Shikimi nė distancė

Shko poshtė

Shikimi nė distancė

Mesazh  Elizza prej 17.08.10 22:33

Shikimi nė distancėShikimi nė distancė ėshtė njė aftėsi mendore qė i mundėson njė "shikuesi" tė pėrshkruajė apo tė japė detaje nė lidhje me njė objektiv qė ėshtė i papranueshėm nga shqisat normale pėr shkak tė distancės, kohės ose mbrojtjes. Pėr shembull, njė shikuesi mund t’i kėrkohet tė pėrshkruajė njė vend nė anėn tjetėr tė botės, tė cilėn ai/ajo nuk e ka vizituar, ose tė mund tė pėrshkruajė njė ngjarje qė ka ndodhur kohė mė parė, ose njė objekt tė mbyllur nė njė enė ose tė mbyllur nė njė dhomė, apo ndoshta edhe pėr tė pėrshkruar njė person apo njė veprimtari - tė gjitha kėto pa ditur asgjė nga mė herėt, as edhe emrin e tij ose destinimin.

Nga ky shpjegim, ėshtė e qartė se shikimi nė distancė ėshtė i lidhur me "psikiken" ose "parapsiologjinė". Pėr ta bėrė tė mundur shikimin nė distancė ndoshta ėshtė aftėsia e njėjtė themelore qė bėn gjėra tė tilla si puna e mendjehollėsisė. Por shikimi nė distancė (RV) ndryshon nga aktivitetet e tjera mė tradicionale parapsikologjike nė disa mėnyra:

Shumica e raporteve tė ngjarjeve paranormale vijnė jashtė nga laboratori i shkencės. Kur janė bėrė kėrkime nėn kushte tė kontrolluara pėr qėllime kėrkimore, kishin nė shėnjestėr nė pėrgjithėsi gjėra tė tilla si kartat apo ngjyrat, kėto lloje te objektivave tė lejuara dhe tė lehta pėr rezultatin eksperimental. Shikimi nė distancė, nga ana tjetėr, u zhvillua dhe u hulumtua mė shumė pėr seksionin e historisė. Llojet e objektivave tė pėrdorura pėr kėrkime ndryshonin nga ato qė pėrdoreshin zakonisht nė kėrkime tė tjera psikike. Objektivat e zgjedhura pėr 'shikim' pėrfshijnė vende gjeografike, objekte tė fshehura, e madje edhe gjėra tė tilla si vendet arkeologjike dhe objekte tjera nė hapėsirė, nė mėnyrė qė pėr saktėsinė tė mund tė kontrollohet 'shikuesi'.

Ndryshe nga shumica e disiplinave psikike, shikimi nė distancė pėrfshin gjithashtu pėrshtypjet mendore qė kanė tė bėjnė me shqisat e tjera, tė tilla si tingujt, shijet, aromat.

Nė shikimin nė distancė, 'shikuesi' jo vetėm qė e verbalizon atė qė ai ose ajo sheh, por zakonisht 'jep' edhe tė dhėnat me shkrim, nė skica, dhe ndonjėherė edhe nė modelimin tre-dimensional tė rezultateve tė shikuara nga njė episodė e largėt ose "seancė."

Shikimin nė distancė ka tendencė tė jetė mė i strukturuar sesa disiplinat tjera psikike. Nė disa raste tė shikimit nė distancė shikuesit ndjekin edhe formate specifike tė shkruara. Kėto formate janė tė dizajnuara pėr tė pėrmirėsuar ecurinė e shikuesit nė mėnyra tė ndryshme (mendimet e humbura, imagijinatėn, analizat, etj.) ose pėr tė lejuar tė dhėnat qė vijnė tė menaxhohen mė mirė. Disa nga kėto metodologji strukturore pėrdoren gjerėsisht. Metoda tė tjera janė mė personale.

Shikimi nė distancė bėhet brenda njė protokolli tė rreptė me bazė shkencore. Seancat zhvillohen nė njė mjedis qė pengon njohjėn e objektivit pėr shikuesin.

Shikimin nė distancė nuk ėshtė pėrdorur pėr tė dhėnė "lexime psikike" "hedhje falli" "lexim aure" apo lloje e tjera tė aktiviteteve popullore tė kėsaj natyre, por mė shumė ėshtė si njė mjet pėr tė bėrė hulumtime serioze shkencore dhe pėr tė kryer detyra operative - lloj i hetimeve penale, punės sė shėrbimit tė fshehtė tė qeverisė, aplikimeve komerciale, etj. Shumica e atyre qė duan tė eksplorojnė potencialet e tyre individuale interesohen edhe pėr tė.
E.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shikimi nė distancė

Mesazh  Xhemajl prej 18.08.10 10:01

A mund tė mė tregoj ndokush se si bėhet "Shikimi ne distance".
Sipas mendimit tim duhet shfrytėzuar "Syrin e tretė".
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shikimi nė distancė

Mesazh  Elizza prej 18.08.10 13:53

Para se tė fillojmė nė praktikė pėr tė arritur ēdo lloj suksesi personal, profesional ose shpirtėror, duhet tė investojmė pak kohė duke mėsuar rreth mendjes dhe lidhjės sė saj nė botėn jo-fizike. Nė fund tė fundit, ėshtė kjo lidhje e panjohur, nė botėn e padukshme tė forcave shpirtėrore qė do t'ju ndihmojė tė arrihen rezultate tė jashtėzakonshme nė jetėn tuaj tė pėrditshme.

Ndikimi i shikimit dhe shikimit nė distancė janė mjete shumė tė fuqishme pėr zhvillimin e pushtetit tuaj tė brendshėm.

Katėr nivelet e mendjes sė vetdijshme

Sipas shkencėtarėve behaviorist, ka katėr nivele tė dallueshme tė vetėdijes mendore: beta, alfa, theta dhe delta. Nė secilin prej kėtyre niveleve tė vetėdijes, ka valė tė trurit tė dallueshme. Ēdo niveli i korrespondon niveleve tė ndryshme tė kontrollit tė mendjes dhe trupit.

Nė nivelin e parė tė vetėdijes, beta, valėt e trurit luhaten nga 14-30 herė nė sekondė. Me ngadalsimin e kėtyre valėve, truri fillon tė prodhojė valė tė ngadalshme si alfa dhe theta. Kur ju tė pushoni edhe mė tė thellė, mendja juaj hyn nė domenin e deltės, ku valėt e trurit luhaten mes 1 dhe 4 herė nė sekondė.

Delta ėshtė fusha e pėrvojave mistike dhe magjike. Ky ėshtė niveli mė i thellė i vetėdijes, por ėshtė portė e panjohur. Delta ėshtė lidhja jonė mė e mėdha me hyjnoren, me Krijuesin e ēdo sendi, me Inteligjencėn Universale.

Sa mė thellė qė shkoni, aq mė i madh bėhet kontrolli juaj mbi mendjen dhe trupin.

Sa mė thellė qė udhėtoni nė thellėsitė e mendjes suaj, aq mė e madhe do tė jetė aftėsia juaj pėr t'u lidhur me pushtetin tuaj mė tė madh, me vizionin tuaj tė brendshėm ose mė tė lartė. Arsyeja ėshtė kjo. Sa mė afėr deltės, aq mė afėr forcės mė tė fuqishme.

Mendja e nėnndėrgjegjeshme ėshtė njė urė nė mes tė botės fizike dhe tė botės shpirtėrore. Ajo ėshtė njė urė qė do t'ju duhet tė kaloni, nė vend se tė qėndroni nė tė.

Si ta kaloni kėtė urė dhe udhėtimi do tė jetė mė i thellė nė botėn tuaj tė brendshme, ju do tė hyni nė forcat qė do t'ju ndihmojnė pėr tė arritur rezultate tė jashtėzakonshme. Kjo ėshtė e vėrtetė jo vetėm pėr shikimin nė distancė dhe pėr ndikimin nė largėsi, por pėr tė gjitha praktikat e fuqishme mendore.

Kufizimet e shikimit nė distancė nė nivelin Alfa

Ka kurse qė njerėzve u mėsojnė se si tė shohin nė largėsi, ndėrsa qė veprojnė nė nivel alfa. Pėrderisa miliona njerėz kanė pėrjetuar disa nivele bazė tė shikimit nė largėsi, ndėrsa nė nivelin alfa ka kufizime.

Problemi me shikimin nė largėsi nė gjendjen alfa ėshtė se ende marrim njė shumė tė informacionit qė vjen nga niveli beta, niveli mė i ulėt i vetėdijes. Ėshtė e ngjashme me tė ėndėrruarit e zakonshėm, kur tėrheq informacion nga niveli beta. Perceptimet nga niveli beta janė tė mbushura zakonisht me shumė zhurmė dhe nuk mund tė mbėshtetemi nė to.

Sekreti i vėrtetė efektiv i shikimit nė distancė

Sekreti pėr teknikėn mė tė fuqishme tė shikimit nė largėsi qėndron nė mėnyrėn se si nga larg jeni nė gjendje tė udhėtoni nė nivelet mė tė thella tė mendjes suaj. Nėse nuk i keni arritur nivelet e larta tė vetėdijes, mendja juaj do tė jetė subjekt i informacionit nga niveli beta, njė nivel i vetėdijes mendore qė ėshtė i kufizuar nė masė tė madhe.

Teknikat e shikimit nė largėsi mėsojnė se si tė hyni nė nivelin theta, i cili ėshtė efektiv pėr shikimin nė distancė. Kjo pėr shkak se theta ėshtė niveli mė afėr mendjes universale, ėshtė porta e drejtpėrdrejtė me deltėn. Niveli delta vepron jashtė kohės dhe hapėsirės, ėshtė pafundėsi.

Me pak fjalė, kjo ėshtė kur ju shikoni tė largėsi nė nivelin theta qė ju mund tė kuptoni tė vėrtetėn e largėt dhe tė panjohur dhe tė jeni shumė mė efektiv nė praktikat tuaja tė shikimit nė distancė.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shikimi nė distancė

Mesazh  Xhemajl prej 18.08.10 19:28

Falmnderit shume Elizza,
Ti tregove se sa mė thellė qė udhėtojm nė thellėsitė e mendjes sonė na kemi me shumė aftesi per ti perdorur aftesitė psiqike.
Pėr tė udhetuar ne thellesitė e mendjes sonė, a duhet medituar apo si?
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shikimi nė distancė

Mesazh  Elizza prej 20.08.10 14:01

Po. Me Meditim dhe Yoga arrihet.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shikimi nė distancė

Mesazh  Zattoo prej 20.04.11 22:35

« Remote viewing » apo ne shqip Shikimi ne distance nuk eshte i njohur vetem ne kohen tone, ai ka qene i njohur qe nga koha e Greqise antike apo me heret.
Kete mund ta beje cdo njeri nese e ushtron dhe e perserit rregullisht, pra eshte nje teknike dhe po ashtu eshte transmetuese.
Kerkime qeveritare te financuara nga CIA dhe NASA mbi shikimin ne distance
jane kryer nga parapsikologet R. Targ, H. Puthoff dhe E. Maj nė Institutin e Kėrkimeve Stanford (SRI).
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SHikimi ne distance

Mesazh  JoziGila111 prej 22.04.11 18:00

Shikimi ne distace eshte gje e komplikuar dhe do trajnim une kam studiuar mbi kete teme dhe e kam gjetur menyren dhe ushtrimet.Por kjo do te kerkonte shume kohe.Sipas kerkimeve te mia kjo gje eshte studiuar ne zonen 51 dhe ka qene shum e suksesshme.
avatar
JoziGila111

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shikimi nė distancė

Mesazh  Berti69 prej 25.06.11 20:28

Dhjetor 1981

Ndodhi rrėmbimi nga brigadat e Kuqe i zėvendės komandantit tė Forcave tė tokės pėr Itali, i gjeneralit amerikan Dozier. Dosje e turpshme pėr autoritetet italiane, shumė kėrkime do tė organizohen pėr tė gjetur Dozier, por pa sukses.
Pa asnjė lajma pas disa javės, policisa italiane morri njė telefonatė. Kjo telefonatė tregon se ku ėshtė duke u mbajtur gjenerali.

Ndėrtesa e paraqitur ėshtė monitoruar pėr tre ditė, dhe nė fund policia bastisi lokalet. Policia gjatė bastisjes bie ballė-pėr-ballė me pesė terroristėt e Brigadės sė Kuqe, qė dorėzohen menjėherė.
Nė njė dhomė ngjitur, u gjet i padėmtuar por i dobėsuar gjenerali Dozier, i cili u lirua pas njė burgimi prej 42 ditėsh. Operacioni u pėrshėndet ndėrkombėtarisht si njė e arritur e madhe e policisė italiane, ku edhe Presidenti amerikan (Reagan), personalisht e thirri policinė pėr ta falenderuar.

Ajo ēfarė njerzit dhe publiku i gjerė nuk e dinte ishte se thirrja qė bėri lirimin e gjeneralit Dozier nuk erdhi nga Italia, por nga njė person i shtetit Maryland te Shteteve tė Bashkuara.
Bėhej fjalė pėr njė medium i cilit mori pjesė nė Operacionin Stargate ku ai kishte lokalizuar vendosjen e gjeneralit Dozier me metodėn e "shikimit nė distancė" (remote viewing).
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shikimi nė distancė

Mesazh  Xhemajl prej 22.08.11 23:07

Kush beson se ka aftesi te tille ne shikim ne distance, mund te hyje ketu dhe ta provoje kete test : http://www.greaterreality.com/rv/instruct.htm, eshte ne anglisht mirpo eshte shum interesant.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shikimi nė distancė

Mesazh  Flavius prej 10.06.13 19:31

Aftėsia e shikimit nė distancėNjė aftėsi supernormale e lidhur drejpėrdrejt me Syrin Qiellor quhet shikim nė distancė.Disa njerėz pretendojnė: “Ndėrsa rri ulur kėtu,unė mund tė shikoj skena nė Beijing dhe nė Amerikė,si dhe nė anėn tjetėr tė tokės.” Disa njerėz nuk mund ta kuptojnė kėtė dhe kjo as qė mund tė shpjegohet shkencėrisht.Si ėshtė e mundur? Disa njerėz e shpjegojnė nė kėtė apo nė atė mėnyrė dhe nuk mund ta shpjegojnė nė mėnyrė tė kuptueshme.

Ata habiten si bėhen disa njerėz kaq tė aftė.Nuk ėshtė kėshtu.Njė praktikues nė nivelin e kultivimit tė Ligj-Nė-Botėn-Trefishe nuk e ka kėtė aftėsi.Ajo qė sheh ai duke pėrfshirė shikimin nė distancė dhe shumė aftėsi tė tjera supernormale,tė gjitha funksionojnė brenda njė dimensioni specifik.Tė paktėn, ato nuk janė jashtė kėtij dimensioni fizik ku ekziston rraca jonė njerėzore.Nė mėnyrė tipike ato nuk janė as dhe pėrtej fushės dimensionale tė vetė personit.

Brenda njė dimensioni specifik,trupi njeriut ka njė fushė e cila ėshtė e ndryshme nga fusha e virtytit. Ato nuk janė nė tė njejtin dimension, por janė tė njė madhėsie tė njejtė. Kjo fushė korrespondon me universin. Ēfarėdo qė ekziston nė univers reflektohet aty.Ēdo gjė mund tė reflektohet. shtė njė lloj imazhi, por nuk ėshtė real.Pėr shembull,ekziston nė kėtė tokė Amerika dhe Washington D.C.Brenda fushės sė njė personi,Amerika dhe Uashington,D.C. janė tė reflektuara,por ato janė imazhe tė reflektuara.

Imazhet e reflektuara janė megjithatė njė formė e ekzistencės sė materies dhe ato janė rezultat i njė reflektimi korrespondues qė ndryshon sipas ndryshimeve atje.Kėshtu,aftėsia supernormale e shikimit nė distancė qė i referohen disa njerėz ėshtė tė shikosh gjėrat brenda fushės tėnde dimensionale. Kur njė person praktikon kultivim nė Ligj-Pėrtej-Botės-Trefishe,ai nuk do t’i shikojė mė gjėrat nė kėtė mėnyrė.Ai do t’i shikojė gjėrat direct dhe kjo quhet fuqija hyjnore e Ligjit tė Buddhės.Ėshtė diēka me fuqi tė pamasė.

Pra si funksionon aftėsia supernormale e shikimit nė distancė nė kultivimin e Ligjit-Nė-Botėn-Trefishe? Unė do ta shpjegoj kėtė pėr ēdo njeri.Brenda kėsaj fushe,nė ballin e secilit gjendet njė pasqyrė Pasqyra e njė njeriu qė nuk praktikon ėshtė e kthyer drejt vetes,por pasqyra e njė praktikuesi kthehet nė anėn tjetėr.Kur aftėsia supernormale e shikimit nė distancė tė njė personi ėshtė gati tė shfaqet, pasqyra do tė rrotullohet para dhe mbrapa.

Dihet qė njė film shfaq njėzet e katėr poza pėr sekondė nė mėnyrė qė tė krijojė figura nė lėvizje.Nėqoftėse tregohen mė pak se njėzet e katėr poza pėr sekondė, pamjet do tė mungojnė dhe nuk shfaqen nė vazhdim.Shpejtėsia e rrotullimit tė pasqyrės ėshtė mė e shpejtė se njėzet e katėr poza pėr sekondė dhe reflekton ēfarė sheh dhe e kthen atė qė ta shikoni ju.Me t’u kthyer pėrsėri,figurat do tė fshihen.Reflekton dhe kthehet dhe pastaj i fshin imazhet.Rrotullimi vazhdon pa ndėrprerje. Kėshtu,ajo qė shikoni ėshtė nė lėvizje.Ajo tė lejon tė shikosh atė qė reflektohet brenda fushės tėnde dimensionale dhe i korrespondon asaj qė gjendet nė univers.

Atėhere si mund ta shikojė njeriu atė qė ėshtė mbrapa trupit tė vet? Me njė pasqyrė kaq tė vogėl,si mund tė reflektojė ēdo gjė rreth trupit tė njeriut? Ju e dini qė kur Syri Qiellor i dikujt hapet pėrtej Shikimit Qiellor dhe ėshtė gati tė arrijė Shikimin e Menēurisė,ai ėshtė gati tė arrijė pėrtej dimensionit tonė.Nė kėtė pikė kur kalimi duket i afėrt, Syri Qiellor do tė pėsojė njė ndryshim.

Kur shikon objektet fizike, ato do duken sikur zhduken.Njerėzit dhe muret do duken sikur zhduken—ēdo gjė do zhduket.
Domethėnė, me njė shikim mė tė pėrqėndruar, ti do tė shohėsh se nė kėtė dimension njerėzit nuk ekzistojnė mė; ekziston vetėm njė pasqyrė qė qėndron brenda fushės tėnde dimensionale.

Megjithatė kjo pasqyrė nė fushėn tėnde dimensionale ėshtė e madhe sa e gjithė fusha jote dimensionale Kėshtu,kur rrotullohet para e mbrapa,reflekton ēdo gjė kudo qė ndodhet.Brenda fushės tėnde dimensionale,mund tė tė tregojė ty ēdo gjė,me kusht qė t’i korrespondojė asaj qė gjendet nė univers. Kjo ėshtė ajo qė ne e quajmė aftėsia supernormale e shikimit nė distancė.

Kur ata qė studjojnė shkencėn e trupit tė njeriut e vėnė nė prove kėtė aftėsi supernormale,ata mund ta pėrgėnjeshtrojnė atė me lehtėsi.

Arsyeja pėr refuzimin ėshtė si vijon: Pėr shembull,kur njė person e pyesin pėr kushėrirėn e dikujt nė Beijing,“Ēfarė po bėn kushėrira nė shtėpi?” pasi i jepet emri i kushėrirės dhe informacioni i pėrgjithshėm, personi mund ta shikojė atė.Ai do tė pėrshkruajė ndėrtesėn, si tė futesh nė tė dhe mobiljet e dhomės.Ēfarė thotė ai ėshtė e gjitha e saktė.Ēfarė po bėn kushėrira? Ai thotė se kushėrira po shkruan.Pėr ta verifikuar kėtė,ata do tė pyesin kushėrirėn, “Ēfarė po bėn tani?” “Po ha.” A nuk do ta pėrgėnjeshtronte kjo atė qė pa ai? Nė tė kaluarėn, kjo ishte arsyeja pėr tė mos e pranuar kėtė aftėsi supernormale.

Megjithatė,ambjenti qė ai pa, nuk ishte aspak gabim.Meqenėse hapėsira dhe koha jonė, qė ne i quajmė “kohė-hapėsirė”,ka kohė tė ndryshme nga kohė-hapėsira e dimensionit ku ekziston aftėsia supernormale, konceptet e kohės janė tė ndryshme nė tė dy vendet.

Ajo po shkruante diēka pak mė parė dhe tani ajo po han; ėshtė ky ndryshim kohe. Si rezultat, nėqoftėse ata qė studjojnė trupin e njeriut deduktojnė hipoteza dhe bėjnė studime bazuar nė teoritė konvencionale dhe shkencėn moderne,edhe pas dhjetė mijė vjetėsh tė tjera pėrpjekjet e tyre do tė jenė tė kota,sepse kėto janė para sė gjithash diēka pėrtej njerėzve tė zakonshėm.

Kėshtu, njerėzimi duhet tė ndryshojė mentalitetin e vet dhe nuk duhet t’i kuptojė mė kėto gjėra nė kėtė mėnyrė.
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shikimi nė distancė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi