Pėrbėrsitė e Mrekullisė!

Shko poshtė

Pėrbėrsitė e Mrekullisė!

Mesazh  Fikrro prej 31.08.10 22:00

Mesazhi i Eklipsit


Pakti i Hėnės dhe Diellit
(Eklipsi)


Keni menduar ndonjehere cilet jane perberesit e mrekullise.

Ka pare ndonjehere mrekulli syri juaj.

C'ka nese une them qe ju keni pare shume here mrekulli, do me besonit.

Mrekullia eshte perzierja e dy gjerave kontraste p.sh llogaritni:

Dielli+Hena=Eklipsi
-Cdo kush do qe te dal i pari.
Por c'ndodhi qe Hena te dal para Dielli te madh dhe gjigant.
Pse e lejoi Dielli e nuk e shkriu me nje rreze te vetme.Dielli


Hena

+Ndermjet henes dhe diellit eshte nje pakt a e dini qe:
Hena gjate nates eshte e mahnitshme,Dielli gjate dites eshte i mrekullueshem.

E verejtet hena cilesohet si femer prandaj e quajta ''e mahnitshme'', e dielli cilesohet si mashkull prandaj e quajta ''i mrekullueshem''.

-Po ky eshte pakti ndermjet tyre.

+Jo!
Ky eshte mesazhi per njerezimin,se nje femer ka me shum perparesi se nje mashkull,kete e tregon edhe vete eklipsi qe hena del para diellit e pakti ndermjet tyre eshte diqka tjeter.

-Cili eshte ai pakt pse hena del para diellit.

+Pakti eshte qe edhe hena ta shijoj mrekullin e diellit.

-Cila eshte ajo mrekulli?

+ Mrekullia eshte qe edhe hena te mund ta shijoj te pakten per nje qast njerezimin dhe token e ti shoh ne rrezet e diellit,ti shoh me te shendritshem,ti shoh te zgjuar e aktiv.

-Pse e lejoi dielli kete?

+ Eh ky eshte nje shperblim per henen qe ia mundesin dielli.

-Cili eshte ai shperblim?

+ Dielli i eshte mirenjohes Henes qe gjate nates se erret nuk e le njerezimin vetem por i ndriqon me rreze te bardha,kjo eshte arsyeja pse dielli gjigant e lejon qe hena te dal ta shoh njerezimin ne drite.

-Atehere pse hena nuk eshte gjithnje e plote por shpesh eshte gjysmake.
+ Hena nuk eshte gjysmake erresira ia merr gjysmen siq e sheh edhe ne foto.

-Pse erresira ia merr gjysmen?

+ Qe ta mbuloj driten e saj,erresira eshte vetiake ajo do qe ta mbizoteroje token nuk e do henen qe te perzihet don te jete mbigjithqka.

- Atehere pse nuk e merr te teren ate henen por ia merr vetem gjysmen?

+ Erresira nuk eshte aq e fuqishme sa qe ta mbuloj henen.

- Por pse atehere rete e zeza e mbulojn henen?
+ Rete e zeza nuk deshirojn qe hena te jete deshmiatre e ndonje krimi te tmerrshem qe ndodh naten ne erresire nga njerezit ndermjet vete,prandaj rete e fshehin se hena eshte e ndjeshme.

- Pse krimet e tmerrshme nuk ndodhin diten por naten?

+ Krimet ndodhin edhe diten,por meqe hena eshte femer e dielli mashkull,kriminelet me pak i frikesohen henes per kete naten ndodhin krime te tmerrshme.Dielli eshte me i forte emocionalisht ai u bene ball krimeve.

- Pse dielli nuk shfaqet edhe naten mbasi eshte aq trim?

+ Per dy arsye:
1.Duhet te kujdeset per anen tjeter te botes,qe ti rrezatoj pak ata.
2.Ta lere kete anen tjeter te tokes te pushoj,kujto qe rrezet ultra vjollce sa jane te dobisheme jane edhe te demshme,nje toke si e jona nuk do te mund te duroj rrezet e diellit non stop pa u ndal.

- E pse dielli fshihet mbas reve edhe diten e fillon te bjere shi?
+ Jo dielli nuk fshihet mbas reve ai i ngrohe rete e zeza ne menyre qe ato ta leshojne shiun.

-Pse i ngrohe dielli rete?
+ Dielli ua bene reve te zeza nje favor,sepse rete e bardha e marrin ligesin,dhe mekatet e njerzimit nga toka pastaj ato erresohen e behen te zeza.Dielli eshte ai qe i rrezon me rreze e ua qet reve te zeza ligesin e njerezimit ne forme te shiut i zbardh ato perseri,e ligesia del nga rete me vetetima e bubullima te tmerrshme,bubullima eshte e qara e reve.

-Po vetetimat pse shfaqen?
+ Nganjehere rete terbohen aq shum sa qe i leshojne ato vetetima plot elektricitet ne toke pasi qe e akuzon token pasi qe ajo mban shum ligesi e mekate.Rete jane te pafuqishme nuk mund ti mbajne mekatet e ligesit e njerezimit.

-Po cka nese dielli nje dite nuk do te vij me fare.C'do te ndodh me ne atehere?

+ E di qe ka edhe diqka mbi diellin.

-Kush eshte ai?

+ Eshte ZOTI,ai krijues i gjithqkaje qe per 6 dite ka krijuar token tone,ai e urdheron diellin te shfaqet dhe ai e urdheron diellin te zhduket.

-Po paktin ne mese diellit dhe henes ZOTI i ka urdheruar te behet apo jo?

+ Jo paktin e kane bere ata vet,dielli dhe hena si bashkpunues te mire qe jane,dhe ketu na del mesazhi kryesor.

-Cili eshte ai mesazh?

+ Mesazhi eshte qe: ''nese dojm te arrijm nje mrekulli me njeri-tjetrin duhet te bashkpunojm siq bashkpunuan dielli e hena e arriten ta bejne mrekullin e EKLIPSIT.

-Aha..........
Per ata qe besojn ne mrekulli
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pėrbėrsitė e Mrekullisė!

Mesazh  Fikrro prej 01.09.10 19:18Mrekullia eshte mesazh,per ata qe mund ta deshifrojne.

Mrekullia eshte deshmia,por jo per ata qe mbyllin me dy duart syte e nuk duan te shohin.

Mrekulli eshte edhe fjala,ajo fjale qe le mbresa ne koken tende.

Mrekulli eshte loti i cili qan si shiu.

Mrekulli eshte toka e cila nuk shkrihet nga llava qe e mban brenda,a thua a i vjen tokes me rende qe ta mbaje llaven e nxehte apo mekatet tona.

Mrekulli eshte vet mrekullia.

Mrekulli eshte edhe uji i pashterrshem.

Mrekullia eshte cdo qe qe shijohet e nuk blehet.

Mrekulli je edhe ti.


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tėrbimi i Tokės!

Mesazh  Fikrro prej 04.09.10 16:06

Mesazhi i Vullkanit

Pakti ne mes Ujit dhe Zjarrit
(Vullkani)


Keni pare ndonjehere Llaven e nxehte.

Keni pyetur ndonjehere veten,per cka sherben ajo Llave.

Cili eshte pakti mes Ujit dhe Zjarrit,cili eshte ai mesazh.

Kjo Toke eshte me e foret me shum se se qa ju mendoni,kjo toke mban me te lehten e erret,dhe kjo toke mban me te renden e ndritshme.

-A thua pse toke i mban te keqijat e nuk i leshon te biejn poshte?

+ Zoti eshte ai qe e urdheron qe toka ti mbaj edhe te mirat edhe te keqijat,e di qe nese e pyet token kend e ke me rende ta mbash e di cfar do te thote:
''Njerezit e papaster ata qe kan kryer mardhenie seksuale e nuk jane pastruar,dhe mekatet e njerezimit''.-Po pse toka eshte e ndotur?

+Jo,toka nuk eshte e ndotur ne dhe veprat tona jemi ata qe e ndotim.

-Po toka cfare eshte?

+Toka eshte kufiri mes Zjarrit dhe Ujit.
-Por pse,Zjarri dhe Uji urrejn njeri tjetrin qe toka duhet ti ndaje?

+ Jo zjarri dhe uji nuk urrejn njeri tjetrin ata e perbejne Terbimin e Tokes.

-Kush eshte ai terbim?

+Ai eshte Vullkani,ajo Llave e nxehte dhe perveluese,ajo Llave qe shkaterron gjithqka cfare ka perpara.-Po kush e bene Llaven?

+Ta thash Llava ose Vullkani eshte bashkpunimi ne mes Ujit dhe Zjarrit perkatesisht bashkimi i tyre.

-Pse quhet Terbimi i Tokes?

+Sepse Toka ne ate moment terbohet nga mekatet tona dhe Llava shperthen,shperthen e shperthen derisa terbimi i saj e prek edhe qiellin lart.

-Po kjo Llave te vret?

+Jo Llava nuk vret ti duhet te mesosh nga ajo.

-Cfare duhet te mesoje?

+Qe sado i terbuar te jesh mos i lendo te pafajshmit.

-Por Llava lendon dhe vret?

+Llava lendon e vret ate njeri qe i rri afer,kujto toka e alarmon terbimin e saj para se llava ti dal mbi.

-Cdo te thuash qe toka paralajmeron?

+Toka paralajmeron me tymin e saj e thote ikni se ketu do vij terbimi im,e ti duhet ta kuptosh paralajmerimin e saj nese do te jetosh.
-Por kjo Llave ka vrare mijera njerez?

+Llava Vullkanike ka vrare njerez eshte shum e vertete,por ata njerez qe shum e munduan dhe e torturuan sa qe durimi i saj s'mundi me,kujto qe edhe per ata kishte paralajmerim per terbimin e saj.

-Po ky Vullkani sic me ka vrare te tjeret mund te me vrase edhe mua?

+Vullkani nuk te vret nese ti nuk emundon me mekate e gjera te ndaluara.

-Po ky Uji pse se shuan dot terbimin e tokes?
+Terbimi i Tokes eshte i pashuar,ate se shuan askush pervec Zotit.

-E pse Zoti e ke Token te Terbohet?

+E pse Zoti te le ty te terbohesh,ti s'ke asgje me shum se toka perkundrazi toka eshte shum me e madhe dhe me e fuqishme se sa ti.Normal qe edhe terbimi i saj eshte me i madh e me i fuqishem se sa terbimi yt.

-Po ky zjarri pse nuk e shuan terbimin e tokes?
+Edhe zjarri eshte i pafuqishem kunder terbimit te tokes.

-Po cili eshte pakti ne mes Ujit dhe Zjarrit?

+Ky eshte pakti me i mire qe ka ekzistuar ndonjehere.

-Cili eshte ai pakt,pse Uji dhe Zjarri e bejne terbimin e tokes Llaven Vullkanike?


+Pakti eshte i dyfisht:ky pakt eshte edhe ne favor te Njerezimit edhe ne favor te Tokes.

-Cili eshte favori i Njerezimit?

+Favori i Njerezimit eshte qe ky pakt nuk e lejon token qe te pelcase nga terbimi e te shkaterrohet e gjith bota perfshire edhe njerezimin.

-Po favori i Tokes cili eshte?

+Favori i Tokes eshte qe ky pakt nuk e lejon qe toka ta mbaj brenda terbimin e saj por e lejon qe ta hedh ne siperfaqe jasht saj.

-Po ky pakt ne mes Ujit dhe Zjarrit si u be?

+Ky pakt u ka konvenuar edhe ketyre te dyve edhe Ujit edhe Zjarrit.

-Pse?!!!

+Mekatet e felliqura te kesaj toke nuk mund ti pastroj as Uji e as Zjarri.

-Po si asht,Uji eshte pastrues i mire?

+Po eshte e vertete por uji nuk mund ti pastroj brendesin shpirterore te njeriut,e di ti se sa shum ka njerez me ndjenja te keqija e negative.

-Po zjarri eshte ai qe i djeg i zhduk?

+Po eshte e veretet por mbetet hiri ne fund prap se prap toka e mban ate hirin d.m.th qe nuk e zhduk plotesisht.

-E kush i zhduk atehere?

+I zhduk Llava Vullkanike,ajo qe nga do qe kalon nga mbrapa le nje qull,ai qull qe kur te ftohet behet aq bujqesor.E kjo Llave Vullkanike e dezinfekton siperfaqen e Tokes.

-Po mesazhi i ketij pakti cili eshte?

+Mesazhi i ketij pakti eshte qe njeriu nuk duhet te mendoje vetem per veten por edhe per te tjeret,sic bene Uji dhe Zjarri qe shpetuan Njerezimin dhe Token.

-Aha.............
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pėrbėrsitė e Mrekullisė!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi