Si te mos ju mungoj kurrė forca

Shko poshtė

Si te mos ju mungoj kurrė forca

Mesazh  Xhemajl prej 17.08.10 21:57

Ne vazhdim do te paraqes nje pjese te vogel , nga libri "Fuqia e mendimit pozitiv" e shkruar nga "Norman Vincent Peale" .

Si te mos ju mungoj kurrė forca

Njė lojtar i bejzbollit, hedhės nė ekipin e liges profesionale, njėherė luajti tėrė ndeshjen me temperaturėn mbi 38C.Humbi disa kilogramė, pėr shkak tė lodhjes qė e pėrballoi ate pasdite .

Nė nje qast, derisa ndeshja ishte ne vlug , i humbi forcat. Mirepo , ai kishte menyre te veqantė pėr ta kthyer forcen e humbur.Thjesht e perseriste nje varg nga Beselidhja e vjeter:"Por ata shpresojnė te zoti fitojn forca te reja, ngrihen ne krah si shqiponja, vrapojn pa u lodhur"(Isaia 40:31).

Frenek Hiler, hedhes , perjetimin e te cilit po jua tregoj me tha se keto fjale me te vertet ia kthyen forcen, keshtu qe ishte ne gjendje te vazhdonte te luante deri ne fund te ndeshjes dhe ti tepronte energjia.

Ma sqaroi kete teknik me keto fjal :"Ky mendim i fuqishem jep force mahnitese".

Menyra se si mendojm se ndjehmi sigurisht qe ndikon ne gjendjen ton te vertet fizike .Nese bota juaj ju thote se jeni te lodhur, trupi, nervat dhe muskujt tuaj do ta kuptojn kete si fakt.Nese mendja juaj me te vertet eshte e preokupuar me diqka me kete mundeni te merreni per kohe te pakufizuar.

Besimi ne Zot vepron nepermjet mendimeve tona, ne te vertet ai eshte sistem i disiplines se mendimeve.

Duke i futur mendjes ndjenjen e besimit , ajo mund tju forcoj dhe tju ndimoj qe te realizoni diqka njemend mahnitese ne ate menyre qe do tju sugjeroj te keni kuraje te fuqishme dhe burime te begatshme te forces.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi