A besoni se ne mund Levitojme ?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  Xhemajl prej 20.08.10 20:07

A besoni se ne mund Levitojme ( ngrihemi ne ajer) ?
Xhemajl

382

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni se ne mund Levitojme ?

Mesazh  agro1 prej 23.08.10 22:52

Si mendon te ngritemi ne ajre, me ndonje mjet apo keshtu vetvetiu?
Une mendoj se me ndonje mjet patjeter se do ngritemi.
Une nuk besoj deri sa nuk e shoh dhe nuk e provoj vet, se do te ngrihem ne ajre ashtu "vetvetiu".
agro1

26

Mesazh  Elizza prej 28.08.10 22:27

Sigurisht qė mundemi.

Elizza

1087

E pavertete.

Mesazh  agro1 prej 31.08.10 16:35

Me vete faktin qe mbrapa tij qenka erresire, atehere te jep me dyshu se eshte i lidhur me diēka dhe terhiqet...
agro1

26

Mesazh  Hidra prej 04.09.10 18:55

Levitacioni (nga lat. levo - ngre, apo levis - i lehtė) ėshtė ecuria nė tė cilėn njė send rri pezull nė ajėr nga njė forcė qė kundėrshton rėndesėn pa u prekur me ndonjė trup.

Emėrtimi levitacion pėrdoret shpesh edhe pėr tė treguar njė dukuri tė hamendėsuar tė mbinatyrshme nė tė cilėn njė njeri apo send ngrihet nė ajėr pa ndihmėn e ndonjė mjeti tė dukshėm natyror.

Levitacioni poashtu ėshtė edhe nje prej numrave tė rėndomtė nė shfaqjet e iluzionistėve apo magjistarėve.

Ngritja pezull ne ajer kunder ligjit te rendeses mund te perftohet ne menyra te ndryshme, parimisht ne sisteme te grupuara qe shfrytezojne nje gaz dhe sisteme qe mvaren nga fusha magnetike apo fusha elektrike.

Ngritja e sendeve apo qenieve te gjalla eshte e mundeshme nese keto futen ne fusha te fuqishme magnetike duke shfrutezuar vetite e tyre diamagnetike.

Me interesant, per shkak te perdorimit te tyre te madh ne fushen e transportit, eshte levitacioni i zbatuar nga fusha magnetike mbi bobina lendesh superpėrēuese, ne bazen e se ciles funksionojne trenat magnetike.

Edhe pse vetvetiu do te dukej se nje send mund te qendroje pezull me ndihmen e magnetit duke perdorur polet e kunderta te tij dhe duke perftuar shtyrjen, teorema e Ėrnshoit tregon qarte qe nuk eshte e mundshme te fitohet nje sistem i qendrueshem.

Shume lojra te bazuara mbi shtytjen magnetike perdorin sisteme ne te cilet disa pjese mbesin ne levizje rrotulluese per te rifituar paqendrueshmerine e sistemit.

Sigurisht qe historia e njerzimit njeh shumė veta qe kane arritur te levitojnė.

Kėtė kanė mundur ta bėjnė mistikėt dhe njerzit e shenjtė: Tereze nga Avila (1515-1582), Shėn-Pjetri nga Alcantara, Shėn Kristina nga Liezha, Agnesa nga Bohem, Bernardino Realino, Jozefi nga Kopertino, F. Suarez, Filip Ciardelli, Collin Evans…
Hidra

62

Mesazh  Fikrro prej 04.09.10 20:14

Dikush mundet e dikush mashtron te tjeret,ja video:

Fikrro

734

Mesazh  Albo prej 05.09.10 6:59

as nuk po na duhet levitimi

Albo

1

Mesazh  blood prej 25.09.10 13:13

Nuk e besoj se kjo mund te ndodhe.Njeriu nuk eshte i afte t'i mposhte ligjet e natyres.

p.s.Me mire me kembe ne toke!
blood

3

blak devill

Mesazh  Blak Devill prej 27.09.10 22:05

Po per tu levituar eshte nje ritual magjik [magji e bardh dhe jo e zeze] por kete ritual nuk do ta publikoj ne kete forum nese ndonjeri e do te me dergoj mp mesazh privat.
Blak Devill

298

Mesazh  pirati prej 28.02.12 13:57

Afer shtepise time ne Durres e ka shtepin nje magjistar nuk po ja them emrin se gati te gjith e njohin gati cdo dite vijne njerez per tu konsultuar me te, kam shkuar dhe une dhe me ka treguar me saktesi cfardo qe e kam pyetur, e kam komshi dhe me do shume se jam nje moshe me qunin e tij, mos dalim nga tema e kam pare vete jo nje here por disa here qe e ngrinte qunin e tij ne ajer ne pranine e shume vetave dhe jo vetem qunin e vet por dhe shume te tjere.
pirati

3

Mesazh  NewBornX prej 17.06.12 14:22

Gjithcka ka te beje me forcen e mendjes
NewBornX

33

Mesazh  trigonkos prej 23.09.14 13:03

Ketu tek levitimi mendoj se entitetet i ndihmojne te ngrihet ne ajer
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

186

Mesazh  Gabriel prej 23.09.14 16:03

Disa murgj tibetian e arrijne vetem me forcen e meditimit. Eshte dhe dokumentar shkencor...
Gabriel

Angelic Spirit

272

Mesazh  syri i art prej 23.09.14 16:33

per te arritur levitimin,jan tre qakra ne kok qe duhen hapur...per te ardhur deri aty,duhet meditimi dhe padeshirimi...
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

306

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi