Regjistrimi i ėndrrave

Shko poshtė

Regjistrimi i ėndrrave

Mesazh  Jon prej 02.11.10 14:46

Pajisje pėr regjistrimin e ėndrraveShkencėtarėt amerikanė planifikojnė tė regjistrojnė dhe tė interpretojnė elektronikisht ėndrrat.

Sipas njė shkrimi nė revistėn “Nature”, shkencėtarėt thonė se kanė zhvilluar njė sistem tė aftė tė regjistrojė "aktivitetin e lartė tė trurit". “Ne dėshirojmė tė lexojmė ėndrrat e njerėzve”, theksoi shkencėtari Dr Moran Cerf. Qėllimi i projektit ėshtė zgjerimi i tė kuptuarit “si dhe pse njerėzit ėndėrrojnė?”.

Dr. Cerf shprehet se me krijimin e njė game tė gjėrė konceptesh, imazhesh apo objektesh dhe me lokalizimin e qelizave pėrkatėse tė tyre mund tė monitorohet aktiviteti i trurit gjatė kohės qė jemi nė gjumė.

Pėr shekuj tė tėrė, njerėzit janė hipnotizuar nga ėndrrat dhe nga ajo ēfarė mund tė nėnkuptojnė. Psikologėt kanė pėrdorur analizat e ėndrrave si njė mjet pėr tė kuptuar subkoshiencėn. Por, mėnyra e vetme pėr tė interpretuar ėndrrat ka qenė tė pyeturit e njerėzve pėr ėndrrat e tyre pasi ata tė jenė zgjuar.

Qėllimi i projektit tė Dr Cerf ėshtė tė zhvillojė njė sistem, i cili mund tė ndihmojė psikologėt pėr tė konfirmuar kujtimet e njerėzve pėr ėndrrat e tyre me anė tė njė vizualizimi elektronik tė aktivitetit tė trurit. Do tė ishte e mrekullueshme tė lexoje “mendjen e njerėzve”, thekson shkencėtari.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi