Zbulohet njė lloj jete e re nė Tokė

Shko poshtė

Zbulohet njė lloj jete e re nė Tokė

Mesazh  Ruhan prej 03.12.10 0:33

Zbulohet njė lloj jete e re nė TokėShkencėtarėt e NASA-s kanė zbuluar njė organizėm, i cili jo vetėm qė mbijeton nė rrethinėn e pasur me arsen tė pasur, por ka inkorporuar kėtė element nė AND-nė e vet.

Ky zbulim ndryshon ēdo gjė qė dimė pėr jetėn nė tokė dhe hap mundėsinė e zhvillimit tė formave tė tjera tė jetės nė planetin tonė.

Bakteri, i cili nė ADN-nė e vet pėrmban arsen dhe qė dallon nga tė gjitha format e tjera tė jetės nė Tokė, ėshtė gjetur nė liqenin e njelmėt Mono nė Kaliforni.

Mikrobi i pazakonshėm, i quajtur GFAJ-1, ėshtė pjesė e grupit tė zakonshėm tė baktereve – gamaproteobaktere.

“Raporti i sotėm pėr jetėn nė Tokė ka diēka tė pazakonshme. Kjo jetė ėshtė gjetur nė Tokė, por jo sikurse ato qė ne njohim”, ka thėnė Meri Vojtek, drejtoreshė e programit astrobiologjik tė NASA-s nė Uashington, duke shtuar se programi astrobiologjik i ėshtė kushtuar hulumtimeve rreth prejardhjes dhe zhvillimit tė jetės nė gjithėsi.

Tė gjitha format e njohura tė jetės nė Tokė janė tė krijuara nga hidrogjeni, azoti, sulfuri, karboni, oksigjeni dhe fosfori. Kėto elemente e ndėrtojnė AND-nė, proteinet dhe lipoidet.

Arseniku ėshtė njėri ndėr substancat mė helmuese pėr shumicėn e organizmave, ndėrsa deri mė tash ėshtė zbuluar mikrobi qė ka inkorporuar arsenin nė AND-nė e vet.

Shkenca e deritanishme kryesisht bazohet nė jetėn tė cilėn ne njerėzit e njohim, kanė theksuar shkencėtarėt, ndonėse disa ekspertė tregojnė pėr ekzistimin e llojeve tjera alternative tė jetės qė mund tė ekzistojnė nė Mars, Hėnė ose jashtė sistemit diellor.

Liqeni Mono posedon pėrbėrje tė pazakontė, koncentrim tė lartė tė kripės, alkalit dhe arsenit, qė ėshtė pasojė e izolimit tė tij nga uji i freskėt pėr gati 50 vjet.

Shkencėtarėt kanė theksuar se zbulimi i biokimisė alternative ndryshon nė tėrėsi ēdo gjė qė dimė pėr jetėn nė Tokė dhe pėr biologjinė, por zgjeron kėrkimet pėr jetėn jashtė planetit tonė.

Tė gjithė organizmat e gjallė kanė nevojė pėr fosfor, ndėrsa organizimi qė nuk ka nevojė pėr fosfor, sikurse mikrobi i gjetur tash, paraqet njė befasi.

avatar
Ruhan

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi