Zhduket i tėrė fshati nė Kinė

Shko poshtė

Zhduket i tėrė fshati nė Kinė

Mesazh  Big Bang prej 19.10.10 17:50

Zhduket i tėrė fshati nė KinėMė 13 tetor rreth orės katėr tė mėngjesit nė malet e Kinės ėshtė zhdukur njė fshat i tėrė pa gjurmė, nė mėnyrė misterioze. Ky rajon tash ėshtė nėn kontrollin e ushtrisė.

Dėshmitarėt thonė se mbi kėtė rajon ėshtė parė duke fluturuar njė UFO, ndėrsa thonė se mė atje tashmė janė zhdukur edhe gjarpėrinjtė. Autoritetet, nuk dėshirojnė tė pohojnė asgjė, duke thėnė se kėto janė thashetheme.

Po ashtu flitet se fshati gjendet afėr njė centrali bėrthamor, qė lė hapėsirė pėr dyshim se diēka e ēuditshme ėshtė duke ndodhur edhe nėse nuk ka lidhje me UFO-t dhe ėshtė e mundur se mu pėr kėtė arsye ushtria po pėrpiqet tė fshehė diēka nė atė rajon.

Nė video-incizimin, me njė kualitet jo shumė tė mirė, pėr tė cilin besohet se ėshtė incizuar nė afėrsi tė kėtij vendi, shihet njė dritė e bardhė e ēuditshme.

Nė njė emision tė radios mė 14 tetor janė vėrtetuar pohimet e para, pasi ėshtė pėrmendur se fshati ėshtė evakuuar, e mė pas ėshtė zhdukur krejtėsisht pasi qė njė objekt i bardh i madh doli nga njė re e zezė tymi.

Tė gjitha rrugėt kryesorė qė qojnė drejt kėtij fshati janė mbyllur, ndėrsa ushtria ka ndaluar hyrjen nė fshat. Pritet qė sė shpejti tė rrjedhin informacionet e para ose ndoshta edhe video incizime nga ajri pėr tu bindur nėse fshati vėrtetė ėshtė zhdukur nga faqja e dheut apo thjeshtė ėshtė fryt i imagjinatės sė njerėzve.


avatar
Big Bang

210


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zhduket i tėrė fshati nė Kinė

Mesazh  Luli prej 21.10.10 13:54

Nje ngjarje e ngjashme me fshatin kinez ka ndodhur edhe para 80 viteve

Fshati qė u zhduk pa lėnė gjurmė

Policia here pas here kthehet dhe mundohet te zbuloje shkaqet per te cilat nje fshat i tere me nje popullesi per 1.200 banore gjithashtu dhe te vdekurit e po ketij fshati, u zhduken pa lene asnje gjurme, ne erresiren e nje nate dimri.

Misteri filloi ne 1930 kur gjuetari Arnand Laurent dhe dy djemte e tij pane nje drite te ēuditshme qe kryqezoi qiellin ne Kanada. Laurent deklaron qe drita ndryshonte forme ne momente tė ndryshme, ne menyre qe ne njė moment ishte cilindrike dhe ne njė tjeter si njė predhe e madhe.

Pak dite me vone , njė pjese e anetareve tė policise qe kalonin prane liqenit Anikuni qėndruan ne kasollen e Laurentit ne kėrkim tė njė strehimi. Njeri prej tyre shpejgon qe ne liqen kishte “diēka si njė problem”.

Policia pyeti Laurentin konfuz nėse drita qe kishte pare ishte e drejtuar nga liqeni dhe ai ju pėrgjigj pozitivisht.

Gjate viteve tė mepasme Laurentet nuk u pyeten me.Ku ishte njė shkujdes , ku policia e Kanadase nuk kuptoi se kishte tė bente me rastin me tė jashtezakonshem tė historise...

Kur njė tjeter gjuetar , i quajtur Joe Labelle, po udhėtonte neper bore drejt fshatit afer liqenit Anikuni , u ndie i bezdisur nga njė ndjenje e ēuditshme. Normalisht , ajo ishte njė berthame e zhurmshme rurale e 1.200 personave ne ate dite, Joe priste tė degjonte lehjet e qenve tė banoreve qe ishin mirėseardhje e zakonshme.

Por kasollet e rrethuara nga bora ishin tė zhytura ne heshtje, dhe nuk dilet tym nga asnjera.

Duke ecur bregut tė liqenit , gjuetari pa qe varkat ishin tė lidhura . Pa dyshim qe kur shkoi dere me dere , takoi njė vetmi misterioze.Ende ishin tė mbėshtetura neper porta pushket e burrave.Asnje burre kur nisje ne udhėtim nuk e linte kurre pushken ne shtepi.

Brenda shtėpive , tenxheret me gjelle ishin mykur mbi zjarret e fikur prej shume kohesh.

Por Labelle nuk takoi trupa , as tė gjalle as tė vdekur, as shenja dhune.

Joe Labelle shkoi ne zyren telegrafike dhe transmetoi ēka pa policise se Kanadase. Tė gjithe oficeret disponibel shkuan ne zonen e liqenit. Mbas pak ore kėrkimesh , policia takoi qente e e slitave tė humbura.Ishin tė lidhur neper pemet afer fshatit dhe trupat e tyre u gjeten nen blloqe bore. Kishin vdekur nga tė ftohtit dhe uria.

Ne varrezat e Anikunit , u prodhua njė zbulim tjeter rrenqethes.Tani ishte njė vend me varre tė hapura , nga tė cilat dikush kishte nxjerre kufomat.

Nuk dukeshin gjurme jashte fshatit , dhe aq me pak mjete transporti me tė cilat njerėzit tė kishin ikur. Pa mundur tė besonte qe 1.200 persona tė zhdukeshin nga faqja e tokes , policia zgjeroi kėrkimin. Me kalimin e kohes , hetimet mbuluan gjithe Kanadane dhe vazhduan pėr shume vjet.

Por mbas shume vitesh rasti ka ngelur pa zgjidhje.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi