Misteret e ROCK-ut!

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  Fikrro prej 13.07.10 23:11

Misteret e ROCK-ut!Shume prej nesh e duan ROCK-un, por pak dijne per misteret qe fshihen pas tij.

ROCK-u eshte muzike e mbijetuar neper vite, kengetare apo grupe shume te famshme te cilet kane bere sic ju ka thene mendja.

Por a eshte e vertete qe pas nje talenti artistik qe permbajne kengetaret e ROCK-ut, eshte edhe nje synim i dyte.

Eshte folur se mesazhet e muzikes ROCK jane te koduara dhe te filtruara ne menyre te perkryer dhe qe tek nje individ paraqesin nje ndryshim te sjelljeve me nje ndergjegje pa vullnetin e tyre.

Disa njerez te cilet pretendojne qe jane dominuar nga kjo muzike ROCK ata thone se permbajn mesazhe qe kishin manipuluar vullnetin e tyre.

Ne Kolumbi nje tifoz i muzikes ROCK, kaloi tri dite mbyllur ne dhomen e tij per te degjuar muzike ROCK dhe u gjet i vdekur.

Ky eshte nje rast tipik i nje depresioni tek te rinjet ku muzika ROCK ta ndryshon ndergjegjen dhe te qon deri ne veterasje.

Eshte pohuar me vite te tera qe kjo muzike transmeton mesazhe te tilla tek te rinjet si:

- Te fton ne perdorimin e droges dhe te alkoolit.
- Te fton ne sjellje te dhunshme.
- Te fton ne abort (femrave zakonisht).
- Te fton ne sulme kunder miresjelljes.
- Te fton ne vetevrasje.
- Te fton ne mardhenie seksuale liberale dhe pakontroll.
- Ata kane mesazhe satanike.

Disa psikologe kane rishikuar kenget e ROCK-ut dhe kane ardhe ne perfundim se keto kenge permbajne mesazhe satanike qe duhet bere e kunderta e asaj qe thuhet dhe qe duhet.

Cudirat vazhdojne te ndodhin me ROCK-un te cilet zakonisht jane krejtesisht te shfrenuar dhe jane duke e infektuar edhe publikun me idene e te qenit te poseduar.
avatar
Fikrro

616


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  darkboy prej 21.08.10 10:16

Ka akoma me shume per te zbuluar rreth muzikes Death Metal.
avatar
darkboy

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  Equinox prej 22.08.10 15:03

ORIGJINA E MUZIKĖS OKULTE - ROCKMe tė vėrtetė ėshtė pėr t'u habitur sa shumė e preokupon sot muzika brezin e ri, nė mėnyrė tė veēantė ajo muzikė qė nė vete pėrmban mesazhe tė zbehta e tė errta, mesazhe tė dhunės e tė sekseit, mesazhe perverse tė shoqėruara me videospote qė i japin muzikės fuqi magjike.

A ka menduar ndonjėherė dikush mbi mesazhet e vargjeve tė caktuara? A ka menduar ndonjėherė dikush mbi domethėnien e videofilmave qė nė mėnyrė tė patjetėrsueshme gjirohen pėr ēdo kėngė?

Mediat, sot, janė tė pushtuara nga gjėrat e tilla, kėshtu qė edhe pushimi mė i vogėl madje edhe programet mė serioze, ndėrpriten me ndėrvėnien e videospoteve amorale, me dhunė dhe fund e krye perverse dhe persona tė artificializuar qė janė nė lojė. Pėrse ėshtė kjo interesante pėr shumė njerėz qė njė orė program nė RTV- nuk mund tė mendohet pa muzikėn rock dhe pa videofilmat.

Thonė se shenja e parė e shoqėrisė primitive ėshtė kur ajo mendon pėr veten se ėshtė pėrparimtare. Kjo shoqėri gjithėsesi kėshtu mendon. Mirėpo, tė shikojmė nivelin e vetėdijės kolektive!?

Njerėzit e kanė braktisur vetėdijėn mbi Zotin Njė si Burim i jetės dhe i sė mirės sė pėrjetshme. Ata kanė pėrqafuar tė Keqėn (Djallin) nė tė gjitha dimensioned dhe hollėsirat e saj. Tė dorėzuarit sė keqės i ka bėrė ata tė sėmurė. Sėmundja manifestohet pėrmes ndėrrimit tė vetėdijės, e ndėrrimi i vetėdijės shpie deri te humbja e identitetit.

Dhe njeriu nuk ėshtė mė ai qė do tė duhej tė ishte, krijesa mė e pėrkryer e Zotit, veē pėrkundrazi - njė krijesė qė i ngjanė shejtanit, djallit, demonit edhe nė mendime edhe nė vepra. Kėtė gjendje, d.m.th. gjendjen e vetėdijės sė ndryshuar e shkaktojnė drogat.

Gati ēdo lloj droge, bimore apo sintetike, nėse futet nė organizmin e njė personi, mund tė shkaktojė ērregullimin e vetėdijės nė formė tė deliriumit (sillet sikur tė ketė hėngėr madergonė), shenjat dominante tė tė cilit janė ēorientimi, mendimi i marrė dhe shumė vegulli shqisore nė formė tė iluzioneve e halucinacioneve. Prandaj, nuk ėshtė aspak pėr t'u habitur pėr lidhjen e ngushtė tė rock muzikės me drogėn. Por, njė herė tjetėr do tė merremi mė shumė me kėtė temė.

Njė tekst shumė interesant mbi origjinėn e rock-muzikės e lidhur me okultizmin e kemi gjetur nė Internet. Shpresojmė se kėto informacione do tė ndriēojnė shumė dilemma dhe sidomos te rinia do t'i heqin iluzionet mbi rock-muzikėn dhe tė a.q. idhujt qė kanė gjetur vend nė zemrat e shumė tė rinjve, vetėm pėr shkak se zemrat e tyre nuk qenė tė frymėzuara me besimin nė njė Zot tė Vetėm, tė Gjithėmėshirshėm, Mėshirplot, krijues i tė gjithė botėrvae dhe tė gjitha krijesave.

Zemra e zbrazėt pranon atė qė i ofron familja, bashkėsia, shoqėria, mediat… Kjo botė, fatkeqėsisht, ofron njė repertor tmerrues tė sė keqės. Si tė luftojmė kundėr saj, do tė shkruajmė, nėse do Zoti, nė tė ardhėm.

Nė vitin 1969 - tre vjet pasi qe shpallur "koha e faljės satanait" me themelimin e Kishės sė parė Satanike nė San Francisko, okultizmi dhe kulti satanik fillojnė tė paraqiten paturpėsisht nė publik edhe me anė tė rock-skenės.

Fillimin e shėnon pėrbėrja angleze Black Sabbath (Sabati i zi). Emri jep atė qė premton: me paraqitjen e re skenike, nė tė cilėn rock-muzika shoqėrohet me mesha tė zeza, me tė ftuarit e djajve dhe kultin e shtrigave, ky grup zhvillohet nė prototip dhe personifikim tė "rockut akultik" - tė atij llojit tė veēantė tė rock-muzikės ku elementet okultike (magjia, spiritizmi, satanizmi) janė nė plan tė parė nė tekstet e kėngėve dhe shfaqjeve skenike.

Ai kombinim i hard-rockut me okultikėn dhe satanikėn duhej t'i hapte rrugė grupeve tjera. Black Sabbat u bė paraardhėse e atyre bendeve tė brezit mė tė ri heavy-metal, tė cilėt vitet e fundit i futen frikėn nė asht publikut tė tyre.

Leksikoni i muzikės-rock shpjegon: Nė vitin 1969, Black Sabbat nė Birmingham u zotua pėr rockun total dhe e zgjodhi pėr vete emrin e njė filmi - horror me rolin kryesor tė Boris Karloffit. Njė vit mė vonė ai kuartet me kėngėn e tij tė ēmendur "Paranoid" (tė kompozuar pėr dhjetė minuta) u bė hit-bend nė tė dy anėt e Atlantikut.

Eksperti i muzikės rock, Tibor Kneif, e komentoi albumin e parė tė Black Sabbath me kėto fjalė: "Nė tė nėjtin vit kur grupi Deep Purple bėri albumin e vet "In Rock", grupi Black Sabbath, poashtu nga Anglia, bėri albumin e vet tė parė.

Qė atėherė nė hard - rock u krijua njė drejtim i ri, i cili pėr shkak tė inspirimit nga Hitchcocku mund tė quhet "rocku i frikės dhe tmerrit" - aty dhuna sublimon si frikė para se tmerrshmės. Afėrsia me magjinė e zezė shihet qart nė anėn e brendshme tė mbėshtjellsės sė albumit nga viti 1970 dhe atė nė formė tė kryqit misterioz tė vendosur kryengulthi.

Ana e jashtme e mbeshtjellsės tregon njė shtėpi shumė tė vjetėr, degėt e thara dhe vajza e zbehtė e dhampirit qė duke joreale!

Anton La Vey, adhurues i djallit dhe themelues i kishės sė parė satanike nė SHBA ("First church of Satan"), deklaroi: "Masa, e cila e pranon Dreqin e shtrembėron "Ati unė", fut nė tė paturpėsitė dhe e shkel kryqin e Krishit me kėmbė ose e var kryengulthi."

Nė mbėshjellsėn e pllakės LP "Reflection - Black Sabbath" me mburrje shkruan: "Menjėherė nė pllakėn LP tė parė e ftuan Satanėn (Dreqin), i cili mė tė vėrtetė erdhi. U premtoi sukses nė tėrė botėn. Prandaj duhet bėrė muzikė pėr ēdo vit nė Sabatin e Madh (Shtunėn e Madhe). Edhe njėra anė edhe tjetra deri mė sot e mbajtėn fjalėn.

Gjashta pllaka LP tė sukseshme, koncerte tė mėdha para adhuruesėve nga e gjithė bota! Pėr adhuruesit madje ekzistojnė etiketa, nė tė cilat hapatazi shkruhet: "I'm possessed by Black Sabbath" (Jam i magjepsur nga Black Sabbath)!

Daullgjiu i tė njėjtit grup Bill Ward nė mėnyrė tė hapur e pranoi se e ndjen qė "Satana do tė mund tė ishte zot, ndėrsa kolegu i tij nga grupi Ozzy Osbourne pohon se ka qenė i detyruar tė shikojė 26 herė filmin horror okultik "Egzorcist"!!!

Si ėshtė puna me grupet tjera tė njohura?

Udhėheqėsi i grupit Led Zeppelin Jimmy Page, njėri nga pasuesit mė eminent tė Aliestera Crowleya magjistarit tė komprometuar, i cili konsiderohet Satanisti mė i madh i shekullit njėzet. Nė njė rast deklaroi: "Satana (Dreqi) nuk ėshtė armik i njerėzve: Ai ėshtė… jeta … dashuria… drita!", dhe "Rruga pėr nė parajsė kalon nėpėr ferr!" Vepra e tij kryesore konsiderohet "The book of the law" (libri i ligjeve), tė cilin ia diktoi prijesi-shpirt, dreqi Aiwas. Nė tė vėrtetė, ai libėr paraqet Antibiblėn.

Pasuesi i tij ėshtė edhe Knneth Anger producent, i cili nė atė botė shpirtėrash, e futi edhe grupin Rolling Stones.

Grupi Rolling Stones, njė kohė u fut nė avanturė me kultin Satanik. Nė vitin 1967 nxorren albumin "Their Satanic Majesties Request", pėr tė cilin vetė Mick Jagger e pranoi se gjatė pėrpunimit tė albumit grupi ka qenė i inspiruar nga Anton La Vey , kryeprifti i Kishės Satanike nė Sanfrancisko.

Mė pastaj, jo shumė vonė, lindi kėnga "Sympathy for the Devil" (Simpatia pėr Dreqin), e cila u bė himn i adhuruesėve amerikan tė Satanait.

Nė filmin e Kenneth Anger-it "Lucifer rising", i cili paraqet verzionin filmik tė pėrfytyrimeve tė Crowleyet mbi Satanain, Kenneth ia caktoi rolin kryesor kėngėtarit Stones Mick Jagger. Me 6 dhjetor 1969 nė "Altamout Speedway" stonesėt mbajtėn njė koncert qė mbaroi me dhunė e vrasje.

Atėherė u vranė katėr persona, njė zezak dhe tre tė tjerė dhe pati shumė tė plagosur. Nėnmbėdhjetė mjekė dhe 6 psikiatėr, deri nė rraskapitje, trajtuan narkomanet, lindjet e parakohshme dhe tė lenduarit nga rrahjet.

Grupet AC/DC, CAN, EAGLES, DEEP PURPLE , KISS, IRON MAIDEN, NAZARETH, VENOM, BEATLES, janė vetėm disa nga grupet qė me punėn e tyre kanė dėshmuar se pėr suksesin e tyre mund t'i falenderohen vetėm njė personi - Satanit.

Tony Sheridan, i cili me 1962 bashkė me Beatlesėt bėnte muzikė nė "Star club", tha se John Lennon nė atė kohė ishte shumė i interesuar pėr okultizmin dhe se ai vetė kishte qenė me tė nė njė takim spiritist nė Hamburg.

Atėherė Lennon i kishte thėnė: "E dij se Beatlesėt do tė kenė sukses si asnjė grup tjetėr. Kėtė e di me siguri, sepse pėr atė sukses ia kam shitur Dreqit shpirtin tim". Ėshtė me vlerė tė pėrmendet se satanisti i telendisur Charles Manson, qė u bė i njohur me shtatė vrasjet e tmerrshme nė Tate- La Bianci, u frymėzua nga Beatlesėt ashtu qė besonte se ksihte zbuluar mesazhe tė fshehta nė disa nga kėngėt e tyre.

Sipas deklaratės sė Manson-it, filozofinė e tij tė ēoroditur dhe vrasėse e kanė pėrcaktuar kėngėt e Beatlesėve "Helter Skelter" dhe Blackbird." Nė shtėpinė e Sharon Tate nė murin pranė trupave tė vrarė ishte shkruar me gjak "Pigs" (nga kėnga "Piggies").

Nė kėngėn "Bring on the Lucie" John Lennon nė mėnyrė tė qartė shpreh adhurimin e Dreqit: "Kėtu ka diēka qė duhet ta bėsh menjherė: ēliroju tani nga njerėzit. Bėjė kėtė, bėjė kėtė, bėjė kėtė tani! …………..Do ta shprehim kėtė si lutje: ēliroju nga njerėzit … emri yt ėshtė 666."

Me 8 dhjetor 1980, nė rrethana misterioze vritet John Lennon nga adhuruesi i tij Mark Champan, i cili motivin e aktit tė tillė ia pėrshkruan "zėrave tė djallit." A ishte ky ēmimi, tė cilin e kėrkoi djalli nga ish-Beatlesi? Dreqi vjen gjithmonė pėr ta marr atė qė ėshtė e tij!

Besimi nė demonė, tė cilėt nė tė vėrtetė janė tė padukshėm, por me tė cilėt njeriu mund tė hyjė nė kontakt dhe tė cilėt influencojnė nė jetėn e tij, ėshtė i pėrhapur nė gjithė botėn. Tė dhėnat nga Amerika flasin qė numri i Amerikanve qė merren me magji, me kultet satanike dhe magjinė e zezė vlerėsohet tė jetė minimumi DHJETĖ MILIONĖ.

Nga ky edhe mė i madh ėshtė numri i atyre qė merren me spiritizėm, pėr tė cilėt vlerėsohet tė jenė shtatėdhjetė deri nė njėqind milionė njerėz nė botė. Njė qendėr e madhe ėshtė Brazili ku madje botohen 150 gazeta spiritiste.

Kur njeriu merret me praktikat okultike, atėherė ua hap dyert tė gjitha forcave tė kėqija, tė cilat ndikojnė tek ai - pavarėsisht nėse ai shtė i vetėdijshėm pėr to apo jo. Kėshu qė te njeriu mund tė paraqiten ērregullime serioze:

1. ērregullime nė komunkim me Zotin, tė cilat mė sė shpeshti paraqiten te besimtarėt ose tek ata, tė cilėt dėshirojnė tė jenė tė tilė; paraqiten vėshtirėsi nė lutje dhe nė leximin e Librit Shenjt, ndėrsa pasojat e kėsaj janė ngecja nė ngritjen shpirtėrore, besimi dhe gėzimi i pakėsuar, indiferentizmi gjithnjė e mė i madh;

2. Pengesa nė fushėn morale dhe psikike: depresioni, agresiviteti, devijimet seksuale, skllavqėria, nė mėnyrė tė veēantė prirja nga vetėvrasja.

Parapsikologu W.F. Bonin ka thėnė: Muzika, nė mėnyrė tė qartė ka ndikim stimulues, e cila mund t'i shpejtojė shfaqjet paarapsikike. Muzika mund ta ndėrrojė gjendjen e vetėdijės, tė shkaktojė pėr shembull transin, ose thjesht tė shpejtojė pranimin e informacioneve tė "perceptimeve joshqisore".

Shkrimtari Dave Hunt deklaron: "Nė gjendjen normale individualiteti im ėshtė ai "shpirt", tė cilin e bėn truri im, por kur futem nė gjendjen e ndryshuar tė vetėdijės, tė cilėn spiritistėt apo mėsuesit e meditacionit e quajnė energji kosmike, apo shpirt medial, atėherė atė "shpirtin e ri, asgjė nuk e pengon nė atė qė tė qeveris me trurin tim dhe shkakton tek ai ndodhi, tė cilat, nė tė vėrtetė, mė duken shumė reale, por nė realitet fare nuk kanė ndodhur.*


avatar
Equinox

238


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  Equinox prej 22.08.10 15:15

Avokatet e djallitZėri i Muzikės ndikon nė shpejtimin e pulsit, nxehtėsinė e lėkurės, rrit tensionin e gjakut dhe ndikon nė aktivitetet e valėve te trurit. Ajo ndikon nė 69-70% tė tingujve qė mund tė gjinden nė brendėsi tė trupit. Tingulli pėrhapet ne ujė, prej se cilit trupi i njeriut pėrbehet 70% ujė.

Gjithashtu kockat nė mėnyrė tė shpejtuar i dėrgojnė informacionet ne sistemin nervor. Muzika shumė e rėndė ėshtė e dėmshme, studimet e vitit 1990 vėrtetuan se muzika e rėndė e dėmton trupin e njeriut.


Ku qendron muzika Rock nė gjithė kėtė?

Eksperimentet me bimė kanė treguar ngjashmėri... Bimėt tė cilat ishin eksperimentuar me muzikėn Jimmija Hendtixa tė grupit Led Zeppelin bimėt u vyshkėn nė periudhėn 10-tė ditore.

Nė veprimin e rok muzikės sė ēoroditur dhe pėrmbajtjes dhe mesazheve tė saj, te rinjtė i thithin programet e sė keqes. Kėto programe kanė pėr tė ndikuar nė to qė tė jenė te ashpėr dhe ideator te terrorit. Shumė prej tyre nuk janė tė vetėdijshėm pėr mashtrimet qė u bėhen! Shumė adhurues thonė qė gjatė dėgjimit tė kėsaj muzike (Rok apo Heavy Metal) ndjehen shumė mirė dhe ndjehen plot me energji. Por ato nuk e dinė se ekziston edhe energjia negative e cila ėshtė e dėmshme.


KOKAINA , MARIUHANA , LSD ...

Nė SHBA rinia kėrkonte mėnyrė tė jetės tjetėr, dhe ata ranė nė kontakt me mariuhanen dhe droga tė pėrpunuara si LSD. Disa droga, nė pėrgjithėsi nuk u kuptuan; besohej se ato mund ta zmadhojnė mendjen e njeriut dhe me marrjen e tyre tė sigurohej dije mistike e cila mund ta zgjeronte vetėdijen e tyre.

Shumė nga eksperimentuesit e lashtė tė drogės LSD (mė i shquari Timothy Leary ) e konsideronin kėtė drogė, si dhuratė pėr njerėzimin, pa u marr parasysh prej dhe nga kush!

Pėr shembull prodhuesi mė i madh i LSD-sė me emrin Oėsley sponsorizonte grupin The Grateful Dead nė tubimet promovuse tė saj pėr idenė se LDS-ja tė jep jetė... Duke i pasur para sysh kėto tė dhėna tė LSD-sė, konkludojmė se kjo ishte shtytėse pėr zhvillimin e Rokut. Muzika dhe teksti janė tė ngarkuara me mistere dhe halucinacione te njerėzve.


KURTHET SATANIKE

Njėri ndėr anėtarėt e kryesisė sė rrethit te iluministėve (dritpruesit e djallit) John Tod dėshmoi pėr lidhjet dhe shėrbimet ndaj satanes...

“Unė isha udhėheqės artistik i produksionit Zodiak, e cila ishte njėra ndėr shoqatat mė tė mėdha. Ajo u mirrte me xhirimin dhe shumėfishimin e cd-ve dhe organizimin e koncerteve nė SHBA...

...Mė nė fund informatat e xhirimeve tė fshehta, tė zėrave tė padėgjueshme tė lutjeve tė djallit, dolėn nė publik dhe sollėn panik tek producentėt dhe prapavija e tyre. Ndėrsa dėgjuesit tė krishterė punuan pėr prishjen e popullaritetit tė prodhuesve. Pėr kėtė arsye u hap edhe njė shtėpi e re diskografike dhe u nėnshkrua marrėveshja me disa grupe rok dhe pastaj u formuan disa grupe tė reja me emra tė kristianėve. Njė ndėr thėniet e tyre ishte:

“Po nė qoftė se dėshironi tė dini se sa djalla keni nė shtėpi atėherė numėrojini Rok disqet “

MESAZHET E FSHEHTA

Kėnga Stairėay To Heaven e grupit Led Zeppelin ėshtė kėnga mė e famshme nė historinė e rok-ut. Njė rresht i kėngės thotė “A e di, nga njė herė fjalėt kanė dy kuptime”. Duhet kuptuar se kėnga ka prapavi satanike “Back Masking”...

Njė pjesė e dėgjuesve e dėgjojnė zėrin normal, “por ekzistojnė dy rrugė qė mund tė shkosh, por nė garim ende ka kohė pėr tė ndėrruar rrugėn nė tė cilėn je.”

Po, por nėqoftėse lėshohet prapa, shumė qartė mund tė dėgjohet :

“ Ky ėshtė Satana im i dashur...

ohhhh, do tė kėndoj sepse jetoj me Satanen”

Kjo ėshtė kėnga “number one” nė histori tė rok-ut. Vetėm njė koincidencė nuk mund tė thuhet, Jimmy Page ėshtė besimtar i dorėzuar pas ardhjes sė Satanistit Alistera croėleja. Njė ndėr mėsimet satanistike te Croėlyjerit ėshtė mėsimi i tė dėgjuarit tek njerėzit duke ju folur pėrsėprapshti. Nė kėngėn “Houses Of Holy” ato kėndojnė:

“ Le tė jetė kėnga zoti yt

A do tė jesh i kujdesshėm ndaj thirrjes sė Zotit tėnd

oh, Satana....”

Shumė rok-star tė grupeve si: The Beatls, The Eagles, Pink Flojd, Alan Parsons Project, T. Rex, Rolling Stones Tull, Elton John, Madonna e tė tjerė, pėrveē muzikės shkatėrruese dėgjuesve u japin nėpėrmjet njė deshifrimi teknik tė njė regjistrimi, edhe mesazhin e fshehtė pėr veshin, tė pa dėgjueshėm (por nė tė vėrtet tė dėgjueshėm); kėto mesazhe kishin pėr qėllim destabilizimin fetar...

Kur tė analizojmė thelbin e domethėnies nė tru shikohen qartė mesazhet e fshehta dhe do i kemi tė qarta qėllimet Satanike pėr regrutimin e masės sė re, e cila pėr atė nuk ka vetėdije, qė po rekrutohet nė legjionet e Sataned!...


ROCK PĖR SĖ PRAPSHTI

Disa shembuj tė mesazheve tė fshehta:

“Eja tek ne, eja tek ne, eja tek ne...

Kėnga (“Hell Aėaits”, grupi Slayer)

“Vet satana ėshtė Zoti im” (kėnga “God of Thunder” grupi Kiss)

“Unė tė dua thotė satanen” (kėnga “Tops” grupi Rolling Stones)

“Ti je i pa fuqishėm kundėr armiqve, kundėr kėndimit pėr punė tė kėqija”( kėnga “She bop” grupi Cindy Lauper)

“Hail satana, haaaaail Satana” (kėnga “Ėhen you Call my name” kėngėtarja Madonna)


FSHEHTAS DHE HAPTAS

Ndėrsa metoda backėard masking ( back masking). Menjėherė mė tė mirėve rok bende iu solli popullaritet tė madh, pėr arsye se mesazhet e fshehta tė satanės “i ndihmonin nė pėrparim”, porse heavy metal ose death metal, grupet haptas i pėrdornin fjalėt kundėr besimit nė Zotin: “Dėgjo o njeri me ēfarė po ta ledhatojnė bėju *** deri nė fund” Rock ylli , homoseksual David Boėie ne gazetėn Rolling Stone (12.02.1976) e befasoi botėn e muzikės me fjalėt qė tha: “Rocku gjithmonė ishte muzika e satanes...besoj se Rock&rolli ėshtė i rrezikshėm... kam ndjenja qė po na lajmėron pėr diēka mė tė errėt se sa ne.”

Nė kėngėn “The Conjuring” (grupi Megadeth), mund tė dėgjohet haptas misioni i rok-ut:

“ Unė jam avokati i satanės

Shitės nėse do...

Eja mu bashkėngjit.

Nė ambiciet e mia pėr ferrin

Unė jam pronari i shpirtit tėnd”

Grupi Metallica nė kėngėn e tyre “Yump in the Fire”, e urdhėrojnė rininė qė tė hidhen drejt e nė ferr:

“ mė ndiq tani fėmija im...

Vepro ashtu si po tė them...

Hidhu me dėshirėn tėnde ...”

Nė kėngėn e tyre “ The Prince”, grupi Metallica haptas kėndon:

“Engjėll prej thellėsive jam.....

Dua tė shes shpirtin tim...

Merre shpirtin tim satano...

Bashkė me diamantet me tė cilėt je i rrethuar,

Nuk ma ndien pėr parajsėn

Pėr atė mos mė kėrko.

Le tė digjem nė ferr

Prej ditės qė do tė vdes...”

Ylli i Rokut Mrrilyn Manson mburret me atė se ai ėshtė personi i cili do tė mbetet nė kujtesė, si personi i cili e pruri fundin e krishterizmit (Spin august 1996) shpresat e Mansonit janė:

“Mendoj qė njerėzit sa herė qė ta dėgjojnė kėtė album, besimi nė zotin do tė zhduket nga kokat e tyre” (HUH oktober 1996). Mansoni me vetėmburrje pohon se ka mė tepėr njerėz tė tillė se sa shikohet sesa: “Unė nuk e di, a ėshtė kush qė a e ka kuptuar qartė atė se ēfarė ne po pėrpiqemi tė bėjmė. Ajo nuk pėrfaqėson veten shokė... Ajo ėshtė marrėzi. Njė herė kur ti kapim, ne mund tu japim mesazhet tona (hit parade , tetor 1996 )

Bon Jovi kėndon nė Homebound Train

“Qysh kur isha fėmijė.

Djalli me mori pėr dore

Me ēoi deri te shtėpia ime

Mė bėri njeri...

Unė shkoj poshtė, poshtė, poshtė, poshtė.

Nė tren i cili shkon pėr nė shtėpi “

Nė revistėn “Smash hits” Bon Jovi thotė:

“Do ta kisha vrarė edhe nėnėn time pėr rok&roll-in. Do tė shes edhe shpirtin tim pėr tė!”

Njė ndėr kėngėt mė tė njohura tė viteve 70 ėshtė “Hotel Kalifornia” i grupit the Eagles. Shumė njerėz nuk mund ta paramendojnė as nė ėndrrat e tyre se ajo kėngė i kushtohet “kishės satanike” e cila ėshtė e vendosur nė hotel, nė rrugicėn Kalifornia. Nė faqosjen e albumit, nė pjesėn e jashtme nė ballė, ėshtė vendosur fotoja e Antona Laveya, themeluesit tė “kishės satanike” dhe autorit tė biblės satanike. Ato do tė thonė: The Eagles nuk janė serioz, ata vetėm shesin cd.”

Larry Salter, menaxheri i kėtij grupi, nė gazetėn Ėaco Tribune Herald (28.11.1982) e pranoi, se The Eagels ishin te implikuar ne fushėn satanike. Nuk ėshtė ēuditėse, sepse duke marrė parasysh se njėra nga kėngėt u emėrtua “Dit e mbarė nė ferr.” Nė kėngėn “Hotel Kalifornia” ata kėndojnė: “Egėrsia nuk mund tė vritet...” duke menduar nė djallin.

Grupi KISS, nė njė koncert rrėfimi i tyre ishte “Ne jemi prijėsit e vėllezėrve satanik tė Amerikės. Prodhuesit e cd-ve nuk donin tė botonin emrin e vėrtet, sepse ai emėr ishte “Kings in satan service” ( mbretėrit ne shėrbim te djallit )

Grupi Black Sabbath gjatė koncerteve tė tyre u bėnin risi dhe thirrje qė ta pranonin satanen. Njė ndėr albumet e tyre e ka emrin “I shitem shpirtat tanė pėr rok&roll-in.”

Kėnga e tyre N: ( lindja e Krishtit nė tė zezė ), ėshtė kėnga mė e hapur e djallit. Kjo ėshtė kėnga mė e dashur e Luciferit nė tė cilėn ai i thėrret dėgjuesit qė ta kapin pėr dore.

Ne ndarjen e ēmimit MTV tė vitit 1992, presidenti i grupit Red Hot Chili Peppers pas falėnderimit tha: “Nė radhė tė parė falėnderojmė satanen...”

Ēfarė mendon se bėn kjo muzikė?

Pėrmendėm vetėm disa grupe tė njohur nė botė qė i shėrbejnė satanit.

Sipas librit “Satanizmi nė Amerikė”, kjo dukuri pėrfaqėson ngritjen e njė kulture mė tė lart tė adoleshentėve tė ri tė SHBA-sė. Studimet qė i bėri georgia (police acadamy) tregojnė se 90% e satanisteve janė adoleshentėt.

Dr. Paul King drejtori i programit pėr adoleshentėt nė spitalin Charter Lakeside Tennesseeju, thotė qe 80 % e pacienteve tė tyre janė pėr arsye tė rok muzikės. Ato thonė: “Kjo, bėhet filozofia e tyre e jetės , feja e tyre...”avatar
Equinox

238


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  Equinox prej 22.08.10 15:50

Metalaret - MetalistetMetalaret njihen per mesazhet subliminale, qe inkurajojne te tjeret te adhurojne (shpesh here ti ofrojne jeten) Zotit te Zi (Djalli, vecse me dhembe qeni me te zhvilluar se Djalli i zakonshem).

Shumica e tyre jane praktikante te riteve Satanike, shperndares entuziaste te AIDS, VK, dhe mbipeshe.

Shumicen e kohes e kalojne duke sakrifikuar kafshe (pervec gjarperinjve!), duke fantazuar per te pire gjakun tuaj (shpesh here kjo e fundit njihet per ti cuar metalaret ne zmadhim kyci), duke pire cigare e ne raste shume te rralla duke sakrifikuar jete njerezore.

Gjithashtu, pothuajse te gjithe Metalaret kane nga nje profil ne Myspace dhe VampireFreaks.com

Shumica e tyre qe arrijne moshen 13 vjecare marrin vesh per mrekulline qe quhet Slipknot dhe qe nga ai moment vendosin ti japin fund jetes se tyre sociale ne te ardhmen. Nese ben gabim ti pyesesh pse, do te pergjigjen me perbuzje duke te thene me fjale ekstravagante se ata jane shume here me te pjekur se ti.

Ata qe duan te behen Metalare (ose Goth) jane zakonisht adoleshente, te rritur qe mendojne se jane adoleshente, 16 vjecare qe kerkojne sadopak ekspozure ose vemendje nga te tjeret dhe tipikisht homoseksuale te padale nga skuta qe jane akoma ne shkolle e skane punuar nje ore ne jete te tyre. Ata jane te obesuar sic thame me muzike 'te zeze', poezi 'te zeze' dhe vijne ne dy masa: hipopogoth dhe pabuks.

Lloje Metalaresh dhe subkultures se saj Goth:

Ndryshe nga ckeni menduar deri tani, Gothet kane nje sere ndryshimesh dhe kategorishe ndermjet tyre.

- Anime Nerd Goth: Te padurueshem, mjaft te bezdisshem dhe qe kane rene ne dashuri me Anime. Speciet femerore jane tejet te shemtuara, veshin doreza anime poaq te shemtuara dhe nuk pertojne ta marrin ne goje.

- Betty Page Goths: Njihen per dashurine e tyre per modelet burleske te viteve 40. Jane te pallueshme lehte, mjafton tu thuash sa shume i ngjan Betty Page dhe se sa shume e ke idhull Betty Page (kush eshte Betty Page? Serizosht.)

- Black Metal Goth: Te njohur per sjelljen e tyre mizantropike, qe veshin bluza me logot e bandave depresive qe asnjeriu nuk i rruhet per to. Keto lloj Gothesh jane ekuivalentet e elitistave metalare - alpha goths - vecse me me teper makiazh te vdekurish dhe maskara shysh (qe ne mendojme se ja vjedhin mamit, meqenese nuk pelqejne te punojne vete). Gjithashtu keto lloj tipash vdesin per Cradle of Filth dhe fantazojne mbrapathenie te pambrojtur me vokalistin Dani Filth.

- Club Goth: Te dehur ne makiazh qe bejne sikur kercejne duke pire cigare neper klube nate ku vihet muzike industriale (plerale ne shqip)

- Cyber Goth: Te njohur per frekuentimin e Internetit 24/7 duke shkruar poezi virtuale dhe keshtu duke u vetepublikuar si Edgare Allan Po. Femrat deri diku jane disi te pallueshme.

- Emo Goth: Njerez tejet emocionale qe vishen si Goth, por ne te vertete duan te quhen me parashtesen EMO. Akoma nuk e dime mire pse-ne. Dime vetem qe duken si nje kryqezim mes lakuriqeve te nates dhe brisqeve te ndryshkur.

- Hot Topic Goth: Tjeter VK-izem qe njihet ndryshe si MainStream Goth ose Kush ben poza me te bukura Goth. Shqip: Goth Supermarketi.

- Metal Goth: Metalaret e 'vertete' qe urrejne My Chemical Romance e qurravitjet e tjera qe bejne muzike per ato 16 vjecaret qe permendem me lart.

- "Old School"/Original Goth: Njerez qe lexojne akoma H.P. Lovecraft dhe qe kujtojne se akoma eshte viti 1985, qe degjojne grupe si The Cure, Switchblade Symphony, Siousxie e te tjera te tilla.

- Raver Goth: Te njohur per pantallonat 'baggy' (shume te gjera - shpesh tu i ra prej b...) por qe gjthmone jane te zeza.

- Hot Goth: 0.000001% e gjithe popullsise Goth qe cuditerisht vendosin te ekspozojne lekuren e tyre 'au naturale', me shume pak makiazh, maksimumi vetem 1 ose dy piercings ne fytyre dhe qe jane zakonisht te dobet menderisht dhe fizikisht (cka do te thote gati per dashurine tuaj te sinqerte) PROTIP: Te gjitha femrat HOTGOTH jane kurva nga natyra - qe do thote se edhe ti e ke nje shanc me to.

- The Alpha Goth: Bosi.. lol. i GOTHeve te nje qyteti. E zejme se shkove ne Elbasan, Elbasani ka rreth 40 GOTH gjithsej, I pari i grupit, quhet Elba Goth.

Rregullat e te qenit nje Metalar i vertete:

- Mos u bej objekt vemendjeje (megithse e veshitre kjo) dhe mos flit se sa here ne dite i pret damaret. Pse? Sepse ne fund te fundit do ju bej te qaje nje Metalar i vertete duke ju thene 'te verteten' e jetes suaj se jeni EMO.

- ASNJEHERE mos e quaj veten tende GOTH - Nese kapesh duke i thene vetesh se je GOTH prap nje Metalar do te dali perpara dhe do te thote te verteten e dyte te jetes tende: Qe je nje pozues.

- Veji emrat te gjithe kalamajve Damien, Drakula, Bella Lugosi, Lestat, etj.

- Mbaj dy kafshe (te cdo lloji) dhe quaji Angel dhe Buffy.

- Kalo kohen 'e lire' neper varreza me shoket sklleverit e tu te bindur duke pire cigare dhe vere te lire duke imagjinuar te ishte gjak.

Cfare thuhet per metalaret neper net:

Qenia me e lumtur ne kete ftoht doli qe eshte metalar, arsyet: floke te gjata te palara me yndyr te tepert dhe zhuli i mbledhur prej vitesh i krijuar si nje shtres mbrojtese ndaj te ftohtit te madh
- me mire qen se metalar.
avatar
Equinox

238


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

BRAVO.....

Mesazh  Fikrro prej 23.08.10 15:03

Bravo nexus me pelqyen shkrimet tuaja, pershendetje nga une.
avatar
Fikrro

616


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

NGA I GJETET KTO K@RLLIQE RE,

Mesazh  darkboy prej 23.08.10 15:16

Kjo duket shume mire qe e ka kriju nje qe urren metalin dhe asgje seshte e vertete...
avatar
darkboy

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

f u c k metalaret dhe gjith rokeret

Mesazh  g-kristi prej 25.08.10 0:07

Ja kam xxxx gjith metalarve dhe rokereve sepse jane vetem xxx asgjo mo shum bravo ai qe ka shkrujt ato mo lart hallall eshte shumme e vertete.
avatar
g-kristi

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  gjilanasi prej 31.08.10 14:26

Muzika ROCK eshte Djallezisht e mire...
avatar
gjilanasi

397


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Totalisht fjalimi i nje te marri

Mesazh  NonServiam prej 22.02.11 13:40

Kam te pakten 25 vjet qe degjoj Metal dhe keto qe shkruhen ketu me siper nuk eshte hera e pare qe i shoh.Degjoj qe nga Hard Rock tek Black Metal dhe kjo nuk me ben mua apak njeri negativ,nuk perdor droge apo felliqesira te tjera si keto,droga ime eshte kjo muzike.Autori i kesaj pacavureje po perpiqet ti portretizoje ne fansat e kesaj muzike si njerez te ulet,pa ndjenja pa ideale,injorante dhe trushkulur por te gjithe ata qe kane 2 fije mend ne koke e kuptojne qe muzika eshte thjesht argetim dhe ushqim per shpirtin pavaresisht sa ekstreme mund te jete ajo.Pse nuk quani te pamoralshem dhe psikopate misionaret e Jehovait apo evangjelistet qe i provokojne te miturit te vrasin veten se gjoja bota ku jetojne eshte mekatare dhe do gjejne nje me te bukur ne Parajse ?!! Do ta mbroj Metalin me cdo kush sepse eshte jeta ime,e them me bindje se me ka bere njeri me te mire e me ka zgjeruar intelektin ne menyre absolute.Nuk me behet vone sec thone injorantet dhe dashakeqet dhe besoj kete mendojne edhe fansat e tjere te Rock-ut dhe Metalit.C'fare do qe te beni dhe sado qe te shpifni e keni kot.Rrofte Metali,pergjithmone....\m/
avatar
NonServiam

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  TheDog prej 28.02.11 1:19

Me budallik i madh se ky shkrim rrall te kem lexu.
Un per vete i degjoj qe te gjitha rrymat e muzikes (pervec tallavas qe e vrafte zoti :P)
Por te thuash per komplote satanike e idiotlliqe te tilla, duke akuzuar shum prej artisteve me te talentuar ne histori, si ceshte John Lenon, eshte TURP dhe INJORANCE.

Te vetmit njerez me probleme jane ato si puna juaj, zoti autor, qe shpifin ne menyre te paturpshme, pasi ju duket vetja sikur do shpetoni boten e sikur keni zbuluar te pazbulueshmen SEPSE Feja ju ka bere nje LAVAZH Truri.

JU FETARET QE OSE EKSTREMISTE APO CFAREDO TE JENI JU ME NEVERITNI.
DHE SHPRESOJ E UROJ QE TE VAZHDONI TE MENDONI PO NE KETE MENYRE SEPSE JENI NE RRUGE TE MBARE!!!

avatar
TheDog

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

QEKA DHE KOPJAC

Mesazh  TheDog prej 28.02.11 1:26

ATE artikullin e fundit nuk e ke shkruar ti, sepse e kam lexuar ne nje Web Site shqiptar dhe seshte vecse nje artikull Humorostik qe parodizon metalaret(dmth nuk thote gjera te verteta). dhe me vjen keq qe ti e poston si dicka serioze.
avatar
TheDog

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  Fikrro prej 28.02.11 12:26

TheDog shkruajti:Me budallik i madh se ky shkrim rrall te kem lexu.
Un per vete i degjoj qe te gjitha rrymat e muzikes (pervec tallavas qe e vrafte zoti :P)
Por te thuash per komplote satanike e idiotlliqe te tilla, duke akuzuar shum prej artisteve me te talentuar ne histori, si ceshte John Lenon, eshte TURP dhe INJORANCE.

Te vetmit njerez me probleme jane ato si puna juaj, zoti autor, qe shpifin ne menyre te paturpshme, pasi ju duket vetja sikur do shpetoni boten e sikur keni zbuluar te pazbulueshmen SEPSE Feja ju ka bere nje LAVAZH Truri.

JU FETARET QE OSE EKSTREMISTE APO CFAREDO TE JENI JU ME NEVERITNI.
DHE SHPRESOJ E UROJ QE TE VAZHDONI TE MENDONI PO NE KETE MENYRE SEPSE JENI NE RRUGE TE MBARE!!!Kur flisni ju lutem jini me konkret dhe nese dikush ka postuar diēka jo ne favorin tuaj, nuk do te thote qe ai person eshte, idiotllek, i paturpshem ose edhe i neveritshem.
Ju lutem mos ta nenvleresojme veten tone duke perdorur fjale qe prishin identitetin personal.
avatar
Fikrro

616


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  TheDog prej 03.03.11 2:21

Autori nuk ka postuar agje pro ose kunder favorit tim.
Thjesht ky shkrim me duket absurd dhe ne fakt eshte absurd, komplet absurd.
Te thuash gjera te tilla i bie te jesh ose Paranoajak, ose Ziliqar, ose ke lexuar naj liber qe flet per komplotin e djallit kunder botes(libra te tille ka me shumice) dhe te duket sikur ke zbuluar ate qe te tjeret se dine, ose thjesht shpif per ndonje interes te tij.
avatar
TheDog

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  blackstar prej 20.03.11 8:38

Metal music cant die \\m//
avatar
blackstar

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

F U Ck

Mesazh  g-kristi prej 13.04.11 18:13

Shkoniii .... krejt ne to...xxx Metall..edhe gjithe kto shpifsirat e tjeraa...qe kane te bejne me te..Rock e ca jaen se as emrat sdu me ua dit...gjithe ata qe degjojne kete muzike jane ....i shef metalaret ne rrug..eshte ber cuni si vajz...me vath ne hund vesh..e venee tjerraa.....kshu e keni ju ..per ju muzika rock eshte Drogg..se jeni hutum krejt keni ate marylin Manson..ca e ka ai se sja di..vec e kam ngju hostorin...ai eshte i shperfytyrum komplet..svlen mo per ket jet ashtu si eshte bo nga rock..derisa ka arrit ka heq brinjet..per me ja Mar..vetes ne Pika pika pika....:)
avatar
g-kristi

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

``ROKU``THEJSHT MUZIK E SHEITANIT

Mesazh  Dre1 prej 16.04.11 17:16

-------------->
avatar
Dre1

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

BRAVO DRE1..:)

Mesazh  g-kristi prej 17.04.11 0:34

avatar
g-kristi

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

If only closed minds came with closed mouths! =.=

Mesazh  Pam BlackVeilBrides prej 23.04.11 12:02

nexus shkruajti:Metalaret - MetalistetMetalaret njihen per mesazhet subliminale, qe inkurajojne te tjeret te adhurojne (shpesh here ti ofrojne jeten) Zotit te Zi (Djalli, vecse me dhembe qeni me te zhvilluar se Djalli i zakonshem).

Shumica e tyre jane praktikante te riteve Satanike, shperndares entuziaste te AIDS, VK, dhe mbipeshe.

Shumicen e kohes e kalojne duke sakrifikuar kafshe (pervec gjarperinjve!), duke fantazuar per te pire gjakun tuaj (shpesh here kjo e fundit njihet per ti cuar metalaret ne zmadhim kyci), duke pire cigare e ne raste shume te rralla duke sakrifikuar jete njerezore.

Gjithashtu, pothuajse te gjithe Metalaret kane nga nje profil ne Myspace dhe VampireFreaks.com

Shumica e tyre qe arrijne moshen 13 vjecare marrin vesh per mrekulline qe quhet Slipknot dhe qe nga ai moment vendosin ti japin fund jetes se tyre sociale ne te ardhmen. Nese ben gabim ti pyesesh pse, do te pergjigjen me perbuzje duke te thene me fjale ekstravagante se ata jane shume here me te pjekur se ti.

Ata qe duan te behen Metalare (ose Goth) jane zakonisht adoleshente, te rritur qe mendojne se jane adoleshente, 16 vjecare qe kerkojne sadopak ekspozure ose vemendje nga te tjeret dhe tipikisht homoseksuale te padale nga skuta qe jane akoma ne shkolle e skane punuar nje ore ne jete te tyre. Ata jane te obesuar sic thame me muzike 'te zeze', poezi 'te zeze' dhe vijne ne dy masa: hipopogoth dhe pabuks.

Lloje Metalaresh dhe subkultures se saj Goth:

Ndryshe nga ckeni menduar deri tani, Gothet kane nje sere ndryshimesh dhe kategorishe ndermjet tyre.

- Anime Nerd Goth: Te padurueshem, mjaft te bezdisshem dhe qe kane rene ne dashuri me Anime. Speciet femerore jane tejet te shemtuara, veshin doreza anime poaq te shemtuara dhe nuk pertojne ta marrin ne goje.

- Betty Page Goths: Njihen per dashurine e tyre per modelet burleske te viteve 40. Jane te pallueshme lehte, mjafton tu thuash sa shume i ngjan Betty Page dhe se sa shume e ke idhull Betty Page (kush eshte Betty Page? Serizosht.)

- Black Metal Goth: Te njohur per sjelljen e tyre mizantropike, qe veshin bluza me logot e bandave depresive qe asnjeriu nuk i rruhet per to. Keto lloj Gothesh jane ekuivalentet e elitistave metalare - alpha goths - vecse me me teper makiazh te vdekurish dhe maskara shysh (qe ne mendojme se ja vjedhin mamit, meqenese nuk pelqejne te punojne vete). Gjithashtu keto lloj tipash vdesin per Cradle of Filth dhe fantazojne mbrapathenie te pambrojtur me vokalistin Dani Filth.

- Club Goth: Te dehur ne makiazh qe bejne sikur kercejne duke pire cigare neper klube nate ku vihet muzike industriale (plerale ne shqip)

- Cyber Goth: Te njohur per frekuentimin e Internetit 24/7 duke shkruar poezi virtuale dhe keshtu duke u vetepublikuar si Edgare Allan Po. Femrat deri diku jane disi te pallueshme.

- Emo Goth: Njerez tejet emocionale qe vishen si Goth, por ne te vertete duan te quhen me parashtesen EMO. Akoma nuk e dime mire pse-ne. Dime vetem qe duken si nje kryqezim mes lakuriqeve te nates dhe brisqeve te ndryshkur.

- Hot Topic Goth: Tjeter VK-izem qe njihet ndryshe si MainStream Goth ose Kush ben poza me te bukura Goth. Shqip: Goth Supermarketi.

- Metal Goth: Metalaret e 'vertete' qe urrejne My Chemical Romance e qurravitjet e tjera qe bejne muzike per ato 16 vjecaret qe permendem me lart.

- "Old School"/Original Goth: Njerez qe lexojne akoma H.P. Lovecraft dhe qe kujtojne se akoma eshte viti 1985, qe degjojne grupe si The Cure, Switchblade Symphony, Siousxie e te tjera te tilla.

- Raver Goth: Te njohur per pantallonat 'baggy' (shume te gjera - shpesh tu i ra prej b...) por qe gjthmone jane te zeza.

- Hot Goth: 0.000001% e gjithe popullsise Goth qe cuditerisht vendosin te ekspozojne lekuren e tyre 'au naturale', me shume pak makiazh, maksimumi vetem 1 ose dy piercings ne fytyre dhe qe jane zakonisht te dobet menderisht dhe fizikisht (cka do te thote gati per dashurine tuaj te sinqerte) PROTIP: Te gjitha femrat HOTGOTH jane kurva nga natyra - qe do thote se edhe ti e ke nje shanc me to.

- The Alpha Goth: Bosi.. lol. i GOTHeve te nje qyteti. E zejme se shkove ne Elbasan, Elbasani ka rreth 40 GOTH gjithsej, I pari i grupit, quhet Elba Goth.

Rregullat e te qenit nje Metalar i vertete:

- Mos u bej objekt vemendjeje (megithse e veshitre kjo) dhe mos flit se sa here ne dite i pret damaret. Pse? Sepse ne fund te fundit do ju bej te qaje nje Metalar i vertete duke ju thene 'te verteten' e jetes suaj se jeni EMO.

- ASNJEHERE mos e quaj veten tende GOTH - Nese kapesh duke i thene vetesh se je GOTH prap nje Metalar do te dali perpara dhe do te thote te verteten e dyte te jetes tende: Qe je nje pozues.

- Veji emrat te gjithe kalamajve Damien, Drakula, Bella Lugosi, Lestat, etj.

- Mbaj dy kafshe (te cdo lloji) dhe quaji Angel dhe Buffy.

- Kalo kohen 'e lire' neper varreza me shoket sklleverit e tu te bindur duke pire cigare dhe vere te lire duke imagjinuar te ishte gjak.

Cfare thuhet per metalaret neper net:

Qenia me e lumtur ne kete ftoht doli qe eshte metalar, arsyet: floke te gjata te palara me yndyr te tepert dhe zhuli i mbledhur prej vitesh i krijuar si nje shtres mbrojtese ndaj te ftohtit te madh
- me mire qen se metalar.Shiko zemer,vetem duke e lexuar te ashtuquajturin 'shpjegim' tendin per metalaret me vjen te vjell.
1.Gjithcka eshte nje paragjykim i plote per ne (Une personalisht jam Emo-Goth) dhe te thena nga nje person i cili me shume mundesi gjate jetes se tij nuk ka pare ose njohur asnjehere te tille.
2.Nuk eshte e thene qe nese nje person eshte metalar ai duhet te perdore patjeter droge ose te dehet cdo 2 min.Asnje nga personat qe njoh nuk e ben nje gje te tille.
3.Mund te kete metalare shume te mire nga karakteri e shume te keqinj.Kjo nuk varet nga stili,menyra sesi vishet apo cfare muzike degjon nje person.Kjo varet nga personaliteti i tij.
4.Eshte e vertete qe ka shume POSERA perreth,po ata heqin dore shpejt (me e shumta brenda nje viti) se qenit metalar dhe behen,fjala bie,TECKTONIK.Keto lloj personash ma shpifin.
5.Metalaret e vertete jane te pakte,dhe ata qe behen te tille ne moshen e adoleshences eshte se gjithnje e kane pasur nje prirje te caktuar. Prsh une,qe ne moshen 5 vjecare,pelqeja gjera qe shumices se njerezve ne moshen time u dukeshin absurditete.Adhuroja filmat horror,me gjak,me mistere.Enderroja te takoja nje vampir,e pse jo,te behesha e tille.Gjithmone veproja me koken time,nuk i degjoja asnjehere te tjeret.Isha tip i heshtur.Me njerez qe nuk me pelqenin as qe flisja fare.Ishte shume e veshtire qe dikush te me hynte ne zemer.Asnjehere nuk kam besuar ne Zot.As e vogel,megjithese gjyshja ime ishte besimtare e madhe dhe mundohej te me fuste dhe mua ne rrugen e fese.Nuk ia arriti.
Nuk eshte e vertete qe muzika rock ose metal i fut njerezit ne rrugen e satanizmit ose te erresires.Njerez me prirje te tilla shkojne drejt muzikes rock ose metal.
Por ka edhe mjaft te tjere (njerez normale) qe e pelqejne muziken rock prej shume vitesh dhe kjo gje nuk i ka cuar ata ne rruge 'te keqe'.

Do te doja te thoja qe kjo ndodh vetem nga mentaliteti i vjeteruar i vendit tone,por kjo ndodh edhe ne shume vende te tjera.
Fatkeqesisht,injorante ka ne te gjithe boten!

Metal,Emo,Goth,Rock 4 life \\m// !!
avatar
Pam BlackVeilBrides

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

xxx You

Mesazh  g-kristi prej 02.05.11 0:47

ik mer metalarr boll na bone moral ketu..se ju kom pa mir ca jeni ju...ja pse sjeni normal si cthu ti ne moshen 5 vjecare ke menduar te takosh 1 vampir dhe te behesh i till gje qe femijet e tjerr se kan qeff...tregon te keqen me kte jo te miren ..pse ti pelqeje horrorr dhe gjak...sdo te thot ke qon..mo trim se tjerret....ja pse ju pelqeni gjakun dhe gjerat e keqija kshuqe mos i jepp shum gojes..kur flet..per injoranca dhe gjera tjerra...\F u C K Metal..edhe gjith ato flliqsirrat e tjera qe kan lidhje me ju ...LOve Rap/Hip-Hop/Pop/Club/House..:)
avatar
g-kristi

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  DevilChild prej 02.05.11 13:00

ROCK-u, eshte muzike dhe si muzike te gjithe e dijne qe eshte me e mira, veq atyre qe e mohojne. ROCK-un, e degjojne edhe femijet 5 vjec, edhe adoleshentet edhe +23 vjecaret edhe te moshuarit. Metalar, jane edhe ata qe degjojne metal (nen-zhanret e metalit), metalar eshte edhe ai qe e do gjakun edhe ai qe s'e do, metalar eshte edhe ai qe eshte satanist edhe ai qe beson ne Zot, metalar eshte edhe ai qe vishet me rroba serioze dhe ai qe vishet me pantolle te shqyer dhe me bluze te ndonje band-i. Pra nuk pine uje teoria qe "metalaret jane te keqinj, jane njerez rebel dhe kunder Zotit" etj., sepse ka lloj-lloj metallaresh. Por njerez te shendoshe si puna e ketij lart, mendon se cdo metalar eshte njolle e zeze mbi hapsire te bardhe.
avatar
DevilChild

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  nitty prej 02.05.11 13:25

DevilChild shkruajti:ROCK-u, eshte muzike dhe si muzike te gjithe e dijne qe eshte me e mira, veq atyre qe e mohojne. ROCK-un, e degjojne edhe femijet 5 vjec, edhe adoleshentet edhe +23 vjecaret edhe te moshuarit. Metalar, jane edhe ata qe degjojne metal (nen-zhanret e metalit), metalar eshte edhe ai qe e do gjakun edhe ai qe s'e do, metalar eshte edhe ai qe eshte satanist edhe ai qe beson ne Zot, metalar eshte edhe ai qe vishet me rroba serioze dhe ai qe vishet me pantolle te shqyer dhe me bluze te ndonje band-i. Pra nuk pine uje teoria qe "metalaret jane te keqinj, jane njerez rebel dhe kunder Zotit" etj., sepse ka lloj-lloj metallaresh. Por njerez te shendoshe si puna e ketij lart, mendon se cdo metalar eshte njolle e zeze mbi hapsire te bardhe.

Muzika ROCK mė pėlqen edhe mua,por nuk mė pėlqejn interpretuesit e kėsaj muzike,qė paraqiten satanist,tė shpuar nga tė gjitha anėt,me rroba tė shqyera e shumēka tjetėr.

Shih fotot:

Aq shumė janė tė grimosur sa qė veshtirė identifikohen pėr nga gjinia qė kanė,dhe ato veshjet absurde tė frikshme.

Pastaj e di ti ēfarė simbolizon Rock hand (dora e Rock-ut),kjo foto poshtė:Pėr kėtė arsye quhet e Muzikė satanike.
avatar
nitty

169


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  DevilChild prej 02.05.11 13:50

E di se cfare simbolizon ajo shenje e dores, por kjo nuk do t'thote asgje. Une iu pergjigja atij, per arsye se ai i pergjithesoi te gjithe metalaret ose rockeret! E ndersa rocku, ka shume zhanre dhe ka shume bande! Ka rocker qe degjojne Deep Purple - Soldier of Fortune, ka rocker qe degjojne Black Sabbath - N.I.B., por ka dhe qe degjojne Black Sabbath - War Pigs, ka rocker e metalar qe ndegjojne te gjitha keto qe i permenda dhe nuk ndikohet nga asnjera, por i degjon vetem perse i pelqen etj. etj., pra kjo varet ne: "cfare do ti te degjosh". Edhe njerezit qe e bejne rockun e metalin, jane te ndare, disa jane ashtu si i solle ne foto ti, ndersa disa te tjere jane ndryshe, p.sh.: Billy Talent, Nickelback, System of a Down, Megadeth e shume e shume band-e te tjera, te cilat pertoj t'i permend se me merr 1 jave kohe, por ajo cfare dua te them eshte se cdo gje eshte e ndare, disa dalin ne skene te maskuar (black&death metal), disa dalin te lyer (mm p.sh), disa dalin si duhet ne skene (ata qe i permenda), poashtu edhe kenget i kane te ndara, disa flasin per kete, disa per ate.
avatar
DevilChild

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  nitty prej 02.05.11 14:06

Epo nėse ka ROCK-er si duhet unė s'kam faj nėse i quaj satanist se disa tė tillė tė tjerė kanė hedhur ngjyrė tė zezė mbi ROCK-un.

Nėse ka ROCK-er qė dalin nė skenė siē duhet nuk do tė thotė qė nuk pėrdorin Rock hand siē nuk do tė thotė qė janė mė pak satanist se personat nė foto.
avatar
nitty

169


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  Blak Devill prej 09.05.11 20:37

per ata qe pelqejne rokun dhe thone qe skan probleme mos ja fusni kote se kame pa gjith ata qe degjojne rok dhe jane si pleq nga fytyra etj dhe ne sjellje kane probleme te gjith ata qe degjojne rok ne nje te ardhem do kene probleme me drogen dhe kane me u bo metalar
me mire futuni ne muzik tjeter si rap hip-hop hous club
avatar
Blak Devill

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  Blak Devill prej 09.05.11 20:39

g-kristi shkruajti:ik mer metalarr boll na bone moral ketu..se ju kom pa mir ca jeni ju...ja pse sjeni normal si cthu ti ne moshen 5 vjecare ke menduar te takosh 1 vampir dhe te behesh i till gje qe femijet e tjerr se kan qeff...tregon te keqen me kte jo te miren ..pse ti pelqeje horrorr dhe gjak...sdo te thot ke qon..mo trim se tjerret....ja pse ju pelqeni gjakun dhe gjerat e keqija kshuqe mos i jepp shum gojes..kur flet..per injoranca dhe gjera tjerra...\F u C K Metal..edhe gjith ato flliqsirrat e tjera qe kan lidhje me ju ...LOve Rap/Hip-Hop/Pop/Club/House..:)
edhe une keshtu si ty mendoj i urrej metalaret nuk dallohet cuni nga goca jane njelloj
avatar
Blak Devill

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  DevilChild prej 09.05.11 21:10

Ju me te vertete jeni njerez qe s'kuptoni (me IQ te ulet, sigurisht)! Ka me miliona metalare te cilet dallohen fare mire nga femra ne rast se eshte mashkull, nga mashkulli ne rast se eshte femer, ka me miliona metalar te cilet nuk duken si pleq ne fytyre (nuk perdorin droge), kjo e gjitha varet nga vete personi, p.sh., une ndegjoj rock (black dhe death metal) dhe nuk kam floket e gjate, nuk kam perdorur droge asnjehere ne jete dhe poashtu te gjithe shoket e mi te cilet ndegjojne rock nuk kane perdorur droge.
Ne rast se perdor droge nuk do thote qe je metalar, sic dhe nuk do thote qe ne rast se ndegjon rock, duhet te pish droge, kjo eshte teori e mendje-dobetive si puna juaj, ka rocker qe jane budallenje, ka metalar qe jane te zgjuar, ka metalar qe jane drogaxhinje, ka metalar qe s'jane drogaxhinje, ka metalar qe jane fetare, ka metalar qe jane a-fetare. Poashtu per metalaret thuhet qe jane te gjithe sataniste, por ata qe e thone kete jane budallenje, sepse kjo teori s'ka baze ... ata as nuk e dijne qe nje zhaner i rockut eshte dhe "christian rock".
avatar
DevilChild

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  nitty prej 09.05.11 21:30

DevilChild shkruajti:Ju me te vertete jeni njerez qe s'kuptoni (me IQ te ulet, sigurisht)! Ka me miliona metalare te cilet dallohen fare mire nga femra ne rast se eshte mashkull, nga mashkulli ne rast se eshte femer, ka me miliona metalar te cilet nuk duken si pleq ne fytyre (nuk perdorin droge), kjo e gjitha varet nga vete personi, p.sh., une ndegjoj rock (black dhe death metal) dhe nuk kam floket e gjate, nuk kam perdorur droge asnjehere ne jete dhe poashtu te gjithe shoket e mi te cilet ndegjojne rock nuk kane perdorur droge.
Ne rast se perdor droge nuk do thote qe je metalar, sic dhe nuk do thote qe ne rast se ndegjon rock, duhet te pish droge, kjo eshte teori e mendje-dobetive si puna juaj, ka rocker qe jane budallenje, ka metalar qe jane te zgjuar, ka metalar qe jane drogaxhinje, ka metalar qe s'jane drogaxhinje, ka metalar qe jane fetare, ka metalar qe jane a-fetare. Poashtu per metalaret thuhet qe jane te gjithe sataniste, por ata qe e thone kete jane budallenje, sepse kjo teori s'ka baze ... ata as nuk e dijne qe nje zhaner i rockut eshte dhe "christian rock".

Pa shih se kush na tregon pėr IQ na shkrive fare,vetė pseudonimi yt na tregoi ''atraktivitetin'' tėnd.

Mos eja tė na flasėsh kėtu pėr persona qė janė tė ndotur nga morali si puna e metalarėve tuaj,e mos e pėrziej ROCK-un me ta ti super IQ.Po tė ishin aq tė mirė metalarėt do ishim tė gjithė si ata po fatmirėsisht inteligjenca jonė e ''ulėt'',nuk na lejoi tė futemi nė njė thes me ta.

Nėse njė person nuk pėrdore dorgė,nuk mban flokė tė gjata nuk ka tatuazhe,dhe nėse i pėrkete ndonjė religjioni ai nuk mund tė bėjė pjesė nė kėtė grup metalarėsh.
avatar
nitty

169


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  DevilChild prej 10.05.11 17:29

Prap ti me keto ? Te vendosesh vathin ne hunde, floket e gjata etj., ti me te vertete paske probleme. Une ndegjoj metal gjithe dites dhe nuk kam vath ne hunde, nuk i kam floket e gjate etj., ato gjera behen per te rene ne sy p.sh., ose per arsye tjera personale te njerezve, nuk eshte se duhet gjithsesi te besh gjitha ato budallalleqe qe ti permende per te qene metalar, per te qene metalar ka vetem nje kusht dhe ai kusht eshte ... te degjosh metal.
avatar
DevilChild

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  Blak Devill prej 12.05.11 21:50

Ne ITALI kishte ndodhur nje ngjarje qe nje grup metalaresh kishin vrar nje cift te rinjsh ju kishin pire gjakun dhe i kishin masakruar me 13 thika secilin
avatar
Blak Devill

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  DevilChild prej 12.05.11 23:53

Po dhe ne dhjetra vende, mijera metaliste kane shkuar me organizata bamirese qe t'ju ndihmojne popullit te varfer.
avatar
DevilChild

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  nitty prej 13.05.11 0:14

DevilChild shkruajti:Po dhe ne dhjetra vende, mijera metaliste kane shkuar me organizata bamirese qe t'ju ndihmojne popullit te varfer.

Po dhe mua nė dhjetra tema mijėra herė mė kanė fshirė komentet.
avatar
nitty

169


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  g-kristi prej 20.05.11 15:05

blak devill shkruajti:Ne ITALI kishte ndodhur nje ngjarje qe nje grup metalaresh kishin vrar nje cift te rinjsh ju kishin pire gjakun dhe i kishin masakruar me 13 thika secilin

hahaha o lal o black devill..per at pun kto metalaret ta hajn pa e qit..:P..se i kom pa ne Trr si jan ke parku ku rrin si vk..krejt...goca dhe cuni 1soj..te dy :)....edhe sa per ate tipin..qe po thot se ne paskemi IQ te ulet qe menojm kshu ..per muu F U CK Rock dhe ju qe e ngjoni per mu eshte muzika Me Ropq*ire:)
avatar
g-kristi

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  g-kristi prej 20.05.11 15:09

Rock Metal Punk Hard e ato fflliqsirat e tjera...1soj jan..sidomos metalaret..qe jan ti masakrrrrosh...I Fucking Hate those peopples
avatar
g-kristi

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  DevilChild prej 20.05.11 19:12

O ti Kristi-x, se pari ti s'merr vesh asgje as nga metali dhe as nga mundesite njerezore! Njera nga mundesite e shumta qe i ka dhuruar zoti njeriut eshte dhe liria e te zgjedhurit.

Pse te thash s'mirrke vesh as nga metali dhe as nga mundesite njerezore ? Sepse, mundesi e njeriut eshte qe te vendos te bej cfare te doj me dukjen e tij fizike dhe e dyta, metali nuk t'a imponon pamjen tende fizike .
avatar
DevilChild

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  g-kristi prej 20.05.11 19:55

Po ateher te gjith ne qe na i shpif rock metal a ca jan kto dmth qe ne te gjith qekemi budallenj dhe smerkemi vesh ? E cuditshme ...rock metal etj..per mu eshte muzika me kot...1..eshte e zhurmshmeee...pa lidhje 2.veshjet qe bejn kto metalart si flliqsira...3.skuptoj ca kenaqesie tjep ajo lloj muzike. o.O njs...:) secili ka mendimet e veta...dhe sa per mundesite njerzor mor vesh..se sjam Naj Specie N'zhukje Njeri jom..:) njs
avatar
g-kristi

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  kimela prej 21.05.11 13:03

un degjoj keng hip-hop..por kjo nuk do te thote se une i urrej metalaret .Nuk po i mboj ata se ka raste kur e ekzagjerojne shume por se je metalar apo emo ca thoni ju nuk do te thote se je nje njeri i varur nga droga.Jo te gjithe metalaret apo simpantizantet e rrymave te tilla jane njerez qe i sherbejne djallit apo e pelqejne ate.Te degjosh nje lloj te caktuar muzike nuk do te thote te behesh nje njeri me fiksime apo keto qe thoni ju.Une kam shoqe metalare.emo.hip-hop-iste por te gjitha i dua dhe i respektoj njesoj.Kete e bej sepse ato jane shoqet e mia dhe se cdo njeri duhet te respektoje shijet e tjetrit..respekte.:)

kimela

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  Gon! prej 25.05.11 14:59

Sė pari kur hyn nė njė klub Rockerash si njeri normal, me veshje normale ti dallon nga ta, tė gjith ti zgurdullojnė sytė dhe tė friksojnė, kur tė filloj ndoj kėng metal ata fillojnė tė tundin kokat dhe tė kėrcejnė pa vetėdije, me flokė tė gjata duke pirė alkool, duhan, femrat e katandisura, tė duken sikur tė humbura nė errėsirė, pastaj ti si njėri normal, ose frigohesh dhe tė duket diqka shumė katastrofale dhe ik prej atij klubi, ose nuk di qfarė bėn!...Confused!, je i mėrzitur psh je ndarė me dashnoren apo diqka tė ngjashme dhe thua me vete mos tė dal nė ndonjė vend tjetėr, sepse takoj ndoj shok....!

nuk dua tė mė shoh as kush i njofshėm me mua dhe vendos tė rrish aty, por pastaj duhet tė kėrkosh ndonjė pije alkoholike, sepse disi jo normale tė duket tė kėrkosh njė lėng molle apo pjeshke dhe as me caffe nuk tė shėrbejnė.

Pin njė birrė, pin edhe njė, dhe pastaj fillon tė ndikoj alkooli nė trurin tėnd, porosit tė tretėn dhe pastaj fillonė tė mirren mendėt dhe ngadal...ngadal ashtu atė natė pihesh, edhe tė nesėrmen shkon nė atė vend dhe fillon prap, tė afrohet ndoj vajz nga afėr aty, ti si i pa njohur aty, ajo ėshtė e porositur extra pėr ty nga ata, pastaj me kalimin e kohės tė shtijnė nė tripa tė tyre dhe bėhesh psikopat njėsoj si ata :).

Ndoshta e kam gabim, por mendimi im ėshtė ky.:).
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  Blak Devill prej 27.05.11 20:42

g-kristi shkruajti:Po ateher te gjith ne qe na i shpif rock metal a ca jan kto dmth qe ne te gjith qekemi budallenj dhe smerkemi vesh ? E cuditshme ...rock metal etj..per mu eshte muzika me kot...1..eshte e zhurmshmeee...pa lidhje 2.veshjet qe bejn kto metalart si flliqsira...3.skuptoj ca kenaqesie tjep ajo lloj muzike. o.O njs...:) secili ka mendimet e veta...dhe sa per mundesite njerzor mor vesh..se sjam Naj Specie N'zhukje Njeri jom..:) njs
te jap te drejt ku degjohet ajo muzike vetem ulurima si ndonje kafsh edhe ata qe e luajne ta shpifin
avatar
Blak Devill

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Muzika ‘metal’ nuk ėshtė e lidhur me drogėn dhe depresi

Mesazh  Xhemajl prej 04.06.11 16:01

Ekuacioni mes muzikės metal, satanizmit, drogės, violencės dhe vrasjes ėshtė nėnshkruar tashmė nga pjesa mė e madhe e mjeteve tė informimit. Por sė fundi shkenca ka dalė nė mbrojtje tė kėsaj rryme.
Shumė studime shkencore kanė treguar se muzika metal nuk shkakton depresion dhe urrejtje tek fansat e saj. Ka shumė studentė universitarė qė adhurojnė kėtė lloj muzike dhe qė marrin nota mė tė larta se mesatarja. E njėjta gjė mund tė thuhet pėr paragjykimet qė i pėrkasin vetėvrasjeve mes pėrkrahėsve ‘metal’, njė kėrkim i bėrė me studentėt me ērregullime psikiatri ke, qė ishin dhe dėgjues tė zakonshėm tė hard rok-ut dhe metalit, ka treguar pėrmirėsime tė dukshme pas dėgjimit tė muzikės sė tyre tė preferuar. Ndaj, ashtu siē ndodh gjithnjė, muzika pėrmirėson gjendjen shpirtėrore tė njeriut, pa e bėrė depresiv dhe nė rastet kur ėshtė e zhanrit metal.
Pėr sa i pėrket analogjisė me drogėn, zbulimet tregojnė se realisht adoleshentėt abuzojnė me drogėn kur rriten nė kontekste sociale tė vėshtira, kur vetė prindėrit janė ata qė pėrdorin drogėn ose alkoolin. /Telegrafi/
avatar
Xhemajl

312


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  1989 prej 16.06.11 4:08

nitty shkruajti:

Muzika ROCK mė pėlqen edhe mua,por nuk mė pėlqejn interpretuesit e kėsaj muzike,qė paraqiten satanist,tė shpuar nga tė gjitha anėt,me rroba tė shqyera e shumēka tjetėr.Aq shumė janė tė grimosur sa qė veshtirė identifikohen pėr nga gjinia qė kanė,dhe ato veshjet absurde tė frikshme.
jam shum dakort me ty
avatar
1989

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  Armageddon prej 14.07.11 2:16

mfal qe po nderrhyj, por stili njeriutt nuk hyn nket sen. eshte e gjitha deshira e tij, se si don me majt veten... sdo me thene qe ni person i rrit floket , vendos piercing te jete rocker apo metaller... kjo eshte shum normale per nje person!
avatar
Armageddon

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  Armageddon prej 14.07.11 2:19

g-kristi shkruajti:Shkoniii .... krejt ne to...xxx Metall..edhe gjithe kto shpifsirat e tjeraa...qe kane te bejne me te..Rock e ca jaen se as emrat sdu me ua dit...gjithe ata qe degjojne kete muzike jane ....i shef metalaret ne rrug..eshte ber cuni si vajz...me vath ne hund vesh..e venee tjerraa.....kshu e keni ju ..per ju muzika rock eshte Drogg..se jeni hutum krejt keni ate marylin Manson..ca e ka ai se sja di..vec e kam ngju hostorin...ai eshte i shperfytyrum komplet..svlen mo per ket jet ashtu si eshte bo nga rock..derisa ka arrit ka heq brinjet..per me ja Mar..vetes ne Pika pika pika....:)

mfal qe po nderrhyj, por stili njeriutt nuk hyn nket sen. eshte e gjitha deshira e tij, se si don me majt veten... sdo me thene qe ni person i rrit floket , vendos piercing te jete rocker apo metaller... kjo eshte shum normale per nje person!
avatar
Armageddon

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  urimG prej 19.08.11 2:09

MISTERET E ROCK-UT ?.
personalisht ndegjoj rock dhe dallojne mes vete "ka death metall,ROCK I QETE ( qe se lexova asgjekundi me lart) etj".
se mohoj faktin se disa jan adhurues te djallit por as faktin se tek njerezit me pak tru kjo gje nuk ndikon tek ta..shum kenge te tyre kan vlere dhe ia vlen per ti ndegjuar..nuk eshte thjesht ( sma mban veshi ta ndegjoj ).. ose keta jane ADHURUES TE DJALLIT.. po reper te ndryshem si jay-z eminem rihanna etj qe vet kan pranuar se jan pjes e illuminatit ? NEW WORLD ORDER..sia vlen personalisht njoh njeriun qe i fal 5 vaktet dhe tere kohen rri ne Hard rock caffe..
respekt.
avatar
urimG

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  gzimche prej 06.01.12 0:31

nitty shkruajti:Epo nėse ka ROCK-er si duhet unė s'kam faj nėse i quaj satanist se disa tė tillė tė tjerė kanė hedhur ngjyrė tė zezė mbi ROCK-un.

Nėse ka ROCK-er qė dalin nė skenė siē duhet nuk do tė thotė qė nuk pėrdorin Rock hand siē nuk do tė thotė qė janė mė pak satanist se personat nė foto.
mua per vete kta Death Metal , Black Metal, e kta qe Bejn makijazh nuk i ndegjoj , por nuk jan krejt metalaret keshtu , Heavy-Metal , Thrash-Metal , Proggresive Metal jan ndryshe , Slayer , Metallica , Megadeth , Anthrax , Trivium , Disturbed t'gjitha jan metal por kto nuk bejn makijazh e mej rrit thonjet shiqoni live e kuptoni
avatar
gzimche

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  MaaxxGG prej 06.01.12 5:20

urimG shkruajti:MISTERET E ROCK-UT ?.
personalisht ndegjoj rock dhe dallojne mes vete "ka death metall,ROCK I QETE ( qe se lexova asgjekundi me lart) etj".
se mohoj faktin se disa jan adhurues te djallit por as faktin se tek njerezit me pak tru kjo gje nuk ndikon tek ta..shum kenge te tyre kan vlere dhe ia vlen per ti ndegjuar..nuk eshte thjesht ( sma mban veshi ta ndegjoj ).. ose keta jane ADHURUES TE DJALLIT.. po reper te ndryshem si jay-z eminem rihanna etj qe vet kan pranuar se jan pjes e illuminatit ? NEW WORLD ORDER..sia vlen personalisht njoh njeriun qe i fal 5 vaktet dhe tere kohen rri ne Hard rock caffe..
respekt.

shume mir e ki cek se ngjo edhe une njerz qe falen edhe rrin ne hardrock
perkundrazi ka plot muzika rock qe njeriu mundet me msu prej tyre shume
avatar
MaaxxGG

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

black devill

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 06.01.12 18:31

blak devill shkruajti:
te jap te drejt ku degjohet ajo muzike vetem ulurima si ndonje kafsh edhe ata qe e luajne ta shpifin


ke te drejte muzika rrok eshte kot fare muzika me palidhje ce egziston kurr nuk me ka pelqyer e gjith muzika permban disa zhurma bup bap baapp pa lidhje fare cuditem sa shum admirues ka kjo muzike
avatar
Ushtari i krishtit

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  Gjinkalla prej 04.04.12 23:12

.


Edituar pėr herė tė fundit nga gjinkalla5 nė 05.04.12 18:44, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Gjinkalla

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  D4rk DeMoN prej 05.04.12 17:27

Ahahahah perralla me e bukur qe kam lexu ndonjehere. Gjths ... te gjitha jane genjeshtra. Te dish ti ca eshte Metali , Rock-u sdo e postoje kte. !!!
avatar
D4rk DeMoN

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e ROCK-ut!

Mesazh  Gjinkalla prej 05.04.12 18:41

D4rk DeMoN shkruajti:Ahahahah perralla me e bukur qe kam lexu ndonjehere. Gjths ... te gjitha jane genjeshtra. Te dish ti ca eshte Metali , Rock-u sdo e postoje kte. !!!

Pajtohem me ty,mua me kenaq heavy metal,sidomos Marilyn Manson,Him,The Rasmus etj


Edituar pėr herė tė fundit nga gjinkalla5 nė 06.04.12 4:15, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Gjinkalla

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi