Vargjet e stervitjes mendore

Shko poshtė

Vargjet e stervitjes mendore

Mesazh  Neo prej 02.11.10 23:36

TETE VARGJET E STERVITJES MENDOREMe dėshirėn e ndjerė fort nė zemėr, dhe vendosmėrinė
pėr tė arritur Njohjen Absolute
nė tė mirė tė tė gjithė krijesave,
mė tė ēmuara se nektari i pavdekėsisė,
ju ndodhsha gjithmonė pranė dhe lehtėsofsha barrėn.

Kurdoherė qė jam me tė tjerėt,
do ta shikoj veten njė shkallė mė poshtė,
dhe nga thellėsia e zemrės,
do ti vlerėsoj tė tjerėt mė shumė.

Nė ēdo veprim, u bėftė e mundur,
qė ta kontrolloj sa mė mirė vetėdijen,
dhe kur emocionet trubulluese apo impulset negative
tė nxjerrin kokėn,
kokėn jua shtypsha,
qė mos ti bėjnė keq njeriu.

Kur tė tjerėt pėr shkak tė xhelozisė,
mė trajtojnė keq, me fjalė a veprime,
e pranofsha humbjen nė heshtje,
duke jua lėnė atyre fitoren.

Nėse dikush qė e kam ndihmuar,
e kam pasur shumė besim e shpresė,
mė bie nė qafė pa arsye,
qoftė ky njeri mėsuesi im mė i ēmuar!

Me pak fjalė qofsha nė gjendje ti afroj ndihmė,
Nė njė mėnyrė a nė njė tjetėr, gjithė qenieve,
Se janė veē ish – nėnat e mia,
E fshehtazi ua lehtėsofsha barrėn,
Duke marrė mbi vete gjithė veprimet negative
E dhimbjet e vuajtjet e tyre.

Mos u njollosshin kurrė pra, kėto dėshira e aspirata,
Nga tetė lakmitė e kėsaj bote,
(fitorja – humbja, qejfi – dhimbja, lavdėrimi – sharja, fama – ē’nderimi)
Por nga tė kuptuarit e natyrės sė pathemeltė tė gjithė fenomeneve,
U ēlirofsha pėrjetė nga prangat e kėndvėshtrimeve tė gabuara tė realitetit.


Nga Geshe Langri Tangpa (1054-1123)


avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi