Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Shko poshtė

Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Estilen prej 24.10.10 17:47

Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė
Njė formulė pėr matjen e shkallės sė rrezikut tė terrorizmit islamik nė Shqipėri dhe Kosove


Siguria e njė vendi varet nga raporti i forcave nė njė peshore, nė tė dy anėt e sė cilės janė dy grupe tė shoqėrisė. Njėri grup janė forcat e sigurisė sė kėtij vendi, ushtria, policia,

shėrbimi inteligjent. Grupi tjetėr janė ata njerėz nė shoqėri tė cilėt, pėr nga bindjet qė kanė pėrbėjnė njė forcė potenciale, e cila mund tė ndėrmarrė veprime tė armatosura pėr pėrmbysjen me dhunė tė rendit kushtetues dhe marrjen e mbajtjen e pushtetit me forcė. Logjika tė thotė se siguria e njė vendi fillon tė kėrcėnohet seriozisht kur grupi i dytė, ai qė ėshtė i prirur pėr veprime tė dhunshme, fillon e i afrohet numerikisht grupit tė parė, pra forcave tė sigurisė.

Kjo ėshtė shkalla e parė e rrezikut. Shkalla e dytė ėshtė kur tė dy grupet barazohen numerikisht, ose gjenden nė njė raport tė pėrafėrt. Shkalla e tretė e rrezikut ėshtė kur grupi i prirur pėr veprime tė dhunshme, e kapėrcen numerikisht tė parin, atė tė forcave tė sigurisė. Mė tutje rreziku mund tė ketė edhe shkallėn tė tjera, si atė tė katėrt, kur grupi i dytė e kapėrcen dyfish tė parin, shkallėn e pestė, kur grupi i dytė e kapėrcen trefish tė parin e kėshtu me radhė.

Si paraqitet gjendja nga pikėpamja e kėsaj analize, sa i pėrket rrezikut tė terrorizmit islamik nė Shqipėri dhe nė Kosovė? Nė Shqipėri sot forcat e sigurisė pėrben nga Ushtria, Policia e Shtetit, Garda e Republikės dhe SHISH. Me reformat e fundit Ushtria, e cila prej kėtij viti ėshtė vetėm profesioniste, nė letėr ėshtė pėrcaktuar tė ketė 13 500 veta. Nga ushtarakėt profesionistė, 3100 janė oficerė, 3800 janė nėnoficerė, ndėrsa 4500 janė ushtarė profesionistė.

Numri i oficerėve dhe nėnoficerėve ėshtė plotėsuar, ndėrsa numri i ushtarėve profesionistė ėshtė parashikuar qė tė arrijė nė 4 200 veta nė 2011. Kėshtu qė efektivi i pėrgjithshėm ushtarak do tė arrijė nė 11 400 veta. Policia e Shtetit ka njė efektiv prej 9700 vetash. Garda e Republikės ka njė efektiv prej 1000 vetash. SHISH ka 800 veta. Kėshtu, forcat e sigurisė sė Shqipėrisė, gjithsej i kanė 23 000 veta.

Nė anėn tjetėr tė peshores sė sigurisė, pėrballė tyre gjenden rreth 10 000 njerėz me bindje militante islamike, tė cilėt janė nė moshė aktive. Kėtu fjalėn nuk e kam pėr tė gjithė besimtarėt muslimanė, por pėr ata qė kanė prirje pėr t’ u pėrfshirė nė njė lėvizje tė armatosur islamike nė Shqipėri. Unė kam arritur tek pėrfundimi se nė Shqipėri ka rreth 10 000 njerėz me bindje prej radikalėsh islamikė, nga shumė tė dhėna, tė llojeve tė ndryshme, qė nuk ėshtė vendi tė diskutohen kėtu. Nga pikėpamja e formulės qė propozova nė fillim tė kėtij shkrimi, nė pamje tė parė duket se nuk ka arsye pėr t’ u shqetėsuar shumė. Grupi radikal islamik ėshtė sa 43% e numrit tė forcave tė sigurisė sė vendit.

Por, nė njė pikėpamje mė tė thelluar, e cila ėshtė dhe mė e sakta, mund tė thuhet se ajo qė ka vėrtet rėndėsi ėshtė raporti numerik mes pjesės operative tė forcave tė sigurisė sė njė vendi, pra asaj qė ėshtė e aftė tė angazhohet drejtpėrdrejt nė veprime luftarake, nga njėra anė, dhe grupit tė radikalėve me prirje tė dhunshme, nė anėn tjetėr. Ky dallim vlen vetėm pėr grupin e parė, atė tė forcave tė sigurisė, ku njė pjesė e madhe e personelit pėrbėhet nga punonjės tė logjistikės, tė cilėt nuk duhen llogaritur nė veprime luftarake.

Sa i pėrket grupit tjetėr, atij tė radikalėve tė dhunshėm, nuk ka pėrjashtime tė kėtij lloji. Nga 23 000 pjesėtarėt e forcave tė sigurisė sė Shqipėri, jo mė tepėr se gjysma duhen llogaritur si forcė operative, e aftė pėr tė ndėrmarrė veprime konsistente, nė rastin e njė konflikti tė armatosur me njė grup masiv nė shoqėrinė shqiptare. Nga kjo
pikėpamje, duket se jemi pranė arritjes sė njė ekuilibri force mes dy grupeve, atij tė forcave tė sigurisė, dhe atij tė radikalėve islamikė.

Numri sigurisht qė nuk pėrkthehet automatikisht nė forcė, se rėndėsi ka edhe armatimi, dhe forcat e sigurisė janė tė armatosura relativisht mirė, ndėrsa radikalėt islamikė do ta kenė tė vėshtirė qė tė sigurojnė armatimin e nevojshėm pėr tė sfiduar forcat e sigurisė.

Kjo pėrfundim vjen nga supozimi se radikalėt islamikė nė Shqipėri do tė mbėshteten me armė dhe para vetėm nga qendrat fundamentaliste nė botėn islame, tė cilat do ta kenė tė vėshtirė qė tė sjellin armė nė sasi tė madhe, nė Shqipėri. Por njė lėvizje e armatosur islamike nė Shqipėri mund tė mbėshtetet edhe nga qendra jashtė botės islame. Ajo mund tė sponsorohet nga vendet fqinje me Shqipėrinė, pavarėsisht se Shqipėria ėshtė anėtar i NATO.

A nuk u zbulua me rastin “Oēalan” ajo qė nė fakt dihej, se Greqia njė vend anėtar i Bashkimit Europian dhe NATO mbėshteste me para dhe armė lėvizjen terroriste kurde nė Turqi, njė vend anėtar i NATO? Serbia dhe Greqia mund ta sponsorojnė njė lėvizje tė armatosur islamike nė Shqipėri, duke e furnizuar me armė dhe para, madje edhe pa e marrė vesh kėta tė fundit se kush po i ndihmon nė tė vėrtetė.

Serbia dhe Greqia kanė interes qė ta bėjnė kėtė gjė, se kėto vende nuk e kanė pranuar kurrė ekzistencėn e shtetit shqiptar, dhe njė lėvizje tė armatosur islamike nė Shqipėri do ta shikojnė si njė rasti tė mirė pėr tė pėrmbushur aspiratėn e tyre historike, pėr shpėrbėrjen e kėtij shteti.

Por sponsorimi i lėvizjes sė armatosur islamike nė Shqipėri mund tė bėhet edhe nga vende tė tjera europiane, tė cilat pėr interesa tė ndryshme, kanė dhėnė prova se zbatojnė skenare terroriste nė trojet shqiptare. Nj? shembull sesi edhe sh?rbimet sekrete t? vendeve demokratike perėndimore instrumentalizohen p?r q?llime terroriste, e pat?m n? Kosov?, ku n? n?ntor 2008, ndodhi n? atentat terrorist me nj? shp?rthim n? Zyr?n Civile Nd?rkomb?tare. Me k?t? rast policia e Kosov?s arrestoi tre gjerman? si autor? t? shp?rthimit, dhe deklaroi se p?r k?ta persona kishte prova fal? nj? videoregjistrimi. Qeveria gjermane ushtroi presion t? madh dhe ata u liruan. Por u v?rtetua se pas shum? akteve terroriste n? Kosov? qendrojn? edhe sh?rbimet sekrete per?ndimore. Sh?rbimi sekret gjerman BND, n? k?t? koh? kur Gjermania dhe Rusia gjenden n? nj? epok? afrimi t? madh fal? interesave ekonomike t? p?rbashk?ta, duket se ?sht? instrumentalizuar nga ndonj? zyrtar gjerman i cili ka marr? para nga lobist?t rus? n? Berlin.

Dikush mund t? thot? se k?tu nuk ka faj qeveria gjermane. Por e r?nd?sishme ?sht? ajo q? ndodh, dhe ajo q? ndodhi ?sht? nj? akt terrorist. Qeveria gjermane dhe institucionet e tjera tė shtetit gjerman, nė vend qė ta hetonin ngjarjen dhe pėrgjegjėsit, e mbyllėn atė, ēka ėshtė shumė kompromentuese.

Nėse tash mund tė flitet pėr rrezik tė shkallės sė parė dhe tė dytė, tė terrorizmit islamik nė Shqipėri, sipas formulės qė ofroj unė, nė tė ardhmen e afėrt ėshtė e sigurt se ky rrezik do tė rritesh duke kapėrcyer shkallėt. Kjo pėr njė arsye tė thjeshtė, demografike.

Radikalėt islamikė nė Shqipėri janė njė grup i shoqėrisė qė martohen nė moshė tė re dhe lindin shumė fėmijė. Familjet e tyre nuk e praktikojnė abortin. Fėmijėt e tyre ata i edukojnė me bindje fundamentaliste islamike. Kėshtu qė, nė 3-5 vitet e ardhshme duhet pritur dyfishimi dhe trefishimi nė numėr i grupit aktiv islamik tė rrezikshėm pėr sigurinė e vendit, derisa njė pjesė e madhe e fėmijėve tė tyre do tė arrijnė nė moshė aktive pėr veprime tė dhunshme, shkurt kur mund tė jenė moxhahidinė.

Duke llogaritur rritjen demografike tė kėtij grupi shoqėror, duhet pritur qė ai brenda dhjetė viteve tė ardhshme tė tre-katėr fishohet. Kėshtu, brenda disa viteve ky grup shoqėror do tė kapėrcejė nė numėr forcat e sigurisė sė vendit, si nė shifėr absolute, ashtu dhe nė shifrėn e pjesės operative tė tyre. Brenda dhjetė vitesh kjo epėrsi do tė bėhet dėrmuese.

Nė ēdo shoqėri, kur njė grup militant dhe i margjinalizuar shikon se ka epėrsi numerike ndaj pjesės aktive tė shoqėrisė, ai joshet tė pėrdorė forcėn pėr tė marrė nėn kontroll shoqėrinė.

Dhe kur ky grup shikon se ka mbėshtetje nga jashtė, ai nuk ka mė dilemė, e vepron sipas shprehjes sė famshme tė Churchill: Give us the tools and we will do the job! Shkurt, beteja me radikalizmin islamik nė Shqipėri ėshtė e paevitueshme.

Ēėshtja ėshtė nėse ajo do tė bėhet sot, kur ende raporti i forcave ėshtė i tillė qė beteja mund tė fitohet, apo nesėr kur pėrmbysja e raportit tė forcave do ta bėjė tė pashpresė betejėn. Shkurt ėshtė e nevojshme njė luftė preventive kundėr radikalizmit islamik nė Shqipėri, njė luftė e ngjashme me ato qė zhvillon Izraeli nė Gaza, Bregun Perėndimor dhe Liban.

Mėnyra mė efikase pėr zhvillimin e kėsaj lufte ėshtė nxjerrja jashtė ligjit e fesė islame nė Shqipėri dhe mbyllja e tė gjitha objekteve tė saj tė kultit. Bashkėsia Islame e Shqipėrisė, siē quhet tash Komuniteti Musliman, mund tė thotė se nuk ėshtė fajtore pėr atė se ka radikalė islamikė nė Shqipėri, por ėshtė ekzistenca e fesė islame dhe e objekteve tė saj tė kultit nė Shqipėri, qė ka siguruar logjistikėn e radikalizmit islamik nė Shqipėri. Pra, jo tė gjithė muslimanėt shqiptarė (me muslimanė kėtu kuptoj praktikanėt) janė terroristė potencialė, por tė gjithė terroristėt nesėr do tė jenė muslimanė. Logjika e luftės preventive tė ēon kėtu.

Nė Kosovė gjendja paraqitet edhe mė keq. Forcat e sigurisė sė Kosovės (nė tėrėsi) pėrbėhen nga Forca e Sigurisė e Kosovės (ushtria), e cila ka 2500 veta nė trupė, ku pėrbėrja ėshtė shumėetnike, me njė pėrfaqėsim tė shpėrpjestuar tė minoriteteteve, nė dobi tė kėtyre tė fundit.

Shėrbimi Policor i Kosovės ka rreth 9000 veta, ku pėrbėrja ėshtė shumėetnike, me njė pėrfaqėsim tė shpėrpjestuar tė minoriteteteve, nė dobi tė kėtyre tė fundit. Kėshtu, forcat e sigurisė vendore tė Kosovės pėrbėhen nga rreth 12 mijė veta. Forcat ndėrkombėtare tė sigurisė nė Kosovė, pritet qė tė zvogėlohen nė numėr, duke zbritur KFOR nga 9700 veta sa ka sot, nė 4000 veta nė 2011.

Pėrveē tyre, nė kuadėr tė EULEX ka 1400 policė ndėrkombėtarė. Kėshtu qė gjithsej nė Kosovė, nė 2011 do tė ketė 5400 veta nė kuadėr tė forcave ndėrkombėtare tė sigurisė. Gjithsej, forcat e sigurisė vendore dhe ndėrkombėtare do tė kenė 17 mijė veta. Pėrballė tyre qėndrojnė rreth 30 000 radikalė islamikė. Kjo do tė thotė se nė Kosovė qė tash balanca e forcės anon kah radikalėt islamikė.

Nėse nė Kosovė do tė fillojė njė lėvizje e armatosur islamike, forcat e sigurisė, si vendore dhe ndėrkombėtare, do tė relativizohen shumė, pėr dy shkaqe. Mes forcave tė sigurisė vendore tė Kosovės, nuk mund tė mos ketė njė numėr njerėzish me bindje prej radikalėsh islamikė.

Nė anėn tjetėr, pjesa mė e madhe e ushtarėve tė KFOR dhe tė policisė sė EULEX janė nga vende tė cilėt nuk kanė asnjė dėshirė tė pėrzihen nė veprime ushtarake kundėr njė lėvizjeje tė armatosur islamike. Nė kėtė rast pjesa mė e madhe e vendeve qė kanė kontigjente ushtarako-policore nė kuadėr tė KFOR dhe EULEX do t’ i tėrheqin ato.

Logjika tė thotė se nėse fillon njė lėvizje e armatosur islamike nė njėrin vend, nė Shqipėri apo Kosovė, ajo do tė pėrhapet edhe nė vendin tjetėr.

Nė Shqipėri dhe nė Kosovė do tė vijnė tė tėrhequr si nga njė magnet moxhahidinė nga vendet islamike, tė cilėt Greqia, Serbia dhe Maqedonia, do t’ i ndihmojnė tė hynė nė Shqipėri dhe Kosovė. Kjo do ta pėrmbysė pėrfundimisht balancėn e forcės nė favor tė lėvizjes sė armatosur islamike.

Tirana dhe Prishtina do tė bien si dikur Kabuli nė dorė tė talebanėve. Serbia dhe Greqia do tė inskenojnė disa atentate terroriste islamike nė territorin e tyre, ashtu qė Serbia tė mund tė ndėrhyjė ushtarakisht nė Kosovė, por edhe nė Shqipėri, ndėrsa Greqia nė Shqipėri. Edhe Maqedonia nuk do tė mbetet pas dhe do tė ndėrmarrė veprime ushtarake kundėr shqiptarėve tė atjeshėm, madje do tė ndėrhyjė ushtarakisht edhe nė Shqipėri, duke krijuar njė vijė tė mbrojtjes strategjike.

Kėshtu do tė krijohet njė situatė ku do tė bėhet spastrim masiv etnik i shqiptarėve muslimanė (atyre qė quhen tė tillė thjesht se dikur, nė kohėn e pushtimit osman, tė parėt e tyre u detyruan me dhunė tė kthejnė fenė) nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia. Europa, e cila ėshtė gjithmonė e mė e shqetėsuar pėr rritjen e emigracionit nga vendet islamike, nuk do t’ i pranojė ata, kėshtu qė do tė pėrfundojnė nė Turqi, e cila ka interes t’ i vendosė nė zonat e banuara nga kurdėt. Hapėsira shqiptare e mbetur bosh do tė ndahet mes Serbisė, Greqisė dhe Maqedonisė. Ajo qė nuk u bė dot nė 1912-1913, do tė ndodhė diēka mė tepėr se 100 vjet mė pas.


Kastriot Muftaraj

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Luli prej 26.10.10 14:37

Islami radikal shfrytėzon varfėrinė nė Ballkan

Dhjetė vjet pasi luftėrat rishkruan hartėn politike tė Ballkanit, janė rritur shqetėsimet pėr ndikimin e Islamit radikal nė rajon, thekson "National Public Radio", qė e transmetoi REL.

Arabia Saudite, vendet e Gjirit Persik dhe misionarė tė vehabistėve islamikė kanė derdhur shuma tė mėdha parash nė Bosnjė dhe Kosovė. Objektivė e tyre ishte popullata e re, e zhytur nė varfėri, papunėsi dhe korrupsion.

Xhamia e Mbretit Fahd nė Sarajevė ėshtė ndėrtuar pas luftės nė Bosnjė. Koston e saj prej 30 milionė dollarėsh e ka mbuluar Arabia Saudite. Ajo ka njė stil tė Lindjes sė Mesme, qė kombinohet me gurė tė trashėguar nga arkitektėt otomanė.

Qendra tė shumta bamirėse nga Arabia janė vendosur nė Bosnjė dhe kanė ndihmuar nė ndėrtimin e 150 xhamive, pėr tė sforcuar kėshtu Islamin. Por, pas sulmeve tė 11 Shtatorit, autoritetet e Sarajevės i goditėn dhe 14 sosh u mbyllėn.

Burimet e zbulimit perėndimor thonė se komuniteti islamik nė Bosnjė – i cili gjithmonė ka praktikuar njė formė mė tė moderuar tė fesė – dalėngadalė ka rimarrė kontrollin e xhamive.

Kėtė e pohon edhe Ahmed Alibashiq, profesor nė Universitetin e Sarajevės. Islami i huaj nė Bosnjė ėshtė zbehur, thotė ai.

“Njerėzit janė duke shkuar prapa dhe duke thėnė: nė rregull, ne duhet tė shohim prapa dhe tė shqyrtojmė traditėn tonė mistike. Kjo ėshtė devotshmėri personale”, shton ai.

Sot, nė lagjen e vjetėr Baskarsia tė Sarajevės, birrat dhe verėrat qarkullojnė lirisht nėpėr restorante, ndėrsa vetėm disa gra janė tė mbuluara.

Por, burimet perėndimore tė zbulimit paralajmėrojnė se vazhdimi i jostabilitetit ekonomik dhe social mund tė ēojė nė rritje tė ekstremizmit.

Kjo frikė pėrshkon gjithė Ballkanin – njė rajon ky i rimėkėmbur nga dhimbjet e tranzicionit post-komunsit dhe nga kriza ekonomike globale.

Njė nga vendet mė tė rrezikuara ėshtė Kosova, ku papunėsia kap shifrėn 45%.

“Ajo ēfarė kam parė unė gjatė 10 vjetėve tė fundit ka qenė njė infiltrim i fortė i parave tė Arabisė”, thotė Flaka Surroi, pronare e kompanisė sė pavarur “Koha”.

“Ata kanė identifikuar njerėzit mė tė varfėr tė komuniteteve, u kanė ofruar atyre njė rrogė tė qėndrueshme ēdo muaj, vetėm pėr t’u mbuluar dhe pėr tė vepruar sipas ideologjisė sė tyre”, thotė ajo.

Xhamia e Hasan Begut nė qytetin e Prishtinės ėshtė fare e re dhe ėshtė financuar nga Arabia Saudite.

Nė lutjet e sė premtes marrin pjesė kryesisht njerėz tė rinj – meshkuj me mjekra dhe gra tė mbuluara. Por, megjithatė, ata janė tė gatshėm tė bisedojnė me gazetarėt e huaj.

Tradicionalisht nė Kosovė, feja nuk ka qenė shumė e rėndėsishme. Por, ekonomia e dobėt, varfėria nė rritje dhe korrupsioni kanė shtyrė njerėzit t’i kthehen asaj.

Autoritetet e Kosovės u kapėn nė befasi nga demonstrata e kohėve tė fundit, ku mijėra njerėz protestuan kundėr vendimit tė Ministrisė sė Arsimit pėr ndalimin e shamisė nėpėr shkollat publike.

Ilir Deda ėshtė njėri nga themeluesit e njė partie tė re politike, e cila ka pėr qėllim tė luftojė korrupsionin dhe tė vendosė sundimin e ligjit.

“Institucionet nuk janė marrė me kėtė ēėshtje”, thotė ai. “Islami radikal ėshtė njė nga rreziqet mė tė mėdha pėr Kosovėn, sepse ata kanė pėr synim ndryshimin e strukturės sonė shoqėrore”, thotė Deda.

Sipas tij, nė dhjetė vjetėt e fundit, bamirėsit e Lindjes sė Mesme kanė investuar rreth 800 milionė dollarė nė Kosovė. Qė vendi tė shkojė pėrpara, Deda thotė se kėto lidhje duhen shkatėrruar.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Uliks prej 05.11.10 16:52

Edhe une pajtohem me faktin se eshte duke ju kanosur si Shqiprise edhe Kosoves rreziku nga terrorizmi Islamik.

Dhe ketu nuk kemi nevoj per diskutim se fakte kemi ka ta kthesh koken.Sheh njerz qe nuk mund te ju thuash as Shqiptar as Turq e as Arab.Por ēfare dreqin jane keta njerz me pamje Djallezore. Te pa pare kurre me heret ne trojet shqiptare.

Dhe per mendimin tim keta indivd apo grupe nuk jane as Mysliman e as Shqiptar te vertet.

Por shkurt dhe thjesht kete e bejne nga demberlleki per te mos punuar dhe e shesin me falni ne shprehje b... per pak Leke.

Une nuk jam nje antifetar perkundrazi e ēmoj dhe respektoj fene Myslimane se edhe vet i perkas fese islame. Qe pa dyshim esht fe e pranuar dhe e zbritur nga Zoti.

Por jam kunder ketyre indivdeve qe as vet nuk e din se nga kush dhe nga ku vijne ato te holla qe i marrin.

Nuk shkruan libri i shenjt KURANI, qe te krijojm banda terroriste e ta permbysish shtetin tone qe dihet se sa gjaku eshte derdh e sa jetim te gjore jetojne pa asnjerin prind.

Nuk shkruhet ne KURAN qe tja kthejm tyten e pushkes mikut.Qe per mendimin tim historia shqiptare ende nuk ka pasur ndonje mik me te madh se SHBA-t.E as nuk shkruan KURANI qe te marrim leke duke u rrezitur ne diell JO JO SE PUNA ESHTE FARS.

Dhe sipas mendimit tim duhet qe sa me shpejt te ndermirret diēka serioze ndaj ketyre bandave qe qerdhen e kane ne SERBI, GREQI DHE IRAN.
avatar
Uliks

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  KhalidVL prej 05.11.10 20:35

Z Uliks nuk dihet se kush eshte ai qe e ka shitur b... ne kete mes!

Nuk ekziston si koncept terrorizmi ne fene Islame!Perse thua per muslimanet qe nuk dihet se cfare jane?A nuk kane dhe besimtaret e feve te tjera simbolet e tyre?

A nuk jane prifterinjte (sidomos ata otodoks) me mjeker dhe me veshje krejt te ndryshme nga popullsia shqiptare?Ti per vete vishesh me fustanelle dhe poture, qe i quan ata qe s'vishen ne menyre traficionale shqiptare me pamje djallezore?

Kushdo mund ti shohi muslimanet ne rruge, veshjet e tyre jane shume te thjeshta!Muslimanet jane ata qe po u fusin tmerrin gjakpiresve te botes!

Asnje musliman nuk ka bere ndonje sulm ne SHBA ose Europe, eshte thjesht propagande!
11 shtatori, sulmet ne metrone e Londres!'Arrestimet' e bujshme para pak kohe te folura ne media!Asnje emer i te arrestuarve nuk u dha!

Muslimanet nuk kane lidhje fare me keto!Por ashtu si ne media, ne filma dhe kudo qe te munden atyre qe nuk u behet vone per ty dhe mua thone se muslimanet jane terroriste!Skeme e vjeter kjo e te venit te vetes ne rolin e te sulmuarit pabesisht!Keshtu qe me mire per cdo njeri te vere ne veprim mendjen e tij!

Muslimanet jane te vetmit qe nuk zbatojne kamaten, tokat e tyre jane te pasura me nafte, kercenojne ekzistencen e Izraelit i cili nuk ka lene konvente nderkombetare pa thyer!Madje dhe kufijte zyrtar nuk i ka te percaktuar pasi synon qe kufiri lindor i tij te perfshije tokat deri ne kufi me Iranin(!).

Arsye te medha keto qe te fillojne luften e III boterore, pa u shmangur nga plani i djajve prej njerezve si Pike, megjithese pak me vonese!
Perdoreni trurin tuaj mos ji thjesht pluhur qe shkon nga fryn era!

KhalidVL

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Uliks prej 06.11.10 10:21

Haha, faktet flasin, boll ma nuk po e zgjasim.
Une u mundova me ate timen qe ne menyre sa me te shkurt e te thjesht ta sqaroj se ēfare mendoj une. Por patjeter eshte ligj fetar e moral qe te degjohen dhe rrespektohen edhe mendimet e sygjerimet e rrethit se ku jetojm.
Ju pergjigja pyetjes ne menyre sa me te shkurt e te qart duke u munduar qe mos te dal prej temes.
Pra edhe njeherit shpreh mendimin tim Shqiprise dhe Kosoves me se shumti eshte duke ju kanosur rreziku nga shqiptaret e vet quajtur mysliman.
Po tia bejsh nje pyetje edhe nje femiu jam i bindur se do tu pergjigjet keshtu si une.
A nuk eshte fakt qe kosovaret paguhen e marrin rroga per te prishur rendin dhe qetesine neper Xhamia.
Mos ta zgjati shume se jam i bindur se edhe vet e din zotri K..A nuk esht e vertet se vllavritemi per faktin se ti na qenke Mysliman e une Katolik.
Po fakt esht se shqiptaret marrin rroga per ta prishur rendin dhe qetesine e per t'i ftohur mardheniet edhe jo aq te mira qe i kemi me Evropianet kur dihet fakti se edhe 5 shtete te BE.. ende nuk e kan njoftur pavaresine e Kosoves .
E ende nuk e kane njohur edhe shume e shume shtete Arabe qe derdhim gjak ne shqiptaret per ta.
Zotri K..nuk me intereson edhe shum puna e Iranit, Izraelit dhe Irakut se sa me brengos kjo e shkretes Shqiperi, te mjere qe nuk ka lene qen pa e kafshuar.
Po ti kqyrim ne punet ne shtepine tone e ta kqyrim se kush na paska fajet femiu im apo ai i kojshis dhe denimin te ja japim vertet atij qe e meriton.
Besoj se historia nuk do na ishte perseritur qe per fat te keq gjithmon ka ndodhur tek ne.
Trimin vraje hakin mos ja ha, me mire me Amerik e Izreal se me Iran e Irak qe plumbat e tyre deri dje morren jeten sa e sa familjeve tona.
Lus zotin qe drejtesine ta qet sa me shpejt ne shesh sidoms per ne shqiptaret se shume te hekshem jemi te gjorit ne.
avatar
Uliks

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  KhalidVL prej 06.11.10 22:24

Per Punen e Shqiperise muslimanet jane ata qe e kane mbrojtur nga asimilimi greko sllav gjuhen dhe kulturen shipe!
Muslimanet e kane detyre fetare mbrojtjen e vendit te tyre!N vendet muslimane te krishteret jane 100 here me te lire te ndjekin fene e tyre sesa muslimanet ne vendet e krishtera!

Mua mos mu drejto zoti K.
Ne do ta dish kush jam,me quajne Eduard Gjolek Devollaj!Banoj ne Vlore dhe per te mbrojtur vendin tim(jam musliman) do te jepja dhe jeten!
Une nuk thash se nuk ke te drejten e fjales, vetem denoncova shpifjet qe kishte shkruar K.Myftaraj!

Sigurisht qe nese ia ben pyetjen edhe nje femije do te thote qe ata muslimanet jane rreziku!Kur e thone dhe gazetare e 'studiues' vaj halli te tjere!Por...rreziku i vertete jane ata qe i shperndajne keto ide, duke i perseritur kudo sa here te munden, duke bere filma dhe kryeartikuj per kete!

Jane ata qe mbeshtesin deklarimet e homoseksualitetit ne TV show, jane ata qe fusin libra corientues ne shkollat fillore(corientime ne aspektin seksual,me dogmat e tjera pothuajse jemi mesuar) jane ata qe thone keta jane emrat e terroristeve Muhamed, Ahmed nga Siria, Libani , Pakistani , Arabia etj pa kurrefare fakti!

Jane ata qe vendosin bombat ne stacione, qe punesojne korriere muslimane dhe i hedhin ne ere armiku i vertete i njerezve!

Jane ata qe ndikojne ne arsyetimin e njerezve me ane te medias, krijojne konfuzion per ti kthyer njerezit ne bageti, ne sherbyes te tyre!

Me krijimin e qeverise Globale, mikroēipave qe planifikohen tu vendosen njerezve synojne ne kthimin e njerezimit ne kopene e tyre te bagetive duke ditur moshen, te ardhurat vendbanimin, pasurine e pergjithshme duke varrosur njehere e pergjithmone lirine e te drejtat e njeriut!

Kur i kane sjell te keqe Shqiperise dhe Kosoves muslimanet?

Gjithmone ne te gjitha lufterat qe ka bere Shqiperia dhe Kosova kane qene ne ballė te saj per lirine e vendit!

KhalidVL

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  beno prej 15.11.10 2:18

Kastriot Myftaraj, me keto shkrime tenton qe te mare profetesi mbi vete dhe te terheq vemendje, nen moton , po kundershtove fene Islame je me “in” do lakohesh me teper ne media!
Idea e tije: “reziku nga nje kryengritje e armatosur, e radikaleve islamik” eshte vetem nje shperlarje truri per gjithe ata kundershtar te islamit.
K.M po i referohet nje tubimi te disa myslimaneve ne nje shesh ne nje qytet te shqiptaris, e qe numri i tyre arrinte mbi 10.000, se: po vendosen keta te bejne nje kryengritje, jane ne numer me te madhe se i gjithe aparati i siguris shteterore!!!!
Cfar idioti me plotkuptimin e fjales???
Partia socialiste cdo muaj po ben protesta (gati) numri i tyre arrin ne 500.000 (thuhet ne media),,,e tash ne duhet te kemi frige se po u armatos ky grup, do rxoji pushtetin me dhune???
Nese dikush perdor Islamin si shkas per te bere shkatrim mbi dhe, kete e ka gabim,,,, ne asnje mesim fetar nuk i lejohet nje myslimani te mirfillt te fitoj dichka me dhune, aq me pak nje pushtet!
avatar
beno

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Berti69 prej 03.03.11 21:40

Sulmi i Frankfurtit pa dyshim terrorist

Plumbat kundėr ushtarėve amerrikanė nė Aeroportin e Frankfurtit kanė qenė vepėr e njė islamisti.

I riu Arid Uka, nga Kosova me banim nė Frankfurt e ka pranuar veprėn, bėri tė ditur ministri i Brendshėm i landit tė Hessenit, Boris Rhein.

Sipas rezultateve tė deritanishme tė hetimeve akti ėshtė kryer nga njė person radikalizuar pa lidhje mė ndonjė rrjet terrorist apo celulė terroriste. Sipas vlerėsimeve tė ekspertėve ky ėshtė sulmi i parė vdekjeprurės me sfond islamik nė Gjermani.

"Pėr shkak tė rrethanave tė ngjarjes ka dyshime se ky nė rastin e kėtij atentati kemi tė bėjmė me njė vepėr me motive islamike", tha Prokurorja e Pėrgjithshme e Gjermanisė Monika Harms.

Ajo tha se tė premten nė mėngjes do tė mbahet njė konferencė shtypi dhe do tė bėhen publike tė dhėnat pėr hetimet e deritanishme. Hetimet e autoriteteve gjermane po mbėshteten edhe nga autoritetet amerikane.

Sipas MPB tė landit tė Hessenit, ku gjendet edhe aeroporti i Frankfurtit, 21-vjeēari e ka pranuar ndėrkohė veprėn.

Ai tha gjithashtu se sipas hetimeve tė para bėhet fjalė pėr njė islamist tė radikalizuar, i cili me sa duket ka vepruar si individ dhe qė sipas hetimeve tė deritanishme nuk duket se ka pas vetes ndonjė rrjet terrorist.

Pas atentatit tė djeshėm policia federale ka shtuar kontrollet dhe praninė nė aeroportin e Frankfurtit. /dw/


Aridi i pranon vrasjet

Arid Uka, 21-vjeēar, i njohur me emrin Abu Reyyan, ka pranuar autorėsinė e vrasjes sė dy ushtarėve amerikanė dhe plagosjen e dy tė tjerėve.

Lajmin e ka konfirmuar ministri i brendshėm gjerman, Borid Rhein, dhe ka thėnė se ky ėshtė rezultat i marrjes nė pyetje tė tė dyshuarit.

Ai ka vepruar i vetėm dhe nuk mendohet se ndonjė organizatė qėndron pas tij, por sulmi ka elemente tė radikalizmit islamik. Policia gjermane gjatė gjithė natės ka bastisur shtėpinė e familjes Uka nė Frankfurt.

Njė shok i klasės ka thėnė pėr Bild se “Aridi ėshtė shumė i qetė, por i rezevuar. Nuk kishte miq”, transmeton Indeksonline.

Dy ushtarėt e plagosur vazhdojnė tė jenė nė gjendje tė rėndė.

Nga Jeton Musliu
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Trigon prej 06.03.11 14:30

Allahu ne kuran thote ta vrasesh nje njeri eshte sikur ta vrasesh tere njerezimin ta shpetosh nje njeri eshte si ta shpetosh tere njerezimi.

Kshtuqe kta njerz nuk konsideroj qe jane muslimane dhe kurre sdo te jene.

Gjithashtu konsideroj qe qdo gje eshte e pergaditur nga Shba dhe Qifutet me qellim qe islamit tja japin nje fytyre tjeter por do ta kene te kote se Allahu do ta mbron fen e vet dhe e ka mbrojtur pasi qe eshte e vetmja fe e cila i ka rezistuar kohes dhe njerz ta paskrupullt qe tentojne ta ndryshojne ate ashtu siq ndryshuan biblen, tevratin, ingjilin e zeburin.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Luli prej 16.03.11 19:35

Shqiptarėt pa identitet kombėtar: njė kthim te Mesjeta

Nėse do tė kishim njė identitet kombėtar mė tė fortė, do tė ishte e vėshtirė qė lėvizjet fundamentaliste fetare tė rekrutonin qytetarė e tė siguronin mbėshtetje publike.


Ēėshtja e pėrfshirjes sė pyetjeve pėr kombėsinė dhe fenė nė regjistrimin e ri tė popullsisė nė Shqipėri, ka rivėnė nė qendėr tė vėmendjes zbehjen dhe sabotimin qė po i bėhet identitetit dhe ēėshtjes kombėtare prej pėrfaqėsuesve kryesorė tė elitės politike shqiptare. E njėjta kastė nė pushtet qė sikurse e dėshmoi edhe vendimi i Gjykatės Kushtetuese, i fali Greqisė njė pjesė tė hapėsirės detare tė Shqipėrisė, ka vendosur qė tė trazojė keq dhe nėpėrkėmbi akoma mė tej identitetin kombėtar shqiptar pa u ndėrgjegjėsuar aspak pėr impaktin negativ e afatgjatė qė ka pėr tė shkaktuar.

Pas paqes sė Dejtonit, ēėshtja kombėtare shqiptare ka qenė padyshim nė qendėr tė vėmendjes sė Ballkanit dhe komunitetit ndėrkombėtar. Lufta nė Kosovė, e pastaj nė Luginėn e Preshevės dhe nė Maqedoni, bėri qė njė pjesė e mirė e komunitetit ndėrkombėtar ta konsideronte nacionalizmin shqiptar si njė kėrcėnim stabiliteti dhe bėn presion tė madh qė kėrkesa legjitime e popullit shqiptar pėr liri, barazi e jetė me dinjitet nė trojet e tij tė zbehej sa mė shumė pėr hir tė stabilitetit.

Kėtė kėrkesė e pritėn me kėnaqėsi tė madhe elitat e krimbura politike shqiptare, tė cilat rendėn me ngut qė t’u serviloseshin ndėrkombėtarėve duke garuar kush e kush dukej mė antinacionalist. Tė njėjtėn gjė bėnė edhe eksponentė kryesorė tė shoqėrisė civile qė e panė kėtė retorikė antipatriotike, si njė mėnyrė tė mirė pėr tė vjelė fonde nga tė huajt.

Padyshim qė Shqipėria nuk duhej tė ngelej peng i mllefeve tė sė kaluarės historike apo tė bėhej pjesė e ksenofobisė dhe shovinizmit qė kanė karakterizuar fqinjėt tanė, mirėpo zelli i madh i retorikės antinacionaliste, kombinuar edhe me rrethana tė tjera kontekstuale, ka bėrė qė identiteti kombėtar shqiptar tė jetė zbehur e venitur shumė mė tepėr sesa do u duhej edhe vetė ndėrkombėtarėve.

Njė ndėr gjerat qė shpesh keqkuptohet nė Shqipėri ėshtė se pavarėsisht nga retorika kozmopolitane, ende nuk njihen shembuj alternativė tė shtet-kombit. Ėshtė e vėrtetė qė deri diku Bashkimi Europian po e sfidon deri diku dimensionin shtet-komb nė kėmbim tė njė identiteti tė ri supra-nacional. Mirėpo thellimi i integrimit ėshtė ende njė proces nė rrugė e sipėr dhe shtetet anėtare vazhdojnė tė kenė njė identitet kombėtar tė theksuar.

Me pak fjalė ėshtė e vėshtirė tė funksionojė shteti pa kombin. Identiteti kombėtar ėshtė ai qė u jep qytetarėve njė ndjesi solidariteti, pėrkatėsie, pronėsie dhe bashkėsie. Po ashtu njė ndėr elementet kryesore qė do u jepte qytetarėve njė pėrgjegjėsi sociale pėr veprimet e tyre, si dhe respekt e vlerėsim pėr institucionet shtetėrore, ėshtė pikėrisht imagjinimi i bėrjes pjesė nė kėtė komunitet tė pėrbashkėt. Vetėm duke pasur njė vetėdije kombėtare mundet qė qytetarėt tė shohin institucionet shtetėrore dhe ligjet si diēka qė u takon edhe atyre e pėr tė cilat duhet qė edhe ata tė jenė tė kujdesshėm dhe tė pėrkushtuar.

Edhe demokracia nuk funksionon siē duhet nėse nuk ekziston njė demos, pra njė bashkėsi e konsoliduar, nėse nuk ka njė komb, pra njė nyje lidhėse tė qytetarėve. Nėse nuk ka ndjesi tė pėrkatėsisė kombėtare edhe qytetarėt do i shohin qeveritarėt e korruptuar me zili dhe lakmi e jo me urrejtje dhe revoltim sikurse do e lypte nevoja.

Pėr njė njeri, tė cilit nuk i dhimbset Shqipėria, njė politikan hajdut ėshtė thjesht dikush qė ai do tė donte tė ishte, e nė pamundėsi pėr tė qenė vetė si ai, e sheh me xhelozi. Pėr njė patriot, njė politikan i kalbur, siē fati i keq e do qė tė jenė goxha tė shumtė kėsaj dite, konsiderohet si njė dėm i drejtpėrdrejtė ndaj diēkaje tė shtrenjtė pėr tė, njė patriot sheh njė lidhje tė drejtpėrdrejtė shkak pasojė mes prapėsive tė politikanit dhe vuajtjes sė shoqėrisė, vendit dhe atij personalisht. Prandaj vetėm patriotėt mund ta shporrin kėtė klikė tė kalbur qė po pėrhapet si fruthi anembanė trojeve shqiptare, jo patriotėt janė thjesht lakmitarė qė mezi presin qė t’u zėnė vendin atyre.

Njė tjetėr problem qė vihet re nė kėtė linjė ėshtė se identiteti kombėtar nuk ėshtė duke u braktisur pėr t’u zėvendėsuar nga identitete mė tė avancuara se ai kombėtar, nė kėmbim tė identitetit europian, kozmpolitan apo tė njė dimensioni human universal. Kjo gjė ėshtė pothuajse e pamundur, duke pasur parasysh stadin e zhvillimit ekonomik, social, kulturor e arsimor tė shqiptarėve.

Me heqjen apo zbehjen e identitetit kombėtar, shteti ynė ngelet njė shtet dėshtak dhe shoqėria jonė rrėshqet nė humbėtirat e Mesjetės, pasi vakumin e identitetit dhe krenarisė kombėtare e zėnė menjėherė identitete tė tjera dytėsore primitive, provinciale e nė disa raste madje edhe tė rrezikshme.

Fashitja e identitetit dhe krenarisė kombėtare i hap rrugė nė Shqipėri krahinorizmit tė theksuar, qė duket qartė me emėrimet nė administratė, si dhe identiteteve klanore e farefisnore.

Nė kushtet kur njė identitet kombėtar shqiptar nėpėrkėmbet dhe kur njė identitet i ri kosovar vėshtirė se ndėrtohet, pėr sa kohė serbėt ngelen barrierė tė bashkėpunimit, atėherė marrin rrugė identitetet krahinore dhe pėr shumė syresh besnikėria politike ndaj identitetit drenicak, llapjan apo dukagjinas po bėhet mė e rėndėsishme se e ardhmja e Kosovės.

Mirėpo pėrtej rrezikut tė krahinorizmit e provincializmit qė ka qenė gjithnjė i pranishėm nė botėn shqiptare, kėrcėnimi mė i madh vjen nga pėrēarja fetare dhe pėrqafimi i fundamentalizmit fetar si shenja kryesore dalluese e bashkėsisė. Kjo gjė ka ndodhur masivisht nė Sanxhak, ku ish-shqiptarėt, sapo hoqėn dorė nga identiteti kombėtar identifikohen thjesht si Muslimanac, njė diēka hibride qė tė vetmen lidhje ka pėrkatėsinė fetare.

Gjurmėt e fundamentalizmit fetar janė alarmuese dhe rasti i fundit i shqiptarit tė Mitrovicės Arif Arid Uka, qė vrau nė Frankfurt dy ushtarė tė shtetit mė aleat tė shqiptarėve, ėshtė njė dėshmi e qartė. Nė 2009-n u arrestuan nė SHBA tre shqiptarė, vėllezėrit Dritan, Elvir dhe Shain Duka si terroristė nga Dibra e Madhe qė synonin tė kryenin njė sulm nė Fort Dix nė New Jersey.

Nė vitin 2009 u arrestua gjithashtu nė Karolinėn e Veriut qytetari nga Kosova Hysen Sherifi. Nė vitin 2010, nė Tiranė me tė njėjtėn akuzė janė arrestuar Artan Kristo dhe Xhelal Sherifi. Po kėshtu deklaratat e pabesueshme tė mitropolitit ortodoks tė Beratit qė e quante Kosovėn, Jerusalemin e Serbisė dhe shprehte maksimumin e solidaritetit ortodoks ndaj serbėve duke nėpėrkėmbur historinė dhe fatet e shqiptarėve tregojnė tė njėjtėn gjė.

Nėse do tė kishim njė identitet kombėtar mė tė fortė, do tė ishte e vėshtirė qė kėto lėvizje fundamentaliste fetare tė rekrutonin qytetarė e tė siguronin mbėshtetje publike. Nė tė tilla rrethana, jo vetėm qė do tė jetė tejet e vėshtirė pėr tė ndėrtuar struktura dinjitoze shtetėrore nė Shqipėri dhe nė Kosovė, por sipas tė gjitha gjasave kėto dy vende do tė ngelen me institucione tė pakonsoliduara dhe mund tė shndėrrohen nė burim konflikti dhe turbullire pėr tė ardhmen.

Nga Adri Nurellari
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Luli prej 18.04.11 9:09

Njerėzit e Al Qaeda-s ishin policė sekret anglezė nė KosovėHarud Rashin Aswat (nė foto nė anėn e djathtė), i njohur si terrorist pėr vendosjen e bombave nėpėr stacionet e trenave nė Londėr, gjatė luftės nė Kosovė kishte punuar pėr policinė sekrete angleze MI6.

Kėtė e ka bėrė tė ditur Fox News, bazuar nė intervistėn qė ishte bėrė me njė ndėr ish agjentėt MI6. Kjo polici sekrete kishte organizuar Harud Aswatin pėr tė mbikėqyrur tė drejtat e myslimanėve nė Kosovė dhe Shqipėri, si dhe zhvillimin e “myslimanizmit” nė Kosovė dhe Shqipėri qė nga viti 1990, transmeton lajmin agjencia comeze, raporton Ina.

“Ky sistem apo plan ishte filluar me iniciativėn dhe kėrkesėn nga FBI dėrguar MI6 si detyrė, ku MI6 e kishte filluar kėtė plan me kodin - Al Muhajiroun.

John Loftus, ekspert i terrorizmit, ka njoftuar se Harud Rashin Aswat ėshtė fshehur nė njė vend sekret, i cili gėzon njė identitet tė ri dhuruar nga MI6. Kjo intervistė me John Loftus ishte ndaluar qė tė publikohej nga FOX NEWS, mirėpo tani ky material, i cili ishte konfiskuar nga vetė MI6, ka dalė nė media pėrmes rrugėve tė fshehta.

Qėllimi kryesor i Al Qaedės nė Kosovė ishte pėrpjekja pėr tė organizuar revoltėn ndaj diktaturės sė Millosheviqit”, transmeton agjencia comeze, e cila sjell edhe origjinalin nė gjuhėn angleze tė bėrė nė vitin 2005 nga Fox News.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

►MUSLIMANĖT JANĖ TERRORISTĖ… PĖRVEĒ 99.6% NGA ATA!!

Mesazh  rebelisistemit prej 06.05.11 18:28

►MUSLIMANĖT JANĖ TERRORISTĖ… PĖRVEĒ 99.6% NGA ATA!!

Titullin e kėtij shkrimi nuk e bėra unė, por ai ėshtė nga njė raport qė e publikoi policia evropiane Europol dhe e pėrhapėn disa media.

Raporti tronditi shumė vėzhgues dhe monitorues nė Perėndim, qė prisnin nga raporti tė hedhė akuza mbi muslimanėt, ashtu siē u pėrpoqėn mjaft media, qė... tė gjithė myslimanėt apo shumicėn e tyre t’i paraqesin si terroristė.

Ky raport erdhi nga institucioni mė i lartė i sigurisė evropiane pėr t’i befasuar shumė perėndimorė, madje shumė muslimanė. Qė nga ngjarjet e 11 Shtatorit sytė e tė gjithėve u drejtuan nga muslimanėt, duke i konsideruar ata si burim i terrorizmit nė botė, nuk mbeti ndonjė media e as ndonjė qendėr studimore, qė tė mos e hulumtonte kėtė ēėshtje, e cila u bė ēėshtje e “qartė” pėr shumė nga ata. Ky raport qė flet pėr periudhėn nga 2006 – 2009 u publikua nė ueb sajtin loonwatch.com me kėtė titull tallės pėr tė shprehur situatėn e trishtuar qė pikturojnė pamjet e medieve dhe disa politikanė nė Perėndim. Nė raport pėrmendet se nxitėsit e islamofobisė veprojnė nė pėrhapjen e pretendimit, se “nuk janė tė gjithė muslimanėt terroristė, mirėpo tė gjithė terroristėt pėrafėrsisht janė muslimanė”. Megjithėse kjo ide ka filluar tė jetė e pranuar nga disa qarqe duhet tė dihet thjeshtė se ajo nuk ėshtė e vėrtetė.

Raporti mbėshtetet nė regjistrat e FBI-sė, qė qartėsojnė se vetėm 6% nga sulmet terroriste brenda Shteteve tė Bashkuara nga 1980 – 2005 i kanė kryer ekstremistėt islamikė, kurse tjerat 94% tė sulmeve i kanė kryer grupe tė tjera: 42% i kanė kryer grupe nga Amerika Latine, 24% i kanė kryer grupe tė krahut tė majtė, 7% i kanė kryer ekstremistėt ēifutė, 5% komunistėt dhe 16% tė sulmeve janė kryer nga grupime tjera. Nė fakt pėrqindja mė e lartė (99.6%) e sulmeve terroriste nė Evropė janė kryer nga grupe jo-islamiste. Pėrqindja e sulmeve qė i kanė kryer grupet separatiste, qė nuk kanė asnjė lidhje me Islamin arrin 84.8%. Hisja e grupeve tė majta nė sulmet terroriste ėshtė 16 herė mė e madhe se hisja e grupeve islamiste, meqė vetėm 0.4% e sulmeve terroriste mes 2006-2008 mund t’u dedikohen grupeve islamiste.

Si shembull pėr kėtė po pėrmendim atė se nė vitin 2006 janė kryer 498 aksione terroriste; 424 nga ato i kanė kryer grupet separatiste, 55 aksione i kanė kryer grupe tė krahut tė majtė, ndėrsa akuza “islamike” zyrtarisht u bė vetėm pėr njė aksion!!!

Nė vitin 2007, nė Evropė u kryen 583 sulme terroriste, nga tė gjitha ato vetėm katėr zyrtarisht u pėrshkruan si “islamike”: dy nė Britani, njė nė Danimarkė dhe njė nė Gjermani. Kurse 532 aksione tė atilla u kryen nga grupe separatiste dhe 21 aksione nga grupe tė krahut tė majtė. Nė kėtė mėnyrė vazhdon raporti pėr tė caktuar natyrėn e aksioneve nė Evropė, qė pėrshkruhen si terroriste pėr ta bėrė tė qartė, se aksionet qė cilėsohen si islamike nuk tejkalojnė 0.4% nga gjithsej aksionet tė tilla nė Evropė!!

Atėherė, ku ėshtė sekreti i kėsaj potere rreth terrorizmit “islamik”, ndėrsa tė gjithė injorojnė qindra aksione, qė i kryejnė separatistėt, majtistėt dhe tė tjerėt? Raporti pėrgjigjet: “Ajo qė mendohet nuk ėshtė e vėrtetė, dhe si rezultat i ndikimit dhe propagandės sė krahut tė djathtė ka njerėz qė besojnė gabimisht se “terrorizmi islamik” ėshtė kėrcėnimi mė i madh pėr botėn perėndimore, madje besohet shumė se “terrorizmi islamik” ėshtė kėrcėnim ekzistencial, qė d.m.th. se mbijetesa e botės perėndimore ėshtė nė pyetje. Bėhet njė frikėsim dhe fokusim i qėllimshėm, kur ēėshtja ka tė bėjė me gjėra qė i kryejnė muslimanėt, gjė e cila nxit idenė, se tė gjithė terroristėt pėrafėrsisht janė muslimanė.”

Mbetet pyetja: A ėshtė korrekte dhe e drejtė tė akuzohen tė gjithė muslimanėt pėr terrorizėm, sepse njė numėr i caktuar merret me tė? Pse ēdoherė qė plas njė gomė veture kudo nė botė, njerėzit shikojnė pėrreth pėr tė gjetur ndonjė musliman afėr dhe menjėherė ta akuzojnė. Ka arritur puna qė ēdo musliman – sidomos nėse ėshtė arab – tė jetė i dyshuar nė aeroporte, stacione treni dhe parkingje, saqė disa pilotė refuzojnė tė ngrenė avionin nėse dikush nga udhėtarėt ėshtė musliman?!!... Dhjetė vitet e kaluara u mbyllėn, ndėrsa tema “terrorizmi islamik” ishte kryetitull i librave, medieve, filmave, raporteve tė qendrave dhe ligjėrimeve tė politikanėve. Ai u bė edhe shkaku kryesor dhe arsyetimi i tė gjitha gabimeve qė ndodhnin: nėpėrkėmbja e lirisė, mungesa e demokracisė, shkelja e tė drejtave tė njeriut, okupimi i shteteve tė huaja. Gjithēka ėshtė e arsyetuar nė emėr tė luftės kundėr terrorizmit.

Luftės sė imagjinuar, e cila jo qė i dha fund terrorizmit, por e shtoi pėrhapjen dhe flakėn e tij. Islami kurrė dhe as qė do tė jetė shkak pėr terrorizėm, pėrkundrazi ai ėshtė zgjidhja mė e rėndėsishme pėr t’i dhėnė fund terrorizmit. Askush nuk mund ta mohojė kėtė dukuri, e cila rrėnjėt i ka nė shumė shkaqe qė shtetet nuk i zgjidhėn, pėrkundrazi mediet mbizotėruan pėr ta stėrmadhuar, madje e bėnė industri nėpėrmjet sė cilės do tė ushqehen shumė media dhe shumė studiues, e bėnė kryetitull tė lajmeve dhe tė gazetave, lajmi pėr kapjen e njė tė akuzuari me terrorizėm nė ndonjė fshat arab u bė “breaking news” nė ekranet televizive dhe faqet e internetit.

Ai ishte lajmi i parė nė “Lajme”, gjersa lajmi pėr vendimin e parlamentit izraelit pėr hebraizimin e shtetitbėhet lajmi i tretė nė “Lajm”e apo nga lajmet dytėsore nė gazeta dhe faqe tė internetit!!... Zbulimi i njė celule terroriste bėhet mė i rėndėsishėm, sesa zbulimi nė fushėn e medicinės!! Nėse kjo mund tė paramendohet nė mediet perėndimore, atėherė ku ėshtė sekreti i ndjekjes sė kėsaj metode nga mediet qė udhėhiqen nga muslimanėt? Stėrmadhimi i kėsaj nuk i ndihmon shoqėritė, pėrkundrazi ajo i bėn robėr tė frikės e tė trishtimit dhe ndėrpret zhvillimin. Ajo i bėn popujt tė sakrifikojnė lirinė dhe tė drejtat e tyre pėr t’u “ballafaquar” me terrorizmin. A thua kjo dėshirohet?!!
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Odin prej 21.11.11 10:52

Xhihadi ne shqip, zbulohet faqja e internetitKenge per luften e shenjte, foto te terroristeve dhe materiale mirefilli te lidhura me terrorizmin, te gjitha ne shqip. Kush fshihet pas ketyre mesazheve ekstreme dhe te panjohura me pare per Shqiperine?

Mes dhjetera faqeve islame shqip te internetit dallon njera prej tyre, e cila eshte e krahasueshme per nga permbajtja vetem me faqet elektronike te organizatave terroriste me te medha ne bote.

Forum-islamik.com, e gjitha ne shqip, e gjitha e perqendruar ne vazhdimin e luftes se shenjte dhe nderimin e personaliteteve qe rendom njihen si terroriste me fame boterore.

Me shume se gjithēka tjeter spikat nje kenge e kenduar nga nje person i vetem e cila i ben thirrje te gjitheve qe te bashkohen ne luften e shenjte. Mes vargjeve te kenges jane lehtesisht te konstatueshme thirrjet per arme dhe per gjunjezim te armikut me te madh: Amerikes.

Nga sa kuptohet, del qarte se dikush ka financuar mirembajtjen e nje faqeje elektronike dhe sponsorizimin deri edhe te kengeve qe hymnizojne levizjen e Xhihadit, por kesaj here sikunder askush nuk e kishte menduar gjithēka eshte ne shqip dhe vetem ne shqip. Porsa faqja shfaqet, permbajtja e saj eshte e pabesueshme per cilindo shqiptar.

Dokumente, diskutime dhe materiale muzikore e filmike qe lidhen me Afganistanin e Irakun. Nese germon mes materialeve te kesaj faqeje elektronike, perveē hymnizimit te figures se terroristit Osama Bin Laden dhe Al-Zarkauit, papritmas gjenden dhe dokumente qe jo ēdo fillestar do te mund te shtinte ne dore.

Leterkembimi

Vemendja ndaj seksioneve te ndryshme te kesaj faqeje elektronike te njeh dhe me disa dokumente qe zor se mund t’i hasesh ne faqe klasike qe flasin per terrorizmin.

Mes tyre eshte dhe leterkembimi mes kreut te vrare te Al-Kaedes ne Irak Al-Zarkaui dhe dijetarit Muhammed al-Makdisi. Ky i fundit njihet si nje dijetar me shume autoritet ne boten islame qe ka denuar haptazi ekstremizmin islamik dhe aktet terroriste.

Sikunder eshte tradite ne komunikimin mes myslimaneve, ndonese dy bashkebiseduesit perfaqesojne rryma krejt te kunderta ata i drejtohen njeri-tjetrit me shume respekt dhe kortezi. Por nuk eshte ky thelbi i ketij leterkembimi, por shtenia ne dore e tij.

Duke qene se asokohe Al-Zarkaui ishte nje nder personat me te kerkuar ne bote, ishte e qarte se dhe mesazhet e tij duhet te transmetoheshin ne menyre krejt sekrete. Kesisoj, keto mesazhe ishin te ditura vetem per nje grup te ngushte njerezish, ndaj dhe renia ne dore e per me teper perkthimi ne shqip ngre pikepyetje mbi prapavijen e themeluesve te kesaj faqeje interneti.

“Ketu gjendet pergjigjja e Al-Zarkauit (RahimehuLlahi Alejhi) ndaj dijetarit Muhammed al-Makdisi”, – shkruhet ne nje nga seksionet e faqes Forum-islamik.com, ndersa ne fund te kesaj letre nuk gjendet kurrkund vendi nga i cili eshte marre.

Por perveē leterkembimit vihet re se disa anetare shume aktive te faqes elektronike ofrojne materiale ose bejne diskutime qe reflektojne nje nivel te kenaqshem njohurish teologjike, ēka te ben te mendosh se ata kane studiuar diku.

Anetaret

Ne debatet teologjike spikat nje personazh i vetequajtur Behar Beqiri. Nisur nga permbajtja e tezave te tij, duket se ky personazh ka njohuri te zgjeruara lidhur me debatin teologjik dhe problemet me te medha te islamizmit sot. Por jane me dhjetera anetare te tjere, te cilet perkthejne materiale dhe bejne debate lidhur me domosdoshmerine e terrorizmit.

Nga terminologjia dhe dialekti i perdorur eshte e lehte te dallosh se nje pjese e anetareve dhe artikullshkruesve flasin gjuhen gege ndersa nje pjese tjeter ate toske. Nderkohe qe nje anetar i forumit, i prezantuar me pseudonim, ka ofruar nje artikull te quajtur ”Synimi i Xhihadit ne rrugen e Zotit te Madheruar”.

Por ne fund te ketij shkrimi behet nje sqarim domethenes ku jepen te dhena mbi autoresine dhe perkthimin e materialit ku shkruhet: ”Marre nga libri “Terbijetul xhihadije fi dev’il kitabi ue sunneh” me autore: Abdul Aziz ibn Nasir el-Xhulejl, e perktheu dhe e pershtati: Shukri Aliu, 28 shkurt 2007”. Perkthyesi i quajtur Shukri Aliu korrespondon me nje hoxhe shume problematik ne Kosove veprimtaria e te cilit eshte denuar shpesh here nga Komuniteti Mysliman i Kosoves.

Teksti i kenges ne shqip qe ben thirrje per Xhihad

Do ta marrim boten ne te gjithe
Kemi zotin, fuqine mbi gjithesine
S’lusim njerezit, s’lusim Amerike
Jo, jo, jo, prej askujt ne nuk kemi frike
Jo, jo, jo, prej askujt ne nuk kemi frike.

(Perseritet strofa e pare)

Mos mendo Amerike qe na frikeson
Se fitorja neve na takon
Muxhahidet jo nuk i frikeson
Se kane bindje ne zotin qe i ndihmon
Se kane bindje ne zotin qe i ndihmon.

(Perseritet strofa e dyte)

Merre armen vella me Bismilah
Se qafirave plumbi ka me u ra
Me Tekbih dhe La-ilahe-il-Zot
Do ta marrim ne kete dynja
Do ta marrim ne kete dynja.

(Perseritet strofa e trete)

Kur ben Tekbir Zoti Ekber
I betohem zotit si ēdo here
Islamine do ta mbrojme me nder
Se eshte e paster dhe me vlere
Se eshte e paster dhe me vlere.

(Perseritet strofa e katert)
FUND

Administratoret: “Tentuan te na e mbyllnin faqen, por ia dolem mbane”

Rregulla dhe disipline ushtarake u kerkohet anetareve te forumit, te cilet duhet qe me kalimin e kohes te testohen dhe te ngjitin shkallet e karrieres

Nje prej mirembajtesve te faqes, i prezantuar me pseudonimin Ebu Duxhane, ka ofruar nje informacion domethenes lidhur me prejardhjen dhe historikun e kesaj faqeje interneti.

Nese i referohesh nje sqarimi qe ai ka bere, rezulton se diku nga tetori i vitit 2006, faqja e internetit Forum-islamik.com eshte risjelle pas nje mungese qe sipas admin-it Ebu Duxhane, ishte kryer per arsye sigurie dhe teknike.

Me tej dallohet se rikthimi i kesaj faqeje ka ardhur i mirorganizuar, duke ofruar nje kualitet te konsiderueshem dhe me te mbrojtur. “Vllezer dhe motra te nderuar/a, e dim qe ky forum ka ekzistuar edhe para disa muajsh, por per shkaqe sigurie dhe teknike eshte fshir, tash, pasi qe u rregulluan disa gjera ne ket forum inshallah forumi do te jet aktiv prej tash e tutje.

Zoti i shperbleft te gjithe ata qe e vizitojn ket uebfaqe islame dhe te gjitha faqet islame. Dihet se ne forum eshte i mirseardhur ēdokush, por kjo nuk dmth qe atij nuk i behet obligim rregullat te cilat jan ne fillim te regjistrimit, ngase ēdo antar duhet qe ti lexon rregullat dhe nese i sheh te arsyeshme regjistrohet, por nese nuk i pelqejn ai veēse eshte jasht rregullores se ketij forumi”, – shkruan administrator Ebu Duxhane.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Gon! prej 21.11.11 11:40

Interesante... Nė kėtė forum jam futur njė herė dhe i kam tronditur tė gjith me disa shkrime te mija "anti mjekrra" lol, mirėpo mė pėrjashtoi Administratori. Anėtarėt e atij forumi i pėrkasin sektit "Selefi" (me mjekrra) me sa kam parė unė dhe nuk e di se ēfarė rruge dhe ēfarė Islami ndjekin ata :S. Pretendojnė se ndjekin synetet e profetit Muhamed dhe me kėtė i japin njė sy edhe mė tė keq profetit. Mė e keqja ėshtė se ata nuk pėrmbahen nė Kuran, por nė hadithe dhe synete tė shpifura nga arabėt. Nė Kuran tregohet shumė kjartė kur duhet bėrė "Xhihad" (Luft pėr Zot), nėse tė sulmohet shteti, familja dhe feja brenda pėr brenda shtetit nė mėnyrė fizike...! E kush ėshtė duke na sulmuar neve qė ne tė bėjmė luft? Pėrkundrazi, Amerika na shpėtoi dhe nuk duhet tė kėrkojmė tė bėjmė Xhihad me Ameriken. Xhihadin (Luftėn pėr Zot, pėr shtet dhe nė mbrojtje tė familjeve) e bėmė kundėr serbėve ne Kosovarėt atėherė kur ishte e domosdoshme tė bėhet dhe ajo tash mė ka pėrfunduar!


Edituar pėr herė tė fundit nga Gon! nė 21.11.11 11:46, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Odin prej 10.01.12 19:13

Kosovari donte tė hakmerrej pėr "gjakun e myslimanėve"Sami Osmakaq, i lindur nė Kosovė, ėshtė arrestuar nga autoritetet e SHBA-sė nėn akuzat se ka planifikuar “sulme nė zonėn Tampa tė Floridės”, pėr t’u hakmarrė, siē thuhet, pėr tė kėqijat qė u janė bėrė myslimanėve.

Sipas lėndės sė pėrpiluar nga Gjykata Federale e SHBA-sė, 25-vjeēari ka incizuar njė video tetėminutėshe, ku ka shpjeguar pėrse donte tė bėnte terror nė zonėn Tampa Bej.

Osmakaq ėshtė shtetas i natyralizuar amerikan, i lindur nė Kosovė.

Nė video, ai thuhet se paraqitet ulur kėmbėkryq, me pistoletė nė dorė dhe me njė AK-47 pas tij, ndėrsa thotė se “gjaku i myslimanėve ėshtė mė i vlefshėm se i atyre njerėzve qė nuk besojnė nė Islam”, raporton AP.

Autoritetet federale thanė se nuk ka ndonjė tregues se Osmakaq ka planifikuar tė sulmojė Konventėn Ndėrkombėtare Republikane, qė do tė mbahet nė muajin gusht nė Tampa.

Komuniteti mysliman i zonės e ka ndihmuar policinė nė sigurimin e informacioneve, tha Stiv Ibison, agjent special i divizionit tė FBI-sė nė Tampa.

“Ky rast nuk ka tė bėjė me fenė myslimane dhe me komunitetin mysliman. Ka tė bėjė me njė individ qė ka kryer njė krim”, tha Ibison.

Paraqitja e parė e Osmakaqit para gjyqit pritet tė ndodhė gjatė ditės sė sotme. (REL)
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

xhihadi edhe terroristet

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 10.01.12 19:32

Gon! shkruajti:Interesante... Nė kėtė forum jam futur njė herė dhe i kam tronditur tė gjith me disa shkrime te mija "anti mjekrra" lol, mirėpo mė pėrjashtoi Administratori. Anėtarėt e atij forumi i pėrkasin sektit "Selefi" (me mjekrra) me sa kam parė unė dhe nuk e di se ēfarė rruge dhe ēfarė Islami ndjekin ata :S. Pretendojnė se ndjekin synetet e profetit Muhamed dhe me kėtė i japin njė sy edhe mė tė keq profetit. Mė e keqja ėshtė se ata nuk pėrmbahen nė Kuran, por nė hadithe dhe synete tė shpifura nga arabėt. Nė Kuran tregohet shumė kjartė kur duhet bėrė "Xhihad" (Luft pėr Zot), nėse tė sulmohet shteti, familja dhe feja brenda pėr brenda shtetit nė mėnyrė fizike...! E kush ėshtė duke na sulmuar neve qė ne tė bėjmė luft? Pėrkundrazi, Amerika na shpėtoi dhe nuk duhet tė kėrkojmė tė bėjmė Xhihad me Ameriken. Xhihadin (Luftėn pėr Zot, pėr shtet dhe nė mbrojtje tė familjeve) e bėmė kundėr serbėve ne Kosovarėt atėherė kur ishte e domosdoshme tė bėhet dhe ajo tash mė ka pėrfunduar!


Une katolik jam edhe nuk kam qene kurre kunder muslimaneve por dua te theksoj dicka persa i perket xhihadit disa persona qe perzihen ne xhihad ata nuk jane shqiptar ne boll armiq kemi serbin grekun maqedonin bullgarin rumunanin etj
Ne shqiptaret si musliman katolik ortodoks duhet te rrim te bashkuar ose perndryshe na shkaterruan se jemi te rrethuar nga te gjitha anet.
Persa i perket kuranit, kurani flet per paqen por disa persona e keqkuptojne ate por prap nuk kuptoj disa persona te tjere ata jane shqiptar edhe duan te perzihen ne xhihad, une katolik jam edhe sikur te kishte terrorista katolik izraeli ose italia une kurr nuk do te perfshihesha ne luften e tyre, une dua te mbroj interesat e vendit tim edhe nuk kam pune as me italian as me izraelit une jam shqiptar edhe i till do ngelem.
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  ILIRA prej 10.01.12 19:37

Ne fakt terroristat fetare jane njesoj dhe me siguri ky cunaku do te konsiderohet psikopat njesoj si Breivik, por ne rastin tone nuk ka viktima vetem fjale .
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

un personalisht

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 10.01.12 19:44

Une personalisht mund te behem terrorist ne rast se na pushton greku ose serbi ja betohem ne te madhin zot se binladeni eshte lule un do shpikja viruse edhe do ja hidhja botes do te gjeja menyrat me shkaterrimtare edhe ballkanin do e hidhja ne ere por ne rast se dikush pushton vendin tim ose kryen krime te tmerrshme kunder popullti tim.
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Fakiri prej 10.01.12 20:08

I nderuar iforti profeti Muhammed (paqja dhe bekimi qofshin mbi te),na ka bėrė tė njoftur Islamin,ndėrsa pas vdekjes sė ti na shpjegojnė tė tjerėt Islamizmin dhe ky "izėm" ėshtė marifet i atyre qė kanė qeverisur duke e politizuar fejėn dhe duke e kontrolluar dhe ndryshuar thėnjet (hadithet) e profeti tė nderuar pėr intersat e tyre ditore si kanė dashur vetė nė dobi tė kalifėve tė tyre...
Pėr kėtė njeriu duhet tė ketė kujdes nė cilin hadith bazohet edhe pse ėshtė i quajtur "Sahih"(ėshtė kod hipnotik,pra ky fjalė "Sahih" qė e pėrdorin Selefit apo mjekroshat siē i quhan Gon! ėshtė pėr ti fut nė hipnozė mė lehtė besimtarėt e thjeshtė) ėshtė shumė politike dhe ky fjalė "Sahih" ėshtė pėr tė bėrė lavazh truri bashkėsis islame dhe nga ky lavazh qė po i bėhet kėsaj bashkėsie rezultatet janė mėse tė qartė ėshtė krijuar njė bashkėsi tėrėsisht nė shumicė absulute bashkėsi politike qė nuk ka tė bėjė aspak me Islamin Burimor tė profetit Muhammed (paqja dhe bekimi qofshin mbi te)...
Kjo qė ėshtė sot nė botėn arabe sidomos nė Arabin Saudike nuk ka tė bėjė aspak me islamin si fe kjo qė predikohet kėto 100 - 150 vitet e fundi (Vabizmi Selefi) ėshtė shkatėrrim total dhe degjerim i njeriut duke e bėrė njeriun asocial deri nė maksimum, qė nė arsimim fillore fillon formatimi i trurit duke kodi me fjalėn Xhidah jo nė atė qė ka aloduar profeti por duke i dhėnė konteks se si e pėrceptojnė ata.
Dhe padyshim se me formatimi i trurit qė nė moshė tė re do tė kultivohet gjithnjė dhuna, (infektimin e fėmijėve me virusin e agresivitetit dhe tė mos tolerancės ) ndėrsa mėsimet para kėtyre vitet dihen shumė mirė se kanė qenė shumė pėrparimtare nė tė gjitha lėmijtė e saj duke i dhenė shkencave nė pėrgjithėsi dhe njėrėzimit nė veqanti prosporitet....
Uroj qė ky fe (virus) politik mos tė pėrhapet (mjerisht ėshtė njė epidemi nė shpėrndarjen e sipėr nė mbar trojet ku jeton populli jone..) nė Kombin tim...

me respekt fakiri
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ke te drejte

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 10.01.12 20:15

fakiri shkruajti:I nderuar iforti profeti Muhammed (paqja dhe bekimi qofshin mbi te),na ka bėrė tė njoftur Islamin,ndėrsa pas vdekjes sė ti na shpjegojnė tė tjerėt Islamizmin dhe ky "izėm" ėshtė marifet i atyre qė kanė qeverisur duke e politizuar fejėn dhe duke e kontrolluar dhe ndryshuar thėnjet (hadithet) e profeti tė nderuar pėr intersat e tyre ditore si kanė dashur vetė nė dobi tė kalifėve tė tyre... Pėr kėtė njeriu duhet tė ketė kujdes nė cilin hadith bazohet edhe pse ėshtė i quajtur "Sahih"(ėshtė kod hipnotik,pra ky fjalė "Sahih" qė e pėrdorin Selefit apo mjekroshat siē i quhan Gon! ėshtė pėr ti fut nė hipnozė mė lehtė besimtarėt e thjeshtė) ėshtė shumė politike dhe ky fjalė "Sahih" ėshtė pėr tė bėrė lavazh truri bashkėsis islame dhe nga ky lavazh qė po i bėhet kėsaj bashkėsie rezultatet janė mėse tė qartė ėshtė krijuar njė bashkėsi tėrėsisht nė shumicė absulute bashkėsi politike qė nuk ka tė bėjė aspak me Islamin Burimor tė profetit Muhammed (paqja dhe bekimi qofshin mbi te)...Kjo qė ėshtė sot nė botėn arabe sidomos nė Arabin Saudike nuk ka tė bėjė aspak me islamin si fe kjo qė predikohet kėto 100 - 150 vitet e fundi (Vabizmi Selefi) ėshtė shkatėrrim total dhe degjerim i njeriut duke e bėrė njeriu asocial deri nė maksimum, qė nė arsimim fillore fillon formatimi i trurit duke kodi me fjalėn Xhidah jo nė atė qė ka aloduar profeti por duke i dhėnė konteks se si e pėrceptojnė ata,dhe padyshim se me formatimi i trurit qė nė moshė tė re do tė kultivohet gjithnjė dhuna,(infektimin e fėmijėve me virusin e agresivitetit dhe tė mos tolerancės )ndėrsa mėsimet para kėtyre vitet dihen shumė mirė se kanė qenė shumė pėrparimtare nė tė gjitha lėmijtė e saj duke i dhenė shkencave nė pėrgjithėsi dhe njėrėzimit nė veqanti prosporit....Uroj qė ky fe(virus)politik mos tė pėrhapet(mjerisht ėshtė njė epidemi nė shpėrndarjen e sipėr nė mbar trojet ku jeton populli jone..) nė Kombin tim...

me respekt fakiri
ke te drejte persa i perket lavazhit te trurit ke te drejte disa persona jane shum te prirur ce tju behet lavazh sidomos moshat e reja jane shum te ekspozuar ndaj qellimeve mostruoze por problemin e kam me popullin tim edhe bashkekombasit e mi nuk dua ce ata te behen objekte nga disa organizata extremeiste ne nuk kemi lidhje as me xhihad as me taleban as me iranian persa i perket besimit tend un ja ku po ta them si burrat se do ta rrespektoj sa te jem gjall un nuk urrej as musliman as ortodoks un i rrespektoj komunitet fetare sido cofshin ato
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Fakiri prej 10.01.12 21:21

I nderuar iforti fjala xhihad(luftė) qė e shpjegon feja burrimore ėshtė tė bėhėsh luftė me egon tėnde pra me vetet,dhe jo sikur se i kanė dhėnė kontekst politiko fetarė kėta mjekrosha qė vetėm flasin shqip ndėrsa mendojnė (nėse mendojnė farre?) arabisht.. padyshmi qė nė jemi vėllezėr dhe nuk duhet tė pėrkrahim asnjė "izmėn" qė do na fut pėrqarje ndėrmjet nesh....ne si komb kemi pasur dhe do kemi gjithnjė klerik patriot nga tė gjitha fe besimet qė i shėrbejnė Kombit dhe Zotit.... sikur se qė ishte Gjergj Fishta,Fan Noli,Hoxhė Tasimi dhe Frashėrit.Pra kėta duhet ti marri si shembull dhe jo ata qė punojnė pėr birin dhe dreqin nė dobi tė huajve dhe nė dam tė Shqipėris dhe Shqiptarėve....

me respekt
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

bravo

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 11.01.12 19:33

fakiri shkruajti:I nderuar iforti fjala xhihad(luftė) qė e shpjegon feja burrimore ėshtė tė bėhėsh luftė me egon tėnde pra me vetet,dhe jo sikur se i kanė dhėnė kontekst politiko fetarė kėta mjekrosha qė vetėm flasin shqip ndėrsa mendojnė (nėse mendojnė farre?) arabisht.. padyshmi qė nė jemi vėllezėr dhe nuk duhet tė pėrkrahim asnjė "izmėn" qė do na fut pėrqarje ndėrmjet nesh....ne si komb kemi pasur dhe do kemi gjithnjė klerik patriot nga tė gjitha fe besimet qė i shėrbejnė Kombit dhe Zotit.... sikur se qė ishte Gjergj Fishta,Fan Noli,Hoxhė Tasimi dhe Frashėrit.Pra kėta duhet ti marri si shembull dhe jo ata qė punojnė pėr birin dhe dreqin nė dobi tė huajve dhe nė dam tė Shqipėris dhe Shqiptarėve....

me respekt
sinqerisht tani ke fol si burrat ke rrespektet e mija me te larta edhe nderimet e mia bravo edhe un i qendroj asaj thenjes te gjergj fishtes mos shifni kisha e xhamia se feja e shqiptarit osht shqiptaria kur vjen puna te kombi un e braktis edhe fen ac nacionalist i flakte jam gjithsesi ti ke te drejte kur ti thua se disa persona duhet te marrin shembull te patriotet tane sepse disa nga patriotet e ketij kombi u ben martir kur erdhi puna per te ber zgjidhje lan mbrapa cdo gje familjen fen madje edhe jeten vetem per ti dhen ketij kombi nderin ce meritonte ju uroj cdo te mire tung klm
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  maximus prej 12.01.12 11:50

Estilen shkruajti:Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė
Njė formulė pėr matjen e shkallės sė rrezikut tė terrorizmit islamik nė Shqipėri dhe Kosove


Siguria e njė vendi varet nga raporti i forcave nė njė peshore, nė tė dy anėt e sė cilės janė dy grupe tė shoqėrisė. Njėri grup janė forcat e sigurisė sė kėtij vendi, ushtria, policia,

shėrbimi inteligjent. Grupi tjetėr janė ata njerėz nė shoqėri tė cilėt, pėr nga bindjet qė kanė pėrbėjnė njė forcė potenciale, e cila mund tė ndėrmarrė veprime tė armatosura pėr pėrmbysjen me dhunė tė rendit kushtetues dhe marrjen e mbajtjen e pushtetit me forcė. Logjika tė thotė se siguria e njė vendi fillon tė kėrcėnohet seriozisht kur grupi i dytė, ai qė ėshtė i prirur pėr veprime tė dhunshme, fillon e i afrohet numerikisht grupit tė parė, pra forcave tė sigurisė.

Kjo ėshtė shkalla e parė e rrezikut. Shkalla e dytė ėshtė kur tė dy grupet barazohen numerikisht, ose gjenden nė njė raport tė pėrafėrt. Shkalla e tretė e rrezikut ėshtė kur grupi i prirur pėr veprime tė dhunshme, e kapėrcen numerikisht tė parin, atė tė forcave tė sigurisė. Mė tutje rreziku mund tė ketė edhe shkallėn tė tjera, si atė tė katėrt, kur grupi i dytė e kapėrcen dyfish tė parin, shkallėn e pestė, kur grupi i dytė e kapėrcen trefish tė parin e kėshtu me radhė.

Si paraqitet gjendja nga pikėpamja e kėsaj analize, sa i pėrket rrezikut tė terrorizmit islamik nė Shqipėri dhe nė Kosovė? Nė Shqipėri sot forcat e sigurisė pėrben nga Ushtria, Policia e Shtetit, Garda e Republikės dhe SHISH. Me reformat e fundit Ushtria, e cila prej kėtij viti ėshtė vetėm profesioniste, nė letėr ėshtė pėrcaktuar tė ketė 13 500 veta. Nga ushtarakėt profesionistė, 3100 janė oficerė, 3800 janė nėnoficerė, ndėrsa 4500 janė ushtarė profesionistė.

Numri i oficerėve dhe nėnoficerėve ėshtė plotėsuar, ndėrsa numri i ushtarėve profesionistė ėshtė parashikuar qė tė arrijė nė 4 200 veta nė 2011. Kėshtu qė efektivi i pėrgjithshėm ushtarak do tė arrijė nė 11 400 veta. Policia e Shtetit ka njė efektiv prej 9700 vetash. Garda e Republikės ka njė efektiv prej 1000 vetash. SHISH ka 800 veta. Kėshtu, forcat e sigurisė sė Shqipėrisė, gjithsej i kanė 23 000 veta.

Nė anėn tjetėr tė peshores sė sigurisė, pėrballė tyre gjenden rreth 10 000 njerėz me bindje militante islamike, tė cilėt janė nė moshė aktive. Kėtu fjalėn nuk e kam pėr tė gjithė besimtarėt muslimanė, por pėr ata qė kanė prirje pėr t’ u pėrfshirė nė njė lėvizje tė armatosur islamike nė Shqipėri. Unė kam arritur tek pėrfundimi se nė Shqipėri ka rreth 10 000 njerėz me bindje prej radikalėsh islamikė, nga shumė tė dhėna, tė llojeve tė ndryshme, qė nuk ėshtė vendi tė diskutohen kėtu. Nga pikėpamja e formulės qė propozova nė fillim tė kėtij shkrimi, nė pamje tė parė duket se nuk ka arsye pėr t’ u shqetėsuar shumė. Grupi radikal islamik ėshtė sa 43% e numrit tė forcave tė sigurisė sė vendit.

Por, nė njė pikėpamje mė tė thelluar, e cila ėshtė dhe mė e sakta, mund tė thuhet se ajo qė ka vėrtet rėndėsi ėshtė raporti numerik mes pjesės operative tė forcave tė sigurisė sė njė vendi, pra asaj qė ėshtė e aftė tė angazhohet drejtpėrdrejt nė veprime luftarake, nga njėra anė, dhe grupit tė radikalėve me prirje tė dhunshme, nė anėn tjetėr. Ky dallim vlen vetėm pėr grupin e parė, atė tė forcave tė sigurisė, ku njė pjesė e madhe e personelit pėrbėhet nga punonjės tė logjistikės, tė cilėt nuk duhen llogaritur nė veprime luftarake.

Sa i pėrket grupit tjetėr, atij tė radikalėve tė dhunshėm, nuk ka pėrjashtime tė kėtij lloji. Nga 23 000 pjesėtarėt e forcave tė sigurisė sė Shqipėri, jo mė tepėr se gjysma duhen llogaritur si forcė operative, e aftė pėr tė ndėrmarrė veprime konsistente, nė rastin e njė konflikti tė armatosur me njė grup masiv nė shoqėrinė shqiptare. Nga kjo
pikėpamje, duket se jemi pranė arritjes sė njė ekuilibri force mes dy grupeve, atij tė forcave tė sigurisė, dhe atij tė radikalėve islamikė.

Numri sigurisht qė nuk pėrkthehet automatikisht nė forcė, se rėndėsi ka edhe armatimi, dhe forcat e sigurisė janė tė armatosura relativisht mirė, ndėrsa radikalėt islamikė do ta kenė tė vėshtirė qė tė sigurojnė armatimin e nevojshėm pėr tė sfiduar forcat e sigurisė.

Kjo pėrfundim vjen nga supozimi se radikalėt islamikė nė Shqipėri do tė mbėshteten me armė dhe para vetėm nga qendrat fundamentaliste nė botėn islame, tė cilat do ta kenė tė vėshtirė qė tė sjellin armė nė sasi tė madhe, nė Shqipėri. Por njė lėvizje e armatosur islamike nė Shqipėri mund tė mbėshtetet edhe nga qendra jashtė botės islame. Ajo mund tė sponsorohet nga vendet fqinje me Shqipėrinė, pavarėsisht se Shqipėria ėshtė anėtar i NATO.

A nuk u zbulua me rastin “Oēalan” ajo qė nė fakt dihej, se Greqia njė vend anėtar i Bashkimit Europian dhe NATO mbėshteste me para dhe armė lėvizjen terroriste kurde nė Turqi, njė vend anėtar i NATO? Serbia dhe Greqia mund ta sponsorojnė njė lėvizje tė armatosur islamike nė Shqipėri, duke e furnizuar me armė dhe para, madje edhe pa e marrė vesh kėta tė fundit se kush po i ndihmon nė tė vėrtetė.

Serbia dhe Greqia kanė interes qė ta bėjnė kėtė gjė, se kėto vende nuk e kanė pranuar kurrė ekzistencėn e shtetit shqiptar, dhe njė lėvizje tė armatosur islamike nė Shqipėri do ta shikojnė si njė rasti tė mirė pėr tė pėrmbushur aspiratėn e tyre historike, pėr shpėrbėrjen e kėtij shteti.

Por sponsorimi i lėvizjes sė armatosur islamike nė Shqipėri mund tė bėhet edhe nga vende tė tjera europiane, tė cilat pėr interesa tė ndryshme, kanė dhėnė prova se zbatojnė skenare terroriste nė trojet shqiptare. Nj? shembull sesi edhe sh?rbimet sekrete t? vendeve demokratike perėndimore instrumentalizohen p?r q?llime terroriste, e pat?m n? Kosov?, ku n? n?ntor 2008, ndodhi n? atentat terrorist me nj? shp?rthim n? Zyr?n Civile Nd?rkomb?tare. Me k?t? rast policia e Kosov?s arrestoi tre gjerman? si autor? t? shp?rthimit, dhe deklaroi se p?r k?ta persona kishte prova fal? nj? videoregjistrimi. Qeveria gjermane ushtroi presion t? madh dhe ata u liruan. Por u v?rtetua se pas shum? akteve terroriste n? Kosov? qendrojn? edhe sh?rbimet sekrete per?ndimore. Sh?rbimi sekret gjerman BND, n? k?t? koh? kur Gjermania dhe Rusia gjenden n? nj? epok? afrimi t? madh fal? interesave ekonomike t? p?rbashk?ta, duket se ?sht? instrumentalizuar nga ndonj? zyrtar gjerman i cili ka marr? para nga lobist?t rus? n? Berlin.

Dikush mund t? thot? se k?tu nuk ka faj qeveria gjermane. Por e r?nd?sishme ?sht? ajo q? ndodh, dhe ajo q? ndodhi ?sht? nj? akt terrorist. Qeveria gjermane dhe institucionet e tjera tė shtetit gjerman, nė vend qė ta hetonin ngjarjen dhe pėrgjegjėsit, e mbyllėn atė, ēka ėshtė shumė kompromentuese.

Nėse tash mund tė flitet pėr rrezik tė shkallės sė parė dhe tė dytė, tė terrorizmit islamik nė Shqipėri, sipas formulės qė ofroj unė, nė tė ardhmen e afėrt ėshtė e sigurt se ky rrezik do tė rritesh duke kapėrcyer shkallėt. Kjo pėr njė arsye tė thjeshtė, demografike.

Radikalėt islamikė nė Shqipėri janė njė grup i shoqėrisė qė martohen nė moshė tė re dhe lindin shumė fėmijė. Familjet e tyre nuk e praktikojnė abortin. Fėmijėt e tyre ata i edukojnė me bindje fundamentaliste islamike. Kėshtu qė, nė 3-5 vitet e ardhshme duhet pritur dyfishimi dhe trefishimi nė numėr i grupit aktiv islamik tė rrezikshėm pėr sigurinė e vendit, derisa njė pjesė e madhe e fėmijėve tė tyre do tė arrijnė nė moshė aktive pėr veprime tė dhunshme, shkurt kur mund tė jenė moxhahidinė.

Duke llogaritur rritjen demografike tė kėtij grupi shoqėror, duhet pritur qė ai brenda dhjetė viteve tė ardhshme tė tre-katėr fishohet. Kėshtu, brenda disa viteve ky grup shoqėror do tė kapėrcejė nė numėr forcat e sigurisė sė vendit, si nė shifėr absolute, ashtu dhe nė shifrėn e pjesės operative tė tyre. Brenda dhjetė vitesh kjo epėrsi do tė bėhet dėrmuese.

Nė ēdo shoqėri, kur njė grup militant dhe i margjinalizuar shikon se ka epėrsi numerike ndaj pjesės aktive tė shoqėrisė, ai joshet tė pėrdorė forcėn pėr tė marrė nėn kontroll shoqėrinė.

Dhe kur ky grup shikon se ka mbėshtetje nga jashtė, ai nuk ka mė dilemė, e vepron sipas shprehjes sė famshme tė Churchill: Give us the tools and we will do the job! Shkurt, beteja me radikalizmin islamik nė Shqipėri ėshtė e paevitueshme.

Ēėshtja ėshtė nėse ajo do tė bėhet sot, kur ende raporti i forcave ėshtė i tillė qė beteja mund tė fitohet, apo nesėr kur pėrmbysja e raportit tė forcave do ta bėjė tė pashpresė betejėn. Shkurt ėshtė e nevojshme njė luftė preventive kundėr radikalizmit islamik nė Shqipėri, njė luftė e ngjashme me ato qė zhvillon Izraeli nė Gaza, Bregun Perėndimor dhe Liban.

Mėnyra mė efikase pėr zhvillimin e kėsaj lufte ėshtė nxjerrja jashtė ligjit e fesė islame nė Shqipėri dhe mbyllja e tė gjitha objekteve tė saj tė kultit. Bashkėsia Islame e Shqipėrisė, siē quhet tash Komuniteti Musliman, mund tė thotė se nuk ėshtė fajtore pėr atė se ka radikalė islamikė nė Shqipėri, por ėshtė ekzistenca e fesė islame dhe e objekteve tė saj tė kultit nė Shqipėri, qė ka siguruar logjistikėn e radikalizmit islamik nė Shqipėri. Pra, jo tė gjithė muslimanėt shqiptarė (me muslimanė kėtu kuptoj praktikanėt) janė terroristė potencialė, por tė gjithė terroristėt nesėr do tė jenė muslimanė. Logjika e luftės preventive tė ēon kėtu.

Nė Kosovė gjendja paraqitet edhe mė keq. Forcat e sigurisė sė Kosovės (nė tėrėsi) pėrbėhen nga Forca e Sigurisė e Kosovės (ushtria), e cila ka 2500 veta nė trupė, ku pėrbėrja ėshtė shumėetnike, me njė pėrfaqėsim tė shpėrpjestuar tė minoriteteteve, nė dobi tė kėtyre tė fundit.

Shėrbimi Policor i Kosovės ka rreth 9000 veta, ku pėrbėrja ėshtė shumėetnike, me njė pėrfaqėsim tė shpėrpjestuar tė minoriteteteve, nė dobi tė kėtyre tė fundit. Kėshtu, forcat e sigurisė vendore tė Kosovės pėrbėhen nga rreth 12 mijė veta. Forcat ndėrkombėtare tė sigurisė nė Kosovė, pritet qė tė zvogėlohen nė numėr, duke zbritur KFOR nga 9700 veta sa ka sot, nė 4000 veta nė 2011.

Pėrveē tyre, nė kuadėr tė EULEX ka 1400 policė ndėrkombėtarė. Kėshtu qė gjithsej nė Kosovė, nė 2011 do tė ketė 5400 veta nė kuadėr tė forcave ndėrkombėtare tė sigurisė. Gjithsej, forcat e sigurisė vendore dhe ndėrkombėtare do tė kenė 17 mijė veta. Pėrballė tyre qėndrojnė rreth 30 000 radikalė islamikė. Kjo do tė thotė se nė Kosovė qė tash balanca e forcės anon kah radikalėt islamikė.

Nėse nė Kosovė do tė fillojė njė lėvizje e armatosur islamike, forcat e sigurisė, si vendore dhe ndėrkombėtare, do tė relativizohen shumė, pėr dy shkaqe. Mes forcave tė sigurisė vendore tė Kosovės, nuk mund tė mos ketė njė numėr njerėzish me bindje prej radikalėsh islamikė.

Nė anėn tjetėr, pjesa mė e madhe e ushtarėve tė KFOR dhe tė policisė sė EULEX janė nga vende tė cilėt nuk kanė asnjė dėshirė tė pėrzihen nė veprime ushtarake kundėr njė lėvizjeje tė armatosur islamike. Nė kėtė rast pjesa mė e madhe e vendeve qė kanė kontigjente ushtarako-policore nė kuadėr tė KFOR dhe EULEX do t’ i tėrheqin ato.

Logjika tė thotė se nėse fillon njė lėvizje e armatosur islamike nė njėrin vend, nė Shqipėri apo Kosovė, ajo do tė pėrhapet edhe nė vendin tjetėr.

Nė Shqipėri dhe nė Kosovė do tė vijnė tė tėrhequr si nga njė magnet moxhahidinė nga vendet islamike, tė cilėt Greqia, Serbia dhe Maqedonia, do t’ i ndihmojnė tė hynė nė Shqipėri dhe Kosovė. Kjo do ta pėrmbysė pėrfundimisht balancėn e forcės nė favor tė lėvizjes sė armatosur islamike.

Tirana dhe Prishtina do tė bien si dikur Kabuli nė dorė tė talebanėve. Serbia dhe Greqia do tė inskenojnė disa atentate terroriste islamike nė territorin e tyre, ashtu qė Serbia tė mund tė ndėrhyjė ushtarakisht nė Kosovė, por edhe nė Shqipėri, ndėrsa Greqia nė Shqipėri. Edhe Maqedonia nuk do tė mbetet pas dhe do tė ndėrmarrė veprime ushtarake kundėr shqiptarėve tė atjeshėm, madje do tė ndėrhyjė ushtarakisht edhe nė Shqipėri, duke krijuar njė vijė tė mbrojtjes strategjike.

Kėshtu do tė krijohet njė situatė ku do tė bėhet spastrim masiv etnik i shqiptarėve muslimanė (atyre qė quhen tė tillė thjesht se dikur, nė kohėn e pushtimit osman, tė parėt e tyre u detyruan me dhunė tė kthejnė fenė) nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia. Europa, e cila ėshtė gjithmonė e mė e shqetėsuar pėr rritjen e emigracionit nga vendet islamike, nuk do t’ i pranojė ata, kėshtu qė do tė pėrfundojnė nė Turqi, e cila ka interes t’ i vendosė nė zonat e banuara nga kurdėt. Hapėsira shqiptare e mbetur bosh do tė ndahet mes Serbisė, Greqisė dhe Maqedonisė. Ajo qė nuk u bė dot nė 1912-1913, do tė ndodhė diēka mė tepėr se 100 vjet mė pas.


Kastriot MuftarajTe pergezoj per shqetesimin e ngritur dhe menyren se si e ke argumentuar faktin ne lidhje me rrezikun terrorist, se kush mund te perfitoj nga kjo dhe pse. Sic dihet ne vendit tone ne menyre intitucionale dhe publike ekziston nje harmoni fetare ku cdo fe eshte e lire te zhvilloj bindjet e saj dhe ti predikoje ato deri ne piken ku ato nuk cenojne lirite dhe te drejtat themeltare te njeriut. Dhe duke u nisur nga nje llogjike primare dhe naive nuk ka vend per terrorizem pasi mysliman, te krishtere etj kane liri dhe shkollat e tyre per te predikuar fene. terrorizmi islamik pavaresisht idealit te tij, tashme ka mare nje forme tjeter per disa myslimane shikohet si nje model i perfekt i besimit dhe mendojne se po ti bashkohen ketij fenomeni do jene pjese e xhihadit. Duke u nisur nga ky fenomen shume kush paksa me i zgjuar dhe me synime krejt te kunderta nga ato fetare qofshin islamike apo te krishtera, krijon nje mjedis artificial terrorist qe do te thote shfrytezon doktrinen terroriste shfrytezon nje politike te pergatitur nga dikush tjeter per te rekrutuar njerez te cilet jane te gatshem te luftojne per nje kauze qe ato e qujane si te drejte. Pa dashje lind nje lider bashke me ndjekesit e tij ne nje mjedis gjysem te gatshem ky marketingu dhe antimarketingu kane bere punen e tyre . ky lider mund te jete kushdo qofte individ apo nje nga shtetet qe perfshihen ne zonat e interesit kombetar. Pra mund te themi qe duke shfrytezuar fenomenin dhe ambjentin me shumice myslimane do te thote qe ka ngjasa per shfrytezimin e ketyre mundesive nga shtete te cilat kane interes qe vendi yne te kaloj ne nje rend tjeter dhe te klasifikohet rrezik. Do doja qe te nje thirrje per te gjithe myslimanet e te krishteret e vendit tone qe ata ne jane bashkeatdhetaret tane. Qe nuk ka bekim me te madh nga zoti se vendi ku ke lindur dhe te duash atdheun tend ke do te thote se respektuar edhe fene edhe familjen. Qe te jesh nje besimtar duhet te duash paqen. Dhe ti lutemi zotit qe paqja mbizoterofte kudo ne shpirtin tone dhe ne atdheun tone.

Faleminderit!
avatar
maximus

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Fakiri prej 12.01.12 13:02

Sipas kėtyre mjekroshave (Selefive) vetėm ata janė meritor pėr parajas(xhenet) ndėrsa tė gjithė tė tjerė (qofshin edhe musliman qė nuk i pėrshtaten doktrinės sė tyre,dhe mos tė flasim pėr tė krishter )meritojnė denimin e Zotit.Njeriu nė qoftėse e lexon librin hyjnor Kur'anin nė ajetin e 199 tė Sures Ali Imran Krijuesi thotė:"Po edhe nga ithtarėt e librit ka qė besojnė All-llahun, e besojnė atė qė u ėshtė shpallur juve, e besojnė atė qė ėshtė shpallur atyre, janė tė bindur ndaj Zotit, dhe argumentet e Zotit nė shpallje nuk i shesin pėr pak send tė kėsaj jete, tė tillėt kanė shpėrblimin e vet tek Zoti i tyre, e Zoti ėshtė qė llogarinė e bėn shpejt."E kėta sa ma merre mendja mua nuk e lexojnė farre kėtė libėr hyjnor,(apo e kanė ndonjė libėr mė tė veēant qė e ka shkruar Muhammed Vahabij) dhe aq mė pak nuk mendojn me kokė tė vetėn po i marrin nga mullahėt e tyre( si duke i kanė bėrė lavazh truri ithtarėve tė vetė ) gjėrat paket dhe mendojnė mjeranėt se vetėm ata e posedojnė tė drejtėn hyjnore pėr tė qenė banor tė parajsės,kėta kanė marr vėrtetim me vulė dhe nėnshkrim nga Muhammed Vahbij,pėr pos tyre askush tjetėr nuk e meriton shpėrblimin nga Zoti.Ėshtė edhe shumė e vėrtetė se kėta mjekrosha arab kanė hasmėri pėrpos doktrinės sė fejės me shqiptarėt edhe pėr punė gjaku siē dijet historikisht Mehmet Ali Pasha ja pat ladru ėmėn kėtyre nė arabi (I ka pre sikur derrat) dhe kėtė hasmėri me doemos do tė mundohen ta pėrhapin nepėr mes kėtyre mjeranėve qė flasin shqip ndėrsa (nėse ?)mendojn arabisht.Kjo e keqe e tyre pėr fat tė keq po gjen terren nė kombin tonė,dhe mė tė infektuarit nga ky virus janė mė sė shumti shqiptarėt tė Iliridės,pastaj kėta tė Kosovės duke mos pėrjashtuar edhe shtetin amė Shqipėri,qė pėr mendimin tim ėshtė mė fajtor pėr tolerimin e kėtyre rrymave ekstreme.Pėr shembull nė Ilirid i konvenon bullgarėve qė shqiptarėt tė kenė kėso problem ndėrė shqiptare dhe nė bashkpunim me arabėt i toleron edhe i financon dukur krijuar problem tė tilla qė ta largoj vėmendjen e opinionit ndaj politikės sė tyre tė pa drejt ndaj shqiptarėve.Ndėrsa kėtė tolerim qė po e bėn shteti Shqiptarė ndaj kėtyre elementeve anti shqiptare nuk mund ta kuptoj fare.njė fjalė e urtėt thotė se peshku kalbet nė kokė, dhe ėshtė mė se e vėrtetė koka jonė (Tirana) ėshtė mė se e kalbur,po ta kishim kokėn tė shėndosh nuk do tė ishte bėrė Shqipėria "livadhė i bagatshėm " pėr kėto elemente (Vahabiste) por arabe dhe ato pseudo ortodokse qė janė pro greke......Po ju tregoj njė tregim tė vėrtetė qė tregohet kėndej nga ne (prefektura e Prizrenit) .Nė kohėn e hyrjetit pak para se tė largohet perendoria osmane nga vendi jonė kishte qenė njė furrėtarė me emrin Mahmud nga krahina e Hasit dhe kishte pasur furrėn nė qytet ndėrkohen kishte ardhur nė shėrbim njė Ēaush arab gjatė verės dhe kishte filluar tė ketė shoqėri me furrėtarin plakė.Nė dimrin e parė qė i kishte qėlluar tė shėrbej nė vendin tonė kishte rėnė shumė borė dhe kishte marrė njė dimėr i ashpėr sa qė nuk mbahet mend. Ēaushi arab duke mos duruar tė ftoftin ishte futur i mėrdhim nė furrėn e Mahmudit dhe nė vend se tė jep selam(ta pėrshėndes) i thotė o Muhmudet efendin ē’ėshtė kjo duke shkundur borėn.Mahmudi i pėrgjigjet bereqetullah Ēaush efendi.Ēaushi ishte mėrdhirė nga tė ftofti dhe nuk ishte mėsuar me njė klimė tė tillė ja kthen pėrgjegjėn.“Jo Mahmud efendi jo ky nuk ėshtė bereqetullah por ėshtė gazepullah.Furrėtari plakė i thotė Ēaushit arab se nuk ke fajė ti je mėsur nė Meke dhe Medinėn e urruar tė rrish i mbėshtjellėn me ēarshaf po kėtu i thonjė Shqipėri dhe jo mė kot kėtu veshin tirqi dhe gjurdi... pra ne njė fjalė e kemi traditėn tonė dhe kjo traditė nuk guxon tė vijet nė dyshimi nga askush aq mė pak nga vet shqiptarėt. Shqiptarė, tė tė gjitha febesimeve flasim me gjuhėn e njėjtė,kemi njė flamur dhe njė komb i kultivojmė traditat e njėjta dhe kemi qėndrim dhe zakonet e njėjta.Mburrja e pėrbashkėt nacionale e jona duhet tė jetė aq e fortė saqė nuk duhet dhėnė vend ndikimit kundėrshtues religjioz, qė tė na ndaj nga njėri tjetri ne jemi njė populli as mė pak e as mė shumė veq se SHQIPTAR pra,mos tė bėhemi argati i dreqit dhe tė birit duke futur pėrqarje nė mes nesh sepse kėto pėrqarje i shėrbejnė Athinės e Beligradit,sikur se nė tė kaluarėn i kanė shėrbyer Romės dhe Stambollit por asnjė here nė tė mirė tė SHQIPĖRIS…kam njė lutje pėr tė gjithė tė vetdijesohemi se Kombi ėshtė e pėrbashkėta jonė ndėrsa feja ėshtė diē individuale ėshtė diq shumė shumė private ėshtė ndėrmjet krijesės dhe Krijuesit…

me respekt fakiri
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  maximus prej 12.01.12 14:38

fakiri shkruajti:Sipas kėtyre mjekroshave (Selefive) vetėm ata janė meritor pėr parajas(xhenet) ndėrsa tė gjithė tė tjerė (qofshin edhe musliman qė nuk i pėrshtaten doktrinės sė tyre,dhe mos tė flasim pėr tė krishter )meritojnė denimin e Zotit.Njeriu nė qoftėse e lexon librin hyjnor Kur'anin nė ajetin e 199 tė Sures Ali Imran Krijuesi thotė:"Po edhe nga ithtarėt e librit ka qė besojnė All-llahun, e besojnė atė qė u ėshtė shpallur juve, e besojnė atė qė ėshtė shpallur atyre, janė tė bindur ndaj Zotit, dhe argumentet e Zotit nė shpallje nuk i shesin pėr pak send tė kėsaj jete, tė tillėt kanė shpėrblimin e vet tek Zoti i tyre, e Zoti ėshtė qė llogarinė e bėn shpejt."E kėta sa ma merre mendja mua nuk e lexojnė farre kėtė libėr hyjnor,(apo e kanė ndonjė libėr mė tė veēant qė e ka shkruar Muhammed Vahabij) dhe aq mė pak nuk mendojn me kokė tė vetėn po i marrin nga mullahėt e tyre( si duke i kanė bėrė lavazh truri ithtarėve tė vetė ) gjėrat paket dhe mendojnė mjeranėt se vetėm ata e posedojnė tė drejtėn hyjnore pėr tė qenė banor tė parajsės,kėta kanė marr vėrtetim me vulė dhe nėnshkrim nga Muhammed Vahbij,pėr pos tyre askush tjetėr nuk e meriton shpėrblimin nga Zoti.Ėshtė edhe shumė e vėrtetė se kėta mjekrosha arab kanė hasmėri pėrpos doktrinės sė fejės me shqiptarėt edhe pėr punė gjaku siē dijet historikisht Mehmet Ali Pasha ja pat ladru ėmėn kėtyre nė arabi (I ka pre sikur derrat) dhe kėtė hasmėri me doemos do tė mundohen ta pėrhapin nepėr mes kėtyre mjeranėve qė flasin shqip ndėrsa (nėse ?)mendojn arabisht.Kjo e keqe e tyre pėr fat tė keq po gjen terren nė kombin tonė,dhe mė tė infektuarit nga ky virus janė mė sė shumti shqiptarėt tė Iliridės,pastaj kėta tė Kosovės duke mos pėrjashtuar edhe shtetin amė Shqipėri,qė pėr mendimin tim ėshtė mė fajtor pėr tolerimin e kėtyre rrymave ekstreme.Pėr shembull nė Ilirid i konvenon bullgarėve qė shqiptarėt tė kenė kėso problem ndėrė shqiptare dhe nė bashkpunim me arabėt i toleron edhe i financon dukur krijuar problem tė tilla qė ta largoj vėmendjen e opinionit ndaj politikės sė tyre tė pa drejt ndaj shqiptarėve.Ndėrsa kėtė tolerim qė po e bėn shteti Shqiptarė ndaj kėtyre elementeve anti shqiptare nuk mund ta kuptoj fare.njė fjalė e urtėt thotė se peshku kalbet nė kokė, dhe ėshtė mė se e vėrtetė koka jonė (Tirana) ėshtė mė se e kalbur,po ta kishim kokėn tė shėndosh nuk do tė ishte bėrė Shqipėria "livadhė i bagatshėm " pėr kėto elemente (Vahabiste) por arabe dhe ato pseudo ortodokse qė janė pro greke......Po ju tregoj njė tregim tė vėrtetė qė tregohet kėndej nga ne (prefektura e Prizrenit) .Nė kohėn e hyrjetit pak para se tė largohet perendoria osmane nga vendi jonė kishte qenė njė furrėtarė me emrin Mahmud nga krahina e Hasit dhe kishte pasur furrėn nė qytet ndėrkohen kishte ardhur nė shėrbim njė Ēaush arab gjatė verės dhe kishte filluar tė ketė shoqėri me furrėtarin plakė.Nė dimrin e parė qė i kishte qėlluar tė shėrbej nė vendin tonė kishte rėnė shumė borė dhe kishte marrė njė dimėr i ashpėr sa qė nuk mbahet mend. Ēaushi arab duke mos duruar tė ftoftin ishte futur i mėrdhim nė furrėn e Mahmudit dhe nė vend se tė jep selam(ta pėrshėndes) i thotė o Muhmudet efendin ē’ėshtė kjo duke shkundur borėn.Mahmudi i pėrgjigjet bereqetullah Ēaush efendi.Ēaushi ishte mėrdhirė nga tė ftofti dhe nuk ishte mėsuar me njė klimė tė tillė ja kthen pėrgjegjėn.“Jo Mahmud efendi jo ky nuk ėshtė bereqetullah por ėshtė gazepullah.Furrėtari plakė i thotė Ēaushit arab se nuk ke fajė ti je mėsur nė Meke dhe Medinėn e urruar tė rrish i mbėshtjellėn me ēarshaf po kėtu i thonjė Shqipėri dhe jo mė kot kėtu veshin tirqi dhe gjurdi... pra ne njė fjalė e kemi traditėn tonė dhe kjo traditė nuk guxon tė vijet nė dyshimi nga askush aq mė pak nga vet shqiptarėt. Shqiptarė, tė tė gjitha febesimeve flasim me gjuhėn e njėjtė,kemi njė flamur dhe njė komb i kultivojmė traditat e njėjta dhe kemi qėndrim dhe zakonet e njėjta.Mburrja e pėrbashkėt nacionale e jona duhet tė jetė aq e fortė saqė nuk duhet dhėnė vend ndikimit kundėrshtues religjioz, qė tė na ndaj nga njėri tjetri ne jemi njė populli as mė pak e as mė shumė veq se SHQIPTAR pra,mos tė bėhemi argati i dreqit dhe tė birit duke futur pėrqarje nė mes nesh sepse kėto pėrqarje i shėrbejnė Athinės e Beligradit,sikur se nė tė kaluarėn i kanė shėrbyer Romės dhe Stambollit por asnjė here nė tė mirė tė SHQIPĖRIS…kam njė lutje pėr tė gjithė tė vetdijesohemi se Kombi ėshtė e pėrbashkėta jonė ndėrsa feja ėshtė diē individuale ėshtė diq shumė shumė private ėshtė ndėrmjet krijesės dhe Krijuesit…

me respekt fakiri

Fatkeqesisht ne vendin tone po fillojne te lindin keto rryma dhe ajo qe eshte me shqetesuese eshte qe kane gjetur nje terren mjaft te favorshem sidomos ne sferen rekrutimit. Duke patur parasysh qe nje pjese e mire e vendit tone eshte ne gjendje jo te mire ekonomike dhe sociale duke u gjetur ne kushte ekstreme rekrutuesit ne menyre inderekte duke patur kontakt me kete kategori dhe ne emer te fese i kane gjetur pune po ka raste i kane falur dhe bisnese. Ndersa rasti tjeter eshte duke shfrytezuar besimtaret aktual duke i indoktrinuar ose duke infiltruar mesues ose teolog te cilet jane figura te njohura te islamit dhe zoterojne reputacion te konsiderueshem. Ne rastin e pare keto kontigjente te cilet kane bisnese ose pune kane nje motiv per te luftuar dhe rekrutuesit e tyre stimulojne situata duke krijuar armiq te fese te cilet po luftojne islamin dhe perpara ketij fakti duhet luftuar per te mbrojtur punen dhe biznesi qe te dha feja keshtu krijohet nje fryme armiqesie dhe interesi fakti dhe kunderfakti plotesohen te gjitha kushtet per te filluar nje lufte. ndersa ne rastin tjeter ne rastin klasik te luftetarit i cili lufton per te mbrojtur mbreterine e islamit.
avatar
maximus

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Fakiri prej 12.01.12 17:32

I nderuar maximus kėto rryma veēse mė janė duke u shumuar sikur farre e hidhėrave ato janė tė pranishme kudo nė ēdo qytet dhe fshat shqiptarė.....mbase polikanėt nuk kanė nguxim tė mirėn me kėta sepse mua ma merre mendja se mbas tyre shfihen qeverit tė shteteve tė forta.....punė interesi sa mė injorantė tė jetė masa e gjėrė e popullsis aq mė lehtė bėhet biznes i tyre me "arin e zi".... urgjentisht duhet tė kėrkohet njė antivirus kundėr kėtyre virusave aktiv dhe mjerishtė po e themė tepėr infektivė...
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Gjinkalla prej 12.01.12 17:47

Une besoj fuqishem ne zot,por keta derra e kane devijuar fene,keta jane anti zot,me prejardhje sllavo-arabo-cifute.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  maximus prej 13.01.12 9:09

fakiri shkruajti:I nderuar maximus kėto rryma veēse mė janė duke u shumuar sikur farre e hidhėrave ato janė tė pranishme kudo nė ēdo qytet dhe fshat shqiptarė.....mbase polikanėt nuk kanė nguxim tė mirėn me kėta sepse mua ma merre mendja se mbas tyre shfihen qeverit tė shteteve tė forta.....punė interesi sa mė injorantė tė jetė masa e gjėrė e popullsis aq mė lehtė bėhet biznes i tyre me "arin e zi".... urgjentisht duhet tė kėrkohet njė antivirus kundėr kėtyre virusave aktiv dhe mjerishtė po e themė tepėr infektivė...

Antivirusi me i fuqishem ndaj ketij fenomeni eshte thjeshj qe ne si komb te qendrojme te bashkuar dhe gjithashtu te jemi racional ne logjiken sec cfare pasojash mund te sjelle kjo per kombin tone, si ne jeten e perditeshme qe do ti ishte barre shume e rende per popullin qe pervec halleve te shumta edhe kete do kishte mangut. Gjithashtu mbasi 2 dekadash qe ju deshen shqiptareve per te rregulluar reputacionin e keq qe i ishte hapur ne vendet ku ato kishin emigruar duhet qe perseri bota te shohe me syrin e nje terroristi dhe te kthehemi perseri ne mesjete sepse ashtu e ka pare ne ender hoxha apo prifti pa dashur te ofendoj te keto figura shpirterore dhe shmang kete koment per te gjithe ato besimtare te cilet besojne ne zot ashtu sic zoti do qe ato te besojne ne paqe, mirekuptim dhe bashkejetese. Nuk ka besim pa tolerance dhe nuk ka besim per te ndeshkuar perpara zotit te gjithe jemi te pa fuqishem per te vendosur fatin e jetes se tjetrit.
avatar
maximus

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Luli prej 16.01.12 16:43

SHBA: Hysen Sherifi dėnohet me 45 vjet burg pėr terrorizėmShqiptari 27-vjeēar me origjinė nga Kosova, Hysen Sherifi ėshtė dėnuar me 45 vite burg nė SHBA pėr terrorizėm. Sherifi ėshtė shpallur fajtor pasi bashkė me tetė persona tė tjerė po pėrgatitej pėr sulme njė bazė tė marinės amerikane.

“Unė besoj se jam i pafajshėm. Nuk ka asnjė konspiracion”, tha Sherifi para gjykatės, i cili e quajti dėnimin e tij tė padrejtė dhe persekutim tiranik. Ai kishte diskutuar pėr tė sulmuar njė bazė tė marinės nė Boyd me njė amerikan tė konvertuar nė mysliman i cili kishte jetuar nė kėtė bazė gjatė kohės kur babai i tij kishte shėrbyer si oficer. Sherifi ishte i pajisur me leje tė pėrhershme qėndrimi nė SHBA.

Mes tė dyshuarve ėshtė kosovari tjetėr Bajram Asllani. Bashkė me Sherifin ėshtė dėnuar edhe Ziyad Yaghi me 32 vjet burg dhe Mohammad Omar Aly Hassan, me 15 vjet burg. Tė dy kėta janė me origjinė arabe dhe me shtetėsi amerikane.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Zattoo prej 10.02.12 19:44

Gjermani: Burgim tė pėrjetshėm pėr Arid UkėnPara rreth njė viti Arid Uka kreu njė atentat ndaj ushtarėve amerikanė nė Aeroportin e Frankfurtit nė Gjermani. Nga gushti 2011 ai ndodhet nė bankėn e tė akuzuarve. Sot gjykata shpalli dėnimin me burgim tė pėrjetshėm.

Shpesh ai rri aty, pa bėrė asnjė lėvizje, veēse duke fiksuar me sy buzėn e tryezės. Pėrfaqėsuesit tė tė afėrmve tė viktimave i bie nė sy se njė herė ai e dėgjon pak mė me vėmendje dėshminė e njė gazetari pėr gjoja pjesėmarrjen e tij nė njė kamp pėr trajnim terroristėsh nė Bosnjė. Kur bashkė-paditėsi e pyet se pėrse ky interesim i papritur: «Mua gati sa nuk po mė zinte gjumi», pėrgjigjet djali me flokėt e zeza tė hedhura pas. «Unė e di se ku kam qenė!»

Njė skenė filmi si shtysė


Nėpėrmjet avokates sė vet deklaron se nė verėn e vitit 2010 nuk ka qenė nė njė kamp trajnimi xhihadistėsh nė Bosnjė, por pjesėrisht nė Kosovė, ku mes tė tjerash ėshtė pėrpjekur pėr dokumentet e nevojshme pėr tė marrė shtetėsinė gjermane. Pjesėn tjetėr tė kohės, siē del nė pah nga hetimet e prokurorisė, ai e kishte kaluar mė sė shumti nė banesėn e prindėrve nė Frankfurt, ku shpesh luante lojėra lufte nė internet ose shkarkonte material propagande xhihadiste.

Ngjashėm kishte qenė edhe nė mbrėmjen para atentatit tė 2 marsit 2011. Kishte parė njė video nė internet ku ushtarė amerikanė nė Afganistan gjoja pėrdhunonin femra myslimane. Skena nė fakt ishte e njė filmi hollivudian, por pėrdorej nga Lėvizja Islame e Uzbekistanit pėr qėllime propagandistike.

Tė nesėrmen, para se tė nisej pėr nė vendin e tij tė punės si ndihmės nė postėn e aeroportit, pėrveē bukės sė pushimit nė thesin e shpinės kishte futur edhe njė pistoletė, fishekė dhe dy thika. Nė veshėt e tij ende gjėmonin kėngėt xhihadiste qė i dėgjonte nė mp3 kur gjeti ushtarin e parė tė sapo ardhur nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Vetėm pasi gati tė 15 ushtarėt e paarmatosur u futėn nė autobusin qė do t'i ēonte nė bazėn ushtarake amerikane nė Ramstein, hipi edhe atentatori dhe filloi tė qėllonte. Dy i vrau, dy tė tjerė i plagosi rėndė, tek i pesti i ngeci pistoleta. Pak mė vonė u arrestua.

Amok apo xhihad?

Avokati i caktuar nga gjykata, Jens Joerg Hoffmann, e pėrshkruan kėtė akt si «amok me fund tragjik tė njė djali tė ri, tė papjekur e me depresione». Edhe avokatja e tij Michaela Roth thotė se Arid Uka nuk ėshtė terrorist. «Ėshtė njė vepėr qė ai vetė nuk e kupton», i thotė Roth Deutsche Welles.

Nė ditėn e parė tė gjyqit, nė gusht 2011, Arid Uka u distancua nga vepra e tij, por nuk dėrgoi asnjė sinjal nė adresė tė viktimave: «Nė se nuk kishte vend pėr tė kėrkuar falje, tė paktėn tė shprehte keqardhje pėr tė afėrmit, thotė Marcus Steffel, njėri nga bashkėpaditėsit, qė pėrfaqėson tė afėrmit e dy ushtarėve tė vrarė.

Pėr prokurorin federal Jochen Weingarten kjo ėshtė njė vepėr me motive xhihadiste dhe njė krim veēanėrisht i rėndė: «Kjo rrjedh nga dy tė vdekurit, dy tė plagosurit rėndė, dhe nga fakti, qė ai do tė kishte vrarė edhe amerikanė tė tjerė, nė se nuk do t'i kishte ngecur pistoleta», argumenton Weingarten dhe kėrkon dėnimin mė tė rėndė qė ekziston nė Gjermani. Sipas ligjeve gjermane kjo do tė thotė se ai nuk mund tė lirohet para kohe pas 15 vjetėve, siē bėhet zakonisht pėr tė dėnuarit me burgim tė pėrjetshėm.

Arid Uka ėshtė rritur nė Gjermani, por ka lindur nė Kosovė, nė njė vend ku shumica ėshtė myslimane, por Shtetet e Bashkuara tė Amerikės gėzojnė njė simpati shumė tė madhe e ku jo vetėm rrugėt, por shpesh edhe fėmijėt mbajnė emra, Klinton a Ollbrajt – si shenjė falėnderimi pėr mbėshtetjen ndaj luftės sė viteve 1999. Kur u bė i njohur lajmi pėr atentatin e Frankfurtit kushėrinjtė e Arid Ukės nga Mitrovica e Kosovės u treguan shumė tė ēuditur nėpėr media dhe nxituan tė theksonin qėndrimin proamerikan tė familjes.

I radikalizuar nė internet

Babai i Arid Ukės, i cili sipas raporteve nė medie, fėmijėt i ka edukuar si besimtarė, por jo fanatikė, menjėherė i kėrkoi tė falur Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nėpėrmjet medies. Por ndėrkohė prindėrit e tij janė tėrhequr dhe refuzojnė jo vetėm intervistat me gazetarė, por edhe tė dalin para gjyqit.

Megjithėse i rritur si mysliman besimtar, me sa duket familja e tij nuk ka pasur ndonjė ndikim nė orientimin e tij xhihadist. «Nuk ka asnjė shenjė qė flet pėr radikalizimin e tij nė familje. Madjen nuk ka asnjė tregues pėr ndonjė lidhje tjetėr direkte», thotė pėr Deutsche Wellen, Guido Steinberg, nga Fondacioni «Shkenca dhe Politika» nė Berlin.

Arid Uka nė fakt kishte nė Facebook pseudonimin luftarak Abu Reyyan (Ruajtės i portės qiellore) dhe ishte i lidhur nėpėrmjet tij me salafistėt mė tė njohur tė Gjermanisė, por nga hetimet del se asnjėrin syresh ai nuk e kishte njohur personalisht. Edhe hipoteza e pjesėmarrjes sė tij tė mundshme nė njė kamp trajnimi nė Bosnje nė masė tė madhe u hodh poshtė nga njė dėshmitare e Zyrės Federale tė Kriminalistikės.

Pėr ekspertėt ky konstatim vjen i befasishėm. «Shumica e specialistėve janė nisur deri tani nga teza, se pėr tė realizuar njė atentat terrorist tė suksesshėm, duhet tė kesh qenė mė parė nė ndonjė trajnim», thotė eksperti pėr terrorizmin Steinberg. Ai kujton se ka pasur raste tė ngjashme mė parė, kur terroristėt janė bėrė vetė, por ato kanė dėshtuar. Sipas ekspertit, atentati i Arid Ukės ėshtė kėshtu ndoshta jo vetėm sulmi i parė i suksesshėm terrorist-xhihadist nė Gjermani, por i pari i njė xhihadisti tė prodhuar vetė nėpėrmjet internetit. /dw/
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Zattoo prej 04.03.12 18:31

SHBA, 27 vite burg terroristit shqiptarBetim Kaziu, qytetar amerikan me origjinė nga Kosova u dėnua me 27 vite burg nga gjykata e Nju Jorkut ndėrkohė qė prokurorėt kėrkuan dėnim tė pėrjetshėm. Kaziu akuzohet pėr terrorizėm pasi nė korrik tė vitit 2011 ai u ndalua pėr konspiracion me qėllim vrasje.

Nga ana tjetėr, Kaziu u shpall fajtor pėr sigurimin e mbėshtetjes materiale pėr njė organizatė terroriste.

Para gjykatės, Betim Kaziu u tregua i penduar pėr ēfarė kishte bėrė ndėrsa prokurorėt pretenduan se ai ka bėrė pėrpjekje edhe pėr tu bashkuar me Al Kaedėn nė Irak, Afganistan dhe nė Ballkan.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi