Histori me entitete

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Fantazma vrasese!

Mesazh  Fikrro prej 13.07.10 18:06

Shume historira per fantazmat shume takime te gjallet me te vdekurit,por ngjarja ne vazhdim eshte e tmerrshme dhe me pasoja te medha,e cila po qarkullon ne menyre te madhe ne gjithe boten,dhe po trondit me faktet qe e paraqesin.

Nje grup te rinjesh te perbere prej 3 vetash nje vajze dhe dy djem Tiago Tanja dhe Davidi me moshe madhore po udhetonin naten me veturen e tyre neper nje qytet te Portugalise te quajtur Curva me duket.

Ate nate ata shetiteshin me veturen e tyre dhe njeri prej tyre po inqizonte me kamere gjersa bisedonin e shkembenin shaka, gjersa pane nje vajze te vetme te veshur me te bardha dhe misterioze.

Ajo kerkonte ndihme kurse shoferi i vetures e lejoi te hynte brenda edhe pse vajza Tanja kundershtonte.Aty fillojne ta pyesin vajzen edhe per emer dhe disa gjera te tjera ku do e shihnin me mire ne video, vajza tha se quhej Tereza.

Pas pak vajza misterioze beri me gisht tek nje rruge duke thene ketu kam humbur jeten une, shoferi dhe dy te tjeret i kishte zene paniku dhe kishin pesuar ne moment aksident, ja video, kujdes ne minuten 3:10:Ja edhe perkthimi se cfare thuhet ne fund te videos ne anglisht:

"Tiago dhe Tanja kishin vdekur ne ate aksident.
Davidi kishte mbijetuar por kurre nuk kishte qene ne gjendje te shpjegonte cfare kishte ndodhur ne ate nate.Autoritetet Policore dolen me nje informacion te rralle gjate hetimeve:Ne vitin 1983 nje vajze e re e quajtur Tereza Fidalgo kishte persuar aksident ne po te njejtin vend."Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Historia misterioze e "Carla Moran"!

Mesazh  Fikrro prej 13.07.10 18:38

Historia e Carla Moran ka jetuar dhe jeton prej shume vitesh.

Behet fjale per nje vajze te re qe i ka ndodhur gjeja me paranormale e botes.Kur Carla Moran ishte ne gjume dhe ishte duke pare endrra dicka e padukshme hynte ne dhomen e saj e perdhunonte ne menyren me brutale si ne aspektin fizik ashtu edhe psiqik.

Sulmet fizike dhe psikike nga dicka e padukshme shtoheshin dhe cdo dite per Carla Moran ishte nje denim.

Ajo filloi te kerkonte ndihme nga disa psikolog te Universitetit te Kalifornis, Departamentit Psikologjik.

Viti 1974 Dr Barry Taff e mori persiper rastin e Carla Moran duke e marr fillimisht qe vajza vuante nga manifestimet e skizonefris.Por pasi i beri kontrollat dhe pa shenjat fizike ne trupin e saj u cudit ai po ashtu konstatoi se Carla Moran nuk kishte qrregullime nervore, ishte krejtesisht normale.

Dr Barry Taff kerkoi ndihmen e nje specialisti me hipnoz Kerry Gaynor ne menyre qe nese ai mund te konstatonte diqka qe ai nuk mundej.Ne nderkohe qe Dr Barry Taff shkoi ne shtepin e Carla Moran duke vene aparate dhe duke e kontrolluar shtepin e saj duke shpresuar qe edhe ai te gjende diqka paranormale.

Kush ishte Carla Moran?

Carla Moran ishte nje grua e ve qe jetonte me femijet e saj te vegjel dhe se te gjitha anlizat e bera dhe pas shume kontrollimeve te bera nga specialist te shumte diagnoza e Carla Moran ishte qe ajo ishte nje grua krejtesisht normale.

Dr Barry Taff kishte instaluar aparate te shumte kishte thirrur psikologe e psikater te shumte per ta pare nese gjeja paranormale do i ndodhte Carla Moran.

Pas shum fotografish te bera ata kishin verejtur nje drite rreth Carla Moran.Ajo braktisi shtepin e saj nga frika se ajo gjeja e padukshme nuk do ta lente rehat dhe disa vite me vone vdiq nga kanceri.

Carla Moran quhet edhe filmi i bere qe eshte pritur shum mire nga publiku.

Ketu eshte fotoja origjinale e bere nga fotografet qe ishin ne shtepin e Carla Moran, ne te shihet edhe Carla Moran e vertet dhe drita qe e rrethonte.


Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 13.07.10 20:56Keto jane tri luhateset misterioze te qytetit Frimat te Argjentines, te cilat nje dite kishin filluar te leviznin pa i prekur e shtyre askush, te gjithe ishin cuditur.Te gjith deshmitaret qe i shihnin duke levizur u kalonte nga nje e dridhme ne gjithe trupin.

Ne Argjentine ky qytet Frimat u be i njohur ne te gjith boten per shkak te ketyre luhatese misterioze vetlekundese, saqe kur njerezit i shihnin duke levizur nuk u besonin as syve te tyre.

Ngjarja u be me e njohur kur disa parapsikolog dhe antropolog vizituan keto luhatese per te studiuar vertetesin e ngjarjes dhe per ti dhene te pakten ndonje shpjegim apo hipoteze per kete qe po ndodh ne Firmat.

Kjo ngjarje eshte e lidhur me nje sfond shkencore qe kete levizje e shkakton nje force fizike, te tilla si p.sj ajri.Por levizja eshte verejtur edhe pa pranin e ererave.

Ndersa teoria tjeter parapsikologjike thote se kete levizje e shkakton shpiriti i nje djaloshi te vdekur, i cili kishte rene, ishte rrezuar nga njeren prej ketyre luhateseve dhe kishte vdekur dhe mendohet se shpirti i tij vjen ketu per tu luhatur.

Studiuesit paranormal kane regjistruar edhe foto e video te ndryshme lidhur me keto luhatese, ngjarja fillimisht ka pershkruar gjithe Argjentinene dhe po perhape shpejt edhe ne gjith boten.

Ja video se si levizin keto luhatese misterioze:


Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vrasesi Fantazme!

Mesazh  Fikrro prej 13.07.10 22:05

Nje vrases qe nuk mund te vihet pas grilave te hekurta, ky eshte nje fantazme vrases i cila jeton nė Berkeley te Londres, pra ne Angli.

Ky eshte vrasesi me i famshem ne Londer por nuk eshte vrases i zakonshem, eshte nje shpirt i njohur si fantazme, i cili duke e ditur qe nuk mund te kapet nga policia shfrytezon rastin dhe vret ne menyre te tmerrshme njerezit qe i dalin perpara.

Ky vrases ekziston qe ne shekullin e XlX dhe ne Londer e ka adresen e vet se ku ai shfaqet.Disa studiues e kane hasur befas ne te dhe kane marr denimin per guximin e tyre disa te tjere qe jane shume te pakte i kane shpetuar.

Personat qe i kane shpetuar vrasesit fantazme nuk duan te flasin shume rreth tij prandaj edhe te dhenat per te jane te pakta.Nje prej viktimave te tij me te paharrueshme eshte aristokrati Robert Warboys i cili mori nje arme me vete dhe donte ta takonte ate vrases fantazme.Ai shkoi ne vendin ku ai shfaqet perkunder keshillave te shokeve te tij qe te mos shkonte.

Askush nuk e di cfare ka ndodhur ate nate derisa nje klithme e tmerrshme u degjua duke bertitur ishte ky Robert Warboys i cili kishte vdekur.

Policia kontrolloi trupin e tij dhe nuk kishte shenja plumbi apo lendime fizike, mjeket konsatuan se ai kishte vdekur nga frika.

Askush pothuaj nuk i ka mbijetuatr atij.Nje viktime e tij qe kishte shpetuar tha se ne momentin kur te sulmon te vjen si nje hije e zeze qe ta fut friken ne trup dhe po thuaj izolon tere vendin.

Aktualisht tash ne shtepin e ketij vrasesi fantazme gjendet nje biblioteke e cila per momentin eshte ne gjendje qetesie, por te gjithe kane frike se mos ky vrases fantazme nje dite mund te zemerohet me njerezit.


Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ouija e internetit!

Mesazh  Fikrro prej 14.07.10 0:11Loja ouija ne internet nje djaloshi 16 vjecar i ka kushtuar rende, si humbjen e paqes se tij, familja thote se ai eshte pushtuar nga djalli ose nga ndonje shpirt i keq.

Santiago eshte nga nje krahine e Republikes Domenikane, ky qytet i qete eshte trazuar nga nje ngjarje e cuditshme qe ka terhequr vemendejen e vendaseve dhe qindra njerezve te tjere te cilet vijne per te pare se cfare ka ndodh.

Nje djalosh i ri 16 vjeqar kishte filluar lojen e famshme ouija ne internet dhe per nje moment ai kishte filluar te kete sjellje te cuditsheme dhe fenomene paranormale kishin filluar te ndodhnin ne shtepin e tij, fenomene keto qe askush nuk mund ti shpjegoje.

Familja e djalit thone se djali i tyre vuan tmerresisht dhe se nje posedim i keq mbreteron ne trupin e tij.

Ne shtepine e tyre ata degjojne zhurma te cuditshme dhe shfaqje befasuese e tmerruese.

Shume gazetare qe ishin kurioz te dini c'po ndodh ne ate shtepi shkuan e hulumtuan edhe ata jane te shqetesuar dhe jane shume transparent ndaj provave te mbledhura.

Kisha katolike ka qene e pranishme ne te gjithe famulltaret, te cilet kane njohur rastin e ndodhur dhe kane ndjekur 9 dite ne shtepine e djalit duke u perballur me demon qe mund te jene brenda atij te riu.

Fenomenet paranormale qe ndodhin ne ate shtepi jane:

- Dritaret e shtepise behen prej alumini.
- Gjera (sendet) fluturojne.
- Kompjuteri ku djali ishte lidhur ne te me internet u nderpre pashpjegim.

Duke pasur parasysh cfare ka ndodhur prifti njoftoi se ai do te vazhdoje te mbeshtes familjen, ne menyre qe te mund ti shpetojne ketij posedimi te keq, por ne qofte se lutjet nuk do jene te mjaftueshme, Kisha katolike do ti ofroj personat eksorcist per te luftuar kunder te keqes.

Ne shpresojm qe ajo familje ta riktheje paqen dhe shendetin e tyre dhe te vazhdojn nje jete normale.
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Misteret e "Mona Lizės"

Mesazh  Fikrro prej 14.07.10 20:41Piktura e Leonardo Da Vinci-t ka disa mistere te medha qe duhen zgjidhur dhe konsiderohet si nje nga misteret me te rendesishme ne histori.

"Mona Liza" eshte nje kryeveper e artit italian dhe ekziston qe nga viti 1503.

Kjo pune e pavdekshme eshte bere nga piktori i famshem Leonardo da Vinēi i cili ka perdorur nje teknike te vecant me nje shkalle dhe nje pamje furnizuese, teknike kjo qe shume piktore me pas u munduan ta imitojn.

E gjithe kjo pune eshte bere me nje angazhim te madh e cila ofron tek shikuesi nje pamje te mrekullueshme dhe me efekte speciale.

Tani "Mona Liza" i takon qeverise Franceze.

Sot "Mona Liza" eshte e ekspozuar ne nje dhome te vecante ne muzeun e Luvrit ne Paris dhe eshte e vizituar nga shume turist e artiste tė cilėt e shikojne me kujdes pikturen.

"Mona Liza" ka disa mistere "i kujt eshte identiteti i kesaj gruaje" qe edhe sot eshte shume i diskutuar."Cfare ka qe e karakterizon buzeqeshjen e saj engjellore"?

Historianet kane dhene identitete te ndryshme si:

- Per disa kjo grua ishte gruaja e Francesco Bartolomeos.
- Disa te tjere pretendojn se ishte nje dashnore e Leonardo Da Vinci-t.
- Ka qe thone qe ajo eshte modele qe ekspozon fustanin e veshur.
- Mund tė jetė njė grua qė ka ekzistuar vetėm nė imagjinatėn e madhe e krijuesit tė saj.
- Por disa teori te tjera me te guximshme thone se Leonardo Da Vinci ka portretizuar veten e tij si nje zonje te veshur.

Misteret e buzėqeshjes se saj:Lidhur me buzėqeshjen e saj besohet se ajo ishte shtatzene dhe se kjo ishte edhe arsyeja qe mbante duart ne barkun e saj si shenje mbrojtese.

Forma e buzeve te saj ndryshon sipas kendit te veshtrimit, patjetėr Leonardo ka pėrdorur njė teknikė tė veēantė pėr tė pikturuar atė.

Ka shume teori rreth misterit te "Mona Liza"-s dhe eshte shume e veshtire ta dime realitetin e saj, e vėrteta ėshtė se piktori i famshėm bėri njė dramė transparente me kohėn.

Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ouija:Dera e ferrit!

Mesazh  Fikrro prej 14.07.10 21:15

Ouija eshte ende nje mister,nuk eshte e keshillueshme qe te praktikohet sepse pasojat mund te jene te medha.

Ouija eshte nje tabel e cila ka shkronja,numra dhe simbole qe sipas eksperteve jane paranormale,dhe eshte nje mjet komunikimi me boten e te vdekurve shpirtrave.Disa persona qe kane pasur pėrvoje me tabelen Ouija thone se kjo eshte dera per ne ferr dhe nese ti hyn ne ate dere eshte shum veshtire te dalesh perseri,Ouija ėshtė gjithashtu pjesė e Satanizmi dhe magji e zezė.

Pėr disa kjo ėshtė njė farsė, pėr tė tjerėt ajo ėshtė fuqia e mendjes mbi ēėshtje dhe pėr tė tjerėt portė per nė ferr, e cila ėshtė shumė e rrezikshme pėr tė luajtur pa u pėrgatitur si duhet per perdorimin e saj.

Historia ėshtė plot me raste fatale me pėrvojat e njerėzve qe bene perpjekje per ta luajtur kete "loje", ka persona te cilet kane perfunduar me akte te gjakosura,te tjere persuan sulme histerike e qe ishin zhytyr ne nje depresion te thelle e te veshtire per tu larguar,madje edhe me shenja te paranojes.

Ka shume raste shokuese te adoleshenteve te ndryshem te cilet nga kureshtja e tyre e pesuan keq,ku loja Ouija i qoi deri ne vetevrasje,ose deri tek vrasje e shkove prezent.

Rasti i Stephanie Vallesca

Kjo ishte nje vajze e hareshme dhe e gezuar derisa ne marsin e vitit 1990 vendosi pėr tė luajtur Ouija nė shkollė me disa shokėt e klasės,ata kishin mbushur nje gote me uje aty prane dhe ne mes te seances nga gota filloj te dale tym ku ajo got iu perplas drejt nė fytyrėn e Stephanies.

Qe nga ajo kohe ajo kishte filluar te perjetonte fenomene paranormale,si hije te ndryshme,degjonte zera etj...

Zhytur nga brengat vendosi te largohet nga vendi por kot fenomenet paranormale e percollen ne cdo vend ku shkonte.

Tė jeni tė kujdesshėm!
Loja e Ouija, ėshtė e rrezikshme, ėshtė pika lidhėse per nė ferr.

Nė vijim ėshtė njė pėrvojė e tmerrshme me Ouija,vini re se mund te ndikoj ne sensibilitetin tuaj.Kujdes ne minuten 0:53.
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Pajtim prej 15.07.10 5:20

ooo god...! kjo ishte dicka e tmerrshme..!!! pa text waaw..!

Pajtim

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Llojet e Fantazmave!

Mesazh  Fikrro prej 15.07.10 15:44Ezistojne dy Grupe te fantazmave:


GRUPI I

Ne kete grup bejne pjese fantazmat e natyres njerzore,kryesisht manifestimet e ndergjegjeshme dhe deshirat e personit.

Ato vijne nga krijimi i dukurive psikike te njeriut dhe disa kane lidhje me ndergjegjshmerin me vendin e vdekjes.

Ne kete grup bejne pjese:

•Fantazmat e perditeshme,(ato jane produkte apo pasqyrim i njerezve me deshira te paplotesuara).

•Fantazmat mendore,(keto fantazma kane shum lidhje te perbashketa me telepatin,dhe veprojn ne te njejten menyre.Po ashtu jane imazhe ne vend te reflektimeve televizive.Ky imazh rezulton ne nje refleksion vullnetar apo pa dashje te transportuara nga vendet e ndryshme).

•Fantazmat enigmatike,(ato nuk jane fantazma,keto jane lloj i parashikimeve vullnetare ne nje ekstaze spontante).

-Konkluzion:Keto tri kategori te ''fantamzave" pershtaten ne nje menyre te qarte nga njerezit ne kushte te caktuara ose ne kushte te ndryshuara.

GRUPI II

Ne kete grup bejne pjese manifestimet e te vdekurve.

Ne kete grup bejne pjese:

•Fantazmat e tejdukshme,(keto fantazma fluturojne dhe mund te shohim nepermjet tyre,pra shohim edhe qfare ka mbas tyre per shkak se jane si hije te bardha.Disa jane te shemtuara dhe monstruoze,ka te tjera qe jane te bukura dhe kane pak ze.Manifestohen me shtėpitė e vjetra, muzetė, biblioteka,ne fshatra rurale etj...Nuk kane zakonisht pjesen e poshtme te trupit.Ato janė shumė tė prirura pėr kontakt njerėzor nėse ka pėrmbajtje te nevojshme tė mesazhit.

Fantazmat e tejdukshme


•Fantazma gjysme njeriu-te ngurta,(keto fantazma jane pothuaj ne dukje si nje njeri i gjalle,perveq se ne vend se te ecin depertojne neper objekte. Ato demonstrojnė nėpėr plazhe, kisha dhe burime te ndryshme.Ato janė serioze dhe tė forta me pamjen e tyre.Fantazma gjysme njeriu-te ngurta

•Hijet,(e veqanta e tyre eshte se ato shfaqen me ndryshimin e temperatures se vendit,ushqimi i tyre ėshtė frika jonė.Zakonisht kalojne neper grupe njerezish. Ato manifestohen nė vendet ku vdekja ėshtė afėr.Prania e tyre ėshtė e alarmuar nga kafshėt shtėpiake qė tė reagojnė duke qarė dhe i frikėsuar.

•Fantazmat e padukshme,(manifestohen permes zerit dhe duan te kene kontakt me ne.Ato janė tė mira dhe tė duan tė ndihmojnė njerėzit.Ato leshojn zerat e tyre ne menyre te qart dhe frymezojn besim.

•Fantazmat me forma te kafsheve mitologjike,(paraqitja e tyre mund te jete lloj i qenieve te keqija.


Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Bėn pesė operacione nė fytyrė pėr t'i ngjarė djallit...

Mesazh  Fikrro prej 19.07.10 20:56Ka bėrė gjithēka pėr t'i ngjarė djallit, madje ka harxhuar dhe njė "thes" me para. Gavin Paslow, tani, pas operacionit, e ka gjuhėn tė ndarė nė dy pjesė, dhėmbėt dhe veshėt me majė dhe brirė dhe pas kėsaj ka ndėrruar dhe emrin.

Diablo Delenfer, ėshtė emri i tij i ri, qė ekzaktėsisht do tė thotė: "Djalli i ferrit". Duket njė histori e pabesueshme, por ka ndodhur nė tė vėrtetė nė Seasalter, nė Angli. "Djallit tė ferrit" tashmė i ėshtė ndaluar lėvizja nėpėr qytet gjatė natės, kjo pėr tė mos trembur asnjė njeri me pamjen e tij diabolike.

"Nuk kam asgjė tė gabuar, njerėzit nuk duhet tė kenė frikė nga unė - ka thėnė ai pėr tabloidin anglez "The Sun"- jam njė njeri normal".

Tani, "Djalli" pret t'i nėnshtrohet dhe operacionit tė tij tė fundit pėr tė bėrė njė bisht, edhe pse kirurgjia estetike moderne nuk ka arritur kurrė tė realizojė njė gjė tė tillė: "Thonė qė pėr momentin nuk ėshtė e mundur, por shkenca bėn hapa gjigantė, brenda disa vjetėsh jam i sigurt qė do kem njė bisht tė bukur.

Gavin, baba i dy fėmijėve, njėri 15 dhe tjetri 3 vjeē, ka pranuar se vajza e madhe nuk i pranonte kėto ndryshime dhe i quan tė sikletshme, madje ajo nuk pranon qė i ati tė shkojė nė takimet me prindėr. Ndėrsa ai tregon se shumė grave u pėlqen look-u i tij dhe shumė tė tjerave jo. Ndėrsa prindėrit? Vazhdojnė tė mė duan, mbetem gjithnjė djali i tyre dhe nėna ime mė quan ende Gavin”,
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mumija Amen-Ra dhe mallkimet e saj!

Mesazh  Fikrro prej 21.07.10 14:33

Amen-Ra ishte princeshe egjiptiane e cila vendosi te thyje cdo kufij te pjeses tjeter te perjeteshmes,ku do te kete viktima nga mallkimi i saj.Kultura egjiptiane permban mistere,mite dhe besime te jashtzakonshme,nje prej tyre eshte edhe legjenda e famshme e mumjes se princeshes egjiptiane Amen-Ra dhe mallkimi i lene para vdekjes se saj.

Amen-Ra ka jetuar ne vitet 1500 dhe ne ate kohe ishte princeshe e rendesishme e bujaris egjiptiane.Trupi i saj nderohet per shkak te mbreteris se saj te madhe i cili eshte mumifikuar dhe ruajtur ne nje arkivol te vertet.


Amen-Ra e zuri gjumi pak para vdekjes se saj ne afersi te lumit Nil,para se te vdiste kishte thene qe nese dikush thyen trupin e saj te mumifikuar do ta ze mallkimi i saj.

Ishte me shum se 30 shekuj nje mumie e pa prekur derisa nje pjese e saj u shkeput sepse ne vendin se ku eshte varrosur po beheshin kerkime germime arkeologjike.

Zbulimi qe ka ndodhur ne shekullin e XIX,ka ngritur shpresa te medha per vleren historike te mumjeve qe perfaqesojne historin e njerezimit,por edhe hapi rrugen per nje vale te madhe mallkimesh dhe fatkeqesi per te gjith ata qe kane pasur lidhje me te.

Qe nga ajo kohe mumja kaloi nga njera dore ne tjetren dhe preku te gjith me vuajtje dhe fatkeqesi personale p.sh,disa kane humbur gjith pasurin e tyre,disa te tjere kan humbur arsyen,dhe shume familje te pasura qe e kane blere u kane ndodhur fatkeqesi dhe fati kurr nuk ka qene ne anen e tyre.Por te keqijat dhe mallkimet e princeshes Amen-Ra ka prekur edhe muzeun britanik ne Londer,pasi qe kurr nuk kishte perpjekur dikush ta gjente pjesen e saj te shkeputur mallkimi vazhdoi edhe aty ku personeli i muzeut verejti se diqka nuk ishte ne rregull.

Gjera te cuditshme filluan te ndodhnin si objekte qe gjendeshin ne vendin e gabuar,po ashtu filluan te degjonin edhe zera misterioz.Ne fillim menduan se kane te bejne me ndonje fenomen poltergeist,por menaxheret rane ne perfundim se ishte mallkimi i mumjes se famshme.

Ata vendose qe ta vendosin mumjen ne nje vend te fshehur por kot se fenomene rrenqethese vazhdonin te ndodhnin.

Mumja misterioze e Princeshės Amen-Ra eshte zhdukur dhe ende nuk kane gjetur gjurmet e saj te zhdukjes.

Mesa duket Amen-Ra gjeti perseri pushimin e saj te perjetshem dhe shpresojn qe ky pushim i saj te zgjate ne perjetesi.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mary Celeste njė anije misterioze!

Mesazh  Fikrro prej 21.07.10 15:52

Anija misteriozeMery Celeste pėrmendet si anije fantazmė, me situata tė ēuditshme ku ekuipazhi u zhduk pa lėnė gjurmė.

Nė 1872 anija Mery Celeste ishte njė nga anijet mė moderne tė kohės,me njė prestigj te madh dhe ishte njera ndėr anijet me te respektuara.

Me 7 nėntor ajo u nis prej qytetit te Nju Jorkut per ne Genoa,ky ishte nje udhetim i persosur ku kapiteni udhėtonte me bashkshorten dhe vjazen se bashku me tetė ekuipazh te tjere ne bord.Kapiteni i anijes Mary Celeste


Ēdo gjė shkoi normal deri sa pas disa ditėsh, ėshtė raportuar tė kete humbur.Kishte dhjetė dite qė kishte humbur komunikimin,askush nuk e dinte se ēfarė kishte ndodhur deri nė fund njė tjetėr anije qe quhej BRIC-gotė birre (anija tjeter quhej BRIC-gotė birre) e cila kaloi pranė Mery Celeste nėpėr ujėrat e Gjilbratarit (ngushtica qe ndan Evropen me Afriken perkatesisht Spanjen me Marokon).

Menjeherė kapiteni i anijes BRIC-gotė birre qe kerkonte anijen Mary Celeste iu afrua anijes duke bere thirrje pėr te parė nese kishte njerez ne bord.Duke mos marr asnjė pėrgjegje vendosi te hip personalisht ne te dhe te shihte cfarė kishte ndodhur dhe e kuptoi se anija Mary Celeste ishte bosh.

Por diqka te cuditshme pane syte e tij,te gjitha gjerat ishin ne menyre te persosur,bizhuterit me vlere dhe te paprekura,duke perfshire edhe anijen qe transportonte mallra ishte ne menyre te persosur.

Ēfarė ata kishin pare syte tė tij tė dukej e ēuditshme, vėshtirė tė besohet, ku janė banorėt e Mery Celeste?Nese ata do te kishin qene viktima te ndonje sulmi nuk do te ishte e mundur qe anija ta kete freskin si te ishte e paperdorur dhe se nuk do te ishin gjerat te vednosura ne vendin e vet.Kjo ishte anija Mary Celeste

Anija BRIC-gotė birre menjėherė filloi njė hetim, ishin disa hipoteza dhe se kishte qėllim tė sqarojė se ēfarė i kishte ndodhur stafit.

Pastaj duke mos gjetur spjegime te arsyeshme,filloi teoria paranormale.Ata thane se njerezit jane marr nga disa anije te tjera misterioze qe nuk lene gjurme.

Deri tani nuk ka pasur njė shpjegim tė arsyeshėm qė mund tė shpjegojnė se ēfarė ka ndodhur me anijen misterioze, qė nga ajo ditė anija Mary Celeste ka fituar emrin e anijes fantazmė.

Cfarė ndodhi me stafin e Mary Celeste?
Cfarė ndodhi me ekuipazhin e anijes?
Ku janė njerezit qe udhetonin ne kėtė anije?

Ja video nė lidhje me Mary Celeste edhe pse eshte ne gjuhen angleze:

avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Si tė bėni njė kukull voodoo?

Mesazh  Fikrro prej 21.07.10 18:51Shumė njerez kanė dhėnė mendimin e tyre se si ta bėjmė nje kukull voodoo dhe kane shfaqur mendimin e tyre ne internet variaritete se si behet ky ritual magjik.

Kukulla voodoo e ka prejardhjen nga Azia dhe shum njerez keto kukulla voodoo i kane perdorur edhe si amulete,per humbjen e peshes e per shum gjera te tjera.

Kukullat voodoo zakonisht jane me ngjyra te bardha dhe me pamje te cuditshme.Kėto kukulla jane shum te shitura ku vlera e tyre arrihet deri ne 48 euro ose 200$ pavarsisht kostos ato shiten shum.

Shumė tė tjerė preferojnė tė prodhojė atė vetė, pėr tė bėrė, kėtu janė hapa tė hollėsishme pėr tė ndjekur:

1.Jashtzakonisht e rendesishme eshte qe ju te keni fotografin e personit qe doni ta paraqesni ne kukull voodooo.

2.Kukulla voodoo duhet te kete tiparet fizike te personit qe e paraqitni ne te,p.sh ngjyra e flokeve,ndonje nishan ne fytyre nesa ka,buzeqeshjen etj.

3.Kur te perfundoni kukullen e leni nje vrime te vogel ne menyre qe te hyjne farat e bimeve te cilat luajn rol kyq ne ndertimin e kukklles voodoo.

Si mund ta mbush kukullen time voodoo!

1.Per kete perdoret ngjyra te bardha pra e ndertoni kukullen voodoo me lecka te bardha nese keni qellim te mire kjo konsiderohet si magji e bardhe,nese keni qellim te keq kukullen e ndertoni me lecka te zeza dhe konsiderohet si magji e zeze.2.Materialet tjera qe jane te nevojshme jane:pambuku,fijet e erreta,leshi,ngjyra e flokeve p.sh,nese personi ka floke te zeza edhe floket e kukulles voodoo duhet te jene te zeza me se miri eshte qe te keni floket e personit qe paraqitni ne kukullen voodoo,bime (ne baze te cdo rituali),fara (ne baze te cdo ritual),nje shenues,karton apo leter per te bere token (kartonin mund ta perdorni edhe per te bere syte vetem i preni ne menyre rrumbullake),mund te shtoni edhe gjera te tjera vetem qe kukulla e ndertuar voodoo duhet ti perngjaje personit qe e paraqitni.

Zhvillimi i njė kukulle voodoo!

Veshjet per nje kukull voodoo jane jashtzakonisht te lehta,me mire do ishte sikur te kishit njohuri per rrobaqepje dhe ti ndertoni ato sipas madhesis se kukulles. .......shih foton siper..........

Verejtje:
-Nese personi qe doni ta paraqisni ne kukull voodoo eshte biond atehere duhet te perdoret leshi i verdhe.

-Gjate prerjes se rrobave te kukulles kur ta mbushni me nuk duhet ne shpohet pa deshiren tuaj vetem nese ju deshironi ta shponi kukullen.

Llojet e mbushjes sė njė kukulle voodoo.

Plotesimi apo mbushja e kukulles voodoo me fara behet ne baze te qellimit tuaj p.sh fara ngjyre kafe per te rritur pasion,fara portokalli per te shpejtuar ndonje dasem,fara luledielli per te pasur rritje ekonomike (shtim pasurie),per te shkuar nje biznes mire fara gruri,qe te keni nje shendet te mire fara molle ose pishe.

Farat paraqesin menyren qe kerkon te perdoret ne kete lloj magjie te bardh me ane te kukullave voodoo.

Kukullat voodoo perdoren edhe si magji e zeze per te bere dike te vuaj qe duhet te thuhen edhe disa fjale magjike por ate lloj magjie sdo e tregoj sepse thuhen qe me ane te ketyre kukullave voodoo mund te vrasesh njeri.


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Fantazmat e anijes Queen Mary!

Mesazh  Fikrro prej 21.07.10 20:45

Ka disa njerėz qė kanė parė fantazmat brenda nė varkė,por megjithate edhe sot dyert e saja jane te hapura.Queen Mary (Mbreteresha Mary) u ndertua gjatė Luftės sė Dytė Botėrore dhe ishte nė pronėsi nga qeveria e Britanisė sė Madhe,pas luftės kishte pėr qėllim tė jap shėrbim civil botės dhe u bė njė dalje nė det pėr turistėt qė dėshirojnė tė kapėrcejnė detin deri nė vitin 1967.

Kjo anije transatlantike me kohe u be me e rendesishme dhe e shpejt,ishte e vetmja qe ka mundur per te tejkaluar Shtete e Bashkuara.

Ajo me vone u be nje muze pastaj nje hotel ishte skene per konferenca te rendesishme.

Mary Mbretėresha ka qenė vendi ideal pėr filma si "Poseidon Adventure" nė 2001 dhe ishte skenė e pėrkryer pėr tė regjistruar skenat e dashurisė nė liman si filmin "Pearl"

Mary Mbretėresha ėshtė njė anije si asnjė tjetėr, ajo ka disa fantazmave qė jetojnė atje dhe me sa duket nuk kanė ndėrmend tė shkojnė diku tjetėr.

Ne dhomen e motorit jeton nje shpirt i cili vdiq tragjikisht ishte shtypur nga nje dere e madhe gjersa po bente punet e perditshme te mirembajtjes dhe skush nuk mundi te beje asgje per te per ta shpetuar.Fantazma e tij eshte e veshur me rroba dhe qendron gjithnje para deres nga e cila kishte vdekur.Ne pishin gjendet nje grua e re dhe e bukur e cila shijon nje dite normale te veres,por perdor nje kostum banoje te modelit te vjeter.Ne afersi te pishines gjenden hapat e saj te lagesht por pishina eshte pa ujė.

Ne sallonin e madh te anijes gjendet shpirti i nje zonje te bukur dhe elegante e cila kercen me gezim e valle me tingujt e pianos.

Fantazmat e Queen Mary jane kryesisht turiste qe kane udhetuar ne kete anije,dhe aktore qe kane luajtur filma ne kete anije misterioze.

avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Dora e padukshme!

Mesazh  Fikrro prej 23.07.10 20:39
Kjo histori i ka ndodhur nje vjaze 18 vjecare,e cila e tregon vete historine se si kishte ndodhur me frike te madhe, emri i se ciles eshte Lorena.

Lorena nje nate po flente vetem ne dhomen e saj edhe pse zakonisht flente me motren ate nate motra e saj nuk ishte aty.

Ajo tha:kur rashe per te fjetur verejta dicka mbrapa meje me shtyu, pastaj mi terhoqi floket.

Nuk i kushtova rendesi pasi qe posa kisha filluar te flej dhe thosha me vete jam duke pare enderr.Nuk kaloi shum kohe degjova nje zhurem dhe dicka ma ledhatoi kerthizen time.

U ngrita menjehere ne kembe e shqetesuar por nuk pashe asgje.Rashe perseri ne gjume dhe rotulloja syte kah tavani se mos shihja dicka, mora ne duar nje jastek e shtrengova mire pastaj fillova te fleje.

Isha vetem thoja me vete askush nuk mund te me kishte prekur ashtu, cfare po ndodh.

Lorena tregon edhe nje tjeter here qe i kishte ndodhur e njejta gje, ajo tha:

Kisha shkuar me te dashurin tim dhe me disa miq tane ne nje shtepi larg prej qytetit, tek nje mal i quajtur Ayora.Atje ishte nje shtepi dy dhomeshe.

Te gjithe filluan te pinin alkool dhe drogoheshin, benin gjera si te shfrenuar, une per vete tha ajo vendosa te mos pije as droge e as alkool dhe kur ahengu i shfrenuar perfundoi, te gjithe nxoren dysheket e tyre per te fjetur, disa qe ishin te dehur e te droguar flenin edhe ne toke (dysheme).

Une dhe i dashuri im shkuam per te fjetur dhe nuk e di si por lutesha qe i dashuri im te mos me prekte kisha frike nga prekjet intime ndoshta prej asaj nates.

I dashuri im i dehur filloi te me prekte dhe ma ngjalli friken e asaj nates qe kisha perjetuar dhe dola jasht duke vrapuar.

E vetmuar ne ate nate te tmerrshme dhe ne ate pyll me ato peme te frikshme, dicka me shtyu me mbeshteti tek nje peme dhe filloi ta prekte gjirin tim te majt.Kisha aq shume frike saqe nuk guxoja as te bertisja, ishte nje dore e padukshme te cilen nuk e shihja as vet, prekjet e saj filluan te me depertonin edhe ne pjese tjera te trupit.

Ky ishte momenti kur une nuk duroja me e fillova te bertas, aty erdhen disa miq te mi dhe i dashuri im.

Qe nga ajo nate une ende nuk kam fjetur me te dashurin tim dhe i ik prekjeve intime dhe kam frike se ai shpejt do te me largohet dhe do merzitet me mua shtoi ne fund Lorena.

Ka vizituar shume mjek dhe parapsikologe por ende nuk dihet a kishte perjetuar Lorena halucinacion apo nje dore te padukshme.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Babai dhe gjyshja ma moren nenen ne vdekje!

Mesazh  Fikrro prej 23.07.10 21:42

Une mendova se nuk ka jete per mua me keto qe me kane ndodhur koheve te fundit.

Gjyshja ime ka vdekur ne vitin 1992,dhe ne kohen e fundit edhe babai im kishte pesuar aksident,dhe kishte vdekur.kam mbetur vetem me nene dhe motren e martuar.

Kishin filluar disa anomali me mua fillloj qe trupit tim ti vinte era e gjyshes sime te vdekur,pra rrobave te mia.Kete anomali kishte filluar te verente edhe nena dhe motra ime.

Nje nate ne muajin janar verejta se dikush hapi deren e kuzhines,une isha i ulur dhe prisja me padurim qe dera te hapej dhe te shikoj kush hapi deren.Pashe baban tim i cili rrinte para deres dhe me shikonte une u frikesova por kur desha te reagoj ai u zhduk.Me 4 shkurt kishte qelluar dite e ejte,isha ulur prap ne ate kolltukun ne kuzhin dhe kisha harruar qe ne po ate vend nje muaj me para kisha pare baban tim te vdekur.Isha duke lexuar nje liber dhe dera e kuzhines u hap ne menyre te cuditshme,dera hapej ngadale mu sikur ate naten qe kisha pare baban tim.

Ishte perseri babi im,une u hutova dhe nuk flisja asgje,dhe disi fytyra e nenes time mu paraqit teksa shikoja shpirtin e babait tim te vdekur.Papritmas babi im u zhduk.

E njejta gje ndodhi edhe te ejten qe erdhi,babi im hapi deren dhe mu shfaq.Kete here do ta pyes se cfare do baban tim,pyeta cfare do baba,por ai me shikoi me dhembshuri dhe shkoi.

Te shtunen u kthyem ne shtepi une motra ime dhe nena ime dhe ndjem eren e tymit te cigares puro.Keto cigare i njohem pasi qe babi im i pinte vazhdimisht sa ishte gjalle.

Me 25 shkurt une isha ne qytet kur motra ime me thirri qe me tha qe nuk po mund ta marr maman ne telefon dhe se dera e shpis ishte e mbyllur.

Une erdha me vrap per ne shtepi per te pare cfare kishte ndodhur,pame deren e shtepis te mbyllur,une hapa deren me qelesin tim.Si eshte e mundur ta mbyll dikush deren kur vetem une kisha qelsat e shtepis.

Hym brenda dhe pame ne kuzhin qilimat e shprishur u cuditem por me pastaj ndjem parfumin e nenes tone,vajtem ne sallon dhe pame nene tone te vdekur e cila ishte ulur ne karrigen e gjyshes.

Ajo kishte poshte vetes ca gjak,por asgje nuk e spjegoi vdekjen e saj.Me kurr nuk ndjeva aromen e gjyshes as te mamas time,as babi im nuk u shfaq me te ejteve,ishte e tmerrshme si duket babi im dhe gjyshja nuk kane mundur te pushojn te qete pa e marr edhe nenen time me vete.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Legjenda per macet dhe shtrigat Egjiptiane!

Mesazh  Fikrro prej 16.08.10 13:30Legjendat per macet dhe shtrigat e kane origjinen nga Egjipti.Macet ishin shume te nderuara ne Egjipt,sidomos kur ato ishin ne moshen e mesme.

Ne Bubastis,macet mendoheshin se ishin te misheruara nga perendeshat e shenjeta,dhe jane trajtuar si te tilla.Legjendat e shtrigave vijne kryesisht edhe nga kishat katolike ne baze te dhenave te tyre ku shum njerez jane vrare ne menyre mizore nga njerezit,per shkak se ata kishin menduar se presoni viktim perdore magjine e zeze.Kjo ka sfiduar edhe interpretimin e tyre biblik.

Thuhet se shtrigat e lashta kishin mesuar magjin e zeze dhe dredhite nga prendeshat e mallkuara,e keto magjin i kane mesuar nga macet.

Thuhet se macet kane trensmetuar magjin e dredhit nga perendeshat e mallkuara.Shum nga lideret fetar kishin filluar te mendonin se macet kane natyre djallezore dhe jane shum te liga.Thuhet bile qe edhe vet djalli i ka derguar per t'iu ndihmuar shtrigave.Ne Egjipt macet pervec hyjnis poashtu konsideroheshin edhe si kafshet qe mbajne larg brejtesit.Ne qytetin e lashte Bubastis i cili gjendet ne verilindje te Kairos pergjate Nilit,atje thuhet se gjendej familja e maceve perndesha.


Ky eshte Bubastis

Kjo perndeshe mace qe gjendej ne Bastis eshte vleresuar shum,bile edhe sot konsiderohet macja si nje shenje e pjelloris dhe mbrojtjes.
Prandaj macet ne Egjipt kishin nje privilegj me te madh se kafshet tjera.Besohet se Bubastis ishte qytet i maceve dhe i perendeshave mace kjo deshmohet edhe me vizatimet dhe statujat e paraqitura.

Cdo kush qe kishte besuar ne hyjnit mace ishin konsideruar si blasfemues.Shum varre egjiptiane jane te mumifikuara bashke me njerezit,kjo tregon rendesin e tyre si mbrojtese.

Qindra vjet perpara Jezusit,ne Bubastis kishin pushtuar duart Persiane, kishin edhe pushtuar edhe shum qytete tjera te Egjiptit.Persianet thonin se kjo eshte e vetmja menyre qe te mbrojme vendin tone duke pushtuar qytetin e maceve Bubastisin,e duke marr persiper Bubastisin.Pas kesaj humbjeje Egjiptianet ishin per nje kohe te gjate te skllaveruar.

Ky pushtim poashtu shkoi ne kunder te maceve dhe u kthye ne nje disavantazh te madh.

Vite me vone gjate gjykimeve te magjistareve ne Evrop dhe Amerike macet ishin konsideruara si te misheruara nga shtrigat...dhe u vrane.Po te mos i kishin vrare ato macet Evropianet dhe Amerikanet nuk do ti kishte goditur Murtaja.Pasi qe dihet qe brejtesit perkatesisht minjet kane qene bartes dhe ngjites te Murtajes,e kishte shum pak mace qe ti rrallonin.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Fantazma Raynham!

Mesazh  Fikrro prej 16.08.10 13:49Keni pare ndonje here kete fantazme?

Kjo eshte e njohur si Fantazma Raynham dhe kjo foto eshte bere ne qytetin Massachusetts.

Personi ne foto eshte William Eburn, foto u qėllua nga-vėllai i tij.Natyrisht ata nuk kane pare asgje te cuditshme derisa e kane rishikuar foton.

William Eburn para disa diteve ishte regjistruar ne Scrying paranormal (shkolle magjike qe mundeson te pamurit e gjerave paranormale).Kjo qe i ka ndodhur William Eburn quhet Crystal gazing-praktik magjike qe mundeson nje person te shohe gjera supernaturale te mbinatyrshme.

Scyring paranormal njihet edhe si shkoll per te parashikuar te ardhmen.Menjėherė pasi William filloi eksperimentet me Crystal gazing kishte filluar te degjionte zera.Ishin zera shum te ashper pohon ai sa qe nganjehere edhe frikesohej,zerat i thonin qe te mos praktikonte me kristalet,por ai vazhdoi ti perdorte ato me vite.

Kjo foto e bindi Williamin qe te mos perdorte me kristale.Qe nga ajo kohe zerat me nuk kishin filluar ti shfaqeshin,dhe fantazmat kishin qendruar larg tij.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Qarqet Pri (Crop Circles) Mesazhe nga zotat.

Mesazh  Fikrro prej 16.08.10 14:39
Nga Paul Roberts Dale, Ghostwriter HPI & Cerealogist:

Unė kam qenė nė Stonehenge nė Angli, me Patrician ish-gruan time.Kur po qendroja atje me hyri nje frike dhe mezi degjova gruan time teksa tha ''cfare jane keto'',une nuk kuptoja njekohesisht isha edhe i magjepsur.

Qarqet Pri kane nje gjuhe universale te gjeometrise.Une besoj se vendet e lashta te Anglis kane te bejen diqka me kete fenomen.Disi keto Qarqe po ndryshojn prespektiven e jetes tone.Qarqet Pri jane pare ne Angli qe nga shekulli i 7-te,perpara se dy djem pohuan dhe dole para BBC duke thene se ne i kemi krijuar keto kristale me shkopinj dhe litar.

A mund te jete e mundur qe dy djem te kene arritur te krijojn mbi 10.000 Qarqe ne 26 vende te Anglis?Qarqet Pri jane kaq gjeometrikisht te perpiluara mir dhe jan aq shum komplekse sa qe asnje matematikant nuk mund ti krijonte ato.

Per shembull eshte nje spirale e krijuar ne forme te ADN-se qe dora e njeriut eshte e pamundur ti krijonte.Me nje veshtrim te ngusht rrjedhim se keto jane te ndertuara dhe te rregulluara ne menyre koncentrike.

Para se Qarqet te ndertohen njerezit raportojn paraqitje e Ufo-ve,si nje tub dritash ose drita te vogla qe kercejn posht lart.

Shum njerez kane pohuar se 7-36 ore para shfaqjes se qarqeve ishin paraqitur Ufo-t.

Duket se njerezimi eshte interesuar shum per paraqitjen e ketyre Qarqeve,sa qe u kane bere thirrje bujqeve qe te jene te kujdeshem dhe te verejne se kush po i nderton ato.

Ne nderkohe bujqit kane pohuar nje anomali te bari ne te cilet eshte ndertuar Qaqet,ata thone qe bari edhe pse i prere ai ende vazhdon te rritet dhe se ende nuk dihet se me cka apo si behet prerja e barit.Shum legjenda dhe mite ka ne Angli si pasoje e ketyre Qarqeve dhe shum prej tyre pohojn se paraqiten per te na dhene nje mesazh nga zotat qe kishin qene ne Angli.

Nese siq thone ata dy djemet ne kemi ndertuar ato Qarqe,atehere si eshte e mundur qe edhe para 200 vjeteve keto qarqe te jene paraqitura.Une personalisht mendoj qe keto Qarqe nuk i ka ndertuar dora e njeriut por dikush me i madh dhe me i ditur se ne.A keni degjuar per Viamanat e Indis?

Kane qene:

1.Viamana qe mund tiu marr nga nje vend ne tjetrin.
2.Viamana qe ju merr nga vendi ne vend.
3.Viamana qe ju merr nga planeti ne planet.

Viamanat jane si disqe fluturuese,shum kohe me pare qe tash nuk ekzistojn me.


Ajo si piramind e ngritur ishte Viamana(jam munduar ta gjej ne ndonje vizatimte pakten por smunda keshtu qe e gjeta ne Letra Tarot Viamana).

Bota eshte nje cudi e madhe dhe e tmerrshme,shume kercenime terrorizmi,krime,ngrohje globale,thashetheme per semundje te reja qe dalin,bile edhe jemi perballur me kater kalores Apokalipsi.

Eshte koha per Zotat e rrethit per te nderhyre,ndoshta edhe nje here per te na vene ne rrugen e duhur,drejt harmonis dhe lumturis perpara se ta shkaterrojm vetveten.

Zotat e Rrethit e dine se ne kemi nje tendence per ta shkaterruar vetveten,kur kemi arritur kulmin e teknologjis,ajo ishte e lehte qe ta hedhim poshte qe sipas kalendarit te Myas bota qe ne e njohim do te perfundoje ne 2012.

avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Fantazma ne varreza!

Mesazh  Fikrro prej 30.08.10 18:22

Perderisa nje ekip studiuesish te fantazmave ne varreza te meksikes duke xhiruar me kamere kan kapur nje vajze te vogel fantazm.Fantazma ishte shfaqur rreth ores 2 te mengjesit.I gjithe ekipi pas kesaj kishin filluar te iknin nga varrezat dhe kurr me nuk guxuan te vijn e te xhirojn me kamere ne ato varreza.........
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Fantazma e Vladimir Leninit!

Mesazh  Fikrro prej 31.08.10 16:50Kreu i Muzeut ne Rusi tha se shpirti i ish-udheheqesit te bashkimit-sovjetik ''jeton'' ne ndertes te Muzeut.

Maja Obraszowa,drejtor i Muzeut i cili ndodhet ne shtepin e vjeter te Vladimir Leninit ne Samara tha se stafi i tij kishte degjuar shpesh hapa dhe fenomene tjera paranormale.
''Nje mengjes kemi hyre ne dhomen e gjumit dhe kemi vene re se dikush kishte qendruar ne shtrat,edhe pse dera ishte e mbyllur gjith naten''tha Obraszowa.

''Shpesh e kemi ndjere eren e parfumit te tij dhe te byrekt me moll qe ishte ushqimi i tij i preferuar edhe pse ketu nuk ka furre afer'' tha ai.

Historia e shpirtit te Leninit filloi pas vizites se disa nxenesve te nje shkolle,ku nxenesit kishin vene re se kishin ndjere eren e kafes se Leninit te udheheqesit Sovjetik.
Sot trupi i Leninit mbetet ne Sheshin e Kuq,por shum Ruse besojne se eshte koha qe edhe ai te varroset si cdo njeri tjeter.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Fenomene ne "Murriz Dega"

Mesazh  Fikrro prej 31.08.10 18:07

"Murriz Dega" kishte qene nje pasuri e mrekullueshme me kopshte por duhej pasur kujdes ne ledinat e saja sepse ishin me gropa keto gropa te bera gjate luftes.

Qe nga viti 1964 pra pas viteve te pesedhjeta "Murriz Dega" ishte e lene pasdore,gjersa Gibson McConnaughey kishte trasheguar "Murriz Dega" ajo dhe bashkeshorti i saj Carey menjehere u vendosen ne pronen e tyre per ta rikthyer lavdin e meparshmeKjo ishte vila "Murriz Dega"

Megjithate shum shpejt zonja McConnaughey filloi te degjoj zhurma te cuditshme rreth shtepis.Ndonjehere ajri behej me arome portokalli dhe trendafili edhe pse nuk kishte fruta dhe lule aty prezent.

Ne nje rast tjeter burri dhe gruaja kishin pare nga dritarja nje llambe qe po i afrohej shtepis,kush e mbante llamben nuk shihej,ishte drita qe afrohej se cilen here me shum.

Tre muaj me pas ne shtepin e viles "Murriz Dega" femijet ishin zgjuar ne mes te nates nga nje grua qe ulerinte ne papafingo.Te tmerruar femijet kishin pritur mengjesin per te hetuar se nga vinte ajo ulerim.U zgjuan ne mengjes por nuk kishte asgje konkrete per ta arsyetuar zhurmen.

Britma kishte vazhduar te ndodhte ne intervale te caktuara kohore cdo gjashte muaj,kjo zgjati deri ne veren e vitit 1967 kur Gibson pa nje imazh te lidhur me ze.

"Ajo nuk ishte transparente, por vetėm njė siluetė e bardhė," kujton Gibson.

Edhe pse ai nuk ishte ne gjendje ti dallonte gjurmet e fytyres,Gibson kishte dalluar qe ajo kishte te veshur nje fustan gjere ne fund te kembeve,fustan tipi i epokes se kaluar.

Gibson kishte qendruar nje moment para saj,me nje heshtje e cila bente qe figura te zhdukej e dukej,derisa u zhduk e nuk u pa me.

Megjithate vizitat e zerave te cuditshme nuk kishin te ndalur.Derisa nje dite me e vjetra e familjes McConnaughey kishte derguar nje portret familjes se saj ne vilen "Murriz Dega",ne foto ishte Firence Wright nje vajz e vdekur shum kohe me pare.

Ishte nje vajze e re dhe e bukur.Si duket behet fjale per kete vajzen e paraqitur ne fotografi.

Familja McConnaughey e vendose fotograin e saj ne biblotek.

Ne shkurt te vitit 1970 portreti i saj filloi te pesoj nje transformim se pari ne floke,ne baze te fotografis qe ende gjendet e ruajtur floket e saja filluan te shendrroheshin ne roze.Lekura e saj kishte filluar te merrte nje ngjyre tjeter si ngjyre te hirte.

Cdo detaj i saj kishte filluar te ndryshoje,sa qe edhe syte i ishin skuqr,ja vereni dallimin.(fotot ne vazhdim kan te bejne me te njejtin person dhe jane reale).
Sipas disa studimeve Firence Wright kishte vdekur nga boja roze qe ia kishte zene frymen ishte bllokuar ne kete boje dhe kishte vdekur.Nuk ishte Firence Wright e vetmja qe ishte mbytur ne ate boje roze kishin qene edhe shum gra tjera.

Zhurmat dhe zerat e degjuara ne ate shtepi kishin qene te grave te mbytura ne ate boje te cilat kishin kerkuar rikuperimin e fytyres se tyre edhe ne vdekje.

"Murriz Dega" ishte vile jo shum e rendesishme por rendesin e saj ia shtoi historia e Firence Wright.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Fantazma shpirtera dhe demon!

Mesazh  Fikrro prej 01.09.10 12:46

Videot ne vijim eshte bere nga njerezit e thjesht te cilet kane zene diqka te pazakont ne kameren e tyre,ose kane xhiruar diqka paranormale.

avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hoteli Stanley dhe banoret e tij Fantazmat!

Mesazh  Fikrro prej 01.09.10 18:47Nese ju doni ti shihni fantazmat e frikshme atehere kaloni nje nate ne Hotelin Stanley.

Disa njerez thone se prania e fantazmave dhe gjerave mbinatyrore gjenden ne kete hotel.Besohet se aty ka fantazma te cilat nuk po e lene personelin dhe myshterinjet e hotelit te qete.

Stephen King ishte deshmitar i nje ngjarje te cuditshme qe ndodhi atje.

Hotel Stanley gjendet ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes perkatesisht ne Kolorado dhe terheq qindra vizitor.Ky hotel ju ofron luks te madh por edhe mistere te medha.Kosotoja e tij eshte 85-420 euro per nje nate,ne vartesi te madhesis dhe vendndodhjes.

Ai njihet si njeri nder hotelet me te mira te Amerikes me 408 dhoma,edhe pse fenomenet paranormale ndodhnin ne dhoma te caktuara tash ato ndodhin kudo.

Megjithate disa studijues pretendojn qe dhomat jane ato qe me se shumti permbajn fenomene paranormale.

Fenomenet qe ndodhin jane:

-Degjohen zera femijesh duke luajtur.
-Gjerat levizin ndryshojn vendin e vet pa i prekur askush.
-Cezmet hapen vetevetiu dhe uji rrjedh me nje presion te madh.
-Ne dhomen me numer 408 eshte instalur nje fantazma dhe kushdo qe e kalon naten ne ate dhome nuk do te mund te flej rehat,sic duket ajo fantazme nuk i do te huajt.
-Nje drite e shendritshme endet neper dhomat e hotelit.
-Degjohen tinguj te bute te pianos edhe pse askush ne ato momente nuk luan piano.

Disa mysafire te hotelit jane vrare ne menyra te cuditshme dhe besohet se fantazmat e tyre enden neper hotel.

Hoteli Stanley eshte vendi i pershtashem per ata qe e duan okultizmin dhe misterin.


Ja deshmia se ne ate hotel ka fantazma,kur disa hulumtues fantazmash po hulumtonin e xhironin me kamere degjuan zera qe me se shpeshti thonin ''Hello''.

avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Demon!!!!!!!!!!!!!

Mesazh  Fikrro prej 03.09.10 19:41

Video e nje njeriu i cili beson se dera e tij hapet nga nje demon i cili gjendet ne shtepin e tij.


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nje video e frikshme!

Mesazh  Fikrro prej 03.09.10 20:00

Video ne vijim paraqet gjerat paranormale qe kane ndodhur ne Japoni,Kine perkatesisht ne Azi.

Keni kujdes!avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Luan kukafshehthi me nje fantazme!

Mesazh  Fikrro prej 04.09.10 0:16

Luan kukafshehthi me nje fantazme

Ishte mengjes dite e diel 25 nentore ora sapo kishte kaluar 11:00,derisa po shikoja videot e shtepis pasiqe shtepia ime eshte e pajisur anembane me kamera pashe diqka te cuditshme.Pash tim bir duke luajtur me dike qe ne fillim nuk dukej pastaj e pasj kishte qene e fshehur mbrapa karrriges.

Pyeta gruan time mos kishte pasur ate dite femije tjere por ajo e mohoi me tha se kishte qene vetem me djalin.

Djalin kur e pyeta me kend luajte ai mu pergjigj:''isha duke ndenjur dhe nje shpirt me tha eja te luajm kukafshehthi''


Edituar pėr herė tė fundit nga fikrro nė 25.09.10 12:08, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nje Histori fatale!

Mesazh  Fikrro prej 04.09.10 22:31

Nje Histori fataleHistoria ne vazhdim eshte ngjarje e vertete qe ka ndodhur shum kohe me pare.

Behet fjale per nje fshat ne Ameriken Latine fshat i vogel i cili kishte jo shum shtepi,nje shkoll dhe prane shkolles nje burg.

Ne lajme nje dite lajmeruan se nje kriminel i madh ishte arratisur nga burgu,i lajmeruan fshtaret qe ti mbyllen dyert e dritaret hermetikisht gjersa policia ta arrestoj kriminelin e arratisur.

Ate dite femijet e shkolles ishin ende ne mesim,mesuesit i erdhi lajmi qe mos ti lere femijet te dalin jashte e per te mos i kapur paniku femijeve ai filloi tu tregonte perralla e cfardo vetem qe ata te mos merrnin vesh sec c'po ndodhte.

Nje vajze tha a mund te shkoj ne banje te lutem,mesuesi ne fillim nuk pranoi u mundua ta hutoj disi vajzen por vajza kemebngulte derisa ai ia dha lejen qe te shkonte.

Vajza shkoi ne banje por nuk u kthye me,ai krimineli ishte i fshehur ne banje dhe posa e kishte pare ate vajzen ia kishte prere koken.

Kaluan 20 minuta e vajza nuk u kthye derisa mesuesi doli e shkoi te banje te shihte c'po ndodhte.

Ai pa vajzen e shtrire per toke dhe pa koke i tmerruar u kthye ne klas tek nxenesit tjere por vone,ai krimineli ishte futur ne ate klase e i kishte detyruar te gjithe femijet te kapercejn dritaren e klases edhe pse ishin ne katin e 2,perfshire edhe mesuesin.

Te gjithe nxenesit i kishte hedhur nga dritarja e kishin vdekur bile edhe mesuesi.

Sot ajo shkoll nuk ekziston me,e kane rrenuar per shkak te kujtimit tmerrues qe mban ajo.

Kjo ngjarje konsiderohet si njera nder ngjarjet me tmerruese ne bote.


Edituar pėr herė tė fundit nga fikrro nė 07.09.10 12:21, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shfaqje Fantazmash!

Mesazh  Fikrro prej 04.09.10 23:40

Shfaqje Fantazmash

Per shkak se subjektit te shfaurit e nje fantazme i mungon nje shpjegim shkencor shkenctaret kane tallur vazhdimisht studiuesit e fantazmave edhe pse baza e te dhenave per ekzistencen e tyre nuk ka dyshim.

Kjo perfshin edhe deshmitare te ndryshem te cilet kane pasur pervojat e tyre me fantazmat,ata i kane cuar deri ne heshtje pervojat e tyre,vetem per shkak qe te tjeret mos te talleshin me ta e te mendojn se eshte i cmendur.

Sipas hetimeve dhe studimeve te shkenctareve 95% te vizioneve dhe shfajeve te ndryshme e kane shpjegimin e tyre,vetem 5% ende nuk kane spjegim dhe mjafton kjo perqindje e vogel qe fantazmat te ekzistojne.

Ka shum teori qe thone qe nje shpirt pas vdekjes mund ta percjell energjia e tij pas vdekjes dhe ky mund te jete edhe nje spjegim popullor,por ka edhe shpjegime te tjera qe thone se personi i vdekur qofte njeri apo kafshe ai do te manifestohet ne origjinen e vet.
Psikologet dhe MShfaqediumet shpesh thone qe kur nje person vdes ai shkon ne nje bote tjeter te ekzistences e cila eshte shum e afert me boten tone pra boten e te gjalleve.Nga kjo prespektiv sipas tyre nese nje shpirt deshiron te shfaqet ne boten e te gjalleve atehere ai ul nivelin e tij vibracional dhe prodhon nje imazh te vetes se tij.

Shfaqjet e fantazmave jane te ndryshme kjo normal qe varet edhe gjendja psiqike e deshmitareve,sepse sipas studimeve personat te cilet kane gjume dhe kur duan te bine te flen ata shohin imazhe te fantazme por qe ajo nuk ekziston e kjo nuk ka te beje asgje as me Halucinacionet por eshte lodhja psiqike e trurit tone kur truri yne nese eshte i lodhur na lejon te shohim diqka qe nuk ekziston.

Halucinacionet jane shfaqje jo normale te njeriut,ato shfaqen tek njerezit qe kane vertet probleme psiqike dhe nuk eshte e thene qe cdo e shfaqur e nje fantazme ka te beje me nje Halucinacion.
Shfaqjet e fantazmave kane te bejen edhe me boten emocionale te personit te vdekur nese personi i vdekur ka nje person te gjalle qe e do shum atehere eshte cdo gje normale nese kemi shfaje te tij.

Fantazmat jane ato te cilat mund edhe te trokasin,ta ftohin ajrin,te levizin objekte etj dhe te lene gjurme te dukshme pas tyre.

Ka shum deshimi,video,fotografi rreth shfaqjes se fantazmave te cilat na qojne ne nje konsiderate se a ekzistojn vertet fantazmat a jane ato realitet,a bejne pjese ne realitetin tone.
Edituar pėr herė tė fundit nga fikrro nė 07.09.10 12:23, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 06.09.10 16:28

Misteret e Virgjėreshės sė Guadalupes
Virgjeresha e Guadalupes jo vetem qe eshte e njohur per mrekullit e saj,por edhe per disa mistere qe shkenca nuk mund ti shpjegoje.

Misteri rreth imazhit te se shenjetes Zonjes Guadalupe shkon pertej sa qe edhe shkenca nukmund ta kuptoje.Studiuesit perpiqen per ta kuptuar nese behte fjale per nje rast optik iluzion ose nje fak paranormal rreth Virgjereshes.

Pas studimit shkencor ne mund te konstatojm qe piktura e Virgjereshes se Guadalupes mund te identifikohet,por shkenca nuk ka arritur te gjej fakte per permbajtjen e materies me te cilen eshte punuar piktura,qe sipas shkenctareve eshte nje fakt i pashpjegueshem.
Pėlhurė Canvas:
Piktura e virgjereshes eshte bere me nje pelhure e cila perkeqesohet (prishet) prej 20 maskimumi 30 vjet,por piktura e saj ende eshte e qendruar mire edhe pas 500 vjeteve.

Piktura:
Piktura (vizatimi) eshte nje mister tjeter ku edhe kete shkenctaret nuk arrijn ti gjejn shpjegim.Shkenctaret nuk mund te gjejn dot furqen me te cilen eshtengjyrosur piktura e sa ngjyrat e saja bila shkencaret thone qe ngjyrat e saja kane te bejne me ndonje perberes bimor ose shtazor.

Kjo pikture misterioze ka ndezur kuriozitetin edhe tek nje shkenctare qe ka punuar ne IBM dhe ka pervoje te gjere ne punen e tij.Ai pas nje studimi te plote erdhi ne perfundim se Piktura e Virgjereshes se Guadalupes nuk mund te behet nga dora e njeriut.

Ne vitin 1979 dy shkenctare Amerikane studiuan pikturen duke e shikuar ne rreze infra te kuqe dhe arriten ne perfundim se kjo pikture nuk ishte bere me Kanavace e nuk kishte as perberes bimor e as shtazor.Ky perfundim tronditi boten.

Syte e Virgjereshes:
Ne syte e Virgjereshes shkenctaret gjenin nje puzzel qe eshte veshtire per tu shpjeguar.

Ne berjen e nje studimi te hollsishem te nxenesve ata moren imazhin e Piktures dhe pane shifren e njeriut numrin 13 dhe portrete te njerzve.Me sa duket ky eshte nje vizion i mrekullueshem.


Sipas shkenctareve dhe historianeve njerezit e reflektuar ne syte e Virgjereshes se Guadalupes jane ata qe ishin te pranishem kur Juan Diego ishte krenar per punen e tij ne Fran Bishop.

Nuk ka dyshim se eshte nje mister i veshtire per tu shpjeguar.


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Aktiviteti Poltergeist

Mesazh  Fikrro prej 11.09.10 12:33

Ne vijim do te shihni nje video te cuditshme,nuk ka asgje befasuese vetem duhet ta shikoni videon me vemendje,mund ta shihni qarte reflektimin e nje fantazme apo shpirti ne piano:

avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 11.09.10 12:44

Ouija tabela e Demoneve

Video nuk preferohet te shikohet per personat nen moshen 18 vjecar.

Kujdes!


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 11.09.10 12:47

Duart e Djallit

Video nuk preferohet te shikohet per personat nen moshen 18 vjecar.

Kujdes!


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 11.09.10 13:55

E cuditshme por e vertete!

Historia e nje familje e paraqitur ne video eshte e vertete:avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 12.09.10 12:12

Fantazm apo vetevrasje Japoneze

Video ne vijim eshte ne gjuhen japoneze por nese e shikoni me vemendje do ta kuptoni se per cfare behet fjale.avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 24.09.10 21:11

Paranormalet e zena ne kamere...


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 24.09.10 22:03

Legjenda e Bloody Mary

Kush mund ta harroje historin e frikshme te Bloody Mary,shpirt i lig i cili mos tet paraqitet ne syte tuaj.Shumica e njereze kane degjuar legjenden e Bloody Mary kur ishin femije histori dritheruese me nje fantazme te quajtur Bloody Mary.Kjo eshte Bloody Mary e vertet.

Legjenda thote se gruaja e keqe mund te thirret duke brohoritur ''Bloody Mary''para nje pasqyre ne nje vend te erret te ndezur vetem nje qiri.Preferohet qe te thirret nje ose tre qind here per tu shfaqur dhe vendi me i pershtatshem eshte banoja.Kush ėshtė Bloody Mary me tė vėrtetė e mbetet njė mister.Ndersa shum versione thone qe ajo ne te vertet quhej Mary Worth e cila pasi aksidentit te pesuar me makine iu kishte shemtuar tmerrshem fytyra.

Disa njerez ende thone qe ajo mund te kthehet per hakmarrje ndaj njerezimit dhe mund ti vrase te gjith ata qe e therrasin pasi qe si duket ajo ka pasur talllje te shumta nga njerezit kur kishte pesuar aksidentin e kur fytyra e saj ishte shemtuar.

Legjenda e Mary Bloody eshte rritur ne popullaritete dhe ka pesuar ndryshime te medha.Mary Bloody bene pjese tashme edhe ne filma horror ku ky film quhet ''Candyman" dhe nese personazhet thirrnin 5 here para pasqyres Candyman,u shfaqej Bloody Mary dhe i tmerronte.
Ndersa ju mendoni qe jeni te qete nga Bloody Mary,mos jeni kaq te sigurt ajo mund te ju shfaqet edhe pa e thirrur fare pavaresisht edhe pse nese ju nuk perpjekeni per ta thirrur ate.

Ne vazhdim jane disa video te njerezve te thjeshte ku kane xhiruar veten e tyre e thone qe ne pasqyre u eshte shfaqur Bloody Mary...
Edituar pėr herė tė fundit nga fikrro nė 25.09.10 12:36, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 24.09.10 22:27

Fantazmat ne Pasqyre

avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 25.09.10 14:36

Legjenda Babysitter (kujdestares se femijes)

Historia babysitter (kujdestares se femijes),eshte me te vertet nje legjend urbane e paharrueshme ku flitet per te kudo.Legjenda ka edhe variacione te ndryshme por edhe elementet dritheruese qe mbeten te njejta e nuk ndryshojne.

Historia fillon me nje vajze adoleshente e cila punesohet nga nje cift iu ri per kujdesjen e 2 femijeve te tyre te vegjel.Ata nje nate shkojne per ne dark kurse vjazen e lene per tu kujdesur per femijet e tyre ne ate shtepi te madhe dhe ne fund te lagjes.

Kur arrin nata ajo i vene femijet ne gjume i rehaton ne shtrat dhe zbret vete poshte ndez TV per te shikuar ndonje program televiziv.Gjersa shikon Tv dikush e therret ne telefon,ajo pergjegjet ne telefon dhe degjoin nje njeri duke i thene e duke marr fryme thelle:''po vij tju marr",ajo ne fillim frikesohet por e leshon telefonin duke e marr kete telefonate si shaka.

Mbas 15 minutash ai njeriu therret perseri ne telefon dhe i thote vajzes se edhte duke ardhur dhe se tashme eshte afer.Kete here vajza frikesohet dhe menjehere therret policin,policia i thone te qetesohet se mund te jete dikush duke u tallur dhe se do te mundohen ta gjejne se kush po therret.
Pas pak ai njeriu therret perseri dhe thote tashme jam brenda ajo lesheon recepcionin e telefonit dhe therret policin,polici vjen aty ne shtepin dhe fillojne ta kontrollojne shtepine.

Ata gjejne femijet te dy te vdekur dhe siper te ngulur nga nje sepate,dhe dritaren e hapur.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 25.09.10 14:54

Fantazmat e lashta

Ne vazhdim jane te paraqitura foto te vjetra ne te cilat perveq njerezve jane fotografuar edhe fantazmat,fotot jane 100% origjinale:
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 09.10.10 23:03

Video shum e frikshme

Kujdes video nuk preferohet te shikohet per personat nen moshen 18 vjec


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 17.10.10 13:43

Dy Engjej duke e marr me vete shpirtin e nje femiu...


Ja video:
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 23.10.10 11:48

Fotografohet shpirti i vdekur nė muzeun britanikNė fotografinė e vendit ku janė dėnuar dhe ekzekutuar qindra kriminelė ėshtė parė dhe fotografuar shpirti i njė krimineli tė vdekur, shkruan “Telegraph”.

Shumė njerėz thonė se ish gjyqi, burgu dhe vendi ku janė ekzekutuar kriminelėt, ndėrsa sot muzeu “Galleries of Justice” nė Nottingham, ėshtė njėri prej vendeve mė tė mallkuara nė Britaninė e Madhe. Qindra tė arratisur, vrasės dhe hajna janė varur publikisht nė kėtė vend.

Shumė vizitorė tė kėtij muzeu thonė se kanė parė gjėra tė tmerrshme nė kėtė muze, kanė dėgjuar erėra tė ēuditshme dhe vazhdimisht dėgjojnė krismėn e ēelėsave tė burgut. Njė ēift nga Britania e madhe thotė se ka dėshmi qė kanė parė njė qenie tė mbinatyrshme nė kėtė muze dhe e kanė fotografuar.

Christine Spice nė shoqėrinė e bashkėshortit Denyer nė fillim tė kėtij muaji vizitoi ish burgun dhe gjykatėn dhe fotografoi njė masė tė tejdukshme e cila i pėrngjan njė trupi tė njė mashkull i veshur me veshjet e njė periudhe tė mėhershme.

“Me tė hyrė nė muze kemi ndier praninė e njė fuqie negative. I thashė Denyerit se ndoshta ėshtė mė mirė tė largohemi qė aty pasi kisha frikė. E ndjeja rrezikun, ndėrsa frymėmarrja ime dhe rrahjet e zemrės mu shpejtuan. Mė hyri frika nė palcė. Fillova tė ndiej njė erė tė pakėndshme. Atėherė kam vrapuar jashtė. E ndjeja praninė e njė tė keqe tė madhe. Kur pamė fotografinė tė cilėn e kishim bėrė, pamė njė shkėlqim tė bardhė nė formė tė njeriut i cili dukej i rrezikshėm dhe kėrcėnues”, tha Christine.

Muzeu “Galleries of Justice” shėrbeu si gjykatė deri mė 1375 ndėrsa si burg deri mė 1449. Nė muzeun e sotshėm gjenden tė paprekura qelitė e burgut, vendet e izolimit dhe dy dhoma tė gjykatės.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 23.10.10 20:50

Fantazma reale e zene ne nje hotel nga nje studiues Aktivitetesh Paranormale:


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 23.10.10 20:57

Fantazma reale e zene nga nje njeri i cili xhironte nje vend ku po beheshin kerkime Arkeologjike:


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 23.10.10 21:19

Fantazma reale ne video:


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 18.02.11 23:22

Fantazma ne VIP Big Brother MeksikoSi duket fantazmat nuk e kan problem qe te jene deshmitare e shum kamerave te reallity show Big Brother,ku sipas deshmive ajo shtepi gjate jeteses se banoreve ishte pushtuar nga fantazmat.Kete e tregon videoja ne vazhdim dhe perovja e disa banoreve me fantazmat.

avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 29.03.11 16:12

Shtėpia e shpirtrave: Xhiruan karrigen duke lėvizurMuajt e fundit Lisa Manning, dy fėmijėt dhe partneri i saj Anthony jetojnė tė tmerruar nga frika pasi nė shtėpinė e tyre gjėrat lėvizin nė mėnyrė misterioze dhe hapen e mbyllen dyert vetvetiu.

Familja Manning nga Converty nė Britaninė e Madhe ka disa muaj qė jeton nė frikė sepse nė shtėpi lėvizin gjėrat, mbyllen dyert, ndėrsa kohė mė parė ata xhiruan edhe njė karrige duke lėvizur pa e prekur askush.

Nė shtėpi jetojnė Lisa Manning (34 vjeēare) me partnerin Anthonyn, djalin Jayd (6 vjeēar) dhe vajzėn Ellie (11 vjeēare). Ata thonė se disa herė janė detyruar tė dalin nga shtėpia pėr shkak tė lėvizjes sė sendeve nėpėr shtėpi, shkruan Daily Mail.

Thuhet se nė kuzhinėn e tyre kanė fluturuar pjatat dhe tepsitė, ndėrsa roletat e dritareve janė ngritur dhe ulur nė mėnyrė tė pakontrolluar. Javėn e kaluar u detyruan tė dalin pėr dritare pasi dera e dhomės ku po qėndronin ishte mbyllur vetvetiu.

Prifti lokal i kėshilloi qė tė varin nėpėr mure kryqe pasi qė Lisa nė dhomėn e Ellit e vendosi njė kamerė tė fshehur ku xhiroi se si hapej dhe mbyllej dollapi dhe si lėvizte karrigia. Lisa thotė se ka njoftuar autoritetet dhe pret qė ajo me fėmijėt tė gjej njė shtėpi tjetėr.


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  abdullah prej 11.07.11 17:45

ketu thote se kan munguar dhe barkat bashk me njerezit, kjo qe jep shum fakte per zhdukjen e tyre.
avatar
abdullah

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Jetmira prej 17.09.13 7:28

LLOJET JASHTOKSORE

SHĖNIM: Jo tė gjitha llojet jashtėtokėsorė janė listuar dhe pėrshkruar.LLOJI Jashtėtokėsorė 1: Grit. Nga ky lloj ka disa nėnlloje. Gjitha tentojnė tė shfaqen nė ngjyrė gri dhe pėr kėtė arsye janė tė referuar si \"gri.\"

LLOJI GRI A: Ky ėshtė lloji mė i zakonshėm qė na referohen si gri. Gjithashtu i njohur si Zeta Reticuli nga sistemi yllit Zeta Reticulan (ylli Bernard) zona fqinje e Orionit.

Ata funksionojnė nė njė mėnyrė qė ėshtė me sa duket ushtarake nė natyrė me njė ngurtėsi tė pėrcaktuar nga struktura shoqėrore qė mban shkenca dhe \"botė pushtues\" pėr me qen levizesit kryesor. Ata janė zakonisht rreth 1.37 metra tė gjatė me krerė tė mėdhenj dhe sy me njė mbeshtjelles tė zi. Ata kanė kufizuar tiparet e fytyrės, gojėn si vrimė dhe pa hundė. Ata kanė evoluar mė tej nevojėn pėr sisteme riprodhuese apo sistemeve qė ndihmon tretjen e ushqimit dhe tė riprodhimit nga klonimi. Gjenetika e tyre ėshtė bazuar pjesėrisht nė gjenetikė insektesh.

Shkena e tyre kryesisht merret me studimin e formave tė tjera tė jetės dhe inxhinieri gjenetike. Ata me sa duket janė pjesė e njė loje nė ndryshimin e gjenetikes sė njeriut gjatė mijėra vjete. Duket se ata ndoshta janė ne njė garė duke u pėrpjekur tė kalojnė nė race me njerėzit nė mėnyrė qė tė krijojė njė \"pėrzierje\" qė do tė jetė mė e mirė se kushdo. (Unė kam lexuar se ata janė njė specie nė shfarosje, se kanė klonuar aq shumė sa qė tani, me ēdo klonim tė njėpasnjėshėm, specieve u rriten dobėsit. Ata janė duke u pėrpjekur qė tė injektojn jetė tė re nė llojet e tyre, duke krijuar race tė pėrzier.)

Duket tė jenė dy klasa kryesore sociale. Njėra ėshtė shumė grabitqar dhe ėshtė mė e vrazhdė. Tė ashpėr dhe tė hapur. Tjetra ėshtė mė shumė si tė butė mė tė rafinuar dhe tė aftė pėr njė sjellje mė praktike ndaj njerėzve, dhe preferojnė tė pėrdorin mė shumė \"sjelljen diplomatike\" pėr tė fituar kontrollin mbi njerėzit. Ky lloj i Grive ėshtė ai qė unė besoj ėshtė duke u referuar si klasė \"portokalli\" i Grive.

Ata duken tė jenė emocionuar (nga standardet e njeriut) dhe pėr kėtė arsye janė parė si mizor nė trajtimet e tyre ndaj qenieve njerėzore. Ata janė nė gjendje tė marrin jetėn e njeriut, pa asnjė lidhje pėr atė individ. Ata me sa duket mund tė pėrdorin substanca tė caktuara tė trupit tė njeriut pėr ushqim e tyre dhe pėr kėtė arsye duken si mishngrėnės nė lidhje me njerėzit. (Gjithashtu kam lexuar se ata nxjerrin lėng nga disa pjesė tė trurit tė njeriut gjatė pėrgjigjeve intensive emocionale [frikė] dhe janė nė gjendje ta pėrdorin atė si njė droge rekreative.)

Ėshtė tė kuptuarit tim se kėta grit janė aktualisht shėrbėtorė tė vėrtetė tė njė race mjeshtėrash tė llojit reptilian (zvarranik) dhe janė duke u pėrpjekur tė pėrgatitin tokėn pėr ardhjen e tyre duke fituar kontrollin mbi tokė nėpėrmjet shumė mjeteve. Ata kanė tendencė pėr tė shijuar ndjenjėn e lirisė qė janė nė tokė, larg prej zotėrinjve tė tyre dhe do tė dėshirojnė ndihmė nga ana e njerėzve nė konfrontime me reptilianet... e cila duket tė jetė njė konsideratė pėr tė ardhmen e afėrt.

Kėto grit kanė bazat e tyre mė tė njohura nė New Mexico dhe Nevada por janė tė njohur gjithashtu se kan baza nė shumė vende tė botės.

LLOJI GRI B: Grit e gjatė nga Orioni. Zakonisht rreth 2.10 deri 2.45 metra tė gjatė (raportet shpesh e teprojn nė lartėsinė e tyre prej 2.70 deri 3.65 m.) me tiparet e fytyrės disi tė ngjashme me grit e tipit A me pėrjashtim tė hundės tė mėdhe gjenden nė llojin gri B. Kėta gri gjithashtu kanė teknologji qė ju mundėsonė atyre pėr tė kryer veprime tė caktuara qė tė duket \"mrekulli.\" Kėta Grit janė mė pak ngjitės Drejt njerėzve se grit e llojit A (por po konsiderohet akoma \"armiqėsor\".) Ata kanė tendencė pėr tė ndikuar mė shumė nėpėrmjet kontrolleve politike dhe marrėveshjeve tė negociuara me ata qė janė nė pushtet. Bazat e tyre kryesore duket tė jetė nė Ishujt Aleutian.

Kėto janė lloji qė janė parė jo shumė kohė mė parė nė Rusi Lindore.

LLOJI GRI C: Kėta janė mė tė shkurtėrit tė grive dhe priren tė jenė rreth 1.10 m tė gjatė. Karakteristikat e fytyrės sė tyre janė shumė tė ngjashme me grit e Zeta Reticuli (Ylli Bernar) dhe janė nė tė njėjtin \"Burim race\". Ata janė po aq armiqėsore ndaj njerėzve si Zetas. Ata janė nga njė sistem ylli pranė shpatullės sė Orionit e quajtur Bellatrax.

LLOJI Jashtėtokėsorė 2: REPTILIANĖT: Njė gjenetikė e ngjashme me reptilianėt, kėto entitete janė shumė tė avancuara, por konsiderohen nga natyra si negativ, armiqėsore apo tė rrezikshėm qysh atėherė ata vėshtrojnė njerėzit si njė racė krejtėsisht inferiore. Ata do donit tė na kuptojn mė shumė ashtu si ne do donim tė kuptojm njė tufė bagėti. Ata janė mishngrėnės nė lidhje me njerėzit. Supozohet se atje ėshtė njė \"shtyrė\" planet i vockėl apo njė asteroid i banuar nga 30 milionė tė kėtij populli hardhucė qė ėshtė duke hyrė nė sistemin tonė diellor nė mes tė viteve 90-ta nė qoftė se orari i tanishėm ėshtė mbajtur.

Ata e konsiderojnė tokėn tė ketė qenė nėn zotrimin e tyre prej lashtėsis dhe do tė presin qė tė kenė kontroll tė plotė nė tė gjithė planetin pas kthimit tė tyre. Planeti i tyre ėshtė duke u bėrė i paaftė pėr tė mbėshtetur jetėn dhe kanė nevojė pėr diku tjetėr pėr tė jetuar. Kėto janė jashtėtoksorėt tė cilėt janė shėrbyer nga Grit e tipit A.
LLOJI Jashtėtoksorė 3: LLOJI Jashtėtoksorė Humanoid

LLOJI HUMANOID A: Kėta kanė njė bazė gjenetike tė ngjashme me njerėzit e tokės. Ata shfaqen me gjatėsi \"normale\" (1.50-1.80m) Dhe priren tė jenė tė ndershėm me flokė bjonde. Kėto entitete janė rrėmbyer nga grit ose janė pasardhėsit e rrėmbyer dhe janė trajnuar nga grit si shėrbėtorė. Kėto subjekte janė krejtėsisht tė nėnshtruar tė grive.

LLOJI HUMANOID B: Kėta janė jashtėtoksorė me gjenetikė tė ngjashme me njerėzit nė tokė dhe gjithashtu, me sa duket, janė humanoid qė shėrbejnė grit. Kėto janė nga Pleiades dhe janė gjithashtu bjond, me paraqitje tė drejtė. Ky lloj vėrtetė ėshtė shumė i evoluar, shpyrtėror, mirėdashės dhe kenė njė lidhje familiare ndaj njerėzve dhe janė tė vetėmit jashtėtoksorė pėr tu besuar me tė vėrtetė nga njerėzit nė tokė nė kėtė kohė. Ata kishin ofruar nė njė kohė tė jetė njė ndihmė e udhėheqėsve nė tokė qė kanė tė bėjnė me situatėn e jashtėtoksorėve kėtu, por ishin kundėrshtuar dhe kėshtu qė kanė marrė njė lloj \"mos nderhyrje\" pėr momentin. Kėta jashtėtoksorė janė me sa duket raca stėrgjysh e humanoizmit. Kėta me sa duket nuk janė nė tokė shumė nė kėtė kohė pėr shkak tė problemeve serioze prej nga vin ata.

LLOJI HUMANOID C: Shumė pak dihet pėr kėta. Ata supozohet se janė njė tjeter lloj vėrtetė shumė i evoluar, shpyrtėror, mirėdashės tė mėdhenjė pėr njerėzit nė tokė. Unė e kuptoj se pamja e tyre ėshtė e ngjashme me jashtėtoksorė tė tjerė tė llojit humanoid. Ata janė nga SIRIUS dhe nuk duket tė jenė tė pėrfshira shumė me ngjarjet qė po ndodhin nė tokė nė kėtė kohė sesa duke u shqetėsuar pėr skenaret e Grive. Ata deshirojnė tė jetė nė ndihmė tė njerėzve.
Ka tė tjerė tė njohur si jashtėtoksorė tė kėtij lloji humanoid \"mė shumė tė evoluar shpirtėrisht\" natyral qė janė me sa duket tė vetėdijshėm pėr situatėn nė tokė dhe duke marrė parasysh edhe disa mundesi tė veprimit. Kėto janė nga Arcturus dhe Vegahttp://fenomenetparanormale.blogspot.com/2009/12/llojet-aliene.html


avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi