Injoranca

Shko poshtė

Injoranca

Mesazh  laureta prej 12.08.10 22:26

Faktoret kryesore qe ndikojne per te mbajtur ne erresire pjese te popullsise jane 2 per mendimin tim: mungesa e parase (zakonisht ne vendet e varfera njerezit jane me injorante se sa ne vendet e pasura) dhe mungesa e vullnetit per te mesuar.

Injoranca do thoja se eshte me shume e kushtezuar gjate jetes se sa e traasheguar. Ka njerez te cilet lindin nga familje "injorante" dhe behen gjeni sepse jane te rrethuar nga njerez apo kontekse qe e shtyjne te behet me i mire. Ka dhe njerez qe lindin nga familje injorante, qe mbeten prape ne ate mjedis dhe nuk ndryshojne.

C'do gje e keqe eshte me e thjeshte te "ndertohet" se sa nje gje e mire. E njejta gje ndodh dhe me injorancen.

Te lexosh nje liber per shembull, kerkon kohe, e cila mund te shtyhet ne menyra te ndryshme,kerkon vullnet qe jo te gjithe e kane dhe kerkon lek (qe shpesh preferohet te harxhohet diku tjeter apo per dicka tjeter ne vend te nje libri). Ketu del si koncept kosto-oportuniteti.

Njerezit shpesh preferojne televizorin ne vend te librave, sepse ai nuk i shkakton humbje parash dhe vrarje mendjeje.

Sepse eshte me e thjeshte te prishesh se sa te ndertosh dicka. Injoranca vjen si pasoje e dembelizmit dhe mungeses se integritetive .

Sepse per fat te keq bota eshte e ndare ne 2: poli pozitiv dhe negativ.
Sa me pak intelektuale me shume dije te kete, aq me shume injorante do kete !

_____________________

Kjo eshte jeta ime , vendos une ... gaboj une ...paguaj une ... Lermeni te jetoj !!!!!!!!!!!
Miresjellja s'i ben keq askujt...

Une e ti jemi e njejta gje prandaj mos kujto se mund te te lendoj pa u lenduar!

avatar
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

E VERTET

Mesazh  agro1 prej 14.08.10 14:56

Shum Faleminderit !
avatar
agro1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

laureta

Mesazh  laureta prej 20.08.10 13:48

ska gje agro me vjen mir qe te ka pelqyer tema cdo t'mirė
avatar
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

injoranca

Mesazh  informacioni0 prej 11.12.10 16:14

Injoranca na verbon dhe na fut nė rrugė tė gabuar.O qenie vdekatare hapni sytė!
Leonardo Da Vinēi
avatar
informacioni0

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Injoranca

Mesazh  yasmin prej 11.12.10 16:31

.......................


Edituar pėr herė tė fundit nga yasmin nė 27.12.10 12:08, edituar 1 herė gjithsej
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Injoranca

Mesazh  Estilen prej 11.12.10 17:06

Tėrė problemi me botėn ėshtė se injorantet dhe fanatikėt janė aq tė sigurt ndaj vetes,sa qe mund te shkulin nje mal nga toka, ndėrsa tė menēurit kane plot dyshime ne se mund te levizin nje gur,pa demtuar asgje per rreth,pikerisht per kete aresye merr vlere shprehja- injoranca ėshtė shumė mė e rrezikshme se e keqja, pasi e keqja tė paktėn pushon herė pas here."

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Injoranca

Mesazh  Gjoni prej 11.12.10 17:19

ainshtain ka thene; dy gjera jane pa fund injoranca njerzore dhe univeri, - per te dyten kam rezerva.
avatar
Gjoni

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Injoranca

Mesazh  Idlir prej 27.12.10 10:47

Skrimi i Estilen- shume i bukur, dhe, sipas meje: i vertete.
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Injoranca

Mesazh  Kinich-Ahau prej 27.12.10 11:03

Liberalizmi lind injorancen----------> Injoranca lind perbindesha!
avatar
Kinich-Ahau

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Injoranca

Mesazh  Jetmira prej 13.09.13 18:31

Faktoret kryesore qe ndikojne per te mbajtur ne erresire pjese te popullsise jane 2 per mendimin tim: mungesa e parase (zakonisht ne vendet e varfera njerezit jane me injorante se sa ne vendet e pasura) dhe mungesa e vullnetit per te mesuar.

Injoranca do thoja se eshte me shume e kushtezuar gjate jetes se sa e traasheguar. Ka njerez te cilet lindin nga familje "injorante" dhe behen gjeni sepse jane te rrethuar nga njerez apo kontekse qe e shtyjne te behet me i mire. Ka dhe njerez qe lindin nga familje injorante, qe mbeten prape ne ate mjedis dhe nuk ndryshojne.
C'do gje e keqe eshte me e thjeshte te "ndertohet" se sa nje gje e mire. E njejta gje ndodh dhe me injorancen.
Te lexosh nje liber per shembull, kerkon kohe, e cila mund te shtyhet ne menyra te ndryshme,kerkon vullnet qe jo te gjithe e kane dhe kerkon lek (qe shpesh preferohet te harxhohet diku tjeter apo per dicka tjeter ne vend te nje libri). Ketu del si koncept kosto-oportuniteti.
Njerezit shpesh preferojne televizorin ne vend te librave, sepse ai nuk i shkakton humbje parash dhe vrarje mendjeje.

Sepse eshte me e thjeshte te prishesh se sa te ndertosh dicka. Injoranca vjen si pasoje e dembelizmit dhe mungeses se integritetive .

Sepse per fat te keq bota eshte e ndare ne 2: poli pozitiv dhe negativ.
Sa me pak intelektuale me shume dije te kete, aq me shume injorante do kete !

avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Injoranca

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi