Parashikimet per 10 vitet e ardhshme

Shko poshtė

Parashikimet per 10 vitet e ardhshme

Mesazh  Zattoo prej 20.09.10 10:49

Parashikimet per 10 vitet e ardhshme

Sado tė duket e pabesueshme, qysh nė vitin 2016 meshkujt do tė bėhen tė panevojshėm pėr vazhdimin e llojit tė njeriut, sepse do tė krijohet sperma sintetike.

Katėr vjet mė vonė do tė fillojė lufta klimatike nė Sri Lankė, kurse njerėzit do tė mund tė udhėtojnė nė Hėnė si turistė.

Kėto janė vetėm disa nga parashikimet pėr tė cilat revista e njohur amerikane Forbes pohon te na presin gjatė 10 vjetėve tė ardhshėm.

Parashikimet janė tė ndara nė 6 kategori, prej atyre politike, shėndetėsore, energjetike e financiare deri te ato teknologjike dhe ngjarjet nė shoqėri, ndėrsa bazohen nė parashikimet e Nostradamusit.

Tė gjitha kėto parashikime, nė mesin e tė cilave janė edhe shpėrbėrjet e kompanive tė mėdha si ajo Pfizer, do tė mund tė ndodhnin deri nė vitin 2020.

Kėshtu qysh pėr vitin e ardhshėm, kjo revistė parasheh vdekjen e Kim Jong Il, tė cilin nė lidershipin e Koresė Veriore do ta zėvendėsojė djali i tij.

Chelsea Clinton, bija e Bill dhe Hyllary Clinton, nė vitin 2016 do tė ulet nė Senatin amerikan dhe do tė jetės senatorja e parė e parė e cila gjatė mandatit tė saj do tė mbetet shtatzėnė.

Nga fundi i dekadės do tė nisė lufta klimatike nė Sri Lankė, e nxitur nga fundamentalistėt islamikė nė ishujt Sejshele.

Shėndetėsia do tė bėjė njė hap tė madh, pohojnė nė Forbes, sepse pos spermės sintetike, deri nė vitin 2020 do tė aplikohen edhe robotėt plotėsisht tė automatizuar, tė cilėt do tė operojnė pacientėt dhe eliminojnė qelizat e pėrfshira nga kanceri.

Sipas kėsaj reviste, recesioni ekonomik do tė pėrfundojė nė vitin 2018, kur shkalla e papunėsisė nė SHBA do tė bie nė 7 pėr qind. Njė nga parashikimet flet edhe pėr atė se Bernie Madoffin brenda njė viti tė ardhshėm rojtarė e tij do ta gjejnė tė varur nė qelinė e burgur.

Sa i pėrket kualitetit tė jetės, parashihet se nga fundi i vitit 2017 nėpėr rafte tė supermarketeve do tė gjendet edhe mishi i kultivuar nė laboratore dhe pėr tė cilin nuk ka nevojė tė vritet asnjė kafshė.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 10 vitet e ardhshme

Mesazh  Xhemajl prej 20.09.10 13:14

Shum interesante Zattoo.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 10 vitet e ardhshme

Mesazh  patrolla prej 22.09.10 1:33

Nuk kam fuqi te besoj keto fjale, sdi neser cka do behet.
Te ardhmen e di vetem zoti, pronari i gjithsise.
avatar
patrolla

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MEndoj

Mesazh  Ba1 prej 22.09.10 18:26

Sa i pėrket kesaj sbesoj se mund tė ndodh, smund te besoj se dikush esht i fuqishum sa Zoti, po shkenca eshte shpifur nga Kurani...
https://www.youtube.com/watch?v=6Beqn666Msc&feature=related
ky eshte nje link ku mund te shiheni shume gjera interesante..ku mjekesia bazohet ne mrekulli te Zotit.

Ba1

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 10 vitet e ardhshme

Mesazh  Pajtim prej 24.09.10 4:39

Hajdeeee rrennn hajdee...!!! e paska knaq kejt ajo revista amerikane..!!! NCNC jon tu i kalu njerzt do kufij qe s'bon mu kalu..!!
avatar
Pajtim

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 10 vitet e ardhshme

Mesazh  Idlir prej 17.12.10 14:44

Ajo puna e mishit,qe eshte provuar tashme ne Hollane, me ngja, eshte mjaft interesante. Mirepo duhet edhe nje ligj i forte per ndalimin e vrasjes se kafsheve, pasiqe ne ne stadin e egersise ku gjendemi, ende nuk e dime se kafshet ndiejne dhimbje, edhe kur therren, edhe kur u vriten femijet; nuk e dime se kafshet perjetojne stres; nuk e dime se nuk jane krijuar per t'i ngrene ne. Nuk i dime keto, se jemi kaq infantile, e delirante, saqe e marrim veten si superqender te jetes e te botes, ku gjithcka tjeter vertitet rreth nesh e per ne.
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet per 10 vitet e ardhshme

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi