Ritual - Si tė flisni me kafshėt

Shko poshtė

Ritual - Si tė flisni me kafshėt

Mesazh  univers-101 prej 30.07.10 16:34

Si tė flisni me kafshėt

Gjėrat do t'ju duhet

* Njė Kafshė
* Mendja juaj e qart

Sė pari tė gjeni njė kafshė qė ju dėshironi tė bisedoni.

Shikoni nė sytė e saj, tė qartė dhe mendjen tuaj.

Paramendoni njė linjė tė energjisė nga zemra juaj dhe qė e lidh atė me zemėr tė kafshėve '

- Dėrgo ndjenjat e dashurisė dhe miqėsisė me tė. Kėshtu kafsha do te kuptoj qe ju nuk keni asnje
qėllim tė ligė pėr kėtė qe po bėni dhe nuk po pėrpiqeni qe ta kontrolloni atė.

Pastaj, tė imagjinojmė njė linjė tė energjisė nga trurin tuaj qė e lidh atė tė trurit tė
kafshėve '

- Ju pastaj mund tė dėrgoni mendimet pėr atė kafshe pėr aq kohė sa ju tė mbani kontaktin me sytė
e kafshėes duke e i mbajtur linjat e energjisė tė forta . Kjo nuk do tė funksionojė nėse ju pėrpiqeni tė pėrdorni atė pėr tė keqen.

Sepse nuk do te mund ti fshihni ndjenjat tuaja edhe sikur ato te mos jene pėr atė kafshė
avatar
univers-101

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - Si tė flisni me kafshėt

Mesazh  tomkaa prej 26.09.10 17:48

Po jep me shume te dhena se me kaq sa the nuk arrine dot njeri ta bej...
avatar
tomkaa

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

blak devill

Mesazh  Blak Devill prej 26.09.10 19:35

Kaq te dhena mua me duken te mjaftueshme, mos me keqkupto.
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - Si tė flisni me kafshėt

Mesazh  Magic-0ne-one prej 31.01.11 22:20

explorusi shkruajti:Si tė flisni me kafshėt.

Gjėrat do t'ju duhet

* Njė Kafshė
* Mendja juaj e qart

Sė pari tė gjeni njė kafshė qė ju dėshironi tė bisedoni.

Shikoni nė sytė e saj, tė qartė dhe mendjen tuaj.

Paramendoni njė linjė tė energjisė nga zemra juaj dhe qė e lidh atė me zemėr tė kafshėve '

- Dėrgo ndjenjat e dashurisė dhe miqėsisė me tė. Kėshtu kafsha do te kuptoj qe ju nuk keni asnje
qėllim tė ligė pėr kėtė qe po bėni dhe nuk po pėrpiqeni qe ta kontrolloni atė.

Pastaj, tė imagjinojmė njė linjė tė energjisė nga trurin tuaj qė e lidh atė tė trurit tė
kafshėve '

- Ju pastaj mund tė dėrgoni mendimet pėr atė kafshe pėr aq kohė sa ju tė mbani kontaktin me sytė
e kafshėes duke e i mbajtur linjat e energjisė tė forta . Kjo nuk do tė funksionojė nėse ju pėrpiqeni tė pėrdorni atė pėr tė keqen.

Sepse nuk do te mund ti fshihni ndjenjat tuaja edhe sikur ato te mos jene pėr atė kafshė


Ca eshte ky ritual koti ! Une di nje ritual qe ben pune vertet !
avatar
Magic-0ne-one

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - Si tė flisni me kafshėt

Mesazh  Androo prej 05.12.11 21:42Oktapodi mban mend armiqtė, ndėrsa majmuni gjithēka qė ka parė

Macet kanė kujtesė mė tė mirė afatshkurtėr, ndėrsa luanėt e detit kujtesė afatgjate, oktapodi mban mend tė gjitha situatat e rrezikshme nė tė cilat ėshtė gjendur, ndėrsa truri i elefantėve ėshtė mė i madhi ndėr tė gjithė.

Pėr dallim nga kujdestarja nė kopshtin e fėmijėve ose dados sė shkathėt e cila me vigjilencė mund tė pėrcjellė njėkohėsisht se ēka ndodh me katėr-pesė fėmijė, nėna elefant pa problem e di se ēfarė bėjnė 30 prej tyre. Supernėna e madhe nė secilin moment e di se ku gjenden deri 30 anėtarė tė familjes sė saj, pavarėsisht se nė cilin drejtim lėvizin dhe sa janė larg nga tufa.

Truri i elefantėve nuk ėshtė mė i zhvilluari, por ėshtė mė i madh ndėr kafshėt tokėsore, ndėrsa kjo kafshė fisnike ka aftėsinė e krijimit tė hartave komplekse mentale. Sapo tė marrė erė urinėn e elefantit tė vet tė vogėl, kafsha arrin qė nė hartėn gjithėpėrfshirėse mendore, si nė kompjuter tė ruajė se ku luan dhe ku ėshtė nisur i vogli i saj.

Edhe pse nė krye tė tabelės evolutive, njeriu nuk mund tė krahasohet me shimpanzenė sa i pėrket memories fotografike. Primatėt kanė nevojė vetėm pėr njė shikim tė shkurtėr pėr tė mbajtur mend dhjetėra numra nė ekranin e kompjuterit si dhe pozitėn e tyre. Memoria impresive vizuale e shimpanzesė nuk humb nė forcė madje edhe kur dikush u ndėrhyn nė vėmendje.

Oktapodi e mban mend armikun pėrgjithmonė

Kujtesa afatshkurtėr dhe afatgjate tek oktapodėt ėshtė e lidhur madje me gjysmė miliardė neurone. Nė situatat nė tė cilat jeta e tyre ėshtė nė rrezik kujtesa hyn nė fazėn turbo dhe mban mend ēdo detaj.

Macja nuk harron kurrė se ku i ka lėnė ēelėsat

Ngacmimi i ri nė kujtesėn e njeriut zgjat rreth gjysmė minute, ndėrsa te macja zgjat madje rreth dhjetė minuta.

Luanėt e detit dinė t’i pėrsėrisin truqet edhe pas 10 vjetėve

Derisa trajnerėt nėpėr parqe ujore luanėve tė detit u kanė mėsuar truqe tė lehta, kanė vėnė re se si kėto kafshė tė zgjuara kanė kujtesė jashtėzakonisht afatgjate. Edhe pse jetėgjatėsia e tyre ėshtė rreth 25 vjet, luani i detit mban mend atė qė ka mėsuar para dhjetė vjetėsh.
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - Si tė flisni me kafshėt

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi