Papesha Huana

Shko poshtė

Papesha Huana

Mesazh  Admin prej 21.05.08 19:39

Papesha Huana

Nderkohe qe disa historian e mohojne ekzistencen e papeshes Huana , disa tė tjere e afirmojne, midis tyre dhe Martin Polonio, Mariano Escoto dhe shume tė tjere, i ashpri Lannoy thote:

“Fetaret e kohes se Leonit tė IV dhe Benitos III, pėr njė xhelozi tė ekzagjeruar ndaj fese, nuk kane folur pėr ketė grua tė rendesishme, por pasuesit e saj , me me pak skrupuj, kane zbuluar me ne fund ketė mister”.

Krenari e klerit roman, kardinalet e larte, nuk mund tė toleronin qe njė grua ti ketė qeverisur , ti kene puthur kembet, kane mohuar ekzistencen e saj; disa autor fetar thone qe Huana ka qene e zgjedhur ne pontifikim nga ana e djallit,tė tjere pėr njė plan special tė qiellit, dhe disa tė tjere afirmojne qe kisha duhet tė tregohet e poshteruar, tė tjere mbėshtesin qe duhet festuar si njė mrekulli, qe i bindi romanet tė ishin tė drejtuar nga Shpirti i Shenjte.

Mbas ketyre refleksioneve tė lehta, kalojme tė rishenojme jeten e saj , sipas versionit tė gjykyeshem tė shkrimtarit Mariano Escoto:“Fillimet e shekullit tė X kaluan, ne Gjermani pėr tė kthyer krahina tė ndryshme ne kristiane, shume priftėrinj anglez , midis tyre dhe njė me njė tė re tė bukur tė cilen e kishte rrėmbyer nga familja e saj, dhe qe solli ne drite ne Mayenza njė femije qe do tėrhiqte vėmendjen e botes; ishte Huana, e quajtur prej tė tjereve Gilberta, Isabel ose Margarita, qe u mesua nga i jati i saj, me njohuri qe do ti kishin zili shume njerėz tė ditur.

Kur u rrit njė murg anglez i deklaroi pasionin e tij pėr tė dhe ajo e bindur pėr dashurine e saj , iku me tė tek kryemurgu pėr tu pranuar si murg duke hyre nen emrin Juan si anglez dhe studioi aty derisa u nisen ne Angli dhe France ku Juana , e mbuluar me veshjen e saj prej burri , u grind me doktoret me tė rendesishem , Shen Aucarion, me fratin Beltran dhe abatin Lobo de Ferriere, duke kaluar pastaj ne Athine, Huana kishte ne ate kohe 20 vjeē dhe pamja e saj e bukur jepnin pėrshtypjen e njė prifti tė ri.

Ne Athine kaloi disa vjet,duke i shtuar njohjeve tė saj universale dhe njė elokuence qe e admironin tė gjithe , kur i dashuri i saj vdiq menjehere iku dhe shkoi pėr ne Rome.

Aristokrat , kardinal, priftėrinj, dhjak dhe frater nderoheshin me miqesine e sajdie admironin pastertine dhe talentin e saj qe e ēoi ne karrigen e pontifikimit me vdekjen e Leonit , u afirmua nga tre peshkop ne Baziliken e Shen Pjetrit, pėrpara tė dėrguarve tė perandorit , dhe ne katedralen e Sienes rezulton portreti i saj me titull Juan VIII , papa femer.

Me pjekuri tė madhe ushtroi pontifikimin, dha urdhra dhe , administroi shenjtėrime, ju lau kembet peshkopeve , krijoi shume thenie neper mesha qe u ndaluan me vone nga pasardhėsit e saj , dhe drejtoi me shume aftesi politiken e kishes, me keshillen e saj plaku Lotario pėrqafoi jeten e manastirit ne abatine e Prumit.

Juana ishte ne ate kohe e paster, por natyra e shtynte drejt pasioneve , zgjodhi njė tė dashur , dhe u sigurua pėr fshehtesine e relacionit, dhe fshehtėsia ėshtė ruajtur sa qe nuk dihet ne ishte njė kamerier apo njė kishtar, shumica mendojne qe ishte njė prift – kardinal i kishes se Romes; e sigurt ėshtė qe e pafshehta natyre e la shtatzėne dhe qe duke shkuar ne njė proēesion ne kal kur ishte afer bazilikates se Shen Klementit dhimbjet e lindjes ishin aq tė medha saqe ra nga kali duke leshuar klithma tė tmrshme derisa solli ne drite njė femije, ne mes tė njė konfuzioni tė tmerrshem dhe tė kercenimeve tė klerit ,ajo kapėrdiu bashke me turpin dhe lamtumiren e prifit-kardinal qe e mbėshteste , duke e fluturuar shpirtin e saj ne qiell dy vjet me dy vjet pontifikim.

Atje varrosen dhe tė birin, qe u mbyt nga prifterinjte dhe mbi varrin e saj ngriten njė kishe me njė statuje mermeri tė papeshes , e riveshur me veshjet e priftit dhe njė femije ne krah, qe u shkatėrrua nga Benitua III, por qe rrėnojat e saj kane qene deri ne shekullin e XV.

Kleri i indinjuar , vendosi proven e karriges , qe konsiston ne ate qe kur Papa ulej ne karrige duhet tė mbante veshjet tė hapura pėrpara dhe kembet gjysme tė hapura qe tė shihej qe ishte mashkull dhe mbasi vėrtetohej kjo tė gjithe bėrtisnin: Tani kemi Papen.

Kjo prove qesharake duroi deri tek Leoni X.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi