Probleme logjike...Kush i gjen ?

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Freskoni memorjen....!

Mesazh  Estilen prej 02.12.10 22:04Logjike dhe probabilitet ne zgjidhjen e ketij problemi...Problema mė poshtė ėshtė e modifikuar nga George Boolos. Para se tė paraqes problemėn dua te vė nė dukje se pėrgjigjja e kėsaj probleme gjėndet nėpėr faqe tė ndryshme interneti pėr nga niveli i lartė i vėshtirėsis. E postova kėtu mė shumė si kuriozitet sesa si domosdoshmėri zgjidhjeje.

Problemi....
Tre zotėrinje A, B dhe C karakterizohen si: i sinqerti, i rremi, dhe i rastėsishmi. D.m.th njėri thotė gjithnjė tė vėrtetėn, tjetri gjithmonė gėnjen, ndėrsa tjetri jep pėrgjigje rradhe ose tė vertetė ose gėnjeshtėr. Detyra jote ėshtė tė gjesh identitetin e secilit me anė tė tre pyetjeve pohuese ose mohuese.

Nga njė pyetje pėr sejcilin zoteri. Tė tre zotėrinjte e kuptojnė gjuhėn qė ju komunikohen pyetjet, por preferojnė tė pėrgjigjen nė njė gjuhė qė ne nuk e dijmė. (shėmbull : e zėmė sikur nuk e njohim Anglishten dhe nuk i kuptojmė fjalėt YES dhe NO)

Cilat do tė ishin pyetjet?


Edituar pėr herė tė fundit nga estilen nė 05.12.10 14:47, edituar 1 herė gjithsej

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  genci prej 02.12.10 22:12

tė parit a je i shkolluar? tė dytit a ke vrar bdonjėher? tė tretit a fle gjum?

genci

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  yasmin prej 02.12.10 22:21

Pse keto problema na e masin ne inteligjencen,keto na qenkan matesit e inteligjences se njeriut???!!! Per mendimin tim nese te tjeret mendojne qe me kete matet inteligjenca e tyre kane bere nje hap drejt shkalles se pare te marrezise...me gjithe respektin qe kam per te gjithe ju....

yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  gramshii prej 02.12.10 22:43

propabiliteti i gnjeshtarit eshte 90 0/0 qe genjen nje 10 0/0 jo(nuk genjen)
propabiliteti i ati ge tregon te verteten te verteten eshte 90 0/0 qe nuk genjen ndersa 10 0/0 flet rrall.... .ateher arrijm ne perfundimin se ne njeriun e tret mundet te jet 10 0/0 genjeshtari ose 90 0/0 ai qe tregon te verteten ....,pa hyr ne formula

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
kjo eshte sikur grate qe mbetem shtatzene ne menyre artificiale ,,thuhet fakti eshte gjilpera u krye ,,,,,,,,,,te ajo mund te jet probabilitet 90 0/0 te mbetet shtatzen ose 10 0/0 te mos mbetet propabilitet 100 0/0 nuk ka mundesi apsulute nuk ka ,,,,,,okgramshii

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  Gabriel prej 04.12.10 22:15

OK estilen gjeje kte:

Nje genjeshtar thote: " Une genjej ".
Si mund ta kuptojm nese po thot te verteten apo jo'?

Gabriel

272


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Problem "anjishtanji"

Mesazh  teenage girl prej 07.02.11 15:17

kemi nje burre 40 vjec,dhe nje vajze 13 vjec.Pas sa vitesh,mosha e vajzes do jete sa gjysma e babait?

teenage girl

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  john abraham prej 07.02.11 15:26

Nese mosha e burrit eshte ajo e te atit te vajzes, do te duhen edhe 14 vjet.

john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  Xhemajl prej 07.02.11 19:18

Vajza Babai
13 vjet 40 vjet
+ 14 vjet +14 vjet
________________________________
27 vjet 54 vjet: 2 = 27 vjet gjysma e viteve te vajzes.

Pra do te duhen edhe 14 vite.

Xhemajl

382


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  teenage girl prej 07.02.11 20:02

Po..problem del 14 vjet..Por pse? E kam fjalen duhet nje zgjidhje jo thjesht "me mend" por nje zgjidhje "me ekuacion" .....

teenage girl

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  jorevikavaja prej 07.02.11 20:10

40+x/2=13+x
ky eshte ekuacioni qe i lidh keto bashke me njera tjetren..
40+x/2=13+x
40+x=26+2x
-x=-14
x=14
avatar
jorevikavaja

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Probleme...

Mesazh  teenage girl prej 09.02.11 16:30

kemi nje flete kartoni me forme katrore,ne te cilen presim nje shirit me gjeresi 3 cm.drejtkendeshi i mbetur e ka siperfaqen 70 cm kub.Sa eshte brinja e katrorit fillestar dhe pse?
avatar
teenage girl

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

zgjidhja e problemit

Mesazh  xhaviti7155 prej 09.02.11 20:09

Brinja e katrorit fillestar ėshtė 10cm sepse 3x10=30 kur mblidhen me shumen e mbetur 30+70=100 dmth katrori ka qene 10x10.
avatar
xhaviti7155

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Problem fizike

Mesazh  teenage girl prej 15.02.11 15:56

Forcat e terheqjes se gjithesishme zvogelohen kur rritet largesia midis trupave.Per kete arsye,te njejtin trup toka e terheq me nje force me te madhe kur ndodhet prane siperfaqes se saj,dhe me nje force me te vogel kur ndodhet ne majen e nje mali shume te larte.Trupin me masen m=10 kg,tregon peshen P1=100 N.Kur trupi ndodhet ne nivelin e detit dhe peshen P2=99.6 N,kur trupi ndodhet ne lartesine 2 km..
a)Njehsoni nxitimin e renies se lire ne nivelin e detit dhe ne lartesite 2 km.
avatar
teenage girl

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  elsa prej 16.02.11 16:36

je ne klase te 9-te ee???e mbaj mend une kete sepse e kam bere vet..te mundohem dhe do e zgjidh...
avatar
elsa

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  zekirja alidema prej 12.03.11 22:30

per 10 vite e gjysem vajza e mbrrin gjysmen e moshes se babait
avatar
zekirja alidema

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  zekirja alidema prej 12.03.11 22:36

nese mendoni se i be 7 vite gaboheni sepse per shtat vite babai i ban 47 e vajza 20
avatar
zekirja alidema

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  Besar_mulaku prej 14.03.11 4:31

Shpėtimtari shkruajti:Pyetje:

Kemi 2 pula. Te dy pulat kane veze por nuk kane nje numer te barabarte vezesh. Pula e pare i thote pules dyte:
- Me jep nje veze nga te tuat qe une te kem dyfishin e vezeve te tua!-: Pula e dyte ja kthen:
- Jo. Me jep ti mua nje nga vezet e tua qe te barazohemi me numrin e vezeve.
Tani sa veze ka pasur pula e pare dhe sa veze ka pasur pula e dyte ?

E para ka pasur 5
e dyta 7 , zgjidhja e vetme eshte ... une e di me paqeta te cigareve por ben edhe kshtu
avatar
Besar_mulaku

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  Besar_mulaku prej 14.03.11 4:35

engjulli shkruajti:Pyetje:

Jane tri shtepi dhe te tri shtepijat e kane nga nje pus perballe tyre .
Duhet qe te tri shtepiat te marin nga te gjitha puset uje por pa krijuar X ose pa e prekur vijen .
Te shohim pra se kush po e gjen gjithsej jane tri zgjidhje ?

Kjo eshte nje detyre shum provokative nder detyrat qe nuk kane zgjidhje....
Arsya pse?... hmmm, po qe se marim logjikisht ben, ose kur ta vizatojm ne leter ta futim mbrapa ( demek ner tok), mirepo keto sjane zgjidhje ... hin Youtube e nGoogle ala kerkush nuk u dal me than qe e kam zgjedh
avatar
Besar_mulaku

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  fenomeni prej 25.03.11 14:46

problemi eshte i thjeshte dhe gjehet nxitimi ne lartesine 2 km edhe pa e dhene fare masen e trupit formula e nxitimit ne lartesine H jepet a=(Ɣ*M)/R ku M eshte masa e tokes dhe R rrezja e saj normalisht dihen M =6*10^24 kg, dhe rrezja 6.38*10^6 m, ku 24 dhe 6 jane eksponente ..ku ne nivelin e detit si R merret rrezja e tokes dhe ne lartesine H si R merret rrezja e tokes +lartesine 2000 m;bejme veprimet edhe del nxitimi i renies se lire
avatar
fenomeni

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  LaNi prej 29.03.11 19:51

Nėse e shumezoni permendesh 5248547816854245687 dhe 5248547816854245687 qka fitoni ?

e dij qe krejt mendojn numer por nuk eshte numer
avatar
LaNi

65


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  itsme prej 30.03.11 5:56

2.7547254E+37
avatar
itsme

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  LaNi prej 30.03.11 11:07

itsme shkruajti:2.7547254E+37

Thjesht kjo eshte logjike nuk ka te bej asgje me kalkulator ? qe te paraqitet ashtu

Po neyese po te tregoj prap. Njeri permendesh nuk mundet me i llogarit gjith ata numra ,pergjigja eshte : Fiton Rezulutat gabim

avatar
LaNi

65


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pyet ēfar te duash dhe pergjigjen nuk e kupton

Mesazh  99koli prej 08.04.11 16:39

{por preferojnė tė pėrgjigjen nė njė gjuhė qė ne nuk e dijmė. }
e si mund ta kuptosh kur nuk kupton asgje ?!

avatar
99koli

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  LaNi prej 11.04.11 21:24

99koli shkruajti:{por preferojnė tė pėrgjigjen nė njė gjuhė qė ne nuk e dijmė. }
e si mund ta kuptosh kur nuk kupton asgje ?!


hahah

Ne krejt po i marrim vesh por asgje spo i kuptojm.

avatar
LaNi

65


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  LaNi prej 12.04.11 1:47

KDLvegA(999-F) shkruajti:Gjeni kete : veza ben pulen apo pula ben vezen ?


Kjo eshte thenje e nje filozofit me pyet ate as ai nuk e di .....

Por mendoj qe te dya jane. krijuar qift sepse nuk mundet me bere pula vezen apo veza pulen pa u kan qiftimi qdo send ne kete bote eshte Qift

avatar
LaNi

65


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

1

Mesazh  Gennta prej 14.06.11 0:14

Babi i Agronit eshte 45.Ai eshte 15 vjet me i madh se dyfishi i moshes Agronit. Sa vjec eshte Agroni?
Linda eshte sa dyfishi i moshes Ledes. Pas tre vjetesh shuma e moshes tyre do te behet 42.
Sa vjec eshte Linda?

Babi i Agronit = Y
Agroni = x
y = 45
y = 15 +2x
45 = 15 +2x
45 - 15 = 2x
30 = 2x
15 = x

pra , Agroni eshte 15 vjec


Linda =x
Leda = y

x=2y
(x+3) + (y+3) = 42
x+3 + y+3 = 42
x + y+ 6= 42
x+y= 42 - 6
x+y = 36 pasi x = 2y, ateher kemi
2y + y = 36
3y = 36
y = 12
pra Leda ka 12 vjet ndersa Linda dyfishin e moshes se Ledes qe do te thote 24 vjet

pas tri vitesh Leda do ket 15 vjet ndersa Linda 27 dhe shuma e tyre eshte 42
15 + 27 = 42


Gennta

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  Gennta prej 14.06.11 0:21

Shpėtimtari shkruajti:Pyetje:

Kemi 2 pula. Te dy pulat kane veze por nuk kane nje numer te barabarte vezesh. Pula e pare i thote pules dyte:
- Me jep nje veze nga te tuat qe une te kem dyfishin e vezeve te tua!-: Pula e dyte ja kthen:
- Jo. Me jep ti mua nje nga vezet e tua qe te barazohemi me numrin e vezeve.
Tani sa veze ka pasur pula e pare dhe sa veze ka pasur pula e dyte ?


Pula e pare = x
Pula e dyte = y

x+1 = 2 ( y -1 )
x -1 = y +1
------------------------
x + 1 = 2y -2
x -1 = y +1
-----------------------
x + 1 + 2 = 2y
x -1 - 1 = y
--------------------------
x +3 = 2y
x - 2 = y (shumzojme me -1)
--------------------------
x + 3 = 2y
-x +2 = - y
---------------------------
x + (-x) +3 +2 = 2y + (-y)
x -x +5 = 2y - y
5 = y


x - 1 =y +1
x - 1 = 5 +1
x -1 = 6
x = 6 +1
x = 7

Pra , pula pare ka 7 veze , ndersa pula dyte 5

Gennta

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  ambripelinku prej 20.06.11 1:19

[quote="Shpėtimtari"]Pyetje:

jo s ben... ku din pula me fol :PPPPP
avatar
ambripelinku

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  Hidra prej 15.07.11 13:50

Kush nga ne te dy ėshtė mė naivė ?

Unė, qė ende besoj nė Babadimėr
Apo ai, i cili ende beson se unė jam e menēur?
avatar
Hidra

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  Gerta Gerta prej 17.07.11 11:50

teenage girl shkruajti:Po..problem del 14 vjet..Por pse? E kam fjalen duhet nje zgjidhje jo thjesht "me mend" por nje zgjidhje "me ekuacion" .....

babai-->pas x vitesh behet 40+x vjec
vajza-->pas x vitesh behet 13+x vjec
kur vajza behet sa 1/2 e moshes se babait atehere (40+x)/2=(13+x)
zgjidhim ekuacionin
(40+x)=2(13+x)
40+x=26+2x
40-26=2x-x
14=x
pra x=14
Pergjigje:Pas 14 vitesh mosha e vajzes eshte sa gjysma e moshes se babait
Gerta Gerta

PEACE and LOVE

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  Gerta Gerta prej 17.07.11 11:52

teenage girl shkruajti:kemi nje flete kartoni me forme katrore,ne te cilen presim nje shirit me gjeresi 3 cm.drejtkendeshi i mbetur e ka siperfaqen 70 cm kub.Sa eshte brinja e katrorit fillestar dhe pse?

siperfaqa nuk matet me cm kub por katror

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  Gerta Gerta prej 17.07.11 12:11

teenage girl shkruajti:kemi nje flete kartoni me forme katrore,ne te cilen presim nje shirit me gjeresi 3 cm.drejtkendeshi i mbetur e ka siperfaqen 70 cm kub.Sa eshte brinja e katrorit fillestar dhe pse?
brinja e katrorit eshte A
pasi i hiqet shiriti njera nga brinjet behet A-3
siperfaqa e drejtkendeshit te formuar eshte A(A-3)
e barazojme kete me 70(nga te dhenat)

A(A-3)=70
A(ne katror)-3A -70=0
zgjidhet me dallor
D=289
zgjidhje del 10

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  erli1 prej 04.11.11 11:54

13+x=(40+x):2
shumezojme te dy anet me 2 qe te heqim 2-shin
26+2x=40+x
kalojme x nga ana tjeter dhe 26 nga ana tjeter\
2x-x=40-26
x=14

13+14=27
40+14=56
27*2=56
avatar
erli1

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  Phoenix Altogether prej 09.11.11 19:46

1 ) Nje klas ka 12 nx qe pelqejn futbollin , 10 qe pelqejne volejbollin dhe 7 nx qe pelqejn te dyja .Sa nx ka klasa ?

2) Me jep 10 euro qe te barazohemi .Se bashku kemi 30 euro.Sa euro kishte secili ne fillim ?

3) Nje djal ka aq motra sa edhe vellezer ndersa motra e tij ka 2 here me pak motra sa edhe vellezer. Sa vellezer dhe motra jan ?
avatar
Phoenix Altogether

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  krijesa prej 09.11.11 20:14

teenage girl shkruajti:kemi nje burre 40 vjec,dhe nje vajze 13 vjec.Pas sa vitesh,mosha e vajzes do jete sa gjysma e babait?kjo ndodh pas 14 vitev
avatar
krijesa

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  krijesa prej 09.11.11 20:19

Phoenix Altogether shkruajti: 1 ) Nje klas ka 12 nx qe pelqejn futbollin , 10 qe pelqejne volejbollin dhe 7 nx qe pelqejn te dyja .Sa nx ka klasa ?

2) Me jep 10 euro qe te barazohemi .Se bashku kemi 30 euro.Sa euro kishte secili ne fillim ?

3) Nje djal ka aq motra sa edhe vellezer ndersa motra e tij ka 2 here me pak motra sa edhe vellezer. Sa vellezer dhe motra jan ?

1) 15 nxansa i ka klasa

2) njani i ka pas 25 euro tjetri 5

3) jan ka 4 vllezer e 3 motra
avatar
krijesa

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  Phoenix Altogether prej 10.11.11 9:08

sakt, do ishte mir te tregoje si i zgjidhe
avatar
Phoenix Altogether

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  xhaviti7155 prej 16.11.11 12:20

Kinich-Ahau shkruajti:Probleme logjike...Kush i gjen ?

Nese numrit natyral "n" i shtojme 100, atehere fitohet katrori i plote. Por, nese i shtohet 168 prape fitohet katrori i plote.
Cili eshte ai numer?
numri qė kerkohet ėshtė 156

Adami dhe Monika jane te martuar.Shuma e moshave te tyre tani eshte 91.Kur u martuan mosha e Monikes ishte sa 1/2 e moshes aktuale te Adamit.Monika ka tani moshen qe Adami kishte kur u martuan.
1) Sa vjece eshte secili prej tyre tani?2) Sa vjece ishte secili kur u martuan?3)
Sa vjete jane martuar?


Babi i Agronit eshte 45.Ai eshte 15 vjet me i madh se dyfishi i moshes Agronit. Sa vjec eshte Agroni?
Linda eshte sa dyfishi i moshes Ledes. Pas tre vjetesh shuma e moshes tyre do te behet 42.
Sa vjec eshte Linda?

Goni duhet te ngjitet ne nje shkalle te larte per te ē'bllokuar oxhakun e bllokuar nga bora.Ai ndodhet momentalisht ne shkallen e mesit .Ngjet tre shkalle dhe fillon ta kapi frika dhe zbret pese shkalle, pastaj fiton kurajo dhe ngjet shtat shkalle . Pushon pak dhe ngjet gjashte shkallet e mbetuara.
Sa shkalle kishte gjithsej?


Tren 1 km i gjate duhet te kaloje 1 tunel qe eshte po 1 km i gjate.Treni ecen me shpejtesi 1km/minute, per sa minuta e kalon treni tunelin?
avatar
xhaviti7155

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 16.11.11 16:35

Linda eshte sa dyfishi i moshes Ledes. Pas tre vjetesh shuma e moshes tyre do te behet 42.
Sa vjec eshte Linda?
Linda eshte 26 vjece ! Para 3 vjetesh i bie te jete 39 vjece = (2 x 13)+1 x 13 = 26 vjece Linda + 13 vjece Leda = 39 vjet + pas ''3''vjetesh = 42
avatar
Dimitrov Xhunga

192


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 16.11.11 16:39

Babi i Agronit eshte 45.Ai eshte 15 vjet me i madh se dyfishi i moshes Agronit. Sa vjec eshte Agroni?
Agroni eshte 15 vjec.
avatar
Dimitrov Xhunga

192


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 16.11.11 16:55

Tren 1 km i gjate duhet te kaloje 1 tunel qe eshte po 1 km i gjate.Treni ecen me shpejtesi 1km/minute, per sa minuta e kalon treni tunelin?

Treni e kalon tynelin per:
1' (te hyje ne tynel)+1' (te dale nga tyneli) = 2'
avatar
Dimitrov Xhunga

192


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  krijesa prej 16.11.11 20:29

Phoenix Altogether shkruajti:sakt, do ishte mir te tregoje si i zgjidhe
po pritoj valla mi shkru zgjidhjet
avatar
krijesa

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

di

Mesazh  culi26 prej 02.06.12 17:27

Nese numrit natyral i shtojme 100, atehere fitohet katrori i plote. Por, nese i shtohet 168 prape fitohet katrori i plote.
Cili eshte ai numer?


Adami dhe Monika jane te martuar.Shuma e moshave te tyre tani eshte 91.Kur u martuan mosha e Monikes ishte sa 1/2 e moshes aktuale te Adamit.Monika ka tani moshen qe Adami kishte kur u martuan.
1) Sa vjece eshte secili prej tyre tani?2) Sa vjece ishte secili kur u martuan?3)
Sa vjete jane martuar?

Adami kishte 36,4 vjet kurse Monika 18,2 kur u martuan.
Tash Adami eshte 54,6 kurse Monika 36,4.


Babi i Agronit eshte 45.Ai eshte 15 vjet me i madh se dyfishi i moshes Agronit. Sa vjec eshte Agroni?
Linda eshte sa dyfishi i moshes Ledes. Pas tre vjetesh shuma e moshes tyre do te behet 42.
Sa vjec eshte Linda?

Agroni eshte 15 vjecar.
Linda ka 26 vjet kurse Ledes eshte 13 vjecare.

Goni duhet te ngjitet ne nje shkalle te larte per te ē'bllokuar oxhakun e bllokuar nga bora.Ai ndodhet momentalisht ne shkallen e mesit .Ngjet tre shkalle dhe fillon ta kapi frika dhe zbret pese shkalle, pastaj fiton kurajo dhe ngjet shtat shkalle . Pushon pak dhe ngjet gjashte shkallet e mbetuara.
Sa shkalle kishte gjithsej?

23 shkalle.


Tren 1 km i gjate duhet te kaloje 1 tunel qe eshte po 1 km i gjate.Treni ecen me shpejtesi 1km/minute, per sa minuta e kalon treni tunelin?[/quote]

per 2 minuta.
avatar
culi26

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  culi26 prej 02.06.12 17:30

admir same shkruajti:Gjithsej kishte 24 shkalle

Cila pra ishte shkalla e mesit, sepse numri 24 nuk ka mes, por ndahet ne dy pjese te barabarta. Vetem numrat tek kane mes.

kishte 23 shkalle, e jo 24.
avatar
culi26

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  culi26 prej 02.06.12 17:42

Fikrro shkruajti:pula e pare i ka pasur 5 veze kurse e dyta 3 hahahah

Haver, gabim e ke. Pse?
Nese njera i ka 5 veze kurse tjetra 3 veze, atehere kur pula e dyte ia jep nje ve pules se pare do te kemi 6 me 2, e dyshi nuk eshte dyfishi i gjashtes.

Por, ai qe e ka parashtruar kete problem e ka edhe me gabim, sepse nuk ekziston pergjigje e sakte.
avatar
culi26

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  culi26 prej 02.06.12 17:43

engjulli shkruajti:O ti djal i mitur qit naj sen ma te rand e lej keto sene te thjeshta se pula e pare i ka 14 ndersa e dyta 10.

ti djale i pjekur me siguri ishe i pire kur e dha kete pergjigje.
avatar
culi26

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  culi26 prej 02.06.12 18:08

engjulli shkruajti:Detyra eshte kjo :

Duhet te perdorni keto numra 9,9,9,9 dhe duke kryer veprimin me mbledhje , zbritje , shumzim dhe pjestim te fitoni nga nje here keto vlera 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 .
p.sh 99:99=1 .

Te tjerat iu la juve pra provoni duke filluar qe tani.

99-99=0
9/9 + 9/9 =2
(9+9+9)/9=3
9-((9+9)/9)=9-2=7
(9x9-9)/9=72/9=8
9-((9-9)x9)=9-0=9

tjerat nuk mund ti gjej
avatar
culi26

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  tessy prej 15.08.12 23:49

admir same shkruajti:Gjithsej kishte 24 shkalle
23 shkalle sepse qe te kete shkalle te mesit nr duhet te jete tek.
avatar
tessy

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  tessy prej 15.08.12 23:55

Fikrro shkruajti:pula e pare i ka pasur 5 veze kurse e dyta 3 hahahah
Pula e pare ka pasur 7veze ndersa e 2-ta 5 veze.ne rasti e pare 8=2*4 dhe ne te 2tin 7-1=5+1.
avatar
tessy

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  Jon Sh prej 06.09.12 17:25

engjulli shkruajti:Pyetje:

Jane tri shtepi dhe te tri shtepijat e kane nga nje pus perballe tyre .
Duhet qe te tri shtepiat te marin nga te gjitha puset uje por pa krijuar X ose pa e prekur vijen .
Te shohim pra se kush po e gjen gjithsej jane tri zgjidhje ?

Kollaj fare
http://i.imgur.com/Y6I5v.png
avatar
Jon Sh

87


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  0011 prej 06.09.12 21:58

kollaj fare!!!!!
dhe e ke ber gabim???
avatar
0011

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike...Kush i gjen ?

Mesazh  Jon Sh prej 06.09.12 22:14

0011 shkruajti:kollaj fare!!!!!
dhe e ke ber gabim???

c fare gabimi?
avatar
Jon Sh

87


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi