Thėnie inspiruese

Shko poshtė

Thėnie inspiruese

Mesazh  Elizza prej 24.09.10 14:20

Thėnie inspiruese"Ėshtė koha pėr tė filluar jetėn qė gjithmonė e keni imagjinuar."
-
Henry James

"Ne nuk mund tė zgjedhim pėr rrethanat tona tė jashtme, por ne gjithmonė mund tė zgjedhim se si t'iu pėrgjigjemi atyre."
-
Epictetus

Rėnia nuk ėshtė disfatė, por disfatė e vėrtetė ėshtė kur ti refuzon tė ngritesh.

"Personi i pamend kėrkon lumturinė nė distancė, personit tė menēur i rritet ajo nėn kėmbėt e tij."
-
James Oppenheim

Anija ēdo herė ėshtė e sigurt nė bregdet, por nuk ėshtė e ndėrtuar pėr tė.

"Bėjeni jetėn tuaj tė jashtzakonshme."

"Gjėrat mė tė mira nė jetė nuk janė gjėrat (sendet)."
-
Art Buchwald

"Diamante s'janė asgjė mė shumė se copa thėngjilli tė mbėrthyera nė vendet e tyre."
-
Malcolm Forbes

Kur ti je i suksesshėm dashamirėt e tu tė vertėtė e dinė se kush je, por kur je i pasuksesshėm ti din cilėt janė dashamirėt e tu.

"Kur shikoj prapa nė tė gjitha ato shqetėsime, e kujtoj historinė e plakut tė vjetėr nė shtratin e vdekjes, i cili kishte shumė shqetėsime nė jetėn e tij, shumica e tė cilave kurrė nuk kanė ndodhur"
-
Winston Churchill

"Ēdo dalje ėshtė njė hyrje diku."
-
Tom Stoppard

"Ne kemi ardhur kėtu, por vetėm njė herė. Ne mund tė shkojmė vjedhurazi pėrmes jetės dhe shpresoj tė kemi njė vdekje tė qetė ose tė mund tė jetojmė plotėsisht njė jetė plot arritje tonat dhe realizimin e ėndrrave tona mė tė ēmendura"
-
Bob Proctor

"E ardhmja iu pėrket atyre qė besojnė nė bukurinė e ėndrrave tė veta."
-
Eleanor Roosevelt

"Disa nga sfidat mė tė mėdha nė marrėdhėnie vijnė nga fakti qė shumica e njerėzve hynė nė njė lidhje, nė mėnyrė pėr tė marrė diēka. Ata pėrpiqen tė gjejnė dikė qė do t'i bėjė tė ndjehen mirė. Nė tė vėrtetė, e vetmja mėnyrė qė njė marrėdhėnie tė jetė e fundit ėshtė nė qoftė se ju e shihni marrėdhėnien tuaj si njė vend qė ju shkoni pėr tė dhėnė, dhe jo njė vend qė ju shkoni pėr tė marrė. "
-
Anthony Robbins

"Njė ide e vetme - njė shkėndi e papritur mendimi - mund tė jetė me vlerė njė milion dollarėshe."
-
Robert Collier

"Vetėm ata qė guxojnė tė dėshtojnė nė masė tė madhe, gjithmonė mund tė arrijė shumė."
-
Robert F. Kennedy

"Jeta ėshtė njė jehonė, atė qė e keni dėrguar, kthehet prapa."
-
Fjalė e urtė kineze

"Le tė jemi mirėnjohės pėr njerėzit qė na bėjnė tė lumtur, ata janė kopshti i hijshėm qė bėn shpirtrat tonė tė lulzojnė."
-
Marcel Proust


Edituar pėr herė tė fundit nga Elizza nė 27.09.10 13:40, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie inspiruese

Mesazh  Elizza prej 24.09.10 20:05Nėse doni tė dini tė kaluarėn tuaj - shikoni nė kushtet aktuale. Nėse doni tė dini tė ardhmen tuaj - shikoni nė veprimet tuaja tė tanishme. "
- Fjalė e urtė kineze

"Kurrė mos lini pas dore njė mundėsi pėr pėrmirėsim."
- Sir William Jones

"Ēfarėdo qė ju jeni, tė jeni i mirė."
- Abraham Lincoln

"Pengesat janė ato gjėra tė shėmtuara qė ju shihni kur i largoni sytė nga qėllimit juaj."
- Ford Henry

"Imagjinata ėshtė fillimi i krijimit. Ju imagjinoni atė qė dėshironi dhe mė nė fund ju e krijoni atė."

- George Bernard Shaw

"Nė tė gjitha rastet kur ju kaplon dyshimi, pyesni veten, "Po tė kisha njė armė nė kokė dhe tė kisha pėr ta bėrė atė, si do tė bėja? "Kjo nuk ėshtė aq e vėshtirė sa ju e mendoni."

- Ferriss Timothy

"Bėhuni ndryshimi qė dėshironi ta shihni nė botė."

- Mahatma Gandhi

"Tė jeni Kėtu dhe Tani."

- Dass Ram

"Jeta jonė e vėrtetė ėshtė kur ne jemi zgjuar dhe ėndrrojmė."
- Thoreau Henry David

"Gjėja mė e mirė qė ju mund ta bėni pėr botėn, ėshtė tė bėni mė shumė pėr veten."
- Wattles Wallace

"Kur keni njė numėr tė detyrave tė papėlqyeshme pėr tė kryer, gjithmonė tė parėn bėjeni atė mė tė papėlqyeshmen."
- Quincy Josiah

"Atė ēfarė mendja mund ta krijojė dhe ta besojė, mund tė arrihet."
- Napoleon Hill

"Sė pari ne bėjmė zakonet tona, pastaj zakonet tona na bėjnė neve."
- Charles C. Noble

"Ēdo moment ėshtė i artė pėr atė qė ka vizion pėr ta njohur atė si tė tillė."

- Henry Miller

"Nė secilin prej nesh ka vende ku ne nuk kemi shkuar. Vetėm duke shtypur kufijtė ju gjithmonė do t'i gjeni ato."
- Dr Joyce Brothers

"Njė udhėtim njė mijė kilometra fillon me njė hap tė vetėm."

"Ēdo gjė qė na irriton te tė tjerėt, mund tė na ēojė deri te kuptimi i vetvetes."

- Carl Jung

"Kur ēdo gjė tjetėr ėshtė e humbur, e ardhmja ende mbetet."
- Christian Nevell Bovee

"Gjėja mė e mirė e tė qenit vetvetja, ėshtė se ju gjithmonė e bėni atė, njerėzit e presin atė, dhe nuk pranojnė asgjė mė pak ... nuk ka rėndėsi se sa i ndryshėm mund tė jeni."
- Michelle Cole
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie inspiruese

Mesazh  Elizza prej 27.09.10 14:41Thuani vetes: "Mbani ėndėrrat dhe bėni ato njė realitet".
"Mos kėrkoni mė tė lehtėn, kėrkoni mė tė mirėn.
Mos kėrkoni mė pak probleme, Kėrkoni mė shumė aftėsi.
Mos kėrkoni pėr mė pak sfida, Kėrkoni mė shumė urtėsi."

- Earl Shoaf

"E kaluara nuk iu pėrcakton juve, por e tashmja."

- Jillian Michaels

"Rrėzohu shtatė herė, por ngrihu tetė."
- Fjalė e urtė japoneze

"Ata thonė se koha ndryshon gjėrat, por qė nė fakt duhet tė ndryshojnė veten e tyre."
- Andy Warhol

"Embėlsitė dhe mirėsjelljet e vogla janė shumė tė rėndėsishme. Nė marrėdhėnie gjėrat e vogla janė gjėra tė mėdha."

- Stephen R. Covey

Mali Everest, ti mė munde mua herėn tė parė, por unė do tė tė mund herėn tjetėr, sepse ti je rritur aq sa ėshtė dashur tė rriteshe ... por unė jam ende duke u rritur! "
- Sir Edmund Hillary

"Nuk ka probleme tė mėdha, ka vetėm shumė probleme tė vogla."
- Ford Henry

"Jetoje jetėn plotėsisht."
- Robert Louis Stevenson

"I vetmi vend ku ėndrra juaj bėhet e pamundur ėshtė nė tė menduarit tuaj."
- Robert H. Schuller

"Imagjinata ėshtė ēdo gjė. Ajo ėshtė vrojtimi i jetės qė tėrheqim."
- Albert Einstein

"Mos i dėgjoni ata qė ju thonė: "Ndaloni sė ėndėrruari dhe pėrballuni me realitetin".

"Ēfarėdo qoftė ajo qė ju po ndjeni ėshtė njė pasqyrim i pėrsosur i asaj qė ėshtė nė procesin pėr t'u bėrė realitet.
- Abraham / Esther Hicks


"Testi i vėrtetė i karakterit nuk ėshtė se sa ne dimė dhe se si ta bėjmė, por se si ne sillemi kur nuk dimė se ēfarė tė bėjmė."

- John Holt


"Thjeshtėsia e jetės ėshtė njė nga hapat pėr arritjen e paqes sė brendshme. Thjeshtėsia e vazhdueshme do tė krijojė tė brendshmen dhe tė jashtmen, e cila do tė vendos harmoni nė jetėn tuaj."

- Paqe Pilgrim

"Dashuria kurrė nuk dėshton, karakteri nuk ju lė, dhe me durim e kėmbėngulje; ėndrrat do tė bėhen tė vėrteta."

- Pete Maravich

"Pesimist ankohet pėr tė kuqen, optimisti pret qė ajo tė ndryshojė dhe realisti pėrshtat velave e tij."

-I panjohur

"Ēelėsi pėr njė jetė mė tė mirė:
Ankohuni mė pak, ēmoni mė shumė.
Qani mė pak, qeshni mė shumė.
Flisni mė pak, dėgjoni mė shumė.
Kėrkoni mė pak, jepni mė shumė.
Urreni mė pak, jepni mė shumė dashuri.
Qortoni mė pak, lavdėroni mė shumė.
Mos keni frikė, mbani mė shumė shpresė."


"Ju nuk jeni lindur si fitues, por as si humbės, ju jeni ai/ajo qė e keni bėrė veten"

"Jeta qeshet me ju kur jeni tė pakėnaqur ...
Jeta buzėqesh me ju kur ju jeni tė lumtur ...
Jeta ju pėrshėndet kur ju i bėni tė tjerėt tė lumtur ..."

"Ka vetėm njė mėnyrė pėr tė qenė tė lumtur, dhe kjo ėshtė: ndėrprerja e shqetėsimeve nė lidhje me gjėrat qė janė pėrtej fuqisė sė vullnetit tonė."

"Pėr ta marrė atė qė kurrė nuk e keni pasur, ju duhet tė bėni atė qė kurrė nuk e keni bėrė."
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie inspiruese

Mesazh  Elizza prej 21.07.11 12:14Tė gjitha ndryshimet, madje edhe ato 'mė tė dėshiruarat kanė melankolinė e tyre', sepse ajo qė lėm pas ėshtė njė pjesė jona.
Ne duhet tė vdesim nė njė jetė, para se tė hymė nė njė tjetėr.
- Anatole France

Ēdo gjė qė shkatėrron lirinė "nuk ėshtė" DASHURI.
Duhet tė jetė diēka tjetėr, sepse dashuria dhe liria shkojnė sė bashku, janė dy krahėt e zogut tė njėjtė.
- OSHO

Ju nuk mund tė keni kontroll mbi ēdo aspekt tė jetės suaj, por ju mund tė vendosni tė mos i mbani me zinxhir emocionet tuaja negative.
- Stephen Littleword

Njė botė mė e mirė ėshtė njė ėndėrr, e cila fillon tė realizohet kur secili prej nesh vendos tė pėrmirėsojė veten.
- Mahatma Gandhi
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie inspiruese

Mesazh  Elizza prej 25.10.11 17:58

Mos e merrni jetėn aq serizosht. Ju kurrė nuk do tė dilni prej saj i gjallė.
- Elbert Hubbard

Deti i qetė kurrė nuk bėn njė marinar tė aftė
- Proverb anglez

Mėsoni gjithēka qė mundeni nga gabimet e tė tjerėve. Ju nuk keni kohė t'i bėni tė gjitha ato vetė.
- Alfred Sheinwold
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie inspiruese

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 25.10.11 18:57

Nė dashurinė e vėrtetė,shpirti mbėshtjell trupin.
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie inspiruese

Mesazh  Elizza prej 04.04.12 11:11

► "Mendja e njeriut nuk ėshtė e aftė ta kuptojė universin. Ne jemi si njė fėmijė i vogėl qė hyn nė njė bibliotekė tė madhe. Muret janė tė mbuluara deri nė tavane me libra nė gjuhė tė ndryshme. Fėmija e di qė dikush duhet t'i ketė shkruar ato libra. Ai nuk e di kush apo si. Ai nuk e kupton gjuhėn nė tė cilėn ato janė shkruar. Por fėmija vėren njė plan tė pėrcaktuar nė rregullimin e librave - njė rregull misterioz tė cilėn nuk e kupton, por vetėm turbullt dyshon."
- Albert Einstein

avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie inspiruese

Mesazh  Gjinkalla prej 04.04.12 20:36

Nė qoftėse "Plani A" nuk funksonon...mos u mėrzisni,alfabeti ka dhe 35 shkronja tė tjera.
Pra merreni lehtė njerėz.. :-)
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie inspiruese

Mesazh  Hidra prej 31.08.15 23:14

Sa herė qė e gjen veten nė anėn e shumicės, ėshtė koha tė bėsh njė pauzė dhe tė reflektosh.

Mark Twain
avatar
Hidra

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie inspiruese

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi