Dėnimi i ndėrgjegjes (Loti i vrasėsit)

Shko poshtė

Dėnimi i ndėrgjegjes (Loti i vrasėsit)

Mesazh  Fikrro prej 20.11.10 20:58

Shkrimi ne vazhdim eshte teresisht i imagjinuar


Denimi i ndergjegjes (Loti i vrasesit)-Nje vrasesi kurre nuk di te lotoj.
- Nje vrases nuk di te jetoj.
- Nje vrases gjithmone ndeshkohet.

I ndrojtur dhe i vetmuar,i djegur jam por te digjem eshte pak, se me ka kapur ajo...,ajo eshte me mua dhe sme leshon dot.Ah se cfare qenka ajo, cfare qenka ajo..., ajo..., ajo...,
ndergjegja.

Sikur te ishte me mua me pare, pse dridhem i teri, pse as nuk mund te jem si te gjithe, pse kembet nuk po me mbajne me.Mos ato jane te lodhura duke qene deshmitare qe me levizen mua dhe tash po me tradhetojne, apo duan te largohen nga une se jam aq i papaster sa qe e kane veshtire dhe rende te me mbajne nje njeri si une dhe se turpi qe me mbajten mua nuk po i lene me te jene nen komanden time.

Por mua me duhen ato, me duhen se ende kam nje copez jete te felliqur per ta jetuar.Te felliqur thash, jo jeta aspak nuk eshte e felliqur une e ndota une e felliqa e tash nuk po pastrohet me as me pendim as me vuajtje por vetem me ndeshkim, ky ndeshkim i cili sapo mi mori kembet.

Ato kembe qe gjakun shkelen dhe ato kembe besnik e te roberuara nga une.Lum si kembet e mia ato shkuan dhe u liruan po une i gjori qe me ka kapur kjo semundje e ndergjegjes si ta sheroj,dhe si duke ajo po i jep fundin edhe duarve te mia po ato c'kane faj.
E di ato duart e mia kane vepruar dhe kane vrare dhe ato jane prova qe une jam nje vrases,duart e mia mbajne ende gjakun e viktimave te mia,e qe si duket edhe duart po me lene.Por perse duart,ato nuk kane faj,une i urdherova,une iu thash...por kjo ndergjegja ime po vepron pa meshire dhe ja qe mi shtangoi duart.Keto duart e mia qe jane dhjete degeshe dhe ne cdo maje te nje dege jane vizatuar portretet e viktimave te mia.

Perse goja po me shtanget,ku me mbeti zeri,ku shkoi...ah edhe kete po ma merr ndergjegja,po zeri im cfare i beri kesaj ndergjegjes qe po me mangeson dalngadale dhe pa pike meshire.

E po ndoshta ky zeri im ka i ka frikesuar shum ata sa qe ndoshta edhe tash qe kane vdekur ne varret e tyre ende degjohej zeri im.Ky ze qe aq shum foli dhe mendoj qe beri mire ndergjegja qe ma mori,eshte i lodhur dhe s'ka c'me duhet meedhe ai eshte nje mekatar si une,edhe pse duket si nje drite por ajo eshte e mbushur me erresir nga brenda.Ky ze qe kurr se tha ate fjalen qe duhet ta kenaq dike,ta beje te lumtur,i mallkuar qofte zeri im.

Por edhe zhurmat diqka u ndalen u qetesuan,c'ka qe nuk po i degjoj me ata ose atoklithmat e viktimave te mija fantazma qe bertasin nga dhembja qe u shkaktova,a mos ndergjegja po mi largon ato halucinacione apo po me bene te shurdher,po,po te shurdher po me bene se ato viktimat e mija une ende po i shoh por zhurmat nuk ua degjoj me.Mori ndergjegje nuk me le te pershendetem me veshet e mi qe te gjoret sot moren pushimni perfundimtar pasi qe kurr nuk pushuan,edhe ne qetesi paten zhurem,bile edhe ne gjum nuk ishin te qete dhe tash qe vdiqen me vjen mire per ta.
Me vjen mire qe veshet e mi shkuan e nuk po degjojne me,se kurr nuk ua dhashe nje buzeqeshje qe ta degjojne por ata vetem degjuan Kengen e Vdekjes dhe Vuajtjet e Dhembjes,e sot po shkojn te qete dhe te sterlumtur te lire pergjithmone.

Por perse drita mu erresua,cfare po ndodh,ku jane dritat,une nuk mund te leviz qe ti ndez,as nuk mund te flas qe t'iu them te ndizern e as nuk mund te degjoj se cfare po me thone.


Po pres ne erresire,se erresira eshte simboli im,ndoshta erresira ka ardhur te me vizitoj dhe te me tregoj se cfare une jam;Nje korb i zi.Epo le te kthhet lirisht nga ka ardhur se qe jam i zi tashme e kam kuptuar kete ma tregoi ndergjegja apo cfare do kjo ndergjegja te me jap prova per kete qe jam.
Po pse nuk po iken me kjo erresire,mos ndoshta ndergjegja me verboi,mi mori edhe syte e mi jo...jo...,dua te shoh thoja me vete e bertisja ne veten time por kot bertisja ne mendje kush te me degjonte ndergjegja,ajo qe mi mori gati te gjitha dhe me beri te kupto se une nuk kam bere gjene e duhur qe dikush te me degjoj nuk kam as nje te drejte as te leviz,as te flas,as te degjoj deh as te shikoj.Se ata syte e mi i shikuan ata,ishin dy te vegjel por apne te gjithen,a thua si jane ndjere,si kane pasur force qe te qendrojne hapur per nje kohe kaq te gjate dhe te durojne skena horrori.Ata kurr nuk u frikesuan,por vdiqen si trima te pa trembur,trima qe kurr nuk duhej te ishin,e tash ata po pushojne pergjithmone.Kjo ndergjegje mi mori te gjitha,cfare do tjeter...kjo ndergjegje qe me eshte futur ne gjake e venat e mia po drejtojne ne zemren time,ate zemren qe prej sa nuk doli kurr nje gje ose nje ndjenje e mire.Po kur te arrij gjaku ne zemren time kjo eshte frika ime e madhe se c'do te me ndodhe kur ky gjak i helmuar do ti afrohet zemres sime do ta shkaterroj e do ta pelcas.Gjaku me hyri ne zemer dhe fryma mu ndal,zemra e tuboi gjakun tim helmues dhe nuk duroi me e shpertheu dhe hodhi gjakun tim helmues neper te gjitha organet si nje vullkan.Ku ky gjak helmues (parazit) me shkaterroi organizmin me te gjitha organet qe kisha.Me perveloi me la shkrum e hi,ma mbyti gjith brendesin qe kisha dhe me la te zbrazet,ashtu siq isha gjithmone I Zbrazet dhe I pa Vlere.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėnimi i ndėrgjegjes (Loti i vrasėsit)

Mesazh  yasmin prej 28.11.10 19:38

Deri ne momentin qe ne nuk e kemi vrare ndergjegjen akoma, ajo eshte gjykatesja jone e pagabueshme....
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi