Psikoteste

Shko poshtė

Psikoteste

Mesazh  Jon prej 14.09.10 18:08

Psikotest - Ēfarė personi jeni?


1. Kur ndiheni mė sė miri?

a) nė mėngjes

b) pasdite dhe para mbrėmjes

c) natėn vonė

___________________________________________________

2. Kur ecni, ecni...

a) shumė shpejt, me hapa tė gjatė

b) relativisht shpejt, me hapa tė vegjėl

c) jo edhe aq shpejt, me kokėn drejt, duke shikuar pėrpara

d) jo edhe aq shpejt, kokulur

e) shumė ngadalė

___________________________________________________

3. Kur flisni me njerėz

a) qėndroni duarkryq

b) shtrėngoni duart

c) njėrėn ose tė dy duart i mbani mbi ijė

d) prekni ose shtyni personin me tė cilin flisni

e) luani me veshin tuaj, prekni mjekrėn ose lėmoni flokėt

___________________________________________________


4. Kur pushoni, uleni...

a) gjunjė tė mbledhur, vendosni kėmbėt njėra mbi tjetrėn

b) kėmbėkryq

c) kėmbėt i mbani tė shtrira barabartė

d) njėrėn kėmbė tė shtrirė, tjetra nėn tė

5. Kur diēka me tė vėrtetė ju zbavit, reagoni

a) duke qeshur me zė tė lartė

c) buzėqeshje tė qetė

d) me njė tė qeshur tė turpshme


___________________________________________________


6. Kur shkoni pėr pije apo nė ndonjė tubim shoqėror...

a) jeni tė zėshėm gjatė ardhjes, kėshtu qė secili ju vėren

b) vini tė pavėrejtur dhe shikoni pėrreth duke kėrkuar njerėzit qė i njeh

c) jeni tė pavėrejtur dhe kujdeseni qė ashtu tė mbetet


___________________________________________________


7. Jeni tė pėrqendruar nė diēka, jeni me punė, dikush ju ndėrpret, a jeni

a) tė lumtur shkaku i ndėrprerjes

b) jeni tė nervozuar pa masė

c) jeni nė mes

___________________________________________________


8. Cila prej ngjyrave ju pėlqen?

a) e kuqe apo e portokalltė

b) e zezė

c) e verdhė ose e kaltėr e ndezur

d) e gjelbra

e) e kaltėr e mbylltė apo rozė

f) e bardhė

g) ngjyrė hiri

___________________________________________________


9. Gjersa jeni nė shtrat, disa ēaste para se tė flini

a) rrini tė shtrirė nė shpinė

b) i shtrirė nė bark

c) qėndroni nė njėrin krah

d) kokėn e keni vendosur nė njėrėn dorė

e) kokėn e keni tė vendosur nėn ēarēaf

___________________________________________________


10. Shpesh ėndėrroni se...

a) rrėzoheni

b) rriheni ose luftoni

c) kėrkoni dikė apo diēka

d) qė fluturoni e mė pas rrėzoheni

e) kryesisht nuk ėndėrroni

f) ėndrrat gjithmonė janė tė kėndshme pėr ju

___________________________________________________

Pikėt:

1. (a) 2 (b) 4 (c) 6

2. (a) 6 (b) 4 (c) 7 (d) 2 (e) 1

3. (a) 4 (b) 2 (c) 5 (d) 7 (e) 6

4. (a) 4 (b) 6 (c) 2 (d) 1

5. (a) 6 (b) 4 (c) 3 (d) 5 (e) 2

6. (a) 6 (b) 4 (c) 2

7. (a) 6 (b) 2 (c) 4

8. (a) 6 (b) 7 (c) ! 5 (d) 4 (e) 3 (f) 2 (g) 1

9. (a) 7 (b) 6 (c) 4 (d) 2 (e) 1

10. (a) 4 (b) 2 (c) 3 (d) 5 (e) 6 (f) 1Tani numėroni pikėt

Mė tepėr se 60 pikė: Tė tjerėt ju shohin si person me tė cilin duhet pasur kujdes, ngase jeni person dominues. Disa ua kanė lakmi dhe kanė dėshirė tė jenė si ju, por nuk kanė shumė besim nė ju dhe nuk dėshirojnė tė futen nė marrėdhėnie mė tė thella.

51 deri 60 pikė: Tė tjerėt ju shohin si person interesant, me temperament eksplodues, si njė lider natyral qė shumė shpejt sjell vendime, edhe pse jo gjithmonė tė drejta. Ju konsiderojnė si njeri tė guximshėm, tė prirė pėr aventurė. Tė tjerėt kėnaqen nė shoqėrinė tuaj, pėr shkak tė ngazėllimit qė shkaktoni.

41 deri 50 pikė: Tė tjerėt ju shohin si person direkt, tė gjallė, sharmant, argėtues dhe praktik, qė gjithmonė ėshtė nė qendėr tė vėmendjes, por qė kjo nuk e bėn t’i rritet mendja. Po ashtu, tė tjerėt ju konsiderojnė tė sjellshėm, plot mirėkuptim dhe gjithmonė i gatshėm pėr tė ndihmuar tė tjerėt.

31 deri 40 pikė: Tė tjerėt ju shohin si person tė arsyeshėm, tė vėmendshėm dhe praktik, tė menēur, tė talentuar, por modest. Nuk jeni njeri qė krijon miqėsi shpejt, por jeni shumė besnikė ndaj miqve qė keni. Ata qė ju njohin e dinė se ju duhet shumėēka qė ta humbni besimin te miqtė, por kur ta humbni besimin, po ashtu duhet tepėr shumė, qė tė jeni nė gjendje tė falni.

21 deri 30 pika: Miqtė ju konsiderojnė person tė ndėrgjegjshėm dhe pedant. Ju shohin si person tė vėmendshėm, si dikė qė punon qetė dhe me kujdes. Ata do tė befasoheshin sikur ju tė reagonit me impulsivitet, meqė nga ju presin qė ēdo gjė ta analizoni mirė e mirė.

Mė pak se 21 pikė: Tė tjerėt ju konsiderojnė tė turpshėm, nervoz, person tė pavendosur, i cili gjithmonė kėrkon qė tė tjerėt tė vendosin dhe i cili nuk dėshiron qė tė pėrzihet nė asgjė. Pėr tė tjerėt ju jeni njė person vazhdimisht i shqetėsuar, i cili sheh probleme qė nuk ekzistojnė fare. Disa tė tjerė ju konsiderojnė tė mėrzitshėm. Vetėm ata qė ju njohin mirė, e dinė se ju nuk jeni i tillė.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Psikoteste

Mesazh  Jon prej 14.09.10 18:20

Psikotest - A e njihni forcėn tuaj tė brendshme?

Udhėzim pėr zgjidhjen e testit:

Me kujdes lexoni gjitha pyetjet dhe pėrcaktohuni pėr njė pėrgjigje nga katėr tė mudshmet. Kur tė gjeni pėrgjigjet nė gjitha pyetjet, lexoni udhėzimin pėr komentim - Pėrgjigjen se cilit tip tė personalitetit i takoni dhe ēfarė ėshtė forca e juaj e brendshme

___________________________________________________

1. Mendoni mirė. Ju jeni fėmijė i:

a) Yjeve.
b) Tokės.
c) Prindėve tuaj.
d) Tokės dhe yjeve.

--------------------------------------------------------------------------------
2. Ēka ju jep force mė sė shpeshti?

a) Dashuria dhe kujdesi qė kanė tjerėt ndaj jush.
b) Dashuria dhe kujdesi qė ju keni ndaj tjerėve.
c) Lufta qė e bėni pėr qėllimet dhe bindjet tuaja personale tė rėndėsishme.
d) Besimi i ndėrsjellė, ndjenja se i takoni dikuj a diēkafit, bashkėsia, kujdesi.

--------------------------------------------------------------------------------

3. Njė pikture nga ekspozita ua ka tėrhjekur vėmendjen. Pėr tė mendoni:

a) Kjo pikturė ka domethėnie enigmatike - vėshtirė ėshtė tė komentohet.
b) Plotėsisht mė pėrgjigjet. Edhe unė do ta pikturoja plotėsisht kėshtu.
c) Ėshtė tejet dekorative kjo pikturė.
d) Artisti dhe unė jemi nė frekuenca tė njėjta tė tė menduarit, edhe unė ndihem ngjashėm.

--------------------------------------------------------------------------------

4. Pėr ju jeta ėshtė:

a) Lumė i gjatė i qetė qė ka rrjedhėn e vet
b) Stuhi deti - i llojllojshėm dhe i befasishėm me ndryshime valė-valė.
c) Njė sėrė mundėsishė pėr fillim tė ri qė gjithnjė nga e para ju ofrohen.
d) Kohė e ndryshimeve tė vazhdueshme, lakimeve dhe lėvizjeve.

--------------------------------------------------------------------------------

5. Emocionet pėr ju janė:

a) Simfoni e mrekullueshme me nota tė bukura dhe gjentile.
b) Mollė e shijshme tė cilėn e kafshoni me kėnaqėsi tė madhe.
c) Libėr i mbyllur - pėrherė enigmatike.
d) Fotografi magjike me ngjyra fati.

--------------------------------------------------------------------------------

6. Cila ngjyrė sipas mendimit tuaj mė sė miri e pėrshkruan ardhmėrinė e planetit tonė?

a) e kaltėra.
b) e kuqja.
c) ngjyrė hiri.
d) e gjelbra.

--------------------------------------------------------------------------------

7. Ndodheni vetėm mes qiellit tė kthjelėt plotė yje - natėn. Ēfarė do tė ndjeni:

a) Vetmi dhe pasiguri.
b) Fuqinė - e ndjeni fuqinė tuaj personale.
c) Ftohtėsi dhe pasiguri.
d) Kėnaqėsi - tė mbushur jeni me njė ndjenjė tė ēuditshme tė sigurisė.

--------------------------------------------------------------------------------

8. Dashuria pėr ju ėshtė:

a) Pushtimi dhe tėrhjekja e personit tjetėr.
b) gjurmimi pėr personin tjetėr - gjysmėn tjetėr tė juaj.
c) Ndjenja e nostalgjisė - animi drejt dikuj.
d) Ftesė pėr ngjitje sė bashku -dy krijesa.

--------------------------------------------------------------------------------

9. Fundin e shekullit e shihni si:

a) Krizė tė bidnjeve - qė shpie njė njėfar lloj i konfliktit.
b) Mundėsinė qė dikush t'ju "grabisė" - pritje tė ndryshimeve t mėdha.
c) periudhė tė lėkundjes - fillim i njė kohe tė re.
d) Kohėt tė transformimeve tė mėdha dhe ndryshimeve tė mėdha - pėrparim i ri.

--------------------------------------------------------------------------------

10. Kur e takoni dik]e qė rrezaton me kėnaqėsi, ju mendoni:

a) Kėnaqėsia arrihet me kohė dhe pėr tė duhet pėrvojė.
b) Kėnaqėsia ėshtė pasojė e fitoreve tė realizuara - jetės kualitative dhe tė suksesshme.
c) Familja, miqtė dhe fati personal janė ato qė sjellin ndenjė kėnaqėsie.
d) Bėhemi tė kėnaqur vetėm atėherė kur e pranojmė veten tonė apo "unin tonė tė vėrtetė" nė plotni - kur pranojmė se " jam ai qė jam" dhe e pranoj veten ashtu si vėrtet jam.

--------------------------------------------------------------------------------

Zgjidhja

Shikoni se cila kategori dominon te ju A, B, C apo D, nė pėrgjigjet tuaja. Nėse keni mė tepėr pėrgjigje nėn "a" atėherė i takoni kategorisė "A" e kėshtu me rradhė.

--------------------------------------------------------------------------------

Kategoria "A":

Forca e juaj e fshehtė ėshtė nėn ndikim tė Hėnės.
Personaliteti - Ju jeni sinonim i shpejtėsisė sė njeriut qė mendon pėr tjerėt. Kur tė bindeni se dikush e merriton animin tuaj, ju i lėshoheni ndjenjave dhe jepni shumė nga vetja e juaj.
Anėt e forta- Jeni shumė senzitiv ( tė ndieshėm) dhe keni aftėsi tė shprehur pėr t'u ndier me tė tjerėt dhe fuqishėm ofroni ndjenjėn e dashurisė dhe animit atij qė i besoni.
Pikat e dobėta - Jeni emocionalisht shumė tė ndieshėm dhe tė lėndueshėm.
Dashuria - Nė dashuri e pranoni edhe pozitėn e pėrcaktuar nga partneri.
Synimet - I lejoni tjerėve tė kenė fuqi, jeni shumė sharmantė dhe tė kėndshėm ndaj tjerėve dhe botės rreth vetes. Ėshtė koha qė edhe ju tė kėrkoni diēka si kundėrshpėrblim dhe tė merrni aq sa ju takon. Mėsohuni tė thuani "JO" atėherė kur duhet dhe dėshmojeni pavarėsinė tuaj nė jetėn e pėrditshme.
Motoja e juaj jetike - "Me pak dashuri, gjithēka mund tė arrihet nė jetė"!

--------------------------------------------------------------------------------

Kategoria "B":

Forca e juaj e fshehtė ėshtė nėn ndikim tė Diellit.
Personaliteti - Ju keni aftėsi qė ta kanalizoni energjinė tuaj pėr t'i arritur disa qėllime dhe dėshira tuaja parėsore. Pėrnga natyra jeni tejet pasionues dhe jeni nė gjendje qė mendimet tuaja dhe planet me sukses t'i aplikoni nė praktikė.
Anėt e forta- rrezatoni me energji, jenit ejet tė guximshėm, tė vendosur dhe tė besueshėm.
Pikat e dobėta - Ndonjėherė e shfaqni egocentrizmin tuaj, dėshironi tė keni fuqi dominuese dhe me vėshtėrėsi i vėreni vlerat e vėrteta qė e dekorojnė njė person tjetėr.
Dashuria - Edhe nė dashuri anoni tė jeni tė pavarur.
Synimet - Plotėsishtė i jeni pėrkushtuar asaj qė dėshironi ta arrini, asaj qė e kėrkoni nga jeta. Shpesh garoni me tė tjerėt. Pėr tė mirėn personale dhe tė atyre qė ju rrethojnė, ėshtė mirė qė ta balanconi mėnyrėn e jetės suaj pak. Me kujdes dėgjoni ēka kanė pėr t'ju thėnė tė tjerėt, bėhuni mjaftė fleksibil dhe nė jetėn tuaj vendosni mė tepėr ndjenja. Lejoni vetes qė ndonjėherė t'ju ndodh edhe diēka qė nuk e keni planifikuar. Motoja e juaj jetike - "Nėse e shkulni barin, ajo nuk do tėnd tė rritet mjaftė"

--------------------------------------------------------------------------------

Kategoria "c":

Forca e juaj e fshehtė ėshtė nėn ndikim tė Tokės
Personaliteti - Ju keni dėshirė qė tė qėndroni nė prapavi tė emocioneve tuaja, disi fshiheni prapa tyre. Megjithatė pėr tė ju shkuar pėr dore pėrherė kjo, duhet qė ta njihni mirė veten tuaj.
Anėt e forta - Ėshtė e shprehur vetėdija dhe senzitiviteti te ju.
Pikat e dobėta - Frikoheni nga ėndėrrimet dhe kjo ėshtė njė nga pikat e dobėta qė nuk ju lėnė qė ta begatoni jetėn tuaj. Lėshojuni ngapak imagjinatės.
Dashuria - Keni nevoj pėr pavarėsi dhe liri. Kur ndiheni konfuz dhe nuk i keni tė kjartė disa gjėra, kjo ua ze frymėn.
Synimet - Ju pėlqen natyra dhe tė gjitha artet. Ēdo lloj i tė shprehurit artistik ju sjellė inspirim. Ju nevojitet qė tė vendosni miqėsi me shumė llojet ė njerėzve, ngase keni nevoj tė mėsoheni nga ata pėr llojllojshmėrinė e jetės.
Motoja e juaj jetike - "Ėshtė e pamundur tė ngitesh lartė pa njė bazė paraprake tė vendosur nė tokė nė tė cilėn ndodheni".

--------------------------------------------------------------------------------

Kategoria "D":

Forca e juaj e fshehtė ėshtė nėn ndikim tė yjeve.
Personaliteti - Ju veproni sipas intuitės - Fuqia e juaj kreative ėshtė e balancuar me zemrėn tuaj dhe ndjenjat tuaja, e nė tė njėjtėn kohė edhe me mendjen tuaj. Keni mėsuar ta pranoni veten. Jeni posi njė mace qė gjithnjė bie nė kėmbė. Ju gjithēka pritni tė pėrgatitur. Ju keni aq shumė aftėsi dhe nė tė njėjtėn kohė jepni aq shumė dhe po ashtu merrni shumė.
Anėt e forta - Jeni person karizmatik, keni sens pėr humor dhe jeni nė rrugė tė mirė pėr tė arritur kėnaqėsi tė plotė nė jetė.
Pikat e dobėta - Shikimi i balancuar i juaj nė jetė nuk ėshtė i kuptueshėm pėr tė gjithė, pėr kėtė dhe ndonjėherė keqkupoheni.
Dashuria - Pėr ju besimi dhe bota emotive kanė rėndėsi tė veēantė.
Synimet - Merreni me ndonjė projekt apo punė humanitare, shoqėrore apo grupore, punė e cila do tė ketė ndikim tė madh nė krejt rrethin dhe mė gjerė.
Motoja e juaj jetike - "Ne kemi lindur nė kėtė botė pėr ta kuptuat esencėn e jetės dhe lirinė tonė personale.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Psikoteste

Mesazh  Jon prej 14.09.10 18:28

Psikotest - Ēfare jeni ne situata te krizes?

Nėse ndonjėherė nė jetė ju lajmėrohen situata tė krizės, a do tė jeni tė aftė qė ta shfrytėzoni rastin pėr ta pėrballuar atė krizė pozitivisht? Pėrgjigjen mund ta gjeni nė kėtė test tė vogėl, tė pėrgatitur nga psikologu amerikan Kolter O'Konel.
Pra, ėshtė e favorshme qė tė dini se si do ta zgjidhni a pėrballoni krizėn para se t'ju lajmėrohet.
Nėse jeni tė vetėdijshėm se ēfarė do tė jetė reagimi juaj, atėherė edhe vetes mund t'i ndihmoni dhe mė ndryshe do tė reagoni nė situatat e rastėsishme.
Pėr ēdonjėrėn nga situatat e ardhme zgjedheni nga njė pėrgjigje, e mandej shikoni komentet tė cilat i dha eksperti i lartėpėrmendur.

________________________________________________________

1. Fqinjėt tuaj janė nė udhėtim. Dy meshkuj, jo tė rėndomtė, nga shtėpia e tyre nxjerrin TV-nė. Ju doni:

a) Ta thirrni policinė,
b) T'i ndiqni e tė bėrtitni: kapni hajnat,
c) Do tė kishit gjykuar se janė nga TV-servisi pa ndėrmarrė konkretisht asgjė.
________________________________________________________

2. Jeni duke e ngasur veturėn dhe shihni se si vajza e fqiut tuaj, e nisur pėr nė shkollė, hyn nė veturėn e njė tė panjohuri. Ē'bėni nė kėtė rast:

a) I shėnoni targat dhe i telefononi prindėrve tė saj,
b) Do tė mendoni se ėshtė ndonjė i afėrm i saj,
c) Do ta pėrcillnit veturėn.
________________________________________________________

3. Jeni duke dalė nga shitorja kur befas ju ndalon njė njeri duke ju treguar kartelėn e punėtorit tė sigurimit tė shitores dhe duke ju akuzuar pėr vjedhje. Ju:

a) Do tė qani nga halli,
b) Do tė qeshnit pėr kėtė ēmenduri,
c) do tė egėrsoheshit.

________________________________________________________

4. Ėndėrroni se banesa ju ėshtė ndezur flakė dhe befas zgjoheni dhe nuhatni aromėn e tymit. Atėherė do tė:

a) Ngriteni pėr tė pyetur se ē'vjen ajo erė,
b) Vraponi nėpėr korridor pėr t'i alarmuar bashkėbanuesit,.
c) I thuani vetes: "ėshtė vetėm njė ėndėrr e keqe" dhe do ta vazhdonit gjumin.

________________________________________________________

5. Qėndroni tė shtrirė nė plazh kur dėgjoni njė fėmijė duke kėrkuar ndihmė, dhe mė pas e shihni se si pėrpėlitet nė valėt e ujit. Ju do tė:

a) Vinit nė pėrfundim se prindėt e tij do tė lajmėrohen dhe do ta zgjidhin problemin,
b) Ngarendni pėr t'i ndihmuar,
c) Provoni pėr ta shpėtuar.

________________________________________________________

6. Jeni vetėm nė mbrėmje, nė shtėpi, dhe ju duket se dėgjoni dikė nė dhomėn tjetėr. Ju:

a) Do ta ndalni dritėn dhe do tė fshiheni,
b) Do tė thirrni nė ndihmė nga dritarja,
c) Do ta rrėmbeni ndonjė send dhe ta hulumtoni shtėpinė.
________________________________________________________

7. Jeni duke ngasur veturėn natėn dhe befas ju shpėrthehet goma. Rezervėn nuk e keni. Ju:

a) Do tė dilni dhe do ta vazhdoni rrugėn nė kėmbė,
b) Do ta ngritni haubėn, ndizni dritat, mbylleni pėrbrenda dhe do ta pritni ndonjė veturė tjetėr,
c) Do tė shtriheshit nė karrigen e prapme dhe do tė bienit nė gjumė.

________________________________________________________

8. Rastėsisht e hapni letrėn e bashkėshorit-es tuaj dhe vėreni se qenka letėr dashurie, dėrguar nga ndonjėri qė as nuk e keni ditur se ekziston. Ju:

a) Do tė vini nė pėrfundim se ėshtė ndonjė lojė e pakripė,
b) Tė hidhėruar, do tė kėrkonit ndarje,
c) Do tė kėrkonit bisedė tė hapur pėr kėtė problem.
________________________________________________________

TABELA E REZULTATEVE

Pyetja
1
2
3
4
5
6
7
8
a)
2
2
1
2
3
3
1
3
b)
1
3
3
1
2
2
2
1
c)
3
1
2
3
1
1
3
2

8-12 pikė: Shumė shpejt reagoni. Nė situatat e krizės sė pari duhet qė sė paku tė mendoni qė sa mė mirė tė reagoni. Numėroni deri nė dhjetė dhe atėherė vendosni pėr mundėsitė e reagimit mė tė mirė.


13-18 pikė: Ėshtė shumė mirė qė, kur afrohet ndonjė moment krize, tė qėllon afėr ndonjė person sikur ju. Ju i vlerėsoni gjėrat mirė dhe gjithmonė ndėrmerrni hapa idealė. Gjithnjė mendoni me kohė dhe e parandieni krizėn.


19-24 pikė:Ju jeni njė person shumė optimist, i bindur se ēdo gjė do tė pėrfundojė sikur ndonjė film me "happy end". Shpesh bėni lėshim qė me kohė ta ndieni rrezikun e kur e shihni se ėshtė vonė pėr tė reaguar bieni nė depresion. Detyrojeni veten qė sa mė aktiv tė mendoni pėr situatat e mundshme tė krizės si dhe tė mendoni mė tepėr pėr pjesėmarrjen tuaj para se t'ju mbyllen rrugėt.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Psikoteste

Mesazh  Jon prej 14.09.10 18:41

Psikotest - Ėshtė dashuri apo dėshirė?


Cfarė ndjenė pėr mashkullin qė tė bėn tė tė rrahė zemra. Ke gjetur dashurinė tėnde tė madhe apo ėshtė vetėm njė histori e bazuar nė dėshirat e momentit?
Beni testin tonė pėr tė kuptuar se cfarė marrėdhėnie ėshtė ajo qė po jetoni?


1- Cila ėshtė cilėsia kryesore tek njė mashkull?

a- Ndershmėria
b- Qėndrueshmėria
c- Ndjeshmėria

_________________________________________________________

2- Zakonisht kur flet me tė

a- Jeni gjithnjė dakord
b- Ndonjėherė nuk e dėgjon
c- Kėrkon gjithnjė qė tė jeni dakord

_________________________________________________________

3- Takimi juaj i parė ka qenė

a- Njė lojė e gjatė joshėse
b- Njė bisedė e gjatė pėr tė njohur njėri-tjetrin mė mirė
c- Dashuri me shikim tė parė

_________________________________________________________

4- Gjatė njė feste njė grua e bukur kėrkon ta bėj pėr vete

a- Ėshtė njė rast i mirė pėr tė kuptuar nėse tė do me tė vėrtet
b- Nuk ka asnjė rrezik: Ai tė do vetėm ty.
c- E puth me shumė pasion nė mėnyreė qė tė mos i shkojė mendja tek asnjė femėr tjetėr.

_________________________________________________________

5- Sonte ke njė takim me tė

a- Do tė veshėsh njė fustan seksi dhe do tė ketė shumė shampanjė
b- Njė darkė nė shtėpin tuaj dhe njė bisedė e qetė
c- Njė dalje nė kinema, pėr tu mbėshtetur nė supin e tij

_________________________________________________________

6- Nėse do tė tė linte do tė mendoje

a- Ėshtė e pamundur tė do me gjithė shpirt
b- Nuk ia vlenė, ti meritoje mė shumė
c- Nuk mė dashuronte mė tė vėrtet

_________________________________________________________

7- Miqtė tuaj ju konsiderojnė

a- Dy njerėz qė flasin shumė me njėri tjetrin
b- Dashnorė apasionant
c- Njė ciftė unik

_________________________________________________________

8- Nėse do tė tė kėrkonte tė martoheshit

a- Do tė mendoheshe.
b- Po, bashkė pėrgjithmonė
c- Jemi mirė kėshtu pėrse duhet tė martohemi

_________________________________________________________

Mė shumjė A

Ke ndjenja shumė tė forta.
Lidhja juaj ėshtė e mbėshtetur nė ndjenja shumė tė thella. Kėtė e tregojnė shumė element, keni gjithnjė nevoje tė rrini bashkė, jeni tė pandashėm, dhe bėni shumė plane bashkė.
Lidhja juaj ėshtė bėrė gjithnjė dhe mė e fortė dhe tė gjithė ju konsiderojnė njė ciftė tė vėrtet. Ke pėrshtypjen se ke gjetur mashkullin e jetės tėnde dhe edhe nėse njė tjetėr afohet je shumė e sigurt qė nuk ka asnjė rrezik.
Cilėsite e tua: Ke shumė besim nė vetėvete, nuk ke frikė tė dashurosh kur je e bindur se kjo dashuri do tė tė kthehet. Nuk ke asnjė dyshim nė besnikėrin e mashkullit tėnd.
Kufijte e tu: Nuk tė pėlqen tė ndryshosh sipas situatave qė ju paraqiten. Pėr ty nuk ekzistojnė kompromiset dhe nuk falė shumė.

Mė shumė B

Je nė dilemė.
Ėshtė dashuri apo dėshirė? Kėtė pyejtje i bėn vetes gjithnjė. Pėr frikė apo pėr pasigurinė qė tė karakterizon, nuk je e sigurt nėse tė tėrheqė partneri sepse e dashuron apo sepse ka njė paraqitje tė kėndėshme fizike dhe ėshtė i mirė nė shtrat.
Pėr tė mbrojtur veten mendon shumė shpesh se mbase ėshtė mė mirė qė tė mos komplikohesh aq shumė nė njė lidhje. Preferon tė japėsh pak nė mėnyrė qė tė mos zhgėnjehesh nėse gjėrat nuk ecin ashtu sic duhet. Me pak fjalė frenon veten vecanėrisht nėse tė duket se nuk tė jep aq shumė dashuri.
Cilėsit e tua: Nuk je nga ato qė bien nė dashuri kėmbė dhe kokė. Je shumė e kujdesėshme sepse ke nevojė tė dish se mė kė ke tė bėsh. Pėr ty dashuria ėshtė dicka me shumė vlerė e cila nuk duhet tė konsumohet me dikė qė nuk e meriton.
Kufijt e tua: e ke shumė tė vėshtirė tė besosh tek dikush dhe tė jepesh e tėra. Ke nevojė tė njohėsh me shumė egzaktėsi ndjenjat e tjetrit.

Mė shumė C

Ndjen njė tėrheqje kafshėrore.
Mashkulli yt tė duket eksitues dhe joshės. Ke dėshirė ta shtėrngosh tė bėsh dashuri me tė. Pėr tu ka mė shumė rėndėsi qė ai tė tė njoh anėn tėnde joshėse se sa anėn tėnde tė personalitetit.
Tė tėrheq si njė magnet, por kjo nė rastet qė jeni duke bėrė dashuri, pasi gjithė pasioni kalon dhe fillon tė vėsh re tė gjitha defektet qė ka dhe ndonjėherė thua me vete se cfraė dua unė me kėtė njeri.
Cilėsit e tua; Ke njė aftėsi tė lindur pėr tu dhėnė nė lojėn e joshjes. Tė pėlqen tė japėsh dhe tė ndjesh kėnaqėsi. Mbi tė gjitha ti e di se cfarė kėrkon: Joshja ėshtė motoja jote.
Kufijtė e tua; Ke mė shumė tendenca tė vlerėsosh anėn fizike tek njė mashkull, duke lėnė mėnjanė anėnė tjetėr tė rėndėsishėme atė tė ndjenjave. Kjo ėshtė logjike duke parė qė mė shumė dėgjon zėrin e trupit sesa tė zemrės.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Psikoteste

Mesazh  Jon prej 14.09.10 18:50

Psikotest - Ēfarė turisti jeni ?

Pėrfundoni njė test tė thjeshtė dhe zbuloni se ēfarė turisti fshihet nė ju, si dhe drejtimet botėrore tė cilat do t’ju mahnitin me bukuritė natyrore.

1. Punoni nė katin e 3-tė. Ju:

a) kėrkoni tė zhvendoseni qė mund tė jeni mė afėr automobilit tuaj

b) parkoni nė garazh dhe pėr ēdo ditė ngjiteni shkallėve nė katin e 3-tė

c) parkoni nė garazh, nganjėherė pėrdorni ashensorin e nganjėherė ngjiteni shkallėve

________________________________________________________

2. Shoqėria ju fton nė darkė nė restorantin e ri. Ju:

a) refuzoni ftesėn nga kujdesi pėr mbipeshėn

b) vendosni tė shkoni dhe porosisni specialitetin kuzhinės

c) pranoni ftesėn edhe nėse disa herė mė parė keni qenė nė atė restorant

________________________________________________________

3. Derisa zgjidhni verėn nė shitore, ēfarė bėni?

a) blini verė me grykė tė thjeshtė tė shishes

b) blini shishe tė madhe, paketim i lirė

c) informoheni mirė dhe vendosni tė blini njėrėn ndėr shishet mė tė mira

________________________________________________________

4. Nė cilėn pjesė tė ditės zgjoheni kur jeni tė lirė?

a) kah mesi i orės dhjetė dhe aty kah mesdita

b) kah mesi i orės gjashtė dhe tetė

c) kah mesi i orės tetė dhe dhjetė

________________________________________________________

5. Cilėn lėndė mė sė shumti e keni adhuruar gjersa keni qenė nė shkollė?

a) lėndėn e artit ngase ishte mė e butė

b) lėndėn e artit ngase ishte mė zbavitės, apo sepse keni mėsuar diēka nga kjo lėndė

________________________________________________________

6. Ēfarė faktori mbrojtės pėrdorni nė plazh?

a) nuk pėrdori kurrfarė

b) varet

c) faktorin 45

________________________________________________________

7. Sikur tė ishit qen, ēfarė lloji me dėshirė do t’i takonit?

a) baset

b) labrador retriver

c) qen qimedredhur

________________________________________________________

8. Cila ėshtė mėlmesa mė e preferuar e juaja?

a) keēapi

b) salcė ‘worchester’

c) rrepė


Zgjidhja: Numėroni sa herė keni nėnvizuar njė shkronjė. Zbuloni llojin tuaj nėn shkronjėn qė mė sė shpeshti e keni nėnvizuar, dhe nėse keni pėrgjigje tė njėjta tė tė gjitha pėrgjigjeve ju jeni njė lloj renesance.


A – I dashuruar nė plazh

Pushimi vjetor pėr ju do tė thotė tė mos bėsh asgjė. Tė mos mendosh, tė mos bėsh plane pėr ditėn nė vijim dhe nganjėherė tė lyheni me krem kundėr diellit. Do tė flini deri kur tė vjen momenti pėr t’u zgjuar ashtu vetvetiu dhe me dėshirė do tė zgjidhnit njė vend tė plazmės ku ka qetėsi, edhe pse keni dėshirė qė aty ku qėndroni tė ketė zhurmė, nuk jeni nė disponim tė prisni gjysmė ore pėr tė pasur pakėz hapėsirė pėr pak rėrė. Pėr ju mjedisi mė i mirė dhe mė i rehatshėm do tė ishte njė ishull. I ngjashėm me ata si Vis, Punta Kana nė Republikėn Dominikane, Kozumel apo Mazatlan nė Meksikė apo Negril qė gjendet nė Xhamajkė.


B – Indiana Xhons

Ndoshta deri mė tash miqtė ju kanė dhėnė nofkėn Indiana Xhons, ngase vendi mė i rehatshėm pėr ju ku do tė pushonit do tė ishte ndonjė shkretėtirė. Kurrė nuk qetėsoheni dhe nuk do tė ketė ndonjė shkretėtirė tė cilėn nuk do ta vizitoni, normalisht nėse nuk e keni bėrė njė gjė tė tillė deri mė tash. Mendoni se njerėzit qė merren me sporte ekstreme nuk janė sa duhet tė pjekur. Qė tė gjitha me kohė i keni provuar, duke filluar nga ‘bungee jumping’ deri tek ngjitja nė akull. Vende ideale pėr ju shtrihen nė vendet si Kosta Rika, Riviera Maia nė Meksikė, Kaimani i madh, Angkor Vat qė gjendet nė Kamboxha aop Orlando nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.


C – Tip qyteti

Qytetet janė mjedisi juaj i preferuar, vėshtrimet, vizitat dhe mėsimet e kulturave tė reja dhe arkitektura. Nė shtėpi ktheheni me ēantėn plot tė cilėn e keni stėrmbushur me suvenire dhe me memoare tė ndryshme, tė cilat i keni pėrjetuar gjatė kohės sa keni qėndruar atje. Nėse dikush ju pyet pėr hobin tuaj tė preferuar, me siguri se pėrgjigja juaj do tė jetė shopingu dhe dalja nėpėr darka tė ndryshme, Las Vegas, Los Anxhelosi, Nju Jorku, Akapulko, Kankuni, Londra, Roma dhe Parisi janė zgjedhja juaj pėr pushime.


R – Tip renesance


Shoqėria ju shohin si njė person tė pavendosur. Edhe pse i adhuroni plazhet, pėr tė ‘mbushur bateritė’, ju nevojiten mė shumė se libra tė mirė. Tė shtunėn e lirė do ta kaloni duke u shėtitur nėpėr muze tė ndryshėm apo nė ndonjė vend-piknik ku nuk keni qenė mė parė. Dėshironi tė bėni gjithēka dhe tė kėnaqeni duke vizituar vendet si Pekini, Venediku, Oēo Riosa nė Xhamajkė ose Ikstape nė Meksikė.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Psikoteste

Mesazh  Jon prej 14.09.10 18:59

Psikotest – Ēfarė qėndrimi ke pėr paratė ?

“Paratė nuk tė bėjnė tė lumtur”, ka thėnė dikush. “Por sigurisht tė ndihmojnė pėr tė qenė tė lumtur”, ėshtė fjalia qė shtohet shpesh.

Nėse na ndihmojnė pak apo shumė, raporti me paratė varet nga vizioni me tė cilin ne e shohim botėn. Ka nga ata qė ndihen tė qetė, duke vėnė mėnjanė lekė pėr tė mos u privuar veten nga kėnaqėsi tė ndryshme. Ju vetė, ēfarė marrėdhėnie keni me paratė?

________________________________________________________

A - Kur je poshtė me moral?

1. Sheh filmin tėnd tė preferuar.
2. Merr njė javė pushim dhe largohesh diku.
3. Del xhiro nėpėr dyqane dhe blen gjithēka qė tė pėlqen.

________________________________________________________

B - Bankieri tė thėrret dhe tė thotė qė llogaria jote ėshtė minus

1. E garanton se nuk do tė ndodhė mė.
2. Nevrikosesh, duhet tė ketė ndonjė gabim.
3. Nuk habitesh. Nuk ėshtė hera e parė qė ndodh.

________________________________________________________

C - Je shumė e dashuruar. Shkon me tė dashurin tėnd nė restorant, pornė momentin qė do paguajė tė thotė se ka harruar portofolin

1. Qesh. Sa mashtrues!
2. Ndihesh e zhgėnjyer nga sjellja e tij.
3. E paguan, duke menduar se nėse do ta dije nuk do kishe shpenzuar aq
shumė me tė ngrėnė.

________________________________________________________

D - Fiton disa para dhe mendon tė blesh veshje. Mendon:

1. Paraqitja ėshtė mėnyra ime e tė jetuarit.
2. Paraqitja ėshtė mėnyra ime e tė punuarit.
3. Ėshtė normale, kjo ėshtė kostoja e jetės!

________________________________________________________

Dh - Kur ishe i/e vogėl, ēfarė bėje me kursimet

1. I ruaje nė sirtar.
2. Blije bizhuteri.
3. Blije karamele dhe i haje me mikeshat.

________________________________________________________

E - Tė mungojnė 500 euro pėr tė blerė kompjuterin.Njė mikja jote ėshtė e gatshme tė t’i japė borxh

1. Kėshtu nuk do tė paguaje interesat.
2. I premton se do t’ia kthesh shumė shpejt.
3. Pse mos m’i dhuronte me gjithė ato para qė ka

________________________________________________________

F - Kushėriri yt sapo ka blerė njė makinė tė re

1. Ēfarė fati. Nėse do tė kisha para do tė blija edhe unė njė.
2. Si mund t’i harxhosh gjithė ato para pėr njė makinė.
3. Sa mirė.. mė bėhet qejfi pėr tė. I duhej.


MĖ SHUMĖ PĖRGJIGJE 1

Paratė janė kėnaqėsi

Raporti yt me paratė ėshtė nė varėsi tė kėnaqėsisė dhe tė personave qė tė rrethojnė. Kur ke pak para tė pėlqen tė bėsh dhurata, tė ftosh miqtė nė restorant.
Rregulli i jetės tėnde ėshtė tė pėrfitosh nga e sotmja me personat
qė do. Pėr ty paratė janė pėr t’u shpenzuar dhe jo pėr t’u vėnė mėnjanė. Kenjė vizion mė shumė shpirtėror se sa materialist.

MĖ SHUMĖ PĖRGJIGJE 2


Paratė janė fuqi

Tė pėlqen tė kesh pak lekė nė bankė, por edhe tė shpenzosh shumė.
Mendon se paratė tė shėrbejnė pėr tė qenė e lumtur. Ndjenja materialiste tėshoqėron nė ditėt e tua. Nėse nuk e ke xhepin plot, ndihesh keq dhe nuk dotė dalėsh. Mėson nga situatat e vėshtira dhe reflekton mbi to. Paratė janėmė tė rėndėsishme se ari dhe tė ndihmojnė tė kesh raporte tė mira me ata qė tė rrethojnė.

MĖ SHUMĖ PĖRGJIGJE 3

Paratė - T’i harxhojmė

I konsideron paratė mundėsi pėr t’u kėnaqur dhe dėfryer. Dhe mendon gjithmonė pėr tė vėnė disa lekė nė bankė, jo vetėm pėr raste krizash, por edhe pėr tė pėrfituar nga interesat e tyre. Shpenzon me llogari dhe ble gjėrat e duhura. Nuk i shpenzon siē bėjnė femrat e tjera, pėr tė blerė sandale, veshje, apo pėr tė shkuar tek parukierja ēdo javė.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Psikoteste

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi