Dexhalli- Antikrishti

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Dexhalli- Antikrishti

Mesazh  Dre1 prej 16.10.10 23:12

Dexhalli - Antikrishti (pikėpamje islame)Falenderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Resulullahu (salallahu alejhi ue selem) nė shumė hadithe na paralajmėron pėr disa ngjarje qė do tė ndodhin para fundit tė kėsaj bote. Nga kėto pralajmėrime ėshtė edhe dalja apo paraqitja e Dexhallit.

Emri Dexhall rjedh prej foljes sė gjuhės arabe dexhele qė do tė thotė, ai qė gėnjen dhe mbulon tė vėrtetėn. Dexhalli ėshtė quajtur me kėtė emėr, pėr shkak se ai do tė jetė gėnjeshtari dhe mashtruesi mė i madh qė e ka njohur njerėzimi ndonjėherė, pasi ai do tė arrijė deri nė shkallėn sa do tė pretendojė se ėshtė vet zoti dhe shumė prej njerėzve do ta besojnė dhe pasojnė atė.

Paralajmrimi pėr ardhjen e Dexhallit ėshtė e njohur dhe pranuar edhe te tė krishterėt qė e quajnė Antikrishti. Gjithashtu, edhe te hebrenjėt pranohet se ai do tė vijė dhe ata e presin atė si mbret qė do tė sundoj dhe kur tė vij ai ata do ta sundojnė botėn. Prandaj edhe ata tė cilėt mė sė shumti do ta pasojnė atė janė hebrenjtė.

Pėrsa i pėrket prejardhjes sė tij vėrtetohet se ai ėshtė nga njeriu, pra ėshtė person qė rrjedh nga hebrenjtė, i verbėr nė njėrin sy dhe do tė bėjė trazira tė shumta nė tokė.

Transmeton Buhariu nga Abdullah Ibėn Omeri (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) se ka thėnė: “U ngrit Muhamedi (salallahu alejhi ue selem), me njė rast para njerėzve, e falenderoi Allahun ashtu siē i takon, pastaj pėrmendi Dexhallin e tha: “Unė njėmend, ju kėshilloj pėr tė dhe nuk ka Profet qė ėshtė dėrguar e qė nuk kėshilloi popullin e tij pėr tė, por unė do t`ju tregoj diēka pėr tė qė tė dėrguarit e tjerė nuk ua kanė thėnė popujve tė tyre: Ai (dexhalli) ėshtė i verbėr nė njėrin sy, kurse Zoti nuk ėshtė I verbėr.”

Nė njė hadith tjetėr qė e transmeton Ebu Umame thotė Muhamedi (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): “O Njerėz! Njėmend, nuk ka ndodhur ndonjėherė trazirė (fitne) mė e madhe mbi sipėrfaqen e tokės, prej se i krijoi Allahu pasardhėsit e Ademit (njerėzit) sesa Dexhalli…”

Allahu i Lartėsuar do t`ia mundėsojė Dexhallit si sprovim ndaj njerėzve disa gjėra qė janė jasht natyrės sė mundėsive tė njeriut, si zbritjen e shiut, shpejtėsi tė lėvizjes nė tokė, ringjalljen e njerėzve, materiet e ngurta do t’i pėrgjigjen urdhėrit tė tij, etj.

Kėto qė u pėrmendėn janė disa nga gjėrat qė Allahu do t`ia mundėsojė atij t’i bėjė, pėr secilin kemi argumente nga hadithet e Profetit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) por nga frika e zgjerimit nuk u pėrmendėn, prandaj edhe shumė nga njėrėzit do tė mashtrohen dhe do ta besojnė atė.

Kėto ishin disa gjėra qė kanė tė bėjnė me Dexhallin dhe ne nuk do tė zgjerohemi mė shumė, por nėse dėshiron mė tepėr ju kėshillojmė tė ktheheni te libri “Shenjat e Kiametit”. Allahu e di mė sė miri.

avatar
Dre1

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Dyshimet qe Barack Obama te jete Antikrishti...

Mesazh  Fikrro prej 17.10.10 1:18

Shiko keto dy video me vemendje dhe vendos ti se cfare duhet te mendosh!


Pjesa1Pjesa 2
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

antikrishti

Mesazh  Blak Devill prej 18.10.10 20:34

Nje teori per Antikrishtin:

DO KETE EMER TE KRISHTER
POR DO JETE MYSLYMAN
avatar
Blak Devill

179


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

dexhalli dhe autostradat tona

Mesazh  gramshii prej 25.10.10 10:49

Vertet dexhalli do te dal me gomar dhe me ushtri (thuhej qe gomari i dexhallit kur te ngjitet perpjet kodres i shkurtohen kembet e para dhe i zgjaten kembet e prapme dhe dexhalli qendron drejt ne gomar ndersa kur te zbres tatpjet gomarit i zgjaten kembet e para dhe i shkurtohen kembet e pasme dhe prap dexhalli qendron drejt mbi gomar).

Po ne Shqiperi si do te ec gomari i dexhallit ne autostradat tona qe kane edhe tunele si ai i Kalimashit, a do te pranoj dexhalli te futet ne tunel meqe ai ka qendruar shume kohe ne erresire.
ZOTI i jep leje atij per pak kohe te sundoj boten.
ZOTI na mbroft nga fitna e dexhallit, mua dhe te gjithe besimtaret.
avatar
gramshii

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

a eshte gjalle dexhalli . ku eshte n.q.se.....

Mesazh  gramshii prej 15.11.10 15:14

Po ju pyes a ekziston dexhalli?
ku eshte?
a e ka pare njeri?
cfare krijese duket?
si do te dal ?
Pas ketyre pyetjeve do t`ju bej nje koment, ju mirepres komentet tuaja ne fillim.
avatar
gramshii

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dexhalli- Antikrishti

Mesazh  Berti69 prej 15.11.10 15:43

Anti-Krishti - pikepamje krishtere

Antikrishti (gr. anti = kundėr; dhe krishti = mesia) nė eskatologjinė e krishterė nėnkupton njė person, figurė tė njė personi, vete apo qenie tjetėr qė ėshtė trupėzim i sė keqes.

Emri antikrisht rrjedh nga libri 1 dhe 2 i Gjonit, i cili pėrshkruan ēdokėnd qė mohon Krishtin.

Emėrtimi pėrdoret shpesh nė profecitė lidhur me "Bririn e vogėl" tė fuqisė tek Danieli 7, dhe ka tė bėjė me shumė mėsime tė Fundit tė botės.

Emėrtimi vetė shfaqet 5 herė nė librin 1 dhe 2 tė Gjonit nė Besėlidhjen e Re njėherė nė trajtėn shumės dhe 4 herė nė njėjės, dhe shoqėrohet gjerėsisht me besimin e kundėrvėnies dhe marrjes sė vetes sė ligė kundėr Jezusit.

Njė tjetėr teori konspirative pretendon se satani ėshtė gjallė nė tokė dhe ka krijuar ant-Krishtin, i cili nė kėtė moment duhet tė jetė i rritur mjaftueshėm pėr tė marrė pushtetin, por kjo do ndodhė brenda disa viteve.

Ai do tė marrė pushtetin nė mėnyrė politike duke marrė drejtimin e disa organizatave tė pushtetshme, siē janė Kombet e Bashkuara. Me ndihmėn e komunikacioneve globale, veēanėrisht internetit, kjo teori ėshtė pėrhapur nė mėnyrė tė gjerė.

Disa besojnė se anti-Krishti do tė jetė mashkull do tė shfaqet nė Evropė, mbase nė Evropėn perėndimore e disa pretendojnė se do tė jetė francez.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dexhalli- Antikrishti

Mesazh  SkerdJB prej 22.11.10 15:56

Mund te jete Sarkozy
avatar
SkerdJB

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MASHTRIM

Mesazh  Lapsi prej 25.10.11 14:41

avatar
Lapsi

132


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dexhalli- Antikrishti

Mesazh  aleksander papadhimitri prej 08.11.11 14:40

antikrishti eshte e kunderta e Zotit Krisht.

antikrishti eshte bir i satanait, misherim i tij,...ky do te jete nga fisi i Danit, (bir i Jakovit) dhe do ta kete origjinen nga india ose diku rrotull, ku jane te perhapura besimet satanike,..do te jete bir i nje prostitute (dhe baba satanain)..30 vjeē..qe do te zere tempullin e jerusalemit, dhe do te vulose shume vete me vulen e tij,..qe jane inkorporimi i chip-ave ne njerezit, qe te kthehen ne skllever te tij..
kush nuk vendos chip-in do te vuaje ca kohe (tre vjet), por te Krishteret nuk duhet te bien pre e ketij biri te humbjes.....

te gjitha keto sipas eterve te Kishes...
avatar
aleksander papadhimitri

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dexhalli- Antikrishti

Mesazh  number3 prej 05.02.13 20:37

aleksander papadhimitri shkruajti:antikrishti eshte e kunderta e Zotit Krisht.

antikrishti eshte bir i satanait, misherim i tij,...ky do te jete nga fisi i Danit, (bir i Jakovit) dhe do ta kete origjinen nga india ose diku rrotull, ku jane te perhapura besimet satanike,..do te jete bir i nje prostitute (dhe baba satanain)..30 vjeē..qe do te zere tempullin e jerusalemit, dhe do te vulose shume vete me vulen e tij,..qe jane inkorporimi i chip-ave ne njerezit, qe te kthehen ne skllever te tij..
kush nuk vendos chip-in do te vuaje ca kohe (tre vjet), por te Krishteret nuk duhet te bien pre e ketij biri te humbjes.....

te gjitha keto sipas eterve te Kishes...


pervec kesaj ai esht mbreti i iluminatit dhe satanikeve qe mezi e presin
avatar
number3

njeri thjesht

154


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dexhalli- Antikrishti

Mesazh  john abraham prej 05.02.13 21:17avatar
john abraham

265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dexhalli- Antikrishti

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi