Simbolika e Unazės

Shko poshtė

Simbolika e Unazės

Mesazh  Elizza prej 29.10.10 20:25

Unaza dhe shpjegimi supersticioz i sajQė nė kohėrat e hershme, dhurimi i njė unaze simbolizonte njė premtim dashurie. Edhe pse bėhej fjalė pėr njė rreth tė thjeshtė prej hekuri apo floriri, ēdo fejesė ose ceremoni martesore celebrohej nė mėnyrė solemne me ndėrrimin e unazave. Me kalimin e viteve, pėrdorimi i unazės si njė premtim dashurie po forcohej gjithnjė e mė shumė.

Nė vitet 1400, unazės sė fejesės dhe asaj tė martesės iu shtua edhe guri i diamantit, simboli i kėmbėnguljes. Njė objekt pėrfaqėson njė simbol, njė kujtim qė zgjat nė kohė. Ja sepse realizimi i saj duhet tė bėhet me materiale cilėsore dhe tė pėrshtatshme pėr atė krijim.

Njohja e materialeve ėshtė mjaft e rėndėsishme, sepse nė fakt mund tė dallojė njė material nga tjetri. Popullariteti i unazave u shtua gjatė periudhės sė mesjetės. Njerėzit mbanin unaza dhe pėr kėtė nuk kishte rėndėsi fakti nėse ishin tė pasur apo tė varfėr.

Materialet mė tė pėrdorshme pėr unaza ishin: hekuri, bakri, ari dhe argjendi. Ndarja klasore konstatohej vetėm nga materiali prej tė cilit ishte bėrė unaza. Mė pas, me kalimin e viteve ato krijuan njė "kod" tė vėrtetė, ku materiali, vendosja, forma, pesha etj., dėshmonin fuqi dhe qėllim. Tashmė, unazat janė njė bizhuteri e dashur si nga femrat, ashtu edhe nga meshkujt, por jo ēdonjėri prej nesh e di se ēfarė domethėnie kanė ato, si "lexohen", materiali apo gishti ku vendosen. Ēfarė domethėnie kanė nė tė vėrtetė unazat?

Dora e majtė ėshtė dora e zemrės, dora e ndjenjave dhe intuitės, e artit, e reflektimit, e gjithė asaj qė pėrfshihet nė sferėn emocionale; mbizotėruar nga hėna dhe argjendi. Ėshtė dora e tė panjohurės dhe instinktit. Ndėrsa dora e djathtė ėshtė dora e veprimit, e logjikės dhe arsyes, e mbizotėruar nga ari dhe dielli.

Nėse mbajmė njė unazė argjendi nė dorėn e djathtė, nuk shkaktojmė ndonjė ēekuilibėr nė vetvete, por kjo tregon se jemi persona tė prirur mė shumė drejt instinktit, sesa logjikės dhe se kur bėjmė njė veprim apo arsyetim, vendosim nė pėrdorim mė shumė intuitėn sesa arsyen. E kundėrta, nėse njė unazė ari gjendet nė dorėn e majtė, tregon se forca dhe logjika jonė janė superiore ndaj instinktit, kėshtu jemi nga ata persona qė mund tė quhen "me kėmbė nė tokė".

1. Gishti i madh - i korrespondon planetit Afėrditė. Drejton vullnetin dhe logjikėn.

2. Gishti tregues - i korrespondon planetit Jupiter. Ėshtė gishti i besimit, suksesit, fatit, sensualitetit dhe personave ambiciozė.

3. Gishti i mesit - i korrespondon planetit Saturn, planet i errėt dhe melankolik, i cili tregon karakteristikat e tij tė trishta. Ėshtė gishti i tė kujdesshmėve, inteligjentėve dhe njerėzve tė duruar.

4. Gishti i parafundit - i korrespondon planetit Diell dhe tregon stabilitet, idealizėm, dhunti artistike, kritikė dhe sukses.

5. Gishti i vogėl - i korrespondon planetit tė Mėrkurit dhe ėshtė i lidhur me mjekėsinė, tregtinė dhe studimin. Tregon dredhi dhe spekulim.


Nėse mbani mė shumė unaza nė dorėn e djathtė dhe nė veēanti nė njė gisht:


1. Gishti i madh: jeni plot vullnet, siguri dhe logjikė nė marrėdhėnie me tė tjerėt.

2. Gishti tregues: jeni ambiciozė, tė aftė dhe arrini atje ku i keni vėnė qėllim vetes.

3. Gishti i mesit: jeni seriozė, tė besueshėm, kėrkues, shpesh tė ashpėr dhe jo tolerantė.

4. Gishti i parafundit: jeni pasionantė dhe krenarė, me dhunti artistike.

5. Gishti i vogėl: jeni tė aftė pėr tregti dhe pėr t‘i kthyer fjalėt e situatat ashtu siē ju leverdisin

Nėse mbani mė shumė unaza nė dorėn e majtė dhe nė veēanti nė njė gisht:

1. Gishti i madh: vėshtirėsi nė fushėn sentimentale. Pėr ju familja ėshtė shumė e rėndėsishme, nė tė mirė dhe nė tė keq.


2. Gishti tregues: jeni bujarė, idealistė dhe ju pėlqejnė lėvdatat.

3. Gishti i mesit: jeni pesimistė, kultivoni mendime tė trishta dhe jeni tė pasigurt pėr aftėsitė tuaja.

4. Gishti i parafundit: jeni njerėz qė u jepni shumė rėndėsi ndjenjave dhe bini shpejt nė dashuri. Vetėm nėse jeni tė dashuruar me tė vėrtetė dini tė jepni maksimumin.


5. Gishti i vogėl: jeni persona me interesa tė shumta, qėllime shumė tė mira, por shpesh nuk arrini t‘i realizoni. Familja kushtėzon zgjedhjet tuaja nė jetė. Keni vėshtirėsi nė komunikim

Metalet:

1. Ari i verdhė - e mbajnė ata qė kanė njė karakter tė hapur, altruist, bujar, ekzibicionist dhe autoritar.

2. Ari i bardhė ose platini - e mbajnė ata qė janė ambiciozė dhe tipa tė ftohtė. Tregon inteligjencė dhe talent.

3. Ari i kuq - e mbajnė ata qė vendosin nė vend tė parė ndjenjat dhe pasionin. Pa shpirtin binjak nė krah, ndihen tė humbur dhe tė pa plotėsuar. Kėto persona kanė talent artistik.

4. Ari i vjetėr - e mbajnė tipat tradicionalė, rigorozė, tė ashpėr dhe ata qė u pėrmbahen me pėrpikėri rregullave. Janė shumė tė besueshėm.

5. Argjendi - e mbajnė ata qė janė tipa emotivė dhe shumė tė ndjeshėm


Ngjyrat e gurėve:

1. Nėse preferoni gurėt e bardhė, keni karakter krijues, por jeni shumė dembelė dhe ėndėrrimtarė pėr tė arritur drejt qėllimit pa ndaluar dhe pa u menduar.

2. Nėse preferoni gurėt e verdhė, keni personalitet, jeni dinamikė dhe intelektualė. Pėlqeni kinemanė, letėrsinė. Keni nevojė tė komunikoni dhe shpesh u impononi tė tjerėve mėnyrėn tuaj tė tė parit tė gjėrave.

3. Nėse preferoni gurėt e gjelbėr keni karakter romantik, optimist dhe paqėsor. Ndjenjave dhe harmonisė u kushtoni njė rėndėsi tė veēantė. Madje arrini deri atje sa t‘u lejoni tė tjerėve t‘u dominojnė, vetėm e vetėm qė tė mos shkaktoni konflikte.

4. Nėse preferoni gurėt e kuq keni temperament tė fortė. Luftoni pėr sfida. Luftoni gjithnjė tė arrini gjėrat qė dėshironi, por nuk jeni kurrė tė kėnaqur me atė qė keni. Jeni shumė tė prirur tė ndėrroni shtėpi, punė, qėllim dhe dashuri.

5. Nėse preferoni gurėt bojėqielli keni personalitet tė qetė, jeni tė gatshėm pėr gjithēka dhe optimistė. Nuk e duroni rutinėn. E vuani shumė njė lidhje dhe punėt qė u vihen nė ngarkim.

6. Nėse preferoni gurėt lejla keni karakter mendimtar, tė qetė. Jeni objektivė, idealistė dhe keni kapacitet tė kuptoni dhe tė falni. Nėse preferoni gurėt portokalli karakterizoheni nga racionaliteti dhe vetėpėrmbajtja. Keni karakter tė rregullt, metodik, tė kujdesshėm. Keni frikė se mos nėnshtroheni nga ndjenjat dhe humbisni kontrollin.

7. Nėse preferoni gurėt e zinj, jeni tėrheqės dhe i bėni tė tjerėt pėr vete. Guri i zi fsheh njė personalitet jo tė qetė dhe misterioz, i tėrhequr nga ėndrrat jokoshiente. Pasionalitet dhe xhelozi nė dashuri.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e Unazės

Mesazh  Berti69 prej 14.04.14 0:21

Simbolika dhe kuptimi i unazave nė pesė gishtatJupiteri (gishti tregues)

Vetėbesim, ambicie, drejtim, aftėsi ekzekutuese, ndonjėherė drejtim shpirtėror ose fetar.
Nė gishtin e Jupiterit fokusohemi nė aspektet e jashtme tė jetės, marrėdhėniet me tė tjerėt dhe balancimin e fuqive qė zhvendosen atje. Ēdo theksim atje do tė tentojė tė shfaqė cilėsitė e drejtuesit, ambicies dhe vetėbesimit. Personaliteti jupiterian ėshtė i fortė dhe shpesh e gjen veten nė poste drejtuese. Ky ėshtė gjithashtu gishti ku gjendet energji pėr motivim financiar.

Saturni (gishti i mesit)

Rrota e Balancės, ndejnja e tė drejtės dhe tė gabuarės, ligji, kėrkimi i sė vėrtetės, vetėanaliza, sekreti.
Saturni quhet Rrota e Balancės. Kėtu gjenden cilėsitė e lidhura me ligjin njerėzor, drejtėsinė e marrėdhėniet tona me to. Theksimi i rolit tė Saturnit do tė thotė nėnvizimi i ēfarė ėshtė e drejtė dhe e gabuar, ēfarė ėshtė e pėrshtatshmė nė situata tė caktuara.
Cilėsi tė tjera tė Saturnit janė tendenca drejt vetėanalizės. Mėshimi i tepėrt ēon nė trishtim dhe rėndesė. Tė gjithė, nė fakt, kanė mė shumė se duhet cilėsi tė Saturnit.

Apoloni (gishti i unazės)

Apoloni quhet gishti i unazės pėr arsye se cilėsitė e tij janė ato mė tė theksuarat dhe mė pėrfituesi prej vendosjes sė njė unaze pėr tė mbėshtetur ato cilėsi. Apoloni pėrfaqėson, pėrveē tė tjerash, krijimtari: nė kuptimin artistik, punėt me dorė dhe nė tė gjitha aspektet e jetės. Ai ėshtė kultivimi i dashurisė dhe bukurisė nė tė gjitha mėnyrat, sidomos nė natyrė, duke pėrfaqėsuar zbavitėsin nė ne, energjinė e shprehjes, bukurisė dhe dhembshurisė.

Mėrkuri (gishti i vogėl)

Mėrkuri ėshtė energjia e komunikimit. Mendoni pėr mėrkurin tuaj si antenė transmetuese marrėse-dhėnese, jo vetėm gojarisht por nė tė gjitha mėnyrat: intuitivisht, ndjeshmėrisht etj.
Aftėsitė e forta tė Mėrkurit janė ato qė sot quhen inteligjencė e shkėlqyer. i ekzagjeruar, Mėrkuri kthehet kundėr vetes mė shpejt se kundėr tė tjerėvė. Kujdes ēfarė unazash tė vendosni nė kėto vende me funksione tė rėndėsishme. Imagjinoni njė diamant vezullues nė dorėn e njė mafiozi.

Gishti i madh


I vetmi qė nuk emėrtohet si perėndi, por thjesht i madhi. Megjithatė ėshtė shumė i rėndėsishėm, pasi pėrfaqėson cilėsinė e vullnetit personal dhe universal. Tė gjithė kemi nevojė pėr kėtė cilėsi, por vetė natyra e ka theksuar pozicionin e tij nė anatominė tonė, sa nuk ėshtė normale pėr dikė tė nėnvizojė natyrėn e vullnetit, pėrveēse nė baza tė pėrgjithshme. Kujdes nga vendosja e unazave nė kėtė gisht dhe kini mendjen ndaj ndryshimeve qė ndodhin nė jetėn tuaj gjatė kohės qė unaza qėndron atje.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi