Parafytyrimi kreativ

Shko poshtė

Parafytyrimi kreativ

Mesazh  Xhemajl prej 20.10.10 18:01

Ē'ėshtė parafytyrimi kreativ?

Parafytyrimi kreativ ėshtė teknikė e shfrytėzim it tė fantazisė suaj pėr tė krijuar atė qė e dėshironi nė jetė. Nuk ka asgjė tė re, tė panjohur dhe tė parėn domtė pėrkitazi me parafytyrimin kreativ. Ju atė e aplikoni ēdo ditė, bile edhe nė ēdo moment. Kjo ėshtė aftėsi e natyrshme e imagjinatės - e bazės sė energjisė kreative tė cilėn gjithnjė e shfrytėzoni, pavarėsisht se a jeni tė vetėdijshėm apo jo.

Shumė nga ne, parafytyrimin kreativ, e kemi shfrytėzuar relativisht nė mėnyrė tė pavetėdijshme, bile, edhe negativisht. Pėr shkak tė rrėnjosjes sė thellė tė koncepteve negative nė jetė, automatikisht kemi konkluduar se tė metat, kufizimet, vėshtirėsitė dhe problemet tona janė parapėrcaktim i kismetit (fatit).

Ky libėr do t'ju mėsojė se si, nė mėnyrė tė vetėdijshme, ta shfrytėzoni parafytyrimin kreativ, kėshtu qė me ndihmėn e metodave tė parafytyrimit kreativ, ju do tė realizoni atė qė nė tė vėrtetė e dėshironi - dashurinė, kėnaqėsinė, fatin, marrėd hėniet e mira, punėn qė ju shpėrblehet, para mendimin, bukurinė, prosperitetin, qetėsinė e brendshme dhe harmoninė... dhe tė gjitha ato qė zemra ju dėshiron. Aplikimi i parafytyrimit kreativ na jep ēelėsin pėr t'u bashkuar me tė mirat natyrore dhe me begatitė e jetės.

Imagjinata ėshtė aftėsi pėr tė krijuar idenė a pasqyrėn shqisore nė intelektin tuaj. Nė parafytyrim kreativ shfrytėzojeni imagjinatėn pėr tė krijuar fig urėn e qartė diēka qė dėshironi tė realizoni. Pastaj koncentrohuni pėr atė ide a figurė rregullisht, duke i dhėnė asaj energji derisa tė bėhet realitet objek tiv..., me fjalė tė tjera, derisa me tė vėrtetė nuk arri ni atė qė e keni paramenduar.

Qėllimi juaj do tė jetė: fizik, emocional, mendor a shpirtėror. Mund tė paramendoni shtėpinė e re, tė punoni nė punė tė re ose tė pėrjetoni diēka tė mrekullueshme, do tė ndjeheni tė qetė dhe tė matur, do tė keni kujtesė dhe aftėsi tė pėrmirėsuar pėr mėsim. Mund tė paramendoni se si do ta zgjidhni situatėn e rėndė pa mund apo, si qenie e hareshme, me shumė dritė dhe dashuri. Mund tė punoni ēfarė do pune qoftė dhe rezultatet nuk do t'ju mungojnė... pėrmes pėrvojės do t'i konstatoni figurat dhe tak tikat qė mė sė shumti ju shėrbejnė.

Po e zėmė, si pėr shembull, keni vėshtirėsi me ndokėnd dhe do tė dėshironit qė tė krijonit marrėd hėnie mė tė pajtueshme me atė person.
Sė pari vetveten bjereni nė gjendje tė thellė, tė qetė dhe meditative, e, mandej, paramendoni se si ju dhe ai person reciprokisht komunikoni nė mėnyrė tė hapur, me respekt dhe nė harmoni. Tentoni qė vetes t'ia rrėnjosni ndjenjėn e mundshme tė pasqyrės shqisore; pėrjetojeni atė sikurse po ndodh.

Pėrsėriteni shpesh kėtė ushtrim tė thjeshtė e tė shkurtėr, dy a tri herė nė ditė, ose sa herė qė ju duhet. Po qe se jeni tė sinqertė ndaj dėshirės dhe qėllimit tuaj dhe po qe se do tė jeni tė gatshėm nė ndėrrime, sė shpejti do tė vėreni se marrėdhėniet do tė jenė tė qėndrueshme, tė lehta dhe tė pėrzemėrta.

Gjithashtu, edhe personi tjetėr do t'ju bėhet mė i dashur dhe se me tė mė lehtė do tė komunikoni. Nė fund do tė vėrtetoni se problemi do tė zgjidhet plotė sisht, nė kėtė a nė atė mėnyrė, me kėnaqėsi reci proke.

Duhet tė theksojmė se kjo teknikė nuk mund tė shfrytėzohet pėr "kontrollin" e sjelljes sė tė tjerėve, ose t'i detyroni tė tjerėt tė veprojnė kundėr dėshirės suaj. Efekti i tillė aplikohet pėr tė mėnjanuar penge sat tona tė brendshme tė vetėdijes dhe tė harmonisė sė natyrshme, duke u lejuar tė gjithėve qė tė shpre hen nė mėnyrė mė pozitive.

Pėr tė shfrytėzuar parafytyrimin kreativ nuk ėshtė e nevojshme tė besoni nė idetė metafizike dhe spirituale, edhe pse duhet tė jeni tė pėrgatitur pėr tė pranuar koncepte tė caktuara si tė mundshme. Nuk ėshtė i nevojshėm "besimi" nė cilėndo forcė jashtė vetes suaj.

Pikėrisht ėshtė e domosdoshme qė dėshirat tuaja t'i pasuroni me dije dhe me pėrvojėn tuaj, si dhe tė mos ngurroni pėr tė tentuar nė diēka tė re nė kuptimin pozitiv,

Mėsojini parimet; pėrsosini metodat pa paragjykime; pastaj vlerėsojini vetė se a thua ju janė tė dobishme?!

Po qe se janė, vazhdoni t'i aplikoni dhe t'i zhvil loni, sė shpejti ndėrrimet nė ju dhe nė jetėn tuaj do t'i kapėrcejnė tėrė ato qė nė fillim keni mundur t'i paramendoni...

Parafytyrimi kreativ ėshtė magji nė kuptimin mė tė lartė tė kėtyre fjalėve. Ajo pėrfshin tė kup tuarit dhe pajtueshmėrinė me parimet natyrore tė cilat e drejtojnė funksionimin e universit tonė, si dhe mėsimin se si ato parime tė shfrytėzohen nė mėnyrė sa mė tė vetėdijshme dhe mė kreative.

Se asnjėherė nuk keni parė lule tė bukur a perėndim magjik tė diellit, e ndokush kėto ju ka pėrshkruar, do tė mendoni se kjo ėshtė mrekulli (qė nė tė vėrtetė edhe ashtu ėshtė). Por, kur diē tė tillė edhe keni parė dhe pėrjetuar, filloni tė kuptoni se si ato fenomene ekzistojnė; ēdo gjė ju duket e natyr shme dhe asgjė e ēuditshme.

Po kėshtu vlen edhe pėr proceset e parafytyrim it kreativ. Ajo qė nė fillim mund tė na duket e pamundshme dhe e zhytur pėr mendjen tonė racionale, mbetet plotėsisht e kuptueshme kur fillojmė t'i mėsojmė dhe t'i ushtrojmė parimet themelore.

Kur kėtė e realizoni, do t'ju duket se po krijoni mrekulli nė jetėn tuaj... e kėtė nė tė vėrtetė ju po e bėni.


Si vepron parafytyrimi kreativ?

Pėr tė kuptuar se si vepron parafytyrimi kreativ, duhet shikuar disa parime reciprokisht tė lidhura.

Universi fizik ėshtė energji

Bota shkencore ėshtė duke zbuluar atė qė mėsuesit e metafizikės dhe tė shkencave shpirtėrore e kanė ditur me shekuj. Universi ynė fizik nė tė vėrtetė nuk ekziston nga "materia"; komponenta e saj themelore ėshtė ndonjė fuqi a esencė (qenėsi), tė cilėn mund ta quajmė energji.

Sendet duhet tė jenė tė forta dhe tė ndara nga njėra-tjetra nė nivelin nė tė cilin shqisat tona fizike normalisht veprojnė. Mirėpo, nė nivele tė imta, atomike dhe ndėratomike, shihet se nė tė parė materia ėshtė e fortė dhe e pėrbėrė nga tė gjitha ato grimca dhe thermi nė kuadėr tė grimcave, pėr tė cilat nė fund do tė konstatohet se janė energji e pastėr.

Fizikisht ne jemi vetėm energji dhe tė gjitha nė ne (dhe rreth nesh) janė pėrbėrė nga energjia. Tė gjithė ne jemi pjesė e njė fushe tė madhe energjike. Sendet qė i vrojtojmė si tė forta dhe tė ndara, nė brendi janė forma tė ndryshme tė energjisė sonė themelore, e qė pėr tė gjithė ne ėshtė e pėrbashkėt. Ne tė gjithė jemi njė, ashtu edhe nė kuptimin buk val fizik.

Energjia vibron nė shkallėzime tė Llojllojshme tė shpejtėsisė dhe ashtu pėrfiton cilėsi tė ndryshueshme, nga e imta deri te dendėsia. Kuptimi ėshtė relativisht i zgjedhur, i formės sė lehtė tė energjisė dhe pėr kėtė mjaft lehtė dhe shpejt ndėrrohet.

Materia relativisht ėshtė e dendur, energjia e formės kompakte; pėr kėtė shkak me ngadalėsi largohet dhe ndėrrohet. Edhe nė materie ekzistojnė vibracione tė mėdha. Indi i gjallė relativisht ėshtė i imėt dhe shpejt ndėrrohet dhe nė te mjaft lehtė ndikojnė shumė sende.

Shkėmbi ėshtė i formės sė dendur, mė ngadalė ndėrrohet, pra edhe mė rėndė ndikojnė nė te. Ndėrkaq, edhe nė shkėmb ndikon dhe ndėrrohet uji i hollė dhe i lehtė i energjisė, si pėr shembull, tė gjitha format e energjisė janė tė varura ndėr vete dhe mund tė veprojnė nė njėra- tjetrėn.

Energjia ka veti magnetike

Njė ndėr ligjet e energjisė ėshtė edhe energjia e cilėsisė sė caktuar, apo vibracioni tėrheq energjinė e cilėsisė pėrkatėse a tė vibracionit.

Mendimi dhe ndjesia kanė energjia vetjake magnetike, e cila tėrheq energjinė pėrkatėse tė natyrshme. Mund tė shikojmė se si ky parim vepron kur, pėr shembull, "rastėsisht" ta takojmė ndokėnd tė cilin mu nė atė moment e kemi paramenduar, ose "rastėsisht" tė marrim nė dorė mu atė libėr i cili i ka tė dhėnat qė nė atė moment na janė tė nevojshme.

Forma pėrcjell idenė

Mendimi ėshtė i shpejtė, i lehtė, i formės mobile tė energjisė. Pėr ndryshim nga format e dendura, siē ėshtė materia, paraqitet nė moment.
Kur diēka krijojmė, paraprakisht atė e krijojmė nė formė mendimi. Mendimi a ideja gjithnjė i para prin realizimit . "Mendoj tė pėrgatis darkėn", ėshtė ideja ajo qė i paraprin pėrgatitjes sė racionit. "Dėshiroj fustan tė ri'", do t'i prijė shkuarjes pėr tė blerė fustan tė ri. "Mė ėshtė e nevojshme puna", do t'i prijė gjetjes sė punės.

Artisti sė pari e ka idenė e frymėzimit, pastaj e krijon figurėn. Ndėrtimtari sė pari e bėnė projektin, pastaj me tė e ndėrton shtėpinė.

Ideja ėshtė si plani themelor: e krijon figurėn e formės, e cila pastaj magnetizohet dhe energjinė fizike e orienton pėr t'u hedhur nė atė formė e qė nė fund manifestohet me energji tė barabartė.

I njėjti parim ėshtė i saktė bile edhe atėherė kur nuk e marrim drejtpėrdrejt veprimin fizik pėr t'i realizuar idetė tona. Thjesht, idenė a mendimin qė e mbajmė nė vete ėshtė energji qė tenton tė tėrheqė e tė krijojė kėtė formė nė materialin e njėjtė. Po qe se gjithnjė mendoni nė sėmundje, ju do tė sėmureni; nėse beson se je i bukur, do tė mbetesh i bukur.

Ligji i ndriēimit dhe i tėrheqjes

Ky parim ėshtė parim qė do t'ju kthejė tėrė atė qė e emitoni nė univers ("Ēka mbjell, korr").

Nga aspekti praktik, kjo do tė thotė se ne gjith njė nė jetėn tonė e tėrheqim atė qė mė sė shumti e paramendojmė, atė qė mė sė shumti e besojmė, qė presim ose mė qartė atė qė e paramendojmė.

Kur jeni tė frikėsuar, tė pasigurt dhe tė shqetė suar (tė indisponuar), do tė tėrhiqni mu ato pėrvoja, situata apo ata njerėz qė do tė donit t'u shmangeshit. Po qe se jeni pozitivisht tė disponuar, duke pritur dhe duke paramenduar kėnaqėsi, lum turi dhe fat, do t'i tėrhiqni njerėzit, situatat dhe ngjarjet qė u pėrgjigjen pritjeve tuaja pozitive. Sa mė tepėr energji pozitive qė jepni, aq mė tepėr energji do tė fitoni.

Pėrgatitja e parafytyrimit kreativ

Procesi i ndėrrimeve nuk paraqitet nė nivele sipėrfaqėsore, por nė paramendime pozitive". Ky kėrkon hulumtime, zbulime dhe ndėrrime tė qėn drimeve tona mė tė thella dhe mė themelore ndaj jetės. Kjo ėshtė arsyeja e mėsimit se si duhet shfry tėzuar parafytyrimin kreativ pėr tė mbetur procesi i thellė dhe pėrmbajtjesor i zhvillimit.

Nė kėtė proces shpesh zbulojmė mėnyrat qė nė vetvete i kemi pen guar dhe i kemi pamundėsuar pėr tė arritur kėnaqėsi dhe pėrmbajtėsi nė jetė, e gjithė kjo pėr shkak tė frikėsimeve dhe koncepteve tona negative. Kur njihen kėto qėndrime tė kufizuara, ato mund tė mėnjanohen me procesin e parafytyrimit kreativ, duke i liruar hapėsirė gjendjes sė natyrės sonė tė lumtur, duke pėrmbushur edhe dashuri...

Nė fillim parafytyrimin mund ta ushtrojmė nė kohėn e caktuar dhe me qėllim tė pėrcaktuar. Se si do tė krijoni shprehi pėr ta aplikuar dhe pėr tė filluar tė besoni nė rezultatet e mundshme, do tė kon statoni se ajo do tė bėhet pjesė juaja e paramendim it. Ekziston vetėdije e pėrhershme, gjendje e zgjuar, pėr tė cilėn gjė do tė jeni tė vetėdijshėm se jeni kreator i pėrhershėm i jetės suaj personale.

Kjo ėshtė pika pėrfundimtare e parafytyrimit kreativ - qė ēdo moment tė jetės sonė e bėjmė moment krijues ēudibėrės, ku ne natyrisht vetėm e zgjedhim jetėn mė tė mirė, mė tė suksesshme dhe mė tė bukur paramenduese.


Nga Shakti GAWAIN

Vazhdon...
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parafytyrimi kreativ

Mesazh  Xhemajl prej 09.11.10 17:58

Ushtrim i thjeshtė nė parafytyrimin kreativ

Ky ushtrim ėshtė bėrė nė teknikėn themelore tė parafytyrimit kreativ.
Sė pari mendoni diēka qė e dėshironi, pėr kėtė ushtrim zgjidhni diēka tė thjeshtė nė mėnyrė qė mė lehtė tė mund tė paramendoni pėr tė pėrfituar. Kjo do tė mund tė ishte gjė tė cilėn e dėshironi, ngjarje qė do tė pėrjetoni, situatė ku dėshironi tė ndodheni, ose kėrkesė pėr disa kushte pėrmirėsuese nė jetė.

Uluni apo shtrihuni nė pozitė tė pėrshtatshme, nė vendin ku nuk do tė keni shqetėsime. Plotėsisht trupin ta keni tė qetė. Mendoni nė relaksim tė ēdo muskuli individualisht, duke filluar nga gishtėrinjtė e kėmbėve e deri te koka, pastaj lejoni qė t'ju "rrjed hė" e gjithė ndeja. Merrni frymė thellė e ngadalė nga stomaku. Numėroni nga 10 deri nė 1, duke pėrkuj tuar tėrė kėtė tė pushuar pėr ēdo numėr.

Kur ndjeheni plotėsisht tė relaksuar, filloni tė mendoni atė qė dėshironi mu ashtu siē e dėshironi. Po qe se ėshtė ndonjė lėndė, mendoni vetėm nė lėndė, se si e pėrdorni, se si e bėni atė tė mrekul lueshme, se si e pėrjetoni, se si ua tregoni miqve. Po qe se kjo ėshtė situatė a ngjarje, veten e paramendoni nė vendin e ngjarjes dhe kjo ngjarje t'ju ndod hė ashtu siē e keni dėshiruar. Mund tė paramendoni se ēka do tė flasin njerėzit, ose cilatdo detaje qė do t'jua bėjnė figurėn reale.

Mund tė shfrytėzoni relativisht pak kohė apo disa minuta pėr tė paramenduar kėtė - veproni ashtu siē ju pėrgjigjet! Pėrjetojeni atė! Kjo do tė duhej t'ju bėhet pėrvojė mjaft e mirė, sikurse fėmija i zgjuar kur ėndėrron pėr atė qė do tė marrė pėr ditėlindje.

Tani, duke iu pėrmbajtur ende idesė a pasqyrės shqisore, thuajini vetes diēka mjaft pozitive e afir mative (me zė a nė vete, se si ju pėrgjigjet) pėr atė, si pėrshembull:
"E shoh veten nė vikendin e bukur nė bjeshkė". "Ēfarė pushimi i shkėlqyer?!" Ose: "Tani kam mar­rėdhėnie tė jashtėzakonshme e tė rregulluara me___________. "Nė tė vėrtetė mėsojmė pėr tė kuptuar njėri-tjetrin".

Kėto deklarime pozitive, tė quajtura afirmime, janė pjesė tė rėndėsishme tė parafytyrimit kreativ, tė cilat mė vonė, nė mėnyrė tė zgjeruar, do t'i kup tojmė.
Gjithnjė pėrfundojeni kreativitetin me deklarim tė fortė nė vete:
"Kjo a diēka mė e mirė, tash manifestohet pėr mua mėnyrė tė kėnaqshme dhe tė pajtueshme, pėr tė mirat e ne tė gjithėve".

Kjo do tė lėrė hapėsirė pėr diēka ndryshe, bile pėr diē edhe mė tė mirė sesa qė keni menduar mė parė, dhe ju pėrkujton se ky proces funksionon nė tė mirė tė tė gjithėve.

Po qe se ju paraqiten dyshime a mendime kon tradiktore, mos tentoni t'u rezistoni a t'u pengoni. Kjo do t'u jepte forcė tė cilėn as qė e kanė. Lejojuni t'ju kalojnė pėrmes vetėdijes suaj, si dhe kthejuni deklarimeve dhe figurave tuaja pozitive.
Kėtė proces zbatojeni vetėm derisa kėtė e pėrje toni ose derisa ju ėshtė interesante. Kjo mund tė zgjasė 5 minuta ose njė gjysmė ore. Pėrsėriteni pėr ēdo ditė, mundėsisht sa mė shpesh.

Siē e shihni, procesi themelor ėshtė relativisht i thjeshtė. Qė me tė vėrtetė ta aplikoni me efikasitet, zakonisht ėshtė e nevojshme mė shumė mirėkuptim dhe ushtrime.

Me rėndėsi ėshtė tė qetėsoheni

Ėshtė e rėndėsishme qė thellėsisht tė jeni tė qetė, kur filloni tė mėsoni ta aplikoni parafytyrimin kreativ. Kur trupin dhe mendjen e keni thellėsisht tė relaksuar, valėt e trurit ju ndėrrohen dhe ju ngelin tė ngadalshme. Ky nivel i thellė e i ngadalshėm quhet alfa nivel (ndėrsa gjendja jonė, e zgjuar, quhet beta nivel) dhe nė jehonė janė shumė kėrkime shkencore tė ndikimeve dhe tė vetive tė tij.

Ėshtė konstatuar se alfa niveli ėshtė njė gjendje mjaft e mirė e vetėdijes, pėr shkak tė ndikimit tė pushueshėm tė trupit dhe tė mendjes. Dhe, ē'ėshtė veēanėrisht interesante, kjo gjendje ėshtė konfir muar si mė efikase nga beta niveli nė krijimin e ndėrrimeve tė vėrteta nė tė ashtuquajturėn botė objektive, pėrmes aplikimit tė parafytyrimit.

Pėr aplikimin tonė praktik kjo do tė thotė se, po qe se do tė mėsoni qė thellėsisht e tė qetė tė aplikoni parafy tyrimin kreativ, do tė mund tė realizoni ndėrrime efektive nė jetėn tuaj, sesa sikur kėtė do ta kishit bėrė duke paramenduar, duke u brengosur, duke planifikuar ose duke tentuar qė tė manipuloni me sende dhe njerėz.

Po qe se e keni zhvilluar ndonjė mėnyrė tė cak tuar pėr t'u bėrė tė lirshėm a pėr tė arritur gjendje tė qetė e meditive, pėr ēdo rast shfrytėzojeni atė metodė. Nė tė kundėrtėn, ndoshta do tė dėshironit tė shfrytėzonit metodėn qė e kam pėrshkruar nė pjesėn time paraprake - frymėmarrje e thellė, por ngadalė, duke liruar ēdo muskul individualisht dhe duke numėruar ngadalė nga 10 deri nė 1. Nė qoftė se keni vėshtirėsi rreth arritjes sė gjendjes sė lirė fizike, ndoshta do tė kishit mundur tė mėsoni jogėn ose meditimin, pėr ēka kjo do t'ju ofronte ndihmė. Mirėpo, me vetėm pak ushtrime tė lira do tė arrini pėrsosmėri.

Natyrisht, mirėqenia nga e gjithė kjo ėshtė, pra, se veprimi i thellė dhe i lirshėm do tė jetė i frytshėm pėr shėndetin fizik e atė mendor.

Veēanėrisht ėshtė rekomanduese qė parafy tyrimin kreativ ta praktikoni nė mbrėmje para fjet jes, ose nė mėngjes menjėherė posa tė zgjoheni, sepse atėherė mendja dhe trupi thellėsisht janė tė receptuar. Mė praktike ėshtė qė kėtė ta bėni tė shtrirė nė shtrat, por nėse keni tendenca pėr kotje, atėherė mė sė miri ėshtė qė tė uleni nė skajin e shtratit apo nė karrige - nė pozitė tė pėrshtatshme. Kurrizi i drejtė ndihmon rrjedhjen e energjisė dhe lehtėson tė arriturit e thellė tė alfa valės.

Periudha e shkurtėr e meditimit dhe e parafytyrimit kreativ nė mesditė do t`jua qetėsojė dhe do t'jua pushojė edhe pjesėn tjetėr tė ditės, e cila do t'ju kalojė mė rehat.

Si tė parafytyroni?

Shumė pyesin ē'do tė thotė fjala "parafytyrim". Disa janė tė brengosur se kur i mbyllin sytė dhe ten tojnė tė parafytyrojnė, nuk e shohin pasqyrėn shqisore.

Mos lejoni qė t'ju hutojė termi "parafytyrim". Pėrgjithėsisht nuk ėshtė e nevojshme qė me mend tė shihni pamje. Disa thonė se, kur i mbyllin sytė, shohin me mprehtėsi mjaft pamje. Tė tjerėt ndjejnė se nė tė vėrtetė nuk "shohin" asgjė, por se nė njė mėnyrė "paramendojnė" ose mendojnė tė vėshtrojnė atė pamje, ose mbesin ndjesi tė vetėdijshme ndikuese. Kjo, gjithsesi, ėshtė nė rregull. Ne tė gjithė, gjithnjė e pėrdorim imagjinatėn; ėshtė e pamundur tė mos e pėrdorni, kėshtu qė ėshtė i mirė ēdo proces qė do tė mund tė aplikoni atėherė kur imagjinoni (paramendoni).

Po qe se nuk jeni tė sigurt se ē'do tė thotė parafytyrimi, lexoni ēdo ushtrim tė ardhshėm, tani mbyllini sytė dhe tentoni:

Mbylli sytė dhe lirohuni! Paramendoni nė ndonjėrin lokal sikurse ėshtė dhomė juaja e fjetjes a e ditės. Pėrkujtojeni disa detaje tė njohura nga ajo, siē ėshtė: ngjyra e tepihut, renditja e mobileve, ndriēimi i saj. Paramendoni se si po hyni nė atė lokal, se si po uleni nė karrige komode dhe si po shtrihen, nė shtrat tė rehatshėm.

Tani pėrkujtoni ndonjė ēast tė mirė qė e keni pėrjetuar disa ditė tė kaluara, posaēėrisht ndonjė ēast tė ndjesive tė kėndshme fizike, siē ėshtė dreka e shijshme, merrni ndonjė porosi, tė magjepsur me ujin e kėndshėm e tė ngrohtė, ose duke ēuar dashuri. Pėrkujtojeni atė pėrvojė mundėsisht sa mė mirė, si dhe dėfrehuni pėrsėri nė ato ndjesi tė bukura.

Tani paramendoni veten nė njė ambient tė rehatshėm fushor, ndoshta duke pushuar nė bar tė njomė e tė gjelbėr para lumit tė pastėr ose duke shėtitur nė pyllin e dendur e tė bukur. Ky mund tė jetė vendi ku dikur veēse keni qenė ose vendi ideal ku do tė donit tė shkonit. Paramendojini detajet dhe paramendojeni atė vend ashtu siē e dėshironi nė jetė.

Metoda qė e keni aplikuar duke paramenduar kėto shfaqje, paraqet mėnyrėn tuaj tė parafytyrimit.

Ekzistojnė dy mėnyra tė parafytyrimit kreativ: njėra ėshtė e pranueshme (receptive) e tjetra ėshtė aktive. Nė mėnyrė receptive thjesht lirohemi dhe lejojmė qė pamjet dhe pėrshtypjet tė na mbushen pa paramendim tė posaēėm tė detajeve tė tyre - pranojmė atė qė do tė arrijė. Nė mėnyrė aktive, tė vetėdijshėm, e zgjedhim dhe e krijojmė atė qė dėshirojmė tė shikojmė a tė paramendojmė. Pra, se kėto procese janė pjesė e qenėsishme tė parafytyrimit kreativ, ėshtė me rėndėsi qė zotėsitė aktive dhe receptive t'i pėrforconi gjatė ushtrimeve.

Problemet e posaēme tė parafytyrimit


Kohė pas kohe njeriu e bllokon zotėsinė e tij tė parafytyrimit a tė imagjinimit sipas dėshirės sė tij dhe ndjen se "kurrsesi nuk mundet". Ky bllokim kryesisht paraqitet nga frika dhe mund tė tejkalo het, nėse njeriu kėtė e dėshiron.

Zakonisht njeriun e bllokon zotėsia e tij pėr tė shfrytėzuar parafytyrimin kreativ nga frika prej asaj qė mund tė hasė kur "shikon" nga brenda nė vetvete - frikė nga emocionet dhe ndjesitė e veta personale. Pėr shembull, njė nxėnės imi kurrsesi nuk ka mundur tė parafytyrojė dhe gjithnjė ka ėndėrruar nė kohėn e meditimit. Me njė rast ėshtė konstatuar se ka pėrjetuar njė pėrvojė mjaft emocionale, gjatė parafytyrimit ka qenė i frikėsuar se do tė jetė i pakėndshėm, po qe se do tė jetė emocional para tė tjerėve.

E vetmja e vėrtetė ėshtė se nė ne nuk ka asgjė qė do tė mund tė na lėndonte; vetėm frika nga pėr jetimet e ndjenjave tona personale mund tė na mbajė tė mbyllur.

Po qe se do t'ju paraqitet diēka e pazakonshme dhe e papritur gjatė meditimit, mė sė miri ėshtė qė kėtė ta shqyrtoni, ta mbani dhe tė pėrvetėsoni sa mė tepėr, do tė konstatoni se do ta humbė tėrė fuqinė negative ndaj jush. Frikėsimet tona paraqiten nga sendet me tė cilat nuk ballafaqohemi. Posa tė jemi tė pėrgatitur pėr t'u kacafytur plotėsisht me burim in e frikės, ajo atėherė e humb fuqinė e vet.

Pėr fat kėto probleme tė parafytyrimit janė tė rralla. Sipas rregullit, parafytyrimi kreativ vjen natyrshėm dhe sa mė shumė qė ta ushtroni do tė keni mė lehtė.

Vazhdon...
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi