Rrethimi ...

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Rrethimi ...

Mesazh  ushtaridardan prej 05.07.10 17:38

Do ta pershkruaj nje pjese te romanit tim i cili i pabotuar akoma, eshte i bazuar ne nje ngjarje te vertet, e cila edhe pse ndodhi e vertet shume ka bere buje ne skenen e lufterave clirimtare.

Kosove perendimore prill 1998

Lufta kishte plasur ne Drenice, ajo ka marr permasa te medha, zjarri i ndezur ne zemrat e shume djelmoshave tane,sa vazhdon e rritet.

Edhe fshati im si shume pjese tjera te Kosoves, nisi te mendonte per kryengritje, burrat edhe te gjithe ata qe menduan se jane te zott te mbajn armet, moren rrugen per ne Shqiperi te sjellin armet, si dhe te filloj lufta kunder okupatorit serb.

Ishte dite me diell kur kamionet u stermbushen tek qendra e fshatit, ku u nisen per ne kufirin shqiptar, kudo u hap ndjenja e madhe e lirise.

Ata burra arriten ne Shqiperi pas shume pengesash, sepse armiqte gjendeshin kudo, pas 10 ditesh ata vigan ishin kthyer ne fshat.

Populli i priti me entuziazem te madhe, jehona e luftes kishte perhapur kudo ndjenjen liridashese, Ushtrija Clirimtare Kosoves, ishte ne masa forcuese, fshataret, kishin hapur istikame, bunker dhe tunele qe do ti sherbenin luftes sone.

U caktua komandanti S.R, nje burre rreth te tridhjetave, strateg dhe djal i zoti, ai mori ne komandim, ata djem qe kishin ardhur si kolos medhenje te lirise, u formua shtabi ne kooperativen bujqesore te fshatit, ku kishte arme, municione etj.

Ushtaret u vendosen neper istikame, zune pritat, neper rruget dalese te fshatit, vendosen rimorkio te kamioneve dhe bllokuan me cka munden, roje u vendosen kudo, thaset me rere, te cilet qendronin para luftetareve tane, kullat tona stoikisht qendrojn para armikut, plasi lufta, beteja e pare filloj ne Maj, ku cdo perpjekje te armikut te futej ne fshat e parandalonte qendresa e djemve te fshatit, te vendosur ta mbrojne me nder vendlindjen shekullore!

Rrethimi Shkodres perseritet pas 500vjetesh nder shqiptar!

Lufta vazhdonte ajo kishte marr kulmin kudo djegie, masakra gjenocid nder shqiptar, kriminelet serb kudo perhapnin vdekjen, vende-vende kishin rene nen pushtimit e armates serbe te fuqishme.

Shume vende perreth fshatit tim tashme ishin pushtuar nga makineria serbe, tymi e flaka e mbulonte Rrafshin e Dukagjinit.

Komandant Smajli dhe Davidi bashke me shume trima te tjere sulmonin armiqte, por qendresa ne shume vende kishte rene.

Popullata civile ishte vene ne perndekje, njerezit kishin leshuar shtepit e tyre dhe kishin ardhur ne fshatin tim si te sigurt.

Shifra kishte kaluar 100.000 persona te paarmatosur, nen mbrotjen e jo me shume e as me pak se 400 luftetareve tane, ku kullat e shtepite ishin mbushur, kudo vlonin njerezit, me traktor e me rimorkio, me qerre e me kuaj, kamion te ikurve u ndihmonin vendasit, duke ndare buken me ta.

Qanin femijet e porsalindur e rrethimi ishte i madh, saqe skishte depertim, mielli e ushqimet tjera ishin ne rezerva, dyqanet ishin mbyllur, madje dita dites po mungonte gjithcka.

Shtator 1998

Lufta me armikun si dhe zgjatja e rrethimit, ka katranosur gjithcka, te shtenat e armikut me topa mbi fortesat tona, ato predha kishin shembur kulla e mure, kishin shkatrruar rruget, vrare njerez te pafajshem, plagosur me dhjetera.

Spitali i improvizuar ne fund te fshatit tani skishte as ku ti vendoste te plagosurit, ata i vizitontet komandanti S. por edhe pse nuk e dinte fatin e luftes, ai i motivonte njerezit, si dhe luftaret.Edhe pse ne shpirt ndiente pesimizem.

Armiqt ishin kudo, perreth fshatit, ku me tanke e me mjete tjera blinduese ata arrinin shifren ne 250, mjete luftarake rreth 2000 police e ushtare serb te armatosur rende.
snajperet qendronin permbi catite e shtepive ne fshatrat fqinje, grupet e armatosura cetnike prisnin me padurim shperthimin e fshatit.

Mungesa e ndihmave nga jashte, beri qe pos ushqimeve qe tani mungonin shume edhe armet e municionet mungonin, ku ishte dhene urdheri mos te shpenzonin plumbat, predhat e mortajave tona ishin 1 apo 2 ne cdo pike ku mund te ndesheshin tanket armike me fortifikatat tona, barera me skishte, as fasha per mjekim, ishin infektuar plaget e atyre qe kishin marr nga artilerija serbe.

Hekurishtja ku rregulloheshin armet me defekt, si gjilperat e kallasheve etj. ajo me spunonte i ishte vene dryri!

Kudo njerez nga te gjitha anet.Nje shi i madhe shtatori ka nisur, per nje jave te tere qielli eshte ngrysur, nje mjegull e madhe ka rene pertoke, ai shi nuk ndalonte, sa qe ka mbushur prrojet, rruget, bunkeret e tunelet e luftareve tane, qanin femijet, kishte filluar nje tmerr i vertet, ku nevoja per mbijetes tejkalonte gjithcka.

Ashtu qendronin luftaret tane trima edhe pse morali ka nisur te binte, ne shi,prisnin se cfare fati te sillte per ta, ne xhamin e fshatit luteshin njerezit, kerkonin ndihmen e Zotit.

Shiu dikur shoqrohej me vetetima e rrufe, qe njera pas tjetres shoqeronin vajin e femijeve te uritur.

Dhe pa nje pa dy, nje rrufe goditi edhe eksplozivin e fundit 6kg te vendosur ne njeren nga rruget kryesore te fshatit, atehre njeri nga ushtaret tane, tha me ze ,se cfare valle po ndodhe me ne?As zoti spo na ndihmon anen tone....(pjesa tjeter nuk mund te publikohet) respekt nga Ushtari DARDAN

avatar
ushtaridardan

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi