Krijimi i mrekullive

Shko poshtė

Krijimi i mrekullive

Mesazh  Elizza prej 21.09.10 16:55

Krijimi i mrekullive me besim e me durim
Dua t'ju tregojė pėr rolin e durimit nė jetėn shpirtėrore. Nė fillim, mė lejoni t'ju sqaroj se ky shkrim ėshtė menduar pėr njerėzit qė kanė arritur tashmė njė nivel tė caktuar tė vetėdijes shpirtėrore, kanė kaluar nėpėr njė sasi tė konsiderueshme tė procesit tė shėrimit, dhe tė cilėt tashmė janė nė dijeni pėr udhetimin e tyre, ose qėllimin e kėsaj jete. Nėse e gjithė kjo tingėllon dėrdėllisje pėr ju, ky ndoshta s'do tė kishte asnjė kuptim.

Ne kemi dėgjuar idiomėn "durimi ėshtė njė virtyt", por nė qoftė se jeni tė kėnaqur me atė, ėshtė njė gjė idiote qė thuhet vetėm nė vetvete. Durimi nė lidhje me ēfarė? Ne nė qoftė se ju i prisni rrethanat mjaft gjatė, a do tė ndryshojnė? Nėse nuk keni ndonjė model apo tendencė qė tė bazoni vendimin tuaj tė jeni tė durueshėm, atėherė ju mund tė prisni deri nė amshim dhe tė mos merrni asnjė rezultat.

Unė nuk jam duke folur pėr atė lloj tė durimit. Unė jam duke iu referuar durimit qė ka tė bėjė me hapjen e vetes deri nė mrekulli nė jetėn e pėrditshme. Unė jam duke folur vetėm pėr 20% tė ekuacionit.

Pra, ēfarė ėshtė 80%-shi tjetėr? Kėtu shkon:

50% Besimi + 30% Veprimi i drejtuar + 20% Durimi = Mrekullia!Mė lejoni tė sqaroj secilin nga kėta terma, tė gjitha kėto fjalė kanė humbur kuptimin e tyre pėr shkak tė teprimit.

Besimi: Besimi ėshtė dija se jeta juaj ėshtė duke u udhėzuar nga ana e shėrbimit tė fshehtė, qė shumica prej nesh e quajmė Perėndi (Zot). Eshtė dija se ju jeni pjesė e Zotit, duke pėrjetuar jetėn nė njė trup tė njeriut, duke kaluar pėrmes njė aventure tė madhe, nė fund tė sė cilės ėshtė kthimi aty nga keni ardhur.

Besimi ėshtė dija e vėrtetė, se ju nuk jeni trupi juaj, ju nuk jeni mendja juaj, ju nuk jeni patjetėr ai/ajo qė ju ka akumuluar jeta ose gradat apo marrėdhėniet. Besimi ėshtė njohja se ju jeni pėrtej gjithė kėsaj, ju jeni pjesė e Shpirtit tė Madh, e Perėndisė, qė merrni pjesė nė kėtė iluzion tė quajtur jeta fizike dhe duke luajtur njė pjesė nė njė dramė kozmike.

Besimi ėshtė njohja se roli juaj nė kėtė dramė tė madhe ėshtė mė tepėr se nevojat tuaja personale dhe dėshirat. Se ka mė shumė pėr kėtė histori se ēfarė ndėrgjegjeja juaj, tė menduarit, racionalizmi, mendja analitike mund ta kuptojnė. Besimi ėshtė njohja se ju jeni duke u udhėzuar, ju gjithmonė keni qenė dhe ju gjithmonė do tė jeni.

Veprimi i drejtuar (udhėzuar): Nėse vėrtet e kuptoni atė mė sipėr dhe nė fakt keni besim, atėherė ju tashmė keni pėrvojė tė komunikimit tė drejtpėrdrejtė nga Perėndia. Ju merrni shenjat dhe dėgjoni zėrin e Perėndisė nė shumė mėnyra, herė nga njerėzit, nganjėherė pėrmes librave, nganjėherė pėrmes ėndrrave, apo nganjėherė me njė nga mėnyrat e panumėrta qė Zoti zgjedh pėr tė komunikuar me ne. Ju mund tė keni zgjedhur ta injoroni atė, ju mund tė keni dyshim nė tė ose mund ta keni ndjekur atė, por sido qė tė jetė, nėse keni BESIM, ju jeni tė vetėdijshėm pėr udhėzimet...

Kur ju tė jeni nė udhėkryqin e jetės dhe pyesni Zotin: "Cfarė tė bėj?", pa dyshim Ai tė jep njė shenjė dhe flet me zė tė ulėt nė zemrėn tuaj nė lidhje me rrugėn e duhur qė duhet marrė. Kur ju dėgjoni pėr sinkronizimin e komunikimit tė fluturave dhe yjeve nė qiell ... dhe ju bėni njė veprim tė bazuar nė atė frymėzim, ju e keni kompletuar hapin e dytė.

Ky ėshtė veprimi i udhėzuar. Ky ėshtė kėrkimi i ndihmės nė ēdo rrugė tė jetės suaj, sepse e kuptoni se ju (mendja juaj e ndėrgjegjshme), thjesht nuk e di se cila ėshtė mė e mira rrugė pėr ta marrė, ju nuk mund tė shihni lidhshmėrinė e pafund mes tė gjitha gjėrave, me tė gjithė pėrjetėsinė. Prisni pėr pėrgjigje dhe atėherė kur ju e ndjeheni absolutisht se cila ėshtė mėnyra mė e drejtė nė zemrėn tėnde, bėni veprimin e udhėzuar.

Durimi: Larg nga pritja pėr tė ndryshuar gjėrat, durimi nė jetėn shpirtėrore ėshtė tė kujtohet thėnia e Mbretit Solomon "Pėr ēdo gjė ka njė sezon, dhe njė kohė pėr ēdo qėllim nėn qiell." Kjo ėshtė dija se ndonjėherė ajo pėr ēfarė jeni duke pritur ėshtė shumė e madhe dhe mė e mirė se ajo qė ju dėshironi tani.

Ėshtė tė kuptuarit se ēdo gjė ka njė kohė tė pėrsosur pėr tu shpalosur, qė tė gjitha dėshirat tona nga zemra do tė plotėsohen, por para se tė pėrmbushen ne kemi pėr tė mėsuar njė mėsim, ne duhet tė rritemi, dhe ne duhet tė bėhemi gati pėr tė marrė atė qė ėshtė duke pritur pėr ne. Ashtu si fėmijėt edhe ne duam embelsira TANI, por Mėsuesi e di se nėse ju i jepni fėmijės atė para se ai ta ketė mėsuar mėsimin e tij, ai nuk mund ta vlerėsojė atė qė e ka marrė.

Durimi ėshtė realizimi i gjithė universit qė po rrotullohet rreth secilit prej nesh. Dhe tė gjitha qė ne duam, tė gjitha qė ne kėrkojmė tė gjitha do tė vijnė vėrtetė, por ne duhet tė rritemi mė parė. Ky ėshtė qėllimi i kėsaj bote.

Durimi ėshtė njė fjalė qė ne e pėrdorim pėr shkak se mendja jonė nuk mund tė trajtojė fjalėn dorėzim. Dorėzimi s'mund as tė mėsohet as tė shpjegohet. Dorėzimi i vėrtetė ėshtė tė rėnėt nė dashuri me dashurinė hyjnore. Ajo ėshtė Njė. Fjalėt janė tė pamjaftueshme kėtu, kėshtu qė unė do tė ndalem...

Durimi ėshtė platforma e dijes nė kohėn e duhur, nė mėnyrėn mė tė pėrsosur, rezultati mė i pėrsosur do tė shfaqet me dėshirat e zemrės suaj. Eshtė thjesht tė pasurit besim, duke kėrkuar pėr udhėzim, duke bėrė veprimet si udhėzim, atėherė pushoni nė gėzim, se ju e dini ... nuk kemi pse tė nxitojmė, asgjė pėr tė shtyrė, asgjė nuk tė tėrhequr, asgjė pėr tė luftuar, asgjė pėr tė pritur. Eshtė thjesht dija se ... ēfarė do qė tė shpaloset para neve nuk ėshtė asgjė mė pak se MREKULLI.

Mrekullitė: Mrekullitė janė dhurata nga Zoti pėr ne. Ato janė pėrkulje e kohės, hapėsirės, shkakut dhe pasojave. Ato janė mė tė pamundshmet duke ndodhur nė mėnyrat mė tė jashtėzakonshme. Ata janė i gjithė universi qė vjenė sė bashku me atė qė ju dėshironi (ose ndonjėherė pėrtej asaj qė keni kėrkuar).

Mrekullitė janė ėmbėlsira hyjnore, njė mėnyrė e Zotit pėr tė na thėnė "Nuk shkoni! Shikoni se si kam vendosur tė gjitha rregullat pėr ju sepse ju jeni i preferuari im!" Mrekullitė janė mėnyra pėr tė treguar dashurinė e Zotit pėr ne. Por kėto janė fjalėt qė ne i pėrdorim pėr tė shpjeguar mrekullitė, sepse gjuha jonė nuk ka fjalė tė duhura pėr tė shpjeguar atė qė ėshtė me tė vėrtetė.

Kjo ėshtė njė mėnyre e natyrshme se si universi punon, ėshtė sikur dielli kur lind, kur ju kuptoni sekretet mė tė thella tė realitetit.

Pra, edhe njė herė, kėtu ėshtė formula pėr tė krijuar njė magji tė vėrtetė dhe mrekulli nė kėtė udhėtim tė mahnitshėm tė quajtur jetė. Shkruani diku ku mund ta shihni ēdo ditė:

50% Besimi + 30% Veprimi i udhėzuar + 20% Durimi = Mrekullirat!

Shpresoj se kjo ndihmon tė gjithė ju, tė shprehni me pak fjalė atė qė ju mund ta keni njohur gjithmonė nė thellėsitė e zemrės suaj.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

FALEMINDERIT.

Mesazh  agro1 prej 23.09.10 13:09

MUA ME PELQEU SHUME. FALEMINDERIT !
avatar
agro1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi