Sajimi i Greqisė sė lashtė

Shko poshtė

Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  Jon prej 10.10.10 22:57

HISTORIANET - E kemi sajuar Greqinė e lashtėNjė grup historianėsh tė njohur mbajtėn njė konferencė shtypi nė fillim tė kėsaj jave tek National Geographic Society, pėr tė deklaruar se e kanė "fabrikuar krejtėsisht" Greqinė e lashtė, njė kulturė qė prej njė kohe tė gjatė mendohej se ishte baza intelektuale e qytetėrimit perėndimor.

Grupi pranoi se ideja e njė shoqėrie tė sofistikuar dhe nė lulėzim qė ekzistonte nė Greqi mė shumė se dy mijėvjeēarė mė parė ishte e gjitha njė sajesė e krijuar nga njė ekip prej dhjetėra historianėsh, antropologėsh dhe klasicistėsh qė punuan pa ndėrprerje nė periudhėn mes viteve 1971 dhe 1974 pėr tė "krijuar" dokumente dhe sende "greke".

"Sinqerisht, asnjėherė nuk e mendonim qė gjėrat do tė shkonin kaq larg", deklaroi Profesor Gene Haddlebury, i cili ėshtė ofruar qė tė japė dorėheqjen nga pozicioni i tij si kryetar i Studimeve Helenistike nė Universitetin e Georgetown. "Ishim tė rinj dhe pėrpiqeshim tė ēonim pėrpara karrierat tona, kėshtu qė nisėm tė sajojmė: Homeri, Aristoteli, Sokrati, Hipokrati, leva dhe boshti, retorika, etika, tė gjithė llojet e kolonave - gjithēka. Sigurisht shumė mė tepėr gjėra nga sa do tė kishte qenė nė gjendje tė krijonte njė qytetėrim i vetėm".

Sipas Haddlebury, ideja e sajimit tė njė kulture tė lashtė erdhi kur ai dhe akademikė tė tjerė kuptuan se nuk e kishin fare idenė se ēfarė kishte ndodhur nė fakt nė Europė nė periudhėn 800 vjeēare pėrpara epokės sė krishterė.

Tė frustruar nga hendeku qė ekzistonte nė tė dhėnat dhe duke parė qė arkeologėt nuk po ndihmonin aspak, ata ua paraqitėn problemin kolegėve qė nė atė kohė ishin duke u pėrpjekur pėr tė gjetur njė mėnyrė pėr tė shpjeguar gjėra tė tilla si astronomia, kartrografia dhe demokracia.

Brenda pak orėsh u lind qytetėrimi mė i madh dhe mė me ndikim i tė gjithė kohėve.

"Njė natė, dikush bėri shaka dhe tha sikur tė marrim tė gjithė kėto ide, t'i bėjmė bashkė dhe tė themi qė grekėt kishin bėrė gjithė kėto 2000 vjet mėparė", tha Haddlebury. "Kėshtu rodhėn gjėrat njėra pas tjetrės dhe pa e kuptuar as vetė ne mbėrritėm tek gjithēka, qė nga pėrpjestimi i drejtė e deri tek Iliada".

"Dhe meqė ra fjala, ishte njė tmerr i vėrtetė ta shkruaje atė", vazhdoi ai, duke iu referuar poemės epike qė besohet se ka hedhur themelet e traditės letrare tė Perėndimit. "Por gjithėsesi, na eci".

Pėrreth tė njėjtės kohė, njė kurator nė institutin Smithsonian kėrkoi ndihmėn e Haddleuryt: Muzeu kishte marrė njė donacion tė majmė pėr tė krijuar njė ekspozitė mbi botėn e lashtė "por faktikisht nuk kishte shumė gjėra pėr tė vendosur aty". Historianėt iu futėn menjėherė punės, duke falsifikuar me shpejtėsi prova tė njė qytetėrimi qė - i plotėsuar me poetėt dhe filozofėt e tij, perėnditė dhe heronjtė - do tė bėhej mė vonė pika qendrore e librave shkollorė, arsimit nė kolegje dhe fushave tė tėra tė shkencave njerėzore.

Emily Nguyen-Whiteman, njė prej akademikeve tė reja, shpjegoi se e gjithė arkitektura e lashtė greke bazohej nė ndėrtesa nė Uashignton, duke pėrfshirė edhe njė bankė qė ndodhej matanė rrugės pėrballė kafenesė ku "ata ishin mbledhur pėr tė rrahur idetė mbi mitologjinė e tė tjera si kėto".

"Zgjodhėm Greqinė, sepse kuptuam se askush nuk do tė shkonte atje dhe tė kontrollonte", tha ajo. "E keni parė ndonjėherė atė vend? Ėshtė si njė varr i braktisur i mbushur me mace". Ajo shtoi: "Por, ishte e pashmangshme qė njerėzit tė fillonin tė kėrkonin nga kėto gjėra 'tė lashta' dhe pa kaluar shumė kohė u gjenda nė Athinė gjatė gjithė verės duke ndėrtuar Partenonin pėr tė fshehur gjurmėt".

Nguyen-Whiteman pranoi se asaj iu ngarkua edhe detyra qė tė ndryshonte dokumentet qė varionin nga Biblat e hershme deri tek shkrimet e Tomas Xhefersonit, pėr tė pasqyruar njė ndikim tė Greqisė sė lashtė - njė detyrė qė pėrfshinte gjithashtu krijimin, nga hiēi, tė njė gjuhe tė bazuar nė greqishten moderne dhe qė mund tė kapėrdihej me lehtėsi si paraardhėsja e saj e lashtė.

Historianėt u thanė gazetarėve se dise prej ideve tė ashtuquajtura greke ishin nė fakt tė huazuara nga romakėt. Por pėr tė tjerat ata thanė se ishin ide qė i kishin sajuar vetė. "Gjeometria? Ishte gjithēka ide e Kevin", tha Haddlebury, duke iu referuar ish-studentit tė sapodiplomuar nė atė kohė, Kevin Davenport. "Ai djalė ishte i papėrmbajtshėm nė ato kohė. Nė fakt, po ta mendosh sot mėsojnė gjeometrinė Davenportiane nė shkollat e mesme, qė sigurisht e quajnė gjeometria Euklidiane".

Nė njė deklaratė ku shprehen se kėrkojnė falje pėr kėtė gėnjeshtėr tė madhe me temė lashtėsinė, historianėt shprehėn shpresėn se vepra e tyre do tė mbijetojė pėr meritė tė vet. "Do tė ishte turp tė shihnim njerėzimin tė braktiste arritje tė tilla si heliocentrizmi dhe veprat e Eskilit, vetėm pėr shkak tė origjinės sė tyre", thuhej nė deklaratė. "Veē kėsaj, kemi disa gjėra zhgėnjyese pėr t'iu thėnė nė lidhje me piramidat, veprat e Leonardo Da Vincit, penicilinėn, internetin, metodat shkencore, filmat dhe qentė".
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  denislifja@yahoo.com prej 11.10.10 15:13

a ka vazhduar deklarata per kto gjerat qe historianet thane "Veē kėsaj, kemi disa gjėra zhgėnjyese pėr t'iu thėnė nė lidhje me piramidat, veprat e Leonardo Da Vincit, penicilinėn, internetin, metodat shkencore, filmat dhe qentė".nqs po a mund ta publikoni te gjithe informacionin

denislifja@yahoo.com

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vetesakrifikim per hire te kujt...?

Mesazh  Estilen prej 12.10.10 17:18Nje e vertete e hidhur me ''goditje'' te larget


E kam sot lexuar kete material edhe ne shume website te ndryshme te huaja.
Jam shume skeptike ne kete deklarate te tyre....

Shtrohet nje pyetje kaq e veshtire per nje pergjigje te sakte...

Si eshte mundur qe njerez kaq prestigjioz deri dje,duke qene ne sferat e larta te shkencave historiografike e arkeologjike, sot i fusin nje ''plumb vehtes ne rreze te veshit'', per tu vehtevrare kaq barbarisht perpara njerzimit e historise boterore..............????????

Si shqiptare nuk me intereson kaq thelle historia e lashte greke, por si i kerkues i te vertetes nuk besoi ne keto deklarata kaq vulgare, sa do origjinale te jene ato.


Dicka e rrezikeshme e me sfond te erret fshihet pas tyre.Ketu jemi dhe do shohim se deri ku do shkojne te tilla vetsakrifikime dhe si do te jete reagimi i rretheve te tjera shkencore e fetare...!!!!!!!

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  yasmin prej 18.11.10 22:53

Historia eshte nje grumbull genjeshtrash per te cilat disa pseudo-historiane bien dakort dhe, ne njerezit e thjeshte biem pre e naivitetit tone per t'i besuar!
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  Berti69 prej 18.11.10 23:44

yasmin shkruajti:Historia eshte nje grumbull genjeshtrash per te cilat disa pseudo-historiane bien dakort dhe, ne njerezit e thjeshte biem pre e naivitetit tone per t'i besuar!

Eshte e sakte kjo qe thua, plus historia eshte shkruar ēdo here nga fituesi, e ka shkruar ashtu si ka dashur ai...
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  yasmin prej 19.11.10 0:32

P.S: Keta "historiane" qe petendojne se shkruajne histori dhe e pranojne me paftyresi qe kane genjyer miliona njerez duke sajuar historine e njerezimit dhe qe e pandehin veten te zgjuar ngaqe kane arritur te genjejne pa skrupuj boterisht,ata jane me poshte se vete injorantet...sepse te perdoresh inteligjencen per keq eshte me e keqe se vete injoranca!!!
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  yasmin prej 30.01.11 20:32

Ceshtja e historise eshte shume e debatueshme dhe delikate, sepse sot po shohim qe manipulohet teper, duke genjyer teper ne kete rast.
Ne akoma nuk e dime se, sot lexojme dhe mesojme histori te mirefillte apo perralla te servirura si histori ?!!

Kur behet fjale per historine e Greqise se "lashte" ceshtje nderlikohet edhe me teper, pse?
Arsyeja ka te beje mbi te gjitha me faktin, qe Greqia nuk shihet dhe nuk eshte pare ndonjehere me sy te mira nga shtetet e fuqishme, sidomos nga nga shtetet e Europes se Bashkuar per arsyen se, Greqia eshte nje vend orotdoks.

Ajo edhe pse eshte anetare e NATO nuk eshte pranuar pa polemika brenda saj, po ashtu edhe ne BE eshte bere anetare me shume veshtiresi, sepse dihet qe BE eshte nje "klub i krishtere"

Arsyeja pse Greqia u pranua pas "100 hallesh" ne NATO e BE eshte pikerisht per faktin se ndryshe nga Turkia, Greqia e ka shfaqur veten si nje shtet qe perfaqeson kulturen dhe ngritjen e katolicizmit me ane te "historise" se saj, pra si nje shtet me histori te lashte qe gjoja ngriti europen me "lashtesine" e saj...

Shikoni cfare po i ben sot BE Greqise; e ka falimentuar komplet si shtet dhe jo vetem kaq, por tani thuhet per Greqine qe eshte e sajuar!!!

Te them te drejten, mire ia bejne grekeve shoviniste se e meritojne ,por ama ne nuk meritojme qe te lexojme dhe mesojme sajime....

Ah se harrova nje fakt tjeter; nga nje studim qe eshte bere me popujt e Ballkanit, jane marre disa mostra ADN nga disa ballkanas sipas kombesise se tyre, per te percaktuar se cilet ishin me te vjeter dhe me autokton. Nga laboratoret e Zvicres ku dolen rezultatet, perfundimet ishin habitese; populli me pak autokton ishin vete greket e "lashte"!!!
Sigurisht greket nuk i pranuan keto rezultate...
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  Niko_ prej 01.02.11 20:06

Pėrralla me mbret! Mir qė nuk thonė se edhe Akropolin e kanė ndėrtuar nė vitet 1971 - 1974. Nuk e di se ē`farė interesi kanė kėta sharlatanė qė tė godasin burimet e themeleve tė historisė dhe pothuajse tė gjitha shkencave tė tjera, tė cilat kanė rrėnjėt e tyre nė Greqinė e lashtė.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 03.02.11 23:35

Nuk mendoj se te dhenat mbi historine e lashte te Greqise jane te sajuara nga autore qe permenden me lart. Kete e bejne disa pseudo-historianė qe jane diskriminues ndaj grekeve dhe me kete rast hedhin poshte historine e saj te cmuar. Per historine e Greqise se lashte nuk kane shkruar vetem autorė grekė, pro dhe romakė e me gjere. Roma e lashte disponon dokumente qe flasin per keto. Ne kemi shume lidhje me kulturen greke. Greqia e lashte shtrihej deri ne zemer te Shqiperise. Rrjedhim nga e njejta origjine e larget ndaj s'kemi pse te jemi diskriminues ndaj tyre dhe historise se tyre. Nderkohe qe Greqia ka me shume emigrante shqipetar qe jane martuar atje, dhe kane ndertuar jeten e tyre atje. Mitologjia dhe historia e heronjve te lashte grekė eshte fantastike dhe terhqese. Kultura dhe termat shkencore greke jane perhapur ne mbare boten, fale Aleksandrit te madh.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  yasmin prej 03.02.11 23:46

Vetem ne zemer te Shqiperise nuk kane qene kurre te shtire greket dhe nuk kane per te qene kurre, keshtu qe na i ler menjane shovinizmat mbi vorioepirin, se na e ndot temen....
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 03.02.11 23:57

Po moj Yasemin, se per kete ekzistojne harta antike. Pastaj ti e di qe Aleksandri e helenizoi shumicen e botes, le pastaj neve qe na kishte prane. Edhe vet Durresi kishte emer grek "Epidamus", por me duket qe edhe ti i paske inat greket ngaqe jane te krishtere.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  yasmin prej 04.02.11 0:19

Greket nuk jane te krishtere, lexo komentet e tjera qe kam dhene me lart,se kam dhene disa, pastaj me lesho akuza...

Mbi ato qe kam shkruar mbi kete teme nuk kam shpikur gje, por jam bazuar ne te dhena konkrete, dhe kam krijuar pershtypjet e mia pasi kam lexuar "Perplasja e qyteterimeve" (S.Huntigton)...
e vertete i urrej greket sepse jane njerezit me te ulet dhe barbare qe ekzistojne...

Dicka te fundit qe ta mbash mende njehere e mire: mos me akuzo me si anti krishtere, sepse une i respektoj te gjitha fete madje i festoj edhe krishtelindjet dhe pashket si shenje respekti...i kam tejkaluar ndasite fetare, keshtu qe mos fol per dicka qe nuk di per mua...
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 04.02.11 0:23

Nuk mendoj se jane edhe aq te keqinj, pasi une kam jetuar vet ne Greqi. ka edhe me te keqinj sa te duash. Edhe nese jane te keqinj, c'rendesi ka kjo? Historia dhe mitologjia e tyre eshte mahnitese. Nga greket eshte trasheguar filozofia dhe shkenca. Mos te harrojme Platonin, Plutarkun, Pitagoran, Aristotelin, Hiparkun....
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  jorevikavaja prej 04.02.11 1:54

Mos harrojme qe akili i madherishmi luftetar ose hero ishte me prejardhe ilire,,,po ashtu edhe Aleksandri i Madh qe perhapi kulturen helene eshte me origjine ilire na thuaj tani ku eshte ajo kulture greke kaq e pasur..po ashtu shumica e zotave jane mE origjine ilire ,fillojme qe nga zeusi kryezOti eshte i krijuar ose zot me origjine nga fjaLa ilire zeus-ze-zot...ndoshta helenet kane meritat e tyre ne zhVillimin e kultures .por mos hArrojme qe kane qene pellazget autoktone dhe pastaj erdhen helen te apo e kam gabim Nikolaos ??mendoj qe gjithmone greket kane perfituar nga te tjeret dhe jo nga forca e tyre..mos harrojme me kryesoren pavarsine cilet ja dhane shqiptaret me Ali Pashen ne krye......

ME RESPEKT
avatar
jorevikavaja

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 04.02.11 14:49

Se pari dua te them se Aleksandri nuk ishte ilir, sepse ai u mundua te perhapte kulturen greke neper bote dhe jo ate ilire. Une e di qe ka dokumente qe thone se ai ishte ilir, kam pare plot, por kam pare qe thone se ishte dhe grek, gje qe s'eshte e vertete. Ai ishte maqedonas, por jo i Maqedonise se sotme.

Maqedonia e dikushme e kishte qendren prane Selanikut dhe tani eshte shkrire dhe eshte bere greke, me sakte ndodhet ne territorin grek dhe greket kane te drejte te lavderohen me te.

Edhe ne shqiptaret pretendojme se Aleksandri ishe i yni dhe do deshiroja shume qe te ishte ilir sepse e adhuroj shume, por me thuaj mua se ku e sheh ti figuren e Aleksandrit te respektuar ne vendin tone? Me thuaj a ekziton qofte dhe nje shkolle, rruge, institucion me emrin: "Aleksandri i Madh". Turp per vendin tone qe nuk i ka ngritur nje statuje atij ne qender te Tiranes. Edhe mos qofte ilir ai ka gjak shqiptari perderisa nena e tij ishte nga Epiri.

Sa per Zeusin, ai ishte edhe perendi ilire edhe greke. Ai nuk ka qene njeri te caktojme identitetin e tij. Ate e nderonin edhe romaket me emrin Giove prandaj dita e enjte ka marre emrin e tij ne italisht Giovedi. Pastaj vendi ku thuhej se rrinin zotat eshte Olimpi i cili ndodhet ne Larisa te Greqise, aty nisen per here te pare lojrat olimpike.

Po te hyjme thelle thelle, e te shkojme ne kohet teper te lashta iliret dhe greket ishin nje. Sa per Akilin nuk mendoj se duhet t'i marrim shume te sakta te dhenat e tij, kur deri dje ai ishte nje mit. Dhe nuk ka historian tjeter, pervec Homerit, qe ka shkruar historine e tij.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  jorevikavaja prej 04.02.11 15:09

Jam shume dakort me ty me shume fakte....dhe sa per kultet qe duhet ti benim paraardhesve tane kjo ne shqiperi ste kenaq fare.....sidomos kohete fundit ku rendesi me te madhe i vihet pushtetit personal dhe jo ne zhvillimin e venditdhe ruajtjen dhe respektimin e kultures paraardhese........

Sa per keto figura asnjehere nuk mund te vertetohet plotesisht origjina sepse behet fjale per nje kohe te larget dhe me shume pak fakte....por hipoteza hidhen dhe nuk eshte keq qe cdo shtetti beje propagande vendit te tij ashtu sic bejne shtetet rreth nesh...

Mos harrojme qe jemi me te vjetrit ne Ballkan dhe sipas ideologjive te ketyre fqinjeve dalim si te ardhur....tani me thuaj ti mua ke te besojm tani???

Nuk ka vend per debat ne te tilla fakte por perseri duhet bere shume per vendin tone qe te nxjerrim ne drite fakte interesante duke pasur parasysh lashtesine e popullit tone...
avatar
jorevikavaja

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  yasmin prej 07.02.11 23:23

Greket mire qe nuk jane greke per vete, por se fundmi po tentojne perseri jugun e Shqiperise ta kthejne ne greke...

Besoj se e keni degjuar dhe ju ne lajme deklaraten e kosullit grek, qe bente thirrje qe korcaret jane greke dhe si te tille duhet t'u drejtohen gjykates qe te nderrojne Kombesine Shqiptare dhe te kthehen ne greke...

Nje shqetesim kundra kesaj tentative te ulet greke, e ka ngritur se fundmi edhe nen kryetari Keshillit te Larte te Drejtesise, gjate nje inspektimi ne Gjykaten e Korces, ku shprehu indinjaten se si Gjykata e Rrethit Gjyqesor e Korces, kishte shkelur ligjin duke pranuar kerkesen per ndryshim kombesie, te pabazuar ne prova konkrete dhe duke menjanuar ato prova ligjore te pakontestueshme qe tregojne me se miri, qe keta shtetas jane shqiptare...

"Greket" ne ndergjegjen e tyre, e dine mire qe nuk jane greke te vertete, prandaj nuk heqin dore nga tentativat e tyre djallezore, te kerkojne qe edhe shqiptaret qenkan "greke" si ata, larg qofte...
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  tron prej 18.02.11 17:48

dakord per deklaratat po per veprat letrare qe nuk besoj te krijohen aq lehte brenda nje periudhe aq te shkurter(edhe pse mua me duken qe ato jane krijuar pa ndonje domethenie aq te thelle sa e mesojme ne)
avatar
tron

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  Venera1 prej 17.08.11 13:50

E adhuroj kulturen, historine dhe mitologjine greke. Thone qe qejfi ka lindur ne Greqi. Sigurisht qe shkenca e ka origjinen e saj ne Babiloni, por kur Aleksandri i Madh pushtoi kete vend mori me vete dhe shkencetaret e tij per ta studiuar kete vend dhe shkencen qe kishte lindur aty. Prandaj greket e zhvilluan me tej shkencen. Ne kohen para Aleksandrit te madh, burrat rrinin gjithnje me mjeker te gjate, ishte ai i pari qe i beri burrat te rruheshin e te mbajne nje fytyre te paster sic e kane sot. Mjekra eshte tipike tek myslimanet fanatike, dhe me vjen mire per turqit qe shumica prej tyre nuk mbajne mjeker edhe pse jane te fese islame. Por kjo ka ardhur per nder te Aleksandrit i cili kishte lene gjurme edhe ne Turqi.
avatar
Venera1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  Cimi Elezi prej 17.08.11 15:05

Venera1 shkruajti:Thone qe qejfi ka lindur ne Greqi. .
Po pse ne shqiptaret a sjemi qeflinj?Apo kemi par greket dhe kemi bere sehir.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  Gon! prej 17.08.11 15:50

Sa i pėrket historisė, kurr nuk i kam besuar dhe kurr nuk do ti besoj.
Historia ėshtė e shpifur, nuk ka histori tė vėrtet nė kėtė botė pėr asnjė popull pėr deri sa mitet e lashta dhe heronjtė e mdhenjė, seicili komb mundohet ti pėrvetėsoj dhe ti fus nė historinė e vet.

Ka histori tek ne qė thuhet se Greqia ka qenė tok Ilire, ka qenė qendėr tregtare pėr tė gjith botėn ku nė atė vend kanė ardhur raca tė ndryshme njerėzore nga e gjith bota dhe kan bėrė tregėtin nė atė vend, njerėzit qė kan emigruar nė kėtė vend, disa prej tyre jan vendosur dhe nuk jan kthyer mė nė trojet e tyre. Pra kėshtu ėshtė krijuar popullsia e re nė Greqi, ashtu e pėrzier dhe sot quhen Grek.

Pasi qė ka pasur njerėz tė racave tė ndryshme tė botės me gjuh tė ndryshme, ata s'bashku kan formuar kėtė gjuh qė kan sot, pra greqishten. Kurse thuhet qė njė pjes e madhe e popullit kan folur Ilirishten, kurse pjesa tjetėr greqishten, pastaj kėto dyja gjuhė kinse janė hedhur nė votim nė parlamentet e atėhershme pėr tė vendosur se cila gjuh tė flitet, dhe pėr dy vota kishte fituar greqishtja.

Lufta e trojės mėsohet se ėshtė e shpifur nga autori, kurse shqipėtarėt e quajn akilin Ilir, e di sa edhe hektorin e quajn Ilir, cili nga kėta dy na paska qen Ilir? apo tė dy ndoshta!

Aleksandri i madh flitet qė ka qenė Ilir, kurse Maqedonasit na thonė se ai ėshtė i yni, ēfarė ka qenė nė tė vėrtet ai?
Maqedonasit e vėrtet nuk ekzistojnė mė, tani kėta qė thirren si Maqedonas, kėta janė sllav, kurse maqedonasit e vėrtet thuhet se kan qenė mė tė afėrt me grekėt.

Gjergj Kastrioti (Skender Beu-Aleksandri i Madh ll-shi), ne tė gjith e njohim qė ka qen Shqipėtar, por grekėt po flasin tani sė fundmi ndryshe, ata thonė qė ai hero ka qenė Grek, cila ėshtė e vėrteta?
Vojsava, nėna e Gjergjit ka qenė malazeze. Nga gjaku fėmia ėshtė mė i afėrt me tė ėmen se sa me tė atin, atėher po na del qė Gjergji ka qenė Malazez?

Shqipėtarėt si zakonisht qė e kan tradit tė bėjnė zbėrthimin e emrave tė mėhershėm kan arritur njė zbulim qė Vojsava paska qenė Shqipėtare.
Thuhet se nėna e SkėnderBeut quhej Vojsava Tribalda dhe ishte e bija e Gergurit Trebalda, njė feudal i madh nga Pollogu.

Ata analizojnė emrin e babait tė Vojsavės dhe u del se ėshtė emėr shqiptar edhe mbiemri poashtu shqiptar.
er-guri ka mundesi te lexohet edhe Gjergj Guri ose Guraz Guri ose Gurit Guri. Mbiemri Guri perdoret edhe sot nder shqiptarėt ne shume krahina. Pra Vojsava ka qene e bija e nje feudali shume te madh te Pollogut, Gergurit (Gerg Gurit) dhe tokat e tij jėnė shtrire deri ne Prizren. Ky sipas zbulimeve tė fundit qė kan bėrė shqiptarėt.

Pasiqe Vojsava nuk ka pasur Vella, Tokat e te Jatit te saj i kane takuar asajė dhe Burrit te saj Gjonit.Ne shenje mirnjohjeje ndaj Gergurit, Gjoni vendosi qe kryeqyteti i principates se tij te jete Prizreni.Aty eshte i lindur edhe Skėnderbeu. Gjon Muzaka thote se eshte i lindur ne Has Te Prizrenit, ne Has te Kosoves dhe jo ne Has te Shqiperise se sotme, sepse kufiri i vendosur ne vitin 1913 e ka ndare Hasin ne dy pjese ashtu si i ka ndare Dibrat dhe shume krahina tjera Shqiptare. Kalaja dhe qendra e Gergurit ka qene kalaja qe sot eshte afer fshatit Shipkovice.

Cila prej kėtyre mund tė jetė histori e vėrtet? Apo cila prej kėtyre nuk mund tė jet e vėrtet!.


avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  Venera1 prej 17.08.11 16:47

cimi elezi shkruajti:
Venera1 shkruajti:Thone qe qejfi ka lindur ne Greqi. .
Po pse ne shqiptaret a sjemi qeflinj?Apo kemi par greket dhe kemi bere sehir.
Edhe ne shqipetaret jemi qejfli, por kemi filluar te behemi me shume kohet e fundit, duke kopjuar grekun, meqenese pjesa me e madhe e emigranteve ndodhen ne Greqi. Pastaj une thashe se ku ka lindur qejfi, se per te ekzistuar sot ka vende plot.
avatar
Venera1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  Arb prej 17.08.11 16:50

Nikolaos shkruajti:Se pari dua te them se Aleksandri nuk ishte ilir, sepse ai u mundua te perhapte kulturen greke neper bote dhe jo ate ilire. .

Ne fakt edhe ti (me sa mund te kuptoj) i thua vetes shqiptar (me qe shqipton shqip), por gjithandej po perhap kulturen greke..Pastaj Aleksandri i Madh ka gjasa te ishte nga Jugu, qe te kishte me te lehte marjen e ca Eurove dhe ndėrrimin e kombeise. .Me binde me at kur the se greku dhe grekja jane shtrire deri ne zemer te Shqiperise, eshte e vertet sepse plazhi i Durresit eshte shfrytezuar qysh heret per t'u shtrire, Si thua , t'i thomi dhe ne vetes nje here e mire grek, ndoshte e mbrojme me ngulm HISTORIN E SAJUAR GREKE?
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  Cimi Elezi prej 18.08.11 0:24

Venera1 shkruajti:
Edhe ne shqipetaret jemi qejfli, por kemi filluar te behemi me shume kohet e fundit, duke kopjuar grekun, meqenese pjesa me e madhe e emigranteve ndodhen ne Greqi. Pastaj une thashe se ku ka lindur qejfi, se per te ekzistuar sot ka vende plot.
Une te siguroj nga ana ime se skam kopjuar grekun jam kopje e vetvetes e kam ne gjak.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  Venera1 prej 18.08.11 0:27

cimi elezi shkruajti:
Venera1 shkruajti:
Edhe ne shqipetaret jemi qejfli, por kemi filluar te behemi me shume kohet e fundit, duke kopjuar grekun, meqenese pjesa me e madhe e emigranteve ndodhen ne Greqi. Pastaj une thashe se ku ka lindur qejfi, se per te ekzistuar sot ka vende plot.
Une te siguroj nga ana ime se skam kopjuar grekun jam kopje e vetvetes e kam ne gjak.
O Cimi, por mos harro se Greku i ka shtrire krahet deri afer vendit tend dhe deri ne Shqiperi te mesme, pra ai ta ka lene kete zakon, te jesh edhe ti qejfli hahahah, apo s'je fare i tille?
avatar
Venera1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  Cimi Elezi prej 18.08.11 0:43

Venera1 shkruajti: O Cimi, por mos harro se Greku i ka shtrire krahet deri afer vendit tend dhe deri ne Shqiperi te mesme, pra ai ta ka lene kete zakon, te jesh edhe ti qejfli hahahah, apo s'je fare i tille?
Qejfli jam por ne qoftese greku ka shtrir krahet ne shqiptaret kemi shtrir trupin,atehere kush e ka len ket zakon?
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  Venera1 prej 18.08.11 0:46

cimi elezi shkruajti:
Venera1 shkruajti: O Cimi, por mos harro se Greku i ka shtrire krahet deri afer vendit tend dhe deri ne Shqiperi te mesme, pra ai ta ka lene kete zakon, te jesh edhe ti qejfli hahahah, apo s'je fare i tille?
Qejfli jam por ne qoftese greku ka shtrir krahet ne shqiptaret kemi shtrir trupin,atehere kush e ka len ket zakon?
ēfare do te thuash me fjaline "ka shtrire trupin" ma shpjego pak!
avatar
Venera1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sajimi i Greqisė sė lashtė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi