Racat Aliene - Jashtėtokėsore

Shko poshtė

Racat Aliene - Jashtėtokėsore

Mesazh  Zattoo prej 04.10.10 0:48SHĖNIM: Jo tė gjitha llojet jashtėtokėsorė janė listuar dhe pėrshkruar.

LLOJI Jashtėtokėsorė 1: Gritė

Nga ky lloj ka disa nėnlloje. Gjitha tentojnė tė shfaqen nė ngjyrė gri dhe pėr kėtė arsye janė tė referuar si "gri."

LLOJI GRI A:Ky ėshtė lloji mė i zakonshėm qė na referohen si gri. Gjithashtu i njohur si Zeta Reticuli nga sistemi yllit Zeta Reticulan (ylli Bernard) zona fqinje e Orionit.

Ata funksionojnė nė njė mėnyrė qė ėshtė me sa duket ushtarake nė natyrė me njė ngurtėsi tė pėrcaktuar nga struktura shoqėrore qė mban shkenca dhe "botė pushtues" pėr me qenė levizėsit kryesor. Ata janė zakonisht rreth 1.37 metra tė gjatė me krerė tė mėdhenj dhe sy me njė mbeshtjellės tė zi.

Ata i kanė tė kufizuar tiparet e fytyrės, gojėn si vrimė dhe pa hundė. Ata kanė evoluar mė tej nevojėn pėr sisteme riprodhuese apo sistemeve qė ndihmon tretjen e ushqimit dhe tė riprodhimit nga klonimi. Gjenetika e tyre ėshtė bazuar pjesėrisht nė gjenetikė insektesh.

Shkenca e tyre kryesisht merret me studimin e formave tė tjera tė jetės dhe inxhinieri gjenetike. Ata me sa duket janė pjesė e njė loje nė ndryshimin e gjenetikes sė njeriut gjatė mijėra viteve.

Duket se ata ndoshta janė ne njė garė duke u pėrpjekur tė kalojnė nė race me njerėzit nė mėnyrė qė tė krijojė njė "pėrzierje" qė do tė jetė mė e mirė se kushdo. (Unė kam lexuar se ata janė njė specie nė shfarosje, se kanė klonuar aq shumė sa qė tani, me ēdo klonim tė njėpasnjėshėm, specieve u rriten dobėsit. Ata janė duke u pėrpjekur qė tė injektojnė jetė tė re nė llojet e tyre, duke krijuar racė tė pėrzierė.)

Duket tė jenė dy klasa kryesore sociale. Njėra ėshtė shumė grabitqare dhe ėshtė mė e vrazhdė. Tė ashpėr dhe tė hapur. Tjetra ėshtė mė shumė si tė butė, mė tė rafinuar dhe tė aftė pėr njė sjellje mė praktike ndaj njerėzve, dhe preferojnė tė pėrdorin mė shumė "sjelljen diplomatike" pėr tė fituar kontrollin mbi njerėzit. Ky lloj i Grive ėshtė ai qė unė besoj ėshtė duke u referuar si klasė "portokalli" i Grive.

Ata duken tė jenė tė emocionuar (nga standardet e njeriut) dhe pėr kėtė arsye janė parė si mizorė nė trajtimet e tyre ndaj qenieve njerėzore. Ata janė nė gjendje tė marrin jetėn e njeriut, pa asnjė mėshirė pėr atė individ. Ata me sa duket mund tė pėrdorin substanca tė caktuara tė trupit tė njeriut pėr ushqim e tyre dhe pėr kėtė arsye duken si mishngrėnės nė lidhje me njerėzit. (Gjithashtu kam lexuar se ata nxjerrin lėng nga disa pjesė tė trurit tė njeriut gjatė pėrgjigjeve intensive emocionale [frikė] dhe janė nė gjendje ta pėrdorin atė si njė droge rekreative.)

Ėshtė tė kuptuarit tim se kėta grit janė aktualisht shėrbėtorė tė vėrtetė tė njė race mjeshtėrash tė llojit reptilian (zvarranik) dhe janė duke u pėrpjekur tė pėrgatitin tokėn pėr ardhjen e tyre duke fituar kontrollin mbi tokė nėpėrmjet shumė mjeteve. Ata kanė tendencė pėr tė shijuar ndjenjėn e lirisė qė janė nė tokė, larg prej zotėrinjve tė tyre dhe do tė dėshirojnė ndihmė nga ana e njerėzve nė konfrontime me reptilianėt... e cila duket tė jetė njė konsideratė pėr tė ardhmen e afėrt.

Kėto grit kanė bazat e tyre mė tė njohura nė New Mexico dhe Nevada por janė tė njohur gjithashtu se kanė baza nė shumė vende tė botės.

LLOJI GRI B:Grit e gjatė nga Orioni. Zakonisht rreth 2.10 deri 2.45 metra tė gjatė (raportet shpesh e teprojnė nė lartėsinė e tyre prej 2.70 deri 3.65 m.) me tiparet e fytyrės disi tė ngjashme me grit e tipit A me pėrjashtim tė hundės tė mėdhe gjenden nė llojin gri B.

Kėta gri gjithashtu kanė teknologji qė ju mundėson atyre pėr tė kryer veprime tė caktuara qė tė duket si "mrekulli." Kėta Grit janė mė pak ngjitės drejt njerėzve se grit e llojit A (por  konsiderohen akoma "armiqėsor".) Ata kanė tendencė pėr tė ndikuar mė shumė nėpėrmjet kontrolleve politike dhe marrėveshjeve tė negociuara me ata qė janė nė pushtet. Bazat e tyre kryesore duket tė jetė nė Ishujt Aleutian.
Kėto janė lloji qė janė parė jo shumė kohė mė parė nė Rusi Lindore.

LLOJI GRI C:Kėta janė mė tė shkurtėrit tė grive dhe priren tė jenė rreth 1.10 m tė gjatė. Karakteristikat e fytyrės sė tyre janė shumė tė ngjashme me grit e Zeta Reticuli (Ylli Bernar) dhe janė nė tė njėjtin "Burim race". Ata janė po aq armiqėsore ndaj njerėzve si Zetas. Ata janė nga njė sistem ylli pranė shpatullės sė Orionit e quajtur Bellatrax.

LLOJI Jashtėtokėsorė 2: REPTILIANĖT:Njė gjenetikė e ngjashme me reptilianėt, kėto entitete janė shumė tė avancuara, por konsiderohen nga natyra si negativ, armiqėsore apo tė rrezikshėm qysh atėherė ata vėshtrojnė njerėzit si njė racė krejtėsisht inferiore. Ata do donit tė na kuptojnė mė shumė ashtu si ne do donim tė kuptojmė njė tufė bagėti. Ata janė mishngrėnės nė lidhje me njerėzit.

Supozohet se atje ėshtė njė "shtyrė" planet i vockėl apo njė asteroid i banuar nga 30 milionė tė kėtij populli hardhucė qė ėshtė duke hyrė nė sistemin tonė diellor nė mes tė viteve 90-ta nė qoftė se orari i tanishėm ėshtė mbajtur.

Ata e konsiderojnė tokėn tė ketė qenė nėn zotrimin e tyre prej lashtėsis dhe do tė presin qė tė kenė kontroll tė plotė nė tė gjithė planetin pas kthimit tė tyre. Planeti i tyre ėshtė duke u bėrė i paaftė pėr tė mbėshtetur jetėn dhe kanė nevojė pėr diku tjetėr pėr tė jetuar. Kėto janė jashtėtoksorėt tė cilėt janė shėrbyer nga Grit e tipit A.

LLOJI Jashtėtokėsorė 3: LLOJI Jashtėtokėsorė Humanoid

LLOJI HUMANOID A:

Kėta kanė njė bazė gjenetike tė ngjashme me njerėzit e tokės. Ata shfaqen me gjatėsi "normale" (1.50-1.80m) Dhe priren tė jenė tė ndershėm dhe kanė flokė bjonde. Kėto entitete janė rrėmbyer nga grit ose janė pasardhėsit e rrėmbyer dhe janė trajnuar nga grit si shėrbėtorė. Kėto subjekte janė krejtėsisht tė nėnshtruar tė grive.

LLOJI HUMANOID B:Kėta janė jashtėtokėsorė me gjenetikė tė ngjashme me njerėzit nė tokė dhe gjithashtu, me sa duket, janė humanoid qė shėrbejnė grit. Kėto janė nga Pleiades dhe janė gjithashtu bjond, me paraqitje tė drejtė. Ky lloj vėrtetė ėshtė shumė i evoluar, shpirtėror, mirėdashės dhe kenė njė lidhje familiare ndaj njerėzve dhe janė tė vetėmit jashtėtokėsorė pėr t'u besuar me tė vėrtetė nga njerėzit nė tokė nė kėtė kohė.

Ata kishin ofruar pėr njė kohė njė ndihmė nė tokė qė kanė tė bėjnė me situatėn e jashtėtokėsorėve kėtu, por ishin kundėrshtuar dhe kėshtu qė kanė marrė njė lloj "mos nderhyrje" pėr momentin. Kėta jashtėtokėsorė janė me sa duket raca stėrgjysh e humanoizmit. Kėta me sa duket nuk janė nė tokė shumė nė kėtė kohė pėr shkak tė problemeve serioze prej nga vijnė ata.

LLOJI HUMANOID C:

Shumė pak dihet pėr kėta. Ata supozohet se janė njė tjeter lloj vėrtetė shumė i evoluar, shpirtėror, mirėdashės, tė mėdhenjė pėr njerėzit nė tokė. Unė e kuptoj se pamja e tyre ėshtė e ngjashme me jashtėtokėsorė tė tjerė tė llojit humanoid. Ata janė nga SIRIUS dhe nuk duket tė jenė tė pėrfshira shumė me ngjarjet qė po ndodhin nė tokė nė kėtė kohė sesa duke u shqetėsuar pėr skenaret e Grive. Ata deshirojnė tė jetė nė ndihmė tė njerėzve.

Ka tė tjerė tė njohur si jashtėtokėsorė tė kėtij lloji humanoid "mė shumė tė evoluar shpirtėrisht" natyral qė janė me sa duket tė vetėdijshėm pėr situatėn nė tokė dhe duke marrė parasysh edhe disa mundesi tė veprimit. Kėto janė nga Arcturus dhe Vega.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Racat Aliene - Jashtėtokėsore

Mesazh  Odin prej 16.10.11 0:25

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Racat Aliene - Jashtėtokėsore

Mesazh  Odin prej 16.10.11 0:31

Pershkrimet jane bere sipas deshmitareve qe kane pasur takim me qenje jo tokesore...po ashtu jepet vendi dhe viti.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Racat Aliene - Jashtėtokėsore

Mesazh  number3 prej 29.12.13 16:28

njerzit me sy te zinj nuk edi a jan miqsore a jo
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Racat Aliene - Jashtėtokėsore

Mesazh  number3 prej 29.12.13 17:05

po per keta a jan miqsore por pamjen e kan si njerzit komplet pervec syte e zinj
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Racat Aliene - Jashtėtokėsore

Mesazh  Trigon prej 30.12.13 13:11

Vetem trillime dhe asgje me shume
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Racat Aliene - Jashtėtokėsore

Mesazh  Hagel prej 20.02.14 11:12

Ekzistojne dy kategori Alienesh:

- Alienet Planetar qe jane ne forme humanoide dhe perberja e trupit te tyre eshte 80% materie dhe 20% energji.Pra banojne ne toke dhe jane te padukshem per syte tane ne saje te teknologjise qe kane.Nuk kane mundesi qe te manipulojne energjine por kete e bejne me ane te teknologjise.

- Alienet Dimensional, qe jetojne ne dimensionin e 4te, te 5te etj deri ne dimensionin e 9te.Perberja e trupit te tyre eshte 80% energji dhe 20% materie.

Te gjitha kontaktet dhe pervojat qe njeriu ka pasur me ta i ka emeruar si zotera, demone,  xhinde, engjej, fantazma, shpirtera, jashtetokesore pra sipas manifestimit sesi jane shfaqur.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Racat Aliene - Jashtėtokėsore

Mesazh  Muneer prej 22.01.15 22:47

Po emrat kush ua vendosi ketyre?
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Racat Aliene - Jashtėtokėsore

Mesazh  Muneer prej 22.01.15 22:57

Desaparecidot-> rraca aliene te ngjashem me njerezit qe banojne afer planetit alfa. Kercenohen nga zhdukja si shkak te mungeses se oksigjenit.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Racat Aliene - Jashtėtokėsore

Mesazh  Ereos prej 23.01.15 19:05

Nuk mund te jen, te gjith kan dy sy, goje hunde, forme te njetje trupore( te ngjashme) duket sikur jan thjesht evolim i joni te shperndar ne galaksi tjera ( nese do ishin te verteta sigurisht)

Ereos

Hope is a waking dream.
- Aristotle

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Racat Aliene - Jashtėtokėsore

Mesazh  Ereos prej 23.01.15 20:33

Universi eshte sh i madhe dhe besoj se ka forma tjera jete por ne tjtr pikpamja fiziologjike. Se pari shqisat e tyre do ishin te ndryeshme duke varur ne ambientin ku jetojn, dhe pastaj gjuha, teknologjia ( nese do ishin forma inteligjente )etj. Keto infot lart jan per shaka, sikur ti ken takuar hahah.

Ereos

Hope is a waking dream.
- Aristotle

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Racat Aliene - Jashtėtokėsore

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi