Legjenda e Rozafes

Shko poshtė

Misteri i sakrifikimit te Rozafes

Mesazh  Jon prej 26.02.10 13:01

MISTERI I SAKRIFIKIMIT TE ROZAFESKenga Rozafes sjell nje tragjedi nga historia pellazgo? ilire ne vitin 335 te shekullit te IV para eres se re, kohe kur ne nje nga ngrehinat me te lashta pellazgo ilire ne ate te Skutarit hyjnor, kryeqendres se e Ilirise, ka ndodhur nje flijim njerezor, sakrifica e Rozafes..

Parahistoria e Skutarit na daton 13 shekuj para Krishtit Pas vdekjes se

Ngadhnjysi i ri, Leka i Madh, me kete beteje, duke mundur pinjollet e Bardhylit, do te njihej edhe si zot i Ilirise . Por ne kete fitore Leka do te zbulonte misterin e lavdise se tij. Ai e shperfilli shkelqimin e triumfit te pare si mbret i ri Maqedonise dhe parapelqeu rikurorezimin e mbreterve te rinj te Ilirise, Glakut dhe Klitit, duke kerkuar prej tyre besen si aleate te Mbreterise Maqedonase.

Rreptesia dhe vleresimi i kundershtareve te mundur do te perbente vecanesi taktike te Aleksandrit, qe do ta shnderronin ate ne hyjni jo vetem te sivellezerve te tij ilire, por dhe kudo ku shkeli kemba ne Egnatien e tij.

Glauku do te qe nje nga flamurmbajtesit besnike deri ne vdekje te shpures prej 35000 burrash pelazge (Iliro?Trako?Maqedonas?Epirote) te atij bashkimi shpirteror qe u be baza e nuklit te fuqise se Aleksandrit, dhe te cilet ishin te gjithe baballare djemsh qe e shoqeruan Aleksandrin e Madh deri ne Sanskritine e larget.

Pse i duhej Iliria dhe per me shume beselidhja pellazge Aleksandrit te Madh? Qe Ai qe u a kishte provuar shpatat dhe burrerine mbretit Bardhyl dhe djemve te tij; njihte paepshmerin, urrejtjen ndaj padrejtesise besnikerine, nderimin dhe bujarine e dajave te tij molloso?epirote; trimerine, disiplinen dhe artin luftarak te maqedonasve te tij; pamposhtshmerine dhe qendresen ne lufte te Dardaneve, Lynknesteve te stergjyshit Herkul, apo Trakasve zemedhenj.

Ka te ngjare qe Leka i Madh te kete kuptuar dhe te jete keshilluar nga mesonjesit e tij qe te fitonte pa medyshje keto vlera te shpirtit burreror, si dhe nderimin, zemerbardhesine dhe vllamerine e sivellezerve te tij, si tipare keto te nje nukli hyjnor per te realizuar endrren Sanskrite qe kishte filluar te realizohej. Keto tipare spikatin edhe sot e kesaj dite te shqiptaret kudo qe jane.

Qe i pari pellazgu hyjnor Homeri qe i gdhendi 32 shekuj me pare te kenga e 23 ?te e Ilades te pritja, nderimi, dhe perkujdesja qe Akil Pelidi tregoi ndaj Priamit kur ky shkon per te marre trupin e te birit, Hektor zemadhit. A nuk do te mjaftonte e tere kjo psikograme per te kuptuar se cili ishte shpirti qe i perjetesoi madheshtine e Aleksandrit te Madh.

Keshtjella Akropol e Skutarit u be me 335 p K nje qytet shume i populluar me nje status te mirefillte qytetar dhe nje qender administrative, ushtarake dhe nje nyje rrugore e tregtare shume te rendesishme qe se ka humbur kurre me famen e saj per me shume se 2400 vjet. Po ne kete kohe rimori famen e te qenit nje qytet hyjnor, sepse ne themelet e saj mbajti flijimin e nje nuseje, e ama e nje djali trashegimtar.

Riti i flijimit te vashave te virgjera nuk ka qene nje ndodhi e padegjuar edhe me pare tek te lashtet e Ballkanit. Por flijimi i nje gruaje lehone, qe kahmot e gjithe sot mencurisht eshte kuptuar si zana mbrojtese e jetes, ishte dicka e padegjuar, sa tragjike po aq dhe misterioze dhe nje kanun jo shum?_thjeshte per t’u kuptuar po qe se nuk do te murosej ne muret e keshtjelles. Cfare iu fsheh sakrifica e Rozafes kohrave?

C’kerkojne te na kumtojne te lashtet me kete akt te mistershem?

Hehoja e dhimbjes eshte frymemekese per kedo qe ndeshet ose sjell ndermend ngarjen. Nje dritherime gjurmelenese pushton shpirtin e gjithekujt qe e di apo njihet me nje ndodhi te tille.

Nje gje eshte e pakundershtueshme: ngjarja e kesaj balade gjeneron energji te perjetshme jetesore dhe nuk cuditemi kur ajo moterzohet ne gjithe Ballkanin si deshmi besnikerie mbarepellazge dhe i kalon kufijte kohore 2400?vjecar per te ardhur tek ne me nje fuqi magjike qe na mrekullon me fuqine, besueshmerine dhe kumtin e saj hyjnor.

Viti 335 p K qe pragfillimi i nje epoke te re qyteteruese, asaj qe nga te gjithe njihet si epoka aleksandrine. Te lashtet e mencur e percollen ate me nje ceremoni te perhynyjshme dhe nje ritual te denje vetem per nje vezullim hyjnor si ai i Aleksandrit te Madh.

Ja vlen te besohet qe nuk eshte bere vetem blatimi i demit per te.Kuptohet ketu, qe te lashtet i kane kaluar kufijte e mitit, ata, per mendimin tone, tentojne te ligjerojne kanunin e konstitucionit shpirteror te kesaj beselidhejeje hyjnore ndaj Aleksandrit te Madh, por me nje kusht: qe te mos prekej nukli gjenetik dhe ardhmeria e kesaj race yjnore, si per nga prejadhja, ashtu dhe per nga misioni.

Dhe ishte gjetur filli, cdokush nga 35000 te perzgjedhurit e kesaj legjende, duhej te linte me patjeter pas, djalin trageshigimtar dhe nusen ame regjente te ketij nukli hyjnor. Plotfuqishmeria e figures femerore qe e pa kushtezuar nga cdo ndodhi e mepastajme e luftes dhe i kanunonte asaj pergjegjesine e patjetersueshme si zana mbrojtese e jetes, sot e gjithediten ajo pranohet si kroi i nuklit riperserites se jetes .

Ja vlen te respektohet lashtesia e ketij kanuni, qe nder familjet shqiptare respektohet si nje deshire per te patur nje trashigjimtar djale.

Nga Skutari hyjnor i hapej udhe per se treti epokes euro?sanskrite, nje epoke qe do te zgjaste edhe ajo plot 10 shekuj (shek 4 pK deri ne shek. 6 pK ) kohe kur perfundon epoka Aleksandrine (ne art, letersi, arkitekture, kulture, etj). Kultura latine (eneida) dhe e tere kultura euro? indiane ne pergjithesi, folklorike apo e kultivuar, qene produkt i ketyre 10 shekujve. Te kesaj kohe datojne te jene krijuar edhe perlat e trashegimise populore shqiptare: eposi legjendar, baladat e ne vecanti balada e murimit te Rozofates.

Stavri Trako
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Legjenda e Rozafes

Mesazh  Estilen prej 10.11.10 10:29


R O Z A F A dhe Legjenda e sajKrenare ngrihet mbi Bunėn e gjerė dhe mbi qytetin e Shkodrės kėshtjella e lashtė e Rozafatit.Kur ėshtė hedhur guri i parė i nė themelet e kėsaj kėshtjelle? S’dihet . Historia e saj humbet nė mjegullėn e lashtėsisė ilire, banorėve tė mocėm tė kėsaj mėnge.

Njė gjė dihet mirė e qartė ; atė e kanė pasur dikur labeatėt dhe pastaj Ardianėt, qė ishin fise tė forta ilire.Nė atė kohė tėrė bregu i kėtejshėm i Adriatikut, gjer nė Tergestenin e bujshme apo Triesten e ditėve tona, ishte breg ilir.

Mė vonė u derdhėn kėtej romakėt pastaj sllavėt, normanėt, venetikėt turqit e shumė popuj tė tjerė tė huaj. Gjatė shekujve ata krepat e thatė nėn muret e Rozafatit, si dhe vetė muret e kėshtjellės , janė lagur me pėrrenj gjaku tė atyre qė e kanė sulmuar dhe atyre qė e kanė mbrojtur.

Tė huajt erdhėn dhe shkuan kurse populli ynė mbeti ngulur nė kėtė tokė ilire.Ndėrtimi i Rozafatit ka njė gojėdhėnė tė bukur por dhe tė hidhur qė ka ardhur nga lashtėsia deri nė ditėt tona. Ja c’thotė kjo gojėdhėnė………

I ra mjegulla Bunės dhe e mbuloi tė tėrė . Kjo mjegull mbeti aty tre ditė e tre netė . Pas tri ditėsh e trinetėsh fryu njė erė e hollė dhe e lartoi mjegullėn. E lartoi dhe e shpuri gjer nė kodrėn e Valdanuzit.

Aty majė kodrės punonin tre vėllezėr. Ndėrtonin njė kėshtjellė. Murin qė e bėnin ditėn u prishej natėn dhe kėshtu nuk e lartonin dot . Na shkon aty njė plak i mirė.

- Puna e mbarė , o tre vėllezėr.

- Tė mbarė paē o plak i mirė . Po ku e sheh ti tė mbarėn tonė.
Ditėn punojmė , natėn prishet . A di tė na thuash njė fjalė tė mirė . C’tė bėjmė qė tė nbajmė muret nė kėmbė ?

- Unė di - u thotė plaku - po e kam pėr mėkat tua them .

- Atė mėkatė hidhe mbi kryet tona , se ne duam qė ta qėndrojmė mė kėmbė kėtė kėshtjellė..

Plaku i mirė mendohet e pyet :
- A jeni tė martuar o trima ? A i keni ju tė tre vashat tuaja ?

- Tė martuar jemi - i thonė ata - edhe tė tre i kemi vashat tona.
Na thuaj pra ē’tė bėjmė qė ta qėndrojmė kėtė kėshtjellė ?


- Nė doni ta qėndroni , lidhuni me besa besė : vashave mos u rrėfeni , nė shtėpi mos kuvendoni pėr fjalėt qė do t’u them unė . Atė nga tė tri kunatat qė do tė vijė nesėr t’ju sjellė bukėn , t’a merrni e t’a muroni tė gjallė nė mur tė kėshtjellės . Atėherė keni pėr ta parė se muri do t’u zėrė vend e do t’u qėndrojė pėr jetė e mot.

Tha kėshtu plaku , pastaj shkoi ; tani u pa , pastaj s’u pa.

Vaj !

Vėllai i madh e shkeli besėn e fjalėn : ia tregoi tė gjitha vashės sė vet kėshtu e kėshtu , i tha tė mos vinte atje tė nesėrmen . Edhe i mesmi e shkeli besėn e fjalėn : ia tregoi tė gjitha vashės sė vet . Vetėm i vogli e mbajti besėn , fjalėn : nuk kuvendoi nė shtėpi , nuk i tha gjė vashės sė vet .

Nė mėngjes ata tė tre ngrihen shpejt e shkojnė nė punė . Cekanėt godasin , gurėt coptohen , zemrat rrahin , muret lartohen…
Nė shtėpi nėna e djemve s’di gjė . I thotė sė madhes:

- Moj nuse e madhe , mjeshtrit duan bukė e ujė ; duan kungullin me verė.
Nusja e madhe ia kthen:
- Besa nėnė , sot s’mund tė shkoj se jam sėmurė.
Kthehet i thotė sė mesmes:

- Moj nuse e mesme , mjeshtrit duan bukė e ujė : duan kungullin me verė.
- Besa nėnė , sot s’vete , se do shkoj tek fisi pėr tė bujtur.

- Nėna e djemve i kthehet nuses sė vogėl .
- Moj nuse e vogėl…

Nusja e vogėl brof nė kėmbė:
- Urdhėro zonja nėnė !

- Mjeshtėrit duan bukė e ujė; duan kungullin me verė.

- Besa nėnė unė shkoj , po e kam djalin tė vogėl. Druhem se do gji tė pijė e qan.
- Nisu , shko se djalin ta shikojmė ne e s’ta lėmė tė qajė - , i thonė tė kunatat.

Ngrihet e vogla, e mira, merr bukė e ujė, merr kungullin me verė, puth djalin e vogėl nė tė dy faqet,niset e bie nė Kazenė; qė aty ngjit kodrėn e Vladanuzit, i afrohet vendit tek punojnė tė tre mjeshtrit: dy tė kunetėrit dhe i shoqi.

- Puna mbarė , o mjeshtėr !
Po c’ėshtė kėshtu? Cekanėt ndalen e s’godasin, po zemrat rrahin fort e fort. Fytyrat zbehen. Kur e sheh i vogli tė shoqen, hedh cekanin nga dora, malkon gurin e murin.

E shoqja i thotė:
- Cke ti im zot ? Pse mallkon gurin e murin ?
Hidhet kunati i madh:

- Ti paske lindur nė ditė tė zezė , moj kunata jonė . Ne e kemi bėrė me fjalė tė t’murojmė tė gjallė nė mur tė kėshtjellės.


- Shėndoshė ju o tim kunetėr. Po unė do t’ju lė njė porosi: kur tė mė muroni nė mur, synė e djathė tė ma lini jashtė, dorėn e djathtė tė ma lini jashtė, gjirin e djathtė tė ma lini jashtė. Se djalin e kam tė vogėl. Kur tė nisė tė qajė - me njėrin sy do ta shikoj , me njėrėn dorė do ta ledhatoj, me njėrėn kėmbė do ti tund djepin e njėrin gji do t’ia jap tė pijė. Gjiri im u muroftė, kėshtjella qėndroftė, djali im u trimėroftė, u bėft mbret e mbretėroftė !

Ata e marrin nusen e vogėl dhe e murojnė nė themel tė kėshtjellės. Dhe muret ngrihen, lartohen nuk shemben mė si mė parė. Po reth tyre gurėt janė dhe sot tė lagur e tė myshtė, sepse vazhdojnė tė pikojnė lotėt e nėnės pėr birin e saj…
Dhe i biri u rrit , luftoi e trimėroi .Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Legjenda e Rozafes

Mesazh  yasmin prej 09.12.10 18:39

Nga legjenda e Rozafes transmetohen disa mesazhe....por mesazhi i pare qe transmetohet per mua eshte ky : "muret e nje keshtjelle shekullore jane mbajtur 'ne kembe' dhe mbahen akoma nga nje femer...e cila ishte nje bashkeshorte e mire,nje nene e mire,nje nuse e mire,nje kunate e mire.........dhe mbi te gjitha nje shqiptare e vertete....".
Ja c'mund te arrije nje femer....nje gje qe tre burra nuk do e arrinin per te gjithe jeten,nje femer mund te mbaje ne kembe dicka qe disa burrave bashke iu shembet sa kthejne shpinen per t'u larguar nga ajo qe tere diten ndertojne...dhe jo vetem kaq....por te ben vertete te mendosh qe mjafton vetem nje gjysem femer (sepse vetem gjysma e trupit te saj eshte murosur)arrin te realizoje dicka qe nuk e bejne tre burra bashke....po sikur te ishte murosur e tera???!!!!!!!!

P.S : Me vjen mire qe kjo teme eshte postuar nga nje mashkull sepse kjo tregon qe shoqeria jone maskiliste eshte ndergjegjesuar per rolin dhe vlerat qe paraqet nje femer.....
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Legjenda e Rozafes

Mesazh  Angeloflight prej 14.12.10 7:30

Flijim! Flijim i nje gjeje per te miren e nje tjetre.

Ky eshte dhelbi.
avatar
Angeloflight

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Legjenda e Rozafes

Mesazh  Angeloflight prej 14.12.10 7:33

yasmin shkruajti:Nga legjenda e Rozafes transmetohen disa mesazhe....por mesazhi i pare qe transmetohet per mua eshte ky : "muret e nje keshtjelle shekullore jane mbajtur 'ne kembe' dhe mbahen akoma nga nje femer...e cila ishte nje bashkeshorte e mire,nje nene e mire,nje nuse e mire,nje kunate e mire.........dhe mbi te gjitha nje shqiptare e vertete....".
Ja c'mund te arrije nje femer....nje gje qe tre burra nuk do e arrinin per te gjithe jeten,nje femer mund te mbaje ne kembe dicka qe disa burrave bashke iu shembet sa kthejne shpinen per t'u larguar nga ajo qe tere diten ndertojne...dhe jo vetem kaq....por te ben vertete te mendosh qe mjafton vetem nje gjysem femer (sepse vetem gjysma e trupit te saj eshte murosur)arrin te realizoje dicka qe nuk e bejne tre burra bashke....po sikur te ishte murosur e tera???!!!!!!!!

P.S : Me vjen mire qe kjo teme eshte postuar nga nje mashkull sepse kjo tregon qe shoqeria jone maskiliste eshte ndergjegjesuar per rolin dhe vlerat qe paraqet nje femer.....

Femra nuk mund te arrije asgje pa ndihmen e nje mashkulli. E njejta gje vlen dhe per mashkullin.
Se bashku ama ato jane ne gjendje te krijojne mrekullira.
avatar
Angeloflight

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Legjenda e Rozafes

Mesazh  ajzberg prej 01.05.11 16:11

Une e kam degjuar shpesh kete histori ku flijimi,besa etj jane te gjindeshme dhe me se shumti aty i meshohet.Pra per te bere dicka te madhe duhet flijuar dhe se ne pergjithesi nuk ka BESE tek shqiptaret gje qe per mua nuk eshte e vertet.
Une kam tjeter mendim ,po te shikojme ne kete histori nuk permendet fare i jati i djemeve [do te ishte ai qe do ti mesonte si ta ndertonin keshtjellen dhe jo nje plak ''i mire'' qe do ti vinte ne ngasje]
Kur vjen puna per te urdheruar nuset shikojme qe ato i jep plaka e shtepise.
Nga ketu mendoj qe gruaja apo matriarkati ka qene mjaft e forte ne ato kohe kur keshtjella eshte ndertuar.A ka flijim ? Une mendoj qe nuk jo,por ka nje zgjuarsi apo nje trashigimi ndertimore e fisit te nuses se vogel qe ajo e ka ditur dhe ja u ka transmetuar vellezerve ndertues.
avatar
ajzberg

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Legjenda e Rozafes

Mesazh  dante prej 03.10.11 15:55

fakti i lindjes kohe pas kohe te kesaj gojedhene qe pastaj u transformua ne legjende vjen pasi edhe sot e kesaj dite, ne muret e kalase se shkodres rrjedh uje me ngjyre te bardhe nga shkembijte gelqeror te perdorur per ndertimin e kalase, dhe pjesa me e rendesishme e kesaj legjende eshte momenti kur Rozafa i kerkon vellezerve qe te lene gjysmen e trupit te saj jashte, syrin per te pare djalin e saj, doren per ta perkedhelur, gjirin per ta ushqyer me qumesht, dhe kemben per te perkundur djepin, dhe thuhet edhe sot e kesaj dite qe ai uj i bardhe qe vazhdon te rrjedhe eshte qumeshti i Rrozafes. Ska te beje me besen e shqiptarit apo me faktin e flijimit, pasi kultura ilire nuk e njihte flijimin, dhe ne shekullin e 4 p.k kur eshte ndertuar keshtjella, besa e shqiptarit nuk ishte ne rend te pare si pastaj u be per te genjyer veten dhe te tjeret hahaha pasi popull me te pabese nuk ka. Jam shkodran dhe e di mire punen e legjendes
avatar
dante

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Legjenda e Rozafes

Mesazh  las vegas prej 05.10.11 15:40

E verteta eshte se njeriu eshte natyre egoiste, sidomos kur behet fjale per gjera te tilla, dhe 2 vellerezit e medhenj nuk mund te quhen tradhetare ne qofte se i referohemi asaj qe shkrova me siper. Persa i perket vellait te vogel qe mbajti fjalen e dhene, kjo eshte nje legjende dhe jep konceptin qe kemi hasur ne shumicen e shkrimeve te tilla qe do te thote qe djali i vogel eshte ai qe ecen ne rruge te mbare, pavaresisht se mund te shihet si me pak i rendesishem se te tjeret. Gjithashtu qe legjendes ti jepen dhe nota emocionale, duhej permendur kjo, pasi perndryshe do shihej vetem ne aspektin e murosjes se femres dhe krijimin e keshtjelles. Persa i perket shqiptareve dhe thenies "besa e shqiptarit si purteka arit", mund te kene qene njerez te beses pasi kjo dhe mikpritja i ka dalluar nga popujt e tjere ( mesa kemi lexuar), dhe them MUND pasi asgje nuk eshte e sigurt dhe nese ka qene me te vertete keshtu atehere eshte zbehur se tepermi, per te mos thene qe nuk ekziston fare ( me vjen keq ta them kete ).
avatar
las vegas

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Legjenda e Rozafes

Mesazh  Siroco prej 24.11.12 23:40

avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Legjenda e Rozafes

Mesazh  Luli prej 13.01.13 13:22

Kalaja e Rozafes

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Legjenda e Rozafes

Mesazh  Anon prej 13.01.13 14:13

Kjo per mua simbolizon mitologjinė ska asgje te vėrtetė ne tė!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Legjenda e Rozafes

Mesazh  gjilanasi prej 03.03.15 0:40

Miti i RozafesAjo do ta persekutoje akoma shqipetarin. Legjenda e Rozafes ka pritur edhe do te prese breza te deshperuarish qe ti cliroje me misterin e saj.

Por cilesia e pare e jotja eshte neglizhenca ndaj jetes edhe kur ajo te ka folur ma kode te frikeshme. Je trembur nga nje grua e murosur, se ke dashur kurre fatin e saj, por ketu ke humbur mundesine e zbulimit te mesazhit qe fshihet tek legjenda. I urti i legjendes eshte misionari i vetedijes qe i thote tre vellezerve se sekreti i vepres qendreon brenda tyre.

I urti nuk i pergjigjet pyetjes se si te ndertohet keshtjella por pyetjes se si ajo te mos prishet, shkaterrohet. Ai qe di kodin e krijimit e mos rrenimit, ai qe ne kohera ka percjellur dijen sekrete tek te tjeret eshte quajtur I URTI.

Misionar i vertete quhet vetem ai qe te meson se si te mos mbjellesh shkaterimin ndersa punon dhe aspiron per krijimin. Vetem i Urti mundet te jete misionari, nismetar per vete edhe per te tjeret. I Urti pa se tre vellezerit e legjendes ndodheshin ne nje gjendje ktitike, cdo mundim i shkonte dem me gjithe deshiren e mire te tyre. Dhe ti i ngjashem si ato ke ndoshta gjithmone deshiren e mire por ke vene re se kjo nuk mjafton.  

Ndersa fajin e ke shikuar gjithmone tek te tjeret i urti i legjendes e pa dhe vazhdon ta shikoje drenda teje. Ndaloni nje moment, i tha i Urti njerezve, ju jeni kthyer ne makina pune dhe ne ankthin e mbijeteses keni humbur reflektimin, meditimin. Ato te shkrete punonin por ketu qendron edhe problemi, ato vetem punonin, nuk sakrifikonin, nuk meditonin.

Sakrifica eshte celesi i Rozafes. Sakrifica eshte superiore ndaj punes qe per ju eshte vetem perfituese e lodheshme, e detyrueshme.

Por cfare duhet te sakrifikonin ndertuesit e kalase ose ju qe jeni ndertuesit e jetes tuaj? Cfare mungon tek ju qe guret e kalase tuaj te ngjiten me njeri tjetrin, te ngrihen drejrt qiellit dhe lumturia te strehohet brenda saj? I Urti pergjigjet: Dashuria. Ajo eshte substanca misterioze, lidhesja e pazevendesueshme qe i mungon gjerdanit te aksioneve tuaja.


Nga Mihallaq Zhavo
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Legjenda e Rozafes

Mesazh  Equinox prej 13.04.15 22:54

Kishė apo xhami: objekti i kultit trazon komunitetet fetareNė zanafillėn e vet, objekti i kultit nė kalanė e Rozafės nė Shkodėr thuhet se ka qenė pagan. Megjithatė, metamorfoza e tij nė tre etapa historike mbart ndjeshmėri dhe shkakton fėrkime mes komuniteteve fetare nė Shkodėr.

Objekti i rrėnuar, i cili ka statusin e Monumentit tė Kulturės njihej nė fillim si kisha ortodokse e Shėn Stefanit. Me ardhjen e venedikasve, u shndėrrua nė kishė katolike, ndėrsa pushtimi osman e tranformoi nė xhaminė e sulltan Mehmet Fatihit.

Prej 10 vitesh, ēdo 26 dhjetor, famullia e Shėn Shtjefnit organizon aty njė meshė lutjesh. Komuniteti Mysliman i Shkodrės e quan kėtė njė provokim.

“Ky objekt ka shėrbyer pėr njė periudhė tė shkurtėr si kishė dhe pėr dekada si xhami. Prej 10 vitesh, aty bėhet meshė katolike. Ne nuk do ta kishim bėrė asnjėherė kėtė,” thotė myftiu i Shkodrės, Muhamed Sytari.

Myftiu Sytari thotė pėr BIRN se pėr kėtė shkak, marrėdhėniet me Kishėn Katolike tė Shkodrės janė tė ftohta dhe kėrkon prej saj qė tė dėshmojė vullnet tė mirė nė mbylljen e kėsaj ēėshtjeje.

Nė bashkėjetesėn mes komuniteteve fetare, qyteti i Shkodrės zė njė vend tė veēantė. Qyteti njihet si kryeqendra e katoliēizmit nė vend, edhe pėr shkak se gjatė regjimit komunist, shumė klerikė tė Shkodrės u pėrndoqėn dhe persekutuan egėr.

Pėrveē komunitetit katolik, nė qytet jetojnė gjithashtu njė numėr i madh myslimanėsh dhe njė komunitet mė i vogėl ortodoks. Shkodra ėshtė pėrpjekur tė pėrēojė vazhdimisht mesazhe harmonie dhe bashkėjetese. Nė vitin 1997, drejtuesit e tre komuniteteve fetare dolėn nė rrugėt e qytetit duke artikuluar mesazhe paqeje dhe duke dhėnė njė shembull unikal pėr kohėn.

Megjithatė, rastet e incidenteve me sfond fetar nuk kanė munguar pėrgjatė viteve tė tranzicionit. Nė vitin 1998, ėshtė vendosur eksploziv nė altarin e kishės ortodokse. Nė vitin 2001, nė qytet u shpėrndanė fletushka kundėr islamit nga persona anonimė. Nė vitet 2006 dhe 2007, disa kryqe tė vendosura nė kodrat e Zefjanės dhe Plezhės u hodhėn nė erė me lėndė plasėse.

Kėto incidente nuk morėn asnjėherė formėn e njė konflikti fetar, falė ndėrhyrjeve nė kohė tė drejtuesve tė komuniteteve fetare. Megjithatė, konflikti pėr objektin e kultit nė kalanė e Rozafės nuk e ka gjetur ende rrugėn e zgjidhjes mes myslimanėve dhe katolikėve tė Shkodrės.

Nė meshėn e 26 dhjetorit 2014 nė kalanė e Rozafės, famullitari i Kuklit, Dom Nik Ukgjini ka thėnė se “pavarėsisht pėrkatėsive fetare, kjo kala duhet tė bashkojė tė gjithė shqiptarėt”.

“Kemi tė bėjmė me njė kishė, ku njerėzit mblidhen pėr t’iu lutur Zotit. Kur i lutesh Zotit, duhet tė rrezatosh paqe e mirėsi, duhet harmonia dhe bashkėpunimi,” ka thėnė Dom Nik Ukgjini.

Por ky mesazh ėshtė cilėsuar i pamjaftueshėm pėr tė treguar vullnet harmonie nga myslimanėt.

Myftiu i Shkodrės pretendon qė katolikėt nuk duhet tė shkojnė pėr meshė nė njė vend tė braktisur e tė zhveshur, e qė sipas tij nuk u pėrket atyre.

“Unė gjykoj se ndalimi i katolikėve pėr tė bėrė meshė atje do tė ishte mė i dobishėm,” thotė ai.

Muhamed Sytari ofron si zgjidhje restaurimin e objektit nga shteti dhe tolerancėn mes komuniteteve, pėr tė mos gjeneruar konflikte tė mėtejshme.

“Unė kam thėnė qė nėse ėshtė problem tė shkruhet xhami, atėherė tė mbetet nė objekt kulti dhe tė shėnohen mbi tė datat kur ka qenė kishė ortodokse, kishė katolike dhe xhami. Ne e kemi njė tolerancė tė tillė,”thotė Sytari.

Drejtuesit e kishės Katolike tė Shkodrės refuzuan tė komentojnė kėtė kėrkesė apo tė prononcohen rreth ēėshtjes.

Ndėrsa pėrfaqėsuesi i komunitetit ortodoks nė Shkodėr, At Nikolla Petani jep argumente tė tjera pėr objektin e kultit brenda kalasė sė Rozafės. Ai shpjegon se historianėt e dinė mirė qė nė fillim, objekti ka qenė kishė ortodokse.

”Kemi njė objekt kulti me histori tė ndryshme. Me i nxi gjėrat ėshtė kollaj, por ne jemi pėr tė shuar mosmarrėveshjet, ndėrsa duhet t’ua lėmė historianėve tė shprehen pėr kėtė,” thotė At Nikolla Petani.

Ndryshe nga myslimanėt, pėrfaqėsuesi i Kishės Ortodokse nuk sheh ndonjė problem qė tė tre komunitetet fetare tė zhvillojnė rituale nė kėtė vend, e madje tė gjithė bashkė.

“Shpjegimet historike t’ua lėmė nė dorė historianėve, ndėrsa tė gjithė ne, myslimanė e tė krishterė tė shkojmė tek ky objekt e tė bėjmė lutje, nė harmoni mes nesh,” thotė At Nikolla Petani.

BIRN
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Legjenda e Rozafes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi