Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A jeni pro apo kunder djegies se Kur'anit

14% 14% 
[ 18 ]
86% 86% 
[ 113 ]
 
Totali i votave : 131

Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Fikrro prej 12.09.10 14:51

Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Dy nga komandantėt e ushtrisė amerikane nė Afganistan kanė kritikuar planet e njė kishe tė vogėl amerikane, e cila mė 11 shtator do t’i pėrkujtojė sulmet e vitit 2001 me djegien e kopjeve tė Kuranit.

Ndonėse autoritetet lokale nuk e kanė lejuar djegien, prifti i kishės, Terri Xhons, me 50 pjesėtarė, ka thėnė se ata megjithatė do ta realizojnė atė.

Gjenerali Dejvid Petreus nė Afganistan, ndikimin negativ qė mund ta kenė pamjet nga ky veprim e krahasoi me fotografitė e burgut Abu Graib, ku shihej se si ushtarė amerikanė keqtrajtonin tė burgosurit irakianė.

Shefi i NATO-s, Anders Fog Rasmusen, gjithashtu dėnoi planet e kėsaj kishe, ndėrsa komandanti i misionit trajnues amerikan nė Afganistan, gjenerallejtėnant Villiam Kaldvell, paralajmėroi pėr rrezikun e hakamrrjes ndaj ushtarėve amerikanė.

“Ky aksion nė fakt do tė rrezikojė sigurinė e djemve dhe vajzave qė shėrbejnė kėtu nė Afganistan dhe do tė pengojė misionin qė ne po mundohemi ta pėrfundojmė”, tha gjenerali Kaldvell.

Paralajmėrimi i kishės sė Floridės ėshtė shqetėsues edhe pėr Shtėpinė e Bardhė, ndėrsa zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, Filip Krouli, veprimin e quajti nė tė njėjtėn vijė me “radikalėt dhe fanatikėt fetarė qė e sulmuan Amerikėn nė vitin 2001”.

“Ne do tė donim qė tė shohim mė shumė amerikanė qė ngrejnė zėrin e thonė: ‘ky veprim bie nė kundėrshtim me vlerat amerikane’. Nė fakt, ky veprim ėshtė thjesht joamerikan”.

“ Ne shpresojmė qė bota tė mos na gjykojė neve nga veprimi i njė prifti dhe 50 pasuesve tė tij, por tė na gjykojė nga tradita qė na ka pėrcjellė neve qė nga themelimi i kombit amerikan”, tha Krouli.

Paralajmėrimet e zyrtarėve amerikanė vijnė pas njė proteste tė afganėve tė zemėruar nė Kabul pėr planin e kishės amerikane qė tė djegė Kuranin. Disa qindra afganė ishin mbledhur nė protestė, duke bėrė thirrje pėr vdekje Amerikės.

Proestuesit kryesisht ishin studentė tė njė shkolle islamike nė Kabul, ndėrsa njė nga ta, Vahidullah Nori, kėrkoi nga SHBA-tė qė tė ndalojnė njė veprim tė tillė.

“Ne jemi mbledhur kėtu qė tė shprehim shqetėsimin tonė drejt Amerikės, ndėrsa ne do tė vazhdojmė me demonstrata ēdo ditė. Ne i bėjmė thirrje Amerikės qė ta ndalojė kėtė pėrbaltje tė Kuranit tonė tė shenjtė”, kėrkoi protestuesi Nori.

Ministria e Jashtme e Iranit ka paralajmėruar vendet e Perėndimit qė nėse nuk ndalohet ky veprim, atėherė “emocionet e popujve myslimanė nuk do tė mund tė kontrollohen”.

Prifti i kishės qė planifikon djegien e Kuranit mė 11 shtator, i tha CNN-it se do tė ishte tragjike qė ushtarė amerikanė tė humbnin jetėn si pasojė e kėtij veprimi, mirėpo ai kėmbėnguli qė duhet patjetėr tė veprohet pėr tė ekspozuar islamin si pėrhapės tė urrejtjes dhe frikės. (a.h.)

* * *

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, foli pėr kėtė ēėshtje dhe gjatė iftarit tė shtruar nė Departamentin e Shtetit.

“Jemi ulur sė bashku ditėn kur vjen lajmi se njė prift nė Florida do tė vazhdojė me planet pėr djegjen e Kuranit tė shenjtė mė 11 shtator".

“Nėse pastori Jones heq dorė nga djegia e Kuranit, atėherė do ta bėjmė ne”. Kėshtu ėshtė shprehur njė kishė e pavarur baptiste nė Kansas.

Westboro Baptist Church (WBC) e Topeka-s, drejtohet nga At Fried Phelps.

Ai e ka cilėsuar librin e shenjtė tė myslimanėve si “300 faqe letėrsi satanike”.

Mund te shkruani edhe mendimin tuaj me shkrim
avatar
Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  klementina prej 12.09.10 15:24

turp duhet me pas aj njeri se mendon se duhet mi ber nje gje te till
avatar
klementina

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Estilen prej 12.09.10 16:16Per mua ka vlere edhe nje liber sado i rendomte qofte ai,por kur behet fjale per nje veper si Kurani,ku miliona e miliona besimtare kane kthyer syte dhe mendjen drejt tij,eshte nje absurditet ta mendosh djegjen e tij,e jo te digjet realisht.Do ishte nje shkas per zanafillen e nje 'kataklizme' njerzore.

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Fikrro prej 12.09.10 16:47

Do e them edhe une nje mendim te shkurter:

Ata kurr nuk do te guxojne ta djegin Kur'anin sepse e dine qe eshte i shenjet sigurisht ajo kishė do te jete ne qender te vemendjes por kjo do tu kushtoj shum shtrenjet,cdo kush qe tenton diqka kunder diqkaje te shenjet denimi i tij do te jet i ashper.

Askush nuk guxon te luaj me gjera te shenjeta e dini qe as muslimanet nuk kane te drejte dhe nuk guxojne ta djegin Biblen,sepse e dine qe sado e ndryshuar te jete ajo permbane fjalen e Zotit.

Shpresoj qe ajo kishe katolike nuk e ka ate qellim se pasojat mund te jene te medha,djegia e Kur'anit mund ta aktivizoj edhe Al kaiden,dhe pasojat per Ameriken mund te jene me te medha se te 11 shtatorit 2001.
avatar
Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Elizza prej 12.09.10 16:55Edhepse ishte anuluar djegia e kopjeve tė Kur'anit, prapė se prapė:

Dy klerikė amerikanė nga shteti federal Tenesi dje dogjėn nga njė kopje nga Kurani.

Pastori evangjelist Bob Old edhe njė klerik nė oborrin Old dogjėn dy kopje nga libri i shenjtė mysliman.

Nė demonstratat e djeshme nė Nju-Jork pėr shkak tė ndėrtimit tė xhamisė nė afėrsi tė ish-Qendrės Botėrore Tregtare njė nga pjesėmarrėsit nė protestė grisi disa faqe nga Kurani dhe i dogji. Edhe demonstrues tė tjerė grisėn faqe nga Kurani.

Djegja e Kuranit ndodhi edhe pėrkundėr asaj qė pastori i kishės nga Florida, Teri Xhouns hoqi dorė nga planet qė ta djegė Kuranin me rastin e nėntė vjetorit tė sulmeve mė 11 shtator tė vitit 2001.
avatar
Elizza

1087


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Equinox prej 12.09.10 20:39

Kjo eshte ceshtje arabe dhe amerikane qe neve shqiptareve nuk na perket.
avatar
Equinox

268


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Fikrro prej 12.09.10 20:45

nexus shkruajti:Kjo eshte ceshtje arabe dhe amerikane qe neve shqiptareve nuk na perket.

Perderisa une i perkas fese muslimane dhe besoj ne librin e shenjet Kur'anin atehere eshte e drejt e imja qe te jap mendim e te kundershtoj...
avatar
Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Albi4all prej 12.09.10 23:03

sa per mua si musliman po te kisha mundsi nuk do ti lejoja
ma mir me vdek shehid se pa feeeeeeeeeeee...
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

235


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Equinox prej 13.09.10 9:09

Lufta mes BIBLES dhe KURANIT (lufta politike per dominim dhe hegjomonizem mes arabeve dhe amerikaneve) po shfaqet edhe ne tualete, ja dy shembuj :

Bibla


Kurani
avatar
Equinox

268


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Kinich-Ahau prej 13.09.10 20:34

Kurani konsiderohet si dicka shume e shenjte per vendet myslimane. Per njerezit gjerat e shenjta jane familja.shtepia,nje dhurate etj. ne qofte se nje dite dikujt do ti shkrepej qe te digjte ate cka ti e konsideron te shenjete , si do te ishte reagimi juaj?????..!!!!!!
Nje gje qofte e mire apo e gabuar duhet respektuar.
Ne qofte se kleriket ndihen te kercenuar nga myslimanizmi....nuk eshte kjo menyra per kunderveprim.....ka forma te tjera te cilat nuk bihen ne kundershtim me ligjet e fese se tyre
avatar
Kinich-Ahau

50


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Fikrro prej 13.09.10 21:42

Kishte qene nje here nje mbret i pasur ai kishte unazen me te mire dhe me te vlefshme qe ndonjehere ka ekzistuar por kishte edhe tre djem,e para se te vdiste luti nje sherbetor te tij mi beje edhe dy unaza shum te ngjashme me time qe e kam pra per ate unazen teper te vlefshme.Te tre djemve u tha se ''vetem ty do te ta jap unazen e vlefshme'',nuk donte qe djemet te armiqesoheshin per ate unaze.


Kur vdiq tre djemet kishin unazat e ngjashme secili thoshte se unaza ime ishte origjinalja bile as vete sherbetori nuk dinte se cili prej djemeve te tij e ka unazen origjinale edhe pse ai i kishte krijuar dy false,askush se dinte cilit ia kishte lene mbreti unazen origjinale vetem ai e dinte te verteten .Unazat ishin teper te njashme se qe nuk mund te dalloheshin me asgje.

Sot ato unaza jane tri fete qe mbizoterojn njerezimin:Ortodokse,Krishtere dhe Muslimane,secili nga ne thote qe feja jone eshte origjinalja dhe e pranueshme tek zoti por vetem njera eshte e verte e cila eshte ajo kete se di askush.Mbetet ende mister se cila fe eshte me e mira siq mbeti mister se cila unaze ishte origjinalja.

Prandaj Nexus njerezimi po lufton qe e vetja te mbizoteroj,ka te till qe bien aq poshte qe t'ia arrijne qellimit por ata gabohen nese mendojn ashtu duke djegur nje Kur'an qe eshte fjala e All-llahut i cili eshte burimi i nje feje aq te popullarizur ne bote,eshte marrezi per ta ate qe kane bere kete.

Nese nje mollė ėshtė e kalbur nuk do tė thotė qė te gjitha mollėt janė te kalbura.
avatar
Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  gjilanasi prej 13.09.10 21:57

Feja, besimi me i mire dhe me paqesore ne bote eshte BUDIZMI.
Te tjerat thirren qe jane fe te paqes por vetem nxisin lufte , urrejtje, vrasje, paragjykime, perdorimin e eksplozivit kunder atyre qe nuk jane sikur ata.
ZOTIN nuk ka nevoje ta mbroje askush, AI eshte aq i madh sa nuk ka nevoje per mbrojtjen e njerezeve.
Kjo qe bejne eshte qesharake por edhe per te qare, vrasin duke menduar qe po e mbrojne ZOTIN.
Te gjithe ata qe duan ta mbrojne Zotin jane kunder Zotit.
avatar
gjilanasi

424


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  nejse prej 13.09.10 21:59

ore ata qe djegin kuranin nuk kane fe AI do ti gjykoj,kapni mor digjni bin laden dhe jo kuranin dhe ti kunderviheni fese islame turp njerez pa fe,dhe per kta bukuroshat te sindazhi qe kan votuar per po turp te keni dhe ju te pa fe ,
avatar
nejse

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  benardi prej 14.09.10 8:32

vete fakti i pyetjes qe shtrohet ketu(ne lidhje me kuranin) eshte provokim

pyetja duhet te shtrohet po ashtu edhe per biblen apo edhe per libra te tjere te shejte dhe jo vetem per kuranin

kjo per shkak se nje australian dogji keto dite flete nga kurani dhe bibla dhe i vendosi filmimet ne yutube duke provokuar sentimentet religjiose te besimtareve anembane botes

ky eshte mendimi im
avatar
benardi

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Fikrro prej 14.09.10 15:38

benardi shkruajti:vete fakti i pyetjes qe shtrohet ketu(ne lidhje me kuranin) eshte provokim

pyetja duhet te shtrohet po ashtu edhe per biblen apo edhe per libra te tjere te shejte dhe jo vetem per kuranin

kjo per shkak se nje australian dogji keto dite flete nga kurani dhe bibla dhe i vendosi filmimet ne yutube duke provokuar sentimentet religjiose te besimtareve anembane botes

ky eshte mendimi im

Djegie te librave te shenjet mund te kete kudo, pyetja u be per shkak se lajmi per djegien e Kur'anit eshte perhapur ne gjithe boten dhe sidomos qe katoliket e cilesuan Kur'anin si liber me 300 faqe satanike, une enda nuk jam njoftuar te kete djegur ndonje Bibel sidoqofte une s'kam asgje kunder Bibles...
avatar
Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Pajtim prej 15.09.10 1:33

TURP per ata njerez nese veprojn ne ate menyr (djegin Kur'anin) ..
Zoti osht i Madh i Gjithpushtetshem kan mu denu veq per ket mendim e le mo nese vertet veprojn duke e djeg Kur'anin - Fjalen e All-llahut xh.sh...
avatar
Pajtim

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  benardi prej 15.09.10 19:37

Feja dhe globalizimi

Kjo javė qė sapo u mbyll ka qenė e mbushur me tension, pasiguri, frikė. Kjo ndodhi, le tė themi, pėr shkak tė disa deklaratave qė bėri pastori amerikan Terry Jones, i cili tha, se do tė digjte publikisht librin e shenjtė “Kuranin”. Fillimisht ai deklaroi, se do ta bėnte njė akt tė tillė, sepse, sipas tij, feja islame ishte e dhunshme.

Pastori Terry Jones, deklaroi se librin e shenjtė, “Kuranin”, do ta digjte nė shesh me rastin e pėrkujtimit tė 11 shtatorit.Njė deklaratė e tillė e ēmendur, provokoi reagime dhe protesta tė ashpra nė vendet islamike, si: Pakistan, Afganistan dhe shumė vende tė tjera. Madje, nga kėto protesta mbeti i vrarė edhe njė protestues afėr njė baze ushtarake tė NATO-s nė verilindje tė Afganistanit.

Pastori amerikan nuk ka qenė i qėndrueshėm dhe koherent me deklaratat e tij, sepse, mė vonė, deklaroi se aktin e djegies sė “Kuranit”, do e bėnte nė shenjė proteste kundėr ndėrtimit tė xhamisė nė Ground Zero (vendin ku, mė parė, kanė qenė kullat “Binjake”).Kjo ngjarje, duke parė proceset nė cilat ėshtė pėrfshirė bota nė njėzet vitet e fundit dhe sidomos pas ngjarjeve tė 11 shtatorit, nuk ėshtė njė rastėsi.

Pėrkundrazi, ajo ėshtė pasojė e njė seri aksionesh dhe politikash qė kanė ndjekur shtetet (qofshin perėndimore apo lindore).Nė dhjetė vitet e fundit kemi qenė dėshmitarė tė rikthimit tė fenomenit fetar tek marrėdhėniet ndėrkombėtare.

Mendimtarėt mendonin, se pėr shkak tė modernizimit dhe tė procesit tė shekullarizimit, fetė, dalėngadalė, do tė humbnin peshėn dhe influencėn qė kishin pasur mė parė. Koha po dėshmon, se parashikimet e tyre nuk qenė tė sakta, sepse feja, tashmė, po bėhet njė faktor mobilizimi pėr vendet nė zhvillim dhe me influencė politike nė vendet e industrializuara.Nė vitet e fundit feja ėshtė kryqėzuar nė mėnyrė tė paevitueshme me fenomenet e globalizimit.

Kjo ka ndodhur pėr disa arsye. Nė vend tė parė, nė epokėn e globalizimit ka mė pak identifikime gjeografike dhe fetare. Pėrhapja e fesė islami ka dalė jashtė vendeve tradicionale arabe dhe feja e krishterėt po e s’poston qendrėn e gravitetit tė saj, gjithmonė e mė shumė, nga vendet e industrializuara drejt vendeve nė zhvillim.

Nė vend tė dytė, po asistojnė kalimin nga format tradicionale tė praktimit fetar drejt formave fetare mė karizmatike dhe fondamentaliste. Fondamentalizmi duket sikur ėshtė forma qė i pėrshtatet mė mirė procesit tė globalizimit.Nė vend tė tretė, globalizimi, pėr shkak tė intensifikimit tė shkėmbimeve tregtare dhe tė rasteve tė takimeve njerėzore qė prodhon, ka pėrzier nė mėnyrė tė paevitueshme homogjenizimin e praktikave fetare.

Pėr shembull, ėshtė interesant fakti se edhe besimet fetare qė janė krejt tė ndryshme mes tyre, kanė filluar t’u referohen tė njėjtave tė mira qė janė tė dobishme pėr gjithė njerėzimin.Nė njė botė tė globalizuar dhe post-ideologjike, debati mbi rolin e feve tek marrėdhėniet ndėrkombėtare ėshtė fokusuar mbi binomin pėrplasje/luftė me civilizimeve.

Edhe pse, pothuajse, pėr dy dekada, qė nga rėnia e murit tė Berlinit, feja ka pasur njė rol faktik nė terrenin e konflikteve dhe pėr rrjedhojė tė marrėdhėnieve ndėrkombėtare, vetėm kohėt e fundit ky fenomen ka filluar tė trajtohet edhe nė kėndvėshtrimin teorik.

Feja, pas njė periudhė tė gjatė qė ishte e pėrjashtuar nga disiplina e marrėdhėnieve ndėrkombėtare, sot, mund tė themi se e ka zėnė pėrsėri rolin qendror qė kishte mbajtur pėr shekuj me radhė, qė nga koha ku Westfalisė.Sot, analistėt e marrėdhėnieve ndėrkombėtare e vendosin theksin nė mėnyrė tė veēantė mbi rritjen e instabilitetit ndėrkombėtar dhe mbi rolin e ri politik qė po ndėrmarrin ēdo ditė e mė shumė fetė nė arenėn ndėrkombėtare.

Manifestimi mė i qartė i njė instabiliteti tė tillė, do tė ishte lidhja e terrorizmit dhe fondamentalizmit fetar dhe ajo e fesė si forcė qė qėndron nė qendėr tė “pėrplasjeve tė civilizimeve”. Kjo, pothuajse, i ka bėrė analistėt ta mendojnė fenė nė mėnyrė ekskluzive si fenomen identifikues, qė nėnvizon njė kufij mes nesh dhe tė tjerėve nga ne.

Me kėto terma, raporti mes fesė dhe politikės ndėrkombėtare shikohet nė mėnyrė tė theksuar si gjenerator instabiliteti, konflikti dhe ērregullimi.Globalizimi, ėshtė proces/sistem qė i zuri vendin sistemit tė Luftės sė Ftohė.

Megjithatė, ndryshe nga Lufta e Ftohtė, globalizimi nuk ėshtė njė proces i ngurtė por i lėvizshėm, i vijueshėm, i cili, sjell bashkimin e tregjeve, shteteve dhe teknologjive nė njė shkallė tė pa parė nė tė kaluarėn dhe nė njė mėnyrė qė u lejon individėve, korporatave dhe tė vendeve tė pėrhapen nė mbarė botėn mė larg, mė shpejt, mė thellė dhe mė lirė se kurrė ndonjėherė mė parė. Ky proces/sistem bėri qė shumė raporte tė ndryshonin nė Botė.

Njė ndėr sfidat kryesore tė globalizimit janė kufijtė shtetėror dhe sovraniteti i shteteve. Globalizimi, falė zhvillimit tė lartė tė telekomunikacionit dhe mjeteve tė formimit, bėri qė njerėzit tė lėviznin tė lirė dhe tė zgjidhnin vendin dhe shteti ku tė jetonin dhe tė punonin. Pėr kėtė, ndryshe nga Lufta e Ftohtė, ku le tė themi se miku dhe armiku ishin tė qartė dhe tė dallueshėm, tek era e globalizimit kjo ėshtė e vėshtirė.Nė periudhėn e Luftės sė Ftohtė nuk kishte kurrfarė arsyeje pėr tė shtruar pyetjen: “Cilėt jemi ne”?

Pėrgjigja shihej hapur nė secilėn hartė qė pasqyronte dy sistemet e kundėrta, nė tė cilėn ndahej bota. Mirėpo, nė njė botė pa kufij, qė ndryshon pareshtur (siē ėshtė ajo e globalizimit), kjo pyetje merr njė rėndėsi tė veēantė. Pėr tė kuptuar mė mirė kėtė, le tė tregojmė njė shembull konkret. Pas ngjarjeve terroriste tė ndodhura nė vitin 2006 nė metronė e Londrės, qytetarėt e saj ishin tė shokuar dhe tė trembur.

Ata, pas kėsaj ngjarje udhėtonin me frikė, duke menduar se njė aksion terrorist i ngjashėm mund tė ndodhte nga ēasti nė ēast. Pa kaluar shumė kohė nga ngjarja tragjike, diku, nė njė nga stacionet e metrosė tė Londrės hipi njė grua e re me fytyrė tė mbuluar, pothuajse, tėrėsisht me shami. Edhe pse gruaja e re, ishte njė person krejtėsisht normal, e kulturuar dhe e shkolluar, shumė pasagjerė tė tjerė filluan tė mendonin dhe tė besonin se u kishte ardhur fundi, sepse ajo, sipas tyre, do tė hidhte nė ajėr veten dhe tė tjerėt.

Tė gjithė pasagjerėt mezi pritėn qė tė afrohej stacioni i parė i ndalesės pėr tė zbritur dhe pėr t’ia mbathur mesa tė mundnin. Gruaja e re mbeti, pothuajse, e vetme nė vagonin e metrosė dhe kjo vetmi pasqyroi gjendjen e pasagjerėve tė tjerė, qė ishte pėrzier me paragjykim. Shamia e saj jo vetėm mbulonte nderin e saj, por, le tė themi, qė edhe e veēonte me pasagjerėt e tjerė.

Bota, sot, ėshtė mbushur falė interesave tė caktuara shtetėrore, si dhe procesit tė globalizimit, me frikė, pasiguri dhe paragjykime. Megjithatė, nuk mund tė themi, se globalizimi ėshtė ai qė e ka prodhuar terrorizmin. Terrorizmi ka ekzistuar qė nga bota antike.

Terroristėt i kanė shkelur kurdoherė vijat kufitare shtetėrore nė kėrkim tė realizimit tė qėllimeve tė tyre (sidomos nė Evropėn e shek. XIX) dhe terrorizmi i Al Kaedės e ka zanafillėn e vet nė gjendjen e veēantė politike tė Lindjes sė Mesme, e cila ėshtė mė e hershem dhe dallohet tėrėsisht nga globalizimi.

Deklaratat e pastorit amerikan, nga ato qė thamė mė sipėr, nuk janė aspak tė vėrteta dhe nuk kanė qėllim pėr tė qenė si tilla. Nuk ėshtė aspak e vėrtetė qė feja islame ėshtė e dhunshme. Vetė fjala “islam” do tė thotė paqe.

Megjithatė, deklaratat e tij janė tė mbushura me paragjykime, tė cilat nuk lidhen me realitetin e botės islame, por me aksionet e disa personave (ose grupeve) tė cilėt pėrpiqen qė aksionet e tyre, pasi i bėjnė pėr qėllime tė caktuara, t’i justifikojnė nė emėr tė Zotit dhe tė fesė islame. Djegia e “Kuranit” as qė duhet tė mendohet dhe jo mė tė realizohet.

Tė djegėsh kėtė libėr tė shenjtė, do tė thotė tė mohosh ndjenjėn shpirtėrore tė mė shumė se njė miliardė e gjysmė myslimanėsh qė ka nė botė. Pra, do tė thotė tė provokosh njė konflikt qė bota nuk ka njohur kurrė me parė.Ne e kemi tė pamundur ta kuptojmė botėn ku jetojmė, nė rast se nuk pėrpiqemi tė pėrvetėsojmė dhe kuptojmė emocionet e saj.

Pėr kėtė arsye, qė bota tė jetoj nė paqe, duhet qė myslimanėt dhe tė krishterėt tė kuptojnė dhe tė respektojnė ndjenjat shpirtėrore dhe besimet e ndėrsjella fetare. Nė realitetin e sotėm, frika, poshtėrimi dhe shpresa mund tė shihen si pėrbėrės njėherazi natyrorė dhe njerėzorė tė qenieve njerėzore, sikurse janė tre pėrbėrėsit e gjakut: rruazat e kuqe, rruazat e bardha dhe plazma. Tė gjithė ne kemi nevojė pėr kėto elemente pėr tė bėrė njė jetė tė shėndetshme.

Mirėpo jeta varet nga drejtshpeshimi i duhur i tyre. Kur ndonjėri prej kėtyre elementeve ėshtė me shumicė ose pakicė, atėherė kjo vė nė rrezik drejtpeshimin e trupit dhe shėndetin afatgjatė tė tij. Drejtpeshimi i emocioneve ėshtė po aq jetėsor pėr “shėndetin e botės” sa edhe drejtpeshimi i gjakut pėr njeriun. Qė bota tė jetė e shėndoshė duhet qė Perėndimi tė shėrohet nga paragjykimi dhe Lindja nga frika.

Nė njė botė tė globalizuar, ku proceset e jetės janė tė ndėrlidhura dhe tė varura, njerėzit kanė mundėsi tė jetojnė nė paqe nėse do tė respektojnė njėri-tjetrin. Deklarata tė tilla, si ato tė pastorit amerikan, ngjallin urrejtje, frikė dhe pasiguri tek tė gjithė ne. Pėr kėtė arsye ato duhet tė dėnohet fuqishėm nga tė gjithė njerėzit, pavarėsisht bindjeve dhe besimeve fetare.

Unė, kam besim se bota, falė procesit tė globalizimit, ka filluar ta njoh mė mirė veten. Pėr kėtė, arsye mendoj, se deklarata tė ēmendura dhe provokuese jo vetėm qė nuk do tė jenė burim konfliktesh, por do tė jenė njė arsye mė shumė qė bota e civilizuar tė luftojė dhe tė sfidojė tė keqen.

Tė gjithė ne, bijtė e Zotit, banorėt e kėsaj bote, qofshim myslimanė, tė krishterė, hebrenj etj. Duhet tė jemi mė tė bashkuar se kurrė, qė tė jetojmė nė paqe, harmoni dhe respekt tė plotė. Ne duhet ta mposhtim tė keqen, frikėn dhe duhet tė besojmė tek shpresa dhe tek e mira pėr njė botė tė mbushur me paqe dhe lumturi.

Dr. Alban Daci
avatar
benardi

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Pink prej 16.09.10 13:00

Nuk eshte Normale te djegesh libra te shenjet qofshin keta libra te cilit do religjion apo besim.Problemi eshte qe te gjitha keto jane konspiracione.Sepse Amerika ndaloi dhe filloi luften ne shume vende dhe nuk qenka e afte te ndaloj nje prift qe te djege Kuranin Absurde.Se dyti Nese Kurani digjet do ngjalle shume tensione mes Myslimaneve dhe te Krishterve te cilet nuk do e shohin me njeri tjetrin drejt e ne sy apo me miresjellje.Se treti do kemi te Krishter te trembur nga ideja se kur do godasin Myslimanet perseri per djegjen e Librit te tyre Kuranit.Dhe se keterti do kemi Mysliman te mbushur me urrejtje kundrejt te Krishtereve.Kjo eshte mese e favorshme per Ameriken,pasi ky eshte qellimi i saj.Nese Myslimanet hakmerren kundrejt kesaj padrejtesie pra djegejes se Kuranit.Fare mire Amerika do i shpalle myslimanet si terrorist dhe do i fajesoi ata per c'do komplot tjeter te mundshem qe kryhet nga shtepia e bardhe,por qe do ju adresohet Myslimaneve fajesimi pasi inskenimi tashme eshte pregatitur, dhe c'do mysliman qe jeton ne Amerik do shihet me dyshim si pjestare i AL-KAEDES,nga populli i thjesht por jo nga vete federalet apo C,I,A etj kompani sepse ata e dine se si qendron realisht e verteta ashtu sic e dine te verteten dhe per rrezimin e kullave binjake.
avatar
Pink

27


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Dre1 prej 17.09.10 15:44

megjithese kudo muslimanet ne bote jan shum te shqetsuar pas kryerjes se ketij akti,denimi i merituar nga ALL-LLAHU gjeleshanuhu do tu jepet heret a vone ata qe e kryen ket akt.Ata kan djegur fjalet e ALL-LLAHUT gjlsh nje.
avatar
Dre1

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  DarkMaster prej 17.09.10 15:47

KUNDERRRRRRR !!!!!!!!!!!!!!
avatar
DarkMaster

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kunderrrrrrr

Mesazh  Blak Devill prej 17.09.10 18:08

kunderrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
avatar
Blak Devill

298


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Trigon prej 17.09.10 21:17

absolutisht kunder
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  genci prej 17.09.10 22:16

KUNDER ..... neve qudi qe spo na nshon toka jon qu pesh njerzit mos tquditen amerikant kur tju djeget far kishe aa ambasade a bese bese edhe shpia e bardh osht rrezik po gjyna se e hajn tjert pa faj e gjethmon ata shkaktart pshtoj po ishalla jo ket herr se hajn te pafajshmit po fajtort...
avatar
genci

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  ervin xhakolli prej 30.09.10 15:49

Per mua duhet djegur te gjitha fete jo vetem librat se jane nje trillim per njerzimin dhe fete jane te njejta por me fasada te ndryshme por me vjen keq me mbare njerezimin qe eshte kaq i pa ditur dhe i ven pas tyre (fese).
avatar
ervin xhakolli

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Uliks prej 02.10.10 12:55

absolutisht kunder
avatar
Uliks

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  juli_7 prej 03.10.10 2:10

Une qe po shkruaj jam kristian ortodoks, dhe besoj se eshte gabimi me i madh qe te fyesh besimin e miliona njerezve.
Nese nuk arrine te respektosh tjetrin mos prit qe te respektojne.Besoj se i gjithe sekreti ndodhet tek respekti.
Urrejtja sjell urrejtje dhe rracizmin.
Disa njerez te mbushur me urrejtje smire e rracizem per mua nuk jane qe duhet njerez te praktikojne fene dhe aq me teper besimin ne Zot.Vota ime eshte nje JO e madhe.
avatar
juli_7

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

;)

Mesazh  yamada prej 05.10.10 9:09

sigurisht qe kunder nuk e di se si mund ta bejne kete njerzt secili ka fejen e tij pse ta djegin librin e shejt tonin?
skan arsye.
avatar
yamada

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  lubina prej 06.10.10 16:17

Sigurisht mendoi qe ky gjest eshte i gabuar aq me teper qe kryhet nga nje predikues i nje feje tjeter qe perkundrazi duhet te ushqeje tolerancen ndermjet feve si vlere e mire e shoqerise. Megjithate po ta shohim ceshtjen nga nje kendveshtrim tjeter dhe pikerisht ne faktin se sa respektohet feja e krishtere ne vendet islamike do te thoja qe per te marre kete pergjigje mjafton mjafton tu hedhesh nje sy prgjigjieve ne kete forum.

Dikush tha “bibla edhe pse me disa keqintrpretime eshte fjjala e perendise“pra sipas tij bibla eshte e keq interpretuar, dhe kete e thote me siguri te plote ,po a nuk eshte ky mendim intolerant? Cdo gje ok. nese e justifikon qendrimin nepermjet zgjedhjes se besimit por ai thjesht dha nje konkluzion. Kjo nuk eshte asgje, por politikat e shteteve islamike veprojne pak a shume ne kete drejtim duke vene ne qender islamin dhe duke islamizuer cdo qelize te pushtetit shteteror dhe ne emer te tij duke gjykuar kulturen perendimore qe eshte e laicizuar por qe eshte ngritur mbi bazen e parimeve te krishtera, si materjaliste antifetare etj.(Keto jane deklarime publke te ketyre shteve) dhe si e tille duhet te islamizohet qe te gjeje shpetim. kjo politike shkon akoma me me tej duke lejuar ngritjen e terrorizmit i cili perseri justifikohet ne emer te allahut.

Me thoni a eshte tolerante kjo politike? Neqofte qe do te diskutojme per intolerance duhet te fillojme nga ketu; pasi djegia e kuranit eshte vetem nje pasoje dhe nje gabim i rende i krereve te kesai kishe qe gjithsesi eshte i izoluar

lubina

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  genci prej 07.10.10 21:33

ervin xhakolli shkruajti:Per mua duhet djegur te gjitha fete jo vetem librat se jane nje trillim per njerzimin dhe fete jane te njejta por me fasada te ndryshme por me vjen keq me mbare njerezimin qe eshte kaq i pa ditur dhe i ven pas tyre (fese).
ti a je ateist?
avatar
genci

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Pink prej 08.10.10 2:41

Eh c'rendesi ka kujt feje i perkasim.Personalish jam ateiste por me tingellon shume shemtuar djegja e nje libri fetar qofte ky liber Kurani, Bibla, Torah apo cdo liber tjeter fetar.Mbi te gjitha eshte ceshtje kulture.

Ne baze te kyre librave njohim besimin e para ardhesve tone,traditat e tyre dhe ritet zakonore ne baze te fese ,morali ,apo edukimit te mijera viteve perpara eres tone si dhe ne ditet e sotme.Kam lexuar diku ne nje liber dicka qe me ka bere shume pershtypje,qe ishte pak a shume si nje fabul dhe dua ta lidh me ceshtjen e fese.

Nje plak kishte nje unaz floriri dhe kishte tre djem,dhe nuk donte qe unazen te ja jepte vetem njerit qe pas vdekjes se plakut mos ti linte te bijte ne sherr per unazen.Dhe therret farketarin me te mire te zones dhe i thote dua te me gdhenedesh dy unaza si kjo por qe te mos dallojne aspak nga origjinalja.Farketari i beri sa dhe plaku nuk arrinte ti dallonte dot.

Dhe ja u dha te bijeve te tre unazat dhe vdiq ne paqe me mendjen e vete,plaku.Pas vdekjes te tre djemte e plakut zune te zihen me njeri tjetrin per unaza e imja eshte origjinale e jotja e gdhendura,por qe asnjehere su mor vesh se cila ishte unaza e vertet.Bijte e plakut supozohej se ishin tre shtyllat kryesore te besimit.Islamizmit, Krishterimit dhe Jeduizmit ose Cifute ndryshe ne gjuhen popullore.

Dhe qe atehere te tre fete ose perfaqesuesit e tyre ngren krye me njera tjetren se cila eshte feja e vertete, dhe te treja fete pretendojne seicila prej tyre qe eshte e vertet dhe dy te tjerat jane krijesa.
avatar
Pink

27


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  0 Negative prej 08.10.10 16:14

Dikur kam qėnė musliman, por ju kėshilloj ta... DIGJNIIIIIIIIII!!!
Nuk ka aspak lidhje me kulturėn dhe doket shqiptare.
avatar
0 Negative

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Fikrro prej 08.10.10 16:33

0 Negative shkruajti:Dikur kam qėnė musliman, por ju kėshilloj ta... DIGJNIIIIIIIIII!!!
Nuk ka aspak lidhje me kulturėn dhe doket shqiptare.

Tet them une ty diqka nje musliman kurr nuk mund ta nderroj fene e tij aq lehet kjo do te thote qe ti kurr nuk ke qene musliman ose rrethi yt ka qene musliman e ti jo po ta njohesh mire thellesin e muslimanizmit edhe po te duash atehere nuk do te mund te dalesh nga feja muslimane jo se eshte obligative por faktet sdo te lene te mendojne tjeter gje veq adhurimit te zotit tende All-llahut.

Keshillat iu jepen personave pa rruge jo atyre qe e kane zgjedhur rrugen e vet.
avatar
Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

e pa besushme.........

Mesazh  shero prej 08.10.10 21:30

po te ishte prift i vertet se besoi se do ta shpikte at ide,por qe kenka nje udhheqes i nje grupi te rrugacve edhe mund ta bej. denimi do ta zej me shpejt se do te arrij ta bej at veper te keqe,megjithse qeverija e amerikes do te mundohet ta fsheh cdo gje qe mund ti ndolli, per shkak qe mos te rritet vlera e KURANIT FAMLART.
avatar
shero

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Pink prej 08.10.10 22:47

0 Negative shkruajti:Dikur kam qėnė musliman, por ju kėshilloj ta... DIGJNIIIIIIIIII!!!
Nuk ka aspak lidhje me kulturėn dhe doket shqiptare.
Si s'ka lidhje c'eshte kjo ide absurde.C'do liber i shkruar eshte kulture me doke apo pa doke.Pse budallenje jane ata qe e kane lene te shkruar historin.Po te mos ishin ato libra si do e dinim ne sot menyren e tyre te jeteses besimet e tyre apo traditat.Shkrimet e tyre si do e dinim ne sot kaligrafin e tyre,apo deshifrimin e shkrimeve te lashta.Apo domethenien e pikturave ne shpella.Ok eshte mendimi jote personal qe ta djegin ashtu sic c'do kush ka shkruar opinionin e tij.Po te thuash qe s'ka lidhje me Shqiperin,i bie qe dhe feudalizmi Anglez dhe francez apo kolonizmi nuk ka lidhje me Shqiperin dhe kulturen tone po ja qe eshte nje histori e lene e shkruar per ne te njohim kulturen e njerezimit qe dhe eshte lende e detyruar per shkollat 9-te vjecare.Pastaj besimet fetare dhe doket fetare kane luajtur rol shume te madh ne vendin tone qe ne kohen e Ilireve Pagan dhe Romaneve te Krishter, e deri ne ditet e sotme.
avatar
Pink

27


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Detyra e Rradhes> Transformo: MITOLOGJINE NE HISTORI :D

Mesazh  white_electricity prej 13.10.10 5:08

ne realitet duhet te gjithe njerezit e mencur te bejme ndarje te prere,precise,analitike mes mitologjise dhe historise.
Myslimanet jane teper filozofues te ekzagjeruar dhe zakonisht te frustruar kur permendet religjioni.Me sa dihet profeti Muhammed ka kaluar 7 qiej dhe ka pare driten e Zotit (Allahut)
Une qe meditoj njoh gjithashtu 7 qiej-7 Chakra eshte e njejte per mua,secili qiell (chakra)permban nje bote emocionesh,ndjenjash,perjetimesh.
Madje une kam perjetuar si eshte te jesh ZOT dhe te Jetosh NE Driten e Bardhe.Meqenese secili Yogi pretendon te zgjoje kundalinin dhe te dergoje me ushtrime pranen-energjine shpirterore ne pjeset me te larta te trupit astral dhe kur arrine diku afer cepit te kokes (tek chakra apo qielli i fundit i 7-te) Yogi behet pjese E
Shpirtit Cosmic-Zotit-Natyres.Secili religjion,besim,dicipline spiritualiste apo dicka tjeter doemos te kete njerez qe kane kaluar ate shkalle te vetedijes(qiellit te 7-te apo chakres se 7-te).
-Mos valle mund te thoni ju qe mbroni religjionet qorrazi se une apo shume spiritualiste budiste,indian,indian te amerikes nuk kemi perjetuar po po te njejten eksperience qe ka perjetuar Muhammedi?
-Apo mos valle krishteret do te thone qe nuk mundet nje njeri te perjetoje te njejten gje qe ka perjetuar Krishti?Psh e dini qe shume njerez pyesin Krishtin per udhezime dhe marrin pergjigje nga Krishti sepse perdorin metoda mistike qe ndryshojne kimine e trurit duke vene gjendren hipofize te prodhoje dy-methyl-tryptamine qe mundeson aftesite telepatike,lexim mendjesh tek ai person?
-Cdo njeri mund te jete Profet,Perendi,Zot(Si pjese e Zotit apo vetem si qenie-qe eshte Zot),
ORIGJINALEEEEEE?? MOS FLITNI PER NIKE E REBOOK KETU???!!TURP
NJEREZ TE CIVILIZUAR???!?
Dhe poqese nuk mundeni te spjegoni profetizmin apo zotin me menyra shkencore duke u ndihmuar nga psikologjia,metapsikologjia,eshte kote fare,cdo gje madje edhe karakteristikat e zotit duhet permendur edhe ate duke u bazuar ne te dhena shkencoree,me ndihmen e fizikes,kimise,biologjise,etnologjise,religjioneve,etnobotanikes.Mvaresisht nga pikepamja qe keni do duhet ta Pershkruani Perendine!
Nje nder Perendite e Mia eshte Dielli.PSE?
Sepse Dielli ka sferen e vete helium qe eshte ajo energji te themi qe mundeson rredhjen e energjise elektrike,eshte ajo qe mundeson te kete zjarr ne toke,eshte ajo qe jep JETE.eshte ajo qe mundeson te marrim fryme e te punoje zemra.E keshtu me radhe....Eshte si karburante per funksionet e sistemit solar.
Kerkoj falje per kritikat nga administratoret.Eshte hera e pare dhe e fundit qe postoj jashte sferave te mia.
Qofte e Qete Mbreteria e Gaia-s.
avatar
white_electricity

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Pink prej 13.10.10 10:28

white_electricity shkruajti:ne realitet duhet te gjithe njerezit e mencur te bejme ndarje te prere,precise,analitike mes mitologjise dhe historise.
Myslimanet jane teper filozofues te ekzagjeruar dhe zakonisht te frustruar kur permendet religjioni.Me sa dihet profeti Muhammed ka kaluar 7 qiej dhe ka pare driten e Zotit (Allahut)
Une qe meditoj njoh gjithashtu 7 qiej-7 Chakra eshte e njejte per mua,secili qiell (chakra)permban nje bote emocionesh,ndjenjash,perjetimesh.
Madje une kam perjetuar si eshte te jesh ZOT dhe te Jetosh NE Driten e Bardhe.Meqenese secili Yogi pretendon te zgjoje kundalinin dhe te dergoje me ushtrime pranen-energjine shpirterore ne pjeset me te larta te trupit astral dhe kur arrine diku afer cepit te kokes (tek chakra apo qielli i fundit i 7-te) Yogi behet pjese E
Shpirtit Cosmic-Zotit-Natyres.Secili religjion,besim,dicipline spiritualiste apo dicka tjeter doemos te kete njerez qe kane kaluar ate shkalle te vetedijes(qiellit te 7-te apo chakres se 7-te).
-Mos valle mund te thoni ju qe mbroni religjionet qorrazi se une apo shume spiritualiste budiste,indian,indian te amerikes nuk kemi perjetuar po po te njejten eksperience qe ka perjetuar Muhammedi?
-Apo mos valle krishteret do te thone qe nuk mundet nje njeri te perjetoje te njejten gje qe ka perjetuar Krishti?Psh e dini qe shume njerez pyesin Krishtin per udhezime dhe marrin pergjigje nga Krishti sepse perdorin metoda mistike qe ndryshojne kimine e trurit duke vene gjendren hipofize te prodhoje dy-methyl-tryptamine qe mundeson aftesite telepatike,lexim mendjesh tek ai person?
-Cdo njeri mund te jete Profet,Perendi,Zot(Si pjese e Zotit apo vetem si qenie-qe eshte Zot),
ORIGJINALEEEEEE?? MOS FLITNI PER NIKE E REBOOK KETU???!!TURP
NJEREZ TE CIVILIZUAR???!?
Dhe poqese nuk mundeni te spjegoni profetizmin apo zotin me menyra shkencore duke u ndihmuar nga psikologjia,metapsikologjia,eshte kote fare,cdo gje madje edhe karakteristikat e zotit duhet permendur edhe ate duke u bazuar ne te dhena shkencoree,me ndihmen e fizikes,kimise,biologjise,etnologjise,religjioneve,etnobotanikes.Mvaresisht nga pikepamja qe keni do duhet ta Pershkruani Perendine!
Nje nder Perendite e Mia eshte Dielli.PSE?
Sepse Dielli ka sferen e vete helium qe eshte ajo energji te themi qe mundeson rredhjen e energjise elektrike,eshte ajo qe mundeson te kete zjarr ne toke,eshte ajo qe jep JETE.eshte ajo qe mundeson te marrim fryme e te punoje zemra.E keshtu me radhe....Eshte si karburante per funksionet e sistemit solar.
Kerkoj falje per kritikat nga administratoret.Eshte hera e pare dhe e fundit qe postoj jashte sferave te mia.
Qofte e Qete Mbreteria e Gaia-s.
Nese mundesh mund te me dergosh site-in qe permban kete shkrim e mesiperm sepse doja te kisha informacion me te tepert persa i perket 7 sferave te energjise,charma-s.Faleminderit
avatar
Pink

27


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  white_electricity prej 13.10.10 11:43

do te tregoj nje web faqe qe i ka shkurte dhe qarte informatat reth chakrave : http://www.algonet.se/~anki-p/Rootchakra.html , mirepo sa per te dhena me te hollesishme te sugjeroj te lexosh libra te shkruar nga Swami Vishnu Devanande si : HATA Joga Pradipika.Swami Devanande eshte burimi i joges moderne qe ushtrohet sot,me mjete dhe teknika mijevjecare te vjetra.
Dhe ju lutem Muhamedi ska perjetuar dicka tjeter pos projektimit astral pas hapjes se trurit te pavetedijshem, apo sic njeh shkenca moderne-Halucinacion.
sE fundja mund te dyshojme se Muhamed ka qene shizofren,mbase tek psikiatrat keto perjetime-komunikime jane shume te njohura nga pacientet shizofrene.Une s'mund ti them po ketij fakti,por smundem as te mohoj duke menduar me mendje te shendoshe.Sa qe s'mund te pohoj me 100perqind siguri qe Moiseu nuk ka qene i droguar me lulen (cata edulis) kur ka medituar dhe komunikuar me Zotin ne shkretetire.Ne fakt muslimante kane histori te bukur me kete droge.
avatar
white_electricity

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Ambra prej 20.11.10 20:13

JOOOO !!! as bibla , as kurani asnje , nuk ka askush te drejte ta beje kete gje

Ambra

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  yasmin prej 22.11.10 20:12

Sigurisht qe jam kunder....eshte nje krim shume i madh te digjesh nje liber dhe aq me teper nje liber aq te shejte si Kur'ani! Kullat binjake,nese me te vertete jane shembur nga militante islamik ne emer te Zotit sic pretendeojne,le ta dine te gjithe qe ne Kur'an eshte e ndaluar rreptesisht vrasja e njerezve te pafajshem dhe vrasja e vetes ne ndryshim nga ato qe pretendojne kamikazet...keshtu qe kullat nuk u shemben per nder te Kur'anit dhe nuk shoh asnje arsye te shendoshe qe te digjet per nder te viktimave! Nuk eshte aspak e pranueshme qe nje njeri i fese te djege nje liber te shenjte,cfare mesazhi transmeton ne kete rast nje prift qe ne fakt e ka per detyre qe te therrase per paqe dhe toleraence,ky palo prift t'shqetesohet me mire per skandalet seksuale te kishes sidomos per pedofili...Nese duan te bejne dicka per homazh te viktimave le te dalin per protesta me qellim zbardhjen e vertete te 11shtatorit ose per denimin e atyre qe thuhet se e kane marre per siper nje makabritet te tille! Gjss ta dije ai palo prift dhe te gjithe ato qe jane pro djegies se Kur'anit se po deshet ta digjni ,digjeni sa te doni se muslimaneve nuk iu bie aspak besimi ne ate liber vetem sa iu forcohet besimi edhe me shume ne librin e shenjte sepse, librat mund t'i digjni por jo zemrat e atyre qe besojne ne te!
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  KhalidVL prej 25.11.10 23:52

0 Negative shkruajti:Dikur kam qėnė musliman, por ju kėshilloj ta... DIGJNIIIIIIIIII!!!
Nuk ka aspak lidhje me kulturėn dhe doket shqiptare.Ti legen ke qene dhe je akoma!ca dokesh tregon ketu?!cfare s'paska lidhje me doket e fshatit tend keshtu?Kultura jone e ka treguar me kohe mirekuptimin fetar!Dhe cfare fiton ti po u dogj Kurani ose Bibla?Ai pastori qe jepte ato deklarata eshte thjesht nje leve nga njerez te tjere!Njerez qe e shohin boten si stallen e tyre(dhe njerez si ty ua bejne te lehte)dhe njerezimin si bagetite dhe pronen e tyre!I shkaterruan perandorite i bene te dy lufterat boterore tani duan ta shkaterrojne Islamin sepse eshte sistem jetese,mbeshtet punen e ndershme dhe ndalon kamaten!Ka ligjin e luftes me te drejtin dhe ska ushtri ne bote qe ti dali perballe dhe te thote qe luftoj Islamin!prandaj pergatitetn skenaret nga njerez te paskrupullt 11 shtatori,sulmet e metrove,rreziku i madh terrorist ne gjermani etj!kaq e aq arrestime,Al Qaeda etj etj!por 4 prej atyre qe FBI nxorri ne listen e rrembyesve jane gjalla akoma dhe sot!dhe nuk jane fshehur neper shpella 'sic ben bin-Ladeni' por jane pilote ne kompani internacionale(Bin-Ladeni ne fakt ka vdekur qe ne dhjetor 2001,madje per pak u prishi pune po mos ti kishin gjetur nje sozi cop cop ne fakt as arabisht nuk dinte mire bin_ladeni i ri)Bin Ladeni eshte kuruar me kohe ne spitalet amerikane,ka pasur takime kok me kok me kreun e CIA etj etj!G Bush dhe vellai i Bin Ladenit jane akoma aksionere ne nje firme naftenxjerrese ne Teksas!pra cilet jane armiqte me te medhenj per ata njerezit?muslimanet,te tjeret jane ne rregull sic i duan ata,marrin kredite dhe per pushime madje!te gjitha shtetet u kane borxhe,por ama jo besimteret muslimane!dhe gjeja qe u fuste tmerrin me shume Islami eshte feja me perhapjen dhe rritjen me te madhe ne bote!ti paske qene musliman keshtu?por me thuaj pse dole nga feja ngaqe nuk e shije realitetin e fese Islame tek telenovelat apo nuk e ndieje ritmin ne kenget e Rihanes dhe Madones?

KhalidVL

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  KhalidVL prej 26.11.10 0:11

white_electricity shkruajti:do te tregoj nje web faqe qe i ka shkurte dhe qarte informatat reth chakrave : http://www.algonet.se/~anki-p/Rootchakra.html , mirepo sa per te dhena me te hollesishme te sugjeroj te lexosh libra te shkruar nga Swami Vishnu Devanande si : HATA Joga Pradipika.Swami Devanande eshte burimi i joges moderne qe ushtrohet sot,me mjete dhe teknika mijevjecare te vjetra.
Dhe ju lutem Muhamedi ska perjetuar dicka tjeter pos projektimit astral pas hapjes se trurit te pavetedijshem, apo sic njeh shkenca moderne-Halucinacion.
sE fundja mund te dyshojme se Muhamed ka qene shizofren,mbase tek psikiatrat keto perjetime-komunikime jane shume te njohura nga pacientet shizofrene.Une s'mund ti them po ketij fakti,por smundem as te mohoj duke menduar me mendje te shendoshe.Sa qe s'mund te pohoj me 100perqind siguri qe Moiseu nuk ka qene i droguar me lulen (cata edulis) kur ka medituar dhe komunikuar me Zotin ne shkretetire.Ne fakt muslimante kane histori te bukur me kete droge.
Shoku nga e di ti qe Muhamedi ka pasur halucinacione apo ka qene skizofren kur nuk gjendet asnje gjurme per kete!A e ke lexuar ndonjehere Kuranin?a ke lexuar per jeten e tij?Kur profeti Muhamed eshte ngritur mbi qiellin e shtate,pasi eshte kthyer i ka lajmeruar njerezit ne qytetin e tij per ardhjen e nje karvani tregetar drejt atij qyteti i cili erdhi dite me vone me te njejtin pershkrim qe i kishte bere!se ulesh kembekryq duke bere formuar rreth me gishtin e madh dhe tregues te duarve duke u zhytur ne mendime nuk do te thote qe je profet apo zoti si kishe shkruar!Nje basketbollist nga stervitja mund te jete me i gjati ne trup ne rruge por jo se e sundon boten

KhalidVL

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  beno prej 26.11.10 16:26

white_electricity shkruajti:do te tregoj nje web faqe qe i ka shkurte dhe qarte informatat reth chakrave : http://www.algonet.se/~anki-p/Rootchakra.html , mirepo sa per te dhena me te hollesishme te sugjeroj te lexosh libra te shkruar nga Swami Vishnu Devanande si : HATA Joga Pradipika.Swami Devanande eshte burimi i joges moderne qe ushtrohet sot,me mjete dhe teknika mijevjecare te vjetra.
Dhe ju lutem Muhamedi ska perjetuar dicka tjeter pos projektimit astral pas hapjes se trurit te pavetedijshem, apo sic njeh shkenca moderne-Halucinacion.
sE fundja mund te dyshojme se Muhamed ka qene shizofren,mbase tek psikiatrat keto perjetime-komunikime jane shume te njohura nga pacientet shizofrene.Une s'mund ti them po ketij fakti,por smundem as te mohoj duke menduar me mendje te shendoshe.Sa qe s'mund te pohoj me 100perqind siguri qe Moiseu nuk ka qene i droguar me lulen (cata edulis) kur ka medituar dhe komunikuar me Zotin ne shkretetire.Ne fakt muslimante kane histori te bukur me kete droge.


Kush e krijoi ate "zotin" tend , Diellin?

Me qe paske arsye ta quash Muhamedin a.s. shizofren dhe jep referenca se secili nga ne mund te pretendoje se eshte profet, zot,,,
Me gjeje nje shizofren qe tregon hollesisht per krijimin e embrionit, 15 shekuj me pare (kur shkenca shekullin e kaluar e ka zbuluar , fal teknologjise), nje shizofren qe tregon per krijimin e Universit, ate kohe kur per njerezit ka qene iluzion, qe tregon per anomalit dhe ndarjet e llojeve te ujit, qe tregon per sherimet e gati cdo semundje, qe tregon se si do te jete e ardhmja e popujve ...aq me teper kur ky "shizofren" ka qene analfabet, s'ka ditur shkrim dhe lexim, por shkenca aktuale fal teknologjise, asnje shkronje te tij ne hadithe s'e hudh poshte! Kurse e pamundura eshte e pafuqishme kur flitet per Ligjet e Kur'anit, e qe shkenca ti nen-vlersoje!
Teoria ,se cdo kush mund te arrij nje "fuqi te mbinatyrshme" me ndihmen e fjaleve magjepse, veprimeve ne forme te formulave, i bindur nga ndihma e djallit, eshte e mundeshme,,, por kjo aspak s'te jep te drejten te thuash se je "zot" apo "profet",,,,sepse qeniet ne toke nje dite vdesin, kurse Zoti, Krijuesi i ēdo gjeje ne qiell dhe ne toke s'vdes kurre...
avatar
beno

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  beno prej 26.11.10 16:40

Fikrro shkruajti:Kishte qene nje here nje mbret i pasur ai kishte unazen me te mire dhe me te vlefshme qe ndonjehere ka ekzistuar por kishte edhe tre djem,e para se te vdiste luti nje sherbetor te tij mi beje edhe dy unaza shum te ngjashme me time qe e kam pra per ate unazen teper te vlefshme.Te tre djemve u tha se ''vetem ty do te ta jap unazen e vlefshme'',nuk donte qe djemet te armiqesoheshin per ate unaze.


Kur vdiq tre djemet kishin unazat e ngjashme secili thoshte se unaza ime ishte origjinalja bile as vete sherbetori nuk dinte se cili prej djemeve te tij e ka unazen origjinale edhe pse ai i kishte krijuar dy false,askush se dinte cilit ia kishte lene mbreti unazen origjinale vetem ai e dinte te verteten .Unazat ishin teper te njashme se qe nuk mund te dalloheshin me asgje.

Sot ato unaza jane tri fete qe mbizoterojn njerezimin:Ortodokse,Krishtere dhe Muslimane,secili nga ne thote qe feja jone eshte origjinalja dhe e pranueshme tek zoti por vetem njera eshte e verte e cila eshte ajo kete se di askush.Mbetet ende mister se cila fe eshte me e mira siq mbeti mister se cila unaze ishte origjinalja.

Prandaj Nexus njerezimi po lufton qe e vetja te mbizoteroj,ka te till qe bien aq poshte qe t'ia arrijne qellimit por ata gabohen nese mendojn ashtu duke djegur nje Kur'an qe eshte fjala e All-llahut i cili eshte burimi i nje feje aq te popullarizur ne bote,eshte marrezi per ta ate qe kane bere kete.

Nese nje mollė ėshtė e kalbur nuk do tė thotė qė te gjitha mollėt janė te kalbura.


Kjo peralla me te atin dhe djemt e tije duket e bukur,,, madje ndikon si katalizator i gjumit.
Por, realiteti eshte ndryshe!
Zoti, i cili eshte Nje dhe i Vetem, s'ka krjuar tri, pese apo qindra fe!
Nje fe e vetme ka qene te Zoti, qe nga krijimi i Adeimt dhe Haves
(Adamt dhe Eves), por ajo ka pas trajta te ndryshme, kjo ka qene ne varshmeri nga etapat e zhvillimit njerezor, por te gjitha fete (njera pas tjetres) kane thirur ne Njeshmerine e Zotit dhe rruajtjes se rendit ne toke. Kur ne skene shte paraqitur nje fe, nga te derguar te posachem te Zotit, feja paraprake eshte afatizuar, sepse njerezimi ka ndryshuar ne zhvillimin e saj dhe ligjet e asaj feje kane humbur kuptimin. Deri me ardhjen e Islamit ne sken, secila fe ka paralajmeruar per nje fe te fundit , qe do jete deri ne Diten e Gjykimit.
avatar
beno

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  yasmin prej 26.11.10 17:43

KHALID dhe beno ju lumte! Keshtu flitet!
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  cybernet prej 27.11.10 16:53

white_electricity shkruajti:ne realitet duhet te gjithe njerezit e mencur te bejme ndarje te prere,precise,analitike mes mitologjise dhe historise.
Myslimanet jane teper filozofues te ekzagjeruar dhe zakonisht te frustruar kur permendet religjioni.Me sa dihet profeti Muhammed ka kaluar 7 qiej dhe ka pare driten e Zotit (Allahut)
Une qe meditoj njoh gjithashtu 7 qiej-7 Chakra eshte e njejte per mua,secili qiell (chakra)permban nje bote emocionesh,ndjenjash,perjetimesh.
Madje une kam perjetuar si eshte te jesh ZOT dhe te Jetosh NE Driten e Bardhe.Meqenese secili Yogi pretendon te zgjoje kundalinin dhe te dergoje me ushtrime pranen-energjine shpirterore ne pjeset me te larta te trupit astral dhe kur arrine diku afer cepit te kokes (tek chakra apo qielli i fundit i 7-te) Yogi behet pjese E
Shpirtit Cosmic-Zotit-Natyres.Secili religjion,besim,dicipline spiritualiste apo dicka tjeter doemos te kete njerez qe kane kaluar ate shkalle te vetedijes(qiellit te 7-te apo chakres se 7-te).
-Mos valle mund te thoni ju qe mbroni religjionet qorrazi se une apo shume spiritualiste budiste,indian,indian te amerikes nuk kemi perjetuar po po te njejten eksperience qe ka perjetuar Muhammedi?
-Apo mos valle krishteret do te thone qe nuk mundet nje njeri te perjetoje te njejten gje qe ka perjetuar Krishti?Psh e dini qe shume njerez pyesin Krishtin per udhezime dhe marrin pergjigje nga Krishti sepse perdorin metoda mistike qe ndryshojne kimine e trurit duke vene gjendren hipofize te prodhoje dy-methyl-tryptamine qe mundeson aftesite telepatike,lexim mendjesh tek ai person?
-Cdo njeri mund te jete Profet,Perendi,Zot(Si pjese e Zotit apo vetem si qenie-qe eshte Zot),
ORIGJINALEEEEEE?? MOS FLITNI PER NIKE E REBOOK KETU???!!TURP
NJEREZ TE CIVILIZUAR???!?
Dhe poqese nuk mundeni te spjegoni profetizmin apo zotin me menyra shkencore duke u ndihmuar nga psikologjia,metapsikologjia,eshte kote fare,cdo gje madje edhe karakteristikat e zotit duhet permendur edhe ate duke u bazuar ne te dhena shkencoree,me ndihmen e fizikes,kimise,biologjise,etnologjise,religjioneve,etnobotanikes.Mvaresisht nga pikepamja qe keni do duhet ta Pershkruani Perendine!
Nje nder Perendite e Mia eshte Dielli.PSE?
Sepse Dielli ka sferen e vete helium qe eshte ajo energji te themi qe mundeson rredhjen e energjise elektrike,eshte ajo qe mundeson te kete zjarr ne toke,eshte ajo qe jep JETE.eshte ajo qe mundeson te marrim fryme e te punoje zemra.E keshtu me radhe....Eshte si karburante per funksionet e sistemit solar.
Kerkoj falje per kritikat nga administratoret.Eshte hera e pare dhe e fundit qe postoj jashte sferave te mia.
Qofte e Qete Mbreteria e Gaia-s.Qka je bre tu ingjizu pash familjen
Nese mendon qe "Dielli" osht perendi shko shiti kto shpifje tjeter kund se ktu s'ti blen kerkush .
E masi Dielli po na japka jet e po na rrehka zemra shkaku i diellit , pse pra rreh Zemra edhe naten , zgjohu prej gjumit se t paska kaplu ni gjum i thellė i mosdijes.
All-llahu te udhėzoftė nga e drejta
avatar
cybernet

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  toni_bbb2000 prej 12.12.10 6:53

jam shum kundra personalisht jo se jam fantik per fene po qe ky liber nuk esht i prepunum dite pas dite ose dore pas dore siē jan gjith librat tjer jo ky liber per mendim tim asht e pa prekun edhe kush e djeg asht nje qenie djalli , vetem ne baze te ti mundeni te gjeni rrugen e drejt edhe te gjeni ēfare te doni per me shum ja po ju them disa shembuj si disa njerzeve viti 2012 do te jete fundi i botes po ra poshte vete nga dora e shkences pse ? pergjigja asht kjo se me kur-an nuk jemi ne kete vit d.m.th 2010 , ata qe e kan studiu do me kuptojne

te fala
avatar
toni_bbb2000

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Angeloflight prej 12.12.10 14:04

Djegja e Kuranit kallzon formen me te ulet te injorantit.

Nji njeri i urte nje here pat thane se te diturit studiojne fete dhe nuk gjejne asgje ne to perpos ngjashmerive, kurse injorantet te kunderten.

Te mos harrojme se kjo fushate eshte projekt i qifuteve per te shtyre boten e Krishtere (te bardhe) ne lufte me ate Muslimane!

avatar
Angeloflight

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Idlir prej 13.12.10 10:36

White_electicity; informacioni si edhe komenti yt per mundesite kozmike te cdo njeriu, mu duk shume interesant dhe human. Do te ishte mire, mendoj, sikur te kishim kontribute me te zgjeruara prej teje ne kete drejtim. Ndoshta eshte me mire per njerezit qe te vetendihen si potenciale spirituale, profetike sesa si rober; me mire si partnere te ZOtit se sa te neneshtruar te Tij, pasi, ne Kuran (meqe Kurani eshte ne qender te diskutimin kete cast), All-llahu thote (le ta marrim te mireqene per nje cast) se: "Ju krijova Zoter ne toke" (Suren nuk e mbaj mend ). Gjithashtu, po ne Kuran mund te lexohet nje porosi e All-llahut (nuk do tA CITOJ FJALE PER FJALE: O njeri, nisu e shko neper shkretetire. Po te tha dikush, se "si do shkosh, a nuk ke frike te jesh vetem:, ti thuaji: nuk jam vetem, kam All-llahun shok. Keto dy rrefime, me duket se jane shume te bukura, gati fantastike. Kuptimi i tyre me vjen shume i madh. Shiko se cfare dinjiteti, vendi dhe autoriteti i njihet njeriut prej Supremit! Nuk eshte pergjegjesi e Zotit (besoj) qe interpretues te ndryshem, sidomos muslimane, i anashkalojne keto dy momente madheshtore, dhe e paraqesin njeriun si karikature, apo si nje qenie qe duhet te relatoje me All-llahun nepermjet frikes, interesit (ne xhenet apo ne xhehenem, etj), apo neneshtrimit. Po ne kuran, pohohet prej Zotit se (Ju krijuam sipas shembelltyres Sone; dhe afermenesh qe nuk behet fjale per pamje fizike, por per cilesite dhe potencialet e njeriut, me origjine tek Zoti dhe te ngjajshme me te (me ndryshim ne mase, por jo ne cilesi a lloj).
avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Idlir prej 13.12.10 10:45

Sa i perket djegies apo jo te Kuranit, kjo teme - dileme, le tw shtrohet sipas rendit kronologjik pas se cilit jane perpiluar (zbuluar) librat e shenjte. Me para Kuranit ishte Dhiata e Re, e para saj Dhiata e Vjeter, Vedat Hiduse etj. Pse t'ia fillojme nga fundi? Pse te mos ia fillojme nga fillimi, mbasi eshte me kronologjike?

Sa per Muhamedin; mirekuptimi i Tij ka qene (sipas c'kemi lexuar" me i dukshem se i paraardhesve te tij profetike. Davidi, psh, i vrau 400 prifterinj idhujtare, ndersa Muhamedi nuk ia ndaloi te krishtereve te Arabise mbajtjen e ikonave, kryqeve e manastireve, edhe pse keto ishin ne kundershtim me doktrinen e Tij islame. Te kunderten bene muslimanet me vone. Sot, ne mos gabohem nqs nje i krishtere kapet ne Qabe (Kibla) pushkatohet. Dhe eshte shteti qe e ka miratuar kete ligj, qe eshte krejt kunder filozofise se respektit reciprok qe solli e zbatoi Muhamedi, ky burre i admiruar prej personaliteteve me te larta te artit boteror) B. Shou, Gete etj), personalitete me fizionomi fetare te krishtere dhe jo islame.
avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pro apo kunder djegies se Kur'anit

Mesazh  Idlir prej 13.12.10 10:59

Njehere nje arab u ankua tek Profetindaj nje arabi tjeter. Muhamedi i th "Ke te drejte". ASrabi tjeter, i paraqiti kunderargumenta, ne mbrojtjen e vet dhe Profeti i tha: "Ke te drejte". Nje person i trete, me mendje sitonen, qe themi se e drejta eshte: o ketej, o andej, i thirri: Prit nje minute oo I derguar i All-llahut. Si qenka keshtu? Edhe ky, edhe ai, paskan te drejte? Cili pra ka te drejte? Muhamedi iu pergjigj: "Edhe ti ke te drejte".

Mua me duket se kemi ketu nje lexion te vertete e nje kuptim te ndritur. Nga pika te ndryshme shikimi, konkluzionet e gjykimet jane te ndryshme. Te ndryshmet nuk jane doemos asgjesuese te njera tjetres, por me se shumti plotesuese. Fizika kuantike, na jep mundesine qe ta kuptojme me mire kete veprim te Muhamedit, por nuk po zgjatem, me shprese se dikush tjeter ketu, do ta zhvilloje me tej. Me vone erdhen kleriket te cilet e katranosen punen. Duke kujtuar se benin percjelljen e vertete te veprimeve te Muhamedit, apo verseteve kuranore, ata futen botekuptimet e tyre, here me vetedije, e here ne menyre inkoshiente. Njeriu gjen ne fytyren e tjetrit, ate qe ka deshire ter gjeje (ka edhe nje varjant tjeter). Keshtu, gabimi behet kur inerpretimet apo komentet e "studjuesve) i marrim per kuptime autentike te Kuranit (Bibles, vedave, etj), dhe, me keq akoma, kur gjykimet e njerezve (besimtare, klerike etj), i marrim si gjykime te Zotit. E keshtu, nuk djegim Kuranin, por djegim"jorganin per nje plesht), ne vend qe te heqim pleshtin e te mbajme jorganin. Pleshti eshte mendja jone zevzeke dhe e ngushte, dhe deshira jone frenetike e cmendurake per tu dukur, pa e verteta nuk na intereson fare.
avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi