Iluzione optike!

Shko poshtė

Iluzione optike!

Mesazh  Fikrro prej 30.10.10 20:47

Iluzione optikeavatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Xhemajl prej 07.06.11 9:11

Besoj se krijohet nga iluzioni qe behet nga ngjyrat, sepse po ta kthesh ne kete fig.ngjyren e zez ne te bardhe dhe te bardhen ne te zez krijohet fig e jezu krishtit, kshtu qe kur shikojm ne muri pra behet kontrast i ketyre ngjyrave qe shikojm ne fig. shpresoj qe me kuptove.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  nitty prej 07.06.11 12:32

Mė vjen keq unė e provova por po mė paraqitet djalli me kokė mbrapsht. :S
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Gon! prej 07.06.11 13:07

Mua nuk mė del asgjė nė mur :D.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Xhemajl prej 07.06.11 13:46

Duhet te koncentrohuni ne 4 pikat qe jane ne mes te fig, per 30-60 sekonda, pastaj te shikoni ne muri.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  maqomaqo3 prej 09.06.11 4:16

xhemajl shkruajti:Besoj se krijohet nga iluzioni qe behet nga ngjyrat, sepse po ta kthesh ne kete fig.ngjyren e zez ne te bardhe dhe te bardhen ne te zez krijohet fig e jezu krishtit, kshtu qe kur shikojm ne muri pra behet kontrast i ketyre ngjyrave qe shikojm ne fig. shpresoj qe me kuptove.
nuk te kuptova aspak sepse nuk the ndonje gje ,ajo nuk ka ngjyra fare pastaj crendesi ka kthehe apo jo ,gjeme ti mua ndonje figure tjeter qe te shfaqet ne kete menyre pastaj flasim per ngjyrat edhe kthesat. kjo eshte e pabesueshme ,vetem imazhi i krishtit mund te shfaqet ,madje une e shikoj me ngjyra kur perqendrohem shume sekonda tek pikat .ju qe se pate duhet te shikoni pikat ,ti qe pe djallin ,mos shiko shume filma sci-fi
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Xhemajl prej 09.06.11 8:43

maqomaqo3 shkruajti:
nuk te kuptova aspak sepse nuk the ndonje gje ,ajo nuk ka ngjyra fare pastaj crendesi ka kthehe apo jo ,gjeme ti mua ndonje figure tjeter qe te shfaqet ne kete menyre pastaj flasim per ngjyrat edhe kthesat. kjo eshte e pabesueshme ,vetem imazhi i krishtit mund te shfaqet ,madje une e shikoj me ngjyra kur perqendrohem shume sekonda tek pikat .ju qe se pate duhet te shikoni pikat ,ti qe pe djallin ,mos shiko shume filma sci-fi
Une po them per ngjyrat ne kete fig. nese ty nuk te duket ngjyra e bardh, dhe e zeze, ngjyr ateher je totalisht gabim.Kjo nuk eshte gje tjeter por vetem nje iluzion i ngjyrave, por normalisht ti nuk po deshiron ta pranosh, sepse mendon vetem per krishtin. A deshiron te te gjej fig tjera qe te shfaqen ne kete menyre?Do besosh at'here, se nuk eshte asgje me shum se vetem nje iluzion edhe kjo figure?
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Gon! prej 09.06.11 12:06

Brravo Xhemajl, ashtu ėshtė, unė nuk e kamė nė mendje krishtin dhe nuk po mė del asgjė, vetėm ashtu siē ka thėnė Nity se vėrtet mė duket si koka e djallit me brirė mbrapsht:Dasgjė tjetėr
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

iluzionin optik mun ta verjen te gjith

Mesazh  mmii prej 09.06.11 13:44

mesa pom duket ju paskeni problem me sy pasi ky iluzion asht shum i kjart edhe madje ai mund te dallohe edhe nga femijet .....
avatar
mmii

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje.

Mesazh  xhema prej 09.06.11 15:29

Shum e vertet se i ngjan nje njeriu me flok te gjata dhe me mjekerr une u binda vet posa e provova tani dhe jo vetem nje her por 2-3 here e ktheva koken nga muri e njejta foto me doli iluzion shum i fort por me duket se nevotien 20 sekonda dhe perqendrim i fort ne pika te vogla ne mes kalofshit burkur shum e sakt ishte >
avatar
xhema

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  maqomaqo3 prej 09.06.11 19:13

hahaha po ikni or islamike ju jeni krijesa te djallit vetem kundra flisni per cdo gje qe ka te beje me krishtin se sja u ka dhene patenten djalli per ket gje prandaj nuk ju shfaqet .kur te clironi shpirtin dhe te pranoni te verteten atehere do e shikoni me ngjyra . ti the (ngjyra,ngjyra quhen te gjitha pervec te bardhez dhe te zezes ,shkurt ne i qujm bardh e zi o zoteri . filmat e vjeter fotot pa ngjyra etj quhen bardhe e zi .ngjyra ska ky imazh por eshte bardh e zi ,gjeme ti mua foto te tjera se do jete gje shume e bukur.pastaj une spo them qe kjo eshte magji mos u ngatero por eshte dicka unike dhe gati e pabesueshme .prandaj e futa ne forum qe te marim mendime e njeri tjetrit dhe ta diskutojme .po te ishte sic thua ti shkenca do ecte shume perpara me teknologjine e fotove ,syte tane do i perdornin si lazer .kjo eshte ndoshta e vetmja foto qe shfaqet ,mua me shfaqet me ngjyra ne mur dhe jo bardh e zi
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Xhemajl prej 09.06.11 19:22

[quote="maqomaqo3"]hahaha po ikni or islamike ju jeni krijesa te djallit vetem kundra flisni per cdo gje qe ka te beje me krishtin se sja u ka dhene patenten djalli per ket gje prandaj nuk ju shfaqet .kur te clironi shpirtin dhe te pranoni te verteten atehere do e shikoni me ngjyra . ti the (ngjyra,ngjyra quhen te gjitha pervec te bardhez dhe te zezes ,shkurt ne i qujm bardh e zi o zoteri . filmat e vjeter fotot pa ngjyra etj quhen bardhe e zi .ngjyra ska ky imazh por eshte bardh e zi ,gjeme ti mua foto te tjera se do jete gje shume e bukur.pastaj une spo them qe kjo eshte magji mos u ngatero por eshte dicka unike dhe gati e pabesueshme .prandaj e futa ne forum qe te marim mendime e njeri tjetrit dhe ta diskutojme .po te ishte sic thua ti shkenca do ecte shume perpara me teknologjine e fotove ,syte tane do i perdornin si lazer .kjo eshte ndoshta e vetmja foto qe shfaqet ,mua me shfaqet me ngjyra ne mur dhe jo bardh e zi [/

Edituar pėr herė tė fundit nga xhemajl nė 09.06.11 19:42, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  maqomaqo3 prej 09.06.11 19:32

fotoja ska dale por ska nevoje te me tregosh foto te tjera ,une thashe si e shpjegoni kete dhe jo eshte magji ,me duket se me keqkuptove .foto te nxjer une che guevaren qe eshte figura e dyte ne bote mbas krishtit ,te gjitha kto iluzjone jane njerezit me te medhenj te botes dhe dua nje shpjegim te sakte jo hamendje
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Xhemajl prej 09.06.11 19:46

Shiko foton e pare dhe me thuaj sa pika te zeza po numeron?shiko foton e dyte nje minute syrin e peshkut pastaj shiko ne muri dhe me thuaj qfare po te del?
Une te shpreha mendimin tim per pytjen e juaj dhe ti reagove, me naivitet shum te madh, kujdes sepse je nder katoliket te pakte ne kete forum dhe nuk i perfaqeson ne menyre te denje, sepse ke shum inat me fe-te e tjera.

Dhe se fundi tta merr menja qe peshku eshte nje krijes e madhe e botes qe po shfaqet?
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  maqomaqo3 prej 09.06.11 19:47

ci ke kto gjera koti mor bure edhe ti remove ne net per gjera koti ,cheguevar ,krishti jane figurat me temedha te historise se njerezimit ,te dyja kto te shfaqen ne mur ,dhe mos germo kot vazo apo vija ,budallleqe te tilla ,se ka me kile gjera koti
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  maqomaqo3 prej 09.06.11 19:53

nuk jam katolik une por jam me te drejten universale ,dhe gjithmone do e mbroj te drejten dhe te verteten .e pashe peshkun por sme doli gje ne mur ,tani skam kohe por do i shikoj ne vijim ,vija edhe lulka ke ne net sa te duash po me ato te perzjehet, sjane asgje e bukur .krishti dhe che guevara jane goxha interesante ,dhe jo te gjithe i kan pare keto ,ti i ke pare vet dhe kujton se i kan pare te gjithe,dhe une nuk perfaqesoj asnje fe ,une jam thjesht nje njeri qe perpiqet te ndjeke udhen e zotit dhe te jezu krishtit dhe te zbuloje te verteten .kaq kisha ,une nuk ofendoj asnje njeri qe nuk me ofendon mua
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Gon! prej 10.06.11 10:04

Unė sa shoh nėpėr tema tė ndryshme kėtu, vetėm ti ofendon, dhe atė mė sė shumti Islamistėt, ti je katoliko-ekstremist i madh, dukesh nė tė shprehur, thjesht je njė kriminel i madh i fesė. Pse gjykon more njeri? Ti je tė gjykosh apo Zoti? Pėr ju tė krishterėt naiv kush nuk e pranon krishtin pėr Zot ėshtė satanist, por ma trego ti, mund tė jetė njeriu Jezus, Zoti njerėzimit? Sa i marrė qė je! sa fanatik qė je! Pse idhujtarizon pa mėshirė? Jezusi ka qenė njeri i nderuar, asgjė tjetėr, vetėm i dėrguar i Perendisė, si tė gjith profetėt e tjerė. E sheh sa leht bindesh ti? nė njė foto me iluzion beson ti! atė e ka krijuar dora e njeriut nė internet o Maqo, e ndoshta ti mendon se erdhi nga qielli ajo foto me imazh tė krishtit! Mė vjen tė shprehem kėshtu ndaj teje pėr shkak tė naivitetit tėnd, sepse vėrtet mė dhemb kur mendoni se Jezusi ėshtė Zot dhe djal i Zotit, kėto janė gėnjeshtra tė mėdha qė kanė bėrė primitivėt, idhujtarėt, politeistėt tė cilėt ia mveshėn atij(Jezusit), sepse Jezusi nuk e ka thėnė kėtė, po ta kishte bėrė kėtė, Perendia nuk do ta kishte bėrė profet dhe tė dėrguar tė tij, ai nuk i ka bėr shok Perendisė, por tė tjerėt ia bėnė shok at(Jezusin) Perendisė. Vėrte mė dhemb kur besoni nė kėso gėnjeshtra dhe i luteni tjetėr kujt mė tepėr se Perendisė.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

EJ MAMAQO

Mesazh  Lapsi prej 10.06.11 10:22

EJ MAQOMAQO NORMAL QE SMAR VESH NGA FETE SE JAM ATEIST PO BOLL I SHAJT ISLAMET.TI ME KETE ZEMER TE KEQE QE KE DUHET TAKISHE EMRIN MAQIMAQI
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Gon! prej 10.06.11 10:41

hahahahahaha, qenke i mprehtė lapsi, si tė ra nė mendė ti bėsh rrokadėn atyre shkronjave, por nuk bė tė shajmė, sepse tė gjith shqipėtar jemi apo jo.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Lapsi prej 10.06.11 13:06

po po
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

e provova dhe e pashe krishtin ne mur flm

Mesazh  dedamarku prej 03.11.11 19:39

xhemajl shkruajti:Besoj se krijohet nga iluzioni qe behet nga ngjyrat, sepse po ta kthesh ne kete fig.ngjyren e zez ne te bardhe dhe te bardhen ne te zez krijohet fig e jezu krishtit, kshtu qe kur shikojm ne muri pra behet kontrast i ketyre ngjyrave qe shikojm ne fig. shpresoj qe me kuptove.
e provova
avatar
dedamarku

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  aleksander papadhimitri prej 04.11.11 11:21

Pamja gjoja e Krishtit, s`eshte gje tjeter vecse nje iluzion optik dhe asgje tjeter e stisur si gjithe te tjerat...por eshte herezi per te Krishteret,...te besh nje figure iluzive dhe t`i thuash te Krishterit, se ky eshte Krishti.... gjithe diskutimi eshte budallallek, sepse thjesht kemi loje optike dhe asgje tjeter...me keto lojra fare mire mund te behej edhe satanai....

lojra....
avatar
aleksander papadhimitri

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 04.11.11 11:53

Pamja gjoja e Krishtit, s`eshte gje tjeter vecse nje iluzion optik dhe asgje tjeter e stisur si gjithe te tjerat...por eshte herezi per te Krishteret,...te besh nje figure iluzive dhe t`i thuash te Krishterit, se ky eshte Krishti.... gjithe diskutimi eshte budallallek, sepse thjesht kemi loje optike dhe asgje tjeter...me keto lojra fare mire mund te behej edhe satanai....

lojra....


Po,po !!! S'jane vecse lojra per moshen nga 0~120 muaj.Kjo moshe merret me keto lojra dhe dashje pa dashje mbeten ne mendjet e tyre imazhe te genjeshterta,sodomos tek ata qe pak mundohen per te eksploruar ne shkence.Por nuk e di se c'perfitim kane administratoret e ketij forumi me kesi lojerash ???!!!
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 04.11.11 12:07

...Do na behet forumi pastaj si kopshti me dreke...
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Androo prej 25.12.11 14:24Mjeshtėri i iluzioneve optike

Piktori ukrainas Oleg Shuplyak ėshtė mjeshtėr i iluzioneve optike tė cilat i pikturon nė teknikėn ule nė pėlhurė.

Shpesh nė art, njė shikim mė i kujdesshėm tė zbulon detaje qė nė shikim tė parė tė shpėtojnė. Kėto piktura tė mrekullueshme tė ukrainasit Oleg Shuplyak tregojnė imazhe tė tjera brenda portreteve tė personazheve tė njohur apo peisazheve tė qeta.

Po tė shohėsh me kujdes, brenda pikturave gjenden imazhe qė janė tė shkrira nė mėnyrė perfekte me imazhin kryesor.

Shuplyak ka lindur mė 23 shtator tė vitit 1967 nė Ternopol tė Ukrainės dhe ka studiuar arkitekturė nė Universitetin Politeknik tė Lviv.

Pikturat e tij zakonisht kanė protagonistė personazhė tė famshėm si Charles Darwin, Vincent van Gogh dhe William Shakespeare.

Kėto punime janė tė ngjashme me veprat e meksikanit Octavio Ocampo, i cili shkrin pikturat mė tė vogla tek mė e madhje. Ndryshimi tek Shuplyak ėshtė se ai i paraqet aq qartė pikturat “e brendėsisė” sa ndonjėherė bėhet e vėshtirė pėr vėzhguesin tė shohė pikturėn e madhe.
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Luli prej 25.12.11 23:05

Piktura nga Oleg Shuplyakavatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Odin prej 29.06.14 19:23

Ēfarė ngjyre shihni?Ky ėshtė njė iluzion optik.  

Secili prej nesh nė kėtė imazh rrotullues do tė shoh ngjyra tė ndryshme.

Disa shohin tė gjelbėrt, disa tė verdhėn, kurse disa tė tjerė tė kuqen.

Iluzioni quhet Benham.

Ende nuk ėshtė gjetur nga shkencėtarėt, se pse njerėzit nė kėtė iluzion optik shohin ngjyra tė ndryshme.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  IndigoStar prej 02.07.14 3:41

Une shoh vetem Bardhe dhe Zi ?! perse ndodh kjo gje
avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

61


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Luli prej 09.07.14 10:37

Fotografia qė zhduket kur e shikoni pandėrprerė

Gjithmonė ėshtė interesante kur luajmė me sytė dhe trurin me anėn e iluzioneve. Ky ėshtė njė iluzion shumė i vjetėr, por ndoshta ende nuk e njihni Nėse shikoni fotografinė mjaft gjatė, ngjyrat nė tė fillojnė tė zbehen dhe pas njė kohe zhduken.

Ajo qė duhet tė bėni ėshtė tė shikoni nė mes tė fotografisė dhe ajo do tė fillojė tė zhduket. Nėse ngjyrat fillojnė tė shfaqen pėrsėri, pėrqėndrohuni mė shumė dhe sė shpejti do tė zhduken pėrsėri. Njėlloj sikur tė keni superfuqi!.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Odin prej 13.07.14 21:55

iluzion qė ju bėn tė keni halucinacione – E vėrtetuar!

Mjafton qė t`i ndiqni udhėzimet dhe efektet e kėtij iluzioni optik do t`ju magjepsin! Videon shikojeni nė krejt ekranin e kompjuterit. Fokusojeni shikimin nė qendėr, aty ku shfaqen germat dhe ato lexoni me zė. Kur videoja tė pėrfundojė, hidheni shikimin nė anėn tjetėr. Objektet qė do t`i shikoni do ju duken tė deformuar. E vėrtetuar!

Shikojeni kėtė iluzion optik:

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Luce prej 18.07.14 11:41

ASGJE SPASH
ME TY KA FUNKSONUAR?
avatar
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike.

Mesazh  ipari.it.nok prej 06.04.15 19:03


Mendoj se kjo macja po shkon poshte sepse ato vizat e holla tregojne qe shkallet po shihen nga poshte
avatar
ipari.it.nok

<<<Me mire te besosh se ka nje zot dhe kur te vdesesh te shohesh qe nuk ekziston, Sesa te besosh se nuk ka dhe kur vdesesh te shohesh qe ekziston>>>

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike.

Mesazh  Immortal Vampire prej 07.04.15 16:40


Pasi ta shikoni, hidhni veshtrimin ne ndonje objekt. Do ju shfaqet nje tru, pak a shume si  truri yne.
Ketu do ndjeni ndjesine, sikur jeni brenda qelizave te trupit tuaj. Mahnitese!!!!Neuronet e trurit tuaj do levizin aq shpejt, sa gjate dites do te jeni me shume aktive. Gjithashtu nqs rrini 15 min para kesaj, objektet do t'ju duken sikur afrohen ose largohen kundrejt jush, E VERTETUAR.Kjo figure do ju perfshije aq shume, sa do t'ju duket sikur jeni brenda. Gjithashtu do keni crregullime ne shikimin e drites.

Ja edhe dy te tjera:
- Do t'ju beje te ndiheni sikur keni superfuqi, cdo gje do ta shihni deri ne imtesine me te vogel.


- Ndertesa eshte poshte, apo lart????!!!!
avatar
Immortal Vampire

Subkoshienca duhet te dale ne siperfaqe!!!!

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike.

Mesazh  ipari.it.nok prej 07.04.15 18:49

A e din njeri pse disa video ose foto ne kete forum nuk me dalin pra nuk kam vend ku te klikoj
psh kur dikush poston dicka thote shikoje kete videon por aty nuk ka asgje pse ndodh kjo?
avatar
ipari.it.nok

<<<Me mire te besosh se ka nje zot dhe kur te vdesesh te shohesh qe nuk ekziston, Sesa te besosh se nuk ka dhe kur vdesesh te shohesh qe ekziston>>>

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Muneer prej 07.04.15 19:52

ipari.it.nok shkruajti:A e din njeri pse disa video ose foto ne kete forum nuk me dalin pra nuk kam vend ku te klikoj
psh kur dikush poston dicka thote shikoje kete videon por aty nuk ka asgje pse ndodh kjo?
Je me celular.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike.

Mesazh  Immortal Vampire prej 08.04.15 15:50

SwamiPsiko shkruajti:
ipari.it.nok shkruajti:A e din njeri pse disa video ose foto ne kete forum nuk me dalin pra nuk kam vend ku te klikoj
psh kur dikush poston dicka thote shikoje kete videon por aty nuk ka asgje pse ndodh kjo?
Je me celular.
Hahahaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhahahahahah, sa pergjigje e bukur!!!!
avatar
Immortal Vampire

Subkoshienca duhet te dale ne siperfaqe!!!!

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Iluzione optike!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi