Pse nuk mund ta shfrytezojme trurin

Shko poshtė

Pse nuk mund ta shfrytezojme trurin

Mesazh  saimir xharra prej 05.12.10 15:38

Pse nuk mund ta shfrytezojme Trurin

Nese prej 100% te kapacitetit te trurit ne momentalisht
shfrytzojme vetem 4%.......arsyja eshte sepse ne nuk kemi
arritur ende at shkalle te teknologjise,te perparimit,te njohjes
se botes etj.le te supozojme se 1% perbehet nga 10 shkalle.
te kthehemi kohė pas.... ne kohet e gurit.....eshte i kapshem
mendimi se njerezit e pare e kishin shfrytzuar trurin shum
shum pak......saqe nuk dinin as te flisnin, e mos te flasim per
zjarrin e gjerat tjera.......por vetem hanin,pinin edhe kaq.
por me kalimin e kohes ata filluan dalngadal duke i kuptuar gjerat,
ketu luajti rol te madh kurreshtja qe ka njeriu per boten,sendet,fenomenet etj.

rol te madh luajti edhe ndjenja e sigurise,sepse ata kuptuan
se nese rrin te bashkuar ishin me te sigurt,krahas sigurise lindi
ndjenja e bashkpunimi(ndjenja sociale), por per te bashkpunuar duhej disi...sepse nuk mjaftonin vetem gjestet ose ulėrimat....
dhe ja ku filloj perdorimi i trurit per 2-3 shkalle,(te folurit).
zbulimi i zjarrit nga vetetima...hapi dyer te reja per shfrytzimin e trrurit perseri lidhemi ketu me kuriozitetin qe ka natyra e njeriut per zbulimin e sendeve.

Kerkesa per strrehim....duhet te zgjidhet problemi...shfrytzohet per 2-3 shkalle....kerkesa per ngrohje.....zgjidhja e problemit te ngrohjes...2-3 shkall......nje shembull tjeter i shfrytzimit te trrurit
eshte gjithashtu vizatimi neper shpella ....2 shkall.......
u be zbulimi i rrotes,te gjitha keto jan shfrytzim i trrurit..
duke kaluar mijvjeqaret.

Perseri lidhem te kurioziteti qe vret trurin e njeriut..........fenomenet qe ndodhin ne natyre iu duhej tju gjindej pergjigjja..........lindi fizika,kimia,biologjia,astronomia,MATEMATIKA......dhe ngadal perqindja fillon te rritet..ajnshtajni u nis nga kurreshtja dhe deshira qe kishte per t'ju pergjigjur shum pytjeve qe bente fizika, ai e shfrytzoj trrurin duke e paraqitur TEORIN E RELATIVITETIT,e rriti shkallen e shfrytzimit,deri ne 7%.Shkollimi eshte nje faktor i rendesishem i shfrytzimit te trurit.

Te marrim shembullin e zbulimit te telefonit mobil.....
eshte nje shembull qe mund ta shohesh ne praktik.para 10 viteve i mban ne mend telefonat si kan qen, te medhenj,sistemi i zerit me i dobt, pa ngjyra e shum te meta tjera......tani eshte i holl,ka pjese ndimese kamer,sistem me te mir te zerit,touch screen.......
televiziori ishte i madh pa ngjyra,pa zė.......tani eshte i holl 3-4cm,me zė,HD.

Perqindja rritet ke shembuj sa te duash ,mjafton te shikosh per rreth.
deri ne ditet e sotme,kemi arritur deri ne kete stad te shfytzimit...e do vazhdojme ta rrisim perqindjen......me gjerat qe nuk mund ti paramendoj.ky eshte mendimi im dhe besoj qe morret pergjigjjen.
avatar
saimir xharra

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse nuk mund ta shfrytezojme trurin

Mesazh  Xhemajl prej 05.12.10 15:50

Po te mirret njeriu te pakten 1 or me veten qdo dit ateher do te arrihej mrekullia, njeriu per pak kohe do arrinte te perdorte te gjith perqindjen e trurit te tij.
Kjo mund te ngjasoje me nje aventur shum interesante ku synimi i jon do ishte te arrinim ne ate pik qe te perdorim te gjith trurin.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse nuk mund ta shfrytezojme trurin

Mesazh  Devi prej 14.12.10 9:55

Nje pershkrim siperfaqesor i evolucionit te spesies homosapiens, kujtova se kish gjetur shkakun perse nuk mundemi te shfrytezojme potencialin total te trurit.Megjithate perpjekje e mire eshte dicka edhe kjo.
avatar
Devi

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

NJERIU

Mesazh  Devi prej 14.12.10 10:09

Njeriu
Njerėzit janė primatė dykėmborė qė i pėrkasin llojit Homo sapiens (Latinisht: "njeri i zgjuar" ose "njeri i ditur") dhe familjes Hominidae, familjes sė madhe tė majmunėve. Ata janė tė vetmit anėtarė qė kanė mbijetuar prej gjinisė Homo. Njerėzit kanė njė tru shumė tė zhvilluar, i aftė pėr tė kryer koncepte abstrakte si arsyetimi, tė folurit, analiza e vetvetes dhe zgjidhja e problemeve. Kjo aftėsi mendore, e kombinuar me njė trup vertikal qė i mundėson duarve manipulimin e objekteve, e ka bėrė njeriun tė pėrdorė shumė mė mirė se ēdo specie tjetėr veglat. ADN-ja mitokondriale dhe gjetjet e fosileve tregojnė se njeriu modern e ka origjinėn prej Afrikės rreth 200000 vjet mė parė. Sot, njerėzit jetojnė nė ēdo kontinent, me njė popullsi prej rreth 6.8 miliard.

Si shumica e primatėve, njerėzit janė tė shoqėrueshėm si natyrė. Gjithsesi, njerėzit janė shumė mė tė aftė pėrsa i pėrket shfrytėzimit ose pėrdorimit tė sistemeve tė komunikimit pėr tė shprehur dhe shkėmbyer idetė dhe emocionet dhe gjithashtu pėr t'u organizuar. Njerėzit krijojnė struktura komplekse shoqėrore tė pėrbėra prej shumė grupesh qė bashkėpunojnė dhe rivalizojnė, duke filluar qė nga familja e deri te kombi. Ndėrveprimi shoqėror mes njerėzve ka ngritur dhe pėrforcuar njė larmi vlerash, normash sociale dhe ritualesh, qė sė bashku formojnė bazat e shoqėrisė njerėzore. Njerėzit kanė njė vlerėsim tė dukshėm pėr bukurinė dhe estetikėn, qė kombinuar me dėshirėn e njeriut pėr vetėshprehje, ka krijuar inovacione kulturore si arti, letėrsia dhe muzika.

Njerėzit shquhen pėr dėshirėn pėr tė kuptuar dhe pėr tė ndikuar mbi mjedisin, duke u pėrpjekur pėr tė shpjeguar dhe manipuluar fenomenet natyrore pėrmes shkencės, filozofisė, mitologjisė dhe fesė. Ky kuriozitet natyror ka prirė nė zhvillimin e veglave dhe aftėsive, qė transmetohen dhe trashėgohen nė mėnyrė kulturore. Njerėzit janė speciet e vetme qė dinė si tė bėjnė zjarr, tė gatuajnė ushqimin, tė vishen vetė, dhe tė pėrdorin njė shumėllojshmėri teknologjish.
avatar
Devi

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse nuk mund ta shfrytezojme trurin

Mesazh  gjilanasi prej 14.12.10 14:01

Pse nuk mund ta shfrytezojme Trurin ?

Sepse jemi programuar te kufizuar dhe nuk mund te dalim jashte ketij sistemi.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse nuk mund ta shfrytezojme trurin

Mesazh  saimir xharra prej 15.12.10 21:13

DEVI--flm per komentin, u desh ta prekja temen siperfaqsisht, sepse nuk desha ta zgjas shum te hyje ne detaje......... behet teper ..........sepse temat qe jan te gjata sado te bukura,te mira te jene ,kalojne ne monotoni :P:D
avatar
saimir xharra

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse nuk mund ta shfrytezojme trurin

Mesazh  benardi prej 17.12.10 15:02

Inteligjenca


thesari e mi madh qe i dallon njerzit nga krijesat e tjera eshte superioriteti inteligjent , nese njerzit nuk do kishin inteligjencen nuk do ishin me ndryshe se sa kafshet , kjo vetedije i con njerzit ne nje gjendje me te larte inteligjence , dhe ky progres kostant inteligjence do ta coje njeriun ne kufijte e tij te ekstremit ne ate pike ekstreme nga ku ai ka ardhur, dhe aty ku edhe ka fillimin intuita, ne mbreterine e praktikes intuitive dhe inteligjente

keshtu pra intelekti per njeriun eshte i nje vlere dhe ndihme te pallogaritshme,rruga e rritjes dhe e rrealizimit nuk eshte e privuar nga inteligjenca apo intuita, perkundrazi bazohet mbi keto shtylla , ne inteligjence dhe intuite nuk ka hapesire per supersticion dhe dogmatizem, inteligjenca e vertete e lehteson progresin e kompletuar te njeriut , dhe i emeton te vertetat me te larta

ne boten njerzore nuk eshte forca fizike qe triumfon , por eshte fuqia inteligjente qe dominon, p.sh. forca fizike e elefandit eshte e madhe, por nje njeri i vogel e komandon me fuqine e vet inteligjente, dhe kjo po ndodh sot ne cdo sektor te botes se sotme, keshtu pra kur njeriu te zhytet ne boten e tij te brendshme , do zbuloje pasurine e tij te vertete qe konsiston te rrisi fuqine e tij psiqike inteligjente , dhe gradualisht me rritjen e tij psiqike inteligjente ky njeri do vije ne kontakt me spiritualitetin, do zbuloje se mbas forces inteligjente qendronte edhe nje force tjeter qe eshte me e madhe se forca psiqike inteligjente, forza intuitive spirituale supreme , koshenca supreme qe eshte me e madhja nga te gjitha

kush udhehiqet ne jete vetem nga inteligjenca e tij dhe ben eksperienca ne te ultat dhe te lartat ne jete , kupton heret a vone ne kete jete apo ne jetet e ardhshme se, inteligjenca e tij mikroskopike eshte e pa pershtatshme per te bere vepra te medha ne jete dhe ne bote , atehere ne kete pike personi inteligjent kupton se nuk ka alternative tjeter pervecse te konvertoje mendjen e tij mikroskopike inteligjente ne mendjen makrokozmike super inteligjente, kur mendja e ketij personi inteligjent kthehet ne mendje supreme atehere dhe vetem atehere cfaredo lloj pune dhe veprimi qe te beje ne jete ky person do te jete korrekte dhe e drejte , per kete arsye eshte detyre inteligjente qe te kthesh ose te zhysesh mendjen tende individuale ne mendjen supreme , vetem nje veprim i tille eshte inteligjent

kur te vije tek ju e zhvilluar inteligjenca dhe intuita ju beheni nje me koshencen supreme , beheni te gjithe dijshem , njihni gjithshka, nuk keni nevoje as per nje trup fizik , nuk eshte e domosdoshme ne kete stad qe te lexoni shume libra sepse universi do te jete brenda jush, njihni historine e gjithshkaje pa pasur nevoje te lexoni apo te konsultoheni ne libra

nga momenti qe ju eshte dhene nje trup fizik ne forme njeriu , behuni njerez 100% , duke perdorur plotesisht te gjithe kapacitetin tuaj fizik , psiqik, spiritual , sepse per te ditur me shume , edhe dijetare dhe filozofe , poete , dhe njerez te tjere te famshem ,(si tagore, platoni, etj) nuk kane perdorur me shume se sa 1% te kapacitetit te tyre inteligjent dhe psiqik ne jeten e tyre, pra duhet te ktheni energjine tuaj fizike ne energji inelektuale , dhe energjine tuaj intelektuale ne energji te paster spirituale qe eshte me e madhja dhe absolutja nga te gjitha, vetem kjo konsiderohet inteligjence e vertete

sot ne bote ne te gjitha problemet e krijuara qendrojne intelektualet , qe po e devijojne shoqerine, arsyeja eshte sepse keta intelektuale nuk jane te zhvilluar dhe te lartesuar nga ana spirituale , gjithe problemet e botes jane te kjijuar pikerisht nga kjo:
EKSTRAVAGANCA INTELEKTUALE
avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse nuk mund ta shfrytezojme trurin

Mesazh  Gabriel prej 18.12.10 11:42

Thone qe: Nese njeriu do arrinte te perdorte trurin e tij ne masen 16% do mund te levizte objektet vetem me forcen e mendimit.
Dhe te arrish te perdoresh trurin ne masen 100% do te thote te jesh krijues (ZOT).
avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse nuk mund ta shfrytezojme trurin

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi