Meditimi i thellė

Shko poshtė

Meditimi i thellė

Mesazh  Elizza prej 14.11.10 19:07

Meditimi i thellė
Unė s'mund tė mendoj pėr asgjė tjetėr qė ofron tė njėjten ndjenjė tė paqes dhe lehtėsimin nga presionet e jetės sė pėrditshme si pėrvoja e meditimit tė thellė.

Shpesh kam hasur ne individ qė dėshirojnė tė shkojnė thellė e mė thellė nė nivelet e mendjes, por kur duan ta bėjnė kėtė gjė ata kėrkojnė njė teknikė tė re. Pasi ta kenė pėrvetsuar njė, e vėrejnė se nuk po arrin suksesin qė e kanė paracaktuar dhe kėrkojnė njė pėrvojė tė re duke ndėrruar teknikėn... Kjo nuk ėshtė zgjidhja!

Disa sekrete pėr meditim tė thellė:

1. Mirėqenia juaj e pėrgjithshme
Shėndeti juaj psikologjik, emocional, fizik dhe shpirtėror janė tė lidhura tė gjitha, dhe tė gjitha kanė njė ndikim nė aftėsinė tuaj pėr tė provuar meditim tė thellė. Nė qoftė se keni njė mungesė ekuilibri nė njė aspekt tė jetės suaj, kjo do tė ndikojė nė ēdo fushė pa dyshim nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr.

Komponente tė ndryshme tė vetes, tė mendjes suaj, tė trupit dhe tė shpirtit janė tė lidhura tė gjitha. Energjia qė rrjedh nėpėr trupin tuaj fizik, mendimet qė qarkullojnė nė mendjen tuaj dhe emocionet qė ju ndjeni janė tė ndėrthurura tė gjitha dhe tė lidhura, dhe ato tė gjitha ndikojnė nė njėra-tjetrėn.

Ju ndoshta nuk keni nevojė mė pėr t'ju bindur pėr kėtė. Ju do tė jeni tė vetėdijshėm se si emocionet tuaja mund tė ndikojnė nė nivelin tuaj tė energjisė, ose si njė sėmundje fizike mund tė jetė e sjhkaktuar nga stresi. Gjithashtu, hapja juaj me dimensionin shpirtėror tė jetės mund tė jetė 'e mbytur' nga tė menduarit negativ dhe njė force qė rrjedh nėpėr sistemin tuaj nervor mund tė ndihmohet ose pengohet nga stadi juaj i mendjes.

Nėpėr klasat e meditimit ose nėse keni dėgjuar pėr njė meditim tė udhėzuar, instruktori i meditimit kėrkon qė medituesit tė pėrqendrojnė vėmendjen nė trupin e tyre fizik nė fillim tė meditimit. Kjo bėhet qė t'iu jap mundėsi pėr tė identifikuar ndonjė nga fushat e trupit qė janė veēanėrisht tė tensionuara, tė lėnduara apo tė pakėndshme. instruktorėt e mirė tė meditimit e kuptojnė moslidhjen e mendjes, trupit dhe shpirtit, dhe e kuptojnė se tensioni qė ėshtė ruajtur nė trup mund tė pengojė meditimin dhe rrjedhėn e energjisė shpirtėrore nė tė gjithė trupin dhe mendjen e tyre.

Mendja, Trupi dhe Shpirti ...
Pėr tė shkuar mė thellė nė meditim, nė njė nivel tė ri tė meditimit tė vėrtetė kozmik, ju mund tė keni nevojė pėr tė adresuar aspekte tė mirėqenies suaj qė ju i kishit shpėrfillur paraprakisht, dhe ju gjithashtu mund tė duhet tė bėni ndryshime nė ēdo rrethanė nė jetėn tuaj qė ndikojnė nė shėndetin e mendjes suaj, trupit dhe shpirtit.

... A jeni fizikisht tė shėndetshėm, ose a keni dhimbje apo njė gjendje kronike qė ju pengon? A jeni tė ekuilibruar emocionalisht, apo nganjėherė vuani nga ankthi apo depresioni? A bėni mjaft gjumė? Si ndiheni nė lidhje me punėn tuaj? A ju frymėzon puna juaj dhe a ju jep njė ndjenjė tė qėllimit, apo ėshtė ajo njė punė e pėrditshme e lodhshme? A pini duhan ose merrni drogė? a keni energji ose jeni tė lodhur shpesh? Janė marrėdhėniet tuaja me ata rreth jush harmonike?.....

2. Njė mendje e qetė
Kur ju meditoni, ju e vereni se mendja juaj ėshtė e zėnė! Pra, ju nuk jeni vetėm. Gjatė rrjedhės sė njė dite tė zakonshme ėshtė e lehtė pėr tė ndėrtuar njė sasi te madhe kėrcėllimesh mendore. Mendja e qetė ėshtė njė praktikė e fuqishme qė do tė ndihmojė nė parandalimin e njė ndėrtimi kėrcėllimesh mendore dhe ju pėrgatit pėr meditim shumė tė thellė. Eshtė njė praktikė tepėr e fuqishme qė mund tė transformojė jo vetėm meditimin tuaj, por edhe cilėsinė normale tė jetės sė pėrditshme. Mendja e qetė ėshtė “ stadi i tė qenit nė momentin e tanishėm duke pranuar gjėrat si janė, pa i gjykuar”. Kur jeni tė ndėrgjegjshėm, vetėdija juaj ėshtė nė momentin e tanishėm. Ju bėheni i vetėdijshėm pėr veten dhe rrethin tuaj, por ju thjesht i respektoni kėto gjėra ashtu si janė. Ju jeni tė vetėdijshėm pėr mendimet dhe ndjenjat tuaja, por ju nuk reagoni ndaj tyre...

3. Qėllimi
Pėr miliona njerėz nė mbarė botėn, meditimi ėshtė njė pjesė pozitive e pėrditshmerise sė tyre rutinore. Ndoshta ju jeni njėri prej tyre.

Fuqia e qėllimit ėshtė njė nga ato gjėra qė ėshtė shumė e lehtė pėr ta nėnēmuar, por kur ju bėni njė deklaratė tė qėllimit, ju filloni tė koncentroheni nė ēfarėdo qoftė ajo qė synoni pėr tė arritur.

Kur ėshtė fjala pėr meditim, fuqia e qėllimit mund tė jetė njė aleat i fuqishėm. Kur ju shprehni si qėllim qė tė keni njė meditim tė thellė, ju bėni njė angazhim tė vogėl, por tė fuqishėm pėr veten, sa me tė vėrtetė mund t’ju ndihmojė pėr t'u pėrqėndruar dhe pėr tė thelluar meditimin tuaj. Shprehja e qėllimit mund tė duket si njė ushtrim i parėndėsishėm mendor, por ėshtė shumė mė i fuqishėm si ne tė japim “kredi” pėr tė.

4. Muzika meditative
Muzika meditative ėshtė njė formė e specializuar e muzikės qė ndihmon pėr ta qetėsuar aktivitetin nė mendjen tuaj dhe t'ju udhėzojė nė njė gjendje tė relaksimit tė thellė. Kjo ėshtė njė rrugė jashtėzakonisht efektive e trajnimit tė mendjes pėr tė hyrė nė njė gjendje meditimi tė thellė dhe ėshtė efektive edhe pėr fillestarėt edhe pėr medituesit me pėrvojė. Ėshtė muzike e lehtė, ėshtė shumė relaksuese, dhe pėr shumė njerėz, kjo sjell njė pikė kthese nė meditimin e tyre dhe ēon nė njė pėrshpejtim tė hyrjes nė thellėsi.
Kjo muzikė sjellė ndryshime tė dėshirueshme nė aktivitetin e valėve tė trurit, nė mėnyrė qė tė shkaktoj njė gjendje tė meditimit dhe tė relaksimit tė thellė.

Kjo teknikė e specializuar e audiove pėrdor edhe zėra tė quajtur binaural beats. Kėta zėra janė tė ngulitur zakonisht brenda muzikės qetėsuese, pėr tė ndihmuar tė hyni nė nivelet e meditimit tė thellė, qė mund normalisht t’ju duhen vite tė praktikės pėr tė pėrmbushur. Kjo ėshtė me pėrfitim tė madh jo vetėm pėr ata qė janė tė ri nė meditim, por gjithashtu ėshtė e mrekullueshme edhe pėr medituesit me pėrvojė.

5. Pėrkushtimi dhe kėmbėngulja
E di, ... pėrkushtimi dhe kėmbėngulja nuk janė dy nga fjalėt mė tė preferuara nė botė, por si pėr shumė gjėra nė jetė, ato janė thelbėsore pėr arritjen e rezultateve tė vėrteta dhe tė qėndrueshme. Nėse doni tė jeni nė gjendje tė shkoni lehtėsisht nė meditim tė thellė nė njė bazė tė rregullt, atėherė ju do tė duhet t'i kushtoni pak kohė dhe pėrpjekje qė tė keni sukses.

...

Si keni pėr ta realizuar tani?..., teknika qė ju pėrdorni pėr meditim nė pėrgjithėsi ėshtė mė pak e rėndėsishme se sa mėnyra me tė cilėn ju i qaseni meditimit dhe jetės suaj si njė tėrėsi. Pavarėsisht nėse ju bėni meditim tė jashtėzakonshėm, meditim zen, meditim vipassana, meditim merkaba, meditim budist apo edhe meditim nė kėmbė, teknika qė ju pėrdorni ėshtė dytėsore pėr nga rėndėsia. Tė gjitha teknikat e meditimit kanė tė njėjtin qėllim pėrfundimtar, ndėrsa ka shumė faktorė qė mund tė ndikojnė nė aftėsinė tuaj pėr tė medituar thellė!
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditimi i thellė

Mesazh  Xhemajl prej 30.12.10 21:36

Kur bėhet fjal per meditim te thelle, a do te thote se ne meditim te thelle perfshihet nivelet e mendjes :Beta,alfa,theta,delta?
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditimi i thellė

Mesazh  benardi prej 31.12.10 0:24

Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirė

Pėrsiatja (ose meditimi nga lat. meditatio - mendoj, pėrsias,) ėshtė njė mėnyrė pėrkushtimi fetar ose ushtrimi mendor dhe shpirtėror, nė tė cilin njeriu pėrqendron mendjen e tij nė njė pikė tė vetme (fjalė, fjali, emėr), pėr tė arritur njė gjendje apo shkallė mė tė lartė tė vetėdijes shpirtėrore.

avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditimi i thellė

Mesazh  Xhemajl prej 22.08.11 23:19

Perfitimet nga Meditimi i thelle,
Perjetim te paqes ne mendjen tuaj, Rrit aftesin tuaj per te mesuar me shpejte, qartesi mendore, me shume inteligjence dhe intuite,
Fiton me shum qasje ne krijimtari dhe me shum frymezim..
Rritjen e energjisė suaj dhe vitaliteti gjatė gjithė ditės (thjesht sepse ju jeni shumė mė tepėr vigjilent sa kurrė mė parė) ...
Ju ndihmon pėr tė thyejnė problemet e veshtira dhe sfidat ...
Rregullon hormonet natyrore shėrimin tuaj dhe pėr tė pėrmirėsuar gjendjen tuaj emocionale, shpirtėrore dhe fizike ...

Gjithashtu ne nivele me te thella te mendjes, jemi ne gjendje qe te kemi aftesi te papara psiqike, si telekinezis,shikim ne distanc etj etj.

Per te hyre sa me thelle ne meditim, eshte e nevojshme shum vite eksperienc mirpo koheve te fundit, teknologjia na ka bere te mundur qe permes muzikes me efekte speciale te futemi shum me lehte, dhe sa me thelle ne meditim.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditimi i thellė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi