Shoqėria sekrete e Masonėve

Shko poshtė

Shoqėria sekrete e Masonėve

Mesazh  Admin prej 22.05.08 19:57

Shoqėria sekrete e Masonėve

Simbolet dhe ritualet misterioze tė Masonėve, urdhrit ezoterik qė pėrshkruhet edhe nė "Kodin Da Vinēi", pėrgatiten tė sillen edhe nė Shqipėri nga "Grand Orient de France", njė nga degėt tradicionale tė kėtij urdhri qė e ka patur gjithnjė kundėr Kishėn Katolike.

Lajmėtar pėr rekrutimin e shqiptarėve nė kėtėshoqėri "sekrete" ku kanė bėrė pjesė edhe shumė emra tė mėdhenj nė shekuj, ka qenė sekretari i marrėdhėnieve me jashtė tė "Grand Orient" tė Francės i cili ka pohuar se pas njė viti edhe nė Shqipėri do tė formohet njė grup masonėsh ose siē i quan Rui Lopes, "vėllazėri kombėtare".

Duket se kjo ėshtė pjesė e njė misioni tė ri tė shoqėrisė 300 vjeēare franceze, qė daton nė vitet e errėta tė mesjetės, pėr tė mbjellė bėrthama tė reja nė vendet e lindjes tė Evropės ku komunizmi nuk i ka pranuar kurrė masonėt ose adhuruesit e simboleve tė ndėrtimit.

Ndėrsa pėrjeton aktualisht njė krizė identiteti dhe nuk numėron mė shumė anėtarė se 2 milionė nė tė gjithė botėn vitet e fundit, pėrkundrejt 7 milionė tė tillėve nė vitet 1950, shoqėria franceze ėshtė njė prej atyre qė i kanė rezistuar kėsaj tendence degradimi ashtu si edhe Belgjika ku kėto shoqėri mbeten ende solide, ndryshe nga ē'ndodh me masonerinė anglo-amerikane qė ka humbur gjysmėn e anėtarėve tė vet.

Dega liberale e franc-maēonnerie-sė ėshtė ajo qė dominon nė Evropė ashtu si edhe nė vendet e Amerikės Latine.

Shoqėria masonike

Shoqėria e masonėve e pėrshkruan veten si njė Urdhėr qė pėrhap mėsime ezoterike jo dogmatike dhe progresive me ndihmėn e simboleve dhe ritualeve.

Ajo i inkurajon anėtarėt e vet drejt progresit tė Njerėzimit. Bamirėsia ėshtė njė nga filzofitė e tyre ashtu si edhe puna pėr pėrmirėsimin shpirtėror dhe moral.

Shpesh e pėrshkruar si njė sistem i veēantė moral i ilustruar nga simbole, ajo e prezanton veten si njė shoqėri vėllazėrore me njė metodė tė veēantė qė u lejon anėtarėve tė zhvillojnė aftėsitė e dėgjimit, tė hreflektimit dhe tė dialogut nė mėnyrė qė ata vetė t'i pėrcjellin kėto vlera tek tė tjerėt.

E shfaqur nė 1717 nė Londėr, shoqėria "Franc-Maēonnerie" ėshtė strukturuar me kalimin e shekujve rreth njė sėrė ritesh dhe traditash gjė qė ka ēuar nė krijimin e njė sėrė bindjesh.

Si tė bėhesh mason?

Pėrgjigjia e parė qė tė jepet nė adresėn nė internet tė shoqėrisė franceze pėr t'u bėrė mason ėshtė tė duash. Pėrgjithėsisht njė mason shėrben si ndėrmjetės pėr tė rekrutuar anėtarė tė rinj.

(Njė mason ka gjithnjė mundėsinė ta zbulojė veten, por ai e ka tė ndaluar tė zbulojė njė vėlla tė grupit) dhe kur e shikon tė volitshme e prezanton kandidaturėn e re pėrpara lozhės sė vet ose pėrpara njė lozhe tjetėr...

Ka gjithashtu edhe njė formular aplikimi qė mund ta plotėsosh online, ndėrsa mund ta marrėsh kėtė vendin pasi ke dėgjuar njė emision 15 minutash tė dielėn nė mėngjes nė"France Culture", por kjo funksionon pėr francezėt sigurisht, ndėrsa anėtar i vėllazėrisė shqiptare mund tė bėhesh vetėm pas njė viti, kur dega e 'Grand Orient de France' tė ketė mbėrritur nė Shqipėri pėr tė themeluar shoqėrinė "sekrete" shqiptare tė masonėve.

Shoqėria e veglave tė ndėrtimit

"Grand Orient de France" ėshtė njė shoqėri qė ngėrthen dy parime tė cilat nė dukje janė kontradiktore: respekti pėr Traditėn e trashėguar nga themeluesit e Masonėrisė dhe kėrkimi i progresit pėr pėrmirėsimin e Njeriut dhe tė Shoqėrisė.

Nė lozhet malonike pėrdoren irtuale dhe simbolie gjatė zhvillimit tė mbledhjeve pėr progresin personal tė masonėve nė gjirin e shoqėrisė.

Mė tė njohurat nga kėto simbole janė tre pikat, vizorja trekėndore dhe kompasi. Domethėnia e tyre filozofike dhe morale mund tė kapet vetėm po tė depėrtosh nė thellėsi tė sekretit masonik.

Kėrkimi i progresit ka qenė gjithnjė pėr masonėt e Grand Orient njė motorr hreflektimesh pėr veprimet e tyre dhe nė tė njėjtėn kohė ky parim bėn pjesė edhe nė traditėn e bindjes.

"Ne jemi trashėgimtarė tė burrave dhe grave qė kanė pėrmirėsuar njerėzimin: Volteri, La Fayette, Garibaldi, Auguste Blanqui, Victor Schoelcher, emir Abd El-Kader, Louise Michel, Bakounine, Jean Zay, Félix Eboué, Pierre Brossolette dhe shumė tė tjerė janė disa nga anėtarėt e kėsaj shoqėrie sipas 'Grand Orient".

Nė tė njėjtėn kohė kjo shoqėri e shpall veten si mbrojtėse vigjilente tė parimeve tė devizės sė Republikės Francee: "Liberté, Egalité, Fraternité" (Liri, Barazi, Vėllazėri).

Ata e shpallin veten gjithashtu kundėr racizmit dhe armiqve tė demokracisė, janė pėr lirinė absolute tė koshiencės qė garantohet nga laiciteti i institucioneve.

Origjina legjendare

Edhe pse tė ashtuquajturat "llozha" tė masonėve janė shfaqur nė shekullin e XVII-tė, nė Écosse, origjina e tyre historike implikon edhe njė origjinė legjendare dhe simbolike mė tė lashtė.

Masonėt e parė e lidhnin simbolikisht kėtė origjinė mitike me origjinėn e vetė masonėrisė (domethėnė me origjinėn e artit tė ndėrtimit).

Nė njė shekull ku studimet paleontologjie nuk ekzistonin akoma, ishte e natyrshme pėr ata qė ta lidhnin origjinėn e saj me epokėn e Adamit (njeriu i parė sipas konceptit tė kohės) ose atė tė Noes (ndėrtimi i Harkut dhe fesė sė "parė") ose mė shpesh me atė tė ndėrtimit tė tempullit tė Salomonit nga arkitekti Hiram Abi.

Nė fund tė shekullit tė XVI-tė, dorėshkrimi i Régius e vendoste nė mėnyrė emblematike shoqėrine e Masonėve nėn emrin e Euklidit dhe tė Pitagorėt, baballarėt e gjeometrisė dhe nėn mbrojtjen e mbretit Athelstan tė Anglisė.

Tė tjera dorėshkrime qė lidhen me shoqėrinė e masonėve, si dorėshkrimet e Halliėell (c. 1390), le Cooke (c. 1400), statujat e Ratisbonne (1498), statujat e Schaė (1598), York (1370), Absolion (1668), Sloane (1700) paraqesin aspekte tė ngjashme.

Nė fund tė shekullit tė XVIII, me rizbulimin e Egjiptit antik nga perėndimorėt, natyrshėm kėto rituale malonike e zhvendosėn origjinėn simbolike nė epokėn e ndėrtimit tė piramidave.

Nė mesin e shekullit XIX tė romanticizmit, me rastin e rizbulimit tė trashėgimisė sė Mesjetės, miti masonik pėrforcoi gjithaq natyrshėm hreferencat me ndėrtimin e katedraleve.

Pas gjithė kėtyre modifikimeve tė dukshme simbolike, ajo qė bie nė sy ėshtė se shoqėria e ka zhvendosur gjithnjė simbolikėn e saj drejt atyre qė sollėn progres gjatė gjithė historisė nė histori, artin e ndėrtimit dhe vlerave qė ata shpallin.

Antimasonizmi, frikė nga misteri dhe sekreti

Antimasonizmi ka lindur e ushqyer nga frika prej sekretit, misterit dhe "shoqėrive sekrete".

Ky qėndrim lidhet edhe me kundėrshtimin e ideve progresiste dhe liberale tė dala nga shekulli i Lymierėve, koha gjatė tė cilės shumė filozofė tė njohur janė bėrė anėtarė tė masonėrisė. Antimasonizmi konsiderohet njė doktrinė qė zhvillohet nė disa mjedise katolike dhe tek kundėr-revolucionarėt.

Masonėt e famshėm

Mendohet qė masonėt e famshėm kanė qenė tė shumtė dhe nė rend alfabetik nis me Aldrin (qė vuri kėmbėn nė hėnė nė 21 korrik 1969), por nė kėtė listė figurojnė edhe emra tė mėdhenj si filozofi i madh i tė drejtės Jean-Baptiste Baudin qė ėshtė bėrė anėtar i shoqėrisė nė 1842, Pierre Brossolette.

Por edhe Mozarti radhitet ndėr masonėt, pasi ėshtė pritur nė lozhen e bamirėsisė nė Vjenė nė 1784 dhe mendohet se edhe Donatien Alphonse, markezi iSade (1740-1814) ka qenė mason, por ka njė debat pėr kėtė.

Por nuk ka asnjė dyshim pėr anėtarėsinė e Hugo Pratt, autor filmash vizatimorė nė masoneri. Ndėr politikanėt figuron edhe Paul Ramadier (1888-1961) qė nuk e ndali kurrė aktivitetin masonik.

Ai ka qenė president i parė i parlamentit tė Republikės sė gjashtė. "Ne jemi trashėgimtarė tė burrave dhe grave qė kanė pėrmirėsuar njerėzimin: Volteri, La Fayette, Garibaldi, Auguste Blanqui, Victor Schoelcher, emir Abd El-Kader, Louise Michel, Bakounine, Jean Zay, Félix Eboué, Pierre Brossolette dhe shumė tė tjerė janė disa nga anėtarėt e kėsaj shoqėrie sipas 'Grand Orient".

Ezoterizmi
Sekretė apo diskretė?

Edhe pse nuk propozon njė doktrinė krejtėsisht tė fshehtė, kjo shoqėri konsiderohet shpeh si ezoterik nė praktikėn e saj dhe nė disa aspekte tė cilat nuk tregohen pėr publikun. Ka disa arsye me tė cilat justifikohet mbajtja fshehur e kėtyre sekreteve:

Kėshtu pėr shembull zotėrimi i praktikave tė mbajtura sekrete si zotėrimi i disa gjesteve shėrben si mėnyrė pėr t'u njohur brenda rrethit tė masonėve. Masoneria pėrdor pėr tė eksploruar problemet etike njė sistem shkallėzimi qė nuk mund tė konceptohet veēse me anė tė njė zbulimi progresiv.

Ajo ėshtė zhvilluar nė njė moment kur kujtime te luftės sė feve he persekutimeve fetare ishin shumė tė pranishme dhe kur ia vlente mė mirė tė fshiheshe sesa tė flisje lirshėm pėr tema tė ndjeshme.

Disa mendojnė megjithatė qė nuk ka mbetur mė asnjė sekret pėr tu zbuluar nė shoqėriėn e masonėve, sepse praktikat e tyre janė publikuar tashmė prej kohėsh. Sot masonėt pėrbėjnė mė shumė shoqėri diskrete sesa sekrete. Ēdo mason ėshėt i lirė ta zbulojė veten, por jo njė mason tjetėr ama.

Skandalet
Kritikat dhe kundėrshtarėt

Ka shumė teori komplotesh brenda shoqėrisė sė masonėve dhe disa mendojnė se masoneria ėshtė vetėm njė rrjet i madh social i ndėrtuar pėr interesin e anėtarėve tė vet.

Ka edhe disa praktika tė dyshimta qė kanė implikuar masonėt si pėr shembulll ēėshtja e tenxhereve e fillimit tė shekullit XX dhe nė 1980 ēėshtja e Roberto Calvi i ashtuquajtur bankieri i Zotit qė drejtonte "Banco Ambrosiano" qė ishte njė nga dėshtimet mė tė njohura.

"Relativizojnė fenė"

Kisha katolike, kundėr masonėve

Edhe pse masonėt janė pranuar nga shumė rryma fetare, si protestantėt konservatorė dhe myslimanėt radikalė, kundėrshtia kryesore ėshtė e vjetėr dhe lidhet me Kishėn Katolike qė e konsideron masonėrinė si njė pėrhapje tė relativizmit nė fushėn fetare, domethėnė idenė se asnjė fe nuk ėshtė superiore ndaj tė tjerave.

Dėnimi i parė i masonėrisė nga Kisha Katolike nis nė 1738 me papa Klementin XII dhe vijoi me disa nga pasuesit e tij si papa Léone XIII, etj.

Nė 1917 Kisha katolike e dėnonte nė mėnyrė tė hapur pėrkatėsinė nė lozhet malonike, por me ndryshimet e bėra nė 1983 masonėt nuk figurojnė mes shoqėrive sekrete tė dėnuara nga ligjet fetare.

Megjithatė nė 1983 njė deklaratė e drejtuar atėherė nga Joseph Ratzinger (qė tashmė ėshtė bėrė papa Benedikti XVI) rithekson ndalimin e katolikėve pėr tu bashkuar me masonėrinė. Ajo deklaratė ėshtė aprovuar nė atė kohė nga Papa Gjon Pali i Dytė.

Nga Belina Budini

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shoqėria sekrete e Masonėve

Mesazh  Jetmira prej 03.01.14 13:45

10 shoqėritė sekrete mė tė famshme
isa shoqėri sekrete janė tashmė tė njohura dhe vazhdojnė tė veprojnė prej mė gjatė se njė shekulli. Edhe pse anėtarėt e shumė prej tyre janė tė njohur, ritet dhe ajo ēfarė ndodh nė takime nuk bėhet asnjėherė publike. Anėtarėsimi nė kėto shoqėri pėrgjithėsisht bėhet me anė tė rekomandimit tė njė anėtari ekzistues.

Teoritė konspirative mbi vėllazėritė e fshehta me anėtarė tė famshėm

Nga “Skull and Bones”, “Illuminati”, Kalorėsit Templarė e deri tek “Opus Dei”

Shoqėritė sekrete kanė shėrbyer gjithnjė si burim kundėrshtish duke krijuar mjaft teori konspirative mbi to. Pjesa mė e madhe e kėtyre teorive pretendojnė se shoqėritė sekrete kanė pak a shumė tė njėjtin qėllim, i cili ėshtė ai i udhėheqjes sė botės.

Disa shoqėri sekrete janė tashmė tė njohura dhe vazhdojnė tė veprojnė prej mė gjatė se njė shekulli. Edhe pse anėtarėt e shumė prej tyre janė tė njohur, ritet dhe ajo ēfarė ndodh nė takime nuk bėhet asnjėherė publike. Anėtarėsimi nė kėto shoqėri pėrgjithėsisht bėhet me anė tė rekomandimit tė njė anėtari ekzistues.

Shoqėritė kėrkojnė qė anėtarėt tė kryejnė njė betim, sipas tė cilit tė premtojnė se do mbėshtesin organizatėn, do ruajnė sekretet dhe se do mohojnė anėtarėsimin nė organizatė. Njė prej shoqėrive sekrete mė tė famshme ėshtė ai i “Skull and Bones”.

Urdhri i “Skull and Bones” ėshtė njė shoqėri e Universitetit tė Jeilit dhe fillimisht njihej si “Vėllazėria e Vdekjes”. Ėshtė njė prej shoqėrive sekrete studentore mė tė vjetra nė SHBA. Ėshtė themeluar nė vitin 1832 dhe anėtarėsimi ėshtė i hapur vetėm pėr pak njerėz tė elitės. Shoqėria pėrdor rituale me nuanca masonike edhe nė ditėt e sotme. Anėtarėt takohen ēdo tė enjte dhe tė diele nė njė ndėrtesė qė e quajnė “Varri”.

Sipas Judy Schiff, arkiviste nė librarinė e universitetit tė Jeilit, emrat e anėtarėve nuk mbaheshin sekret deri nė vitet ’70, por ritualet kanė qenė gjithnjė sekret. Dy presidentėt Bush kanė qenė anėtarė tė kėsaj shoqėrie, kur studionin nė Jeil, si dhe njė sėrė emrash tė tjerė njerėzish tė famshėm e tė pushtetshėm. Njė tjetėr shoqėri sekrete ėshtė ajo e lozhės masonike.

Lozha e Madhe Masonike u krijua nė vitin 1717, kur katėr grupe lozhash tė vogla u bashkuan. Nivelet e anėtarėsimit fillimisht ishin tė shkallės sė parė dh etė dytė, por nė vitin 1750 ato u zgjeruan pėr tė krijuar dhe njė shkallė tė tretė. Kur njė person arrin nė gradėn e tretė quhet “Master Mason”.

Masonėt i kryejnė takimet e tyre tė rregullta sipas njė rituali tė caktuar. Kjo pėrfshin shumė referenca ndaj simboleve arkitekturore, siē ėshtė kompasi dhe katrori. Ato i referohen zotit si “Arkitekti i madh i universit”.

Masonėt pėrdorin shenja dhe shkėmbim duarsh pėr tė hyrė nė takimet e tyre, si dhe pėr tė identifikuar veten ndaj njerėzve tė tjerė qė mund tė jenė masonė. Pėr t’u bėrė mason duhet tė rekomandohesh nga njė mason tjetėr. Njė tjetėr shoqėri sekrete e njohur ėshtė ajo e Kalorėsve Templarė. Kalorėsit Templarė janė njė degėzim i masonėve dhe nuk kanė lidhje direkte me Kalorėsit Templarė origjinalė, njė grup ushtarak fetar i formuar nė shekullin e 12-tė.

Anėtarėt e kėsaj shoqėrie nuk pretendojnė lidhje direkte me vėllazėrinė mesjetare, thjesht njė huazim simbolesh. Pėr t’u bėrė anėtar i kėtij grupi, njė person duhet tė jetė Mjeshtėr mason kristian. Kjo organizatė ėshtė e veēantė dhe jo thjesht njė shkallė e lartė e masonerisė.

Urdhrat e huazuar nga shoqėria mesjetare pėrshkruhen si “urdhra pėrkujtimorė” ose gradė. Gjithsesi, disa masonė ose jo tė tillė, madje dhe anti-masonėt insistojnė se disa rite masonike kanė influencė direkte nga templarėt.
1. “Skull and Bones”

Urdhri i “Skull and Bones” ėshtė njė shoqėri e Universitetit tė Jeilit dhe fillimisht njihej si “Vėllazėria e Vdekjes”. Ėshtė njė prej shoqėrive sekrete studentore mė tė vjetra nė SHBa. Ėshtė themeluar nė vitin 1832 dhe anėtarėsimi ėshtė i hapur vetėm pėr pak njerėz tė elitės. Shoqėria pėrdor rituale me nuanca masonike edhe nė ditėt e sotme. Anėtarėt takohen ēdo tė enjte dhe tė diele nė njė ndėrtesė qė e quajnė “Varri”. Sipas Judy Schiff, arkiviste nė librarinė e universitetit tė Jeilit, emrat e anėtarėve nuk mbaheshin sekret deri nė vitet ’70, por ritualet kanė qenė gjithnjė sekret. Dy presidentėt Bush kanė qenė anėtarė tė kėsaj shoqėrie, kur studionin nė Jeil, si dhe njė sėrė emrash tė tjerė njerėzish tė famshėm e tė pushtetshėm.

2. Fremasonėt

Lozha e Madhe Masonike u krijua nė vitin 1717, kur katėr grupe lozhash tė vogla u bashkuan. Nivelet e anėtarėsimit fillimisht ishin tė shkallės sė parė dh etė dytė, por nė vitin 1750 ato u zgjeruan pėr tė krijuar dhe njė shkallė tė tretė. Kur njė person arrin nė gradėn e tretė quhet “Master Mason”. Masonėt i kryejnė takimet e tyre tė rregullta sipas njė rituali tė caktuar. Kjo pėrfshin shumė referenca ndaj simboleve arkitekturore, siē ėshtė kompasi dhe katrori. Ato i referohen zotit si “Arkitekti i madh i universit”. Masonėt pėrdorin shenja dhe shkėmbim duarsh pėr tė hyrė nė takimet e tyre, si dhe pėr tė identifikuar veten ndaj njerėzve tė tjerė qė mund tė jenė masonė. Pėr t’u bėrė mason duhet tė rekomandohesh nga njė mason tjetėr.

Rosicrucian
Rosicrucian

3. “Rosicrucian”

Urdhri “Rosicrucian” besohet se ka qenė ideja e njė grupi protestantėsh gjermanė nė vitin 1600, kur u botuan tre dokumente: “Fama Fraternitatis Rosae Crucis”, “Confessio Fraternitatis” dhe “Martesa kimike e Rosenkretuzit kristian anno 1459”. Dokumenti i parė tregon historinė e njė alkimisti misterioz, i cili udhėton nė pjesė tė ndryshme tė botės pėr tė pėrftuar njohuri sekrete. Dokumenti i dytė flet pėr njė vėllazėri sekrete alkimistėsh, tė cilėt po pėrgatiteshin tė ndryshonin faqen politike dhe intelektuale tė Evropės. Anėtarėt e kėsaj vėllazėrie pretendojnė se origjina e tyre ėshtė mė e lashtė se kėto dokumente. Sot ka shumė grupe tė tilla dhe secili pretendon tė ketė lidhje direkte me origjinalin.


Ordo Templis Orientis
Ordo Templis Orientis


4. “Ordo Templis Orientis”

OTO (Urdhri i tempullit tė Lindjes) fillimisht u modelua si vėllazėri masone, por nė drejtimin e tė vetėquajturit “bisha e madhe”, Aleister Crowley, filloi tė ndiqte parimet e sistemit tė tij fetar tė quajtur Thelema. Anėtarėsimi ėshtė sipas disa shkallėve dhe gjatė kėtij procesi pėrdoren shumė rituale. Kjo vėllazėri, aktualisht ka mbi tre mijė anėtarė nė gjithė botėn. Vetė Crowley ka krijuar njė meshė specifike pėr vėllazėrinė. Rituali kryhet sipas njė stili tė caktuar dhe pėr kėtė pėrdoren priftėresha tė virgjėra, fėmijė dhe priftėrinj. Gjatė meshės thėrriten zotat e lashtė egjiptianė, si dhe djalli dhe nė njė pikė priftėreshat kryejnė njė ritual tė zhveshur.

Urdhri hermetik i agimit tė artė
Urdhri hermetik i agimit tė artė

5. Urdhri hermetik i agimit tė artė

Urdhri i Agimit tė Artė ėshtė krijuar nga dr. William Robert Woodman, William Wynn Westcott dhe Samuel Liddel MacGregor Mathers. Tė tre kėta kanė qenė fremasonė dhe anėtarė tė shoqėrisė “Societas Rosicruciana in Anglia”. Sistemi i besimit tė Agimit tė Artė vjen mė sė shumti nga misticizmi kristian, hermeticizmi, besimet e Egjiptit tė lashtė, alkimia, teozofia, magjia dhe shkrimet e Rilindjes. William Yeats dhe Aleister Croėly janė dy prej anėtarėve mė tė famshėm tė kėtij grupi. Dokumentet themelore tė urdhrit njihen si Dokumentet e Koduara. Ato pėrfshijnė 60 faqe qė pėrmbajnė rite magjike.


Kalorėsit Templarė
Kalorėsit Templarė

6. Kalorėsit Templarė

Kalorėsit Templarė janė njė degėzim i masonėve dhe nuk kanė lidhje direkte me Kalorėsit Templarė origjinalė, njė grup ushtarak fetar i formuar nė shekullin e 12-tė. Anėtarėt e kėsaj shoqėrie nuk pretendojnė lidhje direkte me vėllazėrinė mesjetare, thjesht njė huazim simbolesh. Pėr t’u bėrė anėtar i kėtij grupi, njė person duhet tė jetė Mjeshtėr mason kristian. Kjo organizatė ėshtė e veēantė dhe jo thjesht njė shkallė e lartė e masonerisė. Urdhrat e huazuar nga shoqėria mesjetare pėrshkruhen si “urdhra pėrkujtimorė” ose gradė. Gjithsesi, disa masonė ose jo tė tillė, madje dhe anti-masonėt insistojnė se disa rite masonike kanė influencė direkte nga templarėt.

The Illuminati
The Illuminati

7. “The Illuminati”

Njė lėvizje mendimtarėsh tė lirė qė ishin dega mė radikale e Iluminizmit, pasuesit e sė cilės morėn emrin “Illuminati” u themelua mė 1 maj 1776 nė Igolstadt (Bavaria e epėrme) nga Adam Weishaupt. Edhe pse ishte ilegale, shumė intelektualė me influencė dhe politikanė progresistė e konsideruan veten anėtarė. Fakti se kjo shoqėri nuk kėrkonte besimin nė njė qenie supreme e bėri atė tė famshme nė mes ateistėve. Ka shumė teori konspirative, sipas tė cilave “Illuminati” vepron akoma sot e kėsaj dite dhe menaxhon veprimet kryesore tė qeverive tė botės me dėshirėn pėr tė krijuar njė qeveri mbarė botėrore tė bazuar nė principe humaniste dhe ateiste.

Grupi Bilderberg
Grupi Bilderberg

8. Grupi Bilderberg

Ky grup ėshtė pak i ndryshėm nga tė tjerėt sepse nuk ka anėtarėsi zyrtare. Anėtarėt e kėtij grupi janė njerėz me influencė tė madhe, tė cilėt takohen ēdo vit nė mėnyrė sekrete. Ēėshtjet e diskutuara mbahen sekret. Struktura e takimeve i ngjan njė konference dhe zakonisht takimet kryhen nė hotele me pesė yje nė vende tė ndryshme tė botės. Pjesėmarrja nė takim ėshtė vetėm me anė tė ftesave. Takimi i parė u krye nė vitin 1954 nė hotelin “Bilderberg” nė Holandė. Edhe pse axhenda dhe lista e pjesėmarrėsve ėshtė publike, nuk ėshtė akoma e qartė nėse kėto detaje bėhen tė ditura nga vetė grupi apo jo.


9. Paria e Sionit

Pas botimit tė librit “Kodi i Da Vinēit” tė Dan Brown emri i kėsaj shoqėrie ka ngjallur shumė kėrshėri nė mbarė botėn. Nė fakt, ky grup ėshtė krejtėsisht fiktiv. Ishte njė rreng i krijuar nė vitin 1956 nga njė pretendent i fronit francez, Pierre Plantard. Letrat ekzistuese qė datojnė nė vitet ’60 dhe qė Plantard, de Cherisey dhe de Sede i kanė shkruar njėri-tjetrit konfirmojnė se tė tre ishin pėrfshirė nė kėtė rreng, duke pėrshkruar skemat e mbrojtjes sė tyre ndaj kritikave dhe si do tė mund ta vazhdonin kėtė mashtrim. Pavarėsisht kėsaj, ka nga ata qė besojnė se Paria ekziston dhe funksion edhe nė ditėt e sotme.


Opus Dei
Opus Dei

10. “Opus Dei”

“Opus Dei” ėshtė njė organizatė e kishės Katolike qė thekson besimin katolik se jeta e zakonshme ėshtė rruga drejt shenjtėrisė. Anėtarėt e kėsaj organizate jetojnė nė qendra speciale. Urdhri u themelua nė vitin 1928 nė Spanjė nga prifti katolik, Josemaria Escriva, me aprovimin a papa Piut XII. Pjesa mė e madhe e organizatės prej rreth 87.000 anėtarėsh tė tė dyja gjinive janė njerėz tė thjeshtė qė drejtohen nga njė prelat i zgjedhur nga njė mbledhje e pėrgjithshme e pranuar nga Papa.


avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shoqėria sekrete e Masonėve

Mesazh  Jetmira prej 03.01.14 13:51

Shoqėria sekrete masone nė Shqipėri

Drejtuesit e shoqėrisė sekrete “GODF” tė Francės shpallin se do tė krijojnė edhe nė Shqipėri vėllazėrinė e simboleve tė ndėrtimit, filozofia e masonėrisė pėr tė cilėn flitet edhe nė “Kodin Da Vinēi”
TIRANĖ – Simbolet dhe ritualet misterioze tė Masonėve, urdhrit ezoterik qė pėrshkruhet edhe nė “Kodin Da Vinēi”, pėrgatiten tė sillen edhe nė Shqipėri nga “Grand Orient de France”, njė nga degėt tradicionale tė kėtij urdhri qė e ka patur gjithnjė kundėr Kishėn Katolike. Lajmėtar pėr rekrutimin e shqiptarėve nė kėtė shoqėri “sekrete” ku kanė bėrė pjesė edhe shumė emra tė mėdhenj nė shekuj, ka qenė sekretari i marrėdhėnieve me jashtė tė “Grand Orient” tė Francės i cili ka pohuar se pas njė viti edhe nė Shqipėri do tė formohet njė grup masonėsh ose siē i quan Rui Lopes, “vėllazėri kombėtare”. Duket se kjo ėshtė pjesė e njė misioni tė ri tė shoqėrisė 300 vjeēare franceze, qė daton nė vitet e errėta tė mesjetės, pėr tė mbjellė bėrthama tė reja nė vendet e lindjes tė Evropės ku komunizmi nuk i ka pranuar kurrė masonėt ose adhuruesit e simboleve tė ndėrtimit.

Ndėrsa pėrjeton aktualisht njė krizė identiteti dhe nuk numėron mė shumė anėtarė se 2 milionė nė tė gjithė botėn vitet e fundit, pėrkundrejt 7 milionė tė tillėve nė vitet 1950, shoqėria franceze ėshtė njė prej atyre qė i kanė rezistuar kėsaj tendence degradimi ashtu si edhe Belgjika ku kėto shoqėri mbeten ende solide, ndryshe nga ē’ndodh me masonerinė anglo-amerikane qė ka humbur gjysmėn e anėtarėve tė vet. Dega liberale e franc-maēonnerie-sė ėshtė ajo qė dominon nė Evropė ashtu si edhe nė vendet e Amerikės Latine.
Shoqėria masonike

Shoqėria e masonėve e pėrshkruan veten si njė Urdhėr qė pėrhap mėsime ezoterike jo dogmatike dhe progresive me ndihmėn e simboleve dhe ritualeve. Ajo i inkurajon anėtarėt e vet drejt progresit tė Njerėzimit. Bamirėsia ėshtė njė nga filzofitė e tyre ashtu si edhe puna pėr pėrmirėsimin shpirtėror dhe moral. Shpesh e pėrshkruar si njė sistem i veēantė moral i ilustruar nga simbole, ajo e prezanton veten si njė shoqėri vėllazėrore me njė metodė tė veēantė qė u lejon anėtarėve tė zhvillojnė aftėsitė e dėgjimit, tė hreflektimit dhe tė dialogut nė mėnyrė qė ata vetė t’i pėrcjellin kėto vlera tek tė tjerėt. E shfaqur nė 1717 nė Londėr, shoqėria “Franc-Maēonnerie” ėshtė strukturuar me kalimin e shekujve rreth njė sėrė ritesh dhe traditash gjė qė ka ēuar nė krijimin e njė sėrė bindjesh.

Si tė bėhesh mason?

Pėrgjigjia e parė qė tė jepet nė adresėn nė internet tė shoqėrisė franceze pėr t’u bėrė mason ėshtė tė duash. Pėrgjithėsisht njė mason shėrben si ndėrmjetės pėr tė rekrutuar anėtarė tė rinj. (Njė mason ka gjithnjė mundėsinė ta zbulojė veten, por ai e ka tė ndaluar tė zbulojė njė vėlla tė grupit) dhe kur e shikon tė volitshme e prezanton kandidaturėn e re pėrpara lozhės sė vet ose pėrpara njė lozhe tjetėr… Ka gjithashtu edhe njė formular aplikimi qė mund ta plotėsosh online, ndėrsa mund ta marrėsh kėtė vendin pasi ke dėgjuar njė emision 15 minutash tė dielėn nė mėngjes nė”France Culture”, por kjo funksionon pėr francezėt sigurisht, ndėrsa anėtar i vėllazėrisė shqiptare mund tė bėhesh vetėm pas njė viti, kur dega e ‘Grand Orient de France’ tė ketė mbėrritur nė Shqipėri pėr tė themeluar shoqėrinė “sekrete” shqiptare tė masonėve.

Shoqėria e veglave tė ndėrtimit
“Grand Orient de France” ėshtė njė shoqėri qė ngėrthen dy parime tė cilat nė dukje janė kontradiktore: respekti pėr Traditėn e trashėguar nga themeluesit e Masonėrisė dhe kėrkimi i progresit pėr pėrmirėsimin e Njeriut dhe tė Shoqėrisė. Nė lozhet malonike pėrdoren irtuale dhe simbolie gjatė zhvillimit tė mbledhjeve pėr progresin personal tė masonėve nė gjirin e shoqėrisė. Mė tė njohurat nga kėto simbole janė tre pikat, vizorja trekėndore dhe kompasi. Domethėnia e tyre filozofike dhe morale mund tė kapet vetėm po tė depėrtosh nė thellėsi tė sekretit masonik. Kėrkimi i progresit ka qenė gjithnjė pėr masonėt e Grand Orient njė motorr hreflektimesh pėr veprimet e tyre dhe nė tė njėjtėn kohė ky parim bėn pjesė edhe nė traditėn e bindjes. “Ne jemi trashėgimtarė tė burrave dhe grave qė kanė pėrmirėsuar njerėzimin: Volteri, La Fayette, Garibaldi, Auguste Blanqui, Victor Schoelcher, emir Abd El-Kader, Louise Michel, Bakounine, Jean Zay, Félix Eboué, Pierre Brossolette dhe shumė tė tjerė janė disa nga anėtarėt e kėsaj shoqėrie sipas ‘Grand Orient”. Nė tė njėjtėn kohė kjo shoqėri e shpall veten si mbrojtėse vigjilente tė parimeve tė devizės sė Republikės Francee: “Liberté, Egalité, Fraternité” (Liri, Barazi, Vėllazėri). Ata e shpallin veten gjithashtu kundėr racizmit dhe armiqve tė demokracisė, janė pėr lirinė absolute tė koshiencės qė garantohet nga laiciteti i institucioneve.
Origjina legjendare

Edhe pse tė ashtuquajturat “llozha” tė masonėve janė shfaqur nė shekullin e XVII-tė, nė Écosse, origjina e tyre historike implikon edhe njė origjinė legjendare dhe simbolike mė tė lashtė. Masonėt e parė e lidhnin simbolikisht kėtė origjinė mitike me origjinėn e vetė masonėrisė (domethėnė me origjinėn e artit tė ndėrtimit). Nė njė shekull ku studimet paleontologjie nuk ekzistonin akoma, ishte e natyrshme pėr ata qė ta lidhnin origjinėn e saj me epokėn e Adamit (njeriu i parė sipas konceptit tė kohės) ose atė tė Noes (ndėrtimi i Harkut dhe fesė sė “parė”) ose mė shpesh me atė tė ndėrtimit tė tempullit tė Salomonit nga arkitekti Hiram Abi.

Nė fund tė shekullit tė XVI-tė, dorėshkrimi i Régius e vendoste nė mėnyrė emblematike shoqėrine e Masonėve nėn emrin e Euklidit dhe tė Pitagorėt, baballarėt e gjeometrisė dhe nėn mbrojtjen e mbretit Athelstan tė Anglisė. Tė tjera dorėshkrime qė lidhen me shoqėrinė e masonėve, si dorėshkrimet e Halliwell (c. 1390), le Cooke (c. 1400), statujat e Ratisbonne (1498), statujat e Schaė (1598), York (1370), Absolion (1668), Sloane (1700) paraqesin aspekte tė ngjashme.

Nė fund tė shekullit tė XVIII, me rizbulimin e Egjiptit antik nga perėndimorėt, natyrshėm kėto rituale malonike e zhvendosėn origjinėn simbolike nė epokėn e ndėrtimit tė piramidave. Nė mesin e shekullit XIX tė romanticizmit, me rastin e rizbulimit tė trashėgimisė sė Mesjetės, miti masonik pėrforcoi gjithaq natyrshėm hreferencat me ndėrtimin e katedraleve. Pas gjithė kėtyre modifikimeve tė dukshme simbolike, ajo qė bie nė sy ėshtė se shoqėria e ka zhvendosur gjithnjė simbolikėn e saj drejt atyre qė sollėn progres gjatė gjithė historisė nė histori, artin e ndėrtimit dhe vlerave qė ata shpallin.

Antimasonizmi, frikė nga misteri dhe sekreti
Antimasonizmi ka lindur e ushqyer nga frika prej sekretit, misterit dhe “shoqėrive sekrete”. Ky qėndrim lidhet edhe me kundėrshtimin e ideve progresiste dhe liberale tė dala nga shekulli i Lymierėve, koha gjatė tė cilės shumė filozofė tė njohur janė bėrė anėtarė tė masonėrisė. Antimasonizmi konsiderohet njė doktrinė qė zhvillohet nė disa mjedise katolike dhe tek kundėr-revolucionarėt.

Masonėt e famshėm

Mendohet qė masonėt e famshėm kanė qenė tė shumtė dhe nė rend alfabetik nis me Aldrin (qė vuri kėmbėn nė hėnė nė 21 korrik 1969), por nė kėtė listė figurojnė edhe emra tė mėdhenj si filozofi i madh i tė drejtės Jean-Baptiste Baudin qė ėshtė bėrė anėtar i shoqėrisė nė 1842, Pierre Brossolette. Por edhe Mozarti radhitet ndėr masonėt, pasi ėshtė pritur nė lozhen e bamirėsisė nė Vjenė nė 1784 dhe mendohet se edhe Donatien Alphonse, markezi iSade (1740-1814) ka qenė mason, por ka njė debat pėr kėtė. Por nuk ka asnjė dyshim pėr anėtarėsinė e Hugo Pratt, autor filmash vizatimorė nė masoneri. Ndėr politikanėt figuron edhe Paul Ramadier (1888-1961) qė nuk e ndali kurrė aktivitetin masonik. Ai ka qenė president i parė i parlamentit tė Republikės sė gjashtė. “Ne jemi trashėgimtarė tė burrave dhe grave qė kanė pėrmirėsuar njerėzimin: Volteri, La Fayette, Garibaldi, Auguste Blanqui, Victor Schoelcher, emir Abd El-Kader, Louise Michel, Bakounine, Jean Zay, Félix Eboué, Pierre Brossolette dhe shumė tė tjerė janė disa nga anėtarėt e kėsaj shoqėrie sipas ‘Grand Orient”.

Ezoterizmi Sekretė apo diskretė?
Edhe pse nuk propozon njė doktrinė krejtėsisht tė fshehtė, kjo shoqėri konsiderohet shpeh si ezoterik nė praktikėn e saj dhe nė disa aspekte tė cilat nuk tregohen pėr publikun. Ka disa arsye me tė cilat justifikohet mbajtja fshehur e kėtyre sekreteve: Kėshtu pėr shembull zotėrimi i praktikave tė mbajtura sekrete si zotėrimi i disa gjesteve shėrben si mėnyrė pėr t’u njohur brenda rrethit tė masonėve. Masoneria pėrdor pėr tė eksploruar problemet etike njė sistem shkallėzimi qė nuk mund tė konceptohet veēse me anė tė njė zbulimi progresiv. Ajo ėshtė zhvilluar nė njė moment kur kujtime te luftės sė feve he persekutimeve fetare ishin shumė tė pranishme dhe kur ia vlente mė mirė tė fshiheshe sesa tė flisje lirshėm pėr tema tė ndjeshme. Disa mendojnė megjithatė qė nuk ka mbetur mė asnjė sekret pėr tu zbuluar nė shoqėriėn e masonėve, sepse praktikat e tyre janė publikuar tashmė prej kohėsh. Sot masonėt pėrbėjnė mė shumė shoqėri diskrete sesa sekrete. Ēdo mason ėshėt i lirė ta zbulojė veten, por jo njė mason tjetėr ama.

Skandalet Kritikat dhe kundėrshtarėt

Ka shumė teori komplotesh brenda shoqėrisė sė masonėve dhe disa mendojnė se masoneria ėshtė vetėm njė rrjet i madh social i ndėrtuar pėr interesin e anėtarėve tė vet. Ka edhe disa praktika tė dyshimta qė kanė implikuar masonėt si pėr shembulll ēėshtja e tenxhereve e fillimit tė shekullit XX dhe nė 1980 ēėshtja e Roberto Calvi i ashtuquajtur bankieri i Zotit qė drejtonte “Banco Ambrosiano” qė ishte njė nga dėshtimet mė tė njohura.

“Relativizojnė fenė”
Kisha katolike, kundėr masonėve

Edhe pse masonėt janė pranuar nga shumė rryma fetare, si protestantėt konservatorė dhe myslimanėt radikalė, kundėrshtia kryesore ėshtė e vjetėr dhe lidhet me Kishėn Katolike qė e konsideron masonėrinė si njė pėrhapje tė relativizmit nė fushėn fetare, domethėnė idenė se asnjė fe nuk ėshtė superiore ndaj tė tjerave. Dėnimi i parė i masonėrisė nga Kisha Katolike nis nė 1738 me papa Klementin XII dhe vijoi me disa nga pasuesit e tij si papa Léone XIII, etj. Nė 1917 Kisha katolike e dėnonte nė mėnyrė tė hapur pėrkatėsinė nė lozhet malonike, por me ndryshimet e bėra nė 1983 masonėt nuk figurojnė mes shoqėrive sekrete tė dėnuara nga ligjet fetare. Megjithatė nė 1983 njė deklaratė e drejtuar atėherė nga Joseph Ratzinger (qė tashmė ėshtė bėrė papa Benedikti XVI) rithekson ndalimin e katolikėve pėr tu bashkuar me masonėrinė. Ajo deklaratė ėshtė aprovuar nė atė kohė nga Papa Gjon Pali i Dytė.
Marrė nga libri:”Rendi i ri boteror” Eroll Velija

http://ekuiliber.com
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shoqėria sekrete e Masonėve

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi