Shpjegimi i endrres suaj - 2

Faqja 1 e 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 05.12.10 21:28

Shpjegimi i endrres suaj - 2


............
Edituar pėr herė tė fundit nga Elizza nė 02.05.11 1:23, edituar 4 herė gjithsej
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Albi4all prej 05.12.10 21:46

mund te me tregosh qdo te thot kali ose i hipur mbi kal duke kalu ujin edhe 1 nuse qa nuk ka femij po nena ime e ka pa duke mbajt femij
edhe shum thanks per shpjegimin e bukur te endrrave tung te peshendes
tung tung...
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

127


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pyetje pergjigje mbi endrra 2

Mesazh  olsa23 prej 06.12.10 23:25

pershendetje
kam pare tre endra brenda nje periudhe te shkurter dhe ne te 3 kam pare sikur me jepen celsa nga 3 meshkuj te ndryshem per cdo enderr , dy prej tyre i njoh dhe njeri nga keta te dy me dha celsat e shtepis se tij. ndersa njerin jo pasi me behej si alien dhe isha bashke me shoqen time, mua me dha celesa dhe ate sikur e mori me vete pasi nuk e kisha me aty shoqen time?! Ju lutem mund te me thoni si shpjegohen keto endrra?
Faleminderit
avatar
olsa23

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ZOJA

Mesazh  0011 prej 07.12.10 14:15

KA NJERI QE TE MA SHPJEGOJNE NJI ENDERR SHUM INTERESANTE????? JA SI ME POSHT:
un ishem i peshtetur per 1 shtyll qe ndriēon rrugizen aty me erdhi nji gru e re dhe me tha zoteri zoteri hajde hajde me mu se zoja po te pret do vish? po, dhe po hezia me te per rreth 10 mt u futa ne nji oborr me avulli aty pash me te vertet zojen dhe bera nji dialog me zojen.Nji dialog shum domethenes per mu. Mbeta shum i gezuar. Por aio qe un nuk arri ta kuptoj esh kjo...
mas 10-12 diteve rastesisht po kaloia ne nji rrugiz dhe gjeta shtyllen,avullin,oborrin te gith vendin por shtylla me qe ndriqonte rrugen ishte e djegur dhe nuk ndizej fare.
kur kaloi un ndizet ose po te qendroi aty rrin ndezur sa largohem un fiket dhe nuk ndizet ma
e kemi bere prov me disa shok te mi te kalojn ato hiē shkoj un aty ndizet kemi ndejtur per 2-3 or larg kaloin te tjeret hiē fare nuk ndizet. Pra esht nji fenomen i jashtzakonshem problemi esht konēidenza enderra,zoja,drita du te theksoj se un jetoj ne Itali dhe nuk jam besimtar por kur kam pa kete enderr jam bere shum besimtar ne zotin
avatar
0011

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  mehanja prej 07.12.10 16:08

kame pare ne enderr veten ne nje supermarket te gjerave ushqimore dhe ne dore e mbaja nje djalosh te vockel te cilin nuk e njihja mirpo i bleja gjera atij ju lutem qka dmth kjo
avatar
mehanja

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

cfare do te thite

Mesazh  arjetadmir prej 07.12.10 16:37

shikova ne enderr sikur ish i dashuri me erdhi per te me kerkuar doren per fejese.ne fund mami me tha te beja kafe.

arjetadmir

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 07.12.10 20:56

albi4all shkruajti:mund te me tregosh qdo te thot kali ose i hipur mbi kal duke kalu ujin edhe 1 nuse qa nuk ka femij po nena ime e ka pa duke mbajt femij
edhe shum thanks per shpjegimin e bukur te endrrave tung te peshendes
tung tung...

Kali simbolizon fatin, fuqinė, pushtetin, pasionin dhe kurajon. Tė qenit mbi kali paraqet pozitėn e lartė tė personit qė ėshtė hipur nė tė. Nė anėn tjetėr kjo paraqet edhe arritjen e suksesit nė njė mėnyrė tė fshehtė apo me mjete tė fshehta. Pėr ato qė s'kanė fėmijė, tė paturit e njė fėmije paraqet dėshirėn e ėndrruesit.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 07.12.10 21:10

olsa23 shkruajti:pershendetje
kam pare tre endra brenda nje periudhe te shkurter dhe ne te 3 kam pare sikur me jepen celsa nga 3 meshkuj te ndryshem per cdo enderr , dy prej tyre i njoh dhe njeri nga keta te dy me dha celsat e shtepis se tij. ndersa njerin jo pasi me behej si alien dhe isha bashke me shoqen time, mua me dha celesa dhe ate sikur e mori me vete pasi nuk e kisha me aty shoqen time?! Ju lutem mund te me thoni si shpjegohen keto endrra?
Faleminderit

Ēelsat paraqesin mundėsitė, sekretet, lirinė, njohurinė apo pėrgjegjėsit si dhe mundėsinė pėr zhbllokimin e pėrgjigjeve pėr disa probleme.
Marrja e ēelsave zakonisht paraqet zgjidhje tė problemeve nė mėnyrė tė papritur. Mendimi se ishte alien tregon idetė tuaja tė ēuditshme dhe imagjinatėn e egėr.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 07.12.10 21:16

0011 shkruajti:KA NJERI QE TE MA SHPJEGOJNE NJI ENDERR SHUM INTERESANTE????? JA SI ME POSHT:
un ishem i peshtetur per 1 shtyll qe ndriēon rrugizen aty me erdhi nji gru e re dhe me tha zoteri zoteri hajde hajde me mu se zoja po te pret do vish? po, dhe po hezia me te per rreth 10 mt u futa ne nji oborr me avulli aty pash me te vertet zojen dhe bera nji dialog me zojen.Nji dialog shum domethenes per mu. Mbeta shum i gezuar. Por aio qe un nuk arri ta kuptoj esh kjo...
mas 10-12 diteve rastesisht po kaloia ne nji rrugiz dhe gjeta shtyllen,avullin,oborrin te gith vendin por shtylla me qe ndriqonte rrugen ishte e djegur dhe nuk ndizej fare.
kur kaloi un ndizet ose po te qendroi aty rrin ndezur sa largohem un fiket dhe nuk ndizet ma
e kemi bere prov me disa shok te mi te kalojn ato hiē shkoj un aty ndizet kemi ndejtur per 2-3 or larg kaloin te tjeret hiē fare nuk ndizet. Pra esht nji fenomen i jashtzakonshem problemi esht konēidenza enderra,zoja,drita du te theksoj se un jetoj ne Itali dhe nuk jam besimtar por kur kam pa kete enderr jam bere shum besimtar ne zotin

Sa i pėrket ėndrrės: janė njė lloj i ėndrrave qė realizohen ashtu si shihen. Ndėrsa sa i pėrket shtyllės elektrike dhe tregimit pėr tė, kjo paraqet nivelin e lartė tė energjisė suaj. Energjia ėshtė pjesė e secilit dhe gjithēkasė, thjesht te dikush ėshtė e shprehur mė shumė te dikush mė pak........
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 07.12.10 21:46

mehanja shkruajti:kame pare ne enderr veten ne nje supermarket te gjerave ushqimore dhe ne dore e mbaja nje djalosh te vockel te cilin nuk e njihja mirpo i bleja gjera atij ju lutem qka dmth kjo

Tė qenit nė market tregon pėr kerkesėn e plotėsimit tė nevojave emocionale dhe fizike. Blerja e gjėrave tregon pranimin e njė kushti, ideje apo situate, por qė nė njė farė mėnyre ia adreson dikujt apo diēkasė tjetėr.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 07.12.10 22:00

arjetadmir shkruajti:shikova ne enderr sikur ish i dashuri me erdhi per te me kerkuar doren per fejese.ne fund mami me tha te beja kafe.

Endrrat me ish tė dashur nuk janė domosdoshmėrisht paralajmėrim pėr kthim apo diqka tė ngjashme. Nėse jeni nė njė marrėdhėnie me dikėnd tjetėr ėndrrat me ish tė dashurėn tregojnė pėr aspekte tė ngjashme tė marrėdhies sė tanishme me atė tė dikurshme si dhe ju tėrheq vėrejtjen tė mos bėni gabimet e njėjta. Nėse nuk jeni nė nje lidhje pėr momentin ėndrrat tregojnė se ende nuk jeni e gatshme tė shkėputeni nga e kaluara pėr tė filluar diqka tė re...
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  TheMasonse prej 09.12.10 0:02

A mund te ma shpjegosh nje enderr shum te quditshme qe kam pare qe me eshte dukur sikur te ishte e vertet.
Isha me nje shok ne vetur duke biseduar , un isha ulur te shoferi ,ishim te parkuar dhe papritur i ndegjova 3 krisma. Pas pak vijn 2 grupe njerezish qe luftojn nga te 2 anet e vetures dhe fshihen prapa vetures tone.Nuk e njofja asnjerin.Ateher njeri nga ata njerezit me pa mua ne sy dhe ma drejtoi automatin dhe me plagosi ne krahun e djatht.Me dilte shume gjak. Ata plagosen edhe nje grua te vjeter qe kalonde andej edhe asaj i dilte shume gjak.
Dhe pastaj me doli gjumi.
avatar
TheMasonse

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

era

Mesazh  erlisja prej 10.12.10 7:49

mirmengjesi
qka do te thot te pish duhan ta ndezesh cigaren e duhani dhe ta pish shum shpejt ne ralitet e urrej dhe jam vajz.
avatar
erlisja

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kam pare ne enderr Zotin

Mesazh  borakaci@yahoo.com prej 10.12.10 20:05

Pashe ne enderr sikur isha ne fshat ,ne shtepine e gjyshes,dhe disa djem kishin lidhur nje qenie te cuditshme...Kjo qenie thoshte ta leshonin sepse nuk e dinin me ke kishin te benin.Une ju kerkova atyre qe ta lironin,dhe ata mu binden.Une ju drejtova kesaj qenies me habi,se ai ishte Zoti.Ai me tha:
-Po Bora,une jam.
Une i bera nje pyetje.
-A ekziston parajsa?
-Po-mu pergjigj ai.
-Mund te ma tregosh?
-Patjeter,-tha ai,dhe me tregoi nje vend shume te bukur,me gjelberim,me peme,ku ndodhej ne nje lisharese gjyshja ime e cila ka vdekur,e shoqeruar me gjyshin tim,qe po ashtu ka vdekur,dhe me tutje rrinte halla ime qe ka vdekur gjithashtu,vecse qe halla ime ishte duke qare.U merzita qe e pashe ashtu por u gezova qe i njoha.Me pas mu be sikur isha ne kishen e qytetit,dhe isha prane Zotit,dhe i thashe:
-Zot,cila eshte e ardhmja ime?
Ai nuk mu pergjigj,thjesht po zbehej duke tundur koken derisa nuk e pashe me....Ju lutem me thoni domethenien e kesaj endrre....Ju pershendes te gjitheve....

borakaci@yahoo.com

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  NewBornX prej 11.12.10 10:14

kjo eshte enderra e nj shoqes time....
sikur ishte n 1 loj nga kto telebingo etj...dhe kishte fituar.......dhe nr fitues ishte "X" ....dmth "x" lexonte bileta q kishte mami dhe q fitoi
dua sqarimin e ksaj q fiton 1 loj
dhe t shenjes "X"
avatar
NewBornX

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  albmedia prej 11.12.10 11:49

Elizza, ju lutem, kam nevoje per shpjegimin e nje enderre pasi pothuajse te njejten enderr e kam pare brenda pak ditesh. Une i kam floket e shkurtra por ne enderr me dukej sikur me ishin zgjatur dhe i kisha te krehura, dmth me pelqenin e floket e mia me ate gjatesi. Cfare do te thote? Shume faleminderit!!
avatar
albmedia

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

wien

Mesazh  wien prej 11.12.10 12:40

[b] mir dita ju lutem nese kish mundur te me pergjigji ne ket enderr endrra ka qen keshtu kam pa nj enderr sikur isha ulur dhe nga gjepi im me dulen disa krypa am ishin shum dhe filun te me ecin neper kry umundojsh ti heki po kur se si smujsh edhe me mbulun trupin ju kish lut te me pergjigji flm
avatar
wien

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

mirembrema :)

Mesazh  fjori tota prej 11.12.10 16:32

pershendetje...para 2 ditesh kam par ne enderr sikur isha ne shkoll duke zbritur shkallet me shpejtesi dhe duke u munduar te fshihesha pas disa degeve te pemeve qe kishin ren neper shkall sepse dikush me kishte marre nen shenjester dhe donte te me vriste...un isha me shpin ndaj ktij personi por ama vetem kur ndjeva plumbin mu ne stomak...nuk ndalova por i zbrita shkallet dhe po kerkoja nduhme nga nje person i njohur i cili po e merte me sh qetesi sepse tha se kjo plagosje me kishte ndodhur dhe nje her tjeter...mbaj mend qe ulja koken per te pare plagen dhe arrija ta shihja plumbin dhe rreth plages kishte njolla sh sh te lehta gjaku...dhe habitesha se si ka mundesi qe mos te kisha gjekderdhje fare...:-)
eliza te lutem dua te me shpjegosh dhe kte tjetren
kam par ne enderr sikur u zura sh me babin , ai deshi te vinte dor mbi mua un ja kapa duart iu shmanga ia futa shqelm dhe u ngrita ne ajer e u fsheha pas mamit,,e nderkoh po i thoja mamit qe un do iki nga shpia se u be hera e tret qe zihem me babin dhe kjo situate nuk mund te vazhdoj me keshtu....(ne realitet kam debatuar 2 her me tim ate por qe skan qen gjera shqetesuese..)
te lutem mi shpjego
avatar
fjori tota

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  buh prej 11.12.10 19:29

desha te flisja per nje enderr qe kam par naten e kaluar.edhe pse nuk me kujtohet shum ,mbaj mend qe ne enderr shihja veten qe po filloja te qmendesha ,fillova te shihja gjera te quditshme,paranormale,hije te zeza qe donin te me qmendnin.e kuptoja qe po qmendesha ngadal mirpo nuk mundesha ta ndaloja apo te beja gje..vetem filloja te bertisja e tmerruar.mundohesha tju tregoj te tjerve kete ,por nuk mundja...s'mundja te beja asgje.ishte endrra ndoshta me e frikshme qe kam pare...pastaj shihja sikur me ndiqte diqka dhe gjithmon shoh veten se si i zbrisja shkallet shpejt ,duke ikur nje gje e frikshme,me dukej se ishte si nje grua qe me ndiqte..nuk e kujtoj mir.kisha filluar te bertisja aq shum saqe u zgjova edhe nga gjumi,vertet u frikesova..edhe tani kur e kujtoj me duket sikur e kam perjetuar vertet:|.
avatar
buh

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 11.12.10 20:40

TheMasonse shkruajti:A mund te ma shpjegosh nje enderr shum te quditshme qe kam pare qe me eshte dukur sikur te ishte e vertet.
Isha me nje shok ne vetur duke biseduar , un isha ulur te shoferi ,ishim te parkuar dhe papritur i ndegjova 3 krisma. Pas pak vijn 2 grupe njerezish qe luftojn nga te 2 anet e vetures dhe fshihen prapa vetures tone.Nuk e njofja asnjerin.Ateher njeri nga ata njerezit me pa mua ne sy dhe ma drejtoi automatin dhe me plagosi ne krahun e djatht.Me dilte shume gjak. Ata plagosen edhe nje grua te vjeter qe kalonde andej edhe asaj i dilte shume gjak.
Dhe pastaj me doli gjumi.
Tė qenit nė njė veturė tė ndalur paraqet ngecjen tuaj nė njė pikė tė jetės. Krismat qė dėgjon paraqesin planet tuaja. Endėrrimi se dikush ka shtėnė nė ju, nėnkupton se ju jeni duke pėrjetuar njė ballafaqim me diqka/dikėnd nė jetėn tuaj tė zgjuar. Ju ndiheni i viktimizuar nė disa situata. Grupet e njerėzve qė luftojnė paraqesin trazirat e brendshme, njė konflikt apo diēka tė lėn pezull.
Eshtė edhe njė karakteristikė qė ju doni ta heqni qafe ose njė zakon qė ju doni tė pėrfundojė brenda jush. Nga ana tjetėr, ėndrra paraqet ndjenjat e tė qėnit tė lėnė nė baltė ose tė tradhėtuar nga dikush nė jetėn tėnde tė zgjuar. Gjaku tregon se ju vuani nga lodhja dhe rėnia emocionale.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 11.12.10 20:45

erlisja shkruajti:mirmengjesi
qka do te thot te pish duhan ta ndezesh cigaren e duhani dhe ta pish shum shpejt ne ralitet e urrej dhe jam vajz.
Pirja e duhanit lidhet me njė shqetėsim qė ka tė bėj me shėndetin. Kjo tregon se jeni duke u pėrpjekur ta mbroni veten dhe tė tjerėt nga ky shqetesim. Mund tė jetė edhe varėsi nga dikush apo diēka, marrėdhėnie apo zakon.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 11.12.10 20:58

borakaci@yahoo.com shkruajti:Pashe ne enderr sikur isha ne fshat ,ne shtepine e gjyshes,dhe disa djem kishin lidhur nje qenie te cuditshme...Kjo qenie thoshte ta leshonin sepse nuk e dinin me ke kishin te benin.Une ju kerkova atyre qe ta lironin,dhe ata mu binden.Une ju drejtova kesaj qenies me habi,se ai ishte Zoti.Ai me tha:
-Po Bora,une jam.
Une i bera nje pyetje.
-A ekziston parajsa?
-Po-mu pergjigj ai.
-Mund te ma tregosh?
-Patjeter,-tha ai,dhe me tregoi nje vend shume te bukur,me gjelberim,me peme,ku ndodhej ne nje lisharese gjyshja ime e cila ka vdekur,e shoqeruar me gjyshin tim,qe po ashtu ka vdekur,dhe me tutje rrinte halla ime qe ka vdekur gjithashtu,vecse qe halla ime ishte duke qare.U merzita qe e pashe ashtu por u gezova qe i njoha.Me pas mu be sikur isha ne kishen e qytetit,dhe isha prane Zotit,dhe i thashe:
-Zot,cila eshte e ardhmja ime?
Ai nuk mu pergjigj,thjesht po zbehej duke tundur koken derisa nuk e pashe me....Ju lutem me thoni domethenien e kesaj endrre....Ju pershendes te gjitheve....

Interesante. Zoti nė ėndėrr nėnkupton anėn shpirtėrore tuajėn dhe shprehjen e ndjenjave tuaja pėr hyjni. Zoti gjithashtu simbolizon diēka tė paprekshme, tė pakapshme, tė paarritshme dhe tė pėrsosur. Si e tillė ėndrra mund tė nxjerrė nė pah luftėn tuaj dhe pėrpjekjen tė jeni i pėrkryer. Mė konkretisht ėndrrimet pėr Zotin paraqesin arritje tė ndonjė dhuntie nė kėtė botė dhe pushim nė botėn e amshuar, siguri, pushim, dritė, udhėzim, fuqi nė fe, falje dhe futje nė xhenet me bujarinė e Tij, pėrhapje e drejtėsisė dhe mposhtje e sė keqes nė atė vend, Zoti e bėn krenar njeriun qė ka parė ėndrrėn, e nderon dhe e mėshiron. E tėrė kjo vlen nėse forma e Zotit nuk ishte e njohur (pa pėrngjarė nė askend).
Pėrndryshe nėse kishte formė tė njohur nga ju, komentohet si ėndėrr e keqe.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 11.12.10 21:06

NewBornX shkruajti:kjo eshte enderra e nj shoqes time....
sikur ishte n 1 loj nga kto telebingo etj...dhe kishte fituar.......dhe nr fitues ishte "X" ....dmth "x" lexonte bileta q kishte mami dhe q fitoi
dua sqarimin e ksaj q fiton 1 loj
dhe t shenjes "X"

Fitimi nė njė loj tė tillė paraqet dėshirat pėr tė jetuar njė jetė pa pasur shqetsime pėr ēėshtjet financiare dhe materiale. Kjo paraqet edhe disa aspekte tė jetės qė duhet lėnė nė duar tė fatit. Shenja 'X' paraqet diēka tė ndaluar, por qė shumė shpejt do tė shpėrbleheni nė masė tė madhe pėr tė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 11.12.10 21:18

albmedia shkruajti:Elizza, ju lutem, kam nevoje per shpjegimin e nje enderre pasi pothuajse te njejten enderr e kam pare brenda pak ditesh. Une i kam floket e shkurtra por ne enderr me dukej sikur me ishin zgjatur dhe i kisha te krehura, dmth me pelqenin e floket e mia me ate gjatesi. Cfare do te thote? Shume faleminderit!!

Nė radhė tė parė flokėt paraqesin gjendjen e vetvlersimit. Rritja e flokėve paraqet pėrmirsim, joshje, ndjeshmėri dhe shėndet tė mirė. Domethėnien e mirė ia shton edhe pėlqimi i tyre, qė paraqet siguri dhe ndryshim tė qėndrimeve dhe tė menduarit tuaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 11.12.10 21:21

wien shkruajti:[b] mir dita ju lutem nese kish mundur te me pergjigji ne ket enderr endrra ka qen keshtu kam pa nj enderr sikur isha ulur dhe nga gjepi im me dulen disa krypa am ishin shum dhe filun te me ecin neper kry umundojsh ti heki po kur se si smujsh edhe me mbulun trupin ju kish lut te me pergjigji flm

........Disa ... ēka,,, krimba?!

Nėse ėshtė fjala pėr krimba, krimbat nė pėrgjithėsi paraqesin negativitet dhe dobėsi. Poashtu edhe personat shtinjak.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 11.12.10 21:35

fjori tota shkruajti:pershendetje...para 2 ditesh kam par ne enderr sikur isha ne shkoll duke zbritur shkallet me shpejtesi dhe duke u munduar te fshihesha pas disa degeve te pemeve qe kishin ren neper shkall sepse dikush me kishte marre nen shenjester dhe donte te me vriste...un isha me shpin ndaj ktij personi por ama vetem kur ndjeva plumbin mu ne stomak...nuk ndalova por i zbrita shkallet dhe po kerkoja nduhme nga nje person i njohur i cili po e merte me sh qetesi sepse tha se kjo plagosje me kishte ndodhur dhe nje her tjeter...mbaj mend qe ulja koken per te pare plagen dhe arrija ta shihja plumbin dhe rreth plages kishte njolla sh sh te lehta gjaku...dhe habitesha se si ka mundesi qe mos te kisha gjekderdhje fare...:-)
eliza te lutem dua te me shpjegosh dhe kte tjetren
kam par ne enderr sikur u zura sh me babin , ai deshi te vinte dor mbi mua un ja kapa duart iu shmanga ia futa shqelm dhe u ngrita ne ajer e u fsheha pas mamit,,e nderkoh po i thoja mamit qe un do iki nga shpia se u be hera e tret qe zihem me babin dhe kjo situate nuk mund te vazhdoj me keshtu....(ne realitet kam debatuar 2 her me tim ate por qe skan qen gjera shqetesuese..)
te lutem mi shpjego

Tė dy ėndrrat kanė lidhje me njėra-tjetren. Nė fillim ke njė plagosje (pėr herė tė dytė), e cila paraqet zemėrim, ankth dhe njė situatė tė tensionuar, por qė nuk ėshtė shqetėsuese. Te ėndėrra e dytė ke zėnjen me tė atin, qė poashtu paraqet situatė tensioni, trazira tė brendshme, (me njė intensitetė mė tė lartė) dhe mungesė besimi pėr ta kaluar kėtė konflikt. Kjo lidhet edhe me disa ēėshtje tė pazgjidhura dhe tė lėna pezull.
Pėrderisa dy herat e para tė zėnjes nuk kanė qenė shqetėsuese, nė mendjen tėnde ti e pret edhe pėr herė tė tretė njė konflikt.
Thjesht ndryshoi mendimet dhe qėndrimet qė tė pėrmirėsohet situata.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 11.12.10 21:45

buh shkruajti:desha te flisja per nje enderr qe kam par naten e kaluar.edhe pse nuk me kujtohet shum ,mbaj mend qe ne enderr shihja veten qe po filloja te qmendesha ,fillova te shihja gjera te quditshme,paranormale,hije te zeza qe donin te me qmendnin.e kuptoja qe po qmendesha ngadal mirpo nuk mundesha ta ndaloja apo te beja gje..vetem filloja te bertisja e tmerruar.mundohesha tju tregoj te tjerve kete ,por nuk mundja...s'mundja te beja asgje.ishte endrra ndoshta me e frikshme qe kam pare...pastaj shihja sikur me ndiqte diqka dhe gjithmon shoh veten se si i zbrisja shkallet shpejt ,duke ikur nje gje e frikshme,me dukej se ishte si nje grua qe me ndiqte..nuk e kujtoj mir.kisha filluar te bertisja aq shum saqe u zgjova edhe nga gjumi,vertet u frikesova..edhe tani kur e kujtoj me duket sikur e kam perjetuar vertet:|.

Ēmenduria paraqet pikllim, humbje dhe probleme. Hijet e zeza dhe aspektet tjera paranormale paraqesin aspekte tė errta, tė mistershme e tė rrezikshme tė cilat pėrpiqeni t'ju shmangeni dhe t'i fshehni e mos t'i pranoni. Kjo mund tė jetė frikė, faj apo kujtime tė shtypura. Endrra mund tė thotė qė ju jeni "nėn hije" tė dikujt tjetėr, ndiheni e neglizhuar dhe e pafuqishme. Kuptimin edhe mė shumė ia shton bėrtitja juaj qė pėrfaqėson pafuqinė tuaj, vėshtirėsitė dhe frustrimet nė pėrpjekjen pėr tė komunikuar me tė tjerėt. Ju mendoni se fjalėt tuaja po bien nė vesh tė shurdhėr. Duhet tė jeni mė tė zėshėm. Ju ndjeheni se po injoroheni. Mendoni se zėri juaj nuk ka rėndėsi apo se mendimi juaj nuk po llogaritet.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

meli

Mesazh  melja prej 12.12.10 7:51

mirmnegjesi
qka do te thot te enderrosh blet duke ardhur dhe ti egjen por bletet te jen te mdha dhe te jen ngjyr te verdh(orangje)shoh po thuaj gjdo nat te njejte jam vajz.
avatar
melja

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

hi

Mesazh  astrit1 prej 12.12.10 14:19

doja te pyes per nje enderr qe kam par unazen e floririt ne enderr kam venduar ne gishtin tim

astrit1

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 12.12.10 16:03

melja shkruajti:mirmnegjesi
qka do te thot te enderrosh blet duke ardhur dhe ti egjen por bletet te jen te mdha dhe te jen ngjyr te verdh(orangje)shoh po thuaj gjdo nat te njejte jam vajz.

Gjetja e njė blete paraqet pasuri, fat tė mirė, harmoni, kreativitet dhe bekim. Bletėt janė edhe simbol i punės sė vėshtirė dhe kėmbėngulse, e cila nė fund jep rezultate tė mira.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 12.12.10 16:16

astrit1 shkruajti:doja te pyes per nje enderr qe kam par unazen e floririt ne enderr kam venduar ne gishtin tim

Unaza simbolizon tėrėsinė emocionale, vazhdimėsinė dhe angazhimet. Nėse e keni nė gisht njė unazė, ajo nėnkupton angazhimin tuaj pėr njė marrėdhėnie ose njė pėrpjekje e re e suksesshme. Ajo gjithashtu tregon besnikėrinė tuaj pėr idealet tuaja, pėrgjegjėsitė ose besimet.
Nėse ka qenė unazė fejese tregon se shqetėsimet tuaja pėr njė lidhje dashurore do tė pėrfundojnė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Albi4all prej 12.12.10 21:44

tung: qa so me than me e nxjerr dhamin e rymet edhe meniher me dal 1 i ri ne enderr e kam pa
edhe 1 tjeter ; sikur dikush na ka pru ndihma ni torb me rroba femish po me nje rrob (tesh ) kishte para
tung te pershendes
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

127


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 13.12.10 19:55

albi4all shkruajti:tung: qa so me than me e nxjerr dhamin e rymet edhe meniher me dal 1 i ri ne enderr e kam pa
edhe 1 tjeter ; sikur dikush na ka pru ndihma ni torb me rroba femish po me nje rrob (tesh ) kishte para
tung te pershendes

Sa i pėrket ėndrrės sė parė, nxjerrja e dhėmbit paraqet njė fatkeqėsi, problem apo shqetėsim tė shkaktuar nga personi qė ju nxjerr dhėmbin ose nga vetė ju, por qė shumė shpejt do tė zėvendėsohet me njė tė mirė a njė favor nė pėrpjestim me dhimbjen tuaj.
Dhėnia e rrobave tė fėmijėve, paratė nė njėrėn prej tyre, tregon pafuqinė tuaj nė njė situatė, dhe pėrkrahjen e mbėshtetjen emocionale nga dikush.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  lenusche prej 15.12.10 17:15

pershendetje ju lutem a mund te me tregon se qfar do te thot te shohesh ne enderr sikur je afer kishes dhe brenda dritares se kishes ka rrush dhe une e mar dhe e ha rrushin ju lutem mu pergjigjuni faliminderit lenna
avatar
lenusche

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

endrra

Mesazh  lenusche prej 15.12.10 17:16

me falini por harrova te ju them se une jam e fes islame
avatar
lenusche

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

endrra

Mesazh  lauura prej 15.12.10 20:21

niher pash enderr: u zgjova nga gjumi (isha ne nderr dhe e dija) vesha teshat edhe shkova en kuzhin ku po gatuante nena ime, dhe ne ate qast vetvetiu i thash : se beson qfar endrre kom pa, ne ate qast nena me tha mos ju beso enderrave po dil ne ballkon edhe mbylle deren se ftoft, kur dola ne ballkon e pash nje pamje te quditshme: qielli ishte i ndare ne dy pjes ku ne njeren ane ish parajsa dhe ne anen tjeter ishte zi dhe degjova vetem britma njerzish qe kerkonin nidhme, dhe ne ate qast u zgjova nga gjumi vesha rrobat dhe shkova te nena ne kuzhin i thash nene se beson qfar endrre kom pa, ajo prape me tha dil ne ballkon, dhe kur dola ne ballkon pash po prap te njten pamje dhe un u habita dhe bertita me te madhe ngase nuk e dija qe isha prape ne enderr.......kesaj here u zgjova me te vertet na gjumi duke bertitur dhe me vrap vesha rrobat ku te gjitha gjerat ishin po ne te njejtin vend dhe ika ne kushin i thash nene nuk e beson qfar endrre kom pa ndersa ajo ma priti mos u beso enderrave po dil ne ballkon mbylle deren.........................nese ka mundsi te me spjegoj se qfar do te thot kjo enderr dhe pse u peserit ajo 3 her
avatar
lauura

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 16.12.10 18:41

lenusche shkruajti:pershendetje ju lutem a mund te me tregon se qfar do te thot te shohesh ne enderr sikur je afer kishes dhe brenda dritares se kishes ka rrush dhe une e mar dhe e ha rrushin ju lutem mu pergjigjuni faliminderit lenna

Kisha nė shumicėn e rasteve paraqet shenjėterinė dhe ushqimin shpirtėror. Ngrėnia e rrushit pranė kishės ka tė bėj edhe me sistemin tuaj tė vlerave dhe me realizimin e dėshirave.
Nėse ėndrrėn e ke parė kur ishte sezona e rrushit nė pėrgjithėsi paraqet favore, por nėse e ke parė jashtė sezoni paraqet pikėllim nė pėrpjestim me sasinė e rrushit.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 16.12.10 19:03

lauura shkruajti:niher pash enderr: u zgjova nga gjumi (isha ne nderr dhe e dija) vesha teshat edhe shkova en kuzhin ku po gatuante nena ime, dhe ne ate qast vetvetiu i thash : se beson qfar endrre kom pa, ne ate qast nena me tha mos ju beso enderrave po dil ne ballkon edhe mbylle deren se ftoft, kur dola ne ballkon e pash nje pamje te quditshme: qielli ishte i ndare ne dy pjes ku ne njeren ane ish parajsa dhe ne anen tjeter ishte zi dhe degjova vetem britma njerzish qe kerkonin nidhme, dhe ne ate qast u zgjova nga gjumi vesha rrobat dhe shkova te nena ne kuzhin i thash nene se beson qfar endrre kom pa, ajo prape me tha dil ne ballkon, dhe kur dola ne ballkon pash po prap te njten pamje dhe un u habita dhe bertita me te madhe ngase nuk e dija qe isha prape ne enderr.......kesaj here u zgjova me te vertet na gjumi duke bertitur dhe me vrap vesha rrobat ku te gjitha gjerat ishin po ne te njejtin vend dhe ika ne kushin i thash nene nuk e beson qfar endrre kom pa ndersa ajo ma priti mos u beso enderrave po dil ne ballkon mbylle deren.........................nese ka mundsi te me spjegoj se qfar do te thot kjo enderr dhe pse u peserit ajo 3 her

Nė radhė tė parė pėrsėritja e njėpasnjėshme e ėndrrės brenda natės tregon ēėshtje tė pazgjidhura, modele jo tė mira sjellje dhe emocione tė pashprehura. Kjo paraqet edhe njė rrethanė apo situatė qė ju bėn tė ndjeheni e shqetėsuar dhe me frikė. Nėna qė tė thotė tė mos ju besosh ėndrrave dhe tė mbyllėsh derėn nga tė ftoftit tregon kėrkesėn e saj qė ju tė bėni njė kthesė nė jetėn tuaj, duke marrė parasysh se i ftofti paraqet vėshtirėsi dhe sprova tė hidhura, tė ndjerit emocionalisht e izoluar dhe e pėrmbajtur. Shkuarja nė kuzhinė paraqet nevojėn pėr ngrohtėsi, ushqim shpirtėror dhe transformim. Ju duhet t'i rishikoni planet tuaja.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kleme

Mesazh  klementina prej 20.12.10 14:29

mirdita dhe pershendetje
enderroj mbrem sikur isha duke ndejtur ne shtepi ku pa pritur filloj trupi te me mbushet me krimba te vegjel dhe te bardh njeher u duken si krimba pastaj filluan te leshoj siku penje teposht por mua filluan te me shumohen ne duar po thuaj per gjdo sekond mu rritshin dhe me delshi pastaj vllau tha te qojn te mjeki poe pas pak nuk pash asnje shenj nuk di ashkova te mjeki por pastaj pash lekuren shum te bardh por edhe trupi ku shikojsha mir u duke dhe pstaj pash edhe gjinjet dhe u dukshin bukur
.qka do te thot te shikosh veten lakuriq edhe pse je duke lujtur nje film humor dhe njeher nuk ke marrre pastaj kur i tregon gjinjet dhe gjyksin pastaj i mbulon sheh dike te njofshm.faliminderitper kohen tuaj.
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  lenusche prej 21.12.10 12:49

Pershendetje mbrem ka par enderr sikur kisha nje pistolet ne dor dhe doja ta vrisja burrin e motres qfar do te thot te kesh pistolet sho shum shpesh se me ndjekur ca njerz te me vrasin dhe shum shpesh kam pistoleta ne dor ....edhe pse ne jeten reale kurr nuk kam par pistolet vetem permes Tv ju lutem em tregon sa me shpeit
Me respekt
Lenna
avatar
lenusche

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  mario prej 21.12.10 14:28

Cfare do te thote kur ne enderr shikon nje akrep ngjyre bezhe qe vjen verdall poshte shtepise te shtruar me moket,,,,asnjeri se kap dhe ne enderr dihet qe nese ai te pickon ti vdes...ne fund kur un vete shume afer deres se shpis per te dale dhe per te shpetuar nga akrepi ai nxjerr mbi moketin thumbin dhe un vdes,,,aty zgjohem.....
ju lutem me shpjegoni endrren....dicka qe ka ndodhur ne jeten reale,,,,2 dit para se te shihja endrren kam marr nje kotele 2 muajshe qe esht shum lozonjare dhe vjen verdall ne shpin tone....
avatar
mario

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

era

Mesazh  erlisja prej 24.12.10 12:48

pershendetje kamdy endera te cilat jan: enderrojs sikur isha ne shtepin time ku desh te shkoja dikund kepucet mi kishte humbur motra dhe nuk i gjejsha edhe pse i kerkoja me ngulm edhe pse shikojsha kepuc tjera prap kerkojsha qato se me kishte humbur nuk i gjeta ne enderr.
kerse qka don me tha te enderrosh fiq sikur njehe ngrendesha fiq pastaj pash qe ishte te krymur e husha dhe ja dhash motres. kaq ishte faliminderit,.
avatar
erlisja

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 24.12.10 14:43

klementina shkruajti:mirdita dhe pershendetje
enderroj mbrem sikur isha duke ndejtur ne shtepi ku pa pritur filloj trupi te me mbushet me krimba te vegjel dhe te bardh njeher u duken si krimba pastaj filluan te leshoj siku penje teposht por mua filluan te me shumohen ne duar po thuaj per gjdo sekond mu rritshin dhe me delshi pastaj vllau tha te qojn te mjeki poe pas pak nuk pash asnje shenj nuk di ashkova te mjeki por pastaj pash lekuren shum te bardh por edhe trupi ku shikojsha mir u duke dhe pstaj pash edhe gjinjet dhe u dukshin bukur
.qka do te thot te shikosh veten lakuriq edhe pse je duke lujtur nje film humor dhe njeher nuk ke marrre pastaj kur i tregon gjinjet dhe gjyksin pastaj i mbulon sheh dike te njofshm.faliminderitper kohen tuaj.

Krimbat pėrfaqėsojnė dobėsi, degradim, ndyrėsi dhe negativitet tė pėrgjithshėm. Ju keni njė opinion shumė tė ulėt pėr veten. Kjo lidhet edhe me vetė-respektin apo imazhin tuaj. Mbulimi i trupit me krimba tregon mendimet tua qė dikush rreth jush ėshtė duke pėrfituar nga ju. Dukja bukur dhe lėkura e bardhė paraqesin njė rrugėzgjidhje nga njė situatė dhe drejtimin nga zbulimi i disa sekreteve tuaja qė nuk janė tė pėrshtatshme dhe nuk do tė kishe dėshirė qė tė tjerėt tė dinin pėr to.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 24.12.10 14:47

lenusche shkruajti:Pershendetje mbrem ka par enderr sikur kisha nje pistolet ne dor dhe doja ta vrisja burrin e motres qfar do te thot te kesh pistolet sho shum shpesh se me ndjekur ca njerz te me vrasin dhe shum shpesh kam pistoleta ne dor ....edhe pse ne jeten reale kurr nuk kam par pistolet vetem permes Tv ju lutem em tregon sa me shpeit
Me respekt
Lenna

Pistoleta simbolizon agresion, zemėrim dhe rrezik potencial. Ju mund t;i merrni ēėshtjet me pasiviteti, agresivitet, autoritet ose varėsi. Pėrndryshe njė armė nė gjendje tė mirė mund tė thotė edhe pushtet.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 24.12.10 14:55

mario shkruajti:Cfare do te thote kur ne enderr shikon nje akrep ngjyre bezhe qe vjen verdall poshte shtepise te shtruar me moket,,,,asnjeri se kap dhe ne enderr dihet qe nese ai te pickon ti vdes...ne fund kur un vete shume afer deres se shpis per te dale dhe per te shpetuar nga akrepi ai nxjerr mbi moketin thumbin dhe un vdes,,,aty zgjohem.....
ju lutem me shpjegoni endrren....dicka qe ka ndodhur ne jeten reale,,,,2 dit para se te shihja endrren kam marr nje kotele 2 muajshe qe esht shum lozonjare dhe vjen verdall ne shpin tone....

Akrepi paraqet njė situatė tė dhimbshme ose lėnduese nė jetėn reale. Akrepi ėshtė edhe simbol i ndjenjave shkatėrruese, vėrejtjeve thumbuese, fjalėve tė hidhura dhe mendimeve negative tė drejtuara nga ju. Meqė vdisni kjo nė shumė raste tregon edhe rilindje duke larguar negativitet e duke lėn vend pėr diēka tė re.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 24.12.10 15:02

erlisja shkruajti:pershendetje kamdy endera te cilat jan: enderrojs sikur isha ne shtepin time ku desh te shkoja dikund kepucet mi kishte humbur motra dhe nuk i gjejsha edhe pse i kerkoja me ngulm edhe pse shikojsha kepuc tjera prap kerkojsha qato se me kishte humbur nuk i gjeta ne enderr.
kerse qka don me tha te enderrosh fiq sikur njehe ngrendesha fiq pastaj pash qe ishte te krymur e husha dhe ja dhash motres. kaq ishte faliminderit,.

Nė pėrgjithėsi, kėpucėt pėrfaqėsojnė qasjen tuaj pėr jetėn. Mbathja e kėpucėve tregon se ju jeni tė bazuar ose me kėmbė nė tokė. Kjo gjithashtu pėrfaqėson bindjet tuaja ne lidhje me besimet. Nėse humbni kėpucėt, kjo tregon se ju jeni nė kėrkim tė identitetit tuaj dhe gjetjes sė vetes. Pėr tė martuarit nuk ėshtė e lavdueshme tė shohin ėndrra sikur humbin apo i shesin kėpucėt, ngase kjo ka tė bėj me partnerin.

Ngrėnia e fiqve paraqet njė kthesė pozitive tė ngjarjeve nė jetėn tuaj. Fiqt e krimbur tregojnė pėr pengesa dhe probleme tė vogla qė do tė hasni.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  innamagica prej 25.12.10 20:49

mund te me thoni se cfare do te thot ne ne enderr sikur te ndjek nje mace e vogel qe kerkon vetem te jet afer teje, kerkkon ngrohtesi ne kuptimin dashuri. un ju shmangja por ajo me dilte perball dhe ndonje her me gerricte leht. gjithshtu kam par nje enderr tjeter sikur i hoqa dikujt nje te afermit tim qe vuan nga kanceri, mu be sikur ndodhesha ne nje sall operacioni dhe un me doren time e futa brenda trupit te tij dhe i hoqa ate semundje duke ja marr jo plotesisht ate mase kanceri, por i ngeli vetem pak, dhe sikur po ju perthante, me pas ate mase e hodha
avatar
innamagica

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  mehanja prej 26.12.10 13:33

kam par ne enderrr duke gjuajtur kripe drejt qiellit dhe yjet binin ne toke vec disa yje mbeten ne qiell qka eshte kioo thnx per mirkuptim
avatar
mehanja

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

floraaaaa

Mesazh  florije prej 26.12.10 23:22

pershendetje per te gjith dhe Urime Festat te gjithve dhe ju uroj nje dit te mir,dhe a kish pas mundsi mem tregu qka dmth me pa enderr sikur isha tu pastu gota ka i fshih dy gota mu thyn ne dor per mes,po as nuk u lendova as sen qao
avatar
florije

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

heyyyy

Mesazh  KDLvegA(999-F) prej 29.12.10 17:55

kam pare nji enderr me buburrec ca do me thene ??
avatar
KDLvegA(999-F)

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi