Si te largohet frika?

Shko poshtė

Si te largohet frika?

Mesazh  Xhemajl prej 07.10.10 12:50

Si te largohet frika?

Frika ėshtė pengese ne realizimin e shume qellimeve ne jeten e perditshme, kerkoj nga ju ndonje kėshillė per te ndihmuar qe ta largosh friken nga qellimet, dhe te kthesh besimin ne vete .
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Luli prej 08.10.10 1:00

99% te frikave nuk jane tonat...por te tjereve..qe na i kane “mbjell” ne qelizat tona..

Eshte fakt i studiuar, perjetuar dhe i vertete.

Keshtu qe sa here te heziton apo “ke frike” mendo dhe ndije se ate emocion qe te vjen dhe nuk te takon ty. Dergoje ate frike mbrapa prej nga e ke marre. Ndoshta tingellon pak ēuditshem por fakti eshte se te gjitha qelizat tona jane te programuara ne nivele te ndryshme dhe koha te ndryshme te zhvillimit tone njerezor. Ketu mund te flasim edhe per gjenetikė edhe kuantfizikė, po edhe spiritualitet.

Keshtu qe nese nuk ke punuar me vetveten mjaft dhe ke qene non stop i “bombarduar” apo rrethuar nga njerezit qe kane frike dhe dhembje non stop atehere edhe ti do te jesh sikur ata.

Menyra si te largohesh nga ai qendrim eshte te jesh i veteidjshme se kjo frike nuk te takon ty. Mendo se frika ka udhetuar gjenerate mbas gjenerate, qelize mbas qelize…ketu flasim per nje perspektive te thelle univerzale dhe gjithenjerezore…frike kolektive!…

Frika sjell konflikte, semundje, dhunime, luftera, keqperdorime edhe degjenerime te ndryshme te popullesise. Ne ate vend ku ka shume konflikte te niveleve te ndryshme dhe ku nuk ka paqe aty ka frike.

Frika nuk eshte semundje po eshte simptom i josigurise. Frika MUND ta sjell semundjen!
Friken mund ta zhdukim kur te kemi dituri dhe vetedije te larte. Frika largohet atehere kur jemi te kycur me fuqine Univerzale, te ashtuquajtur Zot.

Ti besosh Zotit nuk mjafton!

Ne ate moment kur ke paqe ne trup, shpirt, mendje dhe nuk gjykon, rrahe, genjen, dhunon, mbyt, ti ne ate moment je i kycur. Ti je i lidhur edhe atehere kur je konstant ne qendrim te gezimit dhe lumturise. KONSTANT! Edhe nese je i pikelluar nga ndonje rast tragjike qendrimi yt eshte dashuria dhe gezimi!Personat e kycur me fuqine e gjithe fuqive, nuk dyshojne, xhelozojne apo jane ne depresion konstant.

Ne qe jemi te kycur ne e ndijme te ashtuquajtur pozitivitet, gezim, falenderim, dashuri per cdo qenie te gjalle dhe jo te gjalle ne toke dhe jashte toke. Ndijme falendeerim edhe per mollen, dardhen, rrushin, perimet, ujin, ajrin, lulet drunjet, malet, qiellin, diellin henen dhe yjet. Nuk kemi frike nga maca, qeni, kali, lopa.

Ne qe jemi te lidhur me Zotin ne kenaqemi me mrekullite e femijve. Nuk i cvleresojme femijet por i vleresojme dhe respektojme kreativitetin dhe dashurine e tyre te paster. Femiju nuk ka frike nga e panjohura, sepse femiu eshte ende i lidhur me FUQINĖ! Ne procesin e rritjes dhe “edukimit” femijut i “mbjellet” frika..dhe pastaj rritet zhvillon famijle. E keshtu em radhe vazhdon jeta..

Cka eshte me e mira eshte se trupi, mendja dhe shpirti yne eshte non stop i kycur por ate kanal e kemi te bllokuar nga frika. Kur ta pastrojme “harddiskun” apo “kompjuterin” prej krejt virusave dhe e riprogramojme ate me programe te fresketa dhe me qendrime te dashurise atehere mund te rikycemi me fuqine.

Le te sjellim vetedijen te frika, dhe te konstatojme se kjo frike nuk eshte e jona, por eshte e mbjellur nga te tjeret, dhe kur e ndiejme kete fakt ne krejt trupin brenda dhe jashte atehere ajo do te mposhtet.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Fikrro prej 10.10.10 12:05

Me pak fjale nese dikush ka frike p.sh. te dale naten ne terr ose ka frike nga erresira e menyra me e mire per ta kaluar ate frike eshte qe ta beje po ate qe ka frike pra te dal vetem ne terr...edhe pse ka lloje te ndryshme te frikes une e ceka vetem njeren.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Xhemajl prej 10.10.10 18:28

Falemnderit Per spjegimin Luli,

Fikrro mendova per friken psh kam disa shok qe luajn football dhe ata kan deshir te madhe te luajn po kur luajn ne fush ata frikesohen se do humbasin dhe nga ajo frik ata ne loj Humbasin nuk din as te luajn.
Mendova per kete lloj te frikes se si ta mboshtim.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Fikrro prej 10.10.10 18:41

Po e thashe qe ka shum lloje te ndryshme te frikave e ajo qe po thua ti nuk quhet frike por mosvetebesim,e kur te mungon vetebesimi atehere nuk mund te arrish asgje...duhet te keni besim ne veten tuaj.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Xhemajl prej 10.10.10 18:52

Ke te drejt Fikrro.
Di ti ndonje keshill per te pasur besim ne vete?
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Fikrro prej 10.10.10 18:56

Vetebesimin e ndjell ti dhe puna juaj nese keni bere pune te madhe qe ne kete rast i bie trajnim te mjaftueshem dhe jeni sforcuar atehere vetebesimin vie vetvetiu,por nese ndodh qe edhe keni bere trajnimin e mjaftueshem dhe prap u mungon vetebesimi atehere krijo ne veten tende vetebesimin ose fiksoje ne koke se do fitosh e di qe cdo gje qe e krijon ne tru behet realitet te kujtohet metoda e autosugjestionit.

Te pershendes
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Odin prej 06.11.10 17:58

PUSHTIMI I FRIKĖS

Prej mijėvjeēarėsh tė pallogaritur, njerėzit nė Tokė i janė tė nėnshtruar njė dredhie plotėsisht djallėzore pėr tė shkatėrruar shpirtrat e tyre dhe pėr tė nėnshtruar vullnetin e tyre pėr t’u ngritur nė Dritė, pėr t’i detyruar pėr t’u shėrbyer shpirtrave me prirje drejt errėsirės nga sfera tė tjera, tė cilėt e kanė zėnė veten nė njė pus tė errėt amnezie shpirtėrore lidhur me atė se nga vijnė dhe thjesht kush janė.

Kjo situatė, qė nuk ėshtė unike pėr kėtė planetė, meqė prek njė gamė tė madhe tė kėtij universi, po shkallėzohet tani, sepse gjithnjė e mė shumė Dritė po derdhet nga dimensionet mė tė larta nė realitetin tonė fizik pėr tė ndihmuar shpirtrat e panumėrt qė para amshimeve dolėn vullnetarė pėr t’u zhytur nė matricėn e ndėrlikuar iluzioni nė tė cilėn jetojmė, pėr tė ndihmuar tė lehtėsohen vuajtjet e shpirtrave tė rėnė dhe pėr tė udhėhequr sa mė shumė prapė nė Dritė.

Plani i Zotit pėr shpengimin e tė gjithė fėmijėve tė Tij tė humbur zbatohet me kujdes falė mbėshtetjes sė legjioneve qeniesh nga sferat engjėllore si dhe nga tė gjitha sferat mė tė ulėta tė ekzistencės, pėr t'u mundėsuar tė gjitha shpirtrave qė janė tani tė gatshėm dhe tė vullnetshėm, tė vendosin tė ngriten gradualisht prapė nė Dritėn e Pranisė Omniversale Krijuese.

Nė kėtė gjendje kritike tė kontinuumit tė pakufi hapėsinor-kohor-dimensional, pyetemi se a dėshirojmė tė kėrkojmė prapė trashėgiminė tonė tė shenjtė si fėmijė dhe fragmente tė krishtėruara tė Njėrit Burim tė Gjithēkaje, apo a preferojmė tė vazhdojmė procesin tonė tė ngadaltė tė pjekjes dhe udhėtimin tonė zhvillimor nė sfera fizike ku kushtet e jetesės tė zgjedhura nga ne, qė kemi pėrjetuar pėr kohė qė s’mbahen mend, do tė vazhdojnė pėr njė cikėl tjetėr shumė tė gjatė pėrvojash mėsimi tė shtyra nga karma, derisa tė shfaqet nė ndonjė tė ardhme tė largėt njė mundėsi tjetėr pėr ngritje nė sfera ekzistence gjithmonė e mė tė pėrmirėsuara shpirtėrisht.

Duke menduar pėr zgjedhjen qė na ofrohet nė vitet mbetėse dhe me ritėm gjithnjė e mė tė shpejtė para Zhvendosjes sė Madhe Dimensionale [rreth datės 21.12.2012; do tė informoheni mė shumė], ka njė mėsim jetėsor tė cilin duhet ende ta zotėrojmė krejtėsisht pėr tė plotėsuar kushtet e nevojshme pėr tė hyrė nė dimensionin vijues.

Kapja e frikės, qė pėr njė kohė aq tė gjatė ka penguar qė tė arrijmė fuqitė tona krijuese tė pakufi tė Dashurisė dhe Dritės, duhet tė tretet pėrherė, dhe tė gjitha mbresat e mbetura psiqike nga pėrjetime tė kaluara tė dhembshme duhet tė shėrohemi aq mirė sa mundemi.

Pėr tė arritur shtyrjen frymėzuese vibracionale qė ėshtė e nevojshme pėr tė ngritur metaforikisht mbi shtrirjen e brithave tė frikės, qė na sulmojnė nga sfera mė e ulėt e ekzistencės, ku gjenden shpirtrat e zėnė nė kurthin e errėsirės, kemi vetėm njė mjet nė dispozicion: Dashuri.

Duke realizuar natyrėn tonė tė vėrtetė tė pavdekshme, tė shenjtė, duke pranuar derdhjen e rrymave tė Dashurisė, qė rrezatojnė nėpėr shpirtrat tanė tė pėrbashkuar nė njė bashkim global mendjesh, zemrash dhe vullnetesh, dhe duke pranuar pėr tė mbajtur nė shenjtėroren tonė mė tė thellė Gralin e shenjtė tė Njėsisė sonė tė pėrbashkėt me Gjithēka Qė Ėshtė, do tė lėshojmė tė gjitha kapjet e mbetura tė pretendimeve tė gabuara tė kėsaj sfere fizike pėr atė qė gjoja jemi, bashkė hapim dyert e Dritės rrezatuese, qė ndjek drejt udhės ngritėse prapė te Njėri Burim, dhe duke vepruar kėshtu, pushtojmė tė gjitha frikat e mbetura dhe udhėheqim rrugėn lart, kėshtu qė shumė tė tjerė mund tė ndjekin nė gjurmėt tanė spiritualė, pėr tė Mirėn mė tė Lartė tė tė Gjithėve … si Njė.

Jean Houdon
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Frika

Mesazh  gramshii prej 13.11.10 9:43

Cdo njeri ka frike; varet, ku ndodhet njeriu ( vendi) , me ke je (nga kush apo nga cfare perballet) ne cfare kohe ndodhesh (momenti).
Duhet te kesh vetkontroll mbi friken e castit e te mos ta humbesh toruan, ti kerkosh vetes nje zgjidhje te shpejt e te sakte p.sh kur ke frike nqa erresira e nates mbeshtetu te zoti, nje shembull tjeter, dikush te ka zene prit por ti s`e din .Ketu vetem vetkontrolli i vetes /harroje friken/ dhe kerkimi i nje zgjigjje te shpejte te shpeton (sigurisht edhe mbeshtetja ne zot te mos e harrojme )
Ndersa per frike se cfare do te vij me pas ke kohe te mendosh sa te duash ok.........

avatar
gramshii

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Jetmira prej 21.08.15 14:31

Cdokush ka frike nga dikush,nga dicka apo qoft e nga besimi ne supersticione apo ne magji.Frika largohet duke besuar ne vetvete un jam i/e gushimshme, jam i/e afte ta bej kte skam nevoj tkem frik ose tjem frikacak :p :p
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi