Fėmije me djallin !

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Fėmije me djallin !

Mesazh  Fikrro prej 12.06.10 19:34

Fėmije me djallin !

Ka kohe qe ne lagjen time thuhen "thashetheme", per nje grua qe sipas shume personave ka pase femijen me djallin, kjo sipas te aferme te mi qe ma kane treguar kjo kishte ndodhur shume vite me pare.

Mua me kane treguar se nje vajze qe ishte ne pjesen e siperme te lagjes time nuk ishte martuar kurre, pas shume vitesh ajo kishte filluar te plakej dhe assesi nuk arrinte ta gjende fatin e jetes jo pse nuk i pershtatej askush por sepse babi i vet se lente te dilte kurre jashte deres se oborrit.

Kur vajza ishte rreth 30 vite ajo kishte filluar ti thoshte nenes se vet qe ishte shtatzene, nena ishte ēuditur pasi ajo skishte pasur kurre rast te kishte lidhje me ndonje burre, por ajo insistonte dhe thoshte qe ishte shtatzene.

Nje dite nena e saj kishte vendosur ta dergonte tek mjeku ne menyre qe te verteohej se ēfare ajo thoshte, por vajza kishte kundershtuar te shkonte pasi qe ajo edhe kishte filluar te kishte ērregulime psiqike.

Nje dite nena e vet ishte shokuar kur e pa se barku i saj kishte filluar te rritej dhe vazhdimisht vajza prekte dhe ledhatonte barkun e vet besa edhe kishte filluar ti thurte qorape dhe gjithe familja u trondit por prap nuk i moren per te madhe pasi qe sipas sjelljeve qe po bente vajza ata thoshin se eshte ēmendur.

Kalonin muaj dhe vajzes iu kishin shtuar ērregullimet psiqike dhe barku i saj po rritej, familja dhe komshinjet nuk e merrnin shume seriozisht pasi qe ata mendonin se ajo fuste rroba ne bark qe ti dukej barku i madh.

Vajza 30 vjeqe nja nate i tha nenes qe kishte dhembje barku,nena si zakonisht si merrte parasysh fjalet qe i thoshte ajo te gjith e konsideronin te qmendur pasi qe fliste dhe bente gjeste qe sduhej bere.Ate nate ne shtepin e tyre kishin ardh komshinj,dhe kishin degjuar vajzen duke bertitur sikur ajo po lindte.

Njera nder komshinjet qe kishte ardhur per te ndenjur aty i tha nenes se vajzes po shkoj te ajo ne dhome me qellim te qeshte me te, ajo hyri duke i thene vajzes se une do te ndihmoj te lindesh dhe qeshte e tallej me te.

Pas pak derisa e tere faimilja po rrinte ne oborr ne dhomen e vajzes se tyre kishte filluar te qante nje ze femije te gjithe u ēuditen dhe menjehere vapruan tek dhoma e saj.

Ata hyne ne dhomen e saj dhe pane se vajza e tyre mbante diēka te mbeshtillur ne dore me batanije ne dhome. Aty gjendej edhe komshikja qe tallej me te, ajo ishte ulur ne nje qoshe, vajza e frikesuar kishte filluar te mos e njifte familjen e vet ajo kishte marre me vete ate gjene ne dore dhe kishte filluar te vrapoj neper rruge duke ikur jasht shtepise.

Disa anetare i shkuan pas vajzes por nuk e zene.Vajza u gjet e vdekur pas nje muaji ne nje ledine e shtrire per toke me nje batanije por qe batanija qe thuhej qe kishte mbeshtjell femijen ne te nuk kishte asgje, ajo kishte vdekur nga te ftohtit pasi qe ishte dimer.

Komshikja qe kishte qene ate nate me te ajo ishte ēmendur e kishin vizituar tek shume mjek, psikater dhe hoxhallare por nuk beri me mire u ēmend duke mos nxjerre kurre me ze nga goja, sipas disa mjekve ajo kishte marre ate nate nje goditje te forte ne koke keshtu qe goditja mund te ishte shkak i ērregullimit te saj psiqik.

Vajza u varros me skandale te shumta sa qe deshen ta debojne famljen e saj nga vendi pasi qe ate nate e kshin degjuar edhe shume komshinj afer shtepis se tyre zerin e femijes duke qare.

Ky eshte mister per shkak se sipas tyre femija ishte degjuar duke qare vetem nje here e jo me shume, por mund te kete ndodhur qe edhe ai femije te mos ekzistonte pasi qe vajza kishte ērregullime psiqike dhe te gjithe e dime qe njerezit me ērregullime te tilla flasin e bejne gjera se nuk ekzistojne.
avatar
Fikrro

616


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fėmije me djallin !

Mesazh  Hanah prej 14.06.10 1:17

E lexova me kureshtje tregimin tend.Ne kete ore te nates sinqerishte me futi friken.Nuk jam e sigurt ne e besoj apo jo,por cka ke shkruajtur aty eshte rrenqethese.A mund te me thuash ne cilin qytet ka ndodhur?
Faleminderit
avatar
Hanah

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fėmije me djallin !

Mesazh  Fikrro prej 14.06.10 1:58

Hanah shkruajti:E lexova me kureshtje tregimin tend.Ne kete ore te nates sinqerishte me futi friken.Nuk jam e sigurt ne e besoj apo jo,por cka ke shkruajtur aty eshte rrenqethese.A mund te me thuash ne cilin qytet ka ndodhur?
Faleminderit

Mos i merr gjithnje gjerat afer zemres sepse edhe une se di ēfare ka ndodhur saktesisht keshtu qe gjithēka mund te ndodh, ngjarja ka ndodh ne Mitrovice te Kosoves, te pershendes.
avatar
Fikrro

616


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fėmije me djallin !

Mesazh  Black Angel prej 14.06.10 19:24

Kete peralle keshtu e tregojne edhe gjoja thone se kish bere femije me djallin hahahahahahhaahah . Une jam e mendimit se babai dhunonte vajzen edhe per kete arsye se linte te dinte nga shtepia edhe ndaj eshte cmendur vajza . Se nuk ka mundesi qe nena mos e dije qe vajza e saj ka femije ne bark po te mendoje qe na paska vene rroba hahahahaha keto i besojne femijet e vegjel edhe as ata nuk i besojne se jane me te zgjuar se ju qe shkruani keto budalliqe ketu . Kjo eshte shume qesharake edhe koti sa te ben per te qeshur hahahahahahaha
avatar
Black Angel

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fėmije me djallin !

Mesazh  Fikrro prej 14.06.10 20:43

Black Angel shkruajti:Kete peralle keshtu e tregojne edhe gjoja thone se kish bere femije me djallin hahahahahahhaahah . Une jam e mendimit se babai dhunonte vajzen edhe per kete arsye se linte te dinte nga shtepia edhe ndaj eshte cmendur vajza . Se nuk ka mundesi qe nena mos e dije qe vajza e saj ka femije ne bark po te mendoje qe na paska vene rroba hahahahaha keto i besojne femijet e vegjel edhe as ata nuk i besojne se jane me te zgjuar se ju qe shkruani keto budalliqe ketu . Kjo eshte shume qesharake edhe koti sa te ben per te qeshur hahahahahahaha


Mesa di une se kam pohuar se ngjarja eshte e vertete,shikoje rreshtin e pare dhe shkruan "thashetheme"une smund te them qe eshte e vertet derisa me kan treguar e se kam pare.
avatar
Fikrro

616


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fėmije me djallin !

Mesazh  Gafurr prej 15.06.10 11:00

pajtohem plotsishte me angel
kur grate e martuara me burra steril mbeteshin shtatezene me dikend tjeter mos me u perhap kjo puna qe ka mbet shtatezen me burre tjeter thojshin ka mbete shtatezan ma VEKSH ose me DALLENDYSHE.
Dhe ju kish lute qe mos te tregoni perralla t plakave ketu .
avatar
Gafurr

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

femi me diallin

Mesazh  jakud linda prej 24.06.10 21:30

kur njerezimi te marr vesh se si ngeli shtatzan maria magdalena atehere do ta marrim vesh se si ka ngelshtatzan kjo vajze .
por une kam nje pyetie per personin qe e ka shkruar kete :
ceshte bere me femijen ?


doja te thoja edhe dicka femi te cuditshem kane linde shume gjat kohes se monizmit ne shqiperi femij gati gati gjysem gjarper apo me krahe si zog me fytyre si ujk etj kjo nuk eshte perralle pasi kete e kane thene mamit e spitalit te tiranes qe punonin ne ate kohe .
ato thoshin se keta femi vriteshin dhe trupi nuk u jepej prinderve te tyre .
ato tregojne se me ta nuk dihej se cfar behej .
nje mami tregone se ajo vete i paketonte ne kavanoqa qelqi femijet dhe me pase ata i merrte nje makine por qe destinacione nuk dihej.
mamite thone se se vetem pak persona merreshin me keto pune dhe duhesh qe ta mbanin gojen mbyllur perndryshe do te vriteshin .
ato thone se femijet ishin jashtzakonisht te deformuar .
informacione te tilla ruhen edhe sote ne departamentin e shtetit .
diku keto krijesa ruhen akoma doshta si te mumifikuara apo ku di une se qysh .por specie te tilla te cuditeshme ndoshta "diallezore "nuk kane per te na rene ndoshta kurre ne dore ne popullit te thjeshte .
avatar
jakud linda

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fėmije me djallin !

Mesazh  Fikrro prej 24.06.10 22:15

jakud linda shkruajti:kur njerezimi te marr vesh se si ngeli shtatzan maria magdalena atehere do ta marrim vesh se si ka ngelshtatzan kjo vajze .
por une kam nje pyetie per personin qe e ka shkruar kete :
ceshte bere me femijen ?


doja te thoja edhe dicka femi te cuditshem kane linde shume gjat kohes se monizmit ne shqiperi femij gati gati gjysem gjarper apo me krahe si zog me fytyre si ujk etj kjo nuk eshte perralle pasi kete e kane thene mamit e spitalit te tiranes qe punonin ne ate kohe .
ato thoshin se keta femi vriteshin dhe trupi nuk u jepej prinderve te tyre .
ato tregojne se me ta nuk dihej se cfar behej .
nje mami tregone se ajo vete i paketonte ne kavanoqa qelqi femijet dhe me pase ata i merrte nje makine por qe destinacione nuk dihej.
mamite thone se se vetem pak persona merreshin me keto pune dhe duhesh qe ta mbanin gojen mbyllur perndryshe do te vriteshin .
ato thone se femijet ishin jashtzakonisht te deformuar .
informacione te tilla ruhen edhe sote ne departamentin e shtetit .
diku keto krijesa ruhen akoma doshta si te mumifikuara apo ku di une se qysh .por specie te tilla te cuditeshme ndoshta "diallezore "nuk kane per te na rene ndoshta kurre ne dore ne popullit te thjeshte .


Vajza e permendur nga une ka shum mundesi qe te mos ishte shtatzene hiq pasi qe ishte pothuajse e qmendur,ju thashe se naten kur ka dal nga shtepia me nje batanije nuk eshte e thene qe ne ate batanije ka qene femija mund edhe te mos kishte qene,pastaj po te ekzistonte femija do ia kishin gjetur trupin e vdekur se bashku me te por nuk e gjeten,prandaj kjo ngjarje mund te jete edhe thashethem por diqka e quditshme eshte se naten kur lindi femija u degjua nje e qare foshnje kjo e bene te quditshme,per kete shkak ky lajm ka kohe qe qarkullon.
avatar
Fikrro

616


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

laureta

Mesazh  laureta prej 26.06.10 13:19

fikrro me pelqeu kjo teme ose histori me mire, nuk kam ndonj koment ne lidhje me kete ose te shtoj diēka vendosa se paku ket emesazh te kthej pasi qe je shum i sakt ne temat qe une perzgjedh dhe i percjell me vemendje faleminderit ty, te pershendes dhe une.
avatar
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pse te mos ndodh!!!!!

Mesazh  cObRa prej 28.06.10 15:31

pse te mos ndodh edhe ajo kur qka ska ndodhur deri tani si lindin femijet me 8 kemb edhe kjo esht ren si lindin femijet me dy koka,,,,trup te ngjitur mos vall edhe kjo esht ren po pse te mos jet e vertet edhe ajo qe vajza mbeti shtatezen pa ndonje maredhenie te lutem po qfar besoni ju tjeter....mos me thuani se sesht e vertet edhe kjo qe ne vendin tim te lindjes ka lindur nje djal me krah...por ate nuk guxonte ta shihte askush perveq neses se vet perndryshe do vdiste por babai nga kureshtja per ta par e pa dhe ai vdiq....po ta shihnit edhe e kan par duke e varrosur djalin e vogel me krah ...ate deri 18 vjet nuk guxonte ta shiofte kush kur te martohej gruaja do duhej ta shifte pas gruas te gjith por babait nuk iu durua...
avatar
cObRa

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fėmije me djallin !

Mesazh  Fikrro prej 28.06.10 16:01

cObRa shkruajti:pse te mos ndodh edhe ajo kur qka ska ndodhur deri tani si lindin femijet me 8 kemb edhe kjo esht ren si lindin femijet me dy koka,,,,trup te ngjitur mos vall edhe kjo esht ren po pse te mos jet e vertet edhe ajo qe vajza mbeti shtatezen pa ndonje maredhenie te lutem po qfar besoni ju tjeter....mos me thuani se sesht e vertet edhe kjo qe ne vendin tim te lindjes ka lindur nje djal me krah...por ate nuk guxonte ta shihte askush perveq neses se vet perndryshe do vdiste por babai nga kureshtja per ta par e pa dhe ai vdiq....po ta shihnit edhe e kan par duke e varrosur djalin e vogel me krah ...ate deri 18 vjet nuk guxonte ta shiofte kush kur te martohej gruaja do duhej ta shifte pas gruas te gjith por babait nuk iu durua...A je i sigurt qe ka lindur ndonje djal me krahe,a mund te na japesh ndonje detaj me shum p.sh ku ka ndodh,kur etj...me duket interesante dhe jo e pabesueshme.
avatar
Fikrro

616


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fėmije me djallin !

Mesazh  IlirjaNna prej 28.06.10 17:52

eshte nje ngjarje qe nuk mund ti besohet as nje njeri nuk ka mundur ta sheh deri tani po kto jan gojdhena qe nuk kan vler dhe nuk ia vlen as te degjohen
avatar
IlirjaNna

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

po sigurisht

Mesazh  cObRa prej 28.06.10 18:28

nuk jan gojedhena zemer sepse esht e vertet e kan par te tjert te lutem nese se ke par ti,ti vetem duhet ta shofesh ani ta besosh askush smund ta bjer ty qe ta besosh....si ta do qejfi nese ste besohet mos beso s'na duhet mendimi yt ok....ka lindur esht e vertet ka lindur ne gjakov un kam qen afer 12 vjeqare sme kujtohet shum mir por te gjith flisnin per kete se ka ndodhur dmth para 4 ose 5 vite diku....me kete esht marrur nje sheh ku ai e tha se sben ta sheh dikush sepse do vdes dhe vdiq sepse e pa i ati..... edhe pse te mos jet e vertet edhe ajo qe tha me lart se ajo vajz ka lindur pa patur marrėdhėnie un e besoj ajo esht puna e allahut qfar te doj mund edhe te bej
avatar
cObRa

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fėmije me djallin !

Mesazh  Fikrro prej 28.06.10 18:35

Se detyroj askend te besoj dhe askush seshte i detyruar te besoj.

cobra une besoj ne ate qe me the faleminderit per sqarimi dhe mendoj po sikur ai djali me krahe te kishte qene nje engjell..........
avatar
Fikrro

616


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

faleminderit

Mesazh  cObRa prej 28.06.10 18:40

f.l.m qe e besove as un nuk e detyroj aske te besoj thjesht e thash atė qė dėgjova dhe esht e sakt tani nese dojn le te besojn nese jo puna tyre esht por buri motres e ka parė vet dhe kur erdhi tek ne na shpjegoi dhe na tha se qfar kreher i kishte te posht te lepir per trupi........nuk kam informata te shumta vetem than se ka ndodhur esht shum e vertet.....dhe pse te mos ndodh ajo nuk esht qudi esht interesante por jo per te mos i besuar sepse qfar mendoni ata qe lindin me 2 fytyra......e shum shum gjera tjera me me shum kemb edhe ate se beson ilirjana te duket e pabesueshme..qfar nuk mund te lindet te lutem....koheve te fundit gjithqka po ndodh.....dhe gjithqka esht e besueshme///////flm fikro per mbeshtetjen.....
avatar
cObRa

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fėmije me djallin !

Mesazh  stessa prej 04.10.11 14:50

cObRa shkruajti:pse te mos ndodh edhe ajo kur qka ska ndodhur deri tani si lindin femijet me 8 kemb edhe kjo esht ren si lindin femijet me dy koka,,,,trup te ngjitur mos vall edhe kjo esht ren po pse te mos jet e vertet edhe ajo qe vajza mbeti shtatezen pa ndonje maredhenie te lutem po qfar besoni ju tjeter....mos me thuani se sesht e vertet edhe kjo qe ne vendin tim te lindjes ka lindur nje djal me krah...por ate nuk guxonte ta shihte askush perveq neses se vet perndryshe do vdiste por babai nga kureshtja per ta par e pa dhe ai vdiq....po ta shihnit edhe e kan par duke e varrosur djalin e vogel me krah ...ate deri 18 vjet nuk guxonte ta shiofte kush kur te martohej gruaja do duhej ta shifte pas gruas te gjith por babait nuk iu durua...
tani sa per ate historine, edhe mua me duket pak e pabesueshme, per disa arsye,
e para nena nuk mund te ishte aq e papergjegjshme qe te linte vajzen e saj te pamartuar qe pretendonte se ishte shtatzane pa i bere nje kontroll gjinekologjik,
e dyta i ati meqenese paska qene kaq fanatik sa nuk e linte vajzen tek pragu i porten, e paska duruar vajzen ta shohi me barkun te goja dhe te mos behej kurioz nese ishte apo jo shtatzane
e treta, nje grua qe sapo lind aq me shume ne rastin e saj qe ka lindur ne kushte shtepie nuk mund te ngrihet dhe jo me te vrapoje....
pra jane shume gjera qe nuk shkojne.
ndersa per kete punen e personave qe lindin me shume kembe ose dy fytyra, normalisht i njeh edhe shkenca edhe mjeksia, keto jane mutacione ose devijacione qe njihen
avatar
stessa

27


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fėmije me djallin !

Mesazh  Lapsi prej 04.10.11 15:18

Keta raste me femije qe lindin me krahe ka ndodhur dhe ketu ne elbasan.Eshte e njejta histori qe duhet ta shofi vetem nena
avatar
Lapsi

135


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fėmije me djallin !

Mesazh  Lapsi prej 04.10.11 15:22

mos ndoshta keta keta femije me koke gjarpri kan qen alien
avatar
Lapsi

135


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fėmije me djallin !

Mesazh  Nikolaos prej 04.10.11 17:31

Kjo histori duket qe eshte sajuar vet. Si ka mundesi qe vajza thoshte gjithmone se ishte shtatezene dhe asnje nuk e kishte marre seriozisht? kjo eshte absurde! te pakten nena e saj duhet t'ia kete pare ndonjehere barkun nese eshte vertete shtatzene, ose duhej te kishte insistuar ta shikonte barkun e saj dhe jo te mendonte se ka futur rroba. Te tjeret talleshin me te, si ka mundesi qe komshija te vije e te futet vetem ne dhome e familjaret ta lejojne talljenkaq hapur. Pastaj titulli thote " femije me djallin" ku e shikoni djallin ne kete mes? Perderisa femija nuk u pa kurre atehere ajo duhet te ishte vertet e cmendur dhe ka bere si femije.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

544


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ahahhahhahahah

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 04.10.11 19:54

i nderuar mik te lutem mos genje sepse un kete histori e kam lexuar tek nje adres tjeter ne ket faqe ne duhet te tregohemi te sinqerte edhe jo te genjejme te tjeret ok
avatar
Ushtari i krishtit

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fėmije me djallin !

Mesazh  lavdim.bossi prej 05.10.11 13:42

jo qa tu kesh me ket teme sa mu kujtojke me vijke mu qkri tu kush
ej nime qa\fare femije ka dal me brire apo pa brire ahahahahahahahahahha
oh nonen e rrencave po te budallem qe jon veq i shalla nuk je i shqiperise se kan zakon ata me besu ne babadimer te fala i bon asaj gruas edhe thuj ka burra plot jo me djaj aahahhahahahahaha hup more pis

lavdim.bossi

55


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi