Ti vlen!

Shko poshtė

Ti vlen!

Mesazh  Fikrro prej 07.08.10 20:44

Verejte:
Shkrimet e paraqitura ne kete teme nuk jane per te ofenduar askend, keto jane per ta kuptuar njeri tjetrin me mire dhe per te pare qe ne pa marr parasysh ēfare kemi bere, kush jemi, sa vlejme.


-''Nese jeni te vetmuar dhe te lene anash,kujtoje shoqeria behet dhe nuk fitohet''.

-''Shoqeria eshte pasuria e nje njeriu te varfer dhe verferia e nje njeriu te pasur''.

-''Mos vlereso veteveten prit qe te tjeret tet vleresojn''.

-Jam i shemtuar!
C'te beje
Jo ti nuk je i shemtuar nese berthama jote eshte me e mire se siperfaqja e jashtme.

-Jam i bukur!
C'te beje
Bukuria jote vleresohet nese je edhe per nga brenda i bukur.

-Kam bere diqka te turpshme!
Me askush s'me do?
Jo ti ke gabuar,e gabimi behet per te mos u perseritur.Ti duhet ta nxjerresh nektarin tend te pazbuluar,qe te tjeret te shohin kush je.

Nuk jam i fuqishem!
C'te beje
Fuqia e njeriut eshte dituria jo forca.Ndodh qe forcen nuk mund ta zoterosh por diturin po shfrytezoje kete force qe ke.
Mos harro se copez e madhe e dituris eshte sjellje.
Paramendo sikur numri 1 eshte sjellja jote dhe numri 0 eshte dituria jote,shiko nese ti ke kete numer

1.000.000.000. nje milion gjithqka,cdo zero eshte nje dituri me shum

por paramendo sikur ti e ke diturin por sjelljen jo nuk e ke shikoje rezultatin tend

000.000.000. zero asgje,cdo zero vlere me pak.

-Genjej!
C'te beje
Ti ndoshta kenaqesh teksa genjen por lexoje me vemendje shembullin,paramendoje cigaren se eshte genjeshtera:

"Njeriu ndodhta kenaqet teksa pi cigare,por kujdes se cigarja do ti konsumohet dhe ne fund mund ti digjen buze,edhe pse tymi yt ka shkaktuar kollitje tek te tjeret"

Keshtu ndodh edhe me genjeshtren,i vetmi qe nuk do te gezohet ne fund eshte genjeshtari.

Jam i varfer!
C'te beje
Shum mire gezohem per ty ti ke motiv per te vazhduar jeten.

Pse?

Sepse ti ke deshira dhe endrra qe pret tet realizohen,kujto nese paradite je i varfer,mbasdite do te jesh i pasur.

-Jam i pasur!
C'te beje
Shum mire gezohem per ju.Por qe te jesh i pasur plotesisht te duhet edhe nje vegel e vogel per ty por e madhe per te tjere.

* Cila eshte ajo vegel une kam para te mjaftueshme dhe do ta blej.

Jo ajo nuk blehet por punohet.

* Mos u brengos une kam punetoret me te mire dhe te fuqishem.

Jo! Nuk te duhen punetoret por ti duhet ta ndertosh vete.

* Vetem ma thuaj ti se une e beje.

Qe ta besh duhet ta ndjesh!

*Cila eshte ajo.

Eshte xixellima e syve,eshte krenaria,eshte gjithqka,eshte ajo qe ti nuk mund ta blesh me para.

* Ti me the se eshte nje vegel e vogel,c'u be tash qe u bene shum vegla e thua gjithqka.

Ajo eshte trungu,e gjithqka jane deget e saja.

* Kush eshte ajo?

Ajo eshte dashuria.
"Dashuria eshte toka"
"Ti punon prandaj edhe nderton"
"E fundit qe duhet te vleresohet eshte paraja"
"Paramendo se sa mire eshte te ndjesh se ti do dike,dhe paramendo sa mire eshte te ndihesh se dikush te do"


"Dhuro dhe te dhurojne,e mos lejo ato rete e zeza te mbulojn trupin tend te cilat vijne si krahet e medha te kulcedres e ta fshehin diellin.Sepse pastaj te duket sikur ajo kuceder ne cdo moment mund ta hedh flaken e saj vdekje prurerse".


"Nese te jane mbeshtjellur punet me mire per ty,ky eshte motiv qe ti c'pshtjellesh,e motivi eshte shtytje per te jetuar"

"Ti je i drejt vetem nese drejtesia jote te le te varfer"
"Ti je i sinqert vetem nese flet te drejten,sinqeriteti yt te bene te pasur"
Monologu i paraqitur eshte imagjinuar nga une.
Ky eshte produkt imi per cdo keqkuptim me shkruani nese keni.avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KJO ESHTE JETA

Mesazh  Fikrro prej 10.08.10 16:42

Poezia ne vijim ėshtė produkt i imi.Ka te beje me jeten dhe kthetrat e saja,kuptojeni se do dilni te pasur:

"Kjo eshte jeta"

E kam zėrin,qe se dėgjoj,
e kam kėngėn qe se kėndoj,
i kam sytė,qe me ta s'shikoj,
kam shtėpine por se di ku banoj.

Jam i fjetur,por zgjuar rri,
te shikoj ty por ai nuk je ti,
jam i vdekur,por jetoj,
jam ndalur por ende vazhdoj.

Jam poshtė por i zgjatur jam,
ne dore kam orėn por se di ku e kam,
jam i ulur por po vrapoj,
jam i gėzuar por prap vajtoj.

Jam ne ujė por ai po me djeg pak,
jam i lirė por ne qafe kam njė lak,
jam me gjarprin qe me kafshon,
jam ne helmin e tij qe s'mė helmon.

Jam ne zjarrin qe me flladit,
jam ne ferrin qe me mahnit,
kam parajsėn qe me shkaterron,
e kam hėnėn qe s'mė ndriqon.

E kam lotin por me buzeqeshje qaj,
e kam lumturin qe me bėnė me vaj,
e kam ujin por me balte pastrohem,
e kam te mirėn por te keqes i afrohem.

Ne te thatė po shkruaj,por i lagėsht jam,
jam i ngopur por uri kam,
e kam diturin por nuk di asgjė,
e kam kete jete qe se di deri kur do te me vazhdoj mė.

Ne fund njė thėnie qe vlen shumė per ata qė mund ta deshirfrojn:

''E zeze ėshtė vetem ngjyra,mjerė ai qe e reflekton vetėm pasqyra''
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kjo eshte jeta (vazhdim)

Mesazh  Fikrro prej 20.08.10 17:12

Jeta te genjen
jeta eshte e brishte,
jeta te rrefen
shum here eshte e prisht.

Jeta te mashtron
me kenaqesi te rrethon,
jeta te verbon
shumqka te besh te detyron.

Jeta eshte vullkan
qe nga brenda te pervelon,
jeta eshte uragan
qe gjithkah te rrotullon.

Jeta eshte shkretetire
qe udheton pa bileta,
jeta eshte e veshtire
qe te thumbon si e bleta.

Jeta eshte si guri
qe me goditje thehet,
jeta eshte uri
qe me dhembje blehet.

Jeta eshte drite
e ne brendesi eshte nate,
fillon te behet e hirte
gjersa te qon me gjate.

Te qon ne kenaqesi
qe mund ti shijosh,
ne ate pafundi
qe pastaj ndihme te kerkosh.

Jeta eshte meteore
qe me zjarr fluturon,
sillet me vjet e ore
e kur bie te shkaterron.

Lere qe ty te shkaterron
por edhe te tjeret i lendon,
edhe pse se beson
jeta eshte iluzion.

Jeta eshte e till
pra mos i mbani paj,
ti verbon dy syte
te gjoret ata qe jane dhene pas saj.Ketu paraqitet jeta e brishte dhe e keqe por se shpejti do te vijn vargjet e saja me anen pozitive te saj.

Ne fund kjo thenie me vlere per ata qe e kuptojne:
Mos e detyro token tet mbaj pa deshire,mos e detyro boten te sillet me veshtire.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ti vlen!

Mesazh  Xhemajl prej 20.08.10 17:20

Mė ka thanė
Njė plak i thinjur.
Njė plak
Mjekėrrbardhė,
Mos u ngut shumė,
O djalė,
Se po dua ta them
Njė fjalė:

Nėse ke humbur
Shėndetin
Dije
Shumėēka ke humbur
Dhimbjet
Ta bėjnė orėn vrer
Shėndeti
Ėshtė me vlerė,

Nėse ke humbur
Pasurinė
Mos lejo
Ngushtimi tė tė pushtojė
Zanat e ka
Kjo kurvė – pasurie
Tė vijė, tė rrijė
E tė shkojė.

Por nėse ke humbur
Guximin,
Ke humbur
Ēdo gjė nė kėtė botė
Se trimėria ėshtė, o bir
Mjalta e jetės
Nė gotė.

Prandaj aty
Ku tė ka rėnė koka
Aty trupin drejtoje
Ti bimė e fitimtarit
Kryet lart nė qiell
E kėmbėt nė tokė
Se vetėm kokėlartit,
Vetėm guximtarit
I ka hije
Jeta nė kėtė botė.
Edhe kur varfėria
Tė copton,
Edhe kur sėmundja
Tė sulmon
Edhe kur vetmia
Tė robėron
Edhe kur dhimbja
Tė shpon
Edhe kur mėrzia
Tė lėndon
Edhe kur bota
Tė harron
Edhe kur dėshpėrimi
Tė rrėzon
Kokėn lart,
Trupin drejtoje
E kokėn lart ēoje
Kokėlartin
Edhe toka e nderon
Se kokėlartin
Edhe Zoti e don.

Kokėn lart
Nė humbje
Kokėn lart
Nė fitim
Se tė gjitha
Vijnė e shkojnė
Mbetet zemra
Qė ka guxim.

Edhe njėqind herė
Nėse pėrtoke
Rrėzohesh
Kurrė e kurrė
Kurrė mos u dorėzo,
Gjej fuqi e nisu
Nė beteja tė reja
Dhe hidhu nė sulm
E si lua e fito.

Dėshtimet janė
Ndalesa
Dėshtimet janė
Pushimore
Qė si nėna fėmijėn
Tė marrin pėrdore
Dhe tė ēojnė
Prej humbjes
Drejt nė fitore.

Prandaj Kokėn lart, bir
Edhe kur bota
Ta bėn me hile
Edhe kur tė duken Engjuj
E tė dalin gjarpėrinjė me zile
Edhe kur tė gjithė
Humbin mendjen
E ty tė akuzojnė
Edhe kur tė gjithė
Fryhen prej hajnie
E ty tė injorojnė
Edhe kur prindi yt
Tė hedhė pėrtoke
Si letėr tė vjetėr
Edhe kur fėmija yt
Tė thotė hupė
Unė dua dikend tjetėr
Edhe kur miku
Tė shikon dorėn
Mos ke pėr tė
Ndonjė dhuratė
E nuk tė sheh nė sy
E nuk tė pyet
Ē’ėshtė kjo lodhje,
Ē’ėshtė kjo lėngatė?

Kokėn lart, bir
Ti je shtizė flamuri – dije
Pasha emrin e Zotit
Kokėlartit edhe vdekja
I ka hije.


Ma dėgjo kėtė fjalė
Ti vajzė e re,
Ti djalė i ri
Nėse mban kėtė fjalė
Krejt bota ėshtė e jotja
Dhe ti do tė jesh
NJERI.

Nga DAUT DEMAKU.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ti vlen!

Mesazh  Fikrro prej 20.08.10 17:24

Ne vargjet ne vazhdim paraqitet deshira jote minuti yt i shum pritur qe ndoshta ti do vdisje per ate minute.

I lire eshte ai minute
edhe toka pushon,
edhe nese je per ngut
diqka do te ndalon.

Qetesi ai kundermon
e pushim simbolizon,
avionin ne qiell e ndalon
pezull e mban veq qe te pushon.

Rri shijoje kenaqesin
se ne ate minute,
gezimi te perbine
e kur nuk e pret ta jep perjetesin.

Te vdesesh per te ia vlen
por pasi qe minutin ta shijosh,
te posa nnjohuren e gjen
kur ta kuptosh se c'po ndjen.

Jane keto vargje te thena
e asnje si te bema,
se ai qe gjithmon tregon
nuk vlen si ai qe vepron.
(vazhdon)...
Deshira e juaj eshte e shenjet,minuti yt eshte me vlere.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie dhe vargje me vlere...

Mesazh  Fikrro prej 20.08.10 17:28

Pervoja ty te rrefen,perrallen qe ty ste perlqen,e ne gishta mund ti numerosh,pjese e perralles qe do ti shfletosh.

Nese une te jap dhurat,ti mua mi jep dy,ashtu siq mua ma dyfishon,dikush ty trefishin ta shton.

Eshte mire tet lavderojn,por jo se ke bukuri,eshte mire tet vleresojn se ti ke dituri.

Jetoje jeten me vlerat qe i ke...

Ti vlen!
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ti vlen!

Mesazh  Fikrro prej 20.08.10 17:32

xhemajl shkruajti:Mė ka thanė
Njė plak i thinjur.
Njė plak
Mjekėrrbardhė,
Mos u ngut shumė,
O djalė,
Se po dua ta them
Njė fjalė:

Nėse ke humbur
Shėndetin
Dije
Shumėēka ke humbur
Dhimbjet
Ta bėjnė orėn vrer
Shėndeti
Ėshtė me vlerė,

Nėse ke humbur
Pasurinė
Mos lejo
Ngushtimi tė tė pushtojė
Zanat e ka
Kjo kurvė – pasurie
Tė vijė, tė rrijė
E tė shkojė.

Por nėse ke humbur
Guximin,
Ke humbur
Ēdo gjė nė kėtė botė
Se trimėria ėshtė, o bir
Mjalta e jetės
Nė gotė.

Prandaj aty
Ku tė ka rėnė koka
Aty trupin drejtoje
Ti bimė e fitimtarit
Kryet lart nė qiell
E kėmbėt nė tokė
Se vetėm kokėlartit,
Vetėm guximtarit
I ka hije
Jeta nė kėtė botė.
Edhe kur varfėria
Tė copton,
Edhe kur sėmundja
Tė sulmon
Edhe kur vetmia
Tė robėron
Edhe kur dhimbja
Tė shpon
Edhe kur mėrzia
Tė lėndon
Edhe kur bota
Tė harron
Edhe kur dėshpėrimi
Tė rrėzon
Kokėn lart,
Trupin drejtoje
E kokėn lart ēoje
Kokėlartin
Edhe toka e nderon
Se kokėlartin
Edhe Zoti e don.

Kokėn lart
Nė humbje
Kokėn lart
Nė fitim
Se tė gjitha
Vijnė e shkojnė
Mbetet zemra
Qė ka guxim.

Edhe njėqind herė
Nėse pėrtoke
Rrėzohesh
Kurrė e kurrė
Kurrė mos u dorėzo,
Gjej fuqi e nisu
Nė beteja tė reja
Dhe hidhu nė sulm
E si lua e fito.

Dėshtimet janė
Ndalesa
Dėshtimet janė
Pushimore
Qė si nėna fėmijėn
Tė marrin pėrdore
Dhe tė ēojnė
Prej humbjes
Drejt nė fitore.

Prandaj Kokėn lart, bir
Edhe kur bota
Ta bėn me hile
Edhe kur tė duken Engjuj
E tė dalin gjarpėrinjė me zile
Edhe kur tė gjithė
Humbin mendjen
E ty tė akuzojnė
Edhe kur tė gjithė
Fryhen prej hajnie
E ty tė injorojnė
Edhe kur prindi yt
Tė hedhė pėrtoke
Si letėr tė vjetėr
Edhe kur fėmija yt
Tė thotė hupė
Unė dua dikend tjetėr
Edhe kur miku
Tė shikon dorėn
Mos ke pėr tė
Ndonjė dhuratė
E nuk tė sheh nė sy
E nuk tė pyet
Ē’ėshtė kjo lodhje,
Ē’ėshtė kjo lėngatė?

Kokėn lart, bir
Ti je shtizė flamuri – dije
Pasha emrin e Zotit
Kokėlartit edhe vdekja
I ka hije.


Ma dėgjo kėtė fjalė
Ti vajzė e re,
Ti djalė i ri
Nėse mban kėtė fjalė
Krejt bota ėshtė e jotja
Dhe ti do tė jesh
NJERI.

Nga DAUT DEMAKU.

I NDERUARI XHEMAJL,faleminderit per kontributin ne kete tem,por kisha pasur deshire qe kjo teme te mbaj gjera autoktone,te jene produkt i juaji jo i huazuar,kjo do ta bente me te mire sidoqoft ti je i lire te besh cte duash.
Te pershendes
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

''Nje keshill nga zemra''

Mesazh  Fikrro prej 21.08.10 14:18

Brenda e per brenda
kush e gjen si ndihem,
brenda e me brenda
disa ndjenja perzihen.
Syri im i tret
eshte ajo zemra,
ajo eshte e vertet
qe po bart shum emra.
Sa here ulem e ngjitem
sa here lodhem e djersitem,
sa here qaj e buzeqesh
sa here zemren e vesh.

Me kujtohesh ti...

Me kujtohen syte
qe kurr s'ti kam pare
me kujtohen plaget
qe ty te paten vrare.
Edhe pse ste njoh
dhe kurr ste kam njohur,
edhe pse s'te shoh
dhe je e panjohur.

Ku je ti...

Te filloj tet kerkoj
a thua a dot gjej
apo me mire eshte te renkoj
e ta le kete qe ndjej.
A thua a do vish
apo do harrosh
a do mbetesh endrra e fildisht
qe kurr sdo me takosh.

Pse s'je ketu...

A thua ku je
apo pse po fshihesh,
cfare ti me vete ke
a thua ti si ndihesh.

Me mungon...

A thua ti me kerkon
dhe nuk po me gjen,
apo deshira te largon
po te tjeret ku do jene.
Ika nga te gjithe
qe vetmia te me mbuloj
ika nga te gjithe
zemres time ti vajtoj.

Lotova...

Krahun vetvetes ia mbaja
qe te behem me i forte
per cdo dite syte me lot laja
por cdo gje ishte e kot.
Edhe syte flake me digjnin
derisa u ngopa
rrahjet e zemres sec me ndiqnin
edhe pse ajo s'me pa.

U merzita...

Te lotosh eshte shume lehte
te qeshesh me veshtire
po te me therrte nje thike e mbrehte
a thua do ishte me mire.
Eca pak dhe zemres i thirra
me jep ca gezim i thash,
e di qe ti je me e mira
dhe vetem ti trishtimin mund ta lash.

Shpresova...

Erdhi dita edhe per mua
zemra nje te mire ma beri,
mi dha ndjenjat qe i dua
dhe vetem kurr s'me leri.

Buzeqesha...

U rilinda perseri
se zemren e degjova,
me nuk po mbaj meri
edhe pse zemren se shikova.
Ajo mua me dha
ate qe askush nuk mundi,
ajo mua me tha
ende per ty s'eshte fundi.Keshilla dhe vargje me vlere:
''Kur e,i vetmuar te jesh
dhe telashe te kesh,
degjoje zemren para se te gabohesh
se zemra s'te le te pendohesh''


''Here e kurdo
dielli yt do te lind e perendoj,
here e kurdo
zemra jote do qesh e do vajtoj.


TI VLEN


Edituar pėr herė tė fundit nga fikrro nė 12.09.10 23:09, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Zotit tim!

Mesazh  Fikrro prej 21.08.10 14:34

Zotit tim

Le te me therrin
se te kam ty
le te me djegin
se te kam ty.

Le te me tallin
se te kam ty,
askush s'ma di hallin
se te kam ty.

Le te me qeshin
se te kam ty,
le te me zhveshin
se te kam ty.

Le te mekatojn
se je vetem ti,
leri te gabojn
se je vetem ti.

Le te ma marrin pasurin
se ti je me mua,
le te ma prejn besnikerin
une kam keshillat tua.

Le te me nxjerrin syte
se une ty te kam,
le te me verbojn
se une me ty jam.

Le te me pervelojn
se une ty te kam,
le te me masakrojn
se une me ty jam.

Le te bjere shi
se ti urdheron,
le te fryje era
se ti ashtu deshiron.

Le te qelet dhembja
se ajo tundon,
le te hapet plaga
kur mekati sundon.

Le te ma marrin gezimin
gezimi im je ti,
le te ma marrin lumturin
se une te kam ty.

Le te ndizet qielli
me vetetime e bubullima.
le te nxihet dielli
me shira e katrina.

Se je vetem ti
e si ty nuk ka,
nga larg ndjej meshiren
se ti don te miren.

OH...,zoti yne
ti na udhezo
MESHIRUES,MESHIREPLOT,
rruges tende na dergo.

Asgje prej teje nuk dua,
vetem qe ti te jesh i kenaqur me mua.


Thenie dhe vargje me vlere:

Askush nuk te ka thene,
me shum se zoti,
askush nuk te ka dhene
me shum se FUQIPLOTI.


Ti vlen
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kendoj...

Mesazh  Fikrro prej 03.09.10 22:40Kėndoj kėngės
qė ende su kėndua,
kėndoj letrės
qė ende su shkrua.

Kėndoj tradhėtis
qė ende s'tė ka tradhtuar,
kėndoj kėnaqėsis,
qė ende se ke shijuar.

Kėndoj shiut
qė ende s'te ka pare,
atij uji tė qiellit
qė ende s'tė ka larė.

Kėndoj buzėqeshjes
qė ende nuk buzėqesh,
kėndoj moralt,
qė sa nuk tė ka pėrqesh.

Kėndoj harreses
qė ende s'tė ka harruar,
kėndoj besės
qė ende s'tė ka lėshuar.

Kėndoj forcės
ende pa e poseduar,
kėndoj aromės
ende pa tu larguar.

Kėndoj qiellit
ende pa u tėrbuar,
kėndoj atij diellit
ende pa te pėrvėluar.

Kėndoj sė mirės
ende pa tė mbėshtjell,
kėndoj sė keqes
ende pa e vjell.

Kėndoj malit
ende pa u gjelbėruar,
kėndoj gjarprit
ende pa tė thumbuar.

Kėndoj shumicės
ende pa e mbledhur,
kėndoj pakicės
ende pa e derdhur.

Kėndoj vjedhjes
ende pa tė vjedh,
kėndoj zjarrit
ende pa tė djeg.

Kėndoj drites
qė ende s'tė ka ndriquar,
kėndoj errėsirės,
ende pa tė mbuluar.

Kėndoj syrit
qė ende s'tė ka parė,
kėndoj vrasėsit
ende pa tė vrarė.

Kendoj gjatėsis
ende pa u zgjatur,
kėndoj shkurtėrsis
ende pa e matur.

Kėndoj lartėsis
ende pa u ngrit lart,
kėndoj ultėrsis
qė ende s'tė ka bart.

Kėndoj Jetės
ende mirė pa e jetuar,
kėndoj Vdekjes
ende mirė pa tė flijuar.

Pėrgaditu pėr Jetėn se shumė shpejt tė vret,pėrgaditu pėr Vdekjen se ende tė pret.TI VLEN
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

edhe poet i madh

Mesazh  Albi4all prej 10.09.10 20:56

ju perseri po me mahnisni i frymzuar me retorik
un di te shkruja por ti ma kaloke
ende nuk po besoj
a nese nuk te pengon me i kopjue ha ha ha
urime
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thuaji Lamtumirė!

Mesazh  Fikrro prej 12.09.10 23:42

Thuaji LamtumirėThuaji lamtumirė
atij te vrazhdit trishtim,
thuaji atij qe blehet me monedha
se une gezimin zgjedha.

Thuaji lamtumirė
asaj erresire,
largohu thuaj se keqes
se une jam pjese e se mires.

Thuaji lamtumirė
asaj klithmes,
mu largo thuaji frikes
se s'jam pjese e asaj dridhmes.

Thuaji lamtumirė
atij fundit,
s'jam une me mbarimin
se posa fillova fillimin.

Thuaji lamtumirė
atij qielli te zi,
ik largohu nga une
vendi im s'eshte nder ty.

Thuaji lamtumirė
atij te njelmit lot,
se une zgjodha buzeqeshjen
vetem lajmerohesh kot.

Thuaji lamtumirė
ti asaj smires,
une kam te urten
i iku te veshtires.

Thuaji lamtumirė
ti atij mekati,
se nuk kam deshire
te me zere inati.

Thuaji lamtumirė
ti asaj drite,
qe aq shum e do
por ta kapesh nuk dite.

Thuaji lamtumirė
Antidashurise
duaj dhe te duan,
per hire te miresis.Urtesia e hap zemren e cdo njeriu qe te rrethon,nese ke urtesi urime atehere me te vertet TI VLEN.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ti vlen!

Mesazh  bardhi_tr prej 13.09.10 21:43

PER KETO QE KE SHKRUAJTUR PER MUA JE GJIGAND>
NE NJEREZIT DUHET TE VEME NE ZBATIM
avatar
bardhi_tr

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Jam

Mesazh  Albi4all prej 16.09.10 23:10

jam ne shpirtin tend i lumtur e i qeshur
jam ne trupin tend i humbur e i zhveshur
jam zjarr i pa dukshem nga hiri i fshehur
ne aromen tende i pahir i dehur
jam nata pa gjum mbushur ledhatime
jam puthja qe digjet te ti zemra ime
jam fjala e dhen besa amaneti
jam pa zemeren time se tek ti me mbeti .
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thellohu

Mesazh  bardhi_tr prej 17.09.10 8:18

Ne Mundsh

Ne mundsh te ruash arsyen kur bota humbet fillin
E fajin ty ta hedh dhe vetes ti besosh,
Sa here tek ti dyshojne e s’te perfillin
Por edhe dyshimet drejt t’i gjykosh….
E kur t’urrejne, urrejte mos t’yushqesh
Madje, ndaj shpifjeve te rrish pa folur,
Me thjeshtesi, me to pa rene ndesh…
Ne mundsh t’mendosh, por jo gjer ne shkaterrim,
Te enderrosh, por jo si rob enderrimesh,
Dhe ti trajtosh njelloj pa dallim
Ngadhnjim e shpartallim burim mashtrimesh…
Ne durofsh dot theniet e tua te drejta
Ne kurthe per trutharet, kopuket qe t’i kthejne,
T’i shohesh te thyera gjerat me te shtrenjta
E prape t’i ndertosh me vegla qe nuk vlejne…
Ne mundsh fitoret qe ke korrur t’i flijosh
Si ne kumar, ne nje te vetme loje,
te rrezikosh, te humbasesh e prape t’ia fillosh,
dhe humbjem kurre te mos e zesh ne goje…
ne I durofsh dot muskul, nerv e puls e zemer
te te sherbejne edhe kur gjithcka duket e kote,
e te qendrosh kur s’ke asgje me vec vullnetit,
qe vetem fjalen ‘’Qendro!’’ gjithmone te thone…
Ne mundsh te flasesh me maskarenj, por nderin tend ta ruash
E t’ecesh perkrah mbretit pa krenari qe te verbon…
Nese armiku apo miku s’te bejne dot te vuash,
Me gjikend e cmon, por vec sa meriton…
Ne mundsh t’i mbushesh ti minutat aq te renda
Me vepra qe peshojne
Dije dhe mos kij asnje dyshim,
Se e jotja do te jete Bota, me c’ka brenda
avatar
bardhi_tr

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ti vlen!

Mesazh  Fikrro prej 19.09.10 21:06Gjej ate qė do...

Kur ne nje udhekryq te jesh
i lodhur e i dermuar.
edhe pse askend s'do ta kesh
ti prap sdo jesh i vetmuar.

Se vetmia tu nuk te lė
ti ate e lė,
kurr si tjetri mos bė
edhe nese rrugen ta zė.

Thirre me gjithe fuqin
rrugen qe ti e do,
ndjeje per te krenarin
e tet shkoj mos lejo.

Pyeti fjalet
me thuaj kujt ti flas,
pyeti duart
kujt ti duartrokas.

Pyete miresine
tek kush tet dergoje,
pyete lotin
per kend te vajtoje.

Pyeti kembet
se ku po me qoni,
pyeti mendet
ku po me dergoni.

Pyete syrin
cka duhet te shoh,
pyeti ndjenjat
kend duhet ta njoh.

Pyete zemren
se ku te udhezon,
pyete zemren
nga kush te largon.

Digje rrugen
qe ne gabim te qon,
flake rrugen
e te qash s'te lejon.

Fike pikellimn
se ai s'te duhet dot,
mbylle trishtimin
sa nuk e ke bere shok.

Kur rrugen ta gjesh
kujdes mos e nenqmo,
me se miri kur te jesh
vleren ia shto.

Thuaj faleminderit
zemres dhe urtesis.
thuaji faleminderit
vetes dhe vetmise..

Thuaji po pendimit
tek une mund te vish,
se ti s'mund ti ikesh gabimit
kete duhet ta dish.

Thuaji po pafatesis
mund te te pranoj,
edhe pse s'je pjese e kenaqesis
dhe s'mund tet largoj.

Thuaji po lotit
eja me vajto,
se kur ti lutem zotit
ti me simbolizo.

Thuaji o deshires
se ty do tet kem,
do jesh pjese e se mires
kaq une mund tet them.

Thuaji jo genjeshtres
ty nuk te dua,
thuaji po te vertetes
se ti je me mua.

Thuaji jo vrasjes
as nuk nuk dot te posedoj,
thuaji po dashuris
qe sa me afer dot afroje.

Fjalet e mia degjo
rrugen ti gjeje
e sa me pak gabo,
te miren mbaja afer teje.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kjo esht jeta

Mesazh  trinka prej 29.01.12 22:13

Shum e mire kjo poezi shume domethenese edhe kuptim plote.
avatar
trinka

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ti vlen!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 30.01.12 21:30

Kam nje pyetje per Fikrron nese vazhdon te jete ne forum! Nese po, me shkruaj me MP.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ti vlen!

Mesazh  gjinkallushe prej 06.09.12 20:45

- Njeriu qė ndėrtoi anijen Titanik kur u pyet: Sa e sigurtė do tė jetė? Me njė ton ironik ai tha: "As Zoti s'mund ta fundosė atė". Ne tė gjithė e dimė se ēfarė ndodhi me Titanikun!

- President i Brazilit, gjatė fushatės, tha se nėse ai merr 500.000 vota nga partia e tij, "Madje as Zoti, s'do tė mund t'a heqė atė nga presidenca". Sigurisht ai mori votat, por ai u sėmur dhe vdiq njė ditė para se tė bėhet president.

Garancia nuk ekziston. Puno, jeto ndershėm edhe tregoju njerėzve qė i don e qė vlejnė pėr ty !
avatar
gjinkallushe

Jam teper xheloze

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ti vlen!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi