Shikimi nė shpirtin e njeriut!

Shko poshtė

Shikimi nė shpirtin e njeriut!

Mesazh  Fikrro prej 07.07.10 23:14Fotografia e Kirlianit

Edhe pse e njohur qė njė kohė tė gjatė. Edhe pse ėshtė eksperimentuar mjaft me tė, edhe mė tej ekzistojnė qėndrime kontroverse ndaja kėtij fenomeni dhe rėndėsisė sė tij.

Njeriu nuk ėshtė i kufizuar vetėm me lėkurėn e tij, por edhe me potencialin e pakufishėm tė rrezeve nė hapėsirė dhe kohė. Kėto rreze, kjo energji qė pėrshkon edhe trupin e tij nėpėrmjet qendrave pėrkatėse energjetike dhe mban organizmin nė harmoni me ambientin e jashtėm, quhet bioenergji.

Ndryshe nga energjia fizike e cila me forcėn e saj vepron dukshėm nė botėn e jashtme materiale, bioenergjia vepron nė formė mė sublime dhe atė mė fuqishėm nė botėn e brendshme shpirtėrore, nė kryerjen e veprimeve dhe proceseve psikike, kuptimeve mentale, pėrjetimeve emocionale etj.

Dihet mirė se nė organizėm veprojnė lėvizje tė brendshme pulsike si rezultat i tėrė proceseve jetėsore, e tė cilat formojnė njė fushė energjetike, si jashtė ashtu edhe brenda organizmit, e cila, varėsisht prej kushteve, ėshtė herė mė e fortė e herė mė e dobėt.

Por nė raste tė jashtėzakonshme fuqia e saj rrezatuese bėhet mė intensive dhe mund tė vėrehet edhe nė spektrin e rrezeve tė dritės sė dukshme, ose nė fushėn e elektromagnetike tė tensionit tė lartė dhe frekuencave tė larta, ajo arrihet edhe tė fotografohet.

Megjithatė, kjo energji i ėshtė e njohur njerėzimit qė nga lashtėsia. Indianėt e njohin kėtė energji qysh para mė sė 5000 vjetėsh. E konsiderojnė si energji tė jetės dhe e quajnė “prana”.

Gjithashtu, edhe kinezėt e njohėn kėtė energji dhe e quajtėn Ch’i e cila pėrmban dy polet e forcės dhe baraspeshės, jin dhe jang.

“Kaballa”- teoria mistike e hebrenjve, qė ka filluar tė paraqitet disa qindra vjet para Krishtit, bėnė fjalė pėr kėtė energji si dritė astrale. Krishterimi portreton Isain dhe figurat e larta fetare tė rrethuara me dritė mbi kokė (aureolė) etj.

Nė fillim tė viteve 1900, ishte dr. William Kilner ai qė i pari dha informata rreth kėsaj energjie njerėzore. Ai i pėrshkruan tri shtresa nė formė tė mjegullės qė pėrshkojnė trupin e njeriut dhe kėtė mbėshtjellės e quan “aura”.

Mirėpo tek kah fundi i viteve 60’ u zbulua pėr herė tė parė aparati qė mundėsonte fotografimin e auarės (bioenergjisė), dhe atė me ngjyra. Ishte elektricisti dhe fotoamatori, Sejmon D. Kirlian nga Krasnodova (Rusi), bashkė me tė shoqėn Valentinen qė bėne kėtė zbulim senzacional.Semjon KirlianModel i pėrpunuar i aparatit tė Kirlianit

Fotografia e Kirlianit bazohet nė fenomenet e profesorit nga gjermania G. Lichtenberg, tė zbuluara para mė se dy shekujsh. Mirėpo tek zbulimet e N. Teslles (shkarkimi i tensionit tė lartė) mundėsuan realizimin teknik tė kėtij instrumenti.

Duke u bazuar nė kėto studime, qifti Kirlian arriti konstruktimin e aparatit dhe zbatimin e tij nė praktik pėr regjistrimin e kėtyre fenomeneve, pra fotografimin e shkarkimeve energjetike, tė cilat dukshėm ndriēojnė dhe ndryshojnė mes materieve tė gjalla dhe atyre tė “vdekura” nė fushėn e tensionit tė lartė dhe frekuencave tė larta.

Ky aparat, me ndihmėn e njė transformatori, krijon fushė elektromagnetike me tension tė lartė deri nė 20.000 volt, nė tė cilėn vet objekti i fotografimit, qoftė ai gjeth bimėsh, gisht njeriu apo diē tjetėr, shėrben si njė elektrodė i cili emeton njė energji tė dukshme.

Shkarkimi i kėsaj energjie regjistrohet nė njė film shumė tė ndjeshėm, qė ėshtė i vendosur mbi njė pllakė metalike, e cila ėshtė e lidhur me masėn e aparatit. Dhe nga kjo energji shndritėse qė krijohet mes objektit dhe pllakės metalike nga tensioni i lartė, pėrfitojmė pamjen e aurės tė cilėn e rrezaton objekti i caktuar.Aura rreth gishtitAura rreth gjethit

Nė kėto regjistrime shihet qartė aura e objektit, diku mė e fortė e diku mė e dobėt (varėsisht nga lėnda) e cila paraqitet nė formė tė flakės ose rrezeve.

Qifti Kirlian, gjatė eksperimentimeve tė gjata me aparatin e tyre, arriti tė konstatojė se secila substancė e ka strukturėn e vet tipike.

P.sh. gishti i njeriut e ka strukturėn e dritės krejt tė ndryshme nga gjethi i ndonjė bime apo objekti metalik. Metali tregon dritė tė zbehtė, ndėrsa organizmat e vdekur nuk rrezatojnė fare energji.

Ata gjithashtu vėrejtėn edhe ndryshime nė shtresat e vetė arės, si rezultat i vetė ndryshimit emocional tė individit ose gjendjes sė tij shėndetėsore. Ato ndryshime reflektoheshin pėrmes intensitetit tė dritės si dhe ndryshimeve variabėl tė ngjyrave nė aurė.

Kjo i nxiti edhe shumė hulumtues qė aparatin e Kirlianit ta pėrdorin si mjet diagnozstifikues pėr shumė sėmundje tė ndryshme, bazuar mu nė kėto ndryshime variabėl tė aurės gjatė gjendjeve tė ndryshme psikik e fizike.

Disa prej tyre janė munduar ta pėrpunojnė atė “fotografi shpirtėrore”. Ata kanė eksperimentuar edhe me regjistrimin e objekteve nė largėsi prej disa cm, pra pa i vendosur nė pllakėn metalike.

Suksesi nė kėto veprime argumentoi se aura e regjistruar nga aparati i Kirlianit, nuk ėshtė njė fenomen, thjesht fizik, i regjistrimit tė dritės, por se organizmi rrezaton edhe energji tjera me karakteristika tė posaēme, tė paregjistruara deri mė tani, qė disa parapėlqejnė ta quajnė edhe Bioplazmė.

Prandaj edhe shumė shkencėtar mendoj se mu kjo plazmė biologjike mundėson edhe paraqitje tė partikuluara psikotronike, respektivisht paraqitjen e fenomeneve parapsikologjike, nė ekzistencės e tė cilave sot as qė dyshohet.

http://www.sa-kra.ch/foto_kirilian-Dateien/image010.jpg[/img]
Aura e autorit bėrė nga Art Studio Luzern nė Basel mė 1998Chakrat: qendrat e energjisė

Mėsimet ezoterike, shumė shumė mė herėt se zbulimi i aparatit tė Kirlianit, e kanė pėrshkruar aurėn si manifestim i energjisė qė ėshtė e lidhur ngushtė me baraspeshėn e njeriut nė harmoni me natyrėn.

Kėtė fushė energjetike qė e rrethon njeriun dhe emeton rreze karakteristike, ato mėsime e pėrkufizojnė nė shtatė shtresa tė lidhura me shtatė qendra tė energjisė nė trupin e njeriut, tė quajtura Chakra (ēakra).

Shtresa e parė ėshtė e lidhur me ēakrėn e parė, e dyta me tė dytėn e kėshtu me radhė. Pėrmes kėtyre kanaleve subtile kalon energjia universale nėpėr trupin e njeriut duke e mbajtur atė nė harmoni me vetėn dhe ambientin qė e rrethon.

Ēdo ērregullim nė kėto pika tė energjisė pason me disharmoni, qė shkakton edhe sėmundje.

Secila nga kėto shtatė ēakrat ka lokacionet e veta specifikat nė sistemin tonė energjetik tė lidhura ngushtė, si me emocionet, mendimet, kujtimet ashtu edhe me pėrjetimet tjera fizike.

Pasi qė simptomat fizike janė tė lidhura me kėto lokacione,atėherė edhe do tė mund ta kuptojmė shumė lehtė natyrėn e ērregullimit, pra sėmundjes.

Edhe pse jo shumė e marrė nė konsideratė nga shkenca konvencional, dhe mjaftė e diskutueshme nė qarqe tė ndryshme, fotografia e Kirlianit mbetet njė ndėr faktet mė bindėse pėr ekzistimin e energjisė biologjike.

Sabir Krasniqi
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbi tė andejshmen!

Mesazh  Fikrro prej 08.07.10 17:06

Nė intervalin mes vdekjes dhe inkarnimit tė ardhshėm, jemi pa ndjenja. Trup nuk ka, andaj ēfarėdo qė tė eksperimentosh nė kėtė dimension ėshtė e ngjashme me ėndrrėn.

Duket sikur ėndėrron. Kur ėndėrrojmė assesi nuk dyshojmė nė realitet. Kjo ėshtė mjaft interesante: dyshojmė mė vonė, por kurrsesi gjatė ėndėrrimit. Ėndrra na duket e vėrtet. Edhe dyshimi mė i vogėl e thyen ėndrrėn mė tė thellė! Pėr kėtė ėndrra na duket mė reale se vet realiteti.

Gjatė qėndrimit tim nė Varanasi (Benares), mė vizitoi njė profesor nga Universiteti hindu. Ai mė pyeti: “A besoni nė ferr?” I thashė: “Nuk ka nevojė tė besoj nė ferr, sepse ferri ekziston. Besimi ėshtė i nevojshėm atėherė kur diēka nuk e shohim se ekziston. Ferri ėshtė kėtu, deri nė atė masė prezent sa nuk ka fare nevojė qė tė besohet nė tė”.

“Ku ndodhet ferr?” -pyeti profesori.

“Ju jetoni nė tė. Jeni lindur nė tė, frymoni nė tė, do tė vdisni nė tė - nėse nuk ndėrmerrni diēka qė tė dilni nga ai”.

Njeriu e harron ferrin ngase ėshtė i lindur nė tė. Ai jeton nė ferr, siē jeton peshku nė oqean. Peshku pėr kėtė nuk ėshtė i vetėdijshėm pėrveē nėse rastėsisht do tė nxirrej jashtė oqeanit. Vetėm atėherė kupton se tėrė kohėn ka jetuar nė oqean.

Pa pėrjetuar diēka nga parajsa, ju kurrė nuk do tė kuptoni se jetoni nė tė, ju jeni krijuesit e tij; ju jetoni nė botėn tė cilėn vet e krijoni. Vendi i vetėm ku mund tė jetoni ėshtė vendi tė cilin ju vet ia keni pėrshtatur vetes. Ajo qė keni krijuar rreth vetes duhet tė ekzistojė sė pari nė qendėr tė qenies suaj, vetėm atėherė ajo mund tė zgjerohet nė rrethinė.

Nė intervalin mes vdekjes dhe inkarnimit tė ardhshėm, jemi pa ndjenja. Trup nuk ka, andaj ēfarėdo qė tė eksperimentosh nė kėtė dimension ėshtė e ngjashme me ėndrrėn. Duket sikur ėndėrron. Kur ėndėrrojmė assesi nuk dyshojmė nė realitet. Kjo ėshtė mjaft interesante: dyshojmė mė vonė, por kurrsesi gjatė ėndėrrimit.

Ėndrra na duket e vėrtet. Edhe dyshimi mė i vogėl e thyen ėndrrėn mė tė thellė! Pėr kėtė ėndrra na duket mė reale se vet realiteti. Realiteti gjithmonė lė pas vete njė dromcė dyshimi. Shembull: nė ėndėrr e sheh njeriun duke u shndėrruar nė qen.

Nė asnjė moment nuk dyshon: “Si ėshtė e mundur kjo?!” Ajo ka ndodhur dhe duhet tė jetė e mundur. Me tė zgjuar do tė mendosh: “Ēfarė absurdi!” Befasisht shoku yt i ngushtė, e drejton revolen nė ty. Nė mendjen tėnde as pėr njė ēast nuk hamendesh: “Pse ma bėnė kėtė shoku?”...

Nė intervalin mes vdekjes dhe lindjes frymojnė dy lloje shpirtrash. Njėri lloj - shpirti i mallkuar. Kėtij shpirti ėshtė vėshtirė t’i gjendet barku, nė tė cilin do tė mund tė lind. Kėta shpirtra janė quajtur shpirtra tė kėqij. Lloji i dytė i pėrfshin shpirtrat e mirė. Kėta janė quajtur Deva (hyjnor). Edhe pėr kėta shpirtra ėshtė vėshtirė tė gjendet ndonjė bark nėne.

Nė mes kėtyre dy ekstremeve ndodhen tė gjithė shpirtrat qė nuk ndryshojnė shumė njėri nga tjetri, pėrveē nė variacione karakteristikash, personalitetesh dhe qėndrimesh mentale. Pėrgjithėsisht i takojnė llojit tė njėjtė, vetėm se pėrvojat u ndryshojnė.

Mė parė kam thėnė se pasi tė zgjoheni, do tė arrini t’i kujtoni ėndrrat nė maksimum deri nė njė orė. Po nė kėtė mėnyrė pas lindjes sė sėrishme, nė gjashtė muajt e parė, personit i kujtohet gati gjithēka. Me kalimin e kohės, kujtesa humb.

Personi me imagjinatė tė zhvilluar apo sensibilitet tė madh, ndoshta do tė mbaj mend mė gjatė, por vetėm nėse ka ushtruar dha ka tejkaluar vetėdijen nė jetėn e tij tė kaluar. Atėherė do tė jetė nė gjendje tė mbaj mend mė gjatė.

Muajt e fundit tė jetės duhet t’i kushtohen Sadhanu-sė, ushtrimeve shpirtėrore. Mirėpo, kjo pėrgatitje nuk mund tė tė jepet nė momentin e vdekjes.

Kjo duhet ushtruar! Vetėm personi qė ėshtė pėrgatitur nė gjashtė muajt qė pasojnė vdekjen, mund tė jetė i ushtruar nė gjashtė muajt e parė, pas lindjes. Nė jetėn time kam takuar miliona njerėz, por asnjėri prej tyre nuk mė ka pyetur se ē’ndodh para lindjes - me mijėra mė kanė pyetur: Ēka pas vdekjes?

Gjithmonė kam menduar pse njerėzit lindjen a kanė pranuar pa bėrė asnjė pyetje? Pse edhe vdekja nuk ėshtė pranuar nė mėnyrė tė njėjtė? M’u kujtua... Mulla Nasradini lajmėrohet nė njė shpallje pėr punėsim nė anije. Njėri prej anėtarėve tė komisionit i parashtron pyetjen: “Nėse deti ėshtė i trazuar, era shtrėngatė, ē’do tė bėje ti pėr ta shpėtuar anijen?”

“Kjo nuk ėshtė problem. Do ta hidhja spirancėn pėr ta mbajtur drejtpeshimin e anijes!” -pėrgjigjet Nasradini.

I njėjti vazhdon: “Supozojmė se vjen edhe njė valė e madhe sa bjeshka?”

Nasradini ia kthen: “Asgjė - edhe njė spirancė!”

“Paramendojeni njė tajfun tė fortė?!” - kėmbėngulė komisioni.

“Asgjė, prapė edhe njė spirancė!” -thotė Nasradini.
Nė fund ata tė komisionit nuk durohen: “E ku do t’i marrėsh tėrė ato spiranca?!”

Nasradini ua kthen: “Nga i njėjti vend ku i morėt edhe ju tė gjitha ato valė e tajfune. Ju shkoni e merrni tuajat e mė pas unė do t’ju sjell spiranca e spiranca”.

OSHO “Dimensionet e sė andejshmes”
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi