Statuja e Lirisė dhe Frimasoneria

Shko poshtė

Statuja e Lirisė dhe Frimasoneria

Mesazh  Jon prej 21.07.10 12:37

Statuja e Lirisė dhe FrimasoneriaStatuja e Lirisė ėshtė njė tjetėr symbol I Vėllazėrisė duke nxjerrė nė pah pishtarin e ndezur. Statuja e Lirisė ėshtė aktualisht Statuja e Lirive, lirive tė shkelura mbi popullin amerikan nga Vėllazėria.

Atje ajo qėndron nė ishullin e saj nė Nju Jork duke mbajtur pishtarin e saj tė lirisė dhe amerikanėt besojnė qė ajo ėshtė simboli i lirisė sė tyre nė Tokėn e tė lirėve.

Asgjė tjetėr nuk mund tė jetė mė larg tė vėrtetės sesa kjo.

Statuja e Lirisė iu dha Nju Jorkut nga Frimasonėt francezė dhe imazhi i saj binjak qėndron nė njė ishull nė Lumin Senė nė Paris. Kėto statuja lirije janė pasqyrime tė Mbretėreshės Semiramis dhe Isis et al, me rrezet e Diellit rreth kokės sė saj.

Tė lashtėt e simbolizonin Diellin nė kėtė mėnyrė. Dhe ata nuk mbajnė pishtarin e lirisė, por pishtarin e tė ndricuarve, Elitės sė zvarranikėve.

Statuja e Lirisė ėshtė njė symbol i Vėllazėrisė i cili thotė: Ne e kontrollojmė kėtė vend dhe po ju themi kėtė, por ju jeni tepėr budallenj pėr ta kuptuar!

Statuja e Lirisė nė portin e Nju Jorkut u prezantua si njė dhuratė nga Masonėt francez tė Grand Orientit pėr masonėt e Amerikės me rastin e njėqind vjetorit tė Republikės sė parė Masonike

Ajo mban nė dorė "Pishtarin e Ndricimit" masonik. Gjithashtu i referuar nė vitet 1700 nga masonėt iluminatė si "Pishtari flakėrues I Arsyes". Pishtari pėrfaqėson "Diellin" nė qiell.

Titulli zyrtar i Statujės sė Lirisė ėshtė, "Liria duke Ndricuar Botėn".Guri i themelit sė statujės tregon se si u vu me ceremoni masonike (shiko foton e pllakė lart).


SIMBOLI I PISHTARIT

Illuminati do tė thotė "dritė e plotė". Njė mėnyrė pėr tė simbolizuar kėtė ėshtė tė mbajturit e njė pishtari. Njė pishtar qėndron nė majė tė Statujės sė Lirisė, mbi varrin e J.F. Kenedi dhe mbi njė tunel ku u vra princesha Diana.

Autori best seller, Robert Bauval:

"Guri I themelit pėr Statujėn e Lirisė u vendos me njė ceremoni solemne nė vitin 1884, tė organizuar nga lozhat masone tė Nju Jorkut.

Statuja e Lirisė u skicua nga skulptori francez Bartholdi dhe u ndėrtua nga inxhinieri francez Gustave Eiffel (tė dy kėta frimasonė tė mirėnjohur), nuk ishte fillimisht aspak njė "Statujė e Lirisė", por u planifikua sė pari nga Bartholdi pėr hapjen e Kanalit tė Suezit nė Egjipt nė vitin 1867.

Bartholdi, ashtu si shumė frimasonė francezė tė kohės sė tij, u zhyt thellė nė ritualet "Egjiptiane" dhe ėshtė thėnė shpesh qė ai e konceptoi statujėn origjinale si njė portret tė perėndeshės Isis, dhe vetėm mė vonė e ktheu atė nė njė "Statujė Lirie" pėr portin e Nju Jorkut kur u refuzua pėr Kanalin e Suezit."

Perėndesha Isis ėshtė e njohur me shumė emra, dhe Juno ėshtė njė nga ata emra.Sipėr: Perėndesha Romane Juno 735 P.K. (gruaja e Zeusit)Poshtė: Nė mėnyrė interesante, perėndesha Juno u paraqit nė njė monedhė tė Vatikanit nė vitin 1963 (vini re pishtarin e saj) gjatė periudhės sė Papatit tė Roncalli-t, qė pretendohet tė jetė frimason, i emėrtuar nė mėnyrė tė cuditshme Xhon XXIII, arkitekt i Vatikanit katastrofik II.

Poshtė: Frederic Auguste Bartholdi, Skulptori i Statujės sė Lirisė nė njė Kartė Masone (vini re kompasin mason dhe skuadrin).Nga njė artikull tjetėr i Bauval:

"Analogjia e 'pishtarit' ėshtė shumė interesante. Statuja origjinale e Bartholdi-t ishte destinuar sė pari pėr Portin Said nė gojėn e Kanalit tė Suezit, do tė mbante gjithashtu njė pishtar qė do tė simbolizonte "Orientin duke treguar rrugėn ". Sigurisht 'Grand Orient', ėshtė emri i lozhės mėmė masone franceze dhe sė cilės i pėrkiste Bartholdi. Ekziston njė tjetėr "pishtar" i ngjashėm qė luajti njė rol tė cuditshėm nė Revolucionin francez. Ai akoma shihet sot nė vijėn e horizontit tė Parisit.

Njerėzit sot nuk e kuptojnė pushtetin e kėtij simbolizmi dhe se si mund tė pėrdoren ato me efekt shkatėrrues nė mendjet e masave jodyshuese. Dhe kjo ėshtė shqetėsuese. Lėvizja naziste e SS pėrdori sė shumti tė gjitha kėto "lojra simbolesh" dhe bėri kėrdinė nė botė."

Poshtė: "Illuminati" Duke ndricuar Botėn (dhe duke na mbajtur tė gjithė neve nė errėsirė) ? foto para 11 shtatorit, ku tregohen kullat e WTC & Pishtari i Statujės sė Lirisė.'Bafomet'Bafomet (Baphomet), emri i kokės qė adhuronin Knights Templar, pėrkthehet nga latinishtja nė anglisht si "Tempulli I Babait tė Paqes sė gjithė Njerėzve" nėpėrmjet anagramit tė teknikės sė Gjuhės sė Gjelbėr e njohur si Anastrofe. Me kėtė emėr ishte njohur Tempulli I Kananitėve, qyteti kryesor I Salemit, pėrpara sė tė binte nė dorė tė fiseve tė Abrahamit, tė cilėt I vunė ėmrin Jeruzalem.

Duke Qėruar Qepėn Okulte mė tej, nė aplikojmė metodėn kriptografike mė tė sofistikuar masone/templare/kabaliste pėr Bafometin e njohur si Kodi Atbash dhe arrijmė nė kuptimin mė tė thellė dhe pėrkthimin e tij - SOFIA.

Sofia shpesh ilustrohet me njė mjekėr pasi ka kaluar nėpėrmjet Ritualit Magjik Seksual tė "Nxirjes" Alkimike i njohur si "Puna e Madhe" e cila e shndėrroi atė nė njė Hermafrodit tė pavdekshėm dhe tė gjithėfuqishme.

Sofia ėshtė Astoreth/Lilith/Mari adhurimi i tė cilave u ri-prezantua nė mėnyrė sekrete nga Mbreti Soloman i cili thotė qė Frimasoneria ishte Mjeshtri i tyre i parė i Madh kundėr dėshirave tė shpreshura tė Zotiti nėpėrmjet Musait. Ashtoreth kėrkoi sakrifica njerėzish tė djegur mundėsisht fėmijėt e familjeve tė mirėnjohura e cila u krye nė Luginėn e Hinnom/Gehenna/Hell (Ferrit) nė fund tė Malit Zion/Sion.ANNONA --- Perėndesha e korrjeve tė grurit dhe hyjnia qė mbikqyrte importet e drithit nga Afrika. Atributet: kėrcell drithi, briri i bollėkut...

BRITANNIA --- Personifikimi i Provincės Britanike. Antoninus Pius nxori njė komplet monedhash nė Romė qė do tė qarkulonin nė Britani.

CERES --- Perėndesha Helene e drithit (Demeter). Vizatuar nė monedha bronzi/tunxhi pėr tė sugjeruar njė furnizim tė bollshėm ushqimi pėr masat. Atributet: mban drith, pishtar dhe kokė tė mbuluar

CYBELE --- Nėna e zotrave, Nėna tokė. Gjithashtu e njohur si Magna Mater (Nėna e Madhe). Atributet: luanė; shpesh duke ngarė njė karrocė tė tėrhequr nga luanė. Titujt: MAGNA MATER, MATER DEI

DIANA, DIANA LVCIFERA --- Perėndesha helene e gjuetisė dhe perėndeshė e hėnės (Artemis); gjithashtu mbrojtėse e fėmijėve.. Atributet: gjysėmhėnė, pishtar, hark dhe shigjetė, qen gjuetie, dre. Titujt: LUCIFERA (prurėse e dritės), CONSERVATRIX, VICTRIX.

ISIS --- Njė perėndeshė egjiptiane e botės sė nėndheshme dhe gruaja e Osiris, e cila pėrfaqėsoi lindjen dhe vdekjen e njė viti. Atributet: raketake (sistrum), kovė.

IVNO, IVNONIS --- Juno (Hera), bashkėshorte e Jupiterit, dhe mbrojtėse e lindjes sė fėmijės. Atributet: pallua, skeptėr, pjate e sheshte (patera). Titujt: CONSERVATRIX, LVCINA, REGINA

IVNO FELIX --- Juno e Lumtur.

IVNO LVCINA --- perėndesha e dritės.

IVNO REGINA --- Juno Mbretėresha.

IVNONI MARTIALI --- Lufta si Juno.

LIBER --- Perėndesha helene e verės (Bacchus/Dionysios). Atributet: kupė vere, thyrsos (njė shkop I zbukuruar me gjete rrushi ), kurora e gjetheve tė drethkės, pantera.

LIBERALITAS --- Personifikimi i bujarisė dhe shpeshherė njė referencė indirekte pėr njė dhuratw supreme ndaj pupollsisė urbane. Atributet: kub mozaiku, cornupia.

LIBERTAS --- Personifikimi i lirisė. Shpesh i pėrdorur nga uzurpatorėt me pretendimin pėr t'i rikthyer lirinė Republikės Romane. Atributet: pileus (kapele me majė), skeptėr.

LVNA --- Njė paraqitje alternative e perėndeshės sė hėnės, si ato tė pėrdorura nga Julia Domna dhe Gallienus; ėshtė mė e pėrshtatshme si njė personifikim i hėnės.

MATER MAGNA --- shiko CYBELE

PAX --- Personifikimi i paqes. Atributet: degė ulliri, skeptėr, cornucopia, caduceus.

SALVS --- Perėndesha e shėndetit dhe sigurisė. Mbi bazėn e njė zakoni tė vjetėr italian qė kėnaq perėnditė duke sakrifikuar njė virgjėreshė pėr gjarpėrinjtė e shenjtė. Salus zakonisht shfaqet nė njė monedhė pas shtypjes sė njė grushti shteti kundėr perandorit ose kur perandori shėrohet pas ndonjė sėmundjeje. Atributet: sakrifikimi pėr gjarpėrin nga patera. Gjarpėri zakonisht paraqitet duke u ngritur nga altari ose i mbajtur nė krahė.

SEGENTIA --- Perėndesha romane e pjekjes sė grurit ose e tė korrave.

VENVS, VENERIS ---Perėndesha Helene e dashurishė dhe bukurisė (Afėrdita). Ajo ishte perėndesha mbrojtėse e Julius Caesar-it dhe pastaj e linjės sė Julianit (Venus Genetrix). Attibutet: molla, figura e vogėl e Fitores. Titujt: CAELESTIS (e qiejve), FELIX, GENETRIX, VICTRIX.

VICTORIA --- Perėndesha helene e Fitores (Nike). Shpesh shfaqet si atribut pėr hyjnitė e tjera, sic ėshtė Roma, Jupiteri dhe Venusi. Atributet: kurorė lulesh, krahėt.

VVLCAN --- Perėndesha helene e hekurit, zjarrit dhe armėve (Hephaistos). Atributet: cekici, masha, kudhra.GLORIA NOVI SAECVLI --- Lavdi erės sė Re

"Virgjėresha i kushtohet Isis-it, ashtu si Leo i kushtohet burit tė saj Osiris... Sfinksi, i pėrbėrė nga njė Luan dhe njė Virgjėreshė, u pėrdor si symbol pėr tė treguar Nilin e tejmbushur...ata vendosin njė kalli gruri nė dorėn e njė virgjėreshe pėr tė shprehur idenė e muajve, ndoshta sepse shenja e Virgjėreshės u quajt nga Orientalėt, Sounbouleh ose Schibbolet, qė ka kuptimin, epi ose kalli gruri."

Vėlla Joseph Jerome de Lalande
Themeluesi i Lozhės sė Des Neuf Soers (Nėntė Motrat), Paris
Astronomie par M. de la Lande, 1731Priftėresha e Lartė
Rruga e 13tė
Gimel
G


"Lucifer pėrfaqėson .. Jetėn.. Mendimin.. Progresin.. Civilizimin.. Lirinė.. Pavarėsinė.. Luciferi ėshtė Fjala e Zotit (Logos).. Gjarpėri, Shpėtimtari." faqet 171, 225, 255 (Volumi II)

"Ėshta Satani ai i cili ėshtė Zot pėr planetin tonė dhe I vetmi Zot."faqe 215, 216, 220, 245, 255, 533, (VI)

"Virgjėresha Qiellore e cila kėshtu bėhet Nėna e Zotrave dhe Djajve njėkohėsisht, pasi ajo ėshtė Hyjnia mėshiruese e pėrheshme..por emri nė lashtėsi dhe nė realitet ėshtė Lucifer ose Luciferius. Lucifer ėshtė Drita hyjnore dhe tokėsore, 'shpirti i Shenjtė' dhe 'Satani 'njėkohėsisht." faqe 539

Helena Petrovna Blavatsky 32°
Doktrina Sekrete'Shenja e Virgjėreshės''Virgo, Virgjėresha qė qan'

Masoneria akoma mban si emblemė tė vetėn njė grua qė qan mbi njė kolonė tė thyer, duke mbajtur nė dorėn e saj njė degė akacie, mėrsine ose bruke, ndėrsa neve na thuhet qė Koha qėndron pas duke krehur bukletė e flokėve tė saj.Nuk ėshtė nevoja tė pėrsėrisim shpjegimin e rėndomtė dhe tė panevojshėm... tė dhėnė, pėr kėtė paraqitje tė Isis-it, duke qarė nė Byblos, mbi kolonėn e shkulur nga pallati i Mbretit qė mbante trupin e Osiris, ndėrsa Horus-i, Zoti i Kohės, hedh ambrosia nė flokėt e saj.

I shquari Albert Pike 33°
Morali dhe Dogma, faqe 379Nėn Trėndafil...


'Isis'
'Mari'
'Kali'
'Ceres'
'Maria'
'Virgo'
'Lilith'
'Diana'
'Venus'
'Sophia'
'Ishtar'
'Hathor'
'Ostara'
'Lucifera'
'Astoreth'
'Angerona'
'Semiramis'
'Vejusha'
'Baphomet'
'Koka 58m'
'Stella Maris'
'CAPUT LVIIIm'
'Zonja Jonė e Dashur'
'Virgjėresha e Zezė'
'The Illuminatrix'
'Gruaja me ngjyrė tė Kuqe'
'Virgjėresha qė Qan'
'Virgjėresha Qiellore'
'Zonja e Liqenit'
'Mbretėresha e Qiellit'
'Mbretėresha e Detit'
'Nusja e Burrit tė Gjelbėr'
'Notre Dame de Lumiére'
'Mbretėresha e Botės'
'Mbretėresha e Botės sė Nėndheshme'
'Misteri Babylon' emri i saj...'Tempulli i Babait tė Paqes sė gjithė NJerėzimit'
Ajo ėshtė akoma 'e papėrfunduar'...

Dhe mbi ballin e saj njė emėr ishte shkruar, E FSHEHTA, BABILONIA E MADHE, NĖNA E PROSTITUTAVE DHE NEVERIVE TĖ TOKĖS.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statuja e Lirisė dhe Frimasoneria

Mesazh  Ufo prej 22.08.11 18:33

Keni tė drejtė, mendoj se ėshtė ēeshtje intelekti mbi tė gjitha, mosnjohja e historisė, 'klani i krijuar kėtu mdis tyre mė duket edhe ju pėr tematikat islame', dhe ka edhe nga ata qė dinė turbull pėr masonerinė dhe s'duan tė komentojnė, bezdia nė rritje e temave fetare ku debati ėshtė shpesh nėn nivelin minimal etj etj..Ka edhe mė por sikur shumė vapė o mik sot...
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statuja e Lirisė dhe Frimasoneria

Mesazh  Nikolaos prej 22.08.11 19:28

Po me vjen mire qe kjo statuja e lirise mban mbi koke rrezet e Diellit. Qendron madheshtore ashtu si vet Dielli.
Shumė popuj i kanė adhuruar forcat e natyrės, mė e shkėlqyera e tė cilave ėshtė Dielli.

Pėr njė filozof si Platoni Dielli simpolizonte autoritetin suprem: ai dhuronte fuqinė e shikimit.


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 29.11.11 14:37, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statuja e Lirisė dhe Frimasoneria

Mesazh  yasmin prej 23.08.11 22:43

Dielli aty, pėrfaqėson shumė gjėra, tė cilat nuk kanė tė bėjnė me ato pėrrallat ne kėtė artikull, gjoja tė tipit "ne po ju sundojmė por ju nuk kuptoni gjė". Dielli ka qėnė i adhuruar qė nga njerėzit e lashtė, dhe tė mos harrojmė qė tė lashtėt tanė kanė qenė shumė njerėz tė zhvilluar nė krahasim me ne tė sotmit, qė pėrbėjmė brezin mė tė dobėt.
Dielli simbolizon Jetėn, pushtetin e Dijes, Dritėn, Tė Vėrtetėn si njė pishtar qė duhet mbajtur i pashuar, dhe qė duhet tė ngrohė gjithmonė ata njerėz qė e pranojnė Urtėsinė qė vjen nga Dija, pėrkushtimi pėr tė Vėrtetėn....sepse fundja "veshėt" e Menēurisė janė tė hapur vetėm pėr ata qė e pranojnė Urtėsinė... dhe jo atė qė e kanė pėr mė kollaj (i'u leverdis) ta besojnė. Kėshtu qė dikur e njė kohė, u vendos qė ai pishtari i Diellit, I Dritės sė Urtėsisė - t'u jepet atyre qė janė tė gatshėm ta pranojnė dhe ta duan me devotshmėri.


Dielli, ėshtė edhe Ari i Alkimistėve!

Ad Lucem!
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statuja e Lirisė dhe Frimasoneria

Mesazh  Nikolaos prej 23.08.11 22:45

Edhe statuja "Nena Shqiperi" ngjan me statujen e Lirise.


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 29.11.11 14:14, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statuja e Lirisė dhe Frimasoneria

Mesazh  yasmin prej 23.08.11 23:32

Xhemajl, ti nuk e ndjen veten tė lodhur nga gjykimet mbi masonėt, ti ndihesh i lodhur nga paragjykimet e njerėzve...sepse edhe nė ambientet tona tė jetės sė pėrditshme, vėrejmė se njerėzit janė shumė siperfaqėsor, dhe rrjedhimisht paragjykues, dhe kjo ėshtė karakteristikė e njerėzve mendjengushtė, dhe tė vegjėl shpirtėrisht.
Ajo ē'ka adhurojnė masonėt, mbahet brenda llozhave tė tyre, por botėrisht dihet se sipas ritit skocez parakushti ėshtė tė besosh nė Arkitektin e Madh, pra qė ka njė Supefuqi qė ka krjiuar ēdo gjė nė mėnyrėn, mė perfekte, dhe kjo gjėja pėrfekte ndodhet edhe tek vetė ēdo krijesė, veēanėrisht tek njeriu, prandaj edhe masonėt e dashurojnė kultin e individit, pra dashuria e tyre pėr vetė njeriun, ėshtė dashuri pėr Gjithėsinė, sepse ēdo gjė e shohin tė lidhur nė mėnyre tė pazgjidhshme. Njeriu ka lidhje me ēdo gjė qė e rrethon, arsyeja shumė e thjeshtė, sepse tė gjithė jemi nga i njėjti Burim, pra jemi nga ajo lėnda e Bing Bang, ku u formua Gjithėsia. E kėshtu jemi edhe material yjesh, jemi vetė yje dhe vetė Diell. Pse ndikojnė planetet ne karakterin tonė, e ke pyetur veten? Sepse jemi pra nga i njėjti Burim, kemi brenda nesh tė njėjtėn lėndė me Gjithėsinė.
E nėse masonėt thuhet se adhurojnė Djallin, po djalli ēfarė ėshtė? A nuk ėshtė edhe vetė djalli nga i njėjti Burim?
Djalli nuk u shpik nga masonėt, pra nga fetė, pėr tė trembur njeriun. Nėse dikush beson tek njė Suprem qė ka krijuar ēdo gjė, si paska frikė nga djalli, ose mė mirė si qenka djalli rival i Supremit ?
Lucifer, nuk ėshtė djalli i feve, ėshtė drita e dijes, e sė vėrtetės se cilės i tremben fetė e deformuara tashmė, sepse pėr ta drita e dijes ėshtė e frikshme, dhe prandaj lucifer - mendjevegjėlit quajnė djallin.
Nuk tė thotė gjė fakti se lucifer si engjelli i drites, u zgjodh nga fetė pėr tė trembur njeriun? Sikur tė ishte engjėlli i errėsiės, edhe mund ta hash kėtė gėnjeshtėr, por i dritės -Jo. Drita ėshtė Dije, pėrfaqėson tė vėrtetėn qė nuk mund ta mbash fshehur shumė gjatė me gėnjeshtra tė sajuara, sepse siē thotė edhe populli Ynė: nuk mbulohet dielli me shoshė.

Unė kam rrespekt pėr masonėt, sepse shumė prej tyre na kanė dhėnė shumė, si psh Hygo, Einstein, Gėte etj etj etj....njerėz tė dijes, qė i kanė dhėnė njeriut pak nga ai dielli i pashur i Dijes dhe Urtėsisė, nga ai pishtar qė nuk duhet shuar kurrė.
Pse tė gjykoj njerėz tė tillė, kur unė mėsoj nga dijet qė na kanė dhėnė, kjo ėshtė njėsoj si t'i kthesh shpinėn Diellit qė tė ngroh.

Sa pėr djallin, jam e mendimit se djall ėshtė egoizmi dhe arroganca e njeriut, qė paragjykon ēdo gjė qė e rrethon, e pandeh veten si qendėr tė universit, dhe qė e sheh me dyshim dritėn e diellit qė e ngroh.

Kaq pėr sonte, se nuk kam mė kohė, por po deshe mund ta vahdojmė akoma bisedėn.
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statuja e Lirisė dhe Frimasoneria

Mesazh  yasmin prej 23.08.11 23:41

P.S: Se gati harrova.. e di si thonė qė pėrgjigjet ndaj asaj qė kėrkon i ke afėr syrit, por duhet tė jesh i vėmėndshėm pėr t'i parė; e them kėtė sepse ja ku e ke edhe citatin e javės ke explorer : “Mos gjykoni Ju do tė jeni tė lumtur. Falni ēdo gjė Ju do tė jeni mė tė lumtur. Duani ēdo gjė Ju do tė jeni mė tė lumturit.”
Sri Chinmoy

Tė shėrben edhe kjo si busull, pėr shqetėsimin tėnd, pėr lodhjen tėnde?:)
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Statuja e lirisė nė New York

Mesazh  root prej 23.01.12 18:06Statuja e lirisė nė New York tė Amerikės ėshtė njė simbol i lashtė i Semiramidės, e cila mban nė dorė pishtarin me flakėn e Nimrodit dhe si njė simbolizėm tė lidhur me perėndinė dhe perėndeshėn Diell. Kjo statujė ishte dhuratė nga masonėt e Francės.
avatar
root

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statuja e Lirisė dhe Frimasoneria

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi