Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Fikrro prej 08.10.10 20:04

Ashendenti, ose shenja hyrėse

Gjatė pėrcaktimit tė pasqyrės sė pėrgjithshme tė shėndetit dhe tė sėmundjeve nė jetėn e individit ėshtė e domosdoshme qė tė dihet ashendenti, ose shenja hyrėse.
Ashendenti ėshtė shenja, e cila ngrihet nė horizontin lindor nė ēastin e lindjes sė personit (falė rrotullimit tė Tokės rreth boshtit tė saj), duke pasur si pikė shikimi vendin e lindjes. Koha ėshtė pėrdorur gjithashtu pėr ta shėnuar jo vetėm shkallėn e saktė tė ekliptikės, e cila rritet, por tė tė gjithė shenjės zodiakale tė cilės i pėrket shkalla hyrėse.

Natyrisht, Toka ėshtė nė lėvizje tė vazhdueshme, gjė qė nė ēdo katėr minuta shkakton paraqitjen e shkallės sė ndryshme tė ekliptikės mbi horizont. Kėshtu binjakėt, tė cilėt do tė mund tė lindeshin nė njė distancė mė tė madhe kohore se katėr minuta, do tė kishin shenja tė ndryshme hyrėse. Nėse ashendenti i binjakut tė parė do tė ishte nė 30 dema, i dyti do t’i kishte binjakėt si ashendent.

Prej kėtu edhe del rėndėsia e pėrcaktimit tė saktė tė ashendentit nė njė horoskop personal. Nė rastin e astrologjisė mjekėsore, i cili kėtu ėshtė mė i afėrti, njė pėrcaktim i tillė i shenjės hyrėse ėshtė sė tepėrmi i rėndėsishėm pėr shkak se pėrdoret pėr ta shėnuar kulmin e shtėpisė sė Parė, qė i pėrket trupit fizik.
Frymėzuesi i teorisė mbi antenat stelare tė cilin tashmė e kemi pėrmendur, Cejn, pohon se shkalla e ashendentit shėnon linjėn e fortė tė energjisė elektromagnetike, qė rrjedh nėpėr trupin astral, tė cilėn qartazi mund ta dallojnė personat parashikues. Aspektet e kėtij "teli pėr tokėzim" janė po aq tė rėndėsishme, qoftė kur ėshtė fjala pėr shėndetin, qoftė pėr aspektet e Hėnės dhe tė Diellit.

Pėrcaktimi i shenjės hyrėse pėr fėmijėt e lindur sot, nė kushtet bashkėkohore, ėshtė tepėr i thjeshtė, pasi qė koha e lindjeve nė klinikat gjinekologjike-akusherike shėnohet saktėsisht.
Megjithatė, njė numėr i madh njerėzish nuk e dinė orėn e saktė tė lindjes sė tyre. Madje, edhe prindėrit, nė rast se ende jetojnė, rėndom janė ēuditėrisht tė pasigurt kur i pyesim pėr orėn e lindjes sė fėmijės sė tyre.

Astrologėt profesionistė pėrdorin disa metoda nė pėrpjekje pėr ta zgjidhur kėtė problem. Njėra nga to ėshtė rektifikacioni (korrigjimi), qė realizohet nėpėrmjet kalkulimit tė bazuar nė tė ndodhurat e rėndėsishme tė personit tė cilit i bėhet horoskopi, sikundėr janė: sėmundja e parė serioze, fatkeqėsitė, vdekja e prindėrve, ose e vėllezėrve dhe motrave, kurorėzimi, lindja e fėmijės e tė tjera zhvillime tė ngjashme me kėto.
Metoda e dytė merret me krahasimin e pozitave tė shtėpive dhe aspekteve nė horoskopin e personit me pozitėn e tij shoqėrore, vijat e karakterit, llojin e punės qė bėn, ose me profesionin dhe gjendjen materiale.

Procedura e tretė ėshtė njohur me emrin Epoka paranatale dhe ėshtė zhvilluar nga teorema e lashtė hermetike. Hermesi kishte vėrejtur se ekzistojnė lidhje tė caktuara tė domosdoshme tė pozitės sė Hėnės gjatė lindjes dhe ashendentit nė kohėn e ngjizjes dhe anasjelltas. Sefariali (Sepharial - pseudonim i mėsuesit tė njohur tė astrologjisė moderne dhe pėrkthyes nga hebraishtja, sanskrishtja, kinezishtja, italishtja dhe frėngjishtja, vėr. e pėrkthyesit) mė 1898 ka shpikur formulėn astronomike tė bazuar nė idenė e tij tė pėrgjithshme dhe e ka botuar me titullin Epoka paranatale dhe ligji i seksit.

Astrologėt me pėrvojė tashmė janė aftėsuar plotėsisht qė ta vlerėsojnė ashendentin e personit nė bazė tė dukjes sė rij fizike, manireve dhe zėrit.
Dėshmitar i njė situate tė tillė ka qenė edhe autori i kėtij teksti. Gjatė kohės sė intervistės me redaktoren e revistės sė Rozenckrojcerit, tė cilėn e boton shoqata me tė njėjtin emėr nga Ousnsajdi nė Kaliforni, kam theksuar se ashendenti im ėshtė virgjėresha. Redaktorja – e cila kishte njė pėrvojė tė theksuar nė astrologji – qetė, por vendosmėrisht tha se ashendenti im nuk ishte virgjėresha, por luani. Mė vonė, kur pata rastin qė ta marr vesh datėn e saktė tė lindjes sime, doli se redaktorja vėrtet kishte tė drejtė. E dhėna e deriatėhershme mbi orėn e lindjes sime ishte e pasaktė.

Dr. Dejvidson, tashmė i ndjerė, i cili nė praktikėn e tij tė pėrditshme si mjek e shfrytėzonte astrologjinė dhe pėrfundimet e saj, me vite kishte mbledhur vijat e theksuara, pėr tė cilat kishte pohuar se nė mėnyrė joprogresive mund ta pėrcaktojnė cilėndo shenjė hyrėse. Pėrfundimet e tij thonė:

Dashi ashendent: u bien flokėt nė ballė nė formė tė vulės. Vetullat kryesisht i kanė tė bashkuara. Mollėza e Adamit i ngrihet dhe i zvogėlohet derisa flet.

Demi ashendent: lloj karakteristik i zgurdullimit tė syve dhe i ballit tė rrumbullakėt. Dr. Dejvidson e pėrmend presidentin e SHBA-sė, Ajzenhauerin, si tipik pėr kėtė lloj. Dr. Dejvidsoni ia kishte dalė qė ta bindte nėnėn e presidentit, e cila i kishte kėrkuar ndihmė pasi qė nuk i kujtohej ora e saktė e lindjes sė tė birit, se i biri i saj ishte dem nė shenjėn hyrėse.

Binjakėt ashendentė: rėndom ekziston prirja pėr hundėn e shqiponjės, ndonjėra e ngjashme me sqepin e zogut. Vijėn e dytė tipike e paraqesin buzėt e bėshme. Pamja e pėrgjithshme e personave do tė mund tė karakterizohej si shprehje e maces qė ka pėrpirė kanarinėn.

Gaforrja ashendent: buzėt tė ngushtuara nė skaje. Parė nga anash fytyra, nė njė masė tė madhe, duket e rrafshėt dhe e rrumbullakėt, sikundėr ėshtė Hėna e plotė.

Luani ashendent: kėrkoni kraharor tė gjerė dhe kokė tė ngritur. Shkėlqen me ndjenjėn e vitalitetit dhe shpirtin e gjallė.

Virgjėresha ashendent: shenja mė veēuese e virgjėreshės ėshtė koka e gjatė konike, e cila nuk ėshtė e gjerė. Nganjėherė fytyra ėshtė trekėndore, shpesh me mjekėr tė theksuar spicore.

Peshorja ashendent: Venera, planeti zotėrues i peshores, rėndom dhuron lėkurė tė pastėr. Sytė duken tė humbur nė largėsi, por ka edhe njė frymė sikur tė ishte nga bota tjetėr dhe thellėsi nė mendime, karakteristike pėr personat me kėtė shenjė hyrėse.

Akrepi ashendent: sipas rregullit kėtė shenjė hyrėse e dallojnė vetullat shumė tė mrrolura, zėri i fortė dhe sytė depėrtues. Buza e epėrme shpesh ėshtė e ngėrdheshur. Hunda rrallėherė ėshtė e drejtė, shpesh ėshtė romake, ose me majė tė ngritur. Shenjat e dukshme nė shpinė tė dorės janė edhe njė tregues tjetėr.

Shigjetari ashendent: kur kjo shigjetė zodiakale paraqitet gjatė lindjes, sipas dr. Dejvidsonit, personi i cili lindet do tė ketė hundė tė drejtė, gjatėsia nga kėmbėt deri te koka do tė jetė mė e madhe se rėndom, syri do tė jetė i plotė – por kurrsesi i theksuar nė pėrmasėn qė e kemi te demi ashendent. Kėmbėt gjithashtu janė mė tė gjata nė proporcion me trupin.

Bricjapi ashendent: njėra nga shenjat mė direkte tė kėtij ashendenti janė veshėt tė cilėt rriten direkt nė ashtin e mollėzės. Femrat e lindura nė kėtė kohė rėndom i kanė tė shprehura venat nė shpinėn e dorės, madje edhe kur janė tė reja. Personat e tė dyja gjinive kanė flokė tė paktė.

Ujori ashendent: flokėt me krela dhe kėndi i drejtė i syrit janė karakteristikė pėr personat me ujorin si shenjė hyrėse me rastin e lindjes. Kėtyre dy veēorive, dr. Dejvidson, ua shton edhe - "shikimin miqėsor".

Peshqit ashendentė: personat e lindur nė kėtė orė, njihen pėr ecjen e njėtrajtshme dhe pėr faktin se e bardha e syrit paraqitet ndėrmjet bebes sė syrit dhe kapakut. Pasi qė janė nėn ndikimin e Neptunit misterioz, sjellja e tyre shpreh preokupimin pėr mendimet e fshehta.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Fikrro prej 08.10.10 20:05

Elementet astrologjike

Dymbėdhjetė shenjat e Zodiakut i pėrfshijmė nė grupe nė bazė tė karakteristikave tė pėrbashkėta. Njėra nga mėnyrat e kategorizimit tė tyre ėshtė qė ato t’i pėrmbledhim nė grupe nė bazė tė temperamentit. Njė kategorizim tė tillė e quajmė si grupim sipas elementit.
Katėr elementet janė: zjarri, toka, ajri dhe uji dhe kėta janė arketipat e energjisė, tė cilėt e formojnė temperamentin e ndokujt, ndėrsa temperamenti pėrbėn elementin dominues tė horoskopit.

SHENJAT E ZJARRIT

Zjarri pėrfaqėson energjinė vitale, burimin e aktivitetit tė gjithmbarshėm, burimin e tėrė jetės. Forca, komunikueshmėria, energjia dhe vitaliteti, ngrohtėsia dhe entuziazmi – kėto janė cilėsitė e zjarrit. Ajri dhe zjarri ngjiten pėrpjetė; esenca e tyre ėshtė ekspansioni. Toka dhe uji zbresin poshtė, duke u pėrpjekur qė tė zėnė njė vėllim sa mė tė vogėl.

Njerėzit, te tė cilėt mbizotėron ky element, shprehin njė natyrė afirmative, tė pavarur, tė guximshme dhe tė fortė. Dispozitat e tė lindurve nė kėtė shenjė janė tė orientuara nga krenaria, besimi, trimėria, guximi. Kanė njė shpirt pushtues, i cili lakmon qė mė shumė tė urdhėrojė e mė pak tė jetė i dėgjueshėm. Ata janė shpesh agresivė, mund tė thuhet edhe arrogantė; kėrkojnė sherre dhe i besojnė vetėm vetes; janė shumė mosbesues. Gjithnjė kanė dėshira tė mėdha dhe synime tė pangopura. Ata janė "pjekur nė vullnetin e tyre". Njerėzit e tillė vetė e krijojnė fatin e tyre, ose tė paktėn e kanė bindjen se e bėjnė atė.

Zjarri ėshtė element qė u pėrgjigjet syrit dhe vizionit – nga tė pesė shqisat syri ėshtė shqisa qė i arrin caqet mė tė largėta. Yjet nė qiell janė zjarre tė mėdha, tė cilat shihen nė largėsitė prej disa miliarda vitesh drite. Tė lindurit nė shenjėn e zjarrit, sipas kėsaj, kanė prirje pėr gjėra tė largėta, abstraksione. Ata kanė, mė shumė ose mė pak tė shprehura, aspirata spirituale nė varėsi nga fakti se a janė tė udhėhequr nga zjarri, apo vetėm janė djegur nga ai. Nė pėrgjithėsi, planetėt janė mė aktivė nė kėtė triciplitet kundruall tė tjerėve. Elementi kimik qė i pėrgjigjet zjarrit ėshtė oksigjeni; ai bashkohet pothuajse me tė gjithė trupat e tjerė gjatė djegies.

Shenjat tė cilat i pėrkasin zjarrit janė: dashi, luani dhe shigjetari.


SHENJAT E TOKĖS

Toka paraqet pėrbėrjen materiale, e cila ėshtė e pranishme nė tė gjitha gjėrat, madje edhe nė ato mė tė imėtat. Maturia, stabiliteti, pesha dhe pjelloria janė karakteristika e kėtij elementi. Ajri dhe zjarri ngjiten pėrpjetė; esenca e tyre ėshtė ekspansioni. Toka dhe uji zbresin poshtė, duke u pėrpjekur qė tė zėnė njė vėllim sa mė tė vogėl.

Shenjat e tokės paraqesin natyrėn e kujdesshme, praktike, emocionale dhe misterioze. Tė lindurit me elemente tė theksuara tė tokės janė tė ngadalshėm dhe tė mbyllur, tė rezervuar dhe tė pėrmbajtur, ekonomikė dhe metodikė. Ata i bartin gjatė shenjat e tė ndodhurave; por edhe janė mė tė aftė se sa tė tjerėt qė pėr njė kohė tė gjatė ta lėnėn shenjėn e tyre nė atė qė e prekin. Toka, parimisht, ėshtė e plogėsht, e butė dhe e errėt; por ajo mund tė bėhet e pėrhershme dhe transparente sikur njė diamant. Toka i pėrgjigjet shqisės sė tė prekurit, e cila pranon sinjale tepėr tė afėrta, tė shkaktuara nga objektet e vendosura nė periferi tė trupit.

Tė lindurit nė shenjėn e tokės dėshirojnė t’i prekin gjėrat; me fjalė tė tjera t’i ndiejnė njėkohėsisht ngjashmėritė dhe ndryshimet. Vlera e tyre spirituale mund tė vijė nga ky distinksion, tė cilin ata janė tė aftė ta bėjnė ndėrmjet asaj qė prekin (gjegjėsisht, asaj qė kanė, qė duan, ose qė bėjnė) dhe asaj qė janė vetė. Por, kur e harrojnė kėtė distinksion, ata jetojnė vetėm pėr t’i mbushur xhepat dhe stomakun. Materializmi, kryeneēėsia, frika e cila paralizon, pakėnaqėsia e tepruar, dembelia – janė disa nga tė metat e tyre mė tė mėdha. Pėrndryshe, elementi kimik, i cili i pėrgjigjet tokės ėshtė karboni, lidhjet e forta tė tė cilit forcojnė strukturėn e molekulave organike.

Shenjat tė cilat i pėrkasin tokės janė: demi, virgjėresha dhe bricjapi.

SHENJAT E AJRIT

Ajri ėshtė element i relacionit. Ai paraqet diēka mė tepėr sesa njė pėrzierje e gazrave – qė sajohet nga azoti, oksigjeni, hidrogjeni dhe nė sasi minimale edhe nga substanca tė tjera – qė e bėjnė tė pėrshtatshme pėr jetė njė ambient nė tė cilin ndodhemi.

Ajri si element ndėrambiental ėshtė substanca e pėrkryer dhe e pashkatėrrueshme, e cila pėrmban materien, por qė nuk pėrzihet kurrė me tė. Me kėtė rast mendohet edhe pėr hapėsirėn intersiderale (ndėryjore) dhe zbrazėtirėn ndėratomike. Nė kėtė kontekst, mbase ajrit mė shumė do t’i pėrgjigjej emri eter. Elasticiteti grandioz, stėrhollimi, aftėsia qė tė plotėsojė ēdo gjė, ose mė parė ta bėjė tė pakufishėm mungesėn e formės, por edhe ekzistimin e substancės nga e cila ėshtė krijuar ēdo gjė, pavarėsia – kėto janė vetitė themelore tė kėtij elementi.

Ajri dhe zjarri ngjiten pėrpjetė; esenca e tyre ėshtė ekspansioni. Toka dhe uji zbresin poshtė, duke u pėrpjekur qė tė zėnė njė vėllim sa mė tė vogėl. Tė lindurit nė shenjėn e kėtij tripliciteti dhe tė pėrbėrėsve tė tij mė tė rėndėsishėm janė subtilė, tė rafinuar, me prirje qė tė kultivohen, kureshtarė, kėnaqen nė shprehjen e kujdesit. Parė nė pėrgjithėsi, kanė sjellje tė mirė dhe janė matur. Vitaliteti i tyre lė shumė pėr tė dėshiruar, ndėrsa baraspesha e tyre nervore shpesh ėshtė e pasigurt. Rėndom shprehin ndonjė talent artistik, por jo edhe shkencor.

Shenjat e ajrit paraqesin njė natyrė mjaft humane, tė gėzuar, zbavitėse, tė dashur dhe simpatike. Kanė intelekt tė madh dhe imagjinatė tė bujshme. Paqėndrueshmėria, jokonsekuenca, plogėshtia, shkujdesja, sipėrfaqėsia – kėto janė disa nga tė metat e tyre. Ajri si element u pėrgjigjet shqisave tė transmetimit nė distancė, nė rend tė parė shqisės sė tė dėgjuarit. Kjo ėshtė logjike, pasi qė ajri ėshtė element i relacionit; sepse meqenėse krijesat njerėzore merren vesh nėpėrmjet fjalės sė folur, tė dėgjuarit paraqet organin e marrėveshjes, pajtimit (edhe mė tutje kolektivisht pėrdoret fjala dėgjoj si sinonim pėr kuptoj – pėr dallim nga shprehja jonė "hyn pėr njėrin vesh dhe del pėr tjetrin ").

Vlera spirituale e tė lindurve te tė cilėt mbizotėron elementi i ajrit mund tė jetė shumė e madhe, nėse ata nė atė komunikim gjurmojnė edhe pėr gjėra tė tjera dhe jo vetėm pėr burimin e fitimit. Tė dėgjuarit merr sinjale mjaft tė largėta, por gjithnjė me vonesė tė vogėl kundruall shqisės sė tė parit; zėri nganjėherė na vjen shumė mė vonė sesa drita. Nėse nuk merret parasysh kjo zmbrapsje, kumtimi nėpėrmjet fjalėve bėhet i pamjaftueshėm, mjegull qė bie mbi natyrėn e vėrtetė tė gjėrave dhe shndėrrohet nė pengesė nė rrugėn drejt dijes. Elementi kimik qė i pėrgjigjet ajrit ėshtė azoti – substanca inerte e cila e pėrbėn esencėn e atmosferės sė tokės.

Shenjat tė cilat i pėrkasin ajrit janė: binjakėt, peshorja dhe ujori.
SHENJAT E UJIT
Uji paraqet tėrėsinė e brendshme tė tė gjithė organizmave tė gjallė, por gjithashtu edhe esencėn e jashtme tė numrit mė tė madh tė llojeve tė gjalla. Nė ujė, para mijėra shekujsh, kishte filluar jeta, nė tė e ka fillin ēdonjėri prej nesh. Uji, sipas kėsaj, del se ėshtė edhe mė shumė i lidhur me jetėn kundruall tokės, ajrit, por edhe zjarrit.

Elementi i ujit ėshtė i brumosur me shumė domethėnie simbolike – misteri i jetės, lashtėsia e rrėnjėve tė tij, thellėsia oqeanike. Ajri dhe zjarri ngjiten pėrpjetė; esenca e tyre ėshtė ekspansioni. Toka dhe uji zbresin poshtė, duke u pėrpjekur qė tė zėnė njė vėllim sa mė tė vogėl. Nėpėrmjet pėrroskave, lumenjve dhe lumėmėdhenjve, ujėrat qė janė tė njėkahshme dhe tė ngjashme, nė rėnien e tyre pėrfundojnė nė dete. Uji, pra, ėshtė element, i cili nė mėnyrė mė kuptimplote synon unitetin. Natyra e tij ėshtė e butė dhe dashamirėse. Uji qarkullon nėpėr trupin tonė sikur ta pėrkėdhelte atė, por uji di ta ketė edhe anėn tjetėr; marinarėt e dinė se pikėrisht kur uji duket shumė i padjallėzuar e i qetė, ekziston rreziku qė tė tėrbohet.

Dykuptimėsia, misterioziteti, qetėsia, pjelloria, pėrshtatshmėria – kėto janė disa nga karakteristikat e kėtij elementi. Zjarri spastron ēdo gjė – por ky spastrim vret – pėr dallim nga spastrimi nėpėrmjet ujit, i cili ringjall. Tė lindurit me cilėsi tė theksuara tė kėtij tricipliteti kanė natyrė tė prekshme, tė ndjeshme, tė lėndueshme dhe konteplative. Ata, rėndom janė tė rezervuar dhe tė turpshėm, tė qetė dhe misteriozė, pak tė dhėnė pas aksionit. Mė shumė interesohen pėr anėn e fshehtė tė gjėrave sesa pėr aspektet e prekshme dhe mė shumė rėndėsi u japin domethėnieve tė ngjarjeve sesa vetė realitetit. Janė tė dhėnė pas komentimit tė ēdo gjėje, qoftė fjala pėr gjėra tė mėdha, qoftė pėr tė vogla. Janė shumė tė larguar nga planet e vėrteta materiale. Kanė njė natyrė mjaft tė pjellore dhe imagjinatė tė bujshme.

Fuqia e tyre e ripėrtėritjes ėshtė shumė e dobėt (duke e pėrjashtuar akrepin); por ata nuk kanė ndonjė nevojė tė theksuar pėr energji tė madhe. Zakonisht shprehin disa talente tė "paranormalitetit". Mund tė bėhen artistė tė mėdhenj ose mendimtarė tė mėdhenj, sepse nganjėherė dėshmohen nė fushat e dijes nė tė cilat shumica e vdekatarėve nuk kanė qasje. Rrallėherė janė tė lumtur pėr shkak tė hipersensibilitetit tė tyre dhe mungesės evidente te energjisė e entuziazmit.

Dobėsia nė tė gjitha nivelet, shpirtngushtėsia, konfuzioni dhe inertėsia – janė disa nga tė metat mė serioze tė shenjave tė ujit. Ky element u pėrgjigjet shijeve dhe aromave qė janė tejet tė veēanta dhe tė pashoqėrueshme. Shija ėshtė shqisa me "afėrsi" mė tė madhe, mė e afėrta qė mund tė ekzistojė, ngase ėshtė lėndė e cila emeton sinjal vetėm nėse e prekim me buzė. Vlera spirituale e ujit ėshtė e madhe, sepse ky element u pėrgjigjet bashkimeve kulmore. Elementi i cili i pėrgjigjet ujit ėshtė hidrogjeni, i cili bashkohet me ujin nėpėrmjet djegies...

Shenjat tė cilat i pėrkasin ujit janė: gaforrja, akrepi dhe peshqit.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Fikrro prej 08.10.10 20:07


Astrologjia Karmike - tė fshehtat e jetėve tė kaluara


Procesi i shkaqeve dhe i pasojave, i cili emėrtohet si k a r m a, nganjėherė interpretohet si dora e pamėshirshme e Zotit, por nė fakt njeriu vetė e krijon karmėn e tij, ose tė paktėn e liron me veprat e tij tė mira. Zoti ėshtė dėshmitari i pėrjetshėm. Ne vetė, me veprat tona, e pėrcaktojmė fatin tonė.
Ēdo jetė lind me njė personalitet tė caktuar, i cili pėrbėhet nga elementet e matricės sė shpirtit dhe, sikundėr aktorėt, edhe ne luajmė role tė ndryshme, por gjithnjė nė pėrputhje me karakterin tonė. Personaliteti ynė zhvillohet gjatė jetės. Ai pėrparon ose ngec nė varėsi nga fakti se si reagon ndaj rrethanave jetėsore nė tė cilat ndodhet. Ēdo gjė qė na ngjan nė jetė, gėzimet ose fatkeqėsitė, janė veēse mėsime tė cilat duhet t’i marrim nė rrugėn drejt pėrsosurisė dhe lirimit tė shpirtit nga lidhjet me kėtė botė. Pėr aq kohė sa janė dėshirat nė njeriun ėshtė e pamundur tė shmanget lindja e sėrishme. Dėshirat janė ato qė na lidhin pėr kėtė botė. Shpirtrat e lirė vijnė nė planet si mėsues, por nuk janė tė lidhur me kėtė botė.

Shkaktar i tė gjitha problemeve dhe shqetėsimeve ėshtė fakti se e kemi humbur pushtetin mbi ndjenjat tona. I lėmė qė tė shpėrthejnė dhe kėshtu pushojmė tė gjykojmė drejt. Hidhėrimi, mendjemadhėsia dhe ndjesi tė tjera i japin njeriut shprehi demoni dhe nganjėherė madje edhe e bastardojnė deri nė nivelin e kafshės. Sa herė kemi qenė tė pėrfshirė nė veprime tė gabueshme dhe me kėtė edhe mė shumė jemi lidhur me zinxhirėt e karmės. Mllefi ėshtė sikurse droga. Duhet tė bėjmė pėrpjekje qė tė lirohemi nga ai. Pėr ta bėrė kėtė ėshtė e domosdoshme qė ta zbulojmė forcėn e inteligjencės sė lartė, qė fshihet thellė nė ne…

Kur vjen koha e lindjes, zgjidhet njė lloj i veēantė i trupit qė do tė jetė i pėrshtatshėm pėr shpirtin e caktuar. Llojet e ndryshme tė elementeve kimike nga tė cilat pėrbėhet trupi, sikundėr edhe mėnyra se si kombinohen ato, pėrbėjnė realizimin e ndikimit tė sundimtarėve planetarė, ndėrsa lindja bėhet nė momentin kur planetėt ndodhen nė pozitat qė duhet t’i marrin nė pajtim me planin paraprakisht tė caktuar, tė cilin e harton vetė horoskopi. Kėshtu pozitat planetare janė pėrcaktuese tė pėrkryera si pėr trupin qė lindet, ashtu edhe pėr karakterin, /pėr kėtė ėshtė pėrgjegjės Hėna/, i cili do ta pushtojė pėr njė periudhė tė caktuar jetėsore. Pozita e Hėnės nė kohėn e lindjes shpreh tėrėsinė e pėrvojave tė jetėve tė kaluara, ndėrsa Dielli na udhėzon pėr atė se nė ēka duhet tė orientohemi tani, ndėrsa kjo ėshtė rruga drejt vetėdijesimit dhe arritjes sė nivelit mė tė lartė tė vetėdijes nė jetėn e tanishme.

NĖSE JENI TĖ LINDUR NĖ SHENJĖN E:

D A S H I T
Nė jetėt e mėhershme keni qenė emocionalisht tė pavendosur dhe tė varur nga tė tjerėt, kėshtu qė tani pėr ju ėshtė shumė e rėndėsishme qė nė jetėn emocionale ta ndėrmerrni iniciativėn, tė insistoni pėr nevojat dhe dėshirat tuaja, nė mėnyrė qė ta gjeni identitetin tuaj tė humbur. Megjithatė, mos shkoni nė ekstremin tjetėr, nė pavarėsinė e tepruar, e cila mund tė kalojė nė egoizėm. Kėmbėngulėsia dhe besimi nė vete ėshtė ajo qė ju duhet mė sė shumti.

D E M I T
Jetėt e kaluara, tė cilat i kemi lėnė pas, nė aspektin emocional kanė qenė jostabile dhe tė ashpra. Keni njohur shkatėrrimet e vuajtjes, frikės dhe ndjenjave tė mėdha. Jeta e tanishme ju ėshtė dhėnė si njė rast qė tė stabilizoheni dhe tė shkelni nė tokė. Stabiliteti, qėndrueshmėria dhe lidhja e veprave dhe praktikės pėr ju janė tė njė rėndėsie tė veēantė. Ėshtė koha qė t’ia lejoni qenies suaj shpirtėrore qė tė manifestohet nėpėrmjet punės, nė mėnyrė qė tė mund tė piqet dhe ta mėsojė atė qė diku nė rrugėn e jetėve tė kaluara e ka harruar.

B I N J A K Ė V E
Problemet nė jetėn e kaluar pėr ju kanė qenė probleme qė kanė lindur si pasojė e komunikimit tė keq me njerėzit e tjerė. Kjo jetė pėrbėn njė rast qė tė bindeni se sa ėshtė e rėndėsishme tė thuhet ajo qė ndihet…Korrigjoni rastet e humbura nė mėnyrė qė ta realizoni kuptimin emocional dhe harmoninė. Posesiviteti, largimi nga njerėzit e tjerė dhe tėrheqja nė botėn vetjake tani do tė duhej tė kapėrceheshin me modelin e ri tė pėrgjigjes emocionale dhe komunikimit tė drejtė.

G A F O R R E S
Nė kėtė jetė mėsoni qė tė bėheni besnikė dhe stabilė, qė sipėrfaqėsinė dhe paqėndrueshmėrinė nga jeta e kaluar tani ta ktheni nė qėndrueshmėri dhe pėrkrahje si pėr tė tjerėt, ashtu edhe pėr veten. Pavarėsisht se si veproni nga jashtė, natyra juaj e brendshme ėshtė e butė, sikur guaskė. Mėsimet e shumta nga kjo jetė ju udhėzojnė qė t’i kuptoni drejt marrėdhėniet familjare dhe mu pėr kėtė pėr ju janė shumė tė rėndėsishėm prindėrit dhe fėmijėt. Megjithatė, nuk bėn qė ta harroni edhe veten!

L U A N I T
Nė mishėrimet (inkarnimet) e kaluara keni mėsuar qė tė doni nė mėnyrė tė paanshme, qė tė mos i veēoni njerėzit, por tani duhet tė mėsoni qė energjinė tuaj emocionale dhe forcėn t’i orientoni drejt njerėzve tė caktuar dhe fushave tė jetės, tė cilat janė tė rėndėsishme pėr ju. Keni pothuajse aftėsinė fėmijėrore qė ta pėrjetoni lumturinė nė situatat kur tė tjerėt ju falėnderojnė dhe kur jeni nė qendėr tė vėmendjes…, por mos u zemėroni kur nuk ju kushtojnė vėmendjen dhe respektin e duhur. Mėsimi juaj nė kėtė jetė ėshtė vetėbesimi dhe respekti pėr veten.

V I R G J Ė R E S H Ė S
Jeta e tanishme ju mėson ta keni tė drejtėn e zgjedhjes tė asaj qė ju kėnaq, si dhe faktin se emocionet e vėrteta ndėrtohen shkallė-shkallė, gur, gur bėhet mur…Duhet tė mėsoheni qė tė mos mbėshteteni nė tė tjerėt, por vetėm nė veten, madje kėtė do ta arrini kur tė mėsoheni qė plotėsisht ta pranoni veten me tė gjitha tė metat dhe cilėsitė. Ndjenja e fajit ju pėrcjell nga jetėt e kaluara…lirohuni nga ia! Edhe mė tej brengoseni pėr njerėzit e tjerė, fatin e tyre dhe pėr atė se si do tė mund t’i ndihmonit.

P E S H O R E S
Nė jetėt e kaluara keni pasur probleme nė marrėdhėniet me tė tjerėt, sikurse edhe me gjininė e kundėrt, ndaj edhe nė jetėn e sotme mund t’ju shoqėrojė frika /thellė e fshehur dhe e ndrydhur/ nga njerėzit, refuzimi ndaj ekipit tė punės dhe mosbesimi. Nė mėnyrė qė ta pėrmirėsoni kėtė gabim, kjo jetė do t’ju ofrojė njė numėr tė madh partnerėsh tė dashurisė dhe njė rreth tė gjerė miqsh, ashtu qė tė mėsoni si ta zhvilloni harmoninė me njerėzit e tjerė.

A K R E P I T
Keni krijuar njė pamje tė madhe emocionale dhe intuitive mbi esencėn e jetės. Intuita juaj ofron ndjenjėn e detyrės qė e keni pėrpara dhe udhėzuesin se nė cilėn rrugė do tė duhej tė niseshit, sikundėr edhe elementin e nxitjes qė ėshtė i domosdoshėm pėr t’u nisur nė njė rrugė. Frikat irracionale nga jeta e kaluar janė frika qė shkaktohen nga sėmundja dhe vuajtja, si dhe nga humbja e tė afėrmve, ndaj nė kėtė botė mund tė shkoni nė skajin tjetėr, nė posesivitet ndaj miqve tė afėrm dhe partnerit, ndonjėherė edhe nė mėnyrė tė pavetėdijshme, nė gjakimin qė t’i mbani vetėm pėr vete.

S H I G J E T A R I T
Nė jetėn e tanishme keni ardhur pėr t’i ērrėnjosur paragjykimet tuaja dhe qė tė mėsoni tė bėheni fleksibilė, ashtu qė nė kėtė aspekt tė porsazbuluar tė personalitetit ta gjeni lirinė tuaj. Ērrėnjosja e tė gjitha trajtave tė paragjykimeve dhe pėrhapja e tolerancės ėshtė diēka qė konsiderohet pėrcaktim i jetės tuaj, ndaj edhe jeta do t’ju ēojė nė kėtė drejtim. Prandaj, pėr ju janė tė rėndėsishme udhėtimet, njohja me kultura tė ndryshme dhe me modele sjelljes dhe tė besimit.

B R I C J A P I T
Pėrvojat nga jetėt e kaluara ju kanė shkaktuar konflikt me autoritetet, ndaj nė vete bartni frikėn nga ajo se dikush tjetėr do t’i kontrollojė ose do t’i shfrytėzojė dobėsitė tuaja dhe besnikėrinė ndaj tyre. Nė jetėn e tanishme mėsoni qė vetes t’i bėheni autoritet dhe se si tė bėheni pėrgjegjės ndaj emocioneve tuaja dhe tė tė tjerėve. Kjo jetė ėshtė jetė e stabilizimit dhe e tė kuptuarit tė sė vėrtetės jetėsore, sipas sė cilės tė jesh i pėrgjegjshėm dhe i disiplinuar nuk do tė thotė tė jesh i ftohtė dhe i distancuar.

U J O R I T
Kjo pozitė tregon se nė jetėt e kaluara ka pasur shumė xhelozi dhe posesivitet nė planin emocional. Nxitja e jetės sė tanishme qėndron nė ndarjen nga pasqyrimet e rrejshme dhe xhelozia, posesiviteti dhe gjakimi qė ta drejtojmė atė qė e duam. Duhet t’ia ofroni lirinė vetes dhe tė tjerėve. Detyra e juaj ėshtė qė tė zhvilloni marrėdhėnie miqėsore me tė gjithė, sikundėr qė duhet t’i zhvilloni edhe humanizmin, shpirtgjerėsinė dhe tolerancėn.

P E S H Q V E
Nė jetėn e kaluar nuk keni mundur qė sa duhet ta vlerėsoni emocionin e vėrtetė, ashtu sikurse nuk keni pasur kohė qė t’u dorėzoheni emocioneve…Jeta e tanishme, nėpėrmjet kėsaj shenje tepėr fine dhe intuitive, jua ofron mundėsinė qė “ta prekni fundin” dhe tė mėsoheni t’u dorėzoheni emocioneve, nė mėnyrė qė ta pasuroni veten dhe vetė pėrmbajtjen e jetės. Kėtu jeni qė tė mėsoni se ne tė gjithė jemi pjesė e Njėrit dhe nėpėrmjet kėsaj tė dhėne ta pėrmbyllni ciklin e hapjes emocionale qė ka filluar para shumė jetėve.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Fikrro prej 08.10.10 20:12


Planetėt


Tė gjithė planetėt zėnė nė Zodiak pozicione tė caktuara, tė rregulluara nga shpejtėsitė e ndryshme tė orbitave tė tyre. Ata ndikojnė drejtpėrdrejt nė jetėn tonė, nė harmoninė familjare dhe nė tė gjitha veprimet qė bėjmė. Njė planet qė qėndron i palėvizshėm ėshtė Dielli. Tė tjerėt: Hėna, Merkuri, Venera, Marsi, Jupiteri, Saturni, Urani, Neptuni e Plutoni, krijojnė pozicione dhe lidhje me kalimin e kohės. Ēdo planet ushtron influencėn e tij mbi njė grup fenomenesh, pėrveēse mbi njė sektor tė pėrcaktuar tė sjelljes sė njeriut. Sipas pozicionit nė tė cilin ndodhet planeti, kjo influencė do tė marrė karakteristika tė ndryshme, tė nevojshme pėr ta inkuadruar personalitetin e njė individi, duke i dhėnė arsyet e sjelljes sė tij dhe duke na ofruar tė dhėna mbi tė ardhmen e tij. Karakteri, por edhe momentet e ndryshme tė evolucionit tė njė jete, janė tė dhėna tė marra nga ndėrlidhja e shenjave dhe e planetėve.

Dielli
Dielli personalizon esencėn e njeriut, personalitetin e tij. Ai po ashtu pėrfaqėson unin aktiv dhe treguesin bazilar tė sjelljes sė njė individi. Dielli ėshtė baza e karakterit dhe e vullnetit, i cili shpreh potencialin e energjisė qė kemi, krijimtarinė, marrjen e njė pozicioni nė jetė dhe qė pėrgjithėsisht ofron pėrmasat e njė individi. Virtytet diellore janė: ndershmėria, kuraja, pėrbuzja e rrezikut, zemėrmadhėsia, por tė cilat shumė lehtė mund tė kalojnė nė: mashtrim, krenari, mendjemadhėsi dhe autoritarizėm. Nė tema natale, Dielli pėrfaqėson njė figurė mashkullore, edhe pse vlera e tij simbolike ėshtė e influencuar nga pozicioni i planetėve tė tjerė. Ne trupin njerėzor, Dielli ėshtė i identifikuar nė krahun e djathtė tė trupit, ose nė zemėr. Shenjė shtėpiake e tij ėshtė luani.

Hėna
Hėna ka njė imazh femėror dhe amėsor, pėrfaqėson unin marrės, kontaktet emotive me botėn rrethuese. Hėna korrespondon me fėmijėrinė dhe ka lidhje tė forta me prehrin amėsor dhe nga ana e karakterit pėrcakton mentalitetin fėmijėror, mungesėn e eksperiencės, pakujdesinė. Nga njė anė ėshtė element i pasigurisė e konservatorizmit, nga ana tjetėr e surprizės dhe e papėrcaktimit tė reagimit, por edhe e imagjinatės dhe e pėrshtatshmėrisė me ambientin. Nė sferėn natale Hėna pėrfaqėson gruan. Ajo ėshtė komponent i domosdoshėm pėr inteligjencėn, e cila, n.q.s. ėshtė nė pozicion tė keq, mund te krijojė nervozizėm, forma tė tjera paqėndrueshmėrie nervore. Nė trupin njerėzor, Hėna identifikohet nė zonėn e gjinjve dhe pjesėn e majtė tė trupit. Bashkimi Diell-Hėnė ka simbolizuar gjithmonė binomin mashkull–femėr, domethėnė realitet dhe ėndėrr, dritė dhe errėsirė. Shenja e saj shtėpiake ėshtė gaforrja.

Merkuri
Ėshtė planeti mė afėr Diellit. Nė astrologji Merkuri pėrfaqėson kontaktin me botėn e jashtme. Pra, ky planet simbolizon inteligjencėn, perceptimin intelektual tė lidhur me dinakėrinė, zotėsinė dhe llogaritjen. Po ashtu jep edhe njė vizion nė perspektivė tė gjėrave, qė lejon sensin e humorit dhe njė ndarje nga pasioni, qė favorizon sensin kritik, kundėrshtimin dhe kapacitetin e pėrshtatshmėrisė. Duke rregulluar dėgjimin dhe zėrin, Merkuri kontrollon shkėmbimin e ideve si dhe instrumentet teknike, tė cilat favorizojnė komunikacionin (shtypin, telefonin….), ushtron influencė nė fushėn e tregtisė, tė shkencės dhe tė letėrsisė. Merkuri korrespondon me adoleshencėn, me padurimin e tij dhe me gatishmėrinė e reflekseve mendore. Nė sferėn natale, Merkuri pėrfaqėson vėllezėrit, fėmijėt dhe burrin e ri. Ne aspektin fizik, ai pėrfaqėson nervat, mushkėritė, daullen e veshit dhe vetė veshėt. Shenjat e tij shtėpiake janė, binjakėt dhe virgjėresha.

Venera
Venera gjithmonė ka simbolizuar dashurinė, kontaktin e ndjenjave me botėn e jashtme, domethėnė fillimin e pėrshtatshmėrisė sociale tė individit: nga njėra anė kapacitetin pėr tė dashuruar, nxehtėsinė dhe intensitetin e ndjenjave dhe tė ndjeshmėrisė, kurse nga ana tjetėr sensin e paraqitjes, transformimet artistike, shijet e sė bukurės e tė lumturisė. Nga kėtu zhvillohet tėrheqja personale, mundėsia e sukseseve nė fushėn e dashurisė, dėshira pėr qetėsi, lumturi e harmoni rreth vetes. Edhe dėshira pėr tė shkuar mirė me tė tjerėt ėshtė element i Venerės. Ne sferėn natale ajo pėrfaqėson edhe ndihmėn e fatit dhe mbrojtjen e shėndetit. Nė trupin fizik rregullon metabolizmin dhe funksionet e veshkave dhe korrespondon me ovalet. Venera ka si qėndrim tė saj kryesor peshoren, ndėrsa qėndrimin bazė nė shenjėn e demit.

Marsi
Marsi konsiderohet si planet sundues i shenjės sė dashit, ndėrsa pėr disa astrologė edhe i akrepit. Marsi shoqėrohet me fshehtėsi, agresion, energji, ambicie dhe mospėrmbajtje. Marsi ėshtė sundues i shtėpisė sė parė dhe asaj tė tetė. Para sė tė zbulohej planeti i Plutonit, Marsi ėshtė konsideruar si sundues i shenjės sė akrepit. Njė mori astrologėsh modernė e konsiderojnė Plutonin si sundues tė shenjės sė akrepit, por shumica sish janė tė mendimit se Marsi ėshtė bashkėsundues i kėsaj shenje. Astrologėt tradicionalė ndėrkaq i referohen Marsit si sunduesit tė vetėm tė kėsaj shenje. Nė astrologjinė kineze, Marsi sundohet nga elementi i zjarrit, qė pėrfaqėson pasionin, energjinė dhe aventurat. Edhe nė astrologjinė indiane ky planet pėrfaqėson energjinė, fshehtėsinė dhe egon.

Jupiteri
Jupiteri ėshtė planeti mė i madh i sistemit diellor. Influenca e tij ka njė karakter pėrmbledhės. Nė fakt, ai shpreh integrimin e lumtur nė jetė, simbolizon gėzimin pėr tė jetuar, pėrfshirjen nė shoqėri dhe shpirtin e drejtėsisė. Nga Jupiteri varen fjalėt, pėrpunimi i gjuhės, euforia dhe kėnaqėsia materiale, si dhe dėshira pėr paqe e qėndrueshmėri. Tradita e lidh Jupiterin me pasurinė dhe fatin, besimin nė vetvete dhe tėrheqjen personale, e cila e hap rrugėn drejt suksesit nė botėn e tregtisė e tė parasė, por edhe tė lumturisė personale. Nga Jupiteri, nė tė vėrtetė, vijnė cilėsitė, si: simpatia, lehtėsia e bashkėbisedimit, cilėsia e bindjes dhe dėshira pėr tė bindur. Si burim i jetės dhe i drejtėsisė, ky planet pėrfaqėson pikėn e forcės nė sferėn natale, duke bėrė ndėrmjetėsin midis individit dhe botės rrethuese. Nė pozicion negativ mund tė prezantohet si pak human dhe kokėfortė. Fizikisht Jupiteri korrespondon me gjuhėn, gojėn, e sytė dhe e rregullon qarkullimin e gjakut. Shenja shtėpiake primare e Jupiterit ėshtė shigjetari, kurse ajo bazė peshqit.

Saturni
Saturni pėr shumė kohė konsiderohej si mbajtės i mallkimeve. Ai njihet si ruajtje dhe pėrqendrim i tė gjitha energjive nė vetvete, domethėnė pėrfaqėson integrimin racional nė jetė, vlerėsimin e ēdo situate, duke organizuar mė mirė mbrojtjen e individit. Saturni ėshtė personifikimi i njė miqėsie tė pamundur, nuk arrin t’i mbajė raportet shoqėrore, por ka njė forcė tė madhe shpirtėrore dhe shumė vendosmėri, kurajė morale dhe inteligjencė. Negativisht, mosbesimi dhe pesimizmi e nxitin qė tė marrė masa, duke e shtyrė nė njė ambicie tė llogaritur, nė ftohtėsi dhe nė mungesė mėshire. Pėr shumė kohė Saturni ka qenė i njohur si bartės i fatit tė keq. Nė fakt edhe traditat e lidhin me tersllėkun. Materialisht Saturni pėrfaqėson pleqėrinė, kohėn e vetmisė dhe tė heqjes dorė nga shumė gjėra. Nė trup korrespondon me skeletin e njeriut, mė dhėmbėt dhe mėlēinė. Shenja shtėpiake primare e tij ėshtė bricjapi, ndėrsa ajo bazė ujori.

Urani
Urani ėshtė planeti i fundit qė mund tė bėjė xhiro rreth Diellit brenda harkut tė jetės sė njė njeriu. Ai e pėrshkon kėtė rrugė pėr 84 vjet. Urani ėshtė forca primare qė krijon, shkatėrron dhe detyron. Prej tij varet mbijetesa nė kushtet mė tė veēanta (si Saturni) dhe kėshtu influenca e tij ėshtė e papritur, e papėrcaktuar, duke pėrfaqėsuar njė shtytje pėr tė vepruar nė rastet urgjente. Urani pėrfaqėson ngjarjet e papritura, ndryshimet e rrufeshme tė drejtimit dhe largimin nga bindjet. Duke e parė kapacitetin e tij pėr tė arritur njė qėllim, me gatishmėri dhe me zotėsi, Urani ėshtė planeti i teknikės, nė tė gjitha mundėsitė e shprehisė, ėshtė i lidhur me zotėsinė manuale dhe me aplikimet teknike e mekanike. Nga ana anatomike korrespondon me duart. Shenja e tij shtėpiake primare ėshtė ujori, ndėrsa ajo e bazės bricjapi. Nga astrologėt modernė Urani konsiderohet si sundues i shtėpisė sė 11-tė, bashkė me Saturnin.

Neptuni
Para se tė zbulohej Neptuni (nė vitin 1846), Jupiteri ėshtė konsideruar si sundimtar i shenjės sė peshqve, ndėrsa sot njė mori astrologėsh modernė e konsiderojnė Jupiterin si bashkėsundimtar i kėsaj shenje, por ka edhe tė tjerė qė vlerėsojnė se Neptuni nuk sundon asnjė shenjė tė veēantė. Nė astrologjinė moderne Neptuni konsiderohet si planet qė sundon shtėpinė e 12-tė bashkė me Jupiterin. Neptuni simbolizon ujin e kripur tė detit dhe tė oqeaneve, ndėrsa nė trupin e njeriut pėrfaqėson jetėn e jashtėqitjes, lėngun amniotik dhe rregullon imunitetin. Neptunit i nevojiten 165 vjet pėr ta pėrshkuar rrugėn rreth diellit. Ky planet konsiderohet si frymėzuesi i njerėzve pėr tė udhėtuar drejt vendeve tė largėta, qoftė gjeografike, qoftė shpirtėrore, pra pėrfaqėson tė panjohurėn, fantazinė etj. Mirėpo, ky planet ka ndikim edhe nė mėnyrėn e tė menduarit tė njeriut dhe nė disa veti negative qė mund tė shkojnė deri te skizofrenia.

Plutoni
Roli dhe simbolika e Plutonit kanė filluar tė zbatohen vetėm nė astrologjinė moderne. I zbuluar mė 1930, ashtu sikurse planetėt e tjerė tė ngadaltė, Plutoni vepron nė njė nivel mė tė thellė. Ai rregullon forcat sekrete, tė cilat bazohen nė kėnaqėsinė dhe nė pakėnaqėsinė e njeriut ndaj vetes. Ky planet konsiderohet si simbol i principeve mashkullore. Ai pėrfaqėson kapacitetin pėr ta vėnė nė praktikė forcėn e krijimit qė secili person e ka brenda vetes, pastaj cilėsinė e ringritjes pas njė krize, por edhe tė vullnetit pėr tė dominuar, ambicien pėr pushtet dhe influencėn mbi masėn. Plutonit i duhen 248 vjet pėr ta pėrshkuar rrugėn rreth Diellit, ndėrsa shenja e tij shtėpiake primare ėshtė akrepi. Plutoni nga astrologėt modernė konsiderohet si bashkėsundimtar i shtėpisė sė tetė bashkė me Marsin.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Fikrro prej 08.10.10 20:18

Astro orėt gjatė njė dite

Sikundėr e ka ēdo ditė nė muaj vibracionin e saj numerik, ashtu edhe ēdo orė nė ditė ka frekuentimin e caktuar astrologjik, gjė qė nė shumėēka ndikon nė lėkundjet e ngarkesės sonė bioenergjetike.

Ora e lindjes sonė ėshtė e rėndėsisė sė posaēme, kur e dimė se ndikimi i planetėve tė caktuar ndryshon nė mėnyrė alternative gjatė 24 orėve. Me fjalė tė tjera, nuk ėshtė njėsoj nėse jemi lindur nė mėngjes, nė mesditė, ose vonė nė mbrėmje. Disa veprime tona, qėndrime dhe disponime do t’i kuptojmė mė mirė nė rast se e dimė vibracionin numerik tė orės sė lindjes sonė. Cikli prej 24 orėsh ėshtė i ndarė nė gjashtė njėsi (stacione) numerike. Stacioni i parė numerik ėshtė ndėrmjet orės zero dhe katėr, stacioni i dytė ndėrmjet orės 4 dhe 8, stacioni i tretė ndėrmjet orės 8 dhe 12, i katėrti ndėrmjet orės 12 dhe 16, i pesti ndėrmjet orės 16 dhe 20; dhe i gjashti, i fundit, ndėrmjet orės 20 dhe 24, do tė thotė orės zero.Pėr tė lindurit ndėrmjet orės zero dhe katėr

Ju keni natyrė tė qetė. Dėshironi tė ėndėrroni dhe tė ndėrtoni kulla mbi re. Keni imagjinatė tė bujshme, por vėshtirė ia dilni nė botėn e realitetit fizik. Jeni fantazist dhe poet i lindur, ndaj pėr shkak tė kėsaj njerėzit nuk ju kuptojnė. Jeni nga pak edhe i somnabul dhe ēamarrok, por, megjithatė keni njė shpirt bujar.Pėr tė lindurit ndėrmjet orės katėr dhe tetė

Juve ju shquajnė shkathtėsia dhe rregullshmėria. Jeni kėmbėngulės dhe insistues nė tė gjitha punėt, e posaēėrisht nė ēėshtjet praktike. Si pakkush ia dilni tė gjendeni nė botėn e realitetit tė pėrditshėm. Pėrpiqeni me mish e shpirt qė tė tjerėve t’u bėhen shembull, qė tė tregoheni dhe tė pranoheni si i tillė.Pėr tė lindurit ndėrmjet orės tetė dhe dymbėdhjetė

Jeni krijesa tė pėrbėra nga besimi, shpresa dhe optimizmi. Jeni tė shkathtė, gjithnjė tė preokupuar nga shqetėsimi krijues. Kudo rrezatoni dashurinė pėr tė tjerėt dhe ngrohtėsinė magnetike. Jeni epshorė dhe spiritualė. Jeni tė dhėnė pas artit dhe filozofisė. Ju dallojnė vlerat dhe talenti.Pėr tė lindurit ndėrmjet orės dymbėdhjetė dhe gjashtėmbėdhjetė

Jeni tė kthjellėt, tė shkathtė, dinamikė, plot energji. Punėt praktike sikur janė krijuar nga Zoti pėr ju. Jeni oratorė tė mirė, matematikanė dhe fizikanė. Por nuk do tė ishit mė pak sesa letrarė, nė rast se do ta kishit orientuar energjinė tuaj nė atė drejtim. Me njė fjalė, ju jeni persona tė talentuar nė mėnyrė tė shumanshme, ashtu qė nė shumė profesione dhe zanate ia dilni ta shprehni shpirtin tuaj kreativ.Pėr tė lindurit ndėrmjet orės gjashtėmbėdhjetė dhe njėzet

Jeni shpirtra tė trazuar dhe bredharakė, nga pak nervozė dhe hutaqė. Lėvizjet i keni dinamike, fjalėt tė forta, mendoni dhe veproni shpejt. Dėshironi qė tė rrėmbeni sa mė shumė nga jeta, e doni jetėn nė tė gjitha aspektet dhe trajtat. Shpesh i ndryshoni vendimet, nė tė njėjtėn kohė merreni me disa punė. Kush nuk ju njeh mirė aty pėr aty do tė mendonte se jeni tė ngutshėm, por ju gjithsesi jeni tė ndėrgjegjshėm pėr ēdo gjė qė e bėni.Pėr tė lindurit ndėrmjet orės njėzet dhe njėzetekatėr

Jeni tė matur, kėmbėngulės dhe insistues nė tė gjitha fushat. Keni synim qė tė dominoni mbi punėt dhe situatat. Keni prirje pėr filozofi e letėrsi dhe jeni racionalė e spiritualė. Nė mėnyrė magnetike veproni ndaj ambientit, jeni autoritete nė familje dhe nė shoqėri, mes miqsh dhe farefisit. Nga pak lini pėrshtypjen e qėndrimit robust dhe mendjemadh, por kjo vjen nga fakti se jeni plot vetėbesim dhe energji kreative jetėsore.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Fikrro prej 08.10.10 20:22

Tipat themelorė astrologjikė/numerologjikė

TIPI SOLAR (DIELLOR) – Jeni tė lindur ndėrmjet orės katėr tė mėngjesit dhe dhjetė tė mbrėmjes. Karakteristikat: tė kthjellėt, tė shkathtė, optimistė, racionalė, praktikė, plot dritė dhe energji jetėsore. Tipi solar i ka kėto vlera numerologjike: 1, 3, 5, 7 dhe 9. Nėse i mbledhim numrat brendapėrbrenda tipit solar, shohim se na del shuma 25, gjegjėsisht 2+5= 7. Pra, numri 7 i pėrket tipit solar.

TIPI VEROR - Jeni tė lindur ndėrmjet datave 30 prill dhe 31 tetor. Karakteristikat: racionalė, ndėrmarrės, praktikė, tė shoqėrueshėm, tė balancuar, mėrdhacė. Tipi veror i ka kėto vlera numerologjike: 5, 6, 7, 8, 9 dhe 1. Nėse i mbledhim numrat brendapėrbrenda tipit veror na del numri 9.

TIPI LUNAR (HĖNOR) – Tė lindurit ndėrmjet orės dhjetė nė mbrėmje dhe orės katėr tė mėngjesit. Karakteristikat: tė qetė, tė kėndshėm, joimponues, nga pak tė melankolikė, pesimistė, ėndėrrimtarė tė lindur dhe poetė. Tipi lunar i ka kėto vlera numerologjike: 2, 4, 6, 7. Nėse i mbledhim numrat brendapėrbrenda tipit lunar: 2+4+6+8=20, gjegjėsisht, 2+0=2, qė do tė thotė se numri 2 ėshtė i tipit lunar.

TIPI DIMĖROR – Tė lindurit ndėrmjet 31 tetorit dhe 30 prillit. Karakteristikat: filozofikė, meditativė, mė pak praktikė, nervozė, tė shoqėrueshėm po aq sa edhe tė tėrhequr nė vete, lehtė e pėrballojnė tė ftohtėt. Nėse i mbledhim numrat pėrbrenda tipit dimėror si karakteristik i kėtij tipi del numri 6.

Domethėnė, tipat solarė dhe verorė e kanė vlerėn numerologjike 7, gjegjėsisht 9, derisa tipat lunarė dhe dimėrorė - 2, gjegjėsisht 6. Pothuajse nė tė gjithė literaturėn okulte numrat tek (sidomos 7 dhe 9) simbolizojnė Diellin, ditėn, dritėn, kthjelltėsinė dhe optimizmin, derisa numrat ēiftė (sidomos 2 dhe 6) shėnjojnė Hėnėn, natėn, melankolinė, botėn e hijeve dhe pesimizmin.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Fikrro prej 09.10.10 13:13

Numerologjia – numrat dhe fati

Njė llogaritje e moēme e karaktereve tė njerėzve ėshtė edhe numerologjia. Sipas kėsaj llogaritjeje astrologjike kuptojmė se secili person fshihet prapa ndonjėrit nga numrat prej njė deri nė nėntė. Nė mėnyrė shumė tė thjeshtė, secila datė e lindjes mund tė zbritet nė njė numėr njėshifror, i cili i tregon rrugėn e jetės suaj dhe zbulon vetitė tuaja tė mira dhe tė kėqija, por edhe si silleni ndaj njerėzve tė tjerė. Madje, mund ta krahasoni numrin tuaj me atė tė partnerit, apo tė njerėzve qė ju rrethojnė, pėr ta parė pėrputhshmėrinė mes jush.

1-2-3-4-5-6-7-8-9

Si tė llogaritet numri i rrugės jetėsore
Mblidhni numrat qė i jep ditėlindja juaj. Pėr personin qė ka lindur mė 15 shtator 1981 mbledhja duhet tė bėhet nė kėtė mėnyrė: 1+5+9+1+9+8+1= 34. Pastaj mblidhni shifrat e kėtij numri: 3+4=7. Shuma e fituar tregon secilės rrugė jetėsore i takoni, pra rrugės 7. Nėse shuma edhe pas dy mbledhjeve del njė numėr mė i madh sė 9, atėherė vazhdoni mbledhjen derisa tė fitoni numrin njėshifror...

Domethėnia e numrave
1 - Udhėheqės autoritar qė e kalon ēdo pengesė. Perfeksionist qė kėrkon shumė, si nga vetja ashtu edhe nga tė tjerėt. Me besnikėri qėndron pas planeve qė ia ka parashtruar vetes, duke mos u kujdesur pėr mendimet e tė tjerėve. Shpesh ka nevojė tė pėrmbajė depėrtueshmėrinė e tij, megjithatė nėn sipėrfaqen e jashtme tė vrazhdė fshihet njė shpirt goxha i butė.

2 - Njeri paqėsor, por qė i urren urdhrat. Kur i jepet rasti e pėlqen dembelinė. Vetitė e ēmuara: imagjinata dhe kreativiteti. Ėndėrrimtar i papėrmirėsueshėm. Kur gjėrat nuk i ecin sipas planit ėshtė idhnak dhe i pakėnaqur.

3 - Lėvizės dhe revolucionar me tėrė qenien e tij. Ėshtė person i shoqėrueshėm dhe pa brenga, por nganjėherė pak i frikėsuar. Tė metat mė tė mėdha: naiviteti, xhelozia dhe optimizmi i tepruar.

4 - Kėmbėngulės dhe punėtor i vyer. Njeri i vendosur, aktiv dhe besnik, por nėse gjėrat nuk i shkojnė siē ka planifikuar mund tė shndėrrohet nė person tė dhunshėm. Ėshtė person logjik, i organizuar, metodik dhe besnik edhe pse nė brendinė e tij ka vend pėr brenga.

5 - Ėndėrrimtar i pasionuar, dashnor i pėrkryer, por lehtė u nėnshtrohet ērregullimeve psikologjike. E urren rutinėn dhe punėn e mundimshme.

6 - Zemėrmirė dhe sharmant, ka dell tė zhvilluar pėr drejtėsi. Ėshtė i gatshėm edhe pėr sakrifikim. Ka kualitete pėr te qenė politikan i suksesshėm. Ėshtė i butė me ata qė i do, por vėshtirė fal dhe harron.

7 - I rezervuar, i matur dhe shumė inteligjent. Ėndėrrimtar, hetues dhe mendimtar qė ka burime tė pashtershme. Ėshtė i gatshėm edhe tė mashtrojė vetėm pėr tė pasur sukses. Po ashtu ėshtė edhe zemėrgjerė dhe egocentrik.

8 - Trim dhe energjik, por ka sukses vetėm atėherė kur ia arrin tė kontrollojė oreksin goxha tė madh personal. Ėshtė person qė lufton pėr tė drejtėn dhe gjėrat e ēmuara. Edhe pse pėr nga natyra ėshtė person optimist, nganjėherė ėshtė i fshehtė dhe i mbyllur nė vete.

9 - Luftarak, trim, i pavarur deri nė fund, por qė, nganjėherė, ka nevojė edhe pėr ndihmė. Ia del me sukses nė ēdo gjė qė kėrkoni nga ai. Ėshtė i zgjuar, energjik, plot epsh, por nuk ėshtė sentimental, siē mund tė duket nė shikim tė parė.

A i pėrgjigjet numri i tij tuajit?

1-shi dhe 2-shi janė nė kundėrshtim mė njėri-tjetrin, mirėpo kreativiteti dhe shkathtėsia e udhėheqjes qė e posedon 1-shi mund ta joshė 2-shin artistikisht tė orientuar.

3-shi ėshtė i pavarur dhe i gjallė. I pėrshtaten 3-shat tė tjerė, ose numrat qė pjesėtohen me 3.

4-shi ėshtė praktik dhe vėshtirė krijon shoqėri. Pėrshtatet mirė me 2-shin dhe 8-shin.

5-shi ėshtė adhurues i jetės tolerante dhe pėrshtatet mė tė gjithė numrat, sidomos me numrin 5.

6-shi ėshtė besnik dhe i baraspeshuar, ndėrsa pėrshtatet me 7-shin e rėnė nė mendime dhe me 9-shin seksipil.

7-shi i pėlqen 3-shat e gjallė dhe 5-shat dinamikė.

8-shi ėshtė ambicioz, botėrisht i hapur dhe goxha materialist. E pėlqen kreativitetin e 1-shit, ndėrsa ka nevojė pėr stabilitetin e 4-shit.

9-shi ėshtė tip luftėtar qė i pėlqen 1-shat autoritarė dhe 6-shat besnikė.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Fikrro prej 09.10.10 13:15

Astrologjia dhe shėndeti

Dega e astrologjisė, e cila merret me ndikim e trupave qiellorė nė shėndetin tonė, quhet astromjekėsi (astomedicinė). Shenjat astrale renditen qė nga maja e trupit pėr tė vazhduar deri nė fund tė kėmbėve me tė njėjtin rend sikundėr renditen nė Zodiak.
Kėshtu, dashi ėshtė ekuivalenti i kokės, demi i qafės, binjakėt tė krahėve dhe pjesės sė epėrme tė gjoksit, gaforrja ekuivalent i gjinjve, zemra i luanit, peshorja dhe virgjėresha tė pjesės sė mesit tė trupit, akrepi ekuivalent i organeve seksuale, shigjetari i kofshėve, bricjapi i gjunjėve, ujori i pjesėve tė nėngjurit, ndėrsa peshqit janė ekuivalentė tė shputės sė kėmbės.
Secilės shenjė duhet t’i jepet domethėnia e planetit zotėrues, sepse planetėt i drejtojnė pjesėt e caktuara tė trupit dhe organet e tij. Mirėpo, qė ta krijojmė njė pamje mbi shėndetin e ndonjė personi nuk na mjafton vetėm shenja e tij solare dhe planeti i tij sundues. Nė bazė tė orės sė lindjes duhet tė bėhet karta precize natale, pastaj tė analizohet nė tėrėsi horoskopi, duke u dhėnė pėrparėsi pjesėve tė horoskopit qė kanė tė bėjnė me gjendjen shėndetėsore.

Planetėt dhe trupi i njeriut: Secilit planet i pėrket njė pjesė e caktuar e trupit.
Nė astrologji secila shenjė zodiakale udhėheq pothuajse tė njėjtat pjesė tė trupit sikundėr edhe planeti i saj sundues (dashi she akrepi - Marsi, Plutoni; demi dhe peshorja - Venera; binjakėt dhe virgjėresha - Merkuri; shigjetari - Jupiteri; bricjapi - Saturni; ujori - Urani; peshqit - Neptuni, gaforrja - Hėna, Luani - Dielli), ndaj gjatė analizės sė shėndetit duhet t’i marrin parasysh si shenjat, ashtu edhe planetėt.
Prandaj ky regjistėr i planetėve dhe i pjesėve tė trupit, qė u pėrgjigjen atyre, mund tė zbatohet edhe nė shenjat e Zodiakut.

• Dielli: syri, zemra, qarkullimi i gjakut, shpina, sperma;
• Hėna: syri, psikika, limfa, gjinjtė, gjėndrat qumėshtore, mitra, lėngjet e trupit;
• Merkuri: sistemi nervor, veshėt, mushkėritė, sistemi i frymėmarrjes, krahėt, duart, bėrrylat, gishtat;
• Venera: goja, faqet, fyti, lėkura, veshkat, vezoret;
• Marsi: koka, hunda, mjekra, muskujt, zorrėt, rruazat e kuqe tė gjakut, organet seksuale;
• Jupiteri: mėlēia, arteriet, gjėndrat;
• Saturni: eshtrat, thonjtė, dhėmbėt, flokėt, gjunjėt;
• Urani: nervat, psikika, truri, nyjat;
• Neptuni: psikika, shputat, boshti kurrizor, rruazat e bardha tė gjakut;
• Plutoni: sistemi reprodukues, gjėndrat, hipofiza, gjenet.

Predispozitat shėndetėsore tė shenjave tė Zodiakut

DASHI: Pika e dobėt – koka
Si shenja e parė e zjarrtė, dashi mishėron energjinė, karakterin luftarak dhe depėrtueshmėrinė. Ėshtė shumė impulsiv dhe drejt cakut shkon si i pakokė, sikurse krijesa nė bazė tė sė cilės edhe e ka marrė emrin, andaj shpesh edhe e pėson. Sundimtar e ka Marsin e zjarrtė, planet qė nė astromedicinė shihet si pėrgjegjės pėr ndezjet e forta dhe lėndimet, por gjithashtu edhe meritor pėr shėrimin e shpejtė dhe pėr ripėrtėritjen e gjakut e tė forcės.
Dashi i udhėheq kokėn dhe organet tė cilat ndodhen nė tė (truri, nervat, sytė, hunda, boshti i qafės, eshtrat e fytyrės), pastaj muskujt, nervat dhe motorikėn. Sa herė qė lėndohet gjithnjė tek ai pėson koka, prandaj ėshtė shumė me rėndėsi qė tė mbrohet, bie fjala, gjatė vozitjes me motoēikletė. Dashi ėshtė sė tepėrmi nervoz, epshor dhe erotik, ndėrsa pėr shkak tė mosdurimit dhe humbjes sė arsyes shpeshherė u qaset marrėdhėnieve seksuale pa pėrdorur mbrojtjen. Pėr kėtė shkak shpesh kurohet nga sėmundjet seksuale, disa nga tė cilat mund ta rrezikojnė sė tepėrmi pjellshmėrinė e tij. Rėndom atakohet nga ndezjet me temperaturė tė lartė, dhembja e kokės dhe migrena, dhembja e dhėmbėve, meningjitisi, stresi, anksioziteti me shtypje tė lartė tė gjakut. Ėshtė i dėshirueshėm si dhurues gjaku, ndėrsa pėr t’u ndier mė mirė duhet tė flejė sa mė shumė, tė hajė ushqim pejzor, si dhe ushqime tė pasura me vitaminat C dhe E. E qetėson aroma e livandės.
Aktiviteti trupor: Vrapimi Deshtė e duan trupin e tyre, ndėrsa gjendjes sė tyre psiko-fizike i pėrgjigjet jashtėzakonisht shumė aktiviteti i shtuar trupor. Pėr ta gjėja mė e mirė ėshtė vrapimi herėt nė mėngjes, ende pa lindur dielli, ose nė mbrėmje nėse nuk flenė herėt. Pjesėtarėt e kėsaj shenje rregullisht shėnojnė rezultate tė mira nė vrapime, madje mė sė shumti nė shtigje tė shkurtra. Vrapimi ėshtė zgjedhja ideale nėse duan qė nga vetja ta largojnė ngarkesėn psiko-fizike dhe energjinė negative. Mė sė miri do tė ishte nėse do tė vraponin nė natyrė, por kėtė mund ta bėjnė edhe nė ambient tė mbyllur nė shiritin lėvizės.

DEMI: Fyti i ndjeshėm

Demi tokėsor ėshtė shenja qendrore e pranverės sė bujshme, ndaj edhe simbol i pjellorisė, i rritės dhe i pėrparimit. Ėshtė jashtėzakonisht rezistues dhe kėmbėngulės, megjithėse ka veprime tė plogėshta dhe tė ngadalshme. Ka rezerva tė mėdha tė energjisė, por nganjėherė ėshtė dembel dhe i ngadalshėm, i gatshėm qė vetėm tė shijojė kėnaqėsinė e tė ushqyerit, pijes dhe udhėtimit. Pėr kėtė shkak ėshtė i ndjeshėm ndaj problemeve shėndetėsore qė lidhen me teprimet nė tė ngrėnė dhe tė pirė, trashėsinė dhe nganjėherė edhe me buliminė. Nė trupin e njeriut kėsaj shenje i takon pjesa ndėrmjet kokės dhe krahėve: qafa, fyti, bajamet, gjėndrat mbrojtėse, vezoret (pjelloria), goja dhe zgavra e gojės (zėri, tė ushqyeri).
Nėn ingjerencėn e kėsaj shenje janė edhe sekrecioni dhe veprimi hormoneve (rritja, menstruacionet, ndryshimet e pubertetit), ėndrrat dhe metabolizmi i gjithmbarshėm. Mė sė shpeshti sėmuret nga ērregullimet e metabolizmit, sėmundjet e fytit, trashėsia ose humbja e apetitit, por mund tė ketė probleme edhe me vezoret dhe gjėndrat mbrojtėse. Me rėndėsi ėshtė qė tė konsumojė ushqim tė shėndoshė, tė ushqehet masė dhe tė ushtrojė rregullisht. I ndihmon qėndrimi nė natyrė, terapia aromatike dhe ēajet e bimėve. Nė vend tė plogėshtisė do tė duhej tė fillonte me ushtrime tė lehta trupore, me jogė, ose meditim nė ambient nė tė cilin ndihet aroma e vajit eterik tė livandės, rozmarinės dhe eukaliptusit. Por nėse vendos qė tė bėjė masazh, atėherė le tė jetė ajo e fortė dhe nga pak e shoqėruar edhe me dhimbje.
Aktiviteti trupor: Aerobiku dhe lundrimi.
Dembelisė sė rrezikshme e tė lindur dhe plogėshtisė demat do tė duhej t’i pėrgjigjeshin pa hamendje me lėvizje mė tė shumta. Pa dyshim pėr femrat aerobiku ėshtė zgjidhje ideale, sepse ai, krahas mėnjanimit tė humorit tė keq dhe tė energjisė negative, do tė ndihmojė edhe qė t’i humbin njė sasi tė madhe tė kalorive, tė cilat pėr demat janė armiku tradicional. Madje, edhe kur nuk janė nė formė, ose ndiejnė se ushtrimet janė tepėr tė vėshtira, as edhe nė njė rast tė tillė, nuk do tė duhej tė ndalonin, por do tė duhej niseshin menjėherė nė njė shėtitje pėr t’i mbushur plot ajėr mushkėritė. Pėr meshkuj sporti ideal ėshtė kanotazhi, sepse ai ua mundėson tė lėvizin edhe duke qėndruar ulur!

BINJAKĖT: Mushkėritė e rrezikuara
Binjakėt janė shenjė ajrore e cilėsisė sė ndryshueshme, nė aspektin e biznesit janė shumė tė shqetėsuar, kureshtarė, tė shkathtė dhe tė shumanshėm. U pėrgjigjet ritmi i shpejtė i tė jetuarit, por ai do t’u shkaktojė telashe me lukthin (gastritisin). Sikundėr sundimtari i tyre Merkuri, edhe ata merren me komunikimin mental dhe veprojnė si ndėrmjetės mes mendimit dhe lėvizjes, qė do tė thotė se kanė tė njėjtėn detyrė sikur nervat. Sa i pėrket trupit tė njeriut ata e udhėheqin pulsin, bronket, mushkėritė, veshin, daullet e veshit, krahėt, bėrrylat, tetivat, nyjat si dhe sistemin nervor. Nėn ingjerencėn e tyre janė edhe funksionet e frymėmarrjes dhe enzimeve, pastaj qarkullimi periferik, sistemi periferik nervor dhe hemoglobina.
Mė sė shumti janė tė prirė qė tė pėsojnė ndezjen e veshit dhe tė bronkeve, pastaj tė kenė probleme me mushkėritė, alergjitė, lėndimin e ekstremiteteve, ngarkesėn nervore, duke i shtuar edhe telashet me lukth. Mangėsia e tyre ėshtė se nuk janė fort tė vendosur, kėshtu qė vėshtirė heqin dorė nga ajo qė ua kėnda, e nuk janė edhe aq tė disiplinuar nė raport me udhėzimet e mjekut. Meqenėse udhėheqin rrugėt e frymėmarrjes, do tė duhej ta shmangnin jo vetėm pirjen e duhanit, por edhe vetė pirėsit e duhanit! Mė sė shumti u pėrgjigjen pemėt jugore – limoni, portokalli dhe sidomos grejpfruti, ndėrkohė qė do tė duhej tė siguronin sasi tė mjaftueshme tė vitaminės B dhe tė magnezit.
Aktiviteti trupor: Tenisi. Aktiviteti mė i preferuar sportiv i binjakėve ėshtė tenisi. Edhe kur nuk kanė ndonjė dėshirė pėr garė, tenisi ua ofron mundėsinė e pėrmirėsimit tė reflekseve dhe tė krijimit tė aftėsive pėr zgjidhjen e situatave jostabile. Rezultat i marrjes me kėtė sport do tė jetė vetėbesimi dhe kėmbėngulėsia, por gjithashtu duhet theksuar se tenisi i rrit edhe aftėsitė intelektuale sikundėr janė vėmendja dhe pėrqendrimi.

GAFORRJA: Qejfi i ndryshueshėm, shėndeti jostabil

Gaforrja ujore hyn ndėr shenjat e ndjeshme edhe nė aspektin emocional dhe shėndetėsor. Nė fėmijėri shpesh sėmuren, nuk janė tė prirė as pėr aktivitete fizike dhe as pėr sport, e vetmja gjė qė i kėnaq nė kėtė drejtim ėshtė noti. Nė trupin e njeriut ėshtė "vendosur" nė pjesėn e parme tė gjoksit dhe tė lukthit, ndaj drejton organet qė ndodhen nė kėtė pjesė (stomakun e epėrm, daljen e poshtme tė lukthit, pankreasin). Megjithatė, pasi qė ėshtė shumė emocionale, bėn pjesė nė shenjat e ndjeshme psikike. Qejfin (mirakanden) e ka tė ndryshueshėm, ėshtė i brengosur dhe prirė pėr depresion, ndėrsa gjėja mė e ndjeshme pėr tė ėshtė familja.
Kjo shenjė dėshmon edhe se ēfarė ėshtė trashėgimia gjenetike, ndėrsa nė astrologji ėshtė e lidhur me mitrėn, ndaj nėn kontrollin e saj janė organet dhe funksionet trupore qė janė pjesė e mbarsjes, shtatzėnėsisė dhe periudhės sė paslindjes (mitra, placenta, muskujt e lėmuar, rritja, ciklet reprodukuese, tė ushqyerit, shtatzėnėsia, tė dhėnėt gji foshnjės). Ėshtė i prirė pėr sėmundje tė lukthit, pankreasit, diabetit, ndezjes sė mėshikėzės, pėr telashe me shtatzėnėsinė, pengesa psikike, depresion tė paslindjes.
Shėndetin ia pėrmirėsojnė uji i burimit, ēaji dhe pemėt e primet, qė janė tė pasura me lėngje. Sallata e gjelbėr ėshtė bima e tij, kastraveci i gjelbėr dhe perimet e tjera tė paziera.
Aktiviteti trupor: Noti Pėr gaforret qė do tė dėshironin ta humbnin ndonjė kilogram peshe noti ėshtė sporti ideal. Nė rend tė parė, femrat e kėsaj shenje do tė kenė pėrfitime nė rast se vendosin qė kohėn e lirė ta kalojnė duke notuar nė pishinė, ndėrsa verės nė det dhe nė ujėra tė tjera. Edhe nėse nuk jeni mjeshtėr i notit, mos u shqetėsoni aspak. Kini parasysh faktin se "rekreativėt" me lėvizjet e tyre joharmonike harxhojnė shumė mė shumė kalori sesa profesionistėt.

LUANI: Robėruesi i zemrave
Luani i zjarrtė, sikurse edhe sundimtari i tij Dielli, i udhėheqin funksionet vitale trupore – punėn e zemrės dhe qarkullimin e gjakut. Ėshtė me shėndet tė mirė, pėrplot energji, pjellor dhe i qėndrueshėm. Mirėpo, nuk e pėrballon mirė dhimbjen, posaēėrisht pritjen te mjeku dhe shkuarjen te stomatologu. Megjithėse duket plot vetėbesim dhe i fortė, nė situatat e rrezikshme bėhet mjaft frikacak.
Stresin e ka armikun mė tė madh, sikundėr edhe ushqimin e yndyrshėm dhe nikotinėn, e cila do t’i krijojė shtresa nė muret e venave. Te trupi i njeriut udhėheq punėn e zemrės, aortėn, venėn koronare, boshtin kurrizor, shpinėn dhe nervat.
Ėshtė i ndjeshėm ndaj problemeve tė zemrės, shtypjes sė lartė tė gjakut, aritmisė, mbylljes sė venave tė gjakut, infarktit, pikės nė tru, nxehtėsisė, qėndrimit nė diell, infektimit dhe ndezjes sė organeve seksuale. Do tė duhej qė kolesteroli tė kontrollohej nė kohėn e duhur, ndėrsa shumė herėt do tė duhej tė konstatohej edhe shtrembėrimi i boshtit kurrizor dhe si masė do tė duhej aplikuar ecjen dhe vrapimin e rregullt. Mund tė vuajė edhe nga telashet qė lidhen me boshtin kurrizor, ėshtė i prirė qė tė ketė ishiasin dhe shtangimin, kryesisht ndėrmjet shpatullave.
Nė racionet e tij do tė duhej tė ishte edhe peshku, madje peshku i kaltėr, pastaj gjėrat ushqimore tė pasura me vitaminat A dh C (bimėt e verdha dhe tė gjelbra, karotat, sardinat).
Aktiviteti trupor: Bodibildingu
Thuhet se bodibildingu ėshtė sport ideal pėr personat e lindur nė shenjėn e luanit. Duke i forcuar muskujt, ky sport ua jep atyre pamjen pėr tė cilėn shumėkush ua ka lakmi. Pėr gjininė e bukur, pėrfaqėsueset e sė cilės nuk duan tė dėgjojnė pėr “fryrjen” e muskujve, rekomandohet gjimnastikė me pesha tė vogla. Kėshillė pėr pėrmirėsimin e pamjes sė gjinjve: shtrihuni me shpinė nė dysheme, me kėmbė tė lakuara nė gjunjė dhe me tabanė tė mbėshtetur fort pėr toke. Shtrijeni mirė shpinėn (dhe qafėn), pastaj nė duar merrni dy pesha tė vogla dhe ngadalė i ngrini nga dyshemeja, duke i mbajtur duart plotėsisht tė shtrira. Ushtrimin pėrsėriteni tė paktėn njėzet herė pa ndėrprerė; pushoni dhe pastaj pėrsėriteni ushtrimin.

VIRGJĖRESHA: Brengosja pėr shėndetin
Shenja e dytė tokėsore, virgjėresha, sikurse edhe analogia e saj, shtėpia e gjashtė, nė astrologji ėshtė e ngarkuar me shėndetin dhe higjienėn. Kjo ėshtė shenjė qė synon pėrsosurinė dhe dėshiron t’ua bėj qejfin tė tjerėve, pėr ēka shpesh ėshtė e brengosur, e pasigurt dhe pasive. Ne lukthin dhe nė sistemin tretės tė personit me kėtė shenjė do tė reflektohen tė gjitha situatat nėpėr tė cilat kalon dhe ėshtė sė tepėrmi e ndjeshme kur ėshtė fjala pėr ushqimin. Brengosja mė e madhe e kėsaj shenje ėshtė brenga pėr shėndetin, por nėse ėshtė e tepruar kthehet nė hipokondri. Pjesėt e trupit dhe organet tė cilat i drejton janė: stomaku i poshtėm, mėlēia, pankreasi, lukthi dhe sistemi nervor.
Virgjėresha shpreh manifestime trupore tė stresit, ndėrsa funksionet trupore tė cilat i udhėheq janė absorbimi i materieve ushqyese dhe lėvizja e muskujve tė barkut tė poshtėm. Mė sė shpeshti sėmuret nga pengesat e tretjes, helmimi, nervozat e lukthit, kapsllėku, sėmundjet e zorrėve, mėlēisė dhe pankreasit.
Ushqimi pėr tė ėshtė pjesė e rėndėsishme nė jetė, por nuk do tė duhej ta lėrė anash as aktivitetin e rregullt fizik. Mė sė shumti do t’i pėrgjigjej vozitja me biēikletė, sepse do ta pėrmbushte nevojėn e tij pėr lėvizje praktike dhe tė kursyer. Po kėshtu do t’i ndihmonin edhe teknikat e frymėmarrjes, meditimit dhe masazhi me vajra eterikė. Me rėndėsi ėshtė se ushqimi i pasur me pejza dhe drithėra tė shumėllojshme ndihmon nė tretjen mė tė mirė.
Aktiviteti trupor: Volejbolli nė rėrė
Virgjėreshat janė mjaft ngathėta nė pikėpamje tė shėndetit tė tyre, derisa nė aspektin intelektual gjithnjė janė tė gatshme pėr aksion. Pėr to sporti ideal ėshtė volejbolli dhe veēmas volejbolli nė rėrė, si njė lojė dinamike dhe argėtuese, e cila gjithnjė ofron shoqėri, argėtim dhe sport nė ajrin e freskėt. Ndėrsa ajo qė virgjėreshat me siguri i ngazėllen nė kėtė sport ėshtė komponenti mental, i cili nga to do tė kėrkojė vėmendje, pėrqendrim dhe reagim tė shpejtė.

PESHORJA: Baraspesha dhe emocioni i trupit

Peshorja simbolizon rregullin dhe baraspeshėn. Ka konstruksion tė mirė dhe mekanizėm tė fortė mbrojtės. Gjėja mė e rėndėsishme pėr tė nė jetė ėshtė dashuria dhe martesa e mirė dhe nėse nė kėtė pikė ėshtė e pakėnaqur do t’u nėnshtrohet stresit dhe sėmundjeve. Shumė vėmendje i kushton dukjes sė jashtme, i intereson qė tė duket e bukur dhe atraktive dhe nėse ėshtė nė modė zaifllėku, do tė durojė pa ngrėnė derisa ta arrijė peshėn e synuar. Pėr kėtė shkak ėshtė e prirė pėr telashe psikosomatike dhe ērregullimeve nė ushqim pėr tė cilat nė kohėt moderne flitet gjithnjė e mė shumė, buliminė dhe anoreksinė.
Nė Zodiak shtrihet nė pjesėn e tij tė mesme, ndėrsa nė trupin e njeriut udhėheq barkun (pjesėn e poshtme) dhe organet qė ndodhen aty – organet abdominale, ijėt, gjėndrat mbiveshkore, veshkat. Meqenėse ėshtė shenjė qė kujdeset pėr anėn e jashtme, asaj i takon edhe mbėshtjellėsi i trupit, lėkura dhe mishi. Ėshtė e prirė pėr alergji dhe telashe dermatovenerologjike, sėmundje nė kryqe, dhimbje koke, tretje problematike dhe mungesė baraspeshe hormonale e minerale. Ėshtė e ndjeshme edhe nė rrezet e diellit, ndaj ėshtė me rėndėsi qė t’i shmangė dhe qė rregullisht e me kujdes ta mirėmbajė lėkurėn. I rekomandohet vaj eterik i trumzės, shumė ujė burimi e pemė, si dhe ēaj uvini me qėllim tė pastrimit tė veshkave dhe tė kanaleve tė urinės.
Aktiviteti trupor: Joga Pėrfaqėsuesit e peshores bukur fort i ndiejnė pasojat e jetės dinamike, por qė tė funksionojnė normalisht kanė nevojė pėr baraspeshėn ndėrmjet trupit dhe shpirtit. Joga do t’u ndihmojė qė ta forcojnė trupin dhe qė me qartėsi ta shikojnė forcėn shpirtėrore qė fshihet nė ta. Pėr fillim ju rekomandohet njė ushtrim i shkurtėr i meditimit: rrini ēlirėt, uluni kėmbėkryq, shpinėn mbajeni drejt dhe mbyllni sytė. Pastaj provoni ta vizualizoni dhomėn, diellin qė krejtėsisht ngadalė paraqitet nė horizont dhe i cili gjithnjė e mė shumė e shndrit qiellin, duke e krijuar atmosferėn e qetėsisė hyjnore. Meditoni pėrditė nė njė kohė tė caktuar, mė sė miri nė mėngjes, ose nė mbrėmje.

AKREPI: Aftėsia e regjenerimit

Kėtė shenjė ujore e veēon energjia e jashtėzakonshme dhe konstrukti i fortė muskulor, madje edhe kur personi ėshtė shumė i bėshėm. Ėshtė i fortė dhe i qėndrueshėm, ndėrsa falė sunduesve, Marsit dhe Plutonit, shpejt e merr veten edhe pas sėmundjeve tė rėnda. Ėshtė erotik dhe epshor dhe qė tė funksionojė normalisht ėshtė me rėndėsi tė ketė jetė tė kėnaqshme seksuale.
Ėshtė i prirė pėr ndezje tė cilat i karakterizojnė temperaturat e larta dhe dhimbjet e forta, mirėpo, pasi qė tė shėrohet, ndihet mė i fortė se mė parė. Udhėheq pjesėn e trupit nėn stomak; gjenitalet, zorrėn e urinės mėshikėzėn, shpretkėn dhe zorrėn e trashė.
Sundimtari i tij ėshtė Marsi, bartės i parimit mashkullor dhe aftėsisė prodhuese, ashtu qė njėri nga funksionet e tij ėshtė pjelloria e mashkullit. Te gratė udhėheq ciklin menstrual dhe lindjen, dėshtimin spontan dhe abortin. Rregullon djersitjen dhe proceset e zbrazjes, ndėrsa, nė rast tė sėmundjes, ėshtė i prirė pėr format alternative tė shėrimit.
Ngahera i ka sėmundjet e organeve seksuale dhe venave, ndezjet virusale, sėmundjet ngjitėse, helmimet, sėmundjet kėrpudhore dhe sėmundjet psikike – psikozat e ndryshme, paranojat, skizofreninė. I ndihmon gjumi i shėndoshė, akupunktura, ndėrsa nga ushqimet tė cilat ia sjellin energjinė janė – grozhla, farat, lajthitė, arrat si dhe radhiqja e rrodhja pėr pastrim.
Aktiviteti trupor: Vallėzimi
Aktivitet ideal pėr akrepat ėshtė vallėzimi, meqenėse kjo disiplinė i bashkon shpirtin dhe trupin. Me aplikimin e shpeshtė tė vallėzimit akrepat do ta fitojnė njė vetėbesim mė tė madh dhe kondicion tė mirė.
Pėrveē vallėzimit, u rekomandohet edhe njė ushtrim i cili i mėnjanon pengesat psikosomatike: shtrihuni nė dysheme, fikeni dritėn dhe dėgjoni muzikė klasike sipas zgjedhjes suaj. Pastaj filloni tė bėni lėvizje spontane, harmonike dhe shumė tė ngadalshme, sikur tė dėshironi tė shkriheni me muzikėn qė ju rrethon.

SHIGJETARI: Nė trupin e shėndoshė – shpirti i shėndoshė!
Shigjetari ėshtė shenja e fundit e zjarrit, me energji dhe temperament mė tė pėrmbajtur se shenjat e tjera, dashi dhe luani. E veēojnė optimizmi i pashuar dhe shpirtgjerėsia, energjia e madhe dhe shpirtmirėsia.
E do sporti dhe i pėrmbahet kultit tė trupit, nė frymėn e thėnies olimpike "nė trupin e shėndoshė – shpirti i shėndoshė!". Mirėpo, shpirti i tij aventurier dhe prirja pėr hedonizėm mund tė mbizotėrojnė, ashtu qė gjithnjė e mė shumė do t’u japė pėrparėsi kėnaqėsive tokėsore kundruall aktivitetit tė theksuar fizik. Njėsoj si demi, krahas tė cilit shigjetari ėshtė shenja prijėse hedoniste e Zodiakut, di ta teprojė nė gosti dhe nė dembelosje.
Alkooli dhe pijet e gazuara, ėmbėlsirat dhe ushqimi i yndyrshėm, janė ato qė mė sė shumti i dėmtojnė organet tė cilat i sundon shigjetari: mėlēinė dhe tėmėlthin. Kjo shenjė udhėheq me pjesėn e trupit nėn shpinė: kėrdhokullėn, komblikun dhe mėlēinė e tėmėlthin. Proceset trupore tė cilat janė nėn kontrollin e tij janė qarkullimi dhe enzimet, tretja, eliminimi i materieve helmuese. Ėshtė i prirė pėr problemet e lindura me kėrdhokullat, ndrydhjen e kėrdhokullave, reumėn, ishijasin, sėmundjet e mėlēisė, helmimin, ndezjen e venave dhe sėmundjet e gjakut.
Pėr shėndet tė mirė dhe mbajtjen e kondicionit ėshtė e domosdoshme qė tė qėndrojė larg ushqimit tė dėmshėm, alkoolit dhe duhanit. I bėjnė mirė sparogat, lule dylli, angjinarja dhe rikola.
Aktiviteti trupor: Streēingu (tė zgjaturit)
Pėr ta pėrmirėsuar muskulaturėn shigjetarėt te streēingu gjejnė njė metodė tė shkėlqyeshme. Mirėpo kėtė sport duhet ta aplikojnė me durim dhe me kujdes, sepse ai nuk duron lėvizje tė forta dhe me rrėmbim. Tė gjitha lėvizjet gjatė streēingut duhet tė jenė tė matura dhe gracioze.
Si hyrje nė kėtė sport rekomandohet njė ushtrim shumė dobiprurės: shtriheni nė ijė duke u mbėshtetur nė bėrryl dhe e ngrini kėmbėn lart dhe duke e mbajtur me dorė plotėsisht drejt. Nėse nuk arrini qė me shuplakė ta kapni shputėn e kėmbės sė shtrirė, pėr fillim pėrpiquni qė ta kapni nyjėn e kėmbės. Nė njė pozitė tė tillė qėndroni plotėsisht tė palėvizshėm 30 sekonda, ndėrsa, pas kėsaj, ngadalė ndėrrojeni kėmbėn. Brenda njė kohe tė caktuar, pėrsėriteni gjatė ditės disa herė kėtė ushtrim.

BRICJAPI: Kėmbėngulės drejt shėrimit
Pėr bricjapin thuhet se ėshtė si vera – sa mė i vjetėr aq mė i mirė ėshtė! Ngjashėm do tė mund tė thuhej edhe pėr shėndetin e tij. I sėmurė nė fėmijėri, por me kalimin e viteve bėhet mė i fortė, mė i lidhur dhe mė i qėndrueshėm. Sunduesi i saj Saturni i ftohtė dhe i ashpėr trupin ua nėnshtron sėmundjeve tė shumta, por njėkohėsisht e ushqen me pėrvoja dhe "antivirusė". Bricjapi nė kėtė mėnyrė e zhvillon vetėdijen pėr vetėndihmėn, e di se ēka i bėn dėm, ēka i ndihmon dhe nė mėnyrė tė disiplinuar ndjek udhėzimet e profesionistėve. Nuk ėshtė i prirė tė improvizojė, shpreh mosbesim pėr pseudomjekėt dhe ndaj ēdo gjėje qė ėshtė joshkencore dhe e paverifikuar.
Te trupi i njeriut i udhėheq eshtrat, nyjat, gjunjėt, thonjtė, dhėmbėt, lėkurėn dhe flokėt. Megjithėse i frikohet stomatologut, analizave tė gjakut, shpimit dhe ndėrhyrjeve tė ngjashme mjekėsore, nėse diēka do t’i ndihmonte qė tė shėrohej dhe qė dhimbja t’i pushonte do ta duronte nė mėnyrė stoike. Funksionet qė i rregullon janė: ngurtėsimi, dregėzimi i plagėve, zėnia e gjakut, sedimentacioni. Ėshtė i prirė pėr thyerje eshtrash, lumbago, reumė, anemi, anoreksi, mungesė tė mineraleve dhe sėmundje tė psikikės, sikundėr janė paranoja, fobia dhe depresioni. I nevojitet vetėdijesimi dhe ndėrgjegjėsimi gjithnjė e mė i madh, por mė sė shumti treningu autogjen, meditimi dhe shoqėrimi me persona te kthjellėt dhe tė durueshėm.
Aktiviteti trupor: Alpinizmi
Bjeshkėt janė mbretėria e vėrtetė pėr bricjapėt qė duan vetminė. Nė mėnyrė qė ta fitojnė energjinė trupore dhe qetėsinė shpirtėrore, mė sė miri e kanė qė tė shkojnė nė piknik tė gjatė nė bjeshkė sa herė qė kanė mundėsi. Atje do tė jenė tė rrethuar nga ajri tėrėsisht i pastėr dhe nga qetėsia aq shumė e nevojshme, ndėrkohė qė shikimi nga lartėsitė do t’i pėrmbushė me njė ngazėllim tė veēantė. Shėtitjet nėpėr bjeshkė njėkohėsisht do ta pėrmirėsojnė ndėrrimin e materieve nė organizmin e tyre, ashtu qė pas njė pushimi tė tillė tė shėndetshėm, bricjapėt do tė kthehen plotėsisht tė rilindur. Bricjapėt nė aspektin e ndėrmarrėsisė janė shumė tė qėndrueshėm, ndaj u pėrgjigjet ecja e gjatė, madje edhe maratona.

UJORI: Problemet me vena
Shenja e fundit e trinisė ajrore ėshtė ujori i paadaptueshėm dhe origjinal. Veēantinė e tij disa e quajnė problem psikik, pa u pėrpjekur fare qė ta kuptojnė se ai e sheh botėn nė njė mėnyrė tjetėr. Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje mė sė miri ndihen kur nuk duhet t’u pėrshtaten tė tjerėve; kur bėjnė atė qė duan, ndihem mirė dhe tė shėndetshėm!
Meqenėse kjo shenjė e drejton qarkullimin e gjakut e tė limfės dhe udhėheq me pjesėn e poshtme tė trupit, nėngjurin dhe nyjat e kėmbės, njėkohėsisht kjo edhe do tė jetė pjesa e saj e lėndueshme. Pėrfaqėsuesit e saj janė tė prirė tė kenė telashe me qarkullimin e gjakut e tė limfės, venat varikoze, kėmbėt e sėmura dhe tė ėnjtura, shputat e rrafshėta, koagulimin e gjakut, frakturat, distorsinė e nyjave tė kėmbės dhe mungesės baraspeshės hormonale e ērregullimet psikosomatike.
Disa telashe mund tė lindin edhe si pasojė e mėnyrės sė jetės. Meqenėse nuk ka njė kufizim nė kėrkesat e tij dhe duke qenė kureshtar do tė provojė gjithēka do t’ia shkatėrrojė vetes shėndetin. Nė kėtė mėnyrė konstruktin e mirė qė e ka nga lindja do ta dėmtojė me mėnyrėn jo tė shėndoshė tė jetės, me gjumin e parregullt dhe ushqimin gjithashtu tė parregullt. I pranon format alternative tė shėrimit dhe mjekėsinė natyrore. Nga vajrat eterike mė sė shumti i ndihmojnė rozmarina pėr pėrdorim tė jashtėm, ndėrsa valeriana pėr pėrdorim tė brendshėm – pėr qetėsim dhe gjumė tė mirė.
Aktiviteti trupor: Ēiklizmi
Biēikleta ėshtė mjet transporti, i cili pėr shumė ujorė njėkohėsisht ėshtė edhe aktiviteti mė i mirė sportiv. Vozitja me biēikletė do t’i ndihmojė pėr t’i kapėrcyer vėshtirėsitė dhe depresionin, duke i bėrė mirė trupit dhe shpirtit tė tij. Tė etshėm pėr liri dhe pavarėsi, ujorėt mbi biēikletė do tė ndihen sikur peshku nė ujė. Nėse e shfrytėzojnė kohėn e bukur pėr vozitje me biēikletė jashtė qytetit, vetėm ose nė shoqėri tė kėndshme, do tė ndihem mė tė shėndetshėm dhe mė tė qetė, por do t’u pėrmirėsohet edhe qarkullimi nė vena.

PESHQIT: Telashet psikosomatike
Nė fund tė Zodiakut na presin peshqit e grumbulluar e tė bashkuar, tė preokupuar nė botėn e tyre tė imagjinatės dhe tė emocioneve tė pėrjetuara. Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė tė ndjeshėm nė ēdo pikėpamje, ndėrsa, nėse mėsohen qė herėt me tableta dhe medikamente tė ndryshme, do t’ia krijojnė vetes edhe njė problem shėndetėsor.
Peshqit janė intuitivė, tė ndjeshėm, sakrifikues, por jostabilė nė aspektin psikik. Nėse i nėnshtrohen influencės sė huaj dhe nėse ajo ėshtė negative, edhe vetė do tė shkojnė nė drejtim tė gabueshėm. Janė tė prirė pėr telashe psikosomatike, varėsi tė ndryshme dhe ērregullime tė gjumit.
Shenja e peshqve udhėheq shputat, simbolikisht edhe me baraspeshėn ndėrmjet pjesė sė epėrme dhe tė poshtme tė trupit, ndėrmjet trupit dhe shpirtit, ėndrrės dhe zhgjėndrrės. Nėn drejtim e kėsaj shenje janė muskujt, ligamentet, eshtrat e kėmbės, thembra, pastaj hipofiza cerebrale dhe ajo e membranės. Funksionet trupore tė cilat i udhėheq janė: aktivitetet psikike dhe kontrolli i hormoneve. Krahas sėmundjeve tė ndryshme, tė lindurit nė kėtė shenjė janė tė prirė edhe pėr ērregullime tė metabolizmit dhe qarkullimit, frakturat dhe deformimet e shputave. Sikundėr edhe te ēdo shenjė tjetėr ujore, edhe pėr ta uji (dhe tė gjitha lėngjet) ka cilėsi shėruese. Veēmas do t’u pėlqejnė noti, masazhi me vajra eterike, balta shėruese, ēajet natyrore, joga dhe meditimi.
Aktiviteti trupor: Noti
Shumica e peshqve e adhuron verėn vetėm pėr faktin se mund tė notojnė sa tė duan. Noti nė pishinė nuk u pėlqen gjithaq, sepse mė shumė e duan ambientin natyror. Tė lumtur qė gjenden pranė ujit, do t’i bashkojnė kėnaqėsinė me dobinė, duke i falur trupit tė tyre kėnaqėsi tė pėrditshme nė kėtė sport tė dobishėm. Mirėpo, noti nganjėherė mund tė bėhet i rrezikshėm pėr ta. Tė etshėm pėr romantikė dhe qetėsi, do tė mund tė rrėmbeheshin plotėsisht, duke e harruar rrezikun qė mund tė vijė si pasojė e qėndrimit tė gjatė nėn rrezet e diellit.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Fikrro prej 09.10.10 16:18

Ora e lindjes e pėrcakton karakterin

Data e lindjes nuk ėshtė njė kornizė e mjaftueshme pėr ta pėrcaktuar karakterin e dikujt. Saktėsia e analizės sė karakterit nė masė tė madhe varet nga ora e lindjes.

Nėse jeni tė lindur...

Nga ora 0 deri nė orėn 01 Kėta persona i karakterizon agresiviteti (dashi) i shoqėruar me qėndrueshmėrinė (Saturni). Rrethina i konsideron kokėfortė, aspak diplomatikė dhe sė tepėrmi krenarė. Nė rrethana tė favorshme, ky konstelacion mund tė sjellė arritje tė pabesueshme krijuese.

Nga ora 01 deri nė orėn 02
Fuqia, autoriteti dhe statusi pėr ju pėrfaqėsojnė gjithēka. Pėr shkak tė kėsaj mė sė shpeshti vuajnė mė tė afėrmit tuaj. Jeni tė suksesshėm nė jetė falė faktit se dini ta drejtoni energjinė e madhe tė cilėn e dispononi. Pėr ngjitjen tuaj drejt kulmit duhet t’i jeni mirėnjohės ndihmės sė gjithanshme tė personave (bricjapi) me ndikim (Jupiteri).

Nga ora 02 deri nė orėn 03 Me kėnaqėsi, nė tė njėjtėn kohė, u pėrkushtoheni disa detyrave. Jeni dinamikė dhe tė aftė qė tė ngazėlleheni (Marsi), por nė tė njėjtėn kohė shumė shpejt e humbni interesimin pėr punėt qė i keni filluar. Nganjėherė jeni pėrjashtues dhe jotolerantė, ndaj pak mė shumė durim nuk do t’ju bėnte keq.

Nga ora 03 deri nė orėn 04 Jeni subtilė dhe tė ndjeshėm, ndaj lehtė prekeni. Janė kėto shenja tė qarta tė pėrkushtimit dhe tė dashamirėsisė (Venera). Pėr ju janė njėsoj tė rėndėsishme edhe familja edhe shtėpia (gaforrja). E adhuroni sigurinė financiare. Mund tė thuhet se me i pėrdorni paratė mjeshtėrisht.

Nga ora 04 deri nė orėn 05
Mendimet tuaja (Merkuri) gjithnjė janė tė pėrqendruara drejt njė caku konkret. Janė pėrplot me pėrqendrim dhe vullnet tė fuqishėm. Pėr kėtė nė secilėn punė ju bėheni autoritet (Luani). Mirėpo, megjithatė, ju jeni njė luan sallonesh. Mirėpo, kur u kushtoni mė shumė vėmendje marrėdhėnieve shoqėrore pėrfundoni nė depresion.

Nga ora 05 deri nė orėn 06
Mė sė miri ndiheni kur keni rastin qė nga kaosi ekzistues tė krijoni rregull. Dashuria juaj (Dielli) u takon detajeve (virgjėresha), me ē’rast e keni tė vėshtirė qė ta dalloni tė rėndėsishmen nga e parėndėsishmja. Gjithnjė rrezikoni qė t’i harxhoni paratė nė gjėra tė cilat pėr ju fare nuk janė tė rėndėsishme. Nė punė jeni tė pėrkushtuar dhe detyrat tuaja i kryeni nė mėnyrė tė pėrkryer.

Nga ora 06 deri nė orėn 07 Jeni sharmant dhe visheni mirė (peshorja). Banesa juaj ėshtė e rregulluar me shije dhe gjithashtu pėrbėn njė vend ku shpesh tubohen miqtė tuaj. Jeni shumė dashamirės me ēdokėnd. Rreziku mė i madh qėndron nė faktin se siguria juaj emocionale (Hėna) varet nga tė tjerėt dhe jo nga ju.

Nga ora 07 deri nė orėn 08
Gjėrat i emėrtoni ashtu sikundėr janė dhe nė kėtė pikėpamje nuk keni qime nė gjuhė. Ju e thoni (Merkuri) atė qė e mendoni (akrepi). Mirėpo, ju dini edhe tė heshtni si i pagojė. Pėr suksesin tuaj nė punė duhet t’i jeni mirėnjohės gatishmėrisė suaj qė gjithēka t’ia nėnshtroni njė qėllimi dhe imagjinatės sė bujshme. Intrigat dhe mosbesimi mund t’ju nxjerrin nga takti.

Nga ora 08 deri nė orėn 09 Loja, sporti dhe aktiviteti nė ajėr tė pastėr pėr ju janė gjėra shumė tė rėndėsishme (shigjetari). Gjithnjė pėrpiqeni qė t’i kapėrceni kufijtė, pavarėsisht nėse ėshtė fjala pėr kufijtė shoqėrorė, shpirtėrorė, apo shtetėrorė. Ju tėrheqin tė huajt. Miqėsia e re (Venera) duhet t’ju ofrojė diēka qė ende s’e keni pėrjetuar. Jeni aventurierė tė lindur.

Nga ora 09 deri nė orėn 10
Pėr ju nė mėnyrė tė vazhdueshme janė tė domosdoshme arsyet konkrete (bricjapi) qė tė mund tė jeni aktivė (Marsi). Falė talentit tė madh pėr organizim dhe disiplinė gjithnjė e realizoni qėllimin tė cilin ia keni vėnė vetes. Ndiheni mirė kur i ndihmoni tė tjerėt, para sė gjithash anėtarėt e familjes suaj. Veē kėsaj keni edhe vlera tė tjera.

Nga ora 10 deri nė orėn 11
Pėr ju tė gjithė njerėzit janė tė njėjtė. Pėr ju nuk ekzistojnė dallimet klasore, gjithkujt ia lejoni pikėpamjet personale dhe zhvillimin vetjak. Keni ndjeshmėri pėr t’u marrė me gjėra okulte, keni mirėkuptim tė plotė (Jupiteri) dhe gjithnjė jeni tė hapur pėr ide tė reja (ujori). Pasi qė aq shumė i doni njerėzit, nė rastet mė tė shpeshta jeni tė rrethuar me miq tė sinqertė.

Nga ora 11 deri nė orėn 12
Veēmas jeni tė suksesshėm kur bėni punė "prapa kulisave". Nė njė rast tė tillė vėrtet mund tė arrini gjėra tė mėdha. Sa herė qė ia dilni tė siguroni qetėsi tė mjaftueshme (Saturni) qė t’i mbushni bateritė (peshqit), realizoni karrierė tė shkėlqyeshme nė fushė tė artit dhe nė kėtė drejtim asgjė nuk mund t’jua zėrė rrugėn.

Nga ora 12 deri nė orėn 13
Ēdo pune i shkoni deri nė fund. Me kėtė rast arsyeja ju ndihmon qė tė mos harxhoni shumė kohė nė gjėra tė parėndėsishme. Siguria materiale (demi) nė kuadėr tė familjes ėshtė mė e rėndėsishmja pėr qetėsinė tuaj shpirtėrore (Hėna). Shumė rrallė keni vetiniciativė. Kontaktet i vendosni rrallė, vetėm nė rastet kur njerėzit ju drejtohen.

Nga ora 13 deri nė orėn 14
Mendime e tė tjerėve shpeshherė i merrni afėr zemrės. Pėr kėtė arsye nganjėherė mendoni se ēdo gjė qė ėshtė thėnė ose ėshtė bėrė ndėrlidhet vetėm me ju. Jo rrallė, pėr tė vėrtetė e merrni vetėm atė qė ju mendoni se ėshtė e vėrtetė. Ndoshta pikėrisht kjo veēori ju sjell suksese tė jashtėzakonshme nė punė.

Nga ora 14 deri nė orėn 15
Partnerit tuaj jetėsor i qėndroni besnik deri nė fund tė jetės (Venera). Mirėpo nė qoftė se e hetoni se nė jetėn e tij nuk zini njė vend qendror (luani), menjėherė kėrkoni partner tjetėr. Arti dhe aktrimi zėnė vend tė rėndėsishėm nė jetėn tuaj. Pėr fėmijėt je i gatshėm qė tė sakrifikosh gjithēka.

Nga ora 15 deri nė orėn 16
Afirmim tė plotė pėrjetoni vetėm nė atė veprimtari (Marsi) nė tė cilėn mund t’i investoni ndjenjat tuaja (gaforrja). Jeni persona tė pėrzemėrt qė shkėlqeni nga vetėkėnaqėsia. Mirėpo dini edhe tė pezmatoheni kur ju refuzojnė. Shfryjeni hidhėrimin tuaj. Nė atė mėnyrė do t’i shmangni agresivitetin, fjalėt e rėnda dhe fyerjet.

Nga ora 16 deri nė orėn 17 Paraja pėr ju luan rol tė rėndėsishėm. Pėr kėtė shkak mendoni (demi) se nė pjesėn e parė tė jetės duhet tė arrini diēka (Jupiteri). Nė tėrė kėtė ju bėn mirė aftėsia juaj qė tė ngriheni mbi pėrditshmėrinė dhe mashtrimet e imėta, sikundėr edhe mundėsia qė gjėrat t’i parashikoni qė mė parė.

Nga ora 17 deri nė orėn 18
Pėrderisa tė jeni i varur nga perfeksionizmi juaj, njerėzit do t’ju vlerėsojnė edhe privatisht edhe nė biznes. Jeni person shumė praktik dhe me sukses ia dilni me njerėzit qė u kundėrvihen planeve tuaja. Me kėtė rast prirja juaj pėr detajet (virgjėresha) shpesh di t’jua zėrė rrugėn drejt realizimit tė qėllimeve (Saturni).

Nga ora 18 deri nė orėn 19
Vetėm nė marrėdhėnie me njerėzit e tjerė (peshorja) mund t’i realizoni qėllimet tuaja jetėsore (Saturni). Nė miqėsi ju duhet shumė durim nė mėnyrė qė t’ia dilni nė krye me vetveten. Rreziku mė i madh qėndron nė faktin se partneri mund t’ju mbulojė me kėrkesa tė mėdha, tė cilat ju nė shtigje tė gjata nuk mund t’i pėrmbushni.

Nga ora 19 deri nė orėn 20
Prirja juaj pėr tė rrezikuar do t’ju mundėsojė ngritje tė madhe nė shoqėri. Pėr shkak tė kėrkesave seksuale (akrepi) tė theksuara (Venera), rrezikoni qė tė humbni vlera tė tjera nė njė lidhje tė qėndrueshme, sikundėr janė besnikėria, kujdesi i dyanshėm dhe interesat shpirtėrore. Nė esencė, pėr gjithēka qė bėni do tė duhej tė kishit masė.

Nga ora 20 deri nė orėn 21
Ekscitimi i tė riut dhe tė panjohurit (shigjetari) ju nxit pėr ndėrmarrje kulmore (Marsi). Eliksir jetėsor i keni udhėtimet e largėta nė vendet ekzotike. Besnikėria deri nė varr llogaritet ndėr karakteristikat tuaja. Falė optimizmit, pas rėnies sė madhe pėrsėri do tė qėndroni nė kėmbėt tuaja.

Nga ora 21 deri nė orėn 22
Nga frika se mos ju lėndojnė (peshqit), njerėz tė tjerė shpesh mendojnė se jeni i ngadalshėm dhe inert. Mirėpo, kur ju njohin, binden se rrethit i ofroni shumė ngrohtėsi dhe bashkėndjesi. Kujdes tė madh u kushtoni dėshmive tė dukshme tė dashurisė (Venera) dhe befasoheni shumė nėse gjėrat nuk janė ashtu sikurse i keni menduar.

Nga ora 22 deri nė orėn 23
Jeni jashtėzakonisht inteligjentė (ujori) dhe shpesh mendoni ndryshe nga tė tjerėt (Merkuri). Pėr kėtė shkak ia dilni mbanė edhe me problemet mė tė vėshtira. Gjithnjė jeni nė pėrparėsi ndaj tė tjerėve. Pėr kėtė nuk do tė duhej tė ishit arrogantė dhe tė narcisoidė. Modestia, megjithatė, ėshtė virtyt!

Nga ora 23 deri nė orėn 24
Me orėn tuaj sundon i ashtuquajturi diell i natės. Ai simbolizon dritėn e brendshme. Jeni tė prirė (akrepi) pėr veprimtari okulte (Dielli). Nė jetėn e pėrditshme nuk i doni kompromiset. Motoja juaj jetėsore ėshtė: "gjithēka ose asgjė", ndėrsa nė dashuri jeni tė prirė pėr posesivitet dhe xhelozi.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Fikrro prej 09.10.10 16:19


Buzėqeshi gaforres, gatuaj mirė demit!


Tė pėlqen, tė tėrheq, mbase je e dashuruar nė tė? Zbuloje se kur ka lindur, pastaj afroju dhe pushtoje, por pikėrisht ashtu sikundėr i pėrgjigjet shenjės sė tij tė horoskopit...

T’i pėlqesh dashit

Cilėsitė
Ka buzagazin e gjuetarit qė e pret prenė e tij. Nga natyra ėshtė udhėheqės, i do luftėn dhe garėn. Ėshtė i vendosur dhe i guximshėm, pandėrprerė shkon pėrpara, konsideratave nuk ua vė veshin sė tepėrmi.
Spirituoz, optimist, e do jetėn dhe e di se si duhet t’u hyjė nė zemėr atyre qė e rrethojnė.
Besnik dhe shpirtgjera, ai e di se si duhet tė luftojė pėr ty.

Tė metat
Si egocentrik i matur, ai beson se Toka sillet pėr shkak tė tij dhe rreth tij.
Ėshtė shumė krenar dhe mendjemadh, me shumė vėshtirėsi i duron goditjet e dashurisė.
Ka njė ndjenjė tė pazakonshme pėr kundėrshtimet. Nėse dėshiron qė tė bėjė diēka, pikėrisht kėtė ndaloja!
Ndjenjat e tij janė pak a shumė sipėrfaqėsore, adhuron tė dėgjojė dhe tė mbledhė ndodhi tė dashurive.
Ka natyrė agresive dhe nė disa raste mund tė jetė edhe i dhunshėm.

Si t’i pėlqesh
Mos iu vardis. Dashi ėshtė luftėtar i cili dėshiron qė “vetė ta arrijė qėllimin qė ka”. Kushtoji pak mė shumė kujdes dukjes tėnde.
Bėhu pak mė e egėr nėse ka nevojė. Gjithsesi, duhet tė jesh gjithnjė tėrheqėse. Pranoji “ikjet” e tij tė vogla.
Mos lejo qė tė tė hutojė me nxitimin e tij.

T’i pėlqesh demit

Cilėsitė
Mashkullor, i butė, sensual, Demi kėnaqet nė jetė sikundėr adhuruesi i ėmbėlsirave nė ėmbėltore.
I rregullt, i vyeshėm, ai ndėrton ngadalė, por nė mėnyrė tė sigurt.
Meqenėse ėshtė i sinqertė nė tė gjithnjė mund tė llogaritėsh.
I durueshėm, i dashur dhe i kujdesshėm, ai do tė bjerė copė qė t’i kėnaqė ata qė i do.
Ka koncept pėr tė bukurėn, e do artin nė tė gjitha format e tij.

Tė metat
Koncepti i tij pėr kursimin nganjėherė pėrkufizohet me koprracinė.
Nevojėn e tij pėr tė pasur e bart edhe nė ndjenjat dhe marrėdhėniet me tė tjerėt.
Shumė rrallė preket nga sulmet e hidhėrimit, por kur kjo i ndodh... nuk mund tė kontrollohet. Nuk ėshtė taktikant.
Ėshtė mosbesues dhe lehtė hidhėrohet pa ndonjė arsye tė vėrtetė.

Si t’i pėlqesh
Bėhu spontane, e sinqertė dhe e natyrshme. Ai i urren nazet.
Shmangi dietat pėr dobėsim.
Demat i duan vajzat vitale, por jo edhe varėset e rrobave.
Ji e sigurt dhe besnike.
Mėso tė ziesh: i pėlqen tė hajė, por jo gjithēka.
Ji e butė dhe e ndjeshme.
Mos harxho kot dhe sė tepėrmi. Demi dėshiron qė ta theksojė se si paraja fitohet me vėshtirėsi.

T’i pėlqesh binjakut

Cilėsitė
Ka njė shpirt tė gjallė, inteligjencė tė shkėlqyeshme dhe ka pikėpamje shumė tė zhvilluar pėr komunikimet.
Ėshtė sharmant dhe spirituoz, ėshtė i dashur dhe i matur.
E ruan gjatė shpirtin rinor.
Ėshtė kureshtar dhe qartėsisht i etur pėr njohje tė reja.
Pėrshtatet lehtė.

Tė metat
Nganjėherė sillet si njė fėmijė i llastuar.
Pėrnjėherė e ndryshon humorin dhe nė njė rast tė tillė shpreh anė shumė tė kėqija tė karakterit.
Ėshtė i paqėndrueshėm dhe ndjenjat e tij janė kryesisht sipėrfaqėsore.
Ėshtė lajkatar, egocentrik dhe bukur narcisoid.
Kur ndesh nė pengesė e ka tė vėshtirė qė ta tejkalojė.

Si t’i pėlqesh
Nė rend tė parė shmange bisedėn mbi lidhjen serioze dhe martesėn.
Bėje tė tė adhurojė nė aspektin intelektual.
Bėhu e paparashikueshme, e ndryshme, e paparė.
Ki stil.
Mos ia beso ndjenjat e tua.
Adhuroje forcėn, atė edhe ai e adhuron.

T’i pėlqesh gaforres

Cilėsia
Ėshtė punėtor i madh, nuk frikohet nga lodhja. Imagjinata e tij lehtė do ta dėrgojė nė botėn e ēudive, kuptohet, ai atje mund tė jetė me ty.
Ėshtė i sinqertė dhe nuk i fsheh ndjenjat e tij mė tė thella.
Ėshtė i kėndshėm dhe ka ndjenjėn e pėrkatėsisė.

Tė metat
Paratė i rrėshqasin nga dora.
Gjithnjė ėshtė i pakėnaqur.
Me vėshtirėsi i pėrballon gabimet e veta.
Ėshtė bukur pesimist dhe i mungon vetėbesimi.
Ėshtė naiv.

Si t’i pėlqesh Pranoja se njė ditė do tė dėshiroje tė kesh fėmijė.
Bėje tė qesh. Bėj shaka nė llogarinė tėnde, ose nė llogari tė nėnės sė tij, e cila e adhuron.
Ki durim qė ta dėgjosh dhe beso nė imagjinatėn e tij.
Nė mėnyrė sharmante dhe misterioze ofroja dėshminė e besnikėrisė suaj.
Qėndro gjithnjė nė krahun e tij.
Bėhu mikja e tij mė e mirė.

Si t’i pėlqesh luanit
Cilėsitė Krenar dhe kėmbėngulės, i lindur pėr sukses. I gatshėm tė bėjė sakrifica tė mėdha pėr ata qė i do.
Epshor dhe dashnor i madh.
Ai jep pa kufizim.
I guximshėm dhe plot vetėbesim, nuk di as pėr dyshimin, as pėr frikėn.

Tė metat
Krenaria e tij nuk ka kufij, nganjėherė madje shndėrrohet nė krenari tė tepruar.
I inatosur, nganjėherė shumė i lėndueshėm.
Vdes nga frika e plakjes dhe paaftėsisė.
Nuk e duron vetminė.
Vėshtirė i pranon gabimet e tij dhe nuk e duron mosbesimin e tė tjerėve.

Si t’i pėlqesh
Ki besim nė tė dhe lejoje qė tė krenohet me ty.
Vlerėsoje shoqėrinė e tij dhe dėshmoja se sa krenohesh me tė.
Mos iu hidh nė pėrqafim aq lehtė dhe aq shpejt.
Bėhu koketuese, e kujdesshme dhe shumė femėrore. Ai i adhuron femrat e bukura dhe elegante.
Mos e lėndo rastėsisht vetėbesimin e tij tė madh.

T’i pėlqesh virgjėreshės

Cilėsitė
Kureshtar dhe inteligjent, i interesojnė mijėra gjėra tė ndryshme. Ėshtė i organizuar dhe themeltar, dėshiron qė ta bėjė mirė punėn qė e kryen.
Ėshtė i guximshėm, u pėrmbahet ideve dhe bindjeve tė tij.
Ėshtė perfeksionist dhe asgjė nuk e lė nė dorė tė rastit.
Ėshtė sentimental, nuk dėshiron qė ta lėndojė atė qė e do.

Tė metat
Pikėpamja dhe nevoja pėr raporte kritike nganjėherė e tėrheqin nė thashetheme.
Nganjėherė ėshtė sė tepėrmi pėrgjegjės.
Frika nga vuajtja e frenon qė tė hyjė nė lidhje tė dashurisė.
Fare lehtė bėn jetė tė dyfishtė sentimentale.
Mė me kėnaqėsi qėndron nė rehatinė e shtėpisė sesa qė del jashtė pėr t’u argėtuar.

Si t’i pėlqesh Trego ndjenjė pėr detajet, inteligjencėn tuaj dhe durimin.
Fitoje besimin e tij, gjė qė nuk ėshtė punė e vogėl.
Ji dashamirėse, diskrete dhe e butė: ai e urren vulgaritetin.
Afroju, sepse ai ėshtė i turpshėm pėr tė filluar i pari.
Binde se i vėren cilėsitė e tij tė shumta.
Respektoje nevojėn e tij pėr tė qenė i pavarur dhe nevojėn pėr pavarėsi nė punė.

T’i pėlqesh peshores

Cilėsitė
Jashtėzakonisht joshės dhe i butė, harmoni e vėrtetė ndėrmjet butėsisė dhe bukurisė.
Shumė taktik, i kėndshėm, lehtė krijon njohje tė reja.
E adhuron artin.
Solidarizohet me mė tė dobėtit dhe personat nė nevojė.
Ka ndjenjė te patundur pėr drejtėsi.

Tė metat
Vėshtirė merr vendime. Nganjėherė me tė vėrtetė mundohet, por i mundon edhe tė tjerėt.
Ėshtė kokėfortė dhe dėshiron qė tė grindet.
Nuk ėshtė gjithaq besnik, kurrė nuk e bren ndėrgjegjja.
I mungojnė guximi dhe qėndrueshmėria. Nganjėherė frikėsohet edhe nga hija e vet.
I mungon ndjenja pėr rregull dhe organizim.

Si t’i pėlqesh
Foli pėr dashurinė, mendimin kryesor qė e preokupon.
Bėhu e butė, femėrore dhe paksa misterioze.
Bėhu sikurse ai, ji gjithnjė nė anėn e tė drejtėve.
Lufton pėr gjėra tė rėndėsishme, andaj bashkoju edhe ti.
Duhet tė dish qė qartė t’ia tregosh atė qė dėshiron.
Zhvilloje ndjenjėn pėr tė zier, ai i vlerėson gjellėt e shijshme.

T’i pėlqesh akrepit

Cilėsitė
Ka inteligjencė dhe aftėsi tė e tė kuptuarit tė shpejtė. Ka temperament tė bujshėm epshor. E veēon tėrheqja magnetike.
Ka aftėsi tė madhe tė pėrqendrimit dhe e do punėn.
Ėshtė i guximshėm dhe gjakftohtė.
Ka konceptin pėr vlerat dhe u nėnshtrohet qėllimeve tė mėdha.

Tė metat
Agresiviteti i tij nganjėherė mund tė kthehet nė dhunė.
Di qė ta godasė kundėrshtarin nė pikėn e dobėt.
Nė mėnyrė qė tė dominojė mbi ata qė i do, do t’i detyrojė qė tė vuajnė. Nė kėtė ėshtė artist i vėrtetė. Pėrjeton sulme tė kokėfortėsisė.

Si t’i pėlqesh
Mos nxito qė t’i tregosh se tė pėlqen.
Pranoje lojėn e dashurisė dhe tė luftės. Pėr tė kėto janė tė ndėrlidhura.
Mos gėnje, sepse gėnjeshtra di tė tė zbulojė si radar i vėrtetė.
Ji besnike, ngase xhelozia e tij ėshtė e rrezikshme dhe besimin e humbur do ta paguash shumė shtrenjtė.
Bėhu e paarritshme dhe temperamente sikundėr ėshtė ai vetė.
Pranoje humorin e tij tė keq.

T’i pėlqesh shigjetarit
Cilėsitė
Ėshtė i lumtur, beson nė yllin e tij tė fatit dhe gjithnjė e arrin qėllimin e tij.
Ėshtė luftėtar energjik, i do aksionin dhe aventurėn.
Nuk frikėsohet qė ta thotė se ēka ka nė zemėr.
Ėshtė i ndershėm dhe i pėrkushtuar, nuk ngurron qė tė vihet nė krahun e mė tė dobėtėve.
Tėrheq simpatitė dhe ka shumė miq.

Tė metat
Me kėnaqėsi do ta shtrembėronte tė vėrtetėn.
Fjalėt e tij kanė njė afat tė shkurtėr pėrdorimi, ai nuk i mban gjithnjė premtimet.
Ėshtė i pavarur dhe vėshtirė qėndron nė njė vend.
Njėkohėsisht mund tė dashurohet nė mė shumė vajza.
Ka njė gjuhė tė mprehtė dhe vėshtirė e pranon fajin e tij.

Si t’i pėlqesh
Impresionoje me dukjen ose me veshjen.
Tregoji se je e vendosur, e fortė dhe e sigurt.
Tregoji se krenohesh me tė.
Ēfarėdo qė tė bėjė, pranoja se ėshtė mė i mirė se ti.
Ndaje me tė kėnaqėsinė e udhėtimeve.
Shpallja dashurinė dhe besnikėrinė.

T’i pėlqesh bricjapit

Cilėsitė
Ėshtė i lumtur, beson nė yllin e aftit tė tij dhe gjithnjė e realizon qėllimin.
Ėshtė luftėtar energjik, i do aksionin dhe aventurėn.
Nuk frikėsohet qė ta shprehė atė qė e ka nė zemėr.
Ėshtė i ndershėm, i pėrkushtuar dhe nuk ngurron qė tė vihet nė krah tė mė tė dobėtėve.
I tėrheq simpatitė dhe ka shumė miq.

Tė metat
Me kėnaqėsi do ta shtrembėronte tė vėrtetėn.
Fjalėt e tij kanė njė afat tė shkurtėr pėrdorimi, ai nuk i mban gjithnjė premtimet.
Ėshtė i pavarur dhe vėshtirė qėndron nė njė vend.
Njėkohėsisht mund tė dashurohet nė mė shumė vajza.
Ka njė gjuhė tė mprehtė dhe vėshtirė e pranon fajin e tij.

Si t’i pėlqesh Impresionoje me dukjen ose me veshjen.
Tregoji se je e vendosur, e fortė dhe e sigurt.
Tregoji se krenohesh me tė.
Ēfarėdo qė tė bėjė, pranoja se ėshtė mė i mirė se ti.
Ndaje me tė kėnaqėsinė e udhėtimeve.
Shpallja dashurinė dhe besnikėrinė.

T’i pėlqesh ujorit

Cilėsitė
Ėshtė origjinal dhe nuk ėshtė konformist, i pėlqen novitetet dhe nė kėtė madje edhe e tepron.
Ėshtė dorėlirė ndaj tė tjerėve, mė shumė mendon pėr personat qė e rrethojnė sesa pėr veten.
Ka dėshirė qė me tė tjerėt ta ndajė tė mirėn dhe kjo i sjell simpati dhe miq tė shumtė.
Ėshtė i lirė dhe pėrparimtar, lehtė pėrshtatet. Posaēėrisht ėshtė i talentuar pėr njohje tė reja dhe pėr marrėdhėnie ndėrnjerėzore.

Tė metat
Me vėshtirėsi e pėrfundon atė qė e fillon, mė shumė i intereson mėnyra se si do tė arrijė diēka se sa vetė qėllimi.
Ėshtė utopist, nuk e ka tė zhvilluar ndjenjėn pėr realitetin.
Gjithnjė ėshtė i gatshėm pėr shaka dhe nganjėherė pėr shkak tė kėsaj edhe lė pėrshtypje tė keqe.
Nė dashuri e ka tė vėshtirė qė ta gjejė dikė qė ėshtė mė pak besnik se sa vetė ai. E do pavarėsinė dhe pėr kėtė pas vetes lė njė zbrazėti tė dukshme.

Si t’i pėlqeni
Shmangi skenat e xhelozisė.
Mbaje pavarėsinė dhe mos i trego se varesh nga ai.
Bėju mė shumė mike sesa “dashnore epshore”.
Shmangi formalitetet dhe obligimet.
Dėshmoji durimin tuaj dhe tolerancėn.
Tregoji se je plot mirėkuptim.

T’i pėlqesh peshkut

Cilėsia
Ka intuitė sikundėr radari, ėshtė e pamundur qė t’i fshihet ēfarėdo qoftė.
Nuk ėshtė sharmant sa duhet, por rreth kėsaj punė as qė duhet tė mundohet fare. Ėshtė energjik, por i butė dhe i vendosur. A nuk ke imagjinuar pikėrisht pėr kėtė? Me kėnaqėsi pėrshtatet.
Ėshtė tepėr mikpritės.

Tė metat
Shumė lehtė impresionohet dhe ndikohet. Shpesh harron se ēka ka dashur nė tė vėrtetė.
Nėse dashurohet, bėhet sikur njė ngjitės. Kėtu nuk ka ilaē, ky ėshtė stili i tij.
Beson lehtė dhe ėshtė naiv sikurse njė fėmijė.
Ėshtė bukur dembel. I duhet shumė kohė qė ta fillojė, por kur e fillon punėn atėherė edhe e mbaron.
Ėshtė dyshues, nganjėherė edhe hakmarrės, vetėm pėr faktin se ėshtė paksa i pasigurt nė vetvete.

Si t’i pėlqesh Bėhu sensuale dhe misterioze, ai i do misteret.
Tregoji se je energjike.
Bėj diēka me tė cilėn do tė krenohet. Blija njė lojė pėr kompjuter.
Pėrshtatju, le tė ndihet i lirė derisa ėshtė me ty.
Bėhu e butė dhe femėrore. Nuk do tė mund tė pėrmbahet kur tė tė shohė nė veshje femėrore.
Bėhu e dashur dhe sillu miqėsisht ndaj tij.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Fikrro prej 09.10.10 16:24

Astrologjia dhe mjekėsia

Shumė mjekė gjatė punės sė tyre e shfrytėzojnė astrologjinė. Konsiderohet se ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė bėhet njė krahasim i horoskopit tė mjekut dhe pacientit pėr tė parė nėse nėnshenjat e tyre janė nė baraspeshė

Shumė mjekė gjatė punės sė tyre e shfrytėzojnė astrologjinė. Konsiderohet se ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė bėhet njė krahasim i horoskopit tė mjekut dhe pacientit pėr tė parė nėse nėnshenjat e tyre janė nė baraspeshė. Me fjalė tė tjera, nėnshenjat e kėtyre dy personave duhet t’i takojnė elementit tė njėjtė (ujit, zjarrit, ajrit, tokės, ose metalit) dhe duhet tė jenė nė kėtė aspekt tė pėrputhura me njėra-tjetrės. Nėse pacienti e ka nėnshenjėn e peshores, atėherė edhe mjeku i tij do tė duhej ta kishte nėnshenjėn e peshores, ujorit, ose binjakėve. Aspektet e pėrputhshme nė mes tė mjekut dhe pacientit ofrojnė kurajė dhe mirėbesim tė dyanshėm, derisa ato tė papėrputhshme mund tė shkaktojnė aversion tė dyanshėm.

Ndikimi i Hėnės nė shėndetin e njeriut

Pas Diellit, Hėna ėshtė trupi qiellor qė ka ndikimin mė tė madh nė organizimin e njeriut. Cikli menstrual te femrat pėrputhet me kohėzgjatjen e Hėnės lunare, ndėrsa periudha e fillimit tė frytit deri te lindja e tij, zgjat plot nėntė muaj. Fazat e ndryshme tė Hėnės ndikojnė nė paraqitjen e sėmundjeve tė ndryshme e sidomos tė krizave mentale. Pasi qė Hėna ėshtė mbledhėse e energjisė sė Diellit, ajo njėkohėsisht ėshtė edhe transmetuese e kėsaj energjie nė trupin e njeriut. Kur njė person e ka Hėnėn e dobėt nė horoskop, atėherė ai person do tė marrė mė pak energji diellore dhe mė lehtė u nėnshtrohet sėmundjeve tė ndryshme. Hėna ndikon nė organet shumė tė ndjeshme tė trupit, si: lukthi, shpretka, stomaku, gjoksi dhe mitra. Po ashtu edhe shtatzėnia, lindja dhe sistemi nervor drejtpėrsėdrejti janė tė lidhur me ndikimin e Hėnės. Hėna ka ndikim edhe te trashėgimia gjenetike.

Shėrimi nėn ndikimin e Hėnės

Nė kohėn e Ptolomeut, tė pajtoheshe me operacion e tė mos e analizoje mirė pozitėn e Hėnės, do tė thoshte ta rrezikoje jetėn personale. Qysh nė kohėt e lashta njerėzit nuk operoheshin gjatė ditėve kur Hėna ndodhej nė shenjėn e bricjapit, sepse gjatė atyre ditėve dobėsohet funksionimi i organizmit. Po ashtu pacientėt atėbotė nuk janė shėruar as gjatė ditėve kur mbi Tokė paraqitej Hėna e re, sepse gjatė kėtyre ditėve besohej se ndodhin ndryshimet e mėdha atmosferike. Kjo praktikė vazhdon edhe sot.
Koha mė e pėrshtatshme pėr shėrim janė ditėt kur Hėna ėshtė e pozicionuar nė shenjat: akrepi, peshqit ose shigjetari. Ndėrsa nuk preferohet kurimi gjatė kohės kur Hėna ėshtė nė perėndim e sipėr pėr shkak tė mundėsisė sė gjakrrjedhjes sė madhe. Mjekėt qė konsultohen me astrologji po ashtu nuk operojnė organet, apo pjesėt e trupit gjatė kohės kur ato janė nėn ndikimin e Hėnės. P.sh. ėshtė shumė rrezik tė operohet koka nė kohėn kur hėna ėshtė nė shenjėn e dashit...
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Fikrro prej 09.10.10 16:25


Kurorėshkelėsit sipas Zodiakut


Shenjat e zjarrit e shkelin kurorėn pėr shkak tė lakmisė dhe tė dėshirės pėr t’u treguar, shenjat tokėsore pėr shkak tė pakėnaqėsisė me martesėn, shenjat e ajrit pėr shkak tė kureshtjes, ndėrsa ato tė ujit pėr shkak emocioneve dhe revanshit...
Tė dymbėdhjetė shenjat, secila nė mėnyrėn e vet, e pėrjetojnė faktin se partneri po i mashtron, ose, megjithatė, janė vetė tė pabesa. Mirėpo, duke mos i marrė parasysh dallimet ė secilės veē e veē, shenjat mund t’i pėrfshijmė nė katėr grupe, sipas kėtyre elementeve – zjarrit, tokės, ajrit dhe ujit.

Shenjat e zjarrit (dashi, luani dhe shigjetari) bėjnė pjesė nė tėrėsinė e pėrkrahėsve tė seksualitetit tė shėndoshė, tė cilėt nė rend tė parė do tė bėheshin kurorėshkelės pėr shkak tė pamundėsisė qė ta kontrollojnė epshin e fuqishėm seksual (libidonė seksuale), por edhe pėr shkak se duan qė tė dėshmohen. Pėr pjesėtarėt e tė tri kėtyre shenjave mund tė thuhet se janė gjuetarė, tė cilėt nuk i qetėson martesa, pėrkundrazi tradhtisė bashkėshortore ajo i jep ngjyrim tė rrezikshėm. Meqenėse e adhurojnė ndjenjėn se si adrenalina u kalon nėpėr vena, shkeljes sė kurorės nuk do tė mund t’i kundėrvihen as edhe kur janė tė dashuruar nė partnerin e tyre.

Ėshtė interesant se nė tė njėjtėn kohė janė shumė tė ndjeshėm kur ėshtė fjala pėr besnikėrinė e partnerit tė tyre, nė rend tė parė pėr shkak tė egos dhe mburrjes sė tepruar. Diēka mė tolerant, kundruall dy tė tjerėve, ėshtė shigjetari, aventurier i ēiltėr, i cili seksin e koncepton si sport, njė ushtrim tė veēantė pėr trupin dhe shpirtin.

Shenjat tokėsore (demi, virgjėresha dhe bricjapi) janė shumė tė matura dhe tė kontrolluara. Megjithatė, ndėr kėto shenja pėrjashtim bėn demi, shenjė e udhėtimit, tė cilėn sundimtarja Venera mund ta bėjė tė varur nga seksi. Virgjėresha e kujdesshme do tė tradhtojė nė rast se ėshtė e pakėnaqur me lidhjen e saj ose me martesėn, ndėrsa kėtė do ta bėnte nė rastet mė tė shpeshta me dikė qė, sikundėr ajo, nuk ėshtė i lirė. Pėr bricjapin e ftohtė thuhet se i shtohet apetiti seksual me rritjen e fuqisė dhe tė ndikimit tė tij, megjithėse edhe ai, sikundėr edhe dy shenjat e tjera tokėsore, do tė bėhej kurorėshkelės nė rastin kur ėshtė i pakėnaqur me martesėn, ose kur nuk ėshtė i vetėdijshėm!

Pjesėtarėt e kėtyre shenjave do ta shikonin nėpėr gishta tradhtinė e partnerit me qėllim qė ta ruajnė martesėn, nė rend tė parė virgjėresha, por jo gjithaq lehtė sikundėr ngjet kjo me shenjat e ajrit.

Pėr shenjat e ajrit (binjakėt, peshorja, ujori) ėshtė me rėndėsi tė madhe komunikimi mental, ndėrsa janė tė prirė qė ta dallojnė tradhtinė emocionale nga tradhtia trupore. Seksin qė bėhet vetėm pėr shkak tė seksit do t’ia falnin si vetes, ashtu edhe partnerit, por kur e vėrejnė se aty ndėrlidhet edhe diēka tjetėr, do tė kėmbėngulin qė pėr tė gjithat tė diskutojnė hollėsisht (dhe nė mėnyrė tė mundimshme), ashtu qė tė vendosin se si do tė rrjedhin gjerat mė tej.

Nė astrologji pjesėtarėt e shenjės sė peshores ēmohen si kryesorėt sa i pėrket shkeljes sė kurorės, sa pėr faktin se janė tė lindur si tė pavendosur, po aq edhe pėr shkak tė dėshirės qė t’u pėlqejnė tė tjerėve. Mė shumė se nė kurorėshkeljen e vėrtetė, ndiejnė kėnaqėsi nė flirt, por shpesh nuk janė ata qė mund ta pėrcaktojnė se deri ku do tė shkojnė. Binjakėt bukuroshė dinė tė luajnė me emocionet dhe seksualitetin, derisa disa ujorė mashtrojnė nė frymėn "fėmijėt e luleve" – bėni dashuri dhe jo luftė!

Tė lindurit nė shenjat ujore (gaforrja, akrepi dhe peshqit) dallojnė shumė ndėrmjet tyre. Megjithatė, forca e ndjenjės ėshtė ajo qė i bashkon dhe qė i mban besnikė. Ata lidhen pėr shkak tė dashurisė dhe jo pėr shkak tė interesave tė tjera, ndaj edhe tradhtinė do ta kundrojnė nėpėrmjet optikės sė personit tė dashuruar. Kjo, nė mėnyrė tė veēantė, vlen pėr gaforren e ndjeshme dhe peshqit, tė cilėt janė kurorėshkelės vetėm nė raste tė jashtėzakonshme dhe qė dashurohen nė dikė me tė cilin duan tė kenė "seks kalimthi" (kuptohet, nėse ka qenė i mirė!).

Akrepi, megjithatė, ėshtė tregim nė vete. Kjo shenjė erotike nuk mund ta durojė faktin se personi i dashur po e mashtron, prandaj edhe ai nuk do tė vendosė qė aq lehtė tė tradhtojė. Martesa pėr tė ėshtė si njė lidhje gjaku, ku secila nga fjalėt e ritualit ka njė domethėnie tė veēantė. Sidomos fjalia "...pėrderisa vdekja tė mos na ndajė!".

Ndėr shenjat e Zodiakut kampioni i tradhtisė nė lidhje ėshtė peshorja, ndėrsa atė e ndjekin shenjat e zjarrit, nė rend tė parė shigjetari.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Fikrro prej 09.10.10 16:26


Ēfarė ushqimi pėr secilėn shenjė


Makrobiotika, vegjetariania, ushqimi i kontrolluar, dietat rigoroze...janė disa nga pėrpjekjet e njeriut modern qė jetėn e tij ta kalojė me sa mė pak probleme shėndetėsore. Kėtė gjithsesi duhet pėrkrahur.
Megjithatė, a i pėrshtatet ēdonjėrit prej nesh mėnyra makrobiotike e tė ushqyerit? Ose mėnyra vegjetariane? Ose ndonjė e tretė?

Nė veprėn hyrėse "Astro lonca" do tė bėjmė pėrpjekje qė ta dėshmojmė harmoninė ndėrmjet ushqimit dhe shenjės sė horoskopit, sepse do ta shihni qė, pėr shembull, peshorja, e cila nė sasi tė mėdha i konsumon ėmbėlsirat (tė cilat si fėmijė i Venerės i adhuron), mund ta shkatėrrojė seriozisht shėndetin e saj.

Pra, tė nisim me rendin e horoskopit:

Dashi
Udhėheqės, luftėtar, ose euforik ose depresiv, temperamentin e tij tė fortė mund ta zbusė me ushqim tė lehtė, kryesisht me perime, me pak mish, pa pije tė forta alkoolike dhe pa duhan.
Perimet e gjelbra dhe tė kuqe, spinaqin, lakrat, rrepat e vegjėl, panxharin e kuq duhet t’i kemi nė racionet tona tė pėrditshme, sepse pėrmbajnė hekur, i cili i nevojitet aq shumė dashit qė ka predispozita potenciale pėr anemi. Pėr tė njėjtin shkak duhet ngrėnė sa mė shumė pemė tė kuqe: qershi, vishnjė, kumbulla tė kuqe, rrush serezi.
Pėr shtendosje mė sė miri ėshtė tė hahen rrushi i kaltėr, kumbullat e kaltra, pemėt me ngjyrė tė kaltėr pėrgjithėsisht.

Demi
Me temperament melankolik, por me shėndet tė mirė, demi i do sportet, por edhe jetėn e qetė e komode. Demi ka apetit tė mirė, e do ushqimin, nganjėherė ėshtė grykės, e do alkoolin, nė mėnyrė tė veēantė pijet luksoze.
Demat e duan kuzhinėn dhe ėshtė interesante e dhėna, kundruar nga aspekti historik, sipas sė cilės helmueset mė tė njohura kanė qenė tė lindura pikėrisht nė kėtė shenjė.
Duke e lėnė anash shakanė, lirisht uluni pranė tavolinės, tė cilėn me shkathtėsi tė madhe e ka pėrgatitur demi. Meqenėse ėshtė i prirė tė trashet, sidomos nė vitet e pjekurisė, i rekomandohet qė ta kufizojė apetitin.
Demave u pėrgjigjen jashtėzakonisht pemėt e kaltra: kumbullat, manaferrat, rrushi...

Binjakėt
Fėmijėt e Merkurit, me gjithė paqėndrueshmėrinė e tyre, janė shumė simpatikė, vitalė, rinorė dhe pėrplot energji fizike. Me njė fjalė kjo shenjė pėrjetėsisht u takon njerėzve tė rinj, tė shpejtė, tė cilėt nė mėnyrė imperative ecin nė hap me kohėn, ndaj para tė gjithėve ata do ta pranojnė makrobiotikėn, vegjetarinė dhe secilin trend tjetėr nutricionistik.
Binjakėt e duan zierjen, i duan gjellėt e reja dhe recetat e reja, por nė aspektin e tė ushqyerit janė shumė nazeli. Pasi qė nuk pėlqejnė tė qėndrojnė gjatė ulur rreth tavolinės, mė me kėnaqėsi pėrcaktohen pėr shujta tė pakta dhe tė shpeshta tė cilat ta kujtojnė koktejin. Sidomos i pėlqejnė kuzhinat ekzotike tė vendeve tė largėta.
Nga prodhimet e vendit duhet tė pėrdorin sa mė shumė perime dhe pemė tė ngjyrės indigo, si pėr shembull; patėllxhanin, rrushin, manaferrat, qershitė e murrme.
Rreptėsisht u ndalohet duhani dhe u rekomandohet pushimi.

Gaforrja
Gaforrja sensibile e adhuron vatrėn e shtėpisė, pastat dhe ėmbėlsirat, me ēka i kompenson vuajtjet e dashurisė dhe problemet e jetės.
Nė pikėpamje tė ushqimit nuk ėshtė nazelie – ha gjithēka, por pėr shkak tė barkut tė ndjeshėm duhet qė t’i shmangė pijet e forta alkoolike, duhanin dhe ushqimin djegės, me gjithė apetitin e mirė. Rėndom trashja ėshtė pasojė e situatave fatkeqe emocionale.
Gaforreve u rekomandohen perimet dhe pemėt me mbėshtjellės tė verdhė, si: speci, patatja, kungulli, banania, ananasi, dardha, grejpi, limoni.

Luani
Zjarri, Dielli, drita, bollėku, janė simbole tė luanit, shenjės mė kėrkuese tė Zodiakut. Ai do nga jeta mė tė mirėn, sepse mendon se kjo i pėrket, ndaj pėr kėtė harxhon shumė para pėr tė gjitha llojet e kėnaqėsive, duke pėrfshirė kėtu edhe ushqimin.
Luani nė tryezė ėshtė mjaft nazeli dhe kėrkues, e ēmon cilėsinė mė shumė se ēdo shenjė tjetėr e Zodiakut. Ushqimin e vet duhet ta organizojė nė varėsi nga fakti se a ka probleme me shtypjen e lartė apo me shtypjen e ulėt. Kjo, kuptohet, ka tė bėjė edhe me kafenė. Duhanin duhet ta shmangė.
Klorofili ėshtė ai qė i duhet luanit, ndaj pėr kėtė ėshtė e nevojshme qė nė ushqim tė pėrfshijė sasi mė tė mėdha tė perimeve tė gjelbra: lakrės me gjethe, lakrės, radhiqes...

Virgjėresha
Virgjėresha precize e mat me gram ēdo zarzavate qė pėrfshihet nė shujtėn ditore, e cila nuk ka kufizime nė pikėpamje tė shumėllojshmėrisė, por ka kufizime nė aspektin e sasisė: pėr shkak tė sistemit tė ndjeshėm tė tretjes Virgjėresha nuk bėn tė hajė shumė ushqim pėrnjėherė dhe as tė konsumojė pije tė forta alkoolike.
Perimet e gjelbra gjethore dhe, pėrgjithėsisht perimet e shumta janė ato qė u duhet patjetėr tė lindurve nė kėtė shenjė.
Gjatė kohės sė tė ushqyerit do tė duhej pirė njė gotė ujė, e cila paraprakisht kishte qėndruar nė dritė tė gjelbėr (poē i gjelbėr) tė paktėn 30 minuta.

Peshorja
Ajo qė mund tė supozohet pėr shenjat e tjera tė Zodiakut, pėr peshoren dihet botėrisht: fjala ėshtė pėr helmet tė cilat i merr nėpėrmjet ushqimit, me ēka e shkatėrron shėndetin e vet, paēka se mund tė thuhet se ėshtė shumė i mirė. Pėr kėtė peshoret duhet t’i shmangin duhanin, alkoolin dhe ushqimin e rėndė, sidomos biberin, kafenė e zezė, ēokollatėn, sheqerin e bardhė dhe kripėn industriale. Do tė thotė, duhet tė konsumojnė kripė deti dhe mjaltė nė vend sheqerit (madje nė pije tė nxehta – vetėm se duhet tė pritet ftohja e tyre, sepse nxehtėsia i shkatėrron pėrbėrėsit e dobishėm tė mjaltit).
Nga zarzavatet e tjera peshoreve u pėlqejnė: vaji i ullirit, mishi i pulės dhe mishi i viēit. Pemėt me ngjyrė portokalli: mango, ftoi japonez, mandarina, pjeshka e verdhė, kajsia, pjepri, molla, karota, do tė duhej tė ishin pėrherė nė tryezėn e peshores.

Akrepi
Akrepi i fortė e do ushqimin pikant, nė gjithēka e tepron, madje edhe pi shumė. Pėr shkak tė problemeve tė mundshme me zorrėn e trashė, nė vend tė ushqimit tė rėndė e tė biberosur, tė cilin e ka aq pėr qejf kjo shenjė, rekomandohet ushqimi i lehtė.
Pemėt tė cilat i rekomandohen akrepit janė: rrushi, manaferrat, kumbullat e kaltra, kungulli, banania, ananasi, dardha, limoni, grejpi.
Perimet tė cilat akrepi duhet t’i ketė gjithnjė nė tavolinė janė: patatja, speci i verdhė, patėllxhani.

Shigjetari
Shigjetari i pabrenga lehtė mund tė vuajė nga mbipesha ne qoftė se nuk ia ndal hovin apetitit tė mirė, ndėrsa trashet kryesisht nė pjesėn e kofshėve dhe tė brinjėve.
Kjo shenjė e horoskopit kėnaqet me ushqimin, prandaj dietat, tė cilat duhet t’i mbajė sipas udhėzimit tė mjekut, asaj i shkaktojnė zemėrim.
Ushqimin e shigjetarit duhet ta pasurojmė me perime e pemė me ngjyrė vjollce: patėllxhanin, panxharin e kuq dhe rrushin e murrmė.
Ėshtė mirė qė shigjetari, gjatė ushqimit tė tij, ta pijė edhe njė gotė ujė e cila paraprakisht kishte qėndruar 30 minuta nė dritėn me ngjyrė vjollce.

Bricjapi
Pasi qė nė jetėn e bricjapit nuk ka vend pėr ndonjė gjė pa tė cilėn nuk mundet, ai ėshtė mjaft modest nė kėrkesat e tij lidhur me ushqimin dhe mėnyrėn e jetės. Pėrgjithėsisht, bricjapi e merr vetėm atė qė ėshtė mė e domosdoshme pėr jetė: nuk pi kafe tė zezė dhe pije tė shtrenjta, nuk ushqehet ne restorantet luksoze.
Bricjapi ka konstruksion eshtėror dhe nė parim nuk do tė duhej tė kishte probleme me kilogramėt, megjithatė do tė duhej tė merrte ushqim qė pėrmban pak yndyra pėr shkak tė kolesterolit. Ushqimi ideal: gjithēka qė ėshtė e bardhė - djathi, qumėshti, mishi i zogut...
Perimet dhe pemėt tė cilat rekomandohen nė mėnyrė tė veēantė pėr bricjapin janė spinaqi, rrepa e vogėl, panxhari i kuq dhe rrushi i kuq.

Ujori
Ujori, i ēmuar si Promethe pėr shkak tė lartėsive tė tij spirituale e intelektuale, ėshtė mbėshtetės i kuzhinės vegjetariane dhe makrobiotike me dėshirėn qė gjallesat tė mos vuajnė pėr shkak tė tij.
Ujori ka forcėn e mendjes, por jo edhe shumė energji fizike (Dielli nė ekzil), prandaj ka nevojė pėr mė shumė pushim, gjumė, ritėm tė rregullt jetese dhe ushqimi.
Megjithėse nuk ka kufizime nė pikėpamje tė tė ushqyerit, veē atyre qė ia imponojnė vetvetes, ujori do tė duhej tė hante pemė dhe perime tė tė gjitha llojeve, pėrveē atyre qė janė tė tharta. Nga erėzat mė e dobishme ėshtė kripa e detit.

Peshqit
Shenja mė komplekse e Zodiakut, peshqit, ikėn nga jeta e pėrditshme edhe sa i pėrket tė ushqyerit. Bashkėsundimtari Jupiteri i krijon apetit tė mirė, ndaj mes peshqve ka shumė njerėz tė trashė, madje tepėr tė trashė.
Rruga e dytė e ikjes ėshtė nė alkoolizėm, pilulomani dhe drogė, prandaj psikiatri ėshtė mjeku mė i vizituar nga kjo shenjė.
Peshqve sė tepėrmi u bėjnė mirė perimet e ziera taze dhe pemėt e ngjyrės indigo nė tė kaltėr dhe pemėt e kaltra: patėllxhani, kumbullat, rrushi, manaferrat...
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Fikrro prej 15.10.10 19:15


Njė shpjegim i shkurtėr i astrologjisė I


Sigurisht se shumė herė gjatė jetės tuaj jeni pyetur se cili ėshtė roli juaj unik nė kėtė botė - kush ua dhuron talentin, kush frikėn e kush dashurinė. Madje, mund tė keni pasur edhe shumė pyetje tė tjera, pėr tė cilat asnjėherė nuk keni gjetur pėrgjigje ose mund tė keni marrė pėrgjigje tė prera tė formės – vjen nga natyra ose Zoti. Njė gjė duhet kuptuar mirė, astrologjia nuk i mohon kėto shpjegime - mirėpo ēdoherė ka kėrkuar dhe kėrkon mė shumė - kėrkon tė dijė se cili ėshtė roli i njeriut nė kėtė botė dhe se nė ēfarė forme ėshtė i lidhur mikrokozmosi i brendshėm i tij me makrokozmosin qė e rrethon atė. Pra, astrologjia ėshtė metodė shumė e pėrparuar e vetėnjohjes. Mė ndihmėn e saj ne jemi nė gjendje t’i njohim dhe t’i zhvillojmė potencialet tona, duke iu pėrshtatur energjive tė planetėve nė planin shpirtėror, mental, emotiv dhe fizik. Imazhi i pozitave tė planetėve nė momentin e lindjes sė njė personi ėshtė, nė tė vėrtetė, mikrokozmosi i atij personi, respektivisht ID-ja e tij e pėrhershme. Karakteri i njeriut, por edhe momentet e ndryshme tė evoluimit nė jetėn e tij, janė tė dhėna tė marra nga ndėrlidhja e shenjave dhe e planetėve.

Ēfarė ėshtė raporti i njeriut me Universin?
Si ndikon lėvizja e trupave qiellorė nė jetėn e njeriut?
Si ndikon astrologjia nė vullnetin e lirė?

T’u pėrgjigjesh kėtyre pyetjeve, do tė thotė tė fillosh njė rrugėtim drejt vetėnjohjes dhe vetėkuptimit. Astrologjia ėshtė njė vegėl antike qė ju mundėson tė vetėnjiheni, vetinformoheni dhe vetėtransformoheni. Astrologjia ju shpie drejt kuptimit mė tė madh tė asaj se kush nė tė vėrtetė jeni dhe si mund tė rriteni.

Astrologjia ju ndihmon ta realizoni potencialin tuaj dhe t’i zhvilloni aftėsitė tuaja. Sė fundi, nėpėrmjet vetėkuptimit qė e promovon, astrologjia ka kapacitet tė ndikojė nė shpirtin e njeriut dhe ta mbajė gjallė atė.

Tė gjitha gjėrat lėvizin. Sikundėr qė Toka sillet rreth boshtit tė vet brenda 24 orėve, po ashtu edhe planetėt e tjerė lėvizin me shpejtėsi tė ndryshme nė orbitėn e madhe rreth Diellit. Astrologjia, pra, ka tė bėjė me marrėdhėniet ndėrmjet kėtij kozmosi tė madh qė na rrethon dhe kozmosit brenda secilės qenie njerėzore. Energjitė e njėjta qė funksionojnė rreth jush nė univers, po ashtu veprojnė edhe brenda jush: ato reflektojnė, formojnė dhe ndikojnė nė botėn tuaj tė brendshme.

Ēka ėshtė horoskopi?

Origjina e fjalės horoskop rrjedh nga fjala greke “horoscopos”, qė do tė thotė “shenjė e ngritur mbi horizontin lindor nė njė moment tė caktuar”. Horoskopi mė i vjetėr i ruajtur deri sot, daton nga viti 410 para erės sonė.

Horoskopi, ose harta jetėsore, ėshtė imazh ose diagram qė prezanton orėn e ndalur kozmike nė momentin kur keni lindur, pra imazh qė shpėrfaq pozicionin e planetėve nė atė moment. Lėkundjet planetare, ose energjitė qė kanė vepruar nė momentin kur keni lindur, janė unike. Horoskopi ėshtė projektplan i karakterit dhe potencialeve tuaja – pra portreti juaj kozmik.

Sidoqoftė, trupat qiellorė nxisin, por nuk largojnė: njė kuptim i energjive planetare qė operojnė nė jetėn tuaj ju lejojnė tė jeni nė kontroll dhe t’i pėrdorni kėto energji me menēuri, pėr suksesin dhe evoluimin tuaj personal.

Pėr ēka shėrben astrologjia?

Astrologjia ėshtė njė vegėl qė ju mundėson pėrparimin personal dhe qė ta pėrmirėsoni cilėsinė e jetės suaj. Sot, miliona njerėz nė botė, kėrkojnė t’u punohet harta e jetės pėr t’i vjelė tė mirat e ditės dhe pėr t’i shfrytėzuar mundėsitė qė ua ofrojnė planetėt.
Njė shpjegim mė i avancuar na thotė se ndryshimet dhe pėrparimet janė mėsimet qė duhet t’i marrim nė njė kohė tė caktuar tė jetės dhe kėshtu mund t’i pėrballim sfidat, periudhat e vėshtira dhe ta rrisim qenien tonė shpirtėrore.

Asnjė mashkull ose femėr nuk e sheh veten sikur i shohin tė tjerėt dhe shpesh ndodh qė para njerėzve tė tjerė ata tė shfaqin paragjykimet pėr vetveten, por pyetja e vėrtetė ėshtė – a dėshironi tė bėheni mė tė vetėdijshėm, t’i pranoni vetitė e kėqija dhe tė filloni t’i zhvilloni vetitė e mira? Astrologjia ju mėson ta njihni veten mė mirė dhe si tė jetoni nė harmoni me tė tjerėt rreth jush, sidomos me partnerin ose familjarėt. Pėr kėtė shkak ėshtė i nevojshėm krahasimi i horoskopėve tė njerėzve.

Astrologjia: Shkencė, ose art?

Mund tė thuhet se astrologjia ėshtė edhe shkencė, edhe art. Astrologjia studion ndikimin e forcave kozmike mbi karakterin e njeriut, qė burojnė nga trupat qiellorė. Pėrpilimi i njė harte jetėsore (horoskopi) ėshtė punė qė kėrkon llogaritjen e saktė tė ēdo faktori. Ndėrsa arti i astrologjisė gjendet nė aftėsinė e astrologėve pėr ta sjellė njė kuptim tė duhur psikologjik, shpirtėror dhe human pėr mėnyrėn se si energjitė kozmike ndikojnė mbi jetėn tonė.
Njė shpjegim i shkurtėr i astrologjisė II


A ėshtė shkencė astrologjia?

Ka mendime se astrologjia ėshtė shkencė. Lidhur me ēėshtjen se me ēka merret astrologjia ka pikėpamje tė ndryshme, ndėrsa njėra ndėr mė tė shpeshtat ėshtė se astrologjia ėshtė shkencė e cila merret me studimin e ndikimit tė energjisė sė planetėve dhe yjeve nė njeriun. Kjo pikėpamje daton nga astrologėt tė cilėt e praktikojnė tė ashtuquajturėn astrologji moderne (tė popullarizuar), ėshtė plotėsisht e gabuar, paraqet pėrpjekjen qė me qėllim tė komercializimit, astrologjia tė harmonizohet mė mirė mė mėnyrėn bashkėkohore tė tė menduarit dhe me idetė bashkėkohore shoqėrore dhe, veē tjerash, ėshtė pasojė e mosnjohjes elementare tė natyrės sė pėrmbajtjes sė astrologjisė.

Po ēka ėshtė nė tė vėrtetė astrologjia?Kjo ėshtė njė pyetje shumė e komplikuar, tė cilės nuk ėshtė lehtė t’i jepet njė pėrgjigje e shkurtėr. Dikur afėrsisht deri nė shekujt XVI - XVII, nė kohėn kur ka jetuar dhe ka vepruar Francis Bekoni, astrologjia konsiderohej shkencė, por nė atė kohė edhe vetė shkenca kishte njė kuptim dhe njė domethėnie krejtėsisht tjetėr kundruall asaj moderne, kundruall shkencės postbekoniane. Astrologjia merret me studimin e lidhjeve ndėrmjet qiellit tė dukshėm dhe tokės, ndėrsa natyra e saj lidhjeje nuk ėshtė fizike, shkak-pasojė, por simbolike. Astrologjia, pra, nuk studion kurrfarė ndikimi tė energjisė sė planetit dhe tė yjeve nė njeriun, por vetėm lidhjen simbolike ndėrmjet qiellit tė dukshėm (shtatė planetėve tė dukshėm, yjve tė palėvizshėm, kometave tė dukshme dhe tė dukurive tė tjera nė qiell tė cilat gjithashtu mund tė shihen) dhe zhvillimeve nė tokė. Pikėrisht pėr shkak tė simbolizmit tė cilin e studion, astrologjia assesi nuk mund tė jetė shkencė nė konceptimin modern tė kėsaj fjale. Edhe pse ėshtė pararendėse e shumė shkencave, astrologjia sot konsiderohet shkathtėsi ezoterike, e cila nėnkupton unitetin e gjithėsisė dhe ndėrlidhjen e ēdo gjėje nė tė, ndėrsa nė pikėpamje tė njohurive tė saja dhe metodave qė zbaton ėshtė plotėsisht e pėrmbyllur dhe e pėrfunduar, ndaj nė kėtė pikėpamje, pėr dallim nga shkenca moderne, lėnda dhe metodat e saj nuk mund tė ndryshohen, pėrkatėsisht tė zgjerohen. Astrologjia ėshtė njė sistem i pėrkufizuar i njohjes, qė nuk mund tė ndryshohet dhe i cili pranohet ashtu sikundėr ėshtė. Nga ky shkak astrologjia mė parė mund tė konsiderohet shkathtėsi ezoterike sesa shkencė.

Cilave pyetje mund t’u pėrgjigjet astrologjia?


Besoj se astrologjia mund t’i pėrgjigjet ēdo pyetjeje. Do ta vėreni se kam theksuar se astrologjia (dhe jo astrologu) mund t’i pėrgjigjet ēdo pyetjeje me ēka dua tė theksoj se astrologjia ėshtė e kufizuar vetėm me dijen dhe pėrvojėn e atyre qė e praktikojnė. Astrologjia ėshtė e saktė po aq sa ėshtė i shkathtė astrologu.

Secili astrolog, i cili merret me astrologjinė nė mėnyrė serioze, herėt ose vonė do tė pėrballet me ēėshtjet, sikundėr janė pėrcaktimi profesional i personit qė parashtron pyetjet, pastaj se si do tė jetė statusi financiar nė njė periudhė tė ardhshme, marrėdhėniet me partnerin, numrin e fėmijėve qė do tė lindin dhe nė raste tė shpeshta madje edhe bėjnė pyetje lidhur jetėn nė botėn e jashtme e tė ngjashme. Astrologu, nganjėherė, mund tė ndodhet nė njė situatė delikate, posaēėrisht kur parashtrohen pyetje lidhur me vdekjen e ndonjė personi, pėrfundimin e ndonjė sėmundjeje tė rėndė, gjetjen e personave tė zhdukur etj. Ėshtė ēėshtje e secilit astrolog qė, nė pajtim me shkathtėsinė, pėrvojėn dhe parimet morale, tė vendosė nėse do t’u pėrgjigjet kėtyre pyetjeve. Pėr hir tė sė vėrtetės, duhet theksuar se astrologu mė parė fokusohet nė mėnyrėn sesa nė kohėn e vdekjes, pėr shkakun se pėrcaktimi i jetėgjatėsisė ėshtė njėra nga ēėshtjet mė komplekse astrologjike, e cila kėrkon zbatimin e teknikave tė pėrparuara tė kėsaj fushe dhe ēėshtjes sė zėnė ngoje astrologėt me pėrvojė duhet t’i qasen nė mėnyrė shumė tė kujdesshme. Gjithashtu, horoskopi vazhdon “tė jetojė” edhe pas vdekjes sė personit pėr tė cilin bėhet horoskopi, ashtu qė nga horoskopi i personit tashmė tė ndjerė mund tė konstatohen shumė zhvillime lidhur me personat e tij tė afėrm tė cilėt kanė mbijetuar.

Rėndėsia e horoskopėve ditorė, javorė dhe mujorė?

Shumica e astrologėve, tė cilėt merren me astrologjinė e popullarizuar (moderne) merren njėkohėsisht edhe me tė ashtuquajturit "horoskopė natyrorė", te tė cilėt shenja nė tė cilėn ka dalė Dielli nė ditėn e lindjes merret si substitut pėr shtėpinė e vėrtetė qė bazohet nė momentin e saktė tė lindjes dhe nė koordinatat gjeografike tė vendit tė lindjes, ndėrsa shenja pasuese deri te Dielli ėshtė si zėvendėsim pėr shtėpinė tjetėr dhe kėshtu me radhė deri te shenja e dymbėdhjetė, e cila i paraprin shenjės diellore. Nė bazė tė pozitave ditore, javore, mujore etj. tė planetėve, bazuar nė shenjat e tilla e tilla dhe nė marrėdhėniet e ndėrsjella, mund tė bėhen analiza dhe parashikime pėr personat e lindur nė kuadėr tė njė shenje tė caktuar. Kjo ėshtė plotėsisht e pamjaftueshme, sepse trajtohet vetėm Dielli dhe madje nė kuadėr tė tė tridhjetė shkallėve tė njė shenje qė, gjithashtu, vetvetiu del shumė e palogjikshme. Pėrndryshe pozita e Diellit pėrfaqėson pjesėn qendrore nė pikėpamje tė treguesit tė individualizimit tė personit, por nė mėnyrė tė pashmangshme vetėm nė lidhje me elementet e tjera tė njė horoskopi radikal. Dielli, nė kėtė pikėpamje, nuk mund tė analizohet nė mėnyrė tė izoluar, sepse personaliteti i paraqitur nėpėrmjet tė gjitha elementeve tė njė horoskopi, pėr tė cilin Dielli ėshtė pėrbėrės i rėndėsishėm, por gjithsesi jo i vetmi.

Horoskopėt natyrorė kanė lindur nė kohėt e fundit si pasojė e komercializimit tė astrologjisė. Kjo gjė e ka sjellė astrologjinė nė njė nivel tė sensacionit tė ulėt, tė pėrmbajtjeve sipėrfaqėsore dhe nė rastet mė tė shpeshta edhe tė pėrmbajtjeve tė pasakta, tė cilat i gjejmė, pothuajse pėrditė, nė media. Astrologjia nuk ėshtė njė argėtim banal, por njė shkathtėsi e komplikuar e interpretimit ndėrmjet tė raporteve ndėrmjet Tokės dhe pjesė sė dukshme tė Kozmosit.

Astrologjia tradicionale nuk i njeh horoskopėt ditorė, javorė, mujorė, pastaj horoskopėt e kanakarėve dhe sajime tė ngjashme kuaziastrologjike.

A mund ta parashikojė astrologu tė ardhmen e njė personi?


Ka mundėsi, me kusht qė koha e lindjes sė atij personi tė komunikohet saktėsisht, me njė dallim prej mė sė shumti katėr minutash (gjė qė natyrisht ėshtė njė rast i rrallė). Madje, edhe nė rast tė mossaktėsimit prej katėr minutash (por jo mė shumė se pesėmbėdhjetė minuta) edhe mė tej ėshtė e mundur qė, me njė saktėsi tė madhe, tė parashikohen ngjarjet nė tė ardhmen e jetės sė njė personi (nga lindja deri te ditėlindja). Kuptohet e gjithė kjo ėshtė e kushtėzuar nga dija dhe shkathtėsia e vetė astrologut.

Nė qoftė se ėshtė e njohur vetėm pėrafėrsisht koha e lindjes sė njė personi, ėshtė e mundur qė tė aplikohet njė metodė e pėrparuar astrologjike, i ashtuquajturi rektifikacioni i horoskopit, qė paraqet pėrcaktimin e shkallės sė saktė tė ashendentit tė horoskopit qė analizohet. Pėr ta pėrcaktuar shkallėn e saktė tė ashendentit, nėpėrmjet zbatimit tė rektifikacionit tė horoskopit me rėndėsi jetike ėshtė njohja e rregullave tradicionale tė astrologjisė dhe pėrvoja e astrologut pėr rektifikacionin e horoskopit.

Personave, tė cilėve nuk u dihet koha, madje as edhe data e lindjes, ėshtė e mundur t’u jepet pėrgjigje pėr ēėshtje konkrete. Pėrgjigjet pėr kėto ēėshtje i gjejmė nė kuadėr tė astrologjisė horare, nėpėrmjet analizimit tė horoskopit pėr kohėn dhe vendin e saktė nė t cilin astrologu ėshtė njoftuar lidhur me pyetjet qė i janė bėrė.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Fikrro prej 27.10.10 21:58

Ngjyrat dhe gurėt e cmuar sipas horoskopitJeni kuriozė tė mėsoni se cilat ngjyra dhe gurė tė cmuar ju pėrshtaten me shenjėn tuaj tė horoskopit?

Dashi- I drejtuar nga Marsi, zoti i Luftės, kjo shenjė ėshtė e lidhur me tė kuqen, ngjyrė qė i sjell fat dhe qė i mbron nga negativiteti; guri i cmuar ėshtė korali ose rubini ne spektrin nga e kuqe nė vjollcė.

Demi-Kurajoz, sensual duhet gjithnjė qė tė mbajė veshur dicka jeshile, sidomos nė momentet e vėshtira, pėr tė kaluar pengesat dhe pėr tė patur sukses nė dashuri. Ndėr gurėt e cmuar, fatsjellės janė smeraldi, qė garanton dashuri dhe ekuilibėr.

Binjakėt- Ngjyra qė i shkon pėr shtat kėsaj shenje tė udhėhequr nga Mėrkuri ėshtė e verdha, qė ėshtė zgjedhja e duhur nė rast tė njė udhėtimi tė rėndėsishėm, apo ndryshimi tė jetės. Topazi ėshtė guri i cmuar qė i ndihmon tė kontrollojnė emocionet.

Gaforrja- Argjenti, e bardhja; kėto janė ngjyrat qė i duhen atyre qė i pėrkasin kėsaj shenje, pėr tė zgjidhur cėshtje familjare dhe sentimentale. Guri i cmuar mbetet perla, qė ka efekt qetėsuar dhe riekuilibrues.

Luani- E arta dhe portokallia janė ngjyrat e kėsaj shenje, tė lidhur me zotin e Diellit, qė i sjellin kurajo dhe sukses. Diamanti ėshtė guri i cmuar qė i jep energji, i mbron dhe i ndihmon pėr t’u fokusuar nė objektivat e duhura.

Virgjėresha- E udhėhequr nga Mėrkuri, kjo shenjė ka tonalitetet e grisė si ngjyra ideale. Pėr tė zhvilluar mė shumė intuitėn, kėshillohet tė mbahen gurė tė cmuar qė quhen kunzite e zakonisht jane kristale ngjyre roze ose vjollce.

Peshorja- Pėr tė gjetur paqen dhe ekuilibrin, shenja e dominuar nga Afėrdita, mund tė zgjedhė mes tė kuqes dhe jeshiles. Edhe gurėt e cmuar duhet t’i zgjedhė nė kėto ngjyra. Opali jep fuqi, ndėrsa guri i Malakitit forcon kapacitetet kritikuese.

Akrepi- I lidhur me Plutonin, Akrepi arrin sukses edhe falė sė kuqes, ngjyrės sė purpurt apo tė kuqerremtės. Guri fatsjellės ėshtė rubini qė lufton sėmundjet dhe tė kėqijat, por edhe forcon personalitetin.

Shigjetari- Kjo shenjė lidhet me tonalitetet e blusė dhe tė kaltrės sė thellė qė i sjellin kurajo dhe humor tė mirė. Guri i cmuar me emrin Bruz rrit personalitetin.

Bricjapi- Ngjyrat e kėsaj shenje janė kafja dhe grija, qė i ndihmojnė pėr tė patur mė shumė kurajo dhe grintė. Oniksi ėshtė guri tipik qė i ndihmon pėr tė kaluar cdo vėshtirėsi, kurse Opali i zi, eshte njė stimulues i mirė dhe antidepresiv.

Ujori- Bluja e errėt, pėr shenjėn qė dominohet nga Urani, ėshtė zgjedhja mė e mirė. Kjo ngjyrė ndihmon pėr tė gjetur shpesh idetė brilante. Kristali i qartėson mendimet, ndėrsa Zafiri i favorizon dashurinė dhe shėndetin.

Peshqit- Shenjė qė nuk ka si t’i shpėtojė ngjyrės blu tė detit dhe jeshiles. Gurėt qė kanė funksion mbrojtės dhe japin energji dhe forcojnė vlerėsimin dhe vullnetin janė Ametisti dhe gurėt mė ngjyrė qė nxjerr deti.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Fikrro prej 03.11.10 20:07

...


Edituar pėr herė tė fundit nga Fikrro nė 03.11.10 20:55, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Fikrro prej 03.11.10 20:13

Psikotest: lidhja me shenjat e horoskopitNėse keni filluar lidhjen nė shenjėn:

Dashi (21.03. – 20.04)
Kjo shenjė njihet pėr nga kokėfortėsia e saj, dėshiron tė argumentojė dhe mendon vetėm pėr veten e tij.

Anėt e mira: Kurrė nuk do tė mėrziteni!

Anėt e kėqija: Ana e errėt e dashit ėshtė egoja me tė cilėn nuk durohet, prandaj pėrgatitni nervat.

Plus: Merruni me sport sė bashku.Nėse keni filluar lidhjen nė shenjėn:

Demi (21.04 – 21.05.)

Ju lumtė atyre tė cilėt janė dashuruar nė kohėn qė mbizotėron kjo shenjė.

Anėt e mira: Me demin mbizotėron Venera, planeti i dashurisė, prandaj ju pret kėnaqėsi nė ēdo hap.

Anėt e kėqija: Janė shumė tė turpshėm dhe kjo do t’ju pengojė.

Plus: Demat janė zotėrues tė podiumit tė vallėzimit – kėnaquni!Nėse keni filluar lidhjen nė shenjėn:

Binjakėt (22.05 – 21.06.)

Kjo ėshtė koha pėr tė qėlluar cakun. Binjakėt janė shenjė e komunikimeve, prandaj kjo lidhje do tė zgjasė.

Anėt e mira: Gjithmonė do tė keni pėr ēfarė tė bisedoni.

Anėt e kėqija: Mungesėn e dashurisė do ta kompensoni me bisedė, por mė shumė puthje nuk do tė bėnin dėm.

Plus: Lidhja do tė pasurohet me porositė sekse pėrmes SMS-ve. !Nėse keni filluar lidhjen nė shenjėn:

Gaforrja (22.06 – 22.07.)

Ju lumtė, keni zgjedhur momentin e duhur pėr tė filluar lidhjen.

Anėt e mira: Do ta keni tė lehtė tė shprehni emocionet tuaja.

Anėt e kėqija: Gaforret janė tė njohur pėr shfaqjen e emocioneve, nganjėherė mund tė ndiheni se njė gjė e tillė po ju ngulfat.

Plus: Me siguri se do tė kėnaqeni me shėtitjet.Nėse keni filluar lidhjen nė shenjėn:

Luani (23.07. – 22.08.)

Kjo lidhje do tė fillojė dhunshėm, por me siguri se edhe do tė zbehet shumė shpejt.

Anėt e mira: Ngritje dramatike!

Anėt e kėqija: Rėnie dramatike!

Plus: Kėnaquni me sporte!Nėse keni filluar lidhjen nė shenjėn:

Virgjėresha (23.08 – 22.09.)

Virgjėresha ėshtė shenjė e cila dėshiron detajet, prandaj me siguri se do t’ju kujtohet data e takimit dhe ēfarėdo qė keni kaluar sė bashku!

Anėt e mira: Do t’i kujtoni datat e rėndėsishme.

Anėt e kėqija: Imtėsitė mund t’ju pengojnė.

Plus: Nė kėtė lidhje do tė keni plan pėr secilin aktivitet tė pėrbashkėt.Nėse keni filluar lidhjen nė shenjėn:

Peshorja (23.09 – 22.10.)

Peshorja ėshtė shenjė e mirė pėr fillimin e njė lidhjeje tė re dhe keni mundėsi tė madhe pėr sukses.

Anėt e mira: Venera, planeti i dashurisė kujdeset pėr ju.

Anėt e mira: Peshoret shumė shpesh dinė tė jenė tė pavendosura, prandaj shumė shpesh mund t’ju ndodh nėse do tė shkoni nė shtėpi apo diskotekė.

Plus: Ushqejeni njėri-tjetrin me ēokollatė.Nėse keni filluar lidhjen nė shenjėn:

Akrepi (23.10 – 21.11.)

Nėse lidhja juaj ka filluar nė shenjėn e akrepit, do tė kėnaqeni me veten tuaj. Keni kujdes ngase dinė tė jenė mjaft agresiv dhe mund tė kėrkojnė hakmarrje.

Anėt e mira: A duhet tė flasim pėr a....

Anėt e kėqija: Nėse diēka shkon mbrapsht, gjėrat mund tė bėhen tė rrezikshme.

Plus: Lidhja nė shenjėn e akrepit, do t’i zbulojė gjėrat pėr ju qė kurrė nuk i keni ditur.Nėse keni filluar lidhjen nė shenjėn:

Shigjetari (22.11 – 21.12.)

Mirė se vini nė botėn e aventurave! Do tė kėnaqeni me momente tė zjarrta tė lidhjes suaj tė re.

Anėt e mira: Kjo lidhje do tė ketė shumė kthesa.

Anėt e kėqija: Pėr shigjetarėt bari ėshtė mė i gjelbėr se kudo tjetėr.

Plus: Shigjetari ėshtė njė shenjė qė adhuron udhėtimet.Nėse keni filluar lidhjen nė shenjėn:

Bricjapi (22.12. – 20.01.)

Nėse dėshironi lidhje tė gjatė, ajo qė ka filluar me kėtė shenjė, ka mundėsi shumė tė mira.

Anėt e mira: Mund tė bėni realitet atė qė imagjinoni.

Anėt e kėqija: Bricjapi ėshtė njė shenjė e ftohtė, kėshtu qė nėse adhuroni ndonjė shenjė tė zjarrtė, mund tė ngriheni.

Plus: Kaloni kohėn e lirė sė bashku.Nėse keni filluar lidhjen nė shenjėn:

Ujori (21.01- 18.02.)

Nga tė gjitha shenjat tjera, ujori mė sė shumti kėnaqet nė origjinalitetin e tij.

Anėt e mira: Sė bashku mund tė pushtoni botėn.

Anėt e kėqija: Duhet shumė mund.

Plus: Gjithmonė janė tė gatshėm pėr ēmenduri.Nėse keni filluar lidhjen nė shenjėn:

Peshqit (19.02 – 20.03.)

Kur jeni takuar, keni ndjenjėn se jeni tė lindur pėr njėri-tjetrin.

Anėt e mira: Rrethi romantik nė tė cilin do tė kėnaqeni.

Anėt e kėqija: Do tė keni problem me realitetin.

Plus: Muzika ėshtė kėnaqėsia juaj e shpirtit.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia zbulon tiparet tuaja!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi