Bėjeni mė tė mirėn

Shko poshtė

Bėjeni mė tė mirėn

Mesazh  Elizza prej 27.09.10 16:35

Bėjeni mė tė mirėn tuaj"Ne duhet tė kemi njė dėshirė konstante qė tė jemi mė tė mirėt"

Secili prej nesh dėshiron tė jetė i suksesshėm aq sa mund tė jetė. Si qenie njerėzore ne kemi dėshirė tė jemi tė lumtur, tė plotėsuar dhe nė afėrsi me driten e Krijuesit. Ne duhet tė kemi njė dėshirė tė vazhdueshme pėr tė qenė mė mirė se qė jemi si nė punėn tonė fizike ashtu edhe nė atė shpirtėrore.
Nėse kjo ėshtė dėshira juaj, ėshtė edhe e tė gjitha qenieve njerėzore. Por pse nuk ėshtė secili mė i miri?!

Pra, pyetja ėshtė si tė jem i pari? Pse duhet tė jetė kjo e rastit? Nėse s'mund tė jem i pari apo i dyti, a mund tė jem i treti?
Pėrgjigjėja ėshtė: Nėse ju keni filluar rrugėn tuaj, atėherė filloni tė pėrpiqeni tė jeni mė tė mirėt.

Ndonjėherė ne ndjehemi aq larg nga potenciali ynė i vėrtetė dhe kjo na ul posht. Mos u mundoni t'i kėnaqni tė tjerėt. Sigurohuni tė jeni njė person qė gjithėmonė bėn atė qė duhet, pamarrparasysh qfarė.

Disa ditė jemi mė tė lumtur se tė tjerat. Disa periudha jemi mė tė suksesshėm se nė tė tjerat. Ēelėsi i suksesit ėshtė qė tė jemi mė tė mirėt qė mund tė jemi, dhe kurrė tė mos supozojmė se ėshtė mjaft dhe kemi arritur.

Zgjohuni!
Edhe me sy tė hapur ne shpesh shkojmė nėpėr jeten tonė nė gjumė. Ne ėndėrrojmė ēka ishim dje ose si do tė jemi nesėr, duke humbur mundėsinė pėr tė krijuar lumturi tė madhe dhe zgjidhje tė drejtė nė kėtė moment.

Ēfarė dėshironi?
Kur shohim prapa nė dėshirat tona tė paplotėsuara, ne shpesh shikojmė se nuk kemi atė qė kemi dashur dhe si tė tillė do tė vdesim pa tė.
Kuptoni se ēfarė Ju me tė vėrtetė dėshironi - jo ajo qė nėna, bashkėshorti/ja, miqtė, mėsuesit ua thonė.

Eshtė e rėndėsishme tė ndjeheni me fat.
Nėse vazhdimisht ecni nė njė rrugė tė pashtruar, si prisni tė mos bėheni me pluhur?
Pyesni veten sa herė keni bėrė ndryshime tė vėrteta nė jetė, rrethanat kanė ndryshuar, miqtė poashtu dhe nuk ėshtė e thėnė qė tė gjithė tė pajtohen me rritjen tėnde.
Sot, njihni rrugėn e jetės suaj, jo tė gjithė do t'ju mbėshtesin, por kjo ėshtė nė rregull. Ju vazhdoni.

Pritni pėr pak kohė
Asgjė nuk meriton tė ndodhė brenda natės. Gjithqka nė kohėn e duhur, miqėsia, dashuria, karriera, lidhjet shpirtėrore. Mos i nxitoni gjėrat e rėndėsishme. Praktikoni durimin dhe kėmbėnguljen, nė mėnyrė qė gjėrat tė jenė tė forta dhe tė qėndrueshme.

Jini vetvetja
Kur ne pėrpiqemi t'i bėjmė tė gjithė tė lumtur, s'e kemi bėrė asnjė, madje as veten. Ndoshta dikush nuk ju pranon ashtu si jeni, parashtrojani veti pyetjen: "Pse mė duhet miratimi i tij/saj?"
Ne nuk kemi nevojė tė jemi 'kushdo' pėr tė fituar dashurinė apo respektin e dikujt.

Jetojeni kėtė jetė

Jeta ėshtė menduar pėr t'u jetuar. Ju jeni menduar pėr t'i ndjekur ėndrrat tuaja dhe pėr t'i marrė pėrsipėr rreziqet nė kėtė jetė. Kjo do tė thotė t'i japim dyshimit njė pushim dhe shpirtit njė shans pėr tė folur tė vėrtetėn e tij.
E vetmja gjė qė qėndron nė rrugėn tuaj jeni JU.
Dilni nga rutina dhe zbuloni tė panjohurėn tuaj.

Ēka ju nevojitet?
Tė gjitha tė kėqijat e mėdha apo tė vogla fillojnė nga egoizmi. Nuk do tė kishte tė kėqija nėse secili do tė shihte edhe nevojat e tjetrit ashtu si pėr vete, pa provuar tė ndėrhyjė apo tė shkaktojė dhimbje e shkatėrrim.

Goja - Pika e mesme
Goja ėshtė pika mes zemrės dhe kokės, sepse kjo ėshtė pika e frenimit.
Eshtė njė betejė e vazhdueshme midis asaj qė ne ndiejmė dhe asaj qė mendojmė deri nė gojėt tona pėr t'i pajtuar tė dyja.
Mos besoni nė ēdo gjė qė ju mendoni. Kushtoni vėmendje asaj qė ndieni.

Kryeni punėt e lėna pėrgjysmė.
Talenti dhe frymėzimi juaj le tė ndahet me tė tjerėt. Nėse keni lėnė njė projekt pėrgjysmė, atėherė ju e keni privuar dikėnd nga Drita e tyre.
Rifilloni projektet qė keni lėnė nė raft. Ju kurrė s'mund ta dini jetėn e cilit mund ta pėrmirsoni ose ta ruani, kur ta pėrfundoni atė.

Jeta ėshtė falje

Pa marrė parasysh atė qė keni apo nuk keni bėrė, ju gjithmonė mund tė mbėshteteni nė njė ditė tė re. Shpreheni se e keni falur dikėnd.
(...)
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bėjeni mė tė mirėn

Mesazh  Zattoo prej 27.09.10 17:01

Elizza, flm per kete postim te mrekulleshem.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bėjeni mė tė mirėn

Mesazh  Albi4all prej 27.09.10 18:12

flm per postimin je e mrekullueshme
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bėjeni mė tė mirėn

Mesazh  Ammiri prej 29.09.10 13:53

m'pelqeu shume, Elizzaa..

Ammiri

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bėjeni mė tė mirėn

Mesazh  Elizza prej 29.09.10 19:37

Theni muret e frikės
Sipas njė studimi tė bėrė kohėve tė fundit shumica e njerėzve kalojnė mesatarisht 8 orė me shqetėsime nė ditė. Vetėm 8% e frikės sė tyre doli tė jetė e vėrtetė.
Ju, nga se keni frikė?
Kaloni mbi murin e frikės sikur tė ishte vetėm perde.

Merreni gjithēka qetė
Kur jeni duke kaluar nėpėr kohė tė vėshtira, kur nuk e shihni diellin kujtojani vetes se gjithēka ėshtė ciklike. Vetėm pse nuk e shihni dritėn s'do tė thotė se nuk eksiston.
Jini i/e qetė. Shikoni kėrkesat qė ia keni vėnė vetes, tė gjitha me kohėn do tė realizohen.

Lidhuni me realitetin
Ari nuk do t'ju sjell lumturi. Tė keni marrdhėnie tė forta me tė tjerėt, ndjenja tė lidhura me qėllimet tuaja dhe ta jetoni jetėn me integritet.
Dilni me miqtė, lexoni njė libėr tė mirė, shėtituni nė natyrė. Lidhuni me realitetin e vėrtetė - Dashurinė dhe Dritėn

Jepni dashuri
Dashuri pa kushte ėshtė tė pranuarit dikėnd ashtu si ėshtė, pa e gjykuar. Dhe kjo nuk ndodhė thjeshtė. Kjo ėshtė njė mal qė ju duhet t'i ngjiteni vazhdimisht, duke shikuar nė maje edhe atėherė kur jeni ne gjunjė. Kjo ėshtė dashuri pa kushte.

Ne shpesh i njohim dhe i ēmojmė gjėrat nė bazė tė sė kundėrtės sė vet. Ne e mėsojmė gėzimin pėrmes pikėllimit, dritėn pėrmes errėsirės, begatinė nėpėrmjet varfėrisė.
Pse kur pėrballemi me njė problem tė mos e shohim anėn pozitive?

Bėhuni tė vetdijshėm
Nėse nuk e dini se pėr qka jeni tė zėnė tėrė kohėn, atėherė ju nuk mund tė prisni rezultat. Fokusohuni nė atė qė vėrtetė dėshironi, nė atė qė do ta mbushė jetėn tuaj. Dijeni ēfarė po bėni.

Duajeni veten
Nėse ecni pėrmes urrejtjes, s'ka mundėsi pėr mirėsi. Duajeni veten dhe jini tė hapur pėr t'ju dashur edhe tė tjerėt. Rrethojeni veten me njerėz qė e shohin tė mirėn tuaj dhe ju falin pėr gabime. Rruga juaj shpirtėrore le tė jetė e mbushur me njerėz qė ju duan dhe ju mbėshtesin.

Pėrballoni jetėn tuaj
Transformimi shpirtėror nuk do tė thotė stehim nga problemet tuaja. Nuk ėshtė ndezja e qirinjėve dhe mendimet e lumtura. Eshtė pėrballja me kaosin dhe reagimet tuaja ndaj tij.
Nėse jeni tė ulur nė njė jastėk dhe qėndroni i/e qetė me sy mbyllur, ju mund tė ndjeheni tė rifreskuar pėrkohėsisht, por nuk mund ta ērrėnjosni ēdo sjellje apo model nė jetėn tuaj qė vazhdimisht ju shkakton dhimbje.
Hapni sytė. Shikoni pengesat. Jini mirėnjohės qė ato ekzistojnė.
Kapėrceni njė nga njė - dhe Drita do tė shkėlqejė.

Trajtoni me drejtėsi tė tjerėt
Keqtrajtimi i njė personi tjetėr ėshtė ekuivalent me futjen e gishtit tuaj nė prizė. Ka pasoja sepse tė gjithė njerėzit pėrmbajnė njė shkėndijė Hyjnore nė shpirtėrat e tyre.
Qoftė ai mik apo armik, familjar apo i huaj, nevojtar ose jo, trajtojeni drejt.

Shkelni nė terren origjinal
Kur tė marrim inciativėn tė ndryshojmė pėrbrenda, duke shkaktuar njė gjendje tė gėzuar, jemi duke shkelur nė njė terren tė ri dhe origjinal. Por diēka zakonisht na sjell nė atė qė ėshtė 'e njohur'.
Eshtė Dyshimi. Atij s'i pėlqen tė largohemi nga vetja e zakonshme. Ai dėshiron tė na mbajė nė botėn tonė tė vogėl.
Largojeni dyshimin. Kjo ėshtė mėnyra pėr tė qėndruar zgjuar dhe tė pėrqendruar pėr tė bėrė atė qė me tė vėrtetė duam.

Vetėm sytė tuaj
Njerėzit e menēur shohin vetėm me sytė e tyre. Ata pėrceptojnė me sytė dhe zemrėn e tyre.
Shikoni atė qė mund tė pėrceprohet vetėm nga sytė tuaj, jo ēfarė shohin tjerėt. Besojini intuitės.

Mėsime tė jetės
Vėshtirėsitė janė pjesė e projektit tė madh qė ju ndihmojnė tė zhvilloheni dhe tė ndryshoni. Nėse vit pas viti e gjeni veten nė tė njėjten dramė, arsyeja ėshtė e thjeshtė: Ju nuk e keni mėsuar ende mėsimin qė po ua mėson jeta.

Fjalėt kanė fuqi
Fjalėt kanė fuqi tė jashtzakonshme pėr tė shėruar dhe bekuar, si dhe forcė tė tmerrshme pėr tė dėmtuar dhe mallkuar.
Synimi ynė i pėrcakton tė gjitha. Kjo ėshtė arsyeja pse ėshtė e rėndėsishme tė merret parasysh personi me tė cilin flasim.
Mendoni para se tė flisni. Kontrolloni ēdo fjalė qė del nga goja juaj. Pėrdorni fjalėt tuaja si njė forcė pėr tė ndihmuar tė tjerėt.
(...)
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bėjeni mė tė mirėn

Mesazh  Elizza prej 29.11.10 23:49

Faktori i pėrmbushjes
Kushdo qė ka ego, kurrė nuk do tė ndjehet i plotė, sepse gjithmonė i mungon diēka.
Ēdo person mund tė arrijė ēdo gjė qė ai kėrkon nė kėtė botė. Problemi ėshtė se kur ju merrni atė qė dėshironi, jo gjithmonė ndjeheni tė plotėsuar. Dhe kjo ėshtė pika, tė ndjeni plotėsinė e jetės.
Kontrolloni faktorin tuaj tė pėrmbushjes. Sa shumė gjėra dhe ndėrveprime gjatė ditės tuaj ju sjellin kėnaqėsi tė vėrtetė, dhe sa tė tjera janė vetėm fiksime.

Fishkėlleni derisa punoni!
Bėni qė lidhjet tuaja me gėzimin dhe ndėrgjegjen t'ju sjellin bekimet qė ju dėshironi.
Vendosni mė shumė energji nė rutinat e vjetra.

Vlen edhe pėr Ju!
Puna juaj kėtu ėshtė tė mėsoni tė jeni tolerantė ndaj tė tjerėve. Eshtė e vėshtirė, por durimi vie shpejt kur kuptoni se Krijuesi na ka krijuar secilin pėr tė na dhėnė mundėsinė pėr tė ndryshuar.
E njėjta gjė vlen edhe per Ju!
Kur ta keni vėshtirė ta toleroni dikė, mos harroni se as ju s'jeni shumė mė ndryshe se ai person. Ju gjithashtu keni shumė pėr tė korrigjuar, dhe prandaj ėshtė mė e menēur tė mėshironi dhe tė pranoni.

Koha pėr tė vėrtetėn
Ėshtė gjithmonė mė e lehtė pėr t'iu treguar njerėzve atė qė duan tė dėgjojnė. Kjo ėshtė shpesh mė e mirė pėr tė rėnė dakord me dikė, madje edhe nėse nuk pajtohemi nė zemrat tona. Dhe kjo mund tė jetė po aq e frikshme pėr t'u pėrballur me tė vėrtetat e dhimbshme pėr veten tonė, miqtė tanė dhe tė familjes mund tė ndjehen tė detyruar tė na tregojnė vetėm atė qė ne duam tė dėgjojmė.
Kur ju duhet tė tregoni tė vėrtetėn, keni guxim hapni zemrėn tuaj si dhe gojėn tuaj. Dhe kur ju duhet tė dėgjoni tė vėrtetėn, keni urtėsinė pėr t'i hapur veshėt tuaj dhe pėr tė mbyllur gojėn tuaj.

Nuk dėshironi tė gjykoni, por...
Pėrpara se tė gjykoni dikėnd, gjykojeni veten! Kjo ėshtė njė gjė e mirė, sepse aktivizoni diēka brenda vetės, njė pjesė qė 'ka qarė' pėr ndryshim.
Mbajeni mend se ju jeni tė rrethuar nga 'pasqyra' qė reflektojnė atė qė shpirti juaj ka nevojė pėr korrigjim.

Vendosja e njė toni

Tė jetosh me njė qėllim pozitiv pėrcakton qėndrimin e ditės tuaj.
Lejojani vetes qė tė ecni me atė qė sjell njė buzėqeshje nė fytyrėn tuaj.

Mos i analizoni njerėzit
Mėnyra mė e lehtė pėr t'i ndihmuar ata ėshtė qė tė mendoni se ata nuk kanė dashuri. Jepni atyre kujdes, vėmendje dhe dėgjoni qetė.
Pėrqėndrohuni nė njė shok/ koleg/anėtar tė familjes qė nuk kishte shumė rėndėri pėr ju. Harrojeni rėndėsinė. Duajini ata.

Si ta rrisni motivimin tuaj?

Nxitoni pėr veprime. Filloni diqka. Kaloni kohėn nė njė projekt personal. Ndėrmerrni veprime fizike, ato nxisin dėshirėn tuaj pėr mė shumė.
Mos prisni nė 'grevė' pėr inspirim.

Jini tė mėshirshėm
Ju gjithmonė mund tė gjeni arsye pėr tu zhgėnjyer nga njerėzit. Por mos harroni, tė gjithė i kanė dhimbjet e tyre. Nganjėherė gjėja mė e mirė qė ju mund tė bėni ėshtė qė tė jenė tė mėshirshėm.
Zgjedhni njė person me tė cilin jeni tė mėrzitur dhe gjeni njė mėnyrė pėr t'i ndihmuar atij. Vendos ēfarėdo qoftė ajo qė ju mėrzit mėnjanė, dhe ndani diēka tė bukur me tė.

Jini tė hapur

Kur ju mbylleni nga njerėzit, ju mbylleni nga arsyeja e tė qenit gjallė.
Hapeni veten. Lejoni tė tjerėt tė hyjnė. Bėjini bisedat qė i keni shmangur. Shiheni mė tė mirėn te secili.

Shikojeni tė ardhmen

Mjeti mė i fuqishėm pėr tė parė tė ardhmen ėshtė mėsimi nga e kaluara.
Pėrpara se tė merrni njė vendim, kujtone herėn e fundit kur ju keni qenė nė njė situatė tė ngjashme. Mendoni se si doli. Ēfarė mund tė bėni ndryshe kėtė herė?

Mos jini normal
Ju, si pjesa tjetėr, keni vėshtirėsi qė pėrballeni nė shumė ditė tė jetės suaj. Dhe duke u fokusuar nė kėto vėshtirėsi e probleme, shqetėsimi ėshtė normal.
Mos u bėni normal! Fokusohuni nė gjėra tė mira qė ju keni, ajri nė mushkėri, rrobat nė trup, mundėsinė pėr tė jetuar...
Luftoni pėr kėtė fokus!


Fjala ėshtė ndryshimi i vogėl i heshtjes.
Do tė doja tė ishte imja kjo, por e kam lexuar diku. Mendoni pėr kėtė. Sa herė keni folur vetėm pėr shkak se nuk jeni ndjerė rehat ose duke u pėrpjekur pėr tė rregulluar apo kontrolluar situatėn?
Heshtja ka fuqi tė madhe dhe lejoni dikė tė ketė vėmendjen tuaj totale.
Nganjėherė dėgjoni njerėzit. Shikoni shprehjet e tyre. Lexoni nė mes tė linjave tė tyre. Shihni ata.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bėjeni mė tė mirėn

Mesazh  Elizza prej 17.01.11 15:38

Si tė ndihmoni
Nėse ju jepet mundėsia t'i shihni dhimbjet e tė tjerėve, kjo tregon se keni mundėsi tė bėni diēka pėr ta. Ju jeni dėshmitari qė mund tė ndikojė nė ta.
Njihni dhimbjet e tė tjerėve, pyesni veten si t'ju ndihmoni. Sot gjithkush ka nevojė pėr pak ajėr.
Kėrkoni pėrgjigje, ajo do t'ju jepet. Ju do ta kuptoni, do ta ndjeni udhėzimin e intuitės suaj. Besoni asaj.

Ēelėsi i lumturisė
Nė fund tė ditės ēelėsi i lumturisė ėshtė marrja e pėrgjegjėsive pėr reagimet tuaja gjatė gjithė eksperiencės - qofshin ato reagime tė mira apo jo. Ēkado qė hynė nė jetėn tuaj ėshtė diēka qė ju pėrmbush.
Edhe nėse ndonjė ngjarje nė jetėn tuaj nuk ka kuptim nė kontekstin e pėrvojės sė pėrgjithshme, ju duhet tė pranoni njė mėsim prej saj.
Mos harroni qė plotėsisht kuptimi dhe pranimi i pėrgjegjėsive ėshtė e vetmja mėnyrė pėr tė gjetur lumturi, pėrmbushje dhe qėllimin tuaj nė kėtė udhėtim.

Jeta qė ju duhet

Ne tė gjithė kalojmė nėpėr momente tė errėta kur duam tė kemi jetėn e dikujt tjetėr.
Mėnyra e hedhjes dritė mbi kėto momente ėshtė pranimi i vetes dhe jetės ashtu siē ėshtė. Kuptojeni se ju jeni pjesė e planit perfekt, keni pikėrisht gjithēka qė ju duhet.

Pushoni sė ndaluri

Njė ide e madhe vie te ju. Ju jeni tė ngacmuar tėrėsisht nė lidhje me tė. Pastaj zė vend zvarritja. Ju kaplon dyshimi...
Rrezistoni pėrtesės. Rezistenca nuk do tė thotė ndalim, por qėndrim ende nė kėmbė.

Pėrballoni
kur tė jeni nė konfuzion para vendimeve tė rėndėsishme, tė brengosur pėr ndikimin e tyre nė jetė, ėshtė e natyrshme t'i analizoni, tė brengoseni, tė jeni nė merak dhe nė stres.
Qėllimi ėshtė tė pėrballoni, kur i largoni mendimet nga problemi zgjidhja vie atėherė kur mė sė paku e prisni.

Fara e tė vėrtetės
Ēdo gjė qė ju shihni te tė tjerėt ėshtė reflektim i Egos suaj. Kur ju shihni diēka qė ju pengon, ėshtė reflektim i 'gabimeve' tuaja tė fshehura.
Pėr me tepėr, arsyeja pse e shihni ashtu ėshtė: se ėshtė koha ideale pėr tė hedhur posht Egon.
Puna juaj ėshtė tė gjeni farėn e tė vėrtetės nė atė qė ju shihni.

Revolucioni i brendshėm
Ngrihuni dhe qėndroni besnik pėr atė qė nė zemrėn tuaj ėshtė e drejtė, edhe nėse varka godet shkėmbin. Kjo ėshtė njė gjė qė kurrė nuk duhet shmangur nė transformimin tuaj. Krijimi i njė revolucioni tė brendshėm ėshtė shikimi i rezultateve pėrfundimtare.

Shkatėrroni Egon tuaj

Dėshira qė tė ndjehemi tė lavdėruar dhe tė njohur ėshtė shenjė e llafazanėve, egoja e tė cilėve ėshtė nė lulėzim. Kjo ėshtė arsyeja pse poshtrimi ėshtė arritja mė e shpejtė e tyre.
Mirėprisni momentet e sikletshme si kontribut pėr ndryshim, kur mjaft njerėz ta shohin egon e tyre se si punon dhe e shkatėrrojnė atė, ne do tė arrijmė tė kemi njė masė kritike dhe bota do tė ndryshojė.

Zvoglojeni gjykimin tuaj
Zvoglojeni gjykimin tuaj ndaj tė tjerėve. Ju kurrė nuk mund ta shihni tė njėjten pamje. Kurrė.
Janė njė mijė arsye pse njė person mund tė jetė sjellur nė njė mėnyrė. Ju ndoshta s'e dini ēfarė po ndodh, ēfarė e ka motivuar tė veprojė nė atė mėnyrė. Poashtu se dimė se si do tė reagonim ne po tė ishim nė kėpucėt e tyre.
Pak nga pak, tė mėsojmė tė falim dhe tė krijojmė njė vend ku njerėzit do tė ndihmohen e jo tė gjykohen.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bėjeni mė tė mirėn

Mesazh  Elizza prej 25.06.11 22:33

Luftoni pėr jetėn tuaj
Ēdo gjė e vlefshme duhet tė mėsohet dhe tė praktikohet. Jo gjithmonė aftėsitė vijnė vetė. Ato kanė nevojė pėr kėmbėngulje, vullnet, ju duhet tė luftoni me rrymat tuaja negative.
Por shpėrblimi ėshtė i madh dhe me tė vėrtetė pėrmbushės. Kjo vlen pėrpjekjen.

Vetėm njė moment
Ju duhet vetėm njė moment ėmbėlsie dhe vlerėsimi tė thellė tė ringjallni buzėqeshjen e njė personi.

Vlerėsimi i thellė
Vlersimi ėshtė mėnyra mė e thellė e marrjes. Pėr ēfarė ju jeni mirėnjohės?
Tė keni qėllim edhe mirėnjohjen ndonjėherė.

Qeshja ėshtė pa pagesė

Ju nuk keni nevojė tė paguani pėr tė qeshur. Jeta ėshtė plot me gjėra qė mund t'ju sjellin kėnaqėsi dhe plotėsim, pikėrisht tani.
Gėzojuni gjėrave tė thjeshta.

Ndryshimet ndodhin
Ndryshimi ėshtė njė zgjedhje. Nuk ėshtė njė zgjedhje e lehtė, sepse me tė vėrtetė duhet tė punoni shumė pėr t'i ndryshuar gjithė negativitet tuaja, por duke bėrė zgjedhje, ju do ta shihni se ndodh ndryshimi.
Lidhuni me qėllimin tuaj pėr tė ndryshuar. Sa mė shumė qė tė zgjedhni aktivitetet dhe njerėzit qė mbėshtesin lėvizjen tuaj, mė tė fortė ju do tė bėheni.

Kėrkoni mė shumė dashuri
Ju jeni nė luftė me dyshimet tuaja. Gjithmonė kujtojeni. Kur jeni afėr njė niveli tė ri, dyshimet iu sulmojnė. Nė vend tė kėsaj kėrkoni mė shumė dashuri nga vetja.

Gėzojeni tė sotmen
E kaluara ėshtė e pakthyeshme. E nesėrmja kushedi ēka sjell. E sotmja ėshtė e ēmueshme.
Jepini vetes leje ta gėzoni ditėn e sotme. Bėni diēka qė ju jep kėnaqėsi.

Shko dhe mėso
Njė student njė herė iu afrua njė tė urti, i cili ishte shumė i aftė nė doktrinat shpirtėrore dhe artet mistike. Ai kėrkoi nga mjeshtri qė t'ia mėsoj tė gjitha sekretet sublime tė jetės - t'ia shpjegojė tė gjitha misteret madhėshtore tė kozmosit qė janė tė fshehura nė tė gjitha librat e shenjtė.
Dhe ai e pyeti nėse tė gjitha kėto mund tė bėhen nė kohė, qė njė person tė mund tė mbetet i balancuar nė njė kėmbė.
i urti e mori parasysh me kujdes kėtė kėrkesė. Ai buzėqeshi ngrohtėsisht dhe u pėrgjigj:
"Duaje tė afėrmin tėnd si veten tėnde. E gjithė pjesa tjetėr ėshtė koment. Tani shko dhe mėso."

Arma e Dritės
Dashuria ėshtė armė e Dritės dhe ajo ka fuqi pėr tė zhdukur tė gjitha format e errėsirės. Ky ėshtė ēelėsi. Kur ju ofroni dashuri edhe pėr armiqtė tuaj, ju shkatėrroni errėsirėn e tyre dhe urrejtjen - e cila ėshtė arsyeja qė ata u bėnė armiqtė tuaj nė rend e parė.
Zgjojeni dashurinė pėr bashkėshortin/ten tuaj, miqtė, familjen, kolegėt dhe pėr vetėn.
Shpėrbėjeni ēdo armiqėsi dhe hidhėrim qė mund tė ketė lindur pas njė grindjeje me njė tė dashur ose bashkėpunėtor.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bėjeni mė tė mirėn

Mesazh  gjinkalla3 prej 26.06.11 0:29

Faleminderit eliza si gjithmone e mrekullueshme
avatar
gjinkalla3

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bėjeni mė tė mirėn

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi