Rrėfime tė frikshme!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Fikrro prej 27.11.10 15:47

Rrėfime tė frikshme!Jane vete ata qe kane rrefyer per ndodhit e tyre te frikshme,jane te gjitha te verteta ku secili ka treguar pervojen e tij te paharrueshme. Ata X persona te cilet nė vazhdim do ti ndiqni pervojat e tyre te frikshme dhe te verteta...


Plaka e Mallkuar
Ishte nje kohe nje plakė e cila jetonte ne nje fshat te vogel.Ne shtepin tone ne nuk kishin internet, dhe gjithmon shkonim tek shtepia e asaj plakės te perdornim internetin.Zakonisht ajo na ofronte pije te ndryshme.Por nje mbremje ajo na ofroi nje pije qe se kishim pare kurr.Ajo tha se te ben mir per shendet dhe ne e provuam.Nuk dime se qfar ndodhi me pas dhe kur u zgjuam pam se ishte ora 2 e 30 dhe ne degjuam ca hapa dhe plaka erdhi ne dhomen ku ne flinim.

Ne u frikesuam por kur pame se ishte plaka ne nuk u frikesuam me.Ajo tha "A keni uri" dhe ne tham "POOOO".Dhe duke shkuar per te ngrene buk pam se ne zogun e kembes plaka kishte nje tatu ishte nje YLL BRENDA NJE RRETHI(sheja e dreqit).Ne filluam te frikesoheshim dhe pastaj tham se donim te shkonim ne shtepi kurse plaka tha " nuk do te shkoni asgjekundi pa ju thene un".Ne nga frika tham qe nuk kemi me uri.Ajo tha mire shkoni te flini , dhe ne pranuam pasi qe nuk kishim zgjidhje tjeter.Aty pran shtepis ishte nje kafe e cila quhej "kafja e fuckit(fakit).

Ne mengjes plaka na qoi te blinim buk kurse ne shkuam tek shtepia jon dhe kur pam se plaka ishte para deres se shtepis tone.Ne u shtirem kinse donim te merrnim ca para per te bler edhe disa gjera tjera.Ne shkuam te blinim buk ne furr dhe furra ishte pran kafes se fuckit(fakit).Aty nje njeri tha se kishin pare nje plake mbi qatin e shtepis ku ne kishim fjetur.

Ne e kuptuam se ajo ishte plaka qe ne shkonim qdo dite tek shtepia e saj te perdornim interentin.Por disa lajme te tjera thoshnin qe ajo kishte filluar procesin e mallkimit.Ne shkuam ne shtepi dhe prej asaj dite na shfaqen disa endrra dhe gjithmon shohim ate plaken , por ne te vertet nuk e shohim asnjeher sepse ajo thoshin se ishte zhdukur.


Edituar pėr herė tė fundit nga Fikrro nė 29.11.10 12:03, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Fikrro prej 27.11.10 15:48

Legjenda e fshatit balldre !!!''Dikur shum kohe me pare ne pyllin e nje fshati kishte shume drere dhe njerezit e asaj krahine burrat dilnin per ti gjuajtur vrisnin ato kafshe aq te bukura dhe i hanin mishin ,,,,

Nje dite po martohej nje djal i ri dhe per kete banketi duhej shtruar sipas tradites me mish dreri dalin burrat per te gjuajtur vrasin aq shum sa skishin vravre ndonjehere kthehen ne shtepi te lumtur se do kishin mish me bollek dhe se do dilnin faqebardhe ...i cojne kafshet e vrara ne nje dhome te posacme ku rripeshin dhe ndaheshin ne thela...

Kaluan oret erdhi ora e dasmes dhe mishi akoma po zihej ne tigan ,,vajza e re e asaj shtepie hyn ne kuzhine ku po zihej mishi dhe shkon ta shikoje....afrohet afer tenxheres dhe ne ate moment brenda tenxheres i shfaqet fetyra e nje gruaje me nje shami te zeze ne koke dhe i thot vajzes MISHIN MOS E HA BOLLL ME DRERE vajza ferkon syte dhe shikon dhe nje here mire por prap zeri dilte nga kazani MISHIN MOS E HA BOLL ME DRERE ...

Vien koha te serviret mishi dhe si ne ate kohe burrat hane te paret, vajza s'u kish thene gje askujt nga kjo se ishte turp te flisnin femrat ne sy te burrave ...dhe keshtu burrat hane dhe si gjen gje ...filojne grate te hane vetem vajza e re nuk hante ajo rrinte e menduar po prap nuk thoshte gje ,,

Pas pak kohesh burrat e asaj shtepie vdiqen te gjithe poashtu dhe grate, vajza e re shpetoi por gruaja qe i kish dale ne kazan i doli prap dhe i tha meqenese mishin tim ti nuk e hengre une ty po te fal jeten por do jetosh ashtu sic kam jetuar une DHE E KTHEU NE NJE DRENUSHE TE BUKUR e qe atehere ky fshat eshte quajtur BALLDRE .....''
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Fikrro prej 27.11.10 15:50

Shpirti i te fejuarit !!!''ESHTE nje histori e vertet qe shume pak mund te besojne , por ju siguroj qe ka ndodhur realisht..

Para shume vitesh nje kusherire e imja po me te njetin emer si une ishte e fejuar,, dhe shume te dashuruar te dy.. te gjithe ju thoni si keta te dy askush ne bote nuk mund te duhet.. vjen nje dite qe i fejuari i saj vendos te shkoje ne grqi si shume emigrant tjer, dhe niset.

Fatkeqsisht ai vdes rruges aksidentalisht,,,,,Kusherira ime u be gjyshem njeriu rrinte gjithnje e mbyllur ne dhome ,Ajo tregonte se cdo darke po en te njeten ore 9 e darkes vinte i fejuari i saj dhe trokiste ne dritare dhe sikur fliste me te ,por te gjith e merrnin per te marre., kjo zgjati 2 vjet dhe prinderit vendosen ta fejonin me dike tjeter kundra deshires se saj...

Vjen dita e marteses dhe kjo merr prinderit e saj si dhe te fejuarin e ri dhe ju thote ,,une sonte do shkoj me te fejuarin qe kam pasur ai do vije te me marr sonte ne oren 9 dhe do iki me te,, prinderit e saj filluan ti thonin qe kjo gje nuk mund te ndodhe sepse ai dihet qe ka vdek dhe nuk mund te vije te te marre.

Ajo nuk flet me vec ju kerkon ta len 10 minuta vetem ne dhome,, po ju betohem qe fiks ne oren 9 kur kane hapur prinderit dhomen e kane gjetur A.... te vdekur ne krevatin e saj , dhe nuk ka vrare veten sic mund te imagjinoni, eshte gjetur e shtrire ne krevat dhe dritarja e dhomes e hapur , SOT e kesaj dite askush se di cfare ndodhi......''
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Fikrro prej 27.11.10 15:54

VDEKJA NGA 1 VRASES I VDEKUR''Kur po shikoja televizor,nje foto u shfaq para meje...Degjova reporterin te thote ....Ky njeri eshte shume i rrezikshem dhe dyshohet se ka vrare me shume se 20 njerez...... Ate moment mamaja hyri ne dhome.Josefina,Ti do te shkosh te flesh tek Sheri,apo jo.

Po,I thash me buzeqeshje.Mendova se ishte e quditshme qe mamaja me shikonte sikur kisha bere gje gabim,Por kur e pyeta se C'kishte thjesht tundi koken dhe doli nga dhoma.

Ate nate ndersa dola nga makina dhe po shkoja tek Sheri,pashe dike ne ulesen e pasagjerit. Ishte nje burre! Hmmm,Mendova. Mami nuk me tha se kishte takim sot.Mendova se ishte gje e minutes se fundit.Por diqka me brente. Diku e kisha pare ate njeri.Vendosa te mos shqetesohem dhe te kenaqem me Sherin.

Me vone policia thirren.Te gjithe menduam per shkak te zhurmes qe shkaktuam por ishte diqka shume me e keqe....Mamaja ime kishte vdekur!Ne nje aksident misterioz... Si kishte vdekur?

Cfare ndodhi?

Policia me treguan se e kishin gjetur te vdekur dhe nje trup tjeter i vdekur afer saj.Pyeta ne mami kishte qene shkaku per vdekjen e tij por ata thane jo.

Ata me thane se ai kishte vdekur para shume kohesh dhe dyshohej per vrasjen e me shume se 20 personave.Papritmas u kujtova ku kisha pare fytyren e atij burrit ne makinen e mamit....Ne lajme!Nuk mund ta besoja.Ne ate moment une shpertheva ne lot...Ai e vrau ate.....Ai e vrau ate Ai e vrau ate !''
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Fikrro prej 27.11.10 15:56

Eshte e vertete kjo ngjarje....''Nje nate prinderit e mi kishin dale jashte dhe une po rrija me shokun tim ne shtepi dhe po luanim nje loje...Papritmas degjuam nje trokitje ne dere por kur shkuam ta hapim askush nuk ishte atje!!Filluam te frikesoheshim.

Prapeseprape e vazhduam lojen tone por me pas degjuam zhurma ne banjo...

Aty filloi te na hynte frika ne palce.Shkuam te kontrollonim por nuk pame asgje...Kur u kthyem prape ne dhomen e ndenjies qe te dy ndjeme nje ajer te ftohte qe kaloi nga ne!Papritmas filluan te beheshin ca zhurma dritheruese ne shtepi dhe dyert e dritaret filluan te mbylleshin dhe hapeshin vetvetiu!

Qe pas asaj nate kurre me nuk u be ndonje gje e jashtezakonshme,por mua dhe shokut tim kjo ngjarje dritheruese na ka mbetur gjithmone ne mendje.''
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Fikrro prej 27.11.10 15:58

Shpirti i Gjyshit !!!'' DESHA TE TREGOJ DHE UNE DICKA QE I KA NDODHUR XHAXHAIT TIM ...GJYSHI IM KA VITE QE KA VDEKUR...

XHAXHAI IM NJE NATE PO FLINTE NE DHOMEN E BABAIT TE TIJ BASHKE ME MUA AI ISHTE ULUR NE KREVATIN AFER DERES NDERSA UN PAK ME LART AFER MURIT....

XHAXHAI U ZGJUA NGA ORA 2 E NATES DUKE THIRRUR TE JATIN NE EMER E DUKE BUZEQESHUR FTOHT UN U TREMBA SHUM DRIDHESHA PO NUK SHIHJA ASGJE ,,,XHAXHAI U KTHYE NGA UN DHE THA ...

SHIKOJE NIPCE GJYSHI YT KA ARDHEUR TE T PERSHENDESE THOT QE ESHTE KRENAR PER NE ...DHE UN U HABITA SHUM THERRITA ME TE MADHE PO ASKUSH SDEGJONTE GJE ...

PAS PAK MINUTASH XHAXHAI U PERMEND PAU VETEN NE KEMBE DHE ME THA ...NIPCE MOS U FRIKESO JEMI MIRE ...NE MENGJES TAKUAM BABIN TIM DHE XHAXHAI I TREGOI HISTORINE QE KISH NDODH NJE NATE ME PARE ....

SHKUAM TE 3 TEK NJE HOXHE AFER DHE E PYETEM PER KETE ...AI NA THA QE NUK DUHET T KEMI FRIKE SHPIRTI I ATIJ KA ARDHUR VETEM SE KISHTE MALL DHE DUHET T BEJME NJE SEVAP < NJE TE MIRE> DUHET TI FALIM NJE TE VARFERI RROBA DHE CA LEKE QE TE BEJME DICKA TE MIRE ,,NE BEME ASHTU DHE QE ATE NATE NUK KA NDODH ME AJO GJE .........''
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Fikrro prej 27.11.10 15:59

''Pushimet me te bukura''''Rruges per Kosove.. Autobusi i mbushur plot me gjimnazista, duke qeshur duke luajtur.. Na prisnin 3 dite TE PAHARRUESHME.. mund ta merrni kete fjale & ne kuptimin pozitiv & negativ... Shpejt u erresua & u be ftoht.. Ne ate koh ne arritem ne hotel.. Prisnim nje vend modest por gjetem nje kasaphane..

Tmerri filloi kur ne katin e 3 ku kishim dhomat ne doli nje mi.. Pas atij doli nje tjterr, nje tjter.. Minjt u ben te zakonshem... Na dilni neper koridore,, benin xhiro tek lokali posht hotelit,, i gjeje tek oborri.. Nata e pare kaloi pa gjume.. E kujt mund ti flihej???

Diten e kaluam jasht hotelit.. Por rreth ores 8 te mbremjes u kthyehem... u shperndam neper dhoma.. Kishim ne dhome disa shishe qelqi.. 1 shoqe e mori njeren shishe & e vuri ne cep te deres nga jasht.. Me pas u larguam te darkonim...

Nisi te ftohej shum,, prandaj me 1 shok vendosem t hipnim lart te merrnim dicka per ta hedhur kraheve... dhomen e kishim ne kat t 3.. ishim te shkallet e katit t 2... degjuam 1 zhurme... (ne katin ku ishte vendosur shkolla jone nuk kishte asnjeri... t gjith ishin tek restoranti) zhurma na bri kurioze dhe vazhduam t ngjisnim shkallet..

Papritur 2 shkalle posht nesh u thye dicka!! ishte shishja q kishte len shoqja tek dera.. u habitem sps ajo shishe nk kishte si t binte vet sps t shkoje nga dhoma jone pr tek shkallet duhet t ecje neper 1 koridor n form `U` me vrap u futem ne dhome.. nisem te qeshnim duke menduar sed dikush do ta kishte hedhur ate shishe.. & shoket e tjer u ngjiten lart.. ishim mbledhur t gjith tek dhoma jon & po i tregonim ate q na kishte ndodhur....

Kur TAK TAK ra dera.. e hapem por aty nk kishte njeri.. frika nk na kishte hyr akoma.. e mbyllem serish dern & nisem t komentonin pr ato q kishim perjetuar deri n ato momente.... hapa deren,,, eca neper koridor... pash 1 krah & 1 trup.. me vrap u ktheva n dhom.. por kur t tjeter dolen per t par ate q para pak sec mkishte tmerruar,, ajo nk ishte aty...

Frika tashme na kishte pushtuar... Vendosem te mos flinim & ate nat.. dhoma kishte 2 dritare t medhaja n tavan... kur po agone,, tek njera nga dritaret u shfaq 1 fytyre... ishte fytyre burri,, i frikshem.. dolem nga dhoma & zbritem tek restoranti.. nk u ngjitem lart deri sa dielli kishte dal plotesisht.. shpejt bem gati valixhet & u larguam sa me shpejt q mundem.. me bindjen q NK DO KTHEHEMI M KURR ATJE!!!''
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Fikrro prej 27.11.10 16:01

Nje histori e vertete...dhe shume prekse dhe e tmerrshme !!!''Kjo qe do iu tregoj ka ndodhur ne vitet 89-91.Kjo gje i ka ndodhur nuses se xhajes tim.Ajo ishte 19 vjec kur u fejua me xhajen tim dhe jetonte ne Vaqarr.

Nje nate sipas te shtepise se saj ajo kishte lare rrobat ne banje me uje te nxehte dhe kishte menduar qe ujin me ilac ta hidhte ne oborr dhe ashtu veproj.

Mirepo mesa duket uji ishte aq i nxehte saqe thuhet se ajo me ate uje qe paka hedhur ne oborr paska djegur femijen e xhindit malaiqin.Nje nate ne shtepine e saj ne Vaqarr asaj i shkojene 4 burra te medhenje dhe e rrahin.

Kjo histrori nuk i tha familjes se burrit atehere.Kur erdhi ne shtepine e burrit pra u martua ajo filloj te kishte serisht probleme derisa njehere mami im ka qene prezente bashke me mamane e burrit te saj pra (vjerra) kur ajo thoshte qe boll aman te lutem nderkohe thote mami im qe ajsaj iu gris fustani qe kishte veshur floket iu shkaterruan dhe thoshte qe jane kater deri sa u fut ne nje qoshe dhe pushoj pas pak ajo ulet ne divan dhe rregullohet per pak sekonda floket i rregullohen disi ajo pa levizur asgje dhe madje edhe buzet sikur ia lyen me buzekuq.

Kete histori ia tregoj vete ajo mamit tim e cila i tha po te ta them e di qe do me rrahin prape por une dua te ta them sepse me duket sikur lirohem.

Dhe ajo i thote mamit tim:Jane 4 burra te medhenje (ajo kishte ngelur shtatezane) qe me rrahin dhe me thone sa mire na i dogje femijen tone, as ne nuk do te te lejojme qe edhe ti te kesh femije.

Ato me rrahin thote ajo por pasi ato mbarojne vjen nje vajze bjonde me floke te gjata shume e bukur dhe ajo me vjen e me rregullon (edhe tani qe po e shkruaj me rrenqethet mishi) floket me lyn me buzekuq dhe me thote:"Keshtu kane bere edhe ato me apre me mua edhe pak do vazhdojne keshtu pastaj nuk do te te bejne gje.

Mami dhe vjerra e saj te tmerruara nga skena qe kishin pare vete me sy dhe nga ajo qe ajo vajze tregoi ato i tregojne burrit te saj dhe e cojne tek doktori.

Ai i thote se ky nuk eshte problemi im cojeni tek ndonje hoxhe.E cuan ne nje hoxhe dhe ai i thote qe ajo ka djegur melaqin dhe duhet te keni kujdes deri kur gruaja te ndjeje gjalle foshnjen qe ka ne barke.Ruajeni mire dhe po e ruajtet ajo do shpetoje njehere e mire.

Ne shtepine tone erdhi dhe e ema e vajzes per te ruajtur vajzen e saj, xhaja la punen qe te rrinin me te.Keto gjera kesaj vajza i ndodhin vetem kur ishte pa burra shtepia ne rast se kishte burra shtepia xhindet nuk i vinin.

Ne e kishim shtepine ne kate te 5-te tek rruga Myslym Shyri.Vajza filloj te behej si e cmendur vetem bente xhiro rreth e rrotull shtepise.

Per nje cast gjyshja shkoj te bente kafe, xhaja ime hapi 10 cm deren e ballkonit se ndezi nje cigare nena e saj po rrinte ulur ne divan ndersa mami im ne dhomen e saj duke u marr me mua se isha i vogel.

Ne momentin kur kjo bente xhiro neper shtepi flakerimthi del nga dera e dhomes qe ishte me shine qe hapi xhaja pa e levizur fare ate kalon ballkonin me lule pa prekur asnje fije dhe bie poshte.

Mami im thote qe sdo ta harroj kurre ate skene qe kam pare kurse xhaja arriti tia prekte doren por jo qe ta kapte.Ajo ra nga kati i 5 ne kembe perpara nje zoterie qe i vuri duart dhe e mbajti.Vdiq pasi u shemb komplet.

Pallati eshte perballe me AMC te Myslym Shyri dhe mund te pyesni nese ka ndodhur kjo gje ne te vertete apo jo???''
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  yasmin prej 27.11.10 16:57

Fikrro,e kuptoj deshiren tende per te rrefyer kete histori,por ne cdo dite degjojme gjera te trishta,mashtrime,tradheti....dhe tani te lexojme edhe nje histori te tille te frikshme eshte e tmerrshme!!!

Sa do qe njeriu te mos doje ta lexoje nje rrefim te tille intrigohet nga kurioziteti dhe e lexon duke i lene me pas edhe nje mbrese te trishtueshme dhe te frikshme...te lutem a ke ndonje rrefim te bukur qe te na tregosh ne menyre qe ta marrim jeten me optimizem dhe me buzeqeshje sado e trishtueshme qe eshte ajo??!! Respekte!
avatar
yasmin

260


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  damaskino prej 27.11.10 17:45

hahashhahah ome sa te forte e keni bo, ku i moret keto histori, nje faqe e hapur para nje muaji ne facebook merte informacion ketu tek ju dhe i shperndante ne facebook, ndersa tani ju po i merni te ajo faqe historite dhe po i publikoni ketu hahahaah....
avatar
damaskino

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Fikrro prej 27.11.10 18:15

Sqarim:
Yasmin nuk eshte deshira ime te tregoj histori te keqija eshte diēka shume e cuditshme qe shkruhet nga ata, pra nuk eshte imagjinate e imja dhe nese nuk do qe keto te te lene mbresa te keqija mos i lexo ose te pakten lexoj ndonje gje qe te bene te ndihesh mire, mos harroni ju jeni udhezues i vetevetes suaj, askush nuk ju detyron per asgje.

Ndoshta eshte kurioziteti per te ditur per gjera te cuditshme jo ndonje arsye tjeter.Me vjen mire per ty qe anon kah e mira dhe qe deshiron qe mendja jote te beje perceptime nga ana pozitive.

damaskino:Po nuk e mohoj jane te marra nga ajo faqe e facebook-ut qe d.m.th qe ata i shkruajten jo une.

Kur te hyni ne forum para se te identifikoheni iu shfaqet nje tabele e cila nder te tjerash thote:
Merreni gjithēka me dyshim
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  damaskino prej 27.11.10 18:27

Fikro: Ato histori qe tregohen aty tregohen nga fansat, dhe nuk mendoj qe ato do kishin deshire ti shikonin historite e tyre te publikuara neper shume website....Gjithesesi Administratori e asaj faqeje ne facebook me thote tju pergezoj per kete faqe qe keni ju...Vertet shume interesante, ato marin shpesh info ketu tek ju...
avatar
damaskino

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Xhemajl prej 27.11.10 18:40

damaskino shkruajti:Fikro: Ato histori qe tregohen aty tregohen nga fansat, dhe nuk mendoj qe ato do kishin deshire ti shikonin historite e tyre te publikuara neper shume website....Gjithesesi Administratori e asaj faqeje ne facebook me thote tju pergezoj per kete faqe qe keni ju...Vertet shume interesante, ato marin shpesh info ketu tek ju...

Nese nuk do kishin deshir ti shihnin historit e tyre te publikuara ne website, ata nuk do i publikonin ne Web-siten me te vizituar.
avatar
Xhemajl

310


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  yasmin prej 27.11.10 19:24

Fikrro te falenderoj shume per sqarimin se une mendova se mos jane ngjarje qe i ke perjetuar ti vete...tani qe mora vesh qe jane nga te tjere qe madje i publikojne ne FB mu rikthye buzeqeshja sepse une jam anti-FB prandaj dhe nuk i besoj fort ato qe shkruhen ne FB....shyqyr se mu rikthye frymarrja:)))))
avatar
yasmin

260


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

rrefime tmerruse

Mesazh  Blak Devill prej 27.11.10 19:34

Fikrro shkruajti:Rrefime te frikshme!Jane vete ata qe kane rrefyer per ndodhit e tyre te frikshme,jane te gjitha te verteta ku secili ka treguar pervojen e tij te paharrueshme. Ata X persona te cilet nė vazhdim do ti ndiqni pervojat e tyre te frikshme dhe te verteta...


Plaka e Mallkuar
Ishte nje kohe nje plakė e cila jetonte ne nje fshat te vogel.Ne shtepin tone ne nuk kishin internet, dhe gjithmon shkonim tek shtepia e asaj plakės te perdornim internetin.Zakonisht ajo na ofronte pije te ndryshme.Por nje mbremje ajo na ofroi nje pije qe se kishim pare kurr.Ajo tha se te ben mir per shendet dhe ne e provuam.Nuk dime se qfar ndodhi me pas dhe kur u zgjuam pam se ishte ora 2 e 30 dhe ne degjuam ca hapa dhe plaka erdhi ne dhomen ku ne flinim.

Ne u frikesuam por kur pame se ishte plaka ne nuk u frikesuam me.Ajo tha "A keni uri" dhe ne tham "POOOO".Dhe duke shkuar per te ngrene buk pam se ne zogun e kembes plaka kishte nje tatu ishte nje YLL BRENDA NJE RRETHI(sheja e dreqit).Ne filluam te frikesoheshim dhe pastaj tham se donim te shkonim ne shtepi kurse plaka tha " nuk do te shkoni asgjekundi pa ju thene un".Ne nga frika tham qe nuk kemi me uri.Ajo tha mire shkoni te flini , dhe ne pranuam pasi qe nuk kishim zgjidhje tjeter.Aty pran shtepis ishte nje kafe e cila quhej "kafja e fuckit(fakit).

Ne mengjes plaka na qoi te blinim buk kurse ne shkuam tek shtepia jon dhe kur pam se plaka ishte para deres se shtepis tone.Ne u shtirem kinse donim te merrnim ca para per te bler edhe disa gjera tjera.Ne shkuam te blinim buk ne furr dhe furra ishte pran kafes se fuckit(fakit).Aty nje njeri tha se kishin pare nje plake mbi qatin e shtepis ku ne kishim fjetur.

Ne e kuptuam se ajo ishte plaka qe ne shkonim qdo dite tek shtepia e saj te perdornim interentin.Por disa lajme te tjera thoshnin qe ajo kishte filluar procesin e mallkimit.Ne shkuam ne shtepi dhe prej asaj dite na shfaqen disa endrra dhe gjithmon shohim ate plaken , por ne te vertet nuk e shohim asnjeher sepse ajo thoshin se ishte zhdukur.
NJE PYETJE AJO PLAKA PO MALLKONTE VETEN APO TE TJERRET DHE AI LENGU CFARE NGJYRE KISHTE SE EDHE UNE DI DICKA PER KETE HISTORI.
avatar
Blak Devill

179


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Fikrro prej 27.11.10 21:35

Mallikimi i Gjyshes''Kjo ngjarje ka ndodhur rreth viti 1950. Gjyshja ime ne ate kohe kishte nje problem. Ajo lindi 4 djem dhe te 4 djemte i vdisnin 1 jav mbas lindjes.

Vetem 3 vajzat qe lindi ato jetuan me shendet te plote. Per kte problem qe kishte pra qe nk i jetonin djemte u vizitua kudo. Dhe meqe askund nk gjeti zgjidhje vendosi te shkoje tek nje hoxhe.

Atje hoxha i thote qe kur ke qen e vogel te kane mallkuar xhindet qe ty mos te te jetojne djemte qe lind. Per te prishur kete mallkim hoxha i thote se duhet te rrije 1 nate vetem ne dhomen e saj zgjuar dhe duhet te mbaje ndezur 1 qiri qe ja dha hoxha.

Ai e porosit duke i thene qe nk duhet ta zere gjumi per asnje sekonde sepse xhindet do vijne dhe do mundohen ta vinin ne gjume pastaj te fiknin qiririn.

Gjyshja e provon dhe tregon vet qe ate nate rezistoi shume por e zuri gjumi vetem pak sa hap e mbyll syt dhe kur hapi syt menjeher flaka e qiririt ishte fikur. Kjo mundsi nk mund te perseritej me sepse vetem 1 her provohej. Ajo nk ja doli dot dhe ne jeten e saj pati vetem 3 vajza.''
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  gramshii prej 28.11.10 10:54Keto gjera ndodhin duan apo s`duan mbare njerzimi por desha t`ju pyes nqse njeriu ka qene i shendosh menderisht a mundet te sherohetr veten duke ju lutur Zotit dhe duke mesuar sure te kuranit apo nuk e lene xhindet te lutet keshtu qe duhet t'i drejtohesh patjeter hoxhes.

Nje tjeter shembull te vajzes

Motra ime ishte ne konvikt te shkolles pedagogjike Peshkopi, ne dhome rrinte vet e 8 ne krevata dykatshe.
Njera nga vajzat po ziente rroba te bardha ne ballkon te dhomes ne kate te trete.

Uji i nxeht qe kishte e hodhi nga ballkoni pas 5 min degjoj nje ze qe e theriste kete ne emer ju thote shoqeve mua po me therasin ne shkalle , shoqet i thone te bejne veshte se s`ka njeri por fli gjume, por ajo e degjon prap ; meqe ajo kembnguli, shume vajzat e shoqeruan nga koridori tek shkallet, vajzat nuk shikonin gje por ajo ju thote se po vjen nje grua me nje femije e po me thote pse ma dogje femijen tim, tu thafte dora .Por shoqet e saja nuk po shohin e as po degjojne gje, i degjonte vetem vajza .

Xhindesha i thote asaj se per 40 dite ti do te vdesesh, ajo tmerrohet shume, merr leje shkon te prindrit ne fshat ju tregon ngjarjen por as ata s`ja vene veshin fjaleve te saj, rri 10 dite te shtepia e saj qetesohet kthehet prap ne shkolle .Kur u mbushen 40 dite, shoqet e saja e gjeten ne krevat te vdekur kjo ngjarje behet fjale per vitin 77-78 kur asnjeri nuk guxonte te fliste per fene.

Nje ngjarje tjeter

Nuses dajes tim bashke me tezem time po vinin nga bjeshket me bar ngarkuar ne shpin i zen nata ne mes malit,keto te lodhura nga ngarkesa ne shpin u ulen te pushojn tezja ulet mbi nje gur per tu ngritur leht ndersa nuse dajes nen hije te nje lisi si perpjet .

Pas pushimit ngrihet tezja nuse dajes tendon te ngrihet por me kot i thot tezes se s`ngrihet dot ateher tezja i afrohet e ze perdore dhe i thot bismilah oj nuse ajo qohet menjeher ne kemb vazhdojn rrugen por mezi vjen ne shtepi me barin ne shpin edhe disa her ishte rrezuar mezi e qonte tezja.

Pastaj e lejne ne shtepi .degjuan se eshte nje hoxhe i mir(hoxh brunga) por thonin qe te kerkonte shum nqse s`ja realizon ai ta shtonte me shum semundjen.

Keshtu beri me dajen i kerkoi kaun e hullis por daja s`ja dha se i vinte zor nga i ati ky hoxha ja shtoj semundjen nuses dajes .(ne kohen e festave p sh te bajramit kur vinin njerz per vizit i thonin shyqyr qe te ka gjetur festa shendosh ju pergjigjej jo jo ju jeni shendosh une jo ;tani thonin ja shikonim floket te drejta tani ja shikonim rrica- rrica dmth kaqurela derisa nje dite vrau veten.

Ate dite thot mami se harroj sa te jem gjalle mami thot kerkova buke (se mami ishte e vogla e femijeve 5 vjec) por duke qen se e kisha frike i thirra nga jashte.Oj nuse desha buke ,ajo kishte thyer ca peshesh me kos e mi nxori t`i haja ajo thot mami ate dite ishte ndryshe nga ditet e tjera kishte syte e skuqur dhe i ishin zmadhuar njerin qorap veshur e njerin cveshur floket i kishte ngaterruar.

Mami thot sa me dha pjaten ne dore mua hyri me vrap brenda per 2 nim u degjua nje krisem pushke vellai i nenes (burri i saj )dhe gjyshi hyren ne dhomen e saj e gjeten pa i dal shpirti ateher kishte rene ndermend ajo than shterngoj doren e dajes dhe vuri buzen ne gaz aty i del shpirti.


IDEJA IME ESHTE; a eshte e mundur qe te hoxha shpesh her shkojn per derman e marrin edhe me; a mund qe te ve diagnoz te gabuar hoxha ndonjeher duke qene se si paraqitet xhindi ose xhindesha e te semurit ; po e ndjejn se hoxha ka gabu ne diagnoz a ka mundesi i semuri me e sheruar veten ; nqse jo i semuri.

A ka mundesi ta sheroj ndonje pjestar i familjes panvarsisht se s`ka bere shkolle per hoxhe, edhe kuranin nuk e din te gjithin vetem se eshte i sinqert me Zotin (xh sh).
avatar
gramshii

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Fikrro prej 28.11.10 11:15
Natyrisht keto gabime behen edhe tek hoxhallaret,mos harroni askush ne kete jete nuk eshte i perkryer bile edhe Pjegamberet (te derguarit e Zotit) kane bere gabime,e kur ata kane gabuar kush jemi ne ose hoxhallaret qe te mos gabojm.

Hoxhallaret qe kerkojn para te majme per sherimin e njerezve sigurisht qe nganjehere edhe japin nje terapi jo efektive e u thone personave te semure po nuk te sheroi kjo terapi eja se ta jap tjetren e kete e bejne vetem per te fituar para e qe nganjehere terapia e tyre e gabuar mund te shkaktojn deme bile edhe vdekje ne njerez.

Prandaj njeriu duhet te kete shum kujdes se tek kush po shkon,per cka,cfare po i thote te beje dhe pse.

Ka hoxhallare te mire dhe qe synon ta mbroje njerezimin,por mos harroni qe nje hoxhallare di dhe sheh me shum se ne,dhe qe ata mund tet ti largojne xhindet dhe te ti afrojne.

Ka menyra tjera te cilat pa hoxhallare bene qe ti largosh xhindet e keqij ose magjin e zeze tek ty,njera nder to jane ato Suret (duat) ne gjuhen arabe.
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Fikrro prej 28.11.10 19:08

00:00''Kjo histori ka ndodhur ne Durres. Nje kusheri i gjyshit tim kishte vdekur ne moshe te re rreth 27 vjeqare, dhe ishin mbledhur per vdekjen e tij. Por do te prisnin der te nesermen, per te vellain nga Italia... SIc me tregoi gjyshi ne oren 22:00 te darkes shkeputen dritat , dhe ndizen disa qirinj neper shtepi ku ndodhej dhe kufoma... Por sapo ora shkoi 00:00 u fiken te gjithe qirinjte pernjeher dhe pse nuk frynte ere dhe dritaret ishin te mbyllura.... Burrat qe ishin tentuan te ndizmin cakmak , e shkrepese, e bomobola me gaz per ndricim po asgje nuk ndizej.... Sapo ora kaloi 00:00 pra shkoi 00:01 te gjithe shkpreset cakmaket dhe qirinjt u rindezen perseri....''
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Fikrro prej 28.11.10 19:11

Nje enderr e vertete''Kete ender e kam pare ne vitin 94 dhe ka qene muaji shtator. Ne ato koha rrija ne shtepi dhe nuk punoja se isha shtatzane . Ora duhet te ishte rreth 11 e paradites dhe me kishte kapur gjumi. Shikoj ne ender sikur me sollen burrin me barrele poshte dritares te vdekur dhe i kishin vene fasho tek koka ne mes, dhe tek kembet.

Jam tmerruar dhe jam ngritur me vrap nga krevati. Me hipi si ankth dhe po prisja burrin te vinte se kishte dale ne qytet. Mbas ndonje ore ne shtepi vjen i vellai i tij dhe me thote mos u tremb se burri tend eshte vrare pak tek kemba.ne ate moment vjen dhe ai kur e shikoj kishte fasho edhe tek koka edhe ne mes . Edhe ne kembet.

Dhe e pyeta kur ndodhi kjo me ktheu prgj dhe ishte e njejta ore qe une kisha pare ate ender. Por me e cuditshmja eshte se po ate dite vdiq edhe djali i kunatit qe rrinim bashke. Po te njejten dite une pyeta dhe nje plake qe dinte nga endrat dhe me tha zoti e ruajti ate dhe mori femijen. Eshte shume e vertete une shoh endra rralle dhe i kam frike se me te shumtat me dalin. Dhe kur bie gjume lutem mos shoh endra.''
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Gabriel prej 28.11.10 22:45

Nje nate isha i vetem ne shtepi, hengra darke, pash televizor dhe me pas shkova, fika te gjitha dritat (pasi me pelqen te flej ne erresire totale).

Sapo u shtriva per te fjetur, as 2 sekonda nuk kaluan dhe u ndezen te gjith dritat e dhomes se ndenjes, pra aty ku isha shtrire, por dritat e dhomave jo dhe u degjua nje zhurme e cuditshme, si njelloj ngjeshje e ajrit, si te thuash nje force e cfaredoshme ne veprim.

Mbasi ja tregova kete histori familjareve gjyshja me tha se burri i saj, pra gjyshi im qe tashme ka vdekur, kur ishte gjalle gjithmone mbante nje drite te ndezur gjate nates. Qe prej asaj nate une fle me nje drite te ndezur.
avatar
Gabriel

Angelic Spirit

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  andi andi andi prej 30.11.10 12:58

Pershendetje!!!

Kjo histori i ka ndodhur mamit tim ne moshen 10 vjece.
Kishte dale me 2 bashkefshatar te tjere te kullosnin lopet ne fushe, duke luajtur e humban fare sensin e kohes qe duhet te ktheheshin ne shpi heret, dhe kur ishte duke errur pra sa kishte pernduar dielli i vune lopet para dhe nisen per ne shtepi.

Para tyre ishte nje ure, lopet kishin ngulur kembe dhe nuk leviznin, dhe bertisnin keta i qellonin me shkop po lopet prap nuk leviznin, shikonin matan ures dhe perseri bertisnin.....dhe keta duke pare drejtimin nga shikonte lopa, hodhen syte andej dhe pane nje vajze sh te bukur me floke te gjata e te argjenta qe krihesh para nje pasqyre duke kenduar, mami im e mban mend edhe sot e kesaj dite kete skene dhe nuk e harron kurre, i ishte bere gjaku uje.

Kishin degjuar nga me te vjetrit se kur shikon nje shejtan ne rruge duhet ta shash dhe ai largohet, dhe keshtu kishin vepruar kishin filluar duke e share derisa figura ishte larguar dhe lopet filluan te ecnin....pastaj me te katerta ne shtepi te tramaksur ju a kishin treguar ngjarjen familjareve te tyre.
avatar
andi andi andi

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Fikrro prej 24.12.10 15:08

Ato qe therrasin shpirterat! Kujdes,ka dhe pasoja!!!Derisa isha duke i bėrė ca punė nė shtėpi, njė ditė cingėroi zilja e derės. Hapa derėn, dhe para meje qėndronte njė djalosh me shikim tė humbur, qė ende s'i kishte mbushur tė njėzetat. I tėri ishte i veshur nė tė zeza. Nė bluzė i shkruante "Hells Angels" (engjujt e ferrit), nė unazė e kishte njė kafkė tė argjendtė dhe nė qafė njė medalion, nė tė cilin gjendej ylli pesėrrembėsh i kthyer me majė poshtė. "Je ti Arbeni" mė pyeti. "Po", iu pėrgjigja. "Kam dėgjuar se merresh me thķrrjen e shpirtave dhe magji".

"Jo, nuk dij se ku paske dėgjuar pėr kėtė", i thashė ""unė vetėm shkruaj pėr kėso giėra". "Nejse" - ma ktheu - "njėjtė ėshtė, kryesorja po merresh me to. Tė ftoj tė shkoimė te njė mik imi. Ke pėr tė parė atė qė s'ke parė kurrė". "Nė lidhje me ēka?", e pyeta. Specialitet e kemi thirrjen e shpirtave,dhe jo veē tė atyre. Nėse dėshiron t'i shohėsh gjėrat si levitojnė rreth dhomės eja me mua."

"Jo", i thashė - "pa ditur se me kėnd prej "atyre" kam punė. Megjithatė, shkruaji pėrvojat tuaja dhe tė shokėve dhe m'i dėrgo. Ndoshta atėherė do tė vij". Iku dhe nuk u kthye mė. Si duket nuk i pėlqeu pėrgjigja ime, edhe pse qe sa kohė e pres tė vijė.

Kėtu, dua ta shtjelloj njė temė qė pak a shumė ka tė bėjė me rininė e cila, pos argėtimeve tė pėrditshme qė i kanė, prej kurreshtjes ose prej detyrimit nga ana e shoqėrisė, ka hyrė nė njė fushė qė, jo vetėm qė nuk ka dobi prej saj por mund tė lė edhe ērregullime psikike qė mund ta pėrcjellin individin gjatė tėrė jetės sė vet. Thirrja e shpirtave nuk ėshtė lojė, sepse sė pari nuk mund tė thirret asnjė shpirt i ndonjė tė vdekuri. Ata qė kanė shkuar ėshtė e pamundur qė tė kthehen e tė komunikojnė me tė kėndejshmen.

E vetmja gjė qė mund tė ndodh ėshtė hapja e kanalit mes botave, i cili pastaj shfrytėzohet nga forcat e errėta ose nga qeniet tjera, pėr tė cilat nuk mund tė them se janė hyjnore. Kėshtu ata qė hapin "derėn", nuk kanė punė me qeniet e sferave tė larta por, siē do tė thoshte Danteja, me qeniet e niveleve tė nėntokės. Qė tė mos kaloj nė temė tjetėr, mė poshtė lexoni pėr pėrvojat e njė studenti dhe tė njė ish studenteje e mė pas do t'i kthehem temės nė fjalė.


RASTI I PARĖ

"Pasi qė erdha prej ushtrisė, u mblidhnim shoqėria gati ēdo natė pėr ta hequr mallin. Njė mbrėmje u mblodhėm unė, dy shoqe dhe dy tė afėrme. Ato kishin ardhur pėr njė qėllim tė caktuar, pėr t'i thirrur shpirtat, e meqenėse vetė frikoheshin, kishin pėrgatitur planin qė tė jem atė natė edhe unė aty, si mashkull i vetėm, qė tė kishin ato njėfarė sigurie.

Mė detyruan edhe mua tė hyj nė atė lojė duke mė thėnė: "Hajde, hajde edhe ti, apo ndoshta po frikohesh..." Ato filluan me komunikimin nė stilin: "I lutem shpirtit X…" kur befas gota filloi tė lėvizė. Nuk iu besojsha, duke i akuzuar se janė duke bėrė shaka. Rradhėn e kish njė shoqe e imja. Kur mori pėrgjigjen e duhur, u zverdh fare dhe s'i kish mbetur njė grusht fytyrė. Aty kam pare se si zverdhet njeriu nė fytyrė, kėshtu qė e mora kėtė gjė seriozisht. Vendosa gishtin dhe shikoja gotėn mos ndoshta ėshtė duke e lėvizur shoqja ime.

Nuk ishte ashtu si menodja. Befas, gota fillo lėvizte sikur ta drejtonte njė dore padukshme. E kam pyetur pėr mjaftė gjėra shpirtin qė e thirrėn ato vajza dhe lirisht mund tė them se gjėrat qė mė janė parashikuar atėbotė, sot janė pėrmbushur pak mė shumė se gjysma e tyre. Pasi i hoqėm gishtat, vajzat i thanė edhe disa dua, mė duket 'elhamin dhe kulhuvallahun'. Kjo ėshtė e tėra dhe kam thėnė mė kurrė s'do tė bėj ndonjė gjė tė kėtillė."


RASTI I DYTĖ

"Ishim tubuar tė gjitha shoqet e mėhallės te njė shoqe e imja pėr tė ndenjur deri nė syfyr. Ishte Ramazan, kėshtu qė ēdo natė u tubonim dhe me rend shkonim tė ndenjim, pėr ēdo mbrėmje te ndonjė shoqe. Kur njė mbrėmje filluan tė bisedojnė ēėshtu ēėshtu bėhet kjo punė. Flitnin pėr thirrjen e shpirtave. Tė gjithave u interesontsi ta gjenin nafakėn e vet, emrin e gjėra tė tjera. Me ta thėnė tė drejtėn jam frikacake kur janė nė pyetje gjėrat e kėtilla.

Por kur e pashė guximin shoqeve dhe tė gjitha ishin tė vendosura, edhe unė hyra nė lojė me to. Vendosėm tavolinėn nė mes, i shkruajtėm e i pėrgatitėm shkronjat. Ora ishte fiks 12, tamam nė mesnatė Ato ia nisėn tė parat. Nuk mund tė besoja se kishin rezultat. Tani erdhi radha te unė. Mirėpo nuk dija cilin shpirt ta thėrrisja. Atėherė m'u kujtua: i nėnės i pat vdekur njė dajė i ri dhe vendosa ta thėrras atė. E thash duanė qė duheshte, dhe fillova t'i lutem atij: "A pranon me m'u pėrgjegjė?" Gota nuk lėvizte, tentova edhe disa herė, por asgjė. Shoqet mė jepnin kurajo e mė thonin: "duhet tė t'vijė.

Tė gjitha neve na erdhi, pse te ti vjen askush." Pak kurreshtja, pak inati mė bėri tė isha e vendosur. Mendoja pse ato patėn sukses e unė qė nuk kam pėrgjigje. Kur pėr moment, gota filloi rrėmbyeshėm lėvizė vetvetiu, sikur kur ta nervozosh dikė.

U tremba nė palcė kur lexova pėrgjigjen: S'mundem me t'u pėrgjegjė se jam shumė i lodhur. Nuk dij me ta pėrshkru qysh i kėrkova falje. Merre me mend, natėn e mirė - m'u pėrgjigj. Shoqet prap m'u gjuajtėn nė kokė: hajde tash, e ke edhe dikėnd qė t'ka vdekur, gjyshin. Unė mendojsha se sa mė i vjetėr ėshtė i ndjeri, ėshtė mė i lodhshėm. Pėrkundrazi, t'vjetrit paskan mė shumė...atje s'paska rėndėsi a je i ri a i vjetėr. Gjyshi m'ka vdekė i vjetėr, n'moshė. A po pranon- e luta. Pėrgjigjja ishte: Po. mbesa ime e dashur! Merre me mend.

Ai i vjetėr dhe m'u pėrgjegj nė kėtė mėnyrė. Ėshtė interesante se nė kėto gjėra pergjigjet jipen nė mėnyrė gramatikore. Nuk jipen kėshtu, thjesht. Edhe unė vazhdova ta pyes, por mė shumė mė interesonte pėr vėllain. Ishte koha e regjistrimit nė fakultet dhe e pyeta, pasi qė veē isha nė fakultet e pata ardhė pėr pushim. Po - u pėrgjigj gjyshi - ke pėr ta kryer, por vonė. Ke pėr ta ndėrprerė pėr njė kohė por do ta pėrfundosh. Vėllai do tė pranohet dhe do ta kryejė nė afat rekord pasi qė ėshtė shumė i zgjuar. Ashtu dhe ndodhi. Vėllai kreu fakultetin nė afatin rekord, e unė - ende mbeta nė vitin e tretė, pasi njėherė i kam ndėrprerė studimet.

Pastaj mora edhe mjaft pėrgjigje tjera nė pyetjet e mija. Nė fund e falėnderova dhe desha ta ēoj gotėn, kur prap filloi tė ecė. "Natėn e mirė, mbesa ime e dashur!" Ka qenė kjo... krejt jemi befasuar. Kjo natė mė ka lėnė pėrshtypje shumė. Nė shtėpi i tregova nėnės. Pėr pushim na erdhėn tė afėrmet, moshataret e mija. Iu tregova pėr ndodhinė time, ku prap sė bashku provuam disa herė, por pa sukses! Njeriu ndonjėherė, kur t'i shpjegosh pėr kėto gjėra, i zė kėto punė si hajgare, por unė nuk do tė thosha…"


***
Personat, qė lexuat pėrvojėn e tyre, poashtu thanė se jo vetėm qė nuk do ta pėrsėrisin kėtė ritual, por edhe se, atė natė nuk do ta harrojnė mė kurrė. Kėtė "hobi" tė pazakonshėm edhe sot e kėsaj dite, aty kėtu, e praktikojnė tė rinjtė kurreshtarė. Ata i luten fantazmave a hijeve me shpresė se do tė njohin diē mė shumė pėr atė botė dhe siē e pamė rnė lart, se do t'i marrin pėrgjigjet nė pyetjet si: kush do tė jetė i dashuri im, si do tė kaloj nė shkollė e tė ngjashme. Pak a shumė tė gjitha kėto pyetje janė tė padjallėzuara, mirėpo mėnyra me tė cilėn vashat e djelmoshat dėshirojnė tė vijnė deri te pėrgjigj ja nuk ėshtė edhe aq e padjallėzuar.

Mėnyrat e komunikimit me "ata", qė kush e din se kush janė, janė tė shumta, por nuk do t'i ceki, pėr shkak se do tė ishin praktikuar menjėherė nga ndonjė lexues i "parehatshėm, duhet respektuar thėnien e vjetėr qė thotė se kurreshtja vret. Mund tė them se mėnyra mė e popullarizuar e thirrjes se shpirtave ėshtė ajo me ndihmėn e gotės, qė ka qene dhe ėshtė duke u praktikuar mė sė shumti ndėr tė rinjtė, duke filluar prej shkollarėve, studentėve e deri te grupet (mė sė shumti tė vajzave) nėpėr shtėpi, kuptohet. kur janė vetėm.

Tė gjitha kėto fillojne si argėtim, qė nxitet prej kuneshtjes, por ka edhe disa raste kur mė vonė disa prej praktikuesve fillojnė tė besojne verbėrisht nė to, ashtu qė pas njė kohe nuk mund ta bėjne asnjė hap mė tutje pa ndihmėn ose kėshillėn e "shpirtit tė vet". Arsyet mė tė shumta tė praktikuesve tė thirrjes sė shpirtave janė se ata nuk janė tė varur nga ato seanca, por kėtė e bėjnė ngase lėvizja e mistershme e gotės qė jep pėrgjigje u duket interesante dhe ngazėllyese. Njė ditė kur vashave a djelmoshave iu bėhet i mėrzitshėm ky lloj rituali, atėherė shkojnė mė tej dhe hyjnė nė rrethin qendror tė Dantes.

Tė tėrhequr pas kėtyre gjėrave, ata fillojnė tė veprojnė dhe tė kryejnė rituale tė tjera. Pėr t'i arritur qėllimet e veta dhe pėr ta shuar etjen e lakmisė ata fillojnė ta kryejnė ndonjė ritual tė magjepsjes qė "rastėsisht" e ka i dėgjuar nga ndonjė plakė a ndokush tjetėr... Kėshtu, duke mos qenė i vetėdijshėm se ē'ėshtė duke bėrė dhe se ndoshta merr dikėnd nė qafė, ai hyn thellė e mė thelle nė njė lojė qė udhėhiqet ndoshta nga dora e padukshme e vet djallit.

Duke u marė intenzivisht me hobin e kėtillė, dalėngadalė personi izolohet prej rrethit tė vet. Nė shumicėn e rasteve me kėto gjėra nuk shkojnė aq larg sepse shpejt bie interesimi pėr kėtė dukuri, pėr shkak tė asaj se tė rinjtė kanė gjėra tė tjera nė mend. Por atyre qė mbesin tė ngujuar e tė lidhur me kėtė gjė, iu nevojitet ndihma qoftė ajo e prindėve apo e ndonjė eksperti.

Tė rinjtė qė lėshohen nė kontakte me fantazma dhe nuk e ndėrpresin kėtė veprimtari, hyjnė nė fushėn e magjisė sė zezė, ku format mė tė kėqija janė sakrifikimet e kafshės shtėpiake (sidomos gjelat). Njeriu i tillė mund tė kalojė nė psikopati dhe bėhet aq i pasigurtė sa qė t vėshtirė e ka t'i kthehet jetės sė pėrditshme, pastaj nuk janė nė gjendje tė lirohen prej frikave tė pėrfituara nėpėr seanca. Bota e tyre nuk ėshtė e pėrditshmja e jonė, kėshtu qė tjetėrsohen prej familjes, shoqėrsė dhe krijojnė njė botė tė vetėn me lidhje tė shkėputura tė realitetit.

Megjithse shumica e tė rinjėve e bėnė kėtė nga kureshtja, dėshira pėr njėllojė aventure, "lojėrat me gota" tė filluara nė ndonjė dhomė tė errėsuar, mund tė shkaktojnė ērregullime serioze psikike te individi, e qė si pasojė mund tė mos shėrrohet gjithė jetėn. E para qė duhet bėrė ėshtė vetėdijėsimi se thirrja e shpirtave ėshtė hapi i parė i varėsisė prej operacioneve tė magjisė dhe magjepsjes tė cilat nuk janė asgjė tjetėr pos ndikimi nė vullnetin e lirė tė tjetėrkujt, ndėrsa njeriu qė ka pak ndėrgjegje nuk mund tė hyjė nė kėtė lojė.


Shkruar nga Arben SHALA
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  kana prej 29.12.10 15:43

Ju pershendes te gjitheve, pasi eshte hera e pare qe po shkruaj, ndersa vazhdimisht e percjelli kete sajt.
sa i perket historive , nuk ishin te gjitha te besushme, edhe pse kam ndegjuar shume ngjarje kesilloj, dhe eksistojne keto gjera paranormale, por disa nga keto ose ishin te sajuara, ose te ndegjuara nga dikush.
me falni edhe njehere, dhe ju sugjeroj qe te jeni me te arsyeshem,ju pershendes dhe gezuar festat e fundvitit
avatar
kana

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

histori

Mesazh  Besar_mulaku prej 18.03.11 3:54

Keto histori jane duke me habitur... edhe pse iu besoj se kom provoj vet ne to pom habisin, ngase une e di qe veq shkronjen e pare te pergjigjes ta tregon pershembull per po - P... tash spo di edhe nese nuk largohet shpirti qe e ke thirrur atehere ate vend ku ka ndodhur ajo ngjarje do ta percjellin ngjarje te pazakonta, te pa shpjegushme... sidocofte mendimi i lire eshte amo une besoj ne disa gjera qe ndodhin edhe pse jom ma shum ka feja po um kan ndodh vet e jam provu per ate arsye po flas jo veq te shkruj dicka.
avatar
Besar_mulaku

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  99koli prej 19.03.11 11:50

Fikrro shkruajti:Legjenda e fshatit balldre !!!''

Pas pak kohesh burrat e asaj shtepie vdiqen te gjithe poashtu dhe grate, vajza e re shpetoi por gruaja qe i kish dale ne kazan i doli prap dhe i tha meqenese mishin tim ti nuk e hengre une ty po te fal jeten por do jetosh ashtu sic kam jetuar une DHE E KTHEU NE NJE DRENUSHE TE BUKUR e qe atehere ky fshat eshte quajtur BALLDRE .....''

eshte e vertet qe ne balldre ka legjenda , por kete s'ka mbijetu kush me e than , vec ne past fol drenusha ..... .
avatar
99koli

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kasapi Harri!

Mesazh  Magic-0ne-one prej 04.06.11 18:20Njehere ishte nje kasap i quajtur Harri qe jetonte ne nje fshat ne Wyoming ne vitin 1964!!.Ai kishte nje grua te quajtur Elisa.Ajo ishte shume e lige dhe shume e dobet nga shendeti,ndersa Herri ishte i madh,dhe shume i trashe,dhe drejtonte dyqanin e tij “Mishi i famshem i Herrit”!!.
Nje dite djali i Herrit,Majkelli,po e ndihmonte ne dyqan. Majkelli ishte 17 vjec dhe kishte nder mend te shkonte ne nje kolegj ne Gjorgjia.Ne diten e fundit ne qytet,ai vendosi tta ndihmonte babane.Ai po grinte mishe ne nje grirese te madhe mishi,kur aksidentalisht ra brenda.Harri,qe po priste mish aty afer,pa djalin duke rene aty.Ai bertiti dhe vrapoi per ta nxjerre Majkellin jashte.Por ishte shume vone.Majkelli ishte grire i teri aty dhe ai nuk mund te bente asgje!!.
Herri,akoma i shokuar,nuk dinte sa cfare te bente.Ne fillim deshi te therriste 911-ten por mendoi se tani trupi ishte zhdukur!!Shpejt,ai vendosi te mbulonte gjerat dhe te mos tregonte!!
Shpejt,e kapi shume uria…!!Keshtu,ai vendosi te hante mishin e Majkellit!!Mendoi se ishte shume e shijshem dhe e dergoi ne shtepi per ta ngrene me gruan dhe e hengren te gjithin!!
Ne kohen e gjumit,Elisa pyeti Harrin se ku ishte Majkelli. Ai genjeu dhe tha se ai tanime ishte nisur…Elisa,e deshperuar tha se do te donte qe ai te ishte ne shtepi dhe te provonte mishin e shijshem!!
Eventualisht,njerez filluan te zhdukeshin ne qytet!!
Nderkohe,Shitorja e Harrit vetem po shiste dhe shiste!!. Te gjithe e donin ate mish dhe blenin cdo dite me pako.Nje dite,ate e zuri uria aq shume,saqe vrau Elisen,gruan e tij. Tani,disa kishin filluar te dyshonin ne Harrin.Por shumica e njerezve menduan se ai ishte thjesht shume njeri i sjellshem per te kryer nje akt te pashpirte te atille!
Gjithsesi,nje nate nje djale i shendoshe shkoi ne dyqan per te blere ca mish!!Harri menjehere u mundua ta grije!!Djali disi ia arriti te ike duke i kafshuar gishtin dhe sigurisht qe ju tregoi prinderve se cfare i kishte ndodhur!!.

Diten e ardhshme te gjithe fshati i shkuan ne dyqan!!
Nuk dihet se cfare i kane bere atij!!Disa thone e kane rrjepur dhe i kane hequr lekuren!!Disa thone se ai eshte ngrene nga fshataret
Por nuk dihet e verteta e sigurte!!


avatar
Magic-0ne-one

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

asdasddas

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 22.11.11 19:50

disa jane te verteta disa nuk jane por thjesht perralla me mbret
avatar
Ushtari i krishtit

335


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Gjinkalla prej 04.04.12 1:06

Ethet e gjalla mi futen keto tregim,tash po kam frike te flij
avatar
Gjinkalla

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Cimi Elezi prej 04.04.12 1:10

Kush e kush te tregoje perrallen me te frikshme.....hahahahaha
avatar
Cimi Elezi

212


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Gjinkalla prej 04.04.12 1:23

Edhe mua me duken qe jane te paverteta mirpo kur i lexova ma dridhen mishin e trupit uhhhhhhh
avatar
Gjinkalla

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  dijon prej 04.04.12 2:35

gjinkalla5 shkruajti:Ethet e gjalla mi futen keto tregim,tash po kam frike te flij

te ishim afer njeritjetrit , dot beja shoqri te flije hahahaha jo per tjeter vetem sa per te larguar frigen dhe per te afruar diq tjeter.... pra sigurin hahahahah
avatar
dijon

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Gjinkalla prej 04.04.12 2:40

faleminderit,sepse provova te flij por u zgjova prap sme marri dot gjumi
avatar
Gjinkalla

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Cimi Elezi prej 04.04.12 2:46

Boni noi magji me i dal frika bre hahahaha
avatar
Cimi Elezi

212


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Gjinkalla prej 04.04.12 2:48

Dijon perse nuk po te merr gjumi ty?
avatar
Gjinkalla

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  dijon prej 04.04.12 2:51

gjinkalla5 shkruajti:Dijon perse nuk po te merr gjumi ty?
te them te drejten nuk me flihet vetem , sedi ekam merzi disi te jem vetem ...... Po ty qfar te mundon tjeter qe nuk te flihet ?
avatar
dijon

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Gjinkalla prej 04.04.12 2:54

Dashuria
avatar
Gjinkalla

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  dijon prej 04.04.12 2:57

gjinkalla5 shkruajti:Dashuria
Problemi qenka i njejti, me e mira te behemi mjek te vetes tone magjistar te veten tone besoj se do te ishte magjia me e mira e cila dot na bej qe te pushojm ne gjum te qet te dyt pernjehere . hahahah ndoshta ndonje shkrim ne pm nuk dota refuzosh ?
avatar
dijon

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Gjinkalla prej 04.04.12 3:00

ok me shkruaj ne MP ndoshta ma largon merzine
avatar
Gjinkalla

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Cimi Elezi prej 04.04.12 3:02

Plasen cokollatat hahahahaha

hej mos na lini pa nji cokollat dhe neve hahahaha
avatar
Cimi Elezi

212


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  dijon prej 04.04.12 3:07

cimi elezi shkruajti:Plasen cokollatat hahahahaha

hej mos na lini pa nji cokollat dhe neve hahahaha


Cimi si duket jemi te ndikuar nga magjia e kuqe , po e ndjej se me ka ber nje aso lloj magjie dikush mua , hahahahhah
avatar
dijon

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Cimi Elezi prej 04.04.12 3:10

E kuqja del me te kuqen,shif makinen time se ka me te dal magjia hahahahaha
avatar
Cimi Elezi

212


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  dijon prej 04.04.12 3:37

te zuri gjumi gjinkalla hahahahaha KU mbete moje ?
avatar
dijon

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Cimi Elezi prej 04.04.12 12:46

T'ka lon me nxjerr magjine e kuqe hahahaha
avatar
Cimi Elezi

212


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Jon Sh prej 04.04.12 17:55

Kjo eshte nje ngjare qe me ka ndodhur mua kur isha 4 vjec.Isha duke fjetur ne krevat dhe fillova te shihja nje enderr me nje dore te zeze.Dora ishte nga parakrahu dhe pellemba ne forme grushti,e gjitha e zeze.Ne mes te nates me doli gjumi dhe pashe ne xhamin e dritares pikerisht doren qe pashe ne enderr.Ajo godiste xhamin me grusht.

I thashe mamit te luteshe (ajo po flinte ne krevatin dopio me motren e vogel,ndersa babi ishte jashte shtetit).Pasjtaj bashke me mamin u lutem per disa ore deri rreth ores 5 te mengjesit,kur dora kishte ikur.Pastaj fjetem.

Doren e shihja vetem une.


Dhe mendoj se me lutje tek Zoti mund te zgjidhen te gjitha.
avatar
Jon Sh

55


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Gjinkalla prej 04.04.12 18:04

Ke pasur halucilacione
avatar
Gjinkalla

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Jon Sh prej 04.04.12 18:31

gjinkalla5 shkruajti:Ke pasur halucilacione

Se di,por besoj se halucinacionet nuk ndodhin keshtu papritur.Zakonisht i ndodhin atyre qe kane probleme mendore.Pastaj s'e besoj se kam pasur halucinacione per 2-3 ore.Dhe un i shihja te gjitha te tjerat normal,vetem "dora e zeze" jashte xhamit ishte teper.
avatar
Jon Sh

55


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 20:34

"LIBRI I ZI" (Historia e plote) Sygjeruar nga "Hatred ConsumedMe"

Isha vec 17 vjec ! Ndersa po kerkoja nje roman qe me duhej per t'i shkruar subjektin, gjeta ne biblioteken e tim gjyshi nje liber te zi me nje yll pesekendesh mbi te. E kisha te qarte se cfare mund te permbante ai liber dhe isha i sigurt qe ne permbajtjen e tij nuk do gjeja asgje te vertete. Nuk doja t'i thoja tim eti se c'liber kisha gjetur duke ditur se ndoshta s'do ndihej mire nese do merrte vesh qe gjyshi dikur,kur ishte gjalle lexonte materiale te tilla. Kurioziteti me shtyti ta shfletoja. Cfare lexova brenda atij libri te zi me befasoi. Nuk ishte famekeqja bibel e zeze (libri satanik), ishte nje liber tjeter, me permbajtje befasuese. Rituale, metoda thirrjesh, aftesi per te folur me shpirtrat e vdekur, magji e zeze, nekromanci, demonet e dashurise. Si per djall ,ate nate pashe ne enderr te personifikuar disa prej qenieve mbitokesore mbi te cilet kisha lexuar. Tashme po i besoja, ishin ata, ata qe me therrisnin prej botes se tyre, kerkonin qe une t'i terhiqja ne boten time. E ndjeja se ishin te pranishem gjithmone. I ndjeja syte e tyre kudo, me ndiqnin vjedhurazi, kerkonin bashkepunim. Dhe une , si qenie prej balte, i verbuar nga fuqia qe mund te fitoja, sesi mund te befasoja boten me cfare mund te arrija, isha i terhequr prej tyre. Ndoshta s'ishte faji im, thone qe demonet dine te lexojne mendimet njerezore, keshtu qe ata e dinin sakte se per cfare kisha nevoje une. Cdo dite shfletoja ate liber, i apasionuar pas emrave te atyre perbindshave, derisa nje mbremje, ne fund te librit, pashe 5 flete qe si kisha pare me pare.Nje pershkrim i hollesishem se si mund te therrisje nje demon dhe te bashkepunoje me te. E dija qe ishte e gabuar, e dija qe shpirti im s'do gjente kurre pushim pas atij veprimi,por ishte e pamundur te ndalja veten time. Tashme do kisha mundesi te flisja me ta...................... Mes drites dhe zjarrit
Vendosa diten kur do veproja. Kisha frike te veproja naten, sepse me dukej sikur erresira mund te me perpinte nga casti ne cast, sidomos pas endrrave te nates kur i shihja keto qenie. Keshtu vendosa qe do veproja ne mbremje , pa u erresuar plotesisht. Vendin e kisha gjetur, nje pallat me rrenoja ku nuk shkelte asnjeri, aq me teper ne ate te ftohte (ishte shkurt). Kisha gjetur qirinjte e zinj, pasqyren e zeze, shkumesin,busullen, kripen, leter ,veshjen time dhe thiken. Nuk mund te levizja verdalle i veshur me ate pelerine te zeze me kapuc te improvizuar, keshtu qe i futa te gjitha ne nje cante dhe rreth ores 6 dola nga shtepia me justifikimin se do shkoja per te punuar ushtrime tek nje shok.Kur arrita hodha syte verdalle per t'u siguruar qe askush te mos me shihte tek ngjisja shkallet drejt atyre rrenojave. U ngjita ne katin e trete. Per dreq, ishte erresuar krejt dhe qetesia absolute aty brenda ishte rrenqethese. Gjeta nje dhome qe m'u duk e pershtatshme dhe u futa aty. Vesha ate fare pelerine dhe pasi mora gjithcka , canten e lashe jashte dhomes. Vizatova me kujdes ne toke me shkumes, duke ju permbajtur permasave te rratheve sipas asaj qe kisha lexuar. Simbolet apo firmat e tyre (cfaredo te ishin ato shenja) i dija permendsh. Po shihja ne dysheme dhe gjithcka ishte vizatuar ne menyre perfekte. Teksa vendosja pasqyren brenda trekendeshit ,pozicionoja qirinjte ne 4 vendet e tyre sipas drejtimeve te horizontit dhe hidhja kripen ne krah kunderorar rreth rratheve, ndihesha i ekzaltuar. Frika e meparshme ishte zhdukur. Ndersa recitoja ato pak vargje ne latinisht, ndizja qirinjte dhe permendja emrat e tyre (4 princerit e ferrit, 1 per cdo qiri). U ula ne qender dhe vizatova simbolin e tij, e vendosa ne pozicionin e vet ( rrethin e botes se pertejme ) dhe preva gishtin me thike duke e fluturuar me vone thiken drejt daljes se dhomes. Lashe tre gjurme gjaku mbi rrethin e qenies time ( i tille quhet ) dhe gjithcka ishte gati. Tani ai duhet te shfaqej, qenia se ciles i frikesohej Bota, duhet te paraqitej para meje, Luciferi , Satani, Djalli vete, nuk e dija si quhej vertet,dija vetem simbolin e tij. Ndjeva nje te ftohte te madh, ndjeva se papritur u be erresire. Qirinjte ishin shuar, por ne trekendeshin e te panjohures nuk shihja asgje. Duhet te ndihesha i frikesuar, por s'isha , cuditerisht s'ndjeja asgje, ndjehesha bosh. Nuk u shfaq asgje , por degjova qarte zerin e bute qe vinte nga trekendeshi : " Mjeshtri nuk shfaqet perballe atyre si ju ! "... Ndjeva gjakun qe me zbriste ne fund te kembeve. Tani qe qirinjte ishin te fikur, zor se shihja gje. Duhet te perqendrohesha. Nuk duhet te beja gabime. Kishte funksionuar... Ishte e vertete. Gjithcka qe lexova s'ishte trillim, s'ishte fryt i imagjinates se ndonje shkrimtari te zote. Gabimi i pare qe mund te beja ishte impulsi qe do kishte pasur kushdo nese nuk do ruante qetesine, t'ja mbathja qe andej. Rrethi ishte i hapur, lidhja mes botes se tyre dhe botes sone po ashtu, gjaku im mbi dysheme. Nese largohesha, isha i vdekur. Me shkrepese dogja simbolin e tij. Grisa nje tjeter cope leter, vizatova nje tjeter simbol dhe e vendosa mbi rrethin e botes se tyre. Perseri ai i ftohte, perseri ndihesha bosh, por tani, dallova se dicka me shihte, me kishte ngulur syte . Shikimi m'u ofuskua dhe me tej dalloja vetem pasqyren (ajo kornize argjendi me qelq te zi) brenda trekendeshit. Ajo cope e perbere prej qelqi dhe argjendi me perpiu shikimin saqe me dukej sikur ndodhesha brenda saj. Dy sy te kuq flake. Perpiqesha te dalloja cfare ishte, c'pamje kishte,por isha i roberuar tek ata sy , kisha frike se nese ja ndaja, ajo krijese do perceptonte se mund te kisha frike. " Cfare te ben te mendosh se mund te fillosh nga maja e ferrit ? Mjeshtri dhe krahu i tij i djathte kurre nuk shfaqen perballe baltes se vdekshme. " Tani dalloja trajtat e trupit e tij. Shihja trupin e nje ujku dhe dy sy qe flakerinin. Emrin ja dija, e kisha lexuar, por ishte rreptesisht e ndaluar ta therrisja ne emer. Nje insult i tille drejt tyre, do paguhej me gjakun tim. Nuk flisja dot. Isha i tronditur me shume se heren e pare. Me shkrepese e dogja edhe simbolin qe kisha prane dhe ai u zhduk si ne tym. Tashme nuk shihja me gje. Erresira ku isha zhytur, e cila me pare me frikesonte , s'me dukej me e frikshme pas asaj cfare kisha pare. E megjithate, tek i vija zjarr atij simboli, duart nuk me dridheshin. Kjo me dha besim tek vetja se mund t'ja dilja te vazhdoja me tej. Fshiva me dore hirin e letres dhe fillova menjehere te vizatoja nje tjeter simbol. Quhej Avon. E pozicionova dhe nuk u desh asnje moment perpara shfaqjes. Pasqyra dhe syte e mi u bene perseri nje gje e vetme. Me dukej si nje prift. Ishte veshur ne te zeza dhe ne dore mbante nje liber. Pamja me te cilen ai u paraqit ishte krejt njerezore. " Cfare kerkon ? "Me gjysem zeri arrita te nxirrja me ne fund disa fjale : " Quhem L****** . Dua te di disa pergjigje... " Por mendja ime ishte bosh, nuk dija cfare te thoja. Cfare pergjigjesh kerkoja ? Per cfare ta pyesja ? "Cfare me pret ne te ardhme ?"
Buzeqeshi.... " Ti nuk e di se cfare po ben dhe as per cfare po pyet. Krijuesi ka plane per ty qe nuk me perkasin. Tani me thuaj cfare kerkon ose me ler te kthehem. " Fjaline e fundit e tha me nje ton te lig. Pamja e tij njerezore nuk duhet te me genjente.
" Di qe ju mund te me jepni pushtet dhe pasuri. Eshte ajo qe dua ne ditet ne vijim. "
Qeshi me te madhe dhe me ligesi dhe me nguli syte. " Mundem te jap cfare ti kerkon. Kjo do ndryshoje planet qe ka Krijuesi per ty. Tani me ler te largohem . "
U binda. E dogja letren dhe shihja tek ai zhdukej . Heshtja dhe erresira u kthyen serisht.
Tani ishte koha t'i jepja fund."Porta clausero inter orbes animalia ab omnibus vocavit ad exitum."
Qirinjte u ndezen si me pare. Drita u kthye brenda ne dhome. Mblodha gjerat e mia dhe i futa nje nga nje ne cante pastaj fshiva shkumesin dhe kripen ne dysheme dhe fika qirinjte . Hoqa mantelin e zi dhe kontrollova nese kisha harruar gje. Pashe oren. Vetem 12 min kishin kaluar qe nga momenti kur isha ulur brenda atij rrethi, por mua me ishin dukur si ore te tera. Perpara se te zbrisja shkallet e te dilja nga pallati , hodha nje sy vjedhurazi jashte, per te pare nese kishte njerez. Heshtja dhe vetmia pllakonin si zakonisht. U nisa per ne shtepi. Atje do te shtrihesha per te fjetur. Canten do e fshihja poshte krevatit. Me duhej te qetesohesha plotesisht dhe te nesermen te mendoja mire ato cfare me kishin ndodhur. Megjithate me bluante nje mendim ne koke. Kuriozitetin e kisha shuar, po tani c'mund beja me ta ?

Mengjes. Pashe oren. 8 pa 20. Dreqin , kisha shkolle. U vesha si vetetime, zbraza canten duke fshehur objektet nen krevat dhe mbusha canten me librat e shkolles. Tek po lidhja atletet, ndjeva gishtin e dores qe me dhimbte. Vura re te preren dhe me shpetoi nje buzeqeshje...Mbremja e kaluar do te sillte se shpejti frytet e saj, kjo ishte e sigurt. Ajo cfare po lija ne hije ishte se kisha mbjelle dicka qe do te korrja me vone. Nuk do e ndaja me asnje ate cfare kisha bere. Ne ditet qe pasuan ate mbremje me dukej sikur bota rrotullohej rreth meje. Shoket befasoheshin kur shikonin gjithe biletat e kumarit qe une po fitoja. Ne shkolle nuk mund te shkoja me mire. Edhe pse jam i pashem, isha i ngathet me vajzat, ndersa tani , ato kerkonin me ngulm shoqerine time. Kisha vemendjen e te gjitheve. Por netet nuk ishin po aq te bukura. Ndihesha i rrethuar nga sy te lige, nga prezenca e tyre me shume se kurre. Nuk me ndaheshin as ne endrra. Megjithate kjo nuk perbente nje problem per mua. Po mesohesha me prezencen e tyre, nuk kisha askurrfare frike. Ajo cfare me shkaterronte nuk ishte ne boten qe me rrethonte, ishte brenda meje. Me gerryente vazhdimisht perbrenda . Kisha gjithcka qe nje djale i moshes time mund te deshironte, por prape s'isha i lumtur. Ne fund te fundit, gjithcka qe kisha tani, mund ta arrija fare lehte pa ndihmen e tyre. Isha dehur me perfektshmerine qe po me ofronte bota, aq sa doja ta shkaterroja ate me duart e mia. Shihja ne enderr zjarr gjithandej, qe perpinte gjithcka dhe ne mes te tij qendroja une,gjysme i zhveshur, i paprekur nga flaket dhe i rrethuar prej tyre. Ndihesha si nje divinitet, ndihesha i forte, i afte te realizoja te pamunduren, te arrija ate cfare te tjere luftonin gjithe jeten per te arritur dhe pastaj ta shkelja me mosperfillje, ndjeja zjarr qe me qarkullonte ne inde dhe vena, ndihesha i pavdekshem, here here ndihesha... edhe i lige. Neveria me pushtonte tek shihja njerez te thjeshte qe punonin per nje cope buke. Urrejtja tek shihja te tjere qe jetonin nje jete te lumtur edhe pse nuk kishin ne fakt asgje. Dhe kjo me frikesonte... Valle po kthehesha si ata ?
Botekuptimi im kishte ndryshuar ne menyre radikale. Nuk gjeja me kenaqesi ne asgje. Nuk deshiroja para, nuk deshiroja popullaritet, nuk deshiroja simpatine dhe afeksionin e askujt, aq me teper dashurine e dikujt. Bota me dukej e ploget, e fjetur, e vdekur. Kerkoja te behesha Zot, t'i rebelohesha botes, ta ndryshoja me forcat e mia, por me pare ...duhet ta digjja ate me duart e mia. Prisja nje shenje, prisja qe era te sillte drejt meje dicka qe te me jepte nje qellim logjik ne jete, prisja me kot... Shpirti im nuk gjente paqe, sepse po behesha pjese e vdekur e asaj bote prej balte.Pas disa javesh , me ne fund , era solli dicka drejt meje. Quhej A***** dhe kish emrin e nje perendeshe. Une, njeriu i erret dhe i distancuar, qe s'mund te perceptonte me ndjenjat njerezore, rashe pre e bukurise se saj, e atyre syve te gjelber, e mosperfilljes se saj ndaj askujt. Ishte e vetmja qenie njerezore qe ndihesha i paafte ta pushtoja, qe me bente te ndihesha i dobet, qe me kthente njeri e qe largonte gjithe urrejtjen prej meje. Ne mes te erresires time absolute, ajo zgjaste doren e saj dhe me verbonte me driten e saj. E deshiroja me cdo kusht, drita e saj me dukej shpresa e fundit qe mund te me kthente buzeqeshjen. Indiferenca e saj ndaj botes me terhiqte. Gezonte perfektshmerine qe gezoja dhe une. Ishte Toka qe rrotullohej rreth saj. Te ishte valle ne te njejtin pozicion si une ? Kjo s'ishte e mundur. Ate cfare une kisha arritur me ndihmen e demoneve dhe me nje cmim te pallogaritshem, ajo e kishte arritur pa bere asgje. I mjaftonte nje shikim drejt meje per te me bere te ndieja gjakun qe pulsonte fort. Kjo me ngazellente, ajo ringjallte tek une ndjenjat njerezore qe une kisha mohuar prej kohesh. Duhej ta beja per vete, ta pushtoja, te fitoja afeksionin e saj. Buzeqeshja e saj naive, buzet e saj prej engjelli me prisni kembet sa here i shihja, ishte e bukur dhe rrezatonte epsh, syte e saj... ata sy me gjunjezonin perpara A******, dorezohesha pa kushte, vetem te me qendronte prane. Me duhej drita e saj , dora e saj qe zgjatej per te me terhequr nga terri ku isha zhytur, nga ajo erresire qe zgjeronte aq shume kufijte e saj, thuaj se une do te zhdukesha pergjithmone dhe ajo do te me perpinte... Por une nuk mund te kisha nje qellim ne jete, nuk duhet te ekzistonte asnje shpetim per mua,asnje shprese, asnje rreze drite. Te pakten, keshtu ishte vendosur per mua prej tyre. Jeta me kishte rezervuar vetem dite te erreta. Ne mbremjen e 12 Prillit, A****** gjeti nje vdekje te tmerrshme tek kthehej me shoqen e saj nga nje mbremje festive. Dy grabites e masakruan ,sepse ajo ishte perpjekur te mbronte mikeshen e saj, sepse ajo kishte dobesi per te dobetin, sepse ajo besonte ne drejtesi, besonte dhe gjithmone ma kish shprehur se njerezit mund te fitojne drejtesi vetem me forcen e fjales,sepse ajo kishte kurajon te mbronte dike. Ajo qe java me e erret e jetes sime. Ndjenjat pozitive qe kisha pasur per pak momente i lane vendin urrejtjes se marre. E marre ishte urrejtja qe ndjeja per ata vrases, e marre dhimbja per humbjen e saj, i marre po behesha edhe une pak e nga pak. Me kalimin e kesaj jave, mendja ime filloi te bluante vec nje mendim. Kerkoja drejtesi dhe do e gjeja. Isha gati te trajtoja gjithe njerezit si gure shahu per ta fituar ate. Pa kuptuar, isha kthyer ne erresiren time dhe isha zhytur aq thelle ne te, saqe vendosa te mbyllja syte pergjithmone nga drita dhe te vendosja qellimet e mia brenda erresires.
Lumturine s'mund ta gjeja dot , keshtu doja t'ja mohoja ate edhe gjithe botes, te vendosja drejtesi, por nese hakmarrja quhej drejtesi, atehere c'dreq drejtesie ishte kjo ? Do te shfrytezoja fuqine qe kisha zbuluar per te arritur drejtesine nje dite. Kisha ne mendje nje bote pa krim , nje bote te drejte dhe Zot i saj, do isha une. Drejtesia do fillonte nga ata te dy. Do t'i vrisja brenda javes. Do t'i imponoja tmerr me ndihmen e "miqve" te mi prej zjarri dhe do luaja me jetet e tyre si te ishin dy kavie laboratori. Kjo Bote ... drejtohej nga urrejtja dhe une, Zot i saj, do e shpetoja ate duke derdhur gjak. Kisha nje qellim , kisha nje arsye per te luftuar, ndjehesha sa i gjalle aq dhe i vdekur, kerkoja vetem.....hakmarrje...Heshtja pllakoi,qirinjte u fiken... Dy sy flake te kuq dhe une nuk ndjeja me te rrahura ne kraharor... Te njejtat mure, e njejta dhome, e njejta erresire absolute,gjaku im ne toke dhe me ne fund zeri i tij : "Ishim duke te pritur."
" Miresevjen, te kam thirrur sepse..."
" Mos fol njeri ! E di pse jam ketu..."
Arrita te shquaj nje buzeqeshje te lige ne pamjen e tij.
"Prej shume kohesh nuk kam pare kaq urrejtje ne nje qenie njerezore te vetme. Do te jete defryese te punoj me ty." Qeshi me te madhe dhe u zhduk.Nuk arrita ta kuptoja. Sipas librit,ai nuk mund te largohej pa miratimin tim,por sapo e kishte bere.S'kaloi shume dhe nje gjendje keputjeje me la ne toke pa ndjenja. U permenda. S'isha me ne ate dhome. U tmerrova nga fakti qe dikush mund te kishte zbuluar gjithcka. Hodha nje sy perqark dhe zbulova se isha 2 lagje larg rrenojave ku ishte ajo dhome. Rruget ishin te shkreta. Isha ende ne toke e ndersa po ngrihesha,dicka me vrau ne xhepin e mantelit te zi,qe kisha ende te veshur.Gjeta thiken. U drejtova per nga nje hyrje ku sy te huaj nga ndonje dritare nuk mund te me shihnin. Cfare po ndodhte? Isha i hutuarDoja te kthehesha atje ku isha dhe te kryeja planet e mia. "Me ndiq !" Gjaku me zbriti ne fund te kembeve tek ndjeva zerin e tij. Tani e dalloja plotesisht pamjen e tij. Edhe ai kishte nje mantel te zi. Nje trup i gjate,nje fytyre e brishte dhe ... ai kishte marre pamjen time. Te mos kishte ata sy rrenqethes ,do isha hutuar krejtesisht duke pare veten time pa e kuptuar c'mund te ishte duke ndodhur. U binda. E ndoqa hap pas hapi pa thene asnje fjale. E parandjeja se tek kush ishte duke me percjelle,por s'kisha guximin ta pyesja. Ne ate rrugice qendronin vetem njerez qe kishin prekur fundin, hajdute, te droguar, prostituta. Dallova dy djem te ulur mbi skajet e trotuarit. Po tymosnin dhe po flisnin me ze te ulet. Ai, une, (ai, me pamjen time) po drejtohej per tek ata. Ata ndjene hapat dhe i ngulen syte. U doli perpara dhe ndaloi,ndersa une po rrija rreth 5 metra larg tij, ndonese ata sikur nuk e vune re fare qe une isha aty dhe se ne ishim krejtesisht te njejte. "Krijuesi ju ka dhuruar vullnet,ndergjegjje,arsyetim. Ju ka dhuruar jete,ju ka dhuruar kohe. Cdo njeri ka te drejte te vendose mbi kohen dhe jeten e tij. Cdo njeri...pervec jush...Per ju ka
vendosur dikush tjeter,per ju kam vendosur une." Njeri prej tyre u ngrit ne kembe. "Ca................" Nuk e mbaroi dot fjalen, nje thike e ngulur ne qafe dhe gjaku rreke, ja prene fjalen. Trupi i tij levizte pa pushim ne toke ndersa ai jepte jete.Qendroja ende 5m larg tyre dhe kisha ngrire i tmerruar. Kurre ne jete s'kisha pare njeri te vritej. Me gjakftohtesine me te madhe dhe me buzeqeshjen e tij te lige, e nxorri thiken serisht duke i vene shkelmin ne fytyre dhe u drejtua nga tjetri, qe ja dha ulerimes si i cmendur. Syte e djallit u ndezen me te kuq se kurre dhe djali pushoi. Shihte i tmerruar drejt asaj qenieje qe kishte krejtesisht pamjen time. Ai djale mund te ishte nje kriminel gjakftohte, por para nje krijese te Zjarrit nuk reagonte dot. Kuptova ne syte e tij se donte te pergjerohej per meshire,por nuk fliste dot. Trupi im ( ajo krijese qe kishte marre pamjen time ) ,qe qendronte parballe meje foli : "Ajo ishte gjithcka dhe e vetmja gje qe une deshiroja ne jete,por ju ma moret. Nese per mua s'do kete kurre lumturi, atehere per ju s'do te kete kurre paqe. Per ju vetem vdekja eshte shpetim !" Djali uleriti ndersa trupi i tij pesoi plot 7 goditje. Gjaku derdhej pa pushim. Perballe asaj kasaphane, me rane te fiket serisht.U permenda brenda dhomes. Merrja fryme me veshtiresi,por isha i lumtur qe ndodhesha larg atij vendi. Degjova nje te qeshur dhe ne moment e dogja menjehere simbolin mbi rreth per ta larguar ate. Qirinjte u ndezen. Dhoma u ndricua dhe me beri te mundur te shihja gjakun ne duart e mia. Kerkova ne xhep dhe gjeta thiken e lyer ne gjak. Asaj cfare une i frikesohesha kishte marre jete brenda meje. Dridhesha nga frika, nga ideja se kisha vrare, isha hakmarre ne menyren me te tmerrshme te mundshme. Nuk kishte qene ai demon me pamjen time.Kisha qene vete une qe bera gjithcka...

Per ju lexues, besues e mosbesues. Kjo bote nuk ka njerez te mire dhe njerez te keqij. Erresira shfaqet atehere kur ne shpirt mungon drita. Nuk mund t'ju privoj te drejten te me gjykoni per shpifje. Deshira ime ,arsyeja pse ndaj kete pjese te jetes sime ,eshte per t'ju paralajmeruar. Ata ndodhen prane nesh. Vete fakti qe ne i mendojme, kerkojme t'i shohim , i ben ata te afrohen ne boten tone...kshu qe do te benit mire ti qendroni sa me larg mungeses se drites ne shpirterat tuaj,e te mundoheni tu qendroni sa me larg telasheve nete cilat protagonistet do te jeni ju e demonet e ferrit
avatar
Jetmira

633


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 20:37

Historia babysitter (kujdestares se femijes),eshte me te vertet nje legjend urbane e paharrueshme ku flitet per te kudo.Legjenda ka edhe variacione te ndryshme por edhe elementet dritheruese qe mbeten te njejta e nuk ndryshojne.

Historia fillon me nje vajze adoleshente e cila punesohet nga nje cift iu ri per kujdesjen e 2 femijeve te tyre te vegjel.Ata nje nate shkojne per ne dark kurse vjazen e lene per tu kujdesur per femijet e tyre ne ate shtepi te madhe dhe ne fund te lagjes.

Kur arrin nata ajo i vene femijet ne gjume i rehaton ne shtrat dhe zbret vete poshte ndez TV per te shikuar ndonje program televiziv.Gjersa shikon Tv dikush e therret ne telefon,ajo pergjegjet ne telefon dhe degjoin nje njeri duke i thene e duke marr fryme thelle:''po vij tju marr",ajo ne fillim frikesohet por e leshon telefonin duke e marr kete telefonate si shaka.

Mbas 15 minutash ai njeriu therret perseri ne telefon dhe i thote vajzes se edhte duke ardhur dhe se tashme eshte afer.Kete here vajza frikesohet dhe menjehere therret policin,policia i thone te qetesohet se mund te jete dikush duke u tallur dhe se do te mundohen ta gjejne se kush po therret.Pas pak ai njeriu therret perseri dhe thote tashme jam brenda ajo lesheon recepcionin e telefonit dhe therret policin,polici vjen aty ne shtepin dhe fillojne ta kontrollojne shtepine.

Ata gjejne femijet te dy te vdekur dhe siper te ngulur nga nje sepate,dhe dritaren e hapur.
avatar
Jetmira

633


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrėfime tė frikshme!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi