Masoneria sundon botėn

Shko poshtė

Masoneria sundon botėn

Mesazh  Admin prej 27.04.08 22:56

Masoneria sundon botėn

"Nėse dėshirojmė qė tė gjitha civilizimet njerėzore t'i nėnshtrojmė pėr disa qėllime mė tė "LARTA", sė pari do t'ua marrim fuqinė e mendimit tė lirė, duke i ndarė kėshtu nga natyra e vėrtetė qė kanė. Me shkurtimin e krahėve tė fuqisė sė tyre tė lirė mendore dhe shpirtėrore, vėmendjen do t'ua fokusojmė nė gjėrat e parėndėsishme sporadike".

▪ Ky ėshtė parimi i pėrgjithshėm i MASONERISĖ botėrore qė veten e konsideron si shtresė mė e lartė dhe mė e privilegjuar konspirative qė sundon me tėrė njerėzimin-ELITA.

Andaj, asnjė luftė dhe krizė e madhe botėrore, marrė sė bashku edhe me konfliktin aktual tė gjoja dy civilizimeve tė kundėrta (Lindjes-islame dhe Perėndimit-krishterė), nuk ėshtė aspak realitet i rrethanave tė caktuara shoqėrore, por ėshtė ELITA ajo, qė pėrmes kėtij koncepti dhe me njė mėnyrė tejet tė sofistikuar, manipulon me shumicėn.

Nėse provizorisht shėtisim nė kalendarin e ngjarjeve tė rėndėsishme historike qė kanė pasur pėrmasa botėrore, si arsyetim i ndodhjes sė tyre, zakonisht do tė kemi shpjegimin sipas njė logjike botėrisht tė pranuar akademike, e cila pėrmes propagandės sė fuqishme masive, nga njėra anė, dhe procesit tė organizuar mirė tė arsimimit, nga ana tjetėr, vazhdimisht na ėshtė imponuar si e vėrtetė.

Por, a kemi menduar ndonjėherė se karshi kėtij realiteti, pėr tė cilin jemi tė bindur se ėshtė ashtu, mund tė ekzistojė edhe ndonjė e vėrtetė tjetėr alternative?

A ka mundėsi qė tė gjitha kėto realitete historike me ndikime dhe pėrmasa tė gjera shoqėrore, tė jenė tė shkaktuara artificialisht dhe nga ndonjė qendėr e madhe e fuqisė botėrore?

Nėse pėrgjigja ėshtė pozitive, atėherė kush mund tė janė ata qė na imponojnė realitetin kolektiv tė bindjeve tona qė ne i kemi?

Janė ATA, MASONT-ELITA shoqėrore, qė kotnrollon tė gjitha nivelet globale me pėrmasa botėrore.

Janė ATA, sundimi i disa mė tė zgjedhurve, qė ne nuk jemi mėsuar t'i shohim nė opinion, sepse rolin e tyre medial gjithmonė e luajnė aktorėt tjerė tė kurdisur.

Janė ATA, tė cilėt pėr vete mendojnė se nė botė ekzistojnė vetėm "NE dhe tė tjerėt"! Janė mu ATA qė ndoshta dikush i ka emėrtuar si "Masonė", "Muratorėt e lirė" e kushedi si tjetėr. Por, sido qė t'i kemi emėrtuar, ATA thjesht janė ELITA.

Sikur na del, ATA, vėrtet janė tė padukshėm, por tejet tė fuqishėm. Disponojnė, jo vetėm me ushtri mė tė sofistikuar pėr "lojėra me zjarre", por gjatė paqes, gjithnjė nė veprim, kanė nė dorė: propagandėn, mediat, paratė, bankat...

Ata janė zotėrues tė luftėrave dhe meritorė tė paqes. Kreatorė tė krizave dhe pushtuesit e tyre. Ata janė arkitektė tė "RENDIT TĖ RI BOTĖROR".

TRI PRINCIPET E ELITĖS PĖR SUNDIMIN E BOTĖS

Dija ėshtė pushtet. Shfrytėzimi i njerėzve ėshtė shumė i thjeshtė kur ti ke pak mė tepėr njohuri nga sa kanė ata. Edhe pse sot njohurit tona janė tė shumta, ekzistojnė zonat ku ne nuk dimė asgjė. Kjo ndodh, pikėrisht, pse ne nuk e kuptojmė se sa tė rėndėsishme janė emocionet dhe se ne jemi gjithnjė nėn kontrollin e emocioneve tė shtypura.

Kjo ndodh pėr shkak se pjesa mė e madhe e njerėzve nuk dinė atė qė dinė njė pjesė e vogėl, pra faktin se gjėrat e mėdha kontrollohen nga gjėrat e vogla.

Nėse shikojmė historinė e Perėndimit dhe tė disa personaliteteve tė rėndėsishme (qė nga Pitagora deri tek Njutoni), do tė shohim se gjithė ata ishin tė mrekuluar nga OKULTIZMI.

Fjala okultizėm e shpjeguar fare thjesht do tė thotė "e fshehtė" dhe pjesa mė e madhe e njohurive misterioze fshihen nė tekstin dhe simbolikėn e librave mė tė famshėm fetar tė botės, pėrfshirė edhe Biblėn dhe Kur'an-in.

Shumė principe tė pėrgjithshme nga kėto vepra, janė tė kuptueshme dhe tė pranuara nga masat, por nė to ka mjaft gjėra qė mbeten tė fshehta dhe tė cilat ne nuk i dimė. Andaj, ELITA e njeh mirė okultizmin dhe nė mėnyrė tė pėrfeksionuar shėrbehet me principet e tij.

Nė vazhdim do tė prezantojmė tri principe simbolike me origjinė nga okultizmi, pėrmes sė cilave shėrbehet ELITA gjatė vėnies sė kontrollit tė vet mbi njerėzimin. Kėto tri principe janė: principi i PIRAMIDĖS, SPIRALES dhe SATURNIT.

PIRAMIDA - pėrfaqėson njė formė tė strukturės politike dhe ekonomike qė i lejon njė grupi tė vogėl tė njerėzve tė kontrollojnė njė grup mė tė madh.

Nėse e paramendojmė njė piramidė dhe nė tė njė strukturė organizative, do tė shohim se ata qė janė nė maje tė piramidės kanė fuqinė dhe pushtetin e sundimit dhe kontrollit mė tė madh, nga ata qė janė gjithnjė e mė poshtė kah fundi piramidal.

Nė maje tė saj ėshtė syri qė sheh, vėren dhe regjistron ēdo gjė. Me kėtė princip piramidal funksionojnė shumė organizma shtetėrore dhe korporata tė mėdha botėrore.

SPIRALJA - pėrfaqėson evolucionin qė ndodh pėrmes njė veprimtarie natyrore ciklike. Pamja rrethore e spirales i referohet natyrės ciklike tė sistemeve jetėsore, ndėrsa mėnyra se si spiralja lėviz nga qendra e saj ēdo herė qė rrotullohet, pėrfaqėson forcėn evolutive e cila lėviz nė mėnyrė periodike.

ELITA ka nisur veprimtarinė e saj me pak pushtet, por me shumė njohuri. Dhe, pak nga pak, sikur tek rrotullimi i spirales, e ka kthyer njohurinė e vet tė madhe nė pushtet.
Ajo, nė mėnyrė permanente investon asetet e veta qė t'i rrisė ato dhe kėshtu nė vazhdimėsi, derisa ta kontrollojė tėrė botėn dhe njerėzimin.

SATURNI - pėrfaqėson simbolikėn e kufizimit tė lirive tė tė tjerėve. Sa mė pak dinė tė tjerėt dhe masat, aq mė e fuqishme ėshtė ELITA. Kjo simbolikė okultiste pėrfaqėsohet me kėtė domethėnie pėr shkak tė rrethit tė tij unaor qė e mbėshtjellė kėtė planet, ndėrsa figurativisht nėnkupton kufizimet.

EDHE SHKENCA ĖSHTĖ PRODUKTI I ELITĖS

Vėrtet, pėr shumė kė do tė jetė e pabesueshme nėse do tė konstatojmė se shkencėn e ka trilluar ELITA qė ta vėjė atė nė shėrbim tė saj. Nė mėnyrė qė t'i mbajė njohuritė e lartėsuara okultiste vetėm pėr vete dhe pėr tė qenė i lirė tė shfrytėzojė tė tjerėt deri nė maksimum, ajo duhet ta gjente njė mėnyrė qė t'i mbaj tė tjerėt larg nga sundimet e saj.

Kjo ėshtė arritur me ndėrtimin e njė shkolle tė mendimit, nė tė cilėn mėsohen lėndėt e Rilindjes Evropiane dhe tė cilat s'kanė tė bėjnė me parimet e lashta misterioze. Kjo shkollė mendimi do tė njihet ndryshe si "shkencė".

Shkenca ėshtė nė thelb filozofia e matjes e bazuar nė parimet empirike apo eksperimentale. Shkenca, ashtu si e njohim ne sot, u themelua me krijimin e elitės sė Shoqėrisė Mbretėrore nė vitin 1640 nė Londėr.

Qė ta popullarizojė kėtė njohuri tė re pėr qėllimet e veta "mė tė larta", ELITA punoi nė dy drejtime. Sė pari, domethėnia e njohurive misterioze u zhduk nga qarkullimi dhe si pasojė, me kalimin e kohės, nuk u mor nė konsideratė nga masat e gjera.

Sė dyti, tė gjitha forcat e botės materiale u vunė tėrėsisht nėn kontroll nga ELITA. derisa njerėzimi gjithnjė e mė tepėr zhytej nėn sundimin e shkencės, ELITA ruante diēka pėr vete.

Atė ēka kėta e dinin mirė, ndėrsa shkencėtarėt prakikė jo, ishte se procesi i formulimit tė ligjeve shkencore bazuara mbi eksperimentet praktike, nuk do tė zbulonte nė thelb brendinė e vėrtetė mbi natyrėn e ekzistencės sonė. Kėtė tė vėrtetė e dinte ELITA dhe rreptėsisht e ruante si fshehtėsi dhe privilegj tė rrethit tė ngushtė tė tyre.

Me kalimin e kohės dhe me veprimin gradual altruist tė hulumtuesve tė mirėfilltė tė njerėzimit, shumė shpejt do tė vėrehet se shkenca, nė asnjė mėnyrė nuk ėshtė njė mjet i kėrkimit tė sė vėrtetės, por vetėm njė njohuri e kufizuar e krijimit tė mjeteve pėr tė interpretuar botėn tonė pėrmes njė perspektive tė caktuar.

Kėtė gjė, me kohė, e kanė dėshmuar edhe shumė shkencėtarė, e ndėr ta edhe Ajnshtajni, i cili kishte konstatuar se, parimet mbi tė cilat ėshtė ndėrtuar shkenca e sotme empirike, ishin aktualisht tė pavlefshme.

KUSH JANĖ ELITA BOTĖRORE?

Nė njė analizė tė publicistit tė mirėnjohur amerikan Adam Philips, tė publikuar mė 15.02.1999, me rastin e festės sė "Ditės sė kryetarit" nė "Zėri i Amerikės", nė mes tjerash konstatohet se, qė nga viti 1789 dhe presidentit i parė i SHBA-ve, George Washington e deri mė sot, nga numri i gjithmbarshėm i kryearėve qė kanė qenė nė krye tė timonit tė kėtij shteti tė fuqishėm botėror, janė edhe 14 kryetarė tjerė, qė pa dyshim ishin MASONĖ.

Qė nga koha e Washingtonit e deri mė sot, masonėt kanė arritur tė futen nė tė gjitha nivelet mė tė larta tė strukturave politike dhe ekonomike tė rėndėsishme vendimmarėse, si ato amerikane, ashtu edhe botėrore.

Sipas tė njėjtit autor, vlerėsohet se masonėt e organizuar mirė dhe tejet konspirativė, pėrmes degėve dhe nėndegėve tė tyre hierarkike, janė tė shpėrndarė nė tė gjitha shtetet e botės dhe numėrojnė 4,5 milionė anėtarė.

Hulumtuesi i pavarur britanik, David Icke, nė librin e vet "Dhe e vėrteta do tė na lirojė", paraqet tabelėn e hierarkisė sunduese tė fuqisė ELITE dominuese tė botės. Sipas kėtij autori, hierarkia e ELITĖS botėrore duket kėshtu:

- Nė vendin e fundit, ose tė parė nga fundi, ėshtė i gjithė njerėzimi;

- Nė vendin e dytė nga fundi, rangohen MEDIAT tė shkruara dhe elektronike;

- Mė pas Organizata e Kombeve tė Bashkuara;

- Unioni Evropian dhe blloqet e tregtisė globale (NAFTA etj.);

- Grupi i Bilderbergut (pėrbėrė nga personalitetet mė tė shquara tė elitės, politike botėrore. Ndryshe nė opinionin quhet si "Qeveria botėrore nė hije");

- Instituti Mbretėror Anglez pėr Punė tė Jashtme;

- Kėshilli Amerikan pėr Punė tė Jashtme;

- Komisioni Trelateral (SHBA-tė, Shtetet e zhvilluara tė Evropės Perėndimore dhe Japonia nga Lindja);

- Tryeza e Rrumbullakėt;

- (nė vazhdim autori lė disa nivele tė zbrazėta...)

- Mė pas renditet organizata e fshehtė, "Masonėt e pėrndritur");

- Kalorėsit e MALTĖS (nė dukje shoqatė humanitare bamirėse qė kultivon traditėn mijėvjeēare tė ndikimit politik dhe ushtarak nė botė. Si anėtarė nė radhėt e saj kurorėzohen vetėm pjesėtarėt e familjeve tradicionale aristokrate evropiane);

- SKULL & BONES (Vėllazėri okultiste e mė tė pėrzgjedhurve);

- ILUMINATĖT, ose "Tė pėrndriturit" (po ashtu shoqėri, vėllazėri e njė rrethi mė tė ngushtė e mė tė pėrzgjedhurve);

- Komiteti 300 (Asociacion i ndėrtuar nga pjesėtarėt e 13 familjeve mė tė pasura tė botės).

Tė gjitha kėto institucione, vazhdon mė tutje autori, "de jure" duken se janė publike dhe veprimtaria e tyre nuk ėshtė jashtė vėmendjes sė opinionit tė gjerė, por "de facto", JO EDHE AQ!??

Nė prapavijėn e transparencės sė tyre, fshihet veprimtaria konspirative e tyre e orientuar kah interesat e grupeve tė ngushta ELITE.

Sa mė shumė qė tė shkohet kah "maja e piramidės", numri i rrethit tė ndikimit ngushtohet vetėm nė disa individė. Thuhet nė dy apo tri prej tyre (David Rockefeller, dinastia Rotschild, Henry Kissinger??). Por, kjo e dhėnė pėrherė do tė mbetet nė suazat e supozimeve tė tė mundshmes...

Pėr fund, sa pėr kureshtjen tonė, tė pėrmendim se nė opinionin e gjėrė kosovar, qarkullojnė "thashetheme" tė ndryshme mbi mundėsinė e pėrkatėsisė sė disa emrave tė elitės politike kosovare nė rendin MASONERIK.

Edhe pse, ndoshta, pėr njė apo dy emra, mund tė ketė ndonjė dyshim tė bazuar, kėtė temė "tė nxehtė" do ta kishim lėnė pėr ndonjė herė tjetėr.

Por, sido qė tė jetė - KUJDES! Nė Kosovė ėshtė bota qė sundon pėrmes UNMIK-ut, dhe nė kėto momente tejet tė rėndėsishme vendimmarrėse pėr fatin tonė tė statusit tė ardhshėm, pa dyshim se fjalėn kryesore do ta ketė mu kjo ELITĖ, e sipėrcekur.

Kornizat e dukjes sė "Rendit tė ri botėror" kaherė janė pėrcaktuar nga ATA, andaj, nuk duhet tė na befasojė asgjė...

A.Abrashi

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria sundon botėn

Mesazh  Jetmira prej 07.04.15 13:30

Hmmm Interesante
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria Sundon Boten.

Mesazh  Immortal Vampire prej 07.04.15 16:52

I kam edhe une keto ne librin: "Te fshehtat e Masonerise."!!!!
avatar
Immortal Vampire

Subkoshienca duhet te dale ne siperfaqe!!!!

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria sundon botėn

Mesazh  aqua prej 26.12.15 8:30

everyone has it's power to rule this world .`
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria Sundon Boten...

Mesazh  Soul of Truth prej 26.12.15 11:48

F shkruajti:everyone has it's power to rule this world .`
...

"Did you found yours" - I think Yes, until you said this sentence...

...
avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria sundon botėn

Mesazh  aqua prej 26.12.15 12:00

Soul of Truth shkruajti:
F shkruajti:everyone has it's power to rule this world .`
...

"Did you found yours" - I think Yes, until you said this sentence...

...
until i meet her
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria sundon botėn

Mesazh  aqua prej 26.12.15 12:01

F shkruajti:
Soul of Truth shkruajti:
F shkruajti:everyone has it's power to rule this world .`
...

"Did you found yours" - I think Yes, until you said this sentence...


...
 until i meet her
but i don't allow things to go that way she must come here or she must tell me where she is.
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria sundon botėn

Mesazh  Pansophia prej 26.12.15 15:20

hahhaha meso durimin dhe do ta gjesh ate qe po kerkon. Perderisa nuk e ke takuar dmth nk eshte akoma koha. Pra, ti nk je gati per te qe ajo te zbrese tek ty. Understand?

Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria sundon botėn

Mesazh  aqua prej 26.12.15 16:05

un am gati qe ajo te zbres tek un
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria sundon botėn

Mesazh  aqua prej 26.12.15 16:13

understand?
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria sundon botėn

Mesazh  Pansophia prej 26.12.15 16:13

F shkruajti:un am gati qe ajo te zbres tek un
me rendesi eshte qe do zbrese. Mos e vrit mendjen. Lere ne doren e atyre qe jane lart, sps dine me sh se ne ketu poshte.

Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria sundon botėn

Mesazh  aqua prej 26.12.15 16:28

spectrum shkruajti:
F shkruajti:un am gati qe ajo te zbres tek un
me rendesi eshte qe do zbrese. Mos e vrit mendjen. Lere ne doren e atyre qe jane lart, sps dine me sh se ne ketu poshte.

patjeter qe ajo po qesh tani lol

me vje mire qe the that she will come down

edi se ĒFARĖ dine ata lart
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria Sundon Boten...

Mesazh  Soul of Truth prej 26.12.15 16:53

F shkruajti:
spectrum shkruajti:
F shkruajti:un am gati qe ajo te zbres tek un
me rendesi eshte qe do zbrese. Mos e vrit mendjen. Lere ne doren e atyre qe jane lart, sps dine me sh se ne ketu poshte.

patjeter qe ajo po qesh tani lol

me vje mire qe the that she will come down

edi se ĒFARĖ dine ata lart
Dhe cfare dine ata lart sipas teje...

Mos u mundo shume ta gjesh, se peson ndnj gje...


avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria sundon botėn

Mesazh  Pansophia prej 26.12.15 18:58

F shkruajti:
patjeter qe ajo po qesh tani lol

me vje mire qe the that she will come down

edi se ĒFARĖ dine ata lart
rendesi ka qe te kuptoj ashtu disi , se pakkush te kupton ty ketu lol

Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria sundon botėn

Mesazh  aqua prej 26.12.15 19:27

mos me thuaj se e di se kush me kupton lol
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria sundon botėn

Mesazh  aqua prej 26.12.15 19:28

e kam gjetur qysh shum me heret para se ti merrnit ju bustat studentore
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria sundon botėn

Mesazh  aqua prej 27.12.15 23:35

some chose to rule the world after they see something
some chose to stay right next to ...
and so it is.
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria sundon botėn

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi