Keshtjella Koralore

Shko poshtė

Keshtjella Koralore

Mesazh  Estilen prej 29.06.10 18:17

Keshtjella KoraloreQe nga viti 1920-1940 Ed-i Leedskalnin, nje emigrant letonez, banues ne Florida pereseriti misterin e ndertimit te Keshtjelles se Koraleve, pa mjete ndertimi e ngrites peshash, ne shtepin-ferme, nje mister qe ai e mori ne varr.Keshtjella e Koraleve u ndertua nga ai ne fshehtesi te plote duke punuar vetem gjate neteve nen driten e fenereve.Asnjehere nuk u pa nga publiku qe ai te transportonte blloqe te medha shkembi koral, deri ne 30 ton, materiale qe i perdori ne ndertimin e kesaj keshtjelle.Asnjehere ai nuk perdori mjete moderne ngritjesh dhe transporti per blloqet e tij masive.Eshte vleresuar se per ndertimin e mureve te keshtjelles se tij Ed-i perdori mbi 1000 ton blloqe koralesh dhe mbi 100 ton material shkembor per gdhendjen e veprave te artit.Ja disa te dhena:

Ngritja e blloqeve te mėdha te gurit u be ne mure deri ne 12-13 m lartesi, pa ndihmen e asnje mjeti ngrites.

Njė porte 9 toneshe ne lindje te keshtjelles leviz edhe sot me prekjen e njė gishti

Shkembi mė i madh nė keshtjelle peshon rreth 35 ton.

Disa gurė janė dy herė sa pesha e blloqeve tė mėdhenj tek Piramida e Madhe e Gizes.

Se si i arriti keto ndertime Leedskalnin, per inxhinierine ka mbetur njė mister gjate gjithe kėtyre viteve, sepse askush nuk e pa atė duke ndertuar atė.

Njė njeri i fshehtė, Leedskalnin shpesh punoi i vetem naten dhe kėshtu qė nuk ka dėshmitarė tė besueshėm pėr te shpjeguar se si nje njeri i dobėt ishte nė gjendje pėr tė lėvizur blloqe tė mėdha shkembi.

Edhe kur ai lėvizi tė gjithė strukturėn pėr fermėn-shtėpi, fqinjėt panė blloqe koralesh duke u transportuar me njė kamion te marre me qera i peshave te mesme , por askush nuk e mesoi se si Leedskalnin i preu shkembinjte dhe si ngarkoi, kur pesha e nje blloku i kalonte mbi 15 ton

Gjate gjithe ketyre viteve Keshtjella e Koraleve eshte kthyer ne nje vend peligrinazhi turistik, ku kushdo mahnitet perpara nje vepre te tille madheshtore e ndertuar ne mister te plote.