Nese gaboni ne jete

Shko poshtė

Nese gaboni ne jete

Mesazh  Neo prej 01.11.10 22:06

Nese gaboni ne jeteTe rifitosh besimin tek vetvetja eshte njera nder gjerat paresore.

Mendo se je i vetmi ne kete bote si ty dhe s'ka pasur, s'ka dhe s'ka per te qene asnje njeri tjeter si ti.

Mendo se je njeri i mire dhe e meriton te jesh i lumtur, packa te te shkuares.

S’ka njeri tė pafajshėm nė botė; i mėnēuri nuk i thotė djalit mos gabo, por e kėshillon tė gabojė sa mė pak.

Leri gjerat e se kaluares menjane per momentin, dhe mendo vetem per veten tende. Kur te ndjehesh prape i forte menderisht, mund t'i kthehesh atyre puneve qe ke lene pergjysem. Ka gjithmone kohe!

Nje dere mbyllet e nje hapet

Mos u shqetėso dhe mos u zemėro!

Mendo pozitivisht dhe mendo pėr gjėrat qė tė bėjnė tė lumtur!

Elimino ndjenjat negative dhe mundohu qė lumturia tė jetė prioriteti i jetės tėnde!

Nėse shokėt te kanė kthyer shpinėn mos u shqetėso jeta ėshtė e gjatė do tė gjesh tė tjerė.

Kėnaqu me atė qė e ke, mundohu tė e kesh atė qė s'e ke, por mos u mundo pėr gjėrat qė janė tė paaritshme!

Mos i lakmo ata qė janė shumė tė pasur, sepse pasuria nuk tė bėnė gjithmonė tė lumtur.
Bėhu i vetėdishėm pėr gjėrat qė s'mund tė blihen as me pasuritė e gjithė kėsaj bote....

- Mendo pozitivisht

- Elimino ndjenjat negative

- Mendo pėr tė tashmen duke shmangur ndjenjen e inferioritetit edhe mendo JETA VAZHDON.... harro ēfare ishe dje, ti mund te kthehesh ne nje qenje njerezore i/e afte per ta "puthur" jeten

Te menduarit pozitivsht eshte te mendosh realitetin dhe te verteten mos te krijosh iluzione ne vetvete.

Mos mendoni se sa keq jam, ka njerez qe kane gjendjen edhe me keq e nuk mendojne negativishte por kane shprese se nje dite do te behet me mire.

Kendveshtrimi i mendimit pozitiv, mbeshtetet teper ne pikepamjen e ndjenjave konkrete!...
Ato bazohen ne rrethanat e mendimit, nga te cilat perfundimi del i pa shmangur!...

pra keshilla per te menduar pozitivisht, eshte pranimi i te menduarit pozitivisht!...
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nese gaboni ne jete

Mesazh  Neo prej 01.11.10 22:44

Gabimet nė jetėUnė kam ardhur nė kėtė tokė pėr tė dashur dhe pėr tė ndarė gjėrat
Unė jam mėsuar tė dua edhe ata qė nuk mė duan
Kam bėrė gabime nė jetėn time qė mė ndjekin prapa
Unė kam parė se si qenia njerėzore nganjėherė mund tė jetė aq e ulėt
Me anė tė dėmtimit tim, unė do tė kem mė shumė vėmendje

Thuhet se gabimet janė tė dobishme nė mėnyrė qė tė pėrparojmė
Ne tė gjithė bėjmė gabime nė jetė por mund tė jenė tė ndryshme
Por kėto janė gabime qė na shėnohen
Unė kam gjithmonė mundėsi pėr tė ndrequr gabimet e kaluara
Pranimi i gabimeve ėshtė mirė por korigjimi i tyre ėshtė edhe mė i bukur
Gabimet e jetės na jepin pėrvojė pėr t’u evoluar

Kush mund tė gjykojė njė tjetėr pėr gabimet e tij tė sė kaluarės
A ekziston ndonjė qė nuk ka bėrė asnjėherė gabime
Edhe sikur tė ekzistonte ai nuk do tė gjykonte
Shpesh gjykojmė njerėzit gabimisht dhe me anė tė keqkuptimit
Dhe kėtė pa shikuar gabimet tona
Shpesh herė ne i shohim gabimet e tė tjerėve mė keq se sa tonat
Pėr tė gjetur justifikime pėr gabimet e tij

Ndonjėherė mendojmė ... sikur tė mos kisha qenė nė kėtė tokė
Atėherė nuk do tė kisha bėrė gabime ... njė mendim i lirė
Por jeta ėshtė njė progres dhe jo njė regres
Ēdo gjė ka njė qėllim dhe ēdo gjė ka njė arsye
Edhe nėse korrigjojmė gabimet e kaluara
Jeta na godet dhe ndonjėherė na bėn tė paguajmė shtrenjtė

Tė gjykosh tė tjerėt pėr gabimet e tyre, vetvetes i bėjmė keq
Tė jesh mė i butė dhe mė tolerant me tjetrin ėshtė tė mėsosh tė DUASH.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nese gaboni ne jete

Mesazh  Neo prej 21.03.11 23:40

Ēdo e keqe e ka nje te mire ...Nese nuk gabojme ne jete si mund te mesojme si te jetojme...

Ne nuk duhet tė themi se ēdo gabim ėshtė idiotėsi.
Ciceron

Gabimet janė urė e zakonshme nė mes papėrvojės dhe urtėsisė.
Phyllis Therous

Duani armiqtė, sepse ata flasin pėr gabimet tuaja.
Franklini

Meqenėse i durojmė gabimet e miqve tanė, pse tė mos i durojmė pra edhe gabimet e fėmijėve tanė.
Plutarku

Te mos pranosh gabimin qe ke bere, do te thote qe se po ben nje gabim te dyte.
Bill Clinton
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nese gaboni ne jete

Mesazh  Neo prej 17.02.16 17:06

Kur Jeni nė Rrugėn e Gabuar tė JetėsNė njė ēast tė jetės bėhet shumė e vėshtirė pėr tė zgjedhur njėrėn nga rrugėt e saj. Kemi kaq shumė zgjedhje nė botėn e sotme, kėshtu qė ėshtė e lehtė ēoroditja dhe e vėshtirė tė zgjedhėsh rrugėn e duhur nė kėtė lėm.
Por kur mė nė fund tė keni gjetur rrugėn e duhur tė shpirtit tuaj, do ndiheni tė lartėsuar, sikur njė tapet magjik vjen nė kėmbėt tuaja pėr t'u nisur drejt rrugės sė duhur. Por kur i hyni njė aventure nė rrugėn e gabuar, do ndiheni tė vetmuar, tė mposhtur e tė mjerė.


Nuk ndiheni tė lumtur


Njė nga treguesit mė tė rėndėsishėm qė tregon se jeni nė rrugėn e gabuar ėshtė fakti qė ndiheni tė palumtur. Nuk ndiheni tė lidhur me qėllimin, dhe thellė nė shpirtin tuaj ndjeni qė diēka mungon. Megjithėse lumturia ėshtė subjektive, vendimet qė merrni duhet t'ju bėjnė mė tė lumtur. Mbi tė gjitha, tė gjithė duam pak lumturi, apo jo? Prandaj shpenzojmė para pėr ushqime tė shėndetshme dhe bėjmė palestėr. Prandaj shoqėrohemi me njerėz qė na duken tė kėndėshėm, sepse duam tė rrethohemi nga ata njerėz qė kanė tė njėjtat qėllime me ne.

Pavarėsisht nėse jeni apo jo nė dijeni tė kėtij fakti, tė gjitha vendimet qė merrni, i merrni pėr tė siguruar lumturi. Kėshtu qė nėse bėni gabime duke zgjedhur diēka qė nuk ju bėn tė ndihei mirė, atėherė braktiseni dhe zgjidhni diēka tjetėr.


Nuk ndiheni tė sfiduar


Megjithėse themi qė duam njė jetė tė lehtė, ėshtė nė natyrėn tonė qė tė dėshirojmė tė sfidohemi. Pengesat na rrisin dhe na mėsojnė, nėse do jetonim nė xhungėl, do u ballafaqonim ēdo ditė me pengesa. Megjithėse jetojmė nė njė botė moderne, ėshtė nė ADN-nė tonė qė tė kėrkojmė e tė tejkalojmė vuajtjet. Jemi tė prirur pėr tė zgjidhur problemet dhe tė mbihetojmė. Kėshtu qė nė kėtė strukturė tė ēmendur qė jetojmė, kemi akoma atė nevojėn e brendshme pėr sfida.

Sfidat na bėjnė mė tė fortė, njerėz mė tė mirė, kėshtu qė nėse nuk testoheni nė rrugėn tuaj, ka mundėsi tė jeni nė rrugėn e gabuar.


Nuk keni bėrė mjaftueshėm progres me qėllimet tuaja


Nėse ankoheni vazhdimisht mbi qėllimet tuaja, duhet ta pyesni veten nėse dėshironi me tė vėrtetė t'i arrini. Shpesh, i shkruajmė qėllimet tona dhe bėjmė plane veprimi, vetėm e vetėm pėr tė ndryshuar mendjen pėr ēfarė realisht dėshirojė. Sigurisht qė kjo do tė thotė qė nuk keni njė ide tė qartė tė asaj se ēfar doni nė jetė.

Rivlerėsoni qėllimet tuaja, dhe pėrpiquni tė shihni thellė e tė kuptoni se ēfar doni me tė vėrtetė.


Vazhdoni tė takoheni me njerėzit e gabuar


Njė tjetėr shenjė qė jeni nė rrugėn e gabuar ėshė fakti qė vazhdoni tė takoni njerėzit e gabuar. Edhe nė qoftė se nuk kanė ndonjė ambicie, ata kanė sjelje tė dėmshme, ju bėjnė vazhdimisht tė ndiheni tė ulėt. Thjeshtė nuk kontribuojnė pozitivisht nė jetėn tuaj, dhe ju nuk arrini ta kuptoni pėrse tėrhiqeni prej tyre. Nėse ndjeni qė miqtė rreth jush nuk i shtojnė vlerė jetės suaj, mund tė jeni nė rrugėn e gabuar.


Keni humbur fillin e vetes


Asnjėherė nuk mund tė jetė ndjenjė e mirė tė humbasėsh lidhjen me veten, por kjo gjė nė fakt ndodh. Mbase nuk dini ēfarė doni mė nga jeta, ndoshta ndiheni tė rraskapitur, apo thjeshtė keni nevojė tė largoheni nga gjėrat. Pavarėsisht arsyes, tė gjithė e humbasin veten ndonjėherė. Nėse nuk e keni mė idenė se kush jeni, jeni nė rrugėn e gabuar. Asnjėherė mos u frikėsoni qė tė guxoni e tė kėrkoni se kush jeni, kur e keni humbur rrugėn.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nese gaboni ne jete

Mesazh  Jetmira prej 28.02.16 14:54

Cdokush gabon nkte jet e rendesishme esht qe tmesojm nga gabimet
Askush sesht i perfekt
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nese gaboni ne jete

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi