Sekretet mė tė ēuditshme tė qeverive botėrore

Shko poshtė

Sekretet mė tė ēuditshme tė qeverive botėrore

Mesazh  Zattoo prej 07.08.10 23:24

Sekretet mė tė ēuditshme tė qeverive botėrore


Qeveria nuk ruan vetėm sekretet ushtarake. Ka informacione tė tjera, si ai qė Churchill ka urdhėruar fshehjen e informacionit mbi shfaqjen e UFO-ve qė janė mė shqetėsues. Dyzet e pesė vjet pas vdekjes sė tij, Winston Churchill vazhdon tė pėrbėjė lajm.

Winston Churchill ka qenė tepėr i interesuar pėr UFO-t dhe nė mbi 6000 faqe tė dosierit britanik mbi shfaqjen e tyre nga vitet 96-2000 shumė janė raste tė jashtėzakonshėm, duke filluar nga ai i Stamford Bridge. Zyrtarisht ėshtė pranuar se Churchill e ka fshehur kėtė ēėshtje nė mėnyrė qė tė shkaktonte “panik masiv” nė radhėt e njerėzve.

Projekti “MKULTRA” ishte emri i koduar i njė programi kėrkimor i CIA-s pėr kontrollin e mendjes, i zhvilluar nga Zyra e Inteligjencės Shkencore. Programi nisi nė fillim tė viteve ’50 dhe pėrdori qytetarėt amerikanė si subjekte testimi. Tė dhėnat e publikuara dėshmojnė se ky projekt pėrfshinte pėrdorimin e shumė drogėrave, si dhe metodologji tjetėr pėr tė manipuluar gjendjet mendore tė individėve apo pėr tė ndryshuar funksionin e trurit.Zona 51 shfaqet nė ēdo listė teorish konspirative, veēanėrisht nė lidhje me alienėt. Zona 51, nė fakt ėshtė reale.

Njė fakt tjetėr ėshtė se mbi kėtė zonė nuk ka asnjė trajektore kalimi pėr linjat ajrore. Shumė programe televizive janė pėrpjekur tė shpjegojnė se ēfarė ndodh atje, por gjithēka ėshtė arritur ėshtė se vendi shėrben si bazė eksperimenti pėr mjetet fluturuese. Sipas teorisė konspirative aty janė prodhuar armė tė avancuara, tė cilat s’mund tė krijoheshin nga njerėzit, por mendohet se janė marrė nga disku fluturues qė u pėrplas nė Rosuell, nė vitin 1947.

Nė vitin 1967 njė astronom sovjetik bėri thirrje pėr njė pėrpjekje tė bashkuat tė tė gjithė shkencėtarėve tė botės pėr tė zbuluar natyrėn e objekteve tė paidentifikuara fluturuese. Shkencėtari, Feliks Zigel ishte aq i bindur pėr ekzistencėn e disqeve fluturuese sa tha, “Fatkeqėsisht, shkencėtarė tė caktuar, si nė Bashkimin Sovjetik dhe si nė SHBA e mohojnė ekzistencėn e problemit nė vend qė tė ndihmojnė pėr ta zgjidhur”. Liqeni Inverness nė Skoci, i njohur pėr praninė e pėrbindeshit Loch Ness.

Shfaqja e pėrbindėshit daton nė shekullin e gjashtė para Krishtit. Tregohet qė edhe nė ditėt e sotme janė parė shenja tė pranisė sė tij nė liqen. Kjo gjė i ka bėrė turistėt tė frikėsohen e gjithashtu tė bėhen kuriozė e tė vėrshojnė drejt liqenit pėr tė kapur ndonjė pamje tė pėrbindėshit. Nga viti 1960 deri nė vitin 1965 CIA krijoi tė paktėn tetė komplote pėr tė vrarė liderin kuban, Fidel Castro.

Sipas njė raporti tė pėrgatitur nė vitin 1967 dhe tė deklasifikuar 36 vjet mė vonė, CIA mendoi tė pėrdorte cigare, ajėr tė helmuar, pilula me helm, kėrpudha dhe njė shiringė tė mbushur me helm. Por njė ide qendronte mbi tė tjerat: Plani pėr tė vrarė Castro-n me njė guaskė tė mbushur me eksploziv, pasi ai adhuronte tė notonte. Por, edhe kjo skemė dėshtoi.

Churchill dhe UFO-t

Dyzet e pesė vjet pas vdekjes sė tij, Winston Churchill vazhdon tė pėrbėjė lajm. Winston Churchill ka qenė tepėr i interesuar pėr UFO-t dhe nė mbi 6000 faqe tė dosierit britanik mbi shfaqjen e tyre nga vitet 96-2000 shumė janė raste tė jashtėzakonshėm, duke filluar nga ai i Stamford Bridge. Zyrtarisht ėshtė pranuar se Churchill e ka fshehur kėtė ēėshtje nė mėnyrė qė tė shkaktonte “panik masiv” nė radhėt e njerėzve.

Eksperimentet e CIA-s

Projekti “MKULTRA” ishte emri i koduar i njė programi kėrkimor i CIA-s pėr kontrollin e mendjes, i zhvilluar nga Zyra e Inteligjencės Shkencore. Programi nisi nė fillim tė viteve ’50 dhe pėrdori qytetarėt amerikanė si subjekte testimi. Tė dhėnat e publikuara dėshmojnė se ky projekt pėrfshinte pėrdorimin e shumė drogėrave, si dhe metodologji tjetėr pėr tė manipuluar gjendjet mendore tė individėve apo pėr tė ndryshuar funksionin e trurit.

Zona 51

Zona 51 shfaqet nė ēdo listė teorish konspirative, veēanėrisht nė lidhje me alienėt. Zona 51, nė fakt ėshtė reale. Njė fakt tjetėr ėshtė se mbi kėtė zonė nuk ka asnjė trajektore kalimi pėr linjat ajrore. Shumė programe televizive janė pėrpjekur tė shpjegojnė se ēfarė ndodh atje, por gjithēka ėshtė arritur ėshtė se vendi shėrben si bazė eksperimenti pėr mjetet fluturuese. Sipas teorisė konspirative aty janė prodhuar armė tė avancuara, tė cilat s’mund tė krijoheshin nga njerėzit, por mendohet se janė marrė nga disku fluturues qė u pėrplas nė Rosuell, nė vitin 1947

UFO-t nė Bashkimin Sovjetik

Nė vitin 1967 njė astronom sovjetik bėri thirrje pėr njė pėrpjekje tė bashkuat tė tė gjithė shkencėtarėve tė botės pėr tė zbuluar natyrėn e objekteve tė paidentifikuara fluturuese. Shkencėtari, Feliks Zigel ishte aq i bindur pėr ekzistencėn e disqeve fluturuese sa tha, “Fatkeqėsisht, shkencėtarė tė caktuar, si nė Bashkimin Sovjetik dhe si nė SHBA e mohojnė ekzistencėn e problemit nė vend qė tė ndihmojnė pėr ta zgjidhur”.

Pėrbindeshi Skocez

Liqeni Inverness nė Skoci, i njohur pėr praninė e pėrbindeshit Loch Ness. Shfaqja e pėrbindėshit daton nė shekullin e gjashtė para Krishtit. Tregohet qė edhe nė ditėt e sotme janė parė shenja tė pranisė sė tij nė liqen. Kjo gjė i ka bėrė turistėt tė frikėsohen e gjithashtu tė bėhen kuriozė e tė vėrshojnė drejt liqenit pėr tė kapur ndonjė pamje tė pėrbindėshit.

Skemat e CIA-s pėr tė vrarė Kastro-n

Nga viti 1960 deri nė vitin 1965 CIA krijoi tė paktėn tetė komplote pėr tė vrarė liderin kuban, Fidel Castro. Sipas njė raporti tė pėrgatitur nė vitin 1967 dhe tė deklasifikuar 36 vjet mė vonė, CIA mendoi tė pėrdorte cigare, ajėr tė helmuar, pilula me helm, kėrpudha dhe njė shiringė tė mbushur me helm. Por njė ide qendronte mbi tė tjerat: Plani pėr tė vrarė Castro-n me njė guaskė tė mbushur me eksploziv, pasi ai adhuronte tė notonte. Por, edhe kjo skemė dėshtoi.

Julia Child

Nė gusht tė vitit 2008, Arkivat Kombėtare tė SHBA publikuan dhjetėra mijėra dosje tė personelit qė kishin punuar nė institucionin pararendės tė CIA-s. Mes tyre ishte dhe Julia Child. Historia e shefez sė kuzhinės franceze nuk ishte sekret, por pas publikimit tė dokumenteve shumė njerėz u ndėrgjegjėsuan mė shumė pėr shėrbimin e saj gjatė Luftės II Botėrore. Kėshtu, para se tė bėhej mjeshtre e kuzhinės ajo ishte marrė me eksplozivėt nė ujė.

Grand Central Terminal

Ēdo ditė mijėra njerėz udhėtojnė nga stacioni “Grand Central Terminal” nė Nju Jork. Mijėra tė jtera hanė nė restorantet e stacionit dhe pijnė kokteje nė baret elegante. Por Grand Central ka dy zona sekrete qė pak njerėz i shohin ndonjėherė. Thuhet se bėhet fjalė pėr dy bunkerė qė gjatė Luftės II Botėrore pėrdoreshin pėr tė nxjerrė dhe futur trupat nė Nju Jork. Gjithashtu mendohet se ėshtė edhe njė linjė e nėndheshme me ashensor qė i dėrgonte tė pasurit direkt nė hotel “Astoria”

Monitorimi i John Lennon


John Lennon protestonte kundėr luftės, promovonte paqen dhe njėherė shkruajti njė kėngė tė quajtur “Unė jam lopa e detit” . Nė vitin 1972 FBI-ja e vendosi nė listėn e vėzhgimit, i dha fund vizės sė tij dhe nisi procedurat e depėrtimit. Gjatė fushatės elektorale presidenciale tė vitit 1972 FBI-ja monitoronte shfaqjet televizive dhe koncertet e Lennon, e madje ndiqte dhe aktivitetet e vajzės sė Yoko Ono-s nga njė martesė e mėparshme.

Fshati Potemkin

Grigory Potyomkin ishte njė fisnik rus i shekullit tė 18-tė, i cili intrigonte nė oborre dhe komplimentonte Katerinėn e Madhe. Gjatė kėtij procesi emri i tij u bė i pėrjetshėm. Gjatė njė udhėtimi tė Katerinės nė vitin 1783 nė Krimea ai organizoi zjarre tė mėdhenj nė fusha, si dhe raketa qė shpėrthenin duke formuar inicialet e emrit tė saj. E gjithė popullsia e bujkrobėrve u vesh me rroba tė bukura pėr tė shfaqur prosperitetin qė nuk ekzistonte. Qė atėherė “Fshat Potemkin” quhet ēdo konstrukt fals ose mashtrues.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi