė vetės, tė cilat lidhen me unazėn si: tėrėsia emocionale, vazhdimėsia, angazhimet, nderi, besimi etj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 25.02.11 16:21

genci shkruajti:qka dmth me pa ender nje antar te familjes qe e ka shkel vetura edhe pastaj i kan dal organet jasht?

Njė aksident me makinė paraqet gjendjen emocionale, ndjenjat e ankthit dhe frikės. Duhet tė jeni mė i kujdesshėm nė raport me antarin e familjes. Ju duhet tė rimendoni dhe tė riplanifikoni veprimet qė do tė bėni pėr tė qenė nė njė rrugė mė tė drejtė. Endrra mund tė jetė tėrheqje e vėrejtjes pėr tė pasur kujdes.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 25.02.11 16:25

Arlin_milan shkruajti:Kam Par Nje Enderr Sikur kisha te dashur nje goc te cilen e njof si fytyr po jo si karakter dmth skam shoqeri..Po diten tjeter e pash prap fytyren e saj.. Mund te ma thoni cdo te thot ??? ..Ju lutemm..Me respekt ARLIN !

Vajza nė ėndrrėn tuaj, pėrfaqėson natyrėn tuaj tė gjallė, tė pafajshme, dhe tė pastėr. Kjo mund tė paraqet edhe papjekuri dhe ardhje nė kontakt me aspekte femrore tė karakterit tuaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 25.02.11 16:35

VangjushCerepi shkruajti:pershendetje!te lutem me shpjego kete enderr...ndodhesha ne nje ambient,, ndjeja qe ishte shtepia ime....ne cdo dhome gjeja vec lope ,,,,ishin jo paqesore ,i kisha frike ,,ndjeja ankth pyesja veten se si do te pastroja gjithe kete rrembuje,,si do ta kem perseri shtepine te rregullt....faleminderit

Rrėmuja paraqet gjendjen e jetės suaj tė zgjuar dhe pasivitetin. Ju duhet tė vendosni rregull nė jetėn tuaj, pėrndryshe ėndrra paraqet njė mungesė stabiliteti qoftė financiarisht, emocionalisht apo shpirtėrisht.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Arlin_milan prej 25.02.11 22:21

Ej ..po qe prej asaj dite ajo goc mka ngel peng ose ndryshe fixim n kok..!..Si shpjegohet ??
avatar
Arlin_milan

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Njeriu i vdekur

Mesazh  Polisiana prej 27.02.11 10:50

Mami im ka pare ne enderr nenen dhe vellane e saj te vdekur.Nena i buzeqeshi ndersa vellai i hodhi doren permbi supe...kjo dore ishte shume e rende,si nje barre e madhe qe po i binte mbi supe..mami im tha vetem kaq:mos me merrni se jam semure...ju lutem me thoni cfare kuptimi ka se jam ne ankth.Faleminderit!
avatar
Polisiana

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

................?

Mesazh  bbb1 prej 27.02.11 11:48

Une kam par ne enderr nje yll qe bie (meteor) dhe mendova nje deshire.........Cfare do te thot plss...??????
avatar
bbb1

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

bLerr

Mesazh  bleryssweet prej 27.02.11 12:37

prsh te perzemrta..
do doja te me shpjegoje 2 endrraa te lutem..
Para pak kohe pash enderr ca persona ne grup te cilet benin Sxx....

endra tjeter eshte..pash enderr sikur isha me mamin tim ne nje shitore kepucesh..dhe nji her provoja ca taka te larta dhe her tjeter ca atlete..
qa do thojnn..flm shum shumm..:)
avatar
bleryssweet

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

halo

Mesazh  666666 prej 27.02.11 14:33

Pershendetje kam par ne enderr mbreme se e kam thyer nje pasqyre te vogel pa dashje mu thyne ne dy copa edhe e mora dy pjeset i mbaja ne duar dhe qaja me te madhe thoja qysh mu thy pashqyra, nuk do te kem fat ēka dmth ju pershendes...
avatar
666666

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

era

Mesazh  erlisja prej 28.02.11 11:34

pershendetje
qka don me than te enderrosh sikur enderron motren tende e cila osht e ulur ne prag te deres por dera te jet dhoma e pritjes por jkjo te jet ekthyar kah koridori nuk osht e fejuar faliminderit per kohen tuaj.
avatar
erlisja

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  klementina prej 28.02.11 11:37

qka don me than te enderrosh sikur je duke ndejtur me vajzen ehalles ecila ka vdekur qe 6 vite dhe bisedon me te por ti je duke tundur nje djep ku ne te osht djali i vllaut por pastaj vjen mami dhe te thot largohu senuk din ta tundesh djepi dhe ma merr per ta tundur ajo djali i vllaur duke me i voge se ne ralite dhe ti pastaj shkon me afer vajzes se halles.
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

celsa

Mesazh  Gerta Gerta prej 28.02.11 16:20

pershendetje
kam pare nje enderr sikur gjeta nje tufe me celsa.
cfare do te thote??

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

95


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  mehanja prej 02.03.11 17:26

pershendetje eliza cfar kuptimi ka kjo enderr"::::::"sikur para meje ndodheshin tre varre dhe vajza ime e merrte pas vetes djalin e motres dhe e dergonte te ato varre sepse ai kinse ne duar kishte puqerrza dhe per ti larguar ato vajza ime sikur i merrte duart e tij dhe i ferkonte ne tre varret klm
avatar
mehanja

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Fegi prej 02.03.11 17:40

gerta gerta shkruajti:pershendetje
kam pare nje enderr sikur gjeta nje tufe me celsa.
cfare do te thote??

Me gjete ne ender qelsa gjene zgjidhje te sukseshme ne nje problem qe ju mundon.
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  ajnur prej 02.03.11 22:35

tre nate me radhe po shoh ngjyren e verdh sonte isha e veshur me pizhame me ngjyr te bardh dhe te verdh dhe thash prap te verdh e nxora nga trupi dhe e fuga?
avatar
ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 02.03.11 23:46

ajnur shkruajti:tre nate me radhe po shoh ngjyren e verdh sonte isha e veshur me pizhame me ngjyr te bardh dhe te verdh dhe thash prap te verdh e nxora nga trupi dhe e fuga?

Veshja me pizhama tregon se keni nevojė pėr ēlodhje dhe relaksim. Ngjyra e verdhė (nėse ėshtė e shndritshme dhe e bukur) ėshtė simbolike e intelektit, energjisė, shkathtėsisė, lumturisė, harmonisė, dhe urtėsisė. Nga ana tjetėr, nė qoftė se ėndrra ėshtė e pakėndshme dhe ngjyra ka nuanca tė mbyllta, atėherė pėrfaqėson mashtrim, turp, tradhėti, dobėsi dhe sėmundje. Domethėnia e keqe zbutet nga ngjyra e bardhė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 02.03.11 23:55

mehanja shkruajti:pershendetje eliza cfar kuptimi ka kjo enderr"::::::"sikur para meje ndodheshin tre varre dhe vajza ime e merrte pas vetes djalin e motres dhe e dergonte te ato varre sepse ai kinse ne duar kishte puqerrza dhe per ti larguar ato vajza ime sikur i merrte duart e tij dhe i ferkonte ne tre varret klm

Puēėrrzat lidhen me respektin dhe imazhin tuaj. Nė anėn tjetėr fėrkimi i tyre pėr varre tregon njė zakon qė duhet ta largoni. Keni njė ndjenjė tė pakėndshme qė duhet ta pranoni dhe ta largoni, t'i pėrqėndroni energjitė tuaja dhe ta pastroni veten shpirtėrisht dhe emocionalisht.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 03.03.11 0:02

klementina shkruajti:qka don me than te enderrosh sikur je duke ndejtur me vajzen ehalles ecila ka vdekur qe 6 vite dhe bisedon me te por ti je duke tundur nje djep ku ne te osht djali i vllaut por pastaj vjen mami dhe te thot largohu senuk din ta tundesh djepi dhe ma merr per ta tundur ajo djali i vllaur duke me i voge se ne ralite dhe ti pastaj shkon me afer vajzes se halles.

Qėndrimi me tė vdekur dhe bisedimi me ta paraqet jetėgjatėsi, gjasa pėr pėrmirsimin e gjendjes sė keqe, si dhe lehtėsi nga se pret. Tundja e djepit paraqet bekim dhe njė marrėdhėnie tė varur. Fjalėt e nėnės suaj dhe fėmija mė i vogėl se qė ėshtė paraqesin nevojėn tuaj pėr mbrojtje dhe kujdes. Endrra mbase mund t'ju thotė qė tė merrni kontrollin mė tė plotė nė jetėn tuaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 03.03.11 11:41

erlisja shkruajti:pershendetje
qka don me than te enderrosh sikur enderron motren tende e cila osht e ulur ne prag te deres por dera te jet dhoma e pritjes por jkjo te jet ekthyar kah koridori nuk osht e fejuar faliminderit per kohen tuaj.

Qėndrimi nė prag simbolizon marrėdhėnien e re, fillimet e freskėta apo martesa. Kjo paraqet edhe pritjen pėr hyrjen nė njė fazė tė re tė jetės.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 03.03.11 11:51

666666 shkruajti:Pershendetje kam par ne enderr mbreme se e kam thyer nje pasqyre te vogel pa dashje mu thyne ne dy copa edhe e mora dy pjeset i mbaja ne duar dhe qaja me te madhe thoja qysh mu thy pashqyra, nuk do te kem fat ēka dmth ju pershendes...

Thyerja e pasqyrės tregon se ju jeni duke thyer njė imazh tė vjetėr tė vetes. Ju mund tė jeni duke i dhėnė fund njė zakoni tė vjetėr. Thyerja e njė pasqyreje ėshtė edhe njė simbol i vjetėr pėr fat tė keq. Nė anėn tjetėr kjo paraqet njė krizė tė papritur, njė gjendje tė keqe dhe halle. Tė qarėt nėnkupton reflektimin e ndjenjave negative, zhgėnjimin ose frikėn.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 03.03.11 12:11

bleryssweet shkruajti:prsh te perzemrta..
do doja te me shpjegoje 2 endrraa te lutem..
Para pak kohe pash enderr ca persona ne grup te cilet benin Sxx....

endra tjeter eshte..pash enderr sikur isha me mamin tim ne nje shitore kepucesh..dhe nji her provoja ca taka te larta dhe her tjeter ca atlete..
qa do thojnn..flm shum shumm..:)

Nėse jeni e martuar apo keni tė dashur, ėndrrat e tilla tregojnė se ju nuk ndjeheni e plotėsuar fizikisht nė lidhjen tuaj, por mund tė jetė edhe njė fantazi e padėmshme.
Ndėrsa tė provuarit e kėpucėve dhe aleteve paraqet aspekte te jetės tė cilat dėshironi t'i pranoni. Kėpucėt kanė tė bėjnė me qasjen tuaj ndaj jetės, patikat sugjerojnė qė po i afroheni nė jete me lehtėsi dhe me mė pak pengesa. Ato gjithashtu tregojnė rehati dhe kėnaqėsi. Nga ana tjetėr kjo tregon se ju ēoni njė jetė aktive dhe nė lėvizje.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 03.03.11 12:13

bbb1 shkruajti:Une kam par ne enderr nje yll qe bie (meteor) dhe mendova nje deshire.........Cfare do te thot plss...??????

Shprehja e dėshirės tregon se ju keni njė dėshirė tepėr tė madhe nė jetėn reale, e cila do ta plotėsonte jetėn tuaj, por qė e lini nė duar tė fatit. Kjo, poashtu tregon arritjet dhe shpresat pėr tė ardhmen. Nga ana tjetėr, ėndrra mund tė jetė metaforė pėr pavendosmėrinė. Ju duhet tė jeni mė e vendosur dhe e sigurt.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 03.03.11 12:18

Polisiana shkruajti:Mami im ka pare ne enderr nenen dhe vellane e saj te vdekur.Nena i buzeqeshi ndersa vellai i hodhi doren permbi supe...kjo dore ishte shume e rende,si nje barre e madhe qe po i binte mbi supe..mami im tha vetem kaq:mos me merrni se jam semure...ju lutem me thoni cfare kuptimi ka se jam ne ankth.Faleminderit!

Tė vdekurit zakonisht vinė nė ėndrra pėr tė na treguar diqka. Nėse nė ėndėrr shohim tė vdekurit sikur janė gjallė, na flasin e na buzėqeshin, kjo paraqet gjasa pėr pėrmirsimin e gjendjes sė keqe tė ėndėrrtarit si dhe lehtėsi nga se pret. Shprehja e saj se: ..."jam sėmurė..." tregon pėr njė periudhė dėshprimi, ndryshime tė pakėndshme, apo disa ngarkesa emocionale. Sėmundja gjithashtu tregon edhe ndjenjėn e paaftėsisė pėr pėrballimin e njė situate.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendejte

Mesazh  deza prej 03.03.11 13:40

ju lutem a ka mundsi mem tregu ndokush se qka don me thon kjo enderr : kam par nje enderr sikur isha ne nje vend te panjohur kishe pak shtepi aty dhe disi si mal ( pyll ) ishin disa djem te cilet i kam te aferm njeri prej tyre me thirri te shkoja afer nje kerri po kur u afrum aty diqka e pazakont ndodhi sikur ne ajer qendronin disa sy te medhenj te gjith vraponin nga pylli un dhe i afermi im vraponim te posht dhe un kapa nje qasi lloj syri me dor ... nuk di far endrre e pazakont esht kjo por se jam ber merak te lutem tme tregoj dikush qka dmth flm
avatar
deza

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  berna prej 03.03.11 14:45

vajza e halles e ka pa ne ender si kur esht martu ka erdh buri qe ta mare me nje vetur te zez kur ka hip ne vetur ai ka qen i veshur si dhender kurse ajo si ne peditshmeri?
avatar
berna

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  ajnur prej 03.03.11 14:56

kam pa ne ender sikur isha ne shitore bleja dicka kur dola prej shitores e pash zjarfiksin kur e ngrita koken lart shtepija po me digjeshte ?
avatar
ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Arlin_milan prej 03.03.11 21:11

Kam par nje enderr sikur njeri me nje makin gri , i panjohur i dolen 2 njerez para makines ai i ra buries per her te par njeri iku u shmang ndersa tjetri qendroi aty per pak caste..shoferi i paduruar e shtypi dhe iku..ca do te thot ?
avatar
Arlin_milan

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

:o:o:o:o

Mesazh  bleryssweet prej 04.03.11 19:58

PlIzzz ..me tregonii ju lutem qfar do te thot kjo enderr..
sikur isha duke udhtuar me trenn...dhe un vozisja...por qdoo her hekurudha prishej...dhe sikur un dilja e rregulloja..dhe vazhdoja prap udhtimin..por hekurudha perseri prishej...
julutem qdo thot kjo enderr..pasii ska 2 ditt qe jam ndar nga personi qe duaa me se shumti ne bott...dhe menjeher pas ksaj ndodhije tragjike :@:@:S:S:S e me shfaqett kjo enderr...kan diqka lidhje endrra me jeten reale...
Ju flmm shumm per shpjegim..:S
avatar
bleryssweet

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

meli

Mesazh  melja prej 05.03.11 12:53

mirdita dhe pershendetje :kam enderruar mbrem sikur isha se bashku me familjen ne shtepi por une dola se bashku me motren por kur dola nuk i gjeta kepucat dhe i mbatha do kepuca te grisuar vetem per te mos ecur kemb zbathur, por motra mi kishte bler nje pal kepuc por une nuk i mora nuk i dojsha. ku pa pritur erdhe familja e te fejuarit por ishte terr njeher ika nga kunati nuk dojsha te takohem me te ta por hyra ne nje dhom por dera nuk u mbyllke edhe pse dojsha mi mbyll ajo u keput dhe nuk u mbyll u largova nga aty ku deshta te shkoja ne shtepi ishte ber terr po thuaj nuk shikojsha asgje por dojsha te ik nga familja ete fejuarit .jam ne merak ju lutem qfar domethenje ka kjo enderr.faliminderit per mirkuptim.
avatar
melja

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 05.03.11 23:19

deza shkruajti:ju lutem a ka mundsi mem tregu ndokush se qka don me thon kjo enderr : kam par nje enderr sikur isha ne nje vend te panjohur kishe pak shtepi aty dhe disi si mal ( pyll ) ishin disa djem te cilet i kam te aferm njeri prej tyre me thirri te shkoja afer nje kerri po kur u afrum aty diqka e pazakont ndodhi sikur ne ajer qendronin disa sy te medhenj te gjith vraponin nga pylli un dhe i afermi im vraponim te posht dhe un kapa nje qasi lloj syri me dor ... nuk di far endrre e pazakont esht kjo por se jam ber merak te lutem tme tregoj dikush qka dmth flm

Endrra paraqet njė fazė kalimtare dhe shmangien nga njė situatė rreziku e frike. Ju doni tė shpėtoni nga njė jetesė e thjeshtė dhe jeni nė kėrkim tė njė jete mė tė mirė. Ndiqni instinktet tuaja.
Ju duhet tė jeni e fortė, me vetbesim dhe tė keni shumė durim, pėr tė ecur pėrpara pavarsisht pengesave. Gjėrat qė paraqiten ne ajėr janė mesazhe nga bota shpirtėrore, ndėrsa sytė paraqesin tė kuptuarit, vetėdijen, intelektin dhe iluminizmin, njė pjesė tė tė cilit e merrni edhe ju vetė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 05.03.11 23:23

ajnur shkruajti:kam pa ne ender sikur isha ne shitore bleja dicka kur dola prej shitores e pash zjarfiksin kur e ngrita koken lart shtepija po me digjeshte ?

Shtėpia nė zjarr tregon se ju duhet tė pėsoni disa transformime. Nga ana tjetėr, kjo thekson dashurinė e atyre qė janė pėrreth jush.
Zjarri nėnkupton pastrimin edhe kapėrcimin e pengesave nė jetė.
Nė anėn negative zjarri paraqet edhe rėnien nė mjerim tė madh ose jeni nė prag tė dėshpėrimit, me ēka do tė shkatėrroni diēka ose disa nga aspektet e vetes.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 05.03.11 23:40

Arlin_milan shkruajti:Kam par nje enderr sikur njeri me nje makin gri , i panjohur i dolen 2 njerez para makines ai i ra buries per her te par njeri iku u shmang ndersa tjetri qendroi aty per pak caste..shoferi i paduruar e shtypi dhe iku..ca do te thot ?

Nėse nuk jeni i pėrfshirė, vetėm e shihni nga larg ndodhinė tregon pėr ndjenjat e juaja qė keni brenda: ankth, frikė, padurim, zemrim. Shkelja e atij personit tregon pamundėsinė pėr tė kontrolluar njė situatė nė jetėn tuaj si dhe mendimet se ju nuk mund tė ndryshoni rrugėn e jetės suaj. Kjo ju bėn me dije tė mos nguteni dhe t'i rimendoni veprimet dhe planet tuaja.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 05.03.11 23:49

bleryssweet shkruajti:PlIzzz ..me tregonii ju lutem qfar do te thot kjo enderr..
sikur isha duke udhtuar me trenn...dhe un vozisja...por qdoo her hekurudha prishej...dhe sikur un dilja e rregulloja..dhe vazhdoja prap udhtimin..por hekurudha perseri prishej...
julutem qdo thot kjo enderr..pasii ska 2 ditt qe jam ndar nga personi qe duaa me se shumti ne bott...dhe menjeher pas ksaj ndodhije tragjike :@:@:S:S:S e me shfaqett kjo enderr...kan diqka lidhje endrra me jeten reale...
Ju flmm shumm per shpjegim..:S

Tė udhėtuarit me tren dhe hekurudha paraqesin rrugėn e jetės suaj, drejtimin tuaj. Prishja e hekurudhės paraqet pengesat dhe zvarritjet drejt qėllimit tuaj. Gjithēka nuk shkon sipas asaj qė ju e keni planifikuar edhe pse ju shpesh jeni kėmbngulėse dhe ia arrini qė prapė ta ktheni vetėbesimin dhe aftėsinė pėr tė ecur pėrpara.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 05.03.11 23:58

melja shkruajti:mirdita dhe pershendetje :kam enderruar mbrem sikur isha se bashku me familjen ne shtepi por une dola se bashku me motren por kur dola nuk i gjeta kepucat dhe i mbatha do kepuca te grisuar vetem per te mos ecur kemb zbathur, por motra mi kishte bler nje pal kepuc por une nuk i mora nuk i dojsha. ku pa pritur erdhe familja e te fejuarit por ishte terr njeher ika nga kunati nuk dojsha te takohem me te ta por hyra ne nje dhom por dera nuk u mbyllke edhe pse dojsha mi mbyll ajo u keput dhe nuk u mbyll u largova nga aty ku deshta te shkoja ne shtepi ishte ber terr po thuaj nuk shikojsha asgje por dojsha te ik nga familja ete fejuarit .jam ne merak ju lutem qfar domethenje ka kjo enderr.faliminderit per mirkuptim.

Fshehja tregon se ju mbani disa sekrete apo informacione, tė cilat pėrpiqet dikush t'i ndryshojė, megjithėse ju provoni ta mbyllni derėn dhe tė ikni, t'i shmangeni situatės. Ju nuk mund tė pėrballeni me njė situatė dhe mė mirė do tė ishte ta bėni ju para se ta zbuloj dikush tjetėr. Ikja mund tė jetė edhe njė ndjenjė faji.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tungi

Mesazh  mehanja prej 06.03.11 10:11

kam pare ne enderr kinse nje grua e panjohur dhe ne moshe me shikonte fatin ne duar ...dhe ne gishtin e fejeses mi tregonte disa shkronja njera nder ato shkronja ishte e para shkronja e nje personi qe e doja dhe me pas mi tregonte edhe shume shkronja tjera me emra te cilet si kisha degjuar asnjhere dhe keto te gjitha i shkruante ne nje leter ju lutem qka dmth kjo klm
avatar
mehanja

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  berna prej 06.03.11 15:42

vajza e halles e ka pa ne ender si kur esht martu ka erdh buri qe ta mare me nje vetur te zez kur ka hip ne vetur ai ka qen i veshur si dhender kurse ajo si ne peditshmeri?
avatar
berna

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

enderr

Mesazh  fahri kitmiri prej 06.03.11 19:20

tung tung Kam pa ni ander fustani i bardh qka d.m.th Ju lutem me tregoni
avatar
fahri kitmiri

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

valiiiiiiiiii

Mesazh  florije prej 06.03.11 20:09

pershendetje kam pa nje enderr sikur hajsha mish te terun qka dmth me pakit enderr
avatar
florije

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  deza prej 07.03.11 13:12

mami im me ka par ne enderr kinse kisha ven disa lule ngjyr vjollce dhe disa te bardha ne koke dhe sikur ato u ndezen flak gjithashtu dhe motra me ka par ne enderr sikur isha me fustan te bardh ju lutem nese mundeni me shpejt te na ktheni pergjigjen flm qao qao
avatar
deza

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pyetje pergjigje mbi endrra -2

Mesazh  olsa23 prej 07.03.11 14:31

pershendtje
kam pare ne ender mamin dhe vllain (kam vite qe i kam humbur) , edhe pse ne enderr isha e vetdijshme qe i kam humbur dhe ju kerkoja te mos iknin sa tju beja disa fotografi qe ti mbaja si kujtim.po ne vend qe te fotografoja me dilte sikur po i filmoja nuk arrija te kapja imazhin e tyre .dhe kur ktheja apratin per te pare foton imazhet me dilnin sikur leviznin prape.
falimnderit
avatar
olsa23

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje.

Mesazh  Juristja prej 07.03.11 22:44Do doja te dija a ka njeri te me shpjegoj dicka ne lidhje me nje ender qe kam pare ju lutem?
Jo me large se mbreme kam pare ne gjume sikur me foli dikush e me tha fatin tend e ke tek Kapitulli 10 i Kuranit pika 123 si dhe faqe 123 e Kuranit.
Ju lutem mund te ma shpjegoj njeri kete?
avatar
Juristja

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

valii

Mesazh  florije prej 07.03.11 23:55

pershendetje jeni shum te mir
avatar
florije

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 4 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi