Si ta kuptojmė dhe njohim intuitėn tonė?

Shko poshtė

Si ta kuptojmė dhe njohim intuitėn tonė?

Mesazh  Xhemajl prej 09.08.10 16:19

Si ta kuptojmė dhe njohim intuitėn tonė?

Okultizmi si njohuri e lashtė e civilizimit njerėzorė, njeriun e konsideron si krijesė mė tė pėrsosur hyjnore, e ndėrtuar nga shatėfishėsia konstruktive.

Tanimė edhe shkenca e jonė oficiale, e njeh dhe pranon ndėrtimin tonė si qenie materiale dhe jo materiale, apo fizike (si trup) dhe si qenie psikike (si shpirt), ėshtė vėrtetuar ekzistimi si pjesėve sėrish tė kundėrta: racionale, ose tė vetėdijshme, dhe asaj joracionale ose tė pavetėdijshme.

Intuita ėshtė funkcion natyror i qenjes sonė hynore tė cilėn, siē pamė, botkuptimi materialist i realitetit objektiv, ka inponuar margjinalizimin e saj. Pėrmes intuitės kontaktohet me qenjen tonė reale dhe apsolute. Nė fakt, ajo ėshtė ndjenjė e zėrit tonė tė mbrendshėm si signal hynor e cila na jep informat pėr ēdo gjė konkret. Informatat e arritura pėrmes intuitės nga potenciali ynė i pastėr, janė tė pagabueshme.

INTUITA ėshtė kanal natyror i marrje-dhėnieve nė mes tė UNI-t tonė qė nga natyra ėshtė plotėsisht hyjnore, nga njėra anė, dhe realitetit objektiv-material, nga ana tjetėr. Nėse truri si instrument i pėrsosur fizik, lidhet me potencialin e pastėr, ndjenja e caktuar si pėrgjigjigje adekuate do tė ishte INTUITA.

Respektojeni atė si njė mike tė dashur qė ju do sinqerisht dhe nuk ju tradhton kurrė. Fundi i fundit, ajo ėshtė vet JU, thėrrmija e ZOTIT nė JU dhe qenia e vėrtet reale. Andaj, duhet ta doni veten, sepse JU nuk jeni vetėm qenie fizike, por edhe krijesė HYJĖNORE.

Nėse intuita ju thot se diēka ėshtė ashtu, atėherė patjetėr duhet ta pranoni si ashtu. Kurrė mos e analizoni, edhe pse ky vizion do tė jetė nė kundėrshtim me parimet dhe njohjet e juaja nga eksperienca maerialiste.

Diēka me tė vėrtetė ėshtė e mirė, vetėm nėse NE mendojmė se ėshtė e mirė, dhe e keqe nėse NE mendoj ashtu!

Vlersimi “mirė-keqė” ėshtė reagimi natyror i njohurisė pragmatike tė arritur pėrmes edukate, morali, etike...etj.

Plotėsisht jena dakord se edukata e mirėsjelljes nė shoqėri sipas normave tė pėrgjithėshme, ėshtė inperativ i egzistencės sonė si qenje e pėrsosure njė shoqėri tė organizuar, por nė anėn tjetėr, kjo edukatė nė shumė raste mbėshtetet tek mėnjanimi i UNI-t tonė tė vėrtetė, dhe kthimin e tij kah reagimet e tė tjrėve (kah OBJEKTET).

Kthimi kah objektet jashta UNI-t tonė pėrherė kėrkon miratimin-mirėnjohjen nga tė tjerėt. Mendimi dhe sjellja e jonė janė nė gjendje pėrherė tė pritjes sė reagimit kthyes.Pėr kėtė arrėsye veprimi i kėtillė mbėshtetet nė fikė.

Kur i referohemi objekteve ndjejmė nevoj tė pėrhershme qė gjėrat t’i mbajmė nė kontroll.Ndjejmė nevojė tė fuqishme pėr forcėn e jashtme.Kjo forcė nuk ėshtė produkt i potencialit tė pastėr .Kjo ndjenjė nuk ėshtė INTUITĖ.

Ajo ėshtė EGO-ja jonė. EGO-ja nuk ėshtė ajo qė jemi ne nė esencė. EGO-ja ėshtė pasqyrė pėr vehten, maska jonė shoqėrore.Ėshtė roli qė ne e luajm. Maska jonė shoqėrore jeton nga miratimet-mirėnjohja.

Ajo dėshiron tė kontrolloj. Ate e mbėshtet forca, sepse ajo jeton me frikė. Duhet patjetėr tė mėsohemi t’i dallojmė impulset dhe sinjalet qė vijnė nga EGO-ja si maska jonė shoqėrore dhe UNI si intuitė e vėrtetė. Kjo arrihet me kohė dhe eksperiencė.

Nėse formoni njė kanal tė pastėr me UNI-nė e tuaj tė vėrtetė, intuita do t’ju jep informata nga mė ēuditėbėrėse. Sa mė e fortė ėshtė kjo lidhje, kufizimet e relaizimit tė dėshirave tona, si dhe pėrgjigje adekuate pėr shumė qėshtje jetėsore, do tė jenė pėrherė pa ndonjė lodhje nė disponimin tuaj. Ju vetėm duhet ta automatizoni kėtė mėnyrė tė kontaktit si shprehi e zakonshme dhe e pėrhershme.

Mendja e gjenive tė mėdhenjė botėrorė tė artit, kulturės, shkencės dhe lėmejve tjerė, nuk ėshtė vetėm arritje e menqurisė pėrmes mėsimit, por edhe kontakti spontan me potencialin e pastėr hynor.

Komunikimi dhe regjistrimi i zėrit tonė tė mbrendshėm , ėshtė shumė i lehtė por kėrkon edhe ca ushtrime tė vogla. Unė, kėte e kisha krahasuar me mėsimin e ngasjes sė biqikletės. Msheftėsia ėshtė nė rendė tė parė t’i besoni sinqerisht se ajo egziston dhe me perfeksionim vepron, si dhe njė teknik e vogėl mentale qė ka tė bėj me shuarjen e dialogut tė mbrendshm .

Shuarja e dialogut tė brendshėm bėhet pėrmes qetėsisė mentale pa vlerėsime. Kurse qetėsimi mental pa vlerėsime arrihet vetėm me praktikumin e MEDITIMIT.
Nuk dijė sa e kuptoni heshtjen e plotė mentale pa vlerėsime?

Truri fare nuk pushon, ajo mendon. Gjatė mendimit gjithmonė diēka kėrkon, ankohet, gjykon, formulon koncepte tė reja, ide etj. Qėllimi jonė kryesor ėshtė qė ky dialog, kuptohet i natyrshėm, tė evitohet duke qenė nė qetėsi.

Tė mos mendohet fare pėr asgjė. Nė kėtė gjendje tė qetėsisė absolute futeni pyetjen ose dėshirėn e juaj tė formuluar si parafytyrim tė qartė psikik dhe priteni pėrgjigje-realizimin. Mos mendoni mė nė kėrkesėn dhe as mos vlerėsoni me “EGO-nė” e juaj se si do tė duket pėrgjigja apo kur do tė realizohet dėshira.

Analiza eventuale mentale e pėrgjigjes shkakton dyshimin, e aty pėrgjigje intuitive nuk ka.

Kjo ėshtė misteri shekullore e njerėzimit pėrmes sė cilės arrihet ēdo gjė.

Nga Adnan Abrashi
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ta kuptojmė dhe njohim intuitėn tonė?

Mesazh  Xhemajl prej 18.07.12 23:22

Pergjigjet intuitive jane ndjenja dhe idete e fuqishme qe ne nje moment ju preokupojne dhe te cilat ne koshinencen (vedijen) e juaj vijne nga thellesia e qenjes sate, apo nga uni i paster. Duhet te keni patjeter kujdes nga perzierja e EGOS ne kete pergjigje qe prisni. Kur e pyetni intuiten mjafton disa minuta te preokupoheni thellesisht me pyetjen dhe jo me menyren e pergjigjes se si do te jete pergjigja. Pergjigjet intuitive vijne papritmas dhe kur ju me se paku e prisni ate.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi