Alfabeti i Djallit!

Shko poshtė

Alfabeti i Djallit!

Mesazh  Fikrro prej 14.07.10 11:41

Alfabeti i Djallit!

Supersticioni nga pikėvėshtrimi i kėshillimit pastoral

I. Baza e gjykimit tonė mbi zakonet dhe praktikat supersticioze okulte.
II. Alfabeti i Djallit

1. Anthroposofia
2. Astrologjia
3. Ateizmi
4. Diagnoza e syrit
5. Ditė e data tė shėnuara
6. E ecura mbi zjarr
7. Falli i dorės
8. Falli me letra
9. Fanatizmi
10. Fantazmat
11. Fetiēizmet
12. Hajmalitė
13. Heqja e lytheve
14. Herezia
15. Hipnoza
16. Joga
17. Klervuajanca
18. Letėrsi okulte
19. Letrat mbrojtėse
20. Lėvizja e gjuhėve
21. Magjepsja
22. Magjia
23. Magjia e vdekjes
24. Magjia e zezė dhe e bardhė
25. Masonėt e rinj
26. Mesmerizmi
27. Metodat magjike tė tė shėruarit
28. Neo-Racionalizmi
29. Parashikimi i fatit
30. Parashikimi me hėnėn
31. Pėrkushtimi me nėnshkrim gjaku
32. Psikoanaliza
33. Psikografia
34. Psikometria
35. Screening
36. Simbolizmi numerik
37. Spiritizmi
38. Sugjestionimi mendor
39. Supersticioni
40. Shenjat profetizuese
41. Shkenca kristiane
42. Shkopi dhe penduli
43. Telepatia
44. Teologjia moderne
45. Terapia e ngjyrave
46. Transferenca
47. Umbanda dhe Makumba

III. Ēlirimi nėpėrmjet Krishtit
1. Vėshtrim i shkurtėr mbi pasojat e supersticionit
2. Si ta luftojmė supersticionin?
3. Shėmbuj ēlirimiavatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Alfabeti i Djallit!

Mesazh  Fikrro prej 14.07.10 11:48

1. Anthroposofia

Anthroposofia, e themeluar nga Rudolf Steiner, ka si synim tė eksplorojė natyrėn njerėzore. Ajo pėrfshin ushtrime tė pėrqėndrimit pėr tė zotėruar mendimin dhe vullnetin e pėr tė zgjuar forcat latente okulte tek njeriu.

Me njė proces klervuajance synohet tė arrihet vizioni i njė bote transcendentale dhe i ekzistencės sė mėparshme tė njeriut. Rruga biblike e shpėtimit nėpėrmjet besimit tek Shpėtimtari zėvėndėsohet me vizione mistike. Njė nga doktrinat kryesore tė anthroposofisė ėshtė besimi tek riinkarnacioni. Mendohet se njeriu vjen nė botė ēdo 800 vjet. Ja dy shėmbuj pėr tė ilustruar kėtė.

I/1. (Shembull) Njė profesor suedes bėri kėtė eksperiment duke pėrdorur hipnozėn. Ai e pyeti personin qė ishte objekt i eksperimentit, lidhur me gjėra qė kishin tė bėnin me fėmijėrinė dhe fillimet e jetės sė vet dhe pastaj filloi ta pyesė lidhur me ngjarje pėrpara lindjes sė saj.

Gruaja e hipnotizuar u pėrgjigj saktė, siē u konfirmua edhe nga disa dokumenta zyrtarė tė kohės. Njerėzit qė besojnė tek riinkarnacioni do tė thoshin se kjo ėshtė njė provė qė mbėshtet besimin e tyre.

I/2. Duke vajtur nga Mynihu nė Karlsruhe, ndalova nė autostradė pėr tė marrė nė burrė qė bėnte autostop. Kur hypi nė makinė, filluam tė bisedojmė dhe e pyeta pėr punėn qė bėnte. Mė tha se ishte prift anthroposofist. E pyeta pėr idetė qėndrore tė besimit tė tij dhe mė tha se, nė qėndėr, ishte riinkarnacioni. Vazhdoi tė mė tregojė se sipas besimit tė tyre, njeriu vjen nė botė ēdo 800 vjet.

Shpesh, tha ai, mund tė gjesh se ēfarė ka qėnė njė person mė parė duke gjykuar prirjet e tij, preferencat dhe tendencat e sė tashmes. I thashė se do tė kisha shumė dėshirė tė dija se ēfarė kisha qėnė 800 vjet mė parė. Atėhere ai mė pyeti se ēfarė paragjykimesh kisha. Pėr ta ngatėrruar, i thashė se priftėrinjtė mė ngrinin nervat. Menjėherė erdhi pėrgjigjja se pėrpara 800 vjetėsh kisha qėnė profesor teologjie. Akoma sot nuk e kuptoj llogjikėn e kėtij konkluzioni.

E kam tė qartė se nuk mund ta analizosh anthroposofinė me disa fjali. Pėr ata qė duan tė hyjnė mė thellė nė kėtė temė, do tė rekomandoja librin e Hutten-it Seher, Grübler, Enthusiasten (vėzhgues, mendimtarė dhe enthusiastė). Tani pėr tani na mjafton vetėm njė skicim nė vija tė pėrgjithshme. Teoria e Steiner-it ėshtė njė kombinim i ēuditshėm i mendimit indian, gnostik, okult, teosofik, idealist, kristian, qė ndonėse tėrheqės, ėshtė shumė i rrezikshėm dhe i gabuar.

Pas botimit tė parė tė kėtij libri, takova njė ish shok tė Rudolf Steiner-it i cili mė tha: "Kam disa letra qarkore tė Steiner-it nė tė cilat jep instruksione se, si tė praktikohet ngritja e tavolinės. Si u konfrontova me kėto praktika spiritiste, e lashė lėvizjen." Njė eksperiencė e kėsaj natyre duhet t'u hapė sytė atyre qė merren me anthroposofi.

2. Astrologjia

Nė librin Psychologie des Aberglaubens (Psikologjia e magjisė), Dr. Schrank shkruan: "Kur njė nga astrologėt mė tė mėdhenj si Werle, e pėrshkruan astrologjinė si artin e parashikimit tė fatit, ai me ndėrgjegje, largohet nga bazamenti solid i shkencės pėr tė rėnė nė moēalin e supersticionit. Se, sa e rrezikshme ėshtė ajo, na e tregojnė shqetėsimet psiqike, frika e jetės, dėshpėrimi, qė lindin prej saj tek njerėz sensibėl.

Astrologjia paralizon iniciativėn dhe fuqitė e arsyetimit. Ajo tė trash trurin dhe tė motivon tė jesh i cekėt. Fut brenda personalitetit njė lėvizje subversive qė ushqehet me vulgaritete." Nėse ky ėshtė mendimi i njė mjeku e shkencėtari, nuk ėshtė nevoja tė shtoj edhe unė tė tjera. Do tė desha vetėm tė tregoja dy shembuj me tė cilėt jam ndeshur sė fundi nė punėn time.

I/3. Pasi kisha mbajtur dy leksione nė Strasburg, m'u afrua njė prift francez i cili mė tregoi kėtė histori. Njė student psikologjie nė Sorbonė donte tė shkruante njė temė doktorate mbi psikologjinė e supersticionit. Botoi njė lajmėrim nė gazetė duke e paraqitur veten si astrolog. Premtoi t'i dėrgonte njė horskop kujtdo qė do tė donte tė kishte njė tė tillė, pėr njė ēmim prej 30 shilingash.

Djalit tė ri i erdhėn disa kėrkesa dhe kėshtu qe nė gjendje tė financonte edhe studimet e tij nė Universitet. Ai bėnte njė horoskop pėr tė githė klientėt tė bazuar nė parimin qė ēdo fjali, tė ishte e tillė qė tė mund tė interpretohej nė sa mė shumė mėnyra tė ndryshme.

Mbi tė gjitha, horoskopi duhej tė bėnte edhe aluzione pėr tipare pozitive tė karakterit, ashtu siē dėshiron tė dėgjojė gjithkush pėr vete tė tij. Kėshtu tė gjithė ata qė kishin kėrkuar, merrnin tė njėjtin horoskop. Pas kėsaj, studentin e mbytėn letra falenderimi e vlerėsimi. Shkruajti pastaj edhe temėn e doktoratės. Eksperimenti i tij kishte pasur sukses tė plotė.

I/4. Njė djalė i ri foli me njė astrolog, i cili i bėri njė horoskop tė detajuar qė thoshte ndėr tė tjera se do tė martohej shumė i ri, po gruaja e parė nuk do tė ishte ajo qė qe caktuar pėr tė, po njė grua e dytė do t'i sillte lumturinė e vėrtetė. Ndodhi vėrtet qė djali i ri u martua pas ca kohe. Ditėn e dasmės ai iu kthye tė vėllait tė madh e i tha: "Kjo grua me tė cilėn po martohem sot, nuk ėshtė e vėrteta.

Gruaja e dytė do tė mė bėjė tė lumtur, po duhet njė herė tė martohem me kėtė, qė pastaj tė gjej tjetrėn." Mendoni pak se me ēfarė mendimesh nė kokė po martohej ky i ri. Doli qė gruaja e parė ishte shumė e mirė dhe u fitoi zemrėn vjehrrit dhe vjehrrės. Nė tre vitet e para tė martesės, lindi tre fėmijė, po si lindi fėmija i tretė, i shoqi e la.

Pastaj mori divorcin pėr fajin e tij vetė, siē u pėrcaktua nga gjyqi. Pastaj gjeti njė grua tė dytė, e cila sipas horoskopit, duhej ta bėnte tė lumtur. Kjo lumturi zgjati vetėm disa muaj. E shoqja u bė anėtare fanatike e Dėshmitarėve tė Jahovait. Ai e kundėrshtonte sjelljen fanatike tė gruas, derisa u detyrua ta lėrė dhe tė ndahet prej saj. Kishte rėnė viktimė e njė parashikimi astrologjik, i cili e kishte sugjestionuar.

Ja se ē'ka thėnė Shoqėria Astronomike lidhur me astrologjinė mė 1949: "Shoqėria astronomike shfrytėzon rastin e kėsaj konference nė Bon pėr tė paralajmėruar qartė njerėzit pėr tė kėqijat e pėrhapura nga astrologjia.

Besimi se pozicioni i yjeve nė njė moment tė caktuar tė lindjes sė njė fėmije influencon jetėn e tij nė mėnyrė tė tillė qė, mė vonė, ai mund tė kėshillohet me yjet mbi ēėshtje private, ose publike tė jetės sė tij, e ka origjinėn nė idenė e lashtė astronomike se kjo botė, sėbashku me racėn njerėzore, ėshtė nė qėndėr tė kozmosit.

Po ky koncept ėshtė zhdukur me kohė. Ajo qė fshihet sot pas astrologjisė, ose kozmo- biologjisė, nuk ėshtė tjetėr pėrveēse njė pėrzierje supersticioni, fallsiteti e biznesi.

Ėshtė e vėrtetė se ka rrethe astrologjie qė janė distancuar nga analizat e karakterit dhe parashikimet standarte tė publikuara, qė mbulojnė tė gjitha sferat e jetės njerėzore. Nga ana tjetėr, ata kanė ndėrtuar astrologjitė e tyre shkencore, tė cilat duhet patjetėr tė pranohen seriozisht.

Megjithatė, nuk mund tė dėshmohet se kėto astrologji tė reja kanė ndonjė lidhje me shkencėn dhe mėnyrat shkencore. Disa plotėsime tė rastėsishme parashikimesh astrologjike nuk mund ta ndryshojnė thelbin e ēėshtjes. Astrologjia pėrbėhet nga njė kombinim rregullash tė rastit.

Njė sistem i tillė nuk mund tė pretendojė tė japė interpretime shkencore dhe parashikime nė sferėn publike ose private.
Oservatoreve dhe astronomėve po u kėrkohet vazhdimisht nga individė dhe agjenci zyrtare tė japin opinionin e tyre mbi astrologjinė. Ky opinion nuk mund tė jetė i ndryshėm nga ai qė ka dhėnė kėtu zyrtarisht Shoqėria Astronomike."

3. Ateizmi

Atezmi ėshtė njė tjetėr fortesė e supersticionit. Shumė ateistė nuk janė konseguentė. Ata e kanė hedhur tutje besimin tek Perėndia, po nga ana tjetėr bėhen skllevėr tė supersticionit. Jeta e Volterit, njė nga cinikėt mė tė mėdhenj tė njerėzimit, ėshtė provė pėr kėtė. Nė pėrgjithėsi, jeta dhe familiet e militantėve ateistė nuk paraqesin tabllonė e njė jete tė lumtur.

I/5. Njė burrė i ri erdhi tek unė pėr t'u kėshilluar. Mė tregoi se nė familjen e tij kishte pasur shumė aksidente dhe anormalitete psiqike. E pyeta nėse kishin pasur ndonjė histori me forca okulte nė familje, po m'u pėrgjigj se jo.

Megjithatė, dolėn nė dritė kėto fakte: Gjyshi i tij kishte qėnė grosist nė afėrsi tė Hamburgut. Ishte shumė cinik dhe blasfemonte pa pushim. Nuk linte rast pa sharė kristianėt, qoftė duke shkruar nėpėr gazeta, ose duke argumentuar kundėr tyre. Pasuria mendore e lėnė nga gjyshi kishte pasur pasoja tė tmerrshme tek pasardhėsit.

I/6. Njė ateist shkroi njė libėr duke vjellur vrer kundėr besimit kristian. Asnjė nga pasardhėsit e tij nuk ėshtė normal. Fėmijėt i lindėn sakatė nga kėmbėt, ose u bėnė sakatė mė vonė nė jetė nga sėmundje tė ndryshme. Disa fėmijė tė tjerė janė mėndėrisht tė vonuar dhe po tė njėjtat pasoja kanė vuajtur edhe nipėrit. Pėrveē kėsaj janė tė gjithė me nerva, vuajnė nga depresione dhe janė ateistė tė tėrbuar.

Kėtė histori ma tregoi njė mbesė e tij qė jeton nė Zvicėr. Mosbesimi dhe supersticioni ēon nė atė qė personi i dorėzohet fuqive qė kundėrshtojnė Perėndinė dhe kėto fuqi e pėrdorin jetėn e personit nė fjalė si njė bazė pėr tė shfaqur vetveten.

4. Diagnoza e syrit

Sot bėhet njė luftė e madhe mbi temėn e diagnozės sė syrit. Diagnostikuesit e syrit pretendojnė se mund ta gjejnė nga se vuan pesoni, vetėm duke parė nė irisin e syrit tė tij.

Ata e ndajnė irisin e djathtė nė sektorė dhe irisin e majtė nė rrathė, duke pretenduar se ēdo organ i trupit lokalizohet nė njė zonė tė syrit, prandaj ēdo lloj sėmundjeje mund tė hetohet nėpėrmjet ndryshimeve qė ka shkaktuar sėmundja nė fibrat e irisit. Duhet thėnė se ka rreth 10 sisteme tė ndryshme diagnostikimi.

Duhet thėnė gjithashtu se, ka disa lloj sėmundjesh, qė kanė njė efekt tė dukshėm mbi irisin e syrit, si fjala vjen disa forma reumatizmale. Gjithashtu gjendja e pėrgjithshme e syrit jep informacion tė rėndėsishėm gjatė diagnostikimit tė njė sėmundjeje.

Megjithatė, pavarėsisht nga kėto, specialistėt nuk e pranojnė idenė e diagnostikimit me anė tė syrit. Ja se si u pėrgjigj njė ofthalmiolog, kur e pyetėn mbi kėtė ēėshtje: "Po i pėrgjigjem pyetjes suaj mbi diagnozėn e syrit pėr hir tė shkencės mjekėsore. Duhet tė them sė pari se ajo nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me shkencat ekzakte.

Kemi tė bėjmė me njė konglomerat shprehjesh pseudo shkencore dhe teori pak a shumė supersticioze, pėr tė mos u shprehur mė ashpėr. Fjala vjen, disa diagnostikues tė syrit pretendojnė se, duke parė nė syrin e njė personi, mund tė gjejnė nėse gjyshi i tij vdiq nga njė ishemi cerebrale, ose nėse pacienti vetė do tė bėjė vetėvrasje. Disa venė deri atje sa tė parashikojnė nėse vetėvrasja do tė jetė me gjak, ose pa gjak.

Duke u nisur nga fakti i bazuar nga ana anatomike se, ēdo organ i trupit ėshtė i paisur me nerva, edhe me tė ashtuquajturat "nerva jete", diagnostikuesi i syrit pretendon se, ēdo aftėsi e mendjes dhe karakteristikė e individit ėshtė e vendosur nė zona tė irisit me anė fibrash korresponduese dhe se, njė njollė e irisit, ėshtė e mjaftueshme pėr tė provuar se pacienti ėshtė frikacak, apo ėshtė ziliqar, grykės e tė tjera si kėto Diagnoza e syrit i ka burimet tek astrologjia e filloi tė pėrdoret sė pari nė Kinė. Njė seri e tėrė provash janė bėrė pėr tė kuptuar natyrėn e saj dhe ka rezultuar se ajo ėshtė krejt e pabazuar.

Shkenca mjekėsore e ofthalmiatrisė pranon se shumė sėmundje tė zakonshme mund tė diagnostikohen me anė tė syrit, po ama dihet se, nė kėtė rast, vetė sėmundja ka pasoja mbi syrin. Nga gjendja e syrit nuk mund tė konkludohet nėse personi ėshtė, ose jo i shėndoshė, po brenda disa kufijve, gjendja e pėrgjithshme e syrit ndihmon diagnostikimin.

Ėshtė e vėrtetė se, duke parė nervin optik, mund tė shikohet njė pjesė e materies sė trurit dhe se, enėt e gjakut nė sy, janė mjaft tė dukshme dhe lejojnė tė shihet qarkullimi i gjakut. Po kjo nuk ėshtė njėsoj si tė kesh gjithė organet e trupit tė pėrfaqėsuar nė irisin e syrit." Nėnshkruar: Prof.Dr.Velhagen

Megjithatė opinioni i ekspertit nuk e zgjidh problemin e diagnozės sė syrit. Problemet me tė cilat konfrontohemi nė punėn kėshilluese, nuk mund tė zgjidhen me argumente tė thjeshta mjekėsore.

Problemi qė del gjatė bisedės me njė person qė kėrkon kėshillim, nuk ėshtė nėse diagnoza e syrit ofron, ose jo, ndihmė mjekėsore, po nėse dėmton, ose jo, besimin e vėrtetė kristian. Atyre qė mė shtrojnė kėtė pyetje, mund t'iu pėrgjigjem nė bazė tė vėzhgimeve tė mia gjatė njė kohe tė gjatė. Nga sa di unė, disa diagnoza tė syrit nuk janė tė dėmshme pėr besimin.

Megjithatė, ekzistojnė forma okulte tė diagnozės sė syrit, me tė cilat jam ndeshur nė punėn time dhe njerėzit duhet tė ruhen prej tyre. Njė shėmbull i mirė ilustrues ėshtė ai qė takova nė Alzasė, Francė.

I/7. Gjatė njė takimi nė Gebweiler, Alzasė, erdhi tek unė njė grua dhe me tha se e bija pritej tė vdiste brenda disa ditėve. Unė u ēudita dhe e pyeta se, si e dinte me kaq siguri. Ajo mė shjegoi se, njė diagnostikues i syrit nga Strasburgu, i kishte profetizuar se e bija e saj do tė vdiste si tė lindte fėmijėn e pestė.

Tani e bija priste tė lindte fėmijėn e saj tė pestė pėr disa ditė, prandaj po afrohej edhe fundi. I thashė gruas se jeta jonė ėshtė nė duart e Zotit dhe se diagnostikuesi ishte njė profet i rremė qė provokonte zėmėratėn e Perėndisė. Ē'ndodhi? Gjatė kohės qė kryhej misionimi nė atė vend, gruaja lindi fėmijėn e pestė dhe megjithatė, gėzonte shėndet tė mirė.

Gruaja erdhi pėrsėri e mė tha: "Keni pėr tė parė..do tė krijohen komplikacione." U nxeha me tė dhe i thashė: "Do tė ketė komplikacione vetėm nėse nuk hiqni dorė nga kėto ide supersticioze." Si perfundoi historia? Nėna, vdekja e sė cilės ishte profetizuar, jeton edhe sot. Megjithatė, ndonėse profecia tėrė vrer e diagnostikuesit nuk u realizua, shkaktoi shumė shqetėsim dhe ankth tė papėrshkruar. Nuk ishte diagnostikim, po fall.

Shumė shėronjės dhe praktikantė okultė e pėrdorin diagnozėn e syrit nė formė mediumistike dhe jo mjekėsore. Kjo do tė thotė se, pėr ta, irisi ėshtė mjet pėr njė kontakt medium. Nė kėtė mėnyrė, syri i njeriut shėrben si njė mjet psikometrik, ashtu si vijat e dorės i shėrbejnė njė fallxhori si material kontakti, ose si stimulatorė tė intuicionit. Nė kėtė rast, diagnoza e syrit ėshtė njė lloj hedhje falli.

Shpesh kėta diagnostikues kanė shumė sukses. Vėrtet, disa nga ata, me pak, ose pothuaj fare pa njohuri mjekėsore, mund tė diagnostikojnė sėmundje me njė saktėsi 100%. Kėtu arrijmė tek njė problem, qė ndonėse mohohet nga racionalistėt, ekziston edhe sot. Bota e shkencėtarėve nė tė cilėn jetojmė, ėshtė e integruar dhe e mbingarkuar nga njė botė medium, e cila drejtohet nga ligje krejt tė ndryshme.

Mėndja njerėzore nuk arrin tė shikojė lidhjen midis kėtyre dy sferave tė natyrės, po dishepujt e secilės sferė janė nė luftė tė vazhdueshme me njėri- tjetrin. Sfera mediumistike e natyrės ėshtė introduktuar nga shumė njerėz e rryma. Kur panteistėt thonė se natyra ka njė shpirt, kėtu ka njė grimcė tė vėrtetė, po kur ky shpirt barazohet me Perėndinė, atėhere natyra bėhet idhull dhe kjo ėshtė njė formė e apostasisė dhe blasfemisė.

Kur profesor Osty, Hans Driesch dhe Eduard von Hartmann flasin pėr njė shpirt tė botės, kemi pėrsėri njė thėrmijė tė vėrtete, po sikurse thamė, nėse qėllimi ėshtė ta barazojmė atė me Perėndinė, kalojmė nė idhujtari.

Cila ėshtė natyra e kėsaj sfere mediumistike tė natyrės? Dhjata e Re thote se bota ėshtė hapėsirė e sundimit tė Satanait. Nga vetė natyra jonė, ne gjendemi nėn autoritetin e errėsirės. Personi qė vjen tek Krishti pėr shpėtim, ēlirohet prej sundimit tė kėsaj bote tė errėt.

Kushdo qė refuzon ta pranojė Krishtin si Zot tė tij, mbetet nėn fuqinė e Satanait. Kushdo qė me vullnetin e tij i dorėzohet "princit tė kėsaj bote", ose kushdo qė trashėgon njė mallkim tė tillė nga paraardhėsit e tij, nė njė mėnyrė, a nė njė tjetėr, do tė shfaqė nė jetėn e tij pasojat e fuqive tė errėsirės.

Forcat medium nuk e kanė burimin nga Perėndia, edhe nėse paraqiten si tė padėmshme, ose me njė petk fetar, apo shkencor. Kėtė e provojnė me mijėra raste nga praktikat okulte. Po jap tre raste qė lidhen me diagnoza okulte tė syrit.

8. Njė baba vajti bashkė me tė birin tek njė mjek. Mjeku pėrdori diagnozėn e syrit pėr tė pėrcaktuar natyrėn e sėmundjes. Po shkoi edhe mė larg se kaq dhe profetizoi tė ardhmen e djalit. Pas kėsaj, sėmundja u zhduk. Po jeta fetare e djalit ndryshoi shumė.

Ai konstatoi se ishte shumė i shqetėsuar, kurdoherė qė pėrgatitej tė vente nė kishė dhe veēanėrisht, gjatė predikimit. Nuk lutej dot mė, as kėndonte dot hymnet e kishės, derisa e humbi fare besimin. Ndershmėria dhe sinqeriteti qė e karakterizonin mė parė lidhur me ēėshtje tė besimit u zhdukėn. Filloi tė jepet pas epshesh tė ndryshme.

Filloi tė pijė pa masė alkohol e duhan. Filloi tė ketė atake depresioni dhe e mundonin mendime vetėvrasjeje. Arriti deri atje sa tė shkatėrrohet fare nga nervat. U shėrua nga shqetėsimet organike, po u ngarkua me komplikacione psiqike.

I/9. Njė nėnė mori djalin e saj 11-vjeēar dhe vajti tek njė mjek qė praktikonte diagnozėn e syrit. Mė vonė djali mori njė zhvillim shumė tė keq. U bė onanist, cinik me njė temperament shpėrthyes dhe vazhdimisht zihej. Detyrat e shkollės po ashtu kishin mangėsi, lidhja e tij me nėnėn u keqėsua, ndonėse mė parė ata kishin pasur njė marrėdhėnie shumė tė mirė me njėri-tjetrin.

I/10. Njė grua vajti bashkė me tė bijėn 16-vjeēare te njė magjistar dhe diagnostikues i syrit nė Appenzell, Zvicer. Vajzės iu bė njė terapi magjike mbi bazėn e njė diagnoze tė syrit. Sėmundja u zhduk, po pas kėsaj, karakteri i vajzės ndryshoi shumė.

Kishte fobira, perversitete seksuale dhe filloi tė ketė depresione. Po e njėjta gjė i ndodhi edhe sė motrės, si u kurua edhe ajo nga po ai magjistar. Fėmijėt e tjerė tė familjes qė nuk janė kuruar nga ndonjė magjistar, nuk shfaqin shenja tė tilla.

Pėrvojėn time nė kėtė fushė do ta pėrmblidhja nė dy konstatime:
- Diagnostikuesit e syrit qė nuk janė medium, nuk shkaktojnė tek pacientėt ė tyre pasoja okulte, po, nga ana tjetėr, vlera mjekėsore e trajtimit ėshtė pothuaj minimale.
- Diagnostikuesit e syrit qė janė medium, i ngarkojnė pacientėt e tyre nga pikėpamja okulte. Terapitė e tyre janė mė tė suksesshme.

5. Ditė e data tė shėnuara

Ēėshtja tjetėr qė do tė shikojmė nė listėn tonė tė supersticioneve ėshtė kuptimi i veēantė i disa ditėve dhe datave tė shėnuara. Ėshtė vėrtet shumė poshtėruese pėr njeriun, tė cilin Zoti e vuri tė sundojė mbi tokėn, qė i ėshtė nėnshtruar botės si njė skllav. Ja disa shembuj:

I/11. Nė luginėn Weser nė Gjermani, 1 Prilli konsiderohet ditė jo e mbarė, prandaj askush nuk fillon njė punė tė re nė kėtė datė.

I/12. Nė pastor mė tregonte pėr njė zakon qė kanė njerėzit nė rrethin ku ai shėrben. Nė vigjilje tė Krishtlindjes, kur fillojnė tė bien kėmbanat, fshatarėt lidhin kashtė rreth drurėve frutorė, duke pėrmendur emrin e Triadhės sėbashku me njė formulė magjike.

Personit qė iu bie kėmbanave, madje i japin edhe rryshfet, qė t'u bjerė kėmbanave sa mė gjatė, qė fshatarėt tė kenė kohė tė lidhin sa mė shumė drurė. Nė kėtė kohė i gjen gjithė familjet fshatare nė oborr duke lidhur drurėt. Pastori ka folur shpesh kundėr kėsaj praktike, po, megjithatė, askush nuk ia vė veshin.

I/13. Nė Würzburg, Gjermani, kam dėgjuar se, njerėzit, pėr Vitin e Ri, lajnė portofolet e tyre nė njė nga ēezmat e qytetit. Nė kėtė mėnyrė, duan tė arrijnė qė tė mos mbeten pa para nė vitin qė vjen.

Zakone tė tilla i gjen kudo. Pėr shembull, ka njerėz qė tė premten e mirė vėnė vezė nė kotecin e pulave qė tė marrin mė shumė zogj. Ka njė zakon, sipas tė cilit, njė vajzė qė do tė martohet duhet tė presė njė degė peme nė 4 Dhjetor dhe do tė gjejė dhėndėr pėrpara se tė ēelė pema.

Ka pastaj tė tjerė qė, pėr Krishtlindje, tundin pemėt, se kjo do t'u sjellė fat. Po tė hash njė kokėrr mollė pėr Vit tė Ri, ose ditėn e Pendikostisė, nuk sėmuresh. Njė tjetėr zakon ėshtė qė marrin ujė nga njė burim njė natė para Pashkės dhe spėrkasin me tė tė sėmurėt. 1 Prilli ėshtė ditė terse. 1 Maji ėshtė ditė e mbarė. Fėmija qė ka lindur pėr ditė tė djelė ėshtė me fat, po ashtu ata qė kanė lindur nė Maj

. Kush ka lindur pėr ditė tė Premte, ka tersllėk. Shumė praktika bujqėsore mbėshteten mbi zakone tė tilla dhe, po nė kėtė mėnyrė, shpesh bėhen edhe parashikimet popullore tė motit. Fjala vjen, po tė bjerė shi nė ditėn e njė Shenjti tė caktuar, do tė ketė shi 40 ditė me radhė.

Po tė ketė mjegull nė Prill, do tė ketė pėrmbytje nė Qershor, e shumė tė tjera si kėto. Apostulli Pavėl, nė Letrėn Galatasve (4:10-11) thotė: "Dhe vini re ditėt dhe muajt, dhe kohėt, dhe vitet. Jua kam frikėn se mos u lodha kot pėr ju."

6. E ecura mbi zjarr


Fenomenin e ecjes mbi zjarr e kam ndeshur nė shumė vende, po nė ēdo vend ky fenomen ka karakteristikat e tij.

Nė Indi, personat qė bėjnė kėtė, kanė njė periudhė pėrgatitjeje tre mujore me meditacion tė gjatė. Pas kėsaj pėrgatitjeje, janė nė gjendje tė ecin mbi zjarr pa shfaqur asnjė lloj kontraktim dhėmbjeje nė fytyrėn e tyre.

Nė ishullin Bali, ata qė ecin mbi zjarr, e bėjnė kėtė tė hipnotizuar nga priftėrinjtė. U thuhet se po i ndjek njė tigėr dhe se e vetmja mėnyrė shpėtimi ėshtė tė kapėrcejnė zjarrin. Kur dalin nga gjendja e hipnotizuar, kėta persona shfaqin shėnja frike dhe janė krejt tė rraskapitur.

Nė ishullin Fixhi, vetėm fisi Beng-ga ka privilegjin tė ecė mbi zjarr. Gurė tė bardhė i nxehin nė zjarr dhe bėhen kaq tė nxehtė, saqė askush nuk u vete dot afėr, po i lėvizin me shufra tė gjata.

Parapėrgatitja e atyre qė ecin mbi zjarr nė kėtė rast vazhdon vetėm njė ditė. Kur janė gati, nuk janė as nė gjendje tė hipnotizuar, as nė gjendje transi, po qeshin e bėjnė shaka kur ecin mbi gurėt. Lėkura e tyre nuk ka asnjė shenjė, ndonėse kushdo tjetėr qė do tė provonte tė bėnte tė njėjtėn gjė, do tė digjej pėr vdekje.

Nė Bangok, njė mikut, profesor universiteti, iu lejua tė ekzaminonte shojet e kėmbėve tė atyre qė ecin mbi zjarr. Nuk gjeti asnjė shenje djegieje nė to, bile as erė tymi.
Ē'mund tė themi pėr kėtė pėrvojė tė pėrhapur tė botės sė lindjes? Ka ndonjė mėnyrė pėr tė shpjeguar kėtė fenomen?

I/14. Nė Japoni erdhi njė herė tek unė njė person qė kish ecur mbi zjarr dhe mė rrėfeu se i kishte mashtruar shikuesit. Zjarrin e ndiznin nė njė platformė tė lartė dhe nė qėndėr tė tij kishte pasur njė rrugė tė ngushtė. Nė tė dy anėt e kėsaj rruge, kishte thėngjij, po njerėzit rreth e rotull dhe ata qė ishin poshtė platformės, nuk ishin nė gjendje tė shikonin rrugėn nė mes tė zjarrit. E pyeta nėse kėtė e bėnin tė gjithė ata qė ecin mbi zjarr. Jo, mė tha. Zakonisht ecin vėrtet, po ndonjėherė bėjnė edhe trike tė tilla qė tė tėrheqin turistėt.

I/15. Nė Afrikėn Jugore, njė tjetėr qė kishte ecur mbi zjarr, rrėfeu praktikat e tij okulte. Ishte indian dhe punonte nė njė platformė sheqeri. Mė tha se, me tė vėrtetė, mund tė ecte mbi zjarr. Parapėrgatitej pėr kėtė me agjėrim dhe meditim, nuk pinte alkohol dhe nuk kishte marrėdhėnie seksuale, hante sipas njė diete vegetariane. E pyeta nėse mendonte qė kjo fuqi i vinte nga subkoshienca e vet. E pamundur, tha, duke shtuar se djalli u jep fuqi atyre qė i shėrbejnė. Mė tha gjithashtu se, qė kur kishte besuar tek Krishti, kishte humbur aftėsinė pėr tė ecur mbi zjarr.

E di se hipnoza dhe gjendjet e transit i mbrojnė ata qė ecin mbi zjarr nga dhimbjet, po nuk mund tė evitojnė djegiet. Njė herė nė Indi njė grua eci mbi zjarr bashkė me fėmijėn e saj bebe. Ajo nuk ishte pėrgatitur plotėsisht pėr kėtė proces. Fėmija i ra nga duart dhe vdiq brenda pak minutash. Pėrpara se tė arrinin njerėzit tė kapnin trupin e tij, ai ishte djegur e bėrė shkrum.

Pas fenomenit tė ecjes mbi zjarr, fshihen forca demoniake dhe besimtarėt e vėrtetė e ndjejnė kėtė nė ajėr. Prandaj shtroj edhe pyetjen nėse besimtarėt e vėrtetė duhet tė marrin pjesė nė tė tilla shfaqje demoiniake.

Po nuk kemi arrtur nė krye tė problemit. Pėr ēfarė arėsye Satanai u jep pasuesve tė tij fuqi tė tilla? Nė princip Djalli ėshtė njė imitues i Perėndisė. Ai pėrpiqet tė imitojė tė gjitha mrekullitė dhe fuqitė e Biblės. Perėndia i mbrojti tė tre besimtarėt nė mes tė zjarrit, siē thuhet nė librin e Danielit, nė kapitullin e tretė, dhe Satanai mburret se mund tė bėjė edhe ai tė njėjtėn gjė. Po Satanai jep fuqinė e ferrit.

Le tė kėrkojmė Zotin, i cili ka premtuar: "Kur tė ecėsh mbi zjarr nuk do tė digjesh dhe zjarri nuk do tė tė prekė" (Isaia 43:2).

Fuqitė e Satanait na janė ndaluar. Prandaj ėshtė e tmerrshme kur shikojmė se besimtarė kristianė tė fisit Beng-ga nė ishujt Fixhi praktikojnė kėtė parim tė errėsirės. Detyra jonė ėshtė t'i besojmė Zotit cilatdo qofshin rreziqet qė na kėrcėnojnė, duke ditur se ai ėshtė nė gjendje tė na ēlirojė nė tė gjitha problemet dhe vėshtirėsitė e jetės.

7. Falli i dorės

Lidhur me temėn e fallit tė dorės, mund t'i drejtohemi kapitullit tė fallit nė librin tim Krishti apo Satanai. Qė tė mos pėrsėris ato qė janė shkruar nė atė libėr, po mjaftohem kėtu vetėm me njė shembull pėr tė treguar pasojat e fallit tė dorės.

I/16. Njė person merrej prej shumė vjetėsh me fallin e dorės. Ai kishte edhe aftėsi tė shėronte njerėzit me forca manjetike. Erdhi njė ditė qė ky person donte tė besonte, po zbuloi se kishte brenda vetes njė forcė qė ia kundėrshtonte kėtė dėshirė. Sa herė qė binte nė kontakt me gjėra qė kishin tė bėnin me besimin kristian, kjo rezistencė e brendshme rritej nė njė konflikt tė thellė.

8. Falli me letra

Pėrdorimi i letrave pėr tė parashikuar fatin, ėshtė njė praktikė shumė e pėrhapur. Ka disa forma tė hedhjes sė letrave. Njė tip falli ėshtė ai thjesht pėr tė mashtruar e marrė para. Ka pastaj njė formė telepatike tė parashikimit tė fatit, pastaj forma medium qė mbėshtetet nė aftėsi demoniake mbishqisore. Ja disa shembuj:

I/17. Njė grua 49-vjeēare mė tregoi historinė e familjes sė saj. Vjehrra e saj dhe i shoqi ishin katolikė. E vjehrra ishte edhe fallxhore e njohur. I shoqi dhe fėmijėt kishin shqetėsime tė ndryshme. Kishin depresione dhe kriza nervash. Vetė gruaja ishte e influencuar nga sjellja e tė vjehrrės dhe e tė shoqit.

Kur donte tė shkonte nė kishė, i vinte pėr tė vjellė dhe kishte dhimbje tė forta koke. Pėrpara se t'i vdiste e vjehrra, iu desh t'i shėrbente asaj pėr disa javė. Vdekja e saj ishte e tmerrshme. Nė fjalimin e vdekjes, pranė varrit, prifti e pėrcaktoi atė si "shenjtore", sipas atyre qė i kishin treguar tė afėrmit e saj.

I/18. Gjatė njė bisede kėshilluese, njė burrė i ri tregoi se ishte martuar me vajzėn e njė fallxhori. E vjehrra e tij kishte disa aftėsi tė ēuditshme. Nėse nė familje bėhej ndonjė sherr dhe ai nuk mbante anėn e tė vjehrrės, kjo e fundit, pas kėsaj ia bėnte jetėn vrer. I kruhej tėrė trupi dhe i dukej sikur e kishin goditur kudo. Nuk i gjendej karar.

Iu desh shumė kohė qė tė gjente shkakun e kėtyre shqetėsimeve. E vjehrra gjithashtu parashikonte fatkeqėsitė e ndryshme. Njė herė ajo i tha: "Sonte natėn, njė ushtar do tė bjerė nga dritarja dhe do tė vritet." Nė fillim ai nuk e besoi, po pas ca ditėsh, gazeta fliste pėr njė aksident tė tillė qė kishte ndodhur pak ditė mė parė. Ajo gjithashtu parashikonte se ē'letėr e rėndėsishme kishte pėr tė ardhur dhe se ēfarė do tė thuhej nė tė.

Burri i ri kishte mbetur i shokuar nga kjo grua dhe bisedoi me njė psikiatėr. Nė fund tė vjehrrėn e shtruan nė njė klinikė nervash me rekomandimin e njė komisioni mjekėsor. Po edhe pas kėsaj, burri vazhdoi tė vuajė nga kruarjet e goditjet dhe nuk i gjendej asnjė derman.

I/19. Njė vajzė e re vajti tek njė fallxhore letrash. Fallxhorja i tha se do tė bėnte njė fėmijė tė paligjshėm me dikė dhe ky person pastaj do ta braktiste. Pas njė viti ajo lindi njė fėmijė ilegal, babai i tė cilit ishte student. Nga ai moment, ajo filloi tė vuajė nga mendimi se ai do ta braktiste atė dhe fėmijėn.

9. Fanatizmi

Ekstremizmi dhe fanatizmi janė nga problemet mė tė mėdha tė kishės sot. Fanatikėt kanė ekzistuar gjithmonė dhe brenda ēdo lėvizjeje kristiane. Ata pėrbėjnė shkumėn e papastėrtive qė nxjerrin nė sipėrfaqe lėvizjet e shėndosha.

Fanatizmi ka shumė afėrsi me okultizmin. Kjo duket sė pari nė pasojat. Nė sektet ekstremiste, vendosja e duarve ka po ato pasoja si edhe magjepsja.

E dyta, ngjashmėri shihet nė simptomat. Njerėzit mė tė infektuar nga fanatizmi kanė edhe jetė spirituale me orientim psiqik, ose tendenca medium. Ja tre shėmbuj qė mbėshtesin kėtė.

I/20. Njė ish spiritiste erdhi disa herė tek unė nė Karlsruhe pėr t'u kėshilluar. Ajo ishte shkėputur nga gjithė praktikat e mėparshme spiritiste dhe donte tė bėhej kristiane. Megjithatė, ajo duhej tė luftonte akoma me aftėsitė e saj tė mėparshme medium.

Njė herė, nė njė bisedė, mė tha: "I kam dėgjuar tė tre shėruesit magjistarė Branham, Hicks dhe Zaiss nė predikimet e tyre dhe mora menjėherė kontakt me ta, ndonėse me Branham-in ky kontakt ishte mė i shpejtė." Pastaj vazhdoi: "Me ju nuk ndjej tė vendos njė kontakt tė kėtij lloji." "Falemnderit Zotit!", i thashė.

Po tė njėjtėn gjė jetova edhe nė Mynih. Pas njė takimi ku kisha folur mbi rreziqet e okultizmit, erdhi njė grua e mė tha se, edhe ajo, kishte vendosur menjėherė njė kontakt mediumistik me tre personat e pėrmendur.

I/21. Njė prift qė punonte nė njė zonė me shumė influenca magjike nė Schleswig-Holstein, vuri re se, anėtarėt e kishės sė tij qė merreshin me magji, kishin tendenca ekstremiste. Ky ėshtė njė vėzhgim me vlerė dhe tregon se ekstremizmi ka lidhje tė ngushta me okultizmin.

I/22. Njė prift zviceran mė tregoi kėtė histori. Pėr shumė vite me radhė kishte pasur simptoma paralize nė krahun dhe kėmbėn e djathtė. Edhe pas trajtimit mjekėsor, nuk kishte pasur pėrmirėsim. Pastaj kishte vajtur nė njė takim tė Tommy Hicks dhe kishte marrė pjesė edhe nė pjesėn e takimit gjatė sė cilės ishin bėrė shėrime.

Meqė H. nuk mund tė lutej me secilin, ai iu drejtua atyre qė donin tė shėroheshin, qė tė ngriheshin dhe tė vendosnin duart mbi pjesėn e sėmurė tė trupit. Pastaj ai u lut pėr ta. Edhe prifti bėri ashtu siē tha H. dhe mė pas, ndjeu njė pėrmirėsim nė gjendjen e krahut dhe tė dorės. Ndjeu njė si tė shpuar tė lehtė dhe ndjesia e rėndė qė kishte, i ishte larguar menjėherė, sikur t'i dilte nga maja e gishtave.

Pėrmirėsimi zgjati prej Majit tė 1955-sės, deri nė Dhjetor 1956. E pyeta priftin nėse kishte pasur edhe mė parė ndonjė pėrvojė tė tillė me magjira dhe ai mė tha se po, se nė njė rast kishte zhdukur lythet nėpėmjet magjisė.

Dy shembujt e fundit na tregojnė lidhjen e ngushtė midis fanatizmit dhe okultizmit. T'i nėnshtrohesh okultizmit, ėshtė e njė niveli me njė qėndrim fanatik tė mėndjes. Ai qė merret me okultizėm, ose vuan pasojat e aktivitetit okultist tė paraardhėsve tė tij, ėshtė shumė i hapur ndaj fanatizmit.

Prandaj edhe e pyeta priftin nėse kishte pasur mė parė ndonjė lidhje me magjinė, se doja tė shikoja nėse kishte aftėsi medium, ose jo. Dyshimi im doli i drejtė. Si pasojė e aftėsive medium, kishte ndjerė daljen e sėmundjes nga majat e gishtave nė formėn e njė ndjesie si shpim i lehtė. Kjo ėshtė diēka tipike pėr shėrime magjike.

Sipas mendimit tim, lėvizjet ekstremiste dhe fanatike shpesh pėrfaqėsojnė lėvizje okulte, dhe nuk jam i vetmi qė kam kėtė opinion. Johannes Seitz, tė cilit Perėndia i dha shumė dhunti spirituale, e quajti lėvizjen ekstremiste tė Pendikostianėve nė fillim tė shekullit, "elitėn" e ferrit. Branham-i vetė ėshtė konsideruar nga shumė misionarė kristianė nė Amerikė si medium.

Disa thonė se Branham-i nuk ishte pendikostian, po baptist. Kjo ėshtė e vėrtetė vetėm nė sipėrfaqe, po ishin format ekstremiste tė Pendikostianėve qė i jepnin atij pėrkrahjen mė tė madhe. Pėrveē kėsaj, edhe baptistėt gjermanė nuk e njohin personin e tij.

Meqė do ta pėrdorim shumė herė fjalėn "pendikostian" nė kėtė pjesė, duhet tė sqarojmė edhe si e kuptojmė kėtė term. Jo tė gjithė Pendikostianėt janė fanatikė. Mund tė gjesh besimtarė tė pastėr e tė shėndoshė nė kishat e Pendikostianėve. Nė Amerikė dhe nė Zelandėn e Re kam gjetur besimtarė tė mrekullueshėm nė radhėt e tyre.

Duke marrė shkas nga lėvizja e Br.-sė, disa drejtues tė dėgjuar tė kishave pendikostiane zviceriane e kanė pėr nder qė kuptuan se fryma e kėsaj lėvizjeje ishte e gabuar dhe si pasojė, nuk i kanė ofruar asaj asnjė pėrkrahje. Kjo ėshtė njė provė e rėndė kundra Br.-sė, nėse praktikat e tij janė tė tepėruara edhe pėr Pendikostianėt vetė.

Duke mbajtur gjithnjė parasysh se ka Pendikostianė tė shėndoshė, tani do tė radhis disa pėrvoja, me tė cilat jam ndeshur nė punėn time kėshilluese, qė lidhen me ekstremizmin dhe fanatizmin.

I/23. Njė grua shkoi nė njė nga takimet e Hicks-it duke qėnė nė siklet tė madh. Qėndroi edhe pas predikimit, nė seancėn shėruese. H. u tha atyre qė donin tė shėroheshin, tė ngriheshin nė kėmbė dhe tė lidhnin duart me ata qė kishin pranė duke formuar njė zinxhir. Gruaja veproi ashtu siē iu tha.

Pastaj njė nga bashkėpunėtorėt e H.-sė vuri duart mbi kryet e saj. Pas kėsaj, asaj i ra menjėherė tė fikėt dhe iu desh tė rinte nė krevat pėr tri javė. Qė nga ajo kohė ajo vuan nga depresione dhe njė ndjenjė e vazhdueshme shqetėsimi. Ka humbur edhe sigurinė e shpėtimit qė kishte si besimtare.

I/24. Njė infermiere e shtėpisė sė diakonesave "Betlehem" pati rast tė kontrollonte disa nga shėrimet e H.-sė dhe u shpreh se rezultatet e punės sė tij ishin katastrofike.

I/25. Njė herė H. vuri duart mbi kokėn e njė djali qė kishte strabizėm. Prindėrit e djalit erdhėn tek unė mė pas dhe mė thanė se, qė nga ajo kohė, djali nuk ishte mė nė gjendje tė flinte. Rrinte shtrirė tėrė natėn me sy hapur. Prindėrit e kishin lidhur kėtė fenomen tė ēuditshėm me faktin qė H. kishte vendosur duart mbi kryet e tij.

I/26. Njė prift zvicerian vajti nė njė nga takimet e H.-sė. H-ja iu drejtua atyre qė donin tė shėroheshin duke iu thėnė: "Nėse besoni se Krishti mund t'ju prekė tani nė kėtė moment, vereni dorėn atje ku doni tė shėroheni.

Nėpėr trupin tuaj do tė rrjedhė njė rrymė shėruese." Edhe prifti bėri ashtu si tha H-ja. Pas tri javėve erdhi tė kėshillohet me mua. Qė nga dita e takimit, ai ishte shumė i shqetėsuar dhe pėr disa kohė kishte humbur edhe sigurinė e shpėtimit. Ishte bėrė e qartė pėr tė se, ajo qė kishte ndodhur, nuk ishte nė pėrputhje me Biblėn. Vetė pasojat qė kishin ndodhur tek ai, e kishin bėrė tė dyshonte nė fuqitė shėruese tė Hicks-sė.

I/27. Njė grua vajti nė njė nga takimet shėruese tė B-sė nė Zyrih. B.-ja i tha: "Shikoj njė dritė mbi ty. Po vjen njė ėngjėll nė drejtimin tėnd. Do tė shėrohesh." Gjatė procesit shėrues gruaja ishte lutur, po mė pas, jo vetėm qė nuk pati pėrmirėsim, po gjendja u keqėsua. Pėr javė me radhė torturohej nga dyshimet lidhur me besimin e saj. Sė fundi, e dėshpėruar, erdhi tek unė pėr t'u kėshilluar.

I/28. Njė herė qė B-ja ishte nė Zyrih, vajti tek ai njė qė kish kaluar poliomilitin dhe nuk ishte nė gjendje tė ecte mirė. Ndėrsa B.-ja po predikonte, ai po e ndiqte me vėrejtje. Njėkohėsisht filloi tė ndjejė se e mpira nė kėmbė filloi t'i largohet. Pas takimit, mund ta ngrinte kėmbėn rreth 15 cm mė lart.

Ai e lidhi kėtė pėrmirėsim me mendimet sugjestive qė kishin lindur tek ai gjatė takimit. Po pas tri javėve, pėrmirėsimi u zhduk. Nė njė bisedė private, ky person mė tha se, ai vetė, kishte praktikuar pėr njė kohė tė gjatė metodėn autosugjestionuese tė Coue-sė. Predikimi i B.-sė, tha ai, kishte pasur mbi tė veprimin e njė impulsi mendor qė, siē e thamė mė lart, e kishte humbur fuqinė pas tri javėve.

I/29. Nė njė mbledhje tjetėr, B.-ja iu drejtua tė pranishėmve: "Nėse besoni se jam profet i Perėndisė, thoni ‚po‘!". Njė prift, bashkė me disa tė tjerė qė ishin aty, thanė ‚po‘. Pas mbledhjes, duke vajtur pėr nė shtėpi, i ra tė fikėt.

Pastaj u sėmur nga njė hemoragji. Nė spital nuk i gjetėn shkakun e sėmundjes. Pastaj ai filloi tė ketė depresione dhe pėr javė me radhė nuk ishte nė regull nga trutė. Kėto shqetėsime vazhduan muaj me radhė.

I/30. Njė prift mė tregonte kėtė histori lidhur me njė anėtare tė kishės sė tij. Njė grua qė kishte qėnė pėr vite me radhė nė kishėn e tij, kishte vajtur tek njė pastor pendikostian dhe ai kishte vėnė duart mbi kryet e saj. Pas kėsaj, ajo filloi tė ketė vizione. Bėnte parashikime se brenda njė kohe tė shkurtėr do tė vente nė qiell.

Si arriti dita e parashikuar, thirri tė afėrmit e saj qė t'i ishin pranė dhe u bė gati. U la dhe veshi njė fustan tė gjatė pėr ngjitjen nė qiell, pastaj u shtri nė krevat me njė shprehje shumė tė kėnaqur nė fytyrė. I shoqi vajti thirri priftin dhe iu lut qė t'i jepte fund kėsaj marrėzie. Po kur erdhi prifti, gruaja iu tha atyre qė ishin tė pranishėm: "Zoti do tė vijė e do tė mė marrė nė mesnatė". Po afrohej ora.

Njerėzit e farefisit ishin shumė tė tensionuar, pa ditur se ēfarė do tė ndodhte. Prifti kėrkoi qė tė ndalonin gjitha orėt e shtėpisė me tik-tak. Ai iu kėrkoi tė afėrmve qė tė mos i thoshin gruas orėn e saktė. Kur vajti ora 23.30, gruaja tha: "Duhet tė ketė vajtur ora 23."

Prifti iu pėrgjigj: "Ka vajtur 24.30." Kur dėgjoi kėtė, gruaja ra nė krevat shumė e diziluzionuar. Pas kėsaj ngjarjeje, prifti foli me pastorin e kishės pendikostiane lidhur me gruan. Gjatė bisedės, pastori tha: "Nėse dikujt i vė dikush duart mbi kokė pėr tė marrė pagėzimin e Frymės sė Shenjtė, ėshtė e lehtė tė hyjnė tek ky person edhe frymė tė tjera."

Me tė vėrtetė, gruaja e kish pėrjetuar venien e duarve si pagėzimin e Frymės sė Shenjtė dhe pastaj kishte rėnė pre e frymėve tė tjera qė kishin hyrė nė jetėn e saj.

I/31. Njė grua e ftuan nė njė takim tė kishės pendikostiane. Ajo dėgjoi dikė qė fliste gjuhė tė pakuptueshme dhe ajo mendoi se kishte tė bėnte me gjuhė tė huaja. Gruan e tėrhoqi kjo gjė dhe filloi tė shkruajė me fonema ato qė dėgjonte tė thuheshin.

Pas ca muajsh, foli me njė misionar pėr kėtė. Ai i tha se, kjo gjuhė, flitej nė zonėn ku punonte ai. Si ia pėrktheu ato qė kishte mbajtur shėnim, gruaja pa me habi se nė masėn mė tė madhe ishin blasfemira kundėr Triadhės dhe shprehje imorale.

I/32. Njė vajzė e re gjeti besimin tek Krishti. Duke qėnė e re nė besim, nuk dinte se nė ē'kishė tė shkonte dhe vajti nė njė kishė pendikostiane ekstremiste. Kur drejtuesit e kishės vunė duart mbi kryet e vajzės, ajo fitoi disa aftėsi medium dhe filloi tė komunikojė me botėn e tė vdekurve. Ajo lutej shumė kur ishte me ndėrgjegje tė plotė dhe u krijua njė shkėputje e madhe midis jetės sė saj tė lutjes dhe aftėsive tė saj medium.

Filloi tė vuajė nga depresione dhe ta mundojė ideja e vetėvrasjes. Natėn kishte frikė nga fantazmat. Edhe anėtarė tė tjerė tė kėsaj kishe kishin pėrvoja tė tilla. Mė pas vajza u takua me besimtarė tė vėrtetė dhe kuptoi ndryshimin midis kėtyre besimtarėve dhe kishės fanatike pendikostjane. U largua nga lėvizja ekstremiste dhe, pas njė lufte tė ashpėr, gjeti ēlirimin.

I/33. Njė burrė, i cili prej shumė vitesh vuante nga migrena, lejoi njė anėtar tė kishės pendikostiane t'i vinte duart mbi krye pėr t'u shėruar. Migrena iu zhduk menjėherė, po pas kėsaj, ai u bė i ndjeshėm ndaj hėnės dhe disa lloj erėrash. Nuk ishte mė nė gjendje tė lutej dhe filloi tė ketė depresione e tė pijė. U bė gjithashtu indiferent ndaj fjalės sė Perėndisė dhe nuk kishte mė interes nė asgjė.

I/34. Njė evangjelist i njė kishte ekstremiste pendikostiane drejtoi njė punė misionare. Nė fund tė njė prej takimeve, ai tha: "Nėse ndonjėri dėshiron tė marrė pagėzimin e Frymės sė Shenjtė, mund tė qėndrojė pak pas takimit". Disa gra dhe vajza qėndruan. Evangjelisti iu tha se ishin 50 ėngjėj tė pranishėm qė prisnin tė shikonin pagėzimin e Frymės. Pastaj vuri duart mbi kryet e atyre qė kishin qėndruar dhe u lut me to.

Gruaja qė mė tregonte historinė kishte qėnė e pranishme dhe mė tregonte se, kur ai i kishte vėnė duart mbi kokė, asaj i kishte rėnė tė fikėt. Kur erdhi nė vete, u gjend nė njė dhomė me dritare me hekura. Mori vesh nga infermierja se e kishin ēuar nė njė klinikė psikiatrike para tre ditėsh. Pas njė ekzaminimi, e lanė tė dilte.

Qė nga ajo kohė, tregonte gruaja, i dukej sikur e kishin pushtuar demonėt. Natėn shikonte fantazma dhe hije. Fqinjėt dhe tė tjerė qė gjendeshin nė ndėrtesėn ku banonte, filluan tė dėgjojnė zėra burrash. Ajo mė tregoi se nuk ishte nė gjendje tė lutej dhe se si prej saj dilnin zėra kafshėsh e zėra burrash.

Ajo krijoi bindjen se evangjelisti pendikostian ishte shėrbėtor i Satanait dhe jo i Perėndisė. Ato qė mė tregoi gruaja, m'i konfirmoi edhe diēka tjetėr. Evangjelisti i kishte vjedhur 400 stėrlina dikujt qė kishte hipnotizuar. Kishte prekur edhe gjoksin e grave e vajzave, madje edhe mė poshtė nė trupin e tyre, me preteksin se i gjithė trupi duhet tė mbushet me Frymėn e Perėndisė.

I/35. Njė grua qė drejtonte njė kishė pendikostiane ekstremiste, iu tha anėtarėve tė kishės sė saj qė ishin gra, se ardhja e Krishtit ishte shumė afėr. Nė njė takim u zhveshėn tė tėra dhe po prisnin qė ai t'i merrte. Po nė vend qė tė vinte Krishti, erdhi policia dhe e arrestoi gruan, e cila edhe u burgos.

I/36. Njė i ri me kancer nė fshikėzėn e urinės dėgjoi pėr njė evangjelist pendikostian me aftėsi shėruese. Edhe pse nuk kishte shumė shpresė, vajti tek ai. Evangjelisti u lut me tė dhe vuri duart mbi kokėn e tij. Sipas evangjelistit, pas kėsaj djali ishte shėruar dhe nuk duhej tė kishte as dyshimin mė tė vogėl pėr kėtė. Kėdo qė do tė dyshonte nė shėrimin e tij, duhej ta konsideronte si shėrbėtor tė Satanait.

Pacienti u kthye nga takimi dhe iu tregoi tė gjithėve se ishte shėruar. Njė prift qė banonte diku afėr tij vajti ta takojė dhe tė bisedojė me tė. Po djali i ri nuk pranonte asnjė kėshillė spirituale. Prifti vente gjithnjė ta shikonte, se djali, ndonėse qe shėruar, nuk ngrihej dot nga krevati.

Nė vizitėn e tij tė dhjetė, prifti e mbėrtheu fort djalin dhe i tha: "Ose je bėrė mirė dhe atėhere urdhėro ngrihu dhe ec, ose prano se vazhdon tė jesh i sėmurė." Atėhere djali pranoi se dhimbjet i ishin shtuar nė mėnyrė tė tmerrshme dhe se nuk ishte as nė gjendje tė lėvizte. U mor vesh se pas atij "shėrimi" tė ēuditshėm, tek ai kishte ndodhur njė mpirje e brendshme. Tė nesėrmen e asaj dite djali vdiq.

I/37. Njė grua besimtare u bė anėtare e njė kishe pendikostiane ekstremiste. Sipas tyre, konvertimi dhe rilindja e brendshme e njeriut nuk ishin tė mjaftueshme. Duhet tė pėrjetonte edhe pagėzimin e Frymės, pasi tė vinin duart mbi kryet e saj. Pas disa hezitimesh, gruaja pranoi.

Pas "pagėzimit tė Frymės", u gjend e drejtuar nga disa frymė. Kėto frymė i jepnin urdhėra se, si duhej tė jetonte. Fjala vjen, i thoshin se nuk duhej tė hante mish derri, tė hiqte dorė nga tė drejtat bashkėshortore etj. Kėto frymė e shqetėsonin kaq shumė, sa gruas filloi t'i duket sikur nuk ishte nė gjendje tė mendonte vetė pėr veten e saj; prandaj vendosi tė largohet nga kisha pendikostiane.

Po nuk ishte kollaj ta zbatonte vendimin e saj nė praktikė. Frymėt u bėnė shumė aktive. Nuk i jepnin qetėsi as natėn, as ditėn dhe s'lanė gjė pa bėrė qė tė mos e linin tė largohej nga kisha. Gjatė kėsaj periudhe, asaj i shfaqeshin edhe njerėz qė kishin vdekur. Pas njė procesi tė gjatė lufte, u ēlirua. Fenomenet e frymės u zhdukėn pėrfundimisht.

I/38. Njė mėsues dhe gruaja e tij venin nė njė kishė ekstremiste pendikostiane. Kur anėtarėt e kishės luteshin, bėhej njė turbullirė shumė e madhe, se binin nė njė lloj ekstaze. Bėrtitnin e ulėrinin e rrotulloheshin mbi dysheme.

Gjatė kohės qė mėsuesi dhe e shoqja venin nė kėtė kishė, gruaja ishte shtatzėnė. Kur tė tjerėt binin nė gjendje ekstaze gjatė mbledhjeve, gruaja, qė priste njė fėmijė, shtrihej mbi dysheme krejt e mpirė. Fėmija qė lindi nuk ishte normal, ndėrsa tė pesė fėmijėt e saj tė tjerė ishin krejt tė shėndetshėm. Gruaja kishte filluar tė shkonte te kjo kishė pėrpara se tė mbetej shtatėzėnė me fėmijėn e saj tė gjashtė.

Ndonėse kemi pėrmendur shembuj qė flasin pėr ekceset e kėtyre grupeve ekstremiste fanatike, qėllimi ynė nuk pėrmban frymėn e kritikės pėrbuzėse.

Fjala e Shenjtė na thotė: "Hetoni frymėt nėse janė prej Perėndisė." Jetojmė njė epokė, nė tė cilėn, ujqėr tė egėr, kėrcėnojnė kishėn e Krishtit dhe po i drejtojnė shumė njerėz nė rrugė tė gabuar, duke i mashtruar me pamjen e tyre "shumė spirituale". Kėtė e arrijnė me biseda, si dhe me botimin e shumė periodikėve dhe librave.

Duhet thėnė se, shumė veta, shpesh gjejnė rrugėn e besimit nėpėrmjet shėrbimit qė kryejnė ata qė pėrgjigjen pėr botimin e kėtyre botimeve dhe periodikėve. Po kjo provon se, Perėndia, mund ta shpėtojė njė person, edhe duke pėrdorur pėr kėtė njė lėvizje tė gabuar. Hiri shpėtimtar i Perėndisė arrin edhe nė skutat e ferrit.

Njė ndodhi e tillė mund tė bėhet shprehje e madhėsisė dhe fuqisė sė pafund tė hirit tė Perėndisė. Gjithashtu, duhet thėnė, nga pėrvoja e punės sime kėshilluese, se njerėz qė kanė besuar nė kėtė rrugė, kanė tendencė tė kenė edhe njė lidhje tė ēuditshme, ose njė lloj varėsie personale nga personat nėpėrmjet tė cilėve kanė besuar.

Ata e kanė tė vėshtirė tė pranojnė mendime nga besimtarė tė tjerė, ose tė dėgjojnė ndonjė kritikė kundėr lėvizjes ku bėjnė pjesė. Pėr fat tė mirė, njoh njerėz qė e kanė kuptuar kėtė dhe mė pas, janė tėrhequr nga lėvizja, nėpėrmjet sė cilės erdhėn nė besim.

Kur shkruan mbi fanatizmin dhe ekstremizmin, nuk mund tė pėrfundosh pa iu drejtuar edhe ti vetė personalisht me thirrje pendimi Perėndisė. Besimtarėve sot u mungon fuqia e Perėndisė dhe dhuntitė e tij. Lėvizjet ekstremiste janė shpesh njė shenjė e pėrēarjes sė kishės kristiane.

Lėvizja mė efektive kundėr kėtyre lėvizjeve, do tė ishte njė lėvizje pendimi nė vetė radhėt tona, e shoqėruar me njė thirrje drejtuar Perėndisė qė tė na falė njė pėrtėritje tė re e tė vėrtetė. Kisha e Krishtit duhet tė jetė edhe mė vigjilente duke pritur ardhjen e Zotit qė po afron, se Ai do t'i japė fund njė herė e pėrgjithmonė pėrēarjes dhe konfuzionit nė kishėn e tij.

10. Fantazmat

Ashtu si edhe gjithė fenomenet e tjera medium, ēėshtja e fantazmave debatohet shumė. Duhet dalluar midis fantazmave qė lidhen me persona tė caktuar, qė janė subjektive mė shumė se objektive dhe qė janė shenjė e njė sėmundjeje, ose e njė mosfunksionimi, dhe fantazmave qė lidhen me vende tė caktuara, tė cilat pėr vite, ndoshta edhe shekuj, janė parė nga shumė njerėz.

Si gjithmonė, ndeshemi edhe me kokėfortėsinė e racionalistėve, tė cilėt pėrpiqen t'i paraqisin kėto gjėra si gjepura, ose thjeshtė fenomene qė shpjegohen shkencėrisht. Nga ana tjetėr, kemi edhe okultistėt qė pranojnė gjithēka, sado absurde, pa kėrkuar mė thellė. Duhen parė tė dy anėt, pėr tė arritur njė gjykim mė objektiv.

Mund tė permend njė libėr, Spuk (Fantazmat) i Fanny Moser me njė parathėnie tė profesor Jung nga Zyrihu. Ky libėr e shikon problemin e fantazmave nga pikėpamja shkencore.

Vetė puna ime kėshilluese mė ka konfrontuar me kėtė temė tė ēuditshme dhe kam gjetur gjithmonė se ajo ka tė bėjė me praktika okultiste tė sė tashmes, ose tė sė kaluarės nė atė shtėpi ku shfaqen fantazmat. Kam pasur edhe vetė rast tė vizitoj shtėpi tė tilla. Ja disa shembuj:

I/39. Njė misionare shikonte natėn nė dhomėn e saj njė figurė tė pėshtirė. Njė natė, figura filloi ta ngacmojė. E inatosur, ajo ngriti pandoflen dhe i ra, po nė atė moment, nė fund tė krevatit tė saj u shfaq njė ėngjėll me njė fytyrė tė keqe. Gruaja ngriu. Kjo na sjell nė njė pikė tė rėndėsishme.

Nė punėn time kėshilluese, kam ndeshur shumė eksperienca tė tilla dhe mund tė them se, njėsia e matjes pėr tė kuptuar nėse vizioni i ėngjėllit ėshtė nga Zoti, apo Satanai, ėshtė tė shikosh nėse ajo qė pėrjeton personi qė ka vizionin, ėshtė njė ndjenjė gėzimi, apo llahtare. Shumė vizione tė kėsaj natyre nuk kanė ndonjė rėndėsi objektive. Shpesh janė halucinacione tė shkaktuara nga sėmundje, ose halucinacione me bazė psikologjike dhe jo fenomene reale.

I/40. Njė grua e moshuar erdhi tė kėshillohet. Ajo tregoi se, nė shtėpi tė saj, ndodhnin fenomene qė kishin tė bėnin me fantazma. Natėn, nė dhomėn e saj vraponin qenėr, tė cilėt kėrkonin ta lėpinin. Duar tė padukshme i ngrinin krevatin dhe shikonte shpesh njerėz nė dhomė. Kur fillonte tė lutej, tė gjitha kėto zhdukeshin.

Megjithatė, shqetėsimet vazhdonin me vite, ndonėse ajo ishte nė regull nga trutė. S'kishte pasur as depresione, as sėmundje tė tjera nervore. Kur e pyetėn nėse kishte pasur tė bėnte me okultizmin, tha se, kur kishte qėnė vajzė e re, njė herė, kur qe sėmurur nga difteria dhe njė herė nga diēka tjetėr, e kishin shėruar me magji tė zezė.

I/41. Uli Ruppeiner-it nga Herisau i kėrkuan tė vente e tė shikonte njė grua qė jetonte nė Toggenburg, Zvicer. Ai vajti ta shikojė dhe mori vesh se, i shoqi i gruas, kishte varur veten nė njė nga dhomat e shtėpisė. Qė pas varrimit tė tij, nė atė dhomė dėgjoheshin fishkėllima e tė pėrplasura.

Prifti i vėndit, me tė cilin ishin kėshilluar, kishte thėnė se nuk ishin reale, po iu dukej banorėve tė shtėpisė se kishin stres. Uli dėgjoi ato qė i tha gruaja dhe pastaj vajti nė dhomėn pėr tė cilėn bėhej fjalė dhe u lut qė Krishti t'u jepte fund kėtyre sa ndodhnin atje. Zhurmat nuk u pėrsėritėn mė. Pavarėsisht nėse fenomeni ishte real, ose ishte vetėm njė shenjė qė tregonte se gruaja ishte e sėmurė, njė gjė ėshtė e sigurt, qė fitorja e Krishtit kėtu ishte e qartė.

I/42. Pėr vite me radhė shfaqej njė fantazmė nė njė shtėpi. Kur shfaqej fantazma, bėhej edhe njė zhurmė e madhe. Dukej sikur e godisnin derėn me sėpata. Askush nga ata qė jetonin aty, nuk duronte dot gjatė. Megjithatė, njė prift, njėherė, guxoi t'a sfidojė fantazmėn. Kur ai e urdhėronte atė nė emrin e Krishtit, ajo zhdukej bashkė me zhurmat.

I/43. Nė njė konferencė pastorėsh, njė pastor luterian tregoi se, si rreth dy shtėpive tė zonės ku ishte kisha e tij, pėr tri ditė me radhė, ishin ngritur gurė nė njė mėnyrė krejt tė pashpjegueshme. Gurėt hynin nė shtėpi nga dritaret, po nė vend qė tė thyenin xhamin, bėnin vrima sikur tė kishin qėnė predha. Madje gurėt kishin qėnė edhe tė nxehta dhe ditėn e tretė kishin shkaktuar edhe njė zjarr. Pronari i njėrės nga shtėpitė lajmėroi policinė, po hetimet nuk nxorėn gjė nė dritė. Personi i padukshėm qė hidhte gurėt mbeti i pazbuluar.

I/44. Natėn, nė shtėpi dėgjoheshin tė goditura sikur binte dera. Familja qė jetonte nė tė, u pėrpoq pa sukses tė gjente shkakun dhe pastaj lajmėroi policinė. Policia bėri roje rreth shtėpisė dhe verifikuan atė qė kishin treguar edhe njerėzit e familjes. Pata rastin tė shikoj vetė raportin e policisė. Po as familja vetė, as policia nuk u pėrpoqėn tė shikonin nėse kishte ndonjė lidhje fenomeni me forcat okulte; nė atė shtėpi jetonte edhe njė person, i cili ishte shėruar dikur me magji.

I/45. Pronarėt e dy apartamenteve hodhėn njėri-tjetrin nė gjyq. Ēdo natė dėgjoheshin nė ndėrtesė tė goditura tė forta dhe banori i apartamentit sipėr akuzonte pėr kėtė atė tė apartamentit poshtė dhe anasjelltas. Ata tė apartamentit poshtė, i kėrkuan njė gruaje besimtare t'i ndihmonte dhe tė flinte njė natė tek ata.

Sa herė qė flinte nė atė shtėpi, gruaja i lutej Zotit qė ta mbronte dhe nė ēdo rast nuk dėgjoheshin zhurmė. Njė shėmbull krejt tė ngjashėm me kėtė e kam dėgjuar edhe nė Zvicėr. Pėrsėri dy pronarė apartamentesh kishin akuzuar njėri-tjetrin dhe policia kishte bėrė roje nė apartamentin sipėr e nė atė poshtė, po nuk u pėrcaktua dot se nga vinte zhurma.

I/46. Nė njė shtėpi shfaqeshin fantazma prej vitesh. Disa besimtarė kristianė, miq tė familjes, i kėshilluan banorėt e shtėpisė tė kontrollonin nė shtėpi se mos kishte ndonjė libėr okult. Dhe me tė vėrtetė ashtu qe. Njė nga punonjėsit e shėrbimit lexonte librin e 6-tė dhe tė 7-tė tė Moisiut. E dogjėn librin menjėherė dhe fantazmat nuk u shfaqėn mė.

I/47. Njė miku im qė punon pėr Ungjillin, mė tregonte pėr njė ndodhi qė kish pėrjetuar kur kishte qėnė i ri nė shtėpinė e prindėrve tė tij. Njė ditė, pa pritur e pakujtuar, filluan tė shfaqen fantazma nė shtėpi. Dėgjoheshin tė goditura nė mure dhe natėn dėgjoheshin hapa tė rėndė nėpėr shtėpi dhe zhurma tė tjera. Si vazhdoi kjo histori, babai i shtėpisė thirri njė besimtar kristian pėr ndihmė.

Ai u lut nė ēdo dhomė, duke i urdhėrua fantazmat nė emrin e Krishtit qė tė largoheshin nga shtėpia. Menjėherė fantazmat u zhdukėn. Po paralelisht me kėtė, ndodhi edhe diēka tjetėr. Pas kėsaj, dy nga derrat qė kishte familja pėsuan njė si lloj tėrbimi. Filluan tė vrapojnė nėpėr stallė duke bėrė zhurmė tė madhe. Si i lanė pėr ca kohė nė kėtė gjendje, nuk u mbeti alternativė tjetėr pėrveē se t'i therrnin.

Pėr ata qė duan ta hetojnė problemin nga pikėpamja psikiatrike, duhet tė sqarojmė se nuk kemi tė bėjmė me eksperiencat skizofrenike, ose tė psiqikės sė sėmurė. Nė disa raste, edhe vetė policia konstatoi se fenomenet ishin reale. Dua tė shtoj edhe njė shėmbull tjetėr nga Kili, ku 8 policė dhe 2 pastorė hetuan njėkohėsisht ēėshtjen. Secili vuri re se si fantazmat i vinin rrotull shtėpisė. Duhet thėnė gjithashtu se, kurdoherė qė njėri lutej nė emrin e Krishtit, fenomenet zhdukeshin menjėherė.

Kjo na tregon diēka rreth karakterit tė tyre. Kur skizofrenėt dėgjojnė zhurmė, ose zėra, ato nuk zhduken duke thirrur emrin e Krishtit. Duke pėrfunduar kėtė listė me histori fantazmash, po pėrmėndim edhe njė rast tė mrekullueshėm tė ēlirimit.

I/48. Dy burra, atė e bir, erdhėn mė takuan dhe mė thanė se, nė shtėpinė e tyre, ndodhte diēka e ēuditshme. Ēdo natė, rreth orės 11 deri 12, familjen e shqetėsonin disa fenomene qė kishin tė bėnin si me fantazma. I zgjonin nga gjumi zhurmė hapash dhe zhurma tė tjera. Nėnės dhe vajzės i dukej sikur po i mbysnin. Tė tjerėve u dukej sikur i godisnin nė fytyrė dhe paralizoheshin nga frika.

Bėnė ē'qe e mundur tė ēliroheshin nga kjo e keqe. Thirrėn njė prift katolik, po ndonėse zbatuan kėshillėn e tij qė tė thėrrisnin tri herė emrin e Triadhės dhe tė pėrdornin tri kryqe, tre kandile dhe pak ujė tė shenjtė, nuk ndodhi asgjė. Pastaj provuan me magjistarė.

Njė nga magjistarėt i kėshilloi tė hidhnin njė stofė tė zezė mbi tre qirinj dhe pastaj ta linin stofėn tė digjej duke thėnė ata vazhdimisht emrin e Triadhės. Pėrveē kėsaj, iu thanė tė vinin tri shkrepse nėn jastėk duke pėrsėritur pėrsėri emrin e Triadhės.

Pastaj iu thanė t'i siguronin dyert e dritaret e t'i mbyllnin duke bėrė shėnjėn e kryqit me dy thika. Asnjė nga kėto praktika magjike nuk solli dobi. Pastaj dikush tjetėr u tha tė ngulnin dy gozhda nė njė qepė, nė formėn e kryqit, dhe ta vinin qepėn nėn krevat, po edhe kjo nuk dha rezultat. Familja hiqte keq si mė parė. Personat qė ma tregonin historinė, dukeshin krejt normalė, prandaj unė fillova tė pėrqėndrohem tek ana okulte e problemit.

Ja se ēfarė faktesh dolėn nė dritė: Nė familje kishte pasur rreth 15 libra magjie. Gjithashtu ata ishin konsultuar me magjistarė pėr probleme tė ndryshme. Vazhdimisht kėrkonin ndihmėn e fallxhorėve dhe magjistarėve.

Pėrveē kėsaj, afėr tyre banonte njė grua qė merrej me magji tė zezė dhe aplikonte tė ashtuquajturėn "Mburojė shpirtėrore". Seanca konsultative tregoi se kishim tė bėnim me njė rast okultizmi. U thashė tė dy burrave se kishin zgjedhur rrugė tė gabuar duke kėrkuar ndihmėn e magjisė sė bardhė. Vazhdova mė tej t'iu shpjegoj rrugėn e ēlirimit nėpėrmjet Krishtit.

Pak kohė pas kėsaj bisede, unė duhet tė largohesha nga ai qytet dhe i kėrkova njė pastori tė kujdesej pėr familjen, duke i treguar edhe detajet e bisedės. Mė vonė dėgjova se tė gjithė kishin besuar te Krishti dhe se fenomenet me fantazmat kishin pushuar menjėherė.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Alfabeti i Djallit!

Mesazh  Fikrro prej 14.07.10 11:50

11. Fetiēizmet

Pėrdorimi i fetiēizmeve, si edhe zakone tė tjera okulte, e ka origjinėn nė kohėn pagane. Fjala vetė vjen nga Latinishtja dhe do tė thotė diēka magjike, rezultative.

Fetiēizmet mund tė pėrshkruhen si objekte tė ngarkuara me fuqi magjike, tė cilat mbahen nga persona tė ndryshėm me qėllim mbrojtjeje. Kėtu pėrfshihen hajmalitė, talismanet e tė tjera si kėto.
Adhurimi i relikeve nė kis
hėn katolike ka shpesh po kėtė pėrmbajtje. Ja njė shembull:

I/49. Gjatė njė leksioni nė Mynih, njė shkencėtar kimist mė dha njė relike nė njė zarf, e cila konsistonte nė njė copė tė vogėl prej njė kėmishe. Mbi faqen ballore tė zarfit ishin shkruar fjalėt: "Ish jelek P.R.Mayer S.J" dhe nė faqen e pasme tė zarfit: "St.Michael JHS Mynih". Cili ishte kuptimi i kėtyre inicialeve?

Mė 1945, prifti Jezuit R.Mayer vdiq nė Mynih pasi i shėrbeu kishės gjithė jetėn. Vatikanit i ėshtė paraqitur njė kėrkesė qė ai tė shpallet shėnjt. Nuk ėshtė aspak qėllimi ynė tė zvogėlojmė meritat e kėtij prifti. Megjithatė e kemi tė vėshtirė tė kuptojmė kishėn katolike, kur ajo nxjerr njė dokument, njė listė lutjesh drejtuar atit Mayer, tė cilavet, pretendon se iu ėshtė dhėnė pėrgjigje.

Kujt i lutet atėhere kisha katolike, Krishtit apo Atit Mayer? Apo mos eksaxherojmė? Pamfleti qė pėrmendėm mban mbishkrimin e kishės dhe pėrmban fjalėt: "Ati M. ėshtė padron i shenjtė i jetės sime", "I jam lutur besnikėrisht Atit M.", "Pas njė lutjeje drejtuar Atit M., m`u kthyen pėrsėri paratė pėr njė udhėtim qė mė kishin humbur", e tė tjera tė kėsaj natyre.

Kjo duket edhe mė qartė nė shkrimin me titull "Edhe pse i vdekur, nuk pushon kurrė". Nė faqen 13 thuhet: "Janė shpėrndarė deri tani 600 mijė fotografi, 40 mijė biografi, 200 mijė biografi tė shkurtėra, 500 mijė broshura me listėn e pėrgjigjeve tė lutjeve dhe janė paraqitur 200 mijė kėrkesa pėr relike". 200 mijė relike, dhe ja tani unė kam njė prej tyre, njė copė jelek.

Kimisti qė ma dha, mė tha se ajo kishte nė pėrmbajtje edhe pak nisheshte. Pėrse vlen kjo relike? Tė supozojmė se kisha katolike kishte vetėm qėllime tė mira dhe se qėllimi i relikeve ishte vetėm pėrkujtimi i personit, njerėzit e thjeshtė, do t'i kuptonin reliket po nė kėtė mėnyrė? Ka shumė prova qė tregojnė tė kundėrtėn.

Nė Mynih, njė grua katolike i dha njė protestanteje njė nga kėto relike, duke e kėshilluar ta vinte atė mbi ēdo pjesė tė sėmurė tė trupit tė saj, duke theksuar se do tė fillonte menjėherė procesi i shėrimit. Kemi tė bėjmė me njė fetiēizėm tė kamufluar fetar. Kjo ndodh nė shekullin e 20-tė dhe askush nė kampin protestan nuk guxon tė thotė ndonjė fjalė kundra nga frika e pasojave. Nuk duhet t'i prishim marėdhėniet me motrėn e madhe!

12. Hajmalitė

Pėr mijėra vjet me radhė njerėzit kanė mbajtur hajmali kudo nė botė. Nė popujt e egėr kishin zakon pėr shembull tė mbanin tė varur nė qafė njė thua tigri pėr tė marrė forcėn e kėsaj kafshe.

Europianėt e kanė zakon tė varin nė derėn e shtėpisė njė patkua kali qė t'iu sjellė fat. Ka shumė njerėz qė mbajnė tė shkruara formula lumturie nė zinxhirin e sahatit. Nė Zvicėr ka burra qė mbajnė vathė floriri pėr t'u mbrojtur nga njė infeksion i syrit.

Edhe shoferėt varin shpesh nė maqinė njė talisman (nė arabisht tilsam do tė thotė pikturė magjike), kurse pilotėt marrin me vete nė udhėtim njė kanarinė, ose njė qen qė t'u sjellė mbarėsi.

Edhe ushtarėt mbajnė gėrma mbrojtėse me shpresė se ato do t'i ruajnė nga plumbat. Po pavarėsisht nga zakonet e ndryshme, tė gjitha kėto janė pėrpjekje tė mjeruara pėr tė kompensuar mungesėn e besimit tek Perėndia.


13. Heqja e lytheve

Mėnyrat e heqjes sė lytheve kanė shpesh njė natyre tė dyshimtė sugjestive, ose magjike. Shėmbujt qė do tė shikojmė fillimisht, flasin pėr aspektin sugjestiv tė problemit.

I/50. Njoh njė mjek, qė jeton nė njė qytet nė jug tė Hanoverit, qė i hiqte lythet me kėtė mėnyrė: U binte lehtė lytheve tė pacientėve dhe nė tė njėjtėn kohė thoshte vargjet e para tė Odisesė: "Ennepe Musa polytropon hos mala polla epathen.." Meqė pacientėt nuk e kuptonin se ēfarė thoshte, kjo ishte pėr ta njė formulė magjike dhe lythet zhdukeshin.

I/51. Njė tjetėr mjek i lėkurės nė Lothringen qė e njoh vetė shumė mirė, pėrdor njė tjetėr mėnyrė: U thotė pacientėve qė janė nė moshė tė re t'i vėnė duart mbi njė copė letre tė bardhė. Pastaj ai e vizaton dorėn mbi letėr me njė kalem.

Pastaj u thotė pacientėve ta marrin letrėn me vete dhe tė caktojnė pozicionin e lytheve mbi dorėn e vizatuar. Kur ata vinė pėrsėri tek ai, mjeku e merr letrėn dhe e hedh nė zjarr duke thėnė: "Tani do tė zhduken gjithė lythet brenda disa ditėsh". Kjo ėshtė njė mėnyrė shumė efektive, po funksionon vetėm me adoleshentėt.

I/52. Ja dhe njė metodė qė funksionon vetėm me tė rriturit: I fėrkojnė lythet me njė copė sallam duke pėrsėritur disa formula magjike. Pastaj sallamin e nxjerrin jashtė dhe e vėnė afėr njė qosheje tė shtėpisė, ose e hedhin nė njė varr tė hapur. Nuk po them se me ēfarė fjalėsh shoqėrohet ky veprim, se, jam i bindur, se po ta bėj kėtė, shumė veta do tė tundohen ta provojnė.

I/53. Njė peshkop nė Gjermaninė e veriut mė tregonte pėr njė zakon qė kanė njerėzit nė dioqezėn e tij. Burrat spėrkaten me ujin, me tė cilin ėshtė larė njė grua dhe gratė spėrkaten me ujin, me tė cilin ėshtė larė njė burrė dhe, duke bėrė kėtė, thonė edhe fjalė nga libri i 6-tė dhe i 7-tė i Moisiut.

Dhe vėrtet, lythet zhduken. Peshkopi mė tregonte se, ky zakon, i nxit njerėzit qė e praktikojnė pėr njė farė lirie seksuale. Kėtė e kam konstatuar edhe unė vetė, po vetėm nė rastin e mėnyrės magjike, jo atė sugjestive tė heqjes sė lytheve.

14. Herezia

Ushtria e herezive qė na rrethon sot ėshtė kaq e madhe, saqė nuk mund tė mendohet tė numėrosh sa janė ata qė pėrfshihen nė tė.

Pėr tė pėrmendur vetėm disa: Anthroposofia, Bahai, Kristadhelfia, Shkenca Kristiane, adhuruesit e Grail-it, pasuesit e Herbert W. Armstrong-ut, dishepujt e Jakob Lorber-it, dėshmitarėt e Jahovait, Masdasnan, Teologjia Moderne, Mormonėt, Kisha e Re Apostolike, Spiritualizmi, Subud, Teosofia, e shumė tė tjera.

Kėto sekte i karakterizon fanatizmi i tepėruar dhe mėsimi i dogmave qė nuk pėrputhen me Shkrimin e Shenjtė.

Megjithatė, ne si besimtarė kristianė, duhet tė marrim mėsim nga uniteti dhe ndarja e pėrgjegjėsisė sė pėrbashkėt qė ndeshim nė radhėt e anėtarėve tė kėtyre sekteve. Pėr tė treguar se nė ēfarė mase forcat e errėsirės veprojnė nė kėto sekte, po pėrmend njė shembull qė ka tė bėjė me Kishėn e Re Apostolike Gjermane.

I/54. Njė anėtar i Kishės sė Re Apostolike vajti tek vjehrra ime dhe i tregoi njė pėrallė tė tillė: "Na u shfaq burri yt qė nga tė vdekurit dhe kėrkoi tė konfirmohet si anėtar i kishės sonė.

Madje tha se donte qė tė gjthė familjarėt e tij tė bėhen anėtarė tė kėsaj kishe." Vjehrra ime i tha: "Kur burri im ronte, ishte njė besimtar konseguent. Kėto qė mė thoni janė fare tė paqėndrueshme. Burri im nuk ka pasur kurrė tė bėjė me herezi."

Mendoni pak se sa larg ka vajtur kjo lėvizje me mashtrimet e saj! Inskenon njė vizion tė vdekurish qė tė tėrheqė njerėzit. Nga ana tjetėr, konfirmime tė tilla qė bėjnė tė vdekurit, kanė tė bėjnė me spiritizėm tė kulluar. Kam ndeshur edhe raste tė tjera tė kėtij lloji nė punėn time. Kėto shfaqje tė tė vdekurve janė vetėm njė reklamė efektive e Kishės sė Re Apostolike.

Teologjia moderne ėshtė herezia mė ngatėrestare. Nė perėndim kjo quhet ndryshe edhe teologjia racionaliste. Pasuesit e saj thonė se besimtarėt kristianė duhet tė pranojnė vetėm ato qė pranon intelekti i tyre.

Pėr pasojė, ne duhet tė mohojmė qė Jezui ėshtė biri i Perėndisė dhe se ėshtė shpėtimtari ynė. Po ashtu, ata mohojnė ringjalljen dhe ardhjen e dytė tė Krishtit. Mohojnė mrekullitė, Djallin, demonėt, madje edhe ekzistencėn personale tė Perėndisė. Lind pyetja se ēfarė i mbetet Biblės sipas tyre?

Me teologjinė moderne ndodhin gjėra akoma mė tė kėqija. Djalli ka zhvilluar taktikat e tij se si t'i kapė besimtarėt nė kurth. Sot teologėt pėrdorin pėrsėri koncepte tė tilla si "kryqi", "falja", "rilindja", po i zhveshin ato nga kuptimi i parė dhe i mbushin me ide racionaliste.

Ndonėse lutem pėr kėta modernistė tė mjerė dhe uroj t'iu vejė mbarė, pėrfytyroj shprehjen e fytyrės sė tyre kur nė pėrjetėsi tė shikojnė se Bibla, anakronike sipas mendimit tė tyre, do tė vėrtetohet fjalė pėr fjalė. Ē'mrekulli qė besimi ynė mbėshtetet tek Perėndia e Biblės dhe jo nė idetė e varfėra tė kėtyre teologove.

15. Hipnoza

Pėrdorimi i hipnozės dhe sugjestionimit nuk gjendet vetėm tek psikologėt dhe nė fushėn e mjekėsisė nė pėrgjithėsi, po praktikohet edhe nga njerėz qė nuk janė fare tė profesionit, si dhe sharlatanė tė tė gjitha llojeve.

Nė mjekėsi hipnoza pėrdoret si pėr diagnozė, ashtu edhe pėr terapi. Dr. Lechler, njė psikiatėr besimtar, shumė i respektuar nė rrethet kristiane nė Evropė, mendon se pėrdorimi i hipnozės mund tė justifikohet vetėm nė diagnostikimin e sėmundjeve. Dr. Paul Tournier, njė mjek i dėgjuar nė Gjenevė, thotė se, ēdo formė hipnoze, ėshtė njė invazion nė personalitetin e njeriut.

Megjithatė, siē thamė edhe mė lart, ka specialistė tė tjerė qė e pėrdorin hipnozėn edhe nė terapi. Po nuk na intereson kėtu pėrdorimi profesional i hipnozės. Qėllimi ynė ėshtė qė me disa shembuj, tė tregojmė rreziqet qė paraqet pėrdorimi i hipnozės dhe sugjestionimit, kur ato pėrdoren nga magjistarė dhe praktikantė tė pa kualifikuar.

55. Njė pastor mė tregonte pėr njė pėrvojė kėshilluese qė kish pasur. E kishin thirrur tė shikonte njė anėtare tė kishės sė tij, e cila ishte e sėmurė. Gruaja i tha se do tė vdiste brenda disa ditėsh. Kėshtu i kishte thėnė njė fallxhor.

Pastori u pėrpoq t'ia largonte kėtė mendim. I ofroi tė qėndronte pranė saj, nėse donte, gjatė asaj dite. Doktori nuk gjente ndonjė shkak konkret sėmundjeje tek gruaja. Pastori vajti disa herė pėr ta parė duke u pėrpjekur t'i jepte kurajo. Pastaj erdhi dita e parashikuar e vdekjes, po nuk ndodhi asgjė. Gruaja ishte mirė fare.

I/56. Nė njė familje, sa herė qė sėmurej ndonjėri, nėna vente te njė grua, e cila lutej pėr secilin qė tė shėrohej. Gruaja bėnte tri herė shėnjėn e kryqit mbi tė sėmurin, pastaj qėllonte pėrsėri tri herė vendin e sėmurė. Gjithmonė i sėmuri shėrohej.

Njė herė, nėna vajti tek njė magjistar nga Appenzell nė Zvicer, qė i tha se do tė vepronte mbi tė nė mėnyrė tė tillė qė tė mos ishte mė nė gjendje tė gjente rrugėn e shtėpisė. Kėshtu ndodhi vėrtet. Ajo u end me orė tė tėra pėr tė gjetur shtėpinė ku banonte. Natėn e zgjoi njė dorė e akullt qė e kapi fort.

Vuri re se, nė dhomė, ishte njė burrė i vogėl me mjekėr dhe sy tė mprehtė. Gruas i kishin bėrė magji dhe vdiq me njė vdekje tė tmerrshme. Tė gjithė fėmijėt e saj nuk janė normalė. I biri ėshtė njė tip nevrik, seksualisht shumė i ēthurrur, dhe tani madje e kanė mbyllur nė njė klinikė psikiatrike si tė sėmurė. Edhe vajza ka po atė tip si i vėllai.

Shėmbujt e mėposhtėm tregojnė influencėn qė mund tė ushtrojnė filmat, madje edhe mėsimet e shkollės.

I/57. Njė nėnė mė tregonte me lot nė sy se i biri kishte vrarė veten pasi qe kthyer nė shtėpi nga kinemaja. Kishte parė njė film me kauboj dhe, kur kishte ardhur nė shtėpi, kishte imituar njė skenė vrasjeje qė kishte parė nė film.

I/58. Nėna e njė djali 14 vjeēar mė tregonte nė njė bisedė kėshilluese se, gjatė njė ore mėsimi nė shkollė, djali kishte dėgjuar pėr revolucionin Gjerman. Mėsuesi kishte pėrshkruar metodat e ndryshme me tė cilat kishin varur njerėzit. Djali kishte ardhur nė shtėpi dhe kishte vrarė veten duke provuar metodat e ndryshme.

Edhe kur hipnoza pėrdoret nga mjeku, mund tė ndodhė procesi i transferencės. Edhe kjo mund tė jetė shumė e rrezikshme. Ja njė shembull:

I/59. Njė besimtare mė tregonte pėr eksperiencėn qė kishte pasur me nėnėn e saj. Nėna e saj kishte pasur shumė shqetėsime pėr shkak tė disa gurėve nė tėmth. Njė herė, kur kishte shumė dhimbje, thirrėn doktorin e familjes. Nė vend qė t'i bėnte ndonjė gjilpėrė kundėr dhimbjes, ai e hipnotizoi dhe dhimbja i hiku menjėherė.

Po pas kėsaj, nėna ndryshoi shumė. U egėrsua kaq shumė, saqė dukej shpesh sikur ishte marrosur. Ndonjėherė, kur i hypnin nervat, thyente pjatat nė mur. Njė herė, tėrhoqi kutinė e elektrikut nga muri. Fėmijėt e saj qė tashmė janė tė gjithė tė rritur, janė kundėr ēdo formė terapie qė pėrdor hipnozėn.

Ky nuk ėshtė njė shembull i izoluar. Shumė raste tė tilla transference kam takuar gjatė punės time kėshilluese.

16. Joga

Joga ėshtė njė sistem filozofik psikologjik i Lindjes sė Largme dhe i Hinduve. Pėr tė shkruar kėtė pjesė, jam mbėshtetur tek njė libėr mbi Jogėn Pantahali tė Mishrės, The textbook of Yoga Psychology (Julian Press, New York). Njė tjetėr informacion e kam marrė nga njė profesor Indian, Profesor de Roy.

Po pjesa kryesore e materialit tim e ka bazėn tek udhėtimet e mia nė Indi, Tailandė, dhe vende tė tjera tė Azisė Lindore. Jo pa rėndėsi ėshtė edhe pėrvoja ime nga praktikat kėshilluese me njerėz qė janė dėmtuar nga ushtrimet joga. Tė gjitha kėto gjėra sė bashku, mė kanė ndihmuar tė shikoj thellė nė kėtė ēėshtje.

Ėshtė e pamundur nė kaq vend sa kemi nė dispozicion tė japėsh njė pėrshkrim tė plotė tė Jogės. Ndoshta do tė provoj ta bėj kėtė nė ndonjė vepėr tė mėvonshme.

Sė pari, ja disa shėnime nga libri i Mishrės qė hedhin dritė mbi temėn. Vetė fjala Joga nga ana kuptimore i korespondon unio mystika tė Misticizmit Gjerman, d.m.th bashkimit mistik me frymėn universale.

Ndryshimi midis Jogės dhe Misticizmit gjerman ėshtė se, Joga nga natyra e saj, ėshtė ateiste, kurse Misticizmi Gjerman kėrkon tė zbulojė Perėndinė. Ngjashmėria e tyre konsiston nė faktin qė kanė tė pėrbashkėt idenė e realizimit tė vetvetes, d.m.th njeriu duhet tė pėrpiqet tė realizojė vetveten e tij tė pėrjetshme nėpėrmjet shumė ushtrimesh purifikimi.

Kjo vetvete e pėrjetshme, ose vetvetja e vėrtetė, mendohet se ėshtė pjesė e realitetit tė fundit, ose universal. Joga e quan kėtė proces, vetė-realizim. Kaq sa thamė deri tani, mjafton pėr tė kuptuar se ėshtė e pamundur tė harmonizohet Joga dhe besimi kristian.

Po jap mė poshtė disa definicione tė Jogės qė i kam marrė nga libri qė pėrmenda mė sipėr:
Ēdo organ i trupit ka lidhje me shpirtin.

Ēdo njeri ka njė natyrė fizike dhe spirituale, tė cilat luftojnė kundra njėra-tjetrės pėr sundim. Harmonia dhe bashkimi i kėtyre dy natyrave mund tė arrihet vetėm nėpėrmjet ushtrimeve psikologjike.

Vetvetja e pėrjetshme e personit ėshtė e gjithėfuqishme, e gjithėpranishme dhe pėrmban gjithė diturinė.

Vetvetja e pėrjetshme ėshtė transcendentale dhe imanente, pa fillim dhe pa fund, nuk lind dhe nuk vdes.

Gjėrat materiale kanė njė nivel mė tė ulėt se mendja, inteligjenca dhe fryma.
Joga pėrfshin gjithė degėt e fizikės dhe metafizikės.

Joga presupozon njė sintezė tė universit fizik dhe atij metafizik.
Parajsa dhe Ferri janė produkte tė mendjes sė njeriut.
Sistemi i Jogės gjendet edhe nė magji, misticizėm dhe okultizėm.

Tė tilla definicione mund tė shumėfishohen me qindra herė. Ato tregojnė se Joga i kundėrvihet atyre qė thotė Bibla, prandaj ėshtė edhe e rrezikshme pėr besimtarėt kristianė, t'i ekspozohen Jogės.

Pjesa mė e madhe e sistemeve tė Jogės mund tė ndahen nė katėr faza dhe kėshtu tė bėhen mė tė kapshme pėr mendimin perėndimor. Faza e parė pėrfshin gjimnastikėn kurative, ushrime tė frymėmarrjes, ushtrime rilaksuese, ushtrime tė pėrqėndrimit, tė kontemplacionit dhe meditacionit.

Gjithashtu pėrfshin shpesh edhe tė ashtuquajturėn treining autogjen. Thuhet zakonisht se ėshtė pa rrezik pėr njė besimtar kristian tė marrė pjesė nė fazėn e parė dhe, disa mjekė, madje e rekomandojnė kėtė nė trajtimin e pacientėve tė tyre.

Faza e dytė pėrfshin kontrollin e subkoshientit. Pėr shembull, ata qė zotėrojnė fazėn e dytė, janė nė gjendje tė komandojnė sistemin e tyre nervor. Kam takuar disa njerėz qė kanė kėtė aftėsi dhe mund tė them se ata bėjnė vėrtet gjėra tė ēuditshme.

Vetėm nėpėrmjet pėrqėndrimit mund tė rrisin, ose tė zvogėlojnė qarkullimin e gjakut duke bėrė, fjala vjen, qė llapa e njėrit vesh tė bėhet flakė e kuqe dhe tjetra tė zbehet.

Njė tjetėr bėnte qė tė shfaqeshin nė pėllėmbėn e dorės sė tij shenjat e kryqėzimit, ndonėse kjo nuk konsiderohet aspak si njė mrekulli fetare. Kam parė njė tjetėr qė ngulte thika nė krahė dhe nė faqe. Plagėt nuk i kullonin gjak, po mbylleshin, si hiqte thikėt, dhe ishin krejt tė shėndosha pas disa orėsh.

Faza e tretė e Jogės ka tė bėjė me kontrollin e forcave tė natyrės. Kam dėgjuar pėr jogistė nga Tibeti, tė cilėt, nėpėrmjet pėrqėndrimit, bėnin qė tė ēlirohej energji dhe tė shkrihej akulli. Ka tė tjerė qė janė nė gjendje tė ndezin njė zjarr, pa pėrdorur mjete fizike e materiale. Kėtu duket tė jetė fjala pėr demonė tė zjarrit.

Histori tė tilla m'i kanė rrėfyer njerėz qė kanė ardhur nė kėshillimin pastoral. Njė herė, nė Port Elizabeth, nė Afrikėn Jugore, erdhi njė person tė kėshillohet me mua, njė nga kėta "mjeshtra tė zjarrit". Donte tė dilte nga gjendja ku ishte, po nuk arrinte me fuqinė e vetėvetes.

Faza e katėrt e Jogės ka tė bėjė me sundimin e magjisė dhe forcat kozmike. Ajo pėrfshin praktikat spiritiste, fenomenet magjike. Mbi kėtė fazė, kam mbledhur materialin mė tė shumtė. Njė person qė mė mėsoi shumė nė kėtė drejtim, ishte njė burrė qė ishte ushtruar 10 vjet nė Tibet pėr mjeshtrinė e magjisė.

Ky erdhi e mė takoi pėr t'u kėshilluar, kur isha nė Australi. Ai fliste shumė hapur dhe mė tha se faza e katėrt e Jogės ėshtė thjesht njė ēėshtje e praktikave demoniake. Ai donte tė ēlirohej prej Jogės. Mjeshtra tė Jogės qė kanė arritur nivele tė larta zhvillimi, bėjnė materializime, ngritje tė objekteve, telekinezė, gjėndje transi, eskursione tė shpirtit dhe shumė fenomene tė tjera spiritiste.

Ē'mund tė themi pėr Jogėn nga pikėpamja e besimit kristian? Ekziston njė tendencė jo e mirė nė botėn kristiane pėr tė adoptuar dhe pėrdoruar filozofinė dhe mėsimet e Jogės. Si thamė dhe mė parė, ka mendime se, vetėm fazat e fundit tė Jogės, janė tė rrezikshme pėr besimtarėt. Duhet pranuar njė mendim i tillė?

Neve nė Perėndim nuk duhet tė na shkojė kurrė nė mendje se vetėm ne kemi arritur majat e dijes dhe mėnēurisė. Lindja sot tallet me ne, se, si pasojė e racionalizmit tonė, s'kemi sy pėr gjysmėn e sė vėrtetės. Lindja ka eksperienca tė tilla mbi sende dhe fenomene, tė cilave Perėndimi mendjeshkurtėr u mohon ekzistencėn.

Po edhe pse themi se Lindja ka njė perceptim tė gjėrave qė pengohet nė Perėndim, kjo nuk sanksionon lirinė e eksperimentimit nė fushėn medium. Joga ndoshta ėshtė e padėmshme si fillim, po ka njė fund shumė tė rrezikshėm. Po edhe faza e parė e Jogės nuk ėshtė pa rreziqe kur, fjala vjen, nė ushtrimet pėrdoren lutje tė shkurtėra Budiste.

Di raste kur besimtarėve kristianė qė kanė marrė pjesė nė ushtrime Joga, u ėshtė dashur tė pėrsėrisin nė kor fraza tė shkurtra Indiane, tė cilat, kur u pėrpoqėm t'i pėrkthenim, thoshin gjėra tė tilla si: "Buda ėshtė suprem" etj. Ku e ēojnė veten besimtarėt kristianė, kur janė gati tė pėrsėrisin lutje tė tilla!

Nuk mund tė thuhet se ushtrime pėrqėndrimi tė kėsaj natyre nuk janė tė rrezikshme.
Njė djalė i ri nė Afrikėn Jugore mė tregonte se, pasi kishte filluar disa ushtrime Joga, nuk ishte nė gjendje tė lutej dhe kishte humbur besimin kristian. E kėshillova t'i ndėrpriste menjėherė ushtrimet dhe ai kėshtu bėri.

Mirė ėshtė tė kemi gjithmonė nė mendje fjalėt e apostullit Pavėl kur thoshte: "A s'e bėri Perėndia marrėzi mėnēurinė e kėsaj bote? Se kur nė mėnēurinė e Perėndisė, bota me anė tė mėnēurisė nuk e njohu Perėndinė, Perėndisė i pėlqeu qė me anė tė marrėzisė sė Predikimit, tė shpėtojė ata qė besojnė.

Se edhe Judenjtė kėrkojnė mrekullira, edhe Grekėt kėrkojnė mėnēuri, po ne predikojmė Krishtin e kryqėzuar qė ėshtė skandal pėr Judenjtė, marrėzi pėr Grekėt, po pėr ata qė janė thirrur Judenj dhe Grekė, Krishtin qė ėshtė fuqi Perėndie dhe menēuri Perėndie" (1.Korinthasve 1:21-24).

Ē`nevojė kemi ne si besimtarė kristianė pėr "Ndėrtimin e brendshėm" sipas kėtyre sistemeve pagane? A s'na ofron Bibla shumė mė tepėr se Budizmi ose Hinduizmi? E prekim Zotin tonė, kur largohemi nga burimi i gjallė i Biblės, pėr tė kėrkuar kėto burime tė huaja, tė cilat, me pėrmbajtjen e tyre tė helmuar, ose na e vrasin jetėn spirituale, ose na e paralizojnė.

17. Klervuajansa

Klervuajansa (tė parėt e qartė), kleraudienca (tė dėgjuarit e qartė) dhe klersentienca (tė ndjerit e qartė) hyjnė nė listėn e forcave medium. Kėto fenomene janė parė me imtėsi nė librin Seelsorge und Okkultismus, prandaj kėtu po pėrmendim vetėm disa shembuj.

I/60. Njė vajzė 6 vjeēare pa ėndėrr sikur fqinji i vuri zjarr shtėpisė sė tyre. Kur ua tregoi prindėrve tė nesėrmen ėndrrėn qė kishte parė, ata e qetėsuan dhe i thanė qė tė mos ia thoshte njeriut, as tė mos e pėrmendėte mė kėtė ėndėrr. Po pas njė viti, ėndrra u bė realitet. Njė natė shtėpia u dogj dhe pas hetimesh, fqinji u dėnua si shkaktar i krimit.

I/61. Njė grua 44 vjeēare mė tregoi kėtė histori. Burrin e parė ia kishte vrarė Gestapoja. Ajo e kishte parashikuar ngjarjen katėr ditė para se tė ndodhte. Burri i dytė qe shtruar nė spital.

Gruaja kishte parė nė ėndėrr njė krevat spitali bosh dhe njė dorė tė fishkur. Tė nesėrmen kur vajti nė spital, pa se i shoqi i kishte duart tė ftohta e tė mpira. Pas kėsaj ai vdiq. Tani ajo ėshtė fejuar me njė tė tretė dhe kur biseduam, mė tha se parashikon qė tani se dhe ai do tė vdesė.

I/62. Njė djalė i ri nė njė fshat u zhduk papritur. Tė afėrmit organizuan njė fushatė pėr ta kėrkuar gjithandej dhe mendohej se kishte vrarė veten. Gjithė fshati doli pėr ta kėrkuar. Pa sukses.

Pastaj i kėrkuan ndihmė njė sakati qė jetonte nė njė fshat fqinjė. Ky sakat kishte emėr se kishte disa aftėsi tė jashtėzakonshme. Ai iu tha se djalin e ri e kishin vrarė dhe se trupi i tij gjendej nė thellėsi tė njė pylli. Parashikimi i tij doli i vėrtetė dhe e gjetėn trupin e djalit tė ri tė dėrmuar nga tė goditurat pikėrisht nė atė vend.

I/63. Nė Alzasė ka tri lloj magjistarėsh. Sė pari tė ashtuquajturit "priftėrinj tė pantofles", pastaj "provuesit e urinės", dhe sė treti "gjumashėt". Priftėrinjtė e pantofles kėrkojnė nga pacientėt qė t'u japin pantoflet. Duke mbajtur nė dorė pantoflen, janė nė gjendje tė bėjnė diagnozėn e sėmundjes.

Provuesit e urinės nuk e analizojnė urinėn nga pikėpamja e pėrmbajtjes sė albuminės, sheqerit, apo hemoglobinės, po thjeshtė mbajnė njė sasi nė dorė dhe kėshtu bėjnė njė diagnozė korrekte. Gjumashėt bien nė trans dhe duke u pėrqėndruar, arrijnė tė diagnostikojnė sėmundjen e pacientit.

I/64. Njė magjistar klarsentient mund tė diagnostikojė sėmundjet me 100% saktėsi. Njė profesor mjekėsie njė herė provoi aftėsinė e tij dhe vėrtetoi se ai mund tė pėrcaktonte diagnozėn nė njė kohė rekord, edhe nė rastet mė tė vėshtira. Qė atėhere profesori i dėrgon rastet e koklavitura te ky magjistar pėr diagnozė. Magjistari mund tė pėrcaktojė edhe shkakun nga se ka vdekur njė person, nė rast se i jepet njė objekt qė i takonte atij personi.

18. Letersia okulte

Letėrsia okulte pėrhapet si njė re me gaz tė helmuar. Ajo helmon mendjet dhe zemrat e atyre qė e lexojnė. Ja disa tituj: Libri i 6-shtė dhe i 7-tė i Moisiut, The book of Venus, The other side, The Greater world, The Psychic news dhe librat pseudo kristiane tė Jakob Lorber-it dhe autorėve tė tjerė tė ngjashėm.

Ėshtė tragjike qė botohen akoma Libri i 6-tė dhe i 7-tė i Moisiut nė Gjermani. Janė bėrė procese tė ndryshme gjyqėsore me qėllim qė tė ndalohet botimi i kėtyre librave, po mė kot. Ka tė tilla anekse nė ligjet tona, qė e bėjnė tė pamundur tė ndalohet pėrhapja e kėtyre materialeve tė djallit. Kush do tė dijė mė shumė pėr kėtė temė, mund tė lexojė kapitullin pėrkatės nė lirin tim Krishti apo Satanai.

Njė gjė duhet bėrė e qartė, qė nuk duhen mbajtur kurrė libra okulte nė shtėpi. Nuk ėshtė mirė tė mbahen libra tė tilla, qoftė edhe si referencė pėr studime, ose pėr qėllime tė tjera edukative. Kam dėgjuar njė herė njė grua tė thotė: "Qė kur burri im na solli nė shtėpi librin e 6-tė dhe tė 7-tė tė Moisiut pėr ta studiuar, kemi vetėm tė zėna e disharmoni nė familje.“
Ja edhe njė shembull mbi letėrsinė spiritiste:

I/65.Njė grua lexonte ēdo lloj letėrsie spiritiste dhe spiritualiste qė i binte nė dorė. Nė vend qė tė vente nė kishė, lexonte mesazhet e mediumit Beatrix nga llozha intelektuale e Zyrihut. Shkrimet e mistikut Ekart dhe mediumit spiritist Jakob Lorber, ishin pėr tė si shkrimet e apostujve. Ideja qėndrore e besimit tė saj ishte se njeriu duhet tė arrijė njė lloj ndėrgjegje hyjnore nė vetvete.

Mėkati dhe shpėtimi ishin koncepte tė huaja pėr tė. Njeriu ėshtė nė thelb i mirė dhe ajo qė i duhet ėshtė tė zhvillohet nė njė plan mė tė lartė. Shkėndija hyjnore qė ekziston tek ēdo njeri, duhet tė ndizet e tė bėhet njė flakė e madhe.

Johann Greber, njė prift i shkomunikuar, ka gjithashtu shkrime qė mund tė pėrfshihen nė literaturėn okulte. Madje ka pėrkthyer gjithė Dhjatėn e Re nė njė kuptim spiritist.

19. Letrat mbrojtėse

Letrat magjike, letrat e fatit dhe letrat mbrojtėse, pavarėsisht nga paraqitja e tyre fetare, i takojnė sferės sė supersticionit dhe magjisė.

I/66. Njė grua mė tregonte gjatė njė seance kėshilluese se, i ati i saj, ēdo tė djelė lutej me familjen. Pasi lexonte Biblėn, lexonte me zė tė lartė nga njė letėr tė zverdhur nga koha, tė cilėn e mbante nė faqet e Biblės sė tij.

Njė herė, nė kėtė familje, lexuan librin e Modersohn-it: Im Banne des Teufels (Nėn pushtetin e Djallit) dhe anėtarėt e familjes kuptuan se ēfarė natyre kishte kjo letėr. Pa dijen e babait, e dogjėn letrėn. Si e mori vesh kėtė, babai u egėrsua dhe filloi t'i godasė tė gjithė. Megjithatė, tė gjithė ishin tė lehtėsuar, se deri atėhere, kishin pasur gjithmonė njė ndjenjė se diēka nuk ishte nė rregull.

I/67. Njė pastor, duke folur nė njė konferencė, tregoi kėtė histori: "Njė kryeplak i njė kishe afėr Würzburg-ut u ofrua tė mė tregojė diēka. Vajtėm t'i bėjmė njė vizitė pronarit tė njė shtėpie tė madhe fermerėsh, i cili na ēoi nė stallat. Nė njė ndarje tė stallės, nėn trarin kryesor, ishte njė fletė e verdhė letre mbi tė cilėn ishte shkruar: "Anno 1645, 24 Gusht.

Nė emrin e Atit, Birit dhe Frymės sė Shenjtė, unė Satanai e mbroj kėtė shtėpi nga rrufetė dhe zjarri." Nėnshkrimi (i padeshifrueshėm). Fermerit iu mbush mė sė fundi mendja tė ndahej nga kjo letėr mbrojtėse e djallit dhe, mė vonė, e dorėzuan atė nė zyrėn e hetimeve nė Mynih pėr tė bėrė analiza kimike.

U konfirmua se dokumenti ishte rreth 300 vjeēar dhe se nėnshkrimi ishte shkruar me njė pėrzierje gjaku kafshėsh e njeriu. Letrėn e hoqėn nga stalla njė mbasdite nė ora 5. Pas tre orėsh, filloi njė stuhi e madhe dhe stallės i ra rrufeja. U dogjėn stallat, kafshėt dhe gjithė paisjet. Vetėm njerėzit shpėtuan. Ishte koinēidencė? Ndėrtesat qė u dogjėn ishin rreth 100 metra nga stacioni i trenit Würzburg-Rothenburg.

Gjatė luftės sė fundit, kishte shpėrthyer aty njė tren me municione, po asnjė nga dritaret e fermės s'kishte pėsuar ndonjė krisje. Kur ra Gjermania mė 1945, forcat naziste kishin vendosur qėndrėn e tyre nė kėtė fermė dhe aty rrotull ishin bėrė shumė luftime. Pėrsėri ndėrtesat nuk kishin pėsuar asnjė dėmtim.

Po ashtu edhe nė shekujt mė parė. Kur forcat franceze kishin luftuar nė zonėn Ansbach-Bayreuth, ferma nuk kishte pėsuar asgjė. Prapė koinēidencė? Po data 24 Gusht? Mė 24 Gusht 79 A.D. Pompei dhe Herkulani u shkatėrruan nga shpėrthimi i Vezuvit.

Natėn e Shėn Bartolomeut 24 Gusht 1572, mijėra Hugenotė pėrfshirė pleq, gra, fėmijė u therrėn. Data e letrės duket pra tė ketė njė efekt tė caktuar magjik. Lind pyetja, si reagoi fermeri pas kėsaj humbjeje. Meqė ndėrtesat kishin qėnė tė siguruara, ai mori para dhe i rindėrtoi stallat.

Kur kryeplaku i kishės vajti prapė tek ai pas disa kohėsh, ai e pėrqafoi dhe i tha: "Jam shumė mirėnjohės. U ēlirova." Magjia ishte prishur dhe fermeri e kishte kuptuar se, ėshtė mė mirė tė humbasėsh gjithēka, sesa tė qėndrosh i lidhur nė njė traktat me Djallin. Po kush i shkatėrroi ndėrtesat, Djalli apo Perėndia? Tek kapitulli i parė i Jovit thuhet se Satanait iu dha leje tė dėrgojė "zjarrin e Perėndisė" nga qielli.

Ėshtė e qartė se, Satanai, si princi i ėngjėjve qė ka shkarė (Juda 6), ka aftėsi tė pėrkohėshme, ose lejohet nga Perėndia tė arrijė deri tek levat hyjnore qė kontrollojnė kėtė botė. Ėshtė vėrtet pėr t'u habitur historia dhe fati i njerėzve tė kėsaj ferme. Kushdo qė nuk i respekton kufijtė strikte tė ligjeve tė Perėndisė dhe ngatėrrohet nė mėkatin e magjisė, do tė paguajė duke vuajtur dėme tė mėdha psiqike.

Satanai mund tė ofrojė njė lloj mbrojtjeje, ose suksesi, qė gabimisht mund tė pėrshkruhet si "bekim", po me ēfarė kosto! Ka mundėsi qė, si u hoq letra, Satanai u hakmorr. Jovi 2:6, Korinthasve 12:8, Mattheu 1:28 na japin shumė material pėr tė kuptuar. Megjithatė, bijtė e Perėndisė mund t'iu rezistojnė gjithė fuqive tė errėsirrės me besim e shpresė. Mjafton tė veshin armaturėn e Perėndisė, parzmoren e drejtėsisė dhe pėrkrenaren e shpėtimit (Efesianėve 6).

20. Lėvizja e gjuhėve

Njė titull i tillė, "lėvizja e gjuhėve", do tė nxisė lexuesit tė shtrojnė dy pyetje. Ata qė kanė eksperiencėn e pėrdorimit tė disa gjuhėve tė huaja, do tė shtrojnė pyetjen: "Ē'lidhje ka e folura e gjuhėve tė huaja me njė libėr tė tillė si Alfabeti i Djallit?" Do t'i pėrgjigjemi menjėherė kėsaj pyetjeje.

Nėn kėtė titull ėshtė fjala vetėm pėr njė formė imitimi tė tė folurės sė gjuhėve tė huaja dhe jo me dhuntinė e pastėr, siē na pėrshkruhet nė letrėn e parė tė Korinthasve 12:10.

Pyetja e dytė do t'u lindė atyre qė nuk bėjnė pjesė nė rrethet kristiane: "Ē'ėshtė lėvizja e gjuhėve?". Edhe kėsaj pyetjeje mund t'i pėrgjigjemi shumė shkurt, fillimisht sa pėr tė bėrė njė hyrje. Sot kudo nė botė gjen kisha, ose individė, qė flasin, ose kėndojnė gjuhė tė pakuptuara nė njė formė ekstaze.

Ky fenomen quhet "E folura e gjuhėve" dhe bėhen pėrpjekje pėr ta argumentuar ose justifikuar kėtė me disa pasazhe nė Bibėl.

Pse na duhet ta diskutojmė kėtė lėvizje tė tė folurit tė gjuhėve nė njė libėr mbi supersticionet? Kėtė nuk e bėjmė me qėllime keqėdashėse, ose me njė frymė kritike negative. Qėllimi ynė ėshtė tė mbrohen besimtarėt nga fluksi i fuqive demoniake e ekstremiste.

Ėshtė e nevojshme tė bėhet ky paralajmėrim? Po! Nė shekullin tonė ka pasur shumė lėvizje tė tilla. Nė fillim tė shekullit filloi njė lėvizje e tillė me tė folur gjuhėsh nė rrethet spiritiste nė Los Angeles. Konseguencat negative tė kėsaj lėvizjeje janė shumė tė njohura dhe ėshtė shkruar shumė pėr to.

Mė 1960, nė Los Angeles, filloi njė tjetėr lėvizje, e cila tani ka lėshuar rrėnjė kudo nė botė, duke shkaktuar shqetėsime tė shumta nė kishat kristiane. Nė Shtetet e Bashkuara u shkaktua kaq shqetėsim lidhur me kėtė fenomen, saqė qeveria krijoi njė komision tė pėrbėrė nga njė psikiatėr, njė prift luteran dhe njė psikolog pėr ta studiuar fenomenin.

Le ta shikojmė problemin nė rrėnjėt e tij, ashtu siē e gjejmė tė paraqitur nė Dhjatėn e Re. Fenomeni i tė folurit tė gjuhėve pėrmendet tek Marku 16:17, Veprat e Apostujve 2:4, 10:46, 19:6, Letra e parė e Korinthasve 12-14.

Nė fillim dua tė them se i besoj plotėsisht kėto pasazhe tė Biblės dhe besoj plotėsisht dhuntinė e Frymės sė Shenjtė lidhur me tė folurin e gjuhėve. Nuk dua tė heq asgjė nga ato qė thuhen nė Bibėl.

Pyetja qė shtrohet ėshtė, nėse lėvizjet e tė folurit tė gjuhėve sot kanė tė bėjnė me dhuntitė shpirtėrore qė paraqiten nė Dhjatėn e Re. Shumė, pėr tė mos thėnė pjesa mė e madhe e besimtarėve, do tė thoshin se jo. Pse? Sė pari ka pasur shumė epoka apokaliptike nė historinė e shpėtimit tė njeriut.

Eksodi i izraelitėve nga Egjypti dhe periudha e fatkeqėsive qė pasuan, pėrfaqėson njė epokė. Manna dhe zogjtė qė iu jepeshin izraelitėve nė shkretėtirė, paralajmėruan njė epokė tė dytė, qė pėrfundoi me hyrjen e Izraelitėve nė tokėn e premtuar. Dhe kėshtu ka vazhduar gjatė historisė, deri nė ditėt tona. Dhuntia spirituale e gjuhėve i takon kohės deri nė formimin e Dhjatės sė Re.

Kur u caktua pėrbėrja e Dhjatės sė Re nė Jamni dhe Joppė, pėrfundoi edhe njė kohė e caktuar apokaliptike. Sot jetojmė nė epokėn e Fjalės sė Perėndisė. Fryma e Shenjtė zbulon veten e vet nė Fjalėn e Perėndisė, nė Kishėn e Krishtit dhe nė rrugėn personale tė secilit bir tė Perėndisė. Pjesa mė e madhe e besimtarėve tė pjekur, largohen nga lėvizja e tė folurit tė gjuhėve, veēanėrisht duke parė edhe rrugėt se si zhvillohet ajo.

Gjatė udhėtimeve tė mia nė mbi 100 vende, kam parė forma tė ēuditshme tė tė folurit tė gjuhėve. Po pėrmend disa shembuj qė tė ilustroj atė qė dua tė them.

I/68. Nė San Diego, Kaliforni, erdhi njė grua pėr njė bisedė kėshilluese. Ajo mė tregoi se kishte qėnė nė takimet e njė besimtari Pendikostian.

Ai, duke iu drejtuar tė pranishmėve, kishte thėnė: "Vetėm ata qė flasin gjuhė, kanė marė pagėzimin e Frymės sė Shenjtė". Pastaj ai kishte thėnė se, ata qė kishin interes tė merrnin Frymėn e Shenjtė, mund tė qėndronin pas takimit. Gruaja kishte qėnė ndėr ata qė kishin qėndruar.

Kur predikatori Pendikostian kishte vėnė duart mbi kryet e saj, asaj i kishte rėnė tė fikėt. Kur erdhi nė vete, kishte njė frikė tė tmerrshme. Disa nga ata qė ishin aty pranė, i thanė se ajo kishte folur nė gjuhė tė ndryshme nė mėnyrė tė mrekullueshme. Po asaj nuk i duhej ky "Pagėzim i Frymės". Pas kėsaj, ajo humbi sigurinė e shpėtimit dhe paqen me Perėndinė.

Prandaj edhe kishte ardhur tė kėshillohej. Me hirin e Perėndisė, besimi i saj u shėndosh pėrsėri, po ajo ėshtė e vendosur tė mos vejė kurrė mė nė takime tė tilla predikuesish pendikostianė.
Nė rast se njė person, nėpėrmjet kėtij "pagėzimi tė Frymės" qė lėvdohet kaq shumė, humbet sigurinė e besimit, atėhere kjo ėshtė njė eksperiencė e Ferrit dhe jo e Frymės sė Shenjtė.

Nga ana tjetėr, kur Pendikostianėt theksojnė se e folura e gjuhėve ėshtė prova e vetme e pagėzimit nė Frymėn e Shenjtė, kalojnė nė herezi. Nuk ėshtė e vėrtetė. E folura e gjihėve, siē pėrmendet nga Pavli tek letra e parė e Korinthasve 12, ėshtė njė nga dhuntitė mė pak tė rėndėsishme dhe jo mė e rėndėsishmja.

I/69. Kam folur dy herė nė njė konferencė misionare nė Japoni. Njė herė, nė njė konferencė tė madhe nė Karuizawa, njė predikues amerikan shkaktoi njė debat tė madh.

Njė ditė para konferencės, ai erdhi e tha se Fryma e Shenjtė i kishte thėnė tė vente e tė fliste atje. Presidenti i konferencės i tha: "Po tė ishte kėshtu si thoni ju, Fryma e Shėnjtė do tė mė kishte njoftuar edhe mua pėr kėtė". Pas njė debati tė madh, predikuesi dhe disa besimtarė tė tjerė Pendikostianė organizuan njė mbrėmje paralele.

Disa pjesėtarė tė konferencės u bėnė kuriozė dhe deshėn tė venin tė shikonin se ē'bėhej, po morėn njė mėsim tė tillė, qė s'deshėn tė venė kurrė mė. Ky person i ēuditshėm u ngrit nė kėmbė dhe filloi tė kėndojė dhe tė lutet nė gjuhė pa asnjė kuptim apo sqarim. Askush s'merrte vesh se ēfar po bėhej. Mė pas, njė nga misionarėt e pyeti predikuesin: "Si e merrni dhuntinė e tė folurit tė gjuhėve?"

Predikuesi u pėrgjigj: "Po tė bėsh ndoshta 500, apo 600 herė njė lutje tė tillė: "Zot mė ndihmo", do tė fillosh tė flasėsh gjuhė": Ky ishte instruksioni i tij. Kjo quhet dhunti e Frymės sė Shenjtė. Po kjo nuk ka tė bėjė me Frymėn e Shenjtė, po ėshtė njė trenim i subkoshientit, shumė mė i ngjashėm me tė folurėn, apo tė shkruarėn automate qė gjejmė nė rrethet spiritiste.

Kam parė raste kaq tė tmerrshme kudo nė botė, saqė them se ėshtė vėrtet e domosdoshme tė paralajmėrohen njerėzit pėr kėto lėvizje. Nuk kemi shumė vend kėtu tė vazhdojmė me kėtė temė, po ata qė dėshirojnė tė lexojnė mė shumė lidhur me kėtė ēėshtje, mund tė shikojnė njė broshurėn time me titull Die Zungenbewegung.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Alfabeti i Djallit!

Mesazh  Fikrro prej 14.07.10 11:53

21. Magjepsja

Magjepsja, pėrbetimi, e tė tjera tė kėtij lloji janė metoda tė njojtura okulte qė pėrdoren nė popull pėr tė kuruar sėmundjet. Dhe nuk ėshtė ashtu si thonė racionalistėt se, kėto janė praktika tė padėmshme, tė cilat studiues krejt tė padyshimtė tė folklorit, pėrpiqen t'i ruajnė. Magjia ėshtė magji edhe kur bėhet nė emrin e Triadhės sė Shenjtė.

Magjia shfrytėzon forca demoniake dhe ėshtė blasfemuese. Nuk ėshtė nevoja kėtu tė shikojmė natyrėn e magjisė nė imtėsi, sepse kjo ēėshtje ėshtė trajtuar nė librin Krishti apo Satanai. Po tregojmė vetėm pasojat e rrezikshme tė magjisė nėpėrmjet disa shėmbujve.

I/70. Njė grua merrej me formula magjike. Pėr djalin e saj kishte pėrdorur qė nė fėmijėri formula tė tilla pėr ta ruajtur nga sėmundjet. Kur djali vajti tetė vjeē, filloi tė shfaqė shenja shumė negative tė karakterit. Torturonte kafshėt pėr vdekje, ose i varroste tė gjalla. Nė moshėn trembėdhjetė vjeē ishte i njohur si pianec.

Sot pi mbi 10 litra alkohol nė ditė. Jeta e tij seksuale nuk njeh kufi dhe ka marrėdhėnie edhe me kafshėt. Prifti i fshatit thotė se tė gjitha kėto e kanė burimin tek praktikat magjike tė nėnės sė tij.

I/71. Njė praktikant formulash magjike nga Emmental, Zvicer, pėrfundoi me njė mani persekucioni. Nė janar, me temperaturė 20 gradė nėn 0, vraponte zbathur e me kėmishė nėpėr fshat. Kur e mbyllnin nė shtėpi anėtarėt e familjes, kėrcente nga dritarja.

I/72. Njė fermer lėvdohej se nuk kishte nevojė tė siguronte kuajt e tij, se rregullisht pėrdorte pėr ruajtjen e tyre formula magjike. Njė ditė, i biri i tij ishte rrugės me njė karrocė me katėr kuaj kur e goditi njė tren. U vra edhe ai, edhe kuajt. Edhe dy djemtė e tjerė tė fermerit janė tė paaftė pėr punė dhe me karakter tė keq. Vetė fermeri vdiq nė njė mėnyrė tė tmerrshme.

73. Nė njė rreth, ra njė sėmundje te lopėt. Njė magjistar iu shpėrndau fermerėve disa formula magjike tė shkruara nė letėr. Nė stallat e atyre qė i ruajtėn letrat, nuk ra sėmundja. Sot ky fshat ėshtė i njohur pėr mosbesimin e banorėve tek Perėndia. Ka si tė thuash njė mallkim. E dėgjova historinė nga prifti i fshatit.

74. Njė 42 vjeēar mė tregoi gjatė njė bisede qė patėm, kėtė histori. Stėrgjyshėrit e tij shėronin kafshėt e sėmura me formula magjike dhe ishin edhe nė gjendje tė parandalonin epidemitė. Ai vetė i kishte shėruar fėmijėt e tij, kur kishin qėnė tė sėmurė, duke pėrdorur emrin e Triadhės dhe duke groposur njė sallam lope afėr shtėpisė.

Dukej se kjo mėnyrė funksiononte dhe fėmijėt ishin shėruar gjithmonė. Megjithatė, pasardhėsit e kėsaj familjeje vuanin nga pasoja tė tmerrshme. Fėmijėt dhe nipėrit kishin ngarkesė okulte dhe disa prej tyre, ndonėse donin tė besonin tek Jezu Krishti, nuk kishin arritur dot. Disa kishin aftėsi medium si klervuajansė dhe kryptesthezi.

Tė tjerė paraqitėn perversitete seksuale dhe katėr nga nipėrit morėn rrugė shumė tė keqe morale. Nga njė anė donin tė martoheshin, po nuk ishin nė gjendje. Veē kėsaj, nė shtėpi ishin shfaqur fantazma. Ai qė mė tregonte mua historinė, vuante edhe ai nėn kėtė mallkim tė paaftėsisė pėr t'u martuar. Kishte qėnė i fejuar, po e kishte prishur fejesėn.

I/75. Njė grua tė sėmurė e ēuan tė afėrmit e saj tek njė shėrues. Burri pėshpėriti diēka qė tė afėrmit nuk e kuptuan. Tė nesėrmen, nga veshėt dhe poret e fytyrės gruaja nxori qelb e ujė dhe pas kėsaj, u ngrit dhe ishte nė gjendje tė ecte. Tė gjithė fėmijėt e saj vuajnė nėn peshėn e okultizmit. Njė djalė dhe dy nipėr janė epileptikė dhe ndonėse kanė shprehur dėshirėn tė besojnė tek Krishti, nuk janė nė gjendje.

I/76. Njė prift mė tregonte se, nė rini e kishin ēuar tek njė magjistar qė hiqte lythet. Magjistari ia hoqi lythet me ca ceremonira tė ēuditshme. I ishin zhdukur brenda ditės. Pas kėsaj, prifti kishte fituar aftėsira medium. Mė vonė, tek studionte qė tė bėhej prift, kishte dėgjuar se magjistari kishte vdekur.

Infermierja qė kishte qėnė pranė tij kishte thėnė se kishte qėnė njė vdekje e tmerrshme. Kishte gulēuar, mallkuar e qarė pėr ditė tė tėra. Dhoma qelbej nga era, madje edhe infermieret nuk duronin dot tė rinin nė tė. Pastaj menjėherė, kur njė nga infermieret kishte hyrė nė dhomė, e kishte gjetur tė vdekur. Ishte i shtrirė me kafkė tė ēarė dhe i nxirė i tėri.

Magjepsja e shtyp shpirtin e njeriut. Megjithatė, nėpėrmjet Krishtit gjendet rruga e shpėtimit." Nė rast se Biri do tė tė ēlirojė, do tė ēlirohesh me tė vėrtetė." Kėtė e dėshmon edhe shėmbulli i mėposhtėm.

I/77. Njė grua 33 vjeēare erdhi njė herė tė kėshillohet. Kishte 5 vjet qė vuante nga njė ekzemė. Specialistėt e lėkurės nuk gjenin dot shkakun e sėmundjes sė saj. E pyeta nėse familja e saj kishte pasur kontakte me okultizmin.

Ajo mė tha se po dhe se i gjyshi shėronte kafshėt dhe njerėzit nė emrin e Triadhės. Edhe gjyshja e saj magjepste. Dy nga motrat e saj bėnin jetė tė shthurur, kurse vetė gruaja kishte vizione dhe ėndrra profetike. Njė herė ajo kishte parė kunatin nė endėrr dhe ai kishte thėnė se do tė vinte nė shtėpi tė nesėrmen.

Dhe me tė vėrtetė, ndonėse ai ishte nė Algjeri, ishte kthyer tė nesėrmen. Nė njė rast tjetėr kishte parė ėndėrr sikur drejt saj kishin ardhur disa duar tė zeza dhe sikur ca minj tė zinj kishin filluar t'i hanin kėmbėt. Tė nesėrmen kishte ardhur e motra dhe kishte filluar pa arėsye, njė sherr tė madh me tė.

Pastaj i filloi ekzema nė kėmbė, qė dukej tė ishte e pashėrueshme. Gruaja kėrkonte qė dikush ta drejtonte te Krishti. Ajo rrėfeu mėkatet e saj dhe nėpėrmjet besimit, pranoi faljen e Krishtit. U luta me tė. Mė tregoi tė nesėrmen se i kishin pushuar dhimbjet e forta nė kėmbė si qemė lutur sėbashku.

22. Magjia

Magjia nuk pėrbėn vetėm njė nga kapitujt mė tė errėt tė Mesjetės, po edhe tė kohės sė sotme. Kėtė e shikon qartė duke lexuar librin e Kruse-it Hexen unter uns (Shtrigat midis nesh). Shumė njerėz tė pafajshėm kanė vuajtur shumė nga kėto praktika. Ja disa shembuj tė shkurtėr.

78. Mė 1934 njė grua nė Glarus e dogjėn pėr vdekje, sepse thoshin qė magjepste kuajt.

I/79. Mė 1951, dy burra nga Lüneburger Heide i vunė zjarrin shtėpisė sė njė gruaje, pėr tė cilėn thuhej se ishte magjistare. Gruaja vetė shpėtoi, po dy tė afėrmit e saj u dogjėn.
80. Mė 1951, njė djalė 19 vjeēar nė Braunschweig vrau tė jatin, sepse mendonte se ai e kishte magjepsur. Mė vonė ai vetė vari veten.

Duhet shumė pėrvojė dhe, po ashtu, edhe dhuntia e dallimit tė frymėve, qė tė mund tė dallosh intrigat e vėrteta tė magjisė sė zezė nga forma qė janė vetėm nė dukje tė tilla.

23. Magjia e vdekjes

Kėtu gjendemi nė fushėn mė tė errėt tė magjisė. Nė shumė vende kanė zakon t'ia kalojnė sėmundjen e tė gjallėve, tė vdekurve. Njė mėnyrė pėr kėtė ėshtė qė personi tė shkruajė emrin e sėmundjes nė njė letėr, bashkė me njė formulė magjike, dhe ta fusė atė nė varr, ose nė qivurin e njė personi tė vdekur. Pėrdoret shpesh edhe magjia simbolike.

Personi i sėmurė mund tė vėrė nė qivurin e njė tė vdekuri njė copė nga rrobat e tij, ose ndonjė objekt tjetėr, nė mėnyrė qė ta heqė qafe sėmundjen.

Nė Librin Hexen unter uns, Kruse na thotė kėtė histori:

"Nė qytetin Mehldorf in Holstein, pėrpara se ta mbyllnin qivurin, mė treguan pesė monedha, dy copa tė vogėla nga tė linjtat e njė gruaje, pak push nga njė kapele burri dhe njė gisht nga njė dorezė burrash. Si m'i treguan, kėto objekte u vendosėn prapė nė qivur. Dukej se objektet u pėrkisnin njerėzve nė gjendje tė mirė". Shpesh personi qė ėshtė pėr tė vdekur do tė marrė sėmundjen e ndonjė tė afėrmi me vete. Ja njė shembull:

I/81. Njė grua e shtruar nė spital ishte shumė e sėmurė. Ajo i tha infermieres: "I thoni dot vajzės sime tė mė sjellė njė jelek tė saj? Ka vite qė ėshtė e sėmurė dhe dua t'ia marr sėmundjen me vete tani qė tė vdes. Infermierja nuk u ēudit aspak nga kjo kėrkesė, se kjo magji e vdekjes ishte shumė e praktikuar nė atė zonė. Duhet theksuar se, objekti i personit nuk ėshtė vendimtar nė kėtė procedurė magjike. Vėndi i nderit i takon formulės magjike qė e shoqėron.

24. Magjia e zezė dhe e bardhė

Magjia e bardhė ose e zezė ka vulėn e Djallit dhe ekziston prej mijėra vjetėsh. Magjia nė origjinėn dhe pasojat, funksionon nė njė nivel tė ndryshėm nga ai qė konceptojnė ligjet shkencore. Ajo i takon sferės medium.

Megjithatė, shpesh, duke u fshehur pas njė maske tė padėmshme, nuk kuptohet natyra e saj demoniake. Kėtu pėrshtaten shumė mirė fjalėt nė Letrėn e dytė Korinthasve 11:14: "Satanai e paraqet veten si ėngjėll i dritės."

Shpesh njerėzit thonė: "Po, magjia e zezė ėshtė vepėr e Djallit, po magjia e bardhė mbėshtetet mbi forca pozitive." Ky mendim i gabuar ėshtė kaq i pėrhapur, saqė nė njė libėr pėr mjekėt qė punojnė nė zona misionare thuhej se Afrikanėt pėrdorin magjinė e zezė dhe prandaj u kėshillohej misionarėve tė pėrdornin magjinė e bardhė si kundrapeshė.

Ky ėshtė njė gjykim shumė i gabuar i magjisė sė bardhė. Cila ėshtė gjendja e punės sonė misionare sot, nė rast se qarkullojnė opinione tė tilla? Faktet i kundėrshtojnė kėto opinione, ashtu si edhe vetė magjinė e bardhė. Nė librin tim Krishti apo Satanai e kam trajtuar gjėrėsisht temėn e magjisė, prandaj nuk ėshtė nevoja tė thellohem kėtu. Megjithatė do tė pėrmendim sferat mė tė shpeshta ku e ndeshim.

Kėto janė: shėrimi ose shkaktimi i sėmundjeve; prodhimi i ndjenjave tė dashurisė ose urrejtjes; magjia e persekutimit dhe e mbrojtjes; magjepsja dhe prishja e gjendjes sė magjepsur; magjia e vdekjes. Disa shembuj do tė na ndihmojnė tė paraqisim kėtė aktivitet demoniak.

I/82. Njė grua e sėmurė u ekzaminua nga dy specialistė, tė cilėt nuk i dhanė shpresė shpėtimi. Familja e mori vesh se do tė vdiste sė shpejti. I shoqi thirri njė magjistar tė rrezikshėm, Hugentobler nga Peterzell pėr ndihmė.

Menjėherė pas kėsaj gruaja u bė mė mirė. Megjithatė, mė vonė bėri tri herė tentativė vetėvrasjeje, prandaj vajti edhe tek njė prift kristian tė kėshillohet. Njė grup besimtarėsh filluan tė luten rregullisht pėr tė dhe me hirin e Zotit ajo u bė fare mirė.

I/83. Njė burrė vajti tek njė nga magjistarėt mė famėkeq tė Zvicerės. I sėmuri e pyeti se ku i gjente kėto aftėsi shėruese dhe si i shėronte njerėzit. Magjistari iu pėrgjigj se pėr tė, kjo ishte njė veprimtari shkatėrrimtare, po qė ishte i detyruar ta bėnte sa kohė ishte gjallė.

I/84. Njė 62-vjeēar vajti njė herė tek dy magjistarėt Hugentobler dhe Schneider. Qė atėhere ka humbje tė kujtesės dhe nuk ėshtė nė gjendje tė pėrqėndrohet dhe tė punojė. Magjistarėt e ndihmuan nga ana organike, po tani ka shqetėsime psiqike dhe nervore.

I/85. Njė djalė ishte shėruar nga njė magjistar kur ishte i vogėl. Organikisht u shėrua, po mė pas kishte shumė probleme nė jetėn e tij seksuale dhe tani ka humbur kontrollin e vetes.

I/86. Njė burrė i martuar i vinte rrotull njė vajze beqare. Ajo nuk donte tė kishte tė bėnte me tė dhe i thoshte se, meqė ai ishte i martuar, lidhja e tyre ishte e pamundur.

Ai e kėrcėnoi duke i thėnė: „Edhe pse ti nuk do, unė do ta marr atė qė dua." Qė nga ajo kohė, vajzės filloi t'i duket se burri e shqetėsonte natėn seksualisht, ndonėse dera dhe dritaret e dhomės ku flinte ishin tė mbyllura mirė. Ajo ishte si e paralizuar dhe nuk ishte nė gjendje tė mbronte veten. E kuptoi se diēka nuk ishte nė rregull, prandaj edhe kėrkoi tė kėshillohet duke folur hapur pėr hallin e saj.

I/87. Njė vajzė 19-vjeēare u tremb njė natė nė gjumė. Edhe pse nė dhomėn e saj dritaret dhe dera ishin tė mbyllura, asaj i bėhej sikur e ngacmonte njė djalė i ri. Menjėherė e kuptoi se ishte diēka e ēuditshme, po nuk ishte nė gjendje tė thėrriste pėr ndihmė dhe ndjehej si e paralizuar.

Tė nesėrmen, nė shtėpinė e pushimit ku punonte, takoi njė djalė tė ri dhe menjėherė e njohu se ai kishte qėnė qė e kishte shqetėsuar njė natė mė parė. Djali i ri iu drejtua nė mėnyrė fare direkte dhe i tha: "Unė fjeta me ty mbrėmė.

Gjyshja mė ka mėsuar magjinė e zezė dhe magjinė e dashurisė, po kjo mė rėndon shumė dhe dua tė ēlirohem prej saj." Ai i tha se mund tė arrinte gjithēka dėshironte nėpėrmjet magjisė.

I/88. Njė grua vuante nga agresione seksuale qė i bėnte natėn njė figurė e ēuditshme. Ishte njė pėrvojė fizike. Po tė lutej nė emrin e Krishtit, kjo forcė e keqe e lėshonte. Edhe i jati kishte pasur shqetėsime tė tilla, kur kishte qėnė i ri. Natėn e gėrvishtnin macet. Nė mėngjes gdhihej me tė gėrvishtura nė fytyrė e nė grykė.

Tri rastet e fundit nuk janė thjesht raste halucinacionesh seksuale. Kur skizofrenėt luten nė emrin e Krishtit, nuk iu largohet ajo qė i mundon. Nė rastin e magjisė, emri i Krishtit sjell menjėherė ndihmė.

I/89. Njė gruaje i vodhėn njė karrocė tė re fėmijėsh. Ajo vajti tek okultisti Hungerbühler. Brėnda tri ditėve ia kthyen karrocėn. Pas kėsaj gruaja filloi tė vuajė nga neuroza dhe kishte ēdo vit depresione tė forta pėrpara Pashkės dhe Krishtlindjeve.

I/90. Njė prift nė ishullin Gjerman Rügen, nė detin Balltik, mė tregonte se banorėt atje kanė njė lloj zakoni qė e quajnė "bekimi i hajdutit." Ka disa njerėz qė janė nė gjendje t'i japin "bekimin e hajdutit" rrjetave, ose kosheve tė peshkimit. Nė rast se natėn ndonjė hajdut kėrkon tė vjedhė rrjetat e peshkut, pėson njė si magjepsje, nuk ėshtė nė gjendje tė largohet, dhe tė zotėt e rrjetave e kapin nė mėngjes.

I/91. Njė grua nė Zvicer vajti pėr njė kėshillim pastoral. Tregoi se kur kishte qėnė fėmijė, vuante shumė natėn. Po ashtu, nė stallat e familjes kishin ndodhur gjithmonė fatkeqėsira.

Pėrpara Krishtlindjes dhe Pashkės, ēdo vit, iu ngordhnin tė gjitha lopėt, derrat dhe zogjtė e pulės. I ati kishte vajtur tek njė magjistar i dėgjuar, Schneider. Menjėherė Schneider-i pėrdori magjinė. Pas kėsaj, gruaja e njė fqinji qė dyshohej se bėnte magji tė zezė, u ēmend. Qė nga ajo kohė nuk u ngordhi mė asnjė kafshė.

I/92. Pas martesės njė grua e re shfaqi shqetėsime tė forta psiqike, ndonėse mė parė kishte qėnė krejt e shėndoshė. Shqetėsimet shpesh shoqėroheshin edhe me ethe. Vajti tek njė klervuajant, Hungerbühler, i cili i tha se i kishin bėrė magji dhe se njė fqinj ia bėnte kėtė tė keqe.

Gruaja nuk e besoi dhe vajti tek njė fallxhor letrash pėr tė cilin thuhej se kishte aftėsi tė jashtėzakonshme. Fallxhori kishte qėnė edhe nė burg gjatė luftės, se kishte parashikuar tre vjet pėrpara ngjarjes se, Hitleri do tė pėrmbysej.

Pa ditur se ē'i kishte thėnė i pari, fallxhori i tha: "Ke njė fqinjė qė e njeh mirė artin e magjisė. Ai punon me djallin dhe tė torturon." Mė pas gruaja u detyrua tė shtrohet nė spital pėr shqetėsimet qė kishte. Kishte ethe tė vazhdueshme, ndonėse mjeku nuk gjente dot ndonjė shkak. Burri i gruas filloi tė hetojė jetėn dhe lėvizjet e fqinjėve.

Zbuloi se njė nga ata praktikonte ato qė pėrmbahen nė librin e 6-tė dhe tė 7-tė tė Moisiut. Njė ditė, njė fqinjė tjetėr i tha burrit: "Kujdesu ruaj gruan, se fqinji yt nė tė majtė ka shkatėrruar gruan e atij qė jetonte para jush nė kėtė shtėpi. Ka zili se toka jote ėshtė e mirė, kurse ai pėrpiqet e pėrpiqet, po tokėn e fermės e ka shkėmbore."

I/93. Di njė praktikant okult, i cili nuk ėshtė nė gjendje t'i ndihmojė ata qė luten kur venė tek ai. Po tė konstatojė diēka tė tillė, ai nxehet shumė e zė e bėrtet duke thėnė: "S'kam ē'bėj me ju. Shkoni nė shtėpi." Madje njė gruaje arriti t'i thotė: "Ik tutje moj lopė."

25. Masonėt e rinj

Materialet e mėposhtme mė kanė ndihmuar pėr tė gjykuar e kuptuar masonėt e rinj: libri nė dy volume i Alfred Wulf-it Geheimbünde in alter und neuerer Zeit (Lidhje tė fshehta nė kohėn e vjetėr e nė kohėn e re) dhe Das Geheimnis des Freimaurers (Misteri i masonėve tė rinj) i F.C.Endre.

Ekziston gjithashtu edhe njė artikull informativ mbi masonėt e rinj nė fjalorin teologjik Religion in Geschichte und Gegenwart (Feja gjatė historisė dhe sot), ndonėse kėtu vlerėsimi ėshtė mė tepėr nė favor tė masonėve tė rinj sesa kundra. Sidoqoftė, kryesore pėr mua kanė qėnė bisedat me njerėzit.

Pėr tė qėnė objektiv e i sinqertė mbi kėtė ēėshtje, duhet tė them se, bisedat kėshilluese, mė kanė dhėnė materiale qė janė mė tepėr kundra sesa nė favor tė tyre. Masonėt e rinj qė janė tė kėnaqur me masonerinė e re, nuk kanė nevojė tė kėrkojnė njerėz me tė cilėt tė kėshillohen, po kjo nuk hedh poshtė atė qė dua tė them.

Mbi historinė dhe zhvillimin e masonėve, mund tė themi sa mė poshtė. Viti 1717 nė Evropė quhet viti i lindjes sė lozhės sė parė tė madhe. Atė vit u bashkuan nė Londėr katėr llozha. Pas kėsaj u formuan me shpejtėsi llozha tė tjera nė Irlandė, Skoci, Madrid, Kalkuta, Paris. Llozhat gjermane u formuan sė pari mė 1738, kur Frederiku i Madh u bė anėtar nė njė prej tyre.

Sipas llogaritjeve, sot nė Evropėn Perėndimore ka rreth 4 milion masonė tė rinj.
Ėshtė e pamundur t'i pėrfshish tė gjitha llozhat nėn njė krye tė pėrbashkėt, si nga ana organizative, ashtu edhe nga ana ideologjike.

Disa prej tyre kanė frymė iluministe dhe janė armike tė Kristianizmit. Ka tė tjera qė pranojnė edhe kristianė si anėtarė tė tyre. Nė varėsi tė formimit, themeleve dhe sferės sė aktivitetit qė ka secila, ēdo llozhė paraqet edhe njė ngjyrim e nuancė tė caktuar.

Di, fjala vjen, disa, ku zotėron njė ndjenjė miqėsie dhe adhurimi reciprok. Pa e kuptuar as vetė, u ngatėrrova njė herė nė njė llozhė tė tillė nė Australi. Ka llozha tė tjera qė kanė karakter social filanthrop. Nė Los Angeles mė tregonin pėr njė llozhė qė financon studimet e njė studenti teologjie qė do tė bėhet prift.

Nė Amerikė zbulova shumė llozha me njė ngjyrim kristian. Shumė pastorė dhe presbiterė kishash, janė anėtarė tė kėtyre llozhave. Kam folur edhe nė kisha tė tilla, pa e kuptuar mė parė se ēfarė tendence kishin.

Nė njė kishė, prapa altarit, ishin simbolet e masonerisė. Nė po atė kishė, kishte edhe tabela tė tilla si "Noli me tangere" dhe "Roosvelt Association". I thashė pastorit tė kishės: "Po ta kisha ditur se jeni njė kishė masone, nuk do tė kisha ardhur kėtu pėr tė predikuar." Sinodi i Misurit i kishave luterane nė Amerikė i ndalon predikuesit dhe presbiterėt e saj tė bėhen anėtarė llozhash.

Dikush mund tė thotė se predikuesi i kishės qė pėrmenda mė lart e qė ishte mason, ishte mė tolerant se unė, se, pavarėsisht nga rezervat e mia, mė kishte ftuar tė flisja nė kishėn e tij.

Megjithatė, edhe mosdėshira ime, mbėshtetet nga vėzhgimet e shumė besimtarėve tė vėrtetė, qė kanė konstatuar se kishat e lira masone, s'kanė asnjė formė jete spirituale. Njė atmosferė e ēuditshme zotėron nė komunitetet e besimit, nė tė cilat predikuesi, ose kryepleq tė kishės, janė masonė.

Nė Evropė mund tė gjesh forma tė masonerisė qė variojnė midis ateizmit tė kulluar dhe prirjeve kristiane. Kam takuar njė herė njė figurė drejtuese tė masonėve tė rinj, i cili kishte qėnė mėsues nė kohėn e Raihut tė tretė dhe nuk kishte pranuar tė pushonte sė pėrhapuri dijet e tij fetare, megjithė presionin qė i ishte bėrė nga partia nacionalsocialiste. Ishte gjithashtu kryeplak nė njė kishė nė Vestfali pėr dia vjet me radhė.

Sot ai jo vetėm frekuenton rregullisht kishėn, po ėshtė edhe kryetar bashkie i qytetit tė tij.
Pse atėhere kam vėrejtje tė ndryshme ndaj llozhave masonike? Ka disa arėsye. Nė librin e tij tė sipėrpėrmendur, Endre shkruan: "Njė person kryen njė krim. Pastaj ia rrėfen kėtė njė prifti. Prifti, nė vendin e Perėndisė, e ēliron nga faji.

Sa e thjeshtė! Sa atraktive pėr natyrėn njerėzore! Sa e mrekullueshme tė tė fshihen fajet me njė veprim tė Zotit e tė fillosh njė jetė tė re! E kemi ne, vetė, fuqinė pėr tė falur fajet. Nė vetė shpirtin tonė kemi mundėsinė tė fillojmė njė jetė tė re nga e para, tė ēliruar nga barrėt e sė kaluarės...Gjėra tė shkruara, ose tė thėna nga njerėz, dikur mė vonė vulosen si rivelacione tė Perėndisė."

Ē'mund tė themi ne si besimtarė, si pėrgjigje ndaj thėnieve tė tilla? Nė dritėn e Shkrimit tė Shenjtė kjo ėshtė njė blasfemi. Mundemi pra, kur dikush na kėrkon njė mendim, tė aprovojmė anėtarėsinė e dikujt nė njė nga kėto llozha?

Ėshtė njė paralajmėrim pėr ne fakti qė, masonė, qė janė konvertuar me tė vėrtetė nė besimin tek Krishti, e kanė ndjerė veten tė detyruar tė largohen nga lėvizja masone. Kam njojtur njė herė njė burrė qė ishte sekretar i njė llozhe tė madhe.

Kur u bė kristian, ndėrgjegjja i tha se duhej tė jepte dorėheqjen nga posti dhe tė largohej nga llozha. Njė rast tė tillė e ndesha edhe nė Sidnei. Pas njė takimi me disa besimtarė qė merreshin me biznes, m'u afrua njėri dhe mė tha se kishte qėnė drejtues i njė llozhe dhe, gjatė kėsaj kohe, kishte gjetur besimin tek Krishti.

U bė e qartė pėr tė qė nė fillim se, si dishepull i Krishtit, nuk mund tė vazhdonte tė mbante postin e tij nė llozhė. Dha dorėheqjen. Vendime tė kėsaj natyre hedhin shumė dritė mbi masonerinė vetė.

Njė rrėfim qė flet me forcė kundėr masonerisė, e kam gjetur tek vajza e drejtuesit tė njė llozhe nė Gjermani. Mė dha tė drejtėn ta botoj materialin, pa pėrmendur as emrin e saj, as emrin e llozhės. I ati i vajzės ishte persekutuar nė kohėn a Naxistėve. Siē dihet, Hitleri e kishte ndaluar masonerinė.

Duke dashur tė mbronte dokumentat e fshehta tė llozhės, qė tė mos binin nė duar tė Gestapos, drejtori i llozhės i mori nė shtėpi tė tij dhe i fshehu. I ndaloi edhe sė bijės t'i lexonte. Menjėherė pas kėsaj vdiq, kėshtu qė librat e ndaluar ranė nė dorė tė sė bijės.

Ajo i lexoi dhe u tmerrua nga ato qė pėrmbaheshin nė to. Nė njė vend thuhej se ata anėtarė tė lėvizjes qė ishin larguar nga lėvizja, duhet tė ekzekutoheshin nga vetė anėtarėt e lėvizjes, bile jepeshin edhe direktiva se si tė realizohej kjo.

Jam i ndėrgjegjshėm se, duke botuar kėto fakte, edhe unė vetė i ekspozohem njė farė rreziku. Masonė tė rinj mė kanė kėrcėnuar herė pas herė se do tė mė ēojnė nė gjyq, nėse nuk do tė tėrheq mbrapsht disa nga thėniet e mia pėr ta.

Dua tė sqaroj se, e di se ka shumė llozha qė nuk japin direktiva tė tilla lidhur me ish anėtarėt e tyre. Po ashtu, nuk jam nė gjendje tė provoj se informacioni qė mė ėshtė dhėnė lidhur me pėrmbajtjen e librit tė masonėve qė pėrmenda, ėshtė korrekt.

Po mund tė betohem se, ajo sa kam shkruar kėtu, ėshtė rrėfimi i vėrtetė i vajzės sė njė masoni, e cila m'u konfidua nė njė seancė kėshillimi pastoral. Ajo rron edhe sot e mund tė pėrsėrisė dėshminė e saj.

Njė arėsye tjetėr qė i kundėrshtoj llozhat masone, ėshtė edhe pėrdorimi i shumė riteve okulte nė praktikat e tyre. Duhet thėnė gjithashtu se ka edhe llozha, qė nuk kanė asgjė okulte nė ritualin e tyre. Megjithatė shumė llozha merren me shumė zell me spiritizmin dhe rite magjike.

Ėshtė njė fakt i njohur se, disa praktika tė tė ashtuquajturve Kryqėzorėt e Trėndafilit, janė pranuar nė praktikat e shumė llozhave. Tė mėsipėrmit kanė njė formė spiritualizmi spiritist. Kėtė e di edhe nga praktikat e mia kėshilluese. Ndodh qė kur Fjala e Perėndisė godet nė ndėrgjegjen e njė masoni, vellua e misterit qė fsheh lozhėn hapet pak gjatė rrėfimit tė tij.

Si shembull tė fundit mund tė pėrmend llozhėn intelektuale nė Zyrih. Nuk jam i sigurt nėse kjo llozhė lidhet me llozhėn e madhe Alpine tė Zvicerės. Ndoshta edhe jo. Sidoqoftė njihet akoma edhe sot si llozhė.

Organizon shėrbime tė sė djelės, gjatė sė cilave kėndohen himne, lexohet Bibla dhe bėhen lutje. Vetė predikimet pretendohet se i bėn njė frymė e quajtur Jozef, i cili flet nėpėrmjet njė gruas medium, Beatriēe. Kjo tregon se kemi tė bėjmė me njė formė spiritualizmi me sfond spiritist.

Njerėz dashamirės mė kanė kėshilluar tė jem mė tolerant ndaj prirjeve tė tilla. Ē'tė them? Kur shikoj njė nga fėmijėt e mi qė bėn njė gabim dhe afron njė shishe arseniku nė gojė, duhet menjėherė t'ia tėrheq shishen nga dora.

Nė po atė mėnyrė, nuk mund tė rri e tė mbaj sehir se si njerėzit vuajnė shpirtėrisht, kur bien nė kontakt me lėvizje tė tilla tė rrezikshme. A nuk ėshtė detyra ime si besimtar kristian t'i paralajmėroj njerėzit pėr rreziqe tė tilla? Mos nuk jam tolerant? Vėrtet kemi nevojė pėr frymėn e Josifit qė tė na flasė nga vendi i tė vdekurve?

A nuk na ka dhėnė Krishti gjithė sa kemi nevojė pėr kėtė jetė dhe botėn qė do tė vijė, pėr tė tashmen dhe pėrjetėsinė? Jezui thotė: "Ai qė mė ndjek pas nuk do tė ecė nė errėsirė, po do tė ketė dritėn e jetės" (Joani 8:12).

26. Mesmerizmi

Mesmerizmi dhe manjetizmi janė po aq tė njohura sa edhe praktikat e tjera okulte. Nė pėrgjithėsi, mjekėt dhe shkencėtarėt e hedhin poshtė rėndėsinė e tyre. Okultizmi, nga ana tjetėr, thekson dobinė e tyre. Puna ime pastorale mė ka treguar se mesmerizmi ėshtė i lidhur me magjinė. Ėshtė njė fuqi qė i takon sferės medium tė natyrės.

Kam zbuluar se, kjo aftėsi, gjendet nė familjet ku paraardhėsit merreshin me okultizėm dhe, nė veēanti, me magjepsje. Po ashtu sikundėr nė Dhjatėn e Re lexojmė mbi dhuntitė e Frymės sė Shenjtė (1.Korinthasve 12:9-10), po ashtu ekzistojnė dhunti demoniake qė janė, si tė thuash, dhuratat e Djallit.

Pasardhėsit e magjistarėve paraqesin aftėsi tė tilla: ndjeshmėri tejshqisore, vėshtrim tė pėrtejshėm, ndjeshmėri mbi normale, sugjestivitet, telepati, mesmerizėm, aftėsinė pėr tė pėrdorur njė pendul, ose njė shkop, aftėsinė pėr tė rėnė nė trans.

Tek pasardhėsit, praktikat magjike tė paraardhėsve mund tė zvogėlohen, po mbeten disa dhunti bazė. Edhe kur kėto dhunti duken si tė neutralizuara, ato mbajnė gjithmonė era magji.

Gjėja mė a mirė pėr njė person qė ka aftėsi tė tilla, ėshtė tė mos i verė ato nė funksionim dhe tė mos bjerė nė tundimin nė tė cilin e shtyn krenaria. Njerėz me aftėsi medium duhet t'i luten Krishtit qė t'ua marrė kėto aftėsi. Ja disa shembuj:

I/94. Njė grua vajti tek Dr.Trampler nė Mynih. Ai e kuroi me sukses nga lumbagoja. Gjatė terapisė, gruaja duhej tė ngrinte gishtat lart qė tė shėrbenin si antenė pėr forcat kozmike, sipas doktorit.

Kur u kthye nė shtėpi, ndonėse ishte shėruar, gruaja ndjente njė pengesė nė besimin e saj tek Zoti. Nuk lutej dot dhe i dukej sikur kishte njė mur tė pakapėrcyeshėm midis saj dhe Perėndisė.

I/95. Njė besimtar kristian, miku im, mėsues me profesion, vajti njė herė tė kurohet nga njė qė merrej me mesmerizėm. Vetė ky i fundit njihej si besimtar, ndryshe miku im nuk do tė kishte vajtur tek ai.

Pėr tė qėnė i sigurtė, mėsuesi e pyeti burrin: "Ėshtė e sigurtė se nuk pėrdorni forca demoniake?" Ai iu pėrgjigj: "Po forcat demoniake janė tė dobishme. Demonėt mund tė na shėrbejnė". Kur dėgjoi kėto, miku im u largua menjėherė.

I/96. Njė praktikant i mesmerizmit ishte nė gjendje tė kuronte shumė sėmundje. Edhe i ati, pėrpara, kishte qėnė nė gjendje tė zbonte sėmundjet dhe tė magjepste kafshėt.

I/97. Njė herė, kur e pyetėn njė doktor kristian mbi aftėsinė e tij shėronjėse, ai u pėrgjigj: "Mesmerizmi natyral ka njė rezervė tė tillė qė arrin pėr dy pacientė ēdo ditė. Kush kuron mė shumė, ose nuk arrin rezultate, ose merr fuqi nga Djalli."

I/98. Njė tjetėr miku im, njė predikator evangjelist, mė tregonte eksperiencėn e tij me njė person qė praktikonte mesmerizmin. Ai, pėr vite me radhė, kishte pasur suksese nė shėrime.

Miku im kishte parė vetė se si kishte shėruar njė vajzė qė kishte qėnė sakate qė nė lindje. Shėronjėsi e kishte arritur kėtė duke goditur sėmundjen me forca manjetike. Kur predikatori dhe i biri u sėmurėn, predikatori vendosi t'i drejtohet kėtij shėronjėsi. Sė pari, e pyeti shėronjėsin nėse dhuntia e tij ishte nga Perėndia.

Ai iu pėrgjigj se po. Kėshtu predikatori pranoi tė kurohej ai dhe i biri. Shėronjėsi nuk i preku direkt, po vetėm bėnte shėnja sikur godiste mbi shtyllėn e tyre kurrizore nė njė distancė rreth 15 cm.

Teksa ai bėnte kėto, predikatori lutej nė heshtje: "Zot, nėse fuqia e kėtij burri vjen nga ty, bekoi pėrpjekjet e tij, po nėse jo, atėhere mbrona tė dyve." Pas trajtimit, nuk pati shėnja pėrmirėsimi. Pas disa ditėsh ata vajtėn prapė tek shėronjėsi pėr njė seancė tjetėr, po ai iu tha: "Ju keni njė frymė tjetėr." Atėhere predikatori e kuptoi se me ēfarė kishte tė bėnte dhe, qė atėhere, nuk vajti mė kurrė tek ai.

Pastori Modersohn, nėn dritėn e dijeve tė tij tė thella mbi metodat shėronjėse okulte, ka thėnė: "90% e gjithė shėronjėsve, atyre qė merren me mesmerizėm dhe manjetizuesve, pėrdorin fuqi demoniake dhe okulte. Duhet tė jesh i sigurtė se me kė ke tė bėsh, pėrpara se ta lėsh veten tė kurohesh nga njerėz tė tillė. Nuk duhet tė verbohemi nga paraqitja e tyre me ngjyra fetare e tė besimit."

27. Metodat Magjike tė Shėrimit

Metodat magjike tė shėrimit janė trajtuar tek pjesa Magjia dhe po ashtu tek Magjia e bardhė dhe e zezė. Kėto metoda shėrimi nuk i takojnė sferės sė shkencės, sepse shtrihen pėrtej sferės sė arėsyes. Magjia, si e kemi parė, i takon sferės mediumistike tė natyrės. Nė kėtė sferė veprojnė rregulla krejt tė tjera.

Shėrimi magjik ėshtė shumė mė i pėrhapur sesa mendohet normalisht. Njė pastor nė Gjermani mė tregonte se, nė kishėn e tij, vetėm 10 familje nuk ishin marrė me magji tė ndonjė forme. Nė njė konferencė pastorėsh, njė mjek tregoi se, nė Lüneburger Heide ku kishte punuar, s'kishe familje ku tė mos qe praktikuar shėrimi me magji.

Njė tjetėr pastor Zviceran, mė tregonte se, nė ēdo shtėpi nė fshatin e tij, pėrdoreshin libri i 6-tė dhe i 7-tė i Moisiut. Pėr kėtė shiko edhe titujt Magjia dhe Magjia e bardhė dhe e zezė.

28. Neo-Racionalizmi

Libri Alarm um die Bibel i Dr.Bergmann, ėshtė njė libėr shumė i mirė qė hedh dritė mbi rėnjėt e teologjisė moderne dhe mbron Biblėn nga influenca shkatėrrimtare e liberalizmit.

Pėr ata qė duan tė shikojnė edhe mė thellė nė kėtė ēėshtje, do tė rekomandoja edhe dy libra: Glauben an Jesus, (Besimi tek Krishti) i profesor Künneth dhe Um die Wahrheit der Heiligen Schrift (Mbi vėrtetėsinė e Shkrimit tė Shenjtė) i Otto Rodenberg.

Duke folur nga eksperienca ime, mund tė them se, nėpėrmjet punės kėshilluese, mė janė hapur sytė e kam pare tragjeditė dhe nevojat e thella qė lidhen me teologjine moderne dhe neo-racionalizmin sot.

Jezui thote: "Do t'i njihni nga frutet e tyre" (Mattheu 7:16).

Para ca kohėsh, mora njė letėr nga njė familje qė jeton nė Schwarzwald. Autori i letrės, sėbashku me familjen, ėshtė evangjelist. Letra ishte mbi djalin e tij tė madh. Djali kishte qėnė ndėr mė tė mirėt e klasės pėr 7 vjet me radhė. Pastaj, gjatė njė misioni, kishte gjetur besimin dhe, pas kėsaj, lexonte rregullisht nė Bibėl e lutej ēdo mėngjes.

Pastaj, nė atė zonė kishte ardhur njė pastor. Ai ishte doktor nė teologji dhe mori pėrsipėr edukimin fetar tė klasave mė tė larta tė shkollės. Djali, i cili kishte filluar tė dėshironte tė studionte teologji, u konfrontua me teologjinė racionaliste tė pastorit tė ri. Materiali teologjik qė merrte nė shkollė, filloi tė duket edhe nė diskutimet qė bėheshin nė shtėpi.

Njė ditė i tha tė atit: "Bibla nuk ėshtė fjala e Perėndisė, po vepėr e njerėzve dhe pėrmban shumė gabime. Fakti historik i lindjes sė Krishtit dhe i kryqėzimit tė tij, nuk ka ndonje rėndėsi, rėndėsi ka tė zbulohet kuptimi qė fshihet pas kėtyre." Djali merrte mėsime nga ky mėsues pėr dy vjet rrjesht dhe dalėngadalė filluan tė shfaqen konseguencat shkatėrruese tė kėsaj teologjie.

Ai hoqi dorė nga mendimi pėr tė studiuar teologji. E la tė lexuarit e Biblės dhe tė luturit. Sipas tij, nuk vinte ndonjė pėrgjigje nga lutjet dhe, madje, siē i kishin shpjeguar, lutja ishte vetėm njė mjet pėr tė qetėsuar mendjen dhe jo njė bisedė me personin e Perėndisė.

Me tė drejtė babai shtronte pyetjen: A duhet t'i ekspozojmė fėmijėt tanė ndaj influencės sė mėsuesve tė tillė, tė cilėt shkatėrrojnė gjithēka u ėshtė mėsuar atyre mė parė nga vetė prindėrit, ose evangjelistė tė vėrtetė?

Ky prind ėshtė shumė i shqetėsuar se tani edhe djali i tij i dytė ėshtė nė po atė shkollė dhe merr mėsim teologjie nga po ky mėsues.

Duke iu pėrgjigjur letrės sė tij, i thosha se, si baba, edhe unė vetė kam pėrgjegjėsi pėrpara Perėndisė qė t'i ruaj fėmijėt e mi nga influenca shkatėrruese e neo-racionalizmit. Si predikues i kishės zyrtare, ėshtė mė mirė tė mos i lejoj fėmijėt e mi tė ndjekin mėsimin e fesė, sesa t'i ekspozoj ata ndaj helmit qė vjell sot kritika destruktive e Biblės.

Kur vajza ime u konfrontua nė shkollė me njė situatė tė tillė, i thashė tė mos shkonte mė nė kėtė mėsim. E para gjė qė mė tha vajza ishte: "Po ē'do tė thonė njerėzit nė rast se nuk vete nė kėtė mėsim, kur babai im ėshtė pastor?" Iu pėrgjigja: "Nuk kam frikė se ē 'do tė thonė njerėzit. Problemi ėshtė se si qėndron e vėrteta e jo t'u nėnshtrohemi opinionit tė njerėzve."

Do tė mė duhej shumė kohė tė trajtoja tė gjitha rastet me tė cilat jam ndeshur, qė lidhen me teologjinė moderne. Ndoshta mund t'ju tregoj diēka qė kam dėgjuar nė Australi.

Isha nė njė konferencė pastorale, kur erdhėn disa anėtarė tė kishės luterane dhe mė thanė: "Pėr 400 vjet Gjermania ka udhėhequr nė fushėn e teologjisė, po ka disa vjet qė mendimet teologjike qė vijnė qė andej na fusin tmerrin." Tė tilla komente kam dėgjuar nė Azinė Lindore dhe nė Afrikėn e Jugut. Ku vemi, kur periodikė tė kishės shkruajnė se Luteri dhe Jezui i besonin Djallit, pasi ishin tė kufizuar nga idetė e kohės sė tyre?

Nėse kjo ėshtė e vėrtetė, asnjė nga ato qė thonė ata nuk mund tė ketė autoritet. Kur e lexova diēka tė tillė unė vetė, e hodha tutje gazetėn. Po njė shenjė e tillė proteste, ėshtė si njė pikė uji nė njė kovė.

Po rėndėsi ka qė, ne vetė, tė mos gjendemi fajtorė se u pajtuam me drejtime tė tilla, ose u treguam tolerantė. Kushdo qė pėrpiqet tė mohojė ekzistencėn e Djallit, i sjell atij njė shėrbim tė vlefshėm. S'ka gjė mė tė mirė pėr tė, sesa tė tretet si njė nocion i vagullt i Mesjetės, i cili nuk ka sot asnjė kuptim.

Tani njė histori inkurajuese pėr tė pėrfunduar. Gjatė njė misioni nė Gjermaninė veriore, njė predikues mė tregoi kėtė histori nga vendi i tij. Nė predikimin e tij, njė pastor kishte mohuar se Krishti, qė lindi si fėmijė, ishte biri i Perėndisė.

Kryepleqtė e kishės u mblodhėn pas predikimit dhe, pas njė diskutimi tė gjatė, vendosėn tė mos lejojnė qė tė predikohen teologji tė tilla nė kishėn e tyre. Pastaj i bėnė tė njohur pastorit vendimin e tyre dhe i thanė se nuk do t'i lejohej tė predikonte mė nė atė kishė.

Edhe autoriteteve tė kishės iu bė i njohur ky vendim dhe ato ranė dakort. Pastorin e transferuan nė njė detyrė tjeter. Sigurisht u bė skandal i madh, po duhen pėrgėzuar kryepleqtė pėr veprimin e tyre.

Neo-racionalizmi kėrkon tė thotė se vendin e nderit e merr arėsyeja njerėzore. Po nė Dhjatėn e Re shikojmė pikėrisht se si dija dhe mėnēuria hiqen nga piedestali i nderit.

Pavli shkruan: "A s'e bėri Perėndia marrėzi mėnēurinė e kėsaj bote?" (1.Korinthasve 1:20) dhe: "Mėnēuria e kėsaj bote ėshtė marrėzi nė sy tė Perėndisė" (1.Korinthasve 3:19). Ja cila ėshtė pėrgjigjia e Biblės ndaj teologjisė racionaliste: "Tek Jezu Krishti fshihen gjithė thesaret e mėnēurisė dhe diturisė" (Kolosianėve 2:3).

29. Parashikimi i fatit

Kam trajtuar problemin e parashikimit tė fatit nė librin tim Krishti apo Satanai, prandaj nuk ėshtė e nevojshme kėtu tė futemi nė hollėsira. Fushat mė tė rėndėsishme tė parashikimit tė fatit janė astrologjia, falli me letra, falli i dorės, pėrdorimi i shkopit ose pendulit, parashikimi me pasqyrė, psikometria.

Duhet dalluar midis tipit intuitiv dhe sugjestiv tė parashikimit tė fatit. Parashikimi i fatit ka dy anė, influencimin dhe plotėsimin. 95 % e parashikimeve tė fatit, mbase edhe mė shumė, janė mashtrim pėr tė fituar para.

Pėr shkak tė karakterit sugjestiv, edhe falli mashtrues mund tė jetė shumė i rrezikshėm. 5 % e parashikimeve tė fatit varen nga fuqi tejshqisore dhe ekziston njė debat i madh midis teologėve dhe parapsikologėve lidhur me karakterin etik tė kėtyre praktikave. Bibla vetė mban njė qėndrim shumė tė qartė mbi kėtė ēėshtje.

Profecia frymėzohet nga Fryma e Shenjtė dhe vjen nga Perėndia. Parashikimi i fatit frymėzohet nga fryma e Satanait dhe ėshtė i Djallit. Pasojat e parashikimit tė fatit, flasin po ashtu nė njė gjuhė shumė tė qartė. Sipas Shkrimit tė Shenjtė, parashikimi i fatit ėshtė blasfemi. Dhe ja disa shėmbuj qė mund tė mbėshteteshin edhe nga shumė shėmbuj tė tjerė tė ngjashėm.

I/99. Njė grua 42 vjeēare ishte konsultuar shpesh me astrologė dhe kishte kėrkuar qė t'i bėheshin me dhjetra horoskope. Sė fundi ra nė depresione tė thella dhe u pėrpoq tė bėjė dy herė vetėvrasje duke pirė ilaēe gjumi. Kishte edhe shpėrthime tė forta nervash. Gjatė bisedave kėshilluese, rrėfeu pėr jetėn e saj tė kaluar, po megjithatė, nuk ishte nė gjendje tė gjente besimin. Iu desh tė luftonte pėr muaj me radhė, qė tė gjente paqen dhe sigurinė e besimit.

I/100. Njė misionar i njohur kristian lexoi njė herė rastėsisht nė njė hotel njė horoskop. Ai nuk kishte ndonjė interes pėr astrologjinė dhe lexoi horoskopin vetėm se pa qė i referohej ditės sė tij tė lindjes.

Ajo qė i zuri syri, ishte kjo fjali: "Ata qė i japin sot makinės, duhet tė kenė shumė kujdes". Kur u largua nga hoteli, vuri re se po i jepte makinės me njė kujdes, pėr tė, tė jashtėzakonshėm. Mė pas, duke biseduar me dikė po atė ditė, misionari vuri nė dukje se duhej tė ishte influencuar nga astrologjia.

I/101. Njė grua qė kishte vajtur shpesh t'i hidhnin fall me letra nė raste tė ndryshme, vajti tek njė astrolog dhe i kėrkoi njė horoskop. Bleu gjithashtu edhe letra mbrojtėse dhe parashikime tė shkruara tė fatit. Pas kėsaj, filloi tė ketė idera pėr vetėvrasje dhe nuk pranonte tė dėgjonte mė pėr Perėndinė. Njė mjek nervash qė e pa, tha se gruaja vuante nga histeria.

I/102. Njė grua e re donte tė mėsonte tė parashikonte fatin. E mėsoi e motra, e cila kishte kohė qė merrej me okultizėm. Njė ditė, nė kishėn e tyre u bė njė takim. Tė dy motrat vajtėn nė kėtė takim. Motra e dytė besoi dhe u bė kristiane. Menjėherė pas kėsaj vuante natėn nga skena pėrndjekjeje. Forca tė padukshme e rrihnin derisa i dilte gjak. Pas kėsaj, erdhi tek unė tė kėshillohej.

I/102a. Njė vajzė merrej me parashikimin e fatit prej disa vjetėsh. Pas ca kohe, iu bė njė ekzemė e fortė nė tė dy duart. Donte tė bėhej besimtare kristiane, po nuk mundej.

A nuk ėshtė shprehje e mėshirės sė Perėndisė, fakti qė njė perde na e fsheh atė qė na pret nė jetė? Po ta dinim atė qė na pret, nuk do tė ishim nė gjendje tė merrnim vendime, do tė na paralizohej iniciativa dhe nuk do tė kishim gėzim pėr tė jetuar.

Heshtja e Perėndisė pėrmban shumė mė tepėr dashuri dhe mirėdashje sesa pėrpjekjet e fallxhorėve pėr tė zbuluar tė ardhmen, ndonėse duket sikur ata e bėjnė kėtė pėr t'u ardhur nė ndihmė njerėzve. Duke mos pėrmendur kėtu se, ky i ashtuquajtur "zbulim i sė ardhmes“, ėshtė shumė i dyshimtė dhe e rėndon shumė njeriun.

30. Parashikimi me hėnėn

Falli me hėnėn lidhet me shumė bestytni e zakone pagane. Fjala vjen, nė disa vende nuk martohen, nėse hėna ėshtė nė fazėn e zvogėlimit. Nė vende tė tjera bujqit i planifikojnė tė mbjellat nė varėsi tė pozicionit tė hėnės.

Nata e hėnės zgjidhet si kohė e favorshme pėr tė bėrė magji. Ka shėronjės qė pėrdorin metodat e tyre homiopatike po nė natė me hėnė tė plotė. Nuk e them kėtė pėr tė zvogėluar rėndėsinė e homiopatisė, po duhet thėnė se, gjithēka qė praktikohet nė varėsi nga hėna e plotė, ka lidhje me magjinė.

Nė ato fshatra ku besojnė shtrigat, dalin pėr tė bėrė gjahun e shtrigave kur fillon e zvogėlohet hėna.

103. Nja herė, tek njė grua, vajti njė praktikant i pendulit. Ai i shiti asaj pak ēaj dhe i tha tė pinte njė filxhan nė ditė, nė kohėn qė hėna fillonte e zvogėlohej.

Ajo bėri si i tha ai dhe shqetėsimet e saj shėndetėsore u zhdukėn, po ndoshta, nė kėtė rast, mė tepėr si pasojė e autosugjestionimit sesa e magjisė. Pas kėsaj gruaja filloi tė ketė depresione, gjė qė nuk e kish pasur mė parė.

104. Njė grua e kishin magjepsur kur kishte qėnė e re, qė ta shėronin nga njė sėmundje. Pas kėsaj, gruaja kishte fituar aftėsi medium, telepati, klervuajansė. Po ashtu, jeta e saj fetare u vėshtirėsua shumė.


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Alfabeti i Djallit!

Mesazh  Fikrro prej 14.07.10 11:54

31. Pėrkushtimi me nėnshkrim gjaku

Kėto janė disa nga praktikat mė tė tmerrshme qė lidhen me supersticionin. Ja disa shembuj:

I/105. Njė grua ia pėrkushtoi veten djallit duke nėnshkruar me gjakun e saj. Ajo i takonte njė grupi spiritist me rreth 15 veta, tė cilėt vazhdimisht i bėnin thirrje Djallit qė tė shfaqej.

Sa herė e bėnin kėtė, shfaqej njė figurė e tmerrshme dhe pastaj anėtarėt e grupit bėnin orgji. Gruaja ishte medium i grupit dhe kudo qė tė ishte, drejtuesi i grupit hynte nė kontakt me tė nėpėrmjet hipnozės. Njė ditė, gruaja erdhi nė njė mbledhje evangjeliste. Fjala e Perėndisė e vuri pėrpara pėrgjegjėsisė dhe rrėfeu mėkatet e jetės sė saj.

Pas kėsaj kishte tundime tė tmerrshme. Mė tregoi se natėn, i urdhėrohej rregullisht qė tė bėnte vetėvrasje. E shtyrė nga gjendja e vazhdueshme e ankthit nė tė cilėn ndodhej, kėrkoi ndihmė. Njė ditė, ajo tregoi se djalli kishte vėnė mbi gjoksin e saj njė vulė pronėsie, tė cilėn ia kishte treguar edhe sė motrės.

Ishte njė patkua kali me gėrmėn S nė mes. U mbodh njė grup besimtarėsh dhe filluan tė luten pėr gruan e shkretė. U mor edhe mendimi i disa psikiatėrve kristianė. Ishin tė gjithė tė mendimit se ishte njė rast i pushtimit nga demoni dhe jo sėmundjeje tė mendjes.

I/106. Njė grua nėnshkroi dy herė pėrkushtimin e saj Djallit. Kur mbeti shtatėzėnė vitin e parė tė martesės, edhe fėmijėn e palindur ia pėrkushtoi Djallit. Fėmija, kur lindi, shfaqi shumė shpejt shenja seniliteti.

Sot, ndonėse fėmija ėshtė vetėm 8 vjeē, i kanė rėnė flokėt dhe ka rrudha nė fytyrė si njė grua 50 vjeēare. Nėna vetė ka aftėsi medium. Njė herė, nė njė gjendje transi, rrėfeu se brėnda saj, janė katėr djaj. Ka kriza nė tė cilat bėhet e fuqishme si njė ari.

Njė herė, njė i njojturi im prift u ndodh i pranishėm kur e zuri kriza dhe ajo e mbėrtheu fort. Megjithatė, kur thirri: "Mua mė mbron gjaku i Krishtit", gruaja, e frikėsuar, e lėshoi.

I/107. Vajza e njė fallxhori letrash ia kishte pėrkushtuar veten e saj Djallit disa herė nė rini. Gjatė njė misionimi, shpirti i saj u zgjua prej Fjalės sė Perėndisė. Ndoqi kėshillėn e misionarėve dhe rrėfeu mėkatet e saj.

Megjithatė nuk arriti tė bėhej tamam besimtare. Brenda saj filloi njė konflikt i madh midis fuqive tė errėsirės dhe Fjalės sė Perėndisė. Njė ditė ajo lexoi tek Dhefteronomi kapitullin 18. U tėrbua kaq shumė, sa e nxiu me zhgaravina tėrė faqen.

Kapitulli vetė flet pėr magjepsje, parashikim tė fatit, magji, etj. Pas kėsaj, ajo u mėrzit shumė qė e kishte shkatėrruar Biblėn dhe tregoi se nuk kishte qėnė dėshira e saj, po njė forcė e ēuditshme e kishte shtyrė. Njė grup besimtarėsh u mblodhėn tė luten pėr tė, po akoma sot gruaja nuk ėshtė ēliruar.

I/108. Njė burrė diku nė lėndinat alpine kishte shumė sukses si shėronjės me mjete tė natyrės. Shėronte raste qė mjeku i kishte pėrcaktuar si pa shpresė. Shėronte tė verbėrit, sakatė dhe shurdhėr.

Njė ditė, duke reflektuar, ai kuptoi se ēfarė mish- mashi ishte jeta e tij. Si u shpreh ai vetė: "Mund tė ndihmoj tė gjithė tė tjerėt, po pėr mua nuk ka asnjė ndihmė, nė jetė tė jetėve." Kur kishte qėnė i ri, ai ia kishte pėrkushtuar veten Djallit. Qė pas kėsaj, kishte fituar aftėsitė e tij shėruese.

Nė gjithė pėrvojėn time kam takuar vetėm dy raste kur njerėz qė i janė pėrkushtuar Djallit, janė ēliruar prej tij me hirin e Perėndisė.

32. Psikoanaliza

Tema tjetėr nė listėn tonė ėshtė psikoanaliza. Shumė mjekė e psikoterapistė nuk do tė ishin fare dakort qė kjo ēėshtje tė shtrohej pėr t'u diskutuar. Megjithatė, do t'u lutesha qė tė mos nxeheshin menjėherė, po tė prisnin pak.

Pėrpara se tė filloj, dua tė them se unė jam plotėsisht dakort me pėrdorimin e psikoterapisė, kur ajo praktikohet nga kristianė besimtarė. Po jo ēdo psikoterapist qė pretendon se ėshtė besimtar, ėshtė me tė vėrtetė i tillė. Ėshtė pėr tė ardhur keq, po nė botėn kristiane sot, shumė parime tė Biblės janė errėsuar.

Me pėrkufizim, njė besimtar i vėrtetė kristian, ėshtė ai qė, nė sajė tė hirit tė Perėndisė, ėshtė lindur pėrsėri nėpėrmjet Frymės sė Shenjtė. Nėse edhe psikoterapisti ka kaluar njė eksperiencė tė tillė, atėhere jam edhe unė i gatshėm ta pėrkrah punėn e tij, dhe ka shumė tė tillė.

Do tė ishte kėtu me vend tė pėrmendnim njė shembull pėr t'iu kundėrvėnė gjithė konfuzionit qė krijon bota okulte. Njoh njė psikoterapiste qė e shikon shumė thellė pėrgjegjėsinė e saj pėrpara Perėndisė nė punėn qė bėn.

Ajo nuk bėn vetėm psikoanalizėn e pacientėve tė saj, po pėrpiqet t'i drejtojė ata tek besimi i Krishtit. Mund tė dėshmoj personalisht se, shumė nga pacientėt e saj, janė konvertuar nė besim nėpėrmjet punės sė saj. Ajo ka sjellė bekim pėr shumė njerėz. Fatkeqėsisht shembuj tė tillė nuk janė shumė.

Gjatė 30 vjetėve qė merrem me biseda kėshilluese me njerėzit, kam parė se puna qė bėjnė shumė psikoterapistė dhe psikoanalistė, duhet parė e hetuar me kujdes. Njė student zvicerian qė sapo kishte marrė dipllomėn, mė tha njė herė duke qeshur: "Psikoterapistėt e zbėrthejnė sahatin, po pastaj nuk e mbėrthejnė dot prapė." Po kjo pėr mua nuk ėshtė kryesorja.

Psikoanaliza qė bėn njė person jo besimtar ėshtė, nė fakt, njė proces kėshillues pa Perėndinė. Psikoanaliza ėshtė, si tė thuash, njė paralele profane e rrėfimit tė mėkatit. Po rrėfimi, sipas Biblės, ka shumė avantazhe mė tepėr se psikoanaliza.

Konfesioni, rrėfimi, ėshtė njė veprim i ndėrgjegjes sė lirė, kurse psikoanaliza ėshtė tė zhytesh me orė tė tėra nė subkoshiencėn e personit. Rrėfimi e sjell personin ballė pėr ballė me Perėndinė.

Psikoanaliza i redukton shpesh problemet thelbėsore tė besimit nė nivelin e faktorėve rrethanorė dhe edukues. Nė fakt psikoanaliza pėrpiqet tė shpėrbėjė thelbin e jetės spirituale tė njeriut dhe ta reduktojė atė nė njė numėr kompleksesh psikologjike. Herė pas here edhe vetė shkenca mjekėsore aludon pėr rreziqet e psikoanalizės.

Kėtė e shikojmė veēanėrisht nė librin e Dr.Speer, Der Arzt als Persönlichkeit (Mjeku si personalitet). Nuk duhet harruar asnjėherė tė shtrohet pyetja nėse psikoanalisti ėshtė, ose jo besimtar. Nė rast se po, atėhere ai do tė ketė respekt pėr problemet dhe ēėshtjet e pacientit qė lidhen me besimin e tij tek Perėndia. Po ju jap disa shembuj tė dalė nga vetė pėrvoja ime mbi disa trajtime psikoanalitike krejt tė papranueshme.

I/109. Njė diplomant u kurua nė fillim nga njė specialist pėr sėmundje tė brendshme dhe pastaj nga njė psikoterapist. Ai vuante nga disa shqetėsime nervore e psiqike. Pacienti u deziluzionua shumė me terapinė e psikoanalistit.

Ai mė tregonte se psikoterapisti vetėm pėrpiqej tė zbulonte gabimet e tij, dobėsitė e karakterit dhe represionet, pa marrė seriozisht problemin e fajit tek individi. Psikoterapisti analizoi me kujdes ėndrrat konfuze tė pacientit, pa pėrfillur reagimin e tij ndaj mėkatit.

Diplomanti mė tregonte se psikoterapisti as ishte marrė fare me problemin e ekzistencės sė Zotit. Pėrveē kėsaj, asnjė nga mjekėt me tė cilėt ishte konsultuar nuk i kishte dhėnė rėndėsi faktit se diplomanti ishte ngatėrruar me okultizmin.

Pacienti kishte qėnė spiritist pėr shumė vite me radhė dhe ishte marrė me magji tė bardhė e tė zezė, si edhe me parashikime tė fatit. Shqetėsimet e tij nervore ishin shfaqur pasi ai kishte filluar tė ngatėrrohej me okultizmin.

Doktorėt pra, nuk kishin marrė parasysh dy faktorė jetikė nė historinė e sėmundjes sė pacientit. Sė pari, ndjenjėn e tij tė fajit ndaj Perėndisė dhe sė dyti, pėrvojėn e tij tė kaluar si okultist.

I/110. Njė grua 54 vjeēe erdhi tek unė pėr t'u kėshilluar. Ajo kishte qėnė tek njė psikoterapist pėr kurim, po pas terapisė, kishte pasur simptoma paralize dhe spėrdredhje nervore tė duarve. Pėrveē kėsaj, pėr sa i pėrket besimit, gruaja kishte rėnė nė njė konfuzion tė madh. Pata pėrshtypjen se edhe terapia vetė, kishte qėnė e paplotė, se ndryshe, ndoshta do tė kishte qėnė e mundur tė shmangeshin simptomat e reja tė paralizės qė ishin shfaqur.

I/111. Njė psikiatėr, besimtar kristian dhe i njohuri im, kishte lejuar qė ta pėrdornin si kavje pėr eksperimente gjatė njė procesi analize. Ai merrte pjesė nė njė proces psikoanalize tė drejtuar nga njė profesor i njė seminari psikosomatik.

Mė tregoi pėr eksperiencėn e tij nė kėtė proces duke mė pėrshkruar shumė qartė ndjenjat e tij. Procesi i analizės i kishte shkaktuar kaq shqetėsime, saqė pothuaj kishte humbur besimin e tij kristian. Kishte lexuar pėr orė me radhė Fjalėn e Perėndisė dhe ishte lutur ditė e natė qė tė mos humbiste krejt besimin.

Sot ai shprehet se nuk ėshtė dakort qė persona qė nuk janė besimtarė tė pėrdorin psikoanalizėn. Po theksojmė edhe njė herė se, kur themi besimtarė, ose jo besimtarė, kriteri nuk ėshtė, venė nė kishė, ose jo.

Besimtar nuk ėshtė ai qė ėshtė pagėzuar, ose konfirmuar, apo ai qė vete nė kishė regullisht, ose herė pas here. Jo, besimtar kristian ėshtė ai qė, sipas Ungjillit tė Johanit 3:3-5, ka pėrjetuar njė rigjenerim themelor nė sajė tė veprimit tė Frymės sė Perėndisė.

Vetėm ky fakt pėrcakton, nėse personi ėshtė, ose jo besimtar. Ndonėse shumė mjekė mund tė pretendojnė se janė kristianė, bindjet e tyre, qėndrimi i tyre ndaj jetės, kanė shumė pak gjėra tė pėrbashkėta me ato qė thotė Dhjata e Re.

I/112. Njė grua e re vajti tek shefi i njė klinike psikiatrike nė Gjermani. Kėshilla profesionale qė iu dha ishte tė mos vente nė kishė dhe tė mos lexonte Biblėn pėr disa vjet. Iu rekomandua tė mos merrej fare me ēėshtje fetare e tė besimit. Ai ishte i bindur se Djalli nuk ekzistonte.

Po ky mjek i paralajmėronte njerėzit qė tė mos vinin nė takimet misionare qė mbaja unė nė po atė qytet. I ndalonte infermieret qė tė vinin nė kėto takime dhe ua merrte librat e mia pacientėve. Gjatė punės sime kėshilluese mėsova se ai vetė ishte marrė me gjėra okulte dhe kjo shpjegon edhe kundėrshtimin e tij ndaj ēdo gjėje kristiane.

I/113. Njė studente, e cila bėri njė psikoterapi gjatė specializimit tė saj psikologjiko-mjekėsor, pėsoi njė krizė tė fortė nervore. Pėr muaj me radhė nuk gjente qetėsi. Nuk kishte gjumė dhe kishte njė shqetėsim tė madh tė brendshėm.

Psikoanalisti i tha se kjo vinte nga qė ajo kishte njė kompleks tė fortė me nėnėn e saj dhe, si pasojė e kėtij konstatimi, ajo i preu tė gjitha marrėdhėniet me tė ėmėn, duke u larguar nga shtėpia. Po ashtu, mėsuesi i tha se besimi i saj ishte njė lloj kompleksi tjetėr qė kishte ajo ndaj kishės, kėshtu qė edhe besimin, studentja e hodhi tutje.

Kur mbaroi psikoanaliza, vajza kishte arritur nė konkluzionin se shumica e njerėzve drejtohen nga njė seri kompleksesh. Po gjatė kėtij procesi psikoanalize, ajo vetė ishte mbyllur nė vete dhe ishte shkatėrruar. Nga e ėma dhe njė profesor i saj i mjekėsisė, mėsova se ajo nuk gjen qetėsi tė brendshme dhe ka dy vjet qė i mungon stabiliteti mendor.

I/114. Njė i njohuri im, kryetar i pėrfaqėsisė fetare tė njė rrethi nė Zvicėr, mė kėrkoi tė veja tė vizitoja njė kolegun e tij qė ishte nė spital pėr shkak tė disa shqetėsimeve psiqike. Kolegu i tij qė shėrbente nė kishėn evangjeliste, mė rrėfeu hapur mėkatet e tij.

Mė vonė, m`u ankua se psikoterapisti, i cili e kishte kuruar, nuk i kishte marrė seriozisht ndjenjat e tij tė fajit, po kishte qėnė i mendimit se ato ishin produkt i edukatės kristiane qė kishte marrė pacienti. Sipas tij, nuk ekzistonte i ashtuquajturi faj.

Mė vonė, pata rast tė bisedoj me kėtė psikoterapist dhe m'u konfirmuan ato qė mė kishte thėnė edhe kolegu i shokut tim lidhur me tė. Psikoanalisti pranonte vetėm faktet konkrete lidhur me njeriun dhe universin, ndėrsa besimi tek Perėndia, ndjenja e fajit e tė tjera, ishin fiktive, thjeshtė njė fantazi fetare.

Si mundet njė psikoterapist me mendime tė tilla tė ndihmonte njė besimtar? Ajo qė ofronte ai nuk ishte ndihmė, ishte vdekje shpirtėrore. E kėshillova tė njohurin tim tė interesohej ta hiqte kolegun e tij nga ai spital.

I/115. Njė grua erdhi tė kėshillohet me mua nė njė qėndėr kurimi nė Gjermani. Psikoterapisti qė e kuronte i kishte thėnė tė mos vinte tek unė, po megjithatė, ajo erdhi. Gruaja kishte frekuentuar mbledhjet qė kisha mbajtur nė atė vend dhe m'u rrėfye hapur pėr mėkatet e saj.

E pyeta nėse ia kishte rrėfyer kėto edhe psikoanalistit. Ajo mė tha se jo, dhe shtoi se kjo do tė kishte qėnė e pamundur. Ajo kishte qėnė tek ai 40 herė dhe kishte paguar rreth 2 lira stėrlina orėn, ndėrsa tani, brenda njė gjysėm ore, kishte gjetur faljen e mėkateve tė saj nėpėrmjet Krishtit dhe kjo s'i kishte kushtuar asnjė qindarkė.

Mjekėt qė nuk janė besimtarė tė vėrtetė do tė bėnin mirė tė mos merreshin me psikoanalizėn. I vetmi sukses i tyre do tė jetė ta drejtojnė pacientin nė njė konfuzion tė rrezikshėm spiritual.

Po e pėrsėris edhe njė herė, nė Dhjatėn e Re, termi "Nxėnės i Krishtit" dhe "Besimtar", nuk i referohet njė personi qė ėshtė pagėzuar, ose vete rastėsisht nė kishė. Edhe nėse babai i dikujt shėrben nė kishė, ose ėshtė evangjelist i dėgjuar, ose gjyshja ishte shumė besimtare, kjo nuk do tė thotė se ai person vetė i vete pas Krishtit. Jo, njeriu duhet tė rilindė shpirtėrisht se, pa kėtė rilindje, askush nuk mund tė jetė besimtar.

33. Psikografia

Psikografi ėshtė njė aparat qė pėrdoret nė rrethet spiritiste si instrument pėr tė marrė mesazhe tė shkruara nga shpirtrat e tė vdekurve. Ashtu siē thotė edhe Isaia: "Nuk duhet qė njerėzit tė pyesin Perėndinė? Ėshtė nevoja tė pyesin tė vdekurit qė tė mėsojnė pėr tė gjallėt?" (Isaia 8:19).

Qė nga koha e botimit tė tretė tė kėtij libri, ėshtė pėrhapur njė epidemi e vėrtetė lidhur me kėtė aparat qė e quajnė edhe planchette, ose ouija board.

Njė periodik shkruante se, nė 1967, nė Amerikė, u shitėn rreth 4 milion aparate tė tilla. Ouija board ėshtė njė sipėrfaqe rrethore qė ka gėrmat e alfabetit gjatė perimetrit tė vet, ndėrsa nė qendėr njė rreth tė formuar nga numrat 0 deri tek 9-ta.

Kjo sipėrfaqe pėrdoret sėbashku me njė pendul, ose pasqyrė, nė mėnyrė qė tė merret informacioni nėpėrmjet kontaktit me tė vdekurit. Mos ka harruar Zoti tė ndihmojė njerėzit? Prandaj u janė kthyer njerėzit demonėve pėr ndihmė? Nuk ėshtė as ashtu si kėrkojnė tė na thonė disa, se kjo e gjitha ėshtė njė lojė e subkoshientit. Po t'u hedhim njė vėshtrim pasojave, do tė konstatojmė se nuk ėshtė aspak kėshtu.

34. Psikometria

Psikometria ėshtė njė tjetėr formė e parashikimit tė fatit dhe ėshtė trajtuar mė gjatė nė librin Krishti apo Satanai. Psikometria konsiston nė atė qė, njė person mban njė objekt nė dorė dhe jep tė dhėna lidhur me pronarin e kėtyre artikujve. Ja disa shembuj.

I/116. Hollandezi klervuajant i mirėnjohur Croiset mbante leksione nė Kaiserslautern, Gjermani, mbi klervuajancėn eksperimentale. Tė pranishėm ishin edhe profesor Bender nga Freiburg dhe profesori Tenhaeff nga Utrecht. Ai u kėrkoi tė pranishėmve t'i jepnin disa objekte. Pastaj Croiset tha gjėra tė ndryshme lidhur me objektet dhe pronarėt e kėtyre objekteve dhe, ato qė tha, u verifikuan si tė vėrteta.

I/117. Njė pastor mė tregonte kėtė histori: Gjatė luftės, tre vjet me radhė, nuk dihej se ku ishte i ati. Familja nuk dinte nė ishte gjallė, apo kishte vdekur. Njė ditė, u bėri vizitė njė student. Ai dėgjoi se nuk kishin asnjė lajm pėr tė atin dhe u kėrkoi t'i jepnin njė objekt qė kish qėnė i tij.

Njerėzit e shtėpisė i dhanė kartolinėn e fundit qė kishin marrė prej tij. Studenti u pėrqėndrua mbi kartolinėn dhe pastaj tha: "Jeton. Ėshtė rob lufte diku nė Siberinė veriore." Madje u tregoi edhe vendin nė hartė. Mė vonė, kur i ati ishte kthyer nė shtėpi, njerėzit e familjes kishin zbuluar se, me tė vėrtetė, kishte qėnė rob nė po atė vend ku u kishte thėnė studenti.

35. Screening

Nė disa zona tė Europės, ideja e ekranizimit tė njė shtėpie dhe gjithė territorit tė pronave, po pėrhapet jashtėzakonisht. Pėrdorues tė pendulit na thonė se ekzistojnė reze qė lidhen me tokėn, tė cilat dėmtojnė shėndetin.

Ata shtojnė se, kėto reze, mund tė bllokohen jashtė territorit tė vendndodhjes sė njė shtėpie, ose prone, nėpėrmjet disa kutive tė vogla. Personalisht kam parė disa nga kėto kuti, tė cilat zakonisht pėrmbajnė njė copė tė vogėl tel bakri, ose njė pllakė tė vogėl bakri. Kushtojnė fare lirė pėr t'u bėrė, disa qindarka, dhe pastaj i shesin me mijėra lekė. Ėshtė e qartė se me se kemi tė bėjmė nė kėtė rast.

Ekzistenca e kėtyre tė ashtuquajturave reze nuk ėshtė provuar. Ato nuk kanė tė bėjnė, as me fushėn gravitacionale elektrike tė tokės, as me radioaktivitetin e tokės. Qė nė shekullin e 19-tė, Helmholtz e mohonte ekzistencėn e tyre.

Sot fizikantė dhe gjeologė tė dėgjuar, si fjala vjen profesor Pump, profesor Kirchenheimer, profesor Paskual Jordan nė Gjermani, mohojnė ekzistencėn e tyre. Mbeten megjithatė dy mundėsi. Ka disa kafshė dhe disa njerėz qė janė tė ndjeshėm ndaj fushės manjetike tė tokės.

Po nė rast se ekranizimi ka tė bėjė me kėtė ndjeshmėri, atėhere matja e pasojave do tė bėhej me aparate shkencore dhe jo me njė kutiēkė, apo me njė pendul. Mundėsia e dytė ėshtė tė presupozosh se bota ka njė fushė mediumistike, tė cilėn mund ta perceptosh nė mėnyrė klervuajante nėpėrmjet aftėsive medium tė praktikantėve tė pendulit dhe fuqive tė tjera medium.

Ky presupozim, qė nuk ėshtė krejt pa bazė, duhet provuar dhe mbetet i fshehur nėn njė vello tė errėt dhe mistike. Sidoqoftė, ka pasoja, po tė kėrkosh tė merresh me aparate tė tilla, tė ashtuquajtura ekranizuese dhe radioesthezi.

Nėse njeriu kėrcėnohet, pėrse tė mos i drejtohet Perėndisė? "Kush banon nė strehėn e Mė tė Lartit, pushon nė hijen e tė plotfuqishmit, do t'i thotė Zotit: "Ti je streha ime dhe kėshtjella ime, Perėndia im tė cilit i besoj" (Psalm 91).

36. Simbolizmi numerik


Simbolizmi numerik ėshtė njė labirinth i komplikuar dhe njerėzit me natyė supersticioze e kanė shumė tė vėshtirė tė ēlirohen prej tij. Numri mė i njohur ėshtė numri 13, si njė numėr qė sjell fatkeqėsi. Ka shumė hotele qė nuk kanė dhoma me numrin 13.

Kur isha student nė Heidelberg, kisha njė dhomė nė konvikt me numrin 12a. Nė tė majtėn dhe tė djathtėn time ishin dhomat 12 dhe 14; dhe kjo nė njė ambjent universitar! Le tė shikojmė historinė e njė pastori luteran, me tė cilin kam patur disa takime tė veēanta.

I/118. Pastorin e kishin thirrur nė njė pagėzim, njė miku i tij qė ishte mjek. Pas ceremonisė sė pagėzimit, pastorin e ēuan nė dhomėn e ngrėnies sė familjes.

Ai shfaqi shumė shqetėsim, kur pa se sa vende kishin shtruar nė trapez. I tha mikut tė tij, doktorit: "Nuk mund tė ulem. Trapezi ėshtė shtruar pėr 13 veta dhe kjo nuk ka pėr tė dalė pėr mirė." Doktori u habit dhe i tha: "Si e thua ti kėtė qė je pastor?

Njerėz si ti nuk kanė supersticione." Ndoqi njė bisedė plot humor, po pastori qėndronte seriozisht nė tė tijėn. Sė fundi vendosėn qė fėmijėve t'u shtronin nė dhomėn tjetėr, qė tė mos ishin 13 vende nė tavolinė.

Pas tre muajve, fėmija mė i vogėl i pastorit u sėmur dhe vdiq. Mjeku vajti nė varrim. Rrugės duke u kthyer nga varrimi, ra fjala pėr ceremoninė e pagėzimit. Doktori u pėrpoq pėrsėri t'u rezistonte ideve supersticioze tė pastorit. Po atė natė vetė fėmija i pastorit u sėmur dhe vdiq tė nesėrmen. Kur u varros fėmija, pastori i tha mjekut: "Po tani e beson qė 13 ėshtė numėr i keq?"

Ē'mund tė thuash kėtu pėr mesazhin kristian qė predikonte pastori, kur shikon supersticionet e tij?

Gjithė jeta e pėrditshme ėshtė e mbushur me numra qė marrin njė simbolikė tė veēantė. Fjala vjen, konsiderohet gabim tė blesh bileta llotarie mė datėn 13 tė muajit. Nuk ėshtė mirė tė mbjellėsh njė numėr ēift farash.

Njė numėr tek zogjsh ka perspektivė mė tė mirė rritjeje, sesa njė numėr ēift. Njė anije nuk duhet tė niset pėr lundrim nė datėn 13 tė muajit. Mendohet se sjell fatkeqėsi, po tė jesh i treti qė ndez cigaren nga njė ēakmak i pėrbashkėt.

Tre kryqe tė vizatuara mbi njė derė, ose dritare, thuhet se sjellin fat. Eshtė mirė t'i largojmė sytė nga kėto ide supersticioze e t'i kėrkojmė Zotit tė na mėsojė qė t'i "numėrojmė ditėt tona nė mėnyrė tė atillė qė tė fitojmė njė zemėr tė mėnēur" (Psalmi 90:12).

37. Spiritizmi

Sot spiritizmi ėshtė njė lėvizje e pėrbotshme. Profesori Blanke nė Zyrih ka llogaritur se rreth 70 milionė veta merren sot me spiritizėm, tė cilėt vijnė nga drejtime tė ndryshme fetare. Kėtė temė e kam trajtuar edhe nė librin Krishti apo Satanai, prandaj nuk dua tė bėj pėrsėritje.

Spiritizmin e ndeshim nė formėn e vizioneve spiritiste, ngritjen e tavolinės, lėvizjen e pasqyrės, shkrimin automat, tė folurėn trans, shfaqjen e tė vdekurve, ose materializimin, eskursionet e shpirtit, telekinezėn (lėvizja e objekteve pa ndonjė mjet fizik), shfaqjen dhe zhdukjen e objekteve nė dhoma tė mbyllura, po ashtu edhe pėrndjekjen dhe mbrojtjen magjike.

Shfaqja e fantazmave, po ashtu, mund tė pėrfshihet nė kėtė listė. Me rėndėsi nė kėtė sferė janė edhe kultet fetare spiritiste. Le tė shikojmė disa shembuj:

I/119. Njė grua 57-vjeēare jetonte nė njė shtėpi ku bėheshin mbledhje spiritiste. Natėn, nė intervalin midis orės 12 deri 1, nė shtėpi bėhej njė zhurmė e tmerrshme. Ngriheshin mobiljet dhe lėviznin objekte nėpėr shtėpi.

Njė natė, u thyen 40 shishe me lėng frutash e zarzavatesh nė qilar, ndonėse ndodheshin nė njė dhomė tė mbyllur. Sė fundi gruaja vajti nė njė shtėpi tjetėr. Zhurmat pushuan, po natėn i dukej sikur e kapte njeri nga fyti dhe i zinte frymėn. Sa herė qė pėrmendėte emrin e Jezu Krishtit, ēlirohej.

I/120. Njė besimtare kristiane e angazhuar nė probleme sociale ishte nė shtėpi me pushime. Natėn dėgjonte tė trokitura. E frikėsuar, filloi tė lutet. Atėhere iu bė sikur iu zu fryma. U interesua dhe pyeti se kush kishte banuar nė shtėpi dhe mėsoi se disa anėtarė tė S.S-ve kishin mbajtur mbledhje spiritiste nė atė shtėpi nė kohėn e luftės.

Gruaja u kėshillua me njė besimtar. Ai u lut qė fryma e keqe tė largohej nga shtėpia. Pas kėsaj, gruaja e tij filloi tė kete depresione qė vazhduan pėr 10 javė rrjesht.

I/121. Njė grua mė tregonte se fqinji i saj ishte spiritist me aftėsi klervuajante. Njė herė, ai i kishte vajtur nė shtėpi dhe i kishte thėnė: "Fėmija yt ėshtė nė rrezik tė madh. Ki kujdes." Pas dy javėsh fėmijėn e shtypi makina. Edhe spiritisti vetė kishte pasur njė vdekje tė tėmerrshme.

I/122. Njė grua besimtare njė herė vajti te njė spiritist qė ta ndihmonte tė shėrohej me magji. Pas kėsaj, ajo humbi sigurinė e shpėtimit nė besim. Filloi tė ketė depresione dhe e mundonin ide vetėvrasjeje. Pėrveē kėsaj, filloi tė pijė cigare e pije alkoholike pa masė dhe tė bėjė njė jetė tė shthurur seksuale.

I/123. Njė grua vente pėr disa vite me radhė nė disa mbledhje spiritiste. Sė fundi arriti tė hyjė vetė nė kontakt me frymėt, pa ndihmėn e mediumit. Gjatė ditės ajo ishte nė gjendje tė fliste me to sikur tė ishin tė afėrmit e saj. Fėmijėt e kėsaj gruaje kanė tė gjithė depresione dhe ide vetėvrasjeje.

I/124. Njė spiritist mė tregonte se, pėr 30 vjet me radhė, kishte pasur njė frymė tė pėrtejme qė e drejtonte. Kjo frymė i thoshte se ēfarė duhet tė bėnte dhe ai gjithmonė i bindej.

Njė herė, fryma e urdhėroi tė vente tė takonte njė ēift, tė cilėt kishin edhe ata kontakte me frymė tė pėrtejme, po nuk ishin akoma nė gjendje tė komunikonin plotėsisht me botėn e frymėve. Fryma e pėrtejme i dha spiritistit adresėn korrekte tė ēiftit.

Ēifti i tregoi spiritistit se ata kishin filluar tė merreshin me ngritjen e tavolinės, po nuk e kishin pėrvetėsuar kėtė teknikė. Spiritisti u tregoi se si tė komunikonin me frymėt. Fryma drejtuese i tha spiritistit po ashtu se nė pėrjetėsi, pas vdekjes, do tė kishte njė detyrė tė rėndėsishme.

Si besnik qė kishte qėnė gjatė viteve, do tė merrte njė post tė lartė ndėr frymėt e botės tjetėr. Spiritisti kishte besim tė plotė tek ato qė i ishin thėnė e premtuar. Nė pėrfundim tė bisedės sonė, mė tha: "Njė ditė do tė mė njihni nė pėrjetėsi". Kur i fola pėr rreziqet e kėtij komunikimi me frymėt, ai mė tha se isha verbuar.

I/125. Njė djali 11 vjeēar nuk i mbahej urina. Prindėrit u pėrpoqėn me tė gjitha mėnyrat ta ndihmonin qė tė shėrohej nga kjo sėmundje, po pa sukses. Sė fundi, e ėma e djalit vajti tek njė spiritist qė praktikonte magji tė zezė.

Spiritisti bėri magji mbi njė rrobė tė djalit. Pastaj djali duhej ta vishte kėtė rrobė dhe vėrtet, pas kėsaj, u bė mirė. Mė vonė, kur u rrit, nė moshėn e rinisė, u pėrpoq tė bėjė vetėvrasje. Njė natė, e motra e tij qė ishte besimtare, shumė e shqetėsuar pėr tė vėllanė, filloi tė lutet natėn pėr tė. Kur, nė njė ēast, ajo dėgjoi e tmerruar njė tė bėrtitur.

I vėllai erdhi i tronditur nė dhomėn e saj dhe i tregoi se ishte pėrpjekur tė vriste veten. Ai i tha se, papritur, i kishte dalė pėrpara fytyra e saj, nė ēastin kur vinte lakun nė fyt. Ėshtė njė fakt i njohur se, eksperimentet me magji dhe spiritizėm, shpesh tė ēojnė nė depresione dhe mendime vetėvrasjeje.

Duhet tė pėrmendim kėtu veēanėrisht edhe spiritizmin qė praktikohet nė Brazil. Brazili ėshtė njė bazė e fortė e spiritizmit. Atje gjen tė gjitha format e spiritizmit duke filluar nga spiritizmi i quajtur Kardek, qė ka njė orientim social, deri te format kriminale nė kultin Makumba.

Nuk mund tė mos lėvdosh aktivitetin bamirės tė disa grupeve qė i takojnė lėvizjes Kardek. Ata kanė ndėrtuar shkolla, spitale, shtėpi fėmijėsh, shtėpi banimi, salla konferencash dhe shumė objekte tė tjera. Nė Kuritiba vizitova "Albargo noturno".

Gruaja qė ishte pėrgjegjėse atje, njė person shumė i kėndshėm, na dha gjithė informacionin qė kėrkonim dhe na tha gjithė krenari: "Vetėm nė Brazil kemi 30 milionė anėtarė. Nė 20 vjet ky numėr do tė jetė rritur duke arritur ndoshta gjysmėn e popullsisė". Ėshtė fakt se spiritizmi ka njė rritje tė dukshme.

Ėshtė interesante tė dėgjosh edhe shpjegimet mbi besimin e tyre. Gruaja qė sapo pėrmenda na shpjegoi: "Njerėzit riinkarnohen pas njė intervali tė gjatė kohe. Sipas veprave tona nė kėtė jetė, tė mira, ose tė kėqia, na pret ngjitja, ose zbritja nė jetėn qė vjen." Njė princip tė tillė kanė edhe fe tė ndryshme tė lindjes.

Nė pėrgjithėsi ėshtė rruga e shpėtimit nėpėrmjet veprave, po nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me atė qė thotė Bibla.

Lidhur me format kriminale tė spiritizmit, do tė flasim kur tė pėrmendim kultin Umbanda dhe Makumba.

Nuk mund ta pėrfundojmė kėtė pikė pa pėrmendur edhe format fetare tė spiritizmit qė gjejmė nė Britaninė e madhe dhe nė Amerikė. Duke vizituar Britaninė, kam parė se ka shumė kisha spiritualiste nė gjithė vendin.

Kur kėto kisha bėjnė shėrbimin e tyre, predikimin nuk e mban njė pastor, po njė medium, i cili flet nėn influencėn e frymėve tė pėrtejme. Personi flet duke qėnė nė gjendje transi dhe shikon e flet me tė vdekurit. Po Bibla na thotė se, praktika tė tilla, janė tė papranueshme e tė pėshtira pėr Perėndinė (Levitikus 20:27) dhe Dhefteronomi 18:10-12).

38. Sugjestionimi mendor


Sugjestionimi mendor ėshtė njė kapitull shumė i keq i magjisė. E kam trajtuar disi kėtė problem nė librin tim Seelsorge und Okkultismus (Kėshillimi kristian dhe okultizmi), kėshtu qė po pėrmend vetėm disa shembuj qė demonstrojnė pasojat e rėnda tė trajtimit me sugjestionim mendor.

I/126. Njė burrė qė vuante nga tuberkulozi nė mushkėri, vajti te njė specialist. Radiografia tregoi njė kavitet nė mushkėri nė madhėsinė e njė veze pule. Pacientin e ēuan menjėherė nė njė spital nė Davos, Zvicer. Doktori i tha sė shoqes se ishte njė rast pa shpresė.

Nėna e pacientit vendosi tė shkonte tek njė praktikant i okultizmit nė Maria Einsiedel, me emėr Grätzer. Pėr njė pagesė tė konsiderueshme, Grätzer-i ra dakort ta trajtonte pacientin me ndihmėn e sugjestionimit mendor. Nė kundėrshtim me prognozėn e mjekut dhe tė vetė pacientit, trajtimi ishte shumė i suksesshėm.

Megjithatė, qė pas kėsaj, qėndrimi fetar i pacientit, ashtu si edhe karakteri i tij, ndryshuan shumė. Pushoi sė vajturi nė kishė dhe preu lidhjet me gjithēka qė kishte pėrmbajtje fetare. Filloi tė rendė pas njė jete qejfesh me vese dhe liri seksuale. Madje kishte edhe ide vetėvrasėse.

Shqetėsimet psiqike dhe nervore e detyruan tė kėrkojė ndihmė. Po sa herė qė i thuhej tė lutej, nuk kishte as pėrqėndrim, as kujtesė. E ndjente veten sikur ishte diku larg. Ndjenja e tė qėnit diku larg, e cila shkaktohet shpesh si pasojė e lutjes, ėshtė njė simptomė e njohur e magjepsjes.

I/127. Nė disa zona tė Zvicerės, shumė mjekė i dėrgojnė raste tė vėshtira tek njerėz qė praktikojnė sugjestionimin mendor. Njė pastor, i cili vete shpesh tek tė sėmurėt nė spitalin Shėn G. tregon se, pacientė qė janė trajtuar me sugjestionim mendor, nuk duan tė dėgjojnė fjalėn e Perėndisė. Jo vetėm janė tė pandjeshėm ndaj fjalės sė Zotit, po edhe kundėrshtarė tė saj.

I/128. Njė djalė 19 vjeēar kishte ekzemė. Vajti tek njė shėronjės qė pėrdorte sugjestionimin mendor dhe magjinė e zezė. Si u trajtua me sugjestionim mendor, ekzema iu zhduk menjėherė. Po qėndrimi i tij i brendshėm, pas kėsaj, ndryshoi krejt. Mė parė ai lexonte Biblėn dhe lutej regullisht, po pas kėsaj, u bė depresiv dhe i humbi ēdo dėshirė pėr tė lexuar dhe pėr t'u lutur.

Sugjestionimi mendor ėshtė paralelja demoniake e ndėrmjetėsimit me lutje qė bėn besimtari kristian. Kushdo qė ėshtė i lidhur me Krishtin dhe ka vetė pėrvojėn se, si Krishti iu pėrgjigjet lutjeve, mund ta kuptojė lojėn e Satanait.

39. Supersticioni

Supersticioni ėshtė njė mėnyrė tė menduari e tė vepruari shkėputur nga Perėndia dhe pėrmban vendime dhe veprime krejt absurde. Kėtė mund ta ilustrojmė duke parė njė shembull nė librin e Johann Kruse-s Hexen unter uns (Shtrigat midis nesh).

I/129. Njė grua u shtrua nė spital nė Haltern, Gjermani, tre javė pasi qe martuar. Kishte disa plagė shumė tė rėnda, tė cilat e ēuan deri nė vdekje. Pėrpara se tė vdiste, arriti t'u thotė personelit tė spitalit se plagėt ishin rezultat i drurit qė kishte ngrėnė nga i shoqi dhe familja e tij.

Njė fallxhore nga Gelsenkirchen kishte thėnė se ajo ishte magjistare. Si qe martuar gruaja, kishte rėnė njė epidemi ndėr dhėntė e familjes sė tė shoqit; prandaj kishin thirrur edhe fallxhoren.

Sipas kėshillės sė kėsaj tė fundit, gruan fatkeqe e kishin mbyllur nė njė dhomė tė errėt dhe e kishin torturuar pėr vdekje duke e rrahur e duke mos i dhėnė pėr tė ngrėnė. Shumė tė bindur pėr vėrtetėsinė e fjalėve tė fallxhores, familja e tė shoqit i kishte zbatuar porositė e saj deri nė fund. Mė vonė i arrestuan, edhe ata, edhe fallxhoren.

I/130. Kėtė histori e kam dėgjuar nga njė pastor. Kishte vajtur njė herė njė person tek ai dhe i kishte kėrkuar nėse mund t'ia pagėzonte tė birin tė djelėn e ardhme.

Kur iu tha se tė djelėn qė vinte ishin edhe dy fėmijė tė tjerė pėr t'u pagėzuar, burri kėrkoi ta pagėzonte tė birin nė njė datė tė mėvonshme, se mendonte qė ėshtė ters po tė pagėzohej fėmija i tij i treti nė radhė. Pastori u pėrpoq t'i shpjegonte se nuk ishte kėshtu, po pa dobi, dhe kėshtu u la qė pagėzimi tė bėhej njė ditė tjetėr.

Ka shumė ide supersticioze, veēanėrisht lidhur me ditė martese e pagėzimi. Thuhet pėr shėmbull se, kur lind njė fėmijė, sė pari duhet e ėma tė vejė me tė nė kishė dhe rrugės nuk duhet tė flasė me njeri.

Thonė, po ashtu, se ėshtė ters tė dalėsh me karrocė me fėmijėn pėrpara se ky i fundit tė jetė pagėzuar. Mendohet se sjell fat, po tė kapėsh buqetėn me lule tė nuses, ose po tė kapėrcesh me nusen pragun e derės. Po nė rast se i besojmė me gjithė zemėr Zotit dhe nė gjithė rrugėt e jetės sonė rrėfejmė se i takojmė atij, nė jetėn tonė nuk do tė ketė vend pėr ide dhe zakone supersticioze.

40. Shenjat profetizuese

Ka shumė shenja qė mendohet se janė tė rėndėsishme pėr jetėn tonė, tė cilat pėrcaktojnė e influencojnė ato ēka bėjmė. Po fillojmė me disa shembuj.

I/131. Njė kryeplak i kishės rreth 80 vjeē, mė tregonte kėtė histori. E shoqja i kishte vdekur rreth 25 vjet mė parė dhe, pėr vdekjen e saj, i kishin lajmėruar qė mė parė.

Kur e pyeta se, si i kishin lajmėruar, mė tha se njė rrėnjė ishte rritur jashtė sipėrfaqes sė tokės nė oborrin e tyre dhe kjo ishte gjithnjė njė shenjė se do tė vdiste njė person i familjes. Kur i thashė se ky ishte vetėm njė supozim, ose hamendje, ai vazhdoi tė insistojė nė tė tijėn.

I/132. Njė grua tha se njė natė, tri orė tė shtėpisė kishin pushuar sė punuari dhe kjo donte tė thoshte se dikush nė familje do tė vdiste. Megjithatė, nuk ndodhi asgjė e tillė.

Ka disa shenja qė mendohet se paralajmėrojnė ngjarje tė mira: patkoi i kalit, njė lloj kėpurdhe, derrkuci, trifili me katėr fletė, lulja mos-mė-harro, nusja e pashkės, njė pėlhurė merimange nė dhomėn e gjumit, bredhi, merimanga e madhe, lloje tė ndryshme lulesh, dy kometa nė njė natė etj. Ka edhe proverba tė ndryshme qė thonė se, po tė gjesh njė karficė, do tė tė vejė dita mbarė, ose rima tė ndryshme qė ia kėndojnė nuses qė t'i vejė mbarė.

Shenja qė sjellin tersllėk janė p.sh. njė njeri gungaē, njė grua plakė qė tė pret rrugėn nė mėngjes, tė kryqėzohen krahėt, kur pėrshėndet njeri duke i dhėnė dorėn, tė djegėsh degė tė gjelbėra nė baēe, tė humbasėsh rrethin e martesės, dy lugė nė njė pjatė, tė tundėsh njė djep bosh, tė derdhėsh kripė, tė kryqėzosh thikėn dhe pirunin mbi pjatė, njėshi spathi dhe katra karo, njė kordon perlash.

Po ashtu konsiderohet gjė e keqe, po tė tė dalė pėrpara njė procesion varrimi nė ditėn e martesės, tė hedhėsh njė objekt me majė, tė derdhet uji i rrobave qė ziejnė, tė jetė edhe njė pastor nė anijen nė tė cilėn udhėton, tė hapėsh njė ēadėr brenda nė shtėpi.

Disa shenja lidhen pastaj me ngjarje tė caktuara si p.sh kur tė ha hunda, do tė thotė se do tė marrėsh njė lajm tė ri, njė mace qė pastron veshėt, do tė thotė se do tė tė vijė njė mysafir, qeni qė ha bar, paralajmėron shi, hasi dhe mbretėresha spathi paralajmėron vdekje, njė thikė qė bie me majė nė dysheme, paralajmėron fatkeqėsi, oshėtima nė veshė, ose paralajmėron njė haber tė keq, ose tregon se dikush flet keq pėr ty, e shumė tė tjera si kėto.

Po ashtu edhe klithmat e zogjve tė ndryshėm kanė kuptime tė caktuara, p.sh e qara e qyqes paralajmėron vdekje, thirrja e kukumjaēkės paralajmėron plotėsimin e njė dėshire, thirrja e qukapikut tė gjelbėr lajmėron shi. Korbi nė ēati ėshtė shenjė e keqe etj.

Po ashtu, s'ėshtė mirė tė tregosh njė ėndėrr pėrpara se tė kesh ngrėnė mėngjes. Vetė ėndrrat kanė shumė interpretime. Po tė shikosh nė ėndėrr njė pėrmbytje, kjo paralajmėron fatkeqėsi; po tė shikosh zogj pule, peshk, fėmijė, ose shi, kjo ėshtė shenjė e mirė. Po tė shikosh qyqen nė ėndėrr, do tė ndodhė njė aksident, po tė shikosh sikur je duke thyer akull, do tė shkosh nė njė shtėpi tjetėr etj.

Nė literaturėn e shumtė okulte gjenden edhe librat egjyptianė tė ėndrrave, tė cilat interpretojnė tė gjitha llojet e ėndrrave.

Po Bibla na thotė: "Nė qoftė se del njė profet midis jush, ose njė qė shikon ėndrra, dhe ju jep njė shėnjė, ose njė mrekulli...mos i dėgjoni fjalėt e atij profeti, ose tė atij qė shikon ėndrra." (Dhefteronomi 13:1-3) dhe tek Mattheu 12:39: "Ky brez i lig e adulter kėrkon njė shenjė." Vetė Jezui i paralajmėronte njerėzit e kohės sė tij me kėto fjalė: "Hipokritė, faqen e tokės dhe tė qiellit dini ta shquani, po kėtė kohė pse nuk e shquani?" (Lluka 12:56). Kjo pyetje ėshtė e vlefshme edhe pėr kohėn tonė.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Alfabeti i Djallit!

Mesazh  Fikrro prej 14.07.10 11:55

41. Shkenca Kristiane

Pėr arėsye tė pasojave qė sjell, Shkenca Kristiane radhitet nė lėvizjen okulte. Themeluesja, Mary Baker Eddy, ishte nė fillim spiritiste. Ajo mėsonte se vdekja e sėmundja mund tė mposhten me fuqinė e mėndjes sė vetė individit.

Po akoma sot nuk ka prova pėr kėtė. Tė gjithė ata qė kanė besuar nė Shkencėn Kristiane, duke pėrfshirė edhe vetė themeluesen, kanė vdekur. Gjatė pėrvojės sime kėshilluese, mė kanė tėrhequr vėmendje tė ashtuquajturit praktikantė.

Nga pasojat qė rrjedhin, detyrohesh tė mendosh se nė radhėt e tyre ka njerėz qė merren me okultizėm. Shumė veta mė kanė treguar se, kur janė larguar nga kjo lėvizje, janė persekutuar nga praktikantėt e saj.

Para disa vitesh u botua ditari i Mary Baker Eddy-t. Ajo shkruante se fuqitė mendore mund tė pėrdoren jo vetėm pėr tė shėruar, po edhe pėr tė dėmtuar njė person. Kėtė ajo e quante "mal-practice". Kjo ėshtė njė provė e asaj qė praktikantėt e lėvizjes Shkenca Kristiane i persekutojnė ata qė pėrpiqen tė largohen nga lėvizja.

I/133. Njė person qė kishte qėnė aktiv nė Shkencėn Kristiane e kuptoi gabimin e e tij dhe e lajmėroi lėvizjen se do tė largohej prej saj. Mori njė letėr nga qėndra e lėvizjes nė Boston, nė tė cilėn i thuhej se do tė bėhej pishman.

Pas kėsaj e mbėrtheu papritur njė sėmundje. I binte lėkura luspa-luspa si e gjarpėrit. Kjo i ndodhi dy herė; tė tretėn vdiq.

Kam ndeshur shpesh raste tė tilla nė fushėn e magjisė. Magjistarėt mund tė shkaktojnė sėmundje tek tė tjerėt po aq thjeshtė si edhe mund tė tė shėrojnė nga sėmundjet.

I/134. Si ishte pėr shumė vjet anėtare e Shkencės Kristiane, njė grua gjeti rrugėn e besimit tek Krishti dhe u largua nga sekti. Ajo vuan qė atėhere nga tundime tė ndryshme dhe ėshtė e bindur se praktikantė tė Shkencės Kristiane punojnė kundėr saj.

I/135. Njė fėmijė 6 vjeēar u sėmur. Gjyshėrit ishin anėtarė tė Shkencės Kristiane dhe i thanė nėnės sė fėmijės: "Sonte do tė pėrqėndrojmė mendimin tonė mbi fėmijėn. Do tė bėhet mirė." Tė nesėrmen, e vjehrra vajti tek nusja dhe i tha: "Kam pėrshtypjen se djali ėshtė mė mirė.“ Nėna u pėrgjigj: "Ai vdiq sot nė ora 12 tė natės."

Herė pas here Shkenca Kristiane boton shkrime tė zbukuruara me shprehje kaq tė bukura kristiane, saqė shumė besimtarė tė thjeshtė gėnjehen. Nė kėtė kategori hyn edhe Christian Science Monitor, ose njė shembull tjetėr, libri i Agnes Sanford-it Heilendes Licht (Drita Shėruese), qė ndonėse i shkruar nė mėnyrė tė shkėlqyer, nuk ėshtė sipas Fjalės sė Perėndisė.

42. Shkopi dhe Penduli

Nė vitet e fundit, pėrdorimi i shkopit dhe pendulit ėshtė ngritur nė nivelin e njė shkence tė quajtur radiestezi. Pėr kėtė arėsye, nuk ėshtė edhe kaq e lehtė ta analizosh kėtė praktikė ashtu si degėzime tė tjera tė parashikimit tė fatit, sepse ėshtė ngatėrruar me hipoteza dhe presupozime tė ndryshme.

Kėtu po kufizohem vetėm me disa shembuj se, mbi tė ashtuquajturat baza shkencore tė pėrdorimit tė kėtyre mjeteve, kam folur hollėsisht nė librat e mia Kėshillimi pastoral dhe okultizmi dhe Krishti apo Satanai.

I/136. Njė miku im pastor mė tregonte kėtė histori: "Mbaja mbledhje nė njė vend pranė Zyrihut. Konstatova se vinin jashtėzakonisht shumė njerėz tė mė takonin nė kohėn e parashikuar pėr biseda kėshilluese. Pėr ēudinė time, mė shumė se gjysma e atyre qė vinin, donin tė bisedonin pėr ēėshtje qė kishin tė bėnin me okultizmin.

Njė nga ata qė erdhėn pėr t'u kėshilluar, ishte njė burrė qė kishte pėrdorur pendulin dhe kishte edhe tė tjera aftėsi tė jashtėzakonshme. Ai pėrdorte si referencė njė libėr tė njė Abbe Mermet, po kishte edhe njė pėrvojė tė gjėrė personale.

Me pendulin, ai ishte nė gjendje tė diagnostikonte sėmundje, tė pėrcaktonte barėrat mjekėsore qė duheshin pėr sėmundjen, madje gjente edhe vendin ku ishin mbytur njerėz nė liqenin e Zyrihut. Po ashtu, mund tė tė jepte informacione tė ndryshme pėr njerėz qė kishin vdekur, ose ishin zhdukur.

Duke biseduar me tė, kuptova se nuk isha nė gjendje t'i pėrgjigjesha me argumenta shkencore. Nuk isha i kualifikuar sa duhet pėr tė diskutuar me tė mbi ēėshtjen. Ato qė thoshte dukeshin tė pranueshme. Po Zoti mė vuri njė pyetje nė mendje qė t'ia them. Kjo hodhi dritė mbi gjithė problemin.

E pyeta a kishte pasur pasoja, si pasojė e kėtyre aftėsive tė jashtėzakonshme. Atėhere ai mė tregoi pėr njė rast kur kishte pėrdorur pendulin, qė tė gjente njė byrzylyk qė kishte humbur diku nė male. Kishte shkarė e kishte rrėshqitur gjatė faqes sė malit. Nė ēastin e fundit i kishte zėnė kėmba diku dhe. Njė natė mė pas, e kishte zgjuar njė figurė e zezė qė ishte ndeshur me tė. I tmerruar kishte thirrur emrin e Jezuit dhe figura ishte zhdukur menjėherė.

I/137. Njė besimtar nė shėrbim tė Ungjillit, nga Zyrihu, mė tregoi kėtė histori. Njė grua 50 vjeēare kishte qėnė pėr shumė kohė e sėmurė. Njė familje, tė njohur tė saj, e kėshilluan t'i drejtohej njė praktikanti tė pendulit. Ky person kishte ēajra tė ndryshme dhe, pastaj, me ndihmėn e njė penduli, zgjodhi njė dhe ia dha gruas ta merrte me vete.

Gruas nuk i vajti nė mendje se po ngatėrrohej me magji, po mė vonė, si dėgjoi njė bisedė mbi kėto gjėra, ajo u shqetėsua dhe vajti tek ky besimtar pėr t'u kėshilluar. Ishte e sigurtė se nuk kishte pasur ndonjė pasojė negative nga veprimi i saj. Personi qė mė tregonte historinė, megjithatė, u shqetėsua pėr tė dhe i tha tė luten.

Pas disa muajsh, gruaja erdhi pėrsėri tek ai dhe i tregoi se ē'kishte ndodhur tėrė kėtė kohė qė nga takimi i tyre i parė. Asaj sikur i kishin rėnė perde nga sytė dhe kishte kuptuar se ishte futur nė njė rreth magjie.

Megjithatė, biseda kėshilluese e kishte ndihmuar atė tė ēlirohej se, vetėm pas kėsaj bisede, ajo kishte filluar tė kuptonte se sa shumė ishte ngatėrruar nė kėtė rreth. Po tani mjegulla qė ishte dėndėsuar rreth saj, po shpėrndahej. Jeta e saj e besimit ishte ndryshuar plotėsisht.

I/138. Njė grua shtatzėnė kėrkoi nga njė praktikant i pendulit qė t'i gjente me anėn e pendulit, nėse do tė lindtėte djalė, apo vajzė. Gruaja e bėri kėtė pėr tė dy fėmijėt dhe, sot qė fėmijėt janė rritur, vuajnė qė tė dy nga shqetėsime tė ndryshme si pasojė e kėsaj praktike.

I/139. Nė njė kripore kishte shpėrthyer njė tubacion dhe iu kėrkua njė praktikanti tė pendulit tė gjente se ku kishte ndodhur shpėrthimi. Praktikanti kėrkoi t'i jepnin planin e kripores dhe, me ndihmėn e pendulit, pėrcaktoi se ku ishte vendi i shpėrthimit.

U vėrtetua se ishte ashtu siē tha ai. Mė vonė, ai iu tha pėrgjegjėsve tė kripores se ata mund t'ia kishin evituar mundimin duke i dėrguar thjeshtė planin e kripores, pa qėnė nevoja qė ta thėrrisnin tė vente deri atje.

I/140. Njė nėnpunės nga Zvicera pėrdorte pėr shumė vjet me radhė pendulin. Kolegėt e tij shpesh e kishin paralajmėruar pėr pasojat qė mund tė sillte kjo.

Njė ditė ai u rėzua pėrpara njė treni dhe humbi kėmbėt. Iu amputuan qė tė dyja dhe plagėt nuk i mbylleshin. Pas ca kohėsh iu hapėn vrima nė vendin ku ishin amputuar kėmbėt dhe nga vrimat dilnin me qindra larva krimbash. Nė kėtė gjendje i erdhi vdekja.

I/141. Njė grua 56 vjeēare vente shpesh tek fallxhorėt dhe, kur kishte qėnė e vogėl, mbi tė kishin pėrdorur shpesh pendulin. Ka vite tani qė vuan nga depresione dhe shpėrthime nervash.

I/142. Mbi njė djalė tė ri pėrdorėn pendulin pėr tė luftuar njė sėmundje. Pas kėsaj, djali ndjeu njė lehtėsim, po paralelisht filloi tė vuajė nga neuroza dhe bėnte pėrbetime e blasfemonte. Si pasojė e kėsaj gjendjeje, vajti tė kėrkojė ndihmė. Gjeti rrugėn e besimit te Krishti dhe, pas kėsaj, neurozat iu zhdukėn.

Pėrdorimi i pendulit, ose i shkopit, nė formė fizike, ose mentale ka bazė medium, edhe nė rastet kur duket i padėmshėm, ose kur gjoja mbėshtetet mbi parime shkencore, apo fshihet pas njė fasade kristiane.

Po tė qe e mundur tė vėrtetohej se pėrdorimi i pendulit ka njė bazė shkencore, kjo do tė qe bėrė me kohė, se penduli pėrdoret prej mijėra vjetėsh. Nuk mund tė themi se fajtor pėr kėtė ėshtė niveli i ulėt shkencor i kohės sė sotme! Praktika kėshilluese pastorale tregon konseguencat negative qė karakterizojnė gjithė praktikat magjike mediumistike.

Pėr kėtė arėsye, edhe kjo shkenca e ēuditshme e ashtuquajtur radiestezi, nuk ėshtė gjė tjetėr, veēse njė art okult. Ashtu siē thotė edhe Mattheu nė Ungjillin e tij (7:20) "Nga frutet e tyre do t'i njihni."

43. Telepatia

Duke lexuar kėtė libėr mund tė arrihet lehtė nė konkluzionin se tė gjitha fuqitė medium janė tė dėmshme. Po unė vetė nuk kisha ndėrmend tė bėja kėtė pohim. Duket se ekziston edhe njė zonė neutrale. Kėtė e ndeshim nė fenomenin e telepatisė.

Njė formė neutrale e telepatisė ekziston midis dy njerėzve qė duhen. Sa mė e madhe dashuria, aq mė e madhe ėshtė edhe harmonia dhe lidhja midis shpirtėrave tė tyre. Shpesh dy njerėz thonė e mendojnė tė njėjtat gjėra, edhe pa folur mė parė me njėri-tjetrin.

Kjo ėshtė telepatia e dashurisė dhe ėshtė forma mė e mirė e telepatisė.
Njė formė neutrale telepatie e kam gjetur edhe midis popujve e fiseve primitive, me tė cilėt kam pasur kontakt.

Fjala primitiv nuk ėshtė korrekte se shpesh kėta popuj tė ashtuquajtur primitivė kanė fuqi mendore mė tė zhvilluara se popujt e ashtuquajtur tė civilizuar. Njė miku im ėshtė nga fisi i Lapėve nė gadishullin Skandinav.

Njė kryetar i fisit tė tij kishte aftėsi telepatike. Nė sajė tė kėtyre aftėsive, ai komunikonte, ose mund tė thėrriste tė gjithė anėtarėt e fisit. Sipas thirrjes, gjithėsecili anėtar i fisit kuptonte nėse ishte fjala personalisht pėr tė. Mė vonė, kryetari i fisit gjeti besimin kristian.

E pyeta nėse, pas kėsaj, i kishte humbur aftėsitė e tij telepatike. "Vetėm pjesėrisht", m'u pėrgjigj. "Tani mund tė hyj nė lidhje vetėm me anėtarė tė familjes pėr t'iu komunikuar ndonjė gjė, po jo me anėtarė tė tjerė tė fisit." Kjo m'u duk shumė interesante, prandaj vazhdova ta pyes. "Mendon se kėto aftėsi janė mediumistike, apo demoniake?" "Nuk besoj tė jetė demoniake", m'u pėrgjigj, "se nė kohėn qė hyj nė komunikim me njerėzit e familjes, mund tė vazhdoj edhe tė lutem. Po ndjej se ka diēka demoniake nė lidhje me anėtarėt e tjerė tė fisit, se kur u bėra besimtar, e humba aftėsinė tė komunikoj me ta. Po mendoj se nė familje, si mjet komunikimi midis njerėzve qė duhen reciprokisht, s'mund tė ketė karakter demoniak.“

Mė bėnė shumė pėrshtypje ato qė tha se, dhe ai, shikonte njė linjė ndarėse midis formave tė telepatisė neutrale dhe demoniake.

Duhet thėnė se, format e telepatisė neutrale, pėrfshijnė njė hapėsirė tė vogėl. Po ashtu, nuk ka provė tė sigurt nėse aftėsia e kėtij kryetari fisi nga Skandinavia ishte njė dhunti neutrale, apo njė pasojė e fuqive tė tij tė mėparshme demoniake.

Duhet tė kemi shumė kujdes nė raste tė tilla, se djalli pėrpiqet tė shfrytėzojė ēdo rast pėr tė mashtruar besimtarėt. Nė punėn time kėshilluese kam ndeshur shumė forma okulte tė telepatisė nė praktikat spiritiste, si dhe nė sferėn e klervuajancės. Telepatia okulte ėshtė po aq e rrezikshme, sa ēdo formė tjetėr e praktikave okulte. Nga ana tjetėr, do tė ishte mėndjelehtėsi e madhe tė mohosh ekzistencėn e aftėsive telepatike.

45. Terapia e ngjyrave

Terapia e ngjyrave ėshtė njė specialitet i Zelandės sė Re. Mbėshtetet nė njė formė radiondjeshmėrie, tė cilėn e kemi shpjeguar mė me imtėsi nė pjesėn mbi pėrdorimin e shkopit dhe pendulit. Duam pėrsėri t'iu themi racionalistėve se kėtu, nuk kemi tė bėjmė me njė thes me gėnjeshtra dhe fallsifikime. Vėrtet qė njerėzit shėrohen, po ēmimi ėshtė shumė i lartė.

Tė gjitha format e shėrimeve pėrmbajnė idenė e diagnozės dhe terapisė. Si pėrmbahen kėto ide nė terapinė e ngjyrave? Pėr diagnozėn pėrdoret njė shkop ose pendul, ose njė pendul mekanik i quajtur skopus motor. Diagnoza mbėshtetet mbi fuqi mediumistike dhe jo mbi baza shkencore, si pretendojnė terapistėt e ngjyrave. Po e vėrtetojmė kėtė me njė shembull nga Zelanda e Re.

I/143. Njė i sėmurė e pyeti njė herė njė terapist ngjyrash nėse mund tė gjente sėmundjen e personit, edhe kur ky i fundit nuk ishte i pranishėm. Ai u pėrgjigj se po, dhe se mjaftonte qė personi i sėmurė ta merrte nė telefon.

Pastaj ai merrte njė pendul nė dorė dhe gjatė bisedės telefonike, nėpėrmjet kontaktit qė vendoset me zėrin, pėrcaktonte se cila ėshtė sėmundja. Pastaj pacienti e pyeti: "Mund tė pėrcaktosh sėmundjen e dikujt qė ndodhet nė njė vend tjetėr?" "Po, mjafton qė personi tė mė dėrgojė ndonjė objekt si shami, flokė etj. Unė pastaj pėrdor pendulin mbi kėtė objekt pėr tė diagnostikuar sėmundjen." Kėtė shėmbull ma treguan nė Palmerston North.

Ky ėshtė, pa dyshim, njė rast parashikimi mediumistik klervuajant dhe jo njė diagnozė shkencore. Kėtė e shikojmė qartė edhe nė deklaratėn e njė terapisti ngjyrash me emėr, i cili u shpreh: "Nuk kam nevojė pėr ndonjė objekt pėr tė pėrcaktuar sėmundjen.

Mjafton tė pėrqėndroj mendjen mbi personin e sėmurė dhe gjej se nga se vuan." Sigurisht, jo tė gjithė terapistėt e ngjyrave kanė aftėsi tė tilla dhe mėnyra mė e pėrhapur ėshtė tundja e pendulit mbi trupin e personit tė sėmurė, ose mbajtja e dorės sė tė sėmurit duke luajtur paralelisht pendulin mbi njė kuti me pej me ngjyra. Ka edhe variante tė tjera.

Tani dalim tek problemi i terapisė. Shumica e terapistėve tė ngjyrave zgjedhin njė pe me ngjyrė me anė tė pendulit dhe pastaj pacienti duhet ta tundė perin mbi pjesėn e sėmurė tė trupit tė tij. Kjo presupozon pėrhapjen e disa vibracioneve, tė cilat sjellin shėrimin. Po jo tė gjithė terapistėt pėrdorin penjtė me ngjyra. Disa prej tyre pėrdorin vetėm "fuqitė e tyre mendore" si influencė mbi pacientin.

Sigurisht kėto shėrime realizohen nėpėrmjet forcave sugjestive mediumistike. Kėshilluesi kristian nuk ėshtė kaq i interesuar nė natyrėn mjekėsore tė procesit tė shėrimit, apo nė numrin e shėrimeve, sesa nė pyetjen: "Cili ėshtė karakteri i kėtyre fuqive shėruese medium dhe ēfarė pasojash kanė ato mbi pacientin?"

Si kam ndeshur e vėzhguar forca mediumistike gjatė 35 vjetėve tė punės sime kėshilluese pastorale, mund tė them se, ndonėse kėto forca nuk mund tė barazohen direkt me forcat demoniake, ato janė njė derė e hapur pėr punėn e djallit.

Si kam thėnė edhe mė sipėr, kam pasur rast tė shoh ēfarė shkaktojnė ato tek personat qė futen nė lidhje me to dhe pasojat negative qė rrjedhin pėr besimin kristian dhe higjienėn psiqike tė njeriut. Prandaj edhe pėrpiqem tė gjej fjalė edhe mė tė forta pėr t'i paraljmėruar njerėzit pėr terapinė e ngjyrave dhe praktika tė tjera tė ngjashme.

Nė Zelandėn e Re ėshtė krijuar shumė konfuzion prej vetė predikuesve tė Ungjillit, tė cilėt nė mėnyrė pasive, ose aktive, janė marrė me terapinė e ngjyrave. Pse ngatėrrohen besimtarėt me forca tė tilla, nė vend qė t'i drejtohen Zotit qė t'i shėrojė, ose qė t'iu japė dhunti tė Frymės sė Shenjtė?

Nė librin tim I like New Zealand, do tė gjeni detaje tė tjera mbi kėtė temė dhe nė librin tim Christian Counselling and Occultism, kam trajtuar nė mėnyrė mė tė plotė bekgroundin shkencor tė radiondjeshmėrisė, si dhe tė pėrdorimit tė shkopit e pendulit.

46. Transferenca

Transferenca okulte na ēon nė njė sferė misterioze tė magjisė. E gjejmė edhe nė jetėn spirituale tė besimtarėve kristianė, nė forma tė ndryshme. Nė pjesėn mbi magjinė e vdekjes, kemi parė njė lloj transference nga tė gjallėt tek tė vdekurit. Shėmbulli i mėposhtėm na e ilustron kėtė:

I/144. Njė vajzė 20 vjeēare vdiq. Njė grua nė lagjen ku kishte banuar vajza, kishte njė xhumbė tė kuqe nė fyt dhe vajti nė varrimin e vajzės qė t'ia jepte xhumbėn me vete. U thanė disa fjalė magjike dhe ndodhi transferenca. Pas kėsaj, gruas iu zhduk xhumba.
Shpesh mė kanė rrėfyer njerėz tė ndryshėm se kanė pėsuar shok, kur kanė parė kufomėn e njė personi qė ka kryer vetėvrasje. Ja dy shembuj:

I/145. Njė i ri 16 vjeēar pa kufomėn e dikujt qė kishte bėrė vetėvrasje, qė po e nxirnin nga uji. Pas kėsaj, ai kishte vazhdimisht ide vetėvrasjeje. Njė zė i brendshėm i thoshte: "Var veten". Pa arritur tė 25 vjeēėt, ky i ri pėsoi njė krizė tė madhe nervore.

I/146. Njė vajzė u gjet nė bregun e njė lumi ndėrsa po nxirnin nga lumi kufomėn e njė fėmije 8-vjeēar qė qe mbytur. Vajza pėsoi njė shok dhe pėr 15 vjet nuk e mori veten. Pas kėsaj, gjithmonė kishte frikė kur afrohej pranė njė vendi me ujė, ose njė ure.

Tė dy kėto raste pėrshkruajnė njė tip transference tė njė natyre sugjestive.
Gjatė bisedave kėshilluese mė kanė thėnė shpesh se, aftėsitė okulte, si pėrdorimi i pendulit, ose magjepsja, mund tė transferohen nga okultisti tek njė person tjetėr. Njė besimtar kristian nuk duhet kurrė ta lejojė veten tė pėrdoret si kavje eksperimentesh pėr demonstrime okulte. Ja disa shembuj:

I/147. Njė pastor kishte njė praktikant tė pendulit nė kėshillin e kishės sė tij si presbiter. Ky i fundit mendonte se praktika e tij e pendulit kishte njė bazė shkencore. Njė herė, edhe vetė pastori u pėrpoq tė pėrdorte pendulin pėr tė zbuluar diēka, po nuk arriti. Atėhere, praktikanti i pendulit u pėrpoq ta ndihmojė duke i mbajtur krahun.

Menjėherė, penduli i kėrceu nė dorė. Pas kėsaj, edhe vetė pastori ishte nė gjendje tė pėrdorte pendulin. Po bashkė me kėtė aftėsi, tek ai u shfaqėn edhe depresione dhe tronditje tė besimit. Ai u lut shumė bashkė me tė shoqen dhe iu bė e qartė se transferenca e aftėsive tė zbulimit me pendul ishte bėrė shkak pėr depresionet.

Ai rrėfeu mėkatin dhe u ēlirua nga depresionet dhe, po ashtu, humbi edhe aftėsinė qė kishte fituar pėr tė pėrdorur pendulin.

I/148. Njė predikues lejoi qė njė praktikant i pendulit t'i kalonte aftėsitė e tij tek ai. Pas kėsaj, ai ishte nė gjendje tė zbulonte burime uji duke pėrdorur njė shkop.

I/149. Njė grua, qė ishte marrė gjithė jetėn e saj me magji tė zezė, nuk jepte dot shpirt. Si nė rastin e shumė personave tė tillė qė janė marrė me magji, asaj iu desh sė pari t'i transferonte fuqitė e saj shėruese si magjistare tek njė person tjetėr, qė pastaj tė ishte nė gjendje tė jepte shpirt.

Meqė nuk kishte farefis, ia kaloi aftėsitė e saj njė fqinje. Po edhe fqinja, kur i erdhi radha tė vdesė, nuk jepte dot shpirt. Dha shpirt vetėm kur njė nga mbesat e saj i mori aftėsitė e saj pėr tė shėruar. Po pas kėsaj, mbesa filloi tė vuajė nga ngėrēe dhe kjo vazhdoi pėr tetė muaj. Mjekėt nuk e konstatonin dot se nga i vinte. Mė sė fundi pastaj ngėrēet iu zhdukėn.

I/150. Njoh njė person qė kishte aftėsi tė pėrdorte fusha manjetike, i cili, pėrpara sa tė vdiste, ia kaloi kėtė aftėsi djalit tė tij tė madh.

Nė fushėn e magjisė sė dashurisė bėhen shumė transferenca. Duhet tė themi edhe njė herė se, nuk ėshtė fjala kėtu pėr persona tė sėmurė mėndėrisht qė kanė halucinacione seksuale, po pėr njerėz tė shėndoshė. Ka njė diferencė tė madhe midis tė dy rasteve se, persona qė janė ngatėrruar me okultizėm nė kėtė fushė, mund tė mbrohen dhe ēlirohen nėpėrmjet lutjes.

Pėrveē kėsaj, shqetėsimet zhduken duke u larguar nga personi dhe rrethanat qė e kanė shkaktuar kėtė gjendje. Po njė skizofren qė vuan nga halucinacione seksuale dhe qė ia atribuon ato sjelljes sė njė personi tjetėr, vazhdon t'i ketė halucinacionet edhe kur personi ėshtė me mijėra kilometra larg. Ja njė shembull.

I/151. Njė vajzė me njė jetė tė pastėr morale, filloi tė ndjekė mėsime tė shkollės sė mbrėmjes. Mėsuesi i saj ishte spiritist. Vajza ishte shumė simpatike. Gjatė orėve tė mėsimit, vajza vuri re se mėsuesi pėrpiqej ta afronte.

Ajo filloi tė ndjejė gjėra qė nuk i kishte ndjerė mė parė. I dukej shpesh sikur kryente akt seksual me tė nga distanca. Pėrveē kėsaj, filloi tė ketė ėndrra profetike dhe pėrvoja telepatike. Kur vajti pėr pushime, vazhdoi tė ketė kėtė gjendje tė ēuditshme, po ndjente se influenca e mėsuesit mbi tė ishte mė e vogėl, sa mė larg tij qė tė ndodhej.

Eksperienca e marrėdhėnieve seksuale qė provonte vajza ndodhte vetėm brėnda njė distance prej afro 16km.

I/152. Gjatė njė bisede kėshilluese, doli nė dritė njė fakt, tė cilin e kisha ndeshur nė disa raste. Njė grua, qė ishte medium spiritist, pėsoi njė aksident. Theu kėmbėn dhe legenin. Ishte tre muaj nė allēi. Muajin e tretė gruaja pati njė abort.

Doktori u habit shumė se, duke gjykuar sipas madhėsisė sė embrionit, duhej tė kishte qėnė vetėm dy muaj shtatzėnė. E pyeti gruan a kishte pasur marrėdhėnie seksuale gjatė kėsaj kohe, ndonėse ai vetė ishte i sigurtė se jo, sepse gjithė pjesa e legenit tė saj kishte qėnė nė allēi.

Ia hoqėn allēinė dhe e vunė pėrsėri nė allēi pėr njė periudhė tjetėr prej tre muajsh. Nė muajin e tretė gruaja pati prapė njė abort. Atėhere ajo pranoi se ishte medium dhe kishte pasur marrėdhėnie seksuale psiqike me tė shoqin dhe kėshtu kishte mbetur shtatėzėnė.

Ėshtė e vėshtirė qė njeriu tė pranojė njė rast tė tillė si ky i fundit pėr tė vėrtetė, sepse kapėrcen kufijtė e llogjikės tonė njerėzore. Procese teleplasmike tė kėtij lloji ndeshen shpesh nė spiritizėm.

Edhe nė sferėn e dashurisė seksuale, ekzistojnė baza tė tilla spiritiste, po kėtu fenomenet marrin njė nga format mė tė pėshtira qė mund tė ekzistojnė. Kam shumė raste tė tilla nė skedarėt e mi, po as qė nuk do tė guxoja tė botoja kėtė material tė tmerrshėm.

Edhe misionarėt na rrėfejnė pėr pėrvoja tė tilla nga zonat ku shėrbejnė. Si mbrojtje tė brendshme, tė kemi gjithnjė parasysh t'ia nėnshtrojmė mėndjet dhe mendimet tona disiplinės sė Frymės sė Shenjtė, duke i vėnė gjithnjė qė tė lahen me gjakun e Krishtit tė derdhur pėr ne.

Transferenca mund tė ndodhė edhe nė lidhje me njė jetė intensive lutjeje. Kushdo qė lutet intensivisht pėr njė person qė ėshtė ngatėrruar nė gjėra okulte, duhet vazhdimisht ta vėrė veten nėn mbrojtjen e Krishtit, ndryshe ekziston rreziku i njė transference. Kjo ndodh veēanėrisht nė rastet e nėnshtrimit okult, demonizimit dhe pushtimit nga demoni. Ja disa shembuj:

I/153. Njė grua u lut pėr njė person qė ishte pėrpjekur tė bėnte vetėvrasje. Pas ca kohe, filloi edhe ajo vetė tė kishte idera tė tilla.

I/154. Njė besimtar lutej pėr dikė qė ishte i sėmurė dhe kishte idera vetėvrasjeje. Sė fundi edhe ai vetė filloi tė ketė idera vetėvrasjeje. Personi qė kishte qėnė i sėmurė, sė fundi vrau veten. Po nė atė ditė, besimtari qė qe lutur pėr tė, pati njė tundim tė jashtėzakonshėm qė t'i jepte fund jetės, ndonėse akoma nuk kishte marrė njoftim qė personi, pėr tė cilin qe lutur kaq kohė, kishte bėrė vetėvrasje.

I/155. Njė predikues Pendikostjan kishte vėnė disa herė duart mbi kryet e njė personi tė sėmurė. Mė vonė, u sėmur ai vetė nga po ajo sėmundje, madje edhe vdiq.

I/156. Njė oficer ishte lutur pėr njė person qė kishte nėnshkruar se i takonte Djallit. Ky person ishte edhe sadist. Pas disa muajsh lutjeje intensive, edhe oficeri vetė filloi tė rrahė tė shoqen dhe t'i pėlqejė kjo gjė. Njė natė i tha asaj: "Sonte do tė doja tė hyja nė kontakt me botėn e nėndheshme".

I/157. Njė infermiere kishte kontakt me njė prostitutė dhe kishte pasur biseda kėshilluese me tė. Ajo filloi tė lutet intensivisht pėr gruan. Prostituta u ēlirua nga jeta e saj e kaluar, po infermierja, pas kėsaj, filloi tė ketė tundime tė forta seksuale. Kishte dėshira tė papėrmbajtura seksuale, tė cilat kishin qėnė tė panjohura pėr tė mė parė. Duke ndėrmjetėsuar me anė tė lutjes, kishte ndodhur procesi i transferencės. Nga njė anė ēlirim, nga ana tjetėr njė opresion.

I/158. Njė pastor interesohej shumė pėr tė sėmurė dhe shpesh i mbante tė sėmurėt nė shtėpinė e tij. Herė pas here, ai kishte parė me sytė e tij se si njerėz tė sėmurė ishin shėruar nėpėrmjet lutjes.

Pas disa kohėsh, njė fėmijė i tij filloi tė shfaqė shenja depresioni. Si vunė duart mbi tė, ashtu si thuhet tek Jakovi, kapitulli 5, fėmija u shėrua. Po pas kėsaj, pastori vendosi tė mos mbante mė nė shtėpi njerėz qė vuanin nga depresione.

I/159. Njė peshkop ishte spiritist aktiv pėr shumė vite me radhė. E bija e tij, shumė e bukur, ishte e lidhur me tė gjitha llojet e veseve qė mund tė mendohen. Pinte shumė, pinte duhan, merrte edhe drogė. Jeta e saj seksuale nuk njihte kufij.

Po qėllimin kryesor ajo e kishte tė tundonte e tė shtynte nė mėkat njerėz besimtarė nė shėrbim tė Ungjillit. Njė herė, nė njė rreth kristian qė qe mbledhur nė njė shtėpi, me pyetjet dhe pėrgjigjet e saj inteligjente, vajza tėrhoqi vėmėndjen e pastorit qė drejtonte mbrėmjen. Si bisedoi me tė, pastori e ftoi dhe nė shtėpi tė tij pėr tė biseduar. Ajo tha se, ndonėse donte tė besonte, nuk ishte nė gjendje.

Pastori u pėrpoq tė lutet me tė, po vajza nuk mundej. Duke dashur ta inkurajojė, pastori i vuri dorėn mbi sup dhe i tha njė varg nga Bibla. Po si bėri kėtė, ai ndjeu njė tronditje tė madhe t'i pėrshkojė gjithė trupin. Iu errėsuan tė gjitha dhe iu duk se po fundosej nė njė humnerė tė zezė. I doli njė thirrje e dėshpėruar nga buzėt.

Kur dėgjuan kėtė thirrje, njerėz tė tjerė qė ishin nė shtėpi dhe gruaja e tij hynė nė dhomė. Pas disa minutash, qė pėr pastorin ishin orė tė tėra, ai erdhi nė vete. Vajza e pa nė sy me njė shprehje dinake e tė ligė nė fytyrė dhe e pyeti: "E more vesh tani se kush jam unė? Kam mposhtur edhe shumė tė tjerė!" Mė vonė vajza rrėfeu se kishte arritur tė tundonte e tė ēonte nė mėkat njė figurė tė njohur, besimtar kristian.

Ajo e kishte ftuar qė tė bisedonte me tė ēėshtje teologjike, po pastaj, ia kishte arritur qėllimit qė ai tė tradhėtonte gruan duke bėrė dashuri me tė. Vajza tha edhe emrin e tij. Pas kėsaj eksperience me vajzėn e demonizuar, pastori qė mė tregonte historinė, tre javė kishte depresione tė thella.

Vetė vajza pastaj pas disa kohėsh bėri vetėvrasje. Po pastori, lavdi Zotit, u kurua nga depresionet. Atėhere u pėrpoq tė shkonte tė takonte edhe personin qė kishte pėrmendur vajza, me mendimin qė ndoshta mund ta ndihmonte. Doli se historia kishte qėnė e vėrtetė dhe personi, pas episodit me vajzėn, kishte hequr dorė nga gjithė aktiviteti i tij kristian.

Ndėrmjetėsimi dhe kėshillimi janė njė betejė kundėr fuqive tė padukshme tė errėsirės. Shumė veta kanė rėnė nė kėtė fushė beteje. Duhet vazhdimisht tė jemi tė armatosur me armėt e Frymės sė Shenjtė. Tek Letra Efesianėve, Pavli shkruan: "Mbi kėto tė gjitha, merrni mburojėn e besimit, me tė cilėn do tė mund tė shuani tėrė shigjetat e ndezura tė tė Ligut."

I/160. Njė rast tronditės transference ma ka treguar gruaja e njė misionari nė Kinė. I shoqi kishte qėnė tek njė magjistare kur kjo e fundit kishte qėnė duke vdekur. Nė rini tė saj kjo magjistare ia kishte pėrkushtuar veten Djallit dhe mbante nė mėnyrė simbolike kordona nė krahė qė duhet tė ishin githmonė tė lidhura.

Misionari foli me tė, kur ajo ishte nė shtratin e vdekjes, mbi Ungjillin dhe filloi tė luftojė pėr shpėtimin e shpirtit tė saj. I tha se Krishti mund ta shpėtonte akoma, edhe pse ajo ia kishte dedikuar gjithė jetėn e saj Djallit. "Pėrpiqu ta bėsh kėtė hap", i tha ai, "Zgjidhi kėto litare si shėnjė e largimit tėnd prej Djallit.“ Filloi njė luftė e tmerrshme midis Ungjillit dhe forcave tė liga tė magjisė. Nė fund fitoi hiri i Zotit.

Nė pragun e vdekjes, gruaja ia dorėzoi jetėn e saj Zotit. Mori njė palė gėrshėrė dhe preu kordonėt. Ndėrkaq, nė shtėpinė e misionarit ndodhi njė ngjarje tragjike. Vajza e madhe e misionarit i kishte dhėnė tė vėllait tė vogėl dy vjeēar njė farė tė pjekur.

Djali e kishte gėlltitur. Papritur, fara i mbeti nė fyt dhe atij iu zu fryma. I ati do t'i kish bėrė njė tė ēarė nė fyt e do ta kishte shpėtuar, po ai gjendej tek magjistarja. E ėma nuk guxonte ta bėnte kėtė. Familja u lut mbi djalin qė kishte humbur ndjenjat. Kur papritur, nė kohėn qė po luteshin, djali hapi sytė dhe u buzėqeshi tė gjithėve.

Pastaj mbylli sytė i qetė dhe vdiq. Misionari, i ati i djalit, arriti nė shtėpi pak kohė mė pas. Vėrtetuan se djali kishte vdekur tamam nė ēastin kur magjistarja kishte prerė kordonėt. Koincidencė? Njė person qė nuk ka pėrvojė me magjinė do tė thoshte se ishte njė rastėsi. Po puna kėshilluese e besimtarėve kristianė tregon tė kundėrtėn.

Nė procesin e transferencės ēlirohen njerėz tė lidhur dhe lidhen njerėz qė janė tė lirė. Megjithatė, kjo nuk do tė thotė se kemi kėtu tė bėjmė me njė fakt tė pashmangshėm. Nė rastin e sipėrpėrmendur, fatkeqėsia mund tė ishte evituar, nė rast se misionari, nė mėnyrė tė ndėrgjegjshme do ta kish vėnė gjithė familjen nėn mbrojtjen e Jezu Krishtit, nė kohėn qė kishte vajtur tek magjistarja.

Ėshtė shumė e kėshillueshme qė, nė rastet kur kemi tė bėjmė me magjistarė dhe medium tė fuqishėm, tė kėrkojmė ndihmėn e besimtarėve tė tjerė qė tė luten pėr ne. Dy veta, nė kėto raste, janė mė mirė se njė, dhe shpesh ėshtė e nevojshme tė ngrihet edhe njė grup lutjeje pėr tė mbėshtetur aktivitetin e atij qė punon me magjistarė, ose medium.

Gruaja e misionarit e lidhi mbytjen e fėmijės me aktivitetin kėshillues tė tė shoqit. Po vdekja e fėmijės nuk qe mė kot se, pas kėsaj, ndryshoi pėr tė mirė edhe qėndrimi i kishės sė tyre ndaj disa problemeve.

Ata qė quhen se janė besimtarė kristianė, apo kristianė qė janė tė tillė si pasojė e tradicionit familiar dhe nuk kanė eksperiencėn e luftės spirituale, nuk do ta besojnė njė histori tė tillė.

Edhe mjekė qė njohin vetėm orientimin shkencor nė punėn e tyre, do tė protestojnė me mosbesim. Po ē'rėndėsi ka? Faktet e Dhjatės sė Re, nė tė cilat pėrfshihet edhe mbytja e 2000 djajve qė u futėn tek derrat, tregon se sa dritėshkurtėr ėshtė mėndja e njeriut.


47. Umbanda dhe Makumba

Kultin e Umbandės e njojta nė Porto Alegre nėpėrmjet profesor Krebs, gjatė njė udhėtimi leksionesh nė Brazil.

Kulti Umbanda, qė nė Brazil ka vlerėn e njė feje shtetėrore, ka njė natyrė tė pėrzier. Origjinėn e tij e gjen tek kultet e negėrve tė Afrikės qė erdhėn si skllevėr. Pastaj u shtuan praktika magjike tė indianėve tė Amerikės, disa elemente spiritiste dhe njė komponente e katolicizmit.

Hierarkinė Umbanda mund ta pėrshkruajmė si mė poshtė. Koka e lėvizjes ėshtė Kulti i Atit (Pia de Santo), ose kulti i nėnės (Mae de Santo). Prej tyre varen Filhas de Santo, bijtė dhe bijat e shėnjta tė sektit.

Nė fakt, kėta janė Samba, ose me fjalė tė tjera medium.

Njė takim i Umbandės pėrbėhet nga katėr pjesė: flijimi i parė, gjatė sė cilit, ata qė pranohen, spėrkaten me gjakun e njė kafshe, pastaj takimi i hapur, gjatė tė cilit ata bien nė njė lloj ekstaze duke kėrcyer me orė tė tėra, pastaj njė festė e dashurisė dhe pastaj vendosja me rregull e objekteve tė kultit.

Ai qė kėrkon tė kuptojė natyrėn e vėrtetė tė kėtyre shėrbimeve fetare tė Umbandės, zor se do tė marrė njė pėrgjigje tė saktė. Sipas njė opinioni tė pėrgjithshėm, nėpėrmjet kėrcimit, kulti i nėnės mbushet me frymėn e Perėndisė tė cilit ajo i takon. Pastaj ajo u jep bekimin atyre qė janė tė pranishėm, u jep disa paralajmėrime tė shkurtėra, marton ēiftet qė janė tė pranishme dhe ve duart mbi tė sėmurėt.

Anėtarėt e kultit, po ashtu, mund tė vallėzojnė deri nė marrėzi dhe kėshtu tė mbushen me frymėn e perėndisė kult.

Ėshtė e tepėrt tė themi se takime fetare tė kėsaj natyre nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me besimin e vėrtetė kristian, pa ēka se nė to shfaqen edhe njė sėrė simbolesh kristiane.
Makumba ėshtė akoma mė i ēuditshėm. Ata tė kultit Umbanda nuk duan nė asnjė mėnyrė t'i ngatėrrosh me ata tė kultit Makumba. Ata mendojnė se Makumba ėshtė njė formė e ulėt kriminale e spiritizmit, kurse Umbanda njė formė superiore spirituale.

Fjala Makumba nuk ka ndonjė prejardhje tė caktuar. Shumė thonė se vjen nga emri i njė kėrcimtari tė Jongo-s, Kumba.

Magjia qė praktikonte ky i fundit quhej Makumba. Tė tjerė thonė se fjala, vjen nga njė frymė e quajtur Kiumba, njė demon qė shkaktonte shkatėrrime.
Makumba ėshtė njė pėrzierje e magjisė sė zezė dhe njė forme kriminale tė spiritizmit. Kulti, nė mėnyrė tė hapur, vėrtitet rreth Perėndisė sė tė keqes dhe shkatėrrimit. Sipas Biblės, emri i tij i vėrtetė ėshtė Lucifer, ose Baalzebub. Presupozohet se ky Perėndi mbėshtetet nga njė hierarki e tėrė demonėsh qė quhen eksu.

Qėllimi kryesor i Makumbės ėshtė tė gjejė rrugė dhe mėnyra pėr tė persekutuar armiqtė, ose pėr t'u mbrojtur nga armiqtė. Pėr tė arritur kėtė qėllim, pasuesit e Makumbės bėjnė flijime nė udhėkryqe pėr eksu-tė, qė mendohet se kalojnė shpesh nė kėto pika. Po mė mirė ta ilustrojmė kėtė me njė shembull.

I/161. Njė burrė vajti nė njė mbledhje tė Makumbės dhe pyeti nėse mund ta vrisnin gruan e tij. Drejtuesi i kultit mori njė kukull tė vjetėr dhe, nė mesnatė, e mbajti pėrpara hėnės qė po zvogėlohej. Pastaj nguli disa herė njė gjilpėrė nė trupin e kukllės duke thėnė disa mallkime dhe fraza magjike.

Pastaj kukllėn e lanė nė njė kryqėzim bashkė me disa flijime. Nė kėtė mėnyrė iu kujtohej demonėve qė ta vrisnin gruan e burrit. Po gruaja nuk vdiq, po vdiq burri nė vend tė saj. Me fjala tė tjera, magjia nuk zuri atė qė ishte e pafajshme, po atė qė ishte fajtor. Perėndia nuk ia lėshon askujt pushtetin e tij. Vetėm ai sundon mbi jetėn dhe vdekjen, jo demonėt.

Nuk po merrem mė me Makumbėn, sepse kam folur pėr tė nė librin tim Jesus auf allen Kontinenten.

Megjithatė desha tė pėrmend njė histori tjetėr. Nė Rio de Janeiro njojta njė grua qė kishte drejtuar Makumbėn pėr 23 vjet. Pas kėsaj, ajo u ēliruar prej kėtij kulti, nėpėrmjet njė veprimi tė fuqishėm tė Perėndisė. Sot ajo jeton si lajmėtare e Krishtit dhe u tregon njerėzve rrugėn pėr tek Shpėtimtari i saj.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alfabeti i Djallit!

Mesazh  I panjohur prej 14.07.10 15:43

te lutem a mund te me tregosh si ti heq disa lythe qe kam tek dora ...kam disa qe prej vitesh nuk me ikin...si mund ti heq ato vete .....Lexova materialin qe keni vene ju per heqjen e lytheve ,por skeni dhene fjalet magjike qe permenden.....a funksionon ???te lutem nje pergjigje.
avatar
I panjohur

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alfabeti i Djallit!

Mesazh  Fikrro prej 14.07.10 17:22

Per heqjen e lythave duhet qe:


"Nje kokerr e qibritit shpresoj qe e dinin se qka eshte qibriti,e merreni dhe dikush duhet qe ti numeroj me kujdes lythat qe i ke ne cilin do vend te trupit duhet ti numerosh ato lytha,p.sh nese ke 10 lytha atehere fillon duke numeruar deri ne 10 duke e sjell qibritin kah akrepat e ores kur te numerojsh deri ne 10 me qibrit fillon ta sjellesh tash qibritin kah ana e kundert te akrepave te ores e duke numeruar ne kete menyre 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,dhe ne fund thuaj "asnje" kete e bene 10 here pasi qe ke 10 lytha."

Nese ke 20 lytha e bene kete 20 here,nese 30 e bene 30 ..........e keshtu me radhe.
Ne kete menyre nena ime ka hequr lythat e saja,shpresoj se do tet largohen edhe ty.

Ti mos u brengos lythat jane shenja te perkohshme here e kurdo ato do tet largohen edhe vetvetiu.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alfabeti i Djallit!

Mesazh  I panjohur prej 14.07.10 18:11

[quote="I panjohur"][quote="I panjohur"]
fikrro shkruajti:Per heqjen e lythave duhet qe:


"Nje kokerr e qibritit shpresoj qe e dinin se qka eshte qibriti,e merreni dhe dikush duhet qe ti numeroj me kujdes lythat qe i ke ne cilin do vend te trupit duhet ti numerosh ato lytha,p.sh nese ke 10 lytha atehere fillon duke numeruar deri ne 10 duke e sjell qibritin kah akrepat e ores kur te numerojsh deri ne 10 me qibrit fillon ta sjellesh tash qibritin kah ana e kundert te akrepave te ores e duke numeruar ne kete menyre 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,dhe ne fund thuaj "asnje" kete e bene 10 here pasi qe ke 10 lytha."

Nese ke 20 lytha e bene kete 20 here,nese 30 e bene 30 ..........e keshtu me radhe.
Ne kete menyre nena ime ka hequr lythat e saja,shpresoj se do tet largohen edhe ty.

Ti mos u brengos lythat jane shenja te perkohshme here e kurdo ato do tet largohen edhe vetvetiu.

Nuk e di cfare eshte Qibriti????ti dukesh me dialekt nga Kosova por ne te Shqiperise nuk e dime kete fjale ..te lutem ma sqaro me mire....cka eshte kjo??
Pastaj numerimi per cdo lyth behet nga 1....10 dhe nga 10.....1 .....nese kam 10 lytha i bie te numerosh 20 here (nje here ne krah te drejte dhe nje here ne krah te kundert /per cdo lyth)
kete qibritin e prek me vendin ku kam lythin?????dhe filloj e numeroj duke leviz qibritin njehere ne krahun orar dhe nje here ne krahun kunder-orar???
Keshtu e kuptova une....nese e kam kuptuar gabim te lutem ma shpjegoni me mire.
Ne cdo lyth sa here duhet te numeroj?????(a i bie 2 here nje here nga 1.....10 dhe njehere nga 10....1 ???????
avatar
I panjohur

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alfabeti i Djallit!

Mesazh  Fikrro prej 14.07.10 18:58

Qibriti ndryshe quhet edhe fije shkrepese!

Qibriti eshte nje fije druri ne maje ka sulfur e cile nese ferkohet me kutin e vet fitohet flake.

Degjo nese ke 10 lytha atehere kete veprimin e meposhtem duhet ta perseritesh 10 here:

"fillon numerimi duke e sjell qibritin kah akrepat e ores deri ne 10 p.sh 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,pastaj fillon numerimin nga na e kundert e karepave te ores p.sh 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1 dhe thuaj (asnje).Kete pastaj e bene perseri fillon numerimin duke sjell kokrren e qibritit kah akrepat e ores deri ne 10 perseri thuaj ,pastaj mbrapsht e thuaj perseri (asnje) e keshtu me radhe."

Ky nuk eshte nje ritual magjik as nuk duhet te thuhet ndonje fjale magjike thuhet qe thjesh numerimi mbrapsht ti zhduk lythet.

Kujdes kur te numerosh lythet qe i ke duhet te jene te caktuara sa lytha i ke aq duhet ta perseritesh sjelljet me qibritin.Shpresoj se me ke kuptuar,per qfardo mos pa qartersie me shkruaj ne fikrro@postribe.com.Te pershendes.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alfabeti i Djallit!

Mesazh  Fikrro prej 19.07.10 20:47

Djalli dhe punėt e tij!

Ekziston djalli?

Shumė njerėz nuk besojnė qė ka djall. Por djalli ėshtė pjesė e realitetit. Pėr kėtė n’a siguron libri i Perėndisė, Shkrimi i Shėnjtė. Ekzistencėn e tij e vėrtetojnė po ashtu dhe fenomenet e pėrmbinatyrshme dhe tė vėrteta qė kryen djalli me organet e tij tė ndryshme. Suksesin mė tė madh djalli e korr kur arrin tė n’a bindė qė nuk ekziston djalli.

Sipas Shkrimit tė Shėnjtė pra, djalli nė fillim ishte ėngjėll i ndritur plot dritė, quhej Eosfor. Nė njė moment deshi nė mėnyrė arrogante tė bėhej dhe ai Perėndi dhe t’a ngrinte fronin e tij mė lart se yjet. Menjėherė ra poshtė si vetėtimė prej qiellit duke rrėmbyer me vehte dhe njė nga ushtėritė e ėngjėjve. Tė gjithė kėta ėngjėj u bėnė “ėngjėj tė pafundshmėrisė/errėsirės”, demonė.

Djalli, ose Satanai, ėshtė armiku mė i madh i njeriut. E urren pėr vdekje njeriun, ashtu si dhe gjithė krijesat e Perėndisė. Djalli ishte shkaku qė mėkatoi njeriu dhe tė hidhej jashtė Parajsės. Mė tej bėri gjithēka tė mundur qė t’a ēonte njeriun nė mashtrim, nė degjenerim moral, nė prishje dhe shthurrje.

Por Perėndia si njeridashės qė ėshtė, nuk e la krijesėn e tij tė torturohet dhe tė vuajė. Me mishėrimin e Tij, me mrekullitė e Tij, me mėsimet e Tij hyjnore, me vdekjen e Tij mbi Kryq dhe mė pas Ngjalljen e Tij tė lavdishme “dėrrmoi prangat e punėve tė djallit”, dhe shpėtoi njerėzit nga tirania e tij.

Me punėn shpėtimtare tė Krishtit, djalli nuk ėshtė mė “sundues i botės”. Fuqia e tij u kufizua, por nuk u zhduk tėrėsisht. Vazdhon edhe pas ardhjes sė Krishtit nė tokė tė veprojė me energjitė e tij nėpėr botė, sa herė dhe me aq sa i lejon Zoti, dhe do tė vazhdojė kėshtu deri nė Ardhjen e Dytė tė Krishtit kur tė bėhet dėnimi i tij pėrfundimtar.

Si vepron djalli?

Nė vazhdim do tė pėrmendim disa nga punėt e satanait tė cilat dėshmojnė ekzistencėn e tij si dhe urrejtjen e tij pa fund ndaj njeriut.

A) Tė demonizuarit

Prova mė bindėse e ekzistencės sė djallit janė njerėzit e demonizuar. Njerėzit e demonizuar janė njerėz brenda tė cilėve, me lejimin e Perėndisė, jetojnė dhe veprojnė demonėt. Kur e zė kriza njė tė demonizuar, bėn veprime tė frikėshme dhe mbinjerėzore. Fytyra tij shndėrrohet krejt duke u bėrė e egėr, tund me shpejtėsi kokėn dhe e kthen nga mbrapa, nxjerr thirrje tė llahtarshme, shan dhe thotė fjalė turpe, nxjerr shkumbė nga goja, hidhet nė zjarr, nė ujė etj.

Kėto fenomene bėhen zakonisht kur ėshtė hėna e plotė. Dhe kėtė gjė e bėn djalli, pikėrisht atėhere, me qėllim qė tė bindė njeriun qė hėna ka fuqi mbinatyrore ndaj njeriut.

Kryen veprime tė mbinatyrshme: njeriu i demonizuar i zgjidh prangat me tė cilat e kanė lidhur sikur tė ishin penjė, i thyen me dorė gurėt prej ēimentoje sikur tė ishin shkarpa (karateja pra…) dhe tė gjitha kėto pa pėsuar asgjė.

Zbulon tė fshehta personale tė njerėzve, apo mėkata qė ka bėrė dikush (zakonisht ato mėkatat qė nuk janė rrėfyer), dhe e poshtėron tjetrin nė publik.

Gjatė kohės sė Liturgjisė Hyjnore, ose kur ndodhet pėrpara lipsanash shėnjtorėsh ndjen zjarr qė e djeg. Pėrpara Kryqit tė Zotit ndjen qė po therret.

Tė gjitha kėto nuk janė fenomene thjesht natyrore, as sėmundje nervash. Janė veprime tė mbinatyrshme tė frymėrave tė ndyra tė cilat ndodhen brenda njeriut tė mjerrė.
Shkaqet e demonizimit

Nėse do t’a kishte nė dorė djalli, do tė hynte brenda tė gjithė njerėzve dhe do t’i demonizonte tė gjithė. Por kėtė gjė nuk ia lejon Perėndia. Lejon vetėm nė raste tė veēanta tė ndodhė njė gjė e tillė, dhe kėtė gjė e lejon pėr arėsye tė cilat i di vetėm Ai.

Zakonisht, lejon Perėndia djallin tė hyjė nė ndonjė njeri:
1) Nė qoftė se ai njeri ka shkuar nė magjistarė. 2) Nė qofte se ka kryelartėsi tė madhe, dhe e lejon Zoti kėtė gjė me qėlllim qė tė pėrulet. 3) E lejon Zoti djallin tė hyjė nė ndonjė njeri me qėllim qė t’u japė mėsim tė mirė prindėrve pėr ndonjė mėkatė tė madhe qė mund tė kenė bėrė. 4) Ka patur raste qė janė demonizuar fėmijė kur i kanė mallkuar, ose kur nėna e tyre ju ka thėnė “ju marrtė djalli”.

Se si shėrohen tė demonizuarit do t’a shtjellojmė mė poshtė. Por duhet tė dini qė mundet qė pėr shkak tė sė keqes qė ndodh tė pendohet edhe i demonizuari edhe gjithė familja e tij, dhe kėshtu duke shkuar nė Kishė, me lutjet, parakliset dhe kreshmėt e tyre tė shpėtojnė.

B) Magjitė

Shumė veta thonė qė magjitė nuk janė tė vėrteta. E megjithatė janė tė vėrteta. Shpesh-herė dėgjojmė shumė njerėz tė ankohen nga dhimbje koke apo sėmundje tė tjera, pa patur ndonjė shkak natyror. Gjithashtu vihen re shpesh-herė sherre dhe shamata pa asnjė shkak nėpėr familje, prishje tė fejesave apo martesave, dėshtime apo disfata tė njėpasnjėshme nė jetė etj. Tė gjitha kėto mund tė lidhen me objekte tė ndryshme qė mund t’i kenė lėnė nėpėr oborret e shtėpive tė tyre, si pėrshembull qime, krėrė, sapunė, kocka lakuriqė-nate, qirinj, kordele, thonj etj.

Si bėhen magjitė?

Magjia nė esencė nuk ėshtė tjetėr gjė veēse adhurim i djallit, i satanait, i shejtanit, i qoftė largut. Magjistarėt dhe magjistaret janė “priftėrinjtė” e djallit. Me thirrje dhe lutje tė ndryshme satanike derdhin energjinė e tyre demoniake mbi objekte tė ndryshme. Kjo energji demoniake mė pas transferohet mbi atė i cili e merr atė objekt.

Kujdes tė madh ju lutem! Mund tė dėgjojmė magjistarėt t’i luten Perėndisė, Hyjlindėses Mari, apo shėnjtorėve; mund tė shohim qė kanė edhe ikona, temjan etj.

Akoma mė tepėr, mund tė pėrdorin dhe “ujin e nxehtė” qė pėrdoret gjatė Liturgjisė Hyjnore, apo ujė tė bekuar (ajazmo). Le tė mos e lemė djallin tė n’a i hedhė. Shkrimi i Shėnjtė thotė qė djalli me qėllim qė tė mashtrojė dhe tė tėrheqė nė udhėn e tij njeriun, akoma dhe nė ėngjėll drite shndėrrohet (Let. II-tė e Pav. Korinth. 11:14).
Veprimi i magjisė

Magjistarėt mund tė veprojnė mbi natyrėn e pallogjikshme. Pėr shembull, mund tė ndėrhyjnė me energjinė e tyre dhe tė shkaktojnė dėme nė bujqėsi, ose tė ngordhin kafshė etj. Por kryesisht veprojnė ndaj njeriut.

Paraqiten si njerėz tė mirė dhe ju premtojnė viktimave tė tyre qė do t’iu japin ēfarė tė duan: pasuri, punė, bashkim nė rastin e ēifteve, shėrim nga sėmundje tė ndryshme etj. (magjia e bardhė nė terminologjinė e tyre). Disa nga kėto gjėra dhe mundet edhe t’i realizojnė, me lejimin e Perėndisė sigurisht. Por rezultati pėrfundimtar ėshtė e keqia qė i shkaktohet njeriut nga kėto punė.

Shėn Joan Gojėarti thotė qė “edhe sikur tė tė shėrojė djalli, mos mendo se tė bėri mirė. Ndofta i bėri mirė trupit por dėmtoi tepėr rėndė shpirtin tėnd. Sepse djalli vetėm tė keqen di tė bėjė. Unė do preferoja mė mirė tė vdes sesa tė rend nė armiqtė e Krishtit.”

Pėrveē kėtyre pra, magjistarėt dhe magjistaret kėnaqin dhe pasionet hakmarrėse tė njerėzve. Kėshtu shkakton urrejtje dhe poterre me qėllim qė tė ndahen ēiftet bashkėshortore, tė ndodhin sėmundje tė pashėrueshme, tė shkaktohen aksidente, vrasje, tė kryhen krime makabre etj. (magjia e zezė sipas magjistarėve).

Dhe tė gjitha kėto bėhen me pagesė tė madhe parash. Shpesh-herė me mashtrime dhe premtime tė gėnjeshtėrta marrin pasuri tė tėra nga njerėz naivė.

Nė mbledhjet e tyre adhuruese tė magjisė sė zezė bėhen gjėra tė frikėshme dhe tė llahtarshme. Mblidhen nė vende tė izoluara, pyje, qilare apo vėnde tė tjera si kėto. Nė kėto vėnde prania e gjakut ėshtė e domosdoshme.

Pėr kėtė arėsye vrasin njerėz – preferojnė fėmijė – ose vrasin kafshė dhe thithin gjakun e tyre. Pėrveē kėtyre bėjnė dhe orgji tė turpshme. Simbol tė tyre kanė yllin hebraik me pesė cepa.
Mėsyshja

Njė lloj tjetėr magjie qė pėrdorin ėshtė dhe mėsyshja – tė marrėt mė sy. Njerėz tė liq shohin me sy demoniak tjetrin qė ėshtė mirė (gėzon shėndet, ėshtė i lumtur, ka para, ėshtė i pashėm, ka suksese nė jetė etj.) dhe me bashkė-energjinė e satanait i shkaktojnė tė keqe.

Nė kėto raste duhet tė rendim menjėherė nė Kishė, dhe vetėm nė Kishė, ku prifti n’a lexon njė lutje/efqi tė veēantė kundėr mėsyshjes. Asnjėherė nuk duhet tė shkojmė nė gra qė largojnė mėsyshjen me “kėndime”, gra kurbate/evgjite apo persona tė tjerė, sepse mund tė jenė magjistare apo magjistarė dhe mund tė shkaktojnė probleme akoma mė tė mėdha.

Kė zenė magjitė?

Magjitė zenė ata njerėz tė cilėt nuk jetojnė ndėrgjegjshmėrisht jetė kristiane. Mė konkretisht, magjitė zenė:
Gjithė ata qė jetojnė nė mėkatė (kurvėri, shkelje tė kurorės bashkėshortore etj). Gjithė ata qė nuk venė nė Kishė dhe nuk ndjekin Liturgjinė Hyjnore. Liturgjia Hyjnore ėshtė zjarr qė djeg tė ligun. Magjia ze gjithashtu edhe tė gjithė ata qė nuk shkojnė nė rrėfim dhe nuk kungohen.

Armėt kundėr djallit dhe magjisė

Gjithmonė tė varim kryq nė qafė dhe t’a kemi gjithnjė me vehte. Tė bėjmė kryqin shumė herė gjatė ditės dhe natės. “O Zot, armė kundėr djallit n’a dhe Kryqin Tėnd” thuhet nė njė nga himnet e tė Djelės sė Kryqit. “Shėnja e Kryqit mposht ēdo magji”, n’a thotė Shėn Athanasi i Madh. Lipsanet e shėnjtorėve i bėjnė demonėt tė largohen me vrap. Duhet tė kemi Ungjill(*) nė shtėpi dhe t’a studiojmė ēdo ditė e ēdo natė. “Shtėpisė qė ka Ungjill (dhe e lexon) nuk i afrohet djalli” n’a thotė ati ynė ndėr shėnjtorėt Shėn Joan Gojėarti.

Lutja dhe kreshma. Krishti iu tha dishepujve tė Tij kur shėroi njė tė ri tė demonizuar: “ky komb demonėsh nuk del pėrveē se me lutje dhe agjėrim” (Matth.17:21).

Efqelia. Njė magjistare pasi u bė njė efqeli nė njė shtėpi thėrriste: “dikush mė lidhi duart”.
Ajazmo. Ajazmoja ėshtė zjarr qė djeg djallin.

Rrėfimi. I tha njė djall dikur njė asketi: “ia kam shumė frikėn asaj banjės qė bėjnė tė Krishterėt” dmth rrėfimit.

Kungata Hyjnore. Ėshtė arma mė e fortė kundėr djallit. Mjafton vetėm tė kungohemi denjėsisht, duke plotėsuar pra tė gjitha detyrat shpirtėrore pėrpara kungimit “me frikė Perėndie, besė dhe dashuri”, me rrėfim dhe ndėrgjegje tė pastėr. Veēanėrisht pėr tė demonizuarit ka lutje/efqi tė veēanta qė quhen eksorqizmi’. Kėto lutje bėhen nė raste tė veēanta dhe vetėm nga priftėrinjtė. Persona tė tjerė (magjistarė, eksorqistė etj) jo vetėm qė nuk mund tė nxjerrin djajtė, por e keqėsojnė gjendjen akoma mė tepėr.

E njėjta gjė edhe pėr mėsyshjen. Askush nuk ka tė drejtėn e largimit tė syrit tė lig pėrveē priftit.

______________________________

(*) Ungjillin nuk duhet dhe nuk mjafton vetėm t’a kemi nė shtėpi; jo vetėm t’a kemi vendosur pra nė ikonostasin e shtėpisė dhe t’a lemė atje tė zerė pluhur, por duhet studiuar ēdo ditė e ēdo natė, ose ēdo herė qė kemi mundėsi.

Pėrndryshe, vetėm tė kesh Ungjill nė shtėpi dhe kurrė tė mos e hapėsh ėshtė njėsoj sikur tė kesh njė “pushkė” bosh pa plumba dhe t’a lesh tė ndryshket e tė pluhuroset. Me armė bosh nuk mund t’a luftojmė armikun, tė ligun pra. Shėn Joan Gojėarti thotė dhe diēka tjetėr shumė tė bukur: gjithė ata qė nuk studiojnė Ungjillin e Krishtit (Shkrimin e Shėnjtė dhe Librat e Shėnjta nė pėrgjithėsi) janė si ata qė shkojnė nė luftė pa patur armė dhe pa u pėrgatitur.

Ndėrsa ish-Mitropoliti i Follorinės Gjerond Avgustini iu thotė besimtarėve nė njė nga predikimet e tij tė flakta: pa ngrėnė darkė tė bini tė flini, por pa lexuar qoftė dhe njė rrjesht nga Ungjilli i Shėnjtė kurrė tė mos bini tė flini.

Shėnim i pėrkthyesit

Dhe sė fundi, duhet mbi tė gjitha njeriu tė pėrpiqet ēdo ditė tė bėjė jetė tė Krishterė duke zbatuar porositė e Perėndisė.

Larg magjistarėve/magjistareve

Nė ditėt tona magjia bėn kėrdinė. U mbushėm plot magjistarė dhe magjistare. Kujdes pra! Magjia ėshtė adhurim i djallit. Qėndroni larg magjistarėve dhe gjithēka ka tė bėjė me ta (astrologė, medium, ata qė thėrresin shpirtrat nė komunikim, fallxhorė/fallxhore dhe ata/ato qė shikojnė filxhanėt e kafeve etj etj).

Gjithė ata qė thėrresin pėr ndihmė djallin duke shkuar nė magjistarė, mohojnė dhe tradhėtojnė Krishtin. Pikėrisht pėr kėtė arėsye Kisha ka caktuar dėnime tė rrepta ndaj kėtyre njerėzve, deri nė 6 vjet nuk lejohet tė kungohen. Kurrė tė mos harrojmė qė Krishti ėshtė shumė mė i fortė dhe mė i fuqishėm se djalli, dhe mundet me njė tė fryrė t’a bėjė tė zhduket. Brenda Kishės shpėtimtare njeriu ėshtė i sigurt dhe nuk mund t’a prekė vullneti i tė ligut.

Po e mbyllim kėtu me fjalėt e Shėn Nikodhimit Agjioritit (tė Malit tė Shėnjtė): “Magjistarėt, magjistaret dhe gjithė sa rendin tek ata nuk kanė vėnd nė Mbretėrinė e Qiejve. Humbin vėndin e tyre nė Parajsė. Dhe ku venė? O mjerr pėr ta! Shkojnė direkt nė ferrin e pėrjetėshėm sė bashku me tė pafetė dhe idhujtarėt (shih Apokalipsin Kr.21:8) dhe atje do tė vuajnė mė tepėr se ata.

Pėr dashurinė e Krishtit pra, dhe pėr shpėtimin e shpirtit tuaj, ruajuni, vėllezėrit e mij, ruajuni nga magjia. Dhe pėrsėri ju them, RUAJUNI! Mos shkoni nė magjistarė dhe magjistare.

Pėr ēdo gjė qė tė kini nevojė tė kėrkoni ndihmėn e Perėndisė, tė luteni qė t’ju mbrojė Hyjlindėsja e Pėrmbishėnjtė dhe tė luteni qė tė ndėrmjetojnė gjithė shėnjtorėt. Kėshtu, edhe nga sėmundjet dhe nevojat tuaja do tė shpėtoni, por edhe nga ferri i pėrjetėshėm do tė shpėtoni dhe Mbretėrinė e Qiejve do tė trashėgoni; qofshi pra tė gjithė ju tė denjė pėr Mbretėrinė e Perėndisė me Hirin e Jisu Krishtit. Amin.”

Shkruan arqimandrit +at Epifan Haxijangu
Pėrktheu nga Greqishtja Aleksander Filip

avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Keshillat e djallit!

Mesazh  Fikrro prej 24.08.10 19:26

Keshillat e djallit


Perse valle thirjet e djallit na terheqin me shume?!

Rowland Hill

''Status per ata qe kane lindur te lodhur,,

Neni 1

Puna eshte mundim, askush nuk ka vdekur nga pushimi tepert

2
Lindet te lodhur ,dhe meritoni te jetoni pa punuar

3
Duajeni shtratin ashtu sic doni vehten tuaj

4
Pushoni diten per te mos fjetur naten

5
Kur shihni dike qe pushon ndihmojeni

6
Mos beni sot ate qe mund ta beni neser

7
Ne jete perpiquni te beni pak, dhe ate pak lereni ta bej dikush tjeter

8
Kur t'ju vije deshira per pune...ululi e prisni deri sa t'ju kaloje

9
Nese puna eshte shendet, rrofte semundja!

Kot frikesoheni te shkoni ne boten tjeter.Nuk ka diskutim qe atje eshte me mire se ketu,per faktin se deri me sot askush nuk eshte kthyer

Demokracine duhet ta kuptoni ''SI LIRINE E FJALES,SI LIRINE E NDERGJEGJES, por edhe si KUJDES, qe keto te mos i perdorni asnjehere

Sa me shume te gaboni aq me te mencur beheni

Kur pini si nje peshk,mos ecni me makine po me ......not

Nese ne mbremje beni dicka qe ne mengjes do t'ju vinte keq, mos flini gjith naten.

Kerkoni si te cmendur kepuce qe kushtojne me shume se ato te mikut tuaj, po kete beheni pasi keni pare nje njeri ne karoce me rota te paralizuar.

Ne se kembet kane fatin te ecin ne toke, heret a vone do takojne me gjarperin

Mos u lodhni te kerkoni dikujt pse gerhet, nuk eshte ne gjendje te degjoje gerhitjen e tij

Shmangiuni shoqerise me dike qe eshte kaq menje-ngushte sa do te shohe ne nje vrime celesi me te dy syte.

Hajeni fjalen pa merak, akeni degjuar dike te vuaj nga dispepsia e fjales

Miku me i mire dhe peshku qelben per tre dite, vecanerisht neqoftese nuk i krijoni ambjent te ftohte

Nese je budall dil perpara qe te shohin, nese je i mencur rri mbrapa qe ti shohesh

Pasi ke derguar 9 budallenj per nje pune, shko dhe ti mbas tyre qe te mos jesh i 10ti.

Qe femija juaj te mesoje elementin e pare te genjeshtres , blijini nje biberon

Vendosni para nje gomari nje kov me uje dhe nje me vere,do te shihni qe ai do pije te paren dhe do lere te dyten.Dhe ai e ben kete se eshte....gomar

Vajza dhe djem, te kesh babane e varfer eshte nje fatkeqesi, po te kesh vjehrin te tille eshte budallallek.

Kur degjoni dike te flase per dashurine e tij ndaj Atdheut, te jeni te bindur qe ai pret te jete i paguar per kete.

Ne jete kaloloni duke thurrur kurora per te tjere, fshehur beni si beni thurni edhe nje per vehte se nuk i dihet.

Kot mundoheni te jeni serioz! ndalimi te qeshures qe i beni vehtes eshte nje diete e rrepte per organizmin tuaj.

Gra! Dy alternativa keni, Ose te beni zap burrin tuaj ose vehten.Nuk besoj se jeni kaq naive sa te lini te paren dhe te beni te dyten.

Here Here,, Djalli eshte nje xhentelmen
Shellev

Qielli nuk mund t'i duroj dy diej,ashtu si dhe Toka dy zoter! Aleksandri i Madh

Martohuni! dhe do ti jepni fund nje mori marrezirash te vogla,per te filluar nje budallallek te madh

Nese ke ndermend te quhesh thesht kriminel,vrit nje njeri.Vrit njemilion quhesh triumfator dhe vrit gjith boten per t'u quajtur Zot

Nese doni te qyteteroni femijen tuaj,duhet ta filloni patjeter nga qyteterimi i stegjysherve.

Nese i urreni te gjitha zhurmat, zgjidhni njeren qe eshte me pak e besdiseshme p.sh......muziken

Nese nuk te pelqen bota e cila te rethon Demokracia i ka dyert e hapura ,ju mundet te shkoni edhe ne boten tjeter

Ja fusni kot kur thoni se koha iken,Zoteri ikim ne ,koha mbetet

Mesimi dhe stervitja nuk njohin moshe .Mos i ndani ato gjith jeten dhe me siguri qe do arrini persosmerine.Pjeshka p.sh...dikur ka qene bajame e hidhur,ndersa lulelakra s'eshte vecse nje laker qe ka mbarruar gjimnazin

Mbajeni gojen mbyllur dhe bota do te kujtoj qe jeni idiot.Hapeni dhe do te zhduk cdo dyshim.

Kot bridhni mbas fames dhe lavdise,e pare s'eshte gje tjeter vec tymnaje..e dyta rastesi.E vemja gje qe ka siguri eshte harresa.

Burra nese ju merziten grate, zevendesoini ato me birren! Ka shume arsye te forta perse birra eshte me e mire se gruaja.

Mund te shijoni te njejten birre gjate gjithe muajit, pa u merzitur
-Njollat qe le birra hiqen kollaj
-Darken mundet ta hani dhe pa e shoqeruar me nje birre<
-Mund te luani futboll apo bingo etj..dhe birra juaj t'ju prese e qete ne makine ose ne shtepi
-Ju mund ta flakni birren tuaj kur ajo behet bajate
-Birra asnjehere nuk vonohet
-Birra asnjehere nuk behet xheloze kur jeni duke pire nje bire tjeter -Ajo te heq dhembjen e pijeve alkolike
-Me birren s'eshte nevoja te ndeshesh per ti hequr ambalazhin
-Ju jeni i sigurt qe sa here shkoni ne nje lokal mund ta pini nje birre -Birres asnjehere nuk i dhemb koka
-Ju s'jeni i detyruar te shpini nje birre ne shtepi me makine.
-Ju mund te pini disa lloje birrash pa ndere vehten fajtor.
-Ju jeni i sigurt gjithmon qe po vini buzet i pari ne shishen e birres
-Birra asnjehere nuk kerkon barazi
-Birra nuk do t'ja dije kur vini dhe hikni nga shtepia


------Gra!sa shume te futeni ne boten e burrave, aq me shume do dashuroni ........qente.

Djalli s'eshte vecse nje engjell i deshtuar.Dhe Zoti kur humbi ate humbi nje nga gjeneralet e tij me te
shquar,, Walter Lipaman

Shkrimi i nje libri perben nje aventure. E fillon si nje loder, e mandej ai behet Zoti yt, dhe ne fund nje tirane, nje monster. Dhe ne momentin kur filloheni te mesoheni me kete skllaveri, ju vrisni monstren dhe ja hidhni ate publikut...
WINSTON CHURCHILL

E keni kot nese perpiqeni te beheni nje kristian i mire.Kristiani fundit i vertete ,ka dymijevjet qe ka vdekur i kryqezuar

Asnjehere nuk e teproni kur i rrihni femijet.Ata jane si bifteket e forte.sa me shume ti rrihni aq me te bute behen

Vajza dhe gra! Sa per te gjetur te dashurin e dyte,ruajeni fort te parin.

Nese nuk neni afer ate qe dashuroni! do dashuroni ate qe keni afer.

Per te qene padrone te burrave,ju mjafton pak bukuri,shume pak zgjuarsi dhe mungese apsolute meshire.

Mos u mundoni te sheroheni nga semundja me faktin qe keni lindur! nuk ka semundje me vdekjeprurese se ajo.

Jeni shume i forte nese lini duhanin dhe gruan,po do ishit shume me i forte nese ato do i merrnit perseri.

Statistikat mundet ti perdorni ashtu sic perdor i dehuri nje shtylle elektrike,per tu mbajtur jo per te pare

Kur mendoni se jeni i lumtur,pyeteni vehten nese vertete jeni i tille dhe nga ai moment do pushoni se qeni i lumtur.

Nuk mund ti mbyllni syte perball gjerave qe nuk shihen dot me sy

Mos u shqeteso nese ke filluar te beheni i keq,heret a vone do shfaqet dikush tjeter me i keq se ju.

Mos pretendoni te beheni te gjith heronj,perndryshe kush do i prese e duartrokase ata.

Ju mund te merrni vesh shume gjera duke .....pergjuar

Gjithmon duhet te besoni nje zot.Ai qe nuk ka nje zot eshte si peshku pa biciklete

Nese ndodh qe ju gjykojne dhe denojne me vdekje ..ne mungese...coini nje kerkese me leter qe edhe ekzekutimin ta bejne ..ne mungese.

Gra mos u besoni burrave! Ata jane si Krishti qe gjithmone thote se do kthehet dhe asnjehere nuk eshte kthyer.

Ju mundet te jetoni fare mire edhe ne Shqiperi .....po te jeni pushtetar

Nga e vetmja gje qe duhet te kesh frike me te vertete ,eshte frika.

Mos lini zogun t'ju hik nga dora,nje zog ne dore eshte me mire se nje zog ne qiell

Gra te martuara beni si beni dhe gjeni nje dashnor,ai do t'ju mesoj ate qe burri juaj ju a ka mbajtur fshehur

Kur t'ju duhet nje test per fazat e pleqerise,i keni si me poshte; ne fillim harroni emrat,mandej fytyrat,pastaj harroni te mbertheni pantallonat dhe ne fund ti zbertheni ato

Ne kohen tone nese doni te qendroni aty ku jeni,duhet te levizni shume shpejt,po nese doni te shkoni nga nje vend ne tjetrin duhet ta shtoni shpejtesine dyfish

Nese doni t'ju puthin fort shume fort ,lejoni t'ju puthin buzet qe kane puthur goten

Perdoni konservat e mishit te derrit ,ato jane praktike dhe me ushqim polivalent te shijeshme.per me teper do gjeni te perpunuara te gjitha mishin , dhjamin ,kockat,gjakun ,lekuren ,qimet dhe ulurimen e derrit kur e theren

Njerez kqyrni vehten nje koh te gjate ne pasqyre dhe atje do te shihni nje majmun

C'fat per sundimtaret qe njerzit nuk mendojne!,,
Adolf Hitler

Ose i burgosur ose gardian,, Vidok(Fransua Ezhen)

Kur te merziteni se qeni i ndereshem, behuni njehere i poshter.Jo per gje, por thone se nuk mund ta imagjinosh kenaqesine kur ben nje poshtersi

Ne jete mund te zgjidhni dy rruge ose te jeni breshke ti tregoni rugen te tjereve ose lepur kembeshpejt te gjeni rrugen tuaj

Ne doni te bindeni n ese dikush eshte me te vertete shurdh,hidhni pas tij nje monedh.

E vetmja gje qe duhet marre seriozisht ne kete bote...eshte qe asgje nuk duhet ta marresh seriozisht

Tregoheni egoist kur shani thashethemexhinjte! ju i urreni ata vetem per faktin qe kur jane me ju,nuk flasin per ju por per te tjere

Lereni duhanin ,seksin,pijen,dhe ushqimin qe ju pelqen dhe ju do te gezoni shendet te plote ....deri ne castin qe do te vrisni vehten.

Kot lodheni per te njohur burrin tuaj ,edhe nje jete te tere nuk do t'ju mjaftonte

Proletare te te gjitha vendeve Bashkohuni! Ju nuk kini se cfare te humbisni...vecse punen.

Mos blini papagallke nese e kini nje te tille ne shtepi

Ne jete synoni te arini ''henen,,dhe nese nuk e arini dot kete ju perseri do te ngeleni te kenaqur ne mes yjeve

Nese doni te shpetoni nga vesi i ngrenies thonjeve,shkulni dhembet

Eshte me mire te heshtni se sa te flisni...po me mire te flisni se sa te shkruani.

S'ka nevoje te perdorni shprehjen: Ai vuan nga deliri bukurise! Zoteri ,nga deliri bukurise vuan ai qe eshte me i bukur se ju!

Nese jeni miza fekalesh te edukuara,nuk eshte mire te tregoheni gazmore te ndyra kur jeni duke ngrene.

Kot mundoheni te gjeni gruan ideale....Grua ideale eshte gjithmon ajo e tjetrit.

Mos i dergoni shume letra te dashures suaj..ka rezik ajo te perfundoj ne krahet e postjerit

Nese doni te merrni vesh c'po ndodh vertete ne shtepine tuaj....zihuni me gjitonet.

Ateiste te gjith botes..falenderoni Zotin qe jeni ende ateiste

Mos e merni me frike kur ju japin te qeverisni nje popull,nuk e merni me mend sa pak mend duhet per ta qeverisur

-Asnjehere mos u dekurajoni nga veshtiresite e jetes.behuni i durueshem se vetem 100 vitet e para jane te veshtire.

Mekatoni,mekatoni.....Zoti do t'ju fale,zaten ate profesion ka Ai

nese mendoni se marrja e nje edukate te shendoshe perben dicka te kushtueshme,atehere mundet te zgjidhni dicka me te lire psh...Injorancen.

Mos e prishni gjakun kur ju quajn injorant,ne fakt jemi te gjith injorant,vecse ne fusha te ndryeshme

Shpetoheni nga fatkeqesia nje qen dhe bejeni te lumtur,dhe ai s'ka per t'ju kafshuar.Kjo perben dhe ndryshimin kryesor midis qenit dhe njeriut.

Mendohuni mire kur te vendosni te kerceni ''nudo,,ne te shumten e rasteve ju do t'ju ndodh te kerceni edhe pas perfundimit te muzikes.

Gra ! Ju s'jeni si burrat,ju jeni ekstremi tyre.Ose me te mira ose me te kqia se ata.

Lutemi Zotit te na rruaj nga miqte ,se nga armiqte rruhemi vete

Vajza cdo njera prej jush mund te beheni magjepse...mjafton te qendroni si statuje dhe te veshtroni si te hutuara

Kur shkoni per te pire ne nje lokal mos harroni, vetem gota e pare kushton shtrenjte

Nese pini duhanin,perdorni nje lulle.Nese jeni i mencur do t'ju jape mundesi te mendoheni dhe ne jeni budalla ju ndihmon te mbani gojen mbyllur.

''Franca ma ka patur me shume nevojen, se sa une ja kam patur asaj,,
Napoleone Bonapatre

Mbase nuk duhet te kemi respekt per vepren e djallit po duhet te kemi respekt per talentin e tij!,,
Mark Twain

Njeres! Thone se jeni kafshe.Se paku perpiquni te beheni kafshe te ......mira

Mendimi per vetevrasje perben nje ngushellim te pa zevendesueshem kur nuk e perballoni dot veshtiresine e jetes,me te ne mendje, ju mundet te shtyni shume net pa gjume

Vajza nese ideali jetes tuaj eshte vyshkja, qendroni te virgjera

Nese nuk e thoni nje fjale diku,nuk kane per t'ju therritur te thoni diku dicka

Mos harroni ne kete bote vetem vdekja dhe taksat jane te sigurta

Respektoni ligjin!Ai eshte i barabarte per te gjithe.Ligji ndalon si te pasurit dhe te varferit te flene nen urra te lypin ne rruge ..dhe te vjedhin...

Mos u shqetesoni kur hani ndonje shkelm ngandonje gomar,mbas cdo shkelmi ju keni bere nje hap perpara

Kot perpiqesh te pyesesh e thuash me vehte se kush eshte dashuria me e madhe....Dashuria me e madhe eshte ajo per ushqim

Nese padashur humbni nderin,hic mos u merzitni..ju perseri mundet te mburreni duke thene qe dikur keni qene i ndereshem

Mos u shqetesoni kur ndohteni nga surrati rrobat apo shpirti!!ne kete bote cdo gje lind e paster per tu bere pis....

kot mundoheni te beni plane ne jete...jeta s'eshte vecse ajo qe ndodh me ju,nderkoh qe ju keni bere plane te tjera...

Jo cdo gje mundet ta prisni holle,psh nje budallallek sado holle ta prisni ai mbetet i trashe

Mos e pranoni si eksperte per problemet e diellit nje mize qeka lindur ne oren nje te nates dhe ka ngordhur ne tre te mengjesit

Mos i besoni sentenses "Njih vehtevehten!"Provoni ta njihni pa do te shihni si do merni arratine

A doni te zhdukni mizat tartabiqat morrat pleshtat,buburrecat? perhapni ne te mikrobin e homoseksualizmit dhe te lezbizmit.

Sa here ne nje grindje mes teje dhe gjith botes,gjithmon mbaj anen e botes

Nese doni te deshtoni ne politike...flisni me popullin sinqerishte.

Nese e ndejni vehten mire,mos u shqeteso se do t'ju kaloje

Mos belbezoni me vehte pasi keni ngrene dru,ai tjetri do te kujtoje se ju pelqeu dhe do t'ju zhdep prape

Gjithmon thoni te verteten me perjashtim te rastit kur jeni nje genjeshtare i shkelqyer

Pini pa merak,ne bote ka me shume pijanec te moshuar se sa mjek te moshuar

Mbaje fjalen te bute te embel,neser mundet te duhet ta hash prap

Mateni me mikrometer,shenojeni me shkumes,dhe prijeni me sopate

Doni te ruani linjat dhe tju pelqeje shendeti.....pini kur nuk ju pihet,hani ate qe s'ju haet dhe beni ate qe z'doni ta beni.

Nese doni te jeni maskara ,bjerini ne qafe njerit per te miren e dikujt tjeter.

Mund ta falni nje armik vetem kur ta shihni te varur

Per te pasur sukses ne edukimin e nje femije,kushti pare eshte ''Mos jeni prind i tij...


Qe te jeni te suksesshem ne jete bejeni te kunderten e ketyre keshillave.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

NEN THONJTE E DJALLIT

Mesazh  Fikrro prej 24.08.10 19:33

Astrit Kosturi: Pjese nga libri "Nen thonjte e djallit"Eva dhe Fiku, tashmė nuk paragjykoheshin mė. As nga prindėt e saj, dhe as nga komshinj e tė afėrt, siē ndodh nė kėto qytetet tona tė vogla.

Dilnin sė bashku. Shėtisnin. Qėndronin nėpėr lokale e Pub-e, kėtu e nė qytete tė tjera. Njohėn miq tė rinj. Tė rinj, sidomos pėr Evėn. Ēuditėrisht, pėr tė dukej, se gjithė dynjaja mendoka njėllojė dhe ata qė janė ndryshe, janė vetėm prindėt e saj.

Mami dhe babi. Babi i saj, qė e njihte nga fotografitė dhe e ėma, qė kishte mbetur fanatike e pandreqshme. Si tė kishte marrė dhe tė ishte gatuar me artin universal tė marrėzisė, ajo fuste nė punė lajkat dhe trillet.

Mendonte, se kjo ishte e vetmja rrugė e harmonisė. Me Silvėn dhe ēdo tė njohur tjetėr, qė bėhet monoton, i bezdishėm dhe i pėshtirė. Ndoshta trokthi i pėrditshėm i provincės, po i ngjallte debulesė dhe mėrzi.

Nga ana tjetėr, iluzioni, se njė shpirt tė panjohur, e sheh dhe e ndjen ngadalė pėrditė e nga pak, e bėnte kurioze, e bėnte zbavitėse, deri edhe tė lumtur.

E shihte, djalin si Sharketonin e famshėm, edhe pse as kishte dėgjuar dhe as kishte lexuar pėr lundėrtarin e famshėm anglez, tė njėqind viteve mė parė, qė s’i trembej syri pėr asgjė.

Do tė ishte Fiku i saj, qė do tė ēante akullnajat dhe do ta mbante nė krah, si lundėrtari i famshėm, qė mbante nė kurriz shokėt qė i sėmureshin.

Mė sė fundi mbėrriti te kėrkesė e lajkatuar:
- Mami, je e shkėlqyer! Nuk do tė ma prishėsh qejfin tė shkoj ca ditė nė Maqedoni… Me Fikun. Ka shumė shokė dhe kushėrinj, qė i kemi takuar nė Tiranė. Na kanė ftuar dhe ne u dhamė “okejin” atyre. Do tė ikim nė Itali, apo jo dhe nuk i dihet kur takohemi me ta.

Nė Maqedoni, asokohe kalohej lehtė, pa vizė ambasade… Drejt e nė kufi. Matanė, prisnin “shoqėria”. Se ku hyhej e nga dilej, vajza s’merrte vesh gjė, veēse ndjehej e lirė, e kėnaqur dhe e zhgėnjyer atje nė vendlindje.

I pėrcillte Silva deri te sheshi i qytetit, sa herė qė merrnin rrugėn, ata tė dy. E pėrcillte me merakun e nėnės dhe e porosiste tė bijėn, me kėshillat e dhėna njė nuseje tė re. Dhe shpirti i saj i butė, mbetej brenda saj, pėrherė delikat.

Si princi i pėrrallės, qė ndjente dhe shqetėsohej nga kokrra e bizeles edhe poshtė njėqind dyshekėve, kėshtu prekej dhe lėndohej pėr tė:
- Sillu mirė. Tregoju e shtruar. Respektoji tė afėrmit e djalit dhe mos harro bėj punė shtėpie! Ėh, tė keqen mami. Hajt udhė tė mbarė dhe mirėardhėshi!

Tre netė, kishin fjetur te halla e Fikut. Kėnaqėsisht ajo, ka treguar:
- Ishte njė familje e madhe. Vetėm vajza, ajo kishte gjashtė. Tė rritura, tė shkathta, tė menēura. Nuk di cila ishte mė e bukura. Ato ishin tė pasura. Gjithė ditėn laheshin e kriheshin. Argėtoheshin dhe gėzonin jetėn.

Mua do tė mė pėlqente njė jetė e tillė, por Fiku, qė ėshtė dashuria ime dhe qė i besoj ēdogjė, mė thotė:
- Ti nuk ke parė, se si jetojnė nė Itali vajzat dhe djemtė e tezes…?

Tė gjitha ishin tė dashura, dhe nuk mė linin tė bija pėrdhe. Diskutonin pėr jetėn dhe mė qortonin me shumė dashuri qė ta kuptoja sipas kohės, situatėn.

- Duhet kuptuar jeta, dhe pėsimet tė jenė mėsime, pėr ty bija ime. Jeta ėshtė e shkurtėr. Edhe po tė jetė njėmijė vjet, ajo pėrsėri do tė quhet e shkurtėr.

Mbetet e tillė. Prandaj s’ka kohė pėr eksperimente pafund. – mė thoshte, burri i hallės, qė tė mėdhenj e tė vegjėl e thėrrisnin profesor. Dhe halla e Fikut, kishte njė oratori tė paparė.

E kishte si zakon, qė donte ta pyesje, e pastaj tė vazhdonte pėr tė tė lėnė me gojė hapur:
- Si tė duket nusja ime? – kishte pyetur, ai qė duhet tė ishte nipēja.

Mė tej akoma, kėrkonte tė dinte:
- Kush ėshtė mė i mirė unė apo kjo?

- Pėr tė mirė, nuk e di, por ėshtė e bukur dhe mė duket e menēur. Ti, nipēe, nuk je i bukur, por simpatik. Dhe dėgjo hallėn tėnde, ta dinė dhe kėto cucat: ēunat e bukur janė palloshėr. Tė jenė tė pashėm sa t’i hajė syri.
Tė ka halla si kungull vjeshte, por s’ta ha qeni shkopin. Si i thonė njė fjale, je nga ata qė ta rrėmben vezėn nėn klloēkė. Apo tė pėlqen tė jesh mė i zoti se gjeli,- bėri ajo shaka, qė u duk nga e qeshura e saj dhe qė u pasua nga tė tjera tė zgėrdhira..
E pra, nipēja moj ēupė, e rrėmben edhe kokrrėn e melit para gjelit. Me kėtė djalė, ke pėr tė bėrė hymėr e hajėr. Ke patur fatin me bisht. Ja kėshtu!

Dhe me profesorin, ishte e njėjta gjė… E pyesnin dhe mė pas pėrfshiheshin nė debat psikologjik a filozofik, nuk di si ta quaj.
Ajo fytyrė e tij e pastėr dhe e zbehtė si drita e hėnės, tė dukej si tė kish rėnė vetė mirėsia universale nė tėrė pamjen e tij.

Mbante si sharm, njė pamje paksa tė ēuditshme. Krejt i habitur. Dukej sikur humbiste nė hapsira tė panjohura. Me orė tė tėra, dhe i patrazuar aspak nga zamallahia pėrreth. Herė, herė, mbetej si i ballsamosur dhe ndjehej i mbėrthyer, nga njė mur i lartė, si tė ishte mur kėshtjelle, i ndėrtuar i tėri nga tė panjohurat e enigmave.

- Dėgjova qė pyetėt dhe mė pas thatė: ėshtė i mire, apo ėshtė i keq? Dėgjojeni dhe futeni nė mendje: E mira dhe keqja janė e njėjta gjė. Ėshtė njė ndarje absurde, qė i bėn njeriu vetvehtes dhe gjithēkaje pėrreth tij.

Kush dreqin e futi njeriun nė kėtė ndarje absurde! Qė e futi njeriun nė konflikt dhe nė garė kotėsie!

Eva, mbetej pa frymė dhe humbiste hapsirave, nėn krahėt e ėndėrrave. Mahnitej, pas kuptimit qė merrte jeta nga njerėzit “e menēur” dhe kėnaqėsisė planetare qė, ajo zotronte brenda kėtyre mureve.

Po kuptonte, se nuk kishte mė kohė pėr tė humbur. Nėse do tė kishte mundėsi tė zgjidhte nė kėtė botė, do tė bėnte ato qė do tė buronin nga kėshillat e tyre.

- Ėshtė, pikėrisht ky kuptim absurd, qė na ka lėnė pėrherė nė grindje. Pėrēarje dhe grindje pėrditė.- plotėsoi njėra nga vajzat qė ishte nė kėmbė dhe iu hodh nė prehėr plakut.

Atij, qė na pėlqente ta quanim profesor, dhe njėherazi duhet tė ishte, burri i hallės.

- Vogėlushja ime! – nxori Ai, kėtė frazė kushedi se nga ē’thellėsi, dhe e afroi aq afėr vetes, saqė dhe nga pėrkėdheljet e ngrohta dhe tė lehta tė flokėve tė saj, po dukej se mes tyre po kalonte ėmbėlsisht njė fllad pranveror.

Pastaj ai tėrė energji, nxori atė zė tė qartė dhe shpjegues:
- Kjo lejohet, kjo s’lejohet. Kėshtu ėshtė mirė e ashtu keq. Morali dhe imoraliteti. Broēkulla!

Pikėrisht, kjo ėshtė lajthitja e mendjes dhe paaftėsia e saj pėr tė shijuar gjithēka. Mund tė jetė dhe pamundėsi, pėr tė rrėmbyer gjithė kėnaqėsitė qė rrok syri i njeriut.

Kjo pamundėsi, polli muret ndarės, solli barrierat, dhe pas tyre pruri grindjet dhe luftėn. Ja pra, ėshtė bėrė e tillė kjo ibret jetė dhe kėshtu s’mundemi tė shijojmė dhuratat e kėsaj bote.

Dhe … mė gallata ėshtė, se nuk lejojmė as tė tjerėt, tė bėjnė tė njėjtėn gjė. E kuptuat se ē’bėn mendja dhe vullneti i njeriut? Pėrshembull, seksin e ka shėndėrruar, nga mjet pėr tė siguruar vazhdimėsinė e jetės, nė njė univers tė kėnaqėsisė dhe argėtimit.

Kjo ėshtė bukur! Apo jo?

Pėrgjigjet, ishin tė shumta e tė ndryshme, e qė rrihnin nė atė qė jeta ėshtė qejf. Pa e vėnė re fare, se nga puthjet e shumta qė kishin mbular qėnien e saj, do tė shpėrthente flaka dhe do tė verbonte tėrė jetėn e saj. Fiku dhe Perėndia.

Asgjė tjetėr, nuk kishte nė kėtė botė. Tamam, siē e ka thėnė i moēmi: Nė mes tė gomerėve edhe cjapi, po i dukej kalė.

Njėra nga vajzat, kishte aprovuar:
- Profesor, si na ke thėnė, mishi ėshtė i dobėt. Mukozat dhe lėkurat delikate tė trupit duan tė kėnaqen…

- Prandaj, bėhet pallimi, bukuroshja ime. Akoma ke dyshim pėr kėtė?

- Por, dhe nuk duhet kaluar, se pastaj gjendemi si pa e kuptuar nė zonėn e mėkatit.- ndėrhyri djali, nėse nuk gaboj.

- Ēfarė mėkati? Kjo na ka lėnė mbrapa botės ne.- shfryu plakushi professor. Njeriu i sotėm, kėrkohet tė jetė dhe zot, edhe djall. Tė jetė zot i vetes, duke qėnė i lirė. Sidomos femra, qė ka disa mundėsi mė shumė, po tė jetė e zonja t’i shfrytėzojė, bėhet gati e pathyeshme.

Kėtu, te femra pėrplasen, pasi janė shfaqur dėshirat dhe preferencat e instiktit mashkullor. Ato janė kafshė, zogj dhe i njohin kėto gjėrat e qefit, e jo mė njeriu. Kanarina, nuk vjen nė qejf dhe, nuk i rrit vezoret, pa e detyruar mashkullin tė kėndojė mė pėrpara pėr tė.

Breshka femėr, shkon me atė mashkull qė e godet nė kokė. Apo lepurushja, qė ka tjetėr avaz. E dini? Dhe qeshi me tė madhe. Lepurushja pranon mashkullin qė i ka shurruar mbi tė asaj.

E kuptuat? Dhe pėrsėri, qeshi sa kishte nė kokė dhe, thirri: Kush ėshtė lepurushja ime? Brofi mė kėmbė. Zgjati dorėn si nė mall tė qerratait dhe rrėmbeu njėrėn prej vajzave pėr beli. Si tė kishte rėnė qeni nė petulla, nisi tė kėndojė me gjithė sokėllimėn e shpirtit dhe nisi tė vallėzojė. Me duar, me kėmbė e gjeste.

Zbėrtheu kėmishėn dhe pėrveshi pantallonat. Nė sheshin e valles po shfaqte lirinė e shpirtit tė tij. Lėvizjet e pėllėmbėve nė ajėr, ulja dhe ngritja e kokės “vrink” nė ajėr, nėn ritmin e rrokut.

Pastaj gėrrmuqet. Ashtu, i bėrė njė dorė, godet me putrat e kėmbėve dyshemenė, si tė donte tė futej vetė nė tė. Pastaj, drejtohet pėrsėri nė ajėr, si njė shpend i lehtė, ku me duar e me kėmbė, sikur jep e merr mesazhe tė magjishėm. Dhe ėngjėll, edhe djall. Dredhje dhe pėrdredhje.

Shtėrngime dhe puthje. Sinjale pa fund, femrave, qė e ndjeknin nga pas nė ēdo lėvizje. Njė qejfli mahnitės, qė ta mbushte mendjen se kjo ėshtė jeta, kėshtu e ka jeta.

Duke u zhveshur e duke ardhur vėrdallė, nėpėr dhomė u krijua njė nxehtėsi e pazakontė. Trupat lakuriq, vazhdonin tė vinin vėrdallė cep mė cep, duke pirė e duke u hedhur e pėrdredhur si nė jerm. Striptizėm, nė shtėpinė e “hallės”.

Kurioziteti dhe tė papriturat e kėtilla, e kishin bėrė edhe pesėmbėdhjetėvjeēaren, nė ēakėrrqejf.

Ndėrsa, Ai dukej si tė bisedonte me veten, tė tjerėt e kishin rrethuar dhe ishin zhytur, sy e vesh , nė gojėn e tij. Vogėlushen, Eva, fjalėt po e dehnin, ashtu njė e nga njė, si tė ishin, gllėnjka tė ndonjė pijeje dehėse.

Ashtu papritur, ajo po mendonte, se fati e kishte ēuar brenda pėrmasave tė njė pėrralle, qė dukej se s’kishte pėr tė mbaruar kurrė.

Tashmė, gjithė jeta, gjithēka, kishte kaluar, brenda pėllėmbėve tė duarėve tė djaloshit me emrin Fik. Mes fjalėve dehėse tė profesorit. Midis puthjeve tė tyre, ajo ndjehej e ngecur nė cektinėn e detit ku mbeten fokat e reja.

Vetėm nė krye tė javės, u kthye te e jėma. E kėnaqur. Shumė e kėnaqur dhe e pėrgatitur, pėr jetėn. Pėr njė jetė tė vėrtetė dhe jo koti, si kėtu.

Kėtė, kishte nė mendje dhe gjithė botėn universale tė dashurisė, tė mėsuar nga njerėz jo dokudo. I pėlqente, tė ishte dhe interprete:

- Mami, mjaftė me moralizime! Je shumė acaruese, vetėm gėrr-gėrr. Sekreti i kėsaj bote, ėshtė tė dish shumė e tė flasėsh pak. A ka mundėsi tė mos flasėsh fare?! Ti s’ke si tė dish shumė, kur nuk ke dalė asgjėkundi.

- Jeta nuk ėshtė lojė, moj bijė! Mos tė ta heqin veshin tė tjerėt! Tė kesh kujdes, se je e re.

Tek ti bleron pranvera, tek unė po bie vjeshta. – dhe ashtu magjishėm, filloi tė qajė, siē ndodh jo rrallė me tė dėshpėruarit. Mendja ėshtė si puna e atij zogut qė rri nė kafaz, qė po doli prej andej, vėshtirė tė kthehet mė.

Kishte filluar tė na jepte tė gjithėve ujė, nė bisht tė lugės:
- MISTERI i kėsaj bote e ka bėrė jetėn njė moskuptim. Ke raste qė ti kėnaqesh me mua.
Nė tė tjera, bėhesh xhind e tė duket se u bė qameti me sjelljet e mia. Mama! Kėto, nė raport me ato, qė ti quan si parime, dhe ato qė fotografon syri jot nė njė moment, pėrbėjnė njė aksident.
Po, po mama ! Njė aksident, qė bėhet i pėrhershėm. Aksident i mendjes sė njeriut…
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alfabeti i Djallit!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi