Receta e Jetės!

Shko poshtė

Receta e Jetės!

Mesazh  Fikrro prej 19.09.10 14:35

Receta e Jetės

-Cila eshte receta e Jetes?
-Kush jane perberesit e saj?
-Kush e krijoi per here te pare?
Cdo recete e ka shijen e saj,por edhe une,ti ne,kemi receten tone te jetes receten tone te perbashket por te ndryshme me shije.

E kemi ate receten e mrekulueshme qe eshte e pamundshme ,mos ta ndertojm e ta shijojm.Ajo recete e ka edhe simbolin e saj qe e simbolizon qe ka forme te barabart edhe pse eshte e ndare.

Duhet nje kujdes i vecante gjate gatimit te kesaj recete per shkak se ne jemi ata qe do ta shojijm ne fund e mos ta leme veten tone te shijoj diqka te hidhur.

Kjo recete qe pergaditet nga ju shijohet edhe nga te tjeret prandaj mos tet gjykoj dikush se nuk dite ta gatush pasiqe eshte shum lehte ta pergaditesh,beje siq duhet e ndihu krenar me te.
Qe ta gatuash per fillim ti duhet ta kesh subjektivitetin tend te paster sepse receta nuk duhet asesi te ndotet.

Qe kjo recet te dal e mrekullueshme duhet qe te jeni sa me te vertet dhe real nuk lejohen perberes shtese.

Qe kjo recet te dal siq duhet,ajo nuk duhet te piqet ne furr por ne zemren tuaj.

Qe kjo recet te servohet nuk te duhen objekte sherbyese pasi qe ti mund ta shperndash me fjale e me vepra.
Doni te dini se cilet jane perberesit e kesaj recete te Jetes,pasi qe kjo recete te gatuhet nuk te duhet:sheqeri,veza apo mielli etj...duhen vetem;

1.Perbersit Pozitiv (te se mires)
2.Perbersit Negativ (te se keqes)

Ja se si duhet pergaditur:

Ne enen e quajtur "truri"i vendosni:trishtimin dhe gezmin,lotin dhe lumturin,aromen e kendshme dhe te pakendshmen,vrasjen dhe lindjen,kohen dhe shpresen.

I perzieni me lugen e quajtur "ndjenj"i perzieni mire e mire derisa te arrini nje stabilitet te caktuar,kujdes ne perzierjen se mos kaloni kufijt e receta mund tet ndikoj pastaj ne sesibilitetin tuaj.

Kur ta ndjeni se perzierja u krye e merrni ate permbajtje dhe e hedhni ne enen per pjekje e cila quhet "dashuri".

Dashurin (enen e pjekjes) e futeni ne zemre qe te piqet,e leni aty derisa te ndjeni se keni nevoje per ta shijuar.
Kujdes kur doni t'ia falni dikujt zemren se do te mbeteni sikur kur darka te perfundoj e do te mbeten te uritur deri ne mengjes.

Duhet te keni kujdes edhe gjate shtimit te perberesve te recetes spese nese cdo perberes duet te jete konstant,pra mos ti shtohen perberesit Negativ me shum se ata Pozitiv se receta mund ta kete shijen teper te hidhur.

Kujdesi i njejte vlen edhe per perberesit Poazitiv mos te hidhen me shum se ata Negativ se mund te kemi nje shije teper te embel dhe te rende saqe mund tronditemi.

Kujdes tjeter duhet te kemi edhe gjate servisimit te saj,nese duam qe dikujt t'ia japim receten tone ta shijoj duhet t'ia jepim te ngohte keshtu qe duhet ta mbeshtjellim me miresi derisa ta marr ai tjetri se mund te ftohet derisa ai ta pranoj.
Kjo recete duhet te gatuhet me kohe se mund te ndodhe qe zemra juaj te forcohet e te behte guri e pastaj kur te forcohet nuk mund te ti pjek me perberesit.

Prandja gatuajeni sa me te rinj qe te jeni dhe sa nuk eshte bere vone e sa nuk jemi bere per te na dhene dikush nga receta e vete personale.

Kjo recete nje here gatuhet dhe kurr me nuk konsumohet per kete duhet kujdesi gjersa ta pergadisim se shija e saj do na percjell gjat tere jetes,ngutuni dhe mbizoterojeni ate.
Shpreheni kete recete edhe me mimiken tuaj,jepni buzeqeshjen dhe tregoju te tjereve se se zemra juaj po bart nje recete te pjekur mire dhe me nje arome te kendshem.

Shpreheni kete recete me fjalet me te mira duke e prekur cdo kend,e le ta shohin te tjeret se zemra jote po bart nje recete me nje embelsi te mrekullueshme.

Shpreheni kete recete me veprat tuaj duke i ndihmuar cdo kujt e duke ju thene te tjereve se sa e vlefshme eshte Receta e Jetes tende.

Kjo recete pra ka shenjen e saj ja kjo eshte:
Pra cdo gje e mire e ka nje te keqe dhe cdo gje e keqe e ka nje te mire.

E dini pse?

1.Sepse njeriu ka shije te ndryshem dhe nuk mund ti pelqeje cdo kujt receta jote.

2.Sepse ju mund te gaboni gjate pergaditjes se recetes suja e kjo do tet ndikoj e do tet paraqes kontraste te shumta.

3.Sepse ju mund ta keni mabjtur te fshehte receten e pergaditur e nuk e keni vene ne sherbim.

Prandaj:
''Cdo fjale e juaja ka vlere dhe cdo veper e juaja gjykohet.''-Cdo gje qe e gatuan edhe do ta shijosh.

-Cdo gje qe shet edhe do ta blesh.

-Cdo gje qe jep edhe do ta marresh.

-Cdo gje qe shkruan edhe do ta lexosh.

-Cdo gje qe do ta afrosh edhe do ta largosh.


Edituar pėr herė tė fundit nga fikrro nė 19.09.10 20:05, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta e Jetės!

Mesazh  Xhemajl prej 19.09.10 14:39

Shum t'falemnderit per tgjitha shkrimet e bukura qe naj dhuroni Fikrro.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faleminderit.

Mesazh  agro1 prej 19.09.10 22:19

Shume faleminderit. E mire.
avatar
agro1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta e Jetės!

Mesazh  gramshii prej 15.11.10 11:23

Fikrro me pelqyen recetat por, a futet pak thartire ne te? kripa s`ishte permendur fare (apo nuk kripen trut) ju falenderoj per recetat dhe shume e shume gjera te tjera qe shkruani jane vertet shume te bukura f.l.m
avatar
gramshii

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta e Jetės!

Mesazh  Fikrro prej 15.11.10 13:22

Thartiren nuk e permban receta e jetes ate e fut njeriu si perberes shtes,kurse kripa qe ta shijosh duhet edhe ta laramosh mund te perdoret pse jo...
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta e Jetės!

Mesazh  gramshii prej 15.11.10 15:02

kuptova fikrro ju faleminderit
avatar
gramshii

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta e Jetės!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi