A besoni se ne mund Levitojme ?

Shko poshtė

A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  Xhemajl prej 20.08.10 20:07

A besoni se ne mund Levitojme ( ngrihemi ne ajer) ?
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  agro1 prej 23.08.10 22:52

Si mendon te ngritemi ne ajre, me ndonje mjet apo keshtu vetvetiu?
Une mendoj se me ndonje mjet patjeter se do ngritemi.
Une nuk besoj deri sa nuk e shoh dhe nuk e provoj vet, se do te ngrihem ne ajre ashtu "vetvetiu".
avatar
agro1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  Elizza prej 28.08.10 22:27

Sigurisht qė mundemi.


avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

E pavertete.

Mesazh  agro1 prej 31.08.10 16:35

Me vete faktin qe mbrapa tij qenka erresire, atehere te jep me dyshu se eshte i lidhur me diēka dhe terhiqet...
avatar
agro1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  Hidra prej 04.09.10 18:55

Levitacioni (nga lat. levo - ngre, apo levis - i lehtė) ėshtė ecuria nė tė cilėn njė send rri pezull nė ajėr nga njė forcė qė kundėrshton rėndesėn pa u prekur me ndonjė trup.

Emėrtimi levitacion pėrdoret shpesh edhe pėr tė treguar njė dukuri tė hamendėsuar tė mbinatyrshme nė tė cilėn njė njeri apo send ngrihet nė ajėr pa ndihmėn e ndonjė mjeti tė dukshėm natyror.

Levitacioni poashtu ėshtė edhe nje prej numrave tė rėndomtė nė shfaqjet e iluzionistėve apo magjistarėve.

Ngritja pezull ne ajer kunder ligjit te rendeses mund te perftohet ne menyra te ndryshme, parimisht ne sisteme te grupuara qe shfrytezojne nje gaz dhe sisteme qe mvaren nga fusha magnetike apo fusha elektrike.

Ngritja e sendeve apo qenieve te gjalla eshte e mundeshme nese keto futen ne fusha te fuqishme magnetike duke shfrutezuar vetite e tyre diamagnetike.

Me interesant, per shkak te perdorimit te tyre te madh ne fushen e transportit, eshte levitacioni i zbatuar nga fusha magnetike mbi bobina lendesh superpėrēuese, ne bazen e se ciles funksionojne trenat magnetike.

Edhe pse vetvetiu do te dukej se nje send mund te qendroje pezull me ndihmen e magnetit duke perdorur polet e kunderta te tij dhe duke perftuar shtyrjen, teorema e Ėrnshoit tregon qarte qe nuk eshte e mundshme te fitohet nje sistem i qendrueshem.

Shume lojra te bazuara mbi shtytjen magnetike perdorin sisteme ne te cilet disa pjese mbesin ne levizje rrotulluese per te rifituar paqendrueshmerine e sistemit.

Sigurisht qe historia e njerzimit njeh shumė veta qe kane arritur te levitojnė.

Kėtė kanė mundur ta bėjnė mistikėt dhe njerzit e shenjtė: Tereze nga Avila (1515-1582), Shėn-Pjetri nga Alcantara, Shėn Kristina nga Liezha, Agnesa nga Bohem, Bernardino Realino, Jozefi nga Kopertino, F. Suarez, Filip Ciardelli, Collin Evans…
avatar
Hidra

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  Fikrro prej 04.09.10 20:14

Dikush mundet e dikush mashtron te tjeret,ja video:


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  Albo prej 05.09.10 6:59

as nuk po na duhet levitimi

Albo

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  blood prej 25.09.10 13:13

Nuk e besoj se kjo mund te ndodhe.Njeriu nuk eshte i afte t'i mposhte ligjet e natyres.

p.s.Me mire me kembe ne toke!
avatar
blood

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

blak devill

Mesazh  Blak Devill prej 27.09.10 22:05

Po per tu levituar eshte nje ritual magjik [magji e bardh dhe jo e zeze] por kete ritual nuk do ta publikoj ne kete forum nese ndonjeri e do te me dergoj mp mesazh privat.
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  pirati prej 28.02.12 13:57

Afer shtepise time ne Durres e ka shtepin nje magjistar nuk po ja them emrin se gati te gjith e njohin gati cdo dite vijne njerez per tu konsultuar me te, kam shkuar dhe une dhe me ka treguar me saktesi cfardo qe e kam pyetur, e kam komshi dhe me do shume se jam nje moshe me qunin e tij, mos dalim nga tema e kam pare vete jo nje here por disa here qe e ngrinte qunin e tij ne ajer ne pranine e shume vetave dhe jo vetem qunin e vet por dhe shume te tjere.
avatar
pirati

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  NewBornX prej 17.06.12 14:22

Gjithcka ka te beje me forcen e mendjes
avatar
NewBornX

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  trigonkos prej 23.09.14 13:03

Ketu tek levitimi mendoj se entitetet i ndihmojne te ngrihet ne ajer
avatar
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

40


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  Gabriel prej 23.09.14 16:03

Disa murgj tibetian e arrijne vetem me forcen e meditimit. Eshte dhe dokumentar shkencor...
avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  syri i art prej 23.09.14 16:33

per te arritur levitimin,jan tre qakra ne kok qe duhen hapur...per te ardhur deri aty,duhet meditimi dhe padeshirimi...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi