Tempullarėt - Templarėt

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Admin prej 22.05.08 20:02

Sekretet e Urdherit Mistik te Tempullareve

Misteret e TempullareveIshte 18 marsi i vitit 1314, ne Paris, kur ne nje ishull te vogel te lumit Sena eshte pare per here te fundit Mjeshtri I Madh i Kaloresve Tempullare, Jacques de Molay se bashku me disa kalores te tjere.

Keta ishin te famshmit Tempullare. Rreth tyre jane shkruar nje numer i jashtezakonshem librash. Te shumte jane misteret qe e rrethojne kete Urdher te fuqishem prifterinjsh-luftetare.

Po ku konsiston ky sekret i tmershem I tyre ? Ekziston valle thesari perrallor i
Urdherit ? Cfare dihet sot per keta kalores te famshem ?

Te pakten, per kete pyetje te fundit, ndoshta, mund te jepet ndonje pergjigje nepermjet atij qe quhet « Dokument Rubant » , pak i njohur per opinionin e gjere.

Ky material bazohet mbi nje tekst te datuar 11 prill 1308. Ky dokument afirmon, midis te tjerash, se Filipi i Bukur ( Mbreti I Frances ), siē quhet ne dokumentet tempullare, pa e kuptuar, ishte vene ne zotrim te riprodhimeve te shkelqyera, nxjerre ne drite shume kohe me pare, ne rast se organizohej nje sulm i pakontrollueshem dhe I paperballueshem kunder Urdherit.

Keshtu pra , nese i quajturi « Dukumenti Rubant » eshte i vertete, ashut siē duket se eshte, atehere eshte i kuptueshem dhe i panevojshem nga pjesa me e madhe e historianeve, sepse per Milicine e Tempullit dihet shume pak.

Fakt eshte se deri me sot jane studiuar edhe shume dokumenta false.

Cili eshte pra ky sekret i tmerrshem i mbrojtur me kaq zjarr, deri ne sakrifikimin e jetes se Jaques de Molay ?

Ai u briti keshtu inkuiziatoreve te tij, me 26 nentor 1308 : « Do me pelqente shume t’ju flisja per disa gjera, sikur te mos ishit keta qe jeni, e sikur te ishit te autorizuar per t’i degjuar « .

Mos ndoshta ishte Graal, simboli i dijes, ai qe mbrohej me kaq skrupulozitet nga Urdheri Shenjti Graal, shkruan Introvinji.

Nuk eshte vetem gjaku me fisnik, i destinuar per te mbreteruar te gjithe boten,por atij qe mundet te hyje ne kontakt me energjine nepermjet ritualeve te percaktuara do t’i garantoj deri pavdekesine » ( Miti i Graal-it ).

Robert Charoux tek Libri i sekreteve te tradhetuara Milano 1969 ) shkruan : « Tempullaret konsideroheshin si mbajtesit dhe vijuesit e nje misteri te nje rendesie thelbesore per te cilen asnje profan-qofte ky edhe vete Mbreti i Frances-duhej te ishte ne dijeni ».

Prej nje deklarate te bere gjate procesit te Jacque de Molay merret vesh edhe nje fakt tjeter i jashtezakonshem.

Me 11 prill 1309 u therrit si deshmitar Mjeshri Radulphe de Praellis, i cili deklaroi, nen betim, se eshte nje kalores tempullar, i quajtur Gervais i Komandes se Laon, i kishte treguar se Urdheri ruante nje sekret te nje rendesie te tille qe do te preferonte me mire t’I hiqnin koken sesa
ta tregonte ate , ishte diēka aq e fshehte sa nese Mbreti I Frances do ta kishte pare, do te denohej me vdekje prej Tempullareve qe e ruanin si gjene me te shenjte kete sekret.

Disa historiane jane te mendimit se ekzistonte nje shoqeri e fshehte midis drejtuesve te Urdherit dhe ata qe ishin deklaruar zyrtarisht si Mjeshtrit e Medhenj nuk ishin drejtues te vertete te Urdherit.

Ndryshe si mund te shpjegohet ajo qe thote ne proēes Mjeshtri i Madh Jacque de Molay: « Une jam vetem nje kalores i thjeshte »! Te njejten gje deklaroi gjate proēesit kunder Jacques de Molay edhe Mjeshtri tjeter i Madh Geoffroy de Gonoville, qe deklaroi: » Eh, por une jam krejt i pazoti per te mbrojtur apo per te demtuar Urdherin ».

Jean Marques-Riviere shkruan se: « Ekzistonte ne gjirin e Tempullareve nje grup qe kishte perqendruar ne duart e tij sekretet e fuqise, i cili mbeshtetej nga nje rreth ezoterik rigoroz ».

Robert Ambelain eshte i te njejtit mendim me ate te historianit Wilke, por ai shkon edhe me tej, duke i dhene edhe nje emer ketij grupi, duke e quajtur ate « Tempulli i Zi ».

Ekzistonte pra midis Tempullareve nje tjeter « Urdher sekret » ?

Disa studiues jane te bindur per kete gje duke thene se behet fjale per « Prioratin e Sionit « (Prieure de Sion), urdher i cili edhe sot e kesaj dite mendohet se eshte aktiv e, midis detyrave te tyre te fshehta, eshte dhe ajo e restaurimit te dinastive mbreterore jo vetem ne France por ne te gjithe Evropen.

Vlen per te theksuar se 1188 prej trungut fillestar te Urdherit te Tempullareve ka ndodhur gjate nje episodi legjendar, te njohur ne histori.

Mirpo ēeshtja eshte shume me e nderlikuar se kaq. Nga vezhgimet duket edhe se ne brendi te Urdherit ngjizeshin kulte sekrete dhe se nje lloj ezoterizni
tempullor ka ekzistuar me siguri midis tyre.

Per fat te keq, siē shkruan Lavisse ne vepren e tij « Historia e Frances », fshehtesia e aktivitetit te tyre ishte absolute : « Te gjitha punet e Tempullit kryheshin ne fshehtesine me te madhe; rregullat e shkruara ekzistonin vetem per nje grusht Tempullaresh;leximi i tyre ishte i rezervuar vetem per me te paret ne rang; shume Tempullare nuk ishin vene kurre ne dijeni per kete gje??.

Kaloresi tempullar Gaucerand de Montpezant, nje fis i larget i mbreteroreve te Danimarkes, ka pohuar: « kemi tre ligje qe askush nuk do t’i njohe kurre, me perjashtim te Zotit, te Djallit dhe te Mjeshtrave ».

Gjithashtu fakt i sigurte eshte edhe se filozofet Arabe kane pas influencuar mjaft ne rradhet e Kaloresve te Tempullit. Me siguri Urdheri pati ndjekur elemente doktrinore dhe rituale te ndryshme te ezoterizmit oriental.

Ai u has me fluksin e mjaft bashkesive ezoterike Muslimane se bashku me pershkrimin prej tyre te nje bote ndryshe, te bashkuar dhe per nje urdher te ri social boteror.

Nuk eshte e tepert, per sa i perket kesaj ideje, te kujtohen ambiciet e Frederikut II te Hohenstauffen, te te ashtequajturit « Zot I Botes », perandor I Gjermanise, mbret I Rumuneve, Mbret I Siēilise, Mbret I Jeruzalemit qe, ne fund te shekullit XI ishte ende nje legjende.

Saba Malespini shkruan per te: « Ky Cesar I ri, qe ishte sovrani i vertete i botes dhe lavdia e te cilit ishte perhapur ne te gjithe universin, duke besuar pa asnje hezitim zerat se mund te behej i barabarte me zotat nepermjet studimit te
matematikes, filloi te rremonte deri ne rrenjet e mistereve te qiellit ».

Mos valle pikerisht ky projekt i tij ndiqej edhe prej Tempullareve ?

Frederico II, u vu ne zoterim te nje diēkaje te tmerrshme qe rastisi ta zbulonte nepermjet nje anagrame, ende edhe sot te padeshifruar.

Ne keshtjellen e tij Malore, ne Pulia, teresisht e ndertuar sipas stilit te arkitektures se Tempullit te Solomonit ( ja kater masat-kryesore [ēelesi]: 60-30-20-12 kubit ), mbi nje skulpture femerore te pergjunjur prane nje kaloresi ai skaliti keto germa misterioze : D8 I D CA D BLO C L P S H A2.

Ne kete formule enigmatike, te risjelle ne drite nga Robert Charroux, eshte skalitur sekreti I Frederikut II dhe I keshtjelles Malore.

Frederiku II, me 1228, ne San Giovani d?Acri, megjithese i goditur prej mallkimit papal, kishte marre pjese gjithesesi ne Tavolinen e Rrumbullaket te Kalorserise me te mire boterore: Tempullareve,Spitalatoreve, Teutonikeve, saraēeneve Falas, Turqeve,Batinyah, Rabitet e Spanjes, etj., te gjithe te mbledhur per Paktin Sekret.

Kjo eshte pikenisja e Kaloresise se Urdherave te fshehte fillestare.

Pikerisht ketu, ne fund te fundit Tempullaret u zhveshen perfundimisht nga doktrina per te cilen ata ishin krijuar, prej ezotercizmit te tyre e prej « sekretit » te tyre te parrefyeshem I cili determinoi zhdukjen e tyre.

Eshte me shume se e mudshme qe milicia e Tempullit te kishte lidhje te fshehta me organizata te tjera ezoterike dhe praktikonte rituale teper te fshehte.

Midis detyrave te tyre, ishte dhe ajo e venies se botes nen nje autoritet suprem. « Efektivisht ngjan,- vazhdon Charroux - se endrra me e madhe e Urdherit, qellimi suprem I aktivitetit te tyre te kete qene ringjallja e konceptit te Perandorise? qe ne kete rast do te thote Lindja Islamike dhe Perendimi Kristian?

Nje lloj federate shtetesh autonome nen drejtimin e dy shefave, njerit shpirteror, Papa; tjetrit politik, Perandori, te dy te zgjedhur dhe te varur nga njeri-tjetri. Dhe mbi papatin e perandorin, nje autoritet suprem, misterioz. Kush ishte ky
autoritet suprem ?

Tempullaret ishin zhytur ne ezorcizem, dhe fale influeces se tyre sekti katar i Albigezeve, u shndrua esencialisht ne nje levizje « sufi », me koncept per njeriun e plazmuar ne ēdo gje nen modelin ideal te « Pir », domethene te « te urtit te madh » te sekteve sufi.

Nderkohe qe fuqia magjike qe ato ia atribuonin Sacro Graal-it te shenjte (vazoja e perdorur nga Jezusi per darken e fundit e ne te cilen eshte grumbulluar i gjithe gjaku i tij ) ishte e njellojte me fuqine magjike te atribuar Khidr,domethene mantelit jeshil flakerues te parajses sufi.

Serish analoge me ato sufi ishin teorite katare rreth krijimit te nje shoqerie teokratik. Serish sekrete okulte te padeshifrueshme.

Enigma te pazgjidhura si ajo qe i perket thesarit te famshem te tempullareve. Ata kishin arritur nje pasurim te madh,peshperitej se ata praktikonin artin e alkimise.

Ne shekullin e kaluar nje zbulim i jashtezakonshem i dha me shume force kesaj hipoteze ; u gjeten, aty ku kane patur qendren dy komanda te Urdherit, ne Borgonje (Essarois), dhe ne Toskane (Volterra), dy kutiza te vogla antike, te ilustruara me figura dhe simbole alkimike.

Studiuesi Von Hammer deklaroi se kutizat ishin pa pike dyshimi me origjine tempullore. Nje zbulim tjeter i jashtezakonshem i dedikohet Theodor Mertzdorff, studiues skrupulo gjerman, i cili me 1877, i paraqiti shtypit nje dokument tempullor, te gjetur ne Hamburg, qe permbante nje numer rregullash.

Ja ēfare thote artikulli 19 i ketij dokumenti: » Eshte e ndaluar, neper vendqendrimet ku vellezerit nuk jane te zgjedhur, te punohet me disa shkenca te ndermjetme filozofale, e ne kete menyre te perpunojme metale prej te cileve dalin ari dhe argjendi. Kjo gje behet vetem neper vende te fshehta ».

Thuhet se Mjeshtri i fundit i madh de Molay, zgjodhi fshatin frances Arginy per te fshehur « thesarin ».

Urdherit prej dy Kaloresve

Ne tunelet e erreta te keshtjelles se se Arginy, qe shtrihet mbi nje rrjet galerishe te fshehta, te cilat Daniel Reju i pershkruan: « fshat I izoluar midis Aone dhe Beaujolais », duhet te kete ndonje gje te paimagjinueshme.

« Kulla e Tete Bukurive « , e ashtequajtur edhe « Kulla e Alkimise » per shenjat magjike misterioze dhe simbolet alkimike te dizenjuara neper muret e saj, eshte konstruksioni me antik i keshtjelles dhe u be objekt i vizitave te pafundta te studiuesve dhe pelqyesve te ideve ezoterike, midis te cileve dy personazhe te jashtezakonshem Eugene Canseliet dhe Armand Barbult.

Ajo ēfare gjeten apo deshifruan keta alkimiste ende nuk eshte bere e ditur. I famshmi « thesar » i Tempullareve mbetet akoma mister i pazgjidhur ndaj mund te kete te drejte Andre Douzet kur shkruan: « Ndoshta autori francez Robert Charroux e gjeti ēelesin kur deshifroi kete pjese nga libri I Breyer: {Mendo me ngulm : arti i madh eshte dija}.

Njohja e misterve sublime eshte tejskajmerisht e rrezikshme, kur mendon se ende edhe sot e kesaj dite ende gjithēka mbeshtillet me nje vello te plote misteri.

Eshte nje mister I pa depertueshem qe duket se misheron fjalet e Ja’far Sadiq (ob. 148/765) : « Kauza jone eshte nje mister i madh, misteri i diēkaje qe eshte e tille, nje mister qe vetem nje mister tjeter mund ta zbuloje: eshte misteri i nje misteri qe mbeshtetet mbi nje mister ».

Arben Nelku

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tempullarėt II (Kalorėsit e Tempullit) dhe parėsia e Sionit

Mesazh  Andi Ballshi prej 13.09.09 13:29

TEMPULLARĖT II (KALORĖSIT E TEMPULLIT) DHE PARĖSIA E SIONIT

HYRJE I

Sipas fjalorit Shqip-shqip, TEMPULLARĖT, janė kalorės a fisnikė tė njė urdhėri katolik nė mesjetė. Ky rend, sipas shumė shkrimeve ėshtė themeluar mė 1118 (1119) nė Jerusalem, ndėrsa emrin e morėn sipas Tempullit (lat. templum) tė Salomonit. (Sholomo-Solamon) &.

Quhen edhe Organizatė, Shoqatė, Vėllazėri, Rend, Urdhėr, Sekt... dhe konsiderohen si stėrgjyshit e Masonerisė. Harun Jahja shkruan: Sipas disa shėnimeve ky Rend i kryqėzatave, i quajtur Tempullarėt Kalorės (The Knights Templar)... i themeluar mė 1118, u shpėrnda nė mes viteve 1307 e 1314…

Udhėheqėsit e Rend tė Tempullarėve - veten e quanin “grandmasters” (Mjeshtėr i Madh) apo “kryetarė tė urdhėrit, duke filluar qė nga eprori i tyre, Mjeshtri i Madh Zhak de Molaj (Jacques de Molay), i cili me urdhėr tė kishės dhe tė mbretit, Filipi i Bukur (Philip Le Bel) u ekzekutua mė 1314, qė ishte edhe viktima e fundit.

Sipas shumicės sė autorėve qė janė marrė me ketė temė, emri i tyre rrjedh nga Tempulli i Salomonit, i pagėzuar si Templum Domini… Andaj edhe ne do tė fillojmė me tempullin dhe ndėrtimin e tij.

TEMPULLI DHE FILLET E TEMPULLIT

Ndėrtimi i Tempullit tė Salomonit

Masonėt dėshironin qė tėrė botėn t’a shėndėrronin nė njė “Tempull”
Lidhur me ndėrtimin e Tempullit mė tė bukur tė tė gjithė zotėrave dhe tė tė gjitha kohėrave, flitete edhe nė Dhjatėn e Vjetėr: Nė Librin e parė dhe tė dytė Kronika; nė librin I Mbretėrve; te libri Samuelit I e II etj.

Ne do tė fillojmė me Pjetėr Bogdanin, i cili shkruan: Davidi profet, i pari dhe kryet e tė gjithė profetėve, qe i biri i Izait apo Jeseut. Lindi 3.000 vjet mbasi u krijua bota, 1.000 vjet para Krishtit. Salomoni, qė do tė thotė Paqedashė, ishte i biri i Davidit e i Bersabesė, (Betsabeja, Betshevasė) 1.035 vjet para Krishtit.

U quajt edhe i urti Salomon, pėr shkak tė dijes dhe urtisė sė tij… Nė tė katėrtin vjet tė sundimit tė tij, Salomoni, sipas urdhėrit tė Zotit, filloi pėr ta ndėrtuar tempullin e Tinėzot, nė mal tė Morisė, (nė afėrsi tė Jerusalemit). Ishte pikėrisht vendi ku Jakobi e kishte parė shkallėn e ku Davidi, me bahen e bariut e kishte mbytur Goliatin...

Ndėrsa sipas Mihailo Popovskit, Salomoni hypi nė fronin e mbretit hebre mė 975, para Krishtit. Fronin e trashėgoi nga i ati, Davidi, qė po ashtu ishte mbret dhe profet hebre. Salomoni ishte bir i Davidit dhe Betsabesė (Betshevasė), njė gruaje e ushtari tė tij, i cili u mbyt me urdhėr tė Davidit, pėr tė fituar tė drejtėn tė martohej me Batshevanė e bukur. Ndėrtimi i Tempullit (qė ishte edhe njė lloj testamenti i Davidit) filloi tė ndėrtohet katėr vite pas trashėgimit tė fronit...

Nė Librin e pare Kronika, lidhur me ndėrtimin e Tempullit, ndėr tė tjera thuhet: ēohuni dhe ndėrtoni shenjtėroren e Zotit, Perėndisė tuaj, pėr tė transferuar arkėn e besėlidhjes tė Zotit dhe sendet qė ia keni shenjtėruar Perėndisė nė tempullin qė do tė ndėrtohet nė emėr tė Zotit". Po sipas kėtij libri, Salomoni kishte marrė udhėzime nga i ati, Davidi, pėr vendin, ku do tė ndėrtohet tempulli, projektin e tij e hollėsira tė tjera… Davidi i ishte lutur Zotit, Hyjit tė vetėm, qė t’i “jepė Salomonit, njė zemėr tė ndershme, qė ai tė respektojė urdhėrimet, porositė dhe statutet e tua, qė tė bėjė tėrė kėto gjėra dhe tė ndėrtojė tempullin pėr tė cilin kam bėrė pėrgatitjet".

Nė libri i dytė, Kronika, shkruan se si mbreti Salomon kishte vendosur tė ndėrtojė tempullin dhe se si kishte kėrkuar nga Hirami, mbreti i Tirit (Tiros), t’i dėrgonte arkitektė dhe muratorė. Nė hollėsi pėrshkruhet gjatėsia, gjėrėsia dhe lartėsia e tempullit.

Nė librin I Mbretėrve, Salomoni, i shkruan mbretit tė Tirit (Tiros): "Ti e di qė ati im David nuk ka mundur tė ndėrtojė njė tempull nė emėr tė Zotit, Perėndisė (Hyjit) tė tij, pėr shkak tė luftrave tė ndėrmarra nga ēdo anė kundėr tij, deri sa Zoti i vuri armiqtė e tij nėn shputėn e kėmbėve tė tij. Prandaj tani kam ndėrmend tė ndėrtoj njė tempull nė emėr tė Zotit, Perėndisė tim, sipas premtimit qė i bėri Zoti atit tim David…

Nė Tempull, sipas Simonit duhej tė strehohej gjėja mė e shenjtė qė ekziston sipas traditės hebraike, ARKA legjendare e aleancės midis Zotit dhe Izraelitėve. Arka ishte njė kuti e veshur me ar, nė tė cilėn ishin vendosur Dhjetė (10) urdhėrat e Zotit qė i dedikoheshin Moisiut..
Pėr arkėn, thotė Simon Cox, ... ėshtė shkruar pėr shekuj e shekuj dhe akoma vazhdon tė shkruhet...

Nė Bibėl, libri i parė Mbretėrit, rrėfehet historia e pėrgatitjes sė vendit... pėrmasat dhe struktura arktektonike... Nė vazhdim Bibla na tregon se ndėrtimi i Tempullit, filloi nė vitin katėrqind e tetėdhjetė mbas daljes sė bijve tė Izraelit nga vendi i Egjiptit... Salomonit iu deshėn trembėdhjetė vjet pėr tė ndėrtuar shtėpinė e tij… Ishte njė tempull i tėrė nga mermeri i bardhė nga Pari, na thotė Bogdani. Ndėrtimin e ndihmoi Hirami, mbreti i Tirit, miku i atit tė Davidit…

Mihailo Popovski shkruan se ndėrtimi i tempullit mė tė bukur i tė tė gjithė zotėrave dhe i tė gjitha kohėrave zgjati, sipas legjendes shtatė (7) vjet dhe gjashtė muaj. Tempulli mund t’i zinte 300.000 besimtarė. Muratorėt, sipas Xhasper Ridlit, nuk flisnin pėr Hiramin, mbretin e Tirit, por pėr njė Hiram tjetėr – Hiram Abifin, (Nga edhe u krijua miti mbi Mjeshtėr (Master) Hiramin...

Tempulli i Salomonit, thotė Ridli, ka zgjuar interesim tė madh te dijetarėt e sh.XVII. Teologėt, filozofėt dhe shkencėtarė tė tjerė kanė hulumtuar dhe shkruar shumė nė gjuhėn latine. Tempulli ka zgjuar fantazinė edhe tė shkencėtarit Isak Njutoni. Shumica e librave tė tij, prej 470 sosh, merren me tema teologjike, por edhe disa janė shkruar pėr Tempullin. Njutoni mendont se Salomoni ka qenė filozofi mė i madh i tė gjitha kohėrave…

Ndėrsa masonėt, sipas Popvskit, pėr Tempullin e Salomonit thonė: “Ky ndėrtim i mrekullueshėm dhe i pakrahasueshėm ka tėrhequr vėmendjen e mbarė botės. Tė gjithė ata qė e vizitonin habiteshin me mjeshtritė mė tė mrekullueshme dhe pėrsosshmėrinė e kėtij ndėrtimi, meqė Salomoni i urtė ishte mjeshtėr i madh i lozhės sė Tirit, ndėrsa mjeshtri kryesor, Hiram Abifi ishte i frymėzuar dhe i ruajtur nga vetė qielli, qė fisnikėt dhe dijetarėt e konsideronin pėr nder qė ishin ndihmės tė kėtij mjeshtri tė jashtėzakonshėm dhe kolegė tė esnafėve mė mendjehollė.

Simoni nė dy librat e tij tė pėrmendur, ndėr tė tjera shkruan: Sipas traditės hebraike dhe kristiane, mbreti Salomon ishte biri i Davidit dhe Betsabeas dhe ndėrtoi njė tempull legjendar mbi majėn e malit Moriah nė Jerusalem... Ajo qė dimė prej Salomonit na vjen kryesisht prej librit tė dytė tė Samuelit dhe libri i parė dhe i dytė i mbretėrve, si dhe nga numėr i kufizuar burimesh jobiblike, por ėshtė e veēantė sesi kėto rrėfime nuk mbėshteten nga asnjė zbulim arkeologjik i sotėm...

Nė Kur’an Salomoni ėshtė shembėllyer me Sylejman (Sulayman) dhe ėshtė konsideruar si njeri nga profetėt kryesor tė Islamit. Pėrpara hyrjes sė tempullit ngrihen dy kolona (shtylla), Jahin dhe Boaz, qė kanė qenė burim i shumė spekulimeve dhe teorive. Kėto kolona kanė njė rol tė rėndėsishėm nė traditėn aktuale tė masonėve, tė cilėt thonė se edhe korporata e tyre e ka fillesėn tek ndėrtimi i tempullit nėpėrmjet figurės themelore tė Hiram Abifit, qė e identifikohet me Hiram I, mbreti i Tiros, i cil bėri njė pakt strategjik me Salomonin dhe ndihmoi nė ndėrtimin e tempullit.

Provat e ekzistencės sė mbretėrisė sė Salomonit, janė tė pakta nė Izrael, aq sa kanė shtyrė disa komentatorė modernė tė dyshojnė pėr ekzistencėn e vetė mbretit. Disa kėrkuesė kanė vėnė re se emri duket i pėrbėrė prej “sol” (dielli), dhe “omo” (Amun, perėndia egjiptiane e diellit), dhe pra mund tė mos jetė veēse njė referim simbolik.... dhe pėr shkak tė mungesės sė provave qė tė mbėshtesin kėtė teori, disa autorė modernė kanė arritur njė pėrfundim krejtėsisht tė ndryshėm. Tempulli mund tė jetė njė simbol qė tė shtyn nė diēka tjetėr? Njė hyrje metaforike nė rrugėn qė tė ēon tek Zoti?, pėrfundon Simoni.

Komploti kundėr Hiram Abifi

Lidhur me komplotin kundėr Hiram Abifit ose Hiram Ndėrtimtarit ka shumė shkrime
Hirami Abifi kishte ditur fshehtėsit e tempullit, (por edhe tė muratorėve), andaj e kishin rrėmbyer tre banditė, (tre ndihmės qė punoni nė punishte).

Ata dėshironin, para kohės sė caktuar, tė mėsojnė fjalėn-parullėn e mjeshtrit e cila do t’u ndihmonte tė pėrparojnė zejen e muratorit. Abifin e kėrcėnuan me mbytje nėse nuk ua zbulon fshetėsinė. Meqė Abifi kishte rrefuzuar, ata e ekzekutuan. Kur, pėr kėtė ishte njoftuar mbreti Salomon, kishte pyetur se cila ėshtė fshehtėsia e Hiram Abifit, dhe se mos ka vdekur edhe ajo me gjithė Hiramin. Andaj ai urdhėroi, se nėsė fshehtėsia nuk zbulohet, le tė merret gjymtyra qė shihet sė pari, kur tė gjendet trupi Hiramit.

Muratorėt e kishin gjetur mjeshtrin e vetė dhe kur kishin hapur arkėn, sė pari kishin parė dorėn e tij. Meqė nuk kishin mundur tė zbulojnė fshehtėsinė, shtrėngimi i dorės dhe disa shenja tjera tė njohjes, tė cilat muratorėt i miratuan, u caktuan fshehtėsi tė reja.

Pėr Tempullit e Salomonit dhe Mjeshtrin e madh Hiram Abifi, i njohur edhe si Hiram Ndėrtimtari, tė cilit Salomoni, ia besoi ndėrtimin e Tempullit, si dhe udhėheqjen e tė gjitha punimeve, duke i dhėnė autorizime tė pakufijshme... i cili muratorėt i kishte ndarė nė tri shkallė, gjė qė, mė vonė i kushtoi me jetė, shkruan edhe Mihailo Popovski. Secila shkallė kishte shenjat-simbolet dhe rregullat e veta. Me tė cilat shėrbehej Hirami. Ndėrtuesit e shkallės sė tretė – mjeshtrit, natyrisht dinin mė shumė dhe mbanin pėrgjegjėsi mė tė madhe, andaj edhe paguheshin mė mire…

Nga libri Sektete fetare tė Zoran Lukoviqit, ndėr tė tjera mėsojmė: 9 mjeshtrit e mėdhenj pasė disa ditėsh gjetėn kufomėn e kryepunėtorit tė tyre, dhe, pas pamjes tė skenės sė parė, i pari tha: 'Mishi ndahet nga kockat” ndėrsa njė tjetėr shtoi: 'Bagreni e di dhe ruan fshehtėsinė”.

Kėto fjalė mbetėn si fjalė mistike simbolike tė masonėve nė pėrgjithėsi, ndėrsa kėndėmbatėsi, vizorja, kompasi dhe trekėndėshi mbetėn si relike masone… Tempulli ėshtė ndėrtuar nga gurėt e pėrpunuar nė Gurore... kryemjeshtėr ishte Hiram Abifi, i cili edhe i udhėhiqte punimet. Muratorėt ndaheshin nė tri grupe: shegert, kallfė dhe mjeshtėr. Ishte njėfar kierarkie.

Mjeshtrit merreshin vesh pėrmes parullave tė cilat ua interpretonte-zbulonte Abifi. Tre ndihmėsmjeshtrit tentuan pa rend tė mėsojnė parullat e mjeshtrit. Organizuan njė komplot dhe meqė nuk arritėn ta zbulonin sekretin e muratorit, e mbytėn kryemjeshtrin…, pėrfundon Lukoviq. Lidhur me komplotin dhe mbytjen e Hiram Abifit ka shumė shkrime.

Kryqėzatat dhe tempullarėt

Harun Jahja: Kryqėzatata, mė 1095, i dhanė fund doktrinės sė krishter pacifiste

Pa marrė parasysh se nėse dikush kėmbėngul nė atė se kryqėzatat/1 ishin nė tė vėrtetė ekspedita ushtarake qė bėheshin nė emėr tė fesė sė krishterė, nė tė vėrtetė, kanė qenė tė ndėrmarra pėr pėrfitime materiale, idea pėr Kryqėzata ka lindur nga dėshira pėr pėrfitime tė kėsaj bote, dhe se themelues i luftėrave tė Kryqzatave ishte Papa Urbani II, ndėrsa mbretėrit europianė, princėrit, aristokroatėt dhe tė tjerėt pėrshėndetėn thirrjen e Papės me kėnaqėsi, shkruan Harun dhe vazhdon: tė citojė Donald Queller nga Universiteti nė Illinois; kalorėsit francezė dėshironin mė shumė hapsirė tė tokės.

Tregtarėt italianė shpresonin t’a zgjeronin tregtinė edhe nė portet e Lindjes sė Mesme. Numėr i madh i tė varfėrve iu bashkangjitėn ekspeditave vetėm pėr shkak qė tė largohen nga jeta e vėshtirė e tyre.” …

Gjatė rrugės, kjo masė lakmitare heqte kokat e shumė muslimanėve, bile edhe tė ēifutėve, me shpresė se do tė gjejnė ar dhe stoli. Luftėtarėt e kryqėzatave bile bile u kanė ēarė barkun atyre qė i kanė vrarė qė tė gjenė arin dhe gurėt e ēmuar qė viktimat kanė mundur t’i pėrpinin para se tė vdisnin. Lakmia materiale ishte aq e madhe saqė fare nuk i brente ndėrgjegja gjatė plaēkitjes sė Konstantinopolit (Stambollit tė sotėm) qė atėherė ishte qytet i krishterė gjatė Kryqėzatės sė Katėrt, kur ata zhveshnin shtresėn e arit nga freskat e krishtera nė Aja Sofi.

Lidhur me krimet e kryqėzatave, Simoni Cox, nė librin Sekretet e Kodit Da Vinēi, shkruan pėr masakrat qė ishin bėrė ndaj katarėv, njė popull i vejtėr, i njohur edhe si albigjez, qė ishin njė sekt i krishterė heretik... Kisha u pėrpoq t’i bindte katarėt qė tė ktheheshin nė Kishėn e vėrtetė por pa rezultat...

Nė Kryqėzatėn albigjeze, (Albi njė qytet nė Francė), gjatė viteve 1209-1255 u masakruan mė shumė se 100.000 katarė, banorė tė Lingadokės... I dėrguari papnor, udhėzonte: “Mos kini mėshirė, nuk ka rėndėsi shtresa shoqėrorė, mosha as seksi. Katarė apo katolik, shfarosni tė gjithė. Zoti do tė dijė tė njohė tė vetėt”. Nė Beziers u zhdukėn rreth 15.000 burra, gra dhe fėmijė, vetėm 222 prej tyre ishin katarė) Kjo kishte ndodhur mė 21 qershor 1209, pėrfundon Simon.

Tempullarėt dhe gjeneza e tyre

Pėr t’u bėrė Tempullar sė pari duhet tė bėhesh Mjeshtėr mason me besim tė krishter dhe tė ngritesh nė Rrethin e shenjtė mbretėror… (disa rende lejojnė edhe pjestarė tė feve tė tjera por me kusht tė betimit se do ta mbrojnė krishterimin). Si nė tė gjitha oreganizatat masone edhe nė kėtė Rend, nga kandidatėt kėrkohet qė tė jenė me moral tė lart, karakter tė dalluar dhe reputacion shembullor dhe tė besojnė nė Krijesėn superiore… Por edhe tė jenė kristianė shembullor. – nga njė shkrim nė internet.

Lidhur me gjenezėn dhe zhvillimin historik tė tempullarėve ka shumė rrėfime e shkrime, madje edhe legjenda, qė shumė herė janė kontradiktore. Shumė historianė pajtohen se tempullarėt janė themeluesit e Masonerisė, njėra ndėr organizatat mė tė pėrfolura tė fshehta e mistike… Sipas Harunit shumica e historianėve tė Frankmasonerisė, pajtohen se origjina e Masonerisė rrjedh nga Kryqėzatat. Nė fakt, edhe pse Masonizmi zyrtarisht ishte i themeluar dhe i pranuar vetėm nė Angli nė fillim tė shek. 18-tė, rrėnjėt e organizatės zejnė fill gjatė kryqėzatave nga shek.12-tė.

Nė qendėr tė kėtij tregimi tė njohur ėshtė njė rend i kryqėzatave i quajtur Kalorėsit e tempullit (The Knights Templar) apo vetėm Tempullarėt… Rendi i Tempullarėve (emri i tyre i plotė Bashkėluftėtarėt e varfėr tė Jezu Krishtit dhe Tempullit tė Salomonit), ishte formuar nė vitin 1118, apo, 20 vite pasi luftėtarėt e Kryqėzatave pushtuan Jerusalemin. Sipas shumė autorėve, themeluesit e rendit ishin dy kalorės francezė, Hugo de Pajns (Hughes de Payens-Igy de Pajen)) dhe Godfrey de St. Omer. Nė fillim ishin 9 anėtarė, por rendi vazhdimisht rritej.

Arsyeja qė ata emėroheshin sipas Tempullit tė Salomonit ishte vendi qė ata zgjodhėn pėr bazė, e ai ishte bazamenti i Tempullit ku gjindeshin mbeturinat e Tempullit. Ishte lokaliteti i njejtė ku gjindej edhe Kubeja (Koka) e Shkėmbit (Dome of the Rock) apo (Qubbet as-Sakhrah), shkruan Haruni. Simon Cox, duke folur mbi zanafillėn e Masonerisė, nė librin e pėrmendur, shkruan: Ka plot teori mbi transmetimin e njė kulture tė vjetėr tė fshehtė (pėr shembull dijet alkimike dhe gjeometria e shenjtė) tek masonėt e parė nga ana e tempullarėve (njė urdhėr i diskutueshėm murgjish-luftėtarė tė krishterė), tė arratisur nė vitin 1307 nė Skoci, pasi ishin pėrndjekur nga Kisha.

Megjithatė, nuk ekzistojnė prova historike tė asnjė farė lloji nė mbėshtetje tė kėsaj teorie. Nė Skoci nuk kishte as edhe njė strehė tė vetme tė sigurtė pėr tėmpullarėt: urdhėri u procedua nė Edimburg nė vitin 1309 dhe nuk pati “tempullarė tė arratisur” tė luftonin nė krah tė skocezėve... Pėrfundon Simoni. Ka mendime se Urdhėri ėshtė themeluar vetėm nga Hugo (Huges) de Pajns.Tempullarėt e vetėquajtėn “luftėtarė tė varfėr”, pėr njė kohė shumė tė shkurtėr u bėnė shumė tė pasur. Pelegrinėt e krishterė, qė vinin nga Evropa nė Palestinė, ishin nėn kontroll tė plotė tė kėtij rendi, e qė me tė hollat e tyre ata u bėnė shumė tė pasur.

Pėrpos kėsaj, ata pėr herė tė parė rregulluan sistemin e ēeqeve dhe kredive, tė ngajshėm me atė bankar. Sipas autorėve britanikė, Michael Baigent dhe Richard Leigh, ata themeluan njė tip tė kapitalizmit mesjetar; dhe bėnė nismėn e mėnyrės moderne tė veprimtarisė bankare pėrmes transakcioneve tė tyre me bazė interesi... Tempullarėt ishin ata qė bartinin pėrgjegjėsinė mė tė madhe pėr sulmet e luftėtarėve tė kryqėzatave ndaj myslimanėve dhe vrasjen e tyre.

Pėr kėtė shkak, komandanti mė i madh islamik Saladini, qė e mposhti armatėn e kryqėzatave mė 1187, nė betejėn e Hattinit e qė pastaj e ēliroi edhe Jerusalemin, ku mė pastaj dėnoi pėr vdekje Tempullarėt pėr krimet e bėra, edhe pse pėrkundėr kėsaj ai fali edhe njė numėr tė madh tė krishterėve. Edhe pse humbėn Jerusalemin dhe patėn dėme tė mėdha, Tempullarėt vazhduan sė ekzistuari. Dhe, pėrkundėr zvoglimit tė pranisė sė krishterėve nė Palestinė, ata shtuan fuqinė e tyre nė Evropė, sė pari nė Francė e pastaj edhe nė vendet tjera, duke u bėrė shtet pėrbrenda shtetit… thekson Jahja.

M. Popvski, shton se tempullarėt, pėrbėnin rendin e njė riti shpirtėror tė quajtur - “Medalon” gjatė kryqėzatave tė para mė 1118, ndėrsa emrin e kanė marrė sipas ndėrtesės sė tyre nė Jerusalem, tė ngritur nė vendin e tempullit tė rrėnuar tė Salomonit (Tempel). Qėllimi i tyre ishte qė nėn disiplinėn kanonike tė kallogjerėve, tė vizitonin vendet e shenjta, duke u pergjėruar nė pastėrtinė morale, nė pėrvujturi dhe varfėri…

Kishin sjellje vėllazėrore, nė luftėra dekoroheshin pėr trimėri dhe qėndrueshmėri tė fortė. Anėtarėt e kėtij rendi mbi mburojėn e hekurt mbanin pelerinėn e bardhė me kryq tė kuq dhe njė tetėkėndėsh nė anėn e majtė. I pari (kryetari) i tyre quhej Mjeshtėr i madh, ndėrsa pushtetin mė tė lartė e kishte Kapiteli gjeneral (Komandanti suprem).

Kjo ishte njė ushtri e fortė gjer nė Luftėn (Kryqėzatėn) e Dytė, kur tė krishterėt e humbėn Jerusalemin. Nė vazhdim Popovski, pėr tempullarėt, thekson se dhe pse e humbėn luftėn, ata nuk u dorėzuan, tani nė paqe vėllazėria e tyre, arriti njė prestigj tė madh nė popull; arriti njė pasuri tė madhe nga dhurimet e fanatikėve… Shumė njerėz tė njohur tė asaj kohe e kishin pėr nder tė hynin nė kėtė rend, qoftė edhe si anėtarė nderi.

Kėshtu ky rend, nė fillim tė shekullit XIV numėronte rreth 20.000 anėtarė. Fuqia e tyre u rrit aq shumė sa filloi t’i frikėsoj mbretėrinjtė dhe kishėn. Dhe pas njė marrėveshjeje tė Papės Klementi V dhe mbretit tė Francės Filipit IV, ata u ndoqėn, u dėnuan dhe u burgosėn, ndėrsa Mjeshtri i Madh Zhak Molaj, mė 1313, u dogj nė mes tė Parisit. Megjithatė ky nuk ishte fundi i tyre. Sipas besimit tė disa masonėve edhe sot ekziston ky rend. Anri Tor, thotė se Rend i Tempullarėve pėrbėhej nga njerėz tė lirė. Anėtar i kėtij rendi mund tė bėhesh pas njė ushtrimi tė gjatė.

Edhe kėta i nqėnshtrohen pranimit tė disa detyrave, sjelljeve tė caktuara ndaj Zotit njerėzve por edhe ndaj vetvetes. Kalorėsi betohet se shpirtin do t’i kushtojnė Zotit, jetėn mbretit, nderin vetes…
Sipas, dy librave tė pėrmendur tė Simonit, Urdhėri i Tempullarėve, absolutisht i pari Urdhėr i Murgjėve Ushtarak, u krijua nė 1118, kur njė kalorės i Shampanjės, njė farė Huges de Pajns i Shampanjės dhe 8 shokė tė tij vendosėn mes tyre njė lidhje me njė betim tė pėrjetshėm tė shqiptuar nė prani tė patriarkut tė Jerusalemit…

Ata vishnin tunika (zhguna an) tė bardha, tė ngjashme me ato tė veshura nga murgjit ēistercianė, duke ua shtuar njė kryq tė kuq... Misioni i tyre: pėr tė mbrojtur pelegrinėt e krishterė qė shkonin pėr tė vizituar Tokėn e Shenjtė.. pas Kryqėzatės sė Parė (1096-1099).. Kisha katolike e priti me mirėdashje mbrojtjen e tyre... ata mbronin edhe Malin e Tempullit tė Jerusalemit.. pra ishin edhe luftėtar tė Krishtit... Fillimisht, jetonin me lėmosha dhe ishin tė njohur me emrin e Kalorėsve tė Varfėr tė Krishtit…

Kisha u tregua shumė e gatshme pėrkundrejt Tempullarėve… ishin tė priveligjuar… nuk ishin subjekt i ndjekjes gjyqėsore dhe nuk ishin asfare tė detyruar tė derdhnin tributet kishtare… por disa klerikė nuk u pajtuan me kėtė…Urdhėri fitoi famėn e sekretėsisė, dhe tė pėrngjitjes gati tė sėmurė, pas ritualeve, dhe kjo famė, sė bashku me fuqinė e madhe financiare dhe ushtarake ishte arėsyeja pse u shkatėrruan tė premten e 13 tetorit 1307, nga Filipi IV, i cili urdhėroi tė arrestohen. (Edhe sot e premtja 13 konsiderohet si njė ditė tėrsjellėse, thekson Dan Braun).

Shumė prej tyre u torturuan dhe u ekzekutuan, tė tjerė u detyruan tė pranionin se Urdhėri praktikonte akte heretike, pėrfshirė dhe adhurimine Bafomenit, njė idhull me kokė dhie... dhe kėshtu nxitėn edhe papa Klementi V – njė francez tjetėr, qė vuante autoritetin e Filipit – ta shkrinte Urdhėrin... ata nxitėn ndjenja tė xhelozisė midis ndjekėsve (mbrojtėsve an) tjerė tė Krishtit, madje edhe nga qeveritarėt e kombeve tė ndryshme... megjithatė bėrthamat e Urdhėrit, mbijetuan, sidomos nė Skoci, ku Robert Brusi, i shkishėruar prej kishės, i kishte mirėpritur...

Tempullarėt ishin thjesht viktima tė suksesit tė tyre. Organizata e tyre qe njė fenomen i shekujve XII e XIII, qė akoma edhe sot ushtron magjinė e tijė... Studimet mbi historinė e tempullarėve kanė ēuar nė besimin se njė grup i tyre, qė u pėrcollėn informacione te fshehte masonėve, tė parė tė Skocicė, kanė qenė pjesėrisht pėrgjegjės pėr lindjen e Masonerisė... Andaj disa i quajnė stėrgjyshė tė masonėve. Megjithatė mungojnė provat historike...

Fuqia e pozicioni i tyre i bėri jashtėzakonisht tė urryer edhe brenda Kishės, dhe kjo duke shtuar faktin qė mbreti i Francės, Filipi i Bukur, donte tė vinte duart mbi organizatėn dhe rrejtin e tyre bankar, solli shkatėrrimin e pashmangshėm…Tempullarėt ruajtėn ndoshta atė ēka dinin pėr Graalin e shenjtė dhe atė qė e pėrbėnte, apo prej ēfarė ishte bėrė ai?

Nuk ka shumė gjasa, por nuk do ta dimė kurrė, tė paktėn nėse nuk gjendet thesari… Shkatėrrrimi i Tempullarėv, thotė Simoni, ishte drejtėpėrdrejtė pasojė e suksesit tė tyre. Ėshtė, vėshtirė tė thuhet nėse ritet e tyre tė fshehta ishin blasfemi, sikurse mendonin armiqtė e tyre. Ka tė ngjarė... megjithatė, qė disa anėtarė tė urdhėrit ta kishin thyer betimin e tyre tė varfėrisė, dhe, me siguri, nė harkun e dy shekujve tė ekzistencės sė tyre Kalorėsit e Varfėr tė Krishtit ishin bėrė jashtėzakonisht tė pasur... andaj u bėn objekt i zilisė...

Organizata e tyre qe njė fenomen i shekujve XII e XIII, qė akoma edhe sot ushtron magjinė e tijė... Tempullarėt u akuzuan pėr herezi, imoralitet dhe lakmi, dhe papa Klementi mbėshteti shtypjen e Urdhėrit... Kjo kulmoi me arrestimin e tė gjithė Tempullarėve tė pranishėm nė Francė, mes tė cilėve dhe mjeshtrin e madh Zhak (Jasque) dė Molaj, tė premten, mė 13 tetor 1307... U pėrdor tortura pėr tė nxjerrė rrėfime mbi herezinė, dhe mė 1312 Klementi V, me bulėn Voxin Excelso, ndaloi Urdhėrin e Kalorėsve tempullarė. Pronat e Urdhėrit iu dhanė njė tjetėr urdhėri ushtarak, kalorėsve Mikėpritės...

Nė njė moment tė parė, Zhak dė Molaj e pranoj herezinė, por pastaj e hėngri fjalėn dhe mė 1314 u dogj nė turrė tė druve. Thuhej se ndėrsa digjej kishte profetizuar se edhe Filipi IV, edhe Klementi V do tė kishin tė njėjtin fat si ai, vdekjen brenda viti, gjė qė ndodhi me tė vėrtetė, pėrfundon Simon. Lidhur me ndjekjet, torturat dhe shkatėrrimin e Tempullarėve, Haruni thotė: “Mė nė fund, mė 1307, mbreti francez Philip Le Bel vendosi qė t’i arrestojė antarėt e rendit.

Disa nga ata arritėn qė tė ikin por shumica e tyre u kapėn. Papa Klementi V iu bashkangjit spastrimit. Pas gjykimit tė gjatė, shumė Tempullarė pranuan se ishin heretikė, kishin refuzuar fenė e krishterė dhe kanė ofenduar Jezunė nė meshat e tyre. Pėrfundimisht, udhėheqėsit e Tamplierėve qė veten e quanin “grandmasters” apo “kryetarė tė urdhėrit”, duke filluar qė nga kryesori i tyre, Jacques de Molay (Zhak dė Molaj), ekzekutohen mė 1314 me urdhėrin e Kishės dhe mbretit. Por, edhe pse Rendi “zyrtarisht” pushoi sė ekzistuari, nė tė vėrtetė ai nuk u zhduk rrėnjėsisht… Gjatė arrestimit tė papritur, vazhdon Harun, disa Tempullarė ikėn dhe arritėn qė t’i fshehin gjurmėt. (Diku Thuhet se papa me urdhėr tė veēantė i fali...

Ekzistimi i tyre vazhdoi edhe pėr njė kohė, deri mė 1512, por jashtė Francės, kur pasardhėsit e tyre hodhėn poshtė besnikėrinė ndaj Romės dhe iu bashkuan Martin Luterit...) Sipas tezės sė bazuar nė dokumente tė ndryshme historike, njė numėr i konsiderueshėm i tyre u shpėrngulėn nė mbretėrinė e vetme europiane qė nuk e njihte autoritetin e Kishės Katolike nė shek. e14-tė, nė Skoci. Atje, ata organizohen nėn patronatin e mbretit tė Skocisė, Robert the Bruce.

Pas njė kohe, ata gjetėn njė metodė tė pėrshtatshme pėr maskim me tė cilėn ata vazhduan ekzistencėn e tyre klandestine: ata u infiltruan nė gilderinėn (shoqatėn) mė tė rėndėsishme nė Britaninė e mesjetės- lozhėn (degėn) e muratorve dhe pėrfundimisht ata morėn nėn kontroll kėto llozha. Disa historianė kanė tentuar qė t’a paraqesin gjykimin e Tempullarėve si komplot nga ana e mbretit tė Francės dhe pėrshkruanin kalorėsit si tė pafajshėm ndaj akuzave.

Por, ky lloj interpretimi dėshton nė disa aspekte. Nesta H. VVebster, historiane e famshme britanike me njohuri tė mėdha pėr historinė okulte (dukurive tė jashtėnatyrshme), analizon kėto aspekte nė librin e saj “Shoqėritė sekrete dhe lėvizja subverzive (armiqėsore)” (Secret Societies and Subversive Movement). Sipas z. VVebster tentativa pėr shfajsimin e Tempullarėve nga herezia qė ata e kishin pranuar gjatė kohės sė gjykimit ėshtė e pabazė.

Sė pari, gjatė marrjes nė pyetje, pėrkundėr pohimeve standarde, nuk janė torturuar tė gjithė Tempullarėt. Sidoqoftė, pranimi i fajit nga ana kalorsėve del se ėshtė rezultat i imagjinatės sė njeriut qė mund tė shpiket nėn ndikimin e torturės? Ėshtė vėshtirė e besueshme se shpjegimet e ritualit tė pranimit qė janė tė njohura nė detale nga tregimet e njerėzėve nga vendet e ndryshme, ku tregojnė ngjajshmėri njėri me tjetrin, edhepse, nė frazeologji tė ndryshme, mund tė jetė njė trillim i pastėr.

A kanė qenė viktimat tė shtyera qė tė trillojnė, ata sigurisht se do tė ishin nė kundėrshtim me njėri tjetrin, dhe se janė ankuar nė agoni se tė gjitha llojet e ritualeve tė egra dhe tė pabesueshme janė bėrė me tė njejtin qėllim qė tė plotėsojnė dėshirat e akuzuesėve tė tyre. Por jo, secila del me pėrshkrim tė ceremonisė sė njejtė pak a shumė kompakte, me hollėsi karakteristike qė tregon personalitetin e folėsit dhe kryesisht tė gjitha tregimet pėrputhen me njėra tjetrėn.

Jahja lidhur me zhvillimin e masonerisė nė pėrgjithėsi dhe tė Tempullarėve nė veēanti, bazohet nė njė revistė tė quajtur “Mimar Sinan” (botim pėr masonėt turq…, nga e cila nxjerr kėtė citat: Nė vitin 1312, kur mbreti francez, nėn presionin e Kishės mbylli Rendin e Tempullarėve dhe ia dha pasurinė e tyre kalorsėve tė Shėn Gjonit nė Jerusalem, aktivitetet e Tempullarėve nuk pushuan. Shumica e Tempullarėve ikėn nė llozhat e frankmasonėve qė ishin aktivė nė Europė atė kohė.

Udhėheqėsi i Tempullarėve, Mebeignac, me disa antarė tjerė, gjetėn strehim nė Skoci, nėn maskėn e muratorit me emrin Mac Benach. Mbreti skocez, Robert the Bruce, i mirėpriti ata dhe iu lejoi qė tė ushtrojnė ndikim tė madh mbi llozhat e masonėve nė Skoci… Sot masonėt pėrdorin emrin Mac Benach me respekt tė madh. Masonėt skocezė, qė vazhduan trashėgiminė e Tempullarėve, u kthyen nė Francė shumė vjet mė vonė dhe themeluan atje bazėn e ritualit tė njohur si Rituali Skocez.

“Rendi i Tempullarėve dhe organizatat e masonerisė kanė ndikuar nė njėri tjetrin nė njė masė tė konsiderueshme. Bile edhe ritualet e tyre janė aq tė ngjajshme sikurse tė ishin tė kopjuara…” pėrfundon citati nga Mimar Sinan. Shkrimtarėt spjegojnė, vazhdon Harun, se Tempullarėt shtireshin dhe shfrytėzonin rolin e mbrojtėsėve tė pelegrinėve tė krishterė qė vizitonin Palestinėn, por qėllimi i tyre i vėrtetė ishte krejtėsisht tjetėr…

Nuk ka fakte qė Tempullarėt ndonjė herė kanė mbrojtur pelegrinėt, por bile shumė shpejt janė gjetur dėshmitė pėrfundimtare kur ata gėrmuan nėn gėrmadhat e Tempullit tė Herodit... Autorėt e “Ēelėsit tė Hiramit” nuk ishin tė vetmit qė kishin gjetur dėshmi pėr kėtė gjė. Historiani francez Geatan Delaforge pohon ngjajshėm: Detyra e vėrtetė e nėntė kalorsėve ishte qė tė bėjnė hulumtimin e rajonit ashtuqė tė fusin nė dorė reliktet dhe dorėshkrimet origjinale qė pėrmbajnė thelbin e traditave sekretet tė judaizmit dhe Egjiptit tė vjetėr.

Kah fundi i shek. tė 19-tė, Inxhinierėt Mbretėrorė filluan hulumtimet arkeologjike nė Jerusalem. Charles VVilson, arriti tek mendimi se Tempullarėt kanė shkuar nė Jerusalem qė tė studiojnė gėrmadhat e tempullit. VVilsoni gjeti gjurmėt e gėrmimeve nėn themelin e tempullit dhe erdhėn nė pėrfundim se kėto gėrmime janė bėrė nga veglat qė iu takonin Tempullarėve.

Kėto gjėsende ende janė nė koleksionin e Robert Brydonit, qė posedon njė arkivė tė madhe tė informatave sa i pėrket Tempullarėve… Autorėt e “Ēelėsit tė Hiramit” , thotė Jahja, sjellin dėshmi se gėrmimet e Tempullarėve nuk kanė qenė edhe pa rezultate; rendi zbuloi nė Jerusalem relikte origjinale gjė qė ndryshuan pikėpamjet e tyre tė pėrgjithshme nė botė. Pėrveē kėsaj, shumė hulumtues kanė mendim tė njejtė.

Ka qenė diēka qė ka bėrė qė Tempullarėt, pavarsisht nga fakti qė ata mė herėt ishin tė krishterė dhe tė ardhur nga pjesa e krishterė botės, tė adoptojnė njė sistem krejtėsisht tjetėr nga ai i krishterė tė besimit dhe filozofisė, tė mbajnė mesha heretike dhe tė kryejnė rituale tė magjisė sė zezė… Sipas mendimeve tė shumė hulumtuesėve, kjo “diēka” ishte KABALA. Domethėnia e fjalės Kabala (Kabbalah) ėshtė “traditė gojore”.

Enciklopeditė dhe fjalorėt e definojnė si degė mistike dhe sekrete e fesė ēifute. Sipas kėtij definicioni, Kabala hulumton domethėnien e fshehtė tė Torės (Tevratit) dhe shkrimeve tjera fetare ēifute. Por, kur shqyrtojmė ēėshtjen edhe mė pėr sė afėrmi, do tė dalin nė shesh faktet e qė janė diēka tjetėr. Kėto fakte n’a shpiejnė nė pėrfundim se Kabala ėshtė njė sistem qė i ka rrėnjėt nė idhujtarinė pagane; dhe qė ka ekzistuar edhe para Torės dhe ėshtė pėrhapur nė Judaizėm pas shpalljes sė Torės, pėrfundon Jahja.

Ullate Fabo, thekson se nuk ka asnjė dokument qė e thotė se tempullarėt kanė gėrmuar poshtė faltorės sė Salomonit, dhe se kanė gjetur aty katėr kutitė pėr tė cilat flet personazhi i Dan Braunit, (te Kodi Da Vinēi an). Pėr Tempullarėt Umberto Eco thotė se mbreti i pat akuzuar (mendoj pa tė drejtė) pėr krime shumė tė turpshme, pėr t'u bėrė zot i pronave tė tyre nė bashkėpunim me klerikun tradhtar… Nė disa shkrime (Int.) thuhet se Rend i tempullarėve u ripėrtri pas 600 vjetėsh. Nė sh. XIV u paraqit si njė rend hermetik “Kryqtarėt e trėndafilit”.

Pastaj, nėn udhėheqjen e Zhan Adam Vajshopit, u paraqitėn nė Bavari, si rend i Iluminatėve. Ata janė masonėt, Tempullarėt dhe Kalorėsit e Maltės, komunistėtėt, nazistėt dhe sunduesit e parasė.

Ata janė sunduesit e botės nėn hije… siē janė shumė shoqata tjera sekrete si Kabalizmi, Parėsia ose Vėllazėria e Sionit, Satanizmi, Sabateizmi, Iluministėt, Karbonarėt, Kafka & Kocka, Lozha e Madhe e Orientit, Lozha e Madhe Alpine, Urdhri (Riti) i Rrethit Mbretėror, Rozenkrojcėt, Klubi i Romės, Klubi i Parisit, Kalorėsit e Maltės, Komiteti 300, Opus Dei, Kėshilli pėr Lidhje me Botėn e Jashtme apo CFR, Komisioni Trilateral, Bilderbergėt, etj.

FUNDI I TEMPULLARĖVE - shih te ExplorerUnivers-i Andi
avatar
Andi Ballshi

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Neo prej 29.03.10 14:14

Vatikani dogji Templarėt si heretike

Zbulohet dokumenti sekret nga arkivi i Vatikanit

Misteret e urdhrave te kavalerisė Templar, mund tė zbulohen hapur pasi Vatikani ka theksuar se do tė bejė publike njė dokumentar tė veēantė i cili nuk ėshtė bėrė publik asnjėherė qė prej 700 vjetėsh.

Njė libėr i ri ‘Processus cuntra Templarios’ (Procesi Kunder Templareve) do te publikohet nga arkivi sekret i Vatikanit ne datėn 25 tetor, duke kujtuar premtimin pėr publikimin dhe reputacionin e Templars, gjatė tė cilit drejtuesit janė djegur si heretike, nė momentin kur urdhri ėshtė dhėnė ne vitin 1314.

Kavaleria Templar, ishte njė grup i fuqishėm dhe i zgjedhur nga Monka gjatė luftės nė Evropė nė atė kohė. Sekreti i tyre u ka dhėnė dritė edhe shumė legjendave tė pafundme, duke pėrfshirė edhe shumė persona nė Vatikan.

Nė fakt njė pjesė e tyre janė marrė edhe nga vete shumė i pėrfoluri ‘Kodi i Da Vincit’ dhe Indiana Jones.

Urdhri ėshtė firmosur nga vete Hugues de Payns njė kalorės francez, pas revoltės sė parė nė vitin 1099 pėr tė mbrojtur rrugėn qė tė ēon nė Jeruzalem. Tė gjithė ndodheshin tė bllokuar ne xhaminė e Al-Aqsa me ndihmėn edhe te liderėve rajonale.

Por ne momentin qe Jerusalemi ra nėn sundimin mysliman nė vitin 1244, shume zėra nisėn tė flasin se kalorėsit ishin heretike dhe kishin adhuruar idhuj nga njė ceremoni sekrete. Ne vitin 1307, mbreti Filip i IV-ėrt, urdhėroi arrestimin dhe torturimin e te gjithė Templarėve.

Libri i ri ėshtė bazuar gati totalisht mbi disa dorėshkrime dhe pergamene tė zbuluar nė arkivat sekrete tė Vatikanit nė vitin 2001 nga profesoresha Barbara Frale. Dokumenti i quajtur i zhdukur pėr njė kohė shumė tė gjatė, ėshtė njė dokument i rrallė.

Vetė profesoresha ka theksuar se nuk mund ta besoja kur e kisha nė dorė se arrita tė gjej njė gjė kaq interesante dhe te ēmuar. “Materiali ishte i vendosur nė arkivin qėndror.

Ishte i njohur si pergameni i Chinon, e shtyrė nga njė person qė ka mundur te kryqėzojė Jezusin”, ka deklaruar vetė zbuluesja e dokumentit.

Sipas saj kjo “ėshtė njė nga provat me tė forta qė Templars nuk ishin herezitė. Me anė tė kėtij dokumenti tė ēmuar, Papa ėshtė detyruar te kėrkojė tė falur ndaj tyre.

Pėr gati 700 vjet qė kemi besuar se Templars kanė vdekur sit e gjithė ushtarėt nė luftė, tregohet hapur se Vatikani ka gisht nė vrasjen dhe vdekjen e tyre”, thekson profesoresha Frale.

Nga Edison Myrteza
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Neo prej 29.03.10 14:16

Tempullarėt

Tempullarėt (lat: Pauperes commilitones Christi Templique Solomonici), quheshin kalorėsit e njė Urdhėri Fetar (njėsi) nė mesjetė.

Pėr Tempullarėt dihet qė kanė ekzistuar dhe mbi veprimet dhe funksionet si dhe ekzistencen e urdhėrit nė botėn latine dhe jo vetėm nė tė bėhen spekulime qė nė vitet 2000 Tempullarėt i kanė shndrruar nė njė ēėshtje mistike me shumė tė panjohura.

Thuhet qė ky urdhėr kishte krijuar njė rrjetė tė fortė finaciarė tė cilėn rrjetė pushtetarėt evropianė sė bashku me klerikėt e asaj kohe e kanė shkatėrruar.

Nga kjo kohė deri mė tani mbi ekzistencen e pas ardhėsve dhe tė thesait spekulohet mė tė madhe.

Kėshtu flitet qė mė 18 mars 1314, nė Paris, nė ishull tė vogėl tė lumit Sena janė parė pėr herė tė fundit i quajturi Mjeshtri i Madh i Kaloresve Tempullare, Zhak de Moli (Jacques de Molay) sė bashku me disa kalorės tė tjere.

Rreth tyre janė shkruar njė numėr i jashtezakonshėm librash. Tė shumtė janė misterėt qė e rrethojnė kėtė Urdhėr tė fuqishem priftėrinjsh-luftėtarė.

Temat me tė cilat merren librat mbi Tempullarėt janė tė ngjajshme me pyetjet: Ku konsiston ky sekret i tmershem i tyre ? Ekziston valle thesari perrallor i Urdherit ?

Ēfarė dihet sot pėr kėta kalorės tė famshėm.

Njė shkresė e quajtur Dokument Rubant i bazuar mbi njė tekst tė datuar 11 prill 1308, dėftonė, midis tė tjerash, se Filipi i Bukur ( Mbreti i Francės ), siē quhet nė dokumentet tempullare, pa e kuptuar, ishte vėnė ne zotrim tė riprodhimeve te shkelqyera, nxjerre nė dritė shumė kohė mė parė, nė rast se organizohej njė sulm i pakontrollueshėm dhe i papėrballueshėm kundėr Urdherit.

Sipas kėtij dokumenti lė tė kuptohet mangėsia e dokumentimit tė veprimeve tė urdhėrit.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Neo prej 29.03.10 14:21

Tempullaret

Tempullaret apo emri i tyre i plotė Bashkėluftėtarėt e varfėr tė Jezu Krishtit dhe Tempulli i Solomonit (The Poor Fellow-Soldiers of Jesus Christ and the Temple of Solomon), ishte formuar nė vitin 1118, apo, 20 vite pasi luftėtarėt e Kryqėzatave pushtuan Jerusalemin. Themeluesit e rendit ishin dy kalorės francezė, Hugh de Payens dhe Godfrey de St. Omer.

Nė fillim ishin 9 antarė, por rendi vazhdimisht rritej. Arsyeja qė ata emėroheshin sipas Tempullit tė Solomonit ishte vendi qė ata zgjodhėn pėr bazė, e ai ishte bazamenti i Tempullit ku gjindeshin mbeturinat e Tempullit. Ishte lokaliteti i njejtė ku gjindeshin edhe Kubeja (Koka) e Shkėmbit (Dome of the Rock) apo (Qubbet as-Sakhrah).

Tempullaret u vetėquajtėn "luftėtarė tė varfėr", por pėr njė kohė shumė tė shkurtėr u bėnė shumė tė pasur. Pelegrinėt e krishterė, qė vinin nga Europa nė Palestinė, ishin nėn kontroll tė plotė tė kėtij rendi, e qė me tė hollat e tyre ata u bėnė shumė tė pasur.

Pėrpos kėsaj, ata pėr herė tė parė rregulluan sistemin e ēeqeve dhe kredive, tė ngajshėm me atė bankar. Sipas autorėve britanikė, Michael Baigent dhe Richard Leigh, ata themeluan njė tip tė kapitalizmit mesjetar; dhe bėnė nismėn e mėnyrės moderne tė veprimtarisė bankare pėrmes transakcioneve tė tyre me bazė interesi. 5

Tempullaret ishin ata qė bartinin pėrgjegjėsinė mė tė madhe pėr sulmet e luftėtarėve tė kryqėzatave ndaj muslimanėve dhe vrasjen e tyre.

Pėr kėtė shkak, komandanti mė i madh islamik Saladini, qė e mposhti armatėn e kryqėzatave mė 1187, nė betejėn e Hattinit e qė pastaj e ēliroi edhe Jerusalemin, ku mėpastaj dėnoi pėr vdekje Tempullaret pėr krimet e bėra, edhe pse pėkundėr kėsaj ai pėrndryshe fali edhe njė numėr tė madh tė krishterėve.

Edhe pse humbėn Jerusalemin dhe patėn dėme tė mėdha, Tempullaret vazhduan sė ekzistuari. Dhe, pėrkundėr zvoglimit tė pranisė sė krishterėve nė Palestinė, ata e shtuan fuqinė e tyre nė Europė, sė pari nė Francė e pastaj edhe nė vendet tjera, duke u bėrė shtet pėrbrenda shtetit.

Nuk ka dyshim se fuqia e tyre politike bėri qė tė shqetėsohen edhe monarkėt e atėhershėm europianė.

Por ishte edhe njė aspekt tjetėr i Tempullareve, ata gjithashtu shqetėsuan edhe klerin: rendi gradualisht heqte dorė nga feja e krishterė dhe derisa ishin nė Jerusalem, adoptuan njė varg doktrinash tė ēuditshme mistike. Flitej se organizonin edhe rituale tė ēuditshme nė mėnyrė qė t'i japin formė kėtyre doktrinave.

Mė nė fund, mė 1307, mbreti francez Philip Le Bel vendosi qė t'i arrestojė antarėt e rendit. Disa nga ata arritėn qė tė ikin por shumica e tyre u kapėn. Papa Klementi V iu bashkangjit spastrimit. Pas gjykimit tė gjatė, shumė Tempullaret pranuan se ishin heretikė, kishin refuzuar fenė e krishterė dhe kanė ofenduar Jezunė nė meshat e tyre.

Pėrfundimisht, udhėheqėsit e Tempullareve qė veten e quanin "grandmasters" apo "kryetarė tė urdhėrit", duke filluar qė nga kryesori i tyre, Jacques de Molay, ekzekutohen mė 1314 me urdhėrin e Kishės dhe mbretit. Shumica e tyre u futėn nė burg, ashtuqė rendi u shpėrbė dhe zyrtarisht pushojnė sė ekzistuari.

Disa historianė kanė tentuar qė t'a paraqesin gjykimin e Tempullareve si komplot nga ana e mbretit tė Francės dhe pėrshkruanin kalorėsit si tė pafajshėm ndaj akuzave. Por, ky lloj interpretimi dėshton nė disa aspekte.

Nesta H. Webster, historiane e famshme britanike me njohuri tė mėdha pėr historinė okulte (dukurive tė jashtėnatyrshme), analizon kėto aspekte nė librin e saj "Shoqėritė sekrete dhe lėvizja subverzive (armiqėsore)" (Secret Societies and Subversive Movement).

Sipas Webster tentativa pėr shfajsimin e Tempullareve nga herezia qė ata e kishin pranuar gjatė kohės sė gjykimit ėshtė e pabazė. Sė pari, gjatė marrjes nė pyetje, pėrkundėr pohimeve standarde, nuk janė torturuar tė gjithė Tempullaret.

Sidoqoftė, pranimi i fajit nga ana kalorsėve del se ėshtė rezultat i imagjinatės sė njeriut qė mund tė shpiket nėn ndikimin e torturės?

Ėshtė vėshtirė e besueshme se shpjegimet e ritualit tė pranimit qė janė tė njohura nė detale nga tregimet e njerėzėve nga vendet e ndryshme, ku tregojnė ngjajshmėri njėri me tjetrin, edhepse, nė frazeologji tė ndryshme, mund tė jetė njė trillim i pastėr.

A kanė qenė viktimat tė shtyera qė tė trillojnė, ata sigurisht se do tė ishin nė kundėrshtim me njėri tjetrin, dhe se janė ankuar nė agoni se tė gjitha llojet e ritualeve tė egra dhe tė pabesueshme janė bėrė me tė njėjtin qėllim qė tė plotėsojnė dėshirat e akuzuesėve tė tyre.

Por jo, secila del me pėrshkrim tė ceremonisė sė njejtė pak a shumė kompakte, me hollėsi karakteristike qė tregon personalitetin e folėsit dhe kryesisht tė gjitha tregimet pėrputhen me njėra tjetrėn. 6

Sidoqoftė, gjykimi i Tempullareve pėrfundoi me shkatėrrimin e rendit. Porse, edhepse rendi "zyrtarisht" pushoi sė ekzistuari, nė tė vėrtetė ai nuk u zhduk rrėnjėsisht. Gjatė arrestimit tė papritur mė 1307, disa Tempullare ikėn dhe arritėn qė t'i fshehin gjurmėt.

Sipas tezės sė bazuar nė dokumente tė ndryshme historike, njė numėr i konsiderueshėm i tyre u shpėrngulėn nė mbretėrinė e vetme europiane qė nuk e njihte autoritetin e Kishės Katolike nė shek. e14-tė, nė Skoci.

Atje, ata organizohen nėn patronatin e mbretit tė Skocisė, Robert the Bruce. Pas njė kohe, ata gjetėn njė metodė tė pėrshtatshme pėr maskim me tė cilėn ata vazhduan ekzistencėn e tyre klandestine: ata u infiltruan nė gilderinėn (shoqatėn) mė tė rėndėsishme nė Britaninė e mesjetės- lozhėn (degėn) e muratorve dhe pėrfundimisht ata morėn nėn kontroll kėto llozha.7

Llozha e muratorėve ndėrroi emrin dhe nė fillim tė periudhės bashkėkohore, e quajnė veten "lozha masonike".

Rituali skocez ėshtė dega mė e vjetėr e Masonerisė, ku i ka fillet nė fillim tė shek. tė 14-tė, nga Tempullaret qė u arratisėn nė Skoci. Kėshtuqė, emrat e dhėnė shkallėve mė tė larta nė Ritualin Skocez janė titujt qė u janė dhėnė kalorsėve nė rendin e Tempullareve. Kėta tituj pėrdoren edhe sot.

Shkurtimisht, Tempullaret nuk janė zhdukur, por filozofia, besimi dhe ritualet e tyre ende vazhdojnė nėn maskėn e Frankmasonerisė.

Kjo tezė mbėshtetet nė shumė fakte historike dhe ėshtė e pranueshme nga njė numėr i madh i historianėve pėrėndimorė, pa marrė parasysh a janė apo nuk janė frankmasonė.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Neo prej 29.03.10 14:23

TAMPLIERET

Templierėt ishin ata qė pėr herė tė parė rregulluan sistemin e ēeqeve dhe kredive, tė ngajshėm me atė bankar. Sipas autorėve britanikė, Michael Baigent dhe Richard Leigh, ata themeluan njė tip tė kapitalizmit mesjetar; dhe bėnė nismėn e mėnyrės moderne tė veprimtarisė bankare pėrmes transakcioneve tė tyre me bazė interesi.

Sipas mendimeve tė shumė hulumtuesėve, kjo "diēka" ishte KABALA. Domethėnia e fjalės Kabala (Kabbalah) ėshtė "traditė gojore". Enciklopeditė dhe fjalorėt e definojnė si degė mistike dhe sekrete e fesė ēifute.

Sipas kėtij definicioni, Kabala hulumton domethėnien e fshehtė tė Torės (Tevratit) dhe shkrimeve tjera fetare ēifute. Por, kur shqyrtojmė ēėshtjen edhe mė pėr sė afėrmi, do tė dalin nė shesh faktet e qė janė diēka tjetėr.

Kėto fakte n'a shpiejnė nė pėrfundim se Kabala ėshtė njė sistem qė i ka rrėnjėt nė idhujtarinė pagane; dhe qė ka ekzistuar edhe para Torės dhe ėshtė pėrhapur nė Judaizėm pas shpalljes sė Torės.

"Humanizmi" konsiderohet si njė ide pozitive nga shumica e njerėzve. Kjo tė sjell ndėrmend shprehjet si dashuria ndaj njerėzimit, paqja dhe vėllazėrimi. Por, domethėnia filozofike e humanizmit ėshtė shumė mė kuptimplote: humanizmi ėshtė mėnyrė e tė menduarit qė parashtron konceptin e humanitetit si fokus i tij dhe si qėllim tė vetėm. Me fjalė tjera, ajo thėrret njerėzit qė t'i largohen Zotit, Krijuesit tė tyre, dhe tė interesohet me ekzistencėn dhe identitetin e vet.

Fjalori i zakonshėm definon humanizmin si: "sistem i mendimit qė bazohet nė vlerat, karakteristikat dhe sjelljen qė besohen tė jenė mė tė mirat pėr njerėzit, sesa ndonjė autoritet mbinatyral." 33

Psh. 6 pikat e para tė Manifestit Humanist janė:

E para: Humanistėt fetarė pėrshkruajnė gjithėsinė si vetė-ekzistuese e jo tė krijuar,

E dyta: Humanizmi beson se njeriu ėshtė pjesė e natyrės dhe se ai ėshtė shfaqur si rezultat i njė procesi tė vazhduar,

E treta: Duke mbajtur njė pikėpamje organike mbi jetėn, humanistėt konstatojnė se duhet mohuar dualizmi tradicional i mendjes dhe trupit.

E katėrta: Humanizmi pranon se kultura dhe civilizimi fetar i njeriut, siē ėshtė pėrshkruar qartė nė antropologji dhe histori, janė produkte tė zhvillimit gradual pėr shkak tė bashkėveprimit me ambientin e tij natyror dhe me trashėgiminė e tij shoqėrore. Personi i lindur nė njė kulturė tė caktuar ėshtė formuar kryesisht nga ajo kulturė.

E pesta: Humanizmi pohon se natyra e universit e shpjeguar nga shkenca bashkėkohore e bėn tė papranueshme ēdo garancė mbinatyrore apo kosmike tė vlerave njerėzore...

E gjashta: Jemi tė bindur se ka kaluar koha e teizmit, deizmit, modernizmit dhe variateteve tė ndryshme tė "mendimit tė ri". 35

Ky ėshtė besimi i masonėve kur thonė: "Ne besojmė nė Zot, ne absolutisht nuk pranojmė ateistė nė radhėt tona". Nuk ėshtė Zoti ai qė masonėt adhurojnė, por konceptet natyraliste dhe humaniste si natyra, evolucioni dhe humanizmi i hyjnizuar me filozofinė e tyre.

Fjala hermeticizėm rrjedh nga emri i Hermesit, zotit grek qė ishte homolog i zotit tė Egjiptit tė vjetėr me emrin "Thot". Me fjalė tjera, hermeticizmi ėshtė njė verzion i filozofisė sė Egjiptit tė vjetėr nė Greqinė antike.

Simboli mė i njohur masonik gjendet edhe nė vulėn e SHBA-ve, si dhe nė banknotėn njė dollarėshe. Nė kėtė vulė gjendet njė gjysėm-piramidė mbi tė cilėn qėndron njė sy brenda nė njė trekėndėsh. Ky sy brenda trekėndėshit ėshtė simbol qė ēdoherė gjendej nė llozhat masonike dhe nė tė gjitha publikimet masonike.

Sot ėshtė i njohur si simbol i ēifutėve dhe gjendet nė flamurin e Izraelit. Por nė tė vėrtetė, origjina e kėtij simboli ėshtė nė Egjiptin e vjetėr... Kjo amblemė sė pari ėshtė pėrdorur nga Kalorėsit Tamplierė qė filluan t'a pėrdorin si simbolizim mbi muret nėpėr kishat e tyre, pėr shkak se ata ishin tė parėt qė zbuluan nė Jerusalem disa fakte tė rėndėsishme tė krishterimit. Pasi Tamplierėt heqin dorė nga kjo amblemė, filloi tė pėrdorej nė sinagoga.

Por nė Masoneri, padyshim kėtė simbol e pėrdorin nė pikėpamje universale qė kishte nė Egjiptin e vjetėr.

Autorėt theksojnė se fjala "ma'at" dmth. Mjeshtria nė ndėrtimin e murit, dhe pėrkthimi mė i afėrt ėshtė "Masoneria" (Muratori).

Kjo dmth, se masonėt modernė, mijėra vjet mė vonė, ende ruajnė gjuhėn e Egjiptit tė vjetėr nė llozhat e tyre.

Obelisku ėshtė njė shtyllė e gjatė, vertikale me majė nė formėtė piramidės: nė obelisk ishin gdhendur hieroglife tė Egjiptit tė vjetėr dhe ishin nėn tokė me shekuj derisa nuk u zbuluan nė shek. e 19-tė dhe u ēvendosėn nė qytete perėndimore si New York, Londėr dhe Paris. Obelisku mė i madh u dėrgua nė SHBA.

Nė botėn islame, Masoneria kishte homolog tė vetin i quajtur Ikhwan as-Safa' (Vėllezėrit e dėlirėsisė). Kjo shoqatė u formua nė Basra nė kohėn e Abasidsit dhe botoi njė enciklopedi me 54 vėllime tė mėdha. 17 prej tyre kanė tė bėjnė me shkencėn natyrore dhe pėrmbajnė shpjegime shkencore qė shumė gjasojnė nė ato tė Darwinit. Ata gjetėn veten tė plasohen deri nė Spanjė dhe kishin ndikim nė mendimin Perėndimor.

Dogmatizėm do tė thotė qė tė pėrkrahet verbėrisht dhe me kėmbėngulje, pėr vlefshmėrinė e tė cilės nuk ka dėshmi, pėr shkak tė njė parakushti tė veēantė psikologjik. Njė dogmatist nuk hulumton apo rikonsideron atė nė tė cilėn beson pa marrė parasysh se a ka apo jo dėshmi. Ai e pranon atė tėrėsisht dhe i pėrmbahet asaj me ēdo kusht.

Hamdi Nuhiu
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Neo prej 07.04.10 14:08

Sekretet e TemplarėvePara se tė digjej nė turrėn e druve, mėsuesi mė i madh i Templarėve, Zhak de Molei, kėrkoi qė t'ia lironin litarėt nė kyēe. Nga vendi i ekzekutimit, njė ishull nė Senė nė Paris, e drejtoi shikimin nga katedralja e Notre Dame-s. U gjunjėzua. Iu lut shėn Marisė dhe deklaroi pafajėsinė e tij. Turma po ziente. Thirri qė tė vinte, dilte para gjykatės hyjnore, mbretin e Francės, Filip il Bello dhe papa Klementin e V-tė qė e kishin katandisur deri nė atė pikė.

Mė pas e pėrfshinė flakėt dhe me tė krahu i tij i djathtė De Sharni. Templarėt ishin murgjėr tė devotshėm ndaj Shėn Marisė, me liēencė pėr tė vrarė. Lindėn pas kryqėzatės sė parė me qėllim mbrojtjen e pelegrinėve nė Tokėn e shenjtė, ishin shndėrruar nė urdhėrin mė tė fuqishėm kavalaresk tė krishtėrimit.

Por nga 18 marsi 1314, pas eleminimit tė udhėheqėsve tė tyre, pasi Inkuizicioni kishte vrarė me qindra templarė, urdhėri mbaroi sė ekzistuari, tė paktėn zyrtarisht. Dhe filloi tė pėrhapej njė mit : templarėt, u bėnė bankierėt mė tė fuqishėm, ishin depozituar sekrete tė mėdha dhe dije dhe pas dėnimit, me dėshirėn e mbretit francez pėr tė trashėguar pasuritė e tyre, njė pjesė tė thesarit arritėn qė ta fshihnin.

Disa templarė thuhet se i vazhduan aktivitetet e tyre fshehurazi, aq sa sot deklarohen trashėgimtarė tė tyre. Ky mit u ushqye edhe pėr faktin se gati njė muaj pas vrasjes sė Moleit, papa Klementi vdiq nga njė sėmundje.

Mbreti Filip e ndoqi disa muaj mė vonė, nga njė aksident nė gjueti. Inkuizitori De Nogaret qė urdhėroi torturat, proēese tė pėrbashkėt dhe turrė drush, pėsoi fatkeqėsi dhe u vra pas pak kohėsh. Tė gjithė i zuri mallkimi i Moleit? Historianėt herė pas here arrijnė tė hedhin pak dritė nė lėmshin e legjendave qė rrethojnė historinė e templarėve.

Zbulimi i fundit nė kronologji kohore, nė arkivat sekrete tė Vatikanit nga studiuesja Barbara Frale, ėshtė pergamena e Kinonit (emri i kėshtjellės ku u mbyllėn udhėheqėsit e templarėve) Ishte kataloguar gabimisht nė arkivin e Vatikanit rreth vitit 1600, pergamena nuk ishte marrė nė konsideratė nė shekuj, edhe pse pėrmbante tė vėrtetėn e qėndrimit tė papės ndaj templarėve.

Sipas studiueses nė vitin 2001 tek po lexonte inventarin e e dokumentave mbi procesin e templarėve, vuri re se njė fetar i rangut tė lartė, kardinali Fredoli, nipi i klementit tė V, rezultonte se kishte drejtuar njėrėn prej shume seancave pyetėse tė provincės ndaj templarėve, nė dhioqezėn e Tursit.

Por diēka nuk pėrputhej: a mund qė njė personazh i tillė tė braktiste Kurien e Romės dhe tė shkonte pėr tė drejtuar njė nga hetimet e shumta tė dhioqezės? Njė kontroll mė i detajuar nxori nė pah se ai ishte nė qelitė e kėshtjellės nė njė udiencė tė rėndėsishme bashkė me dy kardinalė tė tjerė me fuqi tė plota tė dhėna nga papa dhe jo nė qytetin e tij. Nė rend tė ditės ishin pozicionet e udhėheqėsve templarė, i pari Molei. Dokumenti zbulon se udienca ēoi nė lirimin e tyre nga tė gjitha akuzat pėr herezi nė sajė tė papės.

Rregullat e tyre tė hekurta

Templarėt kishin dy rangje: kavalierėt tė cilėt pėrzjgidheshin nė bazė tė prejardhjes sė tyre dhe rangu i dytė mė i zakonshėm i rreshterėve. Mėsuesi i madh kishte njė shtatmadhėri me kujdestarė dhe mareshallė. Pastaj komandantėt e provincave.

Sipas rregullės sė tyre solemne, me 70 nene, templarėt ishin tė detyruar t'i bėnin ballė armikut edhe sikur tė ishin njė kundėr shumė armiqve dhe rregulli i dytė tė sprapseshin vetėm nėse ua kėrkonte eprori i tyre. Duhej tė ndihmonin shokun nė vėshtirėsi edhe sikur tė jepnin jetėn.

Si murgjėr tė pėrkryer quheshin vėllezėr. Hanin gjithnjė dy vetė. Nene tė tjerė u ndalonin gjahun me fajkua dhe gjuhetinė, tė konsideruar veprimtari mondane.

Kavalierėt duhet tė vishnin mantelin e bardhė, simboli i dlirėsisė, rreshterėt rroba tė zeza. Tė gjitha duhet tė ishin me materiale tė thjeshtė, pėr t’u dalluar nga kavalierėt laikė qė pėrdornin veshje dhe takėme pėr kuajt qė binin nė sy.

Peliēet ishin tė ndaluara, lejoheshin vetėm lėkurė qingji; flokė tė shkurtėr, pa mamuze. Neni XXV thotė: kush dėshiron gjėrat mė tė mira, pastė mė tė kėqiat. U ndalohej tė rrihnin me kamxhik ushtarėt, nuk u lejohej thashethemi. nėse merrnin njė dhuratė nga tė afėrmit duhej t'ia ofronin komunitetit.

Nė librin Templarėt nė fund studiuesja Frale i mbyll kėrkimet e saj duke nėnvizuar se Molei dhe De Sharni u vranė me sulm tė befasishėm nga mbreti Filip dhe jo si tė dėnuar nga papa. Mbreti, pikėrisht, si reagim ndaj lirimit dhe pėr tė rrėzuar urdhėrin, i hoqi nga kėshtjella e Kinonit dhe i ēoi nė turrė. Kjo nuk do tė thotė qė hetimi papnor nuk gjeti parregullsi mes templarėve.

Akuza, qė gjatė fillimit tė hyrjes nė urdhėr duhej tė pėshtynin kryqin dhe mohonin Krishtin, duket se provohet nė dokumentat e Vatikanit, por kjo vlerėsohej si blasfemi dhe jo si herezi.

Papa e kuptoi synimin e gjestit: pas betimit pėr impenjim, tė duronte tė paduruarėn, templari i nėnshtrohej fillimit tė betejave. Kėrcėnime, rrahje, presione psikologjike shėrbenin qė tė tregonin se ēfarė mund tė ndodhte nėse kapej nga armiku dhe tė vlerėsonte kalitjen e anėtarit tė ri: tė mos pėshtynin kryqin ishte shenjė qėndrueshmėrie.

Pėr udhėheqės tė tjerė templarė ishte e rėndėsishme bindja: nėse vepronin nė emėr tė Zotit, sipas rregullit tė urdhėrit, tė mohonin kryqin, ishte nė mėnyrė absurde njė provė besnikėrie e kavalierit ndaj zotit.

A e kishin zbuluar Amerikėn?

Pėrse e ndėrtuan nė bregun atlantik francez, njė port tė madh edhe pse larg rrugėve pėr nė Tokėn e shenjtė? Sipas njė hipoteze, ende e pakonfirmuar, ishin tė interesuar pėr Amerikėn qėndrore, vend qė e njihnin. Sigurisht fshehtazi. A ka tregues?

Nė atė epokė nė Europė u panė sasi tė mėdha argjendi. Metali ishte i bollshėm nė Meksikė ku Montezuma priste njerzit e bardhė me helmetė dhe mburojė hipur mbi kafshė tė ēuditshme me katėr kėmbė. Axekėt i kishin takuar templarėt 150 vjet mė parė sesa Kortesėt, rikthimi i tyre ishte bėrė profeci? Njė ide tjetėr, qė dhe kjo duhet provuar, i konsideron templarėt si ithtarė tė stilit gotik, arkitekturė e komplikuar, me pesha dhe kundėrpesha, qė i projektonte katedralet drejt qiellit.

Por ēuditė e Templarėve nuk mbarojnė kėtu : nė njė studim tjetėr mes dukumentave tė Vatikanit, u zbulua se kryenin rite pa naforė, rit i krishterė shumė i vjetėr, i mėsuar nė Jeruzalem. Celebrohej dita e enjte, duke pėrdorur vetėm verė, si gjaku i Krishtit, nė kujtim tė Natės sė fundit.

Nga kjo lind besimi i Grealit, kupa qė kishte nė dorė Jezusi apo ajo ku Arimatea mblodhi gjakun e brinjės sė shpuar. Ėshtė provuar se templarėt betoheshin pėr pastėrti, u betoheshin eprorėve tė tyre kur hynin nė urdhėr qė do ta refuzonin puthjen e gruas.

Por betoheshin se po t'u kėrkohej do t'i afroheshin njė shoku. 6 pėr mijė nga rėfimet kanė tė bėjnė me homoseksualitetin, e cila ėshtė e tillė si mesatare nė ēdo shoqėri. Studiuesit po pėrpiqen tė hedhin dritė nė pika tė tjera tė errėta: cilėt ishin templarėt e parė? Si mundi qė urdhėri fitoi gjithė atė pushtet? Ēfarė sekrete zotėronte?

Armata e shėn Bernardos

Sipas autorit tė Tempalrėve, Partner, urdhėri lindi nė njė periudhė kur kavaleria e Europės po jepte provat e saj mė tė kėqija. Tė papunė, siē i pėrshkruajnė poetėt trubadurė tė epokės, merreshin me zhvatje, dhunė, duele pa kuptim, kėrcėnime ndaj tė drejtės feudale.

Impenjimi nė Tokėn e shenjtė tė kėtyre "kokave tė nxehta" do tė thoshte tė zgjidhej edhe njė problem social. Kavalierėt u nisėn tė shumtė pėr nė kryqėzatė. Pas marrjes sė Jeruzalemit, njė grup udhėheqėsish nėn drejtimin e De Peinsit u vendos me dėshirėn e mbretit Baldovino nė xhaminė e Al-Aksasė, e ndėrtuar mbi rrėnojat e tempullit tė Jeruzalemit pėr Salomonin (templarė-roje tė tempullit).

Pas mbarimit tė kryqėzatės sė parė, me kthimin nė atdhe tė shumė kavalierėve shqetėsimi ishte tė mbahej urdhėri nė Tokėn e shenjtė pėr tė mbrojtur pelegrinėt. De Peinsi kontaktoi me San Bernardon, njėri prej klerikėve mė tė dėgjuar tė kohės. Ideja ishte tė themelohej njė urdhėr luftėtarėsh tė dedikuar pėr Tokėn e shenjtė. Bernardo Kiaravale, pas disa mėdyshjeve, i pranoi sugjerimet e De Peinsit.

Deri atėherė, asnjė murg nuk ishte i autorizuar tė derdhte gjak. Kisha i besonte fisnikėve dhe ushtrive tė sovranėve miq. Bernardo Chiaravale u ngarkua tė ekzaltonte konceptin e luftės sė drejtė tė formuluar, shekuj mė parė, nga shėn Agostini dhe studioi njė rregull murgo-ushtarak qė u miratua nė 1129 nga papa Onorio i II-tė. Templarėt mund tė vrisnin dhe tė bėnin plaēkė lufte.

Pėr t'i rekrutuar nuk menduan tė armatosnin priftėrinjtė, por pėrkundrazi, u kontaktuan kavalierė, nė mė tė shumtėn e rasteve tė braktisur, duke u mbėshtetur nė kredon e tyre tė pėrgjithshme tė krishterė, pėr t'i indoktrinuar siē duhej.

U arrit kėshtu tė kanalizoheshin tė gjitha karakteristikat agresive dhe tė nderit individual tė kavalierit, kur janė pjesėtarė tė njė grupi tė zgjedhur. Nderi dhe interesi nuk ishin mė tė individit, por tė komunitetit tė krishterė. Rregulli i templarėve nuk fliste pėr bindje ndaj peshkopit, por ndaj mėsuesit tė madh tė urdhėrit : mbi tė qėndronte vetėm papa.

Emiri: Ishin tolerantė

Templarėt i pėrshtateshin jetės dhe zakoneve tė Palestinės, duke ruajtur me myslimanėt edhe marrėdhėnie miqėsie. Emiri Shaizar Usama, njeri i ditur dhe fetar e kishte zakon tė falej para gurit tė Abrahamit nė xhaminė e Al-Aksasė ne Jeruzalem, ku templarėt kishin shtabin e pėrgjithshėm. Kur hyja nė xhami miqtė e mi tempalrė mė vinin nė dispozicion njė foltore pėr tė kryer lutjet.

Njė ditė njė franko, kėshtu quheshin tė gjithė kryqėzorėt dhe pelegrinėt, mė sulmoi, mė kapi dhe mė kthehu fytyrėn nga lindja duke thėnė : kėshtu bėhet lutja. Menjėherė ndėrhynė disa templarė qė e kapėn dhe e larguan prej meje.

Por pėrfitoi nga ēasti qė nuk e survejonin mė, m'u sul pėrsėri dhe duke mė kthyer fytyrėn nga lindja dukė mė pėrsėritur : kėshtu bėhet lutja. Ndėrhynė sėrish tempalrėt, e larguan dhe duke kėrkuar ndjesė mė thanė : Ėshtė i huaj qė ka mbėrritur kėto ditė nga vendi i frankėve dhe nuk pa askėnd qė tė lutej me fytyrėn nga lindja.

Bankierė me kuaj


Templarėt ndėrtuan njė rrjet shoqėrish lundrimi, shtėpi tė fortifikuara me kishė bashkėngjitur dhe struktura bujqėsore pėr tė kontrolluar rrugėt qė tė ēonin nga Europa nė Tokėn e shenjtė, Spanjė, Portugali, Francė dhe Gjermani qė numėroheshin me mijėra.

Edhe nė Itali ishin tė pranishėm kudo. Njė aktivitet tjetėr i tyre ishte transporti detar drejt Tokės sė shenjtė. Shpikėn kartėn e creditit : nėse njė udhėtar derdhte paratė nė shoqėrinė e lundrimit tė zonės sė tij mund tė tėrhiqte ekiuvalentin edhe pas mijėra km distancė nė njė shoqėri tjetėr pa rrezikuar grabitjen gjatė udhėtimit.

Pėr tė mos folur pėr huatė. Kėto punė me donacionet dhe taksėn e dhjetė mbi prodhimin, i transformuan kavalierėt nė financierė, me qėllim investimin e tyre pėr kauzėn e Tokės sė shenjtė. Arritėn tė siguronin ruajtjen e arkave tė shtetit. Por nuk e humbėn rolin e luftėtarėve : morėn pjesė nė mbrojtjen e qyteteve kryqėzata qė ranė gjatė pushtimeve myslimane. Pėrse templarėt patėn njė fund tė hidhur?

Franca u gjend para njė krize ekonomike shumė tė rėndė dhe mbreti Filip duke pėrfituar nga mosmarrėveshjet brenda kishės dhe nga humbja e kryqėzatės, vendosi tė akuzojė templarėt pėr herezi, qė tė konfiskonte pasuritė dhe tė zgjidhte problemin e krizės. Papa nėn presionin e mbretit nė fillim mendoi ta reformonte urdhėrin, pastaj e pezulloi nė 1312, me vendim jo pėrfundimtar.

Nėse elita e templarėve ishte e ditur, nga karta e procesit del se kavalierėt ishin shpesh analfabet : jo gjithmonė ia dilnin tė mbroheshin. Midis akuzave tė mbretit (poshtėrim ndaj kryqit, homoseksualitet, kompromis me armiqtė) ishte dhe adhurimi i njė idhulli, i pėrshkruar si njė kafkė apo si fytyra e njė njeriu me mjekėr, i njohur si Bafometo.

Njė hipotezė thotė se mund tė ishte Sindoni, i mbajtur i palosur dhe nė kornizė pėr tė treguar vetėm fytyrėn. Templarėt ishin ruajtės tė shumė relikave dhe Sindoni, me pamjen e vėrtetė apo tė gėnjeshtėr tė Jezuit, mund tė ketė qėnė mė e rėndėsishmja nė zotėrimin e tyre. Njė e dhėnė ėshtė e qartė : Sindoni ishte nė Kostandinopojė ( sot Stambolli), i palosur dhe nė kornizė.

Templarėt blenė relika nga qyteti si shpagim tė njė kontrate debitore nga organizatorėt e kryqėzatės sė katėrt qė pėrfundoi nė thesin me kryq tė Stambollit tė krishterė dhe jo me marrjen e Jeruzalemit. De Sharni u bė pronar i sindonit para se t'ua jepte priftėrinjve tė Lireit qė ia dhanė familjes sė Savojės : adash, ndoshta njė nip i Sharnit, mėsues i Normandisė i djegur me Molein.

Pasuritė e templarėve u konfiskuan pjesėrisht nga mbreti Filip dhe nė vende tė tjera iu dha Ospitalierėve (spitalorėve) nga kisha, urdhėr fetar pėr tė ndihmuar tė sėmurėt dhe tė plagosurit dhe qė u pėrdor edhe pėr luftė.

Njė dorėshkrim i ruajtur nė Biblotekėn kombėtare tė Parisit pėrmban njė letėr tė ushtarėve mbretėrorė pėr Filipin pėr ta informuar se njė autoritet i lartė templar, arriti tė ikte me njė anije dhe 40 vėllezėr fetarė. Letra nuk thotė nga ku dhe pėr ku u nisėn, por nuk duhet pėrjashtuar se tempalrėt nė ikje tė trasportonin ar dhe sende me vlerė.

Pėrgatiti Arjan Th. Kallēo
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sekreti i madh templar

Mesazh  Jon prej 03.09.10 12:01

Sekreti i madh templarSipas njė tradite ezoterike, pasi kanė gėrmuar nėn Tempullin e Salomonit pėr 9 vjet me radhė, Kalorėsit Tempullarė lanė Lindjen e Mesme me 5 arka plot me thesarė tė grumbulluara nė Tokėn e Shenjtė

Pėrpara se tė transportoheshin pėrfundimisht nė Kėshtjellėn e Rosslyn, seli e lashtė e baronėve tė Rosslyn, kėto arka u depozituan pranė Urdhėrit tė Kilwinning, Lozha Nėnė e Masonerisė Skoceze.

Mė vonė, pėr shkak tė zjarrit tė tmerrshėm qė shkatėrroi kėshtjellėn, arkat u spostuan nga vendndodhja e tyre... dhe nga momenti qė nė mėnyrė tė vrullshme u fillua ndėrtimi i Kapelės sė Rosslyn, nė mėnyrė mė tė arsyeshme mund tė mendohet se vetė ajo u ndėrtua pėr tė fshehur pikėrisht kėto 5 arka tė ēmueshme.

Kjo hipotezė intriguese u pėrpunua nė vitet '90 nga Andrew Sinclair, qė praktikoi njė seri skanimesh nėn Kapelėn e Rosslyn dhe individualizoi 5 objekte katėrkėndorė nė kriptė.

Zbulimi i Sinclair ushqeu spekulimin lidhur me pėrmbajtjen e arkave: thesarė legjendarė, pėrfshi objekte hipotetikė tė ardhur nga Tempulli i Solomonit dhe ndoshta edhe nga ai i Herodit.

Lidhur me kėto objekte imagjinare u krijuan koniunktura tė ēdo lloji, duke hipotekuar deri se mund tė gjendej ndonjė papirus i lashtė esen - rikuperuar nga tempullarėt - nė gjendje qė tė jepte indikacione deri mbi vetė Tempullarėt. Indikacione tė gjetur kohėn e fundit nga zbulimi i "Papirusit prej bakri" (njė prej papiruseve tė Detit tė Vdekur).

Nė fakt, disa indikacione tė gjetur nė "Papirusin prej bakri" i kanė shtyrė arkeologėt qė tė gėrmojnė nė afėrsi tė simboleve dhe armėve tempullare, prania e tė cilave duket se tregon qė Kalorėsit kishin kryer apo mbikėqyrur gėrmime sekrete (pėr t'u larguar mė pas me thesaret e gjetura).

U avancua hipoteza qė nė papiruset e supozuara nė brendėsi tė 5 arkave kishte informacione gjenealogjike tė prejardhjes sė Jezłsit dhe Maria Madalenės ose tė paktėn, siē kanė shkruajtur Christopher Knight dhe Robert Lomas nė librin "The Hiram Key", informacione esene tė mundshme lidhur me origjinėn e masonerisė.

Megjithatė, pėr momentin, e dhėna e vetme lidhur me papirusėt ėshtė se njė prej tyre pėrmban njė diagramė me simbole qė ēojnė nė mėnyrė specifike nė herėsinė misterioze gjonite, njė korrent mendimi gnostik nėpėrmjet tė cilit Tempullarėt mund tė jenė shuguruar nė Tokėn e Shenjtė.

Sipas murgut benedikti francez Lambert de St. Omer, kur Kalorėsit Tempullarė pėrshkuan Flandrėn pėr t'u drejtuar nga veriu i Europės, kjo diagramė ėshtė harta e Jeruzalemit tė Ri siē pėrshkruhet nė "Librin e Zbulimeve".

Urtėsia heretike gjonite ėshtė e dukshme nė kėtė vizatim, pėr sa Mesia - figura e profetizuar pėr tė gjetur Qytetin e Shenjtė tė sė ardhmes - nuk identifikohet me Jezłsin, por me Gjon Pagėzorin.

Njė pėrcaktim i tillė i korrespondon nė fakt herezisė sė lashtė gjonite, e cila pėrcaktonte se Gjoni ishte Mesia dhe, nė tė njėjtėn kohė, themeluesi i korrentit gnostik gjonit, i pėrshkruar nė vizionin e Jeruzalemit Qiellor. Sipas traditės heretike, kishte dy Mesia apo tė Pėrzgjedhur: Gjoni, Mesia Prift, njė shkallė nėn Jezłsin, Mbreti Mesia i mishėruar.

Nėqoftėse herezia gjonite ėshtė e vėrtetė, duhet pranuar se kalorėsit qenė gjonitė dhe adhuronin Gjon Pagėzorin shumė mė tepėr se Jezłsin.

Veē kėsaj, sikur tė kishin qenė gjonitė, do tė kishin frekuentuar njė korrent gnostik qė pėrfshinte rite heretike kulmuese me zbulime lidhur me natyrėn e universit dhe qėllimet e ekzistencės njerėzore. Kjo do tė shpjegonte se pse 5 arkat me papiruset gjonite kishin pėrfunduar nė Kapelėn e Rosslyn.

Sinclair konstruktori i kapelės e konsideronte vetveten njė mbrojtės dhe gardian tė urtėsisė gnostike Tempullare. Konti William Sinclair ishte Mjeshtėr i Madh Mason i Ritit Skocez, me cilėsinė e trashėgimtarit tė drejtpėrdrejtė tė Tempullarėve tė arratisur nga Franca dhe qė mė pas bėnė Skocinė atdheun e tyre.

Sipas Niven Sinclair, njė patriark bashkėkohor i klanit Sinclair, nė vend tė rrezikut qė tė vdiste duke ekspozuar sekretet gnostike nė posedim tė tij, Konti William i murosi ato nė brendėsi tė ndėrtesės sė tij tė ngurtė. Ndoshta William Sinclair e dinte se duke i mbrojtur kėto sekrete pėr pėrjetėsinė - sekrete qė provonin se Tempullarėt qenė gnostikė dhe heretikė gjonit - mbronte sekretin mė tė madh tempullar.

Skepticizmi i Papės Klementi V

Sipas versionit zyrtar, nuhatja e parė qė Vatikani pati mbi qėndrimin gnostik dhe gjonit tė Tempullarėve, doli nė dritė nė vitin 1307 gjatė deponimeve tė Kalorėsve, tė akuzuar pėr herezi.

Kėshtu, nė vitin 1308, Papa Klementi V pėrhapi Inkuizionin e pamėshirshėm, nė mėnyrė qė tė mund t'i marrė vetė nė pyetje Tempullarėt. Ishte nė rrezik vetė "Truproja" e Kalorėsve, qė qysh nga kohėt e papės Onori II dhe tė Koncilit tė Truasė tė vitit 1129 kishte qenė milicia e Selisė sė Shenjtė.

Kalorėsit u akuzuan me njė liturgji shkeljesh heretike, ēdonjėra prej tė cilave mund tė jetė e mjaftueshme pėr t'i hedhur nė flakėt e shenjta tė Inkuizicionit, por nga kur shumė rrėfime tė kalorėsve u morėn nėn torturė ekstreme, besueshmėria e tyre ishte kompromentuar.

Pėr pasojė, dike mos u besuar asnjėherė plotėsisht akuzave dėrrmuese kundėr Tempullarėve tė tij tė adhuruar, Klementi V dėrgoi qė tė thirreshin nė mėnyrė tė besueshme 72 Kalorės pėr t'u transportuar nga Parisi nė vilėn e tij tė Puatjesė nė jug tė Francės, ku ishte e sigurtė se do t'i riformulonin dėshmitė e tyre tė mėparshme.

Le tė imagjinojmė befasinė e tij kur, pasi i ka siguruar Kalorėsit se nė shtėpinė e tij qenė tė sigurtė, nuk ka rėndėsi sesa dėrrmuese dhe tė besueshme kishin qenė rrėfimet e tyre, Tempullarėt refuzuan qė t'i diskreditojnė rrėfimet e lėshuara mė parė nė dhomat e errėta dhe tė lagėshta tė torturave tė Parisit.

Papa Klementi, qė nė thelb ishte njė punonjės nė shėrbimin e Mbretit Filip i Bukuri, vetėm mund tė tundte kokėn dhe tė ankohej se Kalorėsit e tij kishin devijuar nė njėfarė mėnyre nga vija e drejtė. I alarmuar kishte zbuluar nė fund se tė gjitha deklaratat e turpshme kundėr Tempullarėve qenė realisht tė vėrteta.

Mė sė fundmi, Papa u shtrėngua qė ta pranojė faktin se i kish humbur Kalorėsit e tij. Nė brendėsi tė heshtjes sė apartamenteve tė tij, Papės sė turbulluar i ėshtė dashur qė tė pyesė mė vonė nėse Tempullarėt vėrtet kishin qenė ndonjėherė njė ushtri kristiane e Kishės.

Ajo qė Vatikani mėsoi realisht

Qysh nga kohėt e dėgjimit privat tė Tempullarėve me Klementin V, ishte duke lindur bindja se anipse Papa kish qenė i verbėr lidhur me aktivitetet e Kalorėsve, ofiqarė tė tjerė tė Kishės patjetėr duhet tė kenė qenė informuar nė brendėsi tė Vatikanit dhe t'i njihnin prirjet e tyre heretike.

Pėr shembull, sipas njė dėshmie tė dhėnė gjatė proceseve tempullarė nga njėfarė At Antonio Sicci, disa prej aktiviteteve gnostike tė Kalorėsve kishin qenė dėshmuar nga spiunė vatikanas nė Palestinė shumė kohė pėrpara vitit 1307.

U bė edhe e qartė gjatė proceseve tempullare se tė dy, Vatikani dhe Mbreti Filip IV i Francės, kishin pasur spiunėt e tyre qė mbikėqyrnin aktivitetet e Kalorėsve nė Europė shumė kohė pėrpara vitit 1307 pasi disa prej tyre u zgjodhėn mė vonė si dėshmitarė tė akuzės.

Ishte pėr shkak tė dėshmisė sė zbuluar nga kėta spiunė parėsorė qė muaj pėrpara arrestimeve masive tė Tempullarėve, Mbreti Filip mėsoi me saktėsi se mbi ēfarė aktivitetesh heretike t'i udhėzonte 12 spiunėt e tij tė zgjedhur nė mėnyrė speciale pėr tė kėrkuar kur tė infiltronin nė komunitete tė caktuara Tempullarė.

Monarku mund tė ketė mėsuar edhe ēfarė herezishė tė kėrkonte, duke studiuar informacionet e ndodhura nė brendėsi tė njė dokumenti sekret Tempullar. Ky dokument, i titulluar "Pagėzimi i zjarrit" dhe shpesh i treguar nga historianėt e Tempullarėve si "Rregulli sekret i Tempullarėve", u zbulua mė vonė nė vitin 1780 nė Bibliotekėn e Vatikanit nga njė peshkop danez.

I shkruar nė vitin 1240 A.D. nga njė maestro tempullar francez i quajtur Roncelinus, duket se mund t'u ketė dhėnė dritėn jeshile tė gjitha shkeljeve heretike pėr tė cilat Kalorėsit u akuzuan nė shekullin XIV.

Leja pėr tė braktisur nė ēfarėdo mėnyre herezinė tempullare mund tė gjendet nė kėtė dokument, pėrfshi pėrdhosjen e Kryqit, refuzimin e Krishtit si Shpėtimtari, marrėdhėnia seksuale dhe adhurimi i kokės sė njė idhulli tė njohur si Bafomet. Ka edhe njė pasazh nė brendėsi tė dokumentit qė u jep leje Kalorėsve qė tė anėtarėsojnė gnostikė tė tjerė nė urdhrin e tyre, pėrfshi katarėt, bogomilėt dhe deri asasinėt.

Sikur dokumenti nė fjalė tė kish qenė vėrtet nė qarkullim nė fillimet e vitit 1240 A.D., atėherė do tė kish qenė njė detyrė e lehtė pėr kishėn apo pėr njė spiun mbretėror qė tė siguronte njė kopje tė tij pėr punėdhėnėsit e tij.

Kalorėsit e Shėn Gjonit

Njė pjesė e konsiderueshme e dėshmisė sė faktit qė Vatikani ishte nė dijeni tė prirjeve heretike gjonite tė Tempullarėve erdhi nė mesin e Tetėqindės, kur Papa Piu IX mbajti tė famshmi "Leksion i Piut tė Nėntė kundėr masonerisė sė lirė".

Nė fakt, ky diskutim tregon se Vatikani ishte nė mėnyrė tė pėrsosur nė dijeni tė marrėdhėnies heretiko - gjonite tė Tempullarėve. Nė epokėn e diskutimit monumental tė tij, Papa po pėsonte presione tė mėdha nė mėnyrė qė tė pozicionohej kundėr lulėzimit tė sekteve tė shumta gnostiko - heretike qė formoheshin nė Francė, njė prej tė cilėve ishte Kisha Gjonite e Kristianėve Primitivė.

Ky sekt pohonte se zbriste drejtpėrsėdrejti nga Kalorėsit e parė Tempullarė dhe kreu i sektit, Bernard Fabre-Palaprat, deklaronte se ishte njė Maestro i Madh Tempullar, trashėgimtar si i Hughes de Payen, ashtu dhe i Apostullit Gjon.

Denigrimi vijues i Papės Piu ndaj sektit gjatė diskutimit tė tij provoi se kisha kish qenė dukshėm nė dijeni pėr qindra vjet me radhė pėr njė shoqėrim tė ngushtė tempullaro - gjonit: "Gjonitėt ia atribuojnė Shėn Gjonit [Pagėzorit] themelimin e kishės sė tyre sekrete dhe etėrit e shenjtė tė mėdhenj tė sektit morėn titullin e Krishtit, tė tė Zgjedhurit apo tė tė Kosnakruarit, dhe afirmuan se e kishin pasuar njėri-tjetrin nga Shėn Gjoni me njė suksesion tė pandėrprerė pushtetesh papnore.

Ai qė nė periudhėn e themelimit tė Urdhėrit tė Tempullit i deklaroi kėto prerogativa imagjinare quhej Teoklit; njohu Hugues de Payens, e anėtarėsoi tek misteret dhe me shpresat e kishės sė tij tė pretenduar, e joshi me idetė e Klerikut Suprem dhe tė mbretėrorllėkut suprem dhe nė fund e caktoi si pasuesin e tij". Diskutimi i Papės Piu shpejt u mbėshtet nga disa historianė ezoterike shumė tė respektuar tė shekullit XIX.

Tek "Isida e Zbuluar", Madam Blavatski ka treguar: "Ata [Kalorėsit Tempullarė] nė fillim qenė Kalorės tė Gjon Pagėzorit tė vėrtetė, i cili qante nė shkretėtirė dhe ushqehej me mjalt tė egėr dhe karkaleca", ndėrsa bashkėkohėsi i saj, pinjolli i vetėquajtur i Tempullarėve dhe kabalisti Elifas Levi, shprehet kėshtu tek "Historia e Magjisė": "Tempullarėt kishin dy doktrina: njėra ishte e fshehtė dhe e rezervuar pėr liderėt, duke qenė ajo e gjonizmit, kurse tjetra ishte publike, duke qenė doktrina katolike romake... Vetėm krerėt e dinin qėllimin e Urdhėrit qė vartėsit e ndiqnin pa dyshuar".

Kėshtu, Levi konfirmoi lidhjen e Tempullarėve me gjonitėt gnostikė, por shkoi njė hap tjetėr pėrpara duke treguar se qenė kryesisht Maestrot e Mėdhenj dhe krerėt e Urdhėrit ata qė qenė nė dijeni pėr aktivitetet heretike tė Kalorėsve.

Ky nocion ėshtė konfirmuar nga transkriptimet e hartuara nga Koncili Papnor gjatė gjuetisė sė tempullarėve qė tregonin se kur Kalorėsit qenė pyetur rreth njėrit prej riteve mė tė rėndėsishėm gjonitė, atė tė adhurimit tė kokės sė njė idhulli tė quajtur Bafomet, vetėm krerėt e Urdhėrit dinin diēka.

Gardiani i kokės nė atė kohė, Hughes de Peraud, i dyti i komandės nėn Maestron e Madh Tempullar, Jacques de Molay, qė e ēoi nė mėnyrė sekrete kokėn nga njė komunitet tempullar tek tjetri ēdo herė qė kishte anėtarėsim apo ceremoni pėr tė cilat kėrkohej prania e saj.

Ēfarė ishte Bafometi?

Kush apo ēfarė ishte Bafometi dhe nė ēfarė mėnyre i lidhin Tempullarėt me gjonitėt? Gjonitėt bashkėkohorė, tė paktėn nė dukje, u ndanė nga korrenti kryesor i Tempullarizmit duke deklaruar se ishin nė dijeni qė kisha e tyre, Kisha Apostolike Gjonite, Bafometi i Tempullarėve, ishte nė zotėrim tė urtėsisė sekrete tė trashėguar drejtpėrsėdrejti nga krerėt e Kalorėsve Tempullarė.

Sipas James Foster, primat i Kishės Gjonite, Bafometi i Tempullarėve ishte koka e prerė e Gjon Pagėzorit, "Mesia" i traditės gjonite.

Kjo do tė shpjegonte shenjtėrinė ekstreme qė Tempullarėt i atribuonin kokės dhe pse i ishte nė posedim ekskluzivisht i dyti i komandimit tė Urdhėrit. Sipas Tempullarėve, nė ndjekje tė tyre koka posedonte njė pushtet special nė gjendje qė tė "bėnte tokėn pjellore dhe tė lulėzonte pemėt".

Sipas legjendės, kur koka e Gjonit i gjet nga Tempullarėt nė Pallatin Bukelon nė Kostandinopojė gjatė Kryqėzatės sė IV-ėt, kjo pėrdorej pėr tė mbajtur nė jetė njė perandor tė Perandorisė Bizantine tė shekullit XI ("kalohej" ēdo ditė mbi trupin e tij, pėr t'i transmetuar pushtet dhe energji).

Ky pushtet, i njohur si Shpirti i Shenjtė nė Perėndim dhe nė Lindje, ėshtė i njėjti pushtet me tė cilin Gjoni ėshtė mbrujtur gjatė jetės sė tij nė Tokėn e Shenjtė. Ėshtė kjo fuqi qė mund tė zgjohet si njė energji evolutive dhe normalisht joaktive nė bazėn e shtyllės kurrizore dhe mund tė pėrfundojė nė vetėdije gnostike.

Pėrveē adhurimit tė Bafometit, Tempullarėt u akuzuan pėr shumė rite tė tjera heretike, tė cilėt mund tė shpjegohen nė mėnyrė unike nė raport me formimin gnostik tė tyre. Pėr shembull, u akuzuan se putheshin nė kėrthizė dhe nė bazėn e shtyllės kurrizore, pėr tė aktivizuar fuqinė e Kundalinit... dhe pastaj nė gojė pėr t'i pėrcjellė fuqinė e zgjuar.

Bėhej fjalė pėr njė rit ezoterik krejtėsisht tė ngjashėm me atė tė praktikuar prej mijėra vjetėsh nė disa sekte orientale... Edhe aktivitetet homoseksuale pėr tė cilat u akuzuan, do tė ishin nė realitet praktika tantrike tė zgjimit tė Kundalinit, nga momenti qė nė disa sekte gnostiko - gjonite evropiane, (si pėr shembull O.T.O-t) kėto rite seksuale janė ruajtur, duke qenė trashėgimi e Kalorėsve Tempullarė...

Alegori tė Ungjijve

Sipas gjonitėve, tė cilėt qenė dishepuj tė Gjon Pagėzorit, rrėfimet e Ungjijve qenė vetė alegori, ēelėsi i tė cilave gjendet nė Ungjillin e Gjonit 21,25: "Ka akoma shumė gjėra tė tjera tė kryera nga Jezłsi, qė sikur tė qenė shkruara njė pėr njė, mendoj se vetė bota nuk do tė mjaftonte pėr tė mbajtur librat qė do tė duhej tė shkruanin"; do tė kishin qenė vetėm njė ekzagjerim qesharak sikur tė mos ishte bėrė fjalė pėr njė alegori.

Ata pretendonin qė tė njihnin faktet historike dhe reale tė Jezłsit duke adoptuar pjesėrisht traditat hebraike dhe pjesėrisht historitė e Talmudit (nė brendėsi tė Talmudit gjenden tė pėrhapura elementė tė urtėsisė ezoterike ngushtėsisht iniciative, nė mėnyrė tė veēantė nė traktatin Hagigah).

Gjonitėt tregonin se nė Nazareth njė vogėlushe me emrin Miriam u befasua nga njėfarė Pandira apo Panther, i cili me veshjen dhe emrin e tė fejuarit tė saj Joachanan, u fut nė dhomėn e saj dhe e pėrdhunoi. Duke mėsuar pėr ngjarjen e trishtuar, Joachanan e la pa e kompromentuar, vogėlushja lindi njė djalė tė cilit ju dha emnri Joshua apo Jezłs.

Njė rabin me emrin Jozef e adoptoi fėmijėn dhe e mori me vete nė Egjipt, ku u anėtarėsua nė shkencat sekrete. Priftėrinjtė e Osirisit e konsakruan sovran pontifik tė fesė universale, duke njohur tek Ai mishėrimin e Horusit prej kohėsh tė anonēuar ndjekėsve.

Jozefi dhe Joshua i kthyen nė Judea ku shkenca dhe virtytet e djaloshit ngjallėn zemėrimin dhe zilinė e priftėrinjve, qė njė ditė i goditėn lindjen ilegjitime tė tij.

Joshua, qė e donte dhe e nderonte nėnėn, diti qė ta nxirrte nga mjeshtri tė gjithė historinė e krimit tė Pandira dhe tė fatkeqėsive tė Miriam.

Instikti tij i parė nė mes tė njė ceremonie martese qe ai i qė ta mohojė: "Ēfarė mua dhe ēfarė ty?" qė nuk duhet tė kihet me tė asnjė raport - (pėrkthyer nė Ungjillin e Gjonit 2,4: "Ēfarė kam tė bėj me ty, o grua?"), por mė pas duke menduar se gruaja nuk meritonte tė ndėshkohej pse nuk kish faj pėr sa kish pėsuar, tha: "Nėna ime nuk ka mėkat, nuk e ka humbur virgjėrinė e saj dhe gjithsesi ėshtė nėna ime; le t'i bėhet nderim i dyfishtė! Pėr sa mė pėrket mua, nuk kam baba mbi tokė.

Jam bir i Zotit dhe i njerėzimit!". Gjonitėt e zbrisnin kėtė traditė tek Gjon Pagėzori, duke i atribuuar themelimin e Kishės sekrete tė tyre. Etėrit e shenjtė tė kėtij grupi e merrnin titullin e Krishtit me suksesin nėpėrmjet njė transmetimi tė pandėrprerė pushtetesh nga Apostulli Gjon.

A.Tirana
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  yasmin prej 08.01.11 23:49

Nuk kam shume vite mbi shpine,por per kaq sa kam gjithmone me ka bere pershtypje se,pse njerezit e lene kaq te lire imagjinaten per te sulmuar ate qe nuk iu pershtatet interesave te tyre,ne vend qe ta lene imagjinaten te lire ne menyre qe te afrohen tek e verteta,sepse sic thoshte Ajnshtajn :"mos harroni,imagjinata eshte me e rendesishme se dija"....por kur imagjinaten ta prek djalli,domosdo qe do kesh krijimtari djallezore!!!!

Mua keshtu me duket kjo perralla qe sapo lexova,perralle e krijuar nga mendje djallezore!!!
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Idlir prej 11.01.11 12:04

Yasmin; me duket se duhet te tregosh se cfare ti konsideron si imagjinate djallezore ne shkrimin me siper per Kaloresit Tepmlare apo Gjonitet. Nese jane djallezore: pse?
Cfare sheh si teorikisht te pamundur ne ato informacione?
Ne rastin e Templareve, perpara se te bejme analiza logjike, na duhet sa me shume informacion, se e tille eshte tema: eshte nje dukuri historike (nje histori) dhe jo nje ceshtje filozofike apo psikologjike; prandaj, me shume se logjika, ketu bejne pune faktet. Historia eshte fakt i kryer, qe perpara se te komentohet, duhet te ndricohet ne faktet e ngjarrjet qe e bejne te tille (histori).
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Idlir prej 11.01.11 12:07

Dhe faktet nuk duhet t'i seleksionojme sipas asaj qe besojme ne; jo t'i sjellim faktet tek ne, por te shkojme ne tek faktet. Ata jane ashtu si jane, pavaresisht se c'ndodh me mendjen e ndjenjat tona; gezohemi kur ka perputhje me ate qe besojme ne, apo zhgenjehemi e zemerohemi kur jane te kundert me imazhin qe kemi ne per gjerat.

avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  yasmin prej 11.01.11 13:26

E kisha fjalen per shkrimin mbi kaloresit templare...
Kam lexuar shume shkrime mbi to,dhe asnje prej tyre nuk perputhet me njera tjetren,dhe sa per fakte me duket se fakte konkrete nuk ka,perderisa vazhdojme edhe sot te manipulojme mbi to sipas interesave tona,sidomos te kishes.

Cfare duhet te marrim fakt historik te kryer,ato qe na thote kisha??!!
A nuk ishte kisha ajo qe digjte ne furre te druve dijetaret dhe shkencetaret qe donin t'i servirnin iluminim njerezimit me fakte konkrete?? A nuk ishte kisha qe shiste liturgjencat te varferve? Kete qe na jep kisha do te besojme??!!!

Kisha qe akuzoi Martin Luter ,i cili guxoi te demaskonte paturpesite e kishes,krimet e kishes,u shpall heretik nga kisha vetem sepse kerkonte te verteten per njerezimin. Keto fakte qe na jep kisha do besojme,e cila sa here perballet me te verteta te pakontestueshme gjen si zgjidhje ekzekutimin e njerezve dhe perbaltjen e personalitetit te tyre duke i paraqitur njerezit e medhenj qe ajo i vret si djallezore,qe besojne satanain...kisha qe shfaqet si Zot duke vendosur mbi jeten e njerezve dhe duke manipulura fakte sipas deshires!!!

Nisur nga kjo ,mua me lind nje ide se kaloresit templar zbuluan ate qe kisha nuk do donte ta merrte vesh njerezimi,dhe veproi me to njesoj si me Xhordano Brunon e te tjere, qe i dogji ne furren e druve sepse zbuluan te verteta qe kishes nuk i leverdisnin te merreshin vesh nga njerezimi.
Kaloresit templare u nisen drejt tempullit te Solomonit,por mos ndoshta atje zbuluan se Solomoni nuk ra ne idhujtari sic pretendohet ne bibel,por ai ishte nje profet i Zotit i cili me diturine qe i kishte dhene Zoti sundoi boten,a mos ndoshta kerkonin edhe templaret te liroheshin nga erresira mbi dijen qe vendoste kisha me diktature dhe templaret donin qe te kerkonin dijen dhe me dije te sundonin boten si Solomoni,me kete nuk dua te them sundim diktature por perhapje te dijes ndaj krejt njerezimit,pra qe dija te ishte ajo qe te triumfoje,te sundoje mendjet e njerezve dhe jo erresira e kishes....

Perderisa nuk ka fakte konkrete mbi kaloresit templare,por vetem shpifje te kishes,une do ta konsideroj si imagjinate djallezore te papatit!

Edhe me larte nis shkrimi "sipas nje tradite ezoterike..." dhe jo sipas fakteve konkrete historike....dhe keshtu une mund t'i referohem nje thenie te Hegel(ne mos gaboj) "historia eshte nje grumbull genjeshtrash per te cilat ne biem dakort"
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Idlir prej 11.01.11 13:45

Me sa thua, jam edhe une i nje mendjeje, or ne shkrimin per Templaret, qe eshte aty, nuk verejta gjera shqetesuese. Aty thuhej psh se Templaret kishin Gjonin si reference dhe jo Jezusin; adhuronin Bahometin, mohonin (a peshtynin) ikonene e Krishtit (ne shkrime te tjera spjegohet se Templaret e benin kete jo si nje peshtyrje ndaj Krishtit te vertete, por ndaj imazhit-Krisht te kishes, si per te treguar se Krishti nuk ishte me shume se profetet e tjere); miriami kishte pesuar marredhenie te dhunshme sexuale me nje tip, si rezultat i se cises marredheie kishte lindur Jezusi.

Gjer ketu nuk shoh ndonje gje shqetesuese. Edhe nese Jezusi ka qene fryt i atij dhunimi, kjo nuk e pavlereson ate se: ilegjitimiteti i lindjes eshte nje perkufizim njerezor, ndersa ne Syte e Zotit, a eshte ilegjitim nje femije i lindur pas nje ngjizjeje te tille?!

Teksa Zoti mund te denoje perdhunimin, a nuk mundet Ai te shenjteroje femijen? Edhe po te jete keshtu, une besoj se Zoti, duke u bazuar ne "Konceptin" e vet te legjitimitetit dhe jo ne ate te njerezve doemos, nuk i ul asnje pike vleres se njeriut.
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  yasmin prej 11.01.11 14:17

Ne lidhje me Bahometin,shume gjera thuhen per te,disa thone se ishte hemafrodit,disa nje cjap qe perfaqeson satanain,tani thuhet se eshte koka e Gjonit,atehere cfare ishte dhe eshte bahomet,a di ta thote njeri me fakte konkrete qe te mund te tejkalojne dyshimet tona???!!!

Nese Iluminati,Masoneria e cila beson ne nje Zot te vetem,Arkitekt te universit i cili eshte krijuar ne formen me perfekte,atehere si qenka e mundur qe te jene pasardhes te Templareve te cilet adhuronin Bahometin,i cili qenka edhe koka e gjonit,edhe hemafrodit,edhe cjap satana edhe....kush e di se cfare tjeter...??!!

Une mendoj se bahometin e shpiku vete kisha,dmth ne thelb ,ishte kisha ajo qe besonte ne Bahomet,por kete ia projektoi Templareve,dhe kisha per vete sot shfaqet si shpetuese e njerezimit qe ka per Zot Jezusin...
Gjss,di te them qe Templaret nuk njiheshin per pedofili dhe homoseksualizem sic njihet boterisht sot kisha,dmth nese kisha sot po zhytet edhe me shume ne skandale homoseksuale dhe marredhenieve seksuale te prifterinjve me murgeshat,do te thote se frymezimin e paskan nga Bahomet qe ishte hemafrodit!
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Idlir prej 11.01.11 14:44

Te besosh ne Bapfomet, nuk eshte doemos mohim i Arkitektit tye Madh. Nese kemi te bejme me nje figure apo simbolike Hermafrodite, atehere ka mundesi qe Baphometi te jete vertet nje Simbol Templar, pasi ne Mistiken e Lindjes, Hermafrodizmi, apo Androgjinizmi, perfaqesojne shkallen me te larte te Spiritualitetit. Ne kete kuptim, Buda, Shiva, Krishna etj., jane figura hermafrodite ose androgjene (qe e kane tejkaluar dallimin gjinor). Cdo njeri, permban edhe mashkullin edhe femren (si gjini). Tek femrat, komponenti mashkullor eshte me pak i zhvilluar, dhe po e njejta gje edhe tek meshkujt per komp. femeror. Synimi i spiritualitetit lindor(hinduist, budist, taoist...), ishte qe njeriu te kete zhvillim te plote te te dy strukturave psikologjike (gjinive). Nje femer, duke qene seksualisht femer, mun te diferencoje edhe elementin mashkullor (forcen, veprimin...), dhe po ashtu nje mashkull zhvillon "femren" brenda tij (dashurine pa kushte, qe atribut amwnor; butesine, finesen). Ne keto raste, funsionet sexuale nuk devijohen, por njeriu behet me i plote. Zoti edhe femer dhe mashkull njekohesisht (sipas atyre doktrinave), Meme dhe At ( e me tej shoqe, shok, vete...); kinezet antike flasin per qenien Supreme (Zotin) si Jini i Madh dhe Jangu I madh (parimi femeror dhe parimi mashkullor) njeheresh.
Kisha i ka keqkuptuar e keqinterpretuar simbolet dhe ritualet templare, duke i interpretuar ato ne menyre literale, ose sipas dukjes, c'ka te pakten, eshte nje logjikim infantil e i percipte. Puna eshte te gjejme kuptimet e thella, te zbulojme alegorite dhe metaforat e ritualeve (puthja ne shtyllen kurrizore apo ne kerthize, qe eshte krejt larg te qenit puthje erotike, por perkundrazi ritual sic spjegohet ne temen e mesiperme).
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  yasmin prej 11.01.11 14:53

Nje gje nuk po arrij te kuptoj:nese iluminati,masonet thuhet se kane si Zot bahometin,atehere ke quajne Arkitektin e Madh?!
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Idlir prej 11.01.11 14:55

Po keshtu edhe ceshtja e satanait-lucifer. Tempalret besonin (ose dinin) se satanai ishte krijese e kishes, dhe jo entitet real; pra ata besonin se ishte vetem arkitekti i Madh, pa rivale qesharake si satanai. Ata, me gjase, besonin se Luciferi nuk kishte rene kurre nga pozita, por ishte gjithmone Engjell i Drites (Luēifer), engjell ky i diskredituar prej kishes. Keshtu, edhe nese ata komuni8kojne me Luciferin, apo e adhurojne, adhurojne Driten dhe jo bishen, kete karikature mjerane te feve monoteiste. Ata besonin nje Qenie Supreme absolute, te plotfuqishme (vete Fuqia Kozmike), te parivalizueshem, dhe aq serioz, sa te mos bente lodra kalamajsh duke krijuar satanara per te provuar veten (njerezit si shembelltyra te Tij). Ne kete kontekst, nqs gjerat jane keshtu, atehere perse qenka shqetesim Luciferi? Templaret i kishin tejkaluar fete, qe jane shkolla per nivelet modeste; ne kendveshtrimet e tyre te larta, perceptimet dhe kuptimet jane te tjera, me te larta, me te fisme, me te thella.
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Idlir prej 11.01.11 15:00

Arkitekti i Madh iTemplareve eshte, me sa thuhet, Qenia Supreme, qe ne e quajme Zoti, por kuptimi i tyre per te, ishte me i larte se ai qe kemi ne per Zotin. Ata besonin tek miresia dhe dashuria dhe liria dhe dija-urtesi qe ofronte Supremi dhe jo tek supermarketi i ndeshkimeve dhe shperblimeve qe i vjen ndermend njerezve kur thone Zoti.
Cfaredo qe te jete Baphometi, nuk eshte ne kundershtim me Kuptimin teplar per Qenien Supreme.

Pastaj, ne traditen lindore, Fryma, Zoti, Brahma, eshte manifestuar kudo: ne njeriun, ne ujin, ajrin, shpendet kafshet. Asgje nuk eshte jashte tij, por gjithcka eshte shfaqie e Tij.
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Idlir prej 11.01.11 15:08

Zoti, ne kuptimet e lindjes, nuk eshte zoterues, roberues, sundues prej jashti etj, i botes, por eshte Brendesia e saj, esenca, forca e brendeshme, zemra dhe frymemarja e botes. Edhe ne librat fetare thuhet: ne fillim ishte (Vetem) Fjala (pa boten, pa krijimin)..., (Bibla), ose: all-llahu tha Kun (te behet), dhe (bota) u be. Kur s'kishte asgje, por vec Zoti, atehere nga erdhen bota gje elementet apo perberesit, apo banoret dhe sendet e saj? Gjithcka nga Zoti besoj se del, vetvetiu. Atehere perse na shqeteson kur dikush sheh Zotin tek Cjapi, nderkohe qe te tjeret shohin vetem cjapin? Eshte njesoj sikur tek zezaku te shohim zezakun dhe jo njeriun, nderkohe qe pertej te gjitha ngjyrave e racave mund te shohim njeriun dhe jo njerezit (ngjyrat racat). E njejta qenie, e manifestuar ne gjini e raca te ndryshme (ne shikimin tone).
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  yasmin prej 11.01.11 15:20

..................


Edituar pėr herė tė fundit nga yasmin nė 01.12.11 23:39, edituar 1 herė gjithsej
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Idlir prej 11.01.11 15:32

Ajo qe nuk eshte ne fene tende dhe ne fete monoteiste, eshte raporti i Zotit me boten. Monoteistet eshohin boten si te zoteruar prej Zotit, ndersa ato qe thashe une, e shohi Zotin si esence dhe force brenda botes (edhe jashte sigurisht). Pra Cjapi nuk eshte nje krijatyre e Zotit, por manifestim i vetvetishem, i natyrshem i Tij. Sic e sheh: goxha dallim. Ne kete kuptim, cdo gje eshte Zot (cdo gje eshte energji dhe shpirt). Nje shishe uji ne oqean, thone ata, ne castin qe i hiqe tapa, eshte vete oqeani (ujerat bashkohen), dhe jo me nje shishe ne Oqean. Tapa eshte mendja, egoja. Po tani, a ka dallim?
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  yasmin prej 11.01.11 16:01

Tani nese une kam nje besim timin individual,nuk do te thote se mbeshtetem ne nje dogme te vetme dhe shkel me kembe besimet e tjera...Nese une kam nje ide timen mbi dicka qe besoj,kjo vjen sepse e ndjej thelle brenda meje,edhe ate besim te cilin e konsideroj qe eshte pjese e imja,pra qe gjej veten aty,e konsideroj si nje produkt qe ka si faktore prodhimi cdo fe ,besim,filozofi qe e ngirt personalitetin e njeriut dhe e afron me Krijuesin.Eshte thjesht ceshtje kendvesehtrimesh,perceptimesh dhe ndjesish,pra kjo s'do te thote se ajo qe beson yasmin eshte vetem ajo e verteta dhe as ajo qe beson Idlir eshte vetem e verteta....
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Idlir prej 12.01.11 10:18

Qellimi nuk ka qene replikimi, por thjesht spjegimi i besimit te Templareve, ne nje sens krahasues.
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  john abraham prej 26.01.11 20:09

Bafomet, eshte veshtire te japesh nje ide te sakte se cfare apo kush ishte...


Nga autoret e shume librave na del nje qenie me koke dhie....

Gjate marrjes ne pyetje te kalorseve templare, disa permenden dicka te quajtur "bafomet".!
Per shume dhe shume vende te ndryshme bafometi ishte sajimi i nje mesuesi te vetem.
Nderkohe nuk ka te dhena se cfare ishte bafometi dhe cfare perfaqesonte.
Bafometi dukej qe shikohej me nderim, nderim i barasvlefshem me idhujtarine.
Ne shume raste ky emer ishte lidhur me skulptura djallezore ne forme gryke ulluku,
te gjetura ne selite e templareve.

Sa per koken e Gjon pagzorit jane te gjitha sajesa dhe trillime best seller
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  yasmin prej 26.01.11 20:33

Ndjej shume kenaqesi qe paska ardhur nje anetare shume i afte, edhe pse nuk te njoh, te pergezoj john abraham...
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  john abraham prej 29.01.11 14:39

Faleminderit, por ndoshta eshte pak si heret per te vlersuar dike....megjithate te falenderoj dhe Zoti te udhezofte...
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  yasmin prej 29.01.11 14:49

Besoj se kam aq nuhatje te dalloj kur nje anetar ben nje koment si rezultat i formimit te tij john, dhe kur e ndjej te vleresoj dike nuk besoj se elementi kohe ka ndonje rol, dmth nuk besoj se u nguta...
Gjss jam natyre entuziaste dhe nuk e fshehi dot, siodomos kur kam te bej me njerez qe me pelqen te lexoj shkrimet e tyre, shkrime keto qe me pasurojne botekuptimin...
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  enya prej 15.03.11 19:54

Idlir shkruajti:Po keshtu edhe ceshtja e satanait-lucifer. Tempalret besonin (ose dinin) se satanai ishte krijese e kishes, dhe jo entitet real; pra ata besonin se ishte vetem arkitekti i Madh, pa rivale qesharake si satanai. Ata, me gjase, besonin se Luciferi nuk kishte rene kurre nga pozita, por ishte gjithmone Engjell i Drites (Luēifer), engjell ky i diskredituar prej kishes. Keshtu, edhe nese ata komuni8kojne me Luciferin, apo e adhurojne, adhurojne Driten dhe jo bishen, kete karikature mjerane te feve monoteiste. Ata besonin nje Qenie Supreme absolute, te plotfuqishme (vete Fuqia Kozmike), te parivalizueshem, dhe aq serioz, sa te mos bente lodra kalamajsh duke krijuar satanara per te provuar veten (njerezit si shembelltyra te Tij). Ne kete kontekst, nqs gjerat jane keshtu, atehere perse qenka shqetesim Luciferi? Templaret i kishin tejkaluar fete, qe jane shkolla per nivelet modeste; ne kendveshtrimet e tyre te larta, perceptimet dhe kuptimet jane te tjera, me te larta, me te fisme, me te thella.

Ncuq, nuk eshte ashtu ceshtja e satanait lucifer, vertete tempularet i kishin tejkaluar fete por nuk adhuronin satanain, kjo perralla se luciferi eshte engjell i Zotit dhe jo rival i tij, u tregohet masoneve ne gradat e uleta dhe grand master, por ne gradat e larta ndryshon puna, psh lexo se cfare thote Pike qe ishte 33 grade, mbi luciferin, tek libri i tij morali dhe dogma.

Sa i perket artikullit mbi templaret eshte nje disinformacion total, nuk besonin aspak ne bafomet, as nuk dihet se cfare gjeten nen rrenojat e T.Solomonit por thjesht hamendje dhe genjeshtra te vatikanit.

Tempularet ishin murgje shume te disiplinuar qe arriten te pajiseshin me dije mbreslenese dhe nuk kane asgje qe i lidh me iluminatet, eshte ceshtje tjeter nese ata pretendojne se kane lidhje me iluminatin, sepse po te vazhdojme ashtu i bie qe ne baze te asaj qe kane thene 13 familjet aristokrate qe perbejne ate eliten udheheqese, keta te fundit t'i kene rrenjet qe nga Egjipti i lashte.

Templaret, ishin dhe mund te merren shembuj te perkushtimit ndaj Zotit, Dijes Alikimise, prandaj ngjallen zili tek mbreti Filip i asaj kohe dhe, ky i fundit arriti te ngrinte kurth atyre duke e bindur papa klementin, qe gjoja keta ishin heretike dhe sot vatikani na i paraqet si te tille, madje vatikani edhe na del kundra gjoja iluminateve, kur nuk e di se si mund te kishte ato kisha marramendese nga ariktektura, sikur mos te kishin investimin e iluminateve.

E gjithe tema nuk ka lidhje aspak me ate qe ishin vertete kaloresit e tempullit dhe me ate qe besonin, sidomos kjo puna e gjon pagezorit nuk e marr vesh se cfare ka lidhje me Templaret :p...
avatar
enya

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Equinox prej 15.03.11 20:39

enya shkruajti:

Templaret, ishin dhe mund te merren shembuj te perkushtimit ndaj Zotit, Dijes Alikimise, prandaj ngjallen zili tek mbreti Filip i asaj kohe dhe, ky i fundit arriti te ngrinte kurth atyre duke e bindur papa klementin, qe gjoja keta ishin heretike dhe sot vatikani na i paraqet si te tille, madje vatikani edhe na del kundra gjoja iluminateve, kur nuk e di se si mund te kishte ato kisha marramendese nga ariktektura, sikur mos te kishin investimin e iluminateve.

E gjithe tema nuk ka lidhje aspak me ate qe ishin vertete kaloresit e tempullit dhe me ate qe besonin, sidomos kjo puna e gjon pagezorit nuk e marr vesh se cfare ka lidhje me Templaret :p...

Une mendoj se Illuminati do qe te kurorezoje nje "mbret boteror" qe eshte pasuesi i pemes familjare te Jezusit.
Dhe kjo peme eshte ruajtur nga Templaret, te cilet besonin se Merovingjet ishin pasardhesit e mbretit David, Jezusit dhe femijeve te tij.
Dhe kjo ishte arsyeja kryesore pse mbreti Filip donte ti eliminonte Templaret.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  enya prej 15.03.11 21:47

nexus shkruajti:

Une mendoj se Illuminati do qe te kurorezoje nje "mbret boteror" qe eshte pasuesi i pemes familjare te Jezusit.
Dhe kjo peme eshte ruajtur nga Templaret, te cilet besonin se Merovingjet ishin pasardhesit e mbretit David, Jezusit dhe femijeve te tij.
Dhe kjo ishte arsyeja kryesore pse mbreti Filip donte ti eliminonte Templaret.

Mund te jete edhe ashtu si thua ti lol, por me shume kemi te bejme me nje peme familje prej 13 familjeve arsitokrate qe perbejne te ashtequajtur eliten qe udheheq boten , ajo elite qe krijon edhe luftra lol. Mos u influenco nga kodi i da vincit, sepse eshte me shume imagjinate qe i pershtatet interesave te iluminati, prandaj edhe librat e brown jane bere best seller dhe ai nuk eshte kercenuar kurre me jete, ndryshe sic ka ndodhur me te tjere si puna e william cooper (i vrare) e te tjere si ai qe kane guxuar t'i demaskojne, apo morgan (i vrare) etj etj....
Nuk ka lidhje me Jezusin, ata do sjellin nje Jezus te rreme sepse per ta nuk ka kuptim nje rend i ri, po nuk pati nje fe te re te udhehequr nga Mesia i rreme.
Templaret nuk kane lidhje aspak me ta, eshte spekullim sepse ashtu iu leverdis atyre qe te besojme ne.
avatar
enya

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Equinox prej 16.03.11 23:16

enya shkruajti:
Mos u influenco nga kodi i da vincit, sepse eshte me shume imagjinate qe i pershtatet interesave te iluminati, prandaj edhe librat e brown jane bere best seller dhe ai nuk eshte kercenuar kurre me jete, ndryshe sic ka ndodhur me te tjere si puna e william cooper (i vrare) e te tjere si ai qe kane guxuar t'i demaskojne, apo morgan (i vrare) etj etj....
Nuk ka lidhje me Jezusin, ata do sjellin nje Jezus te rreme sepse per ta nuk ka kuptim nje rend i ri, po nuk pati nje fe te re te udhehequr nga Mesia i rreme.
Templaret nuk kane lidhje aspak me ta, eshte spekullim sepse ashtu iu leverdis atyre qe te besojme ne.

Te them te drejten nuk e kam lexuar Kodin e Da Vincit por jam nisur nga disa autore tjere.
Arsyeja kryesore e kesaj fushate ndaj Templareve eshte per te mbrojtur mashtrimin e madh te quajtur Krishterim.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  john abraham prej 15.04.11 17:37

Pershendetje!

Templaret nuk jane mbrojtes te asaj qe shume mendojne.
Kodi i Da Vincit eshte vetem nje liber i cili eshte shkruar per te qene best seller.
E verteta mbi templaret eshte se u krijuan nga ajo qe sot quhet paresia e sionit apo urdheri i sionit..
Ne te vertete nga ato pak dokumenta qe na jepen dhe jo te gjitha te besueshme shohim qe urdheri i sionit ruan disa gjeanologji.
Por cfare jane ne te vertete keto gjeanologji?
Te jeni me se te sigurte qe nuk kane te bejne me Jezusin, por me nje rrjedhe e cila shkon deri tek Davidi (i vajosuri i zotit mbret mbi Izrael; sipas bibles).
Jezusi eshte jashte ketyre gjeanologjive, sepse ai nuk u pranua nga vete populli Izraelit.
Ne 74 Jeruzalemi mori fund si nje qytet hebre, por pak para kesaj kryengritje kishte dalur dikush qe pretendonte per fronin si pasardhes i Davidit.
Ka shume mundesi qe personat qe shpetuan dhe emigruan ne europe te kene ruajtur gjeanologjite e ketij personi i cili pretendonte fronin.

Po mund te themi qe disa familje po ruajne dhe jane pjese e familjes se ketij "mbreti".
Mjeshtrit e Paresise se Sionit jane disa "koka te zgjuara" por midis tyre ka edhe deshtues, nga dossier secrets jane permendur disa persona qe nuk ishin me shume se 12 vjeq ne rolin e mjeshtrit te madh..
Eshte e sigurte qe keta nuk e dinin as vete se cfare posti po mbanin, por nje gje eshte e sigurte mjeshtrit e medhenj te Paresise se sionit kane lidhje familjare me njeri tjetrin.

Por lind pyetja: cfare kane kunder kishes?
Ne te vertete ka dokumenta te shumte qe tregojne qe kisha ne menyre indirekte u sulmua nga templaret dhe urdheri i sionit...
dhe kjo ndodhi per te vetmen arsye qe kisha te hiqte dore nga Jeruzalemi si toke e shejte, dhe te mos pretendonte me per qeverisjen e saj.
Mesa duket shume shpejt do te na dale "mbreti i premtuar" ne Jeruzalem.
Por nga ana tjeter eshte nje super pengese; myslimanet palestineze!
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  enya prej 15.04.11 21:38

Templaret nuk jane mbrojtes te asaj qe shume mendojne.

Mbrojtes te kujt jane sipas jush?

Kodi i Da Vincit eshte vetem nje liber i cili eshte shkruar per te qene best seller.
Kodi i Da vincit nuk ka fare lidhje ne kete mes, dhe se ky liber eshte trill koke e kembe!
E verteta mbi templaret eshte se u krijuan nga ajo qe sot quhet paresia e sionit apo urdheri i sionit..Te jeni me se te sigurte qe nuk kane te bejne me Jezusin, por me nje rrjedhe e cila shkon deri tek Davidi
Po ju nga jeni te sigurte per kete qe flisni?Ne te vertete ka dokumenta te shumte qe tregojne qe kisha ne menyre indirekte u sulmua nga templaret dhe urdheri i sionit...
po o zoteri po se ishin templaret qe torturuan kishen, a nuk ishte kisha ajo qe disa i torturoi e disa te tjere i dogji te gjalle, na qenka kisha e pafajshme!

dhe kjo ndodhi per te vetmen arsye qe kisha te hiqte dore nga Jeruzalemi si toke e shejte, dhe te mos pretendonte me per qeverisjen e saj.
Ashtu mund te mendoni ju, por siguri nuk ka ne kete rast, vetem manipulim sa te duash te dhenash.

Mesa duket shume shpejt do te na dale "mbreti i premtuar" ne Jeruzalem.
Aman edhe ju me keto profetesira!

Por nga ana tjeter eshte nje super pengese; myslimanet palestineze!
Meqe jemi tek pengesa, mire do ishte ta linim arsyen te paster, pa ngjyrime fetare sepse kjo po qe eshte pengese ne nje asryetim te llogjikshem!
avatar
enya

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  john abraham prej 15.04.11 22:31

I nderuar .....
Qe kur doli libri "gjaku i shejte-grali i shejte" autoret e te cilit e hudhen ne gjygj Dan Braun per plagjature; disa fanatikve ju eshte mbushur mendja se Jezusi paska pasardhes; edhe une prandaj e permenda, dhe jam dakort me ju qe nuk ka as nje lidhje ne kete mes.

Historia e pranuar na thote qe keta ishin nje milici e krishtit dhe na qenkan krijuar per te mbrojtur rruget e pelegrineve.
Por kjo nuk eshte aspak e vertete ata u krijuan per te mbrojtur ate qe sot quhet paresia e sionit.....
...eshte e habitshme, por urdherit te sionit ne ate kohe i nevojitej nje milici e forte dhe e pavarur per te realizuar planet e tyre ne Jeruzalem.
Shohim qe Shen Bernardi eshte nje udhe rrefyes dhe nje nder ata qe i qendruan afer urdherit te tempullit.
Shen Bernardi ishte nje studiues dhe transkriptues i zoti, dhe jo pa dashje kishte perfunduar duke perpiluar dokumente te cilat nuk kishin lidhje me kishen..rasti me absurd qe shoqeron Bernardin eshte kur deklaroi qe predikimet e katarve jane te krishtera, dhe jane pikerisht keta katare qe ishin te shumte ne urdherin e tempullit (disa antare te thjeshte dhe disa me poste me te larta).
Templaret nuk moren pjese ne kryqezaten kunder katarve, dhe deklaruan se ka vetem nje kryqezate te vertete ajo ne token e shejte, Jeruzalem.
Dhe meqe jemi tek Toka e shejte; per cfare ju interesonte Jeruzalemi templarve...?
...Pergjigja eshte teper e thjeshte; per ti sherbyer mbreterise se tyre dhe mjeshtrit te tyre te madh.


Ju pyesni nga jam i sigurte qe urdheri i tempullit u krijua nga paresia e sionit?
E thjeshte; une lexoj.
Gjate inkuzicionit shume kalores templare pranuan qe nje nder ritet e tyre ishte te peshtynin kryqin.
Pra nese do te ruanin gjeanologji qe kishin te benin me Jezusin nuk do te peshtynin mbretin e tyre, por keta besojne dhe ruajne gjeanologji qe e kane prejardhjen nga dera e Davidit, dhe pikerisht Boduin I mbreti i jeruzalemit ne kohen kur u krijua urdheri i tempullit ne vitin 1118 lidhet ngushte me keta gjeanologji.
Urdhi i kalorsve templare dhe urdheri i sionit ne fillim kishin te njejtin mjeshter te madh i cili ishte Yg de Pajen....

.....me te vertete kisha mori pjese ne shperndarjen dhe perndjekjen e templarve, por ishte Filip IV i cili u mundua te shkaterroje urdherin me themel deri kur ne vitin 1314 dogji te gjalle mjeshtrin e madh te templarve Zhak de Moleji.
Po ti besh lidhjet mire do te shohesh nje "koincidence" te bukur; Filip bukuroshi mbret i frances po shkaterron nje mbretri apo pretendues froni.
Realisht Paresia e ka goditur aq shume kishen sa qe kaloresit teutonike qe dolen pikerisht nga urdfheri i tempullit ju bashkuan Martin Luterit, ishte pikerisht papa Gjoni XXIII qe pranoi qe cdo mason mund te ishte pjese e kishes dhe ishte pikerisht ky pape qe beri nje revolucion ne kishen romane...
Nese deshiron te dish me shume per kete pape do te isha i nderuar te te informoja sepse ky njeri ka nje histori qe te loen pa fryme.

Une nuk profetizova, por thashe ate qe thote historia.
Sa per pengesen, me thuaj i nderuar: kush eshte plani aktual i qeverise sioniste?
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Idlir prej 16.04.11 11:27

E dini pse Templaret e peshtynin "Krishtin" ne kryq? Sepse ata nuk besonin se krishti ishte kryqezuar; sepse ata dinin se ai lloj "Krishti" ishte nje sajese e kishes romane (absolutizmi, vetemlindesia, unikalitetietj). Templaret dinin, se Krishti i vertete nuk ishte a me pak dhe as me shume se Moisiu e Muhamedi. Ata e nderonin Jezusin, por jo imazhin-Jezus qe kishte krujuar dhe emetuar kisha, i vetmi institucion antikrisht. Keshtu, kur peshtynin, nese peshtynin, ata peshtynin krishtin e rreme te kishes, teksa nderonin, ( si profet, jo si bir te Zotit), Jezusin real. Keto, ne mos gabohem, skjarohen te "Graali i Shenjte".

Tempalret kishin marrdhenie shume te mira me sufinjte muslimane; ata e nderonin figuren e Muhamedit, dhe ishin per nje fe te unifikuar dhe te vetme.
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  john abraham prej 16.04.11 14:15

Pershendetje Edlir!
Templaret dhe myslimanet, eshte e vertete qe kishin marrdhenie te mira, por ama ne fushe beteje ishin armiq te betuar.
Ishin ata myslimane qe e moren Jeruzalemin dhe Templaret u larguan ne Europe.
Sipas jush Templaret besokan qe Jezusi na qenka mesia (mbreti), ohh sa e veshtire eshte kjo per tu besuar.....
Termplaret nuk e respektojne Jezusin si Mbret dhe profet te vdekshem, por si nje njeri qe u mundua te merrte fronin e Jeruzalemit pa te drejte...

Edlir, eshte e dokumentuar dhe e stervertetuar qe Judejte nuk pranonin qe Jezusi te ishte mbret mbi ta..dhe si kam thene mesiper judejte u ngriten ne revolte kunder pushtimit romak me nismen e nje pretendenti per fronin e Jeruzalemit, dhe templaret i shebejne pasardhesve te tij deri ne ditet e sotme.
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  enya prej 17.04.11 14:48

john abraham shkruajti:...Termplaret nuk e respektojne Jezusin si Mbret dhe profet te vdekshem, por si nje njeri qe u mundua te merrte fronin e Jeruzalemit pa te drejte...
Ia ke keputur kot me Top! Jam i sigurte se mund te besh me mire se kaq, nuk ta them me te keq, mund te besh me mire, por je futur ne nje rruge te gabuar duke perzier emocionet dhe preferencat e tua, dhe predikime fetaresh, qe ta kane erresuar llogjiken, nje llogjike qe mund te te jape me shume se sa ke dhene deri tani...
avatar
enya

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  john abraham prej 17.04.11 21:45

Mos Enya, ja paskem keputur kot, vertetoje.
Ju as nuk ja keni idene se c'fare mund te jap une.
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  enya prej 17.04.11 22:18

john abraham shkruajti:Ju as nuk ja keni idene se c'fare mund te jap une.
Pa he, dale te t'a degjojme njehere ate thesarin tend qe e mbani te fshehur, dhe ma ploteso kete idene time te manget!
avatar
enya

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  john abraham prej 17.04.11 22:25

Enya, fillo nje here me kete material dhe ngadale do te marresh te gjitha pergjigjet; mbi templaret, paresine e sionit, iluminati etj.
http://www.explorerunivers.com/t2689-toka-e-shenjte#15385
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Idlir prej 18.04.11 10:34

Ēeshtja e Templareve, si edhe e shoqerive sekrete, eshte e ngjajshme me Simbolin. Simboi kurre nuk mund te ezaurohet ne te gjithe kuptimesine e tij, se perndryshe nuk do te ishte simbol, por shenje ose konvencion.

Keshtu, nuk mund te jemi kurre te sigurt e te qarte, per ceshtjet sekrete. Templareve, Masoneve etj, shpeshhere mund t'i jete dashur te bejne deklarata apo aksione te kunderta me ideologjine e tyre, dhe kete mund ta kene bere thjesht si taktike, maskim, konjukture, apo strategji.

Ne kur gjykojme, gjykojme per ate qe serviret ne tavoline dhe jo per guzhinen. Ne shohim se cbehet ne skene e jo prapa kulisave. Sa here na ndodh qe te fshehim mendimet apo ndjenjat tona, per shkak te nje konjukture?

Edhe ceshtja e Jezusit, nuk mund te thuhet se eshte e zgjidhur njehere e mire. Historia fillon qe me dy shkollat: shkolla kritike dhe ajo mitike. Njera e mohon krejt ekzistencen e Jezusit historik, tjetra mohon statusin e tij hyjnor.

Ende ka hamendje nese Jezusi ka egzistuar apo jo; nese ishte i martuar apo beqar; nese u kryqezua apo jo; etj. Nuk ka siguri per asgje. Ne varjantin Templar, Jezusi ishte edhe Profet, edhe pretendent i ligjshem i fronit (meqe vinte nga Davidi). Ka edhe nje varjant tjeter, qe Jezus Baraba eshte pikerisht Krishti.

Krishti popullor, ai i dishepujve peshkatare, qe u lind ne grazhdin e lopes, flitet se eshte nje sajese e peshkopit Ireneus, rreth vitit 140 p.e.s. Ne doktrinen e Ireneut u ndertua nje Imazh i cili i sherbente interesave dhe hegjemonise se kishes, por jo te vertetes.

Pas germimeve ne Temullin e Solomonit: cfare gjeten Tempullaret? Flitet se ishin disa "baule" me dokumenta... Ka zerra se eshte gjetur ungjilli i Jezusit... Ka zera se Jezusi jetoi ne Egjipt, gjer ne moshen 80. vjecare me emrin Ormus...

Ne fund: ato qe lexojme ne jane informime apo dizinformime?

Jemi te informuar apo te dezinformuar rreth Templareve, Masoneve Iluminatit etj? Tashme dihet se cfare makinerie e sterfuqishme ka qene kisha... Sot, jemi duke lexuar materiale te verteta rreth subjekteve te lartpermendur?, apo lexojme denigrimet kishtare pa e ditur?
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  enya prej 18.04.11 14:46

john abraham shkruajti:Enya, fillo nje here me kete material dhe ngadale do te marresh te gjitha pergjigjet; mbi templaret, paresine e sionit, iluminati etj.
http://www.explorerunivers.com/t2689-toka-e-shenjte#15385
Ehhh c'na e mbushe mendjen tani! Argumente qe nuk kane kundershtim keto te tuat, tani na "iluminove" me shume se sa vete Iluminati!!!
avatar
enya

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Odin prej 19.04.11 23:52

Alfabeti templar qe si baze ka kryqin tete degesh:
AB


C


D


E


F


G


H


I


K


L


M


N


O


P


Q


R


S


T


U


V


X


Y


W


Z
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  maqomaqo3 prej 20.04.11 2:23

kjo eshte teme interesante dhe pashe qe kishte shume komente me siper .une as qe i besoj asaj qe ishte shkruar tek ai shkrim dhe me teper si besoj fare dan braunit .kam pare vetem filmat qe jane bazuar ne librat e tij dhe thjesht me jane dukur shume qesharake ,pa asnje prove fare qe edhe imagjinata e nje femije 5 vjecar mund ti kishte shkruar ato libra .pastaj masoneria e sotme si idhull ka gjonin .ata sjane gje tjeter vecse njerez te djallezuar qe duan vetem veten e tyre dhe asnje tjeter ,duan te sundojne mendjet dhe boten.kure skane per tja aritur qellimit sa te kete njerez qe besojne ne zot dhe te jezu krishti. une besoj ne te tilla shkrima ,aq sa besoj se kur te gdhihem neser do jete fundi i botes .mos ju besoni te gjithave se 80% jane genjeshtra ose imagjinate
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  rebelisistemit prej 08.08.11 12:42

Nė mesjetė, ka ekzistuar njė organizatė e fshehtė qė ka orientuar historinė dhe ka qėndruar nė prapaskenė tė shumė ndodhive tė asaj kohe. Nė fillim kjo organizatė u paraqit me emrin “Kalorės tė Tempullit”. Kalorėsit e tempullit janė themeluar si njė fraksion i Kryqėzatave dhe ishin pėrbetuar se do tė luftojnė pėr hir tė krishterimit. Por me kalimin e kohės iu nėnshtruan njė doktrine tė mbrapshtė dhe tė ligė dhe nė tėrėsi u larguan prej mėsimeve tė krishterimit. Anėtarėt e fraksionit u dhanė pas interesave tė kėsaj bote dhe pas pasioneve, dhe harruan Allahun dhe fenė e tyre. Duke pėrdorur forcėn ushtarake dhe lidhjet politike fituan pasuri shumė tė madhe. Nė mesjetė, kishin mė shumė forcė materiale dhe pasuri sesa kisha dhe shtetet tjera Evropiane. Falė kėsaj fuqie tė madhe kalorėsit kishin nėnshtruar njerėzit e pushtetit, madje edhe autoritetet kishtare. Pėrfituan shumė privilegje dhe paprekshmėri. Ishin organizatorė kryesorė tė parregullsive dhe punėve tė errėta. Pėrdornin rituale tė mbrapshtė dhe tė degjeneruar. Pėr arsye tė gjithė kėtyre punėve tė liga qė i pėrmendėm u burgosėn, u gjykuan dhe u ndalua veprimtaria e tyre. Por megjithatė vazhduan tė organizohen nėntokė. Dhe pas njė kohe u paraqitėn me njė emėr tjetėr: Masonizėm. Nė kėtė film, studiohet baza e vėrtetė e masonizmit e cila me shekuj tė tėrė e ka fshehur identitetin e saj tė vėrtetė, domethėnė studiohen Kalorėsit e Tempullit.


avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  john abraham prej 19.08.11 23:02

avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  dante prej 02.10.11 1:17

Me sa kam arritur te krijoj une idene time, nje miniteori te bazuar ne disa fakte, mendoj qe templaret nuk jane ato te cilet si shume percaktohen si paraardhes te masonerise apo te ndonje sekti te percaktuar i cili kontrollon boten apo ku di une se cfare.

Duke qene se mbroj dhe besoj qe Zoti gjithmone me ane te prejgamereve dhe te derguarve te tij ka synuar qe te dergoje ne toke fjalen e tij per krijimin dhe ekzistencen e vetem nje feje, dhe cdo gje tjeter e krijuar eshte pjelle e njeriut per te arritur synimet e tij dhe fuqizimin, templaret mund te kene lidhje me kete fakt.

Kaloresit templare ishin ushtare te thjeshte francez, irlandez spanjoll e roman te cilet ndryshe nga te tjeret qe morren pjese ne kryqzata, synim kishin perfitimin e tyre duke grabitur e plackitur. ishte ky momenti kur ato rane ndesh me nje nga sekretet me te medha dhe te kontestuara te historise, faktit qe jezu krishti ( isai a.s ) kishte patur pasardhes, dhe gjaku i tij ishte trasheguar.

Ishte ky momenti kur ato u betuan qe do te mbronin nje nga sekretet me te medha te historise, ate te realitetit te vazhdimsis se perhapjes se Fese se vetme te propoganduar nga ai, duke pare qe ishin apostujt e tij te cilet e shkruan biblen pas vdekjes se tij, shpesh edhe me perplasje midis tyre. Kisha ne ate periudhe funskiononte me teper si nje institucion qeverises me te gjitha efektet, dhe jo si nje intitucion fetar.

Kjo eshte arsyeja pse ato u luftuan dhe u shpallen heretik nga ana e kishes qe donte qe sekreti i madh te mos dilte kurr, qe ajo te mos e humbiste fuqine e vet. Kjo shihet edhe ne luften qe kisha ndermorri kunder dinastise merovinge ne France, qe thuhej si ishte pasardhese e gjakut te Krishtit, duke mbeshtetur Karolinget.

Lidhja e ngushte edhe me vllazerite islamike eshte nje tjeter faktor. Shum sekrete te kishes ruhen ne biblotekat e vatikanit edhe ditet e sotme. i tille eshte rasti i nje murgu francez nga nje qyteze e vogel, i cili rastesisht kishte rene ne kontakt me nje nga keto dokumenta, dhe qe ai te mos fliste, paguhej me shuma marramendese nga kisha, ne momentin qe ai po vdiste i foli ne vesh vetem ndihmesit te tij, dhe qe ate dite ai vdiq memec, pa folur asnje fjale.

Kjo eshte thjeshte nje ide e imja, ju lutem nqs nuk e ndani me mua kete mendim mos mu drejtoni me komente te ashpra. Faleminderit !
avatar
dante

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  john abraham prej 07.10.11 20:16

Pershendetje Dante!

E kam degjuar shpesh kete brockull se Templaret po ruajn sekretin se Jezusi na paska femije...!

Ne rradhe te pare ju si musliman qe jeni duhet ta dini shume mire se ne Kuran Jezusi quhet Mesihu (Mesia), ndersa templaret nuk e pranonin si te tille, pse e them kete?

Templaret gjate ceremonive te tyre kishin nje ritual qe perfshinte kryqin dhe statujen e Jezusit, dhe e merrnin e vinin pertoke dhe peshtynin mbi te.
Shume njerez naiv e interpretojne kete fakt duke thene se Templaret nuk e pranonin Jezusin si bir te Perendise por si nje profet dhe keshtu peshtynin kryqin...!

Ne fakt kjo eshte nje genjeshter:
Templaret duke qene se nuk e pranonin Jezusin si Mesine ashtu siq bejne muslimanet dhe te krishtert kryenin ate veprim si kujtim te ushtarve romake qe e peshtynin Jezusin..!

Mateu 27
29 Dhe i thurėn njė kurorė me ferra, ia vunė mbi krye dhe i dhanė njė kallam nė dorėn e djathtė; dhe, duke u gjunjėzuar pėrpara tij, e pėrqeshnin duke thėnė: ``Tungjatjeta, o mbret i Judenjve!``.
30 Pastaj e pėshtynė, ia morėn kallamin dhe me tė i binin nė kokė.


Mesa duket Templaret nuk bene asgje tjeter perpos asaj qe bene ata qe deshen ta kryqezonin...!

Jezusi eshte Mesia i vertete, dhe nuk do te vije fundi pa ardhur ai.
Persa u perket templarve dhe paresise se sionit jeni mashtruar keq nga "Kodi i davincit" apo nga libri Grali i Shenjte", Paresia e sionit dhe templaret nuk ishin dhe nuk jane askush tjeter vetem se mohues te vertetes dhe "puntore" te Dexhallit (Antikrishtit)!!

avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  maqomaqo3 prej 07.10.11 23:35

JEZUSI ESHTE ZOTI YNE ,AI NUK KA FEMIJE DHE NQS DO KISHTE ZDO KISH ASGJE TE KEQE ,SEPSE PERENDITE E GREQISE SE LASHTE KISHIN AQ SHUME FEMIJE SA NUK I NUMERONIN DOT . PER TERE ATA QE MENDOJNE SE KA FEMIJE ,JEZUSI NUK KA PATUR ASNJE MAREDHENIE GJATE JETES SE TIJ .NQS DO KISH PATUR DO ISHTE E SHKRUAR NE LIBRAT E SHENJTE SEPSE SKA ASNJE GJE TE KEQE
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  dante prej 07.10.11 23:43

un nuk i kam lexuar asnjerin nga dy librat miku im, biseda me nje mikun tim francez, qe per ironi te fatit kishte mbiemrin Mason hahaha me ben te mendoj nje gje te tille, fakti qe ato peshtyn mbi kryq eshte sepse ata nuk e besojne se krishti ka vdekur ne kryq, dhe ata nuk e besonin as qe krishti ka vdekur nga dora e njeriut, ata e besojne krishtin si profet, ndryshe nga Vatikani qe pastaj e shenjteroi dhe e quajti bir i zotit, ata nuk jane nisur me asnje qellim te caktuar drejt tempullit, pervec se bastisjes dhe gjetjes se arit. Me zbulimin e shkrimit sekret u betuan per mbrojtjen e atij sekreti, dhe mendohet se grali i shenjte nuk eshte kupa ku Isai piu gjate nates se fundit, por ajo pergamene e kuqrremte qe permbante te verteten. Nuk jane antikrisht, por mbrojtesit e tij me te zjarrte
avatar
dante

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tempullarėt - Templarėt

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi